PDA

Zobacz pełną wersję : wysoki poziom wód gruntowych



nikiraf
20-03-2004, 07:38
Na mojej działce mogę wkopać się na głębokość 50 cm! :cry: Poradźcie coś :-? Czy postawić dom wysoko i obsypać ziemią??? Na co powinienem zwrócić uwagę???
Dzięki za każdą odpowieź. :)

20-03-2004, 09:22
Rozumiem, że na głębokości 50 cm p.p.t. masz wodę.
Problem jest z przede wszystkim z posadowieniem budynku tzn. wodą w wykopie. Na czas realizacji wykopu i betonowanie powinieneś lokalnie odwodnić teren np igłofiltrami. Z góry uprzedzam to dość droga zabawa. Oczywiście pozostaje jeszcze sprawa poprawnie wykonanej hydroizolacji.
Najlepiej byłoby, gdybyś zwrócił się do projektanta, który odpowiednio zaprojektuje posadowienie i zaproponuje technologię odwodnienia i izolacji do istniejących warunków z wysokością posadowienia włącznie.

Pozdrowienia
Marcin

aru
20-03-2004, 10:04
Najlepiej posadowić powyżej wody gruntowej, byleby w rodzimym gruncie i obsypać budynek (jeżeli ktoś w okolicy kopie to nie ma problemu ) reszta to komplikowanie sobie życia :D

nikiraf
20-03-2004, 10:11
Najlepiej posadowić powyżej wody gruntowej, byleby w rodzimym gruncie i obsypać budynek (jeżeli ktoś w okolicy kopie to nie ma problemu ) reszta to komplikowanie sobie życia :D
Tak też myślę zrobić. Poczekam aż te wody troszeczkę opadną. Mam tylko obawy, czy ta woda w miesiącach mokrych nie będzie podchodziła za wysoko i jaki to będzie miało wpływ na fundamenty i tym samym cały dom. Czy możesz mi coś więcej doradzić? :D Fundament chciałbym stawiać z bloczków. Może dać solidną izolację przeciwwilgociową?
Pozdrowienia

micmarci
20-03-2004, 11:13
1. Zbadać grunt i dokopać się do warstwy nośnej tj. id od.4-.55. zależnie od gruntu.
2. Wsypać kamieni łamanych lub pospóły, lub kamieni i grubego żwiru do wysokości lustra wody.
3. Zagęszczać warstwami co 25-30 cm i na to ławe z papą pod ławą (ława 70-80 cm), jeżeli gruby żwir i kamienie najlepiej lekką zagęszczrka i ręcznie
4. Nie z bloczków. tylko lany fundament z bet. B-20 z dodatkiem betonszczel (niedrogi) lub beton hydrotechniczny.

Można zastosować drenaże i folie, ale jak użyjesz powyżej opisany beton to starczy dysperbit 2-3 razy.

Stosując powyższe nie musisz używać pomp na czas robót. Omijasz w związku z tym znacznych kosztów wynajęcia i prądu.

nikiraf
20-03-2004, 11:32
1. Zbadać grunt i dokopać się do warstwy nośnej tj. id od.4-.55. zależnie od gruntu.
2. Wsypać kamieni łamanych lub pospóły, lub kamieni i grubego żwiru do wysokości lustra wody.
3. Zagęszczać warstwami co 25-30 cm i na to ławe z papą pod ławą (ława 70-80 cm), jeżeli gruby żwir i kamienie najlepiej lekką zagęszczrka i ręcznie
4. Nie z bloczków. tylko lany fundament z bet. B-20 z dodatkiem betonszczel (niedrogi) lub beton hydrotechniczny.

Można zastosować drenaże i folie, ale jak użyjesz powyżej opisany beton to starczy dysperbit 2-3 razy.

Stosując powyższe nie musisz używać pomp na czas robót. Omijasz w związku z tym znacznych kosztów wynajęcia i prądu.
WIELKIE DZIĘKI :D :D :D Nie myślałem, że można tak zrobić - jestem budowlańcem samoukiem. Czy możesz mi doradzić, czy na zewnątrz fundamentów powinienem dać izolację przeciwwodną i jaką?
Serdeczne pozdrowienia!!! :D

20-03-2004, 14:27
Napisałem ja mam 3x udczciwie nałożony dysperbit na ścianę potem styropian fs20 10cm na styrbit(gęsty dysperbit do przyklejania płyt ze styropianu (drogi) i siatka z klejem na to i znów dysperbit 3x. Na razie bez problemów (2 lata) jest ściana z Porothermu na razie jedna kondygnacja a docelowo dwie. Ja z tym dysperbitem przesadziłem, no ale stać mnie na to bo wykończniówka u mnie jest tania, bo nie jestem wymagający. Np. Wanna Olkusz a nie jakies inne wynalazki, tanie kafle i terakoty polskie. Taka filozofia. Micmarci (wyczyściłe cookie nortonem)