PDA

Zobacz pełną wersję : Co posadzi? pod sosnami ?



dominoxs
20-03-2004, 20:43
Może mi cos poradzicie : z naszego przyszlego tarasu roztaczac sie bedzie widok na cztery piekne czterometrowe sosny, ktore dorobily sie juz "pustych " pni od dolu. Pod sosnami, zamiast zielonej trawki, zalegaja poklady brazowych igiel .
Czy mozna cos tam posadzic ? Jakis jalowiec ?

Aleksandra--
23-03-2004, 12:14
A może założyć wrzosowisko, kilka odmian wrzosów, płożące jałowce, żarnowiec, szczodrzeńce, ozdobne trawy :D

dominoxs
23-03-2004, 16:44
Pieknie.!
O wrzosach zapomnialam, jałowce, trawy - jak najbardziej , ciekawe jak długo zajmie im "rozplenienie"sie na calym przeznaczonym dla nich terenie ( 20 m2)

Co to są szczodrzeńce ?

Ciechanka
30-03-2004, 10:00
Pod sosnami dobrze rosną też konwalie i tworzą piękny dywan - niestety nizutko przy ziemi. Krzewią się za to jak szalone.

magnolia
30-03-2004, 13:40
Jałowce nie urosną w duzym cieniu- to swiatłożądne rosliny.Szczodrzeńce też.A wrzosy i wrzośce zniosą tylko półcień.Rzeczywiście urosną tam konwalie, także barwinek pospolity, barwinek większy, gajowiec żółty, paprocie-narecznica krótkooścista i samcza, paprotka zwyczajna, także poziomka indyjska,kosmatka owłosiona.A z większych-bzy koralowe, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska,śnieguliczka,parzydła leśne.Microbiota to roslina iglasta która wyglądem przypomina jałowiec ,ale zniesie suszę i cień- bo pewnie jest tam też sucho, prawda?

dominoxs
30-03-2004, 21:48
No i mam dylemat .... bo ta przestrzeń jest całkiem spora i naprawdę liczyłam na jałowce

Z jednej strony mam konwalie wsadzone w zeszłym roku, trochę fiołków od strony œcieżki, ale niestety na niskie roœliny nie za bardzo mogę liczyć przez ogromnš iloœć igieł... które tworzš po prostu DYWAN i wszystko zasypujš.
A z barwinkiem , który roœnie w innej częœci , mam takie skojarzenie : chmary komarów i muszek.... ale może przy sosnach nie będzie im się podobało

Pomyœlę o jakiejœ trawie ( może komuœ już się jakiœ gatunek sprawdził ) ,
a w głębi rzeczywiœcie o paprociach.
Magnolio, dziękuję za mnóstwo podpowiedzi ! Będę bardzo wdzięczna za kolejne - co roœnie szybko , pokrywa jak największš powierzchnię i przepuœci spadajšce igły.
Mikrobiota - znalazłam zdjęcia i wyglšda O.K
Będę kombinować !

Rethman
31-03-2004, 18:14
Sama nie mam takiego dylematu , ale z doświadczenia koleżanki , pod sosnami najlepiej ... postawić fotel , stolik + coś do czytania = :wink: do miłego leniuchowania 8)

Ryszard1
31-03-2004, 22:32
Sama nie mam takiego dylematu , ale z doświadczenia koleżanki , pod sosnami najlepiej ... postawić fotel , stolik + coś do czytania = :wink: do miłego leniuchowania 8)

nie zapominajac o chlodnym piwku ...

Tomek_J
01-04-2004, 06:53
Pod sosnami, zamiast zielonej trawki, zalegaja poklady brazowych igiel.

Ech, mało realne, ale jednak marzy mi się pełno borowików w takim lasku - warunki idealne. Zresztą sama nazwa mówi za siebie: w jęz. angielskim sosna = pine, a borowik = pinelover

dominoxs
01-04-2004, 20:39
Sluchaj , to dziwne , bo borowiki zdecydowanie wolš brzozy kilkanascie metrów obok!
W ubiegłym niegrzybowym przecież roku rosły tam przez cały czas , od lata do jesieni prawie regularnie co tydzień pojawiała się rodzinka.

Może za dużo jednak pod tymi sosnami było im tych igieł ?

Co do siedzenia pod : jak zresztš rozkoszować się piwkiem w igliwiu !

Moje sosny służš w chwili obecnej do : oglšdania , panoszenia się , szumienia i sypania igłami

Tomek_J
02-04-2004, 06:46
Sluchaj , to dziwne , bo borowiki zdecydowanie wolš brzozy kilkanascie metrów obok!

Parafrazując Bogusia Lindę: bo to złe borowiki były ! :wink:

A serio - każdy grzybiarz Ci powie, że z tymi borowikami i sosnami to prawda. To jest jakiś rodzaj symbiozy.

> jak zresztš rozkoszować się piwkiem w igliwiu !

Piwkiem - nie. Ale czeska "borowiczka" pasowałaby przednio !

Przepraszam za odbieganie od tematu... :oops:

dominoxs
14-04-2004, 21:43
Po weekendzie i intensywnym sadzeniu ręce mi trochę opadły.
Tyle pracy i jeszcze taka powierzchnia pusta !

Tak więc narodził się nowy pomysł : pięć wielkich głazów narzutowych które dostaliśmy w spadku .
Tyle że pod sosnami.

Tertaz zastanawiam się , jak zrobić żeby je tam przetransportować nie niszcząc pięknego nalotu z mchów , ktory je oblazl.....

nnatasza
14-04-2004, 22:45
Ja na swojej działce mam bardzo wysoką i starą sosnę - dzisiaj posadziłam pod nią hortensję pnącą a następnym razem chcę pod nią posadzić bluszcz - i to wszystko "w kupie" ma się po niej piąć w górę.

Monika L.
30-04-2004, 17:19
Znajomi na działce mają kilkanaście sosen i pod każdą z nich posadzili po różnego typu tuje, jałowce, iglaste płożące, trochę konwalii i wrzośca ( tworząc w ten sposób niepowtarzalne kompozycje ). Wygląda pięknie.

dominoxs
30-04-2004, 21:06
No właœnie , jednak się na coœ podobnego skusiłam i chyba nie będzie
wybranym przeze mnie iglakom tak żle...

Odkrycie : rododendrony uwielbiajš to miejsce !
Przesadzilam dwa , ktore w ubieglym roku nie kwitly i teraz sa tluste , ciemnozielone i szczesliwe ...

KU PRZESTRODZE : ZAKUPIONA KOSODRZEWINA OKAZALA SIE BYC ZYKLA SOSNA !

Co za ironia ... posadzic sobie sosne pod sosna. Jakby ich malo bylo!

Mam pytanie : Moze ktos wie , gdzie w okolicach Lodzi nabyc paprocie ?
Generalnie mam problem z kupnem wiekszosci co ciekawszych bylin, o ktorych rozpisuja sie czasopisma .

Monika L.
30-04-2004, 22:38
Spróbuj przez internet - jest wiele firm ogrodniczych wysyłających roślinki.

daxima
04-07-2006, 23:18
Podnoszę wątek
Może ktoś jeszcze coś dorzuci ;)
ze mnie jeszcze zielony ogrodnik
już spisałam całą listę pod
ale jeszcze czegoś szukam co będzie nie pod ale na tle jeszcze młodych sosenek na słonecznym stoku ....i pewnie z czasem coraz bardziej podypywane igiełkami
........... coś co pięknie kwitnie i pachnie :)
może coś podpowiecie

Anna K.
05-07-2006, 08:10
Możesz posadzić Azalie. Lubią one słońce, kwaśną glebę-pod sosnami może być im dobrze, bo pod świerkami rododendrony czują się znakomicie. Różaneczniki i azalie lubią rosnąć obok siebie i gdzieś czytałam -"...patrzeć na siebie i rozmawiać ..."
Ja uwielbiam takie rozwiązania : iglaki, rododendrony,pierisy i niskie - wrzosy,wrzośćce.

zygmor
05-07-2006, 08:54
Azalie oczywiście tak, potrzbują one sporo światła żeby ładnie kwitły, a rododendrony już tyle słońca nie potrzebująą i też dobrze powinny się tam czuć. Igły oczywiście powinny pozostać, będą ściólkować różaneczniki i zakwaszać glebę.

daxima
05-07-2006, 10:29
Jesteście cudowni :lol:
A jak posadzę te wszystkie przepiękne rośliny to przykryć glebę korą
(bo mi się wstyd przyznać że nawet nie wiem po co się to robi a podejrzewam jedynie że po to by nie rosły chwasty ;) )

wilcza75
05-07-2006, 12:05
Pod sosnami, zamiast zielonej trawki, zalegaja poklady brazowych igiel .
Czy mozna cos tam posadzic?
mamusię męża - a nóż lubi kwaśną glebę....


Jesteście cudowni :lol:
A jak posadzę te wszystkie przepiękne rośliny to przykryć glebę korą

jak najbardziej :roll:

daxima
05-07-2006, 21:17
To was jeszcze pomęczę moim brakiem wiedzy
Przekopałam swój terenik na pierwsze ogrodnicze eksperymenty a raczej wykopałam kępy traw
Ziemia jak to pod sosenki piaszczysta czasem troszke glinista i w dól skarpy jej wygląd sie poprawia tzn coraz mniej przypomina pisek :)
Czy mogę ją trochę uszlachetnić co tam podsypać
tzn jaką glebę może torfu ?

roman2
05-07-2006, 21:26
Pod sosnami, gdybym je miał posadziłbym borówkę wysoką i poziomki.
Sosen nie mam a pozostałe mam; czysty las.

MAREK S
05-07-2006, 22:33
Witam,
Ja posadzilem Trzmieline,zaluje tylko ze nie moglem zdobyc odmiany Coloratus (bede jej szukla na jesien),polecam tez irge albo bluszcz...