PDA

Zobacz pełną wersję : Terrazty -tynki szlachetne



ambaran
20-03-2004, 21:18
Witajcie,

Próbujemy (jak na razie z kiepskim skutkiem)wybrać kolor elewacji naszego domku. Z wzorników sie nie udało więc wyruszyliśmy na wycieczkę po okolicznych budowach. Znaleźliśmy coś co nam sie spodobało więc poszliśmy zapytać właściciela jaki to tynk. Właściciel bardzo życzliwie podszedł do naszej prośby, wyjaśnił dlaczego taki tynk dał namiary gdzie go można kupic. Okazało się że nie jest to gotowy tynk od wiodacych producentów ale tynk kupioy w pobliskiej niewielkiej mieszalni. Na miejscu dowiedziałem się że jest to terrazyt.
Właśnie, co to właściwie jest? Właściciel tłumaczył mi, że to jakaś mączka, biały cement , barwniki....
Podzielcie się proszę wiedzą na temat tego rodzaju tynków. Na forum pod hasłem terrazyt jest tylko producent okien. A może jest jakaś inna nazwa i dla tego nic nie mogę znaleść? Cena jednego kg jest podejrzanie niska może jakość też? Bardzo będziemy wdzięczni za Wasze opinie i informacje na temat terrazytowych tynków.
Dzięki,
Ania, Marcin

nowicjusz
20-03-2004, 21:58
"Terazyt" to nazwa firmowa tzw. zapraw szlachetnych, stosowanych od b. dawna na budowach. Był jeszcze "Elzyt", też dostarczany w postaci gotowej, suchej mieszanki w workach papierowych po 50 kg.
Składało się toto z :
1. piasku kwarcowego
2. grysików
3. cementu portlandzkiego
4. hydratyzowanego wapna
5. miki (nadawała połysk - miejscowo)
6. pigmentu
Zużycie na 1m2 zależało od rodzaju zaprawy (drobnoziarnista, średnio- i grubo...) i typu tynku (nakrapiany, cyklinowany, szlifowany, dłutowany).
Sprawdźcie, czy producent ma na wyrób jakieś dokumenty i napiszcie, jakie. :roll:

ambaran
21-03-2004, 20:08
Nowicjusz,
Dzięki,
Wybieramy sie do gościa jutro żeby zgłębić temat.
Ten dom , który oglądaliśmy wyglądał całkiem przyzwoicie. Fakt tynkowany był dopiero co , jakieś dwa lata temu.
Celna uwaga o dokumentach, nieomieszkamy zapytać i naocznie sprawdzić ich istnienia.
Czy orientujesz sie czy są jacyś "czołowi" producenci tych wszystkich składników wchodzących w skład tego tynku.
Odezwiemy się jutro albo we wtorek.

nowicjusz
21-03-2004, 22:39
Składniki są na rynku, jak podam proporcje to wymieszasz sam/i/.
Problem może być wtedy, gdy zechcecie otynkować tym przeznaczonym do tradycyjnych, sztywnych murów tynkiem elastyczne podłoże ocieplonej elewacji-wyprawy nakładane na styropian zawierają dodatki, pozwalające na większe odkształcenia, więc spytajcie i o to.
Owocnych bojów!