PDA

Zobacz pełną wersję : Drewniany dom



zybi123
03-04-2011, 21:32
Witam!

Piszę po raz pierwszy na tym forum i nie wiem czy wybrałem właściwy dział. Bardzo proszę o podpowiedź czy jest sens remontować stary drewniany dom po dziadkach.
Jest to ponad 100 letni drewniany dom z bali, w którym jakiś czas temu wymieniono dwie czołowe ściany na murowane. Ściany wymurowane są z białej (cementowej?) cegły z dziwnym wątkiem. Cegła ma wymiary 26 cm x 12 cm x 7 cm.
Dom nie ma fundamentów i jest posadowiony na dwóch warstwach betonowych bloczków, które z czasem osiadły a wraz z nimi osiadły drewniane zewnętrzne ściany boczne. Dodatkowo zauważyłem na całej wysokości jednej ze ścian bocznych 2-3 milimetrowe pęknięcie po spoinie. W załączniku kilka zdjęć ukazujących stan domu.

Zastanawiam się czy jest techniczna możliwość wzmocnienia fundamentów i naprawy pękniętej ściany. Z tego, co widać na zdjęciach to pęknięcie ściany jest po spoinach pionowych. Zastanawiałem się, czy nie wyskrobać w miejscu pęknięcia poziomej spoiny na głębokość 100 mm i nie wsunąć tam 70 cm prętów zbrojeniowych o średnicy 8-10 mm?

Bardzo proszę o podpowiedź, czy jest sens zabierać się za wymienione naprawy czy zgodnie z sugestiami miejscowych fachowców zgłosić w gminie remont w zakresie ocieplenia, wylać wzdłuż ścian nowe fundamenty, na których wznieść nowe ściany z suporeksu?