PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe w całym domu? pilne!!!!!!



Marianna Wasilewska
21-03-2004, 16:00
Co sądzicie o ogrzewaniu podłogowym w całym domu? Budujemy dom parterowy, planujemy panele i wszędzie podlogówkę. Obiegowa opinia głosi, że takie ogrzewanie nadaje się do kuchni, łazienki, salonu, ale do sypialni NIE! Jak to się sprawdza w praktyce? :o

mieczotronix
21-03-2004, 16:06
Panele + podłogowe = kłopoty. Jeśli rzeczywiście planujecie panele w całym domu, to podłogówka też w całym domu to chyba trochę wyrzucanie pieniędzy. Panele będą utrudniać ogrzewanie pomieszczeń i możecie mieć po prostu zimno.
Może lepiej zrobić podłogowe tylko w pomieszczeniach reprezentacyjnych, a w pozosałych dać grzejniki? Tak, podobno w sypialni lepiej się śpi jak ogrzewania podłogowego nie ma.

Marianna Wasilewska
21-03-2004, 16:13
Czy ta opinia wynika z praktyki czy z obiegowej opinii?

mieczotronix
21-03-2004, 18:29
po części z praktyki, bo rozmawiałem z osobami, które projektowały instalację ogrzewania u mnie w domu (mam zaprojektowaną podłogówkę na całym parterze), a po części z obiegowych opinii, które też biorą się z praktyki (jak ta, że drewno to dobry izolator ciepła).

Marianna Wasilewska
21-03-2004, 18:34
Dzięki.

Janu
21-03-2004, 19:26
Mam podłogówkę (elektryczną, ale to chyba niewiele zmienia ?) w całym domu. W części sypialnej (sypialnie + korytarzyk) mam na podłodze jedne z tańszych paneli. Grzeję i mieszkam od października i na razie nic się nie dzieje. Panele wbrew różnym opiniom dość dobrze przewodzą ciepło (mam w sypialniach 18-20 stopni), chociaż na pewno nie tak dobrze, jak ceramika lub kamień.
Bardziej boję się żoninego wycierania paneli na mokro, niż innych niekorzystych zjawisk. A śpi się dobrze, tak jak przy kaloryferach.
Janu

Maciej Jutrzenka
22-03-2004, 08:15
Jeżeli wyłącznie ogrzewanie podłogowe (bez grzejników) to n apewno odradzałbym połozenie desek podłogowych.
Jezeli ogrzewanie ma słuzyc do nadania ciepła podłodze to mozna położć deksi lub parkiet typu dwuwarstwowego np. TBParkiet, ale cienki 10-11 mmi ze spodem z drewna lisciastego.
Gatunki liściaste lepiej przewodzą ciepło.

Drewno staje sie izolatorem ciepła przy grubości ok. 15mm

Co do paneli np. laminowanych to nie wiem jak beda się zachowywać, natomiast panele drewniane j.w.

pozdrawiam

Maciek Jutrzenka

tam
22-03-2004, 09:09
Witam,
Trzeci rok mieszkam w parterowym, niepodpiwniczonym, w całości podłogówka, część ceramiki, reszta panele podłogowe. Lepiej toto grzeje tam gdzie ceramika, ale wszędzie jest wystarczająco ciepło, a reszta obaw to obiegowe opinie tych co mają inny system ogrzewania:).
pzdr. tam

22-03-2004, 09:43
Moja znajoma od paru lat ma podłogówkę w całym, piętrowym domu (240m2). W b. dużym, mocno przeszklonym salonie parkiet, na górze najtańsza wykładzina, nie dedykowana do tego rodzaju ogrzewania. Jest b. zadowolona i nie potwierdza żadnego z podnoszonych tu problemów.

semp
22-03-2004, 10:48
Z sypialnią chodzi o to , że podłogówka ma dużą bezwładność cieplną. Czyli długo się nagrzewa i długo stygnie.W praktyce chodzi o to, że w dzień w sypialni jest np 21 st. a komfort do spania to 17st. Przy grzjenikach nie ma problemu; przykręcamy głowice termostatyczne i po 1h czy 2h temperatura spada nam do zadanch np. 17 st. Przy podłogówce nie da się tak zrobić bo zanim temperatura spadnie (czyli podłoga się oziębi) to już pewnie trzeba będzie wstawać.

Ktoś napisał że drzewo jest izolatorem cieplnym powyżej 15mm grubości. Drewno (parkiet panele) o tej samej grubości co kamień ( gresy marmury terakota) jest ZAWSZE lepszym izolatorem, czyli przepuszcza mniej ciepła.

Musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Jak masz pokój np 10 mkw i wstawisz tam łoże 2*2 i jakieś graty to efektywnie do ułożenia podłogówki zostnie ci z 5 mkw. Czyli 10mkw faktycznie trzeba będzie grzać na 5 mkw. I w takiej sytuacji układanie rurek nawet co 5 cm nie rozwiąże sprawy. Przy grzejnikach sprawa jest prostrza; jak za mały grzejnik to można zmienić go na większy, a przy podłogówce nie będziesz chyba pruć podłogi aby dorzucić rurek ?? Dlatego moja rada daj komuś aby przeliczył zapotrzebowanie na cieplo i moc podłogówki tym bardzej, że chcesz dać panele ( panele = większe straty niż przy gresach = wieksza moc podłogówki aby utrzymac te same temperatury)

Janu
22-03-2004, 14:02
U mnie w sypialni się tylko śpi, więc nie ma powodu by w dzień było tam 21 stopni. A z tą bezwładnością cieplną można walczyć przy pomocy inteligentnych sterowników (które "uczą się" tak grzać, by o określonej porze dnia w pomieszczeniu była właściwa temperatura) albo inteligencji własnej (w naszym klimacie rzadko zaskakuje nas temperatura, więc można tak ustawić nawet najprostszy sterownik, żeby proces ogrzewania przebiegał zgodnie z oczekiwaniami).
Na marginesie - dzięki poradom zaczerpniętym z tego Forum nieco zmodyfikowałem ustawienia swojego ogrzewania i teraz płacę za prąd mniej, niż poprzednio !
Janu

****
22-03-2004, 15:07
U siebie zakładam ( mam nadzieję w najbliższym tygodniu) podłogówkę tam gdzie będzie terrakota. Rezygnuję z niej w sypialniach - lepiej się śpi z dala od żródła ciepła. Z opinii znajomych wiem, ze podłogówka + panele nie sprawdza się - jest zimno.

gaga2
22-03-2004, 15:37
ja będę mieć podłogówkę w całym domu, w większości pomieszczeń terrakota, a w sypialniach panele.
Mam dość szczegółowy projekt, w którym policzono zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń z uwzględnieniem czy podłoga będzie z paneli czy z terrakoty - i z obliczeń wyszło, że samo ogrzewanie podłogowe jest wystarczające - poza łazienkami. Tam muszę dodać grzejniki drabinkowe (dość duże, bo zasilane wodą o temp. 45- 55 st). O komforcie korzystania wypowiem się za rok, mam nadzieję.
Pozdrawiam,
gaga2

semp
22-03-2004, 16:54
U mnie w sypialni się tylko śpi, więc nie ma powodu by w dzień było tam 21 stopni. A z tą bezwładnością cieplną można walczyć przy pomocy inteligentnych sterowników (które "uczą się" tak grzać, by o określonej porze dnia w pomieszczeniu była właściwa temperatura) albo inteligencji własnej (w naszym klimacie rzadko zaskakuje nas temperatura, więc można tak ustawić nawet najprostszy sterownik, żeby proces ogrzewania przebiegał zgodnie z oczekiwaniami).
Na marginesie - dzięki poradom zaczerpniętym z tego Forum nieco zmodyfikowałem ustawienia swojego ogrzewania i teraz płacę za prąd mniej, niż poprzednio !
Janu
Ja nakreśliłem co chodzi ty podałes rozwiązania. Chyba o to tutaj chodzi co?? :D

semp
22-03-2004, 17:01
U siebie zakładam ( mam nadzieję w najbliższym tygodniu) podłogówkę tam gdzie będzie terrakota. Rezygnuję z niej w sypialniach - lepiej się śpi z dala od żródła ciepła. Z opinii znajomych wiem, ze podłogówka + panele nie sprawdza się - jest zimno.
Pewnie sąsiedzi robili na bolka oko (bez projektu) lub nie trzymali się go( rozstaw rurek policzony dla wykończenia terakotą, a oni zastosowali panele). Dlatego lepiej zrobić projekt, zastosować się do niego niż potem pruć podłogi, albo siedzieć w zimnie. :D

Janu
22-03-2004, 18:11
Też zrobiłem projekt (według wytycznych producenta kabli grzejnych), podobnie jak Gaga2. I też w łazience mam drabinkę, bo tam jest mało wolnej podłogi. Istnieje oczywiście to kłopotliwe ograniczenie wolności, że z góry musisz ustalić gdzie terakota a gdzie panele i jeszcze na dodatek uwzględnić meble, stojące całą powierzchnią na podłodze i później raczej nie przykrywać podłogi grubymi dywanami (ale cienkie już są tolerowane; Mam dwa chodniczki w sypialni).
Rozstawy rurek (czy też kabli grzejnych) są bardzo ważne ! Przy drzwiach balkonowych i ścianach zewnętrznych gęściej, w środku rzadziej itd.
u mnie to działa, ale nikogo nie namawiam.
Janu

Janu
22-03-2004, 18:14
OK. Semp, o to chodzi ! :D
Janu

tom soyer
22-03-2004, 18:46
chcac utrzymac mniej wiecej podobny do podlogowki rodzaj ogrzewania w calym domu to w tych pomieszczeniach w ktorych podlogowka jest trudna do zrealizowania mozna zastosowac np ogrzewanie scienne.

Zbigniew Rudnicki
22-03-2004, 19:06
Ogrzewanie podłogowe warto uzupełnić małymi grzejnikami :
- w łazience, koniecznie, bo pomieszczenie małe i 40% podłogi nie do wykorzystania (wanna. brodzik).
- w kuchni, pożądane, ze względu na szafki stojące.
- w salonie, pożyteczne n.p. po dwudniowym obniżeniu temperatury, można po 2-3 godzinach nagrzać pomieszczenie.

bilbo
24-04-2004, 11:40
Janu, i inni
Jaka moc kabli grzewczych na m2 wyszła Wam w projekcie?
Jak grubą macie wylewkę na kablach i jakie ocieplenie podłogi na gruncie?
Ile macie sterowników do kabelków? W każdym pomieszczeniu czy tylko kilka stref w całym domu?
Jest jakiś link do takich zaleceń projektowych?

pozdrawiam
Robert

Janu
25-04-2004, 19:14
Witam
Projekt robiłem sam na podstawie wytycznych Elektry (www.elektra.pl) jeszcze dwa lata temu. Przyjąłem w założeniach średnio 100W/m2, stąd ta duża (24kW) moc przyłączeniowa. Szczegółowo: 92 W/m2 salon z kuchnią i jadalnią, sypialnie 110W/m2, łazienka 100 W/m2 w tym grzejnik el.drabinkowy, hall i korytarz 78W/m2, garaż 61W/m2. W kablach mam 12,8 kW, płyta ceramiczna z piekarnikiem następne 11 kW, dwa bojlery po 1,5 i drobiazgi. Dom mam dobrze ocieplony (36 cm bk + 8 cm Ecorock L, strop 20 cm wełny, poddasze nieużytkowe, pu.parteru 139 m2 z garażem). Grubość wylewki 5-6 cm. Pod wylewką 10 cm styropianu. Poziom posadzki 70 cm nad poziomem gruntu. Ocieplenie z zewnątrz (ściany fundamentowe) 10 cm styropianu. Razem mam 9 obwodów grzewczych (każda sypialnia oddzielnie, łazienka, hall i korytarz, kuchnia z jadalnią, salon, wiatrołap i pom. gospodarcze oraz garaż) i 9 sterowników tym samym (Euroster 2016).
Cały układ był w różnych konfiguracjach (dwie sypialnie po 14 stopni, jedna 19 stopni, część dzienna 18 stopni ale działający w weekendy non stop kominek, garaż 5 stopni, wiatrołap i pom.gosp. 15 stopni) ustawień wykorzystywany tej zimy i działa bez zarzutu. Zużycie prądu oczywiście nie jest małe (przy 8-10 stopniowym mrozie nawet ok. 200 zł/tygodniowo, w marcu i kwietniu w granicach 50 zł/tygodniowo łącznie cała elektryka w domu). Ale we Wrocku takie mrozy nie są często i też niezbyt długo trwają, a komfort jest bezdyskusyjny.
Aha, łączny koszt instalacji (z rozłożeniem i przypięciem do siatki) 8,5 kzł. I mam nadzieję, że 25 lat to wytrzyma. W razie kryzysu (finansowego lub energetycznego), da się cały dom ogrzać kominkiem (16kW).
To oczywiście tylko opis tego co mam i do niczego nie namawiam.
Pozdrowienia.
Janu

bilbo
25-04-2004, 22:12
Wielkie Dzięki Janu za wyczerpującą odpowiedź.

Mam podobne założenia do tych, które Ty już zrealizowałeś. Kominek jako źródło w miarę taniego ciepełka i elektryczne kabelki wszędzie. Tak trochę "z głowy" wziąłem sobie, że 15kW kabli wystarczy na nasz domek (180m2 pow. użytkowej + 30m2 garaż). Instalatorzy zaproponowali mi nieco więcej. Fakt, że docieplenia mamy mieć mnóstwo (20cm w podłodze, ścianach i dachu), ale przekonuję się, że mieli rację i więcej kabli będzie lepiej.

pozdrawiam
Robert

Grzegorz63
25-04-2004, 22:54
W kuchni, salonie i holu będzie podłogówka (na podłogówce- panele), w łazienkach podłogówka + grzejniki drabinkowe, natomiast cała reszta to grzejniki. Te grzejniki są mi niezbędne, żeby w sytuacji ekstremalnej odebrać ciepło z kotła na paliwo stałe, który będę miał w kotłowni.
P.S. Zawsze myślałem, że do ogrzewania domu służy kocioł zlokalizowany w kotłowni. Czytając to forum widzę, jak bardzo się myliłem... :wink:

Janu
26-04-2004, 04:52
Grzegorz 63. Świat jest pełen niespodzianek... :)
Janu

vacus
26-04-2004, 11:04
Uważam, że na to pytanie mogą odpowiadać tylko ci co mają bądź mieli podłogówkę również w sypailni. Ja myślę że za jakiś rok będę mógł coś na ten temat powiedzieć

Janu
26-04-2004, 14:35
Owszem, mam podłogówkę elektryczną w sypialniach. Póki co, nie narzekam na złe samopoczucie. A jak już mi się pogorszy, to będzie pewnie wiele innych tego powodów, niekoniecznie kable w podłodze. Niestety nie robimy się coraz młodsi.
Janu

Edi, czyli Edyta Zet.
26-04-2004, 16:35
Mamy zamiar połasić się na podłogówkę w salonie pod płytami gresowymi, "poprzecinanymi" wstawkami, ułożonymi w skośną kratę, dębowymi dechami. W sumie dużo gresu, znacznie mniej drewnianych dech. Myślicie, że tu podłogówka się sprawdzi????
I czy podłogówka sprawdza się w kuchni pod płytkami, bo przecież tam już i tak ciepło od gotowania jest??????

Ella
29-04-2004, 13:02
Te grzejniki są mi niezbędne, żeby w sytuacji ekstremalnej odebrać ciepło z kotła na paliwo stałe, który będę miał w kotłowni.

Grzegorz, czy nie lepiej odbierać i kumulować ciepło w zbiornikach akumulacyjnych?
Ja będę mieć piec na drewno Atmos, zbiornik akumulacyjny na 2000 litrów i podłogówkę w całym domu.

neptunek
29-04-2004, 14:05
Dom parterowy 150 m2 i caly w podlogowce wodnej + w lazienkach dwa (dwie lazienki ;)) grzejniki drabinkowe z grzaleczka bo lubie miec po kapieli cieply recznik.

W sypialniach + korytarz + saloon - panele podlogowe, reszta terakota.

Jak sie mieszka i jak sie spi bede mogl powiedziec za rok bo jeszcze nie zamieszkalem - ale wierze ze bedzie doskonale.

Szpulka
29-04-2004, 14:22
Ja też mam cały dom(180m) w podłogówce wodnej + beton :wink: Mieszkam od listopada. Nie mam żadnych zastrzeżeń tylko trochę się pyli..... :lol:
Zaczynam właśnie kłaść terakotę, będzie wszędzie. W łazienkach dodatkowo będą duże drabinki tak jak u neptunka

Ella
24-08-2004, 12:57
Odświeżam wątek, ponieważ mam problem.
Planowałam ogrzewanie podłogowe w całym domu (parterowym) i zleciłam dwóm hydraulikom wykonanie projektu.
Efekt - jeden twierdzi, iż z jego obliczeń wynika, że uwzględniając straty ciepła (okna do podłogi) - w ŻADNYM pomieszczeniu nie jest możliwe zastosowanie wyłącznie ogrzewania podłogowego - wszędzie trzeba dodać grzejniki.
Drugi twierdzi, że nie ma problemu - zagęści się rurki w odpowiednich miejscach i po kłopocie.
Któremu mam wierzyć :o ?

mieczotronix
24-08-2004, 13:55
ja nie wiem
ale coś musi być na rzeczy, w końcu to wyliczył. Niech ci pokażą obliczenia

24-08-2004, 15:29
A może i ogrzewanie podłogowe i grzejniki? Skoro tak się robi w łazience to czemu nie zrobić tego np. salonie.
Ja takze planuję ogrzewanie podłogowe w salonie z podłogą pokrytą panelami. Ale jako, że salon jest dosyć duży, praktyczniej cała jedna sciana jest przeszklona to tak sobie wykombinowałem, że założę podłogówkę oraz pod jedno okno doprowadzę rury do normalnego ogrzewania grzejnikowego, które zatynkuję. Jak zimą okaże sie że będzie za zimno, to odkuję te przewody i wstawię jeden kaloryfer. Będzie wówczas grzał i kaloryfer i podłogówka, a tego będę miała ciepło pod stopami. Na poddaszu planuję ogrzewanie grzejnikowe więc i tak mój system ogrzewania będzie musiał być przystosowany do pracy z ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym jednocześnie.

zibicwikla
24-08-2004, 15:46
Zaplanowałem podłogówkę w salonie, kuchni, łazienkach i korytarzach tzn. wszędzie prócz sypialni. Oczywiście tam gdzie podłogówka-tam kafle. Uważam,że to najlepsze rozwiązanie. Patrz mój post z ankietą.

zibicwikla
24-08-2004, 15:47
Zaplanowałem podłogówkę w salonie, kuchni, łazienkach i korytarzach tzn. wszędzie prócz sypialni. Oczywiście tam gdzie podłogówka-tam kafle. Uważam,że to najlepsze rozwiązanie. Patrz mój post z ankietą.

Magdzia
24-08-2004, 15:47
Ja też mam podłogówkę w całym domu (parterowym) i panele w pokojach (salon i sypialnie). Nam nikt podobnego rozwiązania nie odradzał. Panele można przecież kupić dostosowane do ogrzewania podłogowego, podobnie jak wykładziny, nawet parkiet (odpowiednio cienki). Z praktyki nic nie powiem, bo pierwszy sezon grzewczy przed nami.

Grzegorz63
24-08-2004, 20:01
W kuchni, salonie i holu będzie podłogówka (na podłogówce- panele), w łazienkach podłogówka + grzejniki drabinkowe, natomiast cała reszta to grzejniki. Te grzejniki są mi niezbędne, żeby w sytuacji ekstremalnej odebrać ciepło z kotła na paliwo stałe, który będę miał w kotłowni.
P.S. Zawsze myślałem, że do ogrzewania domu służy kocioł zlokalizowany w kotłowni. Czytając to forum widzę, jak bardzo się myliłem... :wink:
Moja wypowiedź z kwietnia jest już nieaktualna. Jako, że stanę się za dwa miesiące szczęśliwym posiadaczem przyłącza gazowego zrobiłem podłogówkę w całym domu. :D

Ella
24-08-2004, 21:58
A powiedzcie mi, moi Drodzy, czy u kogokolwiek z Was po obliczeniach okazało się, że ogrzewanie podłogowe jest niewystarczające dla jakiegoś pomieszczenia (oprócz łazienki)?

mieczotronix
24-08-2004, 23:12
1) w wiatrołapie
i tam zamiast podłogówki dałem mały grzejniczek

2) w hollu (duże przeszklenia na stronę północno-wschodnią) - co prawda najpierw miały być to luksfery, ale koniec końców wstawiłem okna K=1,1. Ale gdy projektant mi to liczył, to mówił że się boi, że na tych luksferach będzie się wykraplała woda, dlatego oprócz podłogówki, pod tymi oknami dał grzejnik wiszący. Ja potem ze swojej strony zamieniłem luksfery na okna, więc mam nadzieję że będzie w sam raz.

Ella
25-08-2004, 18:30
Dzięki, Mieczu.
To jakoś uprawdopodobnia obliczenia mojego hydraulika...

vacus
26-08-2004, 09:56
Co do mitów na temat ogrzewania podłogowego w sypialni nie warto wysłuchiwać większości argumentów bo są one tylko teoretyczne. Z przeczytanych postów jedynie argumenty semp'a są dla mnie wiarygodne.
Co do obliczeń hydraulików to sprawdziłbym tych hydraulików i zabytał jeszcze innych, bo moim zdaniem bez sprawdzenia nie będziesz wiedziała czy jest to rzeczowa podpowiedź czy chęć dodatkowego nakręcenia rachunków dla hydraulika. Osobiście znam wielu ludzi, którzy mają tylko ogrzewanie podłogowe bez grzejników i jest u nich ciepło. Pamiętaj ogrzewanie mieszane (podłogówka + grzejniki) jest najdroższe.

Ella
26-08-2004, 13:40
Co do obliczeń hydraulików to sprawdziłbym tych hydraulików i zabytał jeszcze innych, bo moim zdaniem bez sprawdzenia nie będziesz wiedziała czy jest to rzeczowa podpowiedź czy chęć dodatkowego nakręcenia rachunków dla hydraulika. Osobiście znam wielu ludzi, którzy mają tylko ogrzewanie podłogowe bez grzejników i jest u nich ciepło. Pamiętaj ogrzewanie mieszane (podłogówka + grzejniki) jest najdroższe.
Właśnie tego się obawiam (że facet chce zgarnąć kasę za podłogówkę + grzejniki). Twierdzi, że robił obliczenia programem Kisana.

Natomiast ten drugi, który twierdzi, że można bez grzejników, zaniepokoił mnie opowiadaniem o podłogówce, którą sobie sam zrobił. Otóż przestrzegał mnie przed ogrzewaniem podłogowym w całym domu, ponieważ u niego się to nie sprawdza. Dlaczego? Ponieważ podłoga jest tak uciążliwie ciepła, że po dwóch godzinach trudno wytrzymać :o ...
Zapytałam, ile stopni konkretnie ma ta podłoga. Odpowiedział, że nigdy nie mierzył - sprawdza tylko, żeby na wyjściu z pieca było 50st. :o .
Tym opowiadaniem przekonał mnie o swoich kompetencjach :-? . Raczej nie będę eksperymentować, zlecając mu zrobienie podłogówki w moim domu...

RolandB
26-08-2004, 14:12
no wlasnie i takie mity potem chodza po swiecie ... ale wystarczy dla takiego kogos kto krytykuje zeby sie spytac czy podloga przy dotkniecieu jest ciepla czy zimna i juz jest wszystko jasne:-)
"no jak to zimna - przeciez musi grzac" :D
a w sypialni trzeba po prostu wczesniej ( w zaleznoosci od bezwl. cieplnej ) wylaczyc grzanie i temp. spadnie do tych 18 stopni. Nie widze problemu.

ja mam projekt na ogrzewanie podlogowe w calym domu + specjalne panele podlogowe w calym domu z wyjatkiem lazienek i kuchni ( plytki ).
Dom zrobiony bardzo energooszczednie ... 14 cm styropianu na bet. kom. + 10 cm pod podloga + 30 cm welny min na poddaszu + wentylacja z rekuperatorem. Dodatkowo dwie "drabinki" w lazience i wc ( niestety konieczne ). Wlasnie bede zalewal posadzke - przede mna 1 sezon grzewczy - wtedy moge powiedziec jak to wszystko sie sprawdza ...

A ogrzewanie podlogowe stosuje z 2 powodow - nie chce miec zadnych grzejnikow w domu i musze miec ogrzewanie niskotemperaturowe z uwagi na zrodlo ciepla u mnie ( pompa ciepla lepiej wspolpracuje ).

pozdrawiam
Roland

jeżyk
26-08-2004, 15:05
Wydajność ogrzewania podłogowego to 70 do 80 W/m2 podłogi. Zazwyczj nie jest możliwe zastosowania elementów grzejnych na całej pow. podłogi, tak więc jeżeli budynek nie jest dobrze zaizolowany to może zdażyć sie, że podlogówka nie pokryje strat ciepła. Jeżeli masz projekt cieplny dla twojego budynku to możesz zakładając pow. pokrycia podłogi elementami grzejnymi samemu oszacować, czy to wystarczy.

JOSEPH
26-08-2004, 15:05
"mam projekt na ogrzewanie podlogowe w calym domu + specjalne panele podlogowe w calym domu z wyjatkiem lazienek i kuchni ( plytki )."

rolandb
co to za specjalne panele na ogrzewanie podłogowe(jaki producenti cena)
pzdr :) [/quote]

RolandB
26-08-2004, 15:18
"mam projekt na ogrzewanie podlogowe w calym domu + specjalne panele podlogowe w calym domu z wyjatkiem lazienek i kuchni ( plytki )."

rolandb
co to za specjalne panele na ogrzewanie podłogowe(jaki producenti cena)
pzdr :)

strona Tarkett-Sommer (http://www.tarkett-sommer.pl/prod_drewniane.html). panele wielowarstwowe ( chyba 8 warstw ) klejone "na krzyz"
Cena nie jest mala ale jak pochodzisz to ... moze sie da ja zmniejszyc :-) jak ja pochodzilem to mnie to kosztuje 119 /m2. ale mam panel pokrytu 2 mm warstwa merbau ( ) na w/w strone na dole jest porownanie twardosci ...

pozdrawiam
Roland

Magdzia
26-08-2004, 15:31
"mam projekt na ogrzewanie podlogowe w calym domu + specjalne panele podlogowe w calym domu z wyjatkiem lazienek i kuchni ( plytki )."

rolandb
co to za specjalne panele na ogrzewanie podłogowe(jaki producenti cena)
pzdr :) [/quote]
Ja tez takie mam - z tego co wiem, to większość paneli jest obecnie do tego przystosowana (przynajmniej do ogrzewania wodnego). Ja mam panele Kronopolu, cena - jakieś 43zł/m2, ale AC4

JOSEPH
26-08-2004, 15:42
pewnie to nie ten wątek ale....
wszyscy kładąteraz panele bezklejowe ale co z wodą(wiem trzeba uważać ale wiecie jak to jest z tym"uważaniem")
czy woda nie wnika w łączenia i w związku z tym nie pęcznieją
dzięki za odpowiedź

Ella
26-08-2004, 19:19
Wydajność ogrzewania podłogowego to 70 do 80 W/m2 podłogi. Zazwyczj nie jest możliwe zastosowania elementów grzejnych na całej pow. podłogi, tak więc jeżeli budynek nie jest dobrze zaizolowany to może zdażyć sie, że podlogówka nie pokryje strat ciepła. Jeżeli masz projekt cieplny dla twojego budynku to możesz zakładając pow. pokrycia podłogi elementami grzejnymi samemu oszacować, czy to wystarczy.
Jeżyk, budynek jest znakomicie ocieplony (ściana 3-warstwowa, 12cm wełny), problemem mogą być tylko duże okna (do podłogi). ale właśnie ze względu na te okna nie ma gdzie powiesić grzejników i podłogówka wydaje sie być najlepszym rozwiązaniem.
Natomiast dziwi mnie, że obliczenia hydraulika wskazują na niewystarczającą wydajność podłogówki nawet w takich pomieszczeniach jak salon czy holl, gdzie w zasadzie cała podłoga będzie "wolna", bez obciążeń meblami.

jeżyk
26-08-2004, 19:28
Wielu fachowców zwłaszcz starej daty zapotrzebowanie na cieplo oblicza bardzo prosto: słaba izolacja 150W/m2 dobra 100W/m2. Przy liczeniu w ten sposób ogrzewanie podłogowe nie ma szans. Duże okna, dobrej jakości od południa to zyski, nie straty. Jeżeli od północy to niestety zwiększenie strat. Jeżeli jest projekt, to jest tam określona strata dla każdego pomieszczenia, jeżeli go nie ma to trzeba policzyć straty.Wymaga to trochę wysiłku ale nie jest trudne.

geguś
26-08-2004, 19:56
Witam
a gdzie można nabyć jakiś darmowy program lub kilka wzorów do oblicznia strat w budynku?

gosciu01
26-08-2004, 20:05
u mnie przy delta40K jest 36 W/m2, a takich dni w roku jest kilka,

Gdzie tam do 100 W/m2 :o

a tu masz programik OZC :

http://www.sankom.pl/aud_ozc.htm

Cz.

26-08-2004, 20:07
Wielu fachowców zwłaszcz starej daty zapotrzebowanie na cieplo oblicza bardzo prosto: słaba izolacja 150W/m2 dobra 100W/m2. Przy liczeniu w ten sposób ogrzewanie podłogowe nie ma szans. Duże okna, dobrej jakości od południa to zyski, nie straty. Jeżeli od północy to niestety zwiększenie strat. Jeżeli jest projekt, to jest tam określona strata dla każdego pomieszczenia, jeżeli go nie ma to trzeba policzyć straty.Wymaga to trochę wysiłku ale nie jest trudne.

Dokładnie tak.
Warto dodać, że konkurcja na rynku materiałów budowlanych (w tym instalacyjnych) jest bardzo duża. Zwracając się bezpośrednio do producenta można uzyskać oprócz dużego rabatu na materiały, również projekt z dokładnymi obliczeniami cieplnymmi i hydraulicznymi instalacji c.o.
Większosć ludzi jednak decyzduje się na "Pana Kazia", który na oko przyjmie wielkosć "pieca", średnice rur, wielkosć grzejników. Pan Kazio oczywiscie zrobi tak żeby grzało, ale za przewymiarowane przewody, kocioł, grzejniki i rury zapłaci Inwestor. I wszyscy będa zadowoleni, bo Pan Kazio napewno zrobi tak żeby grzało, a przy okazji zarobi, producent materiałów i urządzeń również, Inwestor będzie miał ciepło w domu, a o kosztach inwestycyjnych zapomni.
Koszt projektu instalacji c.o. w wykonaniu producenta rury to rząd wielkosci ok. 300zł. Koszt przewymiarowania materiałów i urządzeń jest cieżko określić, ale na samym kotle można stracić całą tę różnicę i to z nawiazką.

geguś
26-08-2004, 20:15
Witam

dziękuję

Janu
26-08-2004, 20:16
JOSEPH
Wnika i pęcznieją. Na tym forum ktoś zalecał użycie kleju przy montażu paneli bezklejowych na stykach i chyba słusznie, jeżeli nie da się obejść bez wody. Znam ten problem z praktyki.
Janu

am
27-08-2004, 09:28
JOSEPH
Wnika i pęcznieją. Na tym forum ktoś zalecał użycie kleju przy montażu paneli bezklejowych na stykach i chyba słusznie, jeżeli nie da się obejść bez wody. Znam ten problem z praktyki.
Janu
Myslę, że wiele zależy od samych paneli.
Miałem przygodę z wodą - na poddaszu zostawiłem otwarte okna dachowe - padał deszcz - w pokoju z panelami stała woda (ok 12 godzin). Wytarłem, przewietrzyłem - nic sie nie dzieje. 8)
Podłoga jest regularnie (przynajmniej raz na tydzień) myta wodą - też jest OK.

Co do paneli i podłogówki to nie zapominajcie, ze panele trzeba na czymś położyć - zwykle daje sie piankę - przy podłogówce warto poszukać innych materiałów, które są słabszymi izolatorami. Ja dałem podkład na bazie grafitu - doskonale tłumi odgłosy paneli i jednoczesnie bardzo dobrze przewodzi ciepło.

Mam w całym domu podłogówkę (230m2) - podłoga gresy i panele. Ułożone zgodnie z projektem. ZERO problemów (mieszkam od roku). Spi się rewelacyjnie. Jak potrzebuje szybko podwyzszyć temperaturę to rozpalam kominek z DGP (przydaje sie)

Jedna rada. Jak zakładacie podłogówkę, to lepiej kupić rozdzialacze z przepływomierzami - koszt niewiele wyższy a przydaje się. Bardzo ważne w podłogówce jest zrównoważenie hydrauliczne instalacji - inaczej nawet najlepiej dobrane rurki i ich odstępy nie pomogą. Ja wprawdzie miałem w projekcie obliczone nastawy na rozdzielaczu do zrównoważenia instalacji ale z doświadczenia wiem, że nia bardzo to działa - w tym roku dokupuje do rozdzielacza przepływomierze
Pozdrawiam

am

dobrzykowice
27-08-2004, 10:44
Odświeżam wątek, ponieważ mam problem.


ja bym wierzył drugiemu choć nie mozna przekroczyć pewnych odległości. Znajdź najlepiej trzeciego :) Ja projekt podłogówki zrobiłem u przedstawiciela firmy kisan. Maja odpowiedni do tego program - dostałem dokładny rysunek wraz ze szczegółowymi wyliczeniami dla poszczególnych pomieszczeń. kosztowało mnie to wtedy 300 zł.
I jeszcze jedno, pamietasz mieszkanie kasiorka ? przypomnij sobie ile tam było okien.....

powodzenia

Ella
27-08-2004, 13:10
Chyba faktycznie udam się do Kisana po projekt.

Dobrzyku :) , w salonie Kasiorka oprócz podłogówki są kaloryferki pod tymi pięknymi oknami. Można ich nie zauważyć, bo są niziutkie - taki długi niski postumencik :wink: :) .

pozdrawiam serdecznie :)

RolandB
27-08-2004, 14:12
JOSEPH
Wnika i pęcznieją. Na tym forum ktoś zalecał użycie kleju przy montażu paneli bezklejowych na stykach i chyba słusznie, jeżeli nie da się obejść bez wody. Znam ten problem z praktyki.
Janu
Myslę, że wiele zależy od samych paneli.
Miałem przygodę z wodą - na poddaszu zostawiłem otwarte okna dachowe - padał deszcz - w pokoju z panelami stała woda (ok 12 godzin). Wytarłem, przewietrzyłem - nic sie nie dzieje. 8)
Podłoga jest regularnie (przynajmniej raz na tydzień) myta wodą - też jest OK.

Co do paneli i podłogówki to nie zapominajcie, ze panele trzeba na czymś położyć - zwykle daje sie piankę - przy podłogówce warto poszukać innych materiałów, które są słabszymi izolatorami. Ja dałem podkład na bazie grafitu - doskonale tłumi odgłosy paneli i jednoczesnie bardzo dobrze przewodzi ciepło.

Mam w całym domu podłogówkę (230m2) - podłoga gresy i panele. Ułożone zgodnie z projektem. ZERO problemów (mieszkam od roku). Spi się rewelacyjnie. Jak potrzebuje szybko podwyzszyć temperaturę to rozpalam kominek z DGP (przydaje sie)

Jedna rada. Jak zakładacie podłogówkę, to lepiej kupić rozdzialacze z przepływomierzami - koszt niewiele wyższy a przydaje się. Bardzo ważne w podłogówce jest zrównoważenie hydrauliczne instalacji - inaczej nawet najlepiej dobrane rurki i ich odstępy nie pomogą. Ja wprawdzie miałem w projekcie obliczone nastawy na rozdzielaczu do zrównoważenia instalacji ale z doświadczenia wiem, że nia bardzo to działa - w tym roku dokupuje do rozdzielacza przepływomierze
Pozdrawiam

am


Powiem wiecej - panele ktore ja klade maja byc przyklejone do plyty grzejenej specjalnym klejem - odchodzi problem dodatkowego oporu dla przenikania ciepla

Am - jesli sie orientujesz ... w czym maja ci pomoc przeplywomierze ( tez sie nad tym zastanawialem) ? Z tego co wiem przydaja sie tylko raz - podczas uruchomienia instalacji ... czy to prawda ?

Pozdrawiam

am
27-08-2004, 22:07
Na chłopski rozum to rzeczywiście przepływomierz jest potrzebny do rozruchu instalacji - właśnie po to, żeby zrównoważyć przepływy w instalacji. Jak się dobrze ustawi to później pewnie służyć mogą do kontroli i ewentualnej korekty.

am

RolandB
27-08-2004, 23:00
Na chłopski rozum to rzeczywiście przepływomierz jest potrzebny do rozruchu instalacji - właśnie po to, żeby zrównoważyć przepływy w instalacji. Jak się dobrze ustawi to później pewnie służyć mogą do kontroli i ewentualnej korekty.

am

no bo wlasnie sie zastanawiam czy brac rozdzielacz z czy bez nich ( roznica okolo 330 zł na 11 obwodow )

pozdrawiam

am
28-08-2004, 18:29
Ja bym wziął - nie do końca jestem zadowolony z ustawien według projektu - za pomocą przepływomierza bedę miał pewność że jest ok

Grzegorz63
28-08-2004, 22:16
am, mógłbyś podzielić się informacją na czym będzie się opierała Twoja "pewność"?

WojtekSz
29-08-2004, 01:15
Ciekway temat: na razie mam w projekcie (tym jeszcze niezweryfikowanym obliczeniami szczegółowymi) ogrzewanie wodne podłogowe w całym domu, w salonie i sypialniach podłoga przemysłowa z drewna merbau o grubości 14..15mm olejowanego. W scianach mam 15cm wełny, tyle samo styropiany pod posadzką - to powinno zapewnic dobre ocieplenie. Mój pan hydraulik który ma sam podobne ogrzewaniw domu zaisntalował w kazdym pokoju termostat na ścianie który jest podłaczony do elektrozaworków sterujących przepływem w rozdzielaczu do poszczególnych segmentów podłogówki. Mam w planach zrobienie tego samego bo choc podłogówka reguluje sie wolno to kombinacja termostat i sterownik powinny zapewnić codzienny komfort i wyjazdowe obniżenie temperatury. Podobnie jak kilku innych przewiduje reku (do osczedzania energii przy wentylacji) i kominek dla efektów estetycznych i ewentualnie szybkiego podgrzania ciepłego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Oczywiście ciepłe powietrze z kominka ma byc mieszane z powietrzem z reku.

Zdecydowanie warto pomysleć o takich rozdzielaczach i termostatach :)

pozdrawiam

am
29-08-2004, 05:44
am, mógłbyś podzielić się informacją na czym będzie się opierała Twoja "pewność"?

OK - jak pisałem - chodzi o zrównoważenie przepływów we wszystkich obwodach podłogówki. Co z tego, że masz dobrze zaprojektowaną i ułożoną instalację (właściwe odstępy i przekroje rurek) skoro w np. jednym obwodzie masz przepływ na poziomie 2l/min a w drugim 0,05 l/min.

Przy projekcie mam wyliczone ustawienia dla zaworów na rozdzielaczu, które powinny zrównoważyć hydraulicznie moją instalację - nie mam jednak pewności, czy jest to OK - tym bardziej, że wyliczenia projektu są oparte na pewnych danych teoretycznych a instalacja może mieć trochę inne parametry.
Przepływomierz pozwoli mi ocenić, czy rzeczywiście moje nastawy są Ok i ewentualnie je skorygować.

am
29-08-2004, 05:48
Ciekway temat: na razie mam w projekcie (tym jeszcze niezweryfikowanym obliczeniami szczegółowymi) ogrzewanie wodne podłogowe w całym domu, w salonie i sypialniach podłoga przemysłowa z drewna merbau o grubości 14..15mm olejowanego. W scianach mam 15cm wełny, tyle samo styropiany pod posadzką - to powinno zapewnic dobre ocieplenie. Mój pan hydraulik który ma sam podobne ogrzewaniw domu zaisntalował w kazdym pokoju termostat na ścianie który jest podłaczony do elektrozaworków sterujących przepływem w rozdzielaczu do poszczególnych segmentów podłogówki. Mam w planach zrobienie tego samego bo choc podłogówka reguluje sie wolno to kombinacja termostat i sterownik powinny zapewnić codzienny komfort i wyjazdowe obniżenie temperatury. Podobnie jak kilku innych przewiduje reku (do osczedzania energii przy wentylacji) i kominek dla efektów estetycznych i ewentualnie szybkiego podgrzania ciepłego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Oczywiście ciepłe powietrze z kominka ma byc mieszane z powietrzem z reku.

Zdecydowanie warto pomysleć o takich rozdzielaczach i termostatach :)

pozdrawiam

Też tak planowałem - mam rozciągniętą instalację do każdego (prawie) pokoju. PO pierwszym sezonie grzania wiem, że nie będę z tego korzystał. POdłogówka poza dużą bezwładnością ma pewną zaletę - duży poziom samoregulacji i stabilność temperatury w domu. Ja nie mam potrzeby dodatkowego regulowania poszczególnych pomieszczeń. Jest bardzo dobry klimat i bardzo mi odpowiada właśnie stabilność temperatury.

witkacy
29-08-2004, 09:18
Ja daje podłogówke w łazience, holu,i w kuchni oprucz tego fachowiec doradzał mi zebym oprucz tego dał grzejnik , bo moze byc zimno

WojtekSz
29-08-2004, 09:38
Też tak planowałem - mam rozciągniętą instalację do każdego (prawie) pokoju. PO pierwszym sezonie grzania wiem, że nie będę z tego korzystał. POdłogówka poza dużą bezwładnością ma pewną zaletę - duży poziom samoregulacji i stabilność temperatury w domu. Ja nie mam potrzeby dodatkowego regulowania poszczególnych pomieszczeń. Jest bardzo dobry klimat i bardzo mi odpowiada właśnie stabilność temperatury.
Czy masz jednakowe temperatury w róznych pokojach czy w sypialni niżej? Z tego co mówisz wynika, ze ten kawałek instalacji systemu sterowania nie zapowiada się na szczególnie czesto uzywany :) ale z drugiej strony to własnie ta samoregulacja mnie tak cieszy bo im mniej sterowania tym lepsze działanie. Cieszy mnie każdy głos potwierdzający że wybór podłogówki jest słuszny mimo wielu głosów delikatnie mówiąc mało zachęcających. Dzieki!

am
29-08-2004, 09:51
Nie sprawdzałem tego dokładnie ale generalnie temperatury mam zbliżone - dużo otwartych przestrzeni. Zauważalna różnica temperatury jest tylko w łazienkach

Grzegorz63
29-08-2004, 20:02
...Przy projekcie mam wyliczone ustawienia dla zaworów na rozdzielaczu, które powinny zrównoważyć hydraulicznie moją instalację - nie mam jednak pewności, czy jest to OK - tym bardziej, że wyliczenia projektu są oparte na pewnych danych teoretycznych a instalacja może mieć trochę inne parametry.
Przepływomierz pozwoli mi ocenić, czy rzeczywiście moje nastawy są Ok i ewentualnie je skorygować...
am, trochę Cię jeszcze pomęczę bo dalej nie rozumiem na czym będzie polegała Twoja "pewność". Przecież są odpowiednie tabele do ustawiania przepływu w poszczególnych pętlach w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Wkładasz klucz imbusowy, kręcisz o wymaganą liczbę obrotów i po zabawie. Potem pozostają tylko drobne korekty. W pomieszczeniach niedogrzanych należy zwiększyć przepływ- dławiąc go jednocześnie w tych "przegrzewanych".

am
30-08-2004, 12:01
Tak - wszystko się zgadza. I tak robilem przez pierwszą zimę - jednak moje "drobne korekty" w niektórych przypadkach były bardzo istotne.
Jak zobaczę na każdym obwodzie, że przepływ jest taki sam - to mam pewność, że jest OK. Inaczej moge tylko przypuszczać.
Mam na przykład podejrzenie, że przepwy w mojej instalacji na podaszu są trochę niższe niż te na parterze - być może to tylko niczym nieuzasadnione odczucia - ale...
Inny przykład - w salonie mam dwa obwody grzewcze - podobnej wielkości - długość, rozstaw i przekrój przewodów takie same. Dla jednego obwodu mam w projekcie wyliczoną nastawę 0,5, dla drugiego 2 - dla mnie to nielogiczne...
Niedługo zamontuję przepływomierze, ustawię instalację według projektu i wtedy bedę wiedział co i jak - napisze coś w tym wątku (raczej pod koniec wrzesnia)

Grzegorz63
30-08-2004, 12:45
...Jak zobaczę na każdym obwodzie, że przepływ jest taki sam - to mam pewność, że jest OK...
:o Przepływy nie mogą być takie same! W dłuższych odcinkach pętli należy ustawić przepływ szybszy, niż w odcinkach krótkich a wszystko po to, żeby uzyskać zbliżoną temperaturę powrotu wody ze wszystkich pętli (oczywiście jak najwyższą). Ideałem dla podłogówki jest jak najniższa różnica temperatur na zasilaniu i powrocie z pętli np. 5 K; gdy się uzyska około 10 K to już jest duży sukces. Jeżeli chcesz mieć pewność, że jest OK to zamontuj sobie raczej czujniki temperatur na powrocie każdej pętli ogrzewania a nie przepływomierze...

Grzegorz63
30-08-2004, 12:55
...Inny przykład - w salonie mam dwa obwody grzewcze - podobnej wielkości - długość, rozstaw i przekrój przewodów takie same. Dla jednego obwodu mam w projekcie wyliczoną nastawę 0,5, dla drugiego 2 - dla mnie to nielogiczne...
Wszystko jest logiczne. Mogę się założyć, że ta pętla z nastawą 2 dotyczy strefy brzegowej (np. w okolicach okien i ścian zewnętrznych), gdzie wymagana jest szybka cyrkulacja wody, tak aby uzyskać jak największy współczynnik oddawania ciepła do podłogi.

am
30-08-2004, 14:54
A to cos nowego. Dzieki Grzegorz63 za posta.
Do tej pory wszyscy (nie bylo ich znowu tak dużo - instalator i człowiek od projektu) twierdzili ze chodzi o to, zeby przepływy w kazdym obwodzie były takie same
Zgłupiałem :-? :-? :-?

am
30-08-2004, 14:58
Sprawdziłem - rzeczywiście nastawa 2 jest w części podłogi przy tarasach

Grzegorz63
01-10-2004, 08:31
...Co do paneli i podłogówki to nie zapominajcie, ze panele trzeba na czymś położyć - zwykle daje sie piankę - przy podłogówce warto poszukać innych materiałów, które są słabszymi izolatorami. Ja dałem podkład na bazie grafitu - doskonale tłumi odgłosy paneli i jednoczesnie bardzo dobrze przewodzi ciepło...
Czy mógłby mnie ktoś oświecić, co to za "podkład na bazie grafitu"??? :o
Będę bardzo zobowiązany!

01-10-2004, 09:08
Przepraszam, jeśli sie powtórzę.
Planuję ogrzewanie wodne podłogowe na parterze i tam będzie tylko terakota.to prawda, ze są panele przystosowane do ogrzewania, ale dowiedziałam się u źródeł, że nie jest to dobre rozwiązanie.Oczywiście normy są spełnione, ale na dłuższa metę drewno na ciepło sie nie sprawdza.Nie mówiac już o tym, że to nieekonomiczne.
sprawdxzałam też jak się ma temat podłogówki w sypialniach.Zadzwoniłam do działu technicznego dużego producenta podłogówki i tam Pani uczciwie przyznała, że w sypialniach zdecydowanie odradza, bo klienci często narzekają, że im sie źle śpi.
Ostatecznie robię na jednym poziomie w całości podłogówkę, na drugim - tradycyjne ogrzewanie.W łazience będzie dodatkowy grzejnik, który można podłączyć do prądu, bo przecież grzeje się tylko w sezonie, a ciepły ręcznik jest fajny codziennie.

RolandB
01-10-2004, 09:42
Przepraszam, jeśli sie powtórzę.
Planuję ogrzewanie wodne podłogowe na parterze i tam będzie tylko terakota.to prawda, ze są panele przystosowane do ogrzewania, ale dowiedziałam się u źródeł, że nie jest to dobre rozwiązanie.Oczywiście normy są spełnione, ale na dłuższa metę drewno na ciepło sie nie sprawdza.Nie mówiac już o tym, że to nieekonomiczne.
sprawdxzałam też jak się ma temat podłogówki w sypialniach.Zadzwoniłam do działu technicznego dużego producenta podłogówki i tam Pani uczciwie przyznała, że w sypialniach zdecydowanie odradza, bo klienci często narzekają, że im sie źle śpi.
Ostatecznie robię na jednym poziomie w całości podłogówkę, na drugim - tradycyjne ogrzewanie.W łazience będzie dodatkowy grzejnik, który można podłączyć do prądu, bo przecież grzeje się tylko w sezonie, a ciepły ręcznik jest fajny codziennie.

przepraszam cie mimilapin ale co masz na mysli mowiac dowiedzialam sie u zródel ? :-?
moje odczucia po przeczytaniu twojego postu to nic innego niz powtarzanie obiegowych opinii ... tylko poparte proba podania jakiegos autorytetu ... tylko ze tego autorytetu tutaj nie ma ... :roll:

mimo tego masz prawo do swojego zdania ... :)

a dla mnie tym żódłem bylo to że panele które mam są produkowane od kilkunastu lat i sa także sprzedawane ... myslisz ze nadal by tak bylo gdyby sie nie sprawdzaly ?

co do ogrzewania podlogowego w sypialni :roll:
na jakiej wysokosci spisz ? - powiedzmy pol metra ... wystarczy patrzac na rozklad temperatury zmniejszyc temp na podlogowce tak abys na tej wysokosci miala taka temp. jaka chcesz .... czym ta temp. bedzie sie roznic od tej otrzymanej z normalnego grzejnika ?

a co do bezwladnosci cieplnej :roll: no przeciez kazdy grzejnik ma taka ... jeden wieksza drugi mniejsza ... wystarczy tylko odpowiednio wczesniej reagowac - czyz nie ? np . chodze spac o 22 to nastawiam temp nocna na 20 ... ( w normalnym grzejniku ustawilbym np 21:30 )

a moze chodzi o zyly wodne pod łóżkiem :o

pozdrawiam

Wwiola
01-10-2004, 11:10
A jak rozwiązujecie problem "zabudowanych", zasłonietych podłóg ? Sypialnia ma powiedzmy 12m2 w tymłóżko dobre 3m2 poza tym jakies szafki, komody, zostaje naprawdę niewiel miejsca "grzejącego". Mnie sie generalnie podoba pomysł z ciepłą podłoga, ale w sypialni miec jej bym nie chciała. Terakota do sypialni nijak nie pasuje, a panele czy parkiet są z założenia mniej efektywne.
A ,że "źle się śpi" hmmm, nie wiem może to fobia, ale ten argument (a moze to nie argument a powtarzalny slogan) do mnie przemawia.

01-10-2004, 11:30
Jeżeli chodzi o panele na ciepłą podłogę to takie informacje mam od brata znajomego, technologa w Barlinku.Na
tomiast co do ekonomiczności takiego rozwiązania - to jest to oczywiste.
Instalator podłogówki z Purmo namawial mnie na podłogówkę wszędzie.Natomiast technolog z Kisana odradziła mi podłogówkę w sypialni, bo klienci byli podobno potem niezadowoleni i krytykowali podłogówkę wogóle.
U mnie jest taki problem, że w gabinecie i naszej sypialni mam okna do podłogi - portfenetry i nie mam gdzie ustawić zwykłych grzejników, dlatego tam będzie mimo wszystko podłogówka i to ,że terakota mi nie przeszkadza, wprost przeciwnie, będzie mi pasowało do "prowansalskich"nutek wystroju, ścianek wyłożonych cegłą ręcznie formowaną itp. Poza tym my śpimy przy wyłączonym ogrzewaniu, więc w sypialni może być ciepła podłoga w ciągu dnia, kiedy i tak sie tam nie przebywa.
Na dolnym poziomie u dzieci będą deski i zwykłe grzejniki.

RolandB
01-10-2004, 11:59
mimilapin

sorry ale przeczytaj sobie cytat na stronie Barlinka ( odpowiedzi na 2 listy uzytkownikow ) :



Mam ogrzewanie podłogowa jako podstawowe w pomieszczeniu w ktorym chce polozyc deske barlinecką. Czy jest to możliwe i jeżeli tak to jaką technike podkladu mam wykorzystać. oczywiscie bardzo pilne)
Pytanie zadano: 2004-04-21 12:02:55.

Odpowiedź:
Firma Barlinek S.A. nie zaleca układania deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym, jednak w niedługim okresie czasu labolatorium Barlinka ma wydać oficjalna opinie na ten temat (jest to kwestia kilku najbliższych tygodni. Na dzień dzisiejszy ułożenie naszych podłóg na ogrzewaniu podłogowym skutkuje utrata gwarancji.


Witam, na stronie porad znalazałam informację (z 21.04.2004) iż wkrótce labolatorium Barlinka ma wydać oficjalną opinie na ten temat układania deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym. Mam ogrzewanie podłogowe wodne i chciałabym zastosować deskę Barlinecką. Czy jest to możliwe ? Czy zastosowanie deski Barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym nadal skutkuje utratą gwarancji ? Czy wiadomo już coś na temat testów przeprowadzonych przez laboratorium Barlinka ?
Pytanie zadano: 2004-06-29 09:09:17.

Odpowiedź:
Jeszcze nie ma oficjalnych zalecaeń ale na ogrzewanie deskę trzeba układać poprzez przyklejenie do podłoża. Proponowany klej to UZIN MK-92S Jest to klej poliuretanowy z utwardzaczem. Pracę powinien wykonać profesjonalny parkieciarz.



i sama wyciagnij wnioski czy to jest autorytet skoro tracisz gwarancje ...
panele ktore ja mam tej gwarancji nie traca ...
nie chce na ciebie napadac, ale nie uogulniajmy wypowiedzi kogos tam na caly system ...

RolandB
01-10-2004, 14:07
Natomiast co do ekonomiczności takiego rozwiązania - to jest to oczywiste.


jeszcze gdybys mi to wyjasnila to bylbym wdzieczny ...

pozdrawiam

01-10-2004, 15:50
Roland, już odpisuję.
Drewno ma duży opór cieplny i dlatego na ciepłą podłogę zalecane są gresy, terakota, kamień, które nie tamują przepływu ciepła, nie są bowiem izolatorami.
Oczywiscie w przypadku drewna dużo zależy tu od jego gatunku i grubości.Najlepsze są parkiety warstwowe, bardziej odporne na zmiany wilgotności, ale te muszą być bardzo dobrze położone z wykorzystaniem materiałów (kleje, lakiery,maty podkładowe)odpornych na podwyższoną temperaturę.Obawiała bym się zatem położyć drogie panele, np.te z merbau czy jatoby, bo w razie kłopotów jak udowodnię, że stosowałam się do wszystkich zaleceń?W dodatku podobają mi się najbardziej klon, buk, brzoza, dąb, a akurat te 2 pierwsze gatunki nie nadają się na ciepłą podłoge, bo są jasne (widać szpary) i mocno pracują (duża kurczliwość).A u dzieci chcę dechy - klon lub bielony dąb i te juz wogóle odpadają, bo zbytnio izolują.

RolandB
01-10-2004, 16:09
zadalem sobie troche trudu i policzylem opory ...

1. panel na gabce 12 mm - R=0,14 m2 K/W
2. panel przyklejony 12 mm - R =0,09
3. terakota 8 mm - R~0,02

czyli faktycznie do tego co bede klasc ( opcja 2 ) to ma okolo 5 razy wiekszy opor ...

ale teraz wezmy pod uwage ze pod spodem jest 10 cm styropianu ...
R = 2,78 ...

co z tego wynika ?
1. terakota ma opor cieplny rowny 0,8 % oporu sturopianu czyli wiekszosc ciepla "ucieka" przez plytke ... - SUPER
ale ...
2. parkiet klejony to tylko 3% ... o 2,2 % wiecej od terakoty
3 parkiet na gabce to 5,3 %

i teraz mam pytanie czy to naprawde jest tak bardzo ekonomiczne ???? tzn. czy ta ekonomicznosc jest az tak bardzo widoczna i wazna :wink:
( na moj dom ktory ma wyliczone zuzycie okolo 7 KW to wychodzi ze strace przez to okolo 80 zł ... gdybym mial caly dom w panelach ... ale nie mam wiec realnie to bedzie okolo 50 zł )

trzeba uzywac zalecanego kleju ...

co do ostatniej czesci twojego listu to zgadzam sie ... :)

neuron
01-10-2004, 16:36
Co do drewna na podłogówce tp zawszemoże być jeszcze trudniej, prawda?
W tym wątku jest poruszony problem ogrzewania podłogowego przy dużych oknach. Otóż ze względu na komfort przebywania w pomieszczeniu:
1. okna wysokie są mniej komfortowe od okien szerokich o tej samej pow.
2. trzeba mież świadomość, że 6 m2 okna 1,1 z przy -20 na zewnątrz to ok. 270 W mocy chłodzącej powietrze które liżąc pow. okna spływa po podłodze i to na dość dużą odległość
3. obecnie mniej ale ze względu na temp. szyby wokół okna jest strefa dyskomfortu ok 1,0 -1,5 m w której większość (podkreślam większość) ludzi czujesię żle przy bardzo dużych mrozach
To tyle o grzejnikach pod dużymi oknami. Szczegółowe dane wzory modele matematyczne i wyniki eksperymentów na ludziach w książce może trochę starej Indoor Climate, D.A. McINTYRE

Co do sterowania pętlami w podłogówce i dużych przepływów:
Jedna z teorii głosi, że najgorszym ale propagowanym przez np. niemieckie normy budowlane rozwiązaniem sterowania prdłogówką jest ślepe stosowanie zaworów termostatycznych na pętlach.
Zamknięcie zaworu na pętli powoduje całkowite odcięcie tego elementu z obiegu. Przy tych opóźnieniach trzeba dobrego regulatora, a nie termostatu by jako tako sterować temepraturą.
PODSTAWĄ jest wyregulowanie hydrauliczne układu i zapewnienie jak największego akceptowalengo technicznie przepływu. Zysk jest ogromny:
1. średnia temp. wody wynika z zasilania i powrotu zwiększając przepływ podnosimy temp. powrotu skutkiem jest wzrost mocy podłogówki przy tej samej temp,. zasilania. A dla higienicznych możliwość dalszego obniżania temp. zasilania bez utraty komfortu
2. porawiają się własności podłogówki i uwierzcie ciepło trafia tam gdzie powinno dość szybko,
Zagrożenia: zbyt duża szybkość przepływu może powodować wytrącanie gazów z wody i przyspieszać korozję w instalacji.

Regulacja temperatury zasilania podłogówki może się realizować przez mieszacz, kocioł lub przez układ injekcyjny czyli: osobna pompa na podłogówce, zawór ograniczjący temp. zasilania (automatyczny) i zawór elektryczny podpięty na zasilaniu podłogówki gdy w pom. jest ciepło woda krąży w podłogówce bez pobierania wody z reszty układu jak za zimno pobiera. Zamiast zaworu elektrycznego z termostatem pokojowym może być głowica termostatyczna z kapilarą i zawór do tej głowicy.

gosciu01
01-10-2004, 16:58
neuron,

mam pytanie, czy lepiej jest aby pompa od podłogówki pracowała nonstop przez te 200 dni w roku, czy ( pisząc w uproszczeniu ) tylko wówczas kiedy jest to potrzebne ?

Zrozumiałem, że powinna pracować nonstop, ale precież tym samym pobiera niepotrzebnie energię i szybciej się zużywa.

Cz.

gosciu01
01-10-2004, 17:05
zadalem sobie troche trudu i policzylem opory ...

1. panel na gabce 12 mm - R=0,14 m2 K/W
2. panel przyklejony 12 mm - R =0,09
3. terakota 8 mm - R~0,02

czyli faktycznie do tego co bede klasc ( opcja 2 ) to ma okolo 5 razy wiekszy opor ...

ale teraz wezmy pod uwage ze pod spodem jest 10 cm styropianu ...
R = 2,78 ...

co z tego wynika ?
( ... )


podłogówka to jak kanapka, od góry z cienką bułką :lol:

Czym górna bułka ma większy opór, tym bardziej wzrasta temperatura wody w obiegu i tym samym rzadziej, ( a raczej mniej często ) zachodzi proces kondensacji w kotle.
Robiłem takie symulacje i różnica pomiędzy terakotą a panelami daje tylko kilka stopni różnicy w temperaturze wody w podłogówce.

A własciwą temperaturę w pomieszczeniu wymusza i tak pogodówka z pokojówką.
To tak w dużym uproszczeniu.

Cz.

RolandB
01-10-2004, 19:28
podłogówka to jak kanapka, od góry z cienką bułką :lol:

Czym górna bułka ma większy opór, tym bardziej wzrasta temperatura wody w obiegu i tym samym rzadziej, ( a raczej mniej często ) zachodzi proces kondensacji w kotle.
Robiłem takie symulacje i różnica pomiędzy terakotą a panelami daje tylko kilka stopni różnicy w temperaturze wody w podłogówce.

A własciwą temperaturę w pomieszczeniu wymusza i tak pogodówka z pokojówką.
To tak w dużym uproszczeniu.

Cz.

czyli generalnie mamy takie same poglady :wink: ze prawie nie ma roznicy pomiedzy panelami a terakota ... tzn jest ale jest praktycznie niezauwazalna ...

pozdrawiam

neuron
02-10-2004, 08:02
gosciu01
Mozna zastosowac rozbudowane sterowanie ale przy 200 * 24 * 0,05 * 0,30 = 72 zl x czego pewnie 80% czasu musi byc zalaczona to jakos nie mam entuzjazmu do walki o 15 zl rocznie.

gosciu01
02-10-2004, 20:47
czyli generalnie mamy takie same poglady :wink: ze prawie nie ma roznicy pomiedzy panelami a terakota ... tzn jest ale jest praktycznie niezauwazalna ...

pozdrawiam

U siebie mam panele, ale sam kupowałem pod nie tekturę falistą, bo fachowiec, ktory je układał nie miał (?). Tektura ma kilka razy mniejszy "R", niż pianka poliuretanowa. Kafle mam tylko w łazience i wiatrołapie.

Podczas projektowania podłogówki uwzględniłem ten fakt.

Cz.

kortezjan
04-10-2004, 07:19
pozdrawiam czy pianka pod panele podłogowe (ogrzewanie wodne )powinna być z folią czy raczej bez folii?