PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kolektorami ??



helldriver
03-04-2011, 22:33
Witam.
Chcialem sie grzecznie przywitac na forum, poniewaz jest to moj pierwszy post tutaj.

Mianowicie w zeszlym roku otrzymalem dotacje na montaz kolektorow slonecznych i wybor padl na firme Buderus (w zwiazku z instalacja grzewcza tejze firmy).

Posiadam 20 rurek firmy Buderus Funke, 300l zbiornik biwalentny Funke oraz cale oryginalne oprzyzadowanie tej firmy wraz ze sterownikiem.

Poprzedniego lata podczas najcieplejszych dni kolektory nagrzewaly sie do ok 60stopni jedynie nieco podgrzewajac CWU.
Nie zdazylo sie chyba zebym nagrzal tym solarem chocby jeden zbiornik wody do temperatury powiedzmy 50stopni.
W dniach takich jak dzisiaj temperatura na solarze wynosi okolo 25-30 stopni.
Firma, ktora to montowala bardzo sie oburzyla, gdy poprosilem o sprawdzenie poprawnosci instalacji - oni nie maja sobie nic do zarzucenia i "ten typ tak ma".
Kolejna rzecza, ktora mnie niepokoi jest sposob montazu na dachu kolektorow.
Ten zbiornik w ktorym lacza sie wszystkie weze i rurki kolektorow jest na dole panelu nie na gorze, tak jakby bylo to zamontowane "do gory nogami".
Wszystkie instalacje jakie ogladalem na dachach sasiadow maja ta "puszke" na gorze.

Moze ktos posiada doswiadczenie z kolektorami tej firmy i moglby cos poradzic.

Centrala f.my. Buderus odsyla do serwisu montazysty. Oczywiscie z centrali moga podjechac zobaczyc o co biega ale tylko na zlecenie montazysty, ktory nie ma sobie nic do zarzucenia.

Pozdrawiam

helldriver
03-04-2011, 22:59
Jutro od rana bede ich atakowal.
Cos wydaje mi sie, ze bedzie ciezko.
W dodatku firma z katowic, ktora montowala system uszkodzila mi plyty kgips w jednym z pokoi (chodzili po niedokonczonej antresoli i ktos "wdepnal w welne") i jakos nie kwapia sie do naprawy co popsuli.

W/g zapewnien pana z tej firmy nie ma potrzeby odpowietrzania ukladu gdyz podobno samo sie odpowietrza (u gory przy kolektorze jest taki automagiczny odpowietrznik jak montuje sie przy kaloryferach)

No coz... dzieki za odpowiedz, zobaczymy co i jak powiedza jutro

aadamuss24
03-04-2011, 23:02
Pokaż jakieś zdjęcie tego co na dachu i w kotłowni. Czasami kolektory rurowe mają bardzo małą wydajność i producent powie, że trzeba ich więcej założyć aby grzało mocniej. Serwis Buderus to dziwny twór, gdzieś już o tym było. pozdr adam

yaiba83
06-04-2011, 15:25
Trochę mnie dziwi automatyczny odpowietrznik w kolektorach. Praktycznie każdy szanujący producent w instrukcji nie zaleca stosowania automatów ze względu na wysokie temperatury glikolu a co za tym idzie - skrócenie żywotności odpowietrznika.

Co do uszkodzeń firmy monterskiej - to takim ekipom płaci się na sam koniec, tzn po zamontowaniu solara i naprawieniu szkód, bo teraz to może być ciężko sprowadzić ich do tego co sami spartolili...

aadamuss24
06-04-2011, 19:46
Przed automatycznym odpowietrznikiem powinien być zawór odcinający.

kolektor1
07-04-2011, 20:45
Witam.

Witam.

Posiadam 20 rurek firmy Buderus Funke, 300l zbiornik biwalentny Funke oraz cale oryginalne oprzyzadowanie tej firmy wraz ze sterownikiem.

Coś mi się wydaje, że te kolektory to jakieś oszukane. Buderus nie proponuje kolektorów 20 rurowych a 6 i 12 rurowe z lustrem parabolicznym. Napisz proszę co to za typ tych kolektorów i czy mają lustra paraboliczne czy nie.
pozdrawiam.
Witold

M***ki
07-04-2011, 21:09
Zapraszam na Targi MUREXPO 8-10 kwietnia Warszawa Torwar , w ofercie kominki wodne do współpracy z solarami w układach centralnego ogrzewania . Posiadamy doradcę :yes:od tego typu instalacji , wykonał już kilkaset projektów do domów jednorodzinnych na ternie Republiki Czeskiej :yes: Prowadził także szkolenia dla firm wykonawczych z branży kominkowej . Doradca mówi dobrze po polsku :wave:

helldriver
13-04-2011, 20:24
Witam.
Troszke mnie nie bylo, przepraszam.
Wracajac do tematu to ponizej wklejam link do galerii, w ktorej znajdziecie zdjecia mojej instalacji:
https://picasaweb.google.com/102361516207598544099/Solar?feat=directlink

Poprosze o jakies sugestie co z tym fantem zrobic.


Pozdrawiam.

kolektor1
14-04-2011, 21:19
Poprosze o jakies sugestie co z tym fantem zrobic.


Pozdrawiam.

No i wszystko wiadomo. Masz kolektory firmy Hewalex, i to są dobre kolektory, tylko jaki pajac dobrał 2 kolektory do zbiornika 300l. W laboratorium wyciągnęli z tego kolektora maksymalnie ile się dało- 791W. W Twojej instalacji przy pełnym słońcu o godzinie 12 w maju - wrześniu wyciągniesz ok. 650W co przy dwóch kolektorach daje ok. 1300W Instalacja jest niedoszacowana. Jak chcesz być zadowolony na początek dodaj jeden kolektor ale może skończyć się na dwóch dodatkowo. Reszty sę nie czepiaj jest dobrze.
pozdrawiam.
Witold

helldriver
14-04-2011, 22:08
Witam.
Dziekuje za informacje.
Wprowadzilem maly blad do opisu, zbiornik jest na 250 a nie 300 litrow jak poczatkowo powiedzialem.

Czy nadal instalacja jest niedoszacowana ?

Zresetowalem pare dni temu wskazanie maksymalnej temperatury na kolektorze i aktualnie jest ok 52stopnie.
Nie wiem czemu ostatnia maksymalna temperatura byla 95stopni (nie kasowane od jesieni).

Pozdrawiam, Przemek

yaiba83
15-04-2011, 16:57
Hewalex kompletuje swoje zestawy tak, że wychodzą 2 kolektory próżniowe na zbiornik 200L.
Tak jak przedmówca pisał przynajmniej jeszcze jeden kolektor będzie trzeba dołożyć.
Dziwi mnie polityka firm - jeszcze trochę i chyba jeden mały kolektor próżniowy zaproponują do zbiornika 500L...

helldriver
16-04-2011, 01:54
Wiesz mnie wkurza bardziej to, ze kupujac sprzet z katalogu Buderus dostaje cos, co nie ma loga Buderus tylko jakies Funke a potem okazuje sie, ze to wogole jest Hewalex. Cholera cos z tym chyba jest nie tak ? Ja moglem zalozyc Vallianta jak sasiad i miec przynajmniej pewnosc, ze to, co zalozylem jest tym, co chcialem.


Pozdrawiam

yaiba83
16-04-2011, 08:23
W twoim przypadku na szczęście Hewalex jest dobrą firmą tylko Buderus spartolił sprawę. Dobrał za mało kolektorów na taki zbiornik. Prawdopodobnie żeby zestaw nie był zbyt drogi a trochę kasy za znaczek zostało przyoszczędzili na komponentach (ilości). Dołożenie jeszcze jednego modułu na dachu powinno rozwiązać problem. Szkoda tylko podwójnej roboty...

bladyy78
16-04-2011, 08:51
Tak tak jak dołoży jeszcze jeden to znowu będzie musiał płacić za montaż, nie wiem jak jest w umowie ale jeżeli zamawiał inne kolektory niżeli firma mu założyła to jest to niezgodność towaru z umową i może żądać wymiany ich na nowe ale już z logo firmy buderus, lub zwrotu gotówki. To tak jak by kupować mercedesa a otrzymać fiata sprzedawanego przez dilera mercedesa który mówi że to mercedes tylko z innym logo.
Jeżeli był zamawiany cały zestaw z zasobnikiem i ten zestaw nie współpracuje dobrze to również można się powołać na niezgodność towaru z umową bo taki zestaw powinien być tak dobrany żeby woda w zasobniku nagrzewała się do odpowiednio wysokiej temp. I jeżeli bedzie potrzeba dołożenia kolejnego kolektora to już nie powinno płacić się za montaż.

red1980
16-04-2011, 09:55
Kurcze nie byłbym do końca pewny czy to jest wina za małej ilości kolektorów w stosunku do wielkości zbiornika. 2 kolektory rurowe Hewalexa co prawda powinny być na zbiornik 200 litrów, ale przy zbiorniku 250 też nie powinno być dramatu. Tak samo jak przy płaskich Hewalexa - co do zasady jeden kolektor na 100 litrów zbiornika, ale jak się założy 2 płaskie + 300 litrów a tym bardziej 2 płaskie + 250 litrów to też będzie działać, ale mniej wydajnie.
Poza tym w pierwszym poście jest wzmianka, że max temperatura na kolektorach latem to góra 60 stopni a to wydaje mi się wyjątkowo mało. Generalnie wielkość zbiornika nie powinna mieć dużego wpływu na temp na kolektorze, chyba że weźmiemy pod uwagę szybkość oddawania temp do zbiornika. Ciekawe czy kolektor jest w stanie nagrzać się do wyższej temp. po wyłączeniu pompy - jeśli nadal nie uzyska dobrej temp, to błąd nie tkwi w ilości kolektorów a w samym układzie. Natomiast zgadzam się co do dwóch rzeczy - Hewalex to dobra firma i nie zaszkodzi dołożyć jeszcze jednego kolektora.

M***ki
02-05-2011, 06:47
Nie pękaj w naszych warunkach dopiszą że w Polsce naturalnym jest.. węgiel :) Na razie ludziska często wywalają piece gazowe bo.. miałowe taniej wychodzą . Jak napisałem w projekcie o pompie ciepła + kominek to PANI w urzędzie zapytała " A gazowa instalacja to gdzie ?? " :lol2: Lobby jakieś czy co..

Gelus
02-05-2011, 10:22
Witam :-)
Ciekawe co piszecie o "niedoszacowanych kolektorach" :-)
Ja w tym sezonie zaczynam rejestrować temperatury na zestawie 3 płaskich Hewaleksu + bufor własnego projektu ok 550l...
W ostatnie słoneczne dni średnia temperatura na buforze była ok 50St... całe 550l... (góra powiedzmy 78st max, dół 55st)
Więc pewnie 300L by się zagotowało.... ;-) na kolektorach max był 89st.(zaobserwowany - nie siedziałem cały czas przy nich ;-))
Przyjąłem 50 st bo to pewne przez cały ten tydzień :-)
Użytkowane przez 1+2 ;-)

Indiana_
02-05-2011, 20:47
Tylko autor tego wątku ma zamontowane (pod względem mocy) odpowiednik 1 kolektora płaskiego (biorąc pod uwagę powierzchnię apertury), a Ty 3 szt, więc trudno się dziwić, że ma problem z dogrzaniem dużego zasobnika. Tutaj sam fakt, że masz 550 l bufor, nie jest zbyt istotny, ponieważ w słoneczne dni ten bufor raczej nigdy nie ma szans się wychłodzić - jest z dnia na dzień dobijany do coraz wyższej temperatury (rozbiór wody jest znacznie mniejszy od pojemności), gdy tymczasem zasobnik 250l z 2 KSR10 raczej nigdy się porządnie nie nagrzeje.
A tutaj, jak już wszyscy stwierdzili, trzeba dołożyć kolejny zestaw rur i nic mądrzejszego się nie wymyśli.
Hewalex daje w zestawie 3 KSR 10 do zasobnika 300L, i jest to takie dość optymistyczne dopasowanie moim zdaniem.