PDA

Zobacz pełną wersję : Tynki gipsowe z agregatu - jaka kolejność prac???



_ZBYCH_
21-03-2004, 18:32
Drodzy Forumowicze! Pomóżcie proszę.

Nadchodzi czas wykonania tynków w moim domu (nareszcie :D ).
Wybrałem tynki gipsowe z agregatu. Ekipa chce mnie skasować za robociznę po 12 zł/m2. Zastanawiam się, co i w jakiej kolejności panowie tynkarze robią. Co jest w cenie, a za co trzeba dopłacać.

Mam kilka dylematów:
1. Mam kilka rozdzielni elektrycznych wstępnie umocowanych na elastycznych uchwytach i nie wiem czy tynkarze w ramach ceny ustawią je równo z tynkiem, czy muszę im dopłacić, czy mam to zrobić sam (ale skąd mam wiedzieć, jaka będzie grubość tynku?).
2. To samo dotyczy puszek. Czy obsadzenie puszek jest w cenie, czy trzeba za to dopłacać? Miałem klientów, którym tynkarze krzyknęli za obsadzenie puszek 800 zł :o . Jak i kiedy panowie tynkarze obsadzają puszki? Czy najpierw wklejają puszki na jakąś szybkowiążącą zaprawę, i później tynkują, czy odwrotnie, najpierw tynkują, a później ustawiają i obrabiają puszki?
3. Czy przy tego typu tynkach poza narożnikami stosuje się też listwy do ściągania tynku łatą?
4. Czy oklejać okna (PCV) czy sami okleją, a może nie oklejać (u sąsiada nie oklejali, tylko od razu po zachlapaniu zmywali.
5. Ile czasu powinno zająć tynkowanie około 600 m2 powierzchni?
6. Na co powinienem zwrócić uwagę?

mieczotronix
21-03-2004, 18:54
cześć ZBYCHU - ja właśnie podobny etap
Znalazłem ekipę bezagregatową za 10 zł/m2 przed targowaniem się.

AD 1 i 2. Ja mam tylko puszki i tablicę rozdzielczą elektryczną. Wszystko zamontowali elektrycy. Ekipa była zaprawiona w bojach, więc mogę się spodziewać, że zrobili to jak należy. Zresztą dziś był u mnie tynkarz i nic na instalację nie powiedział złego. Elektrycy wycięli otwory, przewlekli przewody i umocowali puszki na jakąś szybkowiążącą zaprawę. Puszki wystają na jakiś centymetr ponad ścianę. Wydaje mi się, że jeśli nawet będę miał tynki grubsze niż ten centymetr, to nie będzie to przeszkadzało w montażu do puszek wszystkich akcesoriów. Z tego co u mnie zrobili i z braku reakcji tynkarza wynikałoby że puszki się obsadza ustawia i unieruchamia przed tynkowaniem.
AD. 3
Z tego co pisali tu:
http://serwisy.gazeta.pl/czasopisma/1,41826,1665012.html
to stosuje się te listwy przy dzużych powierzchniach.
AD 4. Ja kazał okleić. Myślę że nie mają prawa wymagać dodatkowych pieniędzy za to, że nie zniszczą okien. To raczej ich obowiązek. Żeby nie szli na skróty, może po prostu kup im taśmę.
AD 5. Wg moich tynkarzy, z którymi dziś rozmawiałem, przy robocie ręcznej 400 m2 dwóch facetów zrobi w minimum 2 tygodnie.
AD 6. Coś jest na rzeczy z zacieraniem tynków. Kiedyś czytałem na tu forum, że jak się źle zatrze tynk, to potem farba się wchłania w ścianę i nie można pomalować. Może ktoś światlejszy poszerzy ten temat?

JacekS
21-03-2004, 19:16
Witam
puszki i tablice nalężą do elektryka mniemam ,że elektrykeę robił Ci znajomy, ewentualnie sam dokonałeś dzieła Sam ,potrzadny fachowiec ma obsadzanie pyszek i skrzynek wliczoną w cene punktu
odnośnie narożników przy oknach i drzwiach to powinni obsadzić to tynkarze, jest to niezbędny element w wyprowadzeniu narożników .
Czy po listwach czy bez to zależy, jak po listwach to pójdzie więcej zaprawy tynkarskiej , ale to jest uwarunkowane od materiału z jakich wykonałeś ściany i dokładności ich wymurowania
Okna
Okna mają wyglądać tak samo przed tynkami jak i po tynkach Zero zanieczyszczeń szególnie w narożach zawiasłow to probem ekipy czy podczas tynkowania sciągaja skrzydła okienne czy dobrze je zabezpieczają
końcowy efekt zalezy od tego jak przyłożysz łatę i jak będzie sie odbijać światło od tynku gipsowego
nie warto oszczędzac w cenie 12 zł za metr powinieneś mieć FULL WYPAS
MAM NA MYŚLI SAMĄ ROBOCIZNE BEZ DODATKÓW
Nie zapomnij o siatce zbrojeniowej w narożach okiennych!

Iras
21-03-2004, 20:20
Ad 5 600m2 czas robót to ok. 7-8dni dla tynków z agregatu.
Cena robocizny 12zł/m2 nie jest niska - dla przykładu w Tarnowie 8zł. Z materiałami Knaufa 75 L cena 17-18złm2.

_ZBYCH_
21-03-2004, 22:43
Dzięki Panowie za info.

Mieczu. U ciebie jest 400 m2 tynków??? :o . Chyba na parterze bez garażu :lol: .
Piszesz, że listwy tynkarskie stosuje się tylko przy dużych powierzchniach. To jak bez listew prosto zaciągnąć gips na ścianie?

Co do puszek, to wcale nie jest takie oczywiste, że powinien to wykonać elektryk. U mojego bliźniaka puszki mocowali tynkarze, ale sąsiad dokładnie nie pamięta, czy płacił za to dodatkowo, czy elektryk się z nimi dogadał. Na zdrowy rozum, puszki powinni obsadzać tynkarze, bo dopiero w trakcie tynkowania wiadomo jaka będzie grubość tynku.

JacekS - co masz na myśli z tą siatką zbrojeniową w narożach okiennych???

Iras - niestety, ale w Warszawie ceny są wyższe :( . U mnie z tynkiem maszynowym Knauf 75 (twardszy niż 75 L) wyjdzie około 20 - 21 zł/m2. Wiem, że 12 - 13 zł to górny pułap. Z tego powodu pytam Was czego mogę wymagać od moich tynkarzy :roll: .

mieczotronix
21-03-2004, 22:54
Z tą siatką to tak:
Daje się taki kawałek siatki, ustawiając go tak pod kątem 45 stopni, przy każdym narożniku obtynkowywanego otworu. Robi się to po to, żeby tynk nie pękał od narożnika (w narożnikach powstają największe naprężenia).

z listwami to wiem tylko tyle co przeczytałem w cytowanym artykule
a z metrażem - to opieram się na wyliczeniach mojego słynnego inspektora nadzoru - ale może faktycznie je sprawdzę

_ZBYCH_
21-03-2004, 23:02
...
z metrażem - to opieram się na wyliczeniach mojego słynnego inspektora nadzoru - ale może faktycznie je sprawdzę

:o To może ja sprawdzę u siebie :oops: .
U mojego bliźniaka wyliczyli właśnie 600 m2, a względem Twojego, to mój domek wygląda jak garaż z poddaszem :lol: .
Albo znowu się okaże, że mojego sąsiada naciągnęli na kasę, albo wyliczenia Twojej mamy są niezgodne z rzeczywistością :roll: .

krzysztofh
22-03-2004, 06:54
Wiecie cholera mnie bierze jak czytam takie rzeczy.
Kiedy wreszcie polscy wykonawcy nauczą się pracować?
Jak wyjadą do Niemiec nikt z nich nie dyskutuje tylko robi dokładnie tak jak sobie życzy inwestor.
Sam pracowałem kilka lat jak jeszcze był Berlin Zachodni i wiem na czym polega jakość pracy po pierwsze i jak sie postępuje wchodząc na budowę, niezależnie czy jest to nowy budynek czy mieszkanie, w którym trzeba np. położyć kafle.
Pierwsze co się robi to zabezpiecza wszystko foliami itp. Na końcu sie sprząta i odkurza nie pozostawiając żadnych pudełek i opakowań. Koszty folii czy też taśm zabezpieczających wchodzą w zakres usługi. Nikomu nie przyjdzie nawet do głowy aby tynkować ściany i nie zabezpieczyć okien. Na co dzień spotykam sie z taka pracą w Polsce i tylko cierpią na tym moje nerwy, bo nbijak nie można wytłumaczyć wykonawcom co oznacza jakość (a może jakoś).
P.S. Tez mam tynki w najbliższej perspektywie.

Wiech
22-03-2004, 09:08
Proponuje dokładnie dowiedzieć się co wchodzi w zakres prac za daną kwotę.Jestem po rozmowie z tynkarzami ,u mnie wygląda to tak: 1 cena za 1m/2 wynosi 10zł za robocizne odliczając okna i drzwi większe niż 2m/2. 2 Do wykonawcy należy zabezpieczenie okien drzwi podłogi przed zabrudzeniem . Wykonawca proponuje zamiast oklejania okien i drzwi taśmą malarską użyć plastykowych listew wykańczających przy wewnętrznej ościeży(cena ok. 10 zł za 2,5 m listwy) .Listwa ta jest z dwóch stron oklejana taśmą przylepną po czym po otynkowaniu odrywa się część listwy natomiast druga część tej listwy zostaje przy wew. ościeżu z 2mm. pianką zastępując silikonowanie na styku tynk futryna.Za 1 tone tynku zapłaciłem 550zł i 7%vat knauf MP 75L.Widziałem robotę wykonaną przez tynkarzy łącznie z listwami wykańczającymi jest OK.WIECH WROCŁAW.

JacekS
22-03-2004, 19:49
Wiech wreszcie trafiłeś na ekipe która robi profesjonalnie to mi się podoba, ja jak zaproponowałem klientowi listwy do okien to zacząl marudzić że wydziwiam jak mu pokazałem okapnik pod balkon to mu sie oczy zrobiły kwadratowe finiszem mojej wizyty była propozycja listew narożnikowych powlekanych PCV wtedy gościa nerwy puściły i kazał mi wyp...... ć
Stwierdził ze bedzie tynk kładł tradycyjnie i nie da się nabijać w butelkę takim cwaniakom jak ja
Pierwszym jego pytaniem było Panie ile za metr tynku i jaka gwarancja

PS załuje że nie mogłem mu pokazać listwy cokołowej :cry: