PDA

Zobacz pełną wersję : Cis kolumnowy



wiewióra1976
05-04-2011, 08:57
Tata chce mi podarować 2 cisy kolumnowe (ok. 2 metrowe), bo juz mu się nie mieszczą w ogródku ;)
U mnie jeszcze głównie trawnik, dom raczej nowoczesny i nie wiem, gdzie je wsadzić i jak, żeby nie narobić im krzywdy.
1. jak się do tego przesadzania zabrać?
2. chciałabym je usadowić w jakiejś kompozycji, a nie w zywopłocie - ktoś może podrzucić jakieś zdjęcia?

Z góry dziękuję :)

Blechert
05-04-2011, 22:30
1. zorganizuj kilku ludzi, bo to jest ciężkie. Najlepiej weź sodny drąg/rurę i linę. Wtedy dobrze się to niesie nawet we 2 osoby.
2. elementy kolumnowe dobrze wyglądają nie pod płotem, ale gdy mają przestrzeń w koło siebie.

magnolia
06-04-2011, 08:00
do nowoczesnego domu fajnie by było połączyć te cisy z trawami - np. miskantami chińskimi. Przy nowoczesnym tzreba uważać z ilością- nie zbyt różnorodnie, raczej większe jednogatunkowe grupy, łany...

wiewióra1976
06-04-2011, 08:03
Pomyślałam i wydaje mi się, że posadzę je przy północno - wschodniej ścianie domu jako element pionowy raczej zacienionej rabatki. W opisie stanowisk cisa wyczytałam: miejsca słoneczne, półcieniste i cieniste. Czyli w cieniu dają radę? I co mu posadzić do towarzystwa? Same cisy mają po 2 matry, chciałabym coś ciut niższego i dookoła np. funkie. Będzie dobrze?

magnolia
06-04-2011, 09:21
tak, cisy do cienia się nadają. Z funkiami rzeczywiście będzie ładnie- można dobrać odmianę o lisciach jasnozielonych, takich aż limonkowych, wtedy będzie ładny kontrast. A akcent pionowy- np. byliny- języczka przewalskiego, ostróżka, parzydło leśne, krzewy- berberrys thunberga 'Powow', albo 'Erecta', hortensja wiechowata np. odmiana Limelight, albo 'Dart's Little Dot', tawlina jarzębolistna 'Sem', krzewuszka ( któras z odmian), kalina japońska Watanabe, a nawet jakaś azalia czy różanecznik. Zakładam że glebę masz odpowiednią- nie suchy piasek, raczej wilgotną lub świeżą. Te rosliny o których pisałam najlepiej lubia ziemię lekko kwaśną lub kwaśną ( hortensje, azalie, różaneczniki)

Elfir
06-04-2011, 13:13
Zastanawiam się czy nie trzeba byłoby ich wcześniej szkółkować - 2 m mają ok 10-letnie krzewy.

wiewióra1976
06-04-2011, 13:15
Szkółkować? Czyli co? <wstydzi się niewiedzy>

Elfir
06-04-2011, 13:25
rozłożyć przesadzanie na dłuższy okres - najpierw się podcina dalej odchodzące korzenie, by zmusić roślinę do wypuszczenia nowych bliżej pnia a w następnym roku (ewentualnie jesienią) przesadza.

http://www.wymarzonyogrod.pl/1251_3162.htm