PDA

Zobacz pełną wersję : slimaki i p?draki



agnes
29-05-2002, 08:03
Niedawno posadziłam na działce jałowce .po paru dniach pojawiło sie tam mnóstwo czarnych bezskorupowych ślmaków.czy objadają one iglaki ,jak je tępić ,póki mało co jest posadzone. W ziemi również jest dużo pędraków /obrzydlistwo/czy to też jakieś roślinne szkodniki,czy pozwolic im życ swobodnie :smile:






Niedawno

RS
18-06-2002, 20:15
,

iga99
27-06-2002, 21:07
Można wysypać wokół rabat i drzew sól kuchenną albo wapno nie gaszone. To bariera nie do pokonania przez ślimaki, jednak wapno może zaszkodzić kwasolubnym roślinkom. Nie do przebycia przez ślimaki jest również "ogrodzenie" z trocin. Jeśli faktycznie jest ich plaga polecam chemiczny środek firmy Bayer (Mesurol). Użyłam go gdy zeżarły mi połowę kwiatów. Naprawdę jest skuteczny. Nie polecam pozostawienia ślimaków samych sobie, bo potrafią spustoszyć cały ogród. Na wszystkie szkodniki ssące (czyli wgryzające się w liście) dość powszechnym środkiem jest Owadofos. Ja jednak używam go ostrożnie z obawy by nie zniszczyć pożytecznych stworzonek. Jednak na ojadanie lilii nie pozwolę:smile: No i postaraj się stworzyć w przyszłości dobre warunki w ogrodzie dla ptaków. Są skutecznymi sprzymierzeńcami w walce z owadami.

clif
02-12-2008, 14:35
troche soli i po nich

clif
02-12-2008, 14:36
moze byc takze saletra amonowa

Mroovka
03-12-2008, 08:42
Skuteczne i ekologiczne są też pokruszone skorupki jajek. Sporo ich trzeba wysypać, ale slimaki je omijają. :D

Elfir
03-12-2008, 08:51
Żadnej soli - chcesz wysuszyc krzewy?

Mirek_Lewandowski
03-12-2008, 18:31
A pędraki wyżrą wszystko. Jałowca nie- tego o dziwo nie jadają.

monia i marek
03-12-2008, 18:50
A pędraki wyżrą wszystko. Jałowca nie- tego o dziwo nie jadają.
Jestem przerażona tym, co piszesz :roll: Gdzie nie ruszę łopatą, to wykopuję tego obrzydliwstwa po kilka sztuk :o Są w zasadzie na całej działce :evil: Jak się ich pozbyć??

Stokrotka
03-12-2008, 19:17
Kret je zjada. Chcesz jednego? ;-)

monia i marek
03-12-2008, 19:20
Kretów mam full - kopce co 0,5 - 1 metra :lol: :lol: Może dlatego tych kretów też tak dużo akurat na mojej działce :o :roll: :roll:

Mirek_Lewandowski
03-12-2008, 20:53
Dlatego.

monia i marek
03-12-2008, 20:56
No i co teraz? Jak się pozbyć takich duetów krety - pędraki?

Mirek_Lewandowski
03-12-2008, 21:01
W UE brak jakiegokolwiek środka dopuszczonego do stosowania w tym celu.
Ostatnio zabroniono Boverii (grzybek)

JoShi
04-12-2008, 09:17
No i co teraz? Jak się pozbyć takich duetów krety - pędraki?
Kret wy żre pędraki i sam sobie pójdzie :) Tylko daj mu czas.

monia i marek
04-12-2008, 09:44
No i co teraz? Jak się pozbyć takich duetów krety - pędraki?
Kret wy żre pędraki i sam sobie pójdzie :) Tylko daj mu czas.
Nie wiem czy wyżre wszystkie z 30 arów :roll: Jest tego prawdziwa plaga - zarówno pędraków, jak i kretowisk (kretów też musi być sporo) :wink:

JoShi
04-12-2008, 10:19
Nie wiem czy wyżre wszystkie z 30 arów :roll: Jest tego prawdziwa plaga - zarówno pędraków, jak i kretowisk (kretów też musi być sporo) :wink:

Wyżre wyżre, tylko mu pozwól. Co do ilości kretowisk jeden kret potrafi ich spreparować całkiem sporo. Kretowiska sobie potem zagrabisz wiosną i będzie git a pędraczki nawet jeśli jakieś pojedyncze zostaną to Ci ogrodu nie zrujnują tak jak mogłaby to zrobić ta plaga, którą masz.

monia i marek
04-12-2008, 10:55
Tak właśnie robię - na razie obserwuję i czekam na wiosnę :wink: Kilka kopców już jest zagrabionych, reszta stoi, bo w pewnym momencie odpuściłam :lol: :lol: Na pewno nie chciałabym stosować drastycznych środków chemicznych p/kretom.

ksyrpo
06-12-2008, 10:09
Jeżeli nie masz jeszcze trawnika z prawdziwego zdarzenia to zaproponowałbym,
wiosna wysiać grykę.Wyjątkowo skuteczna.
O skuteczności możesz porozmawiać z właścicielem szkółki Dawid i syn w Jaskrowie k/Częstochowy.
Jeżeli zechcesz to podam Ci telefon na p.w.

andrzej49
06-12-2008, 16:23
Co do pędraków to pisze tu http://wrzos.phorum.pl/viewtopic.php?t=187 jak je zwalczać bez chemii.
Jak zwalczać lub odstraszać ślimaki bez użycia chemii podane jest tu http://wrzos.phorum.pl/viewtopic.php?t=120

Mirek_Lewandowski
06-12-2008, 18:10
Gryka faktycznie skuteczna jest. Tyle że, o ile mi wiadomo, większość forumowiczów pragnie posiadać ogródek, a nie hodowlę kaszy gryczanej.
Rójka guniaka czerwczyka ostatnio jest corocznie, chrabąszcz majowy i kasztanowiec ma rójkę co 4 lata, ale na skutek anomalii pogodowych i diapauzowania (różnie zresztą to jest w różnych rejonach kraju) rójka w różnym nasileniu też prawie co rok. Tak jest u mnie- poza główną rójką (ta w przyszłym roku) co roku wiosną trochę lata. I jaja do gleby składa. Corocznie siać grykę? Zresztą to ziele silnie wyjaławia glebę.

monia i marek
06-12-2008, 18:16
Oczywiście, że to bez sensu :lol: U mnie są te pedraki wszędzie pod trwą i wygląda to nieciekawie, bo żółknie plackowato - widać gdzie buszują najbardziej :evil:

robert8888
07-12-2008, 16:25
A pędraki wyżrą wszystko. Jałowca nie- tego o dziwo nie jadają.
jak więc walczyć z pędrakami?

robert8888
07-12-2008, 16:25
A pędraki wyżrą wszystko. Jałowca nie- tego o dziwo nie jadają.
jak więc walczyć z pędrakami?

amalfi
07-12-2008, 19:56
Na mojej działce też jest megastado ślimaków. Najgorzej jak po deszczu idzie się nocą alejką i czuje pod nogami jak pękają. Okropność. Próbowałam już wszystkiego, w końcu je polubiłam, bo nie mam innego wyjścia.

Ew-ka
12-05-2009, 14:25
podnosze wątek :D

Anna K.
13-05-2009, 10:16
A pędraki wyżrą wszystko. Jałowca nie- tego o dziwo nie jadają.

A jałowiec to jakiś konkretny ,czy chodzi o wszystkie , płożące i te "stojące"? :D :lol: Mam zamiar z jednej strony posadzić z 10 szt, bo zauważyłam że mocz psa jakoś jałowcom nie szkodzi tak jak thujom, a pędraków u mnie też niestety dostatek. :)

matysia
13-05-2009, 12:55
pędraki są nie do zwalczenia i ja już nie daje im rady. czytałam że można próbować je wyłapać w pułapki z powsadzanych w ziemie kawałków ziemniaków i marchwi. u mnie nie skutkowało :( nawet nie tknęły ani kawałka za to truskawki podgryzły skutecznie. pod niektórymi krzakami to nawet po 3 sztuki tego dziadostwa znajdowałam. może spróbuje posiać pomiędzy rzędami gryke, zobaczymy czy to coś da

pracuś
16-05-2009, 11:29
PIWO !!!!!!!!
Małe pojemniczki /wiadereczka po śledziach/ porozkładane w całym ogrodzie -slimaki bezskorupowe je uwielbiają i wpadają całymi stadami. Należy tylko pamiętać o systematycznym czyszczeniu i unicestwianiu /piwo ich nie zabija tylko wabi/
powodzenia.

marnika
16-05-2009, 12:54
Słyszałam, że piasek szkodzi ślimakom, przyklei się i nie moze odkleić, podobno ziemia nie szkodzi tak, jak piasek? Słyszał ktoś o tym?