PDA

Zobacz pełną wersję : Krusząca się Teriva



agusia_x
08-04-2011, 13:45
Witam.
Strop Teriva był zalany w zeszłym roku w październiku. Dziś rano zauważyliśmy, że w salonie z dwóch pustaków Terivy odpadły spody:eek::eek::eek: Martwić się czy poprostu czymś dziurę załatać i problem z głowy?

Konto usunięte_12*
08-04-2011, 17:08
A z jakiego materiału są te pustaki? Z betonu, czy z keramzytu?
Ja mam z keramzytu. Podczas "wrzucania" krokwi na strop przez ekipę ciesielską kilka pustaków też mi wyleciało (są b. kruche). Samoistnie jednak (tak, jak u ciebie) nie wypadały.

agusia_x
11-04-2011, 12:24
Pustaki są betonowe. I u mnie w dokładnie takiej samej sytuacji poleciały, w momencie wrzucania więźby na strop.

Konto usunięte_12*
11-04-2011, 18:46
Pustaki są betonowe. I u mnie w dokładnie takiej samej sytuacji poleciały, w momencie wrzucania więźby na strop.

To mnie pocieszyłaś ;) bo jeśli i pustaki betonowe też są tak kruche, to już wolę te keramzytowe, bo przynajmniej są lżejsze i cieplejsze :wiggle:
P.S. Wniosek z tego taki, że należy pilnować cieśli :yes:

Konto usunięte_12*
13-04-2011, 18:56
Mam inne pytanie do fachowców przy okazji tego tematu:
jakimi narzędziami proponujecie wykonać otwory na rury kanalizacyjne w stropie z pustaków keramzytowych zalanych pierwszą wylewką (chyba to się nazywa "chudziak"? :rolleyes:), aby się nie "wysypały" od dołu (jeszcze nie otynkowane od spodu)?

face
15-04-2011, 09:53
jesli masz dostep do wiertnicy z koronkami do betony to tym

jesli nie proponuje wyciac szlifierka, mozna nawierci otwory i wyciac szlifierka, ksztalt odrysuj od rury a tnij ok 1-2cm wieksza po obwodzie dziure

jesli pustak mimo to sie rozleci(choc nie powinien) zostaje zadeklowac od spodu i zalac

aadamuss24
15-04-2011, 10:47
Zapsikać pustak pianką i jak stwardnieje to przewiercić otwory, nic nie pęknie i nie wypadnie. pozdr adam

Konto usunięte_12*
15-04-2011, 20:36
O wiertnicach coś słyszałem, ale dostępu nie mam :( Co do zapiankowania, to chyba najpierw trzeba by wywiercić jakiś otworek? No i jaką pianką - normalną, czy niskoprężną?
No i jak taka pianka będzie się z czasem zachowywać w styku z zaizolowanym (wełną) ale jednak gorącym płaskim kanałem metalowym systemu DGP z kominka przechodzącym przez tak zapiankowany pustak stropowy?

m4rekkk
19-04-2011, 15:30
Nic dziwnego. Na rynku mnóstwo jest niskiej jakości stropów, nawet podróbek terivy. Ja iod wielu lat mam z Konbetu (www.konbet.com.pl) i jestem bardzo zadowolony. Mają o wiele wyższą jakość produktów niż inni producenci.

CityMatic
19-04-2011, 15:59
Mam inne pytanie do fachowców przy okazji tego tematu:
jakimi narzędziami proponujecie wykonać otwory na rury kanalizacyjne w stropie z pustaków keramzytowych zalanych pierwszą wylewką (chyba to się nazywa "chudziak"? :rolleyes:), aby się nie "wysypały" od dołu (jeszcze nie otynkowane od spodu)?

Ja wierciłem od dołu - otwornicą Q110 mm
http://static2.skapiec.pl/1680437-1-1-0.jpg
powoli bez udaru, i ładnie się wywierciły otworki, gdy już przewierciłem przez bloczki i doszedłem do betotu wierciłem wiertłem na wylot wkładałem znacznik szedłem na strych i wierciłem w dół - nic nie popękało.

Konto usunięte_12*
19-04-2011, 20:38
Ja wierciłem od dołu - otwornicą Q110 mm

A jaką moc i obroty ma twoja wiertarka (jaką moc i obroty powinna mieć?)

CityMatic
19-04-2011, 21:39
A jaką moc i obroty ma twoja wiertarka (jaką moc i obroty powinna mieć?)

Ja mam i wierciłem czymś takim:

http://tuimulso.my3gb.com/images/333.jpg

Ale to dość profesjonalne urządzenie - nie musi być takie, ważne jest tylko to, aby miało dość dużo mocy na wałku bo sama wiertarka ma 800W i aby nie wyrwało się z ręki i podczas pracy nie uszkodziło(czyli aby miało regulowane obroty w zależności od stopnia wciśnięcia przycisku)
Przy dużych średnicach otworów może puszczać sprzęgło i tego należy unikać więc wiercić należy wolnymi obrotani ze średnim dociskiem - bardziej trzeć i szlifować niż rwać i kruszyć - pustaki stropu są puste w środku więc łatwo jest je przewiercić, ale trzeba uważać by po wywierceniu nie uderzyć w krawędzie otworu.
Dodatkowo trzeba zająć taką pozycję przy wierceniu aby trzymać wiertarkę pewnie i stabilnie za mocno dokręcone uchwyty bo ramię takiej koronki jest naprawdę bardzo silne.
Pozdrawiam

CityMatic
19-04-2011, 21:57
..otwory na rury kanalizacyjne w stropie

Tutaj jeszcze znalazłem fotkę z wykonania otworów w ścianie i stropie, nie ukrywam, że kupując na forum aukcyjnym komplet koronek wykonałem również w swoim domku szereg innych otworów : pod puszki elektryczne, rury i kanały DGP, rekuperatora i instalacji wodnej i kanalizacyjnej, w rożnych materiałach nie tylko keramzycie czy gazobetonie ale i cegle i betonie.To dobre i proste narzędzia które potrafią wiele.

Konto usunięte_12*
20-04-2011, 21:00
No to dzięki :) Potwierdziło się moje przypuszczenie, że potrzebne są wolne obroty i duża moc. Niestety mam mniejszą wiertarkę i bez regulacji obrotów, więc będę musiał pożyczyć. Wiercenie w keramzycie wymagać będzie większej finezji, niż w betonie. Może pomoże piankowanie, jak radził aadamuss24.
Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
21-04-2011, 06:43
No to dzięki :) Potwierdziło się moje przypuszczenie, że potrzebne są wolne obroty i duża moc. Niestety mam mniejszą wiertarkę i bez regulacji obrotów, więc będę musiał pożyczyć. Wiercenie w keramzycie wymagać będzie większej finezji, niż w betonie. Może pomoże piankowanie, jak radził aadamuss24.
Pozdrawiam

Z tą pianką to bym odradzał przy DGP. Kto to wie co z niej będzie się ulatniać
jak się rozgrzeje . Teoretycznie mógłbyś to miejsce uszczelnić tak ,by nic
z pustaka się nie wydostawało , ale to tylko teoria.

Konto usunięte_12*
21-04-2011, 11:51
Z tą pianką to bym odradzał przy DGP.

Też już o tym pomyślałem. Pianka przyda się jedynie w czasie wiercenia. Potem wybiorę jej nadmiar po obwodzie otworu i zostawię jedynie jako "podparcie" dla dodatkowej wełny "kominkowej" (tej z folią aluminiową). Bo bez tego podparcia wełna by "wpadała" bez końca.

Konto usunięte_12*
05-05-2011, 21:04
No i w końcu wykonałem pierwszy otwór na kanał DGP (bez pianki). Trwało to trochę długo, bo pustaki z keramzytu są faktycznie "miękkie", więc się z nimi "bawiłem" z dużą ostrożnością. Spód pustaka przewiercałem więc bez udaru. Po przebiciu się przez pustak dalej poprzez "chudziak" wierciłem już z udarem metodą "otwór przy otworze" już od góry (na stropie) odznaczywszy uprzednio kształt prostokątnego otworu pod blaszany kanał 150x50 w otulinie z wełny (200x100). No i udało się. Pozostałe otwory po tym doświadczeniu wykonam już zapewne nieco szybciej.
No i dodatkowe doświadczenie - pustak keramzytowy daje się "rzeźbić" odpowiednio ostrym dłutem młotka udarowego z dużą precyzją.
Pozdrawiam majsterkowiczów.