PDA

Zobacz pełną wersję : Rura elastyczna ze stali nierdzewnej



yaiba83
09-04-2011, 20:15
Mam pytanie do doświadczonych instalatorów i nie tylko na temat rury elastycznej ze stali nierdzewnej użytej do połączenia kolektorów słonecznych z zasobnikiem.

Do tej pory instalacje z jakimi miałem do czynienia były wykonywane z gładkich rurek miedzianych lutowanych na twardo. Od jakiegoś czasu w ofercie pojawiły się rurki elastyczne w otulinie. Są co prawda droższe od miedzianych, ale jak się doliczy robociznę za lutowanie, docinanie, montaż to suma sumarum wychodzi drożej. W elastycznej teoretycznie docinamy na długość zalutowywujemy końcówki i skręcamy.

Lokalni instalatorzy twierdzą, że mimo wszystko lepiej zrobić instalację z rurek miedzianych, bo w elastycznych instalacja częściej się zapowietrza (przez karby wytrącają się drobinki powietrza). Jak jest naprawdę wg was - instalatorzy chcą zarobić na dodatkowych roboczo-godzinach czy też może rurki elastyczne są dla instalatorów partaczy co lubią iść na łatwiznę.

Szukając po necie znalazłem tylko wyjaśnienie, że do podłączenia klopa lepiej zrobić na sztywnych niż giętkich. Ale ktop to niekoniecznie to samo co solar.

red1980
10-04-2011, 11:52
Moim zdaniem rura elastyczna z nierdzewki to świetna sprawa. Jest łatwiejsza w montażu, w prosty sposób można nią manewrować, wyginać itp. A jakość połączeń jest podobna jak przy miedzi. Cena też. Więc po co sobie utrudniać życie miedzią skoro można zrobić to prościej na rurce elastycznej.
Część instalatorów może preferować miedź ze względu na przyzwyczajenie i niechęć do nowości.

yaiba83
10-04-2011, 14:16
Tak samo myślę, tylko kwestia z tym zapowietrzaniem się instalacji mit czy fakt?
Nawet sam Viessmann nie odradza stosowania takich rur. W sumie nic negatywnego się nie doczytałem na temat tych rur, tylko ta jedna opina od instalatorów.

kolektor1
10-04-2011, 20:09
Witam.

Tak samo myślę, tylko kwestia z tym zapowietrzaniem się instalacji mit czy fakt?
Nawet sam Viessmann nie odradza stosowania takich rur. W sumie nic negatywnego się nie doczytałem na temat tych rur, tylko ta jedna opina od instalatorów.
Ktoś kto raz zrobi instalację z nierdzewki karbowanej o rurach miedzianych zpomina bezpowrotnie. Uważam, że ktoś kto to wymyślił powinien dostać nagrodę Nobla w dziedzinie hydrauliki. Znam takich co nierdzewką lecą całe kotłownie.
Teoretycznie to prawda o tym zapowietrzaniu, praktycznie to nie bardzo wiadomo ale od czego odpowietrzniki.


W elastycznej teoretycznie docinamy na długość zalutowywujemy końcówki i skręcamy.
.
Nawet nie trzeba lutować a wystarczy zakuć.
pozdrawiam.
Witold