PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła na Śląsku



Mona7
12-04-2011, 16:28
Szukam jakiejś dobrej firmy na Śląsku, która ma dobre i w normalnych cenach PC oczywiście chodzi o PC z montażem z kolektorem pionowym. Czytam na forach o różnych pompach jakie warto kupić, ale nie mogę znaleźć na Śląsku sensownych firm. Może ktoś Was zna godne polecenia i niedoprowadzające do bankructwa firmy?

bartosz-w
12-04-2011, 18:23
A ja robię tak. Pompa ciepła ppc z Ostrowca 7 kw coś około 20 tyś z montażem kotłowni z cwu. Odwierty, znalazłem firmę co zrobi mi za 65 zł metr. Potrzebuję około 110 metrów odwiertu+ glikol (4 zł za litr roztworu), wciągnięcie rur do chaty przez przepusty- 250 zł, rozdzielacz w środku robi mi PPC. Mam nadzieję, że nie przekroczę 30 tyś zł.

Mona7
12-04-2011, 19:21
Pisząc normalne chodziło mi o normalne jak na PC bo fakt, że w Polsce PC są ciągle dużo za drogie, ale z tego co czytam można mieć pompę z montażem za 100 tysięcy a można za 50 tysięcy do takiego samego domu. Chodzi mi więc o uczciwą firmę z uczciwymi cenami :)

rwxw
12-04-2011, 19:41
Chodzi mi więc o uczciwą firmę z uczciwymi cenami :)
Poskładaj oferty kilku firm - oddzielnie odwiert, dostawa, podłogówka i zainstalowanie, to zoptymalizujesz cenę. Kompleksowo jakoś zawsze jest drożej.

bartosz-w
12-04-2011, 20:19
Wg Ciebie 30000 zł za pompkę 7 kw to jakoś nienormalnie tanio? Wszystko ma być zrobione jak należy, bez żadnej partyzantki. Pompa wbrew pozorom nie jest jakimś kosmicznie skomplikowanym urządzeniem.

rwxw
12-04-2011, 20:47
Pompa wbrew pozorom nie jest jakimś kosmicznie skomplikowanym urządzeniem.
Zgadza się. Każdy ją w domu ma, nawet często o tym nie wiedząc - w postaci lodówki ;-) Większa moc to lady chłodnicze.

Mona7
12-04-2011, 20:52
Nie twierdzę, że 30k to nienormalnie tanio, to bardzo fajna cena tylko jeszcze się po prostu z taką z całą instalacją nie spotkałam więc nie podawałam ceny z nieba bo równie dobrze mogłabym wymyślić sobie 15k za wszystko. Jeśli dasz 30k to myślę, że to bardzo fajna wyjdziesz. Ja jednak nie znam się na tyle, żeby osobno glikol kupować itp o ile odwierty zrobić mi może ktoś inny, PC ktoś inny i ogrzewanie ktoś inny to na jeszcze mniejsze, że tak powiem kawałki nie podzielę tego.

adiqq może źle się wyraziłam, chodzi mi o firmę, która jest w stanie to wykonać na Śląsku. Nie wszystkie działają poza terenem swojego województwa jak się przekonałam otrzymując maile "bardzo nam przykro nasza firma nie pracuje na terenie woj. śląskiego" itp.

Mona7
12-04-2011, 21:15
Na pewno nie ceny ale znam osobiście kilka osób, które ma PC i są bardzo zadowolone (kuzynka bratowej ma od 7 lat), nie mam w okolicy możliwości podpięcia się pod gaz, lubię ciepło ale mało problemowe, na sam prąd też odpada zbankrutowałabym szybko przy mej miłości do ciepła, ekogroszki, węgle odpadają, olej też. Studiowałam wszystkie rozwiązania i to jest dla mnie optymalne :) Ja jestem w 100 procentach przekonana do PC już nawet w projekcie domu to rozwiązanie jest zawarte, teraz tylko kwestia wyboru wykonawcy bądź wykonawców :)

tomek131
12-04-2011, 21:26
Nie długo będę miał podobny problem chyba,może być też małopolska i świętokrzyskie bo pewnie do tych 100km to dojadą
A przy okazji,może znasz kogoś z pompą ciepła powietrze/woda

rwxw
12-04-2011, 21:32
"bardzo nam przykro nasza firma nie pracuje na terenie woj. śląskiego" itp.
Może to kwestia tego, że tanie odwierty fajnie robi się w piachach, a na Śląsku grunt jest nieco inny... Kiedyś szukałem wiertacza i jak się dowiedział, że śląskie, to właśnie z tego powodu podziękował.

leniin
12-04-2011, 22:29
Mam namiar na firme ze Śląska ktora robila u mojego znajomego w Opolski 3 lata temu. Mam u nich wyccene na 48tys na pompe IVT HE C7 plus instalacja i odwierty 150m. Jak cie interesuje to wysle namiary na priv i szczegoly

Mona7
13-04-2011, 08:53
Ja też jeszcze nie rozpoczęłam budowy niebawem będę składać dokumenty do PNB i już szukam właśnie po to żeby mieć rozeznanie. Arturo72 ja nie mam nic przeciwko osobom, które wybrały inne ogrzewanie, ja stawiam na PC i tyle, w tym temacie raczej prosiłam o pomoc w znalezieniu odpowiedniej firmy za co wszystkim dziękuję, którzy odpowiedzieli :) Nie chce debatować co lepsze czy warto czy nie bo przestudiowałam tonę takich postów. Wiem, że są zwolennicy i przeciwnicy. Nie jestem specjalistą jeśli chodzi o PC ani przeróżne wyliczenia. Wiem, że jak mój brat zaczął budowę dwa lata temu robił przeróżne magiczne wyliczenia i uczestniczyłam w tym poniekąd. Wyszło, że bardzo się opłaca. Moda nie ma nic do rzeczy gdyby nie brat tak naprawdę to nie wiedziałabym o PC, potem zaczęłam rozpytywać i okazało się, że znam parę osób które to mają i jakoś się nie chwalą wszystkim (czyli nie moda) ale pytane są bardzo zadowolone. Jednak tak jak mówiłam to nie ten temat :)

hydraulik_
13-04-2011, 12:49
A ja robię tak. Pompa ciepła ppc z Ostrowca 7 kw coś około 20 tyś z montażem kotłowni z cwu. Odwierty, znalazłem firmę co zrobi mi za 65 zł metr. Potrzebuję około 110 metrów odwiertu+ glikol (4 zł za litr roztworu), wciągnięcie rur do chaty przez przepusty- 250 zł, rozdzielacz w środku robi mi PPC. Mam nadzieję, że nie przekroczę 30 tyś zł.

PC P-W za tą cenę typ 16 10 kw dla -20 C i 60 C na wyjściu do grzania cwu 3 fazy.Polecam

rwxw
13-04-2011, 19:00
Gdybym decydował się na PCi to na pewno byłby kolektor poziomy :)
Moim zdaniem kolektor poziomy jest rozwiązaniem z wyboru, jednak nie każdy może taki zmieścić na działce - wtedy nie ma wyjścia - pozostaje pionowy.

Ania & Krzyś
14-04-2011, 08:14
Pompy są OK, ale musisz mieć dużą działkę, żeby jakąś jej część "spisać na straty" dla pomp. Dlaczego, ano dlatego, że wychaładzają grunt.

tomek131
14-04-2011, 10:19
To powietrzne,one nie wychładzają :)

Mona7
14-04-2011, 13:07
Ja będę miała kolektor pionowy z racji niechęci właśnie spisania na straty większej części działki, niestety to oznacza, że koszt wzrasta. Mam już dwie pierwsze wyceny i tak jak PC tańsze to inne rzeczy droższe. I tak PC z kolektorem pionowym wychodzi w granicach 60-ciu tysięcy, oczywiście jak już wszystko zsumuje. Odwierty montaż itp ojjj boli to kieszeń. Myślałam że max wyjdzie 50, a gdzie jeszcze podłogówka (to nie było wliczone)

tomek131
14-04-2011, 17:06
Kup Mitsubischi Zubadan - żadnych kolektrów ,pompa pobiera energię z powietrza ,działa do minus 25stopni.Kosztuje chyba 25tys.Całkowity koszt.Do tego podłogówka.Ktoś tu ma tego Zubadana,ale czy nagania czy ma faktycznie to tego nie wiem :)

rwxw
14-04-2011, 19:47
musisz mieć dużą działkę, żeby jakąś jej część "spisać na straty" dla pomp. Dlaczego, ano dlatego, że wychaładzają grunt.
Co znaczy spisać na straty ? Ogrodzić i powiesić tabliczkę wstęp wzbroniony ? Przecież można założyć trawnik, posadzić krzewy, małe drzewka, wykopać oczko, postawić pergolę, plac zabaw dla dziecka i tysiąc innych rzeczy. Nie można sadzić dużych drzew (np. dębu) i budować budowli z fundamentami i to wszystkie ograniczenia. Nie przesadzajcie.

bartosz-w
14-04-2011, 19:58
Zubadan nie kosztuje 25 tyś zł, tylko sporo więcej (mówię o komplecie z cwu)- sprawdzałem. Zrób taką cenę za całość z montarzem i go biorę.

Co do kolektora to zrobiłbym poziomy. Mam na to miejsce, wysokie wody gruntowe, tylko pytanie po co. Za kolektor poziomy 450 m, firmy chcą ode mnie 8000 zł+ praca koparki (około 1000 zł), pewnie sam z pomocnikami zrobiłbym to z koparką za 8000 zł. Dłużej bo te wody wysokie i ciężko z utrzymaniem tych rur pod wodą, oraz brak doświadczenia. Firma chce ode mnie 65 zł za metr kolektora pionowego x 110 metrów= 7150, do tego glikol (nie wiem liczę około 700 zł) i wprowadzenie rur 250 zł. Razem 8000 czy warto się pierd....ć z tym poziomym? Chyba nie.

rwxw
14-04-2011, 20:12
czy warto ... ?
Wato, nie warto ? Sam sobie odpowiedziałeś - każdy zazwyczaj wybiera najrozsądniejsze rozwiązanie z pośród tych, które może zastosować. Czasem jest to poziomy, czasem pionowy. Warto jednak, żeby nie podejmować decyzji na podstawie mitów i opowieści handlowców, lecz na podstawie analizy i faktów

bartosz-w
14-04-2011, 20:51
550mb kolektora poziomego kosztowało mnie 7tys (kopanie+rura PE40) Do tego glikol 1tys. Kopanie w trudnych warunkach(po powodzi w zeszlym roku, wszedzie pelno wody, wykop sie obrywał itp). Ale jak masz pionowy w takiej cenie to faktycznie chyba nie warto...tylko ze te 110mb to wydaje mi sie troche malo, no ale moge sie mylic...jak masz taka cene na odwierty, to lepeij troche przewymiaruj...

W ile osób to robiliście? Miałeś wodę w wykopie? Ja mam tak około 1m ppt. Rozdzielacz robiłeś sam?

tomek131
14-04-2011, 22:39
bartosz-w napisał:
Zubadan nie kosztuje 25 tyś zł, tylko sporo więcej (mówię o komplecie z cwu)- sprawdzałem. Zrób taką cenę za całość z montarzem i go biorę.

Oj to są inne,ta akurat najdroższa chyba.Niech będzie 35 z podłogówka i CWU.Ale to najlepsze chyba co jest w tej dziedzinie tzn pomp powietrze/woda.Porównajmy ją z wypasioną drogą z odwiertami.
Choć za 50 zrobi już pewnie średnią półkę z odwiertami.

HenoK
15-04-2011, 06:19
Jak to HenoK zauważył są lodówki i za 18tys.zł i tylko dla takich "klientów" kupujacych takie lodówki przeznaczone są PCi ;)

Masakrystycznie drogo :) Odpowiednia cena za taką PCi powinna być na poziomie max.10tys.zł

Wysokie ceny "markowych" pomp ciepła wynikają często z uniwersalność (praca w szerokim zakresie temperatur dolnego i górnego źródła ciepła, rozbudowane sterowniki przygotowane na wszelkie możliwe okazje : współpraca z innymi źródłami ciepła, sterowanie instalacją ogrzewania podłogowego i grzejnikową, sterowanie ładowaniem bufora, zdalny nadzór nad pompą ciepła, wbudowane pompy obiegowe i grzałki).
Taka pompa ciepła może być łatwo skonfigurowana do konkretnych potrzeb, ale wszystkie te udogodnienia kosztują.
Prostsze pompy ciepła są zazwyczaj uboższe o te "gadżety", a przez to mogą być tańsze. Podobną funkcjonalność osiąga się przez dodanie niezbędnych dla danej instalacji elementów (sterowników pokojowych, pomp obiegowych, zaworów przełączających, podłączenia do automatyki budynku).

rydzadam
15-04-2011, 07:53
Pompy są OK, ale musisz mieć dużą działkę, żeby jakąś jej część "spisać na straty" dla pomp. Dlaczego, ano dlatego, że wychaładzają grunt.

Nie generalizujmy..... Co najmniej połowa zainstalowanych pomp ciepła czerpie ciepło z odwiertów albo z powietrza, więc nic nie trzeba na straty spisywać :) A jeśli nawet zrobimy kolektor poziomy, to niby jakie straty ? Zrobić ładny trawnik, krzaczki, kwiaty, nieduże iglaki, itp. można spokojnie.

Mona7
15-04-2011, 19:15
Mi za odwierty krzyknęli 95 złotych za metr coś dużo mi się wydaje

bartosz-w
15-04-2011, 20:53
bartosz-w napisał:
Zubadan nie kosztuje 25 tyś zł, tylko sporo więcej (mówię o komplecie z cwu)- sprawdzałem. Zrób taką cenę za całość z montarzem i go biorę.

Oj to są inne,ta akurat najdroższa chyba.Niech będzie 35 z podłogówka i CWU.Ale to najlepsze chyba co jest w tej dziedzinie tzn pomp powietrze/woda.Porównajmy ją z wypasioną drogą z odwiertami.
Choć za 50 zrobi już pewnie średnią półkę z odwiertami.

Tomku, nie prawda. Sama pompa coś 8kw z cwu to koszt około 35 tysięcy + koszt podłogówki.

tomek131
15-04-2011, 21:14
To 40tysi za 8kw z podłogówką by wyszło?A to niech se w ucho wsadzą.

Mona7
16-04-2011, 20:56
Rozmawiałam z kilkoma osobami i akurat PC powietrze wszyscy odradzali. Podobno bardzo słaba i tylko z innym źródłem ogrzewania. Ja jestem za gruntową PC tylko muszę oswoić swój umysł z cenami :)

tomek131
16-04-2011, 21:06
Kto wszyscy odradzali?Widzieli w działaniu nowe pompy typu Mitsubishi Zubadan i podobne?Mają z tym jakieś doświadczenie?A może nie zarobią na odwiertach?NIe mówię,że nie mają racji,ciekawy jestem.Było na innym wątku długie wyliczanie różnic w koszcie ogrzewania powietrzną i gruntową i wyszło bodaj 300czy 400zł rocznie za ogrzewanie więcej powietrzną.Nie pamiętam dla jakiej powierzchni to było liczone.Nawet 400zł rocznie, to gdyby gruntowa była droższa tylko o 8tys to różnica będzie się zwracać 20lat

tomek131
17-04-2011, 09:54
Może i tak ,ale jak pompą zapłaci za grzanie i CWU 2tys za sezon to prądem 6tys za sezon.W tym samym domu oczywiście.Różnica inwestycji to 50tys.Czyli zwrot po 12.5 roku.Ja taki zwrot uważam za sensowny.
Troszkę inaczej zresztą ,jak porównuje się taki zwrot do sytuacji gdzie różnica roczna to 400zł(powietrzna vs gruntowa) a co innego gdy różnica roczna to 4tys (pompa ciepła vs prąd).Przy takiej różnicy w kosztach eksploatacji jestem w stanie wydać więcej na początku by potem z emeryturą 1tys pln nie płacić furmanki kasy za prąd

tomek131
17-04-2011, 12:30
Arturo, rata od kredytu większego o 50tys to 250zł około więc absolutnie nie jest tak ,że pompa ciepła z kredytem to nie 2tys za CWU i ogrzewanie tylko 4-5tys.
Ale ogólnie mały dom 100-120m dobrze ocieplony może i lepiej prądem (ale w kable bym nie wszedł nigdy-wodna podłogówka z jakimś buforem może i kocioł el.Zawsze można zmienić na cokolwiek)Najlepszy jest chyba gaz jeśli jest w działce.A reszta to już jak kto woli.
1.5 tys vs 4.5 tys to 3 tys czyli po 16latach zwrot.Jak coś się popsuje w pompie za parę koła to może i po 20 wniosek z tego.To może powietrzna.Będzie 1.9 tys zamiast 4.5 tys ,ale może 15tys taniej by się udało taką zrobić więc 35 tys drożej od prądu i różnica roczna 2.6 tys (1.9 vs 4.5) da zwrot po 13latach.
Może istotnie jest tak ,że nie da się przezwyciężyć tego co kiedyś pisałem
-pompa - nowocześnie z kasą
-węgiel - kopciuch bez pojęcia o nowych technologiach
-prąd - wariat
Chyba ciężko to w ogóle policzyć -kto wie co i za ile zepsuje się w pompie ,o ile podrożeją nośniki ciepła ,jak w rzeczywistości wyjdzie nasz dom tzn ile błedów popełnimy i jak to odbije się na zapotrzebowaniu na cieplo.

tomek131
17-04-2011, 16:34
Arturo72 napisał:
No jak nie jak tak, 250złx12mies.=3tys.zł rocznie za samą obsługę kredytu na PCi

No...... tak.Ale za 30lat pompa będzie nasza :)I następne 15lat na emeryturze se pogrzejemy już taniej,choć za 30lat to ta pompa pójdzie na złom bo będzie nie wiadomo co zamiast pompy.
Wzięcie kredytu na 30lat na pompę w wysokości 50tys spowoduje,że rachunki będziemy mieć jak za grzanie prądem.Za 30lat będziemy mieć swoją splaconą pompę.Bilans będzie taki ,że za ogrzewanie i cwu przez te 30lat zapłacimy tyle samo kasy grzejąc prądem i pompą ciepła na kredyt.Ale po 30latach będziemy mieć spłaconą pompę ciepła hahahaha i począwszy od tego momentu będziemy płacić mniej.Tylko co będzie za 30lat ,może takie ogrzewanie ,przy którym pompa ciepła będzie bardzo droga.Tak czy tak za 30lat to ta pompa pójdzie na złom i co kupimy se drugą zaś na kredyt?

tomek131
17-04-2011, 16:45
Czyli ,że co ?20cm szarego styro na ściany,40cm wełny w dach czy tam strop jak parter,całkowita rezygnacja z went grawitacyjnej i w to miejsce mechaniczna z reku ,dobre okna i drzwi ,płyta fundamentowa i na niej wodna podłogówka na prąd (z kotłem elektrycznym i buforem,żeby II taryfa) i wszystko na prąd.Najlepsze wyjście?
Jedyne co można wyrzucić przy pompie ciepła to 15cm styro na ścianie zamiast 20 i 30 cm w dachu/stropie zamiast 40.Ale porównując chyba trza dwa te same domu porównać

tomek131
17-04-2011, 20:49
Zwykła wylewka na podłogówce zakumuluje?Woda to chyba lepszy akumulator gdzieś czytałem
A w ogóle miały być "pompy ciepła na śląsku" ,a my zaś po raz n -ty piszemy o czymś co już n-razy było

rydzadam
18-04-2011, 08:32
Zwykła wylewka na podłogówce zakumuluje?Woda to chyba lepszy akumulator gdzieś czytałem
A w ogóle miały być "pompy ciepła na śląsku" ,a my zaś po raz n -ty piszemy o czymś co już n-razy było

Po raz n-ty :) 1000 litrów wody odpowiada akumulacji ok. 30 m2 posadzki betonowej. Jakby założyć, że w buforze można nagrzać wodę mocniej niż posadzkę ogrzewaniem podłogowym to i tak akumulacja podłogi w niedużym domu odpowiada kilku tonom wody w buforze ! Po co więc bufor dajmy na to 500-litrowy przy niskotemperaturowej PC ?

rydzadam
18-04-2011, 08:35
Arturo72 napisał:
No jak nie jak tak, 250złx12mies.=3tys.zł rocznie za samą obsługę kredytu na PCi

No...... tak.Ale za 30lat pompa będzie nasza :)I następne 15lat na emeryturze se pogrzejemy już taniej,choć za 30lat to ta pompa pójdzie na złom bo będzie nie wiadomo co zamiast pompy.
Wzięcie kredytu na 30lat na pompę w wysokości 50tys spowoduje,że rachunki będziemy mieć jak za grzanie prądem.Za 30lat będziemy mieć swoją splaconą pompę.Bilans będzie taki ,że za ogrzewanie i cwu przez te 30lat zapłacimy tyle samo kasy grzejąc prądem i pompą ciepła na kredyt.Ale po 30latach będziemy mieć spłaconą pompę ciepła hahahaha i począwszy od tego momentu będziemy płacić mniej.Tylko co będzie za 30lat ,może takie ogrzewanie ,przy którym pompa ciepła będzie bardzo droga.Tak czy tak za 30lat to ta pompa pójdzie na złom i co kupimy se drugą zaś na kredyt?

Idąc tym tropem - może kupić mieszkanie za 200, zamiast budować dom za 500 ? Obsługa kredytu będzie jeszcze mniejsza :)

rydzadam
18-04-2011, 11:05
Wolę dać za PC z odwiertami, zasobnikiem i kotłownią 35 tys. teraz i do starości płacić za prąd 1500 zł rocznie, a nie 6000 zł (COP=4). Różnica w inwestycji względem kociołka elektrycznego 25 tys., kredyt zwiększony o 2100 zł rocznie przez 20 lat, więc 6000-1500-2100=2400 zł taniej miesięcznie przez następne 20 lat, a później (może dożyję) 6000-1500=4500 zł taniej

rydzadam
18-04-2011, 12:51
Coś chyba nie tak z liczeniem,kociołek elektryczny+bojler to koszt 3tys.zł czyli różnica w inwestycji to 32tys.zł(najtańsza polska pompa) :)
Do starości nie będziesz płacił 1500zł tylko jak wyżej napisano 3600zł za całość PCi,COP4 to jedynie w ustach sprzedawcy brzmi realnie,ale każde wytłumaczenie/usprawiedliwienie jest dobre :)
No ale jak tak wolisz to ok.

U mnie wszystko wo porządku z liczeniem. A jak liczyć tendencyjnie, czyli "po Twojemu' - nie ma sprawy - najtańsza PC 6 kW kosztuje brutto 12.200, najtańszy "bojler" 1.000, najtańsze odwierty 120m po 40 W/mb to 8.500 brutto, najtańszy montaż i rupiecie do kotłowni - 3.000. Wychodzi 25.000. Dołóżmy dla świętego spokoju jeszcze ze trzy tysiaki i tak wychodzi jedynie 25.000 drożej od kociołka na prąd :) Niech Ci będzie - COP nawet (tylko) 3,5 to płacę za prąd 200 zł więcej niż napisałem wcześniej. Może założyć COP 3,0, jeśli chcesz ? Proszę bardzo - płacę 2.000 za energię plus kredyt = prawie 2.000 zł mniej od Ciebie. Może coś źle liczę ? :) Nie wprowadzaj ludzi w ślepą uliczkę, bo wierz mi, POTRAFIMY liczyć. Czekam również z niecierpliwością na Twój wykończony dom, który ma według Ciebie kosztować brutto 250.000 zł. Powodzenia.

tomek131
18-04-2011, 16:26
CZyli jak pompa wyjdzie 30tys drożej od kociołka na prąd to się opłaci.Ale jak 50tys to już się może nie opłacić.Co by znaczyło ,że trza dać za pompę z odwiertami i całym oprzyrządowaniem maks 25-27tys .Za to da się zrobić pompę z odwiertami?Jakąś chińszczyznę wiadomej jakości pewnie tak.Jeszcze jak chińczyk wywierci dziury pod kolektor

rydzadam
19-04-2011, 07:20
Sprawdzona polska PC 9 kW z całą robocizną, porządnym zasobnikiem i odwiertami min. 160 metrów to wydatek rzędu 32-35.000 brutto. Jak zrobimy samemu DZ poziome, powinniśmy się zmieścić w 30.000 zł, więc nie ma co debatować. Każdy niech sobie sam policzy i wybiera co mu bardziej pasuje. Prąd też nie jest zły, ale moim zdaniem dopiero w sytuacji, kiedy mamy za niego wydawać do 4000 zł rocznie łącznie na C.O. + C.W.U. To też każdy może sobie policzyć i wybrać.

rydzadam
19-04-2011, 09:00
Wygląda na to,że PCi jest fajną zabawką ale jeśli nie musimy brać kredytu na budowę domu,również to pisałem.

Z takim generalizowaniem się kompletnie nie zgadzam, bo niezależnie od tego, czy bierzemy kredyt, czy nie, dla przeciętnie, albo nawet dobrze zaizolowanego domu, kupno i montaż PC taniej polskiej albo nawet ze średniej półki (Viessmann, Nibe) jest opłacalne, nawet z odwiertami pionowymi. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że większość forumowiczów posiadająca PC to przepraszam - kompletne osły matematyczne ? :) Nie sądzę. Nie opłaca się natomiast iść w niebotyczne koszty typu 70-100 tys.zł. Nie opłaca się również montować PC w domu prawie że pasywnym albo pasywnym.

tomek131
19-04-2011, 09:19
rydzadam napisał:
Sprawdzona polska PC 9 kW z całą robocizną, porządnym zasobnikiem i odwiertami min. 160 metrów to wydatek rzędu 32-35.000 brutto.

Np jaka i czy są gdzieś dostępni jej zadowoleni użytkownicy - tak od minimum 2-3 sezonów grzewczych

rydzadam
19-04-2011, 10:49
rydzadam napisał:
Sprawdzona polska PC 9 kW z całą robocizną, porządnym zasobnikiem i odwiertami min. 160 metrów to wydatek rzędu 32-35.000 brutto.

Np jaka i czy są gdzieś dostępni jej zadowoleni użytkownicy - tak od minimum 2-3 sezonów grzewczych

Są, na pewno się zaraz odezwą :)

Mona7
20-04-2011, 06:53
Dziękuję wszystkim za dane, na razie z tego co sprawdziłam w większości ceny pomp są bardzo podobne. Nie dostałam żadnej oferty z Polską pompą :( Nie kupuję dla mody a przyszłościowo. Na ziemię, dom i PC biorę kredyt hipoteczny. Wolę sobie czegoś odmówić, ale w przyszłości płacić mniej. W kredycie hipotecznym to i tak się opłaca bo przy budowie domu czy mam do spłacenia przez 30 lat na przykład 400 czy 450 tysięcy to już naprawdę niewielka różnica i tak się jest uwalonym :) a tak chociaż rachunki nie będą mnie dobijać :) Jeszcze raz wielkie dzięki i na prawdę jałowe dyskusje kto ma racje są już męczące. Prawda jest taka, że na muratorze nie można spokojnie pogadać np o różnych pompach czy kolektorach ponieważ zaraz znajdzie się ktoś kto będzie same PC negował mimo, że nie ma to nic wspólnego z tematem. LITOŚCI! Ja na prawdę tego nie rozumiem. Czy ja wchodzę na forum posiadaczy elektrycznego ogrzewania i na każdym wątku bez względu na temat komentuję, że to burżuazja płacić tyle za prąd? Ja rozumiem gdy jest wątek dotyczący wyboru w stylu PC czy coś innego. Można wtedy dyskutować, ale nie wszędzie, bo nie o to chyba chodzi. Przykro mi, że akurat na moim ulubionym muratorze jeśli chodzi o forum PC to wygląda to tak jak wygląda :(

kbab
20-04-2011, 07:16
W kredycie hipotecznym to i tak się opłaca bo przy budowie domu czy mam do spłacenia przez 30 lat na przykład 400 czy 450 tysięcy to już naprawdę niewielka różnica i tak się jest uwalonym :)
różnica między ratami a rachunkami jest taka, że na te drugie mamy jakiś wpływ - w przypadku problemów z pierwszymi tracimy dom. Koszt obsługi kredytu bywa "powalający", a 30 lat to sporo - czy uda się przez ten czas nie utracić domu??? Częstotliwość zmiany właściciela nieruchomości z kredytem przemawia za tym, że nie.

wit74
20-04-2011, 09:02
I o to chodzi,tym bardziej,że opłaty za grzanie PCi a nie przez PCi są podobne,co zresztą widać wyżej,100tys.zł drogą nie chodzi(przynajmniej dla mnie)
Lepiej dać bankowi 3tys.zł rocznie przez 30 lat niż docieplić dom za 6tys.zł (to jest pośredni wpływ na nasze przyszłe rachunki)
Wow,teraz widzę,że pompa,jeśli przeżyje nam te 30lat(wątpliwe) będzie kosztowała ponad 100tys.zł.
Dziwie się ludziom,których stać na 4,5tys.zł(PCi-50tys.zł) rocznie w rachunkach+eksploatację za PCi,że nie wymyślą jak taniej to ugrać.
Gdzie tu mowa o mniejszym płaceniu za PCi ?
No ale każdy ma własny rozum i umie posługiwać się kalkulatorem ;)

Co to za pomieszanie nic nie mówiące, po pierwsze w temacie po drugie o co w tym chodzi?
Chcesz coś porównać to porównuj porównywalne. Jeden dom, dwa kredyty na 30 lat np: w CHF
1. 400 000PLN z ogrzewaniem elektrycznym rata 1730 PLN, rachunek miesieczny za prąd dla co i CWU 5250/12= 437,5 PLN.Razem miesięcznie 2167 PLN
2. 440 000 PLN z PCI ( nie wiem dlaczego akurat uparłeś się na 50 000 PLN, bliżej 30 000PLN różnicy )damy tak... rata 1902 PLN,rachunek miesięczny (COP 3,5)1500/12=125 PLN.Razem miesięcznie 2027 PLN.
Z kredytem na PCi 140 PLN mniej miesięcznie.Oczywiście czy wytrzyma ona tyle czasu?Nie wiemy.Nie wiemy tez jak będzie kształtowała się cena energii.Od 3 lat jak obserwuje, mamy 5% wzrosty cen energii elektrycznej - a to akurat tutaj na korzyść PCi.

Nie podlega dyskusji robienie domów energooszczędnych.Ale to już inna analiza( prąd vs.PCi)bo PCi nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona,zreszta nie tylko w porównaniu z prądem. Gdy ja sobie liczyłem zamianę na 3-4 litrowy dom( w takim ogrz.elektryczne ma sens) 3 lata temu, różnica w budowie wychodziła mi 23-25 tys. bez GWC przy czym obliczenie bez mojego wkładu czasu i pracy.Mój czas i moja praca ma przynosić efekt gdzie indziej a i na wszystkim się nie znam.

kbab
20-04-2011, 09:37
Jeden dom, dwa kredyty na 30 lat np: w CHF
1.400 000PLN z ogrzewaniem elektrycznym rata 1730 PLN, rachunek miesieczny za prąd dla co i CWU 5250/12= 437,5 PLN.Razem miesięcznie 2167 PLN
2.440 000 PLN z PCI ( nie wiem dlaczego akurat uparłeś się na 50 000 PLN, bliżej 30 000PLN różnicy )damy tak... rata 1902 PLN,rachunek miesięczny (COP 3,5)1500/12=125 PLN.
lubie cyferki, ale coś tu nie tak. Z drugiej strony to kredyt na taką kwotę to lekkie przegięcie, na FM ludzie ostro dyskutują o budowie domu za 200-300k, kredyt na kwotę 2.440 000 może dotyczyć miliiiipromila kredytobiorców na dom.

wit74
20-04-2011, 10:06
lubie cyferki, ale coś tu nie tak. Z drugiej strony to kredyt na taką kwotę to lekkie przegięcie, na FM ludzie ostro dyskutują o budowie domu za 200-300k, kredyt na kwotę 2.440 000 może dotyczyć miliiiipromila kredytobiorców na dom.

Pisałem o dwóch kredytach
Zaznaczyłeś drugi 2. po tym jest kwota 440 000 PLN :-)

tomek131
20-04-2011, 11:03
Założył 40tys więcej za pompę.I tyle.Czyli już przy 40tys rożnicy pompa wygląda na dyskusyjną.
30tys różnicy vs elektryka warto raczej pompę .
40 tys różnicy to już jak kto woli
50tys różnicy zaczyna być zdrowo bez sensu

wit74
20-04-2011, 11:21
Założył 40tys więcej za pompę.I tyle.Czyli już przy 40tys rożnicy pompa wygląda na dyskusyjną.
30tys różnicy vs elektryka warto raczej pompę .
40 tys różnicy to już jak kto woli
50tys różnicy zaczyna być zdrowo bez sensu

Przy 70 tys różnicy mniej więcej wychodzi na jedno.

Nie mam czasu teraz sprawdzić dokładnie tego symulatora,chyba kredyt w PLN większy o 50 tys da równe opłaty przy powyższych założeniach
Ale to tylko teoria

kbab
20-04-2011, 12:21
Pisałem o dwóch kredytach
Zaznaczyłeś drugi 2. po tym jest kwota 440 000 PLN :-)

Ok, a jeśli te 40k przeznaczysz na przystosowanie domu do pasywnego to również będziesz zwolennikiem instalacji pc w takim domu? Zatem może koszt przystosowania domu do pasywnego powinien być odpowiednim miernikiem opłacalności pc?

wit74
20-04-2011, 12:57
Ok, a jeśli te 40k przeznaczysz na przystosowanie domu do pasywnego to również będziesz zwolennikiem instalacji pc w takim domu?

Już odpowiedziałem wcześniej.Oczywiście jest granica ekonomicznej opłacalności stosowania jednego względem drugiego jeśli dają to samo w efekcie.
W pasywnym nie zainstalowałbym PCi - jeśli o to pytasz


Zatem może koszt przystosowania domu do pasywnego powinien być odpowiednim miernikiem opłacalności pc?

Nie wiem.Każdy liczy i ocenia wg swoich kryteriów...

tomek131
20-04-2011, 15:07
Prosiła autorka ,żeby dać spokój bo ona chce namiary na firmę i pompę a nie dyskusję.Decyzję już podjęła.Wolno jej.Tak więc wynieśmy się stąd,
Bo chciałbym zapytać o gaz vs pompa.np 7tys kociołek 3tys przyłącz.10tys -vs 35tys pompa(ta najtańsza,pewnie w kooperacji polsko-chińskiej)

tomek131
20-04-2011, 19:03
Miało być 9kw, odwierty ,zasobnik ,robocizna full za 32-35koła
Jak chcieli 10tys to do tego kociołek 7 i robota i będzie 20.To może fakt ,że lepiej 36.6pompa
U nas ponoć ten koszt jest po stronie gazowni.Będę pytał-chcecie nowego użytkownika to podłanczajcie na własny koszt,a jak nie to se pompę założe i mam was gdzie słońce nie dociera.Albo se mocno docieple i prund .Łaski nie robicie,alternatywy istnieją

rydzadam
21-04-2011, 08:16
To popytaj u nich - Ecopol System, ppcpompy, Hubomag. Jak będzie zbierać oferty, to koniecznie niech rozdzielą cenę na: 1) dolne źródło z wprowadzeniem do budynku (odwierty lub kolektor poziomy), 2) pompa ciepła z zasobnikiem na wodę i zmontowaniem kotłowni oraz 3) ogrzewanie podłogowe. Często tanie pompy ciepła odbijają sobie w ofertach drogą podłogówką albo drogim kolektorem poziomym.

rwxw
21-04-2011, 18:52
Bądź tutaj ostrożny. Myślę, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykonywanie instalacji kompleksowej przez firmę
A ja uważam, że warto rozbić ofertę na wspomniane wcześniej części (dz, pc, gz) i zoptymalizować cenę całości. Wykonanie instalacji pc nie jest specjalnie trudne, trzeba tylko zwrócić uwagę na parę szczegółów odróżniających instalację pc od wysokotemperaturowego rozwiązania. Jeśli nie ma się pewności co i jak zrobić, to zawsze można konsultować się z producentem pc przed wykonaniem poszczególnych części instalacji.
Ale o czym my rozmawiamy ? Oferta kompleksowa to jak zakup hurtowy - powinna być tańsza niż detal - i to spowoduje wybór właśnie oferty kompleksowej. Przecież instalator zarabia na każdym elemencie instalacji. To tak jak kiedyś taniej dało się złożyć malucha z części niż kupić nowego w fabryce. Dziś rynek nowych samochodów dojrzał i nikt nie składa maluchów w garażu, więc niech i dojrzeją instalatorzy pc składając konkurencyjne oferty.

f.5
03-05-2011, 16:47
Dziękuję wszystkim za dane, na razie z tego co sprawdziłam w większości ceny pomp są bardzo podobne. Nie dostałam żadnej oferty z Polską pompą :( Nie kupuję dla mody a przyszłościowo. Na ziemię, dom i PC biorę kredyt hipoteczny. Wolę sobie czegoś odmówić, ale w przyszłości płacić mniej. W kredycie hipotecznym to i tak się opłaca bo przy budowie domu czy mam do spłacenia przez 30 lat na przykład 400 czy 450 tysięcy to już naprawdę niewielka różnica i tak się jest uwalonym :) a tak chociaż rachunki nie będą mnie dobijać :) Jeszcze raz wielkie dzięki i na prawdę jałowe dyskusje kto ma racje są już męczące. Prawda jest taka, że na muratorze nie można spokojnie pogadać np o różnych pompach czy kolektorach ponieważ zaraz znajdzie się ktoś kto będzie same PC negował mimo, że nie ma to nic wspólnego z tematem. LITOŚCI! Ja na prawdę tego nie rozumiem. Czy ja wchodzę na forum posiadaczy elektrycznego ogrzewania i na każdym wątku bez względu na temat komentuję, że to burżuazja płacić tyle za prąd? Ja rozumiem gdy jest wątek dotyczący wyboru w stylu PC czy coś innego. Można wtedy dyskutować, ale nie wszędzie, bo nie o to chyba chodzi. Przykro mi, że akurat na moim ulubionym muratorze jeśli chodzi o forum PC to wygląda to tak jak wygląda :(

Mona Spokojnie nie nerwowo , masz swoj rozum napewno podejmiesz decyzje i to własciwą dla siebie.
3 lata temu stanąłem przed podobnym dylematem z tym ze przyłącze gazowe miałem pod domem , dokładnie 2 cm przy nowo budowanym domu.
Z racji tego ze lubie pewne nowosci i ciekawostki zainteresowałem się tematem pomp ciepła.
Mieszkam w Tychach odwiedziłem kilka firm i pytając o pompę ciepła wszyscy wybałuszli na mnie oczy czego ja od nich wogóle chcę?!
Wałkowałęm temat parę miesięcy i jak ktos miał urządzenie to był problem z dolnym zródłem generalnie rzecz biorąc nikt się tego nie podjął.

odpusciłem i przestało mnie to obchodzic dlaczego bo przy moim szczęscu do budowy i ekip miał bym cos wartego 100 000 i prawdopodobnie niesprawnego lub zle zamontowanego. Moj sąsiad 2 domy dalej ma pompę ciepła i sobie chwali nic nie mowi o rachunkach i kosztach po prostu stac go na to aby o tym nie mowic.
Jednak parę domow dalej tez gosc ma pompę i ciagle jest tam serwis od pomp wiec 90 % radosci z urządzenie to sprawny montaz czego w Tychach nieuswiadczysz.

tak jak pisałem temat pompy skresliłem wymazałem wyrzuciłem katalogi do kosza co zrobiłem.

-kupilem piec viessmana bo miałem gaz koszt 18 000 najdrozszy jaki był
-podłogowka plus montaz styro 17 000 mam rurki co 10 cm 100% na dole u gory jakies 40 m2
-wyposazenie kotłowni kolejne 10 000 oszczedne pompy grundfossa , zawory rozdzielacze bajery
- w tej chwili montuja mi kominek z nieefektywną nasadą wodną koszt 20 000 podobno nie bedzie grzac wody tylko robic problemy
- nie wiem ile bedzie kosztowala cała otoczka kominka ale napewno nie 5 zł
- dodatko kupuje za parę dni kolektorki
oczywiscie viessmanna 2 x 200 T czyli przewymiaruje je sobie koszt 28 000 plus zasobnik i graty roznorakie.

daje to kwotę około stówki na wygenerowanie ciepła w domu około 200 m2
czy to się opłąca ? tak mnie to obchodzi jak zeszłoroczny snieg
Dla mnie wazne jest to ze narazie wszystko odpukac dobrze działa - kominek zobaczymy ale spartherm nazwa zobowiązuje i budując nie wyrzucasz piniędzy tylko lokujesz je w nieruchomosć. Nawet biorąc kredyt robisz inwestycję ktora taniec nie będzie a wiem co mowie bo udało mi się zarobic na paru nieruchomosciach.

jedna wazna rzecz to gwarancja na pompę i sprawdzona firma ktorej na sląsku nie znalazłem a taki był początek tematu zdaje mi się ??? :)

czyli wnioskuję ze nic od paru lat nie drgnęło w temacie pomp ciepła na sląsku.

AAAA zapomniałem Cię pozdrowic i życzyc wytrwałosci w dążeniu do celu bo to początek mordęgi zwaną budowaniem domu.

Moze ktos ma tu rację pisząc ze lepsze bedzie tansze rozwiązanie niz PC, czyli elektryka lub jakis eko groszek bo ja osobiscie nie potrafiłbym się cieszyc na przykład z nowego kranu lub ogrodu mysląc ze mam zle działającą pompę ciepła.

takie zle działające urządzenie potrafi mnie zdominowac i odebrac radosc z dobra jakim jest DOM :) i cała jego otoczka.
ram jeszcze pozdrawiam

rwxw
03-05-2011, 22:15
mysląc ze mam zle działającą pompę ciepła.
Eeee tam, siejesz defetyzm. Instalacja pc nie jest wcale jakoś specjalnie skomplikowana i nie wiem, jak można ją spaprać przestrzegając kilku prostych zasad i czytając ze zrozumieniem instrukcję obsługi i montażu. No, ale jak widać bywa...

f.5
03-05-2011, 23:37
Eeee tam, siejesz defetyzm. Instalacja pc nie jest wcale jakoś specjalnie skomplikowana i nie wiem, jak można ją spaprać przestrzegając kilku prostych zasad i czytając ze zrozumieniem instrukcję obsługi i montażu. No, ale jak widać bywa...

Moj dom na drugie ma defetyzm :) ale probuje tą sytuację zmienic pozdro.

jhorny21
23-05-2011, 12:45
Mona Spokojnie nie nerwowo , masz swoj rozum napewno podejmiesz decyzje i to własciwą dla siebie.
3 lata temu stanąłem przed podobnym dylematem z tym ze przyłącze gazowe miałem pod domem , dokładnie 2 cm przy nowo budowanym domu.
Z racji tego ze lubie pewne nowosci i ciekawostki zainteresowałem się tematem pomp ciepła.
Mieszkam w Tychach odwiedziłem kilka firm i pytając o pompę ciepła wszyscy wybałuszli na mnie oczy czego ja od nich wogóle chcę?!
Wałkowałęm temat parę miesięcy i jak ktos miał urządzenie to był problem z dolnym zródłem generalnie rzecz biorąc nikt się tego nie podjął.

odpusciłem i przestało mnie to obchodzic dlaczego bo przy moim szczęscu do budowy i ekip miał bym cos wartego 100 000 i prawdopodobnie niesprawnego lub zle zamontowanego. Moj sąsiad 2 domy dalej ma pompę ciepła i sobie chwali nic nie mowi o rachunkach i kosztach po prostu stac go na to aby o tym nie mowic.
Jednak parę domow dalej tez gosc ma pompę i ciagle jest tam serwis od pomp wiec 90 % radosci z urządzenie to sprawny montaz czego w Tychach nieuswiadczysz.

tak jak pisałem temat pompy skresliłem wymazałem wyrzuciłem katalogi do kosza co zrobiłem.

-kupilem piec viessmana bo miałem gaz koszt 18 000 najdrozszy jaki był
-podłogowka plus montaz styro 17 000 mam rurki co 10 cm 100% na dole u gory jakies 40 m2
-wyposazenie kotłowni kolejne 10 000 oszczedne pompy grundfossa , zawory rozdzielacze bajery
- w tej chwili montuja mi kominek z nieefektywną nasadą wodną koszt 20 000 podobno nie bedzie grzac wody tylko robic problemy
- nie wiem ile bedzie kosztowala cała otoczka kominka ale napewno nie 5 zł
- dodatko kupuje za parę dni kolektorki
oczywiscie viessmanna 2 x 200 T czyli przewymiaruje je sobie koszt 28 000 plus zasobnik i graty roznorakie.

daje to kwotę około stówki na wygenerowanie ciepła w domu około 200 m2
czy to się opłąca ? tak mnie to obchodzi jak zeszłoroczny snieg
Dla mnie wazne jest to ze narazie wszystko odpukac dobrze działa - kominek zobaczymy ale spartherm nazwa zobowiązuje i budując nie wyrzucasz piniędzy tylko lokujesz je w nieruchomosć. Nawet biorąc kredyt robisz inwestycję ktora taniec nie będzie a wiem co mowie bo udało mi się zarobic na paru nieruchomosciach.

jedna wazna rzecz to gwarancja na pompę i sprawdzona firma ktorej na sląsku nie znalazłem a taki był początek tematu zdaje mi się ??? :)

czyli wnioskuję ze nic od paru lat nie drgnęło w temacie pomp ciepła na sląsku.

AAAA zapomniałem Cię pozdrowic i życzyc wytrwałosci w dążeniu do celu bo to początek mordęgi zwaną budowaniem domu.

Moze ktos ma tu rację pisząc ze lepsze bedzie tansze rozwiązanie niz PC, czyli elektryka lub jakis eko groszek bo ja osobiscie nie potrafiłbym się cieszyc na przykład z nowego kranu lub ogrodu mysląc ze mam zle działającą pompę ciepła.

takie zle działające urządzenie potrafi mnie zdominowac i odebrac radosc z dobra jakim jest DOM :) i cała jego otoczka.
ram jeszcze pozdrawiam

Co do firm, mnie montowali chłopcy z PROMETEUS. Mam Vaillanta 10,4 kW, jestem zadowolony:-) Tylko jedna uwaga - wysuszcie sobie dom przed 1. sezonem grzewczym. Od razu wtedy macie niższa rachunki za grzanie. Ja za 1. sezon miałem 2000 zł.

luk_slowik
22-06-2011, 10:24
Witam,
co możesz powiedzieć o firmie PROMETEUS? Czy jesteś zadowolony z jej usługi? Jak wyszło z kosztami, montowali wszytko tzn. dole źródło, PC, podłogówkę?

Przygotowuję się do budowy i poszukuję dobrego wykonawcy PC.

jhorny21
23-05-2012, 14:34
Tak bardzo fajna firma ta Prometeus.

jhorny21
23-05-2012, 14:41
Montowali wszystko - od wodkan poprzez podłogówkę po pompę z dolnym źródłem. I chyba najlepiej brać kompleksowo, bo wtedy nie ma problemów.

jhorny21
24-05-2012, 11:49
Tak w ogóle to z mojego doświadczenia to się nie opłaca budować domu najniższym kosztem. Najpierw miałem brać ekipę budowlaną inną, ale jak się okazało partacze - z resztą było też tak. W końcu ekipę budowlaną miałem droższą, ale dom stoi bez zarzutu ;-, mam ciepło w domu i ogólnie żyć nie umierać.

firewall
24-05-2012, 15:13
Z polskich producentów to blisko Śląska jest Hibernatus z Wadowic. Ale oni chyba tylko produkują pompy, nie wiem czy montują.

jhorny21
24-05-2012, 16:55
Montują chyba bo coś mi się kołacze, że ofertę miałem, ale cena mnie chyba wystraszyła. A nie jestem człowiekiem który kupuje zawsze najtańsze produkty.

r.tyrman
01-06-2012, 12:10
Podnoszę temat. Fachowcy (magicy od PC. kolektorów słonecznych) śląsk, okolice Częstochowy. Macie jakieś doświadczenia?

hydraulik_
01-06-2012, 20:36
Z polskich producentów to blisko Śląska jest Hibernatus z Wadowic. Ale oni chyba tylko produkują pompy, nie wiem czy montują.
mam hibernatusa -kiepski cop.
montują przez powiązane firmy

chcialbympompe
01-06-2012, 20:45
Podnoszę temat. Fachowcy (magicy od PC. kolektorów słonecznych) śląsk, okolice Częstochowy. Macie jakieś doświadczenia?
Również polecam miki121 chociaż sam mieszkam w zachodniopomorskim... Pomimo odległości był zauważalnie tańszy od lokalnych wykonawców a poziom wiedzy w temacie PC wyprzedzał konkurencję o lata świetlne.

Henderson
06-06-2012, 11:16
jeśli szukasz na śląsku to bierz po uwagę Exotherm z Gdańska. Ostatnio z tego co wiem ( bo wykonuje też dla nich czasami serwis ) tylko w maju zamontowali tam 7 pomp; Gliwice, Zabrze, Strzelce co widać , że mają ten teren mocno opanowany i nie boją robić tam odwierty

miki121
06-06-2012, 11:40
No a z tymi odwiertami na Śląsku nie zawsze jest tak łatwo ;(

P**BB
26-06-2012, 12:42
To kwestia wykonania przez geologa projektu geologicznego. My jak na razie nie mieliśmy problemów ani z wykonaniem ani ze szkodami górniczymi. Oczywiście nie na całym Śląsku da się wykonać płuczkę...