PDA

Zobacz pełną wersję : dom energooszczędny z garażem w bryle budynku - czy to ma sens?



tomo21
12-04-2011, 18:51
Witam wszystkich!
Mój dylemat jak w tytule.
Ze względu na kształt i wielkość działki najbardziej odpowiada mi koncepcja domu z wbudowanym garażem, ciągnącym się od ściany frontowej do końca budynku (na końcu pseudo kotłownia-kocioł gazowy z zamkniętą komorą)
Chciałbym również aby dom wyszedł w przedziale 5-7 litrów. Budynek o prostej bryle z dwuspadowym dachem. Wstępna koncepcja ocieplenia to 20cm styro pod płytą i 20-25 na ścianach, okna w ociepleniu i 30cm wełny na dachu.Do tego WM +rurowy GWC. Wszystko robione TYMI RĘCAMI:).

Garaż chyba bez ogrzewania bo po co? Usytuowany od strony płn. Pomiędzy garażem a częścią mieszkalną ściana nośna z gazobetonu 24cm. Nad garażem pokoje, strop lity lub gęstożebrowy.
Jak to wentylować żeby straty ciepła były jak najmniejsze, no i udało się usunąć dużą ilość wilgoci z topniejącego śniegu. A może jak garaż nieogrzewany to jakoś docieplać ścianę wewnętrzną i sufit. A może dom energooszczędny to z założenia nie jest budynek z wbudowanym garażem?
Pozdrawiam i czekam na wszelkie sugestie!

head67
14-04-2011, 14:40
sprawę komplikuje trochę fakt ze nad garażem maja być pokoje jest to do zrobienia ale dużo szczegółów i detali trzeba by przypilnować tez będę miał garaż w bryle będę go odcinał izolacja ale nad garażem nieogrzewany stryszek

WaldiM
20-04-2011, 07:56
Białystok i jego wąskie działki, ciekawy problem,napisałeś, że dom na płycie dołem styropian, tanie to to nie będzie ale o tym pewnie wiesz, poddam ci pod rozważenie moją koncepcję. Zbroisz płytę tylko pod dom ale daj nie 20 cm jak już idziesz na całość tylko min 25 cm mieszkamy w podlaskim, patrz średnioroczne temperatury, dalej przerwa 20,5 cm pomiędzy domem na drugą płytą zbrojoną na gruncie lub stawiasz pod garażem fundament tradycyjny (tak jakbyś budował dwie niezależne budynki dom i garaż), następnie stawiasz ścianę w technologi 3 warstwowej pomiędzy domem i garażem, zespalając ją łącznikami tak jak się stawia tradycyjną ścianę 3 warstwową, do ściany domu doklejasz 20 cm styropianu i zostawiasz od strony garażu szczelinę wentylacyjną (kilka kratek od strony muru w garażu załatwi problem wentylacji styropianu w lato często zostawiaj garaż otwarty). Sprawę parteru masz z głowy, w kotłowni na podłodze na gruncie lub płycie kładziesz styropian, żeby nie wychładzać pomieszczenia nadmiernie i ścianę działową między kotłownią a garażem budujesz z płyt k/g izolowanych w środku wełną grubości 15 cm, lub tradycyjnie murujesz + styropian 15 cm, to nie jest tak bardzo istotne, to tylko kotłownia, zasobniki i tak zaizolujesz dodatkowo. Wyszedłeś z parteru, teraz lejemy strop, niestety też tanio nie będzie musisz położyć strop monolityczny i to w 2 poziomach niżej o 24 cm nad kotłownią i garażem i wyżej o 24 cm w całym domu. Tam gdzie wylejesz strop niżej czyli nad garażem dajesz 15 cm styropianu w podłogę i wylewkę 9 cm (ja bym zbroił wylewkę ze względu na ugięcia styropianu tylko 15 cm jak robisz tradycyjny fundament bo podłoga nad garażem będzie podłogą nad pomieszczeniem nieogrzewanym ale temp w garażu będzie zawsze dodatnia tylko nie dawaj izolacji podłogi na gruncie w garażu), w całym pozostałym domu kładziesz 5 cm styropianu akustycznego i wylewkę 7 cm. Tutaj również łączysz ocieplenie ściany trójwarstwowej z ociepleniem podłogi nad garażem w jednolitą izolację, czyli masz 2 wieńce o rożnej wysokości, jeden dla płyty monolitycznej domu, drugi dla płyty monolitycznej nad garażem. Teraz możesz lecieć już pojedynczą ścianą działową tą od strony domu. Wylewki się wyrównały masz jednolitą podłogę w całym domu i dobrze zaizolowane pokoje nad nieogrzewanym garażem. Dalej już robisz tradycyjnie. O zaprojektowaniu właściwym przeszkleń, chyba nie muszę Ci pisać.

Crazy
20-04-2011, 19:26
A co jeśli garaż ma być tylko przyklejony do domu, bez pomieszczeń nad garażem. To jak byś to rozwiązał, żeby było tanio i energooszczędnie.
ps. Też jestem z Białegostoku, a projekt będzie taki M-130 (http://www.konradmatuszewski.pl/projekty/2-projekty-gotowe-murowane/11-m-130)

piwopijca
21-04-2011, 07:53
Ja mam garaz w bryle domu a nad garazem pokoj, lazienka i pralnie.
Garaz nieogrzewany ale ocieplony od srodka.
Na sufit dalem 20cm styropianu a na sciany po 10cm styro no i pod podloga tez 10cm styropianu a wszystko polaczone jak w pudelku.
Na sciany celowo tylko 10cm, szczegolnie te od strony mieszkalnej zeby troche ciepla migrowalo i utrzymywalo temp. powyzej 0*C i to sie sprawdzilo.
Przy temp. -27*C na zewnatrz w garazu bylo ok. 0*C

Pzdr.

WaldiM
21-04-2011, 08:29
Zerknąłem na projekt, to typowy produkcyjniak z początku lat 90-tych, obecnie spełnia minimalne normy dla domów. Na twoim miejscu wziąłbym audytora i cały projekt jest do poprawek. Wliczając błędy budowlane możesz nie spełnić norm WT na taki budynek. Moje uwagi:
- 6 cm styropianu na podłodze na gruncie to jest stanowczo zbyt mało, licząc niestaranność wykonawców podłoga może nie spełniać norm WT;
- dach z ułożeniem ocieplenia tylko pomiędzy legarami to nie mieści się w żadnych obecnych standardach, dodatkowo musi być ocieplenie na ruszcie;
- połączone wylewki tarasu i schodów tak się nie robi i nie powinno, grzejesz w zimie taras i schody wejściowe;
- położenie łazienki gdzie temp. projektowa wynosi 24 stopnie ze wspólną ścianą w nieogrzewanym garażu to duży błąd;
- izolacja cokołu 6cm styropianu to również zbyt mało;
Jak napisałem wcześniej to typowy produkcyjniak z lat 90-tych przy obecnych cenach energii taki projekt bez poprawek jest nie do przyjęcia. Koszty jakie będzie ten dom generował długofalowo odbiją się na twojej kieszeni i to boleśnie. Tutaj nie ma co poprawiać i izolować ten projekt trzeba cały zweryfikować i policzyć od nowa.

michal_mlody
21-04-2011, 21:45
Ja mam garaz w bryle domu a nad garazem pokoj, lazienka i pralnie.
Garaz nieogrzewany ale ocieplony od srodka.
Na sufit dalem 20cm styropianu a na sciany po 10cm styro no i pod podloga tez 10cm styropianu a wszystko polaczone jak w pudelku.
Na sciany celowo tylko 10cm, szczegolnie te od strony mieszkalnej zeby troche ciepla migrowalo i utrzymywalo temp. powyzej 0*C i to sie sprawdzilo.
Przy temp. -27*C na zewnatrz w garazu bylo ok. 0*C

Pzdr.
Podłogę w garażu raczej bym nie izolował. Czerpał byś ciepło z gruntu.

piwopijca
22-04-2011, 07:22
Widzisz to moze byc zludne.
Nie mowie o moim przypadku poniewaz nie znasz wszystkich szczegolow jak widac ale ja akurat mam w garazu pod podloga GWC zwirowe (powojne zloze) ktore pracuje non-stop na przemian po 12 godzin.
Jesli fundamenty sa "porzadnie" zaizolowane lub sciany odciete od fundamentow to mozna nie izolowac podlogi w garazu.
Jesli jednak jest to wykonane "tradycyjnie" to lepiej nie wychladzc pozostalych czesci domu. Grunt bedzie odbieral cieplo od scian a sciany z wnetrza domu i w rezultacie za ogrzewanie zaplacic mozemy wiecej niz zyskac owego ciepelka z gruntu.

Pzdr.

perso
26-04-2011, 11:07
ja planuje budowę domu zx33 ( http://www.z500.pl/projekt/zx33.html ) z garażem w bryle budynku. Planuje zmniejszyć wysunięcie garażu do przodu do jakichś 1.5 metra i zlicuje jego bok ze ścianą budynku.
Kombinuje sobie ( ale nie wiem czy dobrze ) że osobna izolacja garażu mija się z celem.
Przecież dobra izolacja całej bryły budynku jest dużo łatwiejsza i powinna być bardzo skuteczna ( czyli przenikanie ciepła przez ściany będzie znikome ) ?
Liczę się z koniecznością częściowego dogrzewania garażu ( tak do około 10 -15 st. ? ) - wydaje mi się że koszt z tego wynikający będzie z nawiązką zrekompensowany przez wygodę wsiadania do ciepłego auta.
Tylko nie wiem jak w praktyce będzie to działało - czy wyjeżdżanie autem w zimie nie będzie powodowało np. skraplania się pary wodnej na suficie i/lub ścianach ? Dla mnie póki co to temat trochę bardzie odległy - pewnie zbuduje zgodnie z planem ( czyli izolacja całego budynku ) a później zobaczę jak to będzie działało. Ciekawi mnie co mówi na ten temat teoria budowy domów energooszczędnych - bo za tym projektem przemawia miedzy innymi zwarta bryła ( zbliżona do sześcianu ). Ale jeśli by teoria mówiła że taki garaż powinien być odizolowany to trochę ten argument traci na znaczeniu ?

michal_mlody
26-04-2011, 21:30
piwopijca rozumie.

Ja u siebie pod garażem zrobiłem taki niby kanał z piwniczką. Płyta nad piwniczką jest już podłogą w garażu. ściany fundamentowe mam docieplone xpsem a pierwszą warstwę pustaków zasypie perlitem. Myślę że będzie OK. ścianki w piwniczce też pewnie docieplę jakimś styro.

tomo21
27-04-2011, 18:57
U mnie po przeanalizowaniu za/przeciw (gdzie główny wyznacznik to energooszczędność) nastąpiła zmiana koncepcji. Węższy dom od frontu, garaż nieogrzewany w szkielecie doklejony z boku.

alerion1
30-04-2011, 19:25
My w naszym garażu w bryle nie ocieplamy podłogi na gruncie. Co do ocieplenia stropu i ściany sąsiadującej z częścią mieszkalną to musimy przeanalizować koszta.

Mam za to pytanie do ekspertów od energooszczędzania.

Jakie okna dać do takiego garażu. Okien mamy 3 o wym 60x60 cm. Chcemy tam dać fixy z nawiewnikami ( went w garażu będzie grawiatcyjna ) ale jakie dać ramy i szyby? Też o niskim U czy szkoda kasy? Garażu ogrzewać nie chcemy.

I jakie dać drzwi między garażem a częscią mieszkalną?

michal_mlody
30-04-2011, 21:06
co do okien to na pewno nie dałbym/ nie dam z niskim U. Szkoda kasy. Na pewno zainwestuje w jakieś ocieplone drzwi między garażem a wiatrołapem.

Do odizolowania termicznie części ogrzewanej z nieogrzewaną wykorzystam też perlit. Tam gdzie będzie to możliwe. Pod wieńcami garażu i kotłowni na 100%

alerion1
01-05-2011, 08:37
A może liczyłeś już i się podzielisz co wychodzi taniej perlit czy styropian?
Perlit będziesz sypał do wszystkich pustaków w ścianie czy tylko na dole?

michal_mlody
01-05-2011, 14:31
Na pewno styro jest tańszy.Styropian dam na ściany, podłogę i chyba poddasze a perlit do zasypania niektórych warstw.
Perlitem zasypałem pierwszą warstwę. W planie jest zasypanie warstwy pod wieńcami pomieszczeń nieogrzewanych (garaż i kotłownia) Dodatkowo zostanie ocieplona ściana łącząca garaż z pomieszczeniami mieszkalnymi styropianem 5cm oraz sufit garażu i kotłowni minimum 10cm

alerion1
04-05-2011, 10:36
A brama garażowa? Do elewcji pasowałaby taka uchylna z litego drewna, czy nie będzie za słabo izolowała? Choć na chłopski rozum przy 2 bramach ( bo garaż na 2 auta ) i otwarciu ich min 2x dziennie na tep zewnętrzną nie ma chyba sensu dawać bardzo ciepłej bramy.

Tylko jaka tam będzie temperatura w zimie??? Zeby nie trzeba było szyb skrobać z rana...

michal_mlody
04-05-2011, 19:54
U mojego znajomego jest brama drewniana uchylana panelowa. Skrzypi jak cholera. Nie wiem czy coś jest nie tak zrobione bo tylko jedną taką bramę widziałem.

olgusieniunieczka
09-05-2011, 15:29
Ja mam w garażu okna o takich parametrach jak w reszcie domu- różnica w cenie wyniosła dla 4 okien 200zł. Garaż- kostka, nad nim taras. Ocieplamy całą bryłę domu, ale i ścianę między domem a garażem. Tam już przyklejone 15cm styro, jeszcze przed wylewkami, żeby była ciągłość ocieplenia ze styro na gruncie. Mostek pewnie i tak jakiś będzie, bo chcemy ocieplić nie sufit w garażu, a podłogę tarasu. Z założenia garaż ma być nieogrzewany, ale zamontowaliśmy grzejnik tak na wszelki wypadek.
Teraz trzeba kupić jakieś porządne drzwi między garażem a domem. Ma ktoś jakieś pomysły na takie drzwi? Jaką ościeżnicę zamontować? Zwykła drewniana będzie ciepła?

orko
14-05-2011, 17:31
Jaką ościeżnicę zamontować? Zwykła drewniana będzie ciepła?
Drewniana ciepła nie będzie ale na pewno będzie cieplejsza niż metalowa.
Najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji to podwójne drzwi lub pogodzenie się z pewnymi startami ciepła.

perso
16-05-2011, 12:11
Hmm nie wiem czy dobrze kombinuje:
Kłopot z garażem w ocieplonej bryle budynku jest związany z mostkiem cieplnym bramy garażowej ?
No bo 4 cm warstwa ocieplenia w bramach np. normstahla może być całkiem sporym mostem cieplnym - w sieci znalazłem taki parametr przenikania bramy: 1 W/m2K .
Wydaje mi się że to całkiem sporo - bo przy ścianach ze styro 20 cm otrzymujemy wynik na poziome 0.2 a z drugiej strony w porównaniu do okien to już tak źle to nie wygląda.

Ja chyba na etapie fundamentów wykonam dodatkową izolacje fundamentów wewnętrznych garażu - tak żeby w razie czego w przyszłości dołożyć ocieplenie na ścinach i na suficie i żeby to była spójne jako całość.


2.

olgusieniunieczka
17-05-2011, 10:19
No niestety tak chyba jest jak piszesz. Jeśli dodasz do tego straty ciepła w momencie otwarcia bramy, min 2 razy dziennie... U mnie brama 475 cm dł... Dlatego niezbędne jest ocieplenie ściany między domem a garażem, i dobre ciepłe drzwi łączące te pomieszczenia.

Znajomi, którzy mają garaż w bryle, nieogrzewany ale dobrze ocieplony, twierdzą, że zimą temp. w garażu nie spada poniżej 8 stp., a najczęściej waha się między 10-15 stp.

perso
17-05-2011, 11:31
Na ale w sumie parametry tej bramy są porównywalne do parametrów okien - czyli dużego dramatu nie powinno być ( szczególnie że u mnie brama będzie miała około 3 metrów szerokości ).
Teraz sobie pomyślałem że standardowe bramy segmentowe ( o których myślę ) są montowane wewnątrz garażu - czyli cała grubość ściany jest mostkiem termicznym.
Wyjściem z tej sytuacji jest chyba zaprojektowanie większej bramy ( np. po 20 cm z każdej strony) , zamontowanie jej na wewnętrznej ścianie garażu i docieplenie glifów ( chyba tak to się nazywa ? ) i nadproża albo zamontowanie takiej bramę w zewnętrznej krawędzi muru tuż przed warstwą ocieplenia które może też zasłaniać zamontowane prowadnice ?
Wydaje mi się że ciepła brama z przemyślanym sposobem montażu połączona ze zwiększoną grubością ocieplenia całego budynku ( zamiast izolacji wnętrza garażu ) powinna być efektywniejsza niż dodatkowa izolacja wewnętrznych ścian garażu. Tym bardziej że w moim przypadku jednak garaż znajduje się wewnątrz zwartej bryły ( nie jest doklejony z boku ).

piwopijca
17-05-2011, 14:51
Mnie wydaje sie, ze brak ocieplenia garazu od srodka to mostek na wlasne zyczenie.
Ja ociepliem sciany w garazu 10cm styropianu a sufit 20cm, w podlodze tez 10cm styro. Stworzyl sie w pwnym sensie "termosik".
Oczywiscie problemem jest i zawsze bedzie brama garazowa, szczegolnie jej calkowite otwarcie... no ale to juz inna bajk.
Ja tej zimy nie mialem chyba temp. wewnatrz garazu ponizej 0*C. Wydaje mi sie, ze jesli ktos ma temp. w garazu na poziomie 8-10*C podczas silnych mrozow np. -20*C to ma chyba niezbyt szczelna izolacje w owym garazu.
Moze komus udalo sie odzysac "ciepelko" bezposrednio z gruntu zeby ogrzac garaz az do 8-10*C, no ale wg mnie to malo realne.

Pzdr.

perso
24-05-2011, 10:31
Ja patrzę na to raczej z takie strony że po prostu zwiększa ogrzewaną kubaturę - dobrze zamontowana , ocieplana brama ( być może w połączeniu z kotarą rozwieszaną w zimie zaraz za bramą ? ) powinno dać całkiem dobry efekt.
W moim przypadku czy ocieplę garaż wewnątrz czy cały budynek to powierzchnia ścian którymi będzie przenikało ciepło nie ulegnie zmianie. Czyli logika ( moja oczywiście ;) ) wskazuje że zamiast dawać dodatkową izolacje wnętrza garażu lepiej zwiększyć izolacje całego domu.
Jedyną kwestią pozostaje brama garażowa - ale te ocieplane bramy mają współczynnik przenikania porównywalny z oknami -a to w połączeniu z kotarą zakładaną na zimę powinno straty ciepła zminimalizować .
Tylko chyba warto jakoś sensownie takie rozwiązanie przemyśleć - mi póki co wychodzi montaż wyższej bramy segmentowej wewnątrz garażu a poniżej prowadnic kotara zabezpieczająca przed niekontrolowanym napływem zimnego powietrza. W połączeniu z automatyką do bramy wjazdy/wyjazdy z garażu przestają być problemem.
Koszty pewnie będą ciut większe ( większa i droższa brama ) - ale w zamian mamy mega wygodne i raczej ciepłe rozwiązanie.

piwopijca
24-05-2011, 13:28
No to zycze Ci powodzenia z Twoim rozwiazaniem.
Moje zdanie mniej-wiecej juz znasz - sprawdzilo sie juz w praktyce.
Koszty ocieplenia garazu wewnatrz to nie sa jakies olbrzymie sumy, no ale jednak jakies dodatkowe beda.
Sorki, ale nie wierze w spelnienie Twoich oczekiwan za pomoca samej bramy i jakiejs kotary -zreszta jak miala by ona pracowac?
Rozsuwac sie podczas wjazdu samochodem do garazu czy"wykladac sie na masce samochodu zeby zmniejszyc powierzchnie "przewiewu?

Pzdr.

perso
24-05-2011, 21:58
Izolowanie garażu to też dodatkowe straty powierzchni - ja mam mieć garaż o szerokości 3.3 m - czyli bez wypasu - strata jeszcze 20 cm na ocieplenie i robi wąsko.
Jeśli bramy mają przenikanie zbliżone do okna - to same w sobie dużo nie przepuszczą ?
Jeśli chodzi o kotare to myślałem o montażu bramy segmentowej montowanej wewnątrz na węglarkach - i z 20 cm wyżej niż by to wynikało ze światła przejazdu - a pod prowadnicami rurka z zawieszoną grubą i plastyczną kotarą która wykładałaby się na masce.

Czy masz ocieplone fundamenty wewnątrz garażu ? Jaką masz bramę wjazdową ?

piwopijca
25-05-2011, 07:13
Hm....
Bedziesz musial uwazac zeby nic i nikt nie stal za brama/kotara bo mozesz mies wielki problem pozniej.
Czy juz kiedykolwiek jechales samochodem tak zeby nic nie widziec?
Czy kotara nie uszkodzi Ci np. wycieraczek?
Pytan pewnie znalezc mozna by wiecej, ale nie o to chodzi zeby Cie zniechecic ale zebys sam zobaczyl ze to moze nie byc najlepszy pomysl.
Mam ocieplone funda,menty od zewnatrz i od wewnatrz domu, wszedzie a brame mam Krispol'a i wydaje sie byc OK.
Gdy nie korzystam z garazu np. w weekend to temperatura nie spada jakos dramatycznie. Nie jest pewien czy te drzwi nie maja wsp. cos ok. 2.0
Mam ocieplone cale oscieza, styropian nieomalze polaczony jest z elewacyjnym -taki termos.
Polaczenie jednak jest przerwane na prowadnice bramy. wazniejsze dla mnie bylo stabilne umocowanie bramy niz ten "drobny" mostek. Zreszta sciany zewnetrzne mam z BK 400 36cm wiec wspomniany mostek nie jest tez tragiczny. Punktem najslabszym, niestety z zalozen moich jest nadproze bramy garazowej, jest tam liniowy mostek bo tez ocieplenie nie jest jednolite tylko poprzerywane, na szczsescie tylko od srodka garazu.
Nie wiem czy nie lepiej dac 5cm styropianu od srodka ale szczelnie ulozonego niz te kotary.
Pamietaj ze przez sciany wogole nie ocieplone cieplo bedzie uciekalo z domu do garazu a przy otwieraniu bramy juz na zewnatrz -mimo kotary.
Kotara zajmie Ci jakies 1/3 garazu -na tyle bedzie suwala sie po masce samochodu. Musi miec wysokosc co najmniej bramy garazowej i powinna byc "masywna zeby nie "fruwala" a to z kolei moze z czasem "upiekszyc" karoserie samochodu.

Pzdr.

HenoK
25-05-2011, 07:39
Hm....
Bedziesz musial uwazac zeby nic i nikt nie stal za brama/kotara bo mozesz mies wielki problem pozniej.
Czy juz kiedykolwiek jechales samochodem tak zeby nic nie widziec?
Można użyć takiej kurtyny paskowej (http://www.armetkatowice.pl/kurtyny.html).
Powszechnie stosuje się je w chłodniach.

perso
25-05-2011, 09:19
Takie kurtyny jak podaje HenoK chyba by się nadały.
Współczynnik przenikania 2 to jednak sporo - w porównaniu do 1 podawanego przez Normstahla.
Myślę jeszcze że dużo zmienia fakt czy brama jest otwierana ręcznie czy automatycznie- w drugim przypadku czas otwarcia bramy potrzebnego do wyjazdu jest dużo mniejszy a tym samym straty są znacząco mniejsze ( albo np. jak wyjeżdżasz ferrari to bramę otwierasz tylko do połowy ;) ).
Temperatura w domu to około 20 st. w garażu dajmy na to 10 st. - przenikanie będzie - ale chyba nie jakoś dramatycznie 10 stopni różnicy to nie ma dramatu .
Idąc dalej mamy garaż gdzie mamy 10 st. a na zewnątrz mamy -20 - czyli różnica 30 stopni - to już dużo - ale też chyba mniej niż przenikanie przez okna przy różnicy 40 st. ( w domu 20 a na zewnątrz -20 ).

Albo załóżmy że mamy ogrzewany dom i garaż - wtedy przenikania przez ściany wewnętrzne zupełnie nie ma - pozostaje problem tylko i wyłącznie przenikania bramy garażowej. Straty ciepła w domu to albo przenikanie przez ogólnie mówiąc ściany budynku albo w wyniku wentylacji.
W moim przypadku ilość przegród nie ulega zmianie - czyli całościowe straty przez przenikanie ścian są takie same w obu przypadkach - tj. izolacji garażu jak i całego budynku. Różnica jest jakieś 50 m^3 dodatkowej kubatury do ogrzania/zwentylowania. BTW czy w garażu daje się wentylacje mechaniczną połączoną z rekuperatorem ?

Acha w moim przypadku brama garażowa będzie od strony południowej co powinno zmniejszyć straty na tym elemencie i jest dla mnie dodatkowym argumentem za rezygnacją z izolacji garażu.

gkeb
25-05-2011, 10:00
Ostatnio również mi wpadł do głowy pomysł garażu w bryle budynku. Jako, że dom ma być tani (w miarę) w budowie i eksploatacji, to zacząłem się zastanawiać jak to zrobić. Jestem na etapie przedprojektowej, więc moje przemyślenia będzie musiał przetrawić architekt :). Na początku brałem pod uwagę wykonanie w technologii BK 400 20cm + 20cm styro ale ostatnio myślę nad kształtkami styropianowymi IZODOM2000 albo Thermodom. Przy takim założeniu sam garaż ma warstwę styro na zewnątrz jak i wewnątrz. Powinno to znacząco uniemożliwić ucieczkę ciepła z domu poprzez garaż. Tak samo chyba zamyka występowanie możliwego mostka w okolicy bramy.

olgusieniunieczka
25-05-2011, 11:16
Z tego co wiem w garażu robi się wentylację grawitacyjną. U mnie w garażu wisi reku, ale went. jest grawitacyjna.

Mój garaż sąsiaduje z wiatrołapem, garderobą i pokojem gościnnym. I ze względu na gościnny, nie wyobrażam sobie nie ocieplić tej ściany. Moja ściana garażowa ma nieco ponad 6m dł i 3m wysokości. Ocieplam styro 15cm, robił to osobiście małżonek, więc w naszym przypadku koszt był znikomy i nawet nie rozważaliśmy innej opcji. Zakładam, że temp w garażu to będzie raczej max.10 stp. Więc ciepło będzie uciekać z domu przez nieocieploną ścianę, tym samym podnosząc koszty ogrzewania.

Mam pytanie- czy gdybyś mieszkał w terenie gdzie temp. zimą wynosi 5-10 stp nie ociepliłbyś domu w ogóle?

piwopijca
25-05-2011, 14:21
Można użyć takiej kurtyny paskowej (http://www.armetkatowice.pl/kurtyny.html).
Powszechnie stosuje się je w chłodniach.

Hm...
Trzeba by miec dosyc dlugi wjazd w garazu bo 0,5m od bramy garazowej to raczej te paski nie "spadna" z maski.
Jest to jakis pomysl zeby zrealizowac zamierzenia nieocieplania wnetrza garazu.
Jesli @perso sie upiera to zawsze znajdzie jakies rozwiazanie tego pomyslu.

Przy -20*C mialem temperatury w garazu rzedu +5*C, 0*C bylo gdy na zewnatrz przez pare dni bylo -27*C.

Pzdr.

piwopijca
02-06-2011, 07:15
Wbudowany garaz ma sporo do "powiedzenia" na temat zwiekszenia zapotrzebowania na "cieplo" calego domu.
Najlepiej zbudowac go poza bryla domu lub "dokleic" do elewacji ale zeby nie mial wspolnych elelemntow konstrukcyjnych z budynkiem.
Dotyczy to rowniez balkonow,schodow "lanych", scianek dzialowych czy zle wykonanych tarasow - na wspolnym fundamencie z domem.

Pzdr.

Orlando
02-06-2011, 22:47
Właśnie na to chciałem zwrócić uwagę.

Jeżeli np. garaż (nieocieplony )ma wspólne ściany z domem (ocieplonym), to nieocieplone ściany garażu wychładzają ściany domu. W jakim stopniu ucieka ciepło to trzeba by sprawdzić takie złącze.
Albo ile styropianu "naciągnąć" na początki ścian garażu aby temu przeciwdziałać.

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/slonecznyg/images/m-rzut1.jpg

piwopijca
03-06-2011, 09:13
[QUOTE=Orlando;4755036]...
Albo ile styropianu "naciągnąć" na początki ścian garażu aby temu przeciwdziałać. [QUOTE]

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli.
Ja dawalem 10cm styro na sciany i 20cm na sufit, 10cm w podlodze ale mam tam GWC zwirowe.
Jak juz gdzies wspominalem zima przy -20*C mam tam ok. 5*C ciepla.
Nie ocieplajac wogole bylo by pewnie znacznie cieplej.

Pzdr.

Orlando
03-06-2011, 14:58
Tak powinien wyglądać garaż przyklejony do domu:
http://www.kreodom.pl/data/projekty/1485/1485rzut1.jpg




A tak wygląda mostek termiczny (miejsce ucieczki ciepła) gdy na ścianę tylko do pewnego miejsca jest położony styropian.
http://www.budujemydom.pl/images/stories/stan_surowy/mostek_termiczny_nieszczelnosc5_800.jpg
Można by ten przekrój obrócić do poziomu rzutu i część zagłębioną w gruncie potraktować jak nieocieplony garaż.

Nie chce mi się rysować tego.

stefmat
03-06-2011, 18:21
Jeżeli chodzi o okna , to porponuję trochę większe okna wystawowe (dwa) nieotwierane. Jest spora różnica w cenie a wartość cieplna nawet większa. Do tych dwóch musi być dostęp z poziomu gruntu; aby je umyć. Jedno okno otwierane na zewnątrz. Podmuchy wiatru dopychają okno do futryny + na szczelność. Garaż, moim zdaniem, powinien być dobudowany do budynku. Najwygodniej mają mieć mieszkańcy, a nie samochody. Wszyscy będziemy starsi, a myślę że dom budujecie dla siebie na długie lata. A jak Wasi rodzice przypadkiem się rozchorują, to wypychanie ich na poddasze byłoby nie sympatycznie.
Jeżeli chodzi o drzwi garażowe, to propnuję lekturę "Ładnego domu" - opisano tam dokładnie plusy i minusy drzwi garażowych (ich typy i rodzaje). Dla mnie drzwi garażowe powinny być rozwierane na zewnątrz; na zewnętrznej ścianie. 1.Otwieranie takich drzwi jest bardzo lekkie.2. Brama z pcv może spełnić wymogi cieplne (większy wiatr doszczelnie).3. Docieplenie garażu raczej z zewnątrz, spaliny samochodowe raczej nie działają korzystnie na styropian (w izolacji). Między garażem a domem proponuję 2 pary drzwi; wewnętrzne - do domu pcv (cieplne), a drugie np.metalowe Hormann (obronne). Ja mam tak wybudowane, i pomieszczenie przejściowe jest w tej chwili jednym z najcieplejszych, choć też jest nieogrzewane. Ciepło pozdrawiam

stefmat
03-06-2011, 18:28
Aha. Przed garażem mam 5-metrowy przezroczysty (poliwęglan) dach. Z auta wysiada się na sucho i śnieg nie utrudnia otwierania. Jak potrzebna automatyka , to na" Elektrodzie" jest dostępny patent : dwa lewarki samochodowe(ze złomu albo z giełdy) oraz dwa silniczki elektryczne od wycieraczek samochodowych . Pilot na Allegro. Warto to przemyśleć.

stefmat
12-06-2011, 07:33
Tak powinien wyglądać garaż przyklejony do domu:
http://www.kreodom.pl/data/projekty/1485/1485rzut1.jpg




A tak wygląda mostek termiczny (miejsce ucieczki ciepła) gdy na ścianę tylko do pewnego miejsca jest położony styropian.
http://www.budujemydom.pl/images/stories/stan_surowy/mostek_termiczny_nieszczelnosc5_800.jpg
Można by ten przekrój obrócić do poziomu rzutu i część zagłębioną w gruncie potraktować jak nieocieplony garaż.

Nie chce mi się rysować tego.
Z planu wynika , że garaż nie ma przejścia do domu. Jest to tylko częściowa oszczędność, ponieważ straty cieplne można zrównoważyć drugą parą drzwi z pcv na szczelność; natomiast w podatku będzie to pomieszczenie gospodarcze i będzie on 10xkrotnie wyższy. Warto to przekalkulować. Samo przyklejenie do budynku głównego nie wystarczy. Musi być wg przepisów możliwość komunikacji. Widzę oczywiście trudność z lokalizacją w/w drzwi, ale przemyśleć problem zawsze warto. Ciepło pozdrawiam

michal_mlody
12-06-2011, 08:34
Musi być wg przepisów możliwość komunikacji.

nie słyszałem o takim przepisie. Możesz podać jaki to przepis?

piotrmak
12-06-2011, 10:41
Z tą kotarą to chyba ktoś sobie jaja robi:) Widać sami teoretycy a mało praktyków

stefmat
12-06-2011, 14:13
Dokładnie nie potrafię, ale wiem to z rozmowy z moim architektem, że pomieszczenie gospodarcze ma nalicznie 10 x krotnie wyższe opodatkowanie niż podatek za metr2. budynku mieszkalnego. I tylko takie przejście(między garażem i pozostałą częścią domu) zachowuje z definicji przestrzeń garażu jako część mieszkalną i takie właśnie naliczenie podatku. Ciepło pozdrawiam

olgusieniunieczka
12-06-2011, 20:13
Dokładnie nie potrafię, ale wiem to z rozmowy z moim architektem, że pomieszczenie gospodarcze ma nalicznie 10 x krotnie wyższe opodatkowanie niż podatek za metr2. budynku mieszkalnego. I tylko takie przejście(między garażem i pozostałą częścią domu) zachowuje z definicji przestrzeń garażu jako część mieszkalną i takie właśnie naliczenie podatku. Ciepło pozdrawiam

Moja przyjaciółka pracuje w dziale podatkowym Urzędu Miasta i jest tak jak wyżej napisano. Nie wiem czy stawki są 10x większe, to już chyba przepisy lokalne. Ale pomieszczenia gospodarcze są wyżej opodatkowane. Patrząc na mój projekt przyjaciólka syknęła jeszcze: "Masz wpisane komunikacja, a nie hall- spryciarz architekt- tej powierzchni się nie wlicza do podatku!" :D

michal_mlody
13-06-2011, 21:44
Czyli nie musi być komunikacji pomiędzy garażem a domem. Kwestia pieniędzy:D

geronimaus
15-06-2011, 23:55
oj Perso, kurtyna to jest hicior. Popłakałam się ze śmiechu jak sobie wyobraziłam wyjazd z garażu z kurtyną. Kreatywnosc na 6.

perso
16-06-2011, 15:58
Widać któryś z nas ma lepszą wyobraźnie ... albo lepsze poczucie humoru ;)

Fajnie byłoby jakbyś podał jakiś argument .

geronimaus
16-06-2011, 21:45
Prawdopodobnie i to i to. ;) Ale tak na poważnie. My robimy tak jak Piwopijca, czyli styropian na granicy garazu z domem oraz docieplenie sufitu.
Gdzies czytalismy że powinno się ocieplać od strony zimniejszej, tam sprawa dotyczyła piwnicy, ale myślę, że można to również odnieść do garażu. Mieliśmy wszędzie ocieplać 20cm styropianu, ale argument Piwopijcy brzmi bardzo rozsądnie, więc damy na ścianę wewnętrzną 10cm i na sufit twardy styropian 20cm lub jakiś super ciepły trochę cieńszy. Oczywiście garaż od zewnątrz będzie ocieplony tak jak reszta domu 20cm styropianu. Bramę planujemy Normstahl. Ciepła i nie droga. Pozostaje jesze kwestia podłogi. Czy jak jej nie ocieplimy to nam się będzie ocieplać od gruntu?? Nie wiem.
W kwestii kurtyny... może lepsza by była kurtyna powietrzna taka jak w sklepach przy wejściu uruchamiająca się samoczynnie przy otwieraniu bramy garażowej. Myślę, że byłoby to wygodniejsze rozwiązanie. Z doświadczenia wiem, że taka kurtyna jest tania, a włączana na chwile nie czerpałaby dużo prądu, bo oczywiście chodzi tu o oszczędność, prawda?

maysee
17-06-2011, 14:30
Witam. Ja tu troche nie pasuje z moim pomyslem traktowania garazu po ludzku, tzn. puszczam jeden obieg rzadkiej podlogowki zeby bylo w miare po ludzku wewnatrz. Bedzie tam stal stol do majsterkowania, z coreczka modele posklejac albo co wic musi byc milo. Pytanie do doswiadczonych uzytkownikow bram, jakiej firmy dobrze zaizolowana brama? Szwagier ma taka gruba na kilka dobrych centymetrow ale za cholere nie pamietam firmy. Pozdrawiam.

olgusieniunieczka
17-06-2011, 15:51
Co do bramy, to ja mam Hormanna ocieplaną. Ale jaki klimat panuje w garażu powiem Ci dopiero po tej zimie :)
Co do "kurtyny", to pamiętam, jak jeszcze w czasach licealnych byliśmy w Pieninach "u gospodyni" i miałam kiedyś przyjemność wracać ze sklepu do domu samochodem z jej synem Józikiem. I pamiętam swoje przerażenie, kiedy Józik fiacikiem wjechał w ścianę. Zdążyłam tylko zamknąć oczy czekając na śmierć. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, ze wjechaliśmy do garażu. Owa ściana to był stary dywan "robiący" za bramę :D
Sorry za OT, ale nie mogłam się powstrzymać ;)

geronimaus a macie garaż połączony drzwiami z resztą domu? Bo dla mnie to jest miejsce potencjalnych największych strat ciepła. I zastanawiam się jakie tu drzwi wstawić między domem a garażem.

geronimaus
17-06-2011, 22:02
Mamy przejscie z garazu przez kotłownie do wiatrołapu. Drzwi z garazu bedą takie zewnętrzne blokowe, antywłamaniowe i ognioodporne, a te z kotłowni do wiatrołapu tez zewnętrzne blokowe ale już jakies zwykłe (budżet). Nie wiem tylko jakie zrobić pomiędzy wiatrołapem a domem, bo w zasadzie wychodzi się już prawie na salon.

olgusieniunieczka
18-06-2011, 13:41
Mamy przejscie z garazu przez kotłownie do wiatrołapu. Drzwi z garazu bedą takie zewnętrzne blokowe, antywłamaniowe i ognioodporne, a te z kotłowni do wiatrołapu tez zewnętrzne blokowe ale już jakies zwykłe (budżet). Nie wiem tylko jakie zrobić pomiędzy wiatrołapem a domem, bo w zasadzie wychodzi się już prawie na salon.

A czy przypadkiem nie wszystkie drzwi w kotłowni powinny być ognioodporne? Rozumiem, że u Ciebie kotłownia będzie strefą buforową ?:D
U mnie drzwi prosto do wiatrołapu więc potrzebuję jakieś tanie i ciepłe :) Już się zastanawiałam czy nie oddać do obicia, tak jak się to drzewiej robiło. Trochę paskudnie to wygląda i nie wiem czy faktycznie spełnia funkcję izolacji.

head67
01-07-2011, 08:00
kto ma pomysł na odcięcie takiego garażu myślę żeby zrobić pod garaż jakby osobny fundamrt i szpara miedzy chata a garażem i przejść styropianem połączony byłby tylko mur lata na górze
http://www.z500.pl/projekty/94/rzuty/z94_rzut1_0.jpg

m@rio
22-07-2011, 21:05
ocieplana brama ( być może w połączeniu z kotarą rozwieszaną w zimie zaraz za bramą ? ) powinno dać całkiem dobry efekt.


Zapomnij o tej kotarze. To pomyłka. Znam to z autopsji, tzn, nie w celach izolacji garażu tylko miałem przyjemność korzystać z takich kotar tak jak są w chłodniach czy magazynach. Musiałem pokonać samochodem taką kotarę, w celu wjazdu na magazyn ale to dobre dla wózków widłowych.
I uwierz mi jak szkoda ci lakieru to zapomnij. Po jednym wjeździe rysy na masce i dachu oraz bokach. (wiadomo nie do żywego ale tak po pół roku - pomyśl)
Dzieje się tak dla tego, że każdy pył i piasek na karoserii działa jak szlifierka. Ponadto zawsze zawieje coś z zewnątrz piaskiem na kotarę. Musiał byś przed każdym wjazdem/wyjazdem mieć czyściutki samochód i przetartą kotarę. Same paski takich kotar są na tyle ciężkie aby wiatr nimi nie bujał.

kamikazekrk
24-07-2011, 21:40
mysle ze garaz lepiej osobno wystawic, nie musi byc ogrzewany, tym bardziej w domu energooszczednym

Crazy
05-08-2011, 22:19
A jak technicznie rozwiązać dostawienie garażu w takim domu http://www.konradmatuszewski.pl/projekty/2-projekty-gotowe-murowane/11-m-130.
Jak odizolować ławy, fundamenty a później ściany garażu od domu? Postawię dom, ocieplę cały dom i teraz jak dostawić do tego garaż? Jakoś trzeba związać te dwa budynki.

R&K
06-08-2011, 13:18
Witam. Ja tu troche nie pasuje z moim pomyslem traktowania garazu po ludzku, tzn. puszczam jeden obieg rzadkiej podlogowki zeby bylo w miare po ludzku wewnatrz. Bedzie tam stal stol do majsterkowania, z coreczka modele posklejac albo co wic musi byc milo. Pytanie do doswiadczonych uzytkownikow bram, jakiej firmy dobrze zaizolowana brama? Szwagier ma taka gruba na kilka dobrych centymetrow ale za cholere nie pamietam firmy. Pozdrawiam.

kiedyś potrzymałem taka ofertę
-------------------------
bramy garazowe - najcieplejszy obecnie na rynku panel THyssen Krupp:
wymiar bramy 2450 x 2300 cena 4300 + VAT z montazem
wymiar bramy 2500 x 2320 cena 5400 + VAT z montazem

stefmat
29-09-2011, 16:50
Ja bym garażu nie traktował cyt. "po ludzku", tylko po samochodowemu. Dlaczego nasza aktywność domowa ma przenosić się na I piętro, bo samochód zajął parter lub jego część. Dom ma być dla mnie, a nie dla samochodu.
Moim zdaniem przyklejony garaż do domu (jego boku lub narożnika) - nie naruszy wartości cieplnych (izolacji ściany), bo pomiędzy nimi powinno być jeszcze jedno pomieszczenie gospodarcze. Drzwi (jak na balon) i poprzedzone drzwiami metalowo-docieplonymi wartościom ściany właściwej odpowiadają.
Zamiast kurtyny proponuję zastosować automat do zamykania, może być własnej roboty. Komfort wysiadania suchą stopą od razu w garażu , to jest to. Ciepło pozdrawiam

Karlsen
05-01-2012, 23:33
Ja również mam garaż w bryle domu (sso). Nad garażem jest taras oraz po części łazienka z pralnią. Z programu OZC wynika, że jeżeli ocieplę strop nad garażem z góry (pianka puro 10cm) oraz od spodu 10 cm styropianu, to punkt rosy wypadnie po środku płyty, przy założeniu temperatury 5 C w garażu (ściany ocieplone 8 cm styropianem 031). Jeżeli nie ocieplę stropu od spodu to problem znika, jednak powyższe powoduje większe straty ciepła w łazience i pralni na piętrze. Może docieplić jedynie fragment płyty stropowej pod pomieszczeniami? Zysków tego rozwiązania nie jestem w stanie wyliczyć.
Mam też problem, ponieważ strop nad garażem został wylany na tym samym poziomie co strop piętra (błąd konstruktora, wykonawca zrobił zgodnie z projektem konstrukcyjnym, w architektonicznym było 30 cm niżej) - z mostkami termicznymi i przemarzaniem stropu sobie poradzę, wychodząc na taras będę musiał zrobić mały stopień. Czy widzicie jeszcze jakieś "ciemne strony" tego błędu?

olgusieniunieczka
08-01-2012, 20:23
Może się zdarzyć, że śnieg będzie Ci wpadał do domu po otwarciu okna balkonowego, oby nie :) No i pilnuj poprawnego montażu takiego okna balkonowego, tzn. może zastosuj dodatkową izolację przeciwwilgociową. U nas przesunięcie przewidziane a i tak połączenie okna ze ścianą obkleiliśmy jakąś taką specjalną taśmą. Niestety nazwy nie pomnę... A jakie warstwy na tarasie? Może warto się pokusić o strop odwrócony?

Karlsen
08-01-2012, 20:38
Na tę chwilę znalazłem jednego fachowca, który dając gwarancję chce docieplić i zabezpieczyć taras - szlichta ze spadkiem, pianka pur oraz folia na warstwę wierzchnią.
A cóż to takiego "taras odwrócony"?

waflos
09-01-2012, 00:37
Witam, (dom parterowy 100mkw, poddasze nieuzytkowe, poziomy stropów na tych samych wysokościach, gazobeton 24cm + pewno min 20cm styro)

Również planuję garaż w bryle budynku energooszczędnego.

Jak oddzielić garaż temicznie od budynku? - te same ławy, oddzielne fundamenty i oddzielne ściany garażu oddzielone od budynku styro (ile cm? też 20cm?) ?
Co z wieńcem?? też osobny i związać tylko wieniec garażu z wieńcem domu murłatą? Chyba nie powinno nic pękać skoro będą ławy?

Jak rozwiązać mostek stropu nad garażem?? - planuję terrivę:
1. oddzielić strop garażu od stropu domu? - jak? warstwą styro między stropami?
2. ocieplić dodatkowo strop od dołu czyli w garażu (całość stropu od góry od strony poddasza nieużytkowego będzie ocieplona styro ok 30cm)
3. Nad garażem wykonać strop drewniany? (w domu nie chcę bo obawiam się pęknięć na suficie).

Docelowo zamierzam styro min. 25cm sciany, podłoga i strop 35-40cm

Czy nie zawracać sobie głowy i wystarczy normalny układ + docieplenie wewnętrznych ścian garażu - zewn. ścian pomieszczeń domu styro + sufit garażu?

pozdr.
krzy

surgi22
22-01-2012, 19:42
Mam wybudowany dom z garażem w bryle budynku ( jeszcze go nie uzytkuję ) i kwestię odizolowania rozwiązałem stosując na ścianie działowej 10 cm styro grafitowego (tj układ jest taki 18 cm porotherm , 10 cm styro, 8 cm porotherm ) oraz 12 cm styro grafitowego na suficie w garażu, ponadto brama garazówa w warstwie ocieplenia .

waflos
29-03-2012, 07:32
Mam wybudowany dom z garażem w bryle budynku ( jeszcze go nie uzytkuję ) i kwestię odizolowania rozwiązałem stosując na ścianie działowej 10 cm styro grafitowego (tj układ jest taki 18 cm porotherm , 10 cm styro, 8 cm porotherm ) oraz 12 cm styro grafitowego na suficie w garażu, ponadto brama garazówa w warstwie ocieplenia .

A może ściany garażu które sąsiadują z pokojami pomurować na isomurze (koszt 420zł), docieplić je od wnętrza garażu a nad samym garażem zrobić strop drewniany mocując belki drewniane do wieńca. Na pewno trzeba by ocieplić ten strop gdyż nad nim będzie poddasze nieużytkowe. Co o tym myślicie? Koszt powinien być podobny co murowanie oddzielnych fundamentów i ścianek a między nimi styropian a efekt podobny.

PS. Jak zamocowałeś bramę garażową w ociepleniu? Okna też? - zbija mi to sen z powiek.

surgi22
29-03-2012, 18:25
Na kotwach wysuniętych w warstwę ocieplenia.

R&K
29-03-2012, 18:33
bramy nie mocuje sie w warstwie ocieplania - mozna mocować bramy Horman np w świetle otworu - ale to dość wątpliwy montaż - ja zdecydowałem się podkuć bloczki z silki tak by otwór na mocowanie bramy był jak najbliżej warstwy ocieplenia
szczegóły są gdzieś w moim DB - właśnie jestem w trakcie ocieplania samej bramy - jej montaż nie ma nic wspólnego z szczelnością i brakiem strat ciepła - jutro wrzucę do DB fotki z ocieplania bramy

surgi22
30-03-2012, 00:05
Poopatrz, popatrz to ja nie wiem jak mam zamocowaną bramę ( w własciwie 2 bramy - bo to bliżniak ) - jak chczesz zobaczyć że mozńą w warswie ocieplnia to zapraszam do obejrzenia.

R&K
30-03-2012, 00:07
nie masz dziennika nie wrzucasz fotek - ja nie twierdze ze sie nie da - poprostu sie tak bram nie montuje - to nie okna - zupelnie inne siły tu działają

surgi22
01-04-2012, 00:29
nie masz dziennika nie wrzucasz fotek - ja nie twierdze ze sie nie da - poprostu sie tak bram nie montuje - to nie okna - zupelnie inne siły tu działają
Wiem, wiem na moją bramę działają złe siły i ciemne moce i te 5 proflili po bokach i szynę zamocowaną do betonowego nadproża to mi wyrwią migiem że HEY.

R&K
01-04-2012, 09:20
jak masz tak pisać - nie pisz wcale - ja swoja brame mamy juz zamontowana , a TY swoja ... inni chceiliby sie tu czegos dowiedziec - a TY im tego nie ulatwiasz
przez takich jak TY to forum staje sie zbiorowiskiej bezsensownych wpisow

surgi22
01-04-2012, 19:58
Bramę montował mi autoryzowany przedstawiciel Hormana w Łodzi po uzgodnieniach z działem technicznym Hormana więc proszę nie pisz tak się nie robi tylko Ja tak nie zrobiłem ot co . PS. Drzwi wejściowych też się nie montuje w warstwie ocieplenia a ja mam, ścian również nie muruje się na isomurze, balkonów na isopro itp itd

R&K
01-04-2012, 20:08
ok ja tak nie zrobiłem


... inni chceiliby sie tu czegos dowiedziec - a TY im tego nie ulatwiasz
przez takich jak TY to forum staje sie zbiorowiskiej bezsensownych wpisow

nadal nic nie wiemy o Twoim montażu - może się pochwalisz - pokażesz fotki , napiszesz coś więcej ?

- czy montaż w warstwie ocieplenia spowodował że masz bramę zamontowaną dokładnie w osi krawedzi płyty?
- jeśli chodzi o kotwy to one muszą być przeznaczone do bram ze wzgledu na cieżar i obciazenia dotyczy boków i góry bramy - jakich użyłeś kotew?

surgi22
01-04-2012, 20:23
Nie mam aktualnych zdjęć, kotwy o ile sie nie mylę po 4 z boku i 5 na górze ( na 4,5 m bramy ) , sprawdzę grubość kotew i podam szczegóły, brama jest wysunięta ok. 15 cm w ocieplenie ( zastosowałem również termoramki Hormana).

R&K
01-04-2012, 20:46
- czy montaż w warstwie ocieplenia spowodował że masz bramę zamontowaną dokładnie w osi krawedzi płyty?

surgi22
01-04-2012, 21:51
Nie rozumiem co masz na myśli.

R&K
02-04-2012, 08:51
po co wiec montowałeś bramę w warstwie ocieplenia? to nie są okna by moc powiedzieć ze taki montaż będzie cieplejszy

surgi22
03-04-2012, 23:53
Dostrzegam różnicę między oknami a bramą garazową.

surgi22
19-06-2016, 17:42
Odświeżając wątek wstawiam fotki bramy garażowej zamontowanej w warstwie ocieplenia . Bramy są już 5 lat i zero problemów. Za free 1,25 m2 garaż większy - w zimie cieplej , latem chłodniej 358805358806358807