PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty Kierownika budowy



SebaSJZ
14-04-2011, 19:55
Dopiero co ruszamy z budową naszego wymarzonego Apiska III
Za adaptację projektu, zmiany w projekcie, wszelkie uzgodnienia, projekt szamba, drogi, wyjazdu z działki, inspektora budowlanego i prowadzenie budowy wycenił sobie na 6,800, czy to dużo??

pirawawa
17-04-2011, 18:05
Adaptacja projektu, projekt szamba, wjazdu - 1000 - 2000 zł, zmiany od 1000 zł - do nieskończoności (nie wiadomo jakie zmiany), kierownik budowy 2500zł - 3500 zł.

W moim przypadku projekt indywidualny, dom podobny do Twojego o 20 m2 większy (w tym adaptacja, projekt szamba itp) 4 000 zł, kierownik 2 500 zł = 6 500 zł.

Ty dodatkowo zapłacisz za projekt ponad 2000 zł

zibik_eng
17-04-2011, 22:08
Prawdziwy kierownik budowy to koszt minimum 2-3 tys zł netto / za każdy miesiąć budowy.

"kierownik za 2tys" to fikcja ("figurant w papierach") balansująca na granicy łamania prawa budowlanego. W PB Kierownik Budowy bierze czynny udział w procesie budowlanym czyli ma być FIZYCZNIE OBECNY na budowie.


PS. Im więcej "zaoszczędzisz" na nadzorze tym więcej utopisz pieniędzy w spieprzonej robocie i zniszczonych materiałach - wybór należy do Ciebie.

Oskard
18-04-2011, 06:41
Podpisuję się obiema rękami... z małą uwagą, że za 2-3 tys netto chyba ciężko znaleść kierownika budowy na etat, chyba że ciągnie kilka budów za te wspomniane 2-3 tyś. każda.

SebaSJZ
18-04-2011, 15:52
Powiem Wam, że z wiadomości od innych znajomych którzy budują to koszt kierownika budowy to około 1500-2000 tyś i wizyta na budowanie kilka razy chodzi o zalewanie fundamentów, stropu i kilka wizyt jeszcze do tego. Projekt mam zmian w nim niewiele ale są. I stąd moje pytanie było czy koszta które sobie wycenił po pozwolenie na budowę są duże czy do przyjęcia

brunoted
18-04-2011, 18:14
Jako kierownik budów domków jednorodzinnych zgodzę się, że za miesiąc to koszt ok. 3000zł netto. Przy takiej stawce mogę prowadzić 3-4 budowy jednocześnie od wykopu do stanu surowego otwartego. Osobiście prowadzę głównie budowy domków szkieletowych bo budowa leci szybko a nie ciągnie się latami. Oczywiście płaci się tylko w miesiącach kiedy są prowadzone roboty. Przy przestojach stawka spada do 300zł na miesiąc. Prowadzenie budowy za mniejsze pieniądze jest możliwe tylko wtedy gdy wyraźnie umówię się ze znajomym inwestorem i znam ekipę wykonawczą ale staram się unikać takich sytuacji. Zawsze pojawiają się wtedy różne problemy, niedomówienia itp. Niestety figuranctwo to standard ale takie mamy pokręcone prawo.
Kierownik budowy to nie inspektor nadzoru. A przyjęło się, że to kierownik jest traktowany jako inspektor. Tych funkcji nie można łączyć i to jest zapisane w prawie budowlanym.
Osobiście uważam, że prawo powinno zostać zmienione. Do budowy domków nie powinno się powoływać kierownika budowy a inwestor mógłby wg. własnego uznania zatrudnić inspektora do odbioru prac itp. Cała odpowiedzialność za prowadzenie budowy powinna ciążyć na inwestorze, gdyż to jego pomysły zwykle spędzają mi sen z oczu ;). Przykładowo: przyjeżdżam na budowę a tu się okazuje, że coś mi nie grają ściany fundamentów. Okazało się, że inwestor poprosił wykonawcę o poszerzenie budynku o 1,5m. Masakra.

zibik_eng
20-04-2011, 20:04
Powiem Wam, że z wiadomości od innych znajomych którzy budują to koszt kierownika budowy to około 1500-2000 tyś i wizyta na budowanie kilka razy chodzi o zalewanie fundamentów, stropu i kilka wizyt jeszcze do tego. Projekt mam zmian w nim niewiele ale są. I stąd moje pytanie było czy koszta które sobie wycenił po pozwolenie na budowę są duże czy do przyjęcia

Ty nie masz Kierownika Budowy tylko człowieka który odebrał zbrojenie i wpisał się w dziennik. Kierownik Budowy jak sama nazwa wskazuje KIERUJE BUDOWĄ i jego obowiązkiem wedle panującego w Polsce prawa jest być na budowie którą kieruje dzień w dzień.

forgetit
22-04-2011, 21:34
Ty nie masz Kierownika Budowy tylko człowieka który odebrał zbrojenie i wpisał się w dziennik. Kierownik Budowy jak sama nazwa wskazuje KIERUJE BUDOWĄ i jego obowiązkiem wedle panującego w Polsce prawa jest być na budowie którą kieruje dzień w dzień.

Przemawia przez ciebie wieloletnie doświadczenie kierownika budowy domków jednorodzinnych czy kompleksy?

Oskard
27-04-2011, 06:17
kolega zibik_eng dobrze to ujął, z tym że kierownik budowy nie musi być dzień w dzień na budowie.

SebaSJZ
27-04-2011, 21:03
No tak ale kto dziś nie kroi kosztów liczmy średnio budowa 18-24msc koszt kierownika 3000 netto w okresie budowlanym i pewnie w okresie nie budowlanym 300zł okres budowlany w sumie około 12 msc x 3000 tyś i 12 x 300 w sumie 40 tyś ja stawiam na bardzo dobrego murarza który na pewno nie pozwoli na marnotrawienie materiału a Wy

zibik_eng
28-04-2011, 06:47
No tak ale kto dziś nie kroi kosztów liczmy średnio budowa 18-24msc koszt kierownika...
Budowa domu jednorodzinnego ~100-150 m2 trwa około 3-5 miesiące. Jak ktoś buduje swój dom 24 msc to zwyczajnie nie ma na budowę domu i zatrudnienie fachowców pieniędzy.


kolega zibik_eng dobrze to ujął, z tym że kierownik budowy nie musi być dzień w dzień na budowie.

Obowiązujące w Polsce PRAWO BUDOWLANE jest jednoznaczne w tym temacie.

SebaSJZ
28-04-2011, 07:22
Budowa domu jednorodzinnego ~100-150 m2 trwa około 3-5 miesiące. Jak ktoś buduje swój dom 24 msc to zwyczajnie nie ma na budowę domu i zatrudnienie fachowców pieniędzy.



Obowiązujące w Polsce PRAWO BUDOWLANE jest jednoznaczne w tym temacie.
Ciekawi mnie ile osób korzysta z takich kosztów kierownika budowy
A skoro działają tak jak działają i nikt ich za to nie zamknął to musi to być legalne

michal0712
06-05-2011, 20:53
Budowa domu jednorodzinnego ~100-150 m2 trwa około 3-5 miesiące. Jak ktoś buduje swój dom 24 msc to zwyczajnie nie ma na budowę domu i zatrudnienie fachowców pieniędzy.



.
Można dom wybudować w 3 miesiące?? Nie polecam - fundamenty muszą się uleżeć, tynki i wylewki wyschnąć - tu nawet najlepsi fachowcy nie pomogą.

Oskard
03-06-2011, 07:51
Ciekawi mnie ile osób korzysta z takich kosztów kierownika budowy
A skoro działają tak jak działają i nikt ich za to nie zamknął to musi to być legalne
Wszystko jest dobrze, dopóki się nic nie dzieje. Jak np. ktoś z rusztowania spadnie, lub uszkodzi się w innych okolicznościach, nie ważne czy z własnej głupoty, ważne że na placu budowy, to kierownik budowy dostaje solidnie po uszach, bo w świetle prawa tylko on osobiście odpowiada za wszystko na budowie. Więc zastanówcie się za jakie pieniądze ten gość wpadający od czasu do czasu na budowę podkłada głowę pod topór?

Matilde1
03-06-2011, 09:54
W moich umowach z wykonawcami jest punkt mówiący o tym, że to wykonawca ponosi odpowiedzialność za prowadzenie prac zgodnie z przepisami BHP.
Zgodzę się, że kierownik nie pełni funkcji nadzoru budowlanego. Nie zgodzę się co do ceny 3000 miesięcznie dla kierownika.

Oskard
03-06-2011, 13:22
W moich umowach z wykonawcami jest punkt mówiący o tym, że to wykonawca ponosi odpowiedzialność za prowadzenie prac zgodnie z przepisami BHP.
Zgodzę się, że kierownik nie pełni funkcji nadzoru budowlanego. Nie zgodzę się co do ceny 3000 miesięcznie dla kierownika.

Prawo budowlane w tym temacie jest nieubłagane i nie załatwisz tego punktem w umowie. Poniżej cytat z owego prawa:
Art.*22.*Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
1) protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego;
2) prowadzenie dokumentacji budowy;
3) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;
3a) koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia:a) przy opracowywaniu technicznych lub organizacyjnych założeń planowanych robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów, które mają być prowadzone jednocześnie lub kolejno,
b) przy planowaniu czasu wymaganego do zakończenia robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów;
3b) koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie podczas wykonywania robót budowlanych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawartych w przepisach, o których mowa w art. 21a ust. 3, oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;3c) wprowadzanie niezbędnych zmian w informacji, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b, oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wynikających z postępu wykonywanych robót budowlanych;
3d) podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym;
4) wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu; 5) zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem;
6) realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy;
7) zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru;
8) przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego;
9) zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia, o którym mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2.
Co do ceny, to faktycznie przy jednym domku jednorodzinnym 3000 to przesada. Oczywiście trzeba rozgraniczyć, czy kierownik faktycznie prowadzi budowę, czy tylko podpisuje się w dzienniku odbierając poszczególne etapy robót.

Matilde1
03-06-2011, 14:12
http://www.eporady24.pl/bhp_odpowiedzialnosc_karna,artykuly,2,75,572.html

Tutaj jest inna interpretacja odpowiedzialności.

"Osobą, której może być postawiony zarzut czynu z art. 220 K.k. jest „odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy”. Taką osobą może być:
– pracodawca (art. 207 Kodeksu pracy),
– osoba kierująca pracownikami (art. 212 K.p.), np. inżynier budowy;
– kierownik robót oraz mistrz budowlany, którzy sprawują bezpośredni nadzór nad bhp na stanowiskach pracy, stosownie do zakresu obowiązków (§ 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2003 r.)."

I według mnie jak najbardziej jest istotna podpisana umowa z firmą, w której jest uwzględnione, że to firma ma zadbać we własnym zakresie o bhp.

zibik_eng
04-06-2011, 10:34
Dopiero co ruszamy z budową naszego wymarzonego Apiska III
Za adaptację projektu, zmiany w projekcie, wszelkie uzgodnienia, projekt szamba, drogi, wyjazdu z działki, inspektora budowlanego i prowadzenie budowy wycenił sobie na 6,800, czy to dużo??

Kierownik budowy nie może pełnić jednocześnie funkcji inspektora budowlanego (chyba bardziej "inwestorskiego"...).
Co do ceny jezeli za całość to śmiechu warta kwota, jeżeli za miesiąc to bardzo realna kwota - w przypadku gdy będzie dzień w dzień na budowie tak jak wymaga to obowiązujące prawo budowlane.

Oskard
06-06-2011, 06:24
[URL] ciach

I według mnie jak najbardziej jest istotna podpisana umowa z firmą, w której jest uwzględnione, że to firma ma zadbać we własnym zakresie o bhp.

W prawie budowlanym nie ma pojęcia : "firma". Uczestnikami procesu budowlanego są inwestor, projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego. Te osoby, nie firmy w które ich zatrudniają, są personalnie odpowiedzialne za wszystko co się dzieje na budowie. Nawet jeśli podpiszesz w umowie, że firma jest odpowiedzialna za BHP, lub cokolwiek innego, to i tak kierownik budowy nie powinien dopuścić ludzi do pracy jeśli nie są odpowiednio przygotowani, czy stanowiska pracy są niezgodne z przepisami. I owszem część zadań kierownik budowy deleguje podwładnym, ale i tak nie do końca zwalnia go to z odpowiedzialności za wszystko co się na budowie dzieje. Majster, czy kierownik robót także odpowiadają w ramach swojego zakresu obowiązków. Firmę i owszem, można ukarać np za brak badań okresowych, szkoleń czy nieodpowiednie ubranie robocze...

kinia23
06-08-2012, 08:15
Ja za projekt indywidualny razem z pozwoleniem i zalatwieniem formalnosci zaplacilam 4800 (dom drewniany), ale inny architekt chcial 6000-7000. Osobno szukalam kierownika. Moge polecic proektanta (zenon sitek 33856094) i kierownika (piotr wojtyła 694000070). Projektant straszny gbur, ale robi fenomenalne projekty. Nie ma sobie rownych. Kierownik fajny. Doradził mi co do fundamentow, ogrzewania. Fany chłop. :)

peegee
28-08-2012, 12:44
Niestety czasy i sytuacja w budownictwie zmieniają się . Funkcja kierownika budowy jest najbardziej odpowiedzialną funkcją w procesie budowlanym. Praktycznie odpowiada za wszystko co dzieje się na terenie budowy. Od postawienia tablicy informacyjnej budowy po np. pomysł cieśli polegający na wbiciu sobie gwoździa w dłoń. Od zgodności wykonania z projektem fundamentów aż po dach i cal;e zagospodarowanie terenu działki. Za porządek na budowie
( tzn nieporządek ) i za brak szelek u dekarzy . Coraz mniej frajerów którzy decydują się za 2000 zł. pełnić rolę kierownika budowy. Kary jakie czekają na kierownika budowy są poważne. Większość kierowników działa wyłącznie ze swoimi , sprawdzonymi firmami wykonawczymi. Zaostrzają się kontrole Nadzoru Budowlanego, zaostrzają się kary. Kierownicy przestają być figurantami w papierach , lecz pełnią tę rolę będąc na budowie jak najczęściej. A jeśli wykonawca jest cienias , no to odpowiedzialność kierownika wzrasta wprost proporcjonalnie do umiejętności i sposobu wykonania robót budowlanych przez tego wykonawcę. Odpowiedzialny kierownik budowy za nadzór nad budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego w układzie nieskomplikowanym jeśli chodzi o umiejscowienie budowy ( centrum miasta czy dziura zabita dechami) nie licząc dojazdu oczywiście kosztuje w granicach 4500 - 8000 zł netto. 4500 zł - blisko i budowa prosta . 8000 - trochę dalej ( koszty dojazdu i tak oddzielnie) i budowa o stopniu skomplikowanym. I nie ma że boli . Za 1500 zł nie chciałbym kierownika budowy bo to jak chiński wyrób. I dla jasności : odpowiedzialność inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie ( w momencie kiedy jest on obowiązkowy ) jest o 2/3 mniejsza niż kierownika budowy. Inspektor odbiera roboty od kierownika , sprawdza prawidłowość wykonania danych elementów budynku etc.
Czyli rola która polega głównie na kontrolowaniu , a jak wiadomo kontrola to najlepsza fucha we wszystkich gałęziach gospodarki. I tu jest paradox : z pewnych źródeł wiem ,że inspektorzy nadzoru inwestorskiego trzepią inwestora za swą nikłą rolę po 10.000 zł za budowę o małym stopniu skomplikowania.

heine84
28-08-2012, 13:46
:wave:

Oskard
13-12-2012, 06:42
Qrcze, gdzie takich inwestorów szukać?? ;)

turalyon
16-12-2012, 09:30
Mój wziął 1500 netto - okolice kęt koło bielska.Na budowie do sso był z 15 razy, do tego wykonałem do niego z 50 telefonów:) Kierownik z 25 letnim stażem posiadający uprawnienia architektoniczne z zakretu instalacji gazowych i konstrukcyjnych i projektowych, posiadający firme zatrudniającą 6 osób i wykonujący głównie duże inwestycje. Chyba najbardziej znany w okolicy. I cena wcale nie po znajomości. Za załatwienie pozwolenia na budowe, adaptacje,dojazd, media i liczne zmiany w projekcie archaonu wziął 3000netto

dembi
16-12-2012, 10:19
4500-8000zł... a ja powiem sześć dziewięćset :P a dla "Dziennika Telewizyjnego powiem bez kozery" dziesięć pięćset... licytujemy się kto bierze więcej?
Jeśli Pan chce w ciągu roku dorobić się kokosów to życzę powodzenia w szukaniu frajerów :P

ooo i za śmieci Pan odpowiada... :lol2:, a za dobre pożycie w małżeństwie i dzieci sąsiadów? :cool:

Szanowny kolego - zanim zaczniesz nabijać się z obowiązków kierownika przytoczonych przez peege, to przeczytaj sobie ustawę "Prawo Budowlane". Obowiązki i odpowiedzialność prawna kierownika budowy są takie same niezależnie od dogadanej kasy (500 zł czy 8 000 zł).

brunoted
17-12-2012, 07:07
Za budowę domu zgodnie z projektem i warunkami pozwolenia na budowę powinien odpowiadać Inwestor. Wtedy skończyłoby się "Kierownikowanie", Inwestorzy zatrudniali by faktycznych inspektorów nadzoru na budowie do odbioru jakościowego robót ew. doradztwa.

Charlie
19-12-2012, 19:44
Tajemnicą poliszynela jest rola kierownika budowy u Inwestora prywatnego. W branży nazywa się taką fuchę wirtualnym kierownikiem :)
Zresztą po tym forum widać jak Inwestorzy i gdzie szukają porad budowlanych - właśnie na forum :):):)

heine84
20-12-2012, 13:08
:sick:

whitter
22-01-2013, 19:12
Radze zagłębić sie w PB

whitter
22-01-2013, 19:23
Ty nie masz Kierownika Budowy tylko człowieka który odebrał zbrojenie i wpisał się w dziennik. Kierownik Budowy jak sama nazwa wskazuje KIERUJE BUDOWĄ i jego obowiązkiem wedle panującego w Polsce prawa jest być na budowie którą kieruje dzień w dzień.

Proponuje najpierw wglębić sie w Prawo Budowlane a później pisac na temat obowiązków kierownika budowy.

Pmarian
30-01-2013, 15:12
Witam.
Nowy jestem na forum, ale w trakcie budowy domu. Jak zaczynałem budowę i podpisywałem z firmą umowę na realizację stanu dew domu, to było pytanie czy szukam kierownik na własna rękę. Powiedziałem, że tak i znalazłem jakiegoś Antka z polecenia znajomego- za 3500zł za cała budowę(ok12 miesięcy). I to był błąd, bo chłopa nie mogli się doprosić żeby na czas przyjechał na budowę(zalewanie ław żelbetowych), a nie chcieli lać przed wizytą. Szybko się skończyła nasz współpraca z Antkiem, dopłaciłem firmie 3000zł i oni załatwili kierownika. Potem głupio zrobiłem, bo jak lali słupy i wieńce, to przyjechałem ze szwagrem inżynierem budownictwa coby rzucił okiem czy kierownik nie figurant i czy zbrojenia są ok... szwagier mnie wyśmiał na budowie żebym nie robił durnia z siebie, bo i kierownik i ekipa wie co robi. Ot, taki przykład z życia!

heine84
01-02-2013, 11:24
:sick:

Anax
01-02-2013, 18:28
Ja jestem na etapie adaptacji projektu, ale już szukam kierownika budowy. Jeden zaproponował mi 8 wizyt na budowie za 2500 zł, natomiast w przypadku gdyby budowa przeciągnęła się o kolejny rok to winszował sobie wzrost wynagrodzenia każdego miesiąca o 1/12 od ceny 2500 zł

wczymzecz
14-04-2013, 11:59
1500 netto na śląsku. W planie 20 wizyt. Jesli przekroczymy to kolejne po stówce. Człowiek, który prowadził budowy znajomym i wszyscy zadowoleni. Wszystkie uprawnienia i staz ma. Inne propozycje to od 1500/15 wizyt i od innego 2500 za "kilka" pod warunkiem, że kierownik nie będzie miał "problemów" z ekipą. Temu Panu podziękowaliśmy.

firewall
14-04-2013, 13:00
Podrzućj na priva, jak możesz, namiary na tego 1500/20 i tego 1500/15.

brunoted
15-04-2013, 07:22
1500 netto na śląsku. W planie 20 wizyt. Jesli przekroczymy to kolejne po stówce. Człowiek, który prowadził budowy znajomym i wszyscy zadowoleni. Wszystkie uprawnienia i staz ma. Inne propozycje to od 1500/15 wizyt i od innego 2500 za "kilka" pod warunkiem, że kierownik nie będzie miał "problemów" z ekipą. Temu Panu podziękowaliśmy.
Podziwiam takich "kierowników budów" - za 75zł za wizytę brać na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej ukaranych inżynierów z uprawnieniami jest w związku z budowami domków jednorodzinnych.
Potwierdza się moja opinia dot. prawa budowlanego. Za budowę domków jednorodzinnych powinien w 100% odpowiadać Inwestor. Jak chce może sobie zatrudnić - inspektora nadzoru, na którego zrzuci część odpowiedzialności na podstawie umowy. Ale jak nie chce to niech sam pilnuje czy:
wytyczono prawidłowo obiekt, czy ogrodzono budowę, czy napisano plan bioz, kompletuje dokumentację budowy (atesty, aprobaty, certyfikaty), pilnuje bezpieczeństwa na budowie, pilnuje realizacji zgodnie z projektem, pisze oświadczenia itp...
Niestety wielu inżynierów tzw. starszej daty posiada komplet uprawnień (kiedyś nie było tylu specjalizacji) i tylko dzięki temu mogą zapełnić kierowanie wszystkimi robotami (budowlane, sanitarne itp). Jak wygląda to kierownikowanie widać po problemach, które potem trzeba rozwiązywać.
I powtarzam, bez dobrego projektu, planowania i nadzoru dobry budynek (bez błędów) nie powstanie. Często ludzie nawet mieszkając nie zdają sobie sprawy ile rzeczy zostało skopanych podczas budowy.

firewall
15-04-2013, 07:33
Plan BIOZ, nie żartuj! Pracy tyle ze ho, ho! W przypadku domu jednorodzinnego polega na trzech działaniach na komputerze - "ctrl+c" i "ctrl+v" oraz "print". A znajdź jeszcze budowlańca który chociaż raz w życiu przeczytał coś takiego ( nie mówiąc o tym aby to zastosował )

brunoted
15-04-2013, 09:44
Skoroś taki mądry to sam sobie zrób uprawniania i bądź kierownikiem na budowie a nie tłumacz mi ile z tym roboty. To co wypisałem to tylko mały wycinek tego za co jest odpowiedzialny Kierownik Budowy i co musi wykonać.
Ktoś kilka postów wyżej napisał wyraźnie, że Ci co decydują się na kierowanie budowami domków za 1500zł to frajerzy ja bym dodał ryzykanci.
To Twoja sprawa, czy zatrudnisz frajera czy profesjonalistę ale zapewniam Cię, że profesjonalista będzie kosztował i to sporo. Większość wybierze frajera nie licząc się z konsekwencjami.
Dzięki takiemu podejściu ja mam pełno roboty ;)

firewall
15-04-2013, 20:44
Właśnie widac ile masz roboty! Sezon nastał w pełni a ty smarujesz na FM zamiast harowac na budowie od świtu do nocy ( wszak taki perfekcjonista to tak by robił)
PS. Jak już reklamujesz się to rób to z fasonem. Wykup płatny profil swej działalności, a nie bądź frajerem przemycającym w postach samoreklamę.
Osobiście szukam pieczątkowca.
wczymzecz to podasz namiary na tych kierowników?

brunoted
19-04-2013, 06:16
Nie reklamuje się na tym forum i generalnie nie mam potrzeby się reklamować. Wkurza mnie problem "pieczątkowców" jak to sam określiłeś i dlatego udzielam się w dyskusji, choć dzięki "pieczątkowcom" mam więcej pracy. Sezon wbrew temu co piszesz mam cały rok.
O postach w wątku przypomina mi mail stąd w miarę regularna reakcja.
Powodzenia w budowaniu ;)

pshemo0304
05-01-2015, 15:01
Witam,
Ja pracuję w niedużej firmie budowlanej i budujemy w okolicach żywca zwykle domki jednorodzinne. Mam wieloletnie doświadczenie w wykonawstwie i wiem jak wygląda robota gdy kierownik budowy jest osobą znajomą. W moim przypadku mój szef zwykle pełni również obowiązki kierownika budowy i chciałem ostrzec inwestorów przed takim rozwiązaniem. Wiem, że wielu na to "poleci" jeśli ktoś im zaproponuje: "wybudujemy Panu dom a kierowanie budową dostanie Pan gratis". Inwestorzy lecą na to bo widzą w tym oszczędność ok 2-3 tyś. Wg mnie to najgorsze rozwiązanie, zwłaszcza dla osób kompletnie nie znających się na budownictwie. Jak to większość firm budowlanych, również i nasza chcą ciąć koszty, czyli oszczędzają na czym tylko się da. Najtańsze materiały itp. Nawet wykonana robota wygląda jak wygląda. Jeśli " Kierownik budowy" wmówi inwestorom, że tak ma być, a oni w to wierzą bo to przecież wykształcony człowiek a w rzeczywistości robota jest wykonywana na szybko, bez staranności, ma wiele ukrytych wad ale my, jako wykonawcy mamy nacisk z góry bo: "już czeka na nas inna praca". Jeszcze raz ostrzegam inwestorów przed takimi firmami, bądź polecam zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego, który regularnie będzie kontrolował roboty. Sam niedawno zdałem egzamin na uprawnienia budowlane do kierowania robotami i nie rozumie do końca podejścia do budowy takich pseudo kierowników. Przecież to oni biorą odpowiedzialność za budowę nawet po zakończeniu robót. Jeśli już elementy konstrukcyjne często są odchudzane by zaoszczędzić na materiale bo takie "widzimisię" ma kierownik to takie osoby powinny dawno siedzieć. Jak widać dla niektórych liczy się tylko chęć zarobku.
Obecnie też szukam pracy by nabrać doświadczenia przy kierowaniu robotami choć uważam, że będę miał inne podejście do spraw budowlanych i staranności wykonywanych robót.

miłowonki 3
12-04-2018, 12:47
Witam, mam pytanie odnośnie wpisów do dziennika budowy. Jesteśmy na etapie adaptacji projektu Dom w miłowonkach 3. Jest parę detali, które chciałabym zmienić, ale nie jestem jeszcze pewna. Chodzi np. o zmniejszenie otworu na drzwi czy przesunięcie delikatnie ścianki działowej. Na stronie archonu te zmiany są uznane jako nieistotne, powiedziano mi jednak, że o tej zmianie kierbud będzie musiał dokonać wpis. Czy za coś takiego weźmie dodatkowe pieniądze?
Pytam, bo w sumie zmiany nieistotne mam bezpłatnie u architekta i on mi je może nanieść. Problem w tym, że w sumie chciałabym o nich zdecydowac na etapie budowy, ocenić czy nadal stac mnie na szerokie drzwi itp ;) Na przyszły rok w planie SSO, a możliwe że ścianki działowe w 2020, mogą mi się więc jeszcze odwidzieć te zmiany, więc nie chcę ich wprowadzać teraz. z góry dziękuję za odpowiedź :)

ag2a
12-04-2018, 16:50
Na to pytanie to raczej odpowie Ci tylko i wyłącznie kierownik budowy ewentualnie wróżka :)

maciuspala
12-04-2018, 18:31
Mi architekt za każdą zmianę chciał liczyć kasę ale sam zaproponował żeby nic nie ruszać i wszystkie zmiany zrobić kierbudem.Kierbud wszystkie zmiany zrobił w cenie ale każdy może inaczrj do tego podchodzić.U mnie zmian było dużo, i koszt zmian byłby ogromny, a tak nie zapłaciłem ani grosza a część zmian wyszła podczas budowy.

tkaczor123
15-04-2018, 21:58
Witam, mam pytanie odnośnie wpisów do dziennika budowy. Jesteśmy na etapie adaptacji projektu Dom w miłowonkach 3. Jest parę detali, które chciałabym zmienić, ale nie jestem jeszcze pewna. Chodzi np. o zmniejszenie otworu na drzwi czy przesunięcie delikatnie ścianki działowej. Na stronie archonu te zmiany są uznane jako nieistotne, powiedziano mi jednak, że o tej zmianie kierbud będzie musiał dokonać wpis. Czy za coś takiego weźmie dodatkowe pieniądze?
Pytam, bo w sumie zmiany nieistotne mam bezpłatnie u architekta i on mi je może nanieść. Problem w tym, że w sumie chciałabym o nich zdecydowac na etapie budowy, ocenić czy nadal stac mnie na szerokie drzwi itp ;) Na przyszły rok w planie SSO, a możliwe że ścianki działowe w 2020, mogą mi się więc jeszcze odwidzieć te zmiany, więc nie chcę ich wprowadzać teraz. z góry dziękuję za odpowiedź :)

To zależy od kierownika budowy,mi za 500zł całą poprowadził, jeszcze mi 100zł dał za usługę którą mu prywatnie robiłem.
Ale to po znajomości:). Samemu mi się nie chce za 100zł jechać aby odebrać w odległość większą niż 20km.
Dla znajomych to za dobrą flaszkę robię plus transport po ich stronie, sorry ale wygodny jestem.

brunoted
16-04-2018, 06:32
Dom budujesz i chcesz przycebulić na kierowniku...
Jak coś idzie nie tak to oczywiście pretensje do KB ale jak trzeba wyłożyć porządną kasę to już płacz.
Potem powstają takie cuda jednorodzinne gdzie inwestor decydował co i jak "lepiej niż w projekcie" a kierownik tylko od wpisów. Wszystko zaczyna się od najtańszego "gotowca" zaadoptowanego po najmniejszej linii oporu. Na podstawie takich projektów nie da się wybudować domu bez popełnienia błędów. Brak wykonawczych, koordynacji, dobranych spójnych technologii. Wybory podjęte na zasadzie - system za drogi, to kupię taniej a to zastąpię czymś innym bo majster tak radził. A potem winny kierownik bo nie powiedział jak to zrobić - lub sam nie wiedział bo niektórych cudów projektowych zwyczajnie nie da się poprawić.
Pół biedy jeżeli budujecie dla siebie na całe życie ale często sytuacja zmusza aby dom sprzedać i wtedy wychodzą kwiatki.
Współczuje kierownikowi, który się podejmie obowiązków przy Twojej budowie...

miłowonki 3
16-04-2018, 09:09
Dom budujesz i chcesz przycebulić na kierowniku...
Jak coś idzie nie tak to oczywiście pretensje do KB ale jak trzeba wyłożyć porządną kasę to już płacz.
Potem powstają takie cuda jednorodzinne gdzie inwestor decydował co i jak "lepiej niż w projekcie" a kierownik tylko od wpisów. Wszystko zaczyna się od najtańszego "gotowca" zaadoptowanego po najmniejszej linii oporu. Na podstawie takich projektów nie da się wybudować domu bez popełnienia błędów. Brak wykonawczych, koordynacji, dobranych spójnych technologii. Wybory podjęte na zasadzie - system za drogi, to kupię taniej a to zastąpię czymś innym bo majster tak radził. A potem winny kierownik bo nie powiedział jak to zrobić - lub sam nie wiedział bo niektórych cudów projektowych zwyczajnie nie da się poprawić.
Pół biedy jeżeli budujecie dla siebie na całe życie ale często sytuacja zmusza aby dom sprzedać i wtedy wychodzą kwiatki.
Współczuje kierownikowi, który się podejmie obowiązków przy Twojej budowie...

Wow...@brunoted przeczytaj proszę moje pytanie raz jeszcze, zanim zaczniesz mnie oskarżać o 'przycebulenie na kierowniku'. Nie napisałam nigdzie, że chce oszczędzać na jakiś kluczowych sprawach ani ile zamierzam wydać na kierownika. Zapytałam o zmiany, które są opisane przez biuro projektowe jako NIEISTOTNE. Budowa domu zajmie nam na pewno więcej niż rok, więc pewne koncepcje mogą się zmienić (delikatnie) i dlatego pytam bardziej doświadczonych o radę. Dziękuję tym, którzy mi uprzejmie odpowiedzieli :).
@brunoted - na przyszłość nie oceniaj ludzi z góry jeśli nie masz pojęcia o szczegółach.
PS. Nie ma czegoś takiego jak 'najmniejsza linia oporu', mówi się 'linia najmniejszego oporu''
Pozdrawiam

miłowonki 3
16-04-2018, 09:17
Pół biedy jeżeli budujecie dla siebie na całe życie ale często sytuacja zmusza aby dom sprzedać i wtedy wychodzą kwiatki.
Współczuje kierownikowi, który się podejmie obowiązków przy Twojej budowie...

A patrząc na Twoje wypowiedzi, to ja współczuje inwestorom, którym prowadzisz budowy...

brunoted
16-04-2018, 09:57
A patrząc na Twoje wypowiedzi, to ja współczuje inwestorom, którym prowadzisz budowy...

Dobre ;) Muszę pogadać z inwestorami, czy czasem nie popełniają poważnego błędu zlecając mi prace.

To może napiszę inaczej: KB ma obowiązek wpisania w oświadczeniu zmian nieistotnych, więc to powinno być ujęte w jego wynagrodzeniu. Pytanie się o kwotę, za taki wpis jest zwyczajnie nie spotykane.
Uwagi ad. stylistyki zdań pozostawię bez komentarza bo wiedza owszem przydatna ale u prof Miodka a nie na budowie...

miłowonki 3
16-04-2018, 11:00
To może napiszę inaczej: KB ma obowiązek wpisania w oświadczeniu zmian nieistotnych, więc to powinno być ujęte w jego wynagrodzeniu. Pytanie się o kwotę, za taki wpis jest zwyczajnie nie spotykane.


I nie można było tak od razu zamiast pisać złośliwości i oskarżać innych o cebulactwo...? O to właśnie pytałam, czy zmiany nieistotne z reguły wliczają się w całe wynagrodzenie, czy KB liczy za to osobno. Nie wiem czy to było niespotykane pytanie, myślę, że dla takich początkująch osób jak ja nie ma dziwnych pytań, a chyba takich amatorów poszukujących wiedzy jest tu wiele. Forum czytam i zadaję na nim pytania własnie po to, żeby być przygotowana i móc potem swobodnie rozmawiać m.in. z KB.

Dziękuję za odpowiedź