PDA

Zobacz pełną wersję : Zacieranie



maqsz
15-04-2011, 22:52
Mam nietypowy problem - zrobilem na niewielkiej powierzchni wylewke gotowa z worka, marki Weber Rapid.
Pod wylewka jest cegla pelna w 2 warstwach, bo to fundament pod kominek.
Mimo, ze dokladnie odmierzalem wode i rozrobiona wylewka miala konsystencje cos jakby mokrej ziemi, to po wylaniu zaczela blyskawicznie wysychac i powierzchnia zamiast gladkiej wyszla mi taka troche gruzelkowata.

I teraz pytanie - jak zatrzec te wylewke, zeby byla gladsza. Czy mozna rozrobic tego samego Webera do bardzo rzadkiej konsystencji i wcierac pacą? Jaka pace najlepiej do tego wziac?

Zbigniew100
16-04-2011, 09:37
W jakim celu to ma być gładkie ?

maqsz
16-04-2011, 13:28
Zeby nie pylilo i bylo bardziej zwarte. Bede na tym kleil elementy obudowy kominka.

Zbigniew100
16-04-2011, 15:34
Zeby nie pylilo i bylo bardziej zwarte. Bede na tym kleil elementy obudowy kominka.

Wystarczy zagruntować.
Nic wiecej nie potrzeba.

maqsz
17-04-2011, 10:46
Sytuacja okazala sie bardziej skomplikowana - cegly tak pily wode, ze ostatnia warstwa nakladanej wylewki zbyt mocno sie przesuszyla i nie zwiazala dobrze - "gruzelki" okazaly sie luzne i nalezaloby je usunac. Juz widze, ze powierzchnia nie bedzie rowna i porabia sie 2-3 mm "kratery".
Moj blad, widocznie do ostatniej warstwy trzeba bylo dac duzo wiecej wody, niz podawal producent.
Tylko ze teraz musze to naprawic. Pomyslalem, zeby tym razem uzyc troche rzadszej wylewki cementowo-piaskowej zmieszanej samodzielnie. Jak sadzisz, Zbigniew100 (i inni)?

Przewiduje, ze po takim "szpachlowaniu" moge sie pojawic miejsca, gdzie wylewka bedzie troche wystawac ponad poziom - ile czasu trzeba odczekac, zeby mozna bylo bezpiecznie przejechac po niej tarcza do szlifowania betonu i troche to wyrownac?

kmnba
17-04-2011, 20:48
Jeśli wylewka jest niestabilna to należało by to skuć i zrobić od nowa. Używałeś szybkiej wylewki pewnie dlatego że chciałeś szybko montować elementy do kominka. Jeśli użyjesz własnej mieszanki będziesz musiał to sezonować i po około 1 miesiąca czasu działał dalej. A jeśli ci się niepodobna że jest taka chropowata wylewka to zaciągnij to później klejem do płytek. Pamiętaj aby używać zimnej wody do szybkich wylewek i trzymaj się zaleceń producenta a nie kombinuj.

maqsz
17-04-2011, 21:33
Wylewalem w sumie na 4 raty (ale szybko, w sume maks. moze 30 minut) - tylko ostatnia porcja, a raczej jej wierzchnia warstwa, okazala sie za sucha, mimo ze wody wlalem tyle, ile podaje producent. Tak ze spodnie warstwy sa mom zdaniem zwiazane. Zreszta utworzyla sie zwarta, twarda posadzka.

Z zaciaganiem klejem do plytek mam zle doswiadczenia. Posadzkarz "poprawil" mi kiedys jedno miejsce klejem i ta warstwa w ogole nie trzymala sie wlasciwej posadzki - mozna bylo niemal palcem zerwac.

Woda uzyta do rozrobienia tego Webera byla lodowata i naprawde dokladnie odmierzana. Zdziwilo mnie to tempo wysychania.

Mowisz, ze ewentualne poprawki robione tradycyjna wylewka cementowo-piaskowa musza schnac miesiac, zeby sie dalo podszlifowac?

kmnba
18-04-2011, 19:14
Co do szlifowania to jak najszybciej bo później będzie ciężej jak beton osiągnie pełną wytrzymałość. Natomiast jak będziesz coś montował to powinieneś odczekać aż wszystko zwiąże. A worki z wylewki były z jednej parti??????

maqsz
19-04-2011, 11:53
Cholera, 2 razy mi zezarlo odpowiedz!!!

Wylewka byla z jednej palety, wiec raczej z jednej partii.