PDA

Zobacz pełną wersję : Sensowność "spęcia" PC z kominkiem z płaszczem wodnym



krebs1976
19-04-2011, 13:41
Witam.
Jestem na etapie wyboru PC. Mam kilka ofert (polskich producentów inie tylko).
Argumenty za Polską pompą są oczywiste- cena, ale za zagraniczną również- prestiż i gwarancja(często 10 letnia). Mam wątpliwości i dylemat na jaką się zdecydować.
Ale do rzeczy.
Biorąc pod uwagę, że wspomogę PCi kominkiem z płaszczem wodnym, to czy koszt całej instalacji będzie adekwatny do późniejszych oszczędności?
Ja to widzę tak- kominek z płaszczem kilka tys więcej niż bez, cała instalacja i podłączenie też kosztuje, bufor (podobno bez niego ani rusz) następne parę tys. i z pewnością kilka innych rzeczy, o których nawet nie wiem. Uzbiera się tego sporo.
Pytanie jest- czy jeśli kominek będę używał sporadycznie dla klimatu lub jeśli będę miał ochotę trochę po-oszczędzać, to czy warto spinać go z PC?
Uważam, że nie, ale chciałbym;zanim podejmę decyzję; poznać zdanie tych, którzy już mają jakieś doświadczenia.

Jastrząb
19-04-2011, 17:15
Witam.
Jestem na etapie wyboru PC. Mam kilka ofert (polskich producentów inie tylko).
Argumenty za Polską pompą są oczywiste- cena, ale za zagraniczną również- prestiż i gwarancja(często 10 letnia). Mam wątpliwości i dylemat na jaką się zdecydować.
Ale do rzeczy.
Biorąc pod uwagę, że wspomogę PCi kominkiem z płaszczem wodnym, to czy koszt całej instalacji będzie adekwatny do późniejszych oszczędności?
Ja to widzę tak- kominek z płaszczem kilka tys więcej niż bez, cała instalacja i podłączenie też kosztuje, bufor (podobno bez niego ani rusz) następne parę tys. i z pewnością kilka innych rzeczy, o których nawet nie wiem. Uzbiera się tego sporo.
Pytanie jest- czy jeśli kominek będę używał sporadycznie dla klimatu lub jeśli będę miał ochotę trochę po-oszczędzać, to czy warto spinać go z PC?
Uważam, że nie, ale chciałbym;zanim podejmę decyzję; poznać zdanie tych, którzy już mają jakieś doświadczenia.

IMHO to nie ma zadnego sensu, bo z palenia drewnem w kominku nie bedzie zauwazalnych oszczednosci wzgledem PC.
Kiedys to liczylem, z kims tam dyskutujac. Kupujac drewno do kominka w nieduzych ilosciach i standardowej cenie, i zakladajac sprawnosc kominka na poziomie 70%, koszt ogrzewania drewnem jest tylko minimalnie mniejszy od PC. Musialbys palic tylko kominkiem (nie wlaczajac wogole PC), przez ladnych kilkanascie lat, zeby sie naklad na plaszcz wodny, bufor i robocizne zwrocil.
Znacznie taniej bedzie zrobic rozprowadzenie powietrza z kominka do pomieszczen.

marcin

wihajster
19-04-2011, 22:34
Pomijając sens, koszty itd, nie będzie potrzebny bufor, jeśli planujesz podłogówkę na 100% powierzchni, a przy pompie ciepła raczej tak będzie.
Dodatkowo masz z kominka CWU, przy rozprowadzeniu powietrza tego nie masz.

Robiłem taką instalację w zeszłym roku i funkcjonuje znakomicie, są też solary, panele fotowoltaiczne z UPS-em zasilającym sterownik pompy ciepła i pompy obiegowe, a niedługo siłownia wiatrowa (ekologiczny zapaleniec)...

Kominek wpięty przez wymiennik ciepła tuż za wyjściem z PC.
Jest też przekierowanie nadmiaru energii z solara do dolnego źródła...

Jastrząb
20-04-2011, 08:51
Robiłem taką instalację w zeszłym roku i funkcjonuje znakomicie, są też solary, panele fotowoltaiczne z UPS-em zasilającym sterownik pompy ciepła i pompy obiegowe, a niedługo siłownia wiatrowa (ekologiczny zapaleniec)...
To ze funkcjonuje to jasne bo czemu nie mialoby fuknkcjoinowac. Ale nikt mi nie wmowi, ze takie rozwiazanie (solary, panele, silownia witrowa platne 100% przez inwestora), to ekologiczne albo daja oszczednosci inwestorowi indywidualnemu w naszym klimecie. Taki panel sloneczny w naszym klimacie to pewnie przez cale swoje zycie nie wyuprodukuje tyle energii ile zuzyto na jego produkcje.
A ktos tu kiedys pisal ze postawil sobie za 10.000PLN pare wiatrakow, i jak jest dobry dzien to naprodukuje mu to pare KWh energi.

marcin

Jastrząb
20-04-2011, 09:05
Pomijając sens, koszty itd, nie będzie potrzebny bufor, jeśli planujesz podłogówkę na 100% powierzchni, a przy pompie ciepła raczej tak będzie.
Wez napisz to zdanie inaczej, bo ja je zrozumialem tak:
- przy podlogowce 100% i kominku z plaszczem, nie bedzie potrzebny bufor
- przy podlogowce 100% i PC bufor bedzie potrzebny

marcin

photos
20-04-2011, 10:18
Już było kilka rozmów na ten temat i stwierdzono ze bufor przy PCi podłogówce 100% jest zupełnie zbędnym wydatkiem.

Liwko
20-04-2011, 11:49
Jeżeli chcesz kominek dla klimatu to odpuść sobie płaszcz wodny, bo inaczej z klimatu będą nici (brudna szyba). Kominek znakomicie sprawdza się w okresach przejściowych ale tu jeśli masz mały dom to nie potrzeba żadnego rozprowadzenia, wystarczy podczas palenia pootwierać drzwi a ciepło i tak się rozejdzie. U mnie w praktyce wygląda to tak, że we wrześniu rozpaliłem w kominku 5-6 razy-dla klimatu ale i do dogrzania, podczas całej zimy 4-5 razy wyłącznie dla klimatu, teraz w kwietniu rozpaliłem 4 razy podczas pochmurnych dni.
jeśli myślisz o oszczędzaniu to przy PC na kominku nie zaoszczędzisz, a jeżeli chcesz mieć klimat to wybierz wkład bez płaszcza.

kbab
20-04-2011, 13:31
teraz w kwietniu rozpaliłem 4 razy podczas pochmurnych dni.
jeśli myślisz o oszczędzaniu to przy PC na kominku nie zaoszczędzisz, a jeżeli chcesz mieć klimat to wybierz wkład bez płaszcza.
albo ---- klimę, ja włączyłem 2-3 razy klimę w bm (dopiero testuję ten system), po 5-10 min zapewnia odpowiedni komfort i nie zatruwam otoczenia. CWU teraz grzeją mi solary. Kominka z pw nie odpalałem (mam spore oszczędności na dębinie w tym sezonie)

Liwko
20-04-2011, 13:39
albo ---- klimę, ja włączyłem 2-3 razy klimę w bm (dopiero testuję ten system), po 5-10 min zapewnia odpowiedni komfort i nie zatruwam otoczenia. CWU teraz grzeją mi solary.

A czy czasem klima nie wysusza powietrza? Ja i tak ledwo jestem w stanie utrzymać wilgotności na poziomie powyżej 40% a mając problemy z gardłem wolę nie ryzykować.

krebs1976
20-04-2011, 13:50
Pomijając sens, koszty itd, nie będzie potrzebny bufor, jeśli planujesz podłogówkę na 100% powierzchni, a przy pompie ciepła raczej tak będzie.
Dodatkowo masz z kominka CWU, przy rozprowadzeniu powietrza tego nie masz.

Robiłem taką instalację w zeszłym roku i funkcjonuje znakomicie, są też solary, panele fotowoltaiczne z UPS-em zasilającym sterownik pompy ciepła i pompy obiegowe, a niedługo siłownia wiatrowa (ekologiczny zapaleniec)...

Kominek wpięty przez wymiennik ciepła tuż za wyjściem z PC.
Jest też przekierowanie nadmiaru energii z solara do dolnego źródła...

Witajcie
wihajster- piszesz: "nie będzie potrzebny bufor". Rzeczywiście planuje podłogówkę na całej powierzchni.
Czy to oznacza, że wszyscy, którzy proponują bufor przy takim rozwiązaniu się mylą? Praktycznie każde rozwiązanie (oferta), którą otrzymałem posiada bufor za parę ładnych tysiączków. Jak to rozwiązać nie stosując bufora?
Czy nie będzie niebezpieczeństwa zagotowania się wody w układzie?

Powodem dla którego chcę łączyć PC z kominkiem jest właśnie możliwość podgrzewania CWU. Ale zakładając stosunkowo niskie nakłady finansowe przy produkowaniu tej wody przez PC biorę pod uwagę rezygnację ze spięcia.
Tym bardziej, że również np u Liwko przydarza się sporadycznie palenie w kominku i opinie na ten temat często się powtarzają.

kbab
20-04-2011, 14:00
A czy czasem klima nie wysusza powietrza? Ja i tak ledwo jestem w stanie utrzymać wilgotności na poziomie powyżej 40% a mając problemy z gardłem wolę nie ryzykować.
Jak na razie nie zauważyłem problemów z wilgotnością (może rzadko włączam), ale odczuwam komfort uruchomienia klimy pilotem vs rozpalanie w kominku, zwłaszcza że koszt eksploatacji klimy i kominka w tym czasie jest porównywalny (inwerter szybko zmniejsza pobór prądu). Dodam, że planuję w tym roku instalację reku z wm i rozmieszczenie nawiewów nad wewnętrznymi jednostkami klimatyzatorów - to mój "dyletancki" projekt połączenia klimy z reku i wm - jak wypadnie - zobaczymy.

rydzadam
21-04-2011, 08:42
Kominek z płaszczem jest kompletnie nieopłacalny przy PC, nawet do CWU. Liwko ma rację - zrób najprostszy kominek, nawet bez rozprowadzeń powietrza. Po co komplikować instalacje domowe, skoro będziesz miał ciepło za pół darmo z PC. W kolejnym domu planuję całkiem zrezygnować z tradycyjnego kominka i kominów. Uzupełnieniem pompy ciepła (tylko dla klimatu) ma być kominek na LPG z zamkniętą komorą spalania i kanałem koncentrycznym, jak gazowych w kotłach kondensacyjnych. Po latach palenia w piecach kaflowych, kotle na ekogroszek i drewnem w kominku mam dosyć. Usiądę sobie na kanapie i pilotem "zapuszczę" ogień :) A C.o. i C.W.U. - jak piszę - tylko z gruntowej PC.

krebs1976
21-04-2011, 12:38
sporo osób mając 100% podłogówki nie ma bufora, bo jest po prostu niepotrzebny - najlepszy bufor to właśnie podłogówka....
np. bufor 500l a podłogówka co 10cm na 150m2 to kilka razy większy bufor...
np ja tak mam 100% podłogówki bez bufora, awaryjnie kominek z rozprowadzeniem, rozpalany sporadycznie dla klimatu(przez sezon grzewczy tak 6-7 razy)

W jaki sposób masz "rozprowadzenie". Tą są kanały? Opisz proszę (koszty itp). Czy nagrzejesz w ten sposób dom? Chodzi mi o sytuacje awaryjne.

Liwko
21-04-2011, 13:01
W jaki sposób masz "rozprowadzenie". Tą są kanały? Opisz proszę (koszty itp). Czy nagrzejesz w ten sposób dom? Chodzi mi o sytuacje awaryjne.

Najlepsze na awarię jest dobre ocieplenie;)

wihajster
22-04-2011, 19:17
Witajcie
wihajster- piszesz: "nie będzie potrzebny bufor". Rzeczywiście planuje podłogówkę na całej powierzchni.
Czy to oznacza, że wszyscy, którzy proponują bufor przy takim rozwiązaniu się mylą? Praktycznie każde rozwiązanie (oferta), którą otrzymałem posiada bufor za parę ładnych tysiączków. Jak to rozwiązać nie stosując bufora?
Czy nie będzie niebezpieczeństwa zagotowania się wody w układzie?


Powiem Ci tak: wszyscy piszą że to się nie opłaca, i tak w istocie jest. Ale są ludzie którzy po prostu chcą mieć taki system dla własnej satysfakcji (albo z innych powodów), pomimo tego że to się nigdy "nie zwróci".
Koniec kropka.

Czy bufor jest potrzebny - to zależy od instalacji, można tak zrobić instalację że będzie potrzebny.
Ja projektuję w taki sposób żeby nie był potrzebny bo to bezsensowne rozwiązanie w istocie przy podłogówce, dodatkowo płacisz za dodatkową pompę obiegową a można jej uniknąć. Chyba że bufor będzie szeregowy, ale przy podłogówce i tak niewiele daje.

Jeśli chcesz, dam Ci nr tel. do klienta któremu taki system instalowałem, jest pasjonatem rozwiązań niekonwencjonalnych i stąd takie "udziwnienia" jak niektórzy by to nazwali.
Pisz na PW.