PDA

Zobacz pełną wersję : JAKIE PNĄCZE NA POŁUDNIOWE OKNO?



mika30
23-03-2004, 09:23
Bardzo proszę o radę jakie mam kupić pnącze na południowe okno, chciałabym żeby maksymalnie szybko zarosło mi kratę ktora jest już zainstalowana przy budynku. :oops:

Aleksandra--
23-03-2004, 12:10
Najszybciej rosnącym pnączem jest rdestówka Auberta 4-6m rocznie (12 m wysokości) wymaga jednak silnych podpór, ciekawą roślina jest również wiciokrzew przewiercień(1m rocznie) (3m wysokości) dodatkowo ładnie pachnie. Silnych podpór wymaga też glicynia (1-3m na rok) (10m wysokości). W maju i czerwcu ma grona białych lub fioletowych kwiatów. Gdy jednak kratka jest delikatna to polecam róże i powojniki. Odmian ich jest bardzo dużo i napewno coś ciekawego uda się znaleźć.

mika30
25-03-2004, 08:27
Dziękuję za radę. Chodzi mi o roślinkę o dość dużych liściach bo najważniejsze dla mnie jest zacienienie tego okna.

Aleksandra--
25-03-2004, 17:53
Duże liście ma aktinidia pstrolistna Actinidia kolomikta. Ociąga 3-4m wysokości (1-2 m rocznie) egzemplarze męskie bardzo ładnie się wybarwiają w słońcu - liście biało-zielono-różowe. Pozdrawiam

jatoja
25-03-2004, 19:32
Duże liście ma aktinidia pstrolistna Actinidia kolomikta. Ociąga 3-4m wysokości (1-2 m rocznie) egzemplarze męskie bardzo ładnie się wybarwiają w słońcu - liście biało-zielono-różowe. Pozdrawiam

Duże liście ma Vitis - winorośl japońska - nie jest zbyt popularna ale poszukaj bo spełnia wszystkie Twoje kryteria - lubi południowa wystawę i szybko rosnia ( do 4 m rocznie ) piekne liscie jesienią

http://www.pnacza.pl/wms/wmsg.php/697.html#147

A o rdestówce Auberta zapomnij - jest fajny przez pierwsze 3 lata - potem jeżeli nie jest mocno cięty ogołaca sie od dołu a kwiaty pojawiają się tylko na szcytach pędów.

ewa
26-03-2004, 07:32
Glicynia (wisteria) jest prześliczna. Ja do siebie kupiłam w zeszłym roku ale jeszcze nie posadziłam bo czekam na tynk. Widziałam kiedyś 10cioletnią wisterię prowadzoną w formie drzewa. Akurat kwitła. Miodzio!!! Tylko kosztowała 3tys. :( Także mam swoje maleństwo i poczekam aż zakwitnie (kiedyś).

mika30
29-03-2004, 19:12
DZIEKUJĘ ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI, TERAZ ZACZNĘ POSZUKIWANIA W CENTRUM OGRODNICZYM.POZDRAWIAM WSZYSTKICH :D