PDA

Zobacz pełną wersję : Jeżeli brak chudziaka to grubsza ława?



ryby
23-03-2004, 10:54
Pytanie jak w temacie.
W projekcie mam 10 cm chudziaka i na niego 35 cm ławę.
Jeżeli rezygnuję z chudziaka to jaką dać ławę: 35 cm czy też 45 ( 10 zamiast chudziaka + 35 ława).
pzdr.

markus_gdynia
23-03-2004, 11:49
Lepiej ogranicz chudziaka do 5 cm, ale z niego nie rezygnuj.

bud-bet
23-03-2004, 11:53
nie musisz dawać większej ławy,większość inwestorów z niego rezygnuje,no chyba że masz grunt w stylu bardzo mokra glina.chudziak ma za zadanie wzmocnić podłoże pod ławą.jeżeli masz grunt w miare stabilny to możesz zrezygnować z chudego.(jak dasz większą ławę to już lepiej wylać chudziak.

galeonik
23-03-2004, 12:02
Słuchajcie, uświadomcie mnie: z tego co się doczytałem, to chudziak jest potrzebny przede wszystkim do tego aby cement z betonu nie "uciekał" w ziemię. W muratorze wielokrotnie czytałem o zastąpieniu chudziaka folią, którą otula się całą ławę po jej wykonaniu i która służy jednocześnie juz jako izolacja pozioma ławy. Dotyczyło to co prawda fundamentów lanych w gruncie, ale cóż stoi na przeszkodzie żeby takie rozwiązanie zastosować także w deskowaniu? Ja osobiście wolałbym uniknąc kladzenia chudego betonu(koszty betonu + gruchy + ewentualnej pompy). Czy ktoś a jakieś doświadczenia w tej materii :)
pozdrawiam
galeonik

ryby
23-03-2004, 13:39
Ławy będę wylewał bezpośrednio w ziemię ( glina) i wolałbym uniknąć podwójnego przyjazdu pompy. Bo ile czasu trzeba odczekać z chudziakiem aby móć dalej wylewać?
Ostatecznie stanie na tym, że dam ławę 40 cm, bez chudego. Po ułożeniu zbrojenia, podniesienie go o ok. 5-10 cm i zalanie betonem.

mik99
23-03-2004, 17:51
Wysokość ław fundamentowych uzależniona jest od przenoszonych w przyszłości obciążeń. Nie ma sensu moim zdaniem zwiększanie wyliczonych przez konstruktora zmiennych.
Z betonu podkładowego można zrezygnować stosując inne zabezpieczenie przed uciekaniem betonu do otaczającej go gleby poprzez stosowanie np.: foli budowlanej, którą dodatkowo można na ławę zawinąć tworząc później izolację poziomą.

polecam :wink: