PDA

Zobacz pełną wersję : Powierzchnia użytkowa



alfa36
21-04-2011, 15:13
W 2008 r. dostalismy pozwolenie na budowę jednorodzinnego domu parterowego z nieużytkowym poddaszem. W międzyczasie stwierdziliśmy, ze być może ktores z dzieci będzie w przyszlosci chcialo zamieszkac na "gorze", dlatego architekt zrobil nam aneks do projektu. Mieszkamy od zeszlego roku, gory nie zrobilismy ani nie zamierzamy jej robic, nie mamy wejscia na tą gorę(planowalismy z zewnątrz) ,przymierzamy się, zeby zrobic schody z garazu, takie wciągane, żeby moc cos wrzucic na strych. No i przyszlo do płacenia podatku za budynek. Rozumiem, ze nasz dom ma powierzchnię użytkową dół+ góra. Co mozemy zrobic teraz, czy mozna zrezygnowac z tej gory? Byc moze na tym poddaszu mikt nie zamieszka, byc moze ktos zamieszka za ok. 20 lat (dziecko ma teraz 6).

sSiwy12
21-04-2011, 15:42
Podatek wam naliczono za taką powierzchnię jaka zgłosiliście do urzędu, wypełniając w tym celu druk (deklarację).

Należy poinformować urząd o zaistnieniu zmian dotyczących sposobu wykorzystywania budynku , mających wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku . Podatek w takim przypadku ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana.

alfa36
24-04-2011, 20:04
Dziękuję. Deklarację wlasnie mialam wypelniac i wlasciwie dopiero teraz zorientowalam się (patrząc na projekt i szukając ilosci metrow), co i jak. W takim razie mam wpisac w deklarację ilosc metrow naszego parteru? Czy powinnam gdzies zglosic, że "gory" nie uzytkujemy, nie mamy jej zrobionej i nie zamierzamy uzytkowac?

aglig
25-04-2011, 11:02
Deklaracja jest ważna ale jeszcze ważniejesze jest co zostało zgłoszone do użytkowania. Czy robiliście częściowy odbiór bez góry ? Czy też oddaliście całość ?

alfa36
27-04-2011, 08:19
Szukałam dokumentów odbioru ale nie ma tam mowy o tym, czy bylo to częsciowe czy calkowite, dlatego myslę, ze bylo calkowite oddanie do uzytku budynku. Co mam teraz robic?

aglig
27-04-2011, 09:05
Miałaś kontrolę z Nadzoru czy czekałaś 30 dni na brak sprzeciwu ?
Co to znaczy że architekt zrobił aneks do projektu ? Mieliście zmieniane pozwolenie na budowę ?
W zgłoszeniu zakończenia budowy podaje się powierzchnie użytkową.
Jaką macie wpisaną z górą czy tez sam dół ?
Deklaracja musi być zgodna ze zgłoszeniem zakończenia budowy i danymi tam wpisanymi.

alfa36
27-04-2011, 11:05
Zmiany mielismy dokonane przez architekta. Mam decyzję starosty, ktora mniej więcej brzmi: ..."postanawiam na wniosek stron zmienic decyzję dotyczącą.... w częsci dotyczącej zmiany funkcji strychu na poddasze użytkowe wg zalączonego projektu zmiennego".
Kiedy oddawalismy budynek mam "zawiadomienuie o zakonczeniu budowy", w ktorej mam: "budowa zostala wykonana w pelnym zakresie". Metrow zadnych w tym pismie nie mam. Podatek od gruntu juz placilam, natomiast teraz mam wypelnic deklarację dotyczącą budynku. Co robic???

aglig
27-04-2011, 11:52
Ja ci nie napiszę co masz robić. Mogę ci napisać co jest zgodne z prawem.
Niestety, ale za błędy się płaci jeśli nie chcieliście użytkować poddasza nie trzeba było zmieniać pozwolenia na budowę i/lub zgłaszać zakończenia całości.
W dekalaracji wpisujesz powierzchnie użytkową którą wyczytasz z projektu zamiennego i pozwolenia zamiennego na budowę.
Masz oddane całe jako użytkowe i tak to należy traktować.
Niezgodnie z prawem będzie podac tylko dół . Co może kiedyś wyjść. Bo jeśli zaczniecie kiedyś użytkować górę i zmienicie deklaracje to urzędnicy mogą spytac a co było wcześniej i gdzie macie dokumenty które potwierdzają że dopiero od danego roku strych stał się użytkowy.
Każdy inny ruch teraz tzn. tłumaczenie nie uzytkujemy nie ma tam schodów, dostępu itp. powoduje iż poświadczyliście nieprawdę w zgłoszeniu zakończenia budowy, bo nie wszytkie prace zostały wykonane. Budowa nie została wykonana w pełnym zakresie.
Decyzja co zrobic należy do ciebie. Zaoszczędzasz i wiesz że śpisz na minie lub śpisz spokojnie i płacisz za coś co de facto nie użytkujesz.
W deklaracji masz pouczenie karne o podaniu nieprawdy.

sSiwy12
27-04-2011, 12:27
Czysto teoretycznie.
Może być i tak, że gdzieś ktoś w projekcie (tym zmienionym) zapisał „poddasze
użytkowe przeznaczone do późniejszej adaptacji”, a projekt nie zawierał tej adaptacji (zmiany dotyczyły np. tylko zwiększonej „wytrzymałości” stropu).

Praktycznie.

Jeśli natomiast poddasze było w projekcie „zaadaptowane” i przeznaczone jako użytkowe, to kierownik budowy poświadczył nieprawdę, stwierdzając, że „wykonano zgodnie z projektem”.

I brutalnie to jest tak, że urzędu nie obchodzi, że np. jednego pokoju nie użytkujesz bo nie jest wykończony – został wybudowany, więc trzeba za niego becelować – tak jak za to poddasze użytkowe.

alfa36
27-04-2011, 12:54
Dziękuję. Rozumiem, że juz nic nie mogę zrobic, tj. zmienic tego mojego nieszczęsnego poddasza na nieużytkowe, tak, zeby wszystko było zgodnie z prawem?

alfa36
27-04-2011, 13:03
I jeszcze jedno: strych to powierzchnia użytkowa czy nie? A garaż?

aglig
27-04-2011, 13:35
1. Definicję powierzchni użytkowej budynku lub jego części dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości zawiera art. 1a, ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991roku o podatkach i opłatach lokalnych (tj. z 2006 roku, DZ.U.Nr 121, poz. 844). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu przez powierzchnie użytkową budynku lub jego części należy rozumieć powierzchnie mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnacje uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.
2. Powierzchnia użytkowa budynku obliczana dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest więc sumą powierzchni użytkowej znajdujących się w budynku pomieszczeń i przy jej obliczaniu nie uwzględnia się powierzchni zajętej przez zewnętrzne i wewnętrzne ściany

Strychu jako poddasza nieużytkowego bym nie liczyła. Zresztą nie jest on uznawany za kondygnacje. Garaż jak najbardziej wchodzi.

aglig
27-04-2011, 13:47
Dziękuję. Rozumiem, że juz nic nie mogę zrobic, tj. zmienic tego mojego nieszczęsnego poddasza na nieużytkowe, tak, zeby wszystko było zgodnie z prawem?
Czysto teoretycznie bo takiej kombinacji jeszcze nie widziałam.
Można by zgłosić zmiane sposobu użytkowania z poddasza użytkowego na nieużytkowe. Ale czy to by przeszło ? Sama nie wiem.
Siwy co o tym sądzisz ?

sSiwy12
27-04-2011, 14:16
Moim zdaniem.

Wszystko zależy od tego projektu.
Bo teoretycznie zawsze można dokonać takiego „przekształcenia”, ale co napisać w uzasadnieniu – bo to, że nie jest użytkowe, raczej obciąży kierownika budowy za poświadczenie nieprawdy.
Z drugiej strony, skoro można z nieużytkowego zrobić użytkowe (adaptacja) to czemu nie – ale czy zamurowanie jednego pokoju sprawi, że nie będzie „liczony” do powierzchni użytkowej?

Pozostaje ta „furtka” w gminie, o „zaistniałych zmianach w sposobie użytkowania budynku, mających wpływ na wysokość opodatkowania” – a to jest (może być) poza powiatem i teoretycznie może być poza nadzorem budowlanym.
Może to być (teoretycznie) rozwiązaniem, bo adaptacja tego poddasza na użytkowe, wymagać będzie wybudowania schodów zewnętrznych i innych prac budowlanych (tak przynajmniej wynika z opisu) , a to, tak czy siak, będzie wymagało pozwolenia na budowę – zwłaszcza w takiej sytuacji.


Ps. Garaż jeśli jest w bryle budynku – jeśli wolnostojący lub "doklejony", liczony jest oddzielnie, tak jak budynek gospodarczy (wyższa stawka podatku).

alfa36
27-04-2011, 14:34
To gdzie po kolei isc? Zgłoszę całośc, tj dol i gorę, ale będzę probowala przeksztalcic to dalej....Ssiwy, piszesz o furtce w gminie.... czyli gdzie?

sSiwy12
27-04-2011, 15:23
Oj. nie jestem w stanie „poprowadzić Cię za rączkę” – zbyt wiele niejasności, a kluczem jest to, co zawarte jest w projekcie i (lub) co wpisał kierownik budowy w dzienniku.

aglig
27-04-2011, 17:37
Pozostaje ta „furtka” w gminie, o „zaistniałych zmianach w sposobie użytkowania budynku, mających wpływ na wysokość opodatkowania” – a to jest (może być) poza powiatem i teoretycznie może być poza nadzorem budowlanym.

Siwy nie zgodzę się z toba to nie jest furtka.
To określenie jest ważne wtedy gdy w przypadku budynku mieszkalnego część zaadoptujemy pod działalność gospodarczą.
Żaden wydział podatkowy nie uwzględni tego że pomieszczenia są nie użytkowane. Zostały oddane do użytkowania ( poddasze użytkowe) to nie ma zmiłuj się - płacisz.
To tak jak w przypadku budowy domu, który oddajesz do użytkowania a jeszcze w nim nie mieszkasz ( nie przeprowadzasz się). Żadne tłumaczenia ja jeszcze nie użytkuje nie pomogą. To że coś stoi puste nie ma znaczenia.


Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku budynków lub budowli powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli bądź budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Właściciele (osoby fizyczne) są obowiązani złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych sporządzoną na urzędowym formularzu w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego, czyli od wybudowania obiektu.

Swoją drogą tak sie wpakować na własne życzenie. Zawsze powtarzam że nie przemyślane zmiany na etapie budowy się mszczą. A tu juz jest zupełny galimatias.

sSiwy12
27-04-2011, 20:17
Nie bez przyczyny napisałem w cudzysłowie , bo też uważam podobnie – stąd porównanie tego poddasza do nieużywanego pokoju, nawet zamurowanego.

Nie mniej jednak w bardzo specyficznych okolicznościach, związanych z projektem i ewentualnym odpowiednim wpisem lub jego brakiem, w dzienniku budowy, bardzo teoretycznie, taka „furtka” może się „objawić” – przy czym raczej mam tu na myśli, ewentualne wcześniejsze działanie (przed zakończeniem budowy) niż, „szczęśliwy przypadek”. Moim zdaniem, oczywiście.

Ewentualne postępowanie w kierunku zmiany sposobu użytkowania, mogą narazić kierownika na, co najmniej, duże nieprzyjemności – być może ktoś uzna to za przesadzone stwierdzenie, ale ja znam przypadek, kiedy z dużo błahszego powodu, wytoczono kierbudowi sprawę sądową za poświadczenie nieprawdy i to mimo, że nic takiego nie miało miejsca.

aglig
28-04-2011, 07:12
A ja przespałam się tematem i coś mi tu nie gra.
Jakie konkretnie zmiany wprowadził projekt zastępczy i co zawiera ?
Alfa pisze że nie ma jeszcze schodów na górę a chcą je zrobić z zewnątrz. Niesądze żeby kierbud aż tak się podkładał.
Może zmiany dotyczyły tylko przygotowania poddasza pod przyszłą część użytkową ? Czyli np. podniesienie ścianki kolankowej, może jakieś okna, wzmocnienie stropu. Jeśli nie ma nic w pozwoleniu zamiennym na temat tego że poddasze jest użytkowe, tzn. nie ustalono wejścia, ścianek działowych itp to może w ogóle nie ma tematu.
Za mało informacji alfa36 podałaś aby móc powiedzieć coś konkretnego.

aglig
28-04-2011, 07:16
Zmiany mielismy dokonane przez architekta. Mam decyzję starosty, ktora mniej więcej brzmi: ..."postanawiam na wniosek stron zmienic decyzję dotyczącą.... w częsci dotyczącej zmiany funkcji strychu na poddasze użytkowe wg zalączonego projektu zmiennego".

Doczytałam, czyli nic się nie da zrobić płacisz za górę i za dół.
Aż chce się powiedzieć : za niewiedzę się płaci.

sSiwy12
28-04-2011, 08:15
Nie bardzo rozumiem całej tej sprawy, bo skoro poddasze, miało być od początku tylko przeznaczone do późniejszej adaptacji (a tak wynika z pierwszego wpisu), schody w projekcie przewidziano na zewnątrz, a ich nie zbudowano, a mimo to kierownik podpisał oświadczenie o zgodności z projektem – to przepraszam za określenie, ale mnie to pachnie mocnym przekrętem.

Nie bardzo tez rozumiem, dlaczego alfa, nie bazuje na danych z dokumentów które posiada tj. pozwoleniu na budowę, pozwoleniu zamiennym, projekcie, projekcie zamiennym, dzienniku budowy, czy charakterystyce energetycznej budynku – tam jest odpowiedź.

Może się okazać, że przekrętu nie ma, bo zakończono np. tylko I etap inwestycji, czyli wybudowano dom bez poddasza użytkowego.

Jeśli jednak jest ten przekręt, to siedzieć cicho, płakać i płacić..

alfa36
28-04-2011, 11:05
Mam jeszcze pytanie: czy mozna oddac częśc budynku do użytku a w calosci oddac za np. 20 lat? Albo wcale nie oddac calosci? Czy jest to gdzies okreslone?

sSiwy12
28-04-2011, 11:28
To zgłoszenia zakończenia budowy nie było ?

Reguluje to Prawo Budowlane (np. Art.55.3, Art. 59 + powiązane z nimi) – przy czym pamiętać należy, że przed przystąpieniem do użytkowania.
Jeśli stwierdza fakt, zamieszkania bez „odbioru” - mogą naliczyć sporą karę (np. 10.000zł)

alfa36
28-04-2011, 11:52
Zgłoszenie zakonczenia budowy u mnie było. Teoretycznie pytam, czy można zglosic czesciowe zakonczenie budowy a calosc np. za 20 lat skonczyc lub tez nidgy nie ukonczyc poddasza uzytkowego i tym samym nie ukonczyc budowy.

aglig
28-04-2011, 11:56
Coś mi tu zupełnie nie gra. Kto składał dokumenty do Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy i kto je odbierał ( masz dziennik tzn. ze ktoś go z nadzoru musiał odebrać) ?
Słuchaj czy to nie jest przypadkiem tak, że kierbud dał wam dokumenty a wy nie zawieźliście ich do Nadzoru ?

Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
1) oryginał dziennika budowy;
2) oświadczenie kierownika budowy:
a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
4) protokoły badań i sprawdzeń;
5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;
6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.
8. Po zakończeniu postępowania w sprawie zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego albo udzieleniu pozwolenia na użytkowanie, właściwy organ zwraca bezzwłocznie inwestorowi dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 5.

aglig
28-04-2011, 12:07
Można zgłosić częściowe zakończenie budowy a właściwie uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie

Art. 55. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.
Ale wtedy nalezy spodziewać sie kontroli z Nadzoru i wydania decyzji

6. Wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie stanowi wezwanie właściwego organu do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a.
7. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu.

Ponieważ pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata ( według starych zasad dwa lata) to nie ukończenie wszystkich prac w tym terminie powoduje, iż pozwolenie wygasa i trzeba się starać o kolejne jeśli chce się kontynuować budowę.

alfa36
28-04-2011, 12:24
Z ostatnich dokumentow mam zawiadomienie o zakonczeniu budowy z pieczątką inspektorat nadzoru "wplynęło dnia..." . Mam dziennik budow z adnotacjami kierownika. Tzn, że czegos nie mam???

aglig
28-04-2011, 12:41
Jeśli masz pieczątke wpływu tzn. że jest ok.

sSiwy12
28-04-2011, 12:47
Ponieważ pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata ( według starych zasad dwa lata) to nie ukończenie wszystkich prac w tym terminie powoduje, iż pozwolenie wygasa i trzeba się starać o kolejne jeśli chce się kontynuować budowę.

Ale może być i tak, że urząd określi termin wykonania „pozostałości” – choć nie bardzo wiem, co się dzieje, jak termin nie zostanie dotrzymany przez inwestora.



Art.59
1. Właściwy organ wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu
budowlanego po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa
w art. 59a.
2. Właściwy organ może w pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego
określić warunki użytkowania tego obiektu albo uzależnić jego użytkowanie od
wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych.
3. Jeżeli właściwy organ stwierdzi, że obiekt budowlany spełnia warunki, określone
w ust. 1, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót
budowlanych związanych z obiektem, w wydanym pozwoleniu na użytkowanie
może określić termin wykonania tych robót.

alfa36
28-04-2011, 17:54
No i zauważyłam błąd. W zgłoszeniu zakonczenia budowy mamy wpisaną pierwszą decyzję, obejmującą projekt tylko z parterem. Przerażona jestem. Jak i co odkręcac mam teraz....??? Zgloszenie zanosil do nadzoru nasz kierownik, on też wpisywal wszystkie dane. Wlasciwie to teraz mam wątpliwosci, czy on pamietal o naszym projekcie zmiennym. Poradzcie, co teraz...

alfa36
06-05-2011, 11:10
Aglig, napisalam do Ciebie na priv wiadomosc. Spójrz, proszę.

aglig
09-05-2011, 09:45
Alfa nie za bardzo mogę ci pomóc bo po prostu nie wiem co zrobić. Ja chybabym siedziała cicho, ewentualnie zadzwonić anonimowo do Nadzoru Budowlanego co z tym fantem począć.