PDA

Zobacz pełną wersję : Przydomowe oczyszczalnie



Danuta Partyka
23-03-2004, 11:17
Szukam taniej oczyszczalni przydomowej do 8 osób i bez drenazu. I takiej firmy, ktora zamontuje i nie zacznie mnożyc kosztów lawinowo.

markus_gdynia
23-03-2004, 11:47
Jeżeli bez drenażu to chyba szukasz szamba a nie oczyszczalni.

Danuta Partyka
23-03-2004, 12:26
nie, nie szamba - odpływ ścieków mam po prostu już załatwiony, a chodzi o oczyszczalnie dwu-(moze trzy) komorową ze złożem

GregD
23-03-2004, 13:56
hmmm nie rozumiem - odpływ załatwiony gdzie ?? bo sam drenaż to kilka rur perforowanych........

Wowka
23-03-2004, 14:08
Gdzie? Do rowu melioracyjnego, cieku wodnego .... itd. Jest to legalne.

Danuta Partyka
23-03-2004, 14:11
poczekajcie .... nie skupiajmy sie na odplywie, prosze ... Szukam firmy, która produkuje gotowe oczyszczalnie i je montuje :roll:

aga_kraków
24-03-2004, 08:42
Danuto,
będę w przyszłości kupowała oczyszczalnię ze złożem biologicznym
nie rozpoznawałam jeszcze dobrze tematu, zwłaszcza cen, ale wiem, że takie oczyszczalnie robią m.in.
www.biovac.pl
www.sotralentz.com.pl
www.nevexpol.com.pl

Pozdrawiam.Sama jestem ciekawa efektu twoich poszukiwań.
Aga

piotrekg
24-03-2004, 08:56
Drogie Panie,

Etap wyboru i zakupu mam już za sobą choć jeszcze nie zakopałem zbiorników. Wybór padł na JPR (3000 l zbiornik gnilny i 1000 l złoże biologiczne) choć rozważałem jeszcze Nevexpol.

aga_kraków
24-03-2004, 09:25
piotrekg,

na ile osób jest twoja oczyszczalnia?
i-jeśli mógłbyś-jaka cena?

Pozdr.Aga

piotrekg
24-03-2004, 14:04
Według producenta oczyszczalnia jest na 2-6 osób, cena po 20% rabacie z dostawą na plac budowy to 4850 (grudzień 2003).

P.S.
Posyłam co mam na priva.

piotr.nowy
25-03-2004, 09:58
Piotrekg - co zadecydowało o wyborze JPR a nie np nevexpol ?
Danuta- z tego co rozumiem to szukasz oczyszczelni całkiem bez drenażu? Gdzieś czytałem o oczyszczalniach z których ciecz wychodząca ma 2 klasę czystości , ale czy one właśnie nie wymagają rur rozsączających? :oops:
Daj znać jak znajdziesz cos takiego!

Danuta Partyka
25-03-2004, 13:36
Z tego co widzialam to JPR wychodzi taniej od nevexpolu 0 zwlaszcza -po negocjacji cen :). A ciecz z oczyszczalni nawet juz dwukomorowej mozna rzeczywiscie odprowadzic do rzeczki/rowu melioracyjnego i to jest faktycznie legalne .... Pozdrawiam

Tommco
25-03-2004, 19:12
A czy oczyszczone ścieki (jak to nazywacie ciecz) mógłbym odprowadzać do starej studni, która poprzedniemu właścicielowi służyła przez jakiś czas za szambo? Jest zdaje się bez dna. W pobliżu nie ma żadnych studni pitnych.

Pozdrawiam

aga_kraków
26-03-2004, 06:08
poprzedniemu właścicielowi służyła przez jakiś czas za szambo
witaj,
jeśli naprawdę nie ma dna i DOBRZE służyła,to masz przyzwoitą studnię chłonną.Ba! wypróbowaną.

do studni chłonnych jak najbardziej można odprowadzać ścieki z takich oczyszczalni jak złoża biologiczne

natomiast nie można studnią chłonną zastąpić drenażu rozsączającego w oczyszczalniach z drenażem(pon rozsączanie jest elementem oczyszczania)

Pozdr.Aga

Tommco
26-03-2004, 06:54
A czy możecie mi podać jakieś strony WWW z opisem oczyszczalni biologicznych i drenażowych...dotychczas myślałem, że jest tylko jeden typ tych oczyszczalni. I szczerze mówiąc, miałem chyba na myśli te drenażowe....

Pozdrawiam

aga_kraków
26-03-2004, 07:09
zobacz np. tu:http://www.sotralentz.com.pl/so.htm

Zbigniew Rudnicki
26-03-2004, 07:28
Najtaniej to chyba było by zastosować 3 prefabrykowane komory żelbetowe po 5m3 każda , połączone w sytemie przelewowym.
Przy 8 osobach to wydajność wypada rzędu 2m3/dobę.
Zatem czas przebywania ścieków w komorach wyniesie 7 dni.

Slawek :)
26-03-2004, 11:12
Panie Zbigniewie, a co za tymi rurami?
I tak pozostaje dylemat: drenaż albo złoże biologiczne i odprowadzenie do cieku powierzchniowego, w najgorszym przypadku strudnia chłonna lub filtr piaskowy.
Teść mój ma odstojnik o opisanej przez Pana konstrukcji i podstawowy problem z nim to rozszczelnienie. A ponieważ nie należy do osób cieszących się z tego, że mniej muszą wywozić kosztem zanieczyszczenia własnej działki, przeklina dzień, w którym wykonał ten odstojnik.
Mnie natomiast interesuje kwestia zapachów z odpowietrzenia, konserwacji i wymiany drenażu oraz kruszywa filtrującego w przyszłości (max 20 lat). Wydaje się to dość kosztowne i pracochłonne, stąd skłaniam się raczej ku złożu biologicznemu z odprowadzeniem oczyszczonej cieczy do rowu. Jestem w tej szcześliwej sytuacji, że rów jest zaraz za płotem, na dodatek mam wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwiający raczej zastosowanie drenażu.
Z pozdrowieniami

Zbigniew Rudnicki
26-03-2004, 13:58
Komory żelbetowe o których pisałem mają wymiary 2,5x4m , h=1,2m, wykonywane są z dobrej klasy wibrowanego betonu i ewentualne nieszczelności mogą powstać raczej tylko na połączeniu pokryw, lub połączeniu rurowym.
Zatem ewentualnie może się wlewać woda opadowa z zewnątrz do środka, a nie odwrotnie.
Po długim użytkowaniu coś może się przesączać, ale nie wiele.
Mam takie 2 komory jako zwykłe szambo.
Większą szczelność wykazują komory niskie (rzędu 120-140cm).

Danuta Partyka
26-03-2004, 14:02
uff .... z tego co sie naczytalam do tej pory, przez pare dni, wychodzi że najtaniej i najszybciej wychodzi jednak kupić gotowy zbiornik dwu lub trzykomorowy ze złożem biologicznym. Róznie tylko bywa z wypełnieniem. Niektórzy producenci chca żeby inwestor sam kupił kruszywo. Warto obejrzec strone http://www.izo-term.com.pl chyba najbardziej rzeczowa z obejrzanych przeze mnie przez te pare dni.

Zbigniew Rudnicki
26-03-2004, 21:37
Domyślam się, że kruszywo potrzebne jest tylko do drenażu rozsączającego.

Tommco
26-03-2004, 22:19
Jak możecie, to spójrzcie na ten wątek...mam pewien problem dotyczący oczyszczalni

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=24261

Dziękuję i pozdrawiam