PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie jętki /kleszcze



Reyes
22-04-2011, 21:29
Witam, liczę na kilka wskazówek.

Przebudowuję dom typu kostka i zmieniłem dach z kopertowego na dwuspadowy o konstrukcji płatwiowo-krokwiowej, nachylenie 35 st. Zgodnie z projektem krokwie 8x18 oparte na murlatach 14x14 płatwiach 16x18 podpartych słupami 16x16. Rozpietość dachu 10,5 m.

Obecnie jestem na etapie zrobienia stropu nad powstałym poddaszem. Od podlogi na poddaszu do kalenicy ok. 4,5 m.
Zatem aby wykonać sufit planuję dać jętki na wyskości ok. 2,6 (byłyby pod płatwiami) i do tego przykręcić stelaż i następnie płyty g/k.
Ponadto na jętki od góry planuję położyć dechy i wykorzystać przestrzeń nad poddaszem na taką okazjonalnie wykorzystywaną graciarnię.

Pytania:
- czy mogę zastosować te jętki jeżeli projekt ich nie przewiduje (w sumie te jętki wyjdą w połowie długości krokwi)
- czy planowane jętki lepiej dawać pod czy nad płatwiami
- jakie przekroje tych planowanych jętek, myślałem o 4x12 lub 6x12
- z uwagi na rozpiętość dachu jętki wyjdą (niestety) długie ok 5m, czy mogę zastosować coś w postaci wieszaków (dodatkowe połączenie z krokwiami prostopadle zamocowaną do jętek np. deską) żeby usztywnić je

Zatem uogólniając jak zrobić strop/sufit nad poddaszem użykowym.

pzdr

Andrzej Wilhelmi
22-04-2011, 21:41
Zawsze możesz wstawić dodatkowe elementy. Zastosuj 4x12 podwójnie obejmując krokwie i zamontuj je nad płatwią (będą miały podparcie). Zastosuj elementy wieszakowe o grubości krokwi, zatnij w skos i wprowadź pomiędzy jętki a z krokwią połącz nakładkami (płaskie łączniki ciesielskie). Pozdrawiam.

Reyes
22-04-2011, 21:52
Dzięki za szybkie info.
Zastanawiaiałem się poprostu czy wstawienie jętek nie zmieni mi jakos istotnie zaprojektowanych obciązeń dachu.

Jeszcze pytanko jedno.

Te elementy wieszakowe dawać prostpadle do jętek czy po skosie (oczywiście dwie na parę jętek)

pzdr

Andrzej Wilhelmi
22-04-2011, 21:59
Obojętne. Ja dałbym prostopadle i obił płytą byłyby to plecy szafek (regałów). Pozdrawiam.

Reyes
22-04-2011, 22:12
czy mocować jęteki do krokwi na dwie śruby 8 ? - powinno chyba starczyć

pzdr

Andrzej Wilhelmi
22-04-2011, 22:26
Daj M-10 (nie zerwiesz gwintu) i podkładki powiększone. Pozdrawiam.

Reyes
26-04-2011, 21:01
jutro montaż (spróbujemy samodzielnie) ostatecznie jętki w rozmiarze 5x12.

Będzie tylko trochę kombinacji żeby je teraz włożyć nad tą płatwię, bo krokwie co 80 cm. Zatem ciasno i trochę je będę musiał skrócić jakieś 10 cm żeby mi tam weszły, ale powinno tyle zostać żeby dwoma śrubami złapać.

Andrzej (zapewne z uwagi na niedostateczną wiedzę w temacie więźby) nie za bardzo mogę załapać o co chodzi z tym połączeniem nakładkami o którym wspomniałeś,

Andrzej Wilhelmi
26-04-2011, 21:58
Płaski łącznik ciesielski (np. ŁP 17 lub ŁP 21) czyli ocynkowana, płaska, prostokątna blacha z dużą ilością otworów. Pozdrawiam.

Reyes
29-04-2011, 19:27
Zrobione

Mam nadzieję że jakiś strasznych błędów nie zrobiłem bo trochę zmodyfikowałem proponowane rozwiązania.

Jetki zamocowane nad płatwiami (oparte na nich), po obu stronach krokwi skrecone na dwie śruby.
Długość jętek wyszło 4.60m

Dla wzmocnienia jętek, jako element wieszakowy, dałem na środku belkę (o grubości krokwi), którą na górze przykręcilem do takiej jakby krótkiej jętki, która w samej kalenicy łączy krokwie.

Czy oby nic nie popsulem?


tzn.

antech
29-04-2011, 19:56
jętki spoojnie wytrzymają takie obciażenia jak planujesz, jest ok