PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła a kolektory słoneczne



hydraulik_
24-04-2011, 09:07
Uważam ,ż ekolektory słoneczne są ekonomicznie nie uzasadnione .Szczególnie wobec gazu ziemnego.
Oszczędność miesięczna wynosi pozornie 100-150zł(takie są opłaty za gaz w lecie.
Jednak część tych opłat zostaje , bo są stałe.Jeżeli przyjmiemy optymistycznie to oszczędność wynosi około 700 zł na sezon.Jeżeli doliczymy do tego serwis nawet raz na parę lat +wymiana glikolu ,to zejdziemy do 600 zł na sezon
.Jeżeli wpłacimy kwotę wartości kolektorów na konto to dostaniemy około 500 zł odsetek.
Pompa ciepła np . split do cwu kosztuje z montażem 6000 do 7000 zł.
Koszt wywożenia 100 l to pomiędzy 0,8-1 zł. taka pompa ma 6 kW Zagrzeje 200 litrów w niecałe 2 h.
Działa w dzień i w nocy.Można zamontować wszędzie nawet w bloku dla pojedynczego mieszkania.
Dla węglówek wręcz idealne bo mogą grzać dom w okresach przejściowych .6 kW to potężna moc wystarczy dla budynku 200 m2 w temperaturze około 10 oC
538585385953860

piotrmak
24-04-2011, 09:44
A dla mnie i jedno i drugie jest nieuzasadnione ekonomicznie. No i co w związku z tym? Było już wiele razy o tym na forum więc po co zakładasz nowy wątek? Lubisz wbijać kij w mrowisko?

hydraulik_
24-04-2011, 10:35
A dla mnie i jedno i drugie jest nieuzasadnione ekonomicznie. No i co w związku z tym? Było już wiele razy o tym na forum więc po co zakładasz nowy wątek? Lubisz wbijać kij w mrowisko?
Dla ciebie jedno i drugie jest złe.Ale jak ktoś ma kocioł na węgiel i lecie grzeje prądem to jak myślisz co lepiej założyć .Oczywiście można spalić własne drewno albo kalosza(starego) .tego nic nie przebije. Zostało jeszcze parę osób które tego nie przedyskutowały. Wesołych świat.

yaiba83
24-04-2011, 14:15
hydrauli - po pierwsze gdzie ty zarobisz na lokacie 500zł? Jak sobie dobrze policzysz podatek belki i stratę z tytułu inflacji to praktycznie na palcach jednej ręki znajdziesz banki, które minimalnie dadzą ci zarobić. Teraz inflacja podobno przekroczyła 4% to to już w ogóle porażka...

Nie zamierzam nikogo przekonywać ani do solara ani do pompy ciepła, choć mam kotłownię w firmie gdzie działa jedno i drugie (być może jeszcze dzisiaj zamieszczę foto). Osobiście preferuję solary.

Wkurza mnie natomiast fakt, że w instalacji solarnej wytyka się ciągle konserwacje, naprawy i wymiany. Pompa ciepła jest urządzeniem nieporównywalnie bardziej skomplikowanym mechanicznie jak i elektronicznie. Może i nie trzeba jej na początku konserwować, ale jak ktoś wierzy, że przez 20lat nic się nie zepsuje, nic nie zakamieni/zabrudzi np wentylator czy wymiennik powietrza to Szczęść Mu Boże szczególnie w tych powietrznych.

Hydrauli umiesz może wytłumaczyć po co się robi konserwację klimatyzacji co roku i co jej skład wchodzi (konserwacji) pomijając odgrzybianie?

hydraulik_
24-04-2011, 18:04
No właśnie nic się robi tak jak w lodówce.A do solarów jeżdżę.Te proste układy albo są nieszczelne,albo pompa nie ruszy ,albo ptaki zjedzą czujnik .Najczęściej zapowietrzenia i wymiana glikolu w solarach próżniowych.Oczywiście nie jest tego dużo ,ale mam co robić.
Pompę należy umyć czasem jak lodówkę.
A co do skomplikowania .Solar jest rozległum układem budowanym na budowie.A elementy są analogiczne.Pompa,sprężarka.Termostaty.
Moje doświadczenie wskazuje jednak na to ,że lodówki działają dłużej niż solary bez ingerencji serwisu.
Ostatnio zdarzyły misie solary harfowe z zatkanymi rurkami w wyniku powstania zanieczyszczeń w układzie.
Mam jedno i drugie .Pompą dogrzewam dom w okresach przejściowych .Solarów mam 20 m2 pracowały 5 razy w zimie w ciagu paru lat.Oczywiście ostatnio pociągnęły podłogówkę bardzo fajnie około 10 dni.Ale dziś brak słońca a pompa pomyka

Liwko
25-04-2011, 10:20
Policzmy to tak
Sprawność dajmy na to 20 lat
Solary 10tyś.+70zł rocznie praca pompki+500zł co trzy lata na serwis z wymianą glikolu=14733zł
Dzielimy to przez 20 lat i przez 7 miesięcy (sprawność roczna)=105zł
Tyle kosztuje nas miesięcznie ciepła woda z solarów
Taniej wyjdzie grzanie zwykłą grzałką za 20zł pracującą w drugiej taryfie ale to zależy od zapotrzebowania.

Załóżmy że PC będzie pracowała również 7 miesięcy a za prąd zapłacimy 30zł miesięcznie
PC 6tyś+(30złx7x20)=10200:20:7=72zł
Nie dość że taniej to jeszcze mamy tą wodę pewną o każdej porze dnia i nocy. W dodatku w zależności od pompy i miejsca w którym stoi jej sprawność roczna jest o wiele lepsza niż kolektorów.

yaiba83
25-04-2011, 10:34
Super porównanie.
Szkoda tylko, że w wyliczeniach nie uwzględniono ilości wyprodukowanej ciepłej wody. Ale co tam, to nie istotny szczegół...

Liwko
25-04-2011, 10:40
Super porównanie.
Szkoda tylko, że w wyliczeniach nie uwzględniono ilości wyprodukowanej ciepłej wody. Ale co tam, to nie istotny szczegół...

Zapotrzebowanie i owszem będzie istotne bardziej dla grzałki i PC niż dla solarów ale jest jeszcze kilka bardzo ważnych punktów których też nie uwzględniłem jak np. brak słońca od południa czy chęć grzania CWU przez cały rok.
Ale to pewnie też mało istotne szczegóły.

yaiba83
25-04-2011, 13:09
PC jak i solary nie są w stanie same z siebie ogrzać efektywnie CWU przez cały rok.

Liwko
25-04-2011, 14:08
PC jak i solary nie są w stanie same z siebie ogrzać efektywnie CWU przez cały rok.

Solary nie ale PC jak jest dobrze dobrana na pewno tak. I to jest najważniejsza przewaga PC nad solarem, masz ciepłą wodę zawsze kiedy jej potrzebujesz.

hydraulik_
25-04-2011, 15:29
Super porównanie.
Szkoda tylko, że w wyliczeniach nie uwzględniono ilości wyprodukowanej ciepłej wody. Ale co tam, to nie istotny szczegół...

A ile ci potrzeba wody?
Czy masz ochotę sprzedać nadwyżkę w lecie?

kbab
25-04-2011, 20:27
Policzmy to tak
Sprawność dajmy na to 20 lat
Solary 10tyś.+70zł rocznie praca pompki+500zł co trzy lata na serwis z wymianą glikolu=14733zł
Dzielimy to przez 20 lat i przez 7 miesięcy (sprawność roczna)=105zł
Tyle kosztuje nas miesięcznie ciepła woda z solarów
Taniej wyjdzie grzanie zwykłą grzałką za 20zł pracującą w drugiej taryfie ale to zależy od zapotrzebowania.

Załóżmy że PC będzie pracowała również 7 miesięcy a za prąd zapłacimy 30zł miesięcznie
PC 6tyś+(30złx7x20)=10200:20:7=72zł
Nie dość że taniej to jeszcze mamy tą wodę pewną o każdej porze dnia i nocy. W dodatku w zależności od pompy i miejsca w którym stoi jej sprawność roczna jest o wiele lepsza niż kolektorów.

To Twoja teoria, proponuję wyliczenia faktyczne, mam zestaw zakupiony z Hewalexu (4 panele, zbiornik, sterowniki, glikol, część przewodów z izolacją) - za to zapłaciłem w 2003r 5200zł (o ile dobrze pamiętam, musiałbym sprawdzić w dokumentach), montaż samodzielny, do dnia dzisiejszego serwis i wymiana glikolu = 0zł, pompa obiegowa chodzi na najniższym przepływie (36W), średnio w słoneczne (załóżmy, że jest ich 200) dni pracuje 4 godziny, tj ok 30kWh rocznie, mój koszt to 16zł, roczny zysk liczę na 3000-3500kWh (liczę więcej niż 60% cwu, ponieważ częścią pozyskanego ciepła zasilam podłogówkę, oraz latem basen), cena jednostkowa wg uznania.

Liwko
25-04-2011, 20:42
To Twoja teoria, proponuję wyliczenia faktyczne, mam zestaw zakupiony z Hewalexu (4 panele, zbiornik, sterowniki, glikol, część przewodów z izolacją) - za to zapłaciłem w 2003r 5200zł (o ile dobrze pamiętam, musiałbym sprawdzić w dokumentach), montaż samodzielny, do dnia dzisiejszego serwis i wymiana glikolu = 0zł, pompa obiegowa chodzi na najniższym przepływie (36W), średnio w słoneczne (załóżmy, że jest ich 200) dni pracuje 4 godziny, tj ok 30kWh rocznie, mój koszt to 16zł, roczny zysk liczę na 3000-3500kWh (liczę więcej niż 60% cwu, ponieważ częścią pozyskanego ciepła zasilam podłogówkę, oraz latem basen), cena jednostkowa wg uznania.

Cena z 2003 to nie z 2011 a te 70zł to wziąłem z oficjalnych danych z ze stron o kolektorach słonecznych, mało kto z tym polemizuje.
Prawda jest taka że żaden solar nie ma szans z PC no chyba że zapotrzebowanie latem jest ponad normę.

kbab
25-04-2011, 22:55
Prawda jest taka że żaden solar nie ma szans z PC no chyba że zapotrzebowanie latem jest ponad normę.
Prawda jest taka, że solar potrafi przygotować cwu zupełnie za darmo, pc nie. Przy dzisiejszych możliwych dopłatach do tego systemu warto go dokładnie policzyć.

hydraulik_
26-04-2011, 07:37
Prawda jest taka, że solar potrafi przygotować cwu zupełnie za darmo, pc nie. Przy dzisiejszych możliwych dopłatach do tego systemu warto go dokładnie policzyć.

Obawiam sie ,że jak przyjmiemy dopłat na poziomie 100 % do pomp i kolektorów.To wyjdzie na korzyść kolektorów.
Ale rynkowe ceny są inne.
Za 5200 z własnym montażem za kolektory i wodą za darmo albo 3500 zł woda za 60 złotych na miesiąc.
Ale kolektory nie 200 dni ale ze 150(optymistycznie) a pompa od -7 oC.To pewno ze 300 dni.
Ciekawe ile nadrobisz kosztami uruchamiajać np grzałkę gdy brak słońca.Jak ktoś ma ziemny to naewt nie proponuję .Więc porównaj do propanu i oleju.

Liwko
26-04-2011, 07:47
Prawda jest taka, że solar potrafi przygotować cwu zupełnie za darmo, pc nie. Przy dzisiejszych możliwych dopłatach do tego systemu warto go dokładnie policzyć.

Prawda jest taka że kupując solar kupujemy 60% ciepłej wody. A co z resztą??? W cenie solara można już kupić gruntową PC więc gdzie tu sens?
Najbardziej mnie wkurza a zarazem śmieszy podejście do tematu budowy domu w ten sposób że postawie sobie komin, dokupię fajny kocioł z podajnikiem, założę solary i będzie miło, tanio i przyjemnie. Po roku, dwóch babrania się z węglem przychodzi refleksja że można było przecież inaczej. No ale na to już trochę za późno bo system wysokotemperaturowy więc jesteśmy umoczeni do końca życia.

adam_mk
26-04-2011, 08:05
I pompy ciepła i solary często są robione nogami, nogami montowane i obsługiwane przez bawoły...
Przede wszystkim - są to urządzenia uniwersalne.
"Pasują wszędzie". A jak coś jest do wszystkiego to....

Wsparcie solarne czy pompą ciepła (najlepiej mieć oba) jest tanie , realne i skuteczne, ale....
DOM sobie do tego trzeba zbudować!
Albo, w przebłysku geniuszu, zauważyć - że AKURAT TU są warunki idealnie dopasowane do (solara czy PC).

Producent podaje wartości ze stołu laboratoryjnego. Pomiary robione w warunkach idealnych.
Użytkownik buduje system tam, gdzie mu wygodnie.
Wyliczenia znacie, bo je stale robicie!

DLACZEGO w układzie solarnym jest pompa?
Przecież nie jest potrzebna w tym procesie pobierania ciepła...
Ale...
Jak panel jest na dachu a zbiornik w piwnicy (a nie odwrotnie) - to pompa być musi...

Adam M.

HenoK
26-04-2011, 08:18
Jak panel jest na dachu a zbiornik w piwnicy (a nie odwrotnie) - to pompa być musi...
Jestem ciekaw jak sobie wyobrażasz panele kolektorów słonecznych w piwnicy ;).
No chyba, że będziesz miał piwnicę ze ścianami transparentnymi :).

kbab
26-04-2011, 08:25
Obawiam sie ,że jak przyjmiemy dopłat na poziomie 100 % do pomp i kolektorów.To wyjdzie na korzyść kolektorów.
Ale rynkowe ceny są inne.Za 5200 z własnym montażem za kolektory i wodą za darmo albo 3500 zł woda za 60 złotych na miesiąc.Ciekawe ile nadrobisz kosztami uruchamiajać np grzałkę gdy brak słońca.Jak ktoś ma ziemny to naewt nie proponuję .Więc porównaj do propanu i oleju.
Widzę, że szukasz frajera który Ci zafunduje solary wówczas Ci się opłaci. Coś za mało policzyłeś pc (3500zł) może doliczyłbyś jakiś zbiornik (ja w pakiecie miałem), grzałkę w zbiorniku mam również, nawet działa - sprawdzałem, ale nigdy cwu nią nie podgrzewałem, czym to robię, jest w stopce, gaz lub kominek, drewnem robię to taniej niż pc. Porównanie do propanu i oleju mnie nie dotyczy, dodam że w innych tematach zdecydowanie innym odradzam systemy ogrzewania oparte na tych nośnikach, aby innym to uświadomić sporządziłem i udostępniłem swój arkusz koszów ogrzewania
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=13
re Liwko, czemu się na mnie "wkurzasz" i dokładasz mi "dokupię fajny kocioł z podajnikiem", już dawno pouczałeś mnie "że dzisiaj tak się nie buduje", może rzeczywiście dzisiaj zdecydowałbym inaczej, chociaż w moim przypadku dostępność gazu przekreśla zasadność pc, zatem najprawdopodobniej zastosowałbym podobny system jak 10 lat temu, zwłaszcza że porównanie rocznych moich kosztów nośników energii nie przemawia za pc, pomijam fakt że koszt inwestycyjny mojego systemu jest zdecydowanie niższy od gruntowej pc, do tego jestem zwolennikiem dywesyfikacji dostawców energii.

kbab
26-04-2011, 08:30
Jestem ciekaw jak sobie wyobrażasz panele kolektorów słonecznych w piwnicy ;).
No chyba, że będziesz miał piwnicę ze ścianami transparentnymi :).

Mam zbiornik na szczycie domu powyżej paneli - działa grawitacyjnie, glikol ma krótki obieg. Henok czy swoje kształtki styro docieplałeś dodatkową warstwą???

Liwko
26-04-2011, 08:59
re Liwko, czemu się na mnie "wkurzasz" i dokładasz mi "dokupię fajny kocioł z podajnikiem", już dawno pouczałeś mnie "że dzisiaj tak się nie buduje", może rzeczywiście dzisiaj zdecydowałbym inaczej, chociaż w moim przypadku dostępność gazu przekreśla zasadność pc, zatem najprawdopodobniej zastosowałbym podobny system jak 10 lat temu, zwłaszcza że porównanie rocznych moich kosztów nośników energii nie przemawia za pc, pomijam fakt że koszt inwestycyjny mojego systemu jest zdecydowanie niższy od gruntowej pc, do tego jestem zwolennikiem dywesyfikacji dostawców energii.

Ja się na ciebie nie wkurzam, za to wkurza mnie pisanie jaka to PC jest droga a później budowanie instalacji opartej na paliwach stałych w podobnej cenie bo dodatkowo dokładane są solary. Dla mnie to jest absurdem bo jak się policzy całość to często wychodzi na jedno.
Kryzys i mnie pośrednio dotknął i wiem jak ważne są niskie koszta utrzymania domu. Wydałem na PC ale nie mam pod domem do dzisiaj np. kostki. Jednak wolę jej na razie nie mieć ale płacić niższe rachunki. Gdybym miał gaz te rachunki były by dużo większe i najprawdopodobnie miałbym droższy prąd (G11)
Solary dają często pretekst do systemu opartego na węglu.

kbab
26-04-2011, 09:31
Gdybym miał gaz te rachunki były by dużo większe i najprawdopodobnie miałbym droższy prąd (G11)
Solary dają często pretekst do systemu opartego na węglu.
Odnośnie kosztów przy innym systemie to tylko "gdybanie", w rzeczywistości możemy je porównywać pomiędzy obecnymi użytkownikami tych systemów, np mój system ogrzewania i HenoKa jest zróżnicowany, ale roczny koszt jest jednakowy, czy droższy prąd - dlaczego, przy akumulacyjnym byłby tańszy, gaz przy W-2 nie wypada tak drogo. Solary są drogie to fakt, ale już z dopłatą - można je wyliczyć, oczywiście pomińmy podejście "cwaniaków" co chcą dopłaty 100%, może jeszcze montaż i bezpłatny serwis, bo wtedy im się opłaci, ale jeśli zwrot takiej inwestycji nie przekroczy 10 lat - to czemu nie? Jeśli ktoś potrafi samodzielnie, tanio wykonać system pozyskujący darmowe ciepło słoneczne - to zawsze warto. Już kilkadziesiąt mb rury rozłożonej pomiędzy blachodachówką a folią podgrzeje nam za darmo cwu.

Liwko
26-04-2011, 09:48
Wiesz sam że gaz jest droższy a kolektory z dopłatą to i tak najczęściej 8-10tyś. Przyłącze i kociołek też kosztuje i to czasami nie mało. Jak policzysz to wszystko do kupy to też może się okazać że jesteś blisko PC.
Na W-2 niestety bym się nie załapał.
Gaz nie jest problemem sąsiadów za to kocioł na węgiel już tak więc do gazu, jako sąsiad nic bym nie miał. Mam za to nadzieję że na moim osiedlu nie będzie żadnego kopcącego dymem węglowym i czym popadnie komina. A argumentem jest przede wszystkim to że to się zwyczajnie NIE OPŁACA.

kbab
26-04-2011, 09:58
A argumentem jest przede wszystkim to że to się zwyczajnie NIE OPŁACA.
Mój kontrargument to ZAWSZE SIĘ OPŁACAŁO, już wcześniej wspominałem że w wielu tanich domkach popowodziowych we Wrocławiu ludzie dobudowali kominy - zatem jest to ewidentny dowód na to, że jeszcze się opłaca, może kiedyś doczekamy czasów, że "Twojsza" racja będzie górą, osobiście z racji wieku mam poważne wątpliwości, ja nie doczekam. Odnośnie W-2 to pewnie byś się załapał, bo warto trochę kWh pociągnąć z tańszej taryfy G12, aby się zmieścić w limicie - to rocznie kosztuje prawie 500zł a niektórzy liczą po 25gr/kWh w tańszej taryfie.

Liwko
26-04-2011, 10:04
mój kontrargument to zawsze się opłacało, już wcześniej wspominałem że w wielu tanich domkach popowodziowych we wrocławiu ludzie dobudowali kominy - zatem jest to ewidentny dowód na to, że jeszcze się opłaca, może kiedyś doczekamy czasów, że "twojsza" racja będzie górą, osobiście z racji wieku mam poważne wątpliwości, ja nie doczekam.

edukacja!!!;)

Liwko
26-04-2011, 10:55
przy W-2 nie wypada tak drogo.

http://biznes.interia.pl/wiadomosci-dnia/news/gazprom-szykuje-zima-potezna-podwyzke-cen-gazu,1629603,4199

kbab
26-04-2011, 12:14
będą nowe ceny to podstawimy do arkusza, policzymy, dzisiaj przy najbardziej optymalnym wykorzystaniu taryfy W-2 można wyciągnąć prawie 13000kWh przy cenie niecałe 19gr/kWh,
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=13
z prądu można o tym jedynie pomarzyć lub oszukać dystrybutora. Jak podskoczą ceny gazu, to o prądzie na pewno nie zapomną.

Liwko
26-04-2011, 12:30
będą nowe ceny to podstawimy do arkusza, policzymy, dzisiaj przy najbardziej optymalnym wykorzystaniu taryfy W-2 można wyciągnąć prawie 13000kWh przy cenie niecałe 19gr/kWh,
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=13
z prądu można o tym jedynie pomarzyć lub oszukać dystrybutora. Jak podskoczą ceny gazu, to o prądzie na pewno nie zapomną.

No ja mam kWh za 10gr (COP4), a prąd w Polsce jest i tak niemal najdroższy w europie, dlaczego, a no dlatego że nie mamy elektrowni atomowych i mam nadzieję że w tym temacie coś się w końcu zmieni.

kbab
26-04-2011, 12:45
No ja mam kWh za 10gr (COP4), a prąd w Polsce jest i tak niemal najdroższy w europie, dlaczego, a no dlatego że nie mamy elektrowni atomowych i mam nadzieję że w tym temacie coś się w końcu zmieni.

jak się mamy licytować to przebij mój koszt 0,0667zł/kWh z kominka, ale średnia w roku to 17gr/kWh liczone ze wszystkich nośników i całej zużytej energii w ub roku.

Liwko
26-04-2011, 12:56
jak się mamy licytować to przebij mój koszt 0,0667zł/kWh z kominka, ale średnia w roku to 17gr/kWh liczone ze wszystkich nośników i całej zużytej energii w ub roku.

To jest tylko złudne 0,066zł bo nie liczysz swojej pracy. Ja ostatnio uzupełniłem tylko zapasy po zimie nosząc kilkadziesiąt kilogramów drewna do domu i zajęło mi to około 30minut więc około 10zł. Tyle w tym czasie mogłem zarobić. A przecież ja spaliłem tej zimy niecałe 0,5m3 drewna. Kupiłem je drogie bo porąbane i wysezonowane. Gdy patrzę na "tartaki" u sąsiadów to jest mi ich naprawdę żal.

kbab
26-04-2011, 13:42
jak coś robię dla siebie i rodziny to tak swojego czasu nie cenię, od lat kupuję dębinę porąbaną, wysezonowaną, a jej cena dla mnie nie jest złudna - tyle płaciłem, pewnie w tym roku będzie drożej - już kasę szykuję.

hydraulik_
26-04-2011, 14:30
będą nowe ceny to podstawimy do arkusza, policzymy, dzisiaj przy najbardziej optymalnym wykorzystaniu taryfy W-2 można wyciągnąć prawie 13000kWh przy cenie niecałe 19gr/kWh,
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=13
z prądu można o tym jedynie pomarzyć lub oszukać dystrybutora. Jak podskoczą ceny gazu, to o prądzie na pewno nie zapomną.

A ile kosztuje energia przy cop np 3.Inna rzecz nie proponowałbym pompy czy solarów tam gdzie jest gaz ziemny

kbab
26-04-2011, 15:29
A ile kosztuje energia przy cop np 3.Inna rzecz nie proponowałbym pompy czy solarów tam gdzie jest gaz ziemny
koszt energii pobranej jest taki sam jak dla innych urządzeń, dobrodziejstwo cop (sprawność kotła) pozwoli jej pozyskać więcej.

hydraulik_
30-04-2011, 08:03
koszt energii pobranej jest taki sam jak dla innych urządzeń, dobrodziejstwo cop (sprawność kotła) pozwoli jej pozyskać więcej.

Nie rozumiem.Energia ma przecież różną cenę prąd ,olej,propan,drewno własne. Dla mnie istotne ile ja zapłacę za energie i wygoda .
Np kolektory dają prawi darmową energie ale mało i wymagają dużych inwestycji .Kolektory o mocy 3 kW (to tylko oszacowanie) kosztują około 12000 zł
A pompa 6kW 7000 zł.Pc może w tej wersji wspomagać nawet c.o.

hydraulik_
30-04-2011, 08:26
jeżeli ktoś podaje koszt solarów na poziomie 5000 zł to ja podaję koszt pc na poziomie 3500 .Bo to jest możliwe PC CHIGO na wyprzedaży i do samodzielnego montażu. da sie zrobić Tak jak solary postawione na działce 3 x 900 zł zasobnik 200 l 1800 zł sterownik 300 zł pompa 400 trochę rurek i glikol .Da się?

JacekW_BB
23-05-2011, 11:02
Dodajmy, że pompa ciepła może ogrzewać dom i wodę przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem.

Jacek Walewski
tel. 601096066