PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła Ekontech - producent pomp ze Strzegomia



Strony : [1] 2

deratus
27-04-2011, 06:26
Czy ktoś miał do czynienia z tą firmą? Jest to polski producent, który od wielu juz lat produkuje pompy ciepła, ale na tym forum jakoś mało popularny. Może macie więcej informacji na temat urządzeń tej firmy?

k***a*z
29-04-2011, 16:28
Czy ktoś miał do czynienia z tą firmą? Jest to polski producent, który od wielu juz lat produkuje pompy ciepła, ale na tym forum jakoś mało popularny. Może macie więcej informacji na temat urządzeń tej firmy?

Ja mam 14kw , działa na razie bez problemu . Co chcesz dokładnie wiedzieć o niej ?

hydraulik_
30-04-2011, 06:59
Ja mam polską pompę Hibernatusa Nie wiem czy to ten Strzegom .Ale nie jestem zadowolony .Ma niski cop około 2,2 .Inna rzecz ,że fajnie by było żeby produkować je w Polsce .Tylko uczciwie

tomek131
30-04-2011, 14:16
I tu można by zadać pytanie-co lepsze ,najtańsza ,najprostsza polska pompa ciepła gruntowa z odwiertami ,czy też może najdroższa ,najbardziej zaawansowana technicznie pompa powietrze/woda np taki Mitsubishi Zubadan.Koszty zakupu zbliżone

hydraulik_
30-04-2011, 14:44
I tu można by zadać pytanie-co lepsze ,najtańsza ,najprostsza polska pompa ciepła gruntowa z odwiertami ,czy też może najdroższa ,najbardziej zaawansowana technicznie pompa powietrze/woda np taki Mitsubishi Zubadan.Koszty zakupu zbliżone

Albo fuijtsu hp albo Atlantic TRI Parametry bardzo podobne tylko trzeba umieć czytać Działają też przy -25 C.
To prawie tak jakby zapytać a co zrobi Zubadan przy -26 C. Co nie zmienia Faktu że jest dobry.

To pytanie czy powietrzna ,czy gruntowa pozostanie na długo .Kiedyś było prościej wymienik pionowy czy poziomy.
Teraz już nie jest to takie istotne .Teraz gruntowa czy powietrzna.
Ja zamontowałem już wiele powietrznych .Sam też mam

deratus
01-05-2011, 08:39
Ja mam 14kw , działa na razie bez problemu . Co chcesz dokładnie wiedzieć o niej ?

Jak długo masz tę pompę, jesteś w 100 % zadowolony, czy też może zauważyłeś jakieś niuanse podczas użytkowania? I jaka firma montowała te urządzenie ?

tomek131
01-05-2011, 10:10
Hyrauli-ile kosztują takie pompy jak napisałeś w porównaniu do Zubadana?
Co do wyboru to gruntowa w/g mnie lepsza,ale może należy porównywać urządzenia w odpowiednich klasach ,czyli jak porównujemy Mitsubishi Zubadana to nie z polską jakąś małą firemką ,tylko bardzo wysoką klasą sprzętu w pompach gruntowych - czyli z jakimś tam np wieśkiem (choć mówią ,że to nie cudo) i to do tego nie z najprostszym modelem ,bo Zubadan też nie jest najprostszym modelem tej marki w dziedzinie pomp powietrznych.Więc porównajmy high-end w dziedzinie pomp powietrznych z tym samym w dziedzinie pomp gruntowych.Czuję ,że wyjdzie taka różnica cenowa ,że gruntowa w stosunku do powietrznej się nie zwróci.
Chyba ,że jest tak jak pisał Adam mk ,że przy minus 20 to COP powietrznej będzie 0.2

rwxw
01-05-2011, 10:30
przy minus 20 to COP powietrznej będzie 0.2
W naszych warunkach przy poprawnie skonstruowanym systemie zimą najgorsza gruntowa pc bedzie miała lepszy cop niż najlepsza powietrzna, więc nawet porównanie gruntowego low-enda z powietrznym hi-endem ma sens.

tomek131
01-05-2011, 14:07
Ale porównujmy całość tematu ,a nie kilkuprocentowy wycinek pod tytułem minus 20.
Aczkolwiek, ten wycinek, tzn zachowanie powietrznej pompy przy minus 20 dalej mnie ciekawi(szczególnie nominalny COP deklarowany przez Mitsubishi przy Zubadanie)

hydraulik_
01-05-2011, 14:08
Hyrauli-ile kosztują takie pompy jak napisałeś w porównaniu do Zubadana?
Co do wyboru to gruntowa w/g mnie lepsza,ale może należy porównywać urządzenia w odpowiednich klasach ,czyli jak porównujemy Mitsubishi Zubadana to nie z polską jakąś małą firemką ,tylko bardzo wysoką klasą sprzętu w pompach gruntowych - czyli z jakimś tam np wieśkiem (choć mówią ,że to nie cudo) i to do tego nie z najprostszym modelem ,bo Zubadan też nie jest najprostszym modelem tej marki w dziedzinie pomp powietrznych.Więc porównajmy high-end w dziedzinie pomp powietrznych z tym samym w dziedzinie pomp gruntowych.Czuję ,że wyjdzie taka różnica cenowa ,że gruntowa w stosunku do powietrznej się nie zwróci.
Chyba ,że jest tak jak pisał Adam mk ,że przy minus 20 to COP powietrznej będzie 0.2

Ja proponuje Atlantica Alfea TRI typ 16 temp maxymalna dla -20 to 60 C i moc 10 kW dla (chyba) 40 C na zasilaniu. trzy fazy koszt katalog 27000 zł
Cop w sezonie grzewczym dla budynku o zapotrzebowaniu 10 kW dl -20 C wynosi 3,3
Gruntówka np Stiebla 10 kW cop 4 to 7000 euro + odwiert.Mówimy o katalogu .Do powietrznej trzeba jeszcze dolicyzć zbiornik Cwu z zaworem i czujnikiem za max 2500 (200 litrów).Oczywiście mitsubishi ma wiekszy wybór i większe maszyny.Ile kosztuje zubadan o podobnych parametrach tzn 10 kW dla -20 C
Ten atlantic też pracuje w -25 C i ma jakąś moc ale ja nie wiem jakie.Więc porównajmy przy znanych parametrach.
Pozdrawiam

tomek131
01-05-2011, 16:40
Czyli w zasadzie drożej o odwierty minus 2500 zbiornik.A jak Altherma czy LG ?
Zubadan nie wiem ile,ktoś tu go miał ,nie wiem czy nie 35tys
Te ceny które podałeś to brutto czy netto?(wiem ,że katalogowe)

hydraulik_
01-05-2011, 18:26
ceny netto
A Alterma czy LG to są te słabsze 55 C przy -15 C (bez wtrysku do sprężarki)
Z altermą miałem problemy i słyszałem o problemach.Typ !6 kiepsko się odszrania.
Z Atlanticem nie mam żadnych problemów .Jest też tańsza wersja typ 16 23000zł odpowiednik Altermy.
Atlantic ma super wymiennik i automatykę

k***a*z
06-05-2011, 08:35
Jak długo masz tę pompę, jesteś w 100 % zadowolony, czy też może zauważyłeś jakieś niuanse podczas użytkowania? I jaka firma montowała te urządzenie ?

Pompa chodzi od listopada zeszłego roku , instalowałem sam , jedyne do czego można się przyczepić to dość głośna praca tzn. obudowa buczy .

deratus
06-05-2011, 14:10
Pompa chodzi od listopada zeszłego roku , instalowałem sam , jedyne do czego można się przyczepić to dość głośna praca tzn. obudowa buczy .
Trochę krótki czas użytkowania, żeby ocenić (bez)awaryjność tej pompy. Jeżeli chodzi o głośność to w tym roku podobno wprowadzono nową płytę wygłuszającą i bodajże tyrystory zamiast styczników (chyba tak się te elementy nazywały). A jaką masz instalację, kolektor poziomy czy pionowy i czy masz bufor?

k***a*z
07-05-2011, 16:18
Moja pompa jest na przekaźnikach ale one nie hałasują , bufora nie mam , jest tylko baniak 400L na ciepłą wodę , podłogówka bezpośrednio do PC , kolektor poziomy w sumie prawie 980mb rury.

andriuss
08-05-2011, 19:16
Szanowni,

Wielokrotnie przywołujecie Zubadana:
Nie chodziłem i nie pytałem po polskich firmach o Zubadana (nie ten etap), ale po 5-ciu sekundach szukania w guglu mam:

http://www.comfortableclimate.co.uk/zubadan_heat_pumps_to-25c_outside_temperature.html

Ja osobiście nie mam oporów przed sprowadzeniem takiej pompy z UK. Czy ja tu czegoś nie rozumiem, czy rzeczywiście w Anglii jest po prostu kilka razy taniej i nikt sobie nie zadaje trudu, aby wyjść z zakupami poza granice?

Wiele godzin spędziłem analizując archiwalne temperatury, z czego mi wyszło, że powietrze-woda z powodzeniem wystarcza w tym klimacie, a inwestowanie w odwierty i glikol mija się z celem. Ciut więcej nt. jest na stronie 878 najdłuższego wątku w dziale pompy ciepła, na życzenie mogę podzielić się wynikami obliczeń.

tomek131
08-05-2011, 21:33
Daj to na jakiś główny wątek o pompach,wcale bym się nie zdziwił ,Polska to taki kraj, gdzie bardzo często nowości lub wyroby postrzegane jako luksusowe (a w całym cywilizowanym świecie zwyczajne)są sprzedawane ze 100% marżą.Pamiętam, jak zegarki Swatch z 10lat temu u nas były sprzedawane z pięknych gablot jako coś niemal luksusowego,będąc na urlopie we Włoszech te zegarki trzymali na kilogramy walające się po szufladach w każdym byle jakim sklepie i kosztowały sporo poniżej 50% tego co w Polsce.

Włodek W.
01-06-2012, 19:33
PuK {Puk----działa 6lat i jest cieplutko w zimie przy najwiekszych mrozach i bez bufora

Pascalt
12-02-2013, 14:51
Może ktoś jeszcze wypowie się na temat tych pomp?

Adam34
12-02-2013, 19:02
Może ktoś jeszcze wypowie się na temat tych pomp?
Ekontech czy Ecopol to prawde mówiąc tzw chinki, co nie znaczy że złe, poprostu są robione w państwie środka na zlecenie jak wiele innych rzeczy sprzedawanych w tym świecie pod różnymi brandami, co istotne, uważam że mają bardzo dobre ceny do tego co tak naprawde oferują i pewnie gdyby miały ładniejsze obudowy i znane logo kosztowałyby z 50% więcej , są bardzo dobrą alternatywą dla powietrznych wymysłów, za często większe pieniądze.
I dobrze dobrana pompa+ instalacja to gwarancja śmiesznych pieniędzy za ogrzewanie domu

wihajster
12-02-2013, 19:17
Ekontech czy Ecopol to prawde mówiąc tzw chinki,
Chinka? Że CO???
Co za brednie wypisujesz, nawet jeśli to moja konkurencja to nie mogę inaczej jak stanąć w obronie POLSKIEJ MYŚLI TECHNICZNEJ!
Chinkę to spotkasz gdzie indziej.
Np. w wątku ulubionym przez użytkownika "jbloch".

PS.
Mojemu szwagrowi marzy się 17-letnia Koreanka, co Wy na to? :D

jbloch
12-02-2013, 19:37
Chinka? Że CO???
Co za brednie wypisujesz, nawet jeśli to moja konkurencja to nie mogę inaczej jak stanąć w obronie POLSKIEJ MYŚLI TECHNICZNEJ!
Chinkę to spotkasz gdzie indziej.
Np. w wątku ulubionym przez użytkownika "jbloch".

PS.
Mojemu szwagrowi marzy się 17-letnia Koreanka, co Wy na to? :D
A co one mają z polską myślą techniczną wspólnego?One są po prostu w jakimś tam stopniu montowane/składane z elementów , produkowanych w większości poza granicami naszego kraju ,już nie wnikam jak daleko od granic naszego kraju, ani na jakim kontynencie.

k***a*z
12-02-2013, 19:45
Pyxis ma taką pompę, w Strzegomiu znam jeszcze 3 osoby z tymi pompami nikt nie narzeka. Byłem kilka razy u nich w firmie, widziałem pompy podczas budowy. Z budową PCi nie ma żadnej filozofii, sprężarkę i tak kupują od producenta, podzespoły raczej też , składają to do kupy i do klienta. Trwałość ? zapewne jak u innych. Wcześniej pisałem że pompa trochę hałasuje, dołożyli mi dodatkową blachę i pompa się uspokoiła, tzn. na początku pracy jest głośniejsza a po chwili trochę cichnie(chyba musi dostać temperatury). W nocy jej nie słychać. Prawdę mówiąc to nie mam porównania bo tylko Ekontechy widziałem.

rwxw
12-02-2013, 19:49
A co one mają z polską myślą techniczną wspólnego?One są po prostu w jakimś tam stopniu montowane/składane z elementów.
To poskładanie i dobór odpowiednich elementów jest właśnie tą myślą techniczną, Trudno, żeby robili swoje sprężarki...

Pyxis
12-02-2013, 20:24
Może ktoś jeszcze wypowie się na temat tych pomp?

Ja mam io zadowolonym jak prosie w blocie ;)

Pyxis
12-02-2013, 20:26
Ekontech czy Ecopol to prawde mówiąc tzw chinki,

A skad Ci to chlopie do glowy przyszlo? Bylem, ogladalem jak ludki skladaja je do kupy w Strzegomiu. Palnik i jazda. :)

jbloch
12-02-2013, 20:40
To poskładanie i dobór odpowiednich elementów jest właśnie tą myślą techniczną, Trudno, żeby robili swoje sprężarki...
Może po prostu inaczej rozumiemy pojęcie polskiej myśli technicznej.Ja uwżam że polską myślą techniczną był np. samochód Syrena , czy motocykl Junak.Polscy inzynierowie nie wymyślili ani samochodu ,ani motocykla, ale rozrysowali na deskach kreślarskich od podstaw wszystko jak ,trzeba , inni wyprodukowali te części w polskich fabrykach , a inni polscy robotnicy poskładali to w polski wyrób .Nawet jak były na początku problemy z np. wyprodukowaniem dobrego gaźnika do junaka( na początku ściągali gaźniki z Angli , o ile dobrze pamiętam) , to jakoś polscy inżynierowie ,uporali się z tym i w końcu stworzyli gażnik który z powodzeniem zastąpił ten ściągany z zachodu-i to uważam za polską myśl techniczną .A składanie czegoś z elementów (myśl techniczna inżynierów z innych krajów) to też oczywiście sztuka, żeby wyprdukować dobry produkt (jakimi są tzw. polskie pompy ciepła), ale nazywać te pompy polską myślą techniczną to stwierdzenie trochę górnolotne, tak uważam.

jbloch
12-02-2013, 20:45
myli się pan z prawdą....
Fakt fajna pc , solidnie wygląda , choć na prawde prosta pc to jest ta którą ja mam , zapewniam cię że o wiele bardziej prosta w budowie.Tylko pokaż mi które to części są polskie.

jbloch
12-02-2013, 20:53
a i tak jeszcze jedna rzecz rzucająca się bardzo w oczy(a może w kieszeń), czemu robotnik w Angli kupi za dwie pensje pc ZUBDANA ,a polski robotnik ile za dwie pensje kupi polskiej pc?

Pyxis
12-02-2013, 20:58
Wcześniej pisałem że pompa trochę hałasuje, dołożyli mi dodatkową blachę i pompa się uspokoiła,

U mnie troszke buczala obudowa, ale wystarczylo dokrecic nieco sruby na ktorych wisi przedni panel i sie uspokoilo.

rwxw
12-02-2013, 21:00
Może po prostu inaczej rozumiemy pojęcie polskiej myśli technicznej.Ja uwżam że polską myślą techniczną był np. samochód Syrena , czy motocykl Junak.
Tak, chyba nie zauważyłeś, że czasy się zmieniły. Dziś jest kilka specjalistycznych firm na świecie które mają technologię żeby robić np. sprężarki, twarde dyski, pamięci ram, reflektory samochodowe i tysiące innych komponentów. Później się te komponenty składa i nie zawsze jest to trywialne - tak dziś funkcjonuje wiele znanych i nie znanych firm. Wracając do historii dziś części do Junaka też możesz kupić w Chinach.

wihajster
12-02-2013, 21:13
A składanie czegoś z elementów (myśl techniczna inżynierów z innych krajów) to też oczywiście sztuka, żeby wyprdukować dobry produkt (jakimi są tzw. polskie pompy ciepła), ale nazywać te pompy polską myślą techniczną to stwierdzenie trochę górnolotne, tak uważam.

Fakt fajna pc , solidnie wygląda , choć na prawde prosta pc to jest ta którą ja mam , zapewniam cię że o wiele bardziej prosta w budowie.Tylko pokaż mi które to części są polskie.
Mówiłem że z Tobą nie będę dyskutował. Ale k...ca mnie bierze jak czytam takie idiotyzmy.
Żeby coś było polską myślą techniczną musi być wszystko polskie? Rurki miedziane, drut w cewce elektrozaworu muszą być z KGHM a szkiełko wziernika z polskiego szkła z polskiej huty?
Czy ja, pisząc soft do mojej PC, polskiej PC, piszę soft amerykański bo producent mikrokontrolera ma siedzibę w USA? Czy tajwański bo mikrokontrolery produkują w Tajwanie?
Czy ja, pisząc soft na fotelu z polskiej fabryki, tworzę oprogramowanie polskie czy w 50% polskie, bo kompilator mam "nie polski"??

Powiem ci tylko tyle: ja się swoich pomysłów nie wstydzę bo technicznie nie są gorsze od czołówki z branży.

I nigdy nie zastosuję sprężarek takich jak ty masz w swojej wspaniałej pompie o światowej nazwie Meeting ani nigdy nie będę sprzedawał pomp o mocy 7kW które ledwo osiągają 4,5kW.

Pyxis
12-02-2013, 21:40
I tu można by zadać pytanie-co lepsze ,najtańsza ,najprostsza polska pompa ciepła gruntowa z odwiertami ,czy też może najdroższa ,najbardziej zaawansowana technicznie pompa powietrze/woda np taki Mitsubishi Zubadan.Koszty zakupu zbliżone

Jesli chodzi o koszta eksploatacji, to jednak gruntowa wypada rewelacyjnie :) Trudniej tez dac d..y przy jej montazu. Mi to podlaczyli zwykli hydraulicy ktorzy kotly podlaczali do tej pory. Powiedzialem tylko jak.

Pyxis
12-02-2013, 21:41
Mówiłem że z Tobą nie będę dyskutował. Ale k...ca mnie bierze jak czytam takie idiotyzmy.

Teraz wiesz co czuje, jak sie udzielam w niektorych tematach :)

pitersson
13-02-2013, 10:47
Teraz wiesz co czuje, jak sie udzielam w niektorych tematach :)
Z gory napisze abys nie bral mojego posta za,, atak'' na Ciebie. To ze sie udzielasz to oki, tylko raczej nie stawiaj sie na rowni z wichajstrem w dziedzinie PC i mysle ze ta k....ca pojawia sie z zupelnie innych powodow... bo po czesci to my czasami (nie zawsze) jestesmy,, producentami'' idiotyzmow:) ktore moga pojawiac sie z mojej czy twojej niewiedzy na tematy PC, bo jestesmy(szczesliwymi) uzytkownikami takiego sytemu a nie musimy od razu wiedziec wszystkiego.Jesli Cie urazilem to sorki ale gdy przeczytalem twojego posta to pojawil sie na mojej twarzy banan:D

sSiwy12
13-02-2013, 11:01
Moim zdaniem, polskie PCi mają przewagę nad "markowymi" właśnie z racji tego, że są "składakami".
Złożone są z części (podzespołów) typowych i "znormalizowanych". W przypadku awarii bez problemów znajdzie się część pasującą, do danej konstrukcji (tak jak to pisał ktoś wcześniej).
"Markowe" zwłaszcza dużych producentów, maja części dedykowane tylko dla danego producenta, a nawet danego typu PCi - a to oznacza, że w większości przypadków części muszą być oryginalne (czytaj z magazynów producenta). Często dotyczy to "pierdół", ale te potrafią być bardzo kosztowne, bo produkcja niskoseryjna - a im później nastąpi awaria tym problem poważniejszy i kosztowniejszy.

Ps. A wspomniana tu Syrenka, była typowym składakiem i to z założenia. Jedynie obudowa (karoseria) była "autorska".

Pyxis
13-02-2013, 12:29
Z gory napisze abys nie bral mojego posta za,, atak'' na Ciebie. To ze sie udzielasz to oki, tylko raczej nie stawiaj sie na rowni z wichajstrem w dziedzinie PC i mysle ze ta k....ca pojawia sie z zupelnie innych powodow... bo po czesci to my czasami (nie zawsze) jestesmy,, producentami'' idiotyzmow:) ktore moga pojawiac sie z mojej czy twojej niewiedzy na tematy PC, bo jestesmy(szczesliwymi) uzytkownikami takiego sytemu a nie musimy od razu wiedziec wszystkiego.Jesli Cie urazilem to sorki ale gdy przeczytalem twojego posta to pojawil sie na mojej twarzy banan:D

Co to za mania tego forum, zeby sie caly czas porownywac. :D
Nie mam sie za guru w temacie pomp, ale mam chyba na tyle wiedzy co do zasady ich dzialania (do tego nie trzeba byc instalatorem), zeby widziec kiedy ktos wypisuje bzdury czy nawet idiotyzmy. Zauwaz, ze bardzo rzadko wypowiadam sie w sprawach stricte dotyczacych technicznych aspektow instalacji. Jesli chodzi o sprawy teoretyczne, to wybacz, ale nie mam kompleksow ani w stosunku do Wihiego, ani do kogokolwiek innego.

pitersson
13-02-2013, 12:33
Co to za mania tego forum, zeby sie caly czas porownywac. :D
Nie mam sie za guru w temacie pomp, ale mam chyba na tyle wiedzy co do zasady ich dzialania (do tego nie trzeba byc instalatorem), zeby widziec kiedy ktos wypisuje bzdury czy nawet idiotyzmy. Zauwaz, ze bardzo rzadko wypowiadam sie w sprawach stricte dotyczacych technicznych aspektow instalacji. Jesli chodzi o sprawy teoretyczne, to wybacz, ale nie mam kompleksow ani w stosunku do Wihiego, ani do kogokolwiek innego.

spoko tak jakos dziwnie zareagowalem moze dlatego ze wczoraj ,,sledzik ostro plywal'':)

jbloch
13-02-2013, 18:17
Tak, chyba nie zauważyłeś, że czasy się zmieniły. Dziś jest kilka specjalistycznych firm na świecie które mają technologię żeby robić np. sprężarki, twarde dyski, pamięci ram, reflektory samochodowe i tysiące innych komponentów. Później się te komponenty składa i nie zawsze jest to trywialne - tak dziś funkcjonuje wiele znanych i nie znanych firm. Wracając do historii dziś części do Junaka też możesz kupić w Chinach.
Do tego współczesnego junaka to w chinach części kupisz , ale to nie ma nic wspólnego z polskim junakiem, poza nazwą , po prostu gość wykupił prawa do marki junak z upadającego polmo szczecin i pod nazwą junak próbuje sprzedawać motocykl i to akurat chińskiej myśli technicznej.To że czasy się zmieniły , to na pewno zauważyłem, wystarczy spojrzeć ile części np. w markowych pc jest produkowanych poza krajem w którym się je składa
.Taki potentat w produkcji sprężarek jak copeland produkuje je w 90% w chinach , ale jest to akurat amerykańska myśl techniczna , bez względu gdzie je się produkuje, bo o myśli technicznej nie decyduje to gdzie daną rzecz się produkuje , ani z czyich surowców się je produkuje.

rwojtek
13-02-2013, 19:42
(...) ale jest to akurat amerykańska myśl techniczna , bez względu gdzie je się produkuje, bo o myśli technicznej nie decyduje to gdzie daną rzecz się produkuje , ani z czyich surowców się je produkuje.

tak tak, ale po co wyważać otwarte drzwi? Czasem jest lepsze wrogiem dobrego. Cieszmy się, że w Naszym kraju są ludzie chętni wykorzystać zagraniczną produkcję części i sami produkują (montują) urządzenia, które gdyby miały lepszą reklamę i marketing to pewnie już dawno sprzedawałyby się za Odrą.
Dzięki takim zapeleńcom wielu z Nas oszczędza przy zakupie a wielu innych ma pracę przy tej produkcji PCi, a jeszcze inni mogą tu sobie podyskutować a czasem nawet wykrzyczeć się tak, że aż wątrobę widać.
Pozdrawiam

autorus
20-10-2013, 06:50
w jaki sposób dobiera się kolektor poziomy do tych pomp? Wcześniej mnie to nie interesowało bo po prostu miałem za mało miejsca, ale dokupiłem obok działeczkę ponad 1200m2, no i może by dało radę. Wody gruntowe mam dość wysoko - jakieś 2-2,5m.

Pyxis
20-10-2013, 08:35
w jaki sposób dobiera się kolektor poziomy do tych pomp? Wcześniej mnie to nie interesowało bo po prostu miałem za mało miejsca, ale dokupiłem obok działeczkę ponad 1200m2, no i może by dało radę. Wody gruntowe mam dość wysoko - jakieś 2-2,5m.

Kolektor dobierasz do zapotrzebowania domu na cieplo. Przy takiej dosyc nietypowej bryle pewnie robiles OZC. Jak podzielisz sie danymi, to cos podpowiem(y).
Jesli dokupiles 12 arow ziemi, to do swojego domu bedzie tam miejsca pewnie na 3 kolektory plaskie a nie tylko jeden. :)

autorus
20-10-2013, 10:01
z wyliczeń wychodzi 15kw na ogrzewanie.

Pyxis
20-10-2013, 10:02
z wyliczeń wychodzi 15kw na ogrzewanie.

Czyli z CWU bedzie jakies 16-17kW (4 osoby).
A jakie zapotrzebowanie domu na cieplo wyszlo z obliczen?

autorus
20-10-2013, 10:23
obciążenie cieplne budynku ( piszę z ozc) = 13213W

Pyxis
20-10-2013, 11:01
obciążenie cieplne budynku ( piszę z ozc) = 13213W

Podaj wartosc zapotrzebowania na cieplo. Bedzie miala nie jednostke mocy (W) a energii (Wh). Ile Twoj dom potrzebuje energii w sezonie.

Pyxis
20-10-2013, 11:02
Podaj wartosc zapotrzebowania na cieplo. Bedzie miala nie jednostke mocy (W) a energii (Wh). Ile Twoj dom potrzebuje energii w sezonie.


z wyliczeń wychodzi 15kw na ogrzewanie.

Tutaj wiecj jakos wyszlo, czy to co innego?

acerspacer
26-11-2013, 16:38
Ja mam PC Ekontech Pracuje u mnie od 2008.W międzyczasie miałem stres bo przechodziła w awarie (2 late temu) po kontakcie z właścicielem zasugerował mi sprawdzenie pompy obiegowej od DZ.Okazało sie ,że padła.Nie kupiłem drugiej tylko znalazłem gościa który je regeneruje.Koszt nie pamiętam ile ale był groszowy w porównaniu do zakupu nowej obiegówki.Pompki obiegowe nie były wtedy na wyposażeniu pompy tylko był to oddzielny element zewnętrzny (teraz podobno zostało to wpakowane do obudowy), choć nie koniecznie to plus.W przypadku awarii może się okazać ,że tylko właśnie pasuje konkretny dedykowany model.Może , ale nie musi.Rok temu energetyka coś kombinowała ostro z prądem i zobaczyłem,że sterownik średnią dobową pokazuje z momentu załączenia prądu i sie ona nie zmienia.Ma to akurat duże znaczenie dla przechodzenie miedzy trybami lato-zima.Po konsultacji sterownik został naprawiony przez producenta (akurat z mojej okolicy choć proponowano mi ewentualne przesłanie go) w mojej ulubionej cenie czyli za darmo.Podobno coś od ciągłego włączania i wyłączania prądu w oprogramowaniu klękło i zajęło im to moment.
Zużycie prądu odkąd zdałem dom i mam taryfe g12g rewelacja.Grzane około 210 m2 podłóg.W domu 24 stopnie bo tak lubimy.
Czy kupiłbym ją drugi raz? Na pewno bym to poważnie rozważył.Cena rozsądna.eksploatacja poza dwoma niuansami bezproblemowa.Podobno droższe modele maja bardziej rozbudowane menu...tylko czy warto za to ekstra płacić każdy musi sam sobie odpowiedzieć.
Kolektor mam płaski.Grunt gline.

Zigobar
26-11-2013, 17:21
Witaj, acerspacer.
Jaki model tej obiegówki w DZ?
Czym zalane DZ?
Kolektor spiralny, czy liniowy?
Jaka ilość i długość pętli?
Jaka średnica rur?
Jaka moc PC?
Jakie najniższe zanotowane temperatury DZ?

acerspacer
27-11-2013, 10:02
Witaj, acerspacer.
Jaki model tej obiegówki w DZ?
Czym zalane DZ?
Kolektor spiralny, czy liniowy?
Jaka ilość i długość pętli?
Jaka średnica rur?
Jaka moc PC?

Jakie najniższe zanotowane temperatury DZ?

Model-zerkne w domu-teraz jestem w pracy
D Z glikol
Kolektor spiralny-3 pętle po 200 mb średnicy jak dobrze pamiętam 32, a w studzience to połączone w 40-ke
PC ...no właśnie albo 10 KW albo 12 KW zerkne w domu to napisze:)kiedyś to pamiętałem
Temperatury i zużycie miałem ponotowane z każdego dnia przez pierwsze 2 lata w telefonie,ale padł i jakoś tak poszły dane się sypać.Kiedyś kręciło mnie codzienne notowanie danych ,obliczanie zużycia-mam podlicznik na PC.Miałem wtedy świetne samopoczucie i świadomość dobrej decyzji.Teraz oswoiłem sie z tym i zajmuje sie innymi sprawami (chobby sie mi zmieniło:) ).Jednak wedle mej ulotnej pamięci i szczątkowych danych-akurat w telefonie nowym mam jeden zapis z 03.02.2012 z podanym stanem licznika i pisze tam następująco:
wieczorem (03.02.2012) -11,7 stopni od tygodnia fest mróz temp.D Z spadła do 6 stopni.Wiem ,że mój instalator gdy w pierwszym i drugim roku się z nim konsultowałem i podawałem t.d.z. mówił że mam rewelacje.Ja sie tego trzymam.Dla mnie są istotne niskie rachunki i komfort cieplny w domu.Ja sobie chwalę tą pompe.Obok mojego ogrodzenia przebiega gaz i nawet nie myślałem o podłączeniu go bo i po co.Teraz z pertspektywy czasu wybudowałbym tylko komin do kominka bez kanałów wentylacyjnych(mam dwa kominy) i za zaoszczędzone pieniądze zrobiłbym reku.

Pyxis
27-11-2013, 11:42
Masz rozjechane termometry raczej niz temp DZ poziomego na poczatku lutego 6*C (zakladam, ze nie zakopales rur DZ na 4m i mieszkasz w Polsce).

acerspacer
27-11-2013, 13:06
Masz rozjechane termometry raczej niz temp DZ poziomego na poczatku lutego 6*C (zakladam, ze nie zakopales rur DZ na 4m i mieszkasz w Polsce).

Czemu tak twierdzisz?Nie przeczę tylko po prostu pytam..
Ale DZ mam zakopane na 2,5-3 m głębokości.miało być na 2 m ale się rozpędził koparkowy i wyszło mu od 2,5 do 3 AUTENTYCZNIE choć akurat nie wiem czy to mi daje jakis zysk względem 2m.
Jak robiłem DZ to przyszła babka ode mnie z osiedla która ma pompę też z Ekontechu i stwierdziła że jej mąż zakopał na metrze a to strefa przemarzania.Ona była niezadowolona.

acerspacer
27-11-2013, 13:43
A i jeszcze jedno.Jak był u mnie mój instalator to stwierdził że jest super i że u wielu rury wychodzące z kotłowni są po prostu pokryte szronem.U mnie nic takiego do tej pory nie zauważyłem.Mówił mi to gdy przyjechał jakiś miesiąc po odpaleniu-pompa odpalona w zime i mówił to samo gdy był np w zime 2 lata temu gdy zmieniłem padniętą obiegówkę .Był zaproszony prze zemnie wtedy na przegląd (płatny:( )

Pyxis
27-11-2013, 14:37
No to masz zakopena DZ ekstremalnie gleboko. :)
Na 3m nieobciazony grunt w lutym ma nieco ponizej 6*C. Jak dodac do tego ze terometr zawyza (tak o 1*C to "norma"), to moze faktycznie na pompie pokazywac w okolicach 6*C. Najczesciej zakopuje sie DZ jednak na 1,5m stad moje szczere zdziwienie i powatpiewanie w realnosc tej temperatury DZ.

http://www.szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_gle bokosci.jpg

niedowiarek
27-11-2013, 21:28
No to masz zakopena DZ ekstremalnie gleboko. :)
Na 3m nieobciazony grunt w lutym ma nieco ponizej 6*C. Jak dodac do tego ze terometr zawyza (tak o 1*C to "norma"), to moze faktycznie na pompie pokazywac w okolicach 6*C. Najczesciej zakopuje sie DZ jednak na 1,5m stad moje szczere zdziwienie i powatpiewanie w realnosc tej temperatury DZ.


Dla porównania u mnie w trakcie zakopywania rurek:
169942

Gościu w wykopie słusznego wzrostu (jakieś 1,8m). A temperaturki dz pod koniec sezonu stoją okrakiem na zerze (+1,8/-1,8, a i niżej potrafią).
Temp. dz poziomego bardziej zależy od rodzaju gruntu i ilości wody, najlepiej płynącej niż od głębokości. Ważne żeby poniżej strefy przemarzania - no chyba, że bezpośrednie parowanie - wtedy nawet płycej układają.

acerspacer
29-11-2013, 09:52
Wczoraj pokazywało mi temp. DZ 12-12,5.Grunt mam glię do kwadratu.
A jeśliby miały być cyt. "rozjechane termometry" to jak ja czyli laik może to sprawdzić?
Kurde jak zakładałem PC w 2008 to jakoś nie było za wiele tematów na forach o PC.Chyba ,że źle szukałem.
Jak robiłem kolektor to większość osób pukała się w głowę i się podśmiewali ze mnie.Teraz płacą abonament za gaz i mają kotłownie w salonach-kominek bo gaz wychodzi niechudo.Ja uważam że PC to dobra decyzja.
Teraz tak sobie marzę, że jak dożyję do emerytury , dzieci wyniosą się z domu to ta chata będzie SPORO ZA DUŻA i wtedy wybuduję malutki domek ale teraz mam chopla na punkcie domu pasywnego.Widziałem takie w eksploatacji rewelacja.Koszt utrzymania domu akurat na nasze emerytury:( Budowy niekoniecznie

Pyxis
29-11-2013, 10:27
Wczoraj pokazywało mi temp. DZ 12-12,5.Grunt mam glię do kwadratu.
A jeśliby miały być cyt. "rozjechane termometry" to jak ja czyli laik może to sprawdzić?


Zawsze mozesz przymocowac sonde termometru przylgowo do rurki. Wczesniej trzeba na wodzie lodowej zrobic skalowanie i znac poprawke dla termometru. Robisz w plastikowym kubku mieszanine wody (<>100ml) z kilkoma kostkami lodu i mieszasz pare minutek sonda od termometru. Patrzysz jaka temperature pokazuje. Powienien (z dosyc dobrym przyblizeniem) 0,0*C, Notujesz poprawke i korygujesz jego pozniejsze wskazania o ta wartosc.
Sa tez skalowane termometry rteciowe z dokladnie ustalona poprawka w warunkach laboratoryjnych, ale dla naszych celow to juz chyba sensu nie ma najmniejszego.

PS.
Ja uzywam takich:

227397

Tomaszs131
27-01-2014, 14:31
Tak czytam I coraz bardziej przekonuje sie do Ekontecha.
Pompa skladana w kraju, na porzadnych podzespolach, a co najwazniejsze- koszt czesci napewno tanszy od tych z zachodu - "Weska" czy "Alphy".

trt
05-11-2014, 08:47
Mam problem z pompą PCSK 8kW od Ekontecha. Przy załączaniu ogrzewania CWU przy termperaturze skraplacza ~50 st. C pompa się wyłącza i pokazuje się komunikat "awaria" lub wywala bezpieczniki. Próbujemy z instalatorem zdiagnozować problem - wężownica w zasobniku nie jest zapowietrzona ( woda się ogrzewa aż do wyłączenia). Miał ktoś podobny problem?

tymczasowy19
05-11-2014, 09:10
uderzaj do Pyxisa
http://forum.muratordom.pl/member.php?146833-Pyxis
on ma tego samego "klamota" ;)

Pyxis
05-11-2014, 09:13
Mam problem z pompą PCSK 8kW od Ekontecha.

Czy problem wystepuje na nowej instalacji (wczesniej dzialalo i przestalo, czy to odpalenie nowej instalacji)?
Po jakim czasie od zalaczenia grzania CWU pompa przechodzi w awarie?

trt
05-11-2014, 09:19
Nowa instalacja, nie działa od początku (od tygodnia). CO grzeje bez problemu.

Wg moich obserwacji pompa wyłącza się przy dojściu temp skralplania do ~50 C. Jeśli temperatura w zasobniku jest na poziomie 40C to trwa to chwile, jesli jest mniej to do czasu aż temp skraplania dojdzie do tych 50 stopni. Temperatura skraplania podnosi się bardzo szybko ( od 30C do 50C w jakieś 3min)

Pierwszą diagnozą było zapowietrzenie wężownicy ale po odpowietrzeniu dalej powtarza się sytuacja.

Pyxis
05-11-2014, 09:38
Jaki to zasobnik i do jakiej temperatury zadanej grzejesz CWU (z jaka histereza)?

Mi to wyglada ewidentnie na jakies problemy z odbiorem ciepla przez zasobnik CWU. Jesli masz mala wezownice i cieple zpoziome DZ, to tak sie moze dziac. Przyczyna moze byc tez niedostateczny przezplyw przez skraplacz przy grzaniu CWU.

PS.
Napisz tez jaki masz sterownik

trt
05-11-2014, 09:57
Zasobnik to Biawar Mega Solar 300l z 2 szeregowo połączonymi wężownicami. Temperature CWU zadałem na 50C, histerezę na 1C.

Dolne źródło poziome spiralne 4x150 pe40. Z tego co pamiętam temperatura dolnego źródła w okolicach 8C była wczoraj.

Szczerze mówiac to nie jestem pewien jaką mam wersję sterownika RX910. Muszę w domu sprawdzić w papierach. Sterownik wydaje się dość archaiczny - mogę ustawic tylko 2 przediały grzania (komfort) w ciągu doby.

Też wydaje mi się, że coś jest z odbiorem ciepła bo temperatura skraplacza za szybko rośnie. Instalator powiedział, że w sumie to powinna dojść to ~60C przy ustawionej temperaturze CWU na 50C więc już sam nie wiem.

Vld
05-11-2014, 10:39
Jakie średnice mają te wężownice, jak małe (mniej niż 3/4) połącz równolegle. Histerezę daj 10-20C jak czujnik jest w połowie zbiornika. Pompę GZ daj na max, pompę DZ na min. W sterowniku podnieś próg alarmu do 60C, jak ci potrzebna CWU 50C. Nie wystarczy ci 43-35C?

Pyxis
05-11-2014, 10:40
Czyli pompa ma zadana temperature CWU na 50,6*C. Suma pow wezownic w tym zasobniku to ~2,5m2, wiec bez szlenstw, a Ty masz na wyjsciu pompy ciepla teraz pewnie z 10-11kW przy cieplym poziomym DZ.

Ustaw na sterowniku zdana temperature na 45*C i sprawdz czy dogrzeje bez problemow. Mozesz tez wejsc w tryb serwisowy na sterowniku i w "Parametry podstawowe" na temperature zadana skraplacza. Pewnie jest na 50*C co przy Twojej konfiguracji jest za niska wartoscia. Przestaw ja na 60*C. Podczas grzania CWU obserwuj na wyswietlaczu temperature skraplacza.

Troszke dziwne jest, ze pompa wchodzi w awarie, bo raczej powinna taktowac przy grzaniu CWU (wylaczac i wlaczac sprezarke bez zatrzymywania sie w trybie awaria) po przekroczeniu tej temperatury zadanej skraplacza. Przynajmniej u mnie tak reaguje.

Jesli masz RX910, to na nim pomimo jego topornosci wszystko idzie ladnie wysterowac. Ja uzywam go do grzania w tanim pradzie i bardzo fajnie sie sprawdza.

Pyxis
05-11-2014, 10:42
Histerezę daj 10-20C jak czujnik jest w połowie zbiornika. Pompę GZ daj na max, pompę DZ na min. W sterowniku podnieś próg alarmu do 60C, jak ci potrzebna CWU 50C. Nie wystarczy ci 43-35C?

U mnie histereza jest na 2K. ;)

A wlasnie zapomnialem o polozeniu czujnika. Mi domyslnie wepchali w dolne gniazdo zasobnika. Trzeba dac w gorne.

Vld
05-11-2014, 10:48
A korzystasz z 300l zasobnika 0-1?
Jak nie to chyba lepiej wykorzystywać jego pojemność i nie grzać co chwila jak by miał 30l, a nie 300L
Dogrzewanie po 2K to masz równą i stałą temperaturę skraplania ok 55C, jak zaczniesz grzać zbiornik w 2/3 zimny, to średnia ci spadnie do np 45C.
Zaoszczędzisz więc 50 gr na waciki.

Pyxis
05-11-2014, 10:52
Ja grzeje z podbiciem w tanim pradzie (o 7K), ale z histereza 2K. Taka histereza zapewnia utrzymanie zadanej temparatury w strefiew drogiej i taniej. Co wazne minimalizuje grzanie w strefie drogiej do potrzebnego minimum.
Taka "technika" grzania wynika z niedobranej pow wezownicy do mocy pompy. U kolegi trt jest taka sama sytuacja. Jak mial bym zasobnik z 6m2 wezownicy, to bym grzal 1-2x na dobe z duzo wyzsza sprawnoacia, a tak mam 4-5 cykli i 25% w drogiej taryfie.

Vld
05-11-2014, 12:04
Taniej czy nie nie ważne. Ważne że pompa będzie miała łatwiej.

Pyxis
05-11-2014, 12:15
Nie bedzie miala nic latwiej niz ma teraz.
Pewnie nie do konca mowimy o tym samym.

Jak bym mial 20K histerezy, to "CWU" mogla by miec u mnie przy duzym rozbiorze 28*C. Nie byloby tez mozliwosci wystarwoania tego do pracy w tanim pradzie.

Nie wazne. Jak dojdzie dlaczego pompa sie wylacza w awarie, to napisze mu jak ustawic w jego przypadku grzanie CWU. Tak zeby w tej konfiguracji dzialalo w tanim pradzie (jesli korzysta) i nie nadwyrezalo sprezarki.

rwojtek
05-11-2014, 12:23
Pyxis a mi możesz napisać jak ustawić parametry?
W tym sezonie nie grzeję jeszcze cwu, ale na zaś przyda się :D

Pyxis
05-11-2014, 12:50
Wiesz, to zalezy od tego jaki masz "sprzet".
U mnie jest tak, ze jest spora moc pompy i (za)mala wezownica w zasobniku. Ten parametr mi wyznacza maksymalna temperature skraplacza jaka ustawiam na pompie. Musi byc nizsza niz zadzialanie presostatu, bo wtedy wchodzi w wylaczenie w trybie "awaria". U mnie jesli na zasilaniu zasobnika CWU mam 56*C to sterownik pokazuje ~63*C na skraplaczu. mam graniczna wylaczenia sprezarki na 64*C. Wyzej pewnie mozna, ale szkoda mi katowac pompe do tego z marnym COP. Przy takim ustawieniu moge dogrzac CWU do 48*C (zadana 47*C z histereza 2K) przy letnich temperatura DZ w granicach 17*C. Przy takich ustawieniach pompa nie taktuje, ale nie jest tez dogrzwana oczywiscie cala objetosc zasobnika. Mierze tempareature w gornym gniezdzie.
W drogim pradzie jest obnizenie temperatury zadanej CWU o 7K, czyli pompa zacznie w drogimpradzie grzac gdy zasobnik spadnie do 39*C i zagrzeje go do 41*C (wczesniej mialem obnizenie o 6K, ale mozna jak widze dac i 7K - pamietaj tez, ze to zalezy od termometrow - na ile ralnie pokazuja, po prostu sprawdzasz, czy przy danych parametrach i zalczeniu w tanim pradzie masz caly czas wystarczajaca temperature CWU do np prysznica).
Takie ustawienie daje mozliwosc wycisniecia w moich warunkach 75% grzania CWU w tanim pradzie. Wiecej przy moim zuzyciu i godzinach najwiekszego rozbioru sie nie da.
Mam nadziej, ze opisalem to w miare jasno. :)

rwojtek
05-11-2014, 13:07
Dzięki :D

Instaltechnic
05-11-2014, 13:30
...na skraplaczu. mam graniczna wylaczenia sprezarki na 64*C. Wyzej pewnie mozna, ale szkoda mi katowac pompe do tego z marnym COP.

to jest bardzo wysoka temperatura na skraplaczu i już właściwie zarzynasz sprężarkę. Jeżeli możesz to obniż o tyle ile się da, żeby nadal był komfort. Jeżeli nie daj znać na priva jak by Ci sprężarka padła.

rwojtek
05-11-2014, 13:37
:D
Pytanie za 100 punktów: Czy naczynko przeponowe cwu musi być jak na schematach po zimnej stronie (wej. zimnej wody do zasobnika) czy może być też na wyjściu ciepłej wody z zasobnika?

Vld
05-11-2014, 13:45
Tks gdzieś 110-115C
gorąco.

tymczasowy19
05-11-2014, 13:58
Pyxis - dziwię ci się że tak katujesz sprężarkę i że tak wysoko masz ustawione zabezpieczenie. Ja mam sporo niżej. To są "zalety" takiego przewymiarowania pompy :P

Instaltechnic
05-11-2014, 13:59
Zasobnik to Biawar Mega Solar 300l z 2 szeregowo połączonymi wężownicami. Temperature CWU zadałem na 50C, histerezę na 1C.

Dolne źródło poziome spiralne 4x150 pe40. Z tego co pamiętam temperatura dolnego źródła w okolicach 8C była wczoraj.

Szczerze mówiac to nie jestem pewien jaką mam wersję sterownika RX910. Muszę w domu sprawdzić w papierach. Sterownik wydaje się dość archaiczny - mogę ustawic tylko 2 przediały grzania (komfort) w ciągu doby.

Też wydaje mi się, że coś jest z odbiorem ciepła bo temperatura skraplacza za szybko rośnie. Instalator powiedział, że w sumie to powinna dojść to ~60C przy ustawionej temperaturze CWU na 50C więc już sam nie wiem.

Pyxis Ci to dobrze opisał, chociaż temp. skraplacz powinien być maksymalnie na około 60 stopni ustawiony, o ile jest potrzeba. To jest w ustawieniach zaawansowanych. Instalator niech może sprawdzi czy na pewno na tyle ustawił, bo nie dojdzie do 60 stopni bez "pozwolenia".
Polecałbym sprawdzić:
1. Czy wężownice są spięte szeregowo czy równolegle? Ma być szeregowo: najpierw górna, potem dolna.
2. Czy zasilanie wężownicy jest na samej górze (czy jak zaczyna grzać, to najpierw robi się ciepła górna rurka górnej wężownicy)?
3. Czy termometr jest wpięty najwyżej jak się da w zbiornik i czy jest wsunięty do końca?
4. Czy odbiór ciepłej wody jest z najwyższego możliwego miejsca zbiornika?
5. Sprawdzić czy pompa obiegowa CWU jest na 3 biegu (pokrywę górną pchnąć do tyłu i do góry,; pokrywę przednią do góry i do siebie, środkowa pompa Grundfos, czarny przełącznik do dołu). Przy otwieraniu uwaga na napięcie 230/400V !!!

Instaltechnic
05-11-2014, 14:01
Pyxis - dziwię ci się że tak katujesz sprężarkę i że tak wysoko masz ustawione zabezpieczenie. Ja mam sporo niżej. To są "zalety" takiego przewymiarowania pompy :P

To jest wada za małej wężownicy do mocy pompy, bo to w tą stronę się powinno dobierać. Do mocy pompy moc wężownicy, a nie odwrotnie.

tymczasowy19
05-11-2014, 14:33
To jest wada za małej wężownicy do mocy pompy, bo to w tą stronę się powinno dobierać. Do mocy pompy moc wężownicy, a nie odwrotnie.

tak, a to że PC ma 12,6kw gdy wystarczyłoby 8-9 to już detal...

Instaltechnic
05-11-2014, 14:58
tak, a to że PC ma 12,6kw gdy wystarczyłoby 8-9 to już detal...

To nie ma związku. To ile jest przewymiarowana PC do zapotrzebowania domu, to cecha a nie błąd. Chciał się zamykać głównie lub tylko w II taryfie, więc tak wybrał. Wtedy 8-9 na tylko II taryfę by nie wystarczyło. Przy wyborze zbiornika powinien się kierować zapotrzebowaniem na ciepłą wodę i mocą wężownicy, żeby dobrze współpracowało.

A aucie by mi może i 90 KM wystarczyło, ale chcę bezpiecznie wyprzedzać i mam 150. Kwestia wyboru. Cecha a nie błąd.

PS. Tu jest już kilku mających jedyne słuszne poglądy, ale co im z tego...?

Pyxis
05-11-2014, 15:06
To jest wada za małej wężownicy do mocy pompy, bo to w tą stronę się powinno dobierać. Do mocy pompy moc wężownicy, a nie odwrotnie.

Dokladnie. Powinienem miec zasobnik z wieksza pow wymiany.

Co do tej temperatury na skaplaczu, to mysle, ze troszke jest przeklamana. Mierze te,mperature zasilania ktroa idzie na zasobnik i ona nie przekracza 57*C. Chyba na odcinku 50cm ta woda sie nie schladza o 5K :)

Pyxis
05-11-2014, 15:09
tak, a to że PC ma 12,6kw gdy wystarczyłoby 8-9 to już detal...

"Wystarczyloby" do czego? Bo nie do grzania w prawdziwa zime w tanim pradzie. :)

Zigobar
05-11-2014, 16:26
Nowa instalacja, nie działa od początku (od tygodnia). CO grzeje bez problemu...

Temperatura skraplania podnosi się bardzo szybko ( od 30C do 50C w jakieś 3min)

Pierwszą diagnozą było zapowietrzenie wężownicy ale po odpowietrzeniu dalej powtarza się sytuacja.
Sprawdż różnicę temperatur wyjście/powrót (skraplacz) podczas grzania CWU. Jeśli nie masz termometrów to chociaż dłonią. Przy różnicy rzędu kilkunastu stopni - szukaj przyczyn zbyt małego przepływu. Sprawdż wszystkie elementy układu, które mogą dławić przepływ. Płukałeś wężownice przed montażem? Może tam coś było?

trt
05-11-2014, 21:12
Dzięki Panowie za taki odzew. Byłem dzisiaj w domu i sprawdziłem wszystkie ustawienia w trybie "Serwis":

Parametry:

hist podl=4*C
Tmin(dz)=-10*C
histCW=3*C
kcw=3 podl
TzwlzalSpr=10sek
TzwlZrBiw=40min
Tzadskr=60*C
Tskr=37.2 klim=N


Druga opcja (nie pamietam nazwy)

data: 12.14.43
kryt: 55 61 WYL
praca


Tzadskr ustawiłem na 60*C i ponownie kiedy Tskrapl doszła do 52*C sprężarka wyłączyła i włączyła się kilka razy i wybiło bezpiecznik, przy kolejnej próbie pompa przełączyła się w tryb awaria. Sprawdziłem dojście i wyjście do zasobnika CWU i wydaje się że mają podobną temperaturę, tzn są gorące (można trzymać ręką). Nie sprawdziłem czy zasilanie zasobnika jest doprowadzone do najwyższego wejścia wężownicy czy najniższego, ryrki mam przeprowadzone pod podłogą więć będzie trzeba sprawdzić termometrem. Czujnik temperatury umieszczony jest w górnym gnieździe.

Pyxis
05-11-2014, 21:26
Zajmij sie tymi parametrami:

histCW=3*C
kcw=3 podl
TzwlZrBiw=40min
Tzadskr=60*C

Masz ustawina histereze na 3K anie na 1K jak pisales. Dosdatkowo masz kcw=3, a wiec mowisz sterownikowi, ze Twoj termometr "oszukuje" o 3K. Z tych ustawien wynika, ze jesli zadales na pompie CWU=50*C to pompa de facto stara sie dogrzac do 54,6*C mierzonego jej termometrem. To baaaardzo wysoko dla Twojej konfiguracji i ogolnie dla pompy ciepla.

Nie wiem tez dlaczego masz TzwlZrBiw=40min. Po co Ci opoznienie grzania CWU? Niech grzeje to od razu jako pierwszy cykl.

Wg mnie ustaw to tak:

histCW=2*C
kcw=0 podl
TzwlZrBiw=0min
Tzadskr=50*C

i zadaj temperature CWU na 44*C (dogrzeje Ci ja do 45,1*C i pompa powinna zakonczyc cykl. Dodatkowo woda z wezownicy podciagnie Ci jeszcze CWU po chwili o 1K do 46*C. To juz woda ktora mozna sie oparzyc.


Pytania dodatkowe: Sterujesz praca CO za pomoca temperatury wylewki i czy masz zamiar grzac w tanim pradzie?
Pytam w kontekscie parametru hist podl=4*C

PS.
Warto by jeszcze sprawdzic, czy obiegowka CWU jest ustawiona na maksymalnym biegu. Powinna byc.

trt
05-11-2014, 21:42
Histereze zmienilem dzisiaj w celach testowych. Odnośnie kcw i TzwlZrBiw nie miałem pojęcia co oznaczają te parametry i takie wartości miałem ustawione przez instalatora/producenta. Masz może dostęp do instrukcji serwisowej? Od instalatora otrzymałem instrukcję użytkownika, gdzie nie ma opisu trybu serwisowego.

Dodam jeszcze, że Tcwu przy przejściu pompy w trym awarii wynosiła 39*C.

Docelowo chce grzać w tanim prądzie, póki co mam taryfę C11 (budowlana) i przez jakiś czas pewnie taka zostanie.

Jutro ustawię podane przez Ciebie parametry i zobaczę jak się zachowa.

Pyxis
05-11-2014, 22:02
Niestety nie mam instrukcji serwisowej.

Jesli miales kcw=3 to faktycznie ta tepmperatura byla na poziomie 42*C. Sprawdz tez na ktorym biegu jest pompa obiegowa. Bedziesz musial sciagnac w tym celu przod obudowy pompy ciepla.
Obserwuj grzanie i zobaczysz, czy pompa bedzie taktowala (wylaczala na okolo minute sprezarke po tym, jak temp skraplacza dojdzie to 50*C).

Czujnik CO masz w wylewce?

Instaltechnic
06-11-2014, 09:25
Dzięki Panowie za taki odzew. Byłem dzisiaj w domu i sprawdziłem wszystkie ustawienia w trybie "Serwis":

Parametry:

hist podl=4*C
Tmin(dz)=-10*C
histCW=3*C
kcw=3 podl
TzwlzalSpr=10sek
TzwlZrBiw=40min
Tzadskr=60*C
Tskr=37.2 klim=N


Druga opcja (nie pamietam nazwy)

data: 12.14.43
kryt: 55 61 WYL
praca


Tzadskr ustawiłem na 60*C i ponownie kiedy Tskrapl doszła do 52*C sprężarka wyłączyła i włączyła się kilka razy i wybiło bezpiecznik, przy kolejnej próbie pompa przełączyła się w tryb awaria. Sprawdziłem dojście i wyjście do zasobnika CWU i wydaje się że mają podobną temperaturę, tzn są gorące (można trzymać ręką). Nie sprawdziłem czy zasilanie zasobnika jest doprowadzone do najwyższego wejścia wężownicy czy najniższego, ryrki mam przeprowadzone pod podłogą więć będzie trzeba sprawdzić termometrem. Czujnik temperatury umieszczony jest w górnym gnieździe.

1. Zmień bezpiecznik na C16 S303 3-biegunowy - jeżeli "wywala" to masz mniejszy...
2. Mogą mieć podobną temperaturę bo sprawdziłem i wężownicę masz 1" - dużą średnicę (nie najlepiej) i małą powierzchnię wymiany (nie najlepiej) i górną masz dużo mniejszą od dolnej (nie najlepiej, bo to niekorzystny rozkład wężownic pod PC).
3. Pompa przy wysokich temperaturach DZ (początek sezonu) ma większą moc od nominalnej.
4. Przez oba powyższe pompa nie ma najprawdopodobniej gdzie oddać tyle ciepła ile produkuje, a wężownica tyle nie odbierze. Pompa się wyłącza a woda tylko 39 stopni. Znany przypadek z podobnymi zbiornikami.
5. Polecam zmniejszyć Tzadskr na na tyle niską żeby najpierw wyłączała elektronika, a nie zabezpieczenie mechaniczne sprężarki. Tak jak pisał Pyxis pewnie około 50 stopni.
6. Koniecznie pompa obiegowa musi być na 3 biegu.
Jeżeli to po tym wszystkim woda będzie za chłodna, to polecam zmienić zbiornik, bo cieplejszej nie uzyskasz, chyba że z grzałki.

Zastosowany jest zbiornik do solarów + kotła (źródła wysokotemperaturowe, w tym jedna ciecz specyficzna stąd średnica 1 " wężownic) do pompy ciepła (źródło niskotemoperaturowe). Biawar ma zbiorniki do pomp ciepła w ofercie i mają odpowiednie wężownice. Tańszy zbiornik nie znaczy też dobry a zbiornik może mieć i 3 wężownice i nie znaczy że są dobre do danego zastosowania.

Moja pomoc ma charakter zdalny więc polecam mieć do tego odpowiedni dystans (nie widzę instalacji, a jedynie opieram się na tym co czytam). Nie znam szczegółów montażu i powodu wyborów.

Pyxis
06-11-2014, 09:47
Jeżeli to po tym wszystkim woda będzie za chłodna, to polecam zmienić zbiornik, bo cieplejszej nie uzyskasz, chyba że z grzałki.

Ja bym jeszcze poszukal i pogrzebal w istalacji i ustawieniach, bo moj Biwalentny zasobnik Galmetu ma dokladnie taka sama pow. wezownic (tez mam spiete szeregowo) i przy pompie 12,8kW z poziomym cieplym DZ moge dogrzac do 46-47*C bez taktowania. To juz wystarcza spokojnie.

BTW:
Wczoraj obserwowalem sobie temperature skraplacza ktora pokazuje sterownik. Na zakonczenie cyklu grzania CWU do zadanej 47*C Tskr=60,9*C. Z tego co piszesz to juz dosyc wysoko, wiec zmniejszylem zadana Tcwu do 46*C. Tskr nie powinna przekroczyc 60*C. W tym samym czasie temperatura rury zasilajacej zasobnik byla w okolicy 57*C.
Jak by sobie taka pompa radzila przy wspolpracy z kaloryferami, jesli tam w instalacje szlo by caly czas w okolicy 55*C? Z tego co wiem ludzie takie instalacje maja i pompy ciepla zyja w najlepsze. :)

Instaltechnic
06-11-2014, 10:01
Z kaloryferami COP przez część sezonu jest bardzo kiepskie. Bez wymiennika podłączasz duży bufor bezpośrednio i sterujesz jego temperaturą pogodowo. Działa jak wielkie sprzęgło. Jeżeli na skraplaczu masz 55 oC to na grzejnikach niewiele mniej. Ważne żeby dobrze zmontować i wysterować. Instalacje żyją jak skraplacz ma poniżej 60 i częstotliwość załączeń jest w "normie". Wtedy to będzie pracowało latami.

Vld
06-11-2014, 10:27
To jeden z mitów, że w kaloryfery musi iść 55C. Większość jest znacznie przewymiarowanych i nawet w starych instalacjach ludzie utrzymują w nich poniżej 50C.

Pyxis
06-11-2014, 10:41
Nie wiem czy mit czi nie mit, ale u mnie w mieszkaniu z kociolka gazowego lecialo w kaloryfery ~60*C.

Vld
06-11-2014, 11:35
U mnie, umnie ;) Zadaj sobie pytanie, czy potrzebowałeś całą zimę, aż tyle. Czy wszystkie grzejniki grzały z małą deltą całą swoją powierzchnią?
Pomijam kocioł i jego min wymaganą temperaturę.
Poczytaj wątek Last Rico, tam sporo ludzi na rurach 2 całe i żeliwnych grzejnikach zimą nie przekracza 45C na kotle. Mi w okolicach 0C wystarcza 35C.

Pyxis
06-11-2014, 12:02
No jakos wlasne doswiadczenia najbardziej do mnie przemawiaja. :)
Tu juz widzialem wielu fantastow.

Vld
06-11-2014, 12:56
Znaczy się nie przekonałem cię ;)

Pyxis
06-11-2014, 13:05
Znaczy się nie przekonałem cię ;)

Ze to mit? Raczej nie. Mysle, ze w wielu przypadkach przynajmniej przez zimniejsza czesc sezonu temparatura kaloryferow nie bedzie na poziomie 40-45*C a wyzej.

Vld
06-11-2014, 13:18
No to niech będzie na poziomie 50-55.
Nie ważne
Ważne, że w takich domach spokojnie można instalować LT + wspomaganie zasilania grzałkami na czarną godzinę. Dalej wiadomo tylko inwerter no i taryfa raczej g11, chociaż tu różnie się kalkuluje.

map78
06-11-2014, 13:43
Ja mając jeszcze ekogroszek utrzymywałem na kotle 55st, a na kalafiory puszczałem 50st - przez 90% sezonu i tak musiałem przykręcać termostaty na dwójeczkę (5st skala), jedynie przy mrozach odkręcone było na ful, a wtedy i do 25st temp w pokojach dochodziła, Także generalnie ni musiałbym ich wymieniać na klimakonwektory, ale COP byłby z pewnością sporo gorszy, choć i tak wątpię żeby inwestycja w te kk zwróciła się za mojego życia. Choć nie mam jeszcze 78lat:)

trt
06-11-2014, 22:43
Bezpiecznik zmieniłem na c16, wcześniej był c10.

Ustawienia na pompie takie jak podałeś Pyxis czyli:

histCW=2*C
kcw=0 podl
TzwlZrBiw=0min
Tzadskr=50*C

Ustawiłem temperaturę CWU na 44*C, początkowa temperatura w zasobniku wynosiła 34*C po 2-3 minutach Tskr doszła do 50*C pompa zaczęła taktować - włączała i wyłączała się co minutę kilkanaście razy. Temperatura w zasobniku doszła do 37*C i pompa przeszła w tryb "awaria".

Nie wywala już bezpiecznika ale przy tych włączeniach/wyłączeniach przygasza się światło w domu...

Prawdopodobnie jutro przyjedzie instalator i będzie próbował coś jeszcze z tym zrobić. W grę wchodzi też wymiana zasobnika na odpowiedni do pompy ciepła.

Dopiero teraz Pyxis zauważyłem, że pytałeś o czujnik temperatury. Póki co czujnik wisi na kablu w salonie, drugi zewnętrzny od zachodniej strony domu na zewnątrz.

Dziękuje Panowie jeszcze raz za pomoc.

Pyxis
07-11-2014, 08:02
A obiegowke sprawdziles na jakim biegu? Bo to wyglada na za niski przeplyw przez skraplacz przy grzaniu CWU. Obejrzyjcie tez filtr siatkowy (pewnie taki masz) bo pompa na wspolny powrot CO i CWU a taki filterek najczesciej jest na powrocie.
Wiecej pomyslow nie mam, ale wymiana zasobnika to oststecznosc. Ja mam identyczna pow wezownicy do pompy 12,6kW i jakos to dziala.

Ale bedziesz sterowal temperatura pomieszczenia czy wylewki? Ja czujnik zatopilem tuz pod plytkami. Jak nie wiesz jak sterowac, to umiesc 2 czujniki z mozliwoscia podlaczenia albo tak, albo tak.

trt
07-11-2014, 08:14
Sprawdziłęm pompe i zapomniałem dopisać - pracuje na 3 biegu. Co do filtra to pewnie dzisiaj to sprawdzą.

Planowałem sterować temperaturą pomieszczenia ale mam domu sporo dodatkowych kabli pociagnietych wiec z wylewką też nie będzie problemu jakby co. Nie wiem jakie sa zalety i wady obu metod, temperatura pomieszczenia wydawała mi się naturalnym wyborem. Pompe mam od jakiś 2 tygodni więc narazie nie mam rozeznania "jak ogrzewać". Wczoraj dodatkowo zamontowałem w rozdzielni podlicznik dla pompy żeby wiedzieć ile energii zużywam.

Pyxis
10-11-2014, 14:09
Czy juz zdiagnozowales problem z tym podgrzewaniem CWU?

trt
12-11-2014, 08:12
Było podejrzenie, że jedna z zasilających jest zagieta ale niestety nie okazało się trafne.

Wymieniamy zasobnik na SGW(S) MAXI 300l z Galmeta. Mam nadzieje że 3,8m^2 wężownicy da rade odebrać ciepło z pompy...

trt
12-11-2014, 08:49
Mam jeszcze jedno pytanie. Tymczasowo muszę wodę dogrzewać załączając pompę cwu manualnie. Tzadskr ustawiłem na 59*c żeby nie stać przy pompie godzinami i szybciej dogrzać wodę. Niestety przy dojściu do temperatury Tskr ~50*C sprężarką zaczyna wyłączać się i załączać i przechodzi w tryb awaria mimo ze Tzadskr jest ustawione na sporo wyższą temperaturę. Czy da się jakoś wysterować to mechaniczne zabezpieczenie sprężarki, żeby odcinała przy wyższej temperaturze niż 50*C?

TypeR
12-11-2014, 09:36
Było podejrzenie, że jedna z zasilających jest zagieta ale niestety nie okazało się trafne.

Wymieniamy zasobnik na SGW(S) MAXI 300l z Galmeta. Mam nadzieje że 3,8m^2 wężownicy da rade odebrać ciepło z pompy...

Cześć,
ja akurat mam pompę od konkurencji ale również polskiej produkcji. W 2010 miałem problemy z grzaniem CWU. Zbiornik z przewymiarowaną wężownicą nie do końca się sprawdził. Grzał wodę warstwowo, ciepłej wody było mało, tylko górna cześć zbiornika była ciepła. Producent PC wymienił zbiornik na dwu płaszczowy i było dużo lepiej. W końcu sam jeszcze zmieniłem położenie czujnika temperatury w zbiorniku (producent Chełchowski) - przesunięty dużo niżej i teraz jest OK. Bardzo możliwe że ten zbiornik z wężownicą również przy zmienionym położeniu czujnika działał by sprawniej.
Wadą takiego rozwiązania jest duże opóźnienie przekazania temperatury do czujnika. Ustawione mam na PC grzanie do 43 C ale w rzeczywistości grzeje do dużo wyższych temperatur. PC ma zabezpieczenie na wyjściu temperatury na 53 C, więc grzeje aż tyle będzie wychodzić z pompy, potem się wyłączy. Na czujce ze zbiornika jest dużo mniej, dopiero po pewnym czasie temperatura zostaje z mamki oddana do wody CWU i czujnika temperatury a PC już dawno sobie odpoczywa. Dochodzi do tych 47-48 C. Oczywiście tyle jest na poziomie czujnika, wyżej zbiornika woda jest cieplejsza.
Może masz podobny problem i moje wywody trochę pomogą :)
Pozdrawiam - Daniel

Pyxis
12-11-2014, 11:50
trt: Tam sprezarka jest zabezpieczona presostatem i on Ci wczesniej wylacza sprezarke z jakiegos powodu. U mnie nie zalacza sie awaria nawet powyzej 60*C na skraplaczu.

TypeR: Zmiana polozenia czujnika to nic innego jak zwiekszenie temperatury do ktorej grzejesz CWU.

trt
15-11-2014, 21:04
To jeszcze zapytam o parametry grzania CO - spisałem je na początku ( po 5min) i po godzinie grzania:

Początek:

Tskr: 35*C
Tdz = 6.5*C


Po 30min:

Tskr: 39,4*C
Tdz: 6,8*C


Po godzinie:

Tskr: 40,6*C
Tdz: 6,3*C


Przez godzine pompa wraz z obiegówkami zużyła 3,54kWh.

Czy Tskr nie jest zbyt wysoka? Belka zasilania na rozdzielaczu jest gorąca/ciepła, natomiast powrót jest zimny. Rotametry pokazują przepływ niecałe 2l/min. Może obiegówka jest zbyt słaba?

Pyxis
15-11-2014, 23:18
Teraz masz cieple DZ, wiec i ompa ma wieksza moc. Zima Tskr bedzie (paradoksalnie) nizsza.

Obiegowki ustaw na najwyzszy bieg. Wszystkie.

trt
15-11-2014, 23:45
Dzięki Pyxis,

Wszystkie obiegówki (dz,co,cwu) mam na 3 biegu, stąd też moje pytanie. Z tego co znalazłem na tabliczce znamionowej powinny mieć wydajność ~50l/min. Nie wiem na ile prawdziwe wartości podają rotametry ale przy 9 sekcjach po 2l/min daje mi to 18l/m dla calej podlogówki w domu. Pewnie wartość podana przez producenta w warunkach labolatoryjnych i bez oporów toczenia dlatego taka różnica. Nie znam się na tym i próbuję analizując na tzw."chłopski" rozum zweryfikować czy z moją instalacją wszystko ok.

Pyxis mógłbyś podać parametry jakie masz zadane dla ogrzewania CO? Umieściłem czujnik temperatury, który steruje pompą w wylewce (wcześniej był przy rurze powrotu CO). Wydaje mi się, że ze względu na dużą bezwładność podłogówki powinienem histerezę ustawić na dosyć małą wartość - 0,2*C?
Domyślam się, że temperatura w domu jest zależna od ocieplenia, powierzchni grzania itp. ale tak czy siak fajnie by było wiedzieć jak to u Ciebie wygląda.

trt
20-11-2014, 16:50
Chyba mam kolejny problem. Tym razem dotyczy temperatury dolnego źródła i delty.

Przy Tdz = 6,5*C parametr Del ma wartość 12.8*C. Jako dolne źródło 4x150m fi40 spiralny na powierzchni ~ 500m^2. Ciśnienie 1.8 bara, na rotametrach przepływ ~12l każdy. Wg instrukcji Del jest ponad 2x wyższe od granicznej wartości.

Ma ktoś pomysł co jest przyczyną?

Pyxis
21-11-2014, 15:41
U mnie histereza dla czujnika w wylewce to 0.4K. To jest wartosc wystarczajaca, zeby pompa sie za czesto nie wlaczala, a jednoczesnie zapewnia w miare stabilna temperature w domu.
Co do samej krzywej grzewczej, to musisz poeksperymentowac, bo to zalezy juz tylko od domu. Jakies wartosci wyjsciowe moge podac, jesli bedziesz potrzebowal, ale traktowac je musisz jako orientacyjny punkt wyjscia do wlasnej regulacji.

Co do tej delty to chyba w innym watku dyskutujemy o tym. :)

rwojtek
21-11-2014, 18:43
W moim sterowniku pompy mogę tylko ustawiać temperaturę co jeden stopień. Oczywiście mogę pomiar "skalibrować" na określoną wartość po przecinku. Tylko jak ustawić sobie jak będę już mieszkał, histerezę? W ustawieniach nie znalazłem takiego parametru. Da się coś z tym zrobić?

Pyxis
21-11-2014, 18:46
Nie wiem jaki masz sterownik, ale histereza to dosyc wazny parametr i nie sadze, aby nie bylo mozliwosci jego zadania.

W moim krzywa grzwcza tez mozna dostarajac ze skokiem 1K. To nabardziej mnie wkurza w tym sterowniku, tym bardziej, ze nie mam mozliwosci kalibracji wskazan czujnika w wylewce.

rwojtek
21-11-2014, 19:46
Krzywą grzewczą to ja mogę tylko wybrać wg numerków, miałem ustawioną 3 a zmieniłem dziś na 2. W instrukcji są rozrysowane krzywe i można jedynie dopatrzeć się jakie będie zasilanie dla -20.

Pyxis
21-11-2014, 20:31
To juz zupelna porazka.

rwojtek
21-11-2014, 20:36
Dlatego jak zamieszkam, to chyba wysteruję pompę tak jak zrobił to mar1173 przy pomocy Sterr RTW101. Tylko zastanawia mnie w tym sterowniku jego trochę mułowate reagowanie na zmiany temperatury otoczenia.

AdrianEH
22-11-2014, 11:05
Kto ma Ekontecha dłużej niż rok? Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem tej pompy ale jakoś parametry techniczne (w tym COP) nie porażają... Natomiast ceny są zabójcze w porównaniu do firmówek :D Czy drugi raz kupilibyście taki sprzęt czy lepiej "dozbierać" funduszy i uzbierać na coś w okolicy COP 5?

Pyxis
22-11-2014, 12:52
U mnie teraz leci 4 sezon grzewczy. Zadowolony jestem jak prosie w blocie.

rwojtek
22-11-2014, 16:43
Kto i za co poczęstował bananem Pyxisa? :confused:

Pyxis
25-11-2014, 15:29
Jestem chyba nieklamanym faworytem modow, wiec jak zdarzy mi sie napisac komus w poscie prawde, to mam "urlop". :)

Vld
25-11-2014, 15:53
Jestem chyba nieklamanym faworytem modow, wiec jak zdarzy mi sie napisac komus w poscie prawde, to mam "urlop". :)
Witam ponownie na ziemi :D

Pyxis
25-11-2014, 16:17
Witam ponownie na ziemi :D

Witaj. ;)
Musze chyba byc bardzie odporny na prowokacje.

Vld
25-11-2014, 16:21
:D bynajmniej przez jakiś czas

trt
25-11-2014, 17:50
Dzisiaj wymieniono mi zasobnik na galmet z 3,8m kwadratowego wężownicy i niestety sytuacja się nie zmieniła, Tskr nadal rośnie bardzo szybko . Przy okazji zauważyłem, że delta była bardzo wysoka (12*C) i rura z TZR do parownika ma temperaturę -7*C i jest oszroniona - dyskusja na ten temat w temacie o temperaturach dolnego źródła. W przyszłym tygodniu przyjedzie producent i będzie sprawdzał co i jak :/

Vld
25-11-2014, 17:55
Tskr nadal rośnie bardzo szybko .
Gdzie i co dokładnie mierzy ten czujnik? To jest t wody na wyjcu z PC czy gazu za sprężarką?

trt
25-11-2014, 18:22
Czujnik Tskr umieszczony jest tuż pod rurą wyścia wody ze skraplacza.

rwojtek
25-11-2014, 18:34
Pyxis witaj po krótkiej banicji ;)

Pyxis
25-11-2014, 21:32
Dzisiaj wymieniono mi zasobnik na galmet z 3,8m kwadratowego wężownicy i niestety sytuacja się nie zmieniła, Tskr nadal rośnie bardzo szybko . Przy okazji zauważyłem, że delta była bardzo wysoka (12*C) i rura z TZR do parownika ma temperaturę -7*C i jest oszroniona - dyskusja na ten temat w temacie o temperaturach dolnego źródła. W przyszłym tygodniu przyjedzie producent i będzie sprawdzał co i jak :/

No to na pewno nie jest normalna sytuacja.
Bardzo ciekawi mnie co wykaze "wizja lokalna".

traviz
26-11-2014, 17:36
Wątek ciekawy - śledzę od dłuższego czasu, ale nie przypuszczałem do tej pory, że będę potrzebował porady :(

Może ktoś pomoże mi z moim problemem:
Od 2 dość łagodnych miesięcy pracuje u mnie w domu pompa ciepła Ekontech PCS 14kW. W dniu wczorajszym pompa weszła w tryb awarii. Zauważyłem, że ciśnienie DZ na manometrze od chwili zainstalowania pompy tj. 2 barów spadło do 1.1 bara w stanie spoczynku, a podczas pracy ciśnienie potrafi spaść do 0.2 bara :( Od wczoraj pompa od uruchomienia pracuje tylko 15-20 minut po czym wyłącza się i włącza 3 razy i wyrzuca awarię. Czy spadek tego ciśnienia może być przyczyną "awarii"?

Zigobar
26-11-2014, 18:58
traviz
Zdążyłeś zapisać temperatury DZ i GZ zanim doszło do awaryjnego wyłączenia PC?
Masz w układzie termometry?
Jeśli temperatur nie znasz, to przed ponownym załączeniem uzupełnij ubytek płynu w DZ.
Po starcie obiegówek (zakładam, że mają przedbieg), obydwie temperatury na parowniku zaczną spadać do ok. 6 - 10*C tzn. do temperatury gruntu (nie powinno być słychać powietrza w DZ). Po starcie sprężarki temperatura glikolu opuszczającego parownik zacznie powoli spadać o kilka stopni (raczej nie więcej niż 5*C). Temperatura na wejściu parownika zacznie powoli spadać dopiero po wykonaniu przez glikol pierwszego okrążenia.
W tym samym czasie temperatura na wyjściu skraplacza (po pewnym czasie - również na powrocie do niego) powinna powoli rosnąć wraz z rosnącą grzewczą.

traviz
26-11-2014, 19:17
Pompa nie pracowała prawie 2 doby, więc jak dziś przeprowadziłem opisany test, przed uruchomieniem pompy temperatura górnego źródła (podłogówki) wynosiła 14.9*C, a dolnego źródła 14.4*C, ciśnienie DZ 1.1bara. Pompki obiegowe mają przedbieg 10sek. Po uruchomieniu sprężarki temperatura DZ spadała aż do 8.9*C, ciśnienie DZ spadało w dół, temp. górnego źródła bez zmian. Mam tylko temp. na wejściu do parownika (Tdz) oraz deltę, czyli jak się domyślam temp. na wyjściu z parownika = Tdz - delta. Temperatura sklaplania po uruchomieniu sprężarki systematycznie rosła z 14.6*C do 27*C w czasie ok. 15-20 minut, kiedy to pompa się wyłączyła. Czego potrzebuję aby dopełnić samodzielnie DZ?

Tak przy okazji - temperatura skraplania nie przekraczała u mnie raczej nigdy wartości 36-37*C, pomimo ustawionej granicznej wartości 50*C. W domu było ciepło - zakładam, że to normalne ograniczenie wynikające ze źródła ogrzewania tzn. podłogówki, mam rację?

Pyxis
26-11-2014, 19:46
Przyjzal bym sie DZ i na pewno uzupelnil w nim ubytek plynow. U mnie realizuje to odkrecajac po prostu zaworek po czym DZ jest dopelniane woda wodociagowa. Pewnie u Ciebie tez jest to jakos przewidziane.
Tak duzy spadek cisnienia na manometrze po zalczeniu obiegowki wskazuje na brak jego kompensacji przez naczynie wzbiorcze, ktore jest po stronie "ssacej" pompy obiegowej na wejsciu DZ. Pewnie tez masz z tej strony manometr. Jesli miales pierwotnie w instalacji 2 bary, to cisnienie w naczyniu bylo w granicach 1,5-1,7bara. Jak teraz zlecialo do 1,1 bara, to naczynie wzbiorcze nie przechowuje juz nie grama cieczy z DZ. Zostala ona z niego wypchnieta.

Zobacz jaka pompa pokazuje delte, wtedy bedziesz wiedzial, czy to np nie sprawa zbyt malego przeplywu przez parownik. Cos sie moglo np przytkac (filterek?) i to tez moze byc powodem tego duzego spadku wartosci cisnienia pokazywanej przez manometr, tylko to zalezy od "topologii" Twojej instalacji, a tej nie znam.

Zigobar
26-11-2014, 22:32
traviz
Termometry na DZ i GZ są wielce przydatne (a z tym co wyświetlają sterowniki bywa różnie). Czasem potrafią zaoszczędzić wiele czasu i nerwów.
Musisz być pewien, że przepływy przez wymienniki są na tyle duże, że gwarantują delty na poziomie kilku stopni. A temperatury na wyjściach wymienników nie osiągają wartości granicznych.

Nadal nie wiadomo, co dzieje się po tych 20 minutach. Może np. z jakiegoś powodu spada przepływ w DZ, zaczyna szybko spadać temperatura na wyjściu parownika i parowanie leci na łeb powodując zadziałanie presostatu LP? A może coś zupełnie innego? Ale to jest zgadywanka.

Do uzupełniania płynu...a właściwie do końcowej fazy napełniania układu używam "pompy ręcznej do napełniania instalacji (Hewalex)". Prosta, mała, wężyk z końcówką 3/4" (gwint wewnętrzny), koszt ok. stówy. Napełniając, staraj się nie wtłoczyć powietrza do DZ.

pitersson
27-11-2014, 08:06
Przyjzal bym sie DZ i na pewno uzupelnil w nim ubytek plynow. U mnie realizuje to odkrecajac po prostu zaworek po czym DZ jest dopelniane woda wodociagowa. Pewnie u Ciebie tez jest to jakos przewidziane.
Tak duzy spadek cisnienia na manometrze po zalczeniu obiegowki wskazuje na brak jego kompensacji przez naczynie wzbiorcze, ktore jest po stronie "ssacej" pompy obiegowej na wejsciu DZ. Pewnie tez masz z tej strony manometr. Jesli miales pierwotnie w instalacji 2 bary, to cisnienie w naczyniu bylo w granicach 1,5-1,7bara. Jak teraz zlecialo do 1,1 bara, to naczynie wzbiorcze nie przechowuje juz nie grama cieczy z DZ. Zostala ona z niego wypchnieta.

Zobacz jaka pompa pokazuje delte, wtedy bedziesz wiedzial, czy to np nie sprawa zbyt malego przeplywu przez parownik. Cos sie moglo np przytkac (filterek?) i to tez moze byc powodem tego duzego spadku wartosci cisnienia pokazywanej przez manometr, tylko to zalezy od "topologii" Twojej instalacji, a tej nie znam.

Na pewno DZ uzupelniasz woda wodociagowa? Czy masz na mysli GZ ?

Pyxis
27-11-2014, 09:29
Na pewno DZ uzupelniasz woda wodociagowa? Czy masz na mysli GZ ?

Zrowno GZ jak i DZ uzupelniam wodociagowa.
To sa raczej niewielkie ilosci. Nie dolewam "wiaderka" - a nawet jak by, to niewiele to zmieni w stezeniu glikolu.

rwojtek
27-11-2014, 09:43
Taka dolewka to raczej tylko dobicie ciśnienia po ewentualnym odpowietrzeniu Dz. Jeśli mam glikol etylenowy o temp. krzepnięcia -17 to musiałbym dolać sporo wody, aby pogorszyć parametry roztworu glikolu a mam go ponad 380l.

pitersson
27-11-2014, 13:26
Zrowno GZ jak i DZ uzupelniam wodociagowa.
To sa raczej niewielkie ilosci. Nie dolewam "wiaderka" - a nawet jak by, to niewiele to zmieni w stezeniu glikolu.

Niewiele to zmieni, zgoda ale dziwie sie ze masz DZ polaczone z woda wodociagowa. Pal licho z GZ tez tak uzupelniam, Wiem ze cisnienie wody w sieci masz wyzsze niz w ukladzie DZ ,ale jednak taki sposob polaczenia glikolu z instalacja wodna w domu jest mocno beee:no:

Pyxis
27-11-2014, 14:20
Niewiele to zmieni, zgoda ale dziwie sie ze masz DZ polaczone z woda wodociagowa. Pal licho z GZ tez tak uzupelniam, Wiem ze cisnienie wody w sieci masz wyzsze niz w ukladzie DZ ,ale jednak taki sposob polaczenia glikolu z instalacja wodna w domu jest mocno beee:no:

Ja mam na DZ male cisnienie (0,3bara) i zaworek zwrotny dodatkowo. Niebezpieczenstwa nie widze, tym bardziej, ze mam nietrujacy glikol propylenowy w DZ. :)

traviz
27-11-2014, 16:59
Pyxis,
Ciśnienie spada nie po załączeniu obiegówki tylko sprężarki. Po załączeniu obiegówki spada może o 0.1-0.2 bara.
Co do mojej delty to od początku używania pompy (2 miesiące) miałem ją trochę wysoką - 7.7-8.2*C :(
Muszę trochę jeszcze poczytać o możliwych przyczynach takiej wartości...
Piszesz, że masz małe ciśnienie DZ. Ta wartość 0.3 to już pod koniec pracy sprężarki?

Zigobar,
Zamówiłem dziś kilka prostych termometrów elektronicznych i zobaczymy co pokażą - dzięki za radę!
Dobrze będzie porównać dane z tych termometrów z tym co pokazuje pompa, a dodatkowo zbadam kilka innych wartości.
Na sobotę jestem umówiony z instalatorem na dopełnienie DZ, ale pewnie dokupię sobie taką ręczną pompkę na wszelki wypadek.
To już niestety 2 raz kiedy trzeba będzie "dobić" ciśnienia, z tą różnicą, że ostatnio zrobiliśmy to przy okazji, choć tak niskiej wartości nie było (min. 0.5b)

Po tych zabiegach dam znać co i jak, mam nadzieję, że pompa znowu ruszy...

Może ktoś będzie znał odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie?

Tak przy okazji - temperatura skraplania nie przekraczała u mnie raczej nigdy wartości 36-37*C, pomimo ustawionej granicznej wartości 50*C. W domu było ciepło - zakładam, że to normalne ograniczenie wynikające ze źródła ogrzewania tzn. podłogówki, mam rację?

Zigobar
27-11-2014, 18:54
Ciśnienie spada nie po załączeniu obiegówki tylko sprężarki. Po załączeniu obiegówki spada może o 0.1-0.2 bara.
Co do mojej delty to od początku używania pompy (2 miesiące) miałem ją trochę wysoką - 7.7-8.2*C :(
Muszę trochę jeszcze poczytać o możliwych przyczynach takiej wartości...

Po starcie sprężarki ciecz w DZ zaczyna się kurczyć, a że naczynie już puste to i ciśnienie leci na łeb.
Ciśnienie wstępne w naczyniu powinno być o ok. 0,2 - 0,3 bar niższe od ciśnienia docelowego w układzie. Wtedy naczynie częściowo wypełni się cieczą.

Delta DZ za duża. Dla jakiego przepływu DZ było liczone?
Znasz model obiegówki DZ?
Jaka ilość pętli kolektora?
Jeśli jest studzienka, to jakie rury w dobiegu i jaka odległość PC - studzienka?

rwxw
27-11-2014, 19:07
Ciśnienie spada nie po załączeniu obiegówki tylko sprężarki.
Możesz mieć jeszcze powietrze w wymienniku i jak ono się ochłodzi, to ciśnienie mocno spada - jeśli by były wypełnione całkowicie cieczą, to nie powinno być dużych różnic. Jednocześnie zbiornik przeponowy jest już pusty, co sugerowali przedmówcy i stąd taki efekt.

Co do mojej delty to od początku używania pompy (2 miesiące) miałem ją trochę wysoką - 7.7-8.2*C :(
Muszę trochę jeszcze poczytać o możliwych przyczynach takiej wartości...
Przyczyną jest mały przepływ który może być spowodowany zapowietrzeniem, zatkanym filtrem, za mała obiegówka, jakimiś dziwnymi przewężeniami w instalacji, za cienką rurą od rozdzielacza do pc itp. ogólnie za duże opory w stosunku do obiegówki). Widoczne jest to zwłaszcza jesienią, gdy ziemia jest ciepła i Twoja pc nie ma 14kW, tylko z 18kW.
Termometry na dz i gz to podstawa, a najlepiej rejestracja wartości i wykresy.

Pyxis
27-11-2014, 22:24
Piszesz, że masz małe ciśnienie DZ. Ta wartość 0.3 to już pod koniec pracy sprężarki?


U mnie na DZ cisnienie nie zmienia sie w trakcie cyklu pracy pompy. Spada nieco po stronie ssacej po zalaczeniu sie obiegowki i trzyma sie na takim poziomie.

k***a*z
28-11-2014, 07:46
Może instalacja i sama PCi jest zapowietrzona ? ja też na początku tak miałem, ciągle tryb awaryjny, odpowietrzyłem porządnie i dodatkowo w ustawianiach serwisowych zmieniłem temp. wyłączenia z 55 na bodajże 58 stopni . A od 2 sezonów ciśnienie DZ u mnie to 0 barów ;-)

AdrianEH
28-11-2014, 11:03
Prawie wszystko zostało już napiasane. To,że ubywa glokolu to najprawdopodobniej powietrze w instalacji DZ. Przed uruchomieniem instalacji z pompą ciepła powinno się odpowietrzyć każdą pentlę przez 1 dobę z zastosowaniem separatora powietrza. Glikol jak się spieni to ciężko jest odpowietrzyć jakimś zaworkiem odpowietrzającym. Masz rotametry na DZ? Pisałem kiedyś, że się przydają choć nie są konieczne. Tu właśnie by się przydały. Podaj więcej danych o DZ i pompie do DZ. Jeżeli ubywa glikolu to może jakać nieszcelność :( Podreślam, że optymalna delta na DZ to 3-4 stopnie. To, że spada ciśnienie po załączeniu pompy może uszkodzić pompę jeżeli przyczyną jest powietrze w instalacji. W DZ ciśnienie wystarczy około 1 bar a wstępne ciśnienie w zbiorniku 0,5 bar. daj szczegóły DZ.

Konrad79
28-11-2014, 16:30
Że zapytam
A jaka jest poprawna i jaka najlepsza delta dla Podłogi i dla CWU?

Konrad79
28-11-2014, 16:32
Na DZ mam deltę między 4 a 5 więc OK

traviz
29-11-2014, 14:59
Delta DZ za duża. Dla jakiego przepływu DZ było liczone?
Niestety, wszelkie obliczenia wykonywał instalator :(


Znasz model obiegówki DZ?
Wilo-Yonos PICO 25/1-8-(ROW) zarówno na DZ jak i GZ


Jaka ilość pętli kolektora?
2 pentle, 650mb PE40, po ok. 325mb w każdej.


Jeśli jest studzienka, to jakie rury w dobiegu i jaka odległość PC - studzienka?
Nie ma studzienki.


Twoja pc nie ma 14kW, tylko z 18kW
Na jakiej podstawie?


Termometry na dz i gz to podstawa, a najlepiej rejestracja wartości i wykresy.
Termometry przyjdą pewnie w poniedziałek, więc będę umieszczał gdzie się da :)


Masz rotametry na DZ?
Rotametrów brak :(

Myślę, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
W dniu dzisiejszym w budynku już tylko 10*C, tyle samo w podłogówce. Po odpaleniu pompy pracowała ok. 5 minut i wpadła w awarię. Dostałem się do sprężarki i dotykając ręką sprawdziłem, że jest ciepła (ok. 20-25*C) - podobno to dobrze.

plusfoto
29-11-2014, 17:48
2 pentle, 650mb PE40, po ok. 325mb w każdej.



Moim skromnym zdaniem to przy takich pętlach to musisz nie lada kombajn zaprząc aby je pogonić.

traviz
29-11-2014, 18:09
Z kolejnych testów na budowie:
- pożyczyłem ręcznej pompki i dopełniłem czynnikiem DZ i dobiłem do 1.9bara. Okazało się, że naczynie przeponowe na DZ było ustawione na 4.0 bary, więc upuściłem ciśnienia manometrem na 2.0. Następnie uruchomiłem pompę ciepła. Po kilku minutach pracy Tdz = 8.2*C, delta 8.0, ciśnienie DZ spadło do 1.0 bara. Pompa pochodziła rekordowo długo od wtorkowej "awarii" bo aż 25 minut po czym wyłączyła się, włączyła na ok. 30 sek i ponownie wyłączyła i włączyła na 30 sek po czym wyrzuciła awarię. Ciśnienie DZ po wyłączeniu sprężarki wzrosło do 1.3 bara. Jeżeli takie ciśnienie się utrzyma do jutra, dopełnię po raz kolejny (może się odpowietrza?).


Moim skromnym zdaniem to przy takich pętlach to musisz nie lada kombajn zaprząc aby je pogonić.
Tak sobie myślę, czy jeśli miałbym ok. 162mb w 4 pentlach to czy zmieniło to sytuację? (moc pompki?)
Staram to sobie jakoś na chłopski rozum poukładać...

plusfoto
29-11-2014, 18:19
Pętla 200m to chyba w zasadzie przy 40 to optimum 325 to lekkie przegięcie.

P.S. A tak jeszcze z ciekawości. Te rury to on Ci jakoś łączył. Bo z reguły są w po 200m, aczkolwiek dłuższe odcinki też można kupić.

Pyxis
29-11-2014, 21:14
- pożyczyłem ręcznej pompki i dopełniłem czynnikiem DZ i dobiłem do 1.9bara. Okazało się, że naczynie przeponowe na DZ było ustawione na 4.0 bary, więc upuściłem ciśnienia manometrem na 2.0..

Chyba jednak nie za bardzo wiesz jak dziala takie naczynie wzbiorcze. Co ono ma skompensowac, skoro nie gromadzi ani grama plynu przy takich cisnieniach?

rwxw
29-11-2014, 21:29
dobiłem do 1.9bara. Okazało się, że naczynie przeponowe na DZ było ustawione na 4.0 bary, więc upuściłem ciśnienia manometrem na 2.0.
Jak dobijasz dz do 1.9 bara, to naczynie przeponowe ustaw na 1bar, to będzie działać, teraz jest tak, jakbyś go nie miał.

mar1173
30-11-2014, 05:48
Sprawdź w parametrach dopuszczalną deltę DZ. 8 st to trochę za dużo i może przez to wywala. U mnie DZ i GZ mogą pracować na 0 ciśnieniu nic się nie dzieje.

Pyxis
30-11-2014, 09:12
Sprawdź w parametrach dopuszczalną deltę DZ. 8 st to trochę za dużo i może przez to wywala. U mnie DZ i GZ mogą pracować na 0 ciśnieniu nic się nie dzieje.

Na DZ moze sie udac, ale na GZ to juz lepiej miec jakies cisnienie. Tam jest cieplejszy czynnik niz na DZ.

rwxw
30-11-2014, 09:39
Na jakiej podstawie?
Przeczytaj jeszcze raz, ale dokładnie to zdanie: "gdy ziemia jest ciepła i Twoja pc nie ma 14kW, tylko z 18kW." i zerknij do charakterystyki pokazującej moc w odniesieniu do temperatury DZ. 14kW to ona ma mieć pewnie przy warunkach pracy 0*/35*.
Jak nie masz charakterystyki swojej pc, to zerknij np. na tą: http://www.stiebel-eltron.ru/imperia/md/content/mba/25.pdf strona 7, z której wynika, że na oko wiele się nie pomyliłem dla temperatur dz/gz około +8*+10*/35*.

mar1173
30-11-2014, 10:10
Na DZ moze sie udac, ale na GZ to juz lepiej miec jakies cisnienie. Tam jest cieplejszy czynnik niz na DZ.

Pewnie że lepiej mieć bo skąd będziesz wiedział że coś jest nie tak.Ty masz chyba taki sam sterownik co traviz to możesz podejrzeć jaka jest maksymalna delta na DZ.

Pyxis
30-11-2014, 10:19
Pewnie że lepiej mieć bo skąd będziesz wiedział że coś jest nie tak.Ty masz chyba taki sam sterownik co traviz to możesz podejrzeć jaka jest maksymalna delta na DZ.

Tu chodzi tez o zjawiska kawitacyjne, a nie tylko wykrycie ewentualnych nieszczelnosci.

U mnie nie ma zadanego takiego parametru jak maksymalna delta. Jest tylko ograniczenie minimalnej temperatury DZ.

mar1173
30-11-2014, 10:29
Tu chodzi tez o zjawiska kawitacyjne, a nie tylko wykrycie ewentualnych nieszczelnosci.

U mnie nie ma zadanego takiego parametru jak maksymalna delta. Jest tylko ograniczenie minimalnej temperatury DZ.

U mnie jest . cytatat z instrukcji

TminDz - minimalna temperatura dolnego źródła. Spadek temperatury TdzWe
dolnego źródła poniżej nastawionej wartości powoduje wyłączenie
sprężarki, wyłączenie pompy ładującej CWU oraz załączenie zawsze,
niezależnie od warunków, pompy dolnego źródła p.Dz.

oraz
deltaTmaxDz - maksymalna różnica temperatur między wejściem a wyjściem dolnego
źródła (TdzWe-TdzWy). Wzrost różnicy temperatur na dolnym źródle
powyżej nastawionej wartości powoduje pracę regulatora tak jak przy
spadku temperatury dolnego źródła TdzWe poniżej wartości TminDz.

Sterowniki takie same tylko inne wersje.

TminDz ustawione na -3 a deltaTmaxDz na 8

rwojtek
30-11-2014, 11:02
Sterowniki takie same tylko inne wersje.



To się chyba nazywa pozycjonowanie produktu :) masz to albo to, chcesz wszystko zapłać więcej.

Pyxis
30-11-2014, 11:03
To się chyba nazywa pozycjonowanie produktu :) masz to albo to, chcesz wszystko zapłać więcej.

To raczej brak wyobrazni u producenta, niz jakies dziwne oszczednosci na pare zl.

Zigobar
30-11-2014, 11:12
U mnie DZ i GZ mogą pracować na 0 ciśnieniu nic się nie dzieje.
Układ chłodniczy nie widzi ciśnień po drugiej stronie wymienników to i pracował będzie prawidłowo, jeśli tylko popłynie przez nie wystarczająco duży strumień o odpowiedniej temperaturze.
Ciśnienia są istotne dla obiegówek (kawitacja). Ich producenci podają minimalne, dopuszczalne ciśnienia na ssaniu zależnie od temperatury cieczy.
Np. 0,05bar dla cieczy poniżej 75*C.
Jeśli w punkcie zainstalowania odpowietrznika wystąpi podciśnienie, to istnieje ryzyko zassania powietrza do układu.

mar1173
30-11-2014, 11:44
To się chyba nazywa pozycjonowanie produktu :) masz to albo to, chcesz wszystko zapłać więcej.

Nie do końca. To producent PC zakłada takie czy takie sterowanie a producent sterownika go odpowiednio programuje. Bazą jest Rx910.

Zadzwoń do nich i spytaj się czy ci nie przeprogramują krzywą ustalaną indywidualnie do dodatkowego czujnika podłogowego. Z możliwością ustawiania odpowiedniej histerezy .
http://www.frisko.com.pl/kontakt/

rwojtek
30-11-2014, 11:51
Pomyślę nad tym, tylko to już na przyszły sezon oczywiście.
Teraz zbieram się i jedę na budowę zobaczyć jak grzanie, w nocy było u mnie -14 a teraz -7, co za jesień.

mar1173
30-11-2014, 11:53
Układ chłodniczy nie widzi ciśnień po drugiej stronie wymienników to i pracował będzie prawidłowo, jeśli tylko popłynie przez nie wystarczająco duży strumień o odpowiedniej temperaturze.
Ciśnienia są istotne dla obiegówek (kawitacja). Ich producenci podają minimalne, dopuszczalne ciśnienia na ssaniu zależnie od temperatury cieczy.
Np. 0,05bar dla cieczy poniżej 75*C.
Jeśli w punkcie zainstalowania odpowietrznika wystąpi podciśnienie, to istnieje ryzyko zassania powietrza do układu.

OK. Napisałem że nic się nie dzieje a nie że tak mam. Kiedyś po czyszczeniu filtra zapomniałem odkręcić zawór od naczynia i PC przez kilka dni chodziła na 0 ciśnieniu. Tzn jak nagrzałem CWU to miałem ok 0,5 jak zużyłem było 0.

Nie pamiętam czy to ty masz pompki omnigena. Bo ja kupiłem taka 25/80 i stwierdziłem że obudowa silnika się bardzo nagrzewa tzn przy przepływie wody ok.45 st obudowę gołą ręką mogę utrzymać ok 2 sekundy. Dzwoniłem do producenta i mi odpowiedział że to normalne. Ja jednak nie jestem przekonany czy tak powinno być i czy nie reklamować.

Zigobar
30-11-2014, 13:27
OK. Napisałem że nic się nie dzieje a nie że tak mam...

Nie pamiętam czy to ty masz pompki omnigena. Bo ja kupiłem taka 25/80 i stwierdziłem że obudowa silnika się bardzo nagrzewa tzn przy przepływie wody ok.45 st obudowę gołą ręką mogę utrzymać ok 2 sekundy.
To była informacja również dla innych (pytania ciągle te same).
Sprawdziłem 25/60 (2 bieg), woda 47*C, moja dłoń wytrzymuje na korpusie 11 sekund. Nie widzę w tym nic dziwnego, ani niepokojącego. Silnik w obiegówkach starego typu trudno wykończyć. I to mi się w nich podoba.

wihajster
30-11-2014, 15:06
(...) ja kupiłem taka 25/80 i stwierdziłem że obudowa silnika się bardzo nagrzewa tzn przy przepływie wody ok.45 st obudowę gołą ręką mogę utrzymać ok 2 sekundy. Dzwoniłem do producenta i mi odpowiedział że to normalne. Ja jednak nie jestem przekonany czy tak powinno być i czy nie reklamować.
Zigobar ma rację, wszystko jest OK. Tak ma (musi) być przy tej pompie.
Natomiast nie jest OK instalacja podłogówki, jeżeli potrzebuje takiej pompy obiegowej...

rwojtek
30-11-2014, 16:15
To chyba pompka od cwu.

mar1173
30-11-2014, 17:42
Tak od CWU założyłem większą bo po montażu ciepłomierza delta mi się rozjechała na 12 st. Więc się poświęciłem i zakupiłem większą. jednak problem leży raczej w ciepłomierzu bo przy CO na innym ciepłomierzu mam przepływ ok1300l/h gdzie oprócz wymiennika w PC pompka 25/65 obsługuje jeszcze podłogówkę a przy CWU ten sam wymiennik w PC i 2-3m rury calowej i zbiornik bez wężownicy i przy pompce 25/80 przepływ jest na poziomie 1130l/h. Bez ciepłomierzy przy DZ ok 5st delta była w granicach 5-6 st na CO przy pompce 25/60 i tak samo przy pompce 25/65 na CWU. Mam inny ciepłomierz pod ręką ale czekam do jutra.

traviz
30-11-2014, 18:34
W dniu dzisiejszym ok. godz. 14:15 wystartowałem PC na zamkniętych wszystkich obiegach podłogówki oprócz 2 krótkich pentli. Obserwując Tskraplania, utrzymywałem ją w granicach 36-37*C odkręcając stopniowo kolejne obwody. Na dole mam 10 pentli, na górze 12. Obserwując wskazania czujnika w pompie udało się ogrzać tym sposobem 11 pentli (10 na dole, pion + 1 pentla na górze; w sumie ok. 90m2) w ciągu 4 godzin.
Tpodl 20.5*C (czujnik w wylewce)
Tzadpodl 24*C
Tdz ~6.7-6.9*C
delta ~6.7-6.8*C
W domu wyraźnie się ociepliło. Niestety nasza radość trwała tylko nieco ponad te 4 godziny kiedy to pompa znowu wpadła w tryb awaryjny :( Wchodząc w opcje serwisowe "test wyjść" uruchomiłem obiegówki, żeby wymieszać ciecz GZ. Pomogło może na 10 minut i to samo :( Wróciłem do domu za 2 godzinki pewnie znowu podjadę na budowę i zobaczę raz jeszcze - może pompa musi sobie odpocząć ;)

Odpowiadając na poprzednie pytania:
- nie mam w ustawieniach maksymalnej delty, mam minimalną Tdz ustawioną na -10*C
- dowiedziałem się też więcej nt. pentli DZ. Jedna ma 300mb, druga 350mb, wykonane z PE40, łączone złączkami, jak w instalacji hydraulicznej,
- ustaliłem też, że pod koniec tygodnia będziemy mieli wymienioną obiegówkę DZ na coś mocniejszego, bez zaawansowanej elektroniki. Coś polecicie?

rwxw
30-11-2014, 18:38
wykonane z PE40, łączone złączkami
Ale jakimi ? Skręcanymi, czy zgrzewanymi termooporowo ? A co z ciśnieniami ? Dobiłeś dz ?

Pyxis
30-11-2014, 18:54
traviz: Nie rozumiem, dlaczego pompa wchodzi w tryb awaria. Co na to mowi producent?

traviz
30-11-2014, 19:12
Ale jakimi ? Skręcanymi, czy zgrzewanymi termooporowo ?
Skręcanymi.


A co z ciśnieniami ? Dobiłeś dz ?
Ciśnienie na DZ zostawiłem na 1.5 bara. Upuściłem tylko z naczynia przeponowego do 1.0 bara.


traviz: Nie rozumiem, dlaczego pompa wchodzi w tryb awaria. Co na to mowi producent?
W dniu wczorajszym, czyli jeszcze przed moim 4-ro godzinnym eksperymentem, była taka teoria, że prawdopodobnie w parowniku zamarza czynnik. Upuściłem go więc trochę z DZ do butelki i wsadziłem do zamrażalki. Po ponad 24h jest nadal płynny choć pojawiły się drobne kryształki. Jutro będę dzwonił - dziś nie chciałem przeszkadzać przy niedzieli. Muszę jeszcze jakoś zmierzyć temp. w zamrażalniku :P

Pyxis
30-11-2014, 19:41
Teoria naciagana troche na pierwszy rzut oka. Musial bys faktycznie glikolu poskapic. ;)

Zrob eksperyment. Jesli wiesz jak sie pompa zachowuje podczas pracy obecnie, to zmniejsz bieg pompy obiegowej DZ i zobacz, czy to doprowadzi do pogorszenia sytuacji.

traviz
30-11-2014, 19:54
Teoria naciagana troche na pierwszy rzut oka. Musial bys faktycznie glikolu poskapic. ;)
Warto jednak było to wykluczyć ;) Napełnianie/odpowietrzanie DZ trwało dobre 2 doby, nie patrzyłem cały czas instalatorowi na ręce, więc sam byłem ciekawy czy gdzieś tam przypadkiem nie zrobił się roztwór z wodą, bo "pustą" beczkę zabrał instalator...


Zrob eksperyment. Jesli wiesz jak sie pompa zachowuje podczas pracy obecnie, to zmniejsz bieg pompy obiegowej DZ i zobacz, czy to doprowadzi do pogorszenia sytuacji.W sumie trochę mi teraz trudno ocenić jaka praca jest normalna. Pompa pracowała w ciągu ostatnich kilku dni od 5min do ponad 4h... Za każdym razem jednak zakończyło się to awarią, ale oczywiście spróbuję i zobaczę co się będzie działo :)

Tak sobie myślę. Idą mrozy, cieplej nie będzie. Nawet jeśli uda mi się teraz jakoś ruszyć PC to nie wykluczone, że zgodnie z prawem Murphy'ego w środku zimy odechce się jej pracować. Teraz jeszcze nie mieszkam, ale do nowego roku planuję się wprowadzić. Ponieważ nie mam innego źródła ogrzewania, szczerze rozważam instalację elektrycznego kotła c.o. firmy Kospel. Koszt urządzenia wydaje się być całkiem rozsądny jak na awaryjne źródło ciepła, pomijam opłacalność ogrzewania w porównaniu do PC, bo zapewne będzie dusiło portfel, ale chyba zawsze lepsze to niż nic. PC nie ma gwarancji, instalator to nie producent, w dodatku uważa, że DZ jest super, a reszta to wina mojej pompy. Od mojego zgłoszenia problemu pofatygował się z wizytą na budowie po 5 dniach...
Dobry pomysł z tym kotłem czy już zaczynam panikować? :)

wihajster
30-11-2014, 20:11
Dobry pomysł z tym kotłem czy już zaczynam panikować? :)
Zły pomysł. Napraw instalację/pompę i będzie GITES ;)

wihajster
30-11-2014, 20:16
Ale jakimi ? Skręcanymi, czy zgrzewanymi termooporowo ? A co z ciśnieniami ? Dobiłeś dz ?

Skręcanymi.

No to zanotuj sobie mniej-więcej gdzie masz te łączenia skręcane, bo szczerze Ci współczuję problemu za x/xx lat!
Poproś instalatora żeby przesłał Ci zdjęcia z wykopów, żeby mieć mniejszy problem przy następnym kopaniu ogródka.

Tego się tak nie robi, i nie muszą być elektrooporowe złączki. Ważne, żeby były zgrzewane.

Może dla czytających będzie jakaś nauka, na co zwracać uwagę i na co patrzeć i pytać instalatorów....

Pyxis
30-11-2014, 20:21
Tez uwazam, ze nie ma co panikowac. Uruchomienie instalacji to krytyczny moment calej operacji. Jak juz zadziala i znajdziesz przyczyne, to bedzie dzialalo. Oczywiscie plan awaryjny miec nalezy. W razie czego taniej bedzie kupic jakis 2 farelki. Z czasem pewnie tez w domu pojawi sie jakas klima ktora w razie W bedzie mozna dogrzac (przynajmniej poddasze).

Pyxis
30-11-2014, 20:23
Tego się tak nie robi, i nie muszą być elektrooporowe złączki. Ważne, żeby były zgrzewane.


Notatatka fotograficzna z miejsc laczenia to obowiazek.

Z drugiej strony na tych skrecanych zlaczkach cale sieci wodociagowe pracuja i jakos sie to kupy trzyma. ;)

rwxw
30-11-2014, 20:27
Z drugiej strony na tych skrecanych zlaczkach cale sieci wodociagowe pracuja i jakos sie to kupy trzyma. ;)
No, ale jak tam parędziesiąt litrów ucieknie, to nikt nie zauważy. I wodociąg nie zamarza, a dz owszem.

wihajster
30-11-2014, 20:32
Z drugiej strony na tych skrecanych zlaczkach cale sieci wodociagowe pracuja i jakos sie to kupy trzyma. ;)
Ale w "wodnych ciągach" masz wodę, a tu glikol. No i "trzyma" dokładnie tak jak cała Polska się trzyma.... Kupy się trzyma. Jak przestanie, to dopiero będzie kupa.

Tak się po prostu w instalacjach dolnego źródła nie robi i tyle, to jest błąd dużego kalibru i w zasadzie nienaprawialny.

PS.
W zeszłym roku poprawiałem takie cudo po wspaniałych fachoFcach z Konina, popracowało jakieś 3 lata do wycieku.

rwxw
30-11-2014, 20:45
popracowało jakieś 3 lata do wycieku.
Pewnie pomogło zamrażanie i rozmrażanie...

traviz
01-12-2014, 05:01
Tez uwazam, ze nie ma co panikowac. Uruchomienie instalacji to krytyczny moment calej operacji. Jak juz zadziala i znajdziesz przyczyne, to bedzie dzialalo. Oczywiscie plan awaryjny miec nalezy. W razie czego taniej bedzie kupic jakis 2 farelki. Z czasem pewnie tez w domu pojawi sie jakas klima ktora w razie W bedzie mozna dogrzac (przynajmniej poddasze).Kurcze, właśnie martwi mnie to, że uruchomiłem tą pompę i chodziła przez 2 miesiące bez przerw, teraz zaczęły się jakieś jaja :( Ogrzewałem całą sobotę dmuchawą na propan-butan i temperatura podniosła się zaledwie o 2*C, natomiast woda w podłogówce pozostała bez zmian, a podobno to jej temperatura ma spory wpływ na uruchomienie PC bez grzałki (za niska temp. po stronie GZ - wyrzuca prestostat, co by chyba potwierdzał przeprowadzony 4-ro godzinny test). No nic, popytam u mnie w okolicy o ten kocioł - nie zaszkodzi mieć plan B. Za 3 tygodnie przeprowadzka...

Co do DZ. Mój błąd - nie mam zdjęć - byłem wówczas w delegacji, ale miałem zaufanego człowieka, który operował koparką przy tych pracach - mój tata ;) Podpytam i zanotuję na przyszłość, jeżeli ma się przydać. Zapytam też na wszelki wypadek instalatora - może robił fotki ;)

Mam jeszcze takie pytanie. W mojej PC mam presostaty zamknięte w puszcze. Wychodzi z niej kabel 3-żyłowy. Jak sprawdzić czy któryś nie wyrzuca? Próbowałem znaleźć przyczynę miernikiem (przejście), ale cały czas znajduję tylko jeden obwód zamknięty (między dwoma kablami).
Puszka wygląda podobnie to tej, z tą różnicą, że nie widziałem na niej tych wskaźników, dochodzą do niej miedziane rurki ok. fi8 z obu wymienników (DZ+GZ):
292079

k***a*z
02-12-2014, 10:55
Jeśli jesteś pewien że instalacja dz i gz jest odpowietrzona to w ustawieniach serwisowych spróbuj zwiększyć temperaturę skraplacza , fabrycznie jest chyba 55 stopni ja podniosłem do 59 i u mnie już PCi nie wyłącza się . Kiedyś zmieniałem kolanka po stronie dz i puściłem PCi bez odpowietrzania efekt "awaria" co 30 sekund.

Pixis a ty jak masz ustawioną temp. skraplacza ?

Pyxis
02-12-2014, 11:12
Pixis a ty jak masz ustawioną temp. skraplacza ?

Po tym jak mnie "postraszyli" na forum ustawilem na 60*C, ale zmniejszylem o 2K Tcwu w tanim pradzie, tak, ze teraz dochodzi na skraplaczu do 58*C. Jak latem DZ bedzie mialo wyzsza temperature, to pewnie pojdzie ciut wyzej.
Wychodze z zalozenia, ze lepiej sprezarka zniesie minute pracy na 59.8*C niz taktowanie przy 59*C.

AdrianEH
03-12-2014, 08:10
Notatatka fotograficzna z miejsc laczenia to obowiazek.

Z drugiej strony na tych skrecanych zlaczkach cale sieci wodociagowe pracuja i jakos sie to kupy trzyma. ;)


Zapytaj jakiegokolwiek producenta złączek skręcanych czy da gwarancję na szczelność w glikolu?? TE ZŁĄCZKI I ICH USZCZELNIENIA WYTRZYMUJĄ I 30 lat ale na wodzie !!!!

Pyxis
03-12-2014, 08:13
Hm.... ja mam w DZ roztwor glikolu propylenowego. Czy on ma jakies szczegolnie "agresywne" wlasciwosci?

AdrianEH
03-12-2014, 13:30
Hm.... ja mam w DZ roztwor glikolu propylenowego. Czy on ma jakies szczegolnie "agresywne" wlasciwosci?

Agresywne może nie, ale zapytaj czy ktokolwiek da gwarancję na taką złączkę w glikolu? a na zgrzew elektrooporowy i owszem. W agresywnych warunkach to pewnie pierwszej zimy by nie wytzymało.

Chemikiem nie jestem ale jeżeli element gumowy nie jest przystosowany do np. tłuszczy czy innego rodzaju substancji to jest tylko szansa, że wytrzyma.

W motoryzacji nie wolno smarować ani olejem ani smarem elementów gumowych jeżeli nie są do tego przystosowane.

Pyxis
03-12-2014, 13:43
Agresywne może nie, ale zapytaj czy ktokolwiek da gwarancję na taką złączkę w glikolu? a na zgrzew elektrooporowy i owszem. W agresywnych warunkach to pewnie pierwszej zimy by nie wytzymało.

Chemikiem nie jestem ale jeżeli element gumowy nie jest przystosowany do np. tłuszczy czy innego rodzaju substancji to jest tylko szansa, że wytrzyma.

W motoryzacji nie wolno smarować ani olejem ani smarem elementów gumowych jeżeli nie są do tego przystosowane.

Glikol to alkohol. Propylenowy uzywany jest np. do produkcji kosmetykow, wiec to raczej substancja bardzo lagodna.

A gwarancji producent nie da na nic poza woda, bo po co ma dawac. Tylko by sobie potencjalne klopoty na glowe sciagal. To nie jest dla mnie zaden obiektywny wyznacznik.

AdrianEH
03-12-2014, 15:31
Ja osobiście nie robię na skręcanych bo po co sobie problemy robić. Fakt za 2 lata można telefon zmienić :) Poza tym ile tych złączek jest w ziemi, a złączki elektrooporowe są nieznacznie droższe i sen instalatora spokojny. Więc jaki jest argument za skręcanymi w ziemi? Poza tym w zależności od producenta skręcanych nawet nowe zaraz po założeniu potrafią lać.

Zigobar
03-12-2014, 16:04
TE ZŁĄCZKI I ICH USZCZELNIENIA WYTRZYMUJĄ I 30 lat ale na wodzie !!!!
Znasz przypadki "rozpuszczenia" po kilku latach O-ringów w złączkach skręcanych PE przez jakąkolwiek miksturę stosowaną w DZ?
O wyciekach (zaraz po montażu i napełnieniu) zarówno w przypadku wody jak i innych cieczy - słyszałem, ale sam na takie złączki nie trafiłem.

Co do łączenia DZ w ziemi na złączkach skręcanych, to (jak dla mnie) - nie do przyjęcia. I było tutaj o tym wielokrotnie.

AdrianEH
03-12-2014, 16:28
Znasz przypadki "rozpuszczenia" po kilku latach O-ringów w złączkach skręcanych PE przez jakąkolwiek miksturę stosowaną w DZ?
O wyciekach (zaraz po montażu i napełnieniu) zarówno w przypadku wody jak i innych cieczy - słyszałem, ale sam na takie złączki nie trafiłem.

Co do łączenia DZ w ziemi na złączkach skręcanych, to (jak dla mnie) - nie do przyjęcia. I było tutaj o tym wielokrotnie.

Co do wycieków po kilku latach słyszałem od serwisantów pomp ciepła na szkoleniach (nie szkoleniach firm produkujących zgrzewarki ale od firm, które zajmują się tylko i wyłącznie serwisem instalacji opartych o pompy ciepła)

Ja ostatnio montowałem hydrofor do studni wierconej i musiałem 2 czy 3 razy rozbierać złączkie i w końcu zastosować sporo pasty uszczelniającej.

Popieram. Żadnych skręcanych złączek do DZ w ziemi.

traviz
03-12-2014, 17:31
Jeśli jesteś pewien że instalacja dz i gz jest odpowietrzona
W piątek/sobotę mam mieć wymienianą obiegówkę DZ (swoją drogą co sądzicie o Wilo top-s 30/10?) to instalator będzie również odpowietrzał układ. Po tym zabiegu zobaczymy co się zmieni. Zdaniem producenta nie napełnia się DZ alkoholem tylko glikolem - instalator z kolei robi tylko tak, od lat, a poza tym Szwedzi tylko tak robią :) Ja zrobiłem test i upuściłem trochę "płynu" do butelki i leży u mnie tak od soboty w zamrażalce. Termometr mi pokazuje od -17 do -22*C, płyn zrobił się jakby trochę oleisty, widać pojedyncze kryształki.

-[ edit ]-
Co do złączek to trudno - wiecie sami, że w trakcie takiej inwestycji jaką jest budowa, nie da się uniknąć wpadek, na szczęście wiem gdzie w razie czego szukać tych złączek :)

Pyxis
03-12-2014, 18:09
Ja ostatnio montowałem hydrofor do studni wierconej i musiałem 2 czy 3 razy rozbierać złączkie i w końcu zastosować sporo pasty uszczelniającej.

Popieram. Żadnych skręcanych złączek do DZ w ziemi.

Nie myl nieprawidlowego montazu takiego polaczenia z defektami wystepujacymi na skutek dzialania cieczy plynacej w DZ.

Tez sie zgadzam, ze nie powinno sie takich zlaczek stosowac, jesli nie ma takiej koniecznosci, tylko nie ma tez co zaraz z tego robic wielkiej katastrofy ktora na pewno nastapi.

Zigobar
03-12-2014, 21:38
W piątek/sobotę mam mieć wymienianą obiegówkę DZ (swoją drogą co sądzicie o Wilo top-s 30/10?) to instalator będzie również odpowietrzał układ. Po tym zabiegu zobaczymy co się zmieni.
A co z termometrami na DZ i GZ, które planowałeś założyć?
Twój instalator do odpowietrzania używa jakiejś pompy o dużej wydajności?
Jeśli będziesz przy tym, to zwróć uwagę, czy w którejś z rur DZ było powietrze.

traviz
04-12-2014, 06:06
A co z termometrami na DZ i GZ, które planowałeś założyć?
Termometry już mam, tylko nie uruchamiałem w tym tygodniu pompy. Czekam na zmianę obiegówki na DZ.

Jak będę przy odpowietrzeniu to przyjrzę się dokładniej co i jak.

k***a*z
04-12-2014, 07:34
Tez sie zgadzam, ze nie powinno sie takich zlaczek stosowac, jesli nie ma takiej koniecznosci, tylko nie ma tez co zaraz z tego robic wielkiej katastrofy ktora na pewno nastapi.

Ja mam 4 pętle przedłużane więc jest 8 złączek + 1 która musiała być bo podczas kopania drugiego rowu kopara zahaczyła o pierwszą pętlę :-( , a i jeszcze 8 kolan też skręcanych i 8 przejściówek z pe40 na miedź . Ciśnienie w instalacji "0" , PCi chodzi bez problemu ;-)

trt
04-12-2014, 08:43
Jestem już po wizycie producenta. Wymienili zawór rozprężny i delta wygląda dużo lepiej choć czujnik temperatury wejścia DZ pokazuje dziwne wartości bo temperaturę ok 0*C i deltę 1*C dla 3 biegu obiegówki DZ. Przeniosłem ten czujnik na rurę przed parownikiem i temperatura podnosi się do 6*C. Podłączyłem również czujnik temp. do rury powrotu DZ z parownika bo wydaje mi się że te temperatury z czujników na parowniku nie są "wiarygodne" i na podstawie tych temperatur mam temp DZ 6/3*C.

Nierozwiązany został niestety problem temperatur GZ. Wymieniłem pomkę obiegową CO z 25-60 na 25-80 i po 2h grzania i z czujnika na skraplaczu obok rury zasilania CO mam temperaturę 43*C na 3 biegu pompy obiegowej. Producent nie potrafił wyjaśnić dlaczego pompa ma "takiego kopa". Powiedział, że można szeregowo dodać jeszcze jedną pompę obiegową. Na rotametrach GZ mam przepływ ok 2.5-3l/min dla 9 sekcji.

Dodatkowo po 2h grzania rura z zaworu rozprężnego do parownika jest oszroniona.

AdrianEH
04-12-2014, 09:07
Ja już się gubię:) Jaki problem pozostał? Jak masz tyle problemów to zamów jakiś porządny serwis i powinni rozwiązać problem. Producent pofatygował się zrobić coś przy pompie a reszta to nie jego problem. Napisz co teraz dolega twojej instalacji.

trt
04-12-2014, 09:26
Moze troche namieszałem, więc podsumuje:

1. Pierwszy problem dotyczył grzania wody do cwu. Pompa Tskr bardzo szybko rosła i przechodziła w tryb awaria bez dogrzania wody w zasobniku. Wymieniłem zasobnik z Biawara Maxi 300l z 2.2m^2 wężownicy na galmeta z 3.8m^2 wężownicy lecz problem nadal pozostał. Producent zmienił temperaturę Tzadskr i pokręcił na presostacie i teraz woda już grzeje się spokojnie do 45*C więc problem jest rozwiązany.

2. Drugi problem to delta która wynosiła 12*C i zmrożona rura zaworu TZR po kilku minutach od uruchomienia. Producent wymienił zawór rozprężny i delta spadła a razem z nią Tdz - do 0*C (nierealna wartość). Przeniosłem czujnik Tdz z parownika na rurę wprowadzającą glikol do DZ i temperatura podniosła się do 6*C a delta wzrosła do 7*C. Wydaje mi się, że cały parownik się ochłada i temperatury podane z tych czujników niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Dlatego dodatkowo dałem czujnik na powrót DZ i wg wsazań tych 2 czujników (Tdz i dodatkowy) delta jest na poziomie 3*C. Rura parownika po kilkudziesieciu minutach pokrywa się szronem.

3. Trzeci problem to Tskr która po kilku minutach od załączenia sprężarki osiąga temperaturę 38*C a po 2h jest już 43*C co wg informacji przeczytanych na forum jest wartością zbyt dużą. Wymieniłem pompę GZ z 25-60 na 25-80, przepływ na rotametrach GZ wzrósł natomiast temperatury zmniejszyły się nieznacznie. Pompa wg tabliczki znamionowej dla temperatur 0/35 powinna pobierać 2,2KWh w tej chwili wraz z obiegówkami na koniec cykly grzania CO pobiera 3.3KWh wraz z pompkami obiegowymi.


Po naprawie problemu nr 1 pompa pracuje normalnie. Nie wiem, może ja już trochę świruję i niepotrzebnie się czepiam tych parametrów.

Pyxis
04-12-2014, 10:31
trt: Zrob taka operacje: Kup na allegro termometry z sonda na kablu. Ja mam np takie:

http://www.marec.com.pl/!!!/szablony/zdjecia/termometr%20z%20sonda.jpg

Kup tego 5 szt. Z tylu pompy masz 5 rurek od DZ, GZ i zasilania CWU. Przykladasz sonde rownolegle do osi rury juz poza pompa ciepla (mozesz w tym miejscu dac kropelke pasty termoprzewodzacej od komputerow, ale niekoniecznie). Owijasz rure z sonda tasma izolecyjna i na to otuline na trytytki. Wyprowadzasz sobie te teromety i mozesz zamontowac w okienkach na kawalku tektury chociazby i powiesic. Podaj z nich odczyty, bo to bedzie wiarygodne. Pomiar temperatury na sterowniku jest zafalszowany. Nie wiem co oni tam spieprzyli, ale te czujniki dali w zlych miejscach. Jak bedziesz mial odczyty z tych zewnetrznych termometrow to bedzie wiadomo, czy cos zlego sie dzieje u Ciebie.

l_ukasz
04-12-2014, 15:08
ja kupiłem sobie takie w juli były po 9,99zł

http://www.jula.pl/catalog/gospodarstwo-domowe/sprzet-rtv-i-agd/termometry-i-stacje-pogodowe/termometry-cyfrowe/termometr-943112/

zapamięta Ci jeszcze T min i max

jbloch
04-12-2014, 16:06
trt: Zrob taka operacje: Kup na allegro termometry z sonda na kablu. Ja mam np takie:

http://www.marec.com.pl/!!!/szablony/zdjecia/termometr%20z%20sonda.jpg

Kup tego 5 szt. Z tylu pompy masz 5 rurek od DZ, GZ i zasilania CWU. Przykladasz sonde rownolegle do osi rury juz poza pompa ciepla (mozesz w tym miejscu dac kropelke pasty termoprzewodzacej od komputerow, ale niekoniecznie). Owijasz rure z sonda tasma izolecyjna i na to otuline na trytytki. Wyprowadzasz sobie te teromety i mozesz zamontowac w okienkach na kawalku tektury chociazby i powiesic. Podaj z nich odczyty, bo to bedzie wiarygodne. Pomiar temperatury na sterowniku jest zafalszowany. Nie wiem co oni tam spieprzyli, ale te czujniki dali w zlych miejscach. Jak bedziesz mial odczyty z tych zewnetrznych termometrow to bedzie wiadomo, czy cos zlego sie dzieje u Ciebie.

No coś ty .
Odczyty nie będą wiarygodne , bo przecierz najpierw trzeba je wyskalować w wodzie lodowej:)

Pyxis
04-12-2014, 16:20
No coś ty .
Odczyty nie będą wiarygodne , bo przecierz najpierw trzeba je wyskalować w wodzie lodowej:)

Do oceny poprawnosci pracy pompy wystarczy bez skalowania.
Zreszta z chyba 15 szt ktore mialem w wodzie lodowej pokazywalu zawsze w ptzrdziale od +1,3 do +0,7. Sam sobie statystycznie skoryguje. :)

traviz
14-12-2014, 11:04
A co z termometrami na DZ i GZ, które planowałeś założyć?
Twój instalator do odpowietrzania używa jakiejś pompy o dużej wydajności?
Jeśli będziesz przy tym, to zwróć uwagę, czy w którejś z rur DZ było powietrze.
Pompa DZ wymieniona na Wilo Stratos 30/1-10.
Zdaniem instalatora w DZ było powietrze. Przegonił pompą 100l/min i uzupełnił brak glikolu.
W podłogówce jeden z zaworów był wymieniany, przy okazji układ odpowietrzony.
Niestety problem z pompą jest nadal. Pompa teraz uruchamia się i wyłącza.
Tak to wygląda jak na filmie :( Nie mam pomysłu co jest grane.

PS. W 12. sekundzie dźwięk na chwilę przed uruchomieniem sprężarki to sms, który dostałem w trakcie nagrywania...
http://youtu.be/RZPPUM_KYmA

Zigobar
14-12-2014, 15:09
traviz
Wygląda mi to na zadziałanie presostatu. Jest znacznie gorzej niż było (może wyciek czynnika, a może coś innego) skoro dochodzi do wyłączenia sprężarki po kilku sekundach pracy. Jeśli masz pewność, że przepływy po obydwu stronach są zapewnione, to radzę nie zwlekać i wezwać chłodniarza.

k***a*z
14-12-2014, 15:22
Jeszcze odpowietrzaj, wejdź w menu Temperatury i zobacz przy jakiej temp. skraplacza wyłącza się PCi, jeśli na 100% jesteś pewien że masz odpowietrzone to możesz w menu Serwis zwiększyć temp. skraplacza przy której wyłącza się PCi, a i sprawdź czy obiegówka chodzi na 3 biegu.

traviz
14-12-2014, 16:02
@Zigobar,
Też mam wrażenie jakby było "gorzej" jak było. Instalator zarzeka się, że układy są już odpowietrzone na 100%...

@kamieniarz,
Problem w tym, że pompa nawet nie zdąży wyprodukować jakiegokolwiek ciepła, a już się wyłącza.
Pompka po stronie GZ chodzi o na 3 biegu, na DZ mam pokrętło z wydajnością i na wyświetlaczu ustawiam jej "moc podnoszenia" (?) w metrach - jest na max. tj. 10m.

k***a*z
14-12-2014, 16:26
Coś mi się ten instalator nie podoba, zadzwoń do Ekontechu w Strzegomiu, pogadaj z p. Nowakiem, opowiedz co się dzieje może coś poradzi.

funky_koval
14-12-2014, 18:09
@Zigobar,
Też mam wrażenie jakby było "gorzej" jak było. Instalator zarzeka się, że układy są już odpowietrzone na 100%...

@kamieniarz,
Problem w tym, że pompa nawet nie zdąży wyprodukować jakiegokolwiek ciepła, a już się wyłącza.
Pompka po stronie GZ chodzi o na 3 biegu, na DZ mam pokrętło z wydajnością i na wyświetlaczu ustawiam jej "moc podnoszenia" (?) w metrach - jest na max. tj. 10m.

Kurcze pompę kupiłeś w Chinach ?Nie ma w Polsce serwisu ?Tracisz czas i nerwy to nie ty powinneś się z tym szarpać.

k***a*z
15-12-2014, 07:33
Te pompy są na prawdę proste, miałem tak samo jak ty, u mnie wystarczyło odpowietrzyć, a jeszcze zobacz czy masz odpowietrzony układ grzania CWU, czy pompka przy baniaku chodzi na 3 biegu ? Jaki masz baniak? może wężownica nie wyrabia i coś tam w środku się przegrzewa i wyłącza pompę .
Ja w ustawieniach na początku optymistyczne ustawiłem sobie 55 stopni na CWU, i PCi mi się wyłączała , wystarczyło przestawić na 42 i chodzi bez problemu. Czujniki temperatury kty81 zastosowane w tej pompie trochę się rozjeżdżają, ja dla porównania mam podłączone ds18b20 i różnice są w okolicach 2-3 stopni .
Napisz jak masz ustawione temperatury na sterowniku.

traviz
20-12-2014, 12:52
W międzyczasie u mnie w kotłowni zaszły niewielkie zmiany. Dokupiłem jednak kocioł elektryczny jako awaryjne źródło ciepła i udało mi się nim podgrzać wodę w całej podłogówce do ok. 23-24*C. Dziś uruchomiłem PCi i ku mojemu zaskoczeniu zaczęła działać. Niestety radość trwała dosyć krótko, ponieważ po ok. 30 minutach pompa się wyłączyła. Zanim weszła w tryb awarii tradycyjnie próbowała się włączyć jeszcze 2 razy pracując po ok. 2 minuty.

Parametry pracy PCi, przy których nastąpiło wyłączenie:
Z moich termometrów przylgowych:
Tgz zasilanie = 28,3*C
Tgz powrót = 25,5*C
Tdz zasilanie = 6,8*C
Tdz powrót = 1,6*C

Wg czujników sterownika:
Tskr = 29*C
Tdz = 6,9*C
delta = 6,1*C
Tzadpodl = 21*C
Tpodl = 17*C
Twew = 13,6*C

Zadane parametry w opcjach serwisowych (zdjęcie sprzed uruchomienia, stąd Tskr tak niska):
295047295048

Zastanawiam się jeszcze nad jednym. Pompka obiegowa GZ chodzi obecnie na najwyższych obrotach. Czy tak powinno być?

@funky_koval, nie kupiłem jej w Chinach - prawdę mówiąc w ogóle jej nie kupiłem, tylko po prostu dostałem używaną, aczkolwiek do końca sprawną. Poprzedni właściciel dużo podrużuje - chciał coś nowszego, dodatkowo żeby mógł sterować zdalnie przez smartfona jak jest np. w Brazylii. Wiem, że oszczędny traci 2 razy, ale brałem to ryzyko pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Stąd jestem trochę pozostawiony samemu sobie. W każdym bądź razie, przed uruchomieniem jej u mnie, pompa pojechała do producenta na "przegląd", gdzie został wymieniony freon, presostaty, zawór rozprężny, zaktualizowane oprogramowanie, dołożone 2 dodatkowe czujniki temperatury i wymieniony przedni panel.

@Kamieniarz, w obecnej chwili mam wyłączony wymiennik ciepła c.w.u. z obiegu (zamknięte zawory, temp. c.w.u. w pompie sztucznie zaniżona na 5*C, żeby nie próbowało jej grzać). A jeśli chodzi o wymiennik to miałem Kospel SW-200 z 1.1m2 wężownicy, ale był za mały i wymieniłem na BIAWAR W-E 400.81 PC z 5m2 wężownicy - układ jeszcze nie do końca skończony bo czekam na zawór trójdrogowy.

Pyxis
20-12-2014, 13:08
Ta pompa na pewno nie jest sprawna. Moze ten przeglad u producenta nie do konca wyszedl. Ja bym do nich dzwonil i umowil sie na wizyte serwisowa. Moze ustawili presostat za nisko czy cos?

Parametr kcw=4 ustaw sobie na 0, bo to korekta wskazan czujnika (termometru) CWU. Bedzie Cie mylilo tylko niepotrzebnie.

rwojtek
20-12-2014, 16:27
Witaj Pyxis, trochę Ci się przytyło po tych "bananach" :p

A tak serio to mógłbyś spojrzeć na ostatni post i coś mi podpowiedzieć?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232294-Jak-najlepiej-sterowa%C4%87-ogrzewaniem-pod%C5%82ogowym/page3

Liczę na pomoc i Twoje inżynierskie logiczne myślenie. :yes:

Pyxis
20-12-2014, 23:26
Nooo, moderatorzy skutecznie zniechecaja do pisaniny. Coraz rzadziej tu zgladam. :)

Odpowiedzialem.

rwojtek
21-12-2014, 09:04
:D dzięki. Moze by tak moderatorom ktoś dał po bananie, wiedzieliby przynajmniej jak to smakuje :cool:

k***a*z
21-12-2014, 09:43
Podnieś temperaturę skraplacza, ja mam u siebie 59 stopni, jeśli masz wszystko odpowietrzone to musi pomóc, ja tak ustawiłem i już mi się PCi nie wyłącza.

Pyxis
21-12-2014, 09:48
Ale jemu wchodzi w tryb "awaria". U Ciebie tez tak reagowala? U mnie niska maksymalna zadana temperatura skraplacza na sterowniku nie powoduje takiej reakcji. Po prostu pompa zaczyna taktowac. Wylacza sama sperzarke na ~2min. Tu musi sie chyba "wtracac" inne zabezpieczenie.

k***a*z
21-12-2014, 09:53
Miałem identycznie tak samo, 3 załączenia i awaria, my mamy 14kW, a te ustawienia są chyba dla słabszych.

Pyxis
21-12-2014, 09:58
Hm.... cos trudno mi w to uwierzyc, zeby Tskr poszla przy grzaniu podlogi powyzej 56*C. Jest proste rozwiazanie. Niech kolega traviz wlaczy pompe i patrzy na sterowniku na jakim poziomie jest Tskr. Bedzie wiadomo na pewno.

traviz
21-12-2014, 13:06
Dziś kolejny raz uruchomiłem PCi.
Zmniejszyłem wydajność obiegówki GZ o 1/4. Popracowała dokładnie 27 minut.

Z moich termometrów w chwili wyłączenia:
Tgz zasilanie = 31*C
Tgz powrót = 25*C
Tdz zasilanie = 5.8*C
Tdz powrót = 2.7*C
Temp. obudowy sprężarki = 42*C

Mam dwie sprzeczne opinie co do temperatury sprężarki. Jedna, że powinna być gorąca, druga wręcz przeciwnie. Jak powinno być? Jak jest i Was?

Z parametrów sterownika:
Tskr = 32*C
Tdz = 7.6*C
Delta = 6.5*C
Tzadpodl = 21*C
Tpodl = 18.4*C

Podczas ostatnich kilku dni upuściłem troszkę powietrza z GZ. Od wczoraj jednak sprawdzam i już się nic nie pojawia. Mogą być jakieś negatywne konsekwencje podniesienia Tskr jeśli jeszcze coś się trafi?

Swoją drogą dlaczego Tskr ma wynosić np. 54-59*C jeśli wszyscy mówią, że na ogrzewaniu podłogowym temperatura nie powinna przekraczać 37-40*C?

Pyxis
21-12-2014, 13:28
Masz jak najbardziej prawidlowe temperatury i delty GZ i DZ. Nie tutaj lezy problem. Jak widac podnoszenie dopuszczalnej Tskr nic nie zmieni, bo jest ona duzo ponizej juz ustawionej.

Zmniejszenie biegu obiegowki GZ nie wydaje sie sensowne. Masz pompe sporej mocy i widac, ze temperatura zasilania GZ mogla by przy zadanej temperaturze na 21*C nico nizsza. Chyba, ze robiles to tylko dla eksperymentu.

Ustawia sie Tskr wyzej, bo pompa przy grzaniu CWU jednak grzeje ja znacznie wyzej niz podloge.

Zigobar
21-12-2014, 14:31
Temp. obudowy sprężarki = 42*C

Mam dwie sprzeczne opinie co do temperatury sprężarki. Jedna, że powinna być gorąca, druga wręcz przeciwnie. Jak powinno być?
Gorąca - tylko głowica sprężarki. Natomiast dolna część korpusu powinna być w dotyku letnia (jakieś 25 - 30*C). Nie powinna być ani za ciepła, ani za zimna (lodowata).
Te 42*C to w którym miejscu?

traviz
21-12-2014, 18:21
Te 42*C to w którym miejscu?Termometr położyłem na górze obudowy.

aleksus
21-12-2014, 21:12
To chyba trochę niska temp .Przy Tskr na poziomie 32*C gaz wychodzący ze sprężarki pewnie ma w granicy 70*C to i sprężarka musi być cieplejsza.Czy oby na pewno ona jest dobrze wyregulowana?

traviz
22-12-2014, 09:58
Może ktoś z Was dysponuje termometrem, PCi Ekontech i będzie mógł pomóc w porównaniu tej temperatury sprężarki?

Pytanie mam jeszcze do płynu w DZ. Chodzi dokładnie o to czym macie zalane DZ? pytanie zwłaszcza do użytkowników PCi Ekontech.
Czy oprócz temp. zamarzania taki płyn musi spełniać jakieś inne parametry? Lepkość, gęstość?

Producent wskazuje na prawdopodobnie niewłaściwy płyn, który zamarza w parowniku. Dodam, że gdy zacząłem ostatnie próby, płyn na wejściu miał ok. 6.6-6.8*C, w trakcie 27 minut temp. na wejściu spadła o ok. 1.0*C. Delta stała tzn. wahała się w granicach 0.3*C. Uważam, że taki objaw jest OK, mam rację?

Vld
22-12-2014, 10:08
Nie mierz t obudowy tylko rurek we/wyj ze sprężarki - tak mniej więcej 15-20cm od sprężarki.


Książkowo przy tych temperaturach z postu #222 na ssaniu powinno być ok 2C, a na tłoczeniu ok 53C

mar1173
22-12-2014, 10:20
a jaka to sprężarka

Moje pomiary
GZ - rurka za sprężarką- DZ- rurka przed sprężarką
35/29 43-45 7,2/3,9 5,0 CO pobór mocy 2,57 kW w tym pompki 220W
39/31 45-47 7,2/4,3 5,2 CWU
40/33 48-50 7,2/4,4 5,2 CWU
41/34 49-51 7,2/4,5 5,2 CWU
42/35 50-52 7,2/4,5 5,3 CWU
44/37 52-54 7,2/4,5 5,3 CWU
45/39 52-55 7,4/4,8 5,4 CWU
48/42 56-59 7,5/5,1 5,5 CWU pobór mocy 3,31 kW w tym pompki 305W
sprężarka to najprawdopodobniej sanyo C-SBN263H8A

Pyxis
22-12-2014, 13:21
Pytanie mam jeszcze do płynu w DZ. Chodzi dokładnie o to czym macie zalane DZ? pytanie zwłaszcza do użytkowników PCi Ekontech.
Czy oprócz temp. zamarzania taki płyn musi spełniać jakieś inne parametry? Lepkość, gęstość?

Ja ma zalene roztworem glikolu propylenowego. Warunkiem musie byc jego odpornosc na niskie temperatury. Jesli mozesz to upusc troszke plynu z DZ i sprawdz w jakiej temp zamarza. Moj przy -18*C zaczynal powaznie gestniec.

traviz
22-12-2014, 14:10
Postaram się sprawdzić dokładniej tą temperaturę sprężarki oraz jej model - chociażby tak z ciekawości.

Instalator mówił mi o jakimś alkoholu (nawet zapach ma jak bimberek). Upuściłem trochę i włożyłem do zamrażalki. Sprawdzałem w temp. od -17.0*C do -22*C i ciecz jest oleista, pojawiają się drobne, pojedyncze kryształki. Jeżeli u Ciebie przy -18*C zaczął poważnie gęstnieć to myślę, że u mnie też jest OK.

Pyxis
22-12-2014, 18:26
No to raczej w parowniku by ten roztwor nie zamarzl blokujac przeplyw. IMHO.

Glikole to alkohole. :)

Greg_81
25-12-2014, 22:54
Czy ktoś z forumowiczów jest wstanie napisac mi jaki jest koszt PC Ekontech 8kw w wersji z obiegówkami?

MatixL
29-12-2014, 10:45
pytałem ich o 10kW ale dostałem pełną ofertę więc mogę pomóc :

Pompa ciepła PCSK 8G 17 438,00 netto
wersja Dolphin 8 - 19 838,00 netto

/ ja się obecnie mocno zastanawiam nad ich ofertą. Trzeba co prawda dokupić jeszcze zasobnik na ciepłą wodę ale w porównaniu z innymi producentami tzw ''markowych'' pomp z wbudowanym zbiornikiem na wodę - za tą samą moc pompy zapłacić trzeba sporo więcej -uwzględniając zakup dodatkowego zasobnika.


wg mnie plusy tej pompy :
-składana w pl
- składana z markowych podzespołów
- w razie awarii np spalenia sprężarki można ją łatwo wymienić na nową ( podejrzewam że producent ma je na stanie magazynowym i będzie miał przez kilka lat)
- w miarę dobra cena

minusy :
- brak zasobnika na wodę - trzeba dokupić i podłączyć we własnym zakresie
- dość spora różnica w cenie między wersją Combine a Dolphin. Dolphin bardziej rozbudowany elektronicznie ale za to 2k róźnicy w cenie

aleksus
29-12-2014, 21:36
Dajcie spokój z tymi 'tanimi pompami'. Szukałem dla znajomego Polskiej PC ale ich ceny szybko zbliżają się do odpowiedników markowych.
Finalnie znalazł Buderusa ze zbiornikiem 160 l nierdzewka w cenie około 20 tyś.
Te Polskie gołe PC powinny kosztować ok 10 tyś zł

Pyxis
29-12-2014, 22:45
Fajnie, ze podajesz cene, tylko nie wiadomo za co. Moze za te 20 tys masz Buderusa np. 5,9kW, ktory Ci bedzie na przygotowanie CWU potrzebowal ze 3h na dobe "marnotrawiac" tani prad. ;)

Ceny podane wyzej to nie jest za "gola" pompe, tylko bez zasobnika CWU.

aleksus
30-12-2014, 20:06
Mowa była o PC 8kw a w buderusie jest chyba 7,8 lub 7,6.Nie zmienia to faktu,ze ceny pomp z Pl poszybowały w gore na przełomie 3-4 lat

Pyxis
30-12-2014, 20:10
To prawda. Ja za swoja placilem 4 lata temu 17 tys zl. Zrezygnowalem z doplaty 2 tys zl za zbajerowany sterownik LCD.

plusfoto
30-12-2014, 21:04
Mowa była o PC 8kw a w buderusie jest chyba 7,8 lub 7,6.Nie zmienia to faktu,ze ceny pomp z Pl poszybowały w gore na przełomie 3-4 lat
A mówisz to na podstawie cen katalogowych czy po rozmowie z instalatorem, bo ja na poczatku tego roku miałem ofertę na PCSK 8 razem z odwiertami prawie 200m i pełną kotłownią za niecałe 30K brutto.

aleksus
30-12-2014, 21:11
Odwierty były już zrobione wcześniej.Kolega szukał pompki wraz z montażem

Pyxis
31-12-2014, 09:28
No i trzeba dodac, ze cene zawsze mozna w rozsadnych granicach negocjowac.

k***a*z
03-01-2015, 10:30
To prawda. Ja za swoja placilem 4 lata temu 17 tys zl. Zrezygnowalem z doplaty 2 tys zl za zbajerowany sterownik LCD.

Moja 14kW kosztowała coś koło 15tyś.
Teraz pracuję nad własnym sterownikiem bo ten "tani" nie spełnia moich wymagań np. grzanie cwu nie od razu jak się zaczyna tania taryfa ale pod koniec np. od 5 rano, cyrkulacja cwu w kilku okresach a nie dwóch jak dotychczas, wymuszenie grzania c.o. w godzinach 14-16 w okresach przejściowych tzn. jesień wiosna (moja podłogówka jest jakaś dziwna i do utrzymania temperatury w domu PCi powinna grzać co jakieś półtorej doby , czasami w między czasie zmieni się temp. na zew. i PCi nie grzeje nawet 2 doby a wtedy robi się chłodno, a jak grzeję codziennie to znowu mam za ciepło ).
Dodatkowo planuję wizualizację na kolorowym dotykowym LCD, rejestracja na SD i wysyłka wszystkiego na stronę internetową.

Pyxis
03-01-2015, 11:02
Poza wymuszeniem grzania CWU o zadanej godzinie to z reszta sobie poradzilem na tym standardowym sterowniku. Dobierajac odpowiednio krzywa i histereze mozesz osiagnac na pewno sytuacje, ze cykl dobowy bedzie dopasowany do Twojego domu. Ja w takim nieco poszerzonym cyklu ustawielm pompe nawet w weekendy nie puszczajac jej samopas, zeby system nie wypadal z "rytmu". Poki co sie sparawdza.

MatixL
03-01-2015, 11:04
Teraz pracuję nad własnym sterownikiem bo ten "tani" nie spełnia moich wymagań

będziesz programował jakiegoś omrona plc czy jak ?


ceny poszybowały bo więcej ludzi zaczęło się interesować. Producenci chyba wychodzą z założenia że lepiej sprzedać mniej z dużym zyskiem niż więcej ze średnim:wtf: bo ceny komponentów aż tak nie zdrożały

Bad
03-01-2015, 19:36
Fajnie, ze podajesz cene, tylko nie wiadomo za co. Moze za te 20 tys masz Buderusa np. 5,9kW, ktory Ci bedzie na przygotowanie CWU potrzebowal ze 3h na dobe "marnotrawiac" tani prad. ;)

Ceny podane wyzej to nie jest za "gola" pompe, tylko bez zasobnika CWU.

Skąd te dane Pyxis? Z sufitu? Wszystko rozumiem - każdy chwali swoje - ale tym razem to dowaliłeś jak dzik w sosnę...

Pyxis
03-01-2015, 19:39
Skąd te dane Pyxis? Z sufitu? Wszystko rozumiem - każdy chwali swoje - ale tym razem to dowaliłeś jak dzik w sosnę...

Podkrec jasnosc prosze.

Bad
03-01-2015, 19:40
Chodzi mi o te 3 h grzania CWU przez pompę Buderus - skąd to wziąłeś?

Pyxis
03-01-2015, 20:53
Chodzi mi o te 3 h grzania CWU przez pompę Buderus - skąd to wziąłeś?

Tak sobie pomyslalem, ze skoro moja 12,6kW w lutym pracuje na CWU srednio 1,29 h/d (dane z lutego 2014), to pompa ktora mam o ponad polowe mniejsza moc moze na to potrzebowac 2x wiecej czasu, a wiec 3h. Czy cos zle policzylem?

Bad
04-01-2015, 11:00
A nie wziąłeś pod uwagę tego, że mogą mieć inne zbiorniki na CWU nie mówiąc o tym, że w każdej rodzinie może być inne zapotrzebowanie? Poza tym w tej wypowiedzi nie pisałeś o pompie o mocy 12,6 kW tylko mowa była o mniej więcej 8 kW - a tu raczej na wielką różnicę w czasie grzania CWU nie liczyłbym. Rozumiem, że bronisz swojej koncepcji przewymiarowania pompy ale są ludzie, którzy mają inne zdanie i są zadowoleni ze swoich rozwiązań.

Pyxis
04-01-2015, 11:10
Wiesz, odnosze sie do wlasnych doswiadczen i jakiej pompy bym do porownania nie wzial, to u mnie ta 6kW grzalaby CWU przez te 3h/d, a moje zuzycie wody w ilosci 12m3/mc to raczej pewna srednia da 3 osobowej rodziny. Przynajmniej tak wynika z dyskusji tu prowadzonych. Sa ludzie ktorzy zuzywaja mniej, ale sa tez tacy ktorzy majac np. nastoletnie dzieci, potrafia zuzyc 2x wiecej.

Jesli dasz rade zmiescic sie dobowo w 6kWh na cele CWU, a wiec w 1h pracy pompy 6kW dobowo, to bede Cie podziwial. Mi sie nie udalo zejsc ponizej 220-230l dziennie nawet gdy mialem malutkie, a wiec upierdliwe w obsludze szambo, a przy 6kWh/d mowimy realnie o 160l gotowej CWU (z uwzglednieniem 10% dobowych strat postojowych i tych w instalacji np na syboliczna cyrkulacje).

Nie bronie koncepcji przewymiarowania pompy (przynajmniej nie w tym kontekscie), tylko chodzilo mi o porownywanie cen urzadzen o zblizonych parametrach. Tylko tyle.