PDA

Zobacz pełną wersję : kabel między kolektorem a zasobnikiem ?



pete.c
28-04-2011, 11:02
Witam,
jestem na etapie 'wszystko przygotowane do tynkowania wnętrza'.
Są wszystkie instalacje już zamontowane.
Na moją prośbę hydraulik przygotował instalację wodną do przyłączenia w przyszłości kolektorów i zasobnika, założę kiedyś (może jak zostaną pieniądze po budowie).
Proszę o informację czy między zasobnikiem (kotłownia - parter), a kolektorami dach/poddasze nad drugim piętrem powinien iść jakiś przewód elektryczny (jakieś sterowanie pompką, czujnikiem itp.)
Pytam bo nie wiem a ostatnio coś mi zaświtało a jeżeli tak ma być - chciałbym to zrobić przed tynkowaniem.
Jeżeli tak - jaki przewód (ilość żył i przekrój, drut czy linka)?

red1980
28-04-2011, 13:48
Dwużyłowy przewód do czujnika temperatury na kolektorach. Ale to można spokojnie założyć przy montażu rur.

pete.c
28-04-2011, 14:21
No nie można, rury na glikol już właśnie mam założone i do tematu nie chcę wracać :)
Wsadzę ten kabel i nic nie będę musiał już w przyszłości rozgrzebywać.
Proszę o informację jaki kabel mam wrzucić.
Dwużyłowy - drut czy linka (pewnie linka), jaki przekrój żyły.

yaiba83
28-04-2011, 20:31
Polecam 2x1mm linka, jak nie duża odległość to i na 2x0,75mm też da radę. Osobiście radzę dołożyć kilka złotych do grubszego co by kabel nie wprowadzał przekłamań. Zazwyczaj czujnik temperatury to termistor, który zmienia rezystancję w zależności od temperatury. Cieńszy kabel to większy opór (rezystancja w szeregu), więc i większe przekłamanie.

kolektor1
29-04-2011, 09:24
Witam.

Polecam 2x1mm linka, jak nie duża odległość to i na 2x0,75mm też da radę. Osobiście radzę dołożyć kilka złotych do grubszego co by kabel nie wprowadzał przekłamań. Zazwyczaj czujnik temperatury to termistor, który zmienia rezystancję w zależności od temperatury. Cieńszy kabel to większy opór (rezystancja w szeregu), więc i większe przekłamanie.

Z tą grubością to nie przesadzałbym. Wystarczy w zupełności 0,75mm ale nie 2 a 4x bo jak przyjdzie zastosować czujnik cyfrowy to on potrzebuje 3x. Termistory to trochę archaiczne już rozwiązanie, najczęściej to PT1000. Na ogół każda elektronika jeżeli to potrzebne posiada jakiś sposób kompensacji w stosunku do przewodu.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
29-04-2011, 09:43
W instrukcji zazwyczaj piszą że wystarcza przewód 2x0,75mm ale jak większa odległość to zalecają blablabla... grubszy.

Z tymi 4 żyłami to nawet dobry pomysł :)

red1980
29-04-2011, 10:25
Wystarczy 2*0,5 ale jak chcesz to załóż większy