PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła Dimplex - opinie, doświadczenia



Strony : [1] 2

wil35
29-04-2011, 13:20
Witam Wszystkich,

Aktualnie stoję przed wyborem sposobu ogrzewania domu (spory 200m). Zastanawiam się nad pompą ciepła lub olejem. Jeden znajomy polecił mi PC firmy Dimplex, ale nie wiele o niej słyszałem, niewiele jest opinii.
Prosiłbym użytkowników tychże pomp o swoje spostrzeżenie, warto czy nie warto?
Jeżeli nie ten producent to jaki inny?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

photos
29-04-2011, 13:30
heh...jest już tyle wątków na ten temat. Nikt Ci nic nie napisze, ani na tak ani na nie. U nas pompy nie są tak długo na rynku aby ktoś mógł obiektywnie napisać czy jakiś producent jest godny polecenia czy tez nie. Te urządzenia są jeszcze zbyt nowe aby coś się w nich zaczęło niepożądanego dziać. Jeśli coś jest nie tak z instalacja to zazwyczaj winne jest jej ustawienie, peryferia, dolne źródło, górne....Bardziej skupiłbym sie na Twoim miejscu na szukaniu monterów z polecenia a niżeli samego urządzenia. Czyli takich, którzy z powodzeniem instalują takie systemy i śmiało mogą dać namiary na kilku swoich klientów. Tacy zazwyczaj wiążą się z jednym dostawcą pomp. Czyli w jakiś tam sposób są one już sprawdzone przez ten chociażby krótki okres. Jeśli coś kręcą to lepiej dać sobie spokój.
Kilka osób z forum może dać Ci na pewno namiary na firmy , które u nich instalowały. U mnie jest jeszcze za wcześnie. Co prawda jestem zadowolony ze wszystkiego jak na razie ale instalacja jeszcze nie pracuje wiec polecać nie ma co.

wil35
29-04-2011, 13:56
Nie oczekuję odpowiedzi, że ten producent jest dobry a tamten nie, każdy chwali swoje. PC już kilka lat jednak istnieją na naszym rynku, więc jakieś doświadczenia powinny być, które są mniej lub bardziej awaryjne.
W tym wątku pytam konkretnie o produkty marki Dimplex (PC do c.o. i cwu).
Jeżeli ktoś może szczerze, z czystym sercem polecić firmę montującą PC (inwestycja w woj. opolskim) to proszę o informacje na priv.

xmarta27
06-05-2011, 06:32
W tym wątku pytam konkretnie o produkty marki Dimplex (PC do c.o. i cwu).
Jeżeli ktoś może szczerze, z czystym sercem polecić firmę montującą PC (inwestycja w woj. opolskim) to proszę o informacje na priv.

Jestem na etapie wyboru tego zródła, i nie mogę się podzielić z tobą opinią co do użytkowania PC, ale zdobyłam namiary na przedstawiciela tej firmy:

Tomasz Korecki
41-800 Zabrze
ul. Anieli Krzywoń 13/9
tel. 502 725 936
tel. 601 431 194
e-mail: [email protected]

Dane zobyłam na ostatnich targach budowlanych w Opolu. gośc doś ciekawie interesująco i z sensem mówił o wykorzystaniu PC w domu (zajmują się projektowaniem i wykonastwem-kompleksowa usługa). Podaje namiary na klientów z okolic Opola, którym wykonał taką usługę, którzy z własnego doświadczenia mogą się podzielić swoimi spostrzeżeniami...

wil35
11-05-2011, 14:55
Niedawno od znajomego (użytkownika PC Dimplex) dostałem namiary na tego gościa, mam już od niego wstępną ofertę.
Jak tylko będę po szczegółowej rozmowie dam znać jak to wygląda w moim przypadku.

xmarta27
13-05-2011, 17:18
Niedawno od znajomego (użytkownika PC Dimplex) dostałem namiary na tego gościa, mam już od niego wstępną ofertę.
Jak tylko będę po szczegółowej rozmowie dam znać jak to wygląda w moim przypadku.

Jestem ciekawa efektów rozmowy...

kamyk68
07-06-2011, 23:07
Czy jest ktoś kto używa Dimplexa???

krolik2002
16-12-2011, 21:49
Dimplex Si14TE bzyka sobie w mojej kotłowni choć sam montaż jest niestety spaprany to jedno mnie cieszy....nie jestem skazany na serwis gwarancyjny ze strony monterów a to niestety norma. Teraz moim problemem zajmuje się już Dimplex (importer)

dargoth
17-12-2011, 14:58
Możesz coś więcej napisać o urządzeniu i problemach, oraz podejściu firmy? Sam rozważam zakup pompy tej firmy, a z sieci niewiele się można dowiedzieć.

rosomakx4
26-02-2012, 18:53
Również interesuje mnie opinia nt dimplexa , mają do końca marca oferte i zastanawiam się póki co w ogóle nad PC, interesuje się póki co np Nateo ale to dopiero początki i sam nie wiem co z czym się je

miki121
26-02-2012, 19:37
Również interesuje mnie opinia nt dimplexa , mają do końca marca oferte i zastanawiam się póki co w ogóle nad PC, interesuje się póki co np Nateo ale to dopiero początki i sam nie wiem co z czym się je

A nie lepiej pomyśleć o NIBE ???

rosomakx4
02-03-2012, 18:38
A dlaczego wybrałbyś Nibe?

miki121
02-03-2012, 18:45
Byłem na szkoleniu Nibe, Danfosa, Dimplexa, Viessmann-a i jeszcze paru producentów i szczerze powiem że jakość wykonania i detal pompy przekonują mnie do nich.
Odpaliłem sporo pomp różnych producentów i jak bym miał robić gruntówkę to bym wybrał Nibe.
Niestety jest zwolennikiem powietrznych i sprzedaje tylko pompy powietrzne Atlantic-a. :)
Ale z pełną odpowiedzialnością mogę polecić gruntowe pompy ciepła NIBE

rosomakx4
29-03-2012, 07:59
Czy ktoś z Was zdecydował się skorzystać z kończącej się promocji Dimpexa ?
Ew jakieś uwagi co do pomp tej marki ?

kamyk68
29-03-2012, 14:30
Ja co prawda nie korzystałem z promocji ale użytkuje pompę Dimplexa i nie mam uwag.Jestem zadowolony

rosomakx4
29-03-2012, 18:45
Jutro muszę podjąć decyzje jeśli chce kupić dimplexa więc dumam, ogólnie marka ma dobrą opinie chociaż nie jest zbyt popularna
Jeśli moge zapytać - co w tej pompie jest wg Ciebie na plus a co byś poprawił lub zmienił ?

kamyk68
29-03-2012, 20:50
Też miałem dylemat chociaż wybierałem pompę po raz drugi .:)))Zaletą jest cicha praca pompy .Wad jak na razie nie zauważyłem. Ja kupiłem pompe bez promocji ale w dobrej cenie:).

rosomakx4
30-03-2012, 07:05
W sumie przy zakupie PC cena jest cholernie istotna
Jaki masz model pompy ,jakie DZ ,jak oceniasz sterownik ?
Podziel się wrażeniami bo informacji jest jak na lekarstwo

kamyk68
30-03-2012, 07:20
Ja mam SI 14 TU. Dolne żródło 360m odwiert. Sterownik mam pogodowy i nie mam zastrzeżeń .Pewnie jeszcze dokupię sterownik "pokojowy", ale może .Nie jest on niezbędny. Generalnie jestem zadowolony z tego że mam zasobnik duży na CWU.Na dzień dzisiejszy po sezonie grzewczym nie mam uwag krytycznych.

rosomakx4
30-03-2012, 08:09
Jaką masz powierzchnie domu że aż 14stke ?
ew. jakie ocieplenie okna itd

Masz spore DZ ,ja zamierzam kupić 11stke i będzie 220 m dz
Jakie masz temperatury DZ i GZ ? jak ze zużyciem prądu ?

Sadicus
30-03-2012, 08:41
Jak już będziesz miał ofertę to wklej ją tutaj z parametrami domu.

rosomakx4
30-03-2012, 20:46
Zamówiłem kompletną PC Dimplex SI 11 TE - wypas tak jak w linku
http://www.eco-thermal.com.pl/sites/default/files/cennik_promocyjny_-_pakiety_pc_dimplex.pdf

Do tego 220 m odwiertów, sondy muovitech
Razem 37500 zł z montażem i uruchomieniem

Cena wydaje się być znośna

O domie - standardowe zapotrzebowanie na ciepło 14KW
Dom wybudowany z Ytonga pp2/04 24 cm grubości ,ściany wewnętrzne z silki ocieplony z zewnątrz 20 cm styro swisspor lambda 0,31 , okna 031 montowane w warstwie ocieplenia, podłoga 20 cm styro, okna dachowe fakro UTT06 lambda 0,8
dach jeszcze nie ocieplony, planuje 15 cm pianki i 2x po 5 cm wełny toprock

miki121
30-03-2012, 21:01
Zamówiłem kompletną PC Dimplex SI 11 TE - wypas tak jak w linku
http://www.eco-thermal.com.pl/sites/default/files/cennik_promocyjny_-_pakiety_pc_dimplex.pdf

Do tego 220 m odwiertów, sondy muovitech
Razem 37500 zł z montażem i uruchomieniem



Cena wydaje się być znośna

O domie - standardowe zapotrzebowanie na ciepło 14KW
Dom wybudowany z Ytonga pp2/04 24 cm grubości ,ściany wewnętrzne z silki ocieplony z zewnątrz 20 cm styro swisspor lambda 0,31 , okna 031 montowane w warstwie ocieplenia, podłoga 20 cm styro, okna dachowe fakro UTT06 lambda 0,8
dach jeszcze nie ocieplony, planuje 15 cm pianki i 2x po 5 cm wełny toprock

Bez podłogówki i bez vat??

kamyk68
30-03-2012, 21:40
rosomakx4 -witaj w klubie :)

rosomakx4
30-03-2012, 21:47
Bez podłogówki i bez vat??

Bez podłogówki bo jeszcze nie zagłębiałem się w temat co i jak tak naprawde powinienem zrobić czego unikać itd, mam oferte na 14 tyś brutto za 1400m bieżących i 60 zł brutto za m2 ogrzewania ściennego z tej samej firmy

kamyk68 - witam witam
Nie napisałeś jaki duży masz dom, jakie ocieplenie

kamyk68
30-03-2012, 21:59
Ja mam 330m2 ogrzewanej pow. ocieplenie 20cm ściany szary termoorganika ,40cm dach wełna ,podłoga 20 cm to tak w skrócie

rosomakx4
31-03-2012, 15:24
No to myślisz podobnie jak ja, za rok będe mógł się podzielić uwagami

Henderson
02-04-2012, 12:37
startowałem kilka Dimplexów, głównie PW, ale tez GW, małe GW są bardzo proste, bez pomp obiegowych, , ale fajnej jakości i standardowe COP . Tylko cena niemiecka, jak cie stać to kupuj. ( nie jestem ich przedstwicielem )

1950
02-04-2012, 19:45
Glen Dimplex pokazał nowy cennik.
generalnie dosyć spory wzrost cen , od kilku do 26 % .

niestety najbardziej drożeją najbardziej interesujące pakiety z gruntowymi pompami ciepła Si 7 - 14 TE ~ 25%.
kompaktowe pompy gruntowe HPK TEW ( z zasobn. cwu 230 L ) - ok 7%
podstawowe gruntowe Si - ok 13 - 15 %
powietrzne pompy podobnie , od ok 6 %

rosomakx4
02-04-2012, 19:57
Czyli wychodzi że Dimplex to dobry wybór a promocja jaką mieli do końca marca to był łut szczęścia
I oby nie okazało się inaczej!

mardor1971
04-04-2012, 20:11
ja mam HPK 9TEW 200 m odwiertu na 135 m kw domu ocieplonego 20 styro podłoga 20 poddasze 25 wełny przy nie do końca ocieplonym poddaszu zużyła mi 1600 kw prądu jestem zadowolony. całość podłogówka całość z odwiertem i montażem wyniosła mnie 50 tys zł

asolt
04-04-2012, 21:30
Zamówiłem kompletną PC Dimplex SI 11 TE - wypas tak jak w linku
http://www.eco-thermal.com.pl/sites/default/files/cennik_promocyjny_-_pakiety_pc_dimplex.pdf

Do tego 220 m odwiertów, sondy muovitech
Razem 37500 zł z montażem i uruchomieniem

Cena wydaje się być znośna

O domie - standardowe zapotrzebowanie na ciepło 14KW
Dom wybudowany z Ytonga pp2/04 24 cm grubości ,ściany wewnętrzne z silki ocieplony z zewnątrz 20 cm styro swisspor lambda 0,31 , okna 031 montowane w warstwie ocieplenia, podłoga 20 cm styro, okna dachowe fakro UTT06 lambda 0,8
dach jeszcze nie ocieplony, planuje 15 cm pianki i 2x po 5 cm wełny toprock

Kto wyliczył ze dla tego domu zapotrzebowanie na ciepło a właściwie obciążenie cieplne to 14 kW. Taka wartość jest typowa dla domu bardzo słabo ocieplonego lub wrecz nieocieplonego. Jeszcze się nie spotkałem z tak wysoką wartością, dla parametrów które podajesz jest to niemożliwe.
Nie wiem kto wyliczał ale szacuję tu bład ok 300 %, faktyczne obciązenie cieplne powinno wynosić ok. 4,0-5,5 kW.
Nie słyszałem o oknach 031, to jest wsp. U ?

Henderson
04-04-2012, 22:22
ja mam HPK 9TEW 200 m odwiertu na 135 m kw domu ocieplonego 20 styro podłoga 20 poddasze 25 wełny przy nie do końca ocieplonym poddaszu zużyła mi 1600 kw prądu jestem zadowolony. całość podłogówka całość z odwiertem i montażem wyniosła mnie 50 tys zł

jak 1600KWH chyba na miesiąc, Dimplex jest dobry , ale nie aż tak by ogrzać dom przez rok za 800zł

Henderson
04-04-2012, 22:29
chyba znowu jakaś reklama

hydraulik_
05-04-2012, 17:52
No widzisz,jednak to jest możliwe :) Zapotrzebownie na ciepło ok.40-50kWh/m2/rok*135...
Resztę sobie oblicz albo nie doradzaj bo widzę,żeś zielony w temacie ogrzewania ;)
Gratuluje 10 W /m2
6750 kWh na sezon =200 dni co daje 33 kWh na dobę

Idąc dalej daje to moc średnią 1,4 kW można trochę odjąć na zyski od mieszkańców ,TV,internet zostanie 1 kW średnio i 2 ,5 kW dla -20 C

koszt ogrzewania prądem okło 3000 zł na szezon przy pc pw oszczędność 2000 zł na rok + 500zł na wodzie w lecie.
Amortyzacja pc pw poniżej 8 lat.A uwzględniając potencjalne odsetki 10 lat.
Wniosek: albo pc sie nie kalkuluje albo oszczędność:o

asolt
05-04-2012, 18:20
Gratuluje 10 W /m2
6750 kWh na sezon =200 dni co daje 33 kWh na dobę

Idąc dalej daje to moc średnią 1,4 kW można trochę odjąć na zyski od mieszkańców ,TV,internet zostanie 1 kW średnio i 2 ,5 kW dla -20 C

koszt ogrzewania prądem okło 3000 zł na szezon przy pc pw oszczędność 2000 zł na rok + 500zł na wodzie w lecie.
Amortyzacja pc pw poniżej 8 lat.A uwzględniając potencjalne odsetki 10 lat.
Wniosek: albo pc sie nie kalkuluje albo oszczędność:o

Mając zapotrzebowanie na ciepło nie da się obliczyć wprost projektowego obiążenia cieplnego. Te 2,5 kW obliczone sposobem "pi * drzwi" mówiąc kolokwialnie.
Jestem pełen podziwu dla niektórych ze mając tak mało danych są w stanie obliczyć tak dokładnie.

hydraulik_
05-04-2012, 18:34
Mając zapotrzebowanie na ciepło nie da się obliczyć wprost projektowego obiążenia cieplnego. Te 2,5 kW obliczone sposobem "pi * drzwi" mówiąc kolokwialnie.
Jestem pełen podziwu dla niektórych ze mając tak mało danych są w stanie obliczyć tak dokładnie.
A co źle oszacowałem :
Sezon 200 dni i średnia temperatura +2 C ,Mam temperaturę w budynku i obliczeniową zewnętrzną to mam wszystko
Policz ty i zobaczymy ile wyjdzie

A tobie arturo ile wyszło zapotrzebowanie na C.O. wg dokładnych obliczeń

hydraulik_
05-04-2012, 18:39
Kto wyliczył ze dla tego domu zapotrzebowanie na ciepło a właściwie obciążenie cieplne to 14 kW. Taka wartość jest typowa dla domu bardzo słabo ocieplonego lub wrecz nieocieplonego. Jeszcze się nie spotkałem z tak wysoką wartością, dla parametrów które podajesz jest to niemożliwe.
Nie wiem kto wyliczał ale szacuję tu bład ok 300 %, faktyczne obciązenie cieplne powinno wynosić ok. 4,0-5,5 kW.
Nie słyszałem o oknach 031, to jest wsp. U ?
A sam określasz nawet bez żadnych danych:P

mardor1971
05-04-2012, 18:51
jak 1600KWH chyba na miesiąc, Dimplex jest dobry , ale nie aż tak by ogrzać dom przez rok za 800zł

może wiesz lepiej ale mam podlicznik i tyle mi pokazuje. muszę dodać że tem temperatura w domu wynosiła 16-17 stopni ale przypodłogówce było na tyle ciepło że chodziłem w cienkim długim rękawku co pozwalało mi wykańczać dalej dom

asolt
05-04-2012, 19:01
A sam określasz nawet bez żadnych danych:P

Ja nie napisałem ze obliczyłem a tylko oszacowałem bez żadnych obliczeń, moje szacunki opieram na obliczeniach kilkudziesieciu budynków o podobnej izolacji termicznej które porównałem do w/w budynku.

hydraulik_
05-04-2012, 19:27
to ja szacuję źle a ty dobrze .Ty z palca ja cyferek.Trochę się czepiasz kolego.
Ja pokazałem tok szacowania.

1950
05-04-2012, 19:41
hydrauli, asolt ma rację,
dom 140 m2 i zapotrzebowanie na ciepło rzędu 14 kW to nieporozumienie,
ktoś nie wiedział co robi,
wprawdzie nie robię audytów jak asolt,
ale parę budynków przeliczyłem,
sam mam dwudziestoletni dom z murem warstwowym i 5 cm styropianu który wg OZC bierze 10,5 kW i to się sprawdza,

asolt
05-04-2012, 20:24
to ja szacuję źle a ty dobrze .Ty z palca ja cyferek.Trochę się czepiasz kolego.
Ja pokazałem tok szacowania.

Nie wylicza sie mocy strat z zapotrzebowania na ciepło, odwrotnie i owszem, oczywiscie w oparciu o dane klimatyczne. Nie chodzi o samo szacowanie tylko o fakt korzystania z niewłasciwych danych

hydraulik_
06-04-2012, 08:03
Nie wylicza sie mocy strat z zapotrzebowania na ciepło, odwrotnie i owszem, oczywiscie w oparciu o dane klimatyczne. Nie chodzi o samo szacowanie tylko o fakt korzystania z niewłasciwych danych

Skoro można policzyć zapotrzebowanie ze strat ,to znają strefę klimatyczną można policzyć w drugą stronę .
A nie znając strefy można oszacować.Tak zrobiłem.
1950
Nie uznałem 14 kW za słuszne ,wręcz pokazałem ,że może być znacznie mniej , na poziomie 3 kW przyjmując około 20 W/m2 .Co nie jest tak mało realne ja mam około 30 W /m2 w budynku po termomodernizacji

simluc
15-04-2012, 12:33
Temat zszedl na niewlasciwy tor. Watek zostal zalozony w okreslonym celu. Zatem piszmy o pompach Dimplex.


Ja mam SI 14 TU. Dolne żródło 360m odwiert. Sterownik mam pogodowy i nie mam zastrzeżeń .Pewnie jeszcze dokupię sterownik "pokojowy", ale może .Nie jest on niezbędny. Generalnie jestem zadowolony z tego że mam zasobnik duży na CWU.Na dzień dzisiejszy po sezonie grzewczym nie mam uwag krytycznych.

Napisz ile zuzyles calego pradu za ten sezon. Jesli masz podlicznik na pompe to wrzuc jej zuzycie.

Pzdr
szymon

mardor1971
15-04-2012, 19:36
mam pytanie. Czy różnica temp między 17 a 20 stopni daje różnicę 1000 kw w zużyciu prądu bo tak mi wychodzi z obserwacji foru o pc i ich zużyciach prądu

kamyk68
19-04-2012, 13:47
Temat zszedl na niewlasciwy tor. Watek zostal zalozony w okreslonym celu. Zatem piszmy o pompach Dimplex.



Napisz ile zuzyles calego pradu za ten sezon. Jesli masz podlicznik na pompe to wrzuc jej zuzycie.

Pzdr
szymon


Ja za cały sezon zużyłem ok 4600 KW

hydraulik_
19-04-2012, 15:30
hydrauli, asolt ma rację,
dom 140 m2 i zapotrzebowanie na ciepło rzędu 14 kW to nieporozumienie,
ktoś nie wiedział co robi,
wprawdzie nie robię audytów jak asolt,
ale parę budynków przeliczyłem,
sam mam dwudziestoletni dom z murem warstwowym i 5 cm styropianu który wg OZC bierze 10,5 kW i to się sprawdza,
Czy ja coś takiego napisałem??

hydraulik_
19-04-2012, 15:32
mam pytanie. Czy różnica temp między 17 a 20 stopni daje różnicę 1000 kw w zużyciu prądu bo tak mi wychodzi z obserwacji foru o pc i ich zużyciach prądu
To zależy od wielkość całego zapotrzebowania
Przy wieżowcu to niewiele

Staszk
22-04-2012, 19:37
Też rozpatruję w nowym domku Dimplexa PW nowy model LA6TU - ma grząć podłogówkę i CW. Czy może już ktoś ma taką pompę i co o niej powie? Dla mnie Dimplex tylko z takiego powodu ,że mam najbliżej do serwisu.Dla mojego domku niskoenergetycznego wystarczy 6KW.Czy warto rozpatrywać inne - chińszczyznę wykluczam.

miki121
22-04-2012, 19:47
Też rozpatruję w nowym domku Dimplexa PW nowy model LA6TU - ma grząć podłogówkę i CW. Czy może już ktoś ma taką pompę i co o niej powie? Dla mnie Dimplex tylko z takiego powodu ,że mam najbliżej do serwisu.Dla mojego domku niskoenergetycznego wystarczy 6KW.Czy warto rozpatrywać inne - chińszczyznę wykluczam.

A myślałeś może o Atlanticu???

Staszk
22-04-2012, 22:56
miki121 - brałem ,ale większość sprzedawców ( także Ty ) na swoich stronach wkleja standardowy tekst zaczynający się od słów " Francuski koncern Atlantic..,itd ", Twoja firma jako nieliczny wyjątek załącza DTR -ki i Instrukcje.Mam zamiar przez nie przebrnąć. Nie znalazłem jeszcze autoryzowanego sprzedawcy na moim "podwórku" ( okolice 3Miasta).

miki121
23-04-2012, 06:35
miki121 - brałem ,ale większość sprzedawców ( także Ty ) na swoich stronach wkleja standardowy tekst zaczynający się od słów " Francuski koncern Atlantic..,itd ", Twoja firma jako nieliczny wyjątek załącza DTR -ki i Instrukcje.Mam zamiar przez nie przebrnąć. Nie znalazłem jeszcze autoryzowanego sprzedawcy na moim "podwórku" ( okolice 3Miasta).

Wiesz z tymi DTR-kami to standardowa sprawa.
Każdy klient który ma zamiar wydać np. 40k na ogrzewanie swojego domu w oparciu o pompę ciepła powinien mieć pełen dostęp do wszystkiej możliwej dokumentacji technicznej a nie robić z Tego jakieś ściśle tajne dokumenty.
Uważam z doświadczenia że produkty marki Atlantic nie mają się czego wstydzić względem konkurencji a częste wykorzystywanie mitów przez konkurencje na temat parametrów technicznych PC może sobie spokojnie zweryfikować.
Ja wybrałem atlantica jako jedynego dostawcę pomp ciepła bo chce mieć spokój i spać spokojnie a nie biegać wokół klienta i tłumaczyć dlaczego nie jest tak jak napisano a inaczej.
Na początku myślałem o sprzedaży kilku marek ale wiele z nich to totalna chińszczyzna brendowana przez europejskie koncerny.
Co do faktu że jest to francuski koncern to prawda ale prawdą jest także to że jednostki wewnętrzne są produkowane w Francji a zewnętrzne przez fujitsu w jednej ze swoich fabryk i brendowana logo atlantica.
Więc dwa produkty dostępne na polskim rynku tzn. atlantic alfea i fujitsu waterstage to ten sam produkt z inną nalepką i inną ceną :)
W wypadku ceny na korzyść Atlantica.
Także ciekawą sprawą jest fakt że produkty NIBE są sprzedawane pod marką Atlantica na terenie Francji ;)

Staszk
23-04-2012, 10:13
miki121 Dziękuję(także za priv) ja mam do Dimplexa 15 min inne serwisy są w 3mieście. Atlantica jeszcze nie znalazłem. DTR to wcale nie jest "oczywista oczywistość"nie wszyscy udostępniają .Niektórzy traktują klienta jak dojną krowę. Mi jeden ze sprzedawców usiłował wcisnąć Wieśka 350A 18,5 KW z dodatkowym modułem chłodzenia za ponad 80 koła na dom 100m bez kosztów instalacji"będzie pan zadowolooony" Siedziałem co prawda w ciepłownictwie zawodowym prawie 15 lat, co roku na Targach Gdańskich - to się napatrzyłem i nasłuchałem.Wiem, że jest niewielu kompetentnych sprzedawców i instalatorów.Recytują tylko wyuczone formułki marketingowe nawet doradcy techniczni.Klient "gópi" wszystko" kópi ".
Jak już będę pod ścianą co do wyboru to na pewno skontaktuję się z Tobą na priv. Pozdrawiam.

E*x**M
24-04-2012, 18:57
przy wyborze pompy ciepła najwazniesze jest ; cena zakupu, wydajność, wytrzymałość, gwarancja oraz dostepność części po okresie gwarancji.
Patrząc na powyższe Dimplex PW jest godną uwagi pompą ciepła, którą dobrze znamy, nawet pod względem napraw i serwisu.
Exotherm

chcialbympompe
24-04-2012, 19:00
Patrząc na powyższe Dimplex PW jest godną uwagi pompą ciepła, którą dobrze znamy, nawet pod względem napraw i serwisu
To raczej kiepska rekomendacja ;)

Sadicus
24-04-2012, 20:36
Nawet wahadłowce czasem spadają :D

E*x**M
25-04-2012, 08:57
praktycznie każda pompa ciepła ma prawo do awarii, jesli ktoś zna automatykę czy mechanikę to to rozumie. Ostatnio lecąc dużym nowym i markowym samolotem przez ocean okazało się, że jeden z silników przestał pracować gdzieś nad Azorami, ale o tym fakcie pilot powiedział dopiero po wylądowaniu. Silniki są 4 , więc nikt nie zauważył tego, a paniki nie było. Psuje się wszystko, tylko w filmach jest inaczej.
Exotherm

ravbc
26-04-2012, 11:02
Nawet wahadłowce czasem spadają :D

Już przestały ;-)

A z Dimplexem główny problem to bardzo drogie "oprzyrządowanie", które oni sprzedają ze swoimi pompami. Ładnie to i dokładnie wykonane, ale czasami mało optymalnie, a praktycznie zawsze drogie. Niemniej poza ceną nie ma się do czego bardzo przyczepiać...

E*x**M
08-05-2012, 13:07
większość firm zachodnich o awariach pomp nie mówią, a ich serwisanci mają pisemny zakaz mówienia o tym co naprawiali, stąd jest tworzona aura cudy techniki.

rosomakx4
14-09-2012, 19:55
O domie - standardowe zapotrzebowanie na ciepło 14KW
Dom wybudowany z Ytonga pp2/04 24 cm grubości ,ściany wewnętrzne z silki ocieplony z zewnątrz 20 cm styro swisspor lambda 0,31 , okna 031 montowane w warstwie ocieplenia, podłoga 20 cm styro, okna dachowe fakro UTT06 lambda 0,8
dach jeszcze nie ocieplony, planuje 15 cm pianki i 2x po 5 cm wełny toprock

Małe sprostowanie
Okna mam 0,8 zarówno dachowe jak i ścienne + HS 1,0
Zapotrzebowanie 14 KW - dane z projektu gdzie mam 14 cm styro okna 1,3 i porotherm 25 cm , 10 cm na podłodze jeśli dobrze kojarze

Jeśli chodzi o dimplexa, odwierty już mam, czekam na montaż kotłowni

kamyk68
15-09-2012, 12:26
I jakiego będziesz miał Dimplexa?

rosomakx4
15-09-2012, 16:09
I jakiego będziesz miał Dimplexa?

11.9 KW czy jakoś tak

rosomakx4
23-09-2012, 10:55
11.9 KW czy jakoś tak
Wydaje mi się że pompa jest lekko przewymiarowana, nie wiem jak odwierty bo wyszło 207 m + jakieś 20 m po ziemi na 1,5 m głębokości
Gleba bardzo gliniasta, dość mokro, są również iły i wapienie

kamyk68
23-09-2012, 17:57
Będziesz miał pompę z jakimi oznaczeniami Si ...TE czy TU?

rosomakx4
23-09-2012, 19:21
Będziesz miał pompę z jakimi oznaczeniami Si ...TE czy TU?

Będe miał pompe ciepła SI 11 TE Dimplex
Zastanawiam się jaka jest realna różnica pomiędzy serią TE a TU bo wiadomo że ma cop-bustera - tylko jak to się sprawuje w rzeczywistości
Na stronie Dimplexa nie ma już modeli TE

kamyk68
23-09-2012, 20:08
Generalnie to ja nie mam porównania , ale mam Si...TU jak dla mnie to moja pompa chodzi ok

Henderson
27-09-2012, 17:10
zawsze lepiej mieć więcej mocy niż za mało . czasami gdy PC ma zbyt małą moc to chodzi non-stop i przechłodzi ci grunt . PS. oczywiście nie reklamuje Dimplexa ( bo zaraz ktoś tu mnie zaatakuje ) ale to bdb pompa z bardzo małą ilością awarii i wysokim COP. Znam je z serwisu od kilku lat.

r19
27-09-2012, 21:31
Exotherm, Henderson, lachowski... ile masz tych nicków?
Nie pomylisz się przy przelogowywaniu?

rosomakx4
12-11-2012, 08:04
Exotherm, Henderson, lachowski... ile masz tych nicków?
Nie pomylisz się przy przelogowywaniu?

A może coś konstruktywnego nt pomp Dimplexa?
Jakieś spostrzeżenia, rady sugestie?

mardor1971
16-11-2012, 09:49
A może coś konstruktywnego nt pomp Dimplexa?
Jakieś spostrzeżenia, rady sugestie?

mój problem to błąd sterownika . Po wgraniu nowego softu błąd minął i pompa hula,że ho ho

rosomakx4
07-12-2012, 05:17
Moja pompa właśnie wczorja została uruchomiona i w związku z tym mam pytanie o wskaźnik temp dolnego źródła, na wyświetlaczu mam tylko powrót ok 3 st po 10 godzinach pracy non stop, a nie widzę jaka temp wchodzi do pompy, jak to wygląda u Was ?


I pytanie o pompe dz- w standardzie jest Wilo energetycznie dość licha, na 3 biegu zużywa 84W - da się wymienić ją na coś rozsądniejszego ?
Na jakim biegu używacie swoich pomp- narazie mam na 2gim - mam ok 210 m odwiertów , pompa 11,9 KW mocy

kkdarch
07-12-2012, 07:31
Moja pompa właśnie wczorja została uruchomiona i w związku z tym mam pytanie o wskaźnik temp dolnego źródła, na wyświetlaczu mam tylko powrót ok 3 st po 10 godzinach pracy non stop, a nie widzę jaka temp wchodzi do pompy, jak to wygląda u Was ?


I pytanie o pompe dz- w standardzie jest Wilo energetycznie dość licha, na 3 biegu zużywa 84W - da się wymienić ją na coś rozsądniejszego ?
Na jakim biegu używacie swoich pomp- narazie mam na 2gim - mam ok 210 m odwiertów , pompa 11,9 KW mocy

Kup na znanym portalu aukcyjnym dwa termometry elektroniczne po 15 zeta i problem rozwiązany.
Pompę DZ dobiera się na potrzebny przepływ a nie na moc jaką dysponuje więc nie kombinuj bo możesz tylko zaszkodzić.
Ja w DZ mam pompkę 185W ale 510m spiralnego.To są znikome oszczędności w porównaniu do straty na COP jakie możesz spowodować dając mniejszą pompkę DZ.
Nie rozumiem ,ktoś kupuje drogą PC a później szuka oszczędności kilku W na pompkach obiegowych:no:. Twoja pompka pobiera 0,7% całej mocy grzewczej i niecałe 3% elektrycznej .

kamyk68
07-12-2012, 07:46
Moja pompa właśnie wczorja została uruchomiona i w związku z tym mam pytanie o wskaźnik temp dolnego źródła, na wyświetlaczu mam tylko powrót ok 3 st po 10 godzinach pracy non stop, a nie widzę jaka temp wchodzi do pompy, jak to wygląda u Was ?




U mnie na wyświetlaczu pokazuje obie temperatury

rosomakx4
07-12-2012, 10:59
U mnie na wyświetlaczu pokazuje obie temperatury

A jaką masz wersje softu? z tego co kojarze masz nowszy model pompy
Ktoś ma nr do przedstawiciela Dimplex ?

rosomakx4
08-12-2012, 07:29
Pompę DZ dobiera się na potrzebny przepływ a nie na moc jaką dysponuje więc nie kombinuj bo możesz tylko zaszkodzić.?

Ja nie chce kombinować z pompą tylko chciałbym pompe o tej samej wydajności klasie A a nie w klasie C, a taką mam w tej chwili

rosomakx4
14-12-2012, 20:56
Jak w pompie SI 11 TE zmienić histereze, prawde mówiąc nie szukałem jeszcze ale nie rzuciło mi sie to jakoś w oczy

kamyk68
14-12-2012, 21:04
Napisz o co Ci chodzi dokładniej moze pomogę?

rosomakx4
15-12-2012, 06:36
Napisz o co Ci chodzi dokładniej moze pomogę?

Jako że jestem totalnym świeżakiem i to w ogóle pierwsze zetknięcie z PC moge zadawać głupie pytania ale, zatem wyrozumiałości Panowie...

qumam już jak sprawić żeby PC działała mi w 2 taryfie, w ogóle jaki jest koszt realny z przesyłami 1T/2T ?? ( tauron śląsk)
Sądze że najlepiej będzie żeby działała od 22 przez 4h przerwa 1h i pozostałe 3 h jeśli temp pozwoli, DZ się zregeneruje , później obowiązkowo 13-15.
Ale mam histereze ustawioną na 2 st czyli wymagana temp na powrocie to powiedzmy 20 st , PC podbija do 22st i jeśli temp spadnie do 18 włącza się ponownie, chciałbym sprawdzić ustawienie z histerezą na 3 st ale nie mam pojęcia gdzie ( bo i nie grzebię za dużo)
Korzystając z uprzejmości, pytanie o obiegówke, mam ustawioną na jedynke ,w domu wszędzie jest niemal ta sama temp, u góry i w łazienkach nieco cieplej, ale garaż nie ogrzewany drzwi jeno ze szparami jak niektórzy mają... między zębami tylko razy 5 i drzwi zewnętrzne to płyty pilśnia uszczelnione pianką i ocieplone na dole watą, zimno czuć z garażu, różnica zasilanie powrót to jakieś 9 st - 9,5 st czy to jest ok?
I jak powinno być optymalnie z pompką dla DZ - pompka ma jechać na maxa? czy ew 2 bieg i wtedy glikol więcej temp odda i lepiej się zregeneruje w DZ ?
Gdyby na dworze były stałe warunki to bym mógł powoli obserwować co lepiej się sprawdza ale mamy zmienność i zaczyna się robić ciepło :)
PC pracowała wczoraj w ciągu dnia 2h , w nocy pewnie 4-6 max

kamyk68
15-12-2012, 08:57
Przyjmuję że masz przy pompie" pogodówkę"
Jeśli chcesz tą histerezę zwiększyć najprościej będzie pogrzebać w "obniżeniu i podwyższeniu" temperatury tam ustawisz to dowolnie skala jest duża

Myślę że "odpoczywanie" pompy w nocy nie jest potrzebne.
Różnica zasilanie powrót jest ok.U mnie jest podobnie konsultowałem to u żródła czyli u producenta
Co do pompek to się mądrzył nie będę

Pyxis
15-12-2012, 09:50
I jak powinno być optymalnie z pompką dla DZ - pompka ma jechać na maxa? czy ew 2 bieg i wtedy glikol więcej temp odda i lepiej się zregeneruje w DZ ?


Napisz jaka masz delte na DZ (roznica temp glikolu przychodzacego i wychodzacego z pompy)

rosomakx4
15-12-2012, 12:39
Napisz jaka masz delte na DZ (roznica temp glikolu przychodzacego i wychodzacego z pompy)

Na wyświetlaczu sterownika nie wyświetla mi temp zasilania, powrót i owszem, rząd wielkości od 7st do min 3,6

Pyxis
15-12-2012, 16:53
Tzn ze nie znasz temperatury DZ, jaka wchodzi na pompe? Tylko temperatura "chlodnej" strony DZ?

rosomakx4
15-12-2012, 17:38
Tzn ze nie znasz temperatury DZ, jaka wchodzi na pompe? Tylko temperatura "chlodnej" strony DZ?
Póki co nie znam bo jak pisałem nie mam tego na wyświetlaczu programatora, nie mam pojęcia dlaczego bo pozycja jest ale cyferek brak
Jak dla mnie nie ma tam czujnika bo i po co była by pozycja z pustym polem ?
Instalator ma mi zamontować termometr na przewodzie zasilającym, jak będzie się miał do rzeczywistej temp ciężko powiedzieć
Sądze że temp DZ jest powyżej 5-6 st, na starcie pompy powiedzmy po godzinie powrót oscyluje w okolicy 5 st

Pyxis
15-12-2012, 18:21
Póki co nie znam bo jak pisałem nie mam tego na wyświetlaczu programatora, nie mam pojęcia dlaczego bo pozycja jest ale cyferek brak
Jak dla mnie nie ma tam czujnika bo i po co była by pozycja z pustym polem ?
Instalator ma mi zamontować termometr na przewodzie zasilającym, jak będzie się miał do rzeczywistej temp ciężko powiedzieć
Sądze że temp DZ jest powyżej 5-6 st, na starcie pompy powiedzmy po godzinie powrót oscyluje w okolicy 5 st

Zainwestuj 30 zl w termometry z sonda ktore sobie wyskalujesz. Inaczej jestes slepy i gluchy (a my z Toba) jesli chodzi o PCi.

rosomakx4
15-12-2012, 20:14
Zainwestuj 30 zl w termometry z sonda ktore sobie wyskalujesz. Inaczej jestes slepy i gluchy (a my z Toba) jesli chodzi o PCi.

Szanowny Pan Instalator z firmy ghs-polska pl jak dobrze kojarze obiecał mi takowy zapodać, nie będę Go wyprzedzał bo się akurat bardzo stara
Mam jeszcze jedno spostrzeżenie, kiedy pompa stoi pare h, i dz w powrocie ma powiedzmy 7st (tylko to widzę) to pompa 2 st w podłogówce podbija naprawde bardzo szybko
Zatem wniosek, kiedy dz ma dość wysoką temp pompa ma sporo wyższą sprawność, wręcz zaskakująco wysoką, a może to złudzenie albo brak doświadczenia ?
Wg specyfikacji COP przy dz 0 stC i gz35 powinien wynieść 4,5 - ciekawe jak to wygląda w rzeczywistości

Pyxis
15-12-2012, 20:22
Zatem wniosek, kiedy dz ma dość wysoką temp pompa ma sporo wyższą sprawność, a może to tylko złudzenie?

:)
To nie zludzenie. Poczytaj ciutke o COP, bo szkoda wywazac otwarte drzwi.

rosomakx4
15-12-2012, 20:40
te pierwsze 2 st podbija naprawde nadzwyczaj szybko, być może wynika to również z tego że łatwiej jej podbijać z 18 do 20 a ciężej z 20do 22 i do tego powiedzmy 2 st wyższa temp zasilania i mamy efekt, nie jestem łatwowierny, powiedziałbym że raczej niedowiarek ze mnie, stąd moje zdumienie dlaczego tak się dzieje. gdzie poczytać o COP - konkretnie jeśli można

mario-1978
15-12-2012, 23:42
Witam

Mam zamiar kupic PC Dimplex SI11TE do domu 250m2 podlogowe ogrzewanie 30 porotherm ,styrop 22cm,poddasze 26 cm Ursa 0,032 platinum .Pytanie do posiadaczy tej pompy jakie efekty byly przy ostatnich mrozach czy dala rade bez zadnych problemow .
Zastanawiam sie jeszcze dlaczego ten model SI11TE w zestawie jest taki tani a nie ma go na niemieckiej stronie Dimplexa taka super promocja czy jakas oszczednosc na produkcji tego zestawu ,poniewaz nie ma go na rynku niemieckim tylko na polske jest produkowany a znam przypadki innych firm ze produkcja np.na polske jest gorsza jakosc i dlatego cos taniej ,nie chodzi mi w tym momencie o firmy z PC ale firmy zajmujace sie produkcja np. mat.budowlanych przykro o tym pisac ale taka jest prawda.

rosomakx4
16-12-2012, 07:36
Witam

Mam zamiar kupic PC Dimplex SI11TE do domu 250m2 podlogowe ogrzewanie 30 porotherm ,styrop 22cm,poddasze 26 cm Ursa 0,032 platinum .Pytanie do posiadaczy tej pompy jakie efekty byly przy ostatnich mrozach czy dala rade bez zadnych problemow .
Zastanawiam sie jeszcze dlaczego ten model SI11TE w zestawie jest taki tani a nie ma go na niemieckiej stronie Dimplexa taka super promocja czy jakas oszczednosc na produkcji tego zestawu ,poniewaz nie ma go na rynku niemieckim tylko na polske jest produkowany a znam przypadki innych firm ze produkcja np.na polske jest gorsza jakosc i dlatego cos taniej ,nie chodzi mi w tym momencie o firmy z PC ale firmy zajmujace sie produkcja np. mat.budowlanych przykro o tym pisac ale taka jest prawda.



Mam dokładnie ten model pompy w domu 200m2, około 250 po podłogach,
Cały tydzień i trzy dni ;) zatem wyrok z mojej strony nie zapadnie a obawy jak widzę ma każdy ale do rzeczy - to co mogę napisać o Dimplexie
Nie bez powodu chwalą te PC na forum, przy moim domku spokojnie daje rade, w niecały tydzień przy mrozach rzędu -12-17 w nocy i około -6-8 w dzień wygrzałem z powiedzmy 5-6 st w środku do stabilnych 17 - wszystkie ściany w środku silka, wylewka 7 cm wiec miała co grzać, pętle co 10 cm, i ogrzewanie ścienne zatem moc dla powiedzmy 200m2 jest ok, sądze że w silne mrozy, rzędu -10 i więcej pompa nie da rady nagrzać mi tylko w taniej taryfie. Jeśli masz więcej niż 200m2 patrzałbym za 14ską bo masz więcej ciepła w krótszym czasie,i lepsze (większe) DZ. Kwestia różnicy w cenie, osobiście zastanawiałem się miedzy 9tką a 11stką i dobrze wybrałem lekko mocniejszą. Zwłaszcza że różnica była śmieszna
EW przewymiaruj sobie DZ przy jedenastce o powiedzmy 15%-20% wtedy jej sprawność realnie wzrośnie a zużycie energii spadnie a to co CI zabraknie w 2T dogrzejesz kominkiem

kamyk68
16-12-2012, 08:04
Witam


Zastanawiam sie jeszcze dlaczego ten model SI11TE w zestawie jest taki tani a nie ma go na niemieckiej stronie Dimplexa taka super promocja czy jakas oszczednosc na produkcji tego zestawu ,poniewaz nie ma go na rynku niemieckim tylko na polske jest produkowany a znam przypadki innych firm ...


Nie wpędzaj się w kompleksy;).W ubiegłym roku wszedł do produkcji nowy model pompy o oznaczeniach Si...TU i u nas też można go kupić .Także też w "niemcowni" sprzedawali Si...TE:yes:

mario-1978
16-12-2012, 08:04
Witam

instalatorzy liczyli mi pc okolo 11 kw powietrze woda a chyba solanka jest wydajniejsza ,a druga sprawa miejsca na dzialce mi brakuje bede mial 10 koszy
dlugosc calej DZ 1000 metrow jeden kosz ma wydajnosc do 1,5 kw zaleznie od gruntu ja wole zalozyc ze bedzie to 1.2 kw to przy 10 koszach byloby 12kw

mario-1978
16-12-2012, 08:18
Do kamyk68

jak dlugo juz uzywasz pc

kamyk68
16-12-2012, 08:22
......a to co CI zabraknie w 2T dogrzejesz kominkiem


To zareklamowałeś mu "pompy":D:D:D

kamyk68
16-12-2012, 08:23
Do kamyk68

jak dlugo juz uzywasz pc

Trzeci sezon z tym że Dimplexa drugi:yes:

rosomakx4
16-12-2012, 08:25
Ja mam odwierty 210m, zobaczymy pod koniec sezonu jaka będzie temp DZ


To zareklamowałeś mu "pompy"
Ja tu nie reklamuje, pisze jak się sprawy mają w rzeczywistości i na tyle ile potrafię podpowiadam

A 2T to przy PC kluczowa taryfa Nie wiem czy dobrze licze, ale jeśli moja PC będzie pracowała średnio 11 h dziennie x3 KWh z obiegówkami to koszt w taniej taryfie 34KWh x 0,32 gr - w zaokrągleniu 11 zł miesięcznie 350 zł w zaokrągleniu
Chyba że źle doczytałem o koszcie 2T z przesyłem

kamyk68
16-12-2012, 08:31
Ja mam odwierty 210m, zobaczymy pod koniec sezonu jaka będzie temp DZ


Ja tu nie reklamuje, pisze jak się sprawy mają w rzeczywistości i na tyle ile potrafię podpowiadam


ja wiem :D w kominku to sobie napalicie "rekreacyjnie" a nie przy braku 2T i tylko to :D:D

mario-1978
16-12-2012, 08:35
A jak ciepla woda jaka pojemnosc i temp

kamyk68
16-12-2012, 08:45
A jak ciepla woda jaka pojemnosc i temp


Woda temp mam ustawioną na 48C(można pompą nagrzać do 62C) jest ok pojemność :o 400l

rosomakx4
16-12-2012, 09:18
wersja TE max temp ma jak dobrze kojarze 58st

mario-1978
16-12-2012, 09:21
kamyk68

ile masz m2 pow. z tego co kojarze to masz SI 11TU Wysokowydajna pompa ciepła typu solanka/wod i jeszcze to,
SIK 11TE Pompa ciepła solanka/woda o budowie kompaktowej Prosta i szybka instalacja łatwe w obsłudze komponenty oraz różnorodne

Ciekawe jaka duza jest roznica miedzy tymi modelami

kamyk68
16-12-2012, 09:28
wersja TE max temp ma jak dobrze kojarze 58st


:yes:


Ja mam "czternastkę"
Jak duża różnica -nie wiem

mario-1978
16-12-2012, 09:36
do rosomakx4

Zakupiles ten sprzet u Korecki z Zabrza??

rosomakx4
16-12-2012, 10:22
do rosomakx4

Zakupiles ten sprzet u Korecki z Zabrza??

Nie, chociaż ktoś Go polecał i rozmawiałem z Nim. Ale... był droższy i mało konkretny jak przyszło co do czego
Pompe kupiłem w ghs-polska w Rudzie Śląskiej, póki co mogę polecić z ręką na sercu

mardor1971
16-12-2012, 10:48
Witam

Mam zamiar kupic PC Dimplex SI11TE do domu 250m2 podlogowe ogrzewanie 30 porotherm ,styrop 22cm,poddasze 26 cm Ursa 0,032 platinum .Pytanie do posiadaczy tej pompy jakie efekty byly przy ostatnich mrozach czy dala rade bez zadnych problemow .
Zastanawiam sie jeszcze dlaczego ten model SI11TE w zestawie jest taki tani a nie ma go na niemieckiej stronie Dimplexa taka super promocja czy jakas oszczednosc na produkcji tego zestawu ,poniewaz nie ma go na rynku niemieckim tylko na polske jest produkowany a znam przypadki innych firm ze produkcja np.na polske jest gorsza jakosc i dlatego cos taniej ,nie chodzi mi w tym momencie o firmy z PC ale firmy zajmujace sie produkcja np. mat.budowlanych przykro o tym pisac ale taka jest prawda.

dlaczego nie HPK ta ma w sobie wszystko obiegówki na podłogę i dolne żródło, oraz zbiornik 230 l na ciepłą wodę nie mam wanny tylko prysznice i stwierdzam, że zbiornik na cwu jak dla mojej cztero osobowej rodziny jest za duży, choć używam wodę do zmywarki i prania woda na 40 stopni. A propo histerezy ponad 2 stopnie to raz w domu jest za ciepło , a raz za zimno. z powodu wahań temp. nie ma komfortu cieplnego. Temp w domu przy takiej hist wahała się między 21 a 24,5 st. teraz mam 1,5 hist i temp ok 22,5- 23 st. Wracając do pompy serii HPK masz dużo więcej miejsca w kotłowni. Ja mam tam pralnię pompa zajmuje tyle ile wynosi jej podstawa, stoi na zbiorniku z wodą.

mario-1978
16-12-2012, 11:18
dlaczego nie HPK ta ma w sobie wszystko obiegówki na podłogę i dolne żródło, oraz zbiornik 230 l na ciepłą wodę nie mam wanny tylko prysznice i stwierdzam, że zbiornik na cwu jak dla mojej cztero osobowej rodziny jest za duży, choć używam wodę do zmywarki i prania woda na 40 stopni. A propo histerezy ponad 2 stopnie to raz w domu jest za ciepło , a raz za zimno. z powodu wahań temp. nie ma komfortu cieplnego. Temp w domu przy takiej hist wahała się między 21 a 24,5 st. teraz mam 1,5 hist i temp ok 22,5- 23 st. Wracając do pompy serii HPK masz dużo więcej miejsca w kotłowni. Ja mam tam pralnię pompa zajmuje tyle ile wynosi jej podstawa, stoi na zbiorniku z wodą.


Sa jeszcze jakies plusy oprucz wielkosci ,jaki duzy jest bufor i co znaczy ma w sobie dolne zrodlo

mardor1971
16-12-2012, 11:24
Sa jeszcze jakies plusy oprucz wielkosci ,jaki duzy jest bufor i co znaczy ma w sobie dolne zrodlo

Bufor to cała podłoga ok 160 m kw. Mam anhydryt,który szybko się nagrzewa ale też dość szybko oddaje, a ja jak pisałem lubię stałą równą temp a nie wahania o kilka stopni tylko po to aby mój "mercedes" mniej prądu "spalił" Po to mam pc aby było wygodnie a nie strasznie tanio . Dlatego też w nocy grzeję niewiele. Za to w dzień gdy jesteśmy w domu dużo więcej.

mario-1978
16-12-2012, 11:35
lubię stałą równą temp a nie wahania o kilka stopni tylko po to aby mój "mercedes" mniej prądu "spalił"

mozesz napisac jasniej o co chodzi z tymi wachaniami temp, ja bede miec w kazdym pomieszczeniu regulator temperatury te wachania masz na mysli przez bufor czy model PC

Pyxis
16-12-2012, 11:44
Jak masz normalna wylewke betonowa grubosci 8cm, to wahania temperatury sa przy tych obecnych mrozach na poziomie 0,7*C przy grzaniu w taniej taryfie. bez zadnych buforow, regulatorow i anhydrytow ktore w przypadku instalacji podlogowej z PCi sa tylko drenowaniem kieszeni inwestora.

wihajster
16-12-2012, 12:34
(...) ja bede miec w kazdym pomieszczeniu regulator temperatury(...)
I kilka kilo PLN mniej na koncie. I jak po dwóch latach (aby mieć porównanie) wywalisz to dziadostwo i wyregulujesz przepływy na stałe to .....nic w komforcie się nie zmieni ;)
Jak inwestor więcej zapłaci to "lepiej" się czuje?????

mardor1971
16-12-2012, 12:45
regulatory temp założę po jednym na obieg góra i dół, ale ze względu na brak kasy muszą poczekać. Nie mam 8 cm betonu tylko 5,5 anhydrytu, który kosztował mnie 1500 pln więcej. Nie chciałem grzać betonu tylko dom. Posadzka oddaje też ciepło w dół a szkoda po styropianu grzać nie chcę. Nikt nie mówi też o tym, że żadna posadzka oddaje ciepło całkowicie. Wg mnie im grubsza tym większe straty na wygrzanie a mniejsze oddanie ciepła. Jeśli ktoś nie czyje jak posadzka a potem dom stygnie o 2-3 stopnie to chyba w grubym swetrze chodzi. Ja czuję jak temp spada, dlatego uważam, że brak różnic temp daje komfort i wcale nie chodzi o temp, którą macie w domu

mario-1978
16-12-2012, 13:00
I kilka kilo PLN mniej na koncie. I jak po dwóch latach (aby mieć porównanie) wywalisz to dziadostwo i wyregulujesz przepływy na stałe to .....nic w komforcie się nie zmieni ;)
Jak inwestor więcej zapłaci to "lepiej" się czuje?????

kolega jest tez instalatorem i rozmawialem z nim o regulatorach sam troche tez sie orietowalem i wyszlo ze ma byc oszczedniej ale fakt ze po jakims czasie sam sie przekonam . Aty to wiesz z wlasnego doswiadczenia czy tylko gdzies slyszales

wihajster
16-12-2012, 13:08
Aty to wiesz z wlasnego doswiadczenia czy tylko gdzies slyszales
Kilku klientów przekonałem jeszcze przed instalacją, w szafce zostały tylko przygotowane kable el.
A kilka osób wywaliło to po zamontowaniu i dzięki temu jest większy STAŁY przepływ przez PC BEZ BUFORA i dzięki temu niższe temperatury na jakich pracuje pompa ciepła. A to podnosi efektywność i niższe rachunki za en. el.

mardor1971
16-12-2012, 13:15
ja tak mam. Instalator tylko zwrócił mi uwagę na to by pc nie została odcięta w całości od bufora{ w moim przypadku podłogi} gdyż jednoczesne odcięcie moich obu obiegów góra dół skutkowałoby awarią pompy

mario-1978
16-12-2012, 14:08
ja tak mam. Instalator tylko zwrócił mi uwagę na to by pc nie została odcięta w całości od bufora{ w moim przypadku podłogi} gdyż jednoczesne odcięcie moich obu obiegów góra dół skutkowałoby awarią pompy


Bedziesz zakladal te regulatory czy nie?

Pyxis
16-12-2012, 14:16
regulatory temp założę po jednym na obieg góra i dół, ale ze względu na brak kasy muszą poczekać. Nie mam 8 cm betonu tylko 5,5 anhydrytu, który kosztował mnie 1500 pln więcej. Nie chciałem grzać betonu tylko dom.

No to wlasnie dlatego mozesz miec wieksze problemy z komfortem cieplnym przy uzywaniu taniej taryfy. Dom to calosc a masywniejsza i lepiej magazynujaca cieplo podloga, to podstawa takiej temperaturowej "homeostazy" bez dodatkowych buforow, ktore tylko obnizaja sprawnosc calego ukladu i per saldo jestes na rachunkach w plecki. :-)

Arturo72
16-12-2012, 15:13
Pompe kupiłem w ghs-polska w Rudzie Śląskiej, póki co mogę polecić z ręką na sercu
Od nich miałem ofertę na chińczyka gruntowego z odwiertami ;)
Rozmwiałem kilka razy i też polecam,wydaje mi się,że kumają bazę ;)

rosomakx4
16-12-2012, 16:50
[QUOTE=Arturo72;5684447]Od nich miałem ofertę na chińczyka gruntowego z odwiertami ;)
Rozmwiałem kilka razy i też polecam,wydaje mi się,że kumają bazę ;)[/QUOTE

Potwierdzam, moim zdaniem też kumają baze, wszystko co mówili póki co się potwierdza, a pompa spokojnie bezproblemowo działa bez regulatorów pokojowych, każdą pętle można regulować na rotametrach, ustawiasz raz i zostawiasz

mardor1971
16-12-2012, 16:56
Bedziesz zakladal te regulatory czy nie?

jak będę miał kilka setek bo tyle na to potrzebuję. teraz składam na kominek

kamyk68
16-12-2012, 22:46
jak będę miał kilka setek bo tyle na to potrzebuję



chyba jednak szkoda kasy

Arturo72
16-12-2012, 22:56
chyba jednak szkoda kasy
Też jestem tego zdania :)

rosomakx4
17-12-2012, 12:18
jak ktoś nie potrafi słuchać to niech wyrzuca kase w błoto

Od dziś mam termometry na zasilaniu i powrocie delta ok 4 st
zasilanie ok 6 st a odpływ 1,9

Przy okazji szef całej ghs-polska miał kamere termowizyjną, fajna sprawa, mimo nie wielu uchybień dobrze było zobaczyć gdzie mi ucieka ciepełko.
Ogólnie jeszcze lepiej dowiedzieć się że jest lepiej niżeli się spodziewałem ;)

Co do zasilania - temp są chyba ok ?

Pyxis
17-12-2012, 12:57
Co do zasilania - temp są chyba ok ?

Po jakim czasie pracy PCi mierzysz, bo to iststotne?

mario-1978
17-12-2012, 15:01
Bylem juz zdecydowany na Dimplex SI11TE a tu nagle firma ktora przewijala sie juz na forum namawia mnie na IVT Greenline HT Plus C11 wbudowany cw 185 litrów,ze sa troche lepsze choc nie mowil ze dimplex jest zly .:(
Co wy na to??? Jakies ZA albo SPRZECIW

kamyk68
17-12-2012, 19:37
Co wy na to??? ...

mi to Lotto;) od użytkowników to się pewnie nie dowiesz ,bo rzadko się zdarza żeby ktoś miał jedną i drugą

Ten kto ma Dimplexa bedzie chwalił swoje ten co ma IVT swoje

Ten który sprzedaje to już sobie sam odpowiedz:cool:

rosomakx4
17-12-2012, 21:07
mario-1978


Bylem juz zdecydowany na Dimplex SI11TE a tu nagle firma ktora przewijala sie juz na forum namawia mnie na IVT Greenline HT Plus C11 wbudowany cw 185 litrów,ze sa troche lepsze choc nie mowil ze dimplex jest zly .
Co wy na to??? Jakies ZA albo SPRZECIW

SPRZECIW ??
to nie sąd:)
Do rzeczy,za i przeciw ;
IVT pewnie są droższe a konstrukcje z wbudowanym zasobnikiem czy IVT czy Dimplexa to podobno fajna rzecz, podobno do pierwszego problemu z wymiennikiem zasobnika lub samym zasobnikiem, podobno w IVT niezłą kase chcą za samą wymiane nie mówiąc o koszcie zasobnika, ale...
Ale IVT to dobra marka, jak by nie było to akurat na plus
Zresztą Dimplex podobno też
To tak jak z 1,9 TDI - udany silnik, a wersja rozwojowa czyli 2,0 TDi niestety wyszła już kiszka
Lepiej bazować na rzeczach sprawdzonych a nowinki niech testują króliki

mario-1978
17-12-2012, 21:17
Ten który sprzedaje to już sobie sam odpowiedz:

Ty chyba masz juz druga pc ,to juz masz jakies porownania moze ktos kiedys sie orientowal jakie sa plusy czy minusy jednej czy drugiej

w tym tygodniu chce kupic pc i interesuja mnie opinie innych:wave:

mardor1971
17-12-2012, 21:21
Bylem juz zdecydowany na Dimplex SI11TE a tu nagle firma ktora przewijala sie juz na forum namawia mnie na IVT Greenline HT Plus C11 wbudowany cw 185 litrów,ze sa troche lepsze choc nie mowil ze dimplex jest zly .:(
Co wy na to??? Jakies ZA albo SPRZECIW

Ja miałem ofertę Dimplexa i IVT w tej samej cenie. Kupiłem dimplexa ze względu na większy zbiornik ciepłej wody, oraz z powodu takiego, że jest to niemiecka konstrukcja a nie szwedzka. Auta wole niemieckie i tyle. Srodek pompy ma części z ameryki ,niemiec, a nawet z meksyku. Chińskich części w niej nie widziałem, a wszystkie były oznakowane.

mardor1971
17-12-2012, 21:27
Znajomy ma IVT i klnie ze względu na prądożerność. Szczegółów nie znam. Wiem tylko, że kolektor ma poziomy a nie pionowy. Arturo72
mówił o chińczykach,a czy sprawdził na jaką głębokość zrobią mu odwiert? na 100 m czy może 4 razy po 25. Na 9 kw ja mam 2 razy po 100 m. Polskie firmy i tzw chińskie proponowały mi 150 max 180m i ztąd wynikała między innymi różnica w cenie

mario-1978
17-12-2012, 21:28
IVT pewnie są droższe a konstrukcje z wbudowanym zasobnikiem czy IVT czy Dimplexa to fajna rzecz, podobno do pierwszego problemu z wymiennikiem zasobnika lub samym zasobnikiem, podobno w IVT niezłą kase chcą za samą wymiane nie mówiąc o koszcie zasobnika
Ale IVT to dobra marka, jak by nie było to akurat na plus
Zresztą Dimplex podobno też
To tak jak z 1,9 TDI - udany silnik, a wersja rozwojowa czyli 2,0 TDi niestety kiszka
Lepiej bazować na rzeczach sprawdzonych a nowinki niech testują króliki

No wlasnie gosciowi tez mowilem ze zasobnik wolnostojacy zawsze mozna wymienic no i koszta nizsze bo zachwalal zasobnik z nierdzewki ,no i ze ciszej chodzi i menu prostsze i 5 lat gwarancji

rosomakx4
17-12-2012, 21:37
Po jakim czasie pracy PCi mierzysz, bo to iststotne?
po około 2-3 h pracy pompy, teraz PC nie pracuje mi dłużej

Arturo72
17-12-2012, 21:38
Arturo72
mówił o chińczykach,a czy sprawdził na jaką głębokość zrobią mu odwiert?
Ofertę z chinką mialem na 2x70 mb.

Auta wole niemieckie i tyle. .
Fuj,tylko włoszczyzna a szczególnie AR ;)
Niemieckie auta tylko dla emerytów bo są bezpłciowe :)

mario-1978
17-12-2012, 21:46
Niemieckie auta tylko dla emerytów bo są bezpłciowe

Nie mow AUDI BMW cos pieknego choc sam mam USA:yes:

mardor1971
17-12-2012, 21:49
Ofertę z chinką mialem na 2x70 mb.

Fuj,tylko włoszczyzna a szczególnie AR ;)
Niemieckie auta tylko dla emerytów bo są bezpłciowe :)

Nie lubię Giugiaro. A tak na poważnie jak duża pc bo ja na 9 kw mam 2 razy po 100.Dlaczego po 70 m a nie głębiej, przecież i tak trzeba mieć na taki odwiert pozwolenie. Czyżby fma nie miała sprzętu do głębokich odwiertów?

rosomakx4
17-12-2012, 22:05
Arturo ma małe zapotrzebowanie ,pewnie coś koło 7 KW, a odwierty powinny być w miare równe żeby przepływy się wyrównywały, taki odwiert 100 inaczej się regeneruje i taki 40 też inaczej, pewnie stąd 2x70

Arturo72
17-12-2012, 22:13
Arturo ma małe zapotrzebowanie ,pewnie coś koło 7 KW, a odwierty powinny być w miare równe żeby przepływy się wyrównywały, taki odwiert 100 inaczej się regeneruje i taki 40 też inaczej, pewnie stąd 2x70
Dokładnie,zapotrzebowanie mam trochę mniejsze bo 3,5kW ;)
Ale pompa była 7kW i stąd 2x70,tak mnie wyliczyli :)

mardor1971
17-12-2012, 22:14
[QUOTE=rosomakx4;5687381]Arturo ma małe zapotrzebowanie ,pewnie coś koło 7 KW,
Tak myślisz czy to wiesz?

mardor1971
17-12-2012, 22:16
arturo Jaki masz dom? bo ja mam 160 m kw po podłodze a 130 pow. użytkowej i mam 9 kw

Arturo72
17-12-2012, 22:20
arturo Jaki masz dom? bo ja mam 160 m kw po podłodze a 130 pow. użytkowej i mam 9 kw
123m2 pow.grzewczej i 3,5kW :)

mardor1971
17-12-2012, 22:25
Zastanów się czy nie warto przewymiarować dolnego żr ciepła gdyż póżniej dowiercić trzecią dziurę będzie drogo

Arturo72
17-12-2012, 22:30
Zastanów się czy nie warto przewymiarować dolnego żr ciepła gdyż póżniej dowiercić trzecią dziurę będzie drogo
Jeśli to do mnie to dolne źródło będzie przewymiarowane i to zdrowo ponieważ będę miał powietrzną pompę ;)
Gruntowa dla mnie wychodziła za drogo.

mario-1978
17-12-2012, 22:36
Jeśli to do mnie to dolne źródło będzie przewymiarowane i to zdrowo ponieważ będę miał powietrzną pompę ;)
Gruntowa dla mnie wychodziła za drogo.

Arturo72
Jaka masz pow dzialki

Arturo72
17-12-2012, 22:40
Arturo72
Jaka masz pow dzialki
670m2

mario-1978
17-12-2012, 22:47
670m2

pytam bo tez bylem przy pc powietrznej dlatego ze ja mam tez okolo 600m2 i DZ bede robil sam bo odwierty byly za drogie i 2 lata czekania na pozwolenie
a powietrzna nie jest tak wydajna jak solanka( przy mrozach)

f.5
18-12-2012, 00:17
Ofertę z chinką mialem na 2x70 mb.

Fuj,tylko włoszczyzna a szczególnie AR ;)
Niemieckie auta tylko dla emerytów bo są bezpłciowe :)
Ten dalej swoje
Przepracował bys miesiac z Włochem bys zobaczył jakosc.
świat sie wali maszyny puszczają braki a ten musi isc na pauzę

Akurat mam okazję poznac kontrolę jakosc w firmie ktora kooperuje z fiatem volvo i oplem
do fiata jak pojdzie brak nie wroci echo, jak do opla to cała partia przychodzi zurück.

audi nawet nie pyta o polskich poddostawców.
Kup se pompę włoską nie dla emerytów ladna by była nie wątpię gorzej z działaniem.
Pozdro

rosomakx4
18-12-2012, 06:49
[QUOTE=rosomakx4;5687381]Arturo ma małe zapotrzebowanie ,pewnie coś koło 7 KW,
Tak myślisz czy to wiesz?

Czytałem pare wątków gdzie Arturo72 kłucił się z wieloma nt nie opłacalności PC.
Stąd skojarzenie że ma mały domek i do tego dobrze izolowany
bodaj ma płyte na styropianie

rosomakx4
18-12-2012, 07:17
[QUOTE=rosomakx4;5687585]

no 7kw to nie jest małe zapotrzebowanie.
Małe to jest te jego 3,5kw :P

może pomyliłem określenie zapotrzebowanie z mocą urządzenia do 140 m odwiertu

gall86
18-12-2012, 07:49
pytam bo tez bylem przy pc powietrznej dlatego ze ja mam tez okolo 600m2 i DZ bede robil sam bo odwierty byly za drogie i 2 lata czekania na pozwolenie
a powietrzna nie jest tak wydajna jak solanka( przy mrozach)

Masz może jakieś rysunki czy schemat jak zamierzasz rozłożyć dolne źródło na takiej działce? Również mam mała działke <800 i nie wiem czy dam radę upchać DZ.

mario-1978
18-12-2012, 08:29
Masz może jakieś rysunki czy schemat jak zamierzasz rozłożyć dolne źródło na takiej działce? Również mam mała działke <800 i nie wiem czy dam radę upchać DZ.

zobacz sobie www.zerob.at lub wpisz w google Erdwärmekörbe kosze mozna tez samemu zrobic
z jednego kosza mozesz uzyskac do 1,5 kw 100 mb rury DZ zalezy od terenu ,ja bede mial 10 koszy na 230 m2 zmiesci sie 12 szt

mario-1978
18-12-2012, 08:36
Erdwärmekörbe155175

gall86
18-12-2012, 08:39
to działa?

Arturo72
18-12-2012, 08:57
Ten dalej swoje
Przepracował bys miesiac z Włochem bys zobaczył jakosc.
świat sie wali maszyny puszczają braki a ten musi isc na pauzę

AR kupuje się sercem nie rozumem ;)
A JTD nie ma porównania do TDI :)

gall86
18-12-2012, 09:05
Ten dalej swoje
Przepracował bys miesiac z Włochem bys zobaczył jakosc.
świat sie wali maszyny puszczają braki a ten musi isc na pauzę

Akurat mam okazję poznac kontrolę jakosc w firmie ktora kooperuje z fiatem volvo i oplem
do fiata jak pojdzie brak nie wroci echo, jak do opla to cała partia przychodzi zurück.

audi nawet nie pyta o polskich poddostawców.
Kup se pompę włoską nie dla emerytów ladna by była nie wątpię gorzej z działaniem.
Pozdro

Audi może nie pyta - nie wiem, ale BMW pyta i to dość ostro :]

f.5
18-12-2012, 09:17
AR kupuje się sercem nie rozumem ;)
A JTD nie ma porównania do TDI :)

Zobaczymy jak włoskie marki prztrwają ten czas - nie chce pisac kryzys...
Ale piszę z Tychów i widzę jak się robi nerwowo w firmach kooperujących.
1 osoba zwolniona w Fiata to 4 zwolnienie z firm dookoła.

a co do silników To nie wiem bo mam 99 k przebiegu i oprocz standardowych przeglądów mucha nie siada.


Audi może nie pyta - nie wiem, ale BMW pyta i to dość ostro :]
pyta o co ? :) o podstawę pod akumulator ??? tego nie mozna spieprzyć.
przekładnię kierowniczą ?

mario-1978
18-12-2012, 09:19
to działa?

Jakby mialo nie dzialac to bym sie tego nie podejmowal.To zalezy jaki masz grunt na dzialce czym bardziej wilgotny to lepiej .
Znajomy ma 6 kw i 6 koszy i jest zadowolony z dzialania pc

mario-1978
18-12-2012, 09:22
Zobaczymy jak włoskie marki prztrwają ten czas - nie chce pisac kryzys...
Ale piszę z Tychów i widzę jak się robi nerwowo w firmach kooperujących.
1 osoba zwolniona w Fiata to 4 zwolnienie z firm dookoła.

a co do silników To nie wiem bo mam 99 k przebiegu i oprocz standardowych przeglądów mucha nie siada.



pyta o co ? :) o podstawę pod akumulator ??? tego nie mozna spieprzyć.
przekładnię kierowniczą ?

Ktos tu autami handluje!!! ::mad:
Dajcie spokuj.:D

f.5
18-12-2012, 09:29
Ktos tu autami handluje!!! ::mad:
Dajcie spokuj.:D
zły strzał :( Pompami Dimplexa tez nie :)
Pozdrawiam w te chłodne dni

gall86
18-12-2012, 09:48
Jakby mialo nie dzialac to bym sie tego nie podejmowal.To zalezy jaki masz grunt na dzialce czym bardziej wilgotny to lepiej .
Znajomy ma 6 kw i 6 koszy i jest zadowolony z dzialania pc

Będziesz to sam robił, czy zlecał komuś?

f.5 - nie mam zamiaru cie wyprowadzać z twojej niewiedzy. powiem ci tylko, ze nie wiesz czym jezdzisz i kto w tym maczal palce :D

mario-1978
18-12-2012, 11:47
będziesz to sam robił, czy zlecał komuś?

sam

f.5
18-12-2012, 13:13
Będziesz to sam robił, czy zlecał komuś?

f.5 - nie mam zamiaru cie wyprowadzać z twojej niewiedzy. powiem ci tylko, ze nie wiesz czym jezdzisz i kto w tym maczal palce :D

Przyjacielu masz swiętą rację.
Z tym małym wyjątkiem ze malo mie to obchodzi.
Przy zakupie interesowała mnie tylko gwarancja a ze zapodali 5 lat tom zadowolony :)

ile jest na pompę tak apropos ? ustawowo 2 lata czy jakas extra ?

mardor1971
18-12-2012, 20:34
ciekaw jestem ile tańsza jest powietrzna pc od gruntowej. Bo gdy ja zbierałem oferty, to różnica była paru tysięcy. Mówię o usłudze kompleksowej czyli odwiert montaż podłączenie i pierwsza regulacja. Naprawdę interesuje mnie czy powietrzne tak bardzo staniały,że się tak bardzo opłacają?

ArturWi
18-12-2012, 20:58
ciekaw jestem ile tańsza jest powietrzna pc od gruntowej. Bo gdy ja zbierałem oferty, to różnica była paru tysięcy. Mówię o usłudze kompleksowej czyli odwiert montaż podłączenie i pierwsza regulacja. Naprawdę interesuje mnie czy powietrzne tak bardzo staniały,że się tak bardzo opłacają?
Zależy od mocy pompy ale najmniejsza 8kW od ok.22tys.zł do najdroższej trójfazowej 16kW ok.30tys.zl brutto z montażem i zasobnikiem.

Libunia
20-12-2012, 09:27
Zależy od mocy pompy ale najmniejsza 8kW od ok.22tys.zł do najdroższej trójfazowej 16kW ok.30tys.zl brutto z montażem i zasobnikiem.

to juz nie ma takiej co Ty kupowales za 16 tys z zasobnikiem i montazem na gotowo?

rosomakx4
21-12-2012, 03:21
Jakby mialo nie dzialac to bym sie tego nie podejmowal.To zalezy jaki masz grunt na dzialce czym bardziej wilgotny to lepiej .
Znajomy ma 6 kw i 6 koszy i jest zadowolony z dzialania pc


Jaką powierzchnie mają takie kosze i na jakiej głębokości musisz je zakopać ?
w sumie pomysł nie głupi ale roboty z przerzucaniem ziemi co nie miara

ArturWi
21-12-2012, 18:27
to juz nie ma takiej co Ty kupowales za 16 tys z zasobnikiem i montazem na gotowo?
Ja kupowałem swoją promocyjnie jako jeden z pierwszych klientów tego instalatora ;)
Sama pompa to koszt ok.17tys.zł+montaż+zasobnik cwu daje taką kwotę,od lipca była podwyżka wraz z nowym modelem pompy :)

rosomakx4
22-12-2012, 06:41
A można by tak wrócić do tematu -Pompa ciepła Dimplex - opinie, doświadczenia

rosomakx4
31-12-2012, 16:44
Jak w waszych dimpleksach macie ustawione podbicie na nocną taryfe ?
U siebie ustawiłem od 22-6 i od 13-15 na plus 5K a obniżenie od od 1 do 3 o 2K ale pompa bynajmniej między 13-15 nie zadziałała
Coś robie źle ale jeszcze nie wiem co, stąd pytania o Wasze ustawienia

mardor1971
01-01-2013, 14:36
WG mnie robisz dobrze z wyjątkiem tego, że twoja podłoga nie zdąży oddać temp do 13. Możesz zmniejszyć histerezę lub zwiększyć temp grzania w godzinach popołudniowych. Powinno załączyć

rosomakx4
01-01-2013, 21:17
WG mnie robisz dobrze z wyjątkiem tego, że twoja podłoga nie zdąży oddać temp do 13. Możesz zmniejszyć histerezę lub zwiększyć temp grzania w godzinach popołudniowych. Powinno załączyć

Jeszcze zwiększyć? podniosłem o 5K to chyba jest równe 5st C?
A może musze jeszcze coś innego przestawić na sterowniku ?

rafikW
02-01-2013, 12:54
Ja mam u siebie następujące ustawienia:
- podniesienie 3K, obniżenie 2K (oczwyiście w odpowiednich godzinach)
- Krzywa grzania 30 st.C
- Histereza 1,9
- rotametry odkręcone na maksa - maksymalny przepływ
Te ustawienia obowiązują od 3 dni i efekt przy obecnych temp. zewn. około +4 st.C jest taki:
- pompa pracuje pełne 8 godzin od 22:00 do 6:00 (tak wynika z ilości przepracowanych godzin podawanych na sterowniku pompy) i rano jest gorąco: w pokojach 22,4 st.C łazienki 23,7 st.C
- do godziny 13:00 temperatury dzisiaj spadły: w pokojach o 0,1-0,2 s.C, w łazienkach o 0,5 st.C
- o 13:00 pompa włącza się ponownie
Na sterowniku widzę, że o 13:00 zadana temperatura powrotu ustawiła się na 31,0 st.C a temperatura powrotu była 25,3 st.C czyli deltaT jest (31,0+1,9-25,3=7,6 st.C)
Wczoraj o 22:00 przez analogię analogię było: 30,7 st.C, 23,7 st.C -> deltaT=(30,7+1,9-23,7=8,9 st.C) - czy to naormalne, że te 8,9 st.C podbijało aż przez 8 godzin od 22:00 do 6:00 ?

Moje zagwozdki:
- jak najlepiej obniżyć temp. w pokojach do 20,5 ? Czy próbować obniżać krzywą grzania poniżej 29 st.C czy stłumić przepływy na rotametrach ? Jeżeli obniżę krzywą grzania to obawiam się, że w łazienkach temperatura spadnie poniżej 23 st.C a tego bym nie chciał. Jeżeli będę tłumił przepływy to pogarsza mi się sprawność.
- generalnie: czy osiągane przeze mnie wyniki, tzn. zadana temperatura powrotu rzędu 31 st.C przy circa +4 st.C na zewnątrz w godzinach podniesienia nie jest za wysoka ? Jaka ona będzie gdy na zewnątrz temp. spadnie do -15 st.C ?

@rosomakx4 - skala [K] w podniesieniu i obniżeniu to nie są st.C. ale jak to interpretować to nie wiem ;) Dwa: wydaje mi sie, że zbyt wysokie podbicie i obniżenie obniżają sprawność układu gdyż oznacza to, że zwiększają się deltaT.

kamyk68
02-01-2013, 15:30
Na sterowniku widzę, że o 13:00 zadana temperatura powrotu ustawiła się na 31,0 st.C a temperatura powrotu była 25,3 st.C czyli deltaT jest (31,0+1,9-25,3=7,6 st.C)
Wczoraj o 22:00 przez analogię analogię było: 30,7 st.C, 23,7 st.C -> deltaT=(30,7+1,9-23,7=8,9 st.C) - czy to naormalne, że te 8,9 st.C podbijało aż przez 8 godzin od 22:00 do 6:00 ?

normalne po to tak to ustawiłeś żeby maksymalnie wykorzystać 2 taryfę i żeby ograniczyć ilość załączeń pompy;)


Moje zagwozdki:
- jak najlepiej obniżyć temp. w pokojach do 20,5 ? Czy próbować obniżać krzywą grzania poniżej 29 st.C czy stłumić przepływy na rotametrach ? Jeżeli obniżę krzywą grzania to obawiam się, że w łazienkach temperatura spadnie poniżej 23 st.C a tego bym nie chciał. Jeżeli będę tłumił przepływy to pogarsza mi się sprawność.

możesz i jednym i drugim sposobem spróbować ale rotametrami byłoby lepiej
tej sprawności to bym nie przeżywał bo nia ma związku z tematem


- generalnie: czy osiągane przeze mnie wyniki, tzn. zadana temperatura powrotu rzędu 31 st.C przy circa +4 st.C na zewnątrz w godzinach podniesienia nie jest za wysoka ? Jaka ona będzie gdy na zewnątrz temp. spadnie do -15 st.C ?

na pompie masz pewnie ustawione ograniczenie tem powrotu np.40 ,możesz to sprawdzić(krzywą grzania) na stronach producenta

;)
Dwa: wydaje mi sie, że zbyt wysokie podbicie i obniżenie obniżają sprawność układu gdyż oznacza to, że zwiększają się deltaT.


to nie to :no:

kamyk68
02-01-2013, 15:39
U siebie ustawiłem od 22-6 i od 13-15 na plus 5K a obniżenie od od 1 do 3 o 2K


rozjaśnij to zdanie bo nie"łapię"??:o

rafikW
02-01-2013, 17:52
normalne po to tak to ustawiłeś żeby maksymalnie wykorzystać 2 taryfę i żeby ograniczyć ilość załączeń pompy;)



możesz i jednym i drugim sposobem spróbować ale rotametrami byłoby lepiej
tej sprawności to bym nie przeżywał bo nia ma związku z tematem


na pompie masz pewnie ustawione ograniczenie tem powrotu np.40 ,możesz to sprawdzić(krzywą grzania) na stronach producenta

;)


to nie to :no:

Na sterowniku pompy mam parametr "HC1 Return flow Maximum Temperature" ("Bieg zwrotny Temp. Max") ustawiony domyślnie na 50 st.C i tego nie zmieniałem. Sugerujesz jakąś modyfikację tego parametru ? Mógłbyś rozwinąć ten temat w kontekście optymalizacji ustawień ?
Z tego co rozumiem to cele do jakich powinno się dążyć to:
- minimalizacja temperatury zasilania (wyższa sprawność układu czyli COP) z zachowaniem oczywiście subiektywnego preferowanego komfortu cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach poprzez ustawienie na rotametrach odpowiednich przepływów (w mairę możliwości jak najbardziej maksymalnie otwartych)
- minimalizacja ilości załączeń pompy (optimum to 3 - 4 załączenia na dobę)
- starać się aby jednorazowo pompa nie pracowała dłużej niż 8 godzin
- maksymalne wykorzystanie pracy w taryfie taniego prądu (dla rozliczających się w taryfie G12 lub G12w)
czy coś pominąłem ?

Mi w miarę udało się uzyskać te efekty, jedyne co mnie martwi to to, że w moim przypadku pompa przy temperaturze zewnętrznej +4 st.C pracuje od 3 dni pełne 10 godzin: 22:00-6:00 i 13:00-15:00, ale mam nadzieję, że czasy te skrócę (a bynajmniej zmniejszę ilość godzin pracy w nocy) gdy ustawię rotametrami odpowiednie przepływy aby w pokojach nie mieć sauny tak jak mam od dwóch dni.

PS. Gwoli prawdy: zdjąłem siłowniki z zaworów obwodów w rozdzielaczach i przestałem używać regulatorów temperatury w pomieszczeniach. Przekonałem się na własnej skórze, że to nie działa tak jak się planuje. Owszem, w początkowej fazie temperatury udawało się utrzymywać zgodnie z nastawami ale z każdym kolejnym dniem układ się "rozjeżdżał" - pompa pracowała zgodnie z ustawieniami "podniesienia" i "obniżenia" głównie w godzinach taniego prądu ale temperatury w pomieszczeniach zaczynały wymykać się spod kontroli, próbowałem to korygować wprowadzając odpowiednie przesunięcia czasowe w regulatorach pokojowych mające uwzględnić bezwładność podłogówki ale bezskutecznie. Jednak to prawda, że najlepszą strategią dla podłogówki jest utrzymywanie jak najniższej temperatury zasilania i maksymalnych przepływów.

rafikW
02-01-2013, 19:22
I jeszcze dwie sprawy-pytania:

- nie ma w mojej pompie temperatury DZ ? Mam sterownik WPM 2006 w wersji: Prg.V = WPM_H_H62; Boot = 0301; BIOS = 0345.
Znalazłem jedynie parametr w menu "Dane robocze" o nazwie "Ochrona antymroz. Czujnik" i tutaj wyświetlają mi się w zależności od stanu pompy wartości w zakresie od circa +13 st.C gdy pompa nie pracuje i circa -2 st.C po np. 2 godzinach pracy. Czy to jest temperatura DZ ? Jeżeli tak to trochę mało te -2 st.C już po dwóch godzinach pracy i bardzo dużo przed pracą.

- jakie liczniki stosujecie jako podlicznik dla pompy ? Powinien to być licznik trójfazowy dwutaryfowy. Ja znalazłem jedynie to: http://www.fif.com.pl/produkt/55/1034 + zegar http://www.fif.com.pl/produkt/38/631

chcialbympompe
02-01-2013, 19:38
i bardzo dużo przed pracą
Skoro czujnik temperatury jest przy PC a stoi ona w ogrzewanym pomieszczeniu to przy braku obiegu DZ nie jest to dziwne chociaż oczywiście nie odzwierciedla prawdziwej temperatury DZ.

kamyk68
02-01-2013, 19:58
rafikW

jak masz jakieś wątpliwości najlepiej zadzwoń do Pana Przemka z Dimplexa ,poprowadzi Cię jak dziecko za rękę ;)


Ja mam sterownik nowszy :bye:

rafikW
02-01-2013, 21:52
Skoro czujnik temperatury jest przy PC a stoi ona w ogrzewanym pomieszczeniu to przy braku obiegu DZ nie jest to dziwne chociaż oczywiście nie odzwierciedla prawdziwej temperatury DZ.

Pompa stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu (nie nazwę je kotłownią bo nie ma tam żadnego kotła :no:) w której mam jakieś +10 st.C (pompy pracując jednak grzeją pomieszczenie) więc sprawa się wyjaśniła.

Pompa wystartowała o 22:00 i mocno zastanawia i martwi mnie to, że zaraz po włączeniu się mierzona temperatura spadła gwałtownie (w zaledwie paręnaście sekund) z +11,7 st.C (przed załączeniem się pompy) do -0,8 st.C

mardor1971
02-01-2013, 22:27
to masz słabe lub walnięte dzc. Mnie nie spadło nigdy poniżej 5 st C

rafikW
03-01-2013, 18:19
to masz słabe lub walnięte dzc. Mnie nie spadło nigdy poniżej 5 st C

Rozmawiałem z instalatorem: mój sterownik pokazuje temperaturę powrotu czynnika do DZ i temperatura rzędu -1 st.C jest jak najbardziej prawidłowa. Spróbuję w weekend zaobserwować jaka ona będzie po kilku godzinach pracy pompy.

mardor1971
03-01-2013, 20:00
jaką masz moc pc i jak głębokie odwierty? Bo wg mnie -1 st C teraz to trochę za mało

rwxw
03-01-2013, 20:39
mój sterownik pokazuje temperaturę powrotu czynnika do DZ i temperatura rzędu -1 st.C jest jak najbardziej prawidłow
Zamontuj drugi termometr po ciepłej stronie dz, to będziesz miał porównanie do innych. -1 jest ok choć bez szaleństw, ciepła strona powinna mieć koło +2 +3.

mardor1971
03-01-2013, 21:52
Zamontuj drugi termometr po ciepłej stronie dz, to będziesz miał porównanie do innych. -1 jest ok choć bez szaleństw, ciepła strona powinna mieć koło +2 +3.
U mnie wyjście ma ok 5 st C a wejście nawet nie wiem. choć dało mi to do myślenia i zamontuję na rurze termometr. Gdy będę wiedział napisze ile daje mi DZC

rafikW
03-01-2013, 22:02
jaką masz moc pc i jak głębokie odwierty? Bo wg mnie -1 st C teraz to trochę za mało

patrz stopka...


dzisiaj pompa wystartowała o 22:00 i temperatura powrotu DZ spadała z 16,6 (no ale to już wiemy, że czujnik wewnętrzny fałszuje bo podaje temperaturę otoczenia) do 0,2 st.C przez jakieś 30 sekund, później przez kolejne kilkadziesiąt sekund rosło do 0,9 st.C by za chwilę znowu spaść i oscylować wokól 0,2 st.C... za parę minut sprawdzę jak będzie po godzinie pracy.

DeltaT jakie musi pompa zrobić od 22:00 to 7,6 st.C, myślę, że zrobi to w 3 godziny.

Wczoraj w nocy pompa pracowała 5 godzin (myślę że jechała ciągle od 22:00 do 3:00 zamiast 6:00)

Na wyniki (w tym na niską temperaturę powrotu solanki) w ostatnich 2-3 dniach (praca przez 8 godzin nocy) być może zaważyło wychłodzenie budynku spowodowane dwutygodniowymi eksperymentami z regulatorami pokojowymi... mam nadzieję, że sytuacja się stabilizuje i pompa wraca do optymalnej pracy.

@rwxw: nie mam zielonego pojęcia jaki termometr, gdzie dokładnie i jak zamontować: do pompy wchodzą z podłogi dwie rury w czarnej otulinie - tam gdzieś należy się wbić ? Sorry za lamerskie pytania ale zupełny brak orientacji z mojej strony.

rafikW
03-01-2013, 22:23
... za parę minut sprawdzę jak będzie po godzinie pracy.
Po godzinie pracy temp. powrotu solanki wynosi -2,0 st.C


DeltaT jakie musi pompa zrobić od 22:00 to 7,6 st.C, myślę, że zrobi to w 3 godziny.
Pozostało do zrobienia tylko 2,5 st.C, chyba skończy szybciej niż w 3 godziny...

rosomakx4
05-01-2013, 07:33
rafikW

jak masz jakieś wątpliwości najlepiej zadzwoń do Pana Przemka z Dimplexa ,poprowadzi Cię jak dziecko za rękę ;)
:

Wrzuć mi namiar na Pana Przemka na priva, może podpowie mi co nie co

Dorwałem instrukcje do mojego sterownika z której trudno cokolwiek ustalić,
Bawiąc się wcześniej ustaliłem tylko że ustawiając podbicie temp w danym zakresie czasowym trzeba go jeszcze przypisać do danego dnia tygodnia i tam przy każdym dniu mamy do wyboru Cz1 Cz2 i T i N -ten ostatni znaczy nie aktywny a jak sądze czas1 czas2 i T- oba czasy :)
Jeszcze tego nie sprawdziłem ale wygląda mi na to że tak dokładnie jest

rosomakx4
05-01-2013, 07:41
rafikW

jak masz jakieś wątpliwości najlepiej zadzwoń do Pana Przemka z Dimplexa ,poprowadzi Cię jak dziecko za rękę ;)
:

Wrzuć mi namiar na Pana Przemka na priva, może podpowie mi co nie co

Dorwałem instrukcje do mojego sterownika z której trudno cokolwiek ustalić,
Bawiąc się wcześniej ustaliłem tylko że ustawiając podbicie temp w danym zakresie czasowym trzeba go jeszcze przypisać do danego dnia tygodnia i tam przy każdym dniu mamy do wyboru Cz1 Cz2 i T i N -ten ostatni znaczy nie aktywny a jak sądze czas1 czas2 i T- oba czasy :)
Jeszcze tego nie sprawdziłem ale wygląda mi na to że tak dokładnie jest

kamyk68
05-01-2013, 09:36
Bawiąc się wcześniej ustaliłem tylko że ustawiając podbicie temp w danym zakresie czasowym trzeba go jeszcze przypisać do danego dnia tygodnia i tam przy każdym dniu mamy do wyboru Cz1 Cz2 i T i N -ten ostatni znaczy nie aktywny a jak sądze czas1 czas2 i T- oba czasy :)
Jeszcze tego nie sprawdziłem ale wygląda mi na to że tak dokładnie jest


:yes:tak to właśnie jest

mardor1971
05-01-2013, 18:07
]Po godzinie pracy temp. powrotu solanki wynosi -2,0 st.C


Pozostało do zrobienia tylko 2,5 st.C, chyba skończy szybciej niż w 3 godziny.

U mnie w czasie pracy DZC na wejsciu do pompy ma ok 7 st C a na Wyjściu 2-3 st C po pomiarach oddzielnym termometrem

rosomakx4
05-01-2013, 20:05
Dziś zgwałciłem swoją PC na 6 h pracy non stop, chciałem zobaczyć o ile realnie podbije mi temp w domu ile to będzie na powrocie i zasilaniu a przede wszystkim jak będzie wyglądała temp mojego GZ i tak , po godzinie temp oscylowała ok 6 st, po trzech ok 3,8- 4,1 ale po 6 już tylko 0,8 -chociaż tu nie obserwowałem czy to było stabilne 0,8 czy 1,2 do 0,8 , zatem wniosek że dla dobra COP,PC i GZ praca w cyklach 3-4 h przy moich odwiertach ma sens, potem przerwa 1-1,5h zależnie od temp zewnętrznej i znów praca na 3h
Jeśli się myle prosze o uwagi

Mam jeszcze pytanie o krzywą grzewczą w Dimplexach
Ustawiacie podbicie od 22-6 i 13-15 ?
żeby uzyskać przerwe w pracy pomiędzy 22-6 wystarczy włączyć obniżenie powiedzmy od 1-3 ?

kamyk68
05-01-2013, 20:08
Mam jeszcze pytanie o krzywą grzewczą w Dimplexach
Ustawiacie podbicie od 22-6 i 13-15 ?
żeby uzyskać przerwe w pracy pomiędzy 22-6 wystarczy włączyć obniżenie powiedzmy od 1-3 ?



Tak.
Po co Ci to obniżenie???

rafikW
05-01-2013, 20:54
Tak.
Po co Ci to obniżenie???

Zapewne po to aby pompa nie pracowała non-stop od 22:00 do 6:00

Porównując Wasze wyniki temperatury powrotu solanki do DZ ciągle mam obawy o to co się dzieje u mnie: dzisiaj po dwóch godzinach pracy od 13:00 do 15:00 sterownik pokazał -2,2 st.C No ale instalator zapewniał mnie, że to jest prawidłowy objaw bo oznacza, że pompa "wyciągnęła" z czynnika wszystko co mogła.

Chyba mam za małe DZ albo za małą pompę aby grzać tylko w 2T. Ewidentnie nie mogę dopuszczać do zbyt dużych spadków temperatury w budynku. Przez ostatnią dobę było tak: pompa pracowała z podbiciem 3K od 22:00 przez 5 godzin (nie wiem w których godzinach nocy miała przerwę), rano wszędzie tak jak na rotametrach udało mi się ustawić, czyli pokoje 20,5 - 20,8 a w łazienkach 23,8, do 13:00 temperatury spadły w pokojach do 19,9 - 20,2 a w łazience na pietrze do 22,3 (aż o 1,5 st.C) przy temperaturze zewnętrznej 2,2 st.C. Do 13:00 pompa się nie włączyła, ale gdy zaczęła pracę to z obliczen wyszło mi, że musi podbić temp o 8,6 st.C i oczywiście nie dała rady tego zrobić, co więcej temperatury w budynku niemalże nie podniosły się a o 20:00 było jeszcze zimniej - pokoje 19,8-20,0, łazienka 21,4. Około 21:00 pompa mimo, że mam obniżenie ustawione na 2K włączyła się - było juz za zimno w budynku.
Wygląda na to, że u mnie ewidentnie nie da się korzystać tylko z 2T nawet przy temp. zewn. rzędu +2 st.C. Muszę obniżenie zmienić na 1K aby mimo wszystko pompa miała szansę na utrzymywanie temperatur w budynku na stabilniejszym poziomie co oznacza, że będzie się prawdopodobnie załączała dwa razy w 1T (gdzieś między pewnie 9:00 a 11:00 i 17:00 i 20:00)

kamyk68
05-01-2013, 21:05
nie będę się zagłębiał dlaczego tak się dzieje ale może przestaw tak żeby pompa miała podwyższenie np13-16 a w nocy żeby chodziła "opór" ???

rafikW
05-01-2013, 21:23
nie będę się zagłębiał dlaczego tak się dzieje ale może przestaw tak żeby pompa miała podwyższenie np13-16 a w nocy żeby chodziła "opór" ???

Też nad tym myślałem aby wydłużyć pracę o jedną godzinę do 16:00 i zwiększyć podwyższenie z 3K na 4K aby chodziła "całą noc" (co też nie jest zbyt korzystne) ale obawiam się, że to może być ciagle za mało przy nizszych temp. zewn. - kluczem jest chyba pilnowanie aby budynek się nie wychładzał gdyż wydatek energetyczny na "odbudowanie" temperatury jest większy niż na jej utrzymywanie (przekonałem się o tym osobiście bardzo boleśnie eksperymentując ze sterownikami pokojowymi przez około miesiąc czasu)

A jakie Ty masz ustawienia ? Obniżenie, podwyższenie, Histereza, Krzywa grzania, temperatura powrotu soalnki po 2 godzinach pracy pompy ?
U mnie aktualnie jest odpowiednio: 1K; 3K; 1,9; 30; -2,2 st.C i target temperatury w domu jakie chcę mieć: w pokojach 20,3-20,8, łazienki 23,8

kamyk68
05-01-2013, 21:32
Ja mam :
obniżenie 2k podwyższenie 5k
histereza jeśli o tym samym myślimy(różnica wyjścia i powrotu GZ)ok10C
krzywa grzania hm na środku sterownika tem powrotu solanki po około 2h to około 2C

temp w domu między 22-23C

mardor1971
05-01-2013, 21:43
Nie pamiętam na którym forum ale gość powiedział, że ci, którzy mają anhydryt na podłogach niestety nie mają kumulacji. Nie wiem czy to prawda. Ja mam tylko 1 taryfę i nie zmieniam. Hist 1,6. Sprężarka wg historii w styczniu przepracowała do teraz 20 godz czyli 4 godz dziennie. Temp w domu 22-24 st C. Poniżej jest nam zimno. Te 20 godz pracy spręż. jest z ciepłą wodą. 4 osoby 230 l zbiornik.
Tak z ciekawości rafik W powiedz, kto poradził ci poziome DZC, gdyż jak ja szukałem pc to zachodnie f-my mówiły wyraznie o pionowym DZC jako jedynym dobrym.

rafikW
05-01-2013, 21:47
Ja mam :
obniżenie 2k podwyższenie 5k
histereza jeśli o tym samym myślimy(różnica wyjścia i powrotu GZ)ok10C
krzywa grzania hm na środku sterownika tem powrotu solanki po około 2h to około 2C

temp w domu między 22-23C

Przy podwyższeniu 5K i temp. zewnętrznej np.-10 st.C to jaka będziesz miał temperaturę zasilania ? Circa about +40 st.C Nie za dużo ? Masz drzewo (panele, deskę trójwarstwową) na podłogach ? To może nie być za wesoło.
Histereza jest ustawiana w menu Settings->Heating circuit 1->HC1 Hysteresis Return set temp. (to jest menu zaawansowane wywoływane przytrzymaniem przez 3-5 sekundy klawiszy MENU i ENTER) Domyślnie jest ustawione 2K i nie wiem w przeliczeniu ile to jest st.C ale obserwując pracę mojej pompy wychodzi, że rzeczywiście to 2K będzie jakieś 10 st.C (bo u mnie przy ustawieniu 1,9K różnica między wejściem i wyjściem na GZ to 8,6 st.C)
Krzywa grzania podobnie: Settings->Heating circuit 1->HC1 Heating curve End point (-20 st.C) domyślnie jest 30 st.C i ja też tyle mam.

mardor1971
05-01-2013, 21:58
Jeśli K to kelwin to przelicza się to 1 na 1 bo różnica jest w temp wyjściowych. Tzn, że jeśli podnosisz o 1 K to podnosisz o 1 st C. U mnie ustawiłem sobie na sterowniku pc do jakiej temp ma mi grzać powrót teraz mam temp zadaną ustawioną na 24,5 st plus 1,6 hist czyli jaj grzeje to powrót grzeje max do 26,1. Pc nigdy nie widziałem żeby przekroczyła na wyjściu w podłogę 35 st, choć może tego nie zauważyłem.

kamyk68
05-01-2013, 22:01
Przy podwyższeniu 5K i temp. zewnętrznej np.-10 st.C to jaka będziesz miał temperaturę zasilania ? Circa about +40 st.C Nie za dużo ? Masz drzewo (panele, deskę trójwarstwową) na podłogach ? To może nie być za wesoło.

mam"drzewo"deskę warstwową jakby nawet to było te 40 st to na wyjsciu z pompy zanim doleci do rozdzielaczy i dalej to jest mniej nie ma co przeżywać



Histereza jest ustawiana w menu Settings->Heating circuit 1->HC1 Hysteresis Return set temp. (to jest menu zaawansowane wywoływane przytrzymaniem przez 3-5 sekundy klawiszy MENU i ENTER) Domyślnie jest ustawione 2K i nie wiem w przeliczeniu ile to jest st.C ale obserwując pracę mojej pompy wychodzi, że rzeczywiście to 2K będzie jakieś 10 st.C (bo u mnie przy ustawieniu 1,9K różnica między wejściem i wyjściem na GZ to 8,6 st.C)

to jest co innego ,chodzi o to że np.temp.powrotu jest zadana na 20stC(tak wychodzi z krzywej)to pompa włączy się przy 18stC(20st-2K=18stC )a przygrzaniu +2K

i teoretycznie ma się to nijak do różnicy temperatur na wyjściu i powrocie GZ

rafikW
05-01-2013, 22:25
Nie pamiętam na którym forum ale gość powiedział, że ci, którzy mają anhydryt na podłogach niestety nie mają kumulacji. Nie wiem czy to prawda. Ja mam tylko 1 taryfę i nie zmieniam. Hist 1,6. Sprężarka wg historii w styczniu przepracowała do teraz 20 godz czyli 4 godz dziennie. Temp w domu 22-24 st C. Poniżej jest nam zimno. Te 20 godz pracy spręż. jest z ciepłą wodą. 4 osoby 230 l zbiornik.
Tak z ciekawości rafik W powiedz, kto poradził ci poziome DZC, gdyż jak ja szukałem pc to zachodnie f-my mówiły wyraznie o pionowym DZC jako jedynym dobrym.

Powiem szczerze, że nigdzie w literaturze i ze strony żadnego dostawcy nie spotkalem się z opinią (i wymaganiem) aby pionowe DZ miało być jedynym dobrym. Ja mam w sam raz powierzchnię działki na spiralne DZ i jako dużo (około 40%) tańsze wybrałem właśnie to. Wymiarowanie pompy i DZ w oparciu o wyniki OZC z dwóch niezaleznych firm (aby potwierdzić obliczenia - wyszło niemal identycznie więc przyjąłem, że poprawnie)
U mnie pompa pracuje od początku stycznia po 9 godzin na dobę i obawiam się, że przy mrozach -15 -20 st. C będzie to prawie 24h/dobę i będę zmuszony dogrzewać kominkiem z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła. Tyle, że u mnie pompa ma moc nominalną dla warunków B0W35 tylko 1,6kW i koszt jednej godziny jej pracy w 1T to 97 groszy a w 2T to 45 groszy - oblicz jak to jest u Ciebie - jak widać warto powalczyć o to aby pompa pracowała jak najwiecej w 2T.

Cały czas się zastanawiam gdzie leży przyczyna pogorszenia się pracy układu bo w zeszlym sezonie grzewczym podczas którego trwały prace wykończeniowe i miało miejsce wygrzewanie techniczne wylewki anhydrytowej czyli 30 dni podnoszenie temp. w budynku do +30 st.C i stopniowe obniżanie. I w tych warunkach pompa zgodnie z danymi ze sterownika przepracowała 1600 godzin czyli wychodzi jakieś 10,5 godziny na dobę (przyjmuję, że sezon miał 150 dni grzewczych) czyli tyle samo co teraz ale przy sredniej temp. zewnętzrenj jak do tej pory chyba wyższej niż rok temu.

Być może przyczyna leży w wychłodzeniu DZ (co byłoby co najmniej dziwne przy tak ciepłej zimie i wobec faktu, że gleba jest wyjatkowo korzystna dla DZ, czyli mokra glina), być może w prawie miesięcznych bezsensownych eksperymentach z regulatorami pokojowymi co powodowało, że budynek podlegał znacznym wahaniom temperatury... teraz moim celem jest doprowadzenie do sytuacji w której temperatura będzie stabilna a to będzie wymagać niestety zwiększenia procentu pracy w 1T.

Co do anhydrytu to również nie spotkałem się z taką opinią, jedyne co wiem, to anhydryt ma wyzszy stopień przewodzenia ciepła czyli szybciej się nagrzewa ale i szybciej się wychładza ale na "pojemność" czy akumulacje cieplną to chyba nie ma wpływu (nie wiem bo jestem noga z fizyki)

rafikW
05-01-2013, 22:42
Jeśli K to kelwin to przelicza się to 1 na 1 bo różnica jest w temp wyjściowych. Tzn, że jeśli podnosisz o 1 K to podnosisz o 1 st C. U mnie ustawiłem sobie na sterowniku pc do jakiej temp ma mi grzać powrót teraz mam temp zadaną ustawioną na 24,5 st plus 1,6 hist czyli jaj grzeje to powrót grzeje max do 26,1. Pc nigdy nie widziałem żeby przekroczyła na wyjściu w podłogę 35 st, choć może tego nie zauważyłem.

Powiem znowu szczerze, że już się powoli gubię.
Gdzie na sterowniku ustawia się temperaturę powrotu ? Z tego co ja obserwuję, to to nie jest wartość ustawiana ale robocza: w menu "Operating Data" wartość "Return set temperature" (nie wiem jak u Ciebie z angielskim, więc tłumaczę: zadana temperatura powrotu) wyświetla się w zalezności od temperatury zewnętrznej - jeżeli jest niższa, to "Return set temperature" jest wyższe (logiczne: musi być wyższa temperatura zasilania gdy na dworze jest zimniej) U mnie przy podwyzszeniu o 3K i temperaturze zewn. +2,2 st.C "Return set temperature" ustawiło się na 30,7 st.C + faktycznie histereza 1,9 K czyli pompa będzie chodziła aż druga wartośc robocza czyli "Return temperature" nie osiagnie w tym przypadku 32,6 st.C
Czy ja dobrze rozumuję, że właśnie woda do tej temperatury będzie puszczana w rurki, tj. 32,6 ?
A skoro tak, to co pokazują te dwa termometry w tablicy rozdzielczej pompy: jeden z obwódką czerwoną (na rurze wyjściowej z pompy) stale u mnie pokazuje circa 29 st.C a drugi z obwódką niebieską (na rurze wejściwej do pompy) pokazuje różne temperatury, nawet owe 32,5 st.C :p

mardor1971
05-01-2013, 22:47
Jeśli chodzi o DZC to nikt nie stawiał wymagań a jedynie zalecenia. Jeśli chodzi o anhydryt to jest to na forum muratora o tych posadzkach. Ja mam czasem wrażenie, że Ci, którzy kupują "mercedesa" chcieli by, żeby palił 2 l/100 km a zapominają o tym, że jest to właśnie mercedes i nie może on tyle palić. Pompa Ciepła jest takim mercedesem ogrzewania i nie zawsze chodzi o taniość ale przede wszystkim o komfort ,wygodę i trochę na pewno też prestiż

mardor1971
05-01-2013, 22:52
wchodzisz w menu -ustawienia-obieg grzewczy-temp min lub max powrotu. Aby wejść do tych ustawień wciskasz jednocześnie dwa przyciski u mnie to menu i tzw enter

rafikW
05-01-2013, 22:56
Ja mam czasem wrażenie, że Ci, którzy kupują "mercedesa" chcieli by, żeby palił 2 l/100 km a zapominają o tym, że jest to właśnie mercedes i nie może on tyle palić. Pompa Ciepła jest takim mercedesem ogrzewania i nie zawsze chodzi o taniość ale przede wszystkim o komfort ,wygodę i trochę na pewno też prestiż

Nie do końca o to chodzi aby mercedes spalał 2l/100 bo nie ma cudów ale chodzi o to by kupić do niego paliwo za niższą kwotę (analogia do taryf 1T/2T) Skoro można to można i dlatego niektórzy niektórzy próbują.
Komfort i wygoda nie podlegają żadnym dyskusjom czy porównaniom z użytkownikami ("palaczami") innych systemów.

rafikW
05-01-2013, 23:02
wchodzisz w menu -ustawienia-obieg grzewczy-temp min lub max powrotu. Aby wejść do tych ustawień wciskasz jednocześnie dwa przyciski u mnie to menu i tzw enter

A widzisz ! Ja mam tylko ustawienie: "HC1 Return flow Maximum temperature" gdyż "HC1 Return flow Minimum temperature" jest aktywne tylko wtedy gdy wybierasz w innym miejscu ustawienie "Room temperature regulation" czyli sterowanie za pomocą temperatury pokojowej a ja mam za pomocą temperatury zewnętrznej i w związku z tym dostępne jest tylko "HC1 Return flow Maximum temperature"

mardor1971
05-01-2013, 23:09
analogia do taryf 1T/2T Nie do końca w to wierzę co inni piszą. Uwierzyłem, że przy podłogówce komfort cieplny jest już przy 20 st C , ale nam jest po prostu zimno. Temp min 22.5 a najlepiej 23-24. dlatego nie chcę popaść w paranoję oszczędzania. Wcześniej już mówiłem, że np u mnie w dzień nikogo nie ma w domu i poco mam grzać całą noc żeby wtedy było ciepło? Tak samo w nocy lubię mieć chłodniej do spania, a przy podłogówce różnica 1,5 stopnia jest już odczuwalna

kamyk68
05-01-2013, 23:09
Czy ja dobrze rozumuję, że właśnie woda do tej temperatury będzie puszczana w rurki, tj. 32,6 ?


tak

A skoro tak, to co pokazują te dwa termometry w tablicy rozdzielczej pompy: jeden z obwódką czerwoną (na rurze wyjściowej z pompy) stale u mnie pokazuje circa 29 st.C a drugi z obwódką niebieską (na rurze wejściwej do pompy) pokazuje różne temperatury, nawet owe 32,5 st.C :p


pokazują pewnie temp wyjsćia z pompy(w podłogę)i powrotu do pompy (z podłogi)

mardor1971
05-01-2013, 23:10
A widzisz ! Ja mam tylko ustawienie: "HC1 Return flow Maximum temperature" gdyż "HC1 Return flow Minimum temperature" jest aktywne tylko wtedy gdy wybierasz w innym miejscu ustawienie "Room temperature regulation" czyli sterowanie za pomocą temperatury pokojowej a ja mam za pomocą temperatury zewnętrznej i w związku z tym dostępne jest tylko "HC1 Return flow Maximum temperature"

w menu w ustawieniach są ustawienia języka proszę cię zmień jeśli możesz na polski i będzie nam łatwiej

rosomakx4
06-01-2013, 07:59
Osobiście mam odwierty i faktycznie temperatury DZ są wyższe niżeli te które podaje Pyxis czy Adiqq (pozdrawiam z Knurowa) ale cudów nie widze, chętnie przygarnąłbym z dodatkowe 70m co prawdopodobnie pozwoliłoby pracować pompie non stop 8h przy rozsądnym zasilaniu DZ ok3-4 st na koniec cyklu, aktualnie po 6h pracy DZ daje mi na koniec skromne 0,8st ;)
Po tym co czytam również sądze że masz problem z DZ - za mała moc
Skoro andryhyd szybko oddaje ciepło co znaczy że go nie akumuluje i prawdopodobnie do układu PC i 2T się raczej nie nadaje, jeśli ściany wewnętrzne też masz z Ytonga który również nie akumuluje energii,to już chyba wiesz co mam na myśli.
Osobiście mam układ - ściany zewnętrzne Ytong 400+ 20 cm styro grafit -czyli jak Ty a ściany wewnętrzne Silka 12 i 24 + na paru ścianach nośnych -czyli 24 cm- ogrzewanie ścienne i temp w ciągu doby przy domu wykańczanym bez zewnętrznych drzwi (2 płyty pilśniowe) i braku drzwi do garażu (tzn są inne ale nie szczelne) spada ok 1,5 st bez ogrzewania - dla pewności kiedyś to sprawdze jeszcze raz
Raczej pogodziłbym się z tym że grzejesz większość w taniej i dogrzewasz w drogiej, a w silne mrozy kominek bo przemrozisz DZ i będzie kicha

plusfoto
06-01-2013, 08:48
jeśli ściany wewnętrzne też masz z Ytonga który również nie akumuluje energii
Pojechałeś równo po bandzie mówiąc tak o jednym z najlepszych akumulatorów.

Natomiast anchydryt ma za zadanie jak najlepsze przekazanie ciepła a nie jego akumulację. Jako akumulator powinna służyć płyta fundamentowa lub podłoga na gruncie pod warunkiem że ocieplenie jest pod nią a nie na niej.

rosomakx4
06-01-2013, 09:04
podajesz cytat z ytongiem a piszesz o czymś innym ?

plusfoto
06-01-2013, 11:34
Masz rację trochę nie wyraźnie napisałem ale już poprawiam:bye:

mardor1971
12-01-2013, 12:47
ciekaw jestem ile godzin dziennie wasza pc pracuje. Interesują mnie dane z historii pc. Moja sprężarka za styczeń pracowała do dziś 63 godz co daje 5,30 godz dziennie.

rafikW
12-01-2013, 15:34
ciekaw jestem ile godzin dziennie wasza pc pracuje. Interesują mnie dane z historii pc. Moja sprężarka za styczeń pracowała do dziś 63 godz co daje 5,30 godz dziennie.

U mnie przy temp. zewnętrznej w zakresie od -4 do +1 pompa pracuje na dobę około 10-11 godzin. Mam podbicie 3K i z tym podbiciem załącza się o 22:00 i pracuje najczęściej 6 godzin, później w drogiej taryfie włącza się około 10:00-11:00 na godzinę (z ustawieniem obniżenie 1K), następnie podbicie 3K od 13:00 do 16:00 i ostatnie włączenie (w zalezności od temp. zewn.) około 19:00 znowu na około godzinę. Taki tryb pracy wyszedł mi z doświadczeń. Kiedy dawałem wyższe obniżenie to pompa nie włączała się poza ustawionymi godzinami podbicia ale temp. w domu spadały więcej niż 1 st.C. Przy aktualnych ustawieniach nie spadają więcej niż 0,8 st.C. Mam w pokojach od 20,8 do 21,5, w łazienkach 23,5 (nad ranem o 6:00) a przed załączeniem się pomp w łazienkach temp. spada do nie mniej niż 22 st.C Krzywą grzania mam ustawioną na 29 st.C. Moc sprężarki to 1,6 kW w punkcie B0W35 (w przyszłym tygodniu montuję podliczniki - będę wiedział dokładnie) więc koszt miesięczny wyniesie mnie około: 1,6 (+0,4 obiegówka) = 2 kW * 0,6 zł (taryfa droga) * 3 h drogiej * 31 dni = 112 zł + 2 kW * 0,28 zł (taryfa tania) * 8 h taniej * 31 dni = 139 zł Suma: 251 zł
Za październik patrząc na ilość przepracowanych godzin i bez ustawień obniżenie/podwyższenia zapłaciłem według tych samych szacunków 56 zł, listopad 90 zł i grudzień 110 zł (już z obniżanie/podwyższanie)
Osobno mam pompe PW do c.w.u. uruchamianą tylko w taniej taryfie. Według mocy znamionowej i ilości przepracowanych godzin płacę około 30-40 zł na miesiąc. Dokładnie będę wiedział na podstawie podlicznika. Poza sezonem grzewczym moja pompa c.o. nie pracuje.

I tak się zastanawiam: gdybym miał pompę o większej mocy i większe DZ to: pompa pracowałaby krócej ale większa pompa i większe DZ to większy wydatek początkowy. Warto by było obliczyć optimum doboru mocy pompy i DZ do zapotrzebowania na ciepło budynku. Jedni piszą, że powinno się wymiarowywać na 80% zapotrzebowania (dni w których pompa będzie "za mała" jest tak niewiele, że lepiej jest dogrzać np. kominkem), inni że na 100% lub nawet przewymiarowywać aby w 100% pracować tylko w taniej taryfie.

rafikW
12-01-2013, 15:58
tak



pokazują pewnie temp wyjsćia z pompy(w podłogę)i powrotu do pompy (z podłogi)

a to dziwne !
Wyjście z pompy na podłogę pokazuje się zawsze +29 st.C (ten czerwony zegar) a powrót do pompy różnie ale np. też +32 st.C (niebieski zegar)
Jak zasilanie może byc niższe od powrotu ?

160577

rafikW
12-01-2013, 16:17
ewidentnie masz za małe DZ...napisz coś więcej o swoim DZ....i jaka moc PC

pętle spiralne 5 sztuk 160571 100 m każda fi32 zakopane na głębokości około 1,6 m. Odstępy chyba prawidłowe. Moc pompy w stopce: 6,9 kW, według OZC zapotrzebowanie na moc 7,4 kW. Świadomie wybrałem mniejszą pompę sugerując się opinią, że pompę należy niedowymiarować. Przy niedowymiarowaniu pompy mamy mniejszą moc, mniejsze DZ i mniejsze z ich zakupem i wykonaniem koszta związane ale: dłuższe czasy pracy pompy i konieczność "wchodzenia" w drogą taryfę, choć płaci się mniej za mniejszy wymiar kW.

rwxw
12-01-2013, 16:57
Jedni piszą, że powinno się wymiarowywać na 80% zapotrzebowania
Nie jest to dobry pomysł, bo łatwo można się przeliczyć i okaże się, że wyszło nie 80%, ale 60%, bo murarze/ocieplacze coś spartolili. Kolejna sprawa, to nie chciałbym, żeby zimą przychodziły dni, gdy robi się nagle 18* w domu i muszę czymś palić, ale może ktoś lubi. Moim zdaniem lepsza jest pompa trochę przewymiarowana. Nie o 200%, ale trochę. Wtedy jest ok, np. dom 6kW pc 8-9kW. Oczywiście nie za wszelką cenę. Nie zapominajmy też o cwu.

mardor1971
12-01-2013, 19:01
ciekaw jestem ile godzin dziennie wasza pc pracuje

Czekałem na te godziny pracy pc bo myślę sobie po co grzać 10 godz w taniej taryfie i 2-3 godz w drogiej jak można 5-7 godz w normalnej nie przegrzewając domu w dzień

rwxw
12-01-2013, 21:34
wydaje mi się że masz za małe DZ
Łatwo to sprawdzić, jeśli temperatura ciepłej strony dz spadnie poniżej 0*, -1*, to masz rację.

rafikW
12-01-2013, 22:21
Łatwo to sprawdzić, jeśli temperatura ciepłej strony dz spadnie poniżej 0*, -1*, to masz rację.

na sterowniku pompy pokazuje się temperatura powrotu solanki i po około minucie pracy pompy spada do -2 st.C a po kolejnych kilku minutach do -2,5 st.C i na tym poziomie pozostaje przez cały czas pracy pompy, czyli np. przez 3 godziny sprawdziłem dzisiaj o 16:00 (w nocy nie sprawdzam bo śpię) Instalator poinformował mnie, że to objaw prawidłowy.

Kolektor spiralny leży u mnie tak:
160686

mam ewentualnie możliwość "wciśnięcia" jeszcze jednej pętli po prawej stronie patrząc z góry ale nie wiem czy ma to sens (jedna pętla niewiele mocy doda) a poza tym zobaczę jak będzie przy -15, -20 st. C.

aleksus
12-01-2013, 23:37
Coś tu nie gra.Może dużo nie wniosę ale moje spiralne dużo nie odbiega od liniowego około 0,5*C z tym ze mam doprowadzenie odseparowane od spirali około 1m ale do rzeczy
-czy masz jakieś filtry na DZ ?
- jeśli tak to kiedy je czyściłeś?
-zapowietrzone?
Prędzej bym szedł w tym kierunku .
Jak gdzieś ominąłem tą kwestie to sory

rwxw
13-01-2013, 07:25
temperatura powrotu solanki i po około minucie pracy pompy spada do -2 st.C a po kolejnych kilku minutach do -2,5 st.C
a zasilanie ? Trzeba mierzyć obie temperatury, żeby wiedzieć czy wszystko jest ok. Za niska temperatura po ciepłej stronie = za małe dz, za duża delta = za słaby przepływ.

rosomakx4
13-01-2013, 07:40
Co do zamysłu dołożenia jednej pętli to akurat zły pomysł nie jest bo daje Ci to 20% więcej energii - a to całkiem sporo- którą masz- o ile pompka dz da rade, 20% więcej energii z gruntu to wyższa sprawność dla PC co przekłada się szybsze nagrzewanie
Co do Twoich ustawień, na Twoim miejscu nocne grzanie ustawiłbym od 22 do dajmy na to 1-2 i od 3 do końca taryfy, jeśli nie korzystałbym z całych 8miu h - i tu większe DZ może się okazać zbawienne
Co do zegarów przy zespole z pompą, masz je źle zeskalowane

rafikW
13-01-2013, 22:07
a zasilanie ? Trzeba mierzyć obie temperatury, żeby wiedzieć czy wszystko jest ok. Za niska temperatura po ciepłej stronie = za małe dz, za duża delta = za słaby przepływ.

Sterownik w mojej pompie nie pokazuje tej temperatury. Jak mierzyć tę temperaturę ? Domyślam się, że powinienem ją mierzyć samodzielnie w jakiś sposób na rurze wejściowej do pompy. Jest ona owinięta taką czarną taśmą izolacyjną. Poproszę o szczegółowe wskazówki.

rafikW
13-01-2013, 22:10
Coś tu nie gra.Może dużo nie wniosę ale moje spiralne dużo nie odbiega od liniowego około 0,5*C z tym ze mam doprowadzenie odseparowane od spirali około 1m ale do rzeczy
-czy masz jakieś filtry na DZ ?
- jeśli tak to kiedy je czyściłeś?
-zapowietrzone?
Prędzej bym szedł w tym kierunku .
Jak gdzieś ominąłem tą kwestie to sory

Nie wiem nic o istnienieniu filtrów. Muszę skontaktować się z instalatorem i zapytać o te kwestie: filtry, zapowietrzenie pętli.
Dziękuję za podpowiedzi.

rafikW
13-01-2013, 22:16
Co do zamysłu dołożenia jednej pętli to akurat zły pomysł nie jest bo daje Ci to 20% więcej energii - a to całkiem sporo- którą masz- o ile pompka dz da rade, 20% więcej energii z gruntu to wyższa sprawność dla PC co przekłada się szybsze nagrzewanie
Co do Twoich ustawień, na Twoim miejscu nocne grzanie ustawiłbym od 22 do dajmy na to 1-2 i od 3 do końca taryfy, jeśli nie korzystałbym z całych 8miu h - i tu większe DZ może się okazać zbawienne
Co do zegarów przy zespole z pompą, masz je źle zeskalowane

Na wiosnę poruszę ten temat: dołożenie jednej pętli. Na szczęście ogród jeszcze nie jest zrobiony więc kopać mogę :p
W ostatnich dniach przy śr. temp. zewnętrznej w granicach -4 -1 st.C właśnie tak pompa działa: 22:00-6:00 5, 6 lub 7 godzin a to oznacza, że robi sobie przerwę, 1 godzina gdzieś około 11:00, później 13:00-16:00 (3 godziny) i jeszcze jedną około 19:00 - 20:00

rosomakx4
14-01-2013, 14:51
Na wiosnę poruszę ten temat: dołożenie jednej pętli. Na szczęście ogród jeszcze nie jest zrobiony więc kopać mogę :p
W ostatnich dniach przy śr. temp. zewnętrznej w granicach -4 -1 st.C właśnie tak pompa działa: 22:00-6:00 5, 6 lub 7 godzin a to oznacza, że robi sobie przerwę, 1 godzina gdzieś około 11:00, później 13:00-16:00 (3 godziny) i jeszcze jedną około 19:00 - 20:00


Zawsze możesz sobie strzelić jeden odwiert 70m i masz DZ jak ta lala

rafikW
14-01-2013, 17:58
Zawsze możesz sobie strzelić jeden odwiert 70m i masz DZ jak ta lala

Ile może kosztowac taki odwiert ? 70 m to taki strzał z biodra czy zgrubny dobór względem długości pętli które mam ? Czy wogóle to się da "pożenić" z poziomym wszak chyba muszą być te same przepływy z każdej części tzn. z każdej nitki i odwiertu w takim przypadku ? No i to co najbardziej wnerwia: biurokracja czyli zezwolenia, atesty, badania geologiczno-górnicze czy co to tam jest jeszcze potrzebne do wykonania takiego odwiertu

plusfoto
14-01-2013, 18:30
Ze wszystkimi papierkami musisz liczyć około 90-110 zł za metr. Bez papierków i często bez glikolu można znaleźć na popularnym portalu nawet po 55.

wihajster
14-01-2013, 18:50
Odwiert 70m to nie najlepszy pomysł (łącznie rury 140m), opory będą większe niż przy nitce poziomego która ma 100m, spadnie przepływ i będzie małe wykorzystanie tego dodatkowego źródła.
Ja bym dał odwiert o takiej samej długości rury co w poziomym, czyli 50m (rury 100m).
Jeżeli DZ poziome masz spiralne to tym lepiej, przez dodatkową pętlę w odwiercie będzie większy przepływ glikolu a o to chodzi.
Najciekawiej jeśli będziesz na lato zamykał dodatkowy obwód pionowy, będziesz miał wyższe temp. zasilania niż na pionie, chociaż tutaj to sprawa prawie pomijalna.

A czy takie powiększenie DZ się opłaca, sam odwiert z rurami to jakieś 3000 lekko licząc.

rwxw
14-01-2013, 19:18
Jak mierzyć tę temperaturę ? Domyślam się, że powinienem ją mierzyć samodzielnie w jakiś sposób na rurze wejściowej do pompy.
Najlepiej mierzyć temperaturę na obu rurach dz, po zweryfikowaniu termometrów. Kupujesz 2 termometry z czujnikiem zewnętrznym, np. http://allegro.pl/termometr-elektr-z-czujnikiem-robizoo-do-akwarium-i2938228255.html lub jakiekolwiek inne. Jeśli kupujesz w sklepie, to wybierasz takie, które pokazują tą samą temperaturę (odchyłki są czasem koło 2*). Jeśli zależy Ci na dokłądnym pomiarze, to zanuż czujniki w wodzie z lodem, która będzie miała 0*. W ten sposób dowiesz się o ile korygować wskazania. Następie gdzieś na brzegu wsuwasz czujnik pod otulinę, albo nacinasz lekko otulinę, wsuwasz pod nią czujnik tak, żeby dotykał bezpośrednio do rury, zaklejasz otulinę taśmą, owijasz to wszystko jakąś izolacją np. do rur, ściskasz opaską zaciskową i już, cieszysz się odczytami.

rafikW
14-01-2013, 20:34
Odwiert 70m to nie najlepszy pomysł (łącznie rury 140m), opory będą większe niż przy nitce poziomego która ma 100m, spadnie przepływ i będzie małe wykorzystanie tego dodatkowego źródła.
Ja bym dał odwiert o takiej samej długości rury co w poziomym, czyli 50m (rury 100m).
Jeżeli DZ poziome masz spiralne to tym lepiej, przez dodatkową pętlę w odwiercie będzie większy przepływ glikolu a o to chodzi.
Najciekawiej jeśli będziesz na lato zamykał dodatkowy obwód pionowy, będziesz miał wyższe temp. zasilania niż na pionie, chociaż tutaj to sprawa prawie pomijalna.

A czy takie powiększenie DZ się opłaca, sam odwiert z rurami to jakieś 3000 lekko licząc.

Dziękuję bardzo za informacje. Techniczny nie jestem ale czy opór w pionowym odwiercie nie jest większy niż w poziomej nitce i czy w związku z tym pionowy nie powinien być jednak krótszy niż poziomy ?

Z tego co Panowie napisali (cena z mb rzędu 90-110 zł) wynika, że za 50 m zapłacę jakieś 5000 zł.
Biorąc pod uwagę, że przy temperaturach zewn. rzędu -4 st.C pompa chodzi mi 10-12 godzin na dobę i jak obserwuję jej sprawność szybko spada wraz z czasem pracy (np. po dwóch godzinach pracy podniesienie temp. powrotu o kolejny 1 st.C zajmuje aż 1-1,5 godziny) i to wszystko dzieje się w środku sezonu grzewczego z niezbyt niskimi temperaturami zewn. Do tego temp. powrotu solanki już po kilkudziesięciu sekundach pracy pompy spada gwałtownie do -2,5 st.C. Obawiam się, że przy -15 st.C pompa po prostu nie da rady i ewidentnie winą tego stanu rzeczy jest za małe DZ (łudzę się, że być może sytuacja powodowana jest przez zapchane filtry i/lub zapowietrzenie ktorejś z pętli i wyeliminowanie tych przyczyn polepszy stan rzeczy) Nie chciałbym co roku przez najblizsze 10, 15 lat przeżywać stres związany z tym, że mogę mieć w chacie zimno już przy temp. zewn. -10, -15 st.C i raczej trzeba będzie powiekszyć na wiosnę/lato DZ o ten odwiert.

Jeszcze raz dziękuję za sugestie i cenne informacje.

rafikW
14-01-2013, 20:39
Najlepiej mierzyć temperaturę na obu rurach dz, po zweryfikowaniu termometrów. Kupujesz 2 termometry z czujnikiem zewnętrznym, np. http://allegro.pl/termometr-elektr-z-czujnikiem-robizoo-do-akwarium-i2938228255.html lub jakiekolwiek inne. Jeśli kupujesz w sklepie, to wybierasz takie, które pokazują tą samą temperaturę (odchyłki są czasem koło 2*). Jeśli zależy Ci na dokłądnym pomiarze, to zanuż czujniki w wodzie z lodem, która będzie miała 0*. W ten sposób dowiesz się o ile korygować wskazania. Następie gdzieś na brzegu wsuwasz czujnik pod otulinę, albo nacinasz lekko otulinę, wsuwasz pod nią czujnik tak, żeby dotykał bezpośrednio do rury, zaklejasz otulinę taśmą, owijasz to wszystko jakąś izolacją np. do rur, ściskasz opaską zaciskową i już, cieszysz się odczytami.

Wielkie dzięki za informację. Czytałem o odczytach temp. DZ na zasilaniu i powrocie w osobnym wątku na tym forum i się zastanawialem jak to ludzie mierzą i nie mogłem znaleźć nigdzie opisu. W końcu mam. :wiggle:
Jeszcze raz bardzo dziękuję za opis.

wihajster
14-01-2013, 20:45
Jeżeli masz zapłacić za dodatkowy odwiert te 5000zł, to różnica w COP nigdy się nie zrekompensuje. Kiedyś komuś liczyłem jakie różnice w kosztach eksploatacji będą między PC z pionowym a poziomym DZ i było to coś około 150zł rocznie (nie pamiętam jaki dom ale brałem do porównania pion +4C i poziom 0C). U Ciebie będzie to jeszcze mniej bo tylko lekko "podrasujesz" DZ. \Postaraj się o rzetelny pomiar temp. we/wy DZ i poobserwuj przez ten sezon. Potem coś wymyślimy.

wihajster
14-01-2013, 20:48
ale czy opór w pionowym odwiercie nie jest większy niż w poziomej nitce i czy w związku z tym pionowy nie powinien być jednak krótszy niż poziomy ?
Jeżeli masz 100m rury w rowie i 100m tej samej rury w pionie, to opory będą takie same, chyba że zakończenie sondy na dole ma nadmierne przewężenia. Normalnie nie ma różnicy.


się zastanawialem jak to ludzie mierzą i nie mogłem znaleźć nigdzie opisu. W końcu mam. :wiggle:
Naprawdę Twoja pompa nie ma możliwości odczytu obu temperatur we/wy DZ???

rwxw
14-01-2013, 21:03
czy opór w pionowym odwiercie nie jest większy niż w poziomej nitce
Nie ważne, czy rura leży w poziomie, czy w pionie. Opory przepływu zależą od średnicy rury, długości i wielkości przepływu.

jak obserwuję jej sprawność szybko spada wraz z czasem pracy (np. po dwóch godzinach pracy podniesienie temp. powrotu o kolejny 1 st.C zajmuje aż 1-1,5 godziny) i to wszystko dzieje się w środku sezonu grzewczego z niezbyt niskimi temperaturami zewn. Do tego temp. powrotu solanki już po kilkudziesięciu sekundach pracy pompy spada gwałtownie do -2,5 st.C.
To, jak długo pc chodzi zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło i mocy pc. Tak samo się dzieje ze zwiększaniem temperatury powrotu z podłogówki, Twoja pc powoli wygrzewa podłogówkę i to jest normalne - nie ma to wielkiego związku ze spadkiem sprawności pc. Zobacz sobie moje wykresy http://pompaciepla24.com. Na razie nie myśl o zwiększaniu dz, bo -2.5 po zimnej stronie nie jest takie złe, sprawdź co masz po ciepłej. Ja mam obecnie po zimnej stronie -0.4, a po ciepłej +2.4.

rafikW
14-01-2013, 21:15
Nie ważne, czy rura leży w poziomie, czy w pionie. Opory przepływu zależą od średnicy rury, długości i wielkości przepływu.

To, jak długo pc chodzi zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło i mocy pc. Tak samo się dzieje ze zwiększaniem temperatury powrotu z podłogówki, Twoja pc powoli wygrzewa podłogówkę i to jest normalne - nie ma to wielkiego związku ze spadkiem sprawności pc. Zobacz sobie moje wykresy http://pompaciepla24.com. Na razie nie myśl o zwiększaniu dz, bo -2.5 po zimnej stronie nie jest takie złe, sprawdź co masz po ciepłej. Ja mam obecnie po zimnej stronie -0.4, a po ciepłej +2.4.

Tak, wygląda na to, że kluczowa jest odpowiedź na pytanie jaka jest temp. solanki na wejściu do PC. Dzięki koledzie 'rwxw' wiem co mam kupić, jak wyskalować i jak "podłączyć" Myślę, że pod koniec tygodnia będę w stanie podać te temperatury.
Tak, moja PC nie pokazuje na sterowniku temp. wejściowej, tylko powrót i jednocześnie wartość ta stanowi zabezpieczenie układu, tzn. podobno jest tak, że jeżeli spadnie ona do -8 st.C to pompa się wyłączy. Zresztą na sterowniku temperatura ta opisana jest jako "ochrona antymrozowa"

wihajster
14-01-2013, 21:19
Tak, moja PC nie pokazuje na sterowniku temp. wejściowej, tylko powrót
Często spotykane podejście, że "im mniej klient wie, tym lepiej".

wihajster
14-01-2013, 21:21
RafikW: czy model pompy "SI 7TE" sugeruje moc około 7kW?

rafikW
14-01-2013, 21:25
RafikW: czy model pompy "SI 7TE" sugeruje moc około 7kW?

tak, a znamionowo 6,9 kW; elektryczna w punkcie B0W35 to 1,6kW

wihajster
14-01-2013, 21:37
To na moje oko masz dobrze dobrane dolne źródło i nie musisz nic dokładać.
Zaznaczam: na oko i na odległość, jeśli piszesz że jest glina. Zakładam że powierzchnia pod DZ jest dostateczna.
Niskie temp. na wyjściu to może dlatego że to pierwszy sezon, ewentualnie masz dużą różnicę między we/wy (do poprawy wydajnością pompy obiegowej)
Jakie masz rury od rozdzielacza DZ do pompy ciepła?

rafikW
14-01-2013, 21:53
To na moje oko masz dobrze dobrane dolne źródło i nie musisz nic dokładać.
Zaznaczam: na oko i na odległość, jeśli piszesz że jest glina. Zakładam że powierzchnia pod DZ jest dostateczna.
Niskie temp. na wyjściu to może dlatego że to pierwszy sezon, ewentualnie masz dużą różnicę między we/wy (do poprawy wydajnością pompy obiegowej)
Jakie masz rury od rozdzielacza DZ do pompy ciepła?

Rury z których zrobiono spirale: 161270
Jak widać jest to fi32.

A tak to wygladało w miejscu wejścia do budynku: 161271161272
i niestety nie wiem jakiej średnicy one są, ewentualnie mogę zmierzyć przy pompie

Zigobar
14-01-2013, 22:03
rafikW
Na którym biegu i z jaką mocą pracuje obiegówka DZ?

rafikW
14-01-2013, 22:15
rafikW
Na którym biegu i z jaką mocą pracuje obiegówka DZ?

Wilo TOP-S25/7,5 KTL. Ustawiona jest na III biegu i tutaj ma znamionowo 205W. Pozostałe biegi: I 115W, II 165W

Do pompy wchodzi rura circa fi50, z podłogi wychodzi rura circa fi100 ale możliwe że tę średnicę robi grubsza warstwa otuliny niz warstwa przy samym wejściu do pompy chyba, że po drodze są jakies redukcje ale tego nie widzę bo całość jest w otulinie.

rafikW
16-01-2013, 19:59
Jaki wpływ ma zabrudzenie filtra na dopływie solanki do pompy ?
Czy zabrudzenie powodując spadek prędkości przepływu generuje większe wychłodzenie solanki a tym samym wzrost deltyT pomiędzy temperaturą strony ciepłej i zimnej solanki ?
Jeżeli jest tak jak napisałem powyżej to rzeczywiście wyczyszczenie filtra z pewnością zabrudzonego po przepracowaniu przez pompę 1,5 sezonu może polepszyć wskaźniki jej pracy.
Jak często należy czyścić ten filtr ?

wihajster
16-01-2013, 20:27
Pewnie że ma wpływ, ale tam odkładają się różne dziwne rzeczy w początkowym okresie po montażu. później najczęściej można by ten wkład wyjąć zupełnie, ale nie polecam tak w ciemno. Zależy z jakich materiałów są wszystkie elementy po drodze wykonane.
Tak czy inaczej ten filtr sprawdź koniecznie, wyłączając całkowicie urządzenie.
No i wspomniany pomiar obu temperatur to podstawa.

rosomakx4
17-01-2013, 13:16
i jak obserwuję jej sprawność szybko spada wraz z czasem pracy (np. po dwóch godzinach pracy podniesienie temp. powrotu o kolejny 1 st.C zajmuje aż 1-1,5 godziny)

To nie jest tak że sprawność PC Ci spada bo różnica w COP przy zasilaniu 5 st i 0 st to ledwo 0,5 więc Twoja PC może produkować o jakieś 0,7-0,8 KW mocy mniej, pewnie że to zawsze coś, temp rośnie powoli od pewnego momentu bo różnica w temp podłogi a temp zasilania jest większa i podłoga przejmuje i kumuluje dużo energii

rwxw
17-01-2013, 20:42
Czy zabrudzenie powodując spadek prędkości przepływu generuje większe wychłodzenie solanki a tym samym wzrost deltyT pomiędzy temperaturą strony ciepłej i zimnej solanki ?
Dokładnie jest tak jak piszesz. Czyścić trzeba wtedy, gdy robi się za duża delta. Tzn. jak się zrobi za duża delta, to najpierw warto zerknąć do filtra.

mardor1971
26-01-2013, 13:21
jak się ustawia przegrzew wody w zbiorniku cwu

krakol
26-01-2013, 13:29
W punkcie menu „Ustawienia – Ciepla woda – Term. dezynfekcji“

mardor1971
28-01-2013, 19:55
Nie mam takiej opcji w ciepłej wodzie