PDA

Zobacz pełną wersję : Wyciek - proszę poradźcie coś !!



Toke
24-03-2004, 09:50
Witam,
Mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Otóż wyminiałem kilka miesięcy temu całą instalację CO w mieszkaniu. Zarzyczyłem sobie, by miedziane rurki w orulinach zamurować w ściane. Od tego czasu mialem kilka awarii - ok. 5 wycieków na łączeniach. Zawsze ekipa przyjeżdżała i poprawiała lutowanie lub wymieniali kawałek rurki. Po ostatniej naprawie niby jest OK, tzn nigdzie na ścianach nie widać zacieku wody (do tek pory jedyny sygnał, że jest wyciek - oczywiście poza spadkiem ciśnienia na barometrze pieca). Problem w tym, że ostatnio znów coś jest nie tak, bo np. ustawione na piecu ciśnienie 2 bar po 3-4 dnia spada do 1,6 Bar tylko nigdzie nie widać wycieku! Skad ten spadek? Przecież musi być gdzieś nieszczelność w instalacji - tylko jak ją znaleźć - na ścianach nie pojawiają się żadne plamy świadczące o wycieku. Co robić?
Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Piotr

GregGreg
24-03-2004, 10:12
Spróbuj odpowietrzyć cały układ

Wojtek_doktorek
24-03-2004, 13:11
Sprawdz ciśnienie przy stałej temperaturze. Zmiana temperatury w instalacji owocuje również zmianą ciśnienia. Może masz wszystko OK

aqwa
24-03-2004, 13:16
Woda wydostajaca się z instalacji może zdążyć odparować lub wsiąkać w grunt jeżeli jest na nim ułożona.
p.s. Czy była robiona próba ciśnieniowa po wykonaniu instalacji?

aqwa
24-03-2004, 13:17
Woda wydostajaca się z instalacji może zdążyć odparować lub wsiąkać w grunt jeżeli jest na nim ułożona.
p.s. Czy była robiona próba ciśnieniowa po wykonaniu instalacji?

godul1
24-03-2004, 13:21
Skoro pięć razy poprawiali i dalej spada ciśnienie to niech fahofcy szukaja nieszczelności.

PolSol
24-03-2004, 13:24
Miałem wyciek z ogrzewania podłogowego mimo , że wcześniej przez 4 miesiące instalacja była pod ciśnieniem 4 barów! Wyciek pojawił się następnego dnia po włączeniu grzania. Jest w sprzedaży specjalny płyn, który "zakleja" nieszczelności w instalacjach. Zastosowałem , pomogło.

INSTALATOR
24-03-2004, 20:58
PolSol

Zastanawia mnie ta nieszczelność przy podłogówce. Jedyne połączenia są przy rozdzielaczu, Czyżby zła jakościowo rura?

PolSol
25-03-2004, 08:41
INSTALATOR

Wyciek jest na 100% gdzieś w rurze PE. Znany producent (firmy nie wymienię bo nie wykręcają sie od odpowiedzialności), Adaptory na rozdzielaczach szczelne. Temat był dla mnie b. drażliwy bo wyciek ujawnił się już po zakończeniu wszystkich prac (tynki, terakota itp). Po wlaniu płynu uszczelniającego mam od 1,5 roku problem z głowy. Nieszczelność była dość duża bo przez noc ciśnienie spadało z 1,8 bara do 0,3 bara. Niestety płyn spowodował zatarcie się pompy obiegowej ale się z tym uporałem.

Magdalenka
25-03-2004, 10:23
przepraszam, że tu wtrącę ale mam przysłowiowy nóż na gardle i brak czasu
Właśnie zrobiłam w domu hydraulikę:
CO w rurze PCV Al PCV z jednego kawałka od rozdzielacza do kaloryfera
i
CWU tradycyjnie w zgrzewanym PCV
Wykonawca nabił wodą cwu i stwierdził, że po 2 godzinach już jest sprawdzone i ustrojstwa można zdjąć
Instalacji co w ogóle nie chce sprawdzać bo skoro jest z jednego kawałka to po co...

Błagam, powiedzcie jak to jest ?
Ile czasu powinno być utrzymywane w instalacji ciśnienie i jakiej wysokości?
Czy instalacji z jednego kawałka się faktycznie nie sprawdza...
Pytam bo mam wrażenie, że coś tu jest nie tak .... :(

krzysztofh
25-03-2004, 13:11
A może ktoś wiercił w podłodze otwory do mocowania np. listew maskujących itp. i przy okazji przedziurawił (mniej prawdopodobne) lub osłabił ściankę rury na tyle, że się sączy woda.

aqwa
25-03-2004, 13:22
Czy robił próbę ciśnieniową powietrzem? Jak długo? Tłumaczenie że rura jest z jednego kawałka nie wystarcza. Mógł ją załamać i nastąpiło rozszczelnienie.

Magdalenka
25-03-2004, 13:24
próbę zrobił tylko na cwu
na CO wcale !!!

januszek
25-03-2004, 13:28
Norma mówi chyba o 4 barach dla układu CO, nie wiem ile przewiduje dla wody sanitarnej, ale jeżeli w CO będziesz miała 1,5 do 2 barów to 4 bary próby wystarczy, dla wody użytkowej zrobił bym co najmniej 10 barów, chyba że planujesz założyć reduktor ciśnienia (na urządzeniach zamontowanych w układzie CO i wody sanitarnej są podane graniczne wartości ciśnień, których nie należy przekraczać). Przenikaniem powietrza bym się nie przemował. Osobiście zrobił bym tak: próba stresowa 4-10 bar,np.10 min, potem U-rurka 1 h spadku ciśnienia na U-rurce nie powinno być wcale.

PolSol
25-03-2004, 14:10
Zabrałem głos w dyskusji tylko po to by pokazać , że nawet 4-ro miesięczne pozostawanie instalacji CO pod ciś. 4 barów, nie wyklucza mozliwości nieszczelności. Przed włączeniem instalacji grzewczej wszystkie prace wewnętrzne były zakończone czyli ewentualne przewiercenie odpada. Mój znajomy instalator(również z doświadczeniem w instalacjach przemysłowych) powiedział, że próba ciśnieniowa nie zawsze jest wystarczająca i czasem trzeba przeprowadzać próbę z instalacją napełnioną gorącym czynnikiem grzewczym - mój przypadek jest tego najlepszym dowodem.