PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia



wasil1
03-05-2011, 16:45
Witam wszystkich na forum. Nie wiem, czy we właściwym dziale zamieszczam mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość. W projekcie mam kotłownie za garażem. Niewielkich rozmiarów wyszła, bo pierwotnie budynek miał mieć częściowe podpiwniczenie ale ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (robiłem badania geologiczne) zrezygnowałem z piwnicy. Kotłownia ma wymiary 2x5,9m. Zaplanowałem 2 drzwi do niej, jedne do wejścia do pieca, drugie do składu opału. W planie mam również podzieloną kotłownie mniej więcej w stosunku 2:3, z drzwiami. Mój dom jest już na etapie kładzenia stropu. Zdaniem majstra dwoje drzwi to pomysł bez sensu, tak samo jak dzielenie kotłowni na dwie części. Proponuje mi jedne drzwi wejściowe, mniej więcej po środku. Dodam, że garaż jest na 2 samochody, ze względu na odległość od miejsca pracy i różne czasy pracy mojej i żony. Zamierzam ogrzewać dom piecem "śmieciuchem", chociaż nastawiałem się na ekogroszek, ale ostatnio przynajmniej w mojej miejscowości zdrożał znacznie i jego jakość spadła. Może ma ktoś doświadczenia z takim rozwiązaniem pomieszczenia kotłowni. Będę wdzięczny za każdą sugestię, łącznie z piecem CO.

mariobros35
03-05-2011, 21:58
Jeżeli nastawiłeś się na śmieciucha to dobrze by było zastosować zbiornik akumulacji ciepła abyś nie był niewolnikiem kotłowni w swoim domu no i przy takim rozwiązaniu to raczej podłogówka w całym domu

Margoth*
03-05-2011, 22:07
Jeśli chodzi o drzwi: dodaj jakiś rysunek poglądowy, będzie łatwiej doradzić.

radams
05-05-2011, 14:34
Jeżeli nastawiłeś się na śmieciucha to dobrze by było zastosować zbiornik akumulacji ciepła abyś nie był niewolnikiem kotłowni w swoim domu no i przy takim rozwiązaniu to raczej podłogówka w całym domu

Kolega dobrze prawi
Wydaje mi się, że zamiast dwóch par drzwi daj jedne, ale za to bardzo szerokie. ja dałem 100 cm w świetle ościeżnicy i bufor 1000 l ledwo się zmieścił, dziś bym dał takie minimum 110 cm. Poza tym łatwiej będzie wjechać z kotłem, opałem itd. Od razu uprzedzam, że za tak szerokie drzwi przyjdzie Ci pewno zapłacić więcej niż za dwie pary "zwykłych".
Też miałem pomysł na podzielenie kotłowni na dwa pomieszczenia, nie zrobiłem tego i całe szczęście, a mam taką podobną do Twojej 195 cm na 575 cm. . Postaw majstrowi flaszkę bo dobrze radzi.

kajmanxxl
05-05-2011, 21:17
Kolega dobrze prawi
Wydaje mi się, że zamiast dwóch par drzwi daj jedne, ale za to bardzo szerokie. ja dałem 100 cm w świetle ościeżnicy i bufor 1000 l ledwo się zmieścił, dziś bym dał takie minimum 110 cm. Poza tym łatwiej będzie wjechać z kotłem, opałem itd. Od razu uprzedzam, że za tak szerokie drzwi przyjdzie Ci pewno zapłacić więcej niż za dwie pary "zwykłych".
Też miałem pomysł na podzielenie kotłowni na dwa pomieszczenia, nie zrobiłem tego i całe szczęście, a mam taką podobną do Twojej 195 cm na 575 cm. . Postaw majstrowi flaszkę bo dobrze radzi.

tak czym więcej miejsca w kotłowni tym lepiej i bardzo ważne duże drzwi, a jak już wszystko będzie to zawsze możesz sobie dostawić jakąś ściankę by węgiel nie walał się po całej kotłowni