PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła jaka?



Strony : [1] 2

ratt
03-05-2011, 18:06
Szanowi forumowicze jako ,że macie ogromną wiedzę popartą doświadczeniem chciałbym was prosić o pomoc w wyborze pompy ciepła poniżej scharakteryzuje typ inwestycji
1. Dom o powierzchni 220 m w tym 44 m garażu.(parter ,antresola + poddasze użytkowe)
2. Ogrzewanie tylko podłogowe
3. Duże powierzchnie okienne
4.Budżet na wykonanie kompletnego ogrzewania 60 000 zł
Chciałbym kupić pompę dobrej firmy, zależy mi przede wszystkim na jakości produktu i kompleksowym wykonaniu instalacji.

hydraulik_
03-05-2011, 18:30
Szanowi forumowicze jako ,że macie ogromną wiedzę popartą doświadczeniem chciałbym was prosić o pomoc w wyborze pompy ciepła poniżej scharakteryzuje typ inwestycji
1. Dom o powierzchni 220 m w tym 44 m garażu.(parter ,antresola + poddasze użytkowe)
2. Ogrzewanie tylko podłogowe
3. Duże powierzchnie okienne
4.Budżet na wykonanie kompletnego ogrzewania 60 000 zł



Chciałbym kupić pompę dobrej firmy, zależy mi przede wszystkim na jakości produktu i kompleksowym wykonaniu instalacji.
Ja robię PC powietrze woda Firmy AtlantiC (fujitsu) COP 3,3
typ alfea 16 tri za 53000zł z podłogówką
lub stiebla 10 (zblokowana ze zbiornikiem 165l)+ odwierty + podłogówka da się zrobić za 60000zł COP 4

ratt
03-05-2011, 18:58
Preferowałbym firmę Buderus

tomek131
03-05-2011, 19:38
Ale ty masz ceny hydrauli ,rabat ze 35%żeby można było coś myśleć

rwxw
03-05-2011, 22:07
1. Dom o powierzchni 220 m w tym 44 m garażu.(parter ,antresola + poddasze użytkowe)
A jakie masz mniej więcej zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ? Na 220m minus garaż zazwyczaj wystarczy pc od 8 do 16kW...

Matilde1
04-05-2011, 09:46
W takim budżecie ja się mieszczę tylko z kolektorem poziomym. Dom 180 metrów po podłodze (nie licząc garażu).

pozdrawiam

ratt
04-05-2011, 14:38
Generalnie chciałbym do ogrzewania wykorzystać tylko PC , na działce nie mam alternatywy poza wkopaniem butli propan butan w ziemie, nie chciałbym też stosować
żadnego kominka , i tu nasuwa się wątpliwość czy w moim przypadku takie ogrzewanie wystarczy mówiąc wprost czy nie będzie za zimno, dodam jeszcze,że ściany mam trzywarstwowe pustak ceramiczny,wełna 15 cm i cegła elewacyjna, dach ocieplony wełną 30 cm, jednak martwią mnie duże powierzchnie okien na parterze.
Doradźcie czy to się sprawdzi? znajomi sugerują mi ,że to nie wystarczy i trzeba się będzie dogrzewać, czego chciałbym uniknąć

Jastrząb
04-05-2011, 19:17
Doradźcie czy to się sprawdzi? znajomi sugerują mi ,że to nie wystarczy i trzeba się będzie dogrzewać, czego chciałbym uniknąćJa zastosujesz PC za malej mocy, to moze sie okazac ze trzeba bedzie czyms dom dogrzac (kominkiem, elektrycznie itp).
Ale jak wstawisz do domu piec gazowy za malej mocy, to uups, tez sie trzeb bedzie czyms dogrzewac.

1kWh ciepla z PC "grzeje" tak samo jak 1kWh z dogrzewania kominkiem, czy czymkolwiek innym.

marcin

ratt
04-05-2011, 22:34
Może ktoś by polecił jakąś firmę z mazowieckiego posiadającą w swojej ofercie PC Buderusa
I jeszcze jedno, czy ewentualnie do podłogówki w ramach wspólnej instalacji z pc mógłbym dołożyć grzejniki naścienne np w garażu i grzejniki podpodłogowe przy oknach, jako ,że mam duże powierzchnie szklane i grzejnik podpodłogowy może stworzyć coś w rodzaju kurtyny powietrznej,przez co straty ciepła będą mniejsze , niewiem jednak jak to się ma do PC

rydzadam
05-05-2011, 06:22
Może ktoś by polecił jakąś firmę z mazowieckiego posiadającą w swojej ofercie PC Buderusa
I jeszcze jedno, czy ewentualnie do podłogówki w ramach wspólnej instalacji z pc mógłbym dołożyć grzejniki naścienne np w garażu i grzejniki podpodłogowe przy oknach, jako ,że mam duże powierzchnie szklane i grzejnik podpodłogowy może stworzyć coś w rodzaju kurtyny powietrznej,przez co straty ciepła będą mniejsze , niewiem jednak jak to się ma do PC

Nie nastawiaj się koniecznie na jedną firmę (Buderusa). To świetny producent, z tradycjami i na pewno warty polecenia ale daj szansę innym, na prawdę jest w czym wybierać w tej klasie cenowej: Vailant, Viessmann, IVT, Danfoss/Nibe, Stiebel-Eltron, itp. Może się okazać, że nie znajdziesz w regionie dobrych wykonawców, którzy robią instalacje z wykorzystaniem takiej czy innej PC. Instalację z Buderusem można z powodzeniem tak samo spieprzyć, jak i z każdą inną pompą ciepła. Zacznij od "pewnej", poleconej ekipy i niech oni zaproponują producenta PC, albo też niech montują to co Ty wybierzesz (czyli np. Buderusa, taki, a nie inny model, który sam wybierzesz). Dla dobrej ekipy nie ma żadnego znaczenia, jaką PC wstawią do Twojej instalacji. Każda (dobra) będzie działać jak należy. Dużo ważniejsze jest odpowiednie dobranie mocy pompy i wielkości dolnego źródła w zależności od zapotrzebowania na ciepło dokładnie Twojego budynku oraz od rodzaju gruntu, jaki masz na działce.

aadamuss24
05-05-2011, 07:55
ratt przy dobrych oknach nie potrzebujesz kurtyny powietrzenej, poza tym to taka kurtyna raczej poprawia samopoczucie niż coś wydziela. pozdr adam

rydzadam
05-05-2011, 08:16
ratt przy dobrych oknach nie potrzebujesz kurtyny powietrzenej, poza tym to taka kurtyna raczej poprawia samopoczucie niż coś wydziela. pozdr adam

Co do okien to zasadnicza sprawa - po której stronie świata są te wielkie przeszklenia ? Jeśli po południowej, to nawet dobrze wpłynie na bilans "zysków/strat" energii. Ostatnio panuje (słuszne) przekonanie, żeby robić możliwie duże przeszklenia właśnie po południowej stronie domu. Jeśli po północnej - gorzej, ciepło Ci będzie uciekać, a słońce nie dogrzeje wnętrza domu.

ratt
05-05-2011, 08:41
Jeżeli chodzi o duże powierzchnie okienne to znajdują się one po stronie zachodniej i wschodniej budynku, ze względu na usytuowanie działki, orientacja północna czyli nie zbyt korzystnie jeżeli chodzi o nasłonecznienie. Wjazd mam od południa i tylko jedno okno na poddaszu pod spodem garaż.
Dobre okna to kolejny dylemat tym bardziej ,że będą musiały być robione na wymiar (ponad standardowe) mnogość producentów powoduje niezły zamęt w głowie.

Wizualizacje domu widać na moim awatarze

photos
05-05-2011, 11:51
Ja też myślę czy sama pompa da radę, ale u mnie to już po ptakach :) W następnym tygodniu maja mi uruchomić system. Dom po podłogach ma 170 m2, podłogówka na całości. Rurki co 15 cm a w łazienkach co 10 cm. Dach ocieplony wełna 30 cm. Ściana suporeks 24 cm ocieplona styropianem 20 cm grafit. Okna 3 szybowe 6-komorowe U - szyby 0,7 Pewnie dla całego okna koło 1 wyjdzie. Nie mogę znaleźć tej informacji. Do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Jeśli chodzi o pompę to ma moc 7,7 kw, dolne źródło to 2 sondy po 80 mb. Według wyliczeń moich instalatorów sama pompa wystarczy jak będzie...zima pokaże :)

wihajster
05-05-2011, 21:38
Te 7,7kW to moc grzewcza podana pewnie standardowo dla zera na wejściu z DZ, pewnie będziesz miał przez większą część sezonu trochę na plusie a moc grzewcza najbardziej zależy od temperatury odparowania, mniej od skraplania.
Moim zdaniem spokojnie da radę :D

ratt
05-05-2011, 22:14
Zakładając ,że zdecyduje się na PC, czy w takim razie do istniejącego systemu mogę np zastosować na dole budynku podłogówkę a na górze tradycyjne kaloryfery, jako że myślę położyć parkiet na podłodze, i nie bardzo się orientuję czy parkiet nie wyklucza podłogówki.

wihajster
05-05-2011, 22:20
Nie stosuj grzejników jeśli myślisz o pompie ciepła, wyłącznie podłogówka lub ścienne. Jeśli masz ten komfort i planujesz przed budową.
Grzejniki to wyższe koszty ogrzewania i kiepskie (raczej żadne) wykorzystanie tańszego prądu.

photos
05-05-2011, 23:33
Te 7,7kW to moc grzewcza podana pewnie standardowo dla zera na wejściu z DZ, pewnie będziesz miał przez większą część sezonu trochę na plusie a moc grzewcza najbardziej zależy od temperatury odparowania, mniej od skraplania.
Moim zdaniem spokojnie da radę :D
Nie znam sie za bardzo, wiem ze cop podaja dla 0/35, ale czy moc rowniez?? To jest vitocal 222-G 7,7. Myslalem ze moc urzadzenia jest stala, a cop tylko zalezy od temperatury dolnego zrodla.

Jastrząb
05-05-2011, 23:54
Zakładając ,że zdecyduje się na PC, czy w takim razie do istniejącego systemu mogę np zastosować na dole budynku podłogówkę a na górze tradycyjne kaloryfery, jako że myślę położyć parkiet na podłodze, i nie bardzo się orientuję czy parkiet nie wyklucza podłogówki.
Drewno izoluje bardziej od ceramiki, i to trzeba wziasc pod uwage projektujac system grzewczy. Ale sie nie wyklucza. Ja mam w calym domu tzw. parkiet gotowy, dwuwarstwowy o gr 11m. Pojawiaja sie delikatne szpary w zimie. Nalezy wybierac gatunki drewna ktore mniej sie kurcza przy suszeniu, stosowac kleje przewidziane do ogrzewanej podlogi. Po za tym, jak dobrze latem slonce przyswieci przez okno, to ide o zaklada ze podloga ma podobna temp. jak w czasie grzania.
Grzejniki i niskotemperaturowa PC to kiepski pomysl.
- albo bedzie musialo byc ich wtedy duzo wiecej,
- albo PC bedzie dzialala na wyzszej temperaturze co jest mniej ekonomiczne
- a dodatkowo nie da sie optymalizowac grzania pod tania taryfe.

marcin

photos
06-05-2011, 08:58
photos: niektóre firmy podają też dodatkowo COP dla 5/35 (bo np przy kolektorach pionowych temperatury są wyższe niż przy poziomych
Np danfoss podaje przy 7/35 :) pewnie żeby ładniej w folderach reklamowych wyglądało :)
Przy pionowych są wyższe ale te + 5 to chyba tylko na początku sezonu mają. Moim zdaniem nie powinni podawać danych technicznych dla takiej temperatury, bo to jest ewidentne naciąganie. Ale producentów to nie obchodzi , bo przecież podają zgodnie z prawdą, ale najlepszą dla siebie.
rwxw podaje w swojej tabelce temperatury zasilania i powrotu. I proszę nawet przy poziomym zasilanie nie spadło poniżej 0. Raczej dzięki temu że przewymiarował ale jak widać można.

rydzadam
06-05-2011, 09:13
Nie znam sie za bardzo, wiem ze cop podaja dla 0/35, ale czy moc rowniez?? To jest vitocal 222-G 7,7. Myslalem ze moc urzadzenia jest stala, a cop tylko zalezy od temperatury dolnego zrodla.

Co od czego zależy w Viessmannie, jest dokładnie pokazane (i chwała im za to) na wykresach w ich dokumentacji technicznej, np.: http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/59F36FEBE02BEE01C1257850006FB03C/$FILE/WP%20Vitocal%20200-G%20%282010,05%29.pdf?OpenElement

niedowiarek
06-05-2011, 13:34
Adiqq. Gdzieś ty wsadził to dz? Ja mam raptem 6C.

niedowiarek
06-05-2011, 13:52
To musi masz wysoki poziom wód gruntowych. U mnie też niby glina, ale nie miałem możliwości zamulić wokół rur.

maysee
06-05-2011, 15:20
Witam. Takie pyatnie amatora mi sie nasuwa odnosnie nie tyle samej PC ile podlogowki. Otoz (podobnie jak autor tego watku "ratt" mamy u siebie pustke (antresole) nad pokojem dziennym. Jakies 32.5m i kubatura tego pomieszczenia skoczyla na ok. 133m3. W OZC wyszlo mi, obiciazenie cieplne na poziomie 1700W przy zal. -22stC na zewnatrz i +22stC w srodku. Pytanie moje jest takie, ile mniej wiecej "wycisne" z podlogowki energii zageszczajac rozklad rurek do 10cm, przy typowej temp. wody 28-30tsC? Jako fakt komplikujacy dodam, ze planujemy na podloge dac panele drewniane (nadajace sie na ogrz. podl.). Pozdrawiam serdecznie.

niedowiarek
06-05-2011, 20:25
No to tylko pozazdrościć. Tak samo jest u mojej teściowej (nie szukaj podekstów;)). Nie dośc, że jestwoda to na dodatek płynąca. Co ją prezechłodzisz to ucieka i przyłazi nowa - cieplejsza. Pewnie też stąd różnice między poszczególnymi nitkami.

ratt
07-05-2011, 17:55
Zastosuję w takim razie podłogówkę w całym domu, tylko mimo wszystko chciałbym mieć naturalny (prawdziwy parkiet) nie jestem zwolennikiem paneli.

ratt
07-05-2011, 22:25
To ścienne ogrzewanie to bardzo skomplikowane jest? można je umieścić np na ścianie pod oknem w miejscu kaloryfera pod tynkiem? czy ewentualnie są jakieś inne wskazania?

ratt
07-05-2011, 22:44
Jeszcze jedno poddasze będzie cale w karton gipsie i tu się zastanawiam jak zrobić w takim przypadku ścienne ogrzewanie.

niedowiarek
08-05-2011, 10:51
Jak chcesz ścienne do PCi to nie pod oknem zamiast grzejnika, tylko mniej więcej tyle ścian, ile byłoby podłogi. To ma być system niskotemperaturowy, im większa powierzchnia grzewcza, tym lepiej. W systemie suchej zabudowy też można, np. tak jak tutaj (http://www.variotherm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=47:modulowe&catid=25:systemy-cian-grzewczych&Itemid=11). Tyle, że akumulacyjność tego rozwiązania jest mniejsza niż podłogówki. Lepszy jest zatopiony w tynku na ciężkiej ścianie (ja mam silikat). Wtedy grzejesz w przewadze niską taryfą.

ratt
08-05-2011, 13:29
Ja chyba jednak niemam wyjścia jak zastosować rozwiązania modułowe, na parterze będzie podłogówka a na poddaszu moduły ścienne, tak to przynajmniej widzę na dzień dzisiejszy

chcialbympompe
28-03-2013, 20:15
Może firmy xxx
Zgłaszam twoje posty do moderacji spamerze.

Pyxis
28-03-2013, 22:42
Może firmy Makroterm? Słyszałam o niej dobra opinie.

Nie, to straaaaszne gowno jest. Polecam omijac z daleka.

ania_k78
12-06-2013, 18:57
A co powiecie o pompach ciepła, które oferuje NTS-ENERGY sp.z o.o.? Widziałam na ich stronie, że mają w swojej ofercie i gruntowe i powietrzne pompy. W porównaniu z innymi firmami ceny mają mega :) No i od razu po wejściu na stronę wyskakuje informacja, że jak ktoś zakupi u nich towar od 15 do 30 czerwca, to ma za darmo montaż :D Według mnie warto przyjrzeć się bliżej tej firmie - zainteresowanych odsyłam na ich stronę. Sprawdźcie sami http://www.nts-energy.pl/

mik37
13-06-2013, 08:06
Ten post wyzej to chyba chłopcy z NTS pisali :) Przyznam jednak że sam biorę pod uwagę ich pompe venus 15 evi z zasobnikiem. Cena niezła ale ja będę instalował pompę najwcześniej jesienią .Do tego czasu jeszcze może sie dużo zmienić zwłaszcza że jak mi się wydaje ceny powoli ale cały czas spadają. A swoją drogą widzę że większośc potencjalnych klientów jest zainteresowana tylko pompami inwerterowymi. Ma ktoś może pompę evi żeby powiedzieć jak sie sprawuje ten wynalazek?

Grzesiek13
05-07-2013, 17:53
Ten post wyzej to chyba chłopcy z NTS pisali :)


:)

hydraulik_
05-07-2013, 20:16
trochę mało danych o cop dla pc powietrznych dla niskich temp

oberwatorPC
05-07-2013, 21:10
Ciekawe tylko czy te PC ktøre tak zrewolucjonowaly rynek sa tak samo przez nich robione jak kolegøw z Exotherm...:)
Ale moz to faktycznie prawdziwie Polska PC Inverterowa...
Tylko jakos malo info o parametrach tych urzadzen na stronie... za to wyzej nas poinformowano ze to sp.z o.o.:rolleyes: a nie tylko PC NTS :D

Są robione tak samo;) To raczej chińczyki są. Co prawda nie mam nic do chinskich pomp ale nie za takie pieniądze:rolleyes:

oberwatorPC
05-07-2013, 21:41
W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych odnośnie pomp ciepła, nie ma też jednostek certyfikujących. Papier przyjmie każdy COP. W Niemczech np. aby uzyskać dotacje do pompy ciepła musi być ona na specjalnej liście i jest cały rok testowana zanim się tam znajdzie.

mkm silesia
06-07-2013, 08:35
Producenci (renomowani) podają zgodnie z jaka normą / dyrektywą eurokomuny jest wyliczany COP.
Ostateczny COP zależy od instalatora i tego co popełni na budowie.

Pyxis
06-07-2013, 13:45
Ostateczny COP zależy od instalatora i tego co popełni na budowie.

Jak to mowia na wsi: "Wyzej ch.... nie podskoczysz". Jesli pompa ma mala sprawnosc, to instalator nic nie wyczaruje na budowie.

Pyxis
06-07-2013, 16:03
silesia chodzi chyba o to ze jak ma COP 3 to przez "kumatego" instalatora moze miec i 2,2... a nie ze 3 zrobi 5 ;)

Wiem o co mu chodzi, tylko nie zgadzam sie z bagatelizowaniem osiagow samego urzadzenia i robienia slodkich oczek tylko do instalatora, bo j/w. :)

mkm silesia
06-07-2013, 21:10
Jak to mowia na wsi: "Wyzej ch.... nie podskoczysz". Jesli pompa ma mala sprawnosc, to instalator nic nie wyczaruje na budowie.
Co ty bredzisz gdzie ja pisałem o czarowaniu - nie miałeś się czego przyczepić :)
Zaraz się dowiem że normy dotyczące pw są naciągane a jedyne prawdziwe (i jedynie słuszne) są normy przy badaniu gruntowych - pewnie spisek tych komisarzy (ludowych) z Brukseli co to dyrektywy nakazują bo producenci pw dali na lobbing jak producenci żarówek no nie?
Co tam w fabryce w Strzegomiu?

Pyxis
06-07-2013, 21:27
Zaraz się dowiem że normy dotyczące pw są naciągane a jedyne prawdziwe (i jedynie słuszne) są normy przy badaniu gruntowych - pewnie spisek tych komisarzy (ludowych) z Brukseli co to dyrektywy nakazują bo producenci pw dali na lobbing jak producenci żarówek no nie?


Nie uruchamiaj sie chlopie :)

mkm silesia
06-07-2013, 21:36
Nie uruchamiaj sie chlopie :)

Nie bój nie bój 5000 postów nie nabije nie płaca mi za to:)

Pyxis
07-07-2013, 09:06
Nie bój nie bój 5000 postów nie nabije nie płaca mi za to:)

Ty tylko starasz sie (zreszta nieudolnie) zlapac klientele na forum. Duzo szczescia zycze - bedzie potrzebne.:D

oberwatorPC
07-07-2013, 09:14
Nie bój nie bój 5000 postów nie nabije nie płaca mi za to:)

Zagorzały obrońco zmrożonego powietrza trolujesz w każdym wątku i nie wnosisz nic konstruktywnego. Stwierdzenie, że w Polsce nikt nie kontroluje rynku pomp ciepła dotyczy zarówno pomp gruntowych jak i powietrznych .

mkm silesia
07-07-2013, 09:59
Zagorzały obrońco zmrożonego powietrza trolujesz w każdym wątku i nie wnosisz nic konstruktywnego. Stwierdzenie, że w Polsce nikt nie kontroluje rynku pomp ciepła dotyczy zarówno pomp gruntowych jak i powietrznych .

Szanowny trolu pod przykrywka niku obserwator mój pierwszy post w temacie nie dotyczył konkretnego rodzaju pomp tylko norm i dyrektyw ale jak widzę masz kłopoty ze zrozumieniem treści
odnośnie zmrożonego powietrza to faktycznie to źródło o czasem niższym parametrze od glikolu przepływającego przez grunt czasem o jakieś 10oC sporadycznie na kilka godzin nawet 20oC ale skoro jest sens budowy gruntowej z grzejnikami niskotemperaturowymi to nie widzę powodu do negowania powietrznej z ogrzewaniem płaszczyznowym w końcu ta sama praca wykonywana przez sprężarkę a parametr dolnego źródła tylko czasami inny w przypadku gruntowej z grzejnikami stale mamy niekorzystny parametr gz
sprężarce to obojętne czy skraplanie wyższe czy parowanie niższe dla niej liczy się różnica czyli o ile ma podnieść temp. gazu - w uproszczeniu
jak już przestaniesz obserwować to zajrzyj do tabel wydajności sprężarek i porównaj
średnio dolne źródło pod nazwą powietrze w zimie ma -2oC to blisko wymienników poziomych (dobrze wykonanych glikolowych nie z bezpośrednim parowaniem w które wchodzisz chyba) chyba że obserwujesz z Syberii
http://www.andretti.pl/wxtempsummary.php?r=wxtempsummary.php

mkm silesia
07-07-2013, 10:13
Ty tylko starasz sie (zreszta nieudolnie) zlapac klientele na forum. Duzo szczescia zycze - bedzie potrzebne.:D

do tego musiałbym odstawiać szopkę z zadowolonym klientem kilkoma wcieleniami itd.(wtedy byłoby udolnie - prawie jak firma z Strzegomia)
nie mam na to ochoty ani czasu zapytaj kolegę poszukującego ostatnio pompy i zaraz potem polecającego instalatora jaką odpowiedź dostał na swoje zapytanie do mnie

oberwatorPC
07-07-2013, 11:42
Szanowny trolu pod przykrywka niku obserwator mój pierwszy post w temacie nie dotyczył konkretnego rodzaju pomp tylko norm i dyrektyw ale jak widzę masz kłopoty ze zrozumieniem treści
odnośnie zmrożonego powietrza to faktycznie to źródło o czasem niższym parametrze od glikolu przepływającego przez grunt czasem o jakieś 10oC sporadycznie na kilka godzin nawet 20oC ale skoro jest sens budowy gruntowej z grzejnikami niskotemperaturowymi to nie widzę powodu do negowania powietrznej z ogrzewaniem płaszczyznowym w końcu ta sama praca wykonywana przez sprężarkę a parametr dolnego źródła tylko czasami inny w przypadku gruntowej z grzejnikami stale mamy niekorzystny parametr gz
sprężarce to obojętne czy skraplanie wyższe czy parowanie niższe dla niej liczy się różnica czyli o ile ma podnieść temp. gazu - w uproszczeniu
jak już przestaniesz obserwować to zajrzyj do tabel wydajności sprężarek i porównaj
średnio dolne źródło pod nazwą powietrze w zimie ma -2oC to blisko wymienników poziomych (dobrze wykonanych glikolowych nie z bezpośrednim parowaniem w które wchodzisz chyba) chyba że obserwujesz z Syberii
http://www.andretti.pl/wxtempsummary.php?r=wxtempsummary.php

Nie wiem co sobie ubzdurałeś ale akurat zajmuje się sprzedażą pomp w pewnej warszawskiej firmie w większości do CWU. Ale twoje posty zamiast napędzać klientów dobrze ich odstraszają.
I dalej trolujesz.........

hydraulik_
07-07-2013, 15:54
Właśnie wyczytałem ,że firma F/A porównała koszty eksploatacji PC pracujących w w G11 i G12
.
Koszt eksploatacji w taryfie G12 są niższe o 20 % niż w taryfie G11.
Czas pomiary -2 sezony ,budynek w Białymstoku

malux20
07-07-2013, 16:13
czyli szalu nie ma

hydraulik_
07-07-2013, 16:17
nie interpretuję tego ,taki jest fakt .Dotyczy pc pw to może mieć znaczenie.

malux20
07-07-2013, 16:28
ja będę mial g12w

i prawdopodobnie ustawię ją na 24 h w komforcie
wiadomo sobota i niedziela na podbiciu

malux20
07-07-2013, 16:31
pod warunkiem że nocą musisz grzać
powiedzccie czy zimą woda o wiele dluzej się grzeje?
zamiast 35 min 2h?

Pyxis
07-07-2013, 18:48
do tego musiałbym odstawiać szopkę.....

Odstawiasz, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy. :)

Pyxis
07-07-2013, 18:52
pod warunkiem że nocą musisz grzać
powiedzccie czy zimą woda o wiele dluzej się grzeje?
zamiast 35 min 2h?

Tak, u mnie znacznie dluzej. Tak z 1,5x jak widze (sumaryczny czas pracy na cele CWU).

mar1973
07-07-2013, 19:07
Tak, u mnie znacznie dluzej. Tak z 1,5x jak widze (sumaryczny czas pracy na cele CWU).

witam

na to wpływa głównie 2 czynniki:
- niższa teperatura dolnego źródła oraz
- niższa temperatura wody, która wpływa, np z wodociagu do instalacji (w piątek umnie woda zimna miała +13*C a zimą czasami nawet tylko +5C)

pozdrawiam

mkm silesia
09-07-2013, 22:44
Odstawiasz, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy. :)

No niestety Tobie nie dorównam

mkm silesia
09-07-2013, 22:49
Nie wiem co sobie ubzdurałeś ale akurat zajmuje się sprzedażą pomp w pewnej warszawskiej firmie w większości do CWU. Ale twoje posty zamiast napędzać klientów dobrze ich odstraszają.
I dalej trolujesz.........
A jednak nie obserwator a handlowiec dzięki za szczerość dobrze że idziesz za moim przykładem i nie udajesz zadowolonego klienta
przynajmniej z mojego trolowania wiemy że jesteś z branży

geotermalne
21-01-2014, 15:18
Jestem entuzjastką geotermii. To właśnie spowodowało, że w swoim domu , do którego właśnie się wprowadziłam zdecydowałam wspólnie z mężem , że do ogrzewania domu zastosujemy pompę ciepła z kolektorem pionowym. Niestety jest to pierwszy sezon a ściślej pierwsze tygodnie użytkowania więc niestety nie podzielę się z Państwem opinią na temat działania pompy. Nie uważam się za ekspertkę od pomp ciepła jednak zgromadzone informacje na etapie poszukiwania wykonawcy oraz modelu pompy ciepła pozwoliły mi na takie oto wnioski w skrócie.
1. Każdy wykonawca będzie zapewniał iz to właśnie rodzaj pomp ciepła przez niego sprzedawane/instalowane są najlepsze.
2. Prawie wszystkie dostępne na polskim rynku pompy ciepła są skonstruowane w dokładnie ten sam sposób.
3. Wbrew obiegowym opiniom można sprawdzić czy kolektor pionowy został wykonany zgodnie z umową. I to w łatwy sposób.
4. Nie jest ważny model pompy ciepła tylko dobrze zrobiony projekt oraz rzetelne wykonanie całej instalacji - ten punkt operam na opiniach tych , którzy już wykonali instalację pompy ciepła.

Nawiązując do wątku forum uważam tak jak to pisze w punkcie 1) najważniejszym elementem całej instalacji jest sam wykonawca. Uważam , że dobra pompa ciepła to taka , o której po włączeniu przypominamy sobie tylko na czas jej przeglądów. Mam nadzieję, że niebawem będę mogła się podzielić informacjami na tym forum także jako użytkownik pompy ciepła.

oberwatorPC
21-01-2014, 15:44
Jestem entuzjastką geotermii. To właśnie spowodowało, że w swoim domu , do którego właśnie się wprowadziłam zdecydowałam wspólnie z mężem , że do ogrzewania domu zastosujemy pompę ciepła z kolektorem pionowym. Niestety jest to pierwszy sezon a ściślej pierwsze tygodnie użytkowania więc niestety nie podzielę się z Państwem opinią na temat działania pompy. Nie uważam się za ekspertkę od pomp ciepła jednak zgromadzone informacje na etapie poszukiwania wykonawcy oraz modelu pompy ciepła pozwoliły mi na takie oto wnioski w skrócie.
1. Każdy wykonawca będzie zapewniał iz to właśnie rodzaj pomp ciepła przez niego sprzedawane/instalowane są najlepsze.
2. Prawie wszystkie dostępne na polskim rynku pompy ciepła są skonstruowane w dokładnie ten sam sposób.
3. Wbrew obiegowym opiniom można sprawdzić czy kolektor pionowy został wykonany zgodnie z umową. I to w łatwy sposób.
4. Nie jest ważny model pompy ciepła tylko dobrze zrobiony projekt oraz rzetelne wykonanie całej instalacji - ten punkt operam na opiniach tych , którzy już wykonali instalację pompy ciepła.

Nawiązując do wątku forum uważam tak jak to pisze w punkcie 1) najważniejszym elementem całej instalacji jest sam wykonawca. Uważam , że dobra pompa ciepła to taka , o której po włączeniu przypominamy sobie tylko na czas jej przeglądów. Mam nadzieję, że niebawem będę mogła się podzielić informacjami na tym forum także jako użytkownik pompy ciepła.

ad 1, To normalne każdy chwali swoje.
ad 2. Bzdura to jakby napisać, że każdy samochód jest taki w sumie ma koła i silnik i jedzie
ad 3. Wykonawca chyba bierze odpowiedzialność za to co robi
ad 4. Reklamujesz meetinga, nts czy vikersona?

Jaki masz model pompy odpowiesz i wszystko będzie jasne:yes:

map78
21-01-2014, 15:47
ad 1, To normalne każdy chwali swoje.
ad 2. Bzdura to jakby napisać, że każdy samochód jest taki w sumie ma koła i silnik i jedzie
ad 3. Wykonawca chyba bierze odpowiedzialność za to co robi
ad 4. Reklamujesz meetinga, nts czy vikersona?

Jaki masz model pompy odpowiesz i wszystko będzie jasne:yes:

Też to tak odebrałem;) Obym się mylił:rolleyes: A może coś nowego:confused:

fachman19
21-01-2014, 15:52
Też to tak odebrałem;) Obym się mylił:rolleyes: A może coś nowego:confused:

Rzeczywiście reklama - fachowca .

geotermalne
21-01-2014, 16:18
Rzeczywiście reklama - fachowca .

Zachęcam jeszcze raz dokładnie przeczytać co napisałam. Jestem entuzjastką geotermii. Nie sprzedaje pomp ciepła. Będzie się można o tym wkrótce przekonać zaglądając na moją stronę.

@map78. Proszę dokładnie przeczytać co jest napisane w Ad.2.

Pozdrawiam

oberwatorPC
21-01-2014, 16:57
Zachęcam jeszcze raz dokładnie przeczytać co napisałam. Jestem entuzjastką geotermii. Nie sprzedaje pomp ciepła. Będzie się można o tym wkrótce przekonać zaglądając na moją stronę.

@map78. Proszę dokładnie przeczytać co jest napisane w Ad.2.

Pozdrawiam

Wystrzel proszę przebierańcu z nazwą pompy:)

fachman19
21-01-2014, 17:25
Co nie powiesz , to i tak zostaniesz oskarzona .
Udowodnij ,że nie :p

oberwatorPC
21-01-2014, 18:25
Jest taki dłuuugi wyraz kultura, czy Pan potrafi je wymówić ?

A do tych Panów co tak ujadają , może trochę cierpliwości, skoro Pani jak mniemam napisała, że wkrótce się przekonamy to może warto zaczekać - cierpliwość drugi dłuuugi wyraz....
Poza tym wystarczy wpisac w google stopkę Pani "geotermalne" i pokaże się strona w wersji archiwalnej google. Daleko do łba ?

A tu masz stopkę od tej niby pani "Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c" już ją moderator podeptał. Na co chcesz czekać ? Chyba, że też propagujesz chińczyki pod norweską nazwą?

sjh
21-01-2014, 18:41
A tu masz stopkę od tej niby pani "Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c" już ją moderator podeptał. Na co chcesz czekać ? Chyba, że też propagujesz chińczyki pod norweską nazwą?

Może i kobitka dokładnie nie przeczytała regulaminu. Dla mnie reklama jest wtedy jeśli ktoś reklamuje produkty na forum. Jak sam zobaczysz w googlach to jej serwis zajmuje się ekologicznymi źródłami energii, kopia z wyszukiwarki google:

Parki wodne- gorące źródła, kąpiele zdrowotne, kąpiele lecznicze ...
..................
Cieszę się, ze trafiłeś na ******************** Celem istnienia portalu jest propagacja tzw zielonej energii. Jednak w przeciwieństwie do innych podobnych ...


Nie to żebym bronił ale w sytuacji kiedy stado hien się rzuca na kogoś to nie sposób nie zareagować.

chcialbympompe
21-01-2014, 18:44
Mąż czy tylko drugie wcielenie tej pani? :) :) :)

oberwatorPC
21-01-2014, 18:46
Może i kobitka dokładnie nie przeczytała regulaminu. Dla mnie reklama jest wtedy jeśli ktoś reklamuje produkty na forum. Jak sam zobaczysz w googlach to jej serwis zajmuje się ekologicznymi źródłami energii, kopia z wyszukiwarki google:

Parki wodne- gorące źródła, kąpiele zdrowotne, kąpiele lecznicze ...
..................
Cieszę się, ze trafiłeś na ******************** Celem istnienia portalu jest propagacja tzw zielonej energii. Jednak w przeciwieństwie do innych podobnych ...


Nie to żebym bronił ale w sytuacji kiedy stado hien się rzuca na kogoś to nie sposób nie zareagować.

Rozumiem Cię w 100% ale na 99% było to przygotowanie do zachwalania jakiegoś "wynalzku" . Znalazłeś w google taki opis i pewnie teraz będą montować pompy. Niech montują jest opcja płatnego profilu można rzetelnie przedstawić firmę zaprosić do zapoznania się z ofertą itp.

mar1173
21-01-2014, 18:50
pod warunkiem że nocą musisz grzać
powiedzccie czy zimą woda o wiele dluzej się grzeje?
zamiast 35 min 2h?

U mnie od 45 min/dobę latem do 1,5h zimą przy takim samym zużyciu CWU.

sjh
21-01-2014, 18:52
Mąż czy tylko drugie wcielenie tej pani? :) :) :)

Czy jest na tym forum jakiś moderator ???? Jeśli chcesz mogę Ci napisać na priv co myślę o takich jak Ty. Nie jestem ani mężem tej Pani ani wspólnikiem. NIe jestem też handlarzem pomp ciepła. A właścicielowi forum polecam wykopać troli z forum bo tylko zniechęcają normalnych ludzi! Każde pytanie zadane tutaj to od razu dorabianie etykiety handlarza. Jakim trzeba być durniem.....

c a :bye:

Pyxis
21-01-2014, 19:01
Jakim trzeba być durniem.....

No wlasnie. Zastanow sie nad tym w skupieniu.
Pytanie tylko, czy jeses nim na prawde, czy tylko udajesz?

arek39333
22-01-2014, 20:57
Podłączam się do tematu. Jaką pompę ciepła wybrać gruntową czy powietrzną?
Ostatnio zainteresowałem się tematem pomp ciepła. Niestety nie jestem pewien jaki wybór powinienem dokonać. Proszę o pomoc.

Robert-Wojnowski1
22-01-2014, 21:06
To zależy od twoich możliwości. Jeżeli masz działkę o dużej powierzchni możesz założyć pompę ciepła gruntową a źródło dolne w postaci kolektora poziomego.
Jeżeli nie masz działki dużej do zostaje ci powietrzna. Czy już robiłeś rozeznanie? Ja aktualnie robię samodzielnie kolektor płaski pod pompę ciepła gruntową. Jeszcze nie wybrałem firmy.

arek39333
22-01-2014, 21:15
Działki niestety nie mam dużej. A na odwierty pionowe to mnie specjalnie nie stać. Czytam i przeglądam forum i jest wiele rozwiązań na rynku. Zresztą dobrej jakości mam glebę. Glina :-) może jednak kolektor poziomy. Ile trzeba m/kw kolektora poziomego? Mam dom 140 m2.

sciema
22-01-2014, 21:16
Jeżeli nie masz działki dużej do zostaje ci powietrzna.

a odwierty?

Robert-Wojnowski1
22-01-2014, 21:19
Pod taki dom polecam kolektor o wielkości około 240 m2. Glebę masz dobrą więc pewnie 200m2 wystarczy.
Popatrz lepiej za powietrzną pompą ciepła wyjdzie taniej i nie będziesz musiał dewastować obejścia.:-) Bo jak ci kopara wjedzie to:lol2:

sciema
22-01-2014, 21:21
Mam dom 140 m2.

no wlaśnie to nic nie mówi, więcej danych musisz podać, lub jeśli masz policzone zapotrzebowanie na ciepło...

rowy do kolektora spiralnego o długości około 20-25m , szerkokość 1,2-1,8m, odległość około 2m pomiędzy rowami - dla kolektora spiralnego

zobacz tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona

kolega rwxw dokładnie wszystko opisuje

masz gline to już duży plus

sciema
22-01-2014, 21:23
Bo jak ci kopara wjedzie to:lol2:

to co?

a jak wiedzie usuwać humus lub przygotować teren pod fundamenty?

arek39333
22-01-2014, 21:29
Na rynku jak widzę to jest w czym wybierać Vissman, Nateo, Vikersonn. Jak słyszałem to najważniejszy jest kompresor w tych pompach. Od Nateo dostałem wycenę na gruntówkę. Cena w sam raz dla mnie około 16 tysi. Inne pompy są raczej droższe o kilka tysi. A kogo stać każdy patrzy aby było dobrze i tanio:p

Robert-Wojnowski1
22-01-2014, 21:38
"no wlaśnie to nic nie mówi, więcej danych musisz podać, lub jeśli masz policzone zapotrzebowanie na ciepło"

Można i domowym sposobem obliczyć sobie kolektor poziomy, znajomy 7 lat temu jak zakładał pompę to mógł zapomnieć o odwiertach. 120zł za m i podejscie. Drożyzna. Zrobił przewymiarowane źródło poziome domowym sposobem i jest ok. NIe ma co płakać. Zresztą jak się ma kasę to się innaczej wszystko widzi. Ja mam niecałe 30tysi do wydania więc co mogę. Niech kolega wybierze powietrzną myślę że złe nie są.a drugie źródło kominek. I ma wypas. Teraz od 20 tysi do 30 tysi masz super maszynkę. Zobacz vissmany powietrzne lub choćby Nateo. Tanie , dobre sprawne.A i łatwe w instalacji

arek39333
22-01-2014, 21:44
Racja, zresztą ja też patrze na cenę. Uważam że w temacie nie ma gorszych pomp ciepła. Wszystkie już mają podobny poziom.
Te Nateo powietrzne mają cop od 3,5 do 4,3 to chyba nieźle i dwie sprężarki. Choć może wezmę pod uwagę Vissmana złożyłem zapytanie teraz. Ciekawe co jutro dostane. i tak żadko temperatura schodzi do -15 st. A jak coś to sobie w kominku napale :-).
A ty wojnowski kiedy wprowadzasz pompę ciepła?

Robert-Wojnowski1
22-01-2014, 21:49
W tym roku, gdzieś koło sierpnia.:-) muszę poszukać dobrego serwisanta tak w razie W :-).
Myślałem o visamnie ale te Nateo mają dobrą cenę i źle nie wyglądają. Ciekawe jak z dostępnością.
DObrze jest wziąść pompę od instalatora bo i masz u niego serwisanta. Ale gdy kupujesz wprost od producenta to jest taniej jak widzę.
Z resztą muszę to przemyśleć

arek39333
22-01-2014, 21:55
A co Nateo nie ma serwisu? Też pewnie ma. Kupujesz nową pompę co może złego się stać?To tak jak z samochodem jak kupujesz w salonie to 10 lat pojeździsz. a potem sprzedajesz. Ja lodówkę jakąś włoską mam 17 lat. i działa dobrze.
Ważne COP i sprężarki a te w NATEO nie są gorsze. producent podaje że do -25st działają i grzeją tak jak vissmany. Tylko cena lepsza.

sciema
22-01-2014, 21:56
Ja aktualnie robię samodzielnie kolektor płaski pod pompę ciepła gruntową.

oipsz coś kolego o tym swoim kolektorze płaskim...

wihajster
22-01-2014, 22:06
A co Nateo nie ma serwisu? Też pewnie ma. Kupujesz nową pompę co może złego się stać?To tak jak z samochodem jak kupujesz w salonie to 10 lat pojeździsz. a potem sprzedajesz. Ja lodówkę jakąś włoską mam 17 lat. i działa dobrze.
Ważne COP i sprężarki a te w NATEO nie są gorsze. producent podaje że do -25st działają i grzeją tak jak vissmany. Tylko cena lepsza.
Słyszałem, że w "marketingu" ostro ruszyli na fora internetowe ostatnio...

...A w ogóle to największą stratą dla Nateo jest strata ich własnego protoplasty........

sciema
22-01-2014, 22:14
Słyszałem, że w "marketingu" ostro ruszyli na fora internetowe ostatnio...

też odniosłem takie wrażenie czytając poprzednie 2 posty heheheh...

może kolega rzeczywiście " robi " ten kolektor

Pyxis
22-01-2014, 22:28
Jezusiczku, jaka prymitywna reklame sie tu uprawia. Az boli. Przynajmniej sie z tego samego IP nie loguj na forum. ;)

Pyxis
22-01-2014, 22:31
Te Nateo powietrzne mają cop od 3,5 do 4,3

Chyba piszesz o okresie letnim :D

Sluchaj Robercie-arku, tutaj niestety sa ludzie, ktorzy wykazuja chcociaz szczatkowe myslenie. Kariery tu Ci nie wroze. No chyba ze z tej trzeciej forumowej tozsamoosci.

tereska77
01-02-2014, 22:45
Nie chce zakladac nowego tematu, wiec zapytam tutaj.
Do kogo wyslac zapytanie o oferte? Interesuje mnie pc gruntowa, woj. podlaskie. Nie zaglebiajmy sie na razie w moc pompy itd. Chodzi mi tylko o firmy.
Najblizej mam ME (po sasiedzku wrecz:D), ale oni maja tylko powietrzne. Mamy w Lomzy Viessmanna, w Bialymstoku Nibe. Ecopower troche daleko, bo za W-wa, Ekontech- przedstawiciel w Bialymstoku, Danfoss- Bialystok. Ktore z tych firm brac pod uwage i jakie jeszcze oprocz wymienionych przeze mnie?

Dostalam wczoraj oferte na Vitocal 222 8kw.... 49.600zl. Odpisalam, ze dziekuje bardzo za zajebista oferte i ze przepraszam, ale inaczej jej nazwac nie moge:P Nie mialam wcale na mysli kwoty. Poprosilam o przeslanie oferty jeszcze raz, bardziej szczegolowej, bo jedyna kwota w tej obecnej byla tylko ogolna wartosc inwestycji:mad:

photos
02-02-2014, 06:41
Mogę dać Ci namiar NIe na firmę od której kupiłem (V-B-stok) ale na instalatora, który wykonywał u mnie. Kiedyś już robil dla kogoś ofertę i wyszło sporo taniej niż w salonie. Co do oferty jaka otrzymałeś, co za różnica czy podadzą Ci kwotę za całość czy wyszczególnią co za ile, ważne aby w oferce był szczegółowo opisany zakres prac

mirek118
02-02-2014, 08:42
Mogę dać Ci namiar NIe na firmę od której kupiłem (V-B-stok) ale na instalatora, który wykonywał u mnie. Kiedyś już robil dla kogoś ofertę i wyszło sporo taniej niż w salonie. Co do oferty jaka otrzymałeś, co za różnica czy podadzą Ci kwotę za całość czy wyszczególnią co za ile, ważne aby w oferce był szczegółowo opisany zakres prac

łatwiej będzie negocjować cenę gdy będzie w rozbiciu na poszczególne składniki inwestycji

tereska77
02-02-2014, 09:55
co za różnica czy podadzą Ci kwotę za całość czy wyszczególnią co za ile, ważne aby w oferce był szczegółowo opisany zakres prac



łatwiej będzie negocjować cenę gdy będzie w rozbiciu na poszczególne składniki inwestycji


Roznica dla mnie ogromna, bo w tym momencie nie wiem nawet, ile za sama pompe sobie licza. Jak napisal mirek, nie mam mozliwosci negocjowania ceny i w zaden sposob nie porownam tego z inna oferta.

Dostalam cos takiego:

1. Pompa ciepla Vitocal 222 8 kW
2. Materialy dodatkowe (instalacja c.o., c.w.u.)
3. Materialy dodatkowe (instalacja elektryczna)
4. Uruchomienie
5. Robocizna
6. Dolne zrodlo 200 mb

Wartosc inwestycji: 49 600zl


Tak ma wygladac oferta??? Poprosilam o szczegolowe informacje, w tym informacje na temat gwarancji i przegladow, dostalam tylko to co napisalam plus dane techniczne z katalogu o 222-G I 242-G.

oberwatorPC
02-02-2014, 10:28
Roznica dla mnie ogromna, bo w tym momencie nie wiem nawet, ile za sama pompe sobie licza. Jak napisal mirek, nie mam mozliwosci negocjowania ceny i w zaden sposob nie porownam tego z inna oferta.

Dostalam cos takiego:

1. Pompa ciepla Vitocal 222 8 kW
2. Materialy dodatkowe (instalacja c.o., c.w.u.)
3. Materialy dodatkowe (instalacja elektryczna)
4. Uruchomienie
5. Robocizna
6. Dolne zrodlo 200 mb

Wartosc inwestycji: 49 600zl


Tak ma wygladac oferta??? Poprosilam o szczegolowe informacje, w tym informacje na temat gwarancji i przegladow, dostalam tylko to co napisalam plus dane techniczne z katalogu o 222-G I 242-G.

A co ci mają każdą śrubkę wyliczyć? Napisali jasno za wszystko chcą pewną kwotę albo pasuje albo nie proste.

tereska77
02-02-2014, 10:40
A co ci mają każdą śrubkę wyliczyć? Napisali jasno za wszystko chcą pewną kwotę albo pasuje albo nie proste.

Nie przesadzaj! Tu nie chodzi o kazda srubke, ale o podanie kwot przy kazdym z punktow 1-6.
Jakbys mial wydac 50tys, to nie zapytalbys na co???

Pyxis
02-02-2014, 10:53
A co ci mają każdą śrubkę wyliczyć? Napisali jasno za wszystko chcą pewną kwotę albo pasuje albo nie proste.

Mi by nie pasowalo i bym taka firme kopnal w du..e.
Inwestor ma prawo wiedziec za co i ile placi i znac wszelkie szczegoly. To JEGO (najczesciej ciezko zarobiona) kasa, a "lowcow jeleni" jest cala masa. Jesli nie maja czasu/ochoty na zrobienie porzadnej oferty, to nie beda tez jej mieli do roboty i ew. serwisu. Tez bedzie robione na szybko po lebkach. IMHO.

oberwatorPC
02-02-2014, 10:56
Akurat pracuję w firmie, która zajmuje się sprzedażą pomp ciepła CWU- nie uprawiam kryptoreklamy. Inwestor pisze jednego maila z zapytaniem i wysyła do 100 firm dlatego nie dziw się, że dostajesz ogólną ofertę. Masz poglądową kwotę jeśli Ci odpowiada to na pewno dostaniesz więcej szczegółów. Zapytaj umów się na spotkanie. Spróbuj zrozumieć firmę instalacyjną ludzi którzy chcą jest wielu ale konkretnych klientów jest niestety niewielu.

Pyxis
02-02-2014, 11:00
Przeciez to tylko kwestia uzupelnienia szablonu oferty pod danego klienta. Nie sadze, zeby kazda firma zatrudniala jelopow, ktorzy kazda oferte musza robic od poczatku do konca od zera.

tereska77
02-02-2014, 11:07
Akurat pracuję w firmie, która zajmuje się sprzedażą pomp ciepła CWU- nie uprawiam kryptoreklamy. Inwestor pisze jednego maila z zapytaniem i wysyła do 100 firm dlatego nie dziw się, że dostajesz ogólną ofertę. Masz poglądową kwotę jeśli Ci odpowiada to na pewno dostaniesz więcej szczegółów. Zapytaj umów się na spotkanie. Spróbuj zrozumieć firmę instalacyjną ludzi którzy chcą jest wielu ale konkretnych klientów jest niestety niewielu.

No to wyobraz sobie, ze mnie tak olewajaco potraktowal ktos, kto robil u mnie wm i instalacje oc. To nie jest koniec naszej wspolpracy, bo beda w tym roku konczyc wentylacje, bede brala od nich stacje uzdatniania wody, rekuperator, moze odkurzacz i byc moze jeszcze tysiac innych rzeczy, bo maja tez salon lazienek. Czy w takiej sytuacji bylbys zadowolony z takiej oferty?

tereska77
02-02-2014, 11:14
Mi by nie pasowalo i bym taka firme kopnal w du..e.
Inwestor ma prawo wiedziec za co i ile placi i znac wszelkie szczegoly. To JEGO (najczesciej ciezko zarobiona) kasa, a "lowcow jeleni" jest cala masa. Jesli nie maja czasu/ochoty na zrobienie porzadnej oferty, to nie beda tez jej mieli do roboty i ew. serwisu. Tez bedzie robione na szybko po lebkach. IMHO.

Dokladnie. Podkreslalam w rozmowie telefonicznej, ze chce dostac informacje o gwarancji i przegladach, nie dostalam nic. Nie ukrywalam tez, ze zorientuje sie, co oferuje B-stok, bo to tylko 80km od nas, a nie stac mnie na wydanie lekka reka 50tys, jesli moge to samo dostac za 40.

wihajster
02-02-2014, 12:29
No to wyobraz sobie, ze mnie tak olewajaco potraktowal ktos, kto robil u mnie wm i instalacje oc. To nie jest koniec naszej wspolpracy, bo beda w tym roku konczyc wentylacje, bede brala od nich stacje uzdatniania wody, rekuperator, moze odkurzacz i byc moze jeszcze tysiac innych rzeczy, bo maja tez salon lazienek. Czy w takiej sytuacji bylbys zadowolony z takiej oferty?
Słabą podłogówkę Ci ta firma zrobiła, że tak delikatnie powiem. Rozumiem że najpierw miał być kocioł?

tereska77
02-02-2014, 12:46
Słabą podłogówkę Ci ta firma zrobiła, że tak delikatnie powiem. Rozumiem że najpierw miał być kocioł?

Podlogowke robila mi inna firma. Masz na mysli to, ze rurki powinny byc bardziej zageszczone?

wihajster
02-02-2014, 13:35
15cm i rzadziej, to cieniutko jak dla pompy ciepła.
Ale nie martw się, grzać będzie tak samo, tyle że nieco drożej.

photos
02-02-2014, 13:55
Roznica dla mnie ogromna, bo w tym momencie nie wiem nawet, ile za sama pompe sobie licza. Jak napisal mirek, nie mam mozliwosci negocjowania ceny i w zaden sposob nie porownam tego z inna oferta.

Dostalam cos takiego:

1. Pompa ciepla Vitocal 222 8 kW
2. Materialy dodatkowe (instalacja c.o., c.w.u.)
3. Materialy dodatkowe (instalacja elektryczna)
4. Uruchomienie
5. Robocizna
6. Dolne zrodlo 200 mb

Wartosc inwestycji: 49 600zl


Tak ma wygladac oferta??? Poprosilam o szczegolowe informacje, w tym informacje na temat gwarancji i przegladow, dostalam tylko to co napisalam plus dane techniczne z katalogu o 222-G I 242-G.

to w ogole nie jest oferta....ale viessmann niestety tak robi. Jedz osobiście i zobaczysz że zostaniesz potraktowana jak prawdziwy klient. Ze mna tez nie chcieli korespondowac mailowo, prosili o sotkanie

photos
02-02-2014, 13:56
napisz skad jestes bo jak piszesz ze masz blisko lomze a bialystok 80 km to moze jestes gdzies blisko mnie

tereska77
02-02-2014, 14:47
to w ogole nie jest oferta....ale viessmann niestety tak robi. Jedz osobiście i zobaczysz że zostaniesz potraktowana jak prawdziwy klient. Ze mna tez nie chcieli korespondowac mailowo, prosili o sotkanie

Buduje na odleglosc, wiec wiekszosc zalatwiam przez telefon. Do tej pory nie mialam z nimi zadnych problemow, kontaktowalam sie z jedna, konkretna osoba i bylo oki. Wydaje mi sie, ze chyba "moj" pan z V. nie mial czasu i zlecil przeslanie oferty komus innemu, stad ten cyrk (tym razem maila przeslala mi jakas babka).



napisz skad jestes bo jak piszesz ze masz blisko lomze a bialystok 80 km to moze jestes gdzies blisko mnie

Napisalam "mamy w Lomzy..." Jestem z Lomzy, dom buduje 2km za miastem.

tereska77
02-02-2014, 15:10
15cm i rzadziej, to cieniutko jak dla pompy ciepła.
Ale nie martw się, grzać będzie tak samo, tyle że nieco drożej.


W sypialniach i chyba jeden hol co 20cm, reszta 15cm, lazienka gesciej. Nawet nie macie pojecia, jak wygladala moja rozmowa z wykonawca... Chcieli wszedzie klasc co 20cm i patrzyli na mnie jak na kosmitke, gdy powiedzialam, ze chce gesciej.

photos
02-02-2014, 15:16
Buduje na odleglosc, wiec wiekszosc zalatwiam przez telefon. Do tej pory nie mialam z nimi zadnych problemow, kontaktowalam sie z jedna, konkretna osoba i bylo oki. Wydaje mi sie, ze chyba "moj" pan z V. nie mial czasu i zlecil przeslanie oferty komus innemu, stad ten cyrk (tym razem maila przeslala mi jakas babka).




Napisalam "mamy w Lomzy..." Jestem z Lomzy, dom buduje 2km za miastem.

no to masz do mnie 25 km

tereska77
02-02-2014, 15:36
no to masz do mnie 25 km


hm... 25km... Stawiski, Wizna, Zambrow?:D

wihajster
02-02-2014, 15:42
Niech to mąż przeczyta, ojojojjjj.... ;)

photos
02-02-2014, 17:00
heh okolice zambrowa

jgrolik
02-02-2014, 18:36
Roznica dla mnie ogromna, bo w tym momencie nie wiem nawet, ile za sama pompe sobie licza. Jak napisal mirek, nie mam mozliwosci negocjowania ceny i w zaden sposob nie porownam tego z inna oferta.

Dostalam cos takiego:

1. Pompa ciepla Vitocal 222 8 kW
2. Materialy dodatkowe (instalacja c.o., c.w.u.)
3. Materialy dodatkowe (instalacja elektryczna)
4. Uruchomienie
5. Robocizna
6. Dolne zrodlo 200 mb

Wartosc inwestycji: 49 600zl


Tak ma wygladac oferta??? Poprosilam o szczegolowe informacje, w tym informacje na temat gwarancji i przegladow, dostalam tylko to co napisalam plus dane techniczne z katalogu o 222-G I 242-G.

W sumie to masz bardzo tanią ofertę mi za podobną pompę zaśpiewali 80 k PLN

chcialbympompe
02-02-2014, 18:53
W sumie to masz bardzo tanią ofertę mi za podobną pompę zaśpiewali 80 k PLN
Pogadaj z wihajster to pewnie w cenie 80kzł zgodzi się płacić za prąd do PC przez najbliższe 5 lat ;)

tereska77
03-02-2014, 14:29
Niech to mąż przeczyta, ojojojjjj.... ;)

Maz tylko do dziennikow zaglada:lol2:

tereska77
03-02-2014, 14:34
heh okolice zambrowa

To faktycznie blisko.
Widze, ze Ty masz pc Viessmanna i rekuperator ten sam, ktory mi proponowali. Jak Ci sie sprawuja???

tereska77
03-02-2014, 14:37
W sumie to masz bardzo tanią ofertę mi za podobną pompę zaśpiewali 80 k PLN

Zeby cokolwiek porownac, to trzeba miec dokladna oferte. "Moja" pompa kosztuje okolo 25tys. a moze Tobie proponowali jakas za 50tys:D

photos
03-02-2014, 18:40
Poza tym ze istalator przerabial wszystko tak jak ja mu kazałem:) to ok. Wiadomo vieessmann buforem zyje. Co do reku, jeszcze nie uzytkuje gory i jest dla mnie za mocny na sam dol (gora zaslepiona), wysusza sluzowki w nocy ze hej. Czasami muszę ją wyłączać. Ale w tym roku robie gore i mam nadzieje ze wszystko bedzie ok. Oczywiście o komforcie swiezego powietrza nie mam co wspominać. Wilgoci i jakiegokolwiek skraplnia na szybach próżno w moim domu szukac. No chyba że po goracym prysznicu w lazience, wowczas przez jakis czas para jest na oknie

Pyxis
03-02-2014, 19:53
Wilgoci i jakiegokolwiek skraplnia na szybach próżno w moim domu szukac. No chyba że po goracym prysznicu w lazience, wowczas przez jakis czas para jest na oknie

U mnie przy WG mam wilgotnosc 30% i podobnie ze spojowkami jak u Ciebie, wiec to nie zadne "cuda" WM tylko po prostu sprawnie (nawet za sprawnie) dzialajaca wentylacja.

asolt
03-02-2014, 21:26
15cm i rzadziej, to cieniutko jak dla pompy ciepła.
Ale nie martw się, grzać będzie tak samo, tyle że nieco drożej.

Az tak zle nie ma, ale podłogówka wykonana na oko, zadnego róznicowania pomiedzy pomieszczeniami, nie ma potrzeby aby wszedzie było 10 cm, kazde pomieszczenie ma inne straty i inny wsp mocy strat w kazdym pomieszczeniu. Po co ładowac rozstaw 10 cm i potem tłumic przepływ rotametrem. W korytarzu taki sam rozstaw co w pokojach, a to juz całkiem bez sensu, tak zawsze są najmniejsze straty. Prawie zawsze to łazienka determiniuje rozstaw i temp. zasilania. Z zdjecia nie widac dokładnie ale zewnętrzne ocieplenie nie za bogate, 15 cm ?

wihajster
03-02-2014, 21:40
No cóż, ja mam inne podejście. Łazienka ma nam ograniczać możliwość zejścia w dół z temperaturą zasilania??? Że jak, brakuje mocy w łazience to trzeba się godzić na temperatury zasilania +39 zamiast +34 (przykładowo)?
Jeżeli brakuje mocy z płaszczyzny poziomej, to może ściennego dołożyć? Ewentualnie pogodzić się z dogrzewaniem drabinką. Łazienka to mały % powierzchni domu.

asolt
03-02-2014, 22:03
No cóż, ja mam inne podejście. Łazienka ma nam ograniczać możliwość zejścia w dół z temperaturą zasilania??? Że jak, brakuje mocy w łazience to trzeba się godzić na temperatury zasilania +39 zamiast +34 (przykładowo)?
Jeżeli brakuje mocy z płaszczyzny poziomej, to może ściennego dołożyć? Ewentualnie pogodzić się z dogrzewaniem drabinką. Łazienka to mały % powierzchni domu.

I mocy drabinki czasem brakuje a na scienne nie wszyscy chcą się zgodzic, a niektórzy mają 2 lub 3 łazienki, ale prawie wszyscy chcą miec 24 oC. Niemniej jednak pomijając lazienki i tak mamy zróznicowanie wsp. strat dla róznych pomieszczeń i zastosowanie jednakowego rozstawu wszedzie a potem tłumienie niektórych przepływów to droga na skróty niekoniecznie ekonomiczna inwestycyjnie i ekspoatacyjnie.
I nie zawsze są to łazienki, czasami parkiet powoduje takie same uwarunkowania, a coraz czesciej jest zakładany

Pyxis
03-02-2014, 22:04
Jesli w domu mialo by byc faktycznie utrzymywane "normatywne" 20*C, to ta lazienka 2-3K cieplejsza ma jakies tam znaczenie dla komfortu. Jak sie w domu ma te 22-23*C, to sprawa jej "dogrzania" przestaje byc tak istotna. Zageszczenie rurek w stosunkowo niewielkiej lazience rownowazy w sumie straty z tytulu mniejszej pow podlogi, bo zawsze jakas wanna albo brodzik nie pozwalaja na grzanie cala jej powierzchnia.

asolt
03-02-2014, 22:07
Jesli w domu mialo by byc faktycznie utrzymywane "normatywne" 20*C, to ta lazienka 2-3K cieplejsza ma jakies tam znaczenie dla komfortu. Jak sie w domu ma te 22-23*C, to sprawa jej "dogrzania" przestaje byc tak istotna. Zageszczenie rurek w stosunkowo niewielkiej lazience rownowazy w sumie straty z tytulu mniejszej pow podlogi, bo zawsze jakas wanna albo brodzik nie pozwalaja na grzanie cala jej powierzchnia.

Sa tacy którzy utrzymują te normatywne 20 oC a w łazienkach chcą miec 24 oC, to jest ok 5 oC róznicy temp podłóg w tych pomieszczeniach.

tereska77
03-02-2014, 22:08
Az tak zle nie ma, ale podłogówka wykonana na oko, zadnego róznicowania pomiedzy pomieszczeniami, nie ma potrzeby aby wszedzie było 10 cm, kazde pomieszczenie ma inne straty i inny wsp mocy strat w kazdym pomieszczeniu. Po co ładowac rozstaw 10 cm i potem tłumic przepływ rotametrem. W korytarzu taki sam rozstaw co w pokojach, a to juz całkiem bez sensu, tak zawsze są najmniejsze straty. Prawie zawsze to łazienka determiniuje rozstaw i temp. zasilania. Z zdjecia nie widac dokładnie ale zewnętrzne ocieplenie nie za bogate, 15 cm ?

Ocieplenie 15cm styropianu grafitowego 031. Na dwoch krotkich scianach tylko 12cm, bo wiecej by nie weszlo.
W dzienniku mam zdjecia podlogowki tylko z kuchni, salonu i kawalka holu.
W sypialniach jest co okolo 20cm (lubie miec zimno w sypialni, wiec mam nadzieje, ze przez wiekszosc czasu ogrzewanie w sypialni w ogole bedzie wylaczone), kuchnia, salon, wejscie co 15cm, lazienka gesciej. Nie pamietam juz teraz dokladnie, ale mam gdzies zdjecia wszystkich pomieszczen.

Pyxis
03-02-2014, 22:10
Niemniej jednak pomijając lazienki i tak mamy zróznicowanie wsp. strat dla róznych pomieszczeń i zastosowanie jednakowego rozstawu wszedzie a potem tłumienie niektórych przepływów to droga na skróty niekoniecznie ekonomiczna inwestycyjnie i ekspoatacyjnie.


W praktycen nie jest tak zle i nie jest to ciazliwe. Ja poszedlem na takie "ulatwienie" (wszedzie co 15cm a w lazienkach co 10cm) i faktycznie w sporej kuchni ktora jest przy polnocnym narozniku budyku jest jakies 0,5*C nizej niz w reszcie pomieszczen mieszkalnych w domu (pomijam sypialnie gdzie mam mocno otwarte nawietrzaki tam chce miec zimniej), ale tylko w przypadku, gdy sie tam nie ugotuje jakiegos obiadku. Przy normalnym jej uzytkowniu jest podobnie.
Nie mam na chwile obecna zadnych przeplywow kryzowanych.

Pyxis
03-02-2014, 22:11
Sa tacy którzy utrzymują te normatywne 20 oC a w łazienkach chcą miec 24 oC, to jest ok 5 oC róznicy temp podłóg w tych pomieszczeniach.

Nie wiem jak mogl bym taka roznice temperatur uzyskac bez znaczacego wzrostu temperatury zasilania. Zostaje wtedy faktycznie grzac scianami a i nie wiem czy to wystaczy, bo wentylacja skutecznie bedzie niweczyla nasze starania.

asolt
03-02-2014, 22:12
Ocieplenie 15cm styropianu grafitowego 031. Na dwoch krotkich scianach tylko 12cm, bo wiecej by nie weszlo.
W dzienniku mam zdjecia podlogowki tylko z kuchni, salonu i kawalka holu.
W sypialniach jest co okolo 20cm (lubie miec zimno w sypialni, wiec mam nadzieje, ze przez wiekszosc czasu ogrzewanie w sypialni w ogole bedzie wylaczone), kuchnia, salon, wejscie co 15cm, lazienka gesciej. Nie pamietam juz teraz dokladnie, ale mam gdzies zdjecia wszystkich pomieszczen.

No, przy takim ociepleniu to faktycznie tylko pompa podratuje budzet eksploatacyjnie, ale nie bardzo rozumiem tej ekonomii. Instalować drogą pompe zamiast zainwestowac duzo mniej w duzo lepsze ocieplenie, ale kto bogatemu zabroni.

asolt
03-02-2014, 22:14
Nie wiem jak mogl bym taka roznice temperatur uzyskac bez znaczacego wzrostu temperatury zasilania. Zostaje wtedy faktycznie grzac scianami a i nie wiem czy to wystaczy, bo wentylacja skutecznie bedzie niweczyla nasze starania.

Rekordowo niska z moich obliczen temp zasilania 33 oC dla temp wewnątrz 20 oC i 24 oC (łazienka) dla temp obliczeniowej -20 oC (III strefa)
Przeciętnie jest od 35 do 37 oC

Pyxis
03-02-2014, 22:23
No, przy takim ociepleniu to faktycznie tylko pompa podratuje budzet eksploatacyjnie, ale nie bardzo rozumiem tej ekonomii. Instalować drogą pompe zamiast zainwestowac duzo mniej w duzo lepsze ocieplenie, ale kto bogatemu zabroni.

Inwestycja w "cieply" dom to nie jest koszt 20cm styro na jej oblepienie. Ty chyba najlepiej powinienes to wiedziec.

asolt
03-02-2014, 22:27
Inwestycja w "cieply" dom to nie jest koszt 20cm styro na jej oblepienie. Ty chyba najlepiej powinienes to wiedziec.

Tak nie jest, ale zawsze trzeba szukac mozliwosci zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, pompa nie powinna byc uzasadnieniem 12 cm styropianu, tym bardziej ze lokalizacja przedmiotowego domu to prawdopodobnie IV strefa a nie II jak twoja i to powoduje znaczacą róznicę

tereska77
03-02-2014, 22:29
No, przy takim ociepleniu to faktycznie tylko pompa podratuje budzet eksploatacyjnie, ale nie bardzo rozumiem tej ekonomii. Instalować drogą pompe zamiast zainwestowac duzo mniej w duzo lepsze ocieplenie, ale kto bogatemu zabroni.

Wiesz co, napisales to tak, jakbym ten dom gazetami obkleila... Ile wg Ciebie powinnam byla dac tego styropianu? 30cm?

Pyxis
03-02-2014, 22:33
Tak nie jest, ale zawsze trzeba szukac mozliwosci zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, pompa nie powinna byc uzasadnieniem 12 cm styropianu, tym bardziej ze lokalizacja przedmiotowego domu to prawdopodobnie IV strefa a nie II jak twoja i to powoduje znaczacą róznicę

To prawda, ze lokalizacja ma duze znaczenie, ale pewna "filozofia" dostarczenia energii tez.
Jak bym wydal rozwnowartosc kosztow zakupu pompy na elementy docieplenia domu, to faktycznie mial bym szanse zejsc z 50% na zapotrzebowaniu obiektu, ale rachunki mial bym nadal o polowe wyzsze niz mam teraz z pompa ciepla. Co to za "inwestycja"?

asolt
03-02-2014, 22:35
Wiesz co, napisales to tak, jakbym ten dom gazetami obkleila... Ile wg Ciebie powinnam byla dac tego styropianu? 30cm?

Kazdy daje tyle na ile akceptuje rachunki za ogrzewanie i zwiekszone koszty instalacyjne (mocniejszej pompy, itd)

asolt
03-02-2014, 22:38
To prawda, ze lokalizacja ma duze znaczenie, ale pewna "filozofia" dostarczenia energii tez.
Jak bym wydal rozwnowartosc kosztow zakupu pompy na elementy docieplenia domu, to faktycznie mial bym szanse zejsc z 50% na zapotrzebowaniu obiektu, ale rachunki mial bym nadal o polowe wyzsze niz mam teraz z pompa ciepla. Co to za "inwestycja"?

Idąc takim tokiem rozumowania zawsze mozemy dac jeszcze mniej ocieplenia a pompa i tak spowoduje ze koszty nie przekroczą przewidywanych czy tez akceptowanych, wtedy inwestycja w ocieplenie niewielka, wieksza w pompe.

tereska77
03-02-2014, 22:41
Tak nie jest, ale zawsze trzeba szukac mozliwosci zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, pompa nie powinna byc uzasadnieniem 12 cm styropianu, tym bardziej ze lokalizacja przedmiotowego domu to prawdopodobnie IV strefa a nie II jak twoja i to powoduje znaczacą róznicę

Ale ja przeciez szukam mozliwosci zmiejszenia zapotrzebowania na cieplo! Zrobilam instalacje do wm, okna moglam kupic o polowe tansze, ale wzielam najcieplejsze, jakie byly, zamiast 20cm styropianu bialego dalam 15cm grafitowego (na to samo wyszlo).

Pyxis
03-02-2014, 22:44
Idąc takim tokiem rozumowania zawsze mozemy dac jeszcze mniej ocieplenia a pompa i tak spowoduje ze koszty nie przekroczą przewidywanych, wtedy inwestycja w ocieplenie niewielka, wieksza w pompe.

No to nie zroumiales jednak toku rozumowania.
Jest gdzies rozsadny poziom rownowagi ekonomicznej pomiedzy inwestycja w docieplenie, a inwestycja w coraz mocniejsza pompe i wieksze DZ. W im wieksza skrajnosc z ktorejkolwiek strony bedziemy popadac, tym mniej ekonomicznie bedzie to uzasadnione.
Zakladam, ze dysponujemy z gory zalozonym i jednak ograniczonym budzetem.

asolt
03-02-2014, 22:51
Ale ja przeciez szukam mozliwosci zmiejszenia zapotrzebowania na cieplo! Zrobilam instalacje do wm, okna moglam kupic o polowe tansze, ale wzielam najcieplejsze, jakie byly, zamiast 20cm styropianu bialego dalam 15cm grafitowego (na to samo wyszlo).

To dlaczego nie dałas 20 cm grafitowego?, pozostałe elementy jak najbardziej, a ile na podłodze styropianu?

asolt
03-02-2014, 22:59
No to nie zroumiales jednak toku rozumowania.
Jest gdzies rozsadny poziom rownowagi ekonomicznej pomiedzy inwestycja w docieplenie, a inwestycja w coraz mocniejsza pompe i wieksze DZ. W im wieksza skrajnosc z ktorejkolwiek strony bedziemy popadac, tym mniej ekonomicznie bedzie to uzasadnione.
Zakladam, ze dysponujemy z gory zalozonym i jednak ograniczonym budzetem.

Oczywiscie ze jest rozsądny poziom równowagi ekonomicznej ale ocieplenie jest elementem pasywnym i nie psuje sie, nie wymaga w odroznieniu od pompy przegladów napraw a w dłuższym okresie czasu nawet i jej wymiany. Wazny jest tez fakt ze gdy jestesmy młodzi to lepiej zainwestowac w to co sie nie zepsuje i kiedy łatwiej spłacic kredyt, dla emeryta wymiana pompy która dozyła swoich dni nie jest małym wydatkiem. Co do budzetu to dzisiaj rozmawiałem z klientem który przy zapotrzebowaniu na ciepło 4100 kWh i obciazeniu cieplnym 3200 W zakłada pompe gruntową bo moze miec ją troche taniej. Jak by tak sie tylko kierował człowiek ekonomią to podejrzewam ze samobójców byłoby co niemiara bo zycie opłacalnym nie jest, nie wspominając juz o posiadaniu dzieci

Pyxis
03-02-2014, 23:09
Oczywiscie ze jest rozsądny poziom równowagi ekonomicznej ale ocieplenie jest elementem pasywnym i nie psuje sie, nie wymaga w odroznieniu od pompy przegladów napraw a w dłuższym okresie czasu nawet i jej wymiany. Co do budzetu to dzisiaj rozmawiałem z klientem który przy zapotrzebowaniu na ciepło 4100 kWh i obciazeniu cieplnym 3200 W zakłada pompe gruntową bo moze miec ją troche taniej. Jak by tak sie tylko kierował człowiek ekonomią to podejrzewam ze samobójców byłoby co niemiara bo zycie opłacalnym nie jest, nie wspominając juz o posiadaniu dzieci

Tak samo myszy moga zezrec styro a kuny "zbeltac" welne na poddaszu, jak sie moze pompa zepsuc. Nie wspomne juz o tym, ze niejeden wykonawca moze to docieplenie "zepsuc" juz w fazie jego wykonywania.

Przy inwestycji w dom czesto traca znaczenie argumenty ekonomiczne. Widzialem chociazby ceny elementow wykonczenia domu. Ale my tutaj chyba skupiamy sie jednak na ekonomii danego rozwiazania. Godzac sie na usuniecie ekonomii z pola widzenia mial bym pewnie 20cm "grafitu", piane tej samej grubosci na poddaszu okna 4 szyby w arstwie ocieplenia, super zaprojektowana i wykonana WM + GGWC i pompe GW 5kW do grzania w tanim pradzie + solary na dachu.
To takie rozwazania w stylu czy lepiej byc pieknym i mlodym, czy starym i brzydkim.

tereska77
03-02-2014, 23:11
To dlaczego nie dałas 20 cm grafitowego?, pozostałe elementy jak najbardziej, ia ile na podłodze styropianu?

Napisalam "zamiast" tylko dla porownania bialego z grafitowym. Balam sie, ze 20cm bedzie za duzo wizualnie, ze wneki okienne beda za glebokie. Buduje na odleglosc, wiec nie moglam tego sprawdzic i nie chcialam ryzykowac.

Co do podlogi, to przyznaje od razu, ze dalam ciala:sick: Douczam sie na forum przed kazdym kolejnym etapem budowy i niestety nie przewidzialam wczesniej zwiekszenia izolacji. Jest tylko 12cm. Wiecej sie nie dalo, bo okna byly juz zamontowane.

tereska77
03-02-2014, 23:15
Tak samo myszy moga zezrec styro ...

Moj maz ogolnie malo sie udziela przy tym naszym budowaniu, ale te myszy mu spokoju nie dawaly i musialam tysiac razy przypominac wykonawcy, zeby nie zapomnial o listwach startowych:D Nie wiem czy to faktycznie zabezpiecza przed myszami, ale listwy mamy:rolleyes:

asolt
03-02-2014, 23:17
Napisalam "zamiast" tylko dla porownania bialego z grafitowym. Balam sie, ze 20cm bedzie za duzo wizualnie, ze wneki okienne beda za glebokie. Buduje na odleglosc, wiec nie moglam tego sprawdzic i nie chcialam ryzykowac.

Co do podlogi, to przyznaje od razu, ze dalam ciala:sick: Douczam sie na forum przed kazdym kolejnym etapem budowy i niestety nie przewidzialam wczesniej zwiekszenia izolacji. Jest tylko 12cm. Wiecej sie nie dalo, bo okna byly juz zamontowane.

To co maja powiedziec ci którzy dali 30 cm? ze mają okienka strzelnicze jak w bunkrze?, a podłoga, szału nie ma, a poprawic sie juz nie da

asolt
03-02-2014, 23:20
Tak samo myszy moga zezrec styro a kuny "zbeltac" welne na poddaszu, jak sie moze pompa zepsuc. Nie wspomne juz o tym, ze niejeden wykonawca moze to docieplenie "zepsuc" juz w fazie jego wykonywania.

Przy inwestycji w dom czesto traca znaczenie argumenty ekonomiczne. Widzialem chociazby ceny elementow wykonczenia domu. Ale my tutaj chyba skupiamy sie jednak na ekonomii danego rozwiazania. Godzac sie na usuniecie ekonomii z pola widzenia mial bym pewnie 20cm "grafitu", piane tej samej grubosci na poddaszu okna 4 szyby w arstwie ocieplenia, super zaprojektowana i wykonana WM + GGWC i pompe GW 5kW do grzania w tanim pradzie + solary na dachu.
To takie rozwazania w stylu czy lepiej byc pieknym i mlodym, czy starym i brzydkim.

Kuny tak samo mogą zepsuc 20 jak 40 cm wełny co nie oznacza zeby jej w ogole nie stosować. Natomiast prawdopodobienstwo przeglądów , napraw i w koncu wymiany zuzytej pompy duzo, duzo wieksze od zjedzenia styro przez myszy, w zasadzie wszyscy forumowicze mają takie ocieplenie a myszach sie mało słyszya jezeli są to incydentalne przypadki, a o pompach tak jakby częsciej.

Pyxis
03-02-2014, 23:31
Kuny tak samo mogą zepsuc 20 jak 40 cm wełny co nie oznacza zeby jej w ogole nie stosować. Natomiast prawdopodobienstwo przeglądów , napraw i w koncu wymiany zuzytej pompy duzo, duzo wieksze od zjedzenia styro przez myszy

To samo mozna odniesc do urzadzenia grzewczego jakim jest pompa ciepla. To, ze sie moze zepsuc nie oznacza, ze mamy wogole jej niestosowac.
Jak w kazdym dzialaniu tak i tutaj wazny jest rozsadek, a nie mentalnosc "leminga" (zrobie tak, bo "wszyscy" tak robia).

Przy gruntowce nie mam zadnych "przegladow". Ewentualnej interwencji wymaga jedynie jej awaria. Wez tez pod uwage, ze po tych 15 czy 20 latach pompa na siebie zarobi z nawiazka i nawet opcja jej calkowitej wymiany nie powinna byc finansowa tragedia.

klaudiusz_x
03-02-2014, 23:32
Z tym 20cm styro to nie jest źle.
Ściany mam 24cm, styro 20cm.
Okna lekko wysunięte do zewnątrz parapet mam na 22,5cm (zewnętrzny).
Nie widać z zewnątrz taK grubego ocieplenia.
Jedynie co można zauważyć, to cokół.
10cm u mnie.
Nie mam listwy startowej. Zamiast niej dałem cienką blachę aluminiową by szkodniki nie przeszły z dolnej części na elewację.
Jednak dla myszykażda dziurka jest okazją.
Coś znajdą i wejdą.

Pyxis
03-02-2014, 23:34
Jednak dla myszykażda dziurka jest okazją.

Znam paru takich i wcale nie wygladaj jak myszy. ;)

tereska77
03-02-2014, 23:37
To co maja powiedziec ci którzy dali 30 cm? ze mają okienka strzelnicze jak w bunkrze?, a podłoga, szału nie ma, a poprawic sie juz nie da

No niestety, za pozno sie zorientowalam.

asolt mnie tu ostro krytykuje, wszystko zle zrobilam:P a ja tak sie staralamhttp://forum.barcis.pl/images/smilies/rozpacz.gif

asolt
03-02-2014, 23:41
To samo mozna odniesc do urzadzenia grzewczego jakim jest pompa ciepla. To, ze sie moze zepsuc nie oznacza, ze mamy wogole jej niestosowac.


Nie, ja sie odniosłem to Twojego stwierdzenia o ponad standartowej grubosci wełny, ona (ta grubsza wełna) jest tak samo narazona na kunę ja welna 20cm, podnoszenie argumentu kuny przeciw grubej warstwie welny nietrafione, ja wiem ze są to potyczki słowne nie będace meritum sporu, ale lubie dokładnosc.
Wracajac do statystyk uszkodzen pompy i ilosci uszkodzen izolacji przez myszy i kuny twierdzę ze posiadacze pomp są bardziej narazeni na awarie, uszkodzenia,przeglady i wymiany pomp niz na uszkodzenia izolacji termicznej domu. Nie podeprę tego liczbami, ale czytajac wypowiedzi uzytkowników i instalatorów (rozmawiając z nimi) mam pewien pogląd na te ilosci, nie mam natomiast zadnych danych odnosnie uszkodzen izolacji z czego wnioskuje ze jest to marginalne zjawisko.

asolt
03-02-2014, 23:42
No niestety, za pozno sie zorientowalam.

asolt mnie tu ostro krytykuje, wszystko zle zrobilam:P a ja tak sie staralamhttp://forum.barcis.pl/images/smilies/rozpacz.gif

Ja nie krytykuje, tylko zwracam uwagę ze mogło byc lepiej

klaudiusz_x
03-02-2014, 23:45
nie mam natomiast zadnych danych odnosnie uszkodzen izolacji z czego wnioskuje ze jest to marginalne zjawisko.

Być może badanie kamerą termowizyjną dało by pewien obraz.
Należy pamiętać, że większość z domów, ma minimalną izolację termiczną.
Takie kanały od myszy, teoretycznie powinny być widoczne.

tereska77
03-02-2014, 23:47
Ja nie krytykuje, tylko zwracam uwagę ze mogło byc lepiej

Zraniles moje uczucia:cry:

Pyxis
03-02-2014, 23:52
Nie, ja sie odniosłem to Twojego stwierdzenia o ponad standartowej grubosci wełny, ona (ta grubsza wełna) jest tak samo narazona na kunę ja welna 20cm, podnoszenie argumentu kuny przeciw grubej warstwie welny nietrafione,

Ja sie odnosilem do jej "bezawaryjnosci", a nie grubosci. Tez lubie scislosc.




Wracajac do statystyk uszkodzen pompy i ilosci uszkodzen izolacji przez myszy i kuny twierdzę ze posiadacze pomp są bardziej narazeni na awarie, uszkodzenia,przeglady i wymiany pomp niz na uszkodzenia izolacji termicznej domu. Nie podeprę tego liczbami, ale czytajac wypowiedzi uzytkowników i instalatorów (rozmawiając z nimi) mam pewien pogląd na te ilosci, nie mam natomiast zadnych danych odnosnie uszkodzen izolacji z czego wnioskuje ze jest to marginalne zjawisko.

Ja nie znam nikogo, komu padla by pompa ciepla, ale znam osobiscie osobe, ktorej jeszcze w fazie budowy w dociepkeniu skosow zalegly sie kuny. Tylko co z tego?
Na forum tez czytalem o nierownej walce z takimi "szkodnikami".
http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=1347135
A co z "zepuciem" izolacji przez wykonawcow? To taka rzadkosc?

tereska77
03-02-2014, 23:57
Panowie powrocmy do mojego pytania! Jaka pompa ciepla dla Tereski? Ktore firmy powinnam brac pod uwage?
- Viessmann
- Nibe
- Ecopower
- Ekontech
- Danfoss

L_Zappa
05-02-2014, 10:56
Panowie powrocmy do mojego pytania! Jaka pompa ciepla dla Tereski? Ktore firmy powinnam brac pod uwage?
- Viessmann
- Nibe
- Ecopower
- Ekontech
- Danfoss

Chętnie bym się podłączył do pytania, z tym że mnie interesuje raczej NIBE i DANFOSS - 14 kW.

rwojtek
06-02-2014, 07:46
:bash: w naszej strefie klimatycznej?
Oczywiście jeśli tereska77 podwoi grubośc swego styropianu na wszystkich przegrodach!

oberwatorPC
06-02-2014, 11:17
http://www.daikin.be/docs/ECPEN14-730_Daikin%20Altherma%20ground%20source%20heat%20p ump.pdf

Nie wiem czy sa juz w PL.
No i nie bedzie za 12999:- ;)
Ale moze fajnie dolozyc do zestawienia PC :)

A znasz może cenę tego urządzenia - bardzo ciekawie wygląda

rwojtek
06-02-2014, 13:46
No... A dlaczego w PL strefie klimatycznej miala by nie dzialac... Moze mocno o ten mur walnoles..
Ale chetnie poslucham

Bo rozumiem ze reszta PC wymieniona bedzie OK w naszej strefie... akurat ta sie nie nadaje :D

Poczytaj/doczytaj sobie jakie temperatury występują w ciągu zimy np. u mnie w Białymstoku a jakie np. we Wrocławiu. Policz sobie jakie zapotrzebowanie na ogrzewanie wyjdzie dla takiego samego domu w tych dwóch miastach. U mnie -20 2 dzień to nie jest jeszcze zimno, ja wtedy zakładam dopiero sweter :p
dopisałem:
A Zambrów czy Łomża to rzut kotletem ode mnie.

tereska77
06-02-2014, 13:59
:bash: w naszej strefie klimatycznej?
Oczywiście jeśli tereska77 podwoi grubośc swego styropianu na wszystkich przegrodach!

Podwoic??? Oszalales chyba!
Fakt, w podloge moglam dac wiecej, ale za pozno o tym pomyslalam. Gdybym miala taka mozliwosc, to dalabym 20cm.
A co do scian, to powiedz szczerze, ocieplilbys dom styropianem grafitowym grubosci 30cm???
Pomijac kwestie wizualne;) Za sam styropian zaplacilam troche ponad 7tys, czyli chcac dac te 30cm, musialabym na ocieplenie dolozyc pewnie jeszcze jakies 10tys. zl.

map78
06-02-2014, 13:59
Poczytaj/doczytaj sobie jakie temperatury występują w ciągu zimy np. u mnie w Białymstoku a jakie np. we Wrocławiu. Policz sobie jakie zapotrzebowanie na ogrzewanie wyjdzie dla takiego samego domu w tych dwóch miastach. U mnie -20 2 dzień to nie jest jeszcze zimno, ja wtedy zakładam dopiero sweter :p
dopisałem:
A Zambrów czy Łomża to rzut kotletem ode mnie.

Pompa, którą linkował Varme, to pompa G/W, Ty pewnie myślałeś, że skoro Daikin to pompa P/W.
W Twoim klimacie i powietrzne dają radę, to dlaczego gruntowy Daikin ma być gorszy od gruntowego Dafossa, czy Nibe?

Ups:) sorry Varme - widzę, że się spóźniłem:)

tereska77
06-02-2014, 14:01
Poczytaj/doczytaj sobie jakie temperatury występują w ciągu zimy np. u mnie w Białymstoku a jakie np. we Wrocławiu. Policz sobie jakie zapotrzebowanie na ogrzewanie wyjdzie dla takiego samego domu w tych dwóch miastach. U mnie -20 2 dzień to nie jest jeszcze zimno, ja wtedy zakładam dopiero sweter :p
dopisałem:
A Zambrów czy Łomża to rzut kotletem ode mnie.

W Lomzy troche cieplej niz w Bialymstoku:lol2:

rwojtek
07-02-2014, 06:48
Przepraszam, faktycznie myślałem, że jak Daikin to musi być P/W :)

Do tereska77: gdybym budował jeszcze raz (w tej chwili mam SSZ), ściany zewnętrzne nie robiłbym z Lewkowa/25cm a z sylikatów 18cm i dałbym na ścianie nie 20cm grafitu a 25 do 30cm lambda 0,031 na ścianie, 30-40cm 0,038 w podłodze zamiast 20cm i 50cm zamiast 40cm na stropie. Koszt styropianu jest niewielki w porównaniu z innymi rzeczami na budowie. Płacisz raz a izoluje Ciebie od zimna i gorąca długo długo.
Pozdrawiam :yes:

P.S.
W Łomży faktycznie jest cieplej niż w Białymstoku - jak nie ma żadnych anomalii pogodowych to jest tam 1 (!) stopień cieplej.

tereska77
07-02-2014, 07:39
...gdybym budował jeszcze raz...

No i widzisz, do tego sie wszystko sprowadza. Gdybym ja budowala jeszcze raz, to tez zrobilabym kilka rzeczy inaczej. Ale nie ma co gdybac. Jest, jak jest i za pozno na zmiany.

Powrocmy do tematu:)
Jestes z Bialegostoku, wiec moze moglbys mi pomoc. Wiesz moze cos o przedstawicielu Ekontechu? Macie jeszcze w Bialym Danfoss i Nibe, jakiekolwiek informacje mile widziane:yes:

rwojtek
07-02-2014, 13:36
Poczytaj może troszeczkę wątek z dwóch, trzech poprzednich lat - pompy ciepła spostrzeżenia i uwagi. Może dojdziesz do wniosku, że nie warto przepłacać za PC kupując tzw. sprzęt markowy. Ja u siebie będę montował Ecopower C9 i myślę, że nie będzie źle, a napewno zaoszczędzę w ten sposób trochę.
Chcąc zamontować PC firmy Nibe uzbroj się w cierpliwość jeśli chodzi o ustawienia. Stopniominuty nie każdy rozumie :p
Danfoss również za drogi, jest jeszcze przedstawiciel AlphaInnotec. Fajne pompy tylko właściciel firmy nie za bardzo kuma po co chciałbym przewymiarować pompę :sick:
Przedstawiciela Ekontechu nie znam, ale myślę że możesz z nim skontaktować się telefonicznie w sprawie oferty. Potem pochwal się tu na forum co Ci powiedział. Sprawdzimy czy nie wciskał kitu :bye:

tereska77
08-02-2014, 13:19
Poczytaj może troszeczkę wątek z dwóch, trzech poprzednich lat - pompy ciepła spostrzeżenia i uwagi. Może dojdziesz do wniosku, że nie warto przepłacać za PC kupując tzw. sprzęt markowy. Ja u siebie będę montował Ecopower C9 i myślę, że nie będzie źle, a napewno zaoszczędzę w ten sposób trochę.
Chcąc zamontować PC firmy Nibe uzbroj się w cierpliwość jeśli chodzi o ustawienia. Stopniominuty nie każdy rozumie :p
Danfoss również za drogi, jest jeszcze przedstawiciel AlphaInnotec. Fajne pompy tylko właściciel firmy nie za bardzo kuma po co chciałbym przewymiarować pompę :sick:
Przedstawiciela Ekontechu nie znam, ale myślę że możesz z nim skontaktować się telefonicznie w sprawie oferty. Potem pochwal się tu na forum co Ci powiedział. Sprawdzimy czy nie wciskał kitu :bye:

Robilam juz kilka podejsc do tego watku, ale po prostu nie da sie tego przeczytac:bash: Ponad 1200 stron, z czego polowa nie na temat:rolleyes:

AlphaInnotec jest w Bialymstoku??? Nie znalazlam nic na ten temat w internecie:confused:
Do przedstawiciela Ekontechu na pewno sie odezwe, jeszcze ta Nibe mi po glowie chodzi, chociaz jak napisales o tych ustawieniach, to moze byc problem:D
A powiedz mi jeszcze, prosze, masz juz jakas oferte na Ecopower? Od nas to najblizszy przedstawiciel chyba z okolic W-wy z tego co pamietam?

rwojtek
09-02-2014, 08:57
AlphaInnotec to firma http://www.ekocieplo.co, szybko odsyłają ofertę jako odpowiedź na formularz z ich strony. Oferta jest całkiem szczegółowa. Instalator Ecopower tak jak piszesz, okolice Warszawy.
P.S.
Jeśli chcesz robić pewne rzeczy na odległość, bo nie ma Ciebie w kraju itp., to lepiej znajdź sobie kkogoś zaufanego i kumatego na miejscu, bo raczej obudzisz się z ręką w...

tereska77
09-02-2014, 12:54
AlphaInnotec to firma http://www.ekocieplo.co, szybko odsyłają ofertę jako odpowiedź na formularz z ich strony. Oferta jest całkiem szczegółowa. Instalator Ecopower tak jak piszesz, okolice Warszawy.
P.S.
Jeśli chcesz robić pewne rzeczy na odległość, bo nie ma Ciebie w kraju itp., to lepiej znajdź sobie kkogoś zaufanego i kumatego na miejscu, bo raczej obudzisz się z ręką w...

Dzieki wielkie! Wypelnilam przed chwila formularz, zobaczymy co mi przesla:)
Robie na odleglosc co sie da, ale wszystko co z pompa zwiazane musi sie odbyc w lipcu, gdy bedziemy w Polsce. Bede wiedziala odpowiednio wczesniej, kiedy konkretnie bedziemy mieli urlop, wiec mysle, ze nie bedzie problemu.

JacekBB
11-02-2014, 10:55
My także mamy w ofercie Alpha Inno-Tec, a także IVT i Danfoss. W razie czego zapraszam do korespondencji. Na naszym profilu Facebook (link po prawej stronie na www.prometeus.co) można znaleźć zdjęcia z kilku instalacji.

rwojtek
11-02-2014, 11:24
I chciałoby się Wam jechać z instalacją na drugi koniec Polski? :no:

JacekBB
11-02-2014, 11:32
A teraz widzę, że jesteś z Białegostoku. ;-) Wybacz, nie zauważyłem... ;-) Obsługujemy Śląsk i Małopolskę ;-)

tereska77
16-02-2014, 14:21
Dostalam oferte na InnoTec, szczegolowa i co bardzo wazne, gwarancja na 5 lat. Cenowo podobnie jak Viessmann, nawet troche tansza.

tereska77
04-03-2014, 17:00
Co jest lepsze, pompa z wbudowanym zasobnikiem na wode czy oddzielny zbiornik???

Liwko
04-03-2014, 17:40
Co jest lepsze, pompa z wbudowanym zasobnikiem na wode czy oddzielny zbiornik???

To zależy ile tej wody potrzebujesz i czy chcesz bardziej wykorzystać tanią taryfę.

map78
04-03-2014, 18:21
Co jest lepsze, pompa z wbudowanym zasobnikiem na wode czy oddzielny zbiornik???

Ciężko to rozpatrywać w kategoriach "lepszości", ale na pewno w razie jakiejś (odpukać) awarii, wymiany, naprawy zarówno jednego jak i drugiego elementu przy osobnych będzie łatwiej i pewnie taniej. Przy ewentualnej konieczności wymiany będziesz również skazana na części zamienne producenta, a te zazwyczaj są drogie, a przy osobnych układach konkurencja na rynku jest duża. Pozdrawiam

RST
12-06-2014, 09:33
Jakie przyjmować realne wartości COP dla pompy gruntowej i powietrznej?
W swoich kalkulacjach przy wyborze pompy przyjmuje
dla PC GW COP - 3,5 a dla PC PW COP - 2,3.

Na działce mam gline wilgotną, zwierciadło wody 1,5 m p.p.t.
Bo jeśli pompę PW można mieć za ok 15 tys.
a pompę GW za ok 18 tys. z kolektorem poziomym
(13 tys pompa polska, 5 tys kolektor poziomy )
to coś czuje, że ogród czeka pewna rewolucja.
Oczywiście to ceny szacunkowe bez robocizny, armatury połączeniowej i bojlera CWU.
Przyjmuje że w/w koszty będą podobne i wyniosą ok 6 tys.

Pytanie do użytkowników PC czy COP gruntowej jest realnie na tyle wyższy, że warto trochę dopłacić i
"przeorać" ogród.. ?
Rocznie dom ma zużywać ok 7000 kWh na CO.

Pyxis
12-06-2014, 09:47
Wartosci COP (SPF - bo chyba o to dokladnie chodzi) przyjmujesz sredniopesymistyczne. IMHO do kalkulacji moga byc, bo lepiej w te strone niz optymistycznie.

Co do PW vs. gruntowka, to nie tylko COP tu gra role, ale np. tez mozliwosci wykorzystania taniej taryfy oraz pewien rodzaj "bezpieczenstwa" przy niskich temperaturach. Twoje DZ przez caly seon bedzie powyzej zera (zreszta m asz idealne warunki na plaskie DZ). Nie masz tez halasujacego i zalodzajacego sie urzadzenia kolo budynku. Majac mozliwosc instalacji gruntowki nigdy bym sie nie zdecydowal na PW.

W fazie budowy przeoranie ogrodka w celu zakopania DZ to zaden problem. Jeden dzien pracy koparki.

fachman19
13-06-2014, 07:26
Co do PW vs. gruntowka, to nie tylko COP tu gra role, ale np. tez mozliwosci wykorzystania taniej taryfy .
Akurat PW ma większe możliwości wykorzystania drugiej taryfy.A z .resztą się zgadzam

RST
13-06-2014, 08:29
Akurat PW ma większe możliwości wykorzystania drugiej taryfy.A z .resztą się zgadzam
Myślałem, że odwrotnie.
Wg tego co się dowiedziałem PW "ciągnie" więcej prądu II taryfie bo powietrze w nocy zimniejsze...
A gruntówka ma cały czas podobną temperaturę niezależnie od pory dnia.
Idąc dalej gruntówka będzie mogła lepiej wykorzystać II taryfę.
Dobrze kombinuje?
Czy chodzi o to, że PW lepiej wykorzysta cieplejsze dni zimowe.?

Liwko
13-06-2014, 09:18
Myślałem, że odwrotnie.
Wg tego co się dowiedziałem PW "ciągnie" więcej prądu II taryfie bo powietrze w nocy zimniejsze...
A gruntówka ma cały czas podobną temperaturę niezależnie od pory dnia.
Idąc dalej gruntówka będzie mogła lepiej wykorzystać II taryfę.
Dobrze kombinuje?


Bardzo dobrze kombinujesz.
Gruntówki są sprawniejsze, trwalsze i pozbawione wad powietrznych. Do tego wcale nie muszą być od nich droższe. Wszystko trzeba odnieść do konkretnych warunków.

Liwko
13-06-2014, 09:19
Akurat PW ma większe możliwości wykorzystania drugiej taryfy.

:jawdrop:

Pyxis
13-06-2014, 09:35
Myślałem, że odwrotnie.
Wg tego co się dowiedziałem PW "ciągnie" więcej prądu II taryfie bo powietrze w nocy zimniejsze...
A gruntówka ma cały czas podobną temperaturę niezależnie od pory dnia.
Idąc dalej gruntówka będzie mogła lepiej wykorzystać II taryfę.
Dobrze kombinuje?
Czy chodzi o to, że PW lepiej wykorzysta cieplejsze dni zimowe.?

Nie, chodzi o to, ze fachman instaluje pompy PW. :)

RST
13-06-2014, 10:15
Jak żyć Panie Premierze?
Dobrze jest zasięgnąć opinii o rzeczach, które chcemy kupić.
Tylko przez ile dzielić informację, które czytamy na tym forum?
Czasem im dłużej czytam FM tym chętniej "wyrzucam" przeczytane tu wiadomości i chwytam kalkulator.
Idea dzielenia się doświadczeniami i wiedza na FM jak najbardziej słuszna
ale co nam po tej idei jak forum zmieniło się na slogany reklamowe... :mad:

Liwko
13-06-2014, 10:55
Z jakich okolic wlkp jesteś?

map78
13-06-2014, 11:51
Jak żyć Panie Premierze?
Dobrze jest zasięgnąć opinii o rzeczach, które chcemy kupić.
Tylko przez ile dzielić informację, które czytamy na tym forum?
Czasem im dłużej czytam FM tym chętniej "wyrzucam" przeczytane tu wiadomości i chwytam kalkulator.
Idea dzielenia się doświadczeniami i wiedza na FM jak najbardziej słuszna
ale co nam po tej idei jak forum zmieniło się na slogany reklamowe... :mad:

Na forum są zarówno użytkownicy, sprzedawcy jak i poszukujący informacji. Nikt nie udzieli Ci konkretnej informacji - zdecydować musisz sam, jak to w życiu bywa;) Użytkownicy danych systemów będą je chwalić jeśli są z nich zadowoleni, sprzedawcy będą chwalić wszystko co sprzedają:) a Ty musisz myśleć, analizować i podejmować Swoje decyzje;)
Żeby Ci to jeszcze trochę utrudnić to napiszę Ci, że ja jestem z kolei zadowolonym użytkownikiem pompy powietrznej i zdecydowanie mogę polecić takie rozwiązanie:yes:

RST
13-06-2014, 13:48
Z jakich okolic wlkp jesteś?
Leszno

RST
13-06-2014, 13:59
Map78 nie utrudniasz :)
Wiadomo, że sam podejmę decyzję. Korzystniej bedzie dla mnie i innych użwytkowników jeśli bedzie to wynik własnych przemyśleń i merytorycznej dyskusji a takiej coraz mniej na fm.

mkm silesia
14-06-2014, 10:42
Map78 nie utrudniasz :)
Wiadomo, że sam podejmę decyzję. Korzystniej bedzie dla mnie i innych użwytkowników jeśli bedzie to wynik własnych przemyśleń i merytorycznej dyskusji a takiej coraz mniej na fm.

Co do merytorycznej dyskusji pamiętaj że część niby użytkowników to tak zwany marketing szeptany czyli marketingowcy udający zadowolonego użytkownika być może nawet nie pracownicy producenta pomp ale osoby mające z producentem umowę na takie działania( w tym np. odpowiednia cena pompy do swojego domu itd.).
Tutaj masz przykład jak to się odbywa na "szczeblu rządowym" czyli pranie mózgu za twoje własne pieniądze (podatki).
http://pej.cz/Rzad-placi-z-naszych-podatkow-za-dobra-opinie-w-Internecie-a7279

Co do opinii o instalatorach to na tym forum panuje przekonanie że instalator to taki swoisty kamikadze co robi instalacje tylko po to aby mieć z nią kłopot i bron boże żeby nie trafił się klient z polecenia.
Może handlowiec będzie wciskał co tam ma do sprzedania ale instalator robiąc byle co byle jak podcina gałąź na której siedzi a wierz mi że klienci "z polecenia" to duża część zamówień.

Liwko
14-06-2014, 11:04
I uważaj na mkm silesia, to ukryty instalator i sprzedawca PC. Może wcisnąć ci każdy kit a ty będziesz myślał, że to jedynie zadowolony forumowicz.

mkm silesia
14-06-2014, 11:10
I uważaj na mkm silesia, to ukryty instalator i sprzedawca PC. Może wcisnąć ci każdy kit a ty będziesz myślał, że to jedynie zadowolony forumowicz.

na pewno nie ukryty ale miło czytać że nożyce się odezwały po uderzeniu w stół :bye:

Pyxis
14-06-2014, 11:11
Może handlowiec będzie wciskał co tam ma do sprzedania ale instalator robiąc byle co byle jak podcina gałąź na której siedzi a wierz mi że klienci "z polecenia" to duża część zamówień.

A jak by sie lapalo nieciekawa opinie "z polecenia" na Gornym Slasku, to zawsze mozna polowic jeleni na forum. ;)

mkm silesia
14-06-2014, 11:14
no proszę i już (prawie) komplet "ukrytych łowców " stanął dzielnie do walki :D
szóstka za czas reakcji

Pyxis
14-06-2014, 11:17
no proszę i już komplet "ukrytych łowców " stanął dzielnie do walki :D

W tym temacie pewnie mogl bys byc moim mentorem. :D

Na forum Cie "zdemaskowali" (pilnujemy Cie, pilnujemy), poczta pantoflowa zniechecila klientow, moze czas na emeryturke?

Liwko
14-06-2014, 11:22
na pewno nie ukryty ale miło czytać że nożyce się odezwały po uderzeniu w stół :bye:


Raczej nóż mi się otwiera jak widzę jak próbujesz łowić naiwniaków. Takiego jak ty olał bym grubym moczem.

mkm silesia
14-06-2014, 11:23
a kiedy to niby ukrywałem że montuje pc nie bądź śmieszny boli cię że demaskuje takich marketingowców szeptanych jak ty :)

mkm silesia
14-06-2014, 11:27
Raczej nóż mi się otwiera jak widzę jak próbujesz łowić naiwniaków. Takiego jak ty olał bym grubym moczem.

A w jaki sposób moja wypowiedź mogła skutkować złowieniem w dodatku osoby daleko od mojego "rejonu działania" ten atak potwierdza tylko to o czym pisałem gratulacje przez to demaskujecie się

Pyxis
14-06-2014, 11:32
Sepy zataczaj tym szersze kola, im mniej padliny na sawannie. ;)

mkm silesia
14-06-2014, 11:36
dlatego łowisz w całej Polsce i w dodatku pod przykrywką :D
ja się nie ruszam poza Śląsk dla ścisłości Górny

Pyxis
14-06-2014, 11:37
Nie obawiaj sie. Jestes na szczycie piramidy pokarmowej. Trafi Ci sie w koncu jakas slabsza sztuka (tylko jeszcze doprecyzuj rejon i podaj nr tel). :)

fachman19
14-06-2014, 13:37
Ciekawe zjawisko.Każdy instalator tu na FM jest tępiony i uważany za oszusta.Jakoś trudno jest przekazać własne opinie bez posądzenia o złą wole.
Ideałem jest użytkownik (klient).
Ale ,żeby stać się użytkownikiem trzeba skorzystać z oszusta .Zastanawiam , się w jakim celu.
Zastanówcie się Panowie nad takim traktowaniem siebie na wzajem.
Dla fachowca klient też może być potencjalnym oszustem.Powierzamy mu drogie urządzenia i czekamy na pieniądze.Więc obawiając się o brak zapłaty stosują tańsze materiały.Nawet podświadomie.Bo a nuż nie zapłaci.
Ja uważam ,że najlepsza jest współpraca i zaufanie.
Prawdą jest też to ,że popełniamy błędy .Ale kto ich nie popełnia

M.Krk
14-06-2014, 14:31
Ciekawe zjawisko.Każdy instalator tu na FM jest tępiony i uważany za oszusta.Jakoś trudno jest przekazać własne opinie bez posądzenia o złą wole.
Ideałem jest użytkownik (klient).
Ale ,żeby stać się użytkownikiem trzeba skorzystać z oszusta .Zastanawiam , się w jakim celu.
Zastanówcie się Panowie nad takim traktowaniem siebie na wzajem.
Dla fachowca klient też może być potencjalnym oszustem.Powierzamy mu drogie urządzenia i czekamy na pieniądze.Więc obawiając się o brak zapłaty stosują tańsze materiały.Nawet podświadomie.Bo a nuż nie zapłaci.
Ja uważam ,że najlepsza jest współpraca i zaufanie.
Prawdą jest też to ,że popełniamy błędy .Ale kto ich nie popełnia


To nie tak
Ludzie dziwni tak to nazwę są i tutaj i tutaj, zresztą wielu z nas stoi po jednej jak i po drugiej stronie, chodź przyznaję że często mam ochotę dać sobie spokój i zatrudnić się gdzieś, często mi się zdarza że ludzie idą do innej firmy bo taniej o 100-200zł. przy inwestycji za 5-8 tyś, mają prawo i owszem tylko że później oczekują że naprawi im to ktoś z doświadczeniem i dobrze za te 200zł. Co zrobić taki kraj ale dla mnie jedyny

Pyxis
14-06-2014, 16:50
Ciekawe zjawisko.Każdy instalator tu na FM jest tępiony i uważany za oszusta.

Kiedy byles tu tepiony i uwazany za oszusta (nie licze bana od admina)?

Silesia napisal tyle bzetow w temacie pomp ciepla, ze ja nie traktuje go jak fachowca. On napisze kazda brednie, ktora moze mu (przynajmniej teoretycznie) zlapac klienta na forum. Na ch...j mi "opinia" takiego instalatora i dlaczego mam ja wysoko cenic?

fachman19
14-06-2014, 17:09
Nie widzisz ,że najważniejszym argumentem jest to ,ze ktoś handluje .I to przesądza o jego złej woli.
Z założenia na pewno oszuka.
A nie można przyjąć ,że instalator uważa za dobre i dlatego sprzedaje i montuje.?
Przecież klient ma bardzo mocną ochronę prawną w stosunku do sprzedawcy.Źle wykonana robota to problem sprzedawcy.Zawsze przegra.
Jaki interes ma sprzedawca ,żeby włóczyć się po sądach.

mkm silesia
14-06-2014, 17:09
Napisał gość oszukujący w temacie:
- "wielkości" ogrzewanego obiektu
- rzeczywistego cop pompy ( co wyszło bo producent nie mógł " naciągnąć " dtr )
Reszty nie obserwuje bo mi za to nie płacą

M.Krk
14-06-2014, 17:23
ja często tracę bo uczciwie informuję, ale to inwestor ma rację,
jak szukałem PC dla siebie to mi nawet nie powiedzieli że są takie co pójdą na grzejnikach a orientowali się w temacie na pewno
więc czytałem wszystko co mi się napatoczyło i wybrałem, czy dobrze to się okaże bo wybór padł na mało popularne rozwiązanie, ale mam tak dość kopciucha że jak wyjdę cenowo porównywalnie do węgla to będę szczęśliwy

Pyxis
14-06-2014, 18:47
Nie widzisz ,że najważniejszym argumentem jest to ,ze ktoś handluje.

Nie. Tutaj najwazniejszym argumentem jest wypisywanie marketingowych bredni i braki w wiedzy, lub swiadome przeinaczanie roznych informacji. Irytuje mnie (i chyba nie tylko mnie jak widac), jak taki instalator ma reszte forumowiczow za kmiotow bez szkoly. :)

M.Krk
14-06-2014, 19:21
Sa sa... nie bedzie to tak samo efektywne jak ogrzewanie podlogowe... ale na rachunki nie narzekam.
A co wybrales... bo chyba przegapilem... ;)

to nie tajemnica ale zaraz będzie że reklamę robię, jest to monoblok dość krytykowany tutaj, ale to dla mnie nie problem jakoś zabezpieczę przed mrozem, dla mnie ma znaczenie że da 55 stopni, oczywiście moja instalacja jest dość prymitywna może nawet archaiczna bo wy macie inwertery zawory 3d a ja zwykły bufor, możesz mniej więcej określić jakie masz koszty ?

fachman19
15-06-2014, 05:55
Czekaj... to powiezyl bez zadnej zaliczki i umowy?
I idac dalej zalozeniami fachowca to klienci ktorzy placa bez gadania, ba moze nawet negocjacji cen sa oszukiwani... bo fachowiec ma zle doswiadczenie i obawy? :o
I uczciwi klienci maja rekompensowac fachowcowi tych nieuczciwych?
Nie bylem swiadomy takiej taktyki.
Jakiej taktyki?
Patrz co piszesz.
Jak fachowiec chce zaliczkę to zbrodniarz i oszust.
Umowa- Spróbuj ją wyegzekwować w Polsce.
A co to znaczy "rekompensować ma uczciwy klient" ?
Straty trzeba pokryć z zarobku.A zarobek to chyba nie zbrodnia.
Skoro zarabiam u klienta to w pewnym sensie on to pokrywa.
A to ,że "fachowiec " złe doświadczenie niczym się nie różni od doświadczenia klientów.
Mam takie podejrzenie ,że jedni i drudzy to tacy sami ludzie.
Ale jako fachowiec pewno sie mylę:D

fachman19
15-06-2014, 06:05
Nie. Tutaj najwazniejszym argumentem jest wypisywanie marketingowych bredni i braki w wiedzy, lub swiadome przeinaczanie roznych informacji. Irytuje mnie (i chyba nie tylko mnie jak widac), jak taki instalator ma reszte forumowiczow za kmiotow bez szkoly. :)
Co to są marketingowe brednie ?
Czy dane techniczne.
Ty kwestionujesz takie informację i podajesz swoje odczucia jako miarodajne.Popierasz je obraźliwymi sformułowaniami .
Dlaczego uważasz ,że ktoś uważa innego za "kmiota bez szkoły".
Czy jesteś w stanie przyjąć ,że ktoś podaję informacje jakie dostał od producenta .A podanie nieprawdy przez producenta to niezgodność z umową .
Oczywiście zdarza się i tak ,ale to sytuacje wyjątkowe ,przynajmniej w moim świecie.
Mam wielu kolegów instalatorów ,nie słyszałem nigdy ,żeby któryś opowiadał ,że udało mu się kogoś naciągnąć .
Raczej pytają jak zrobić dobrze

M.Krk
15-06-2014, 07:10
7300kWh to srednia z 4 ostatnich lat, a wiec miarodajna. CO i CWU dla rodziny 2+2, na 150m2, w domu z lat 80'. Calkowita ilosc wody /mies ca 11-12m3
temp na grzejnikach 45- (60-65*).
Na pietrze PC P/P jako A/C i na chlodne noce wiosenno/jesienne .... do dzis od 10/2010 2455kWh ( nie byla konieczna... ale chcialem :) )

Jeśli tak wyjdzie w moim domu to będę w pełni szczęścia, 500zł. taniej od węgla super, czytałem że Ty masz tego super D i to może być plus ja mam zwykłą 14 kw ale myślę że tragedii nie będzie mam sporo grzejników, teoretycznie na 40stopni i może teoria nie odbiegnie zbyt daleko od praktyki

Dzięki za informację

Pyxis
15-06-2014, 08:02
Co to są marketingowe brednie ? [...]
Dlaczego uważasz ,że ktoś uważa innego za "kmiota bez szkoły".


W skrocie "prawda obiektywna" wg instalatora pomp PW:
"Na Gornym Slasku pompa PW jest sprawniejsza od gruntowki. Do tego duzo tansza w instalacji".

M.Krk
15-06-2014, 08:37
Nie ma problemu :)
Osobiscie nie mam porownania z weglem, Wiem ze sasiedzi w roku z normalna zima ( a potrafi u nas byc i -25*C w porywach a -15*C to zaden ewenement ) potrzebowali ( samo CO )w identycznym domu ale lepiej ocieplonym, z lepszymi oknami... koza i 21*C ( u nas 22*C ) w wewnatrz. 52GJ , a wiec jakies 14400kWh. Ale tak moze nie ma co porownywac.
Ocieplenie domu to 5-10cm styropian na zewnatrz, 3 cm od gruntu i 40cm izolacji stropu. Konstrukcja w pelni betonowa.

Nie wiem czy super D, ale sie sprawdza... na tamta chwile nie bylo zbytnio alternatyw, przynajmniej niedoczytalem i nie znalazlem.
W perspektywie czasu moglem kupic 11kW zamiast 14kW. Moc i tak w kazdej 11,14,16kW spada do 9-10kW.
W najzimniejsze dni ( -20*C ) PC pobiera 2,5-3kW podczas 1h pracy.
:)

Twoja ma chyba leprze parametry, moja 14kw pobiera 3,6kw nominalnie
dom natomiast to 140 metrów, pustak żużlowy 2 x w środku styropian 5cm, mur ma około 50cm w sumie, poddasze to tylko 15cm wełny bardzo dobrej na tamte lata ale tylko 15cm, dom jest podpiwniczony i tam jest jeden grzejnik.
Jeden sezon taki normalny był zasilany z pieca na eko z sąsiedniego budynku, woda na zasilaniu miała 45 do 50 stopni w domu było cieplutko i to była normalna zima i tylko ten jeden sezon a inne to zwykły piec 11kw i minimum 4 tony węgla zima plus ciepła woda poza sezonem,
właściwie to ja szukałem sposobu na ciepłą wodę w lecie i chciałem solary a trafiłem na PC i to do ogrzewania w domu, niestety kupiłem zasobnik pod solary i musiałem go podpiąć pod pompę,.
Teraz jak nigdy czekam na zimę i na zderzenie z rzeczywistością, a po tym co się oczytałem na temat PW i grzejników to nie ukrywam że mam stracha lekkiego, są jeszcze tacy jak Ty i dla tego nie pojadę na skład węgla w tym roku

fachman19
15-06-2014, 09:28
A jak latwo jest realnie mozliwe aby klient egzekwowal cokolwiek w niepoprawnej instalacji? Co jak bledy wyjda po okresie gwarancji ktory w PL nierzadko tylko 3 lata.



To masz bardzo fajnych kolegow. Albo sa szczerzy i solidni ... albo nie lubia sie chwalic, tego nie wiem.
A to ze pytaja jak zrobic dobrze to wspaniale... bo nie jeden by spytal ile mozna zarobic... a nie jak zrobic.

:)

Czy uważasz ,że należy zapłacić po 3 latach ,bo a nuż Cię oszukał.?

.Jak konkurować na rynku gdzie jedynym kryterium jest cena .Nikt nie patrzy na jakość materiałów ,nawet wykształcenie i uprawnienia są nieważne.
Inwestor zatrudnia mechanika samochodowego do montażu instalacji ,a potem krzyczy - Fachowcy są do dupy.
Powiedzcie Panowie kto sprawdził wykształcenie " fachowca"?

Wiele razy pisałem - za proces budowlany odpowiada inwestor ,a jak sie nie zna to niech zatrudni kogoś kto się zna.

'

mkm silesia
15-06-2014, 10:19
W skrocie "prawda obiektywna" wg instalatora pomp PW:
"Na Gornym Slasku pompa PW jest sprawniejsza od gruntowki. Do tego duzo tansza w instalacji".

Konkrety podaj cytat
Prawda obiektywna w twoim wydaniu to oszukiwanie na ogrzewanej podłodze i zawyżone parametry pompy tak bezczelnie że nawet producent ( a producenci razem ze sprzedawcami i instalatorami to oszuści ) podaje niższe

fachman19
15-06-2014, 10:34
W skrocie "prawda obiektywna" wg instalatora pomp PW:
"Na Gornym Slasku pompa PW jest sprawniejsza od gruntowki. Do tego duzo tansza w instalacji".

Ty kilka razy pisałeś ,że pompa gruntowa lepiej wykorzystuje drugą taryfę niż powietrzna .A to nie jest prawda.Jeżeli pc zostały dobrane na te same parametry.

fachman19
15-06-2014, 11:11
O tych materiałach napisałem jako o skutku braku zaufania .Tu tez jest brak konsekwencji.
Klient oczekuje niskiej ceny i najdroższych materiałów.
Nie jest prawdą ,że niema takich przepisów.
Przepisy mówią jasno do prowadzenia robót budowlanych wymagane są uprawnienia budowlane.To ,że prawo jest łamane to inna sprawa.
A co do montażu PC .Powinna być dobrana przez projektanta z uprawnieniami i uruchomiona przez człowieka z uprawnieniami (nie certyfikatem producenta)
Ale ty nie znasz prawa i masz pretensje ,że prawo nie działa

Oczywiście wśród osób z uprawnieniami też można znaleźć błądzących.Ale to mniej prawdopodobne ,niż wśród chłopo-robotników wykonujących kielich do PCpw śrubokrętem

Zigobar
15-06-2014, 11:32
Oczywiście wśród osób z uprawnieniami też można znaleźć błądzących.Ale to mniej prawdopodobne ,niż wśród chłopo-robotników wykonujących kielich do PCpw śrubokrętem
Kielichy na rurach układu chłodniczego śrubokrętem?
Naprawdę widziałeś coś takiego? To połączenie było szczelne?
Przecież kielicharkę można kupić już za stówę.

Pyxis
15-06-2014, 11:36
Konkrety podaj cytat


Chyb snisz, ze bede sie w Twoich bredniach grzebal. Wystarczy mi to co plodzisz on line.

Pyxis
15-06-2014, 11:37
Ty kilka razy pisałeś ,że pompa gruntowa lepiej wykorzystuje drugą taryfę niż powietrzna .A to nie jest prawda.Jeżeli pc zostały dobrane na te same parametry.

No to ja czekam az mnie do tego przekonasz. Naprawde. Podaj jakie masz zalozenia i jak to liczysz.
Jak pompa PW ktora ma nizszy deklarowany SPF od gruntowej moze lepiej poradzic sobie w glownie nocnym zakresie temperatur (najczesciej noca jest chlodniej a w dzien max 2h taniego pradu)?

fachman19
15-06-2014, 11:39
Kielichy na rurach układu chłodniczego śrubokrętem?
Naprawdę widziałeś coś takiego? To połączenie było szczelne?
Przecież kielicharkę można kupić już za stówę.
zaprosili mnie na uruchomienie ,bo wyrwało jak otworzyli zawór.
niedawno proponowano mi uruchomienie układu skręconego na pastę i konopie przykręcone do wymiennika wodnego Pmax 20 bar.
Strasznie mnie zjechali ,ze odmówiłem.
Ale klient chciał najtaniej.Nie było mowy o normalnym wymienniku chłodniczym.Bo za drogi.

wihajster
15-06-2014, 11:45
A co do montażu PC .Powinna być dobrana przez projektanta z uprawnieniami i uruchomiona przez człowieka z uprawnieniami (nie certyfikatem producenta)
Bzdura! Pierwsze OK, dobór, projektant z kwitem. Ale po jakiego grzyba inżynier do uruchomienia?

Masz za mało roboty i marzy Ci się objazdówka po okolicy po 500,- za wizytę????

W interesie producenta urządzenia jest zapewnienie dobrych parametrów co się wiąże z poprawnym montażem. Po to są szkolenia serwisowe aby ludzi podstaw nauczyć. Nie mówię o szkoleniach instalatorów tylko szkoleniach serwisowych.

Oczywiście wśród osób z uprawnieniami też można znaleźć błądzących.Ale to mniej prawdopodobne ,niż wśród chłopo-robotników wykonujących kielich do PCpw śrubokrętem

Mam kolegę który przy montażach klimatyzatorów przedmuchiwał układ freonem zamiast próżni. Po technikum chłodniczym czyli wykształcenie kierunkowe.
Dobrze że jesteś tym dobrym fachowcem.
A tu masz swojego kolegę magistra inżyniera (poruszane w innym wątku), co powiesz na takie porady:
"mgr inż. Krzysztof Lis napisał(a):
@pytajacy: technicznie na pewno da się to zrobić. Pytanie tylko, jak wiele tego ciepła ucieknie później do zimy. Obawiam się, że dość sporo.

Można natomiast zrobić sobie duży gruntowy magazyn ciepła, porządnie go zaizolować (np. metr grubości styropianu) i tam trzymać ciepło na zimę. Kosztowne, ale też wykonalne technicznie."
link: http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/regeneracja-dolnych-zrodel-pomp-ciepla/

Nie wspomnę już o wiarygodności podanych przez niego wykresów...

fachman19
15-06-2014, 11:53
A gdzie konkretnie mam te pretensje? Ale prosze pomoz mi i poinformuj.
Jakie uprawnienia musi miec instalator PC w Polsce. Kto je wystawia i na podstawie czego.
Jakie uprawnienia ma miec Projektant do doboru PC? :o

I nadal mie sie nie podoba ze moge trafic na takiego instalatora jak ty i twoi kumple co ze strachu przed brakiem zaplaty zrobia mi potencjalna instalacje
na najtanszych materialach....
Tyle ze o umowe sam bym sie upomnial ;)

A jak nie masz zaufania to nadal robisz instalacje? Ale sie "zabezpieczasz" bo nie rozumiem...

Uprawnienia energetyczne do montażu urządzeń chłodniczych i elektrycznych w zakresie dozoru i eksploatacji.
A do projektowania projektant z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji wewnętrznych wydawane przez ministra lub teraz wojewodę.
Znowu zarzucasz mi oszustwa ,ale rozumiem .Wynika to z braku kompetencji.
Ja w odróżnieniu od reszty Panów kieruję się zaufaniem do klienta.
A umowa precyzuje dokładnie zakres prac.Inna rzecz ,że klient inaczej interpretuje umowę "bo przecież się nie zna " i wtedy jest problem.
Typowym przykładem jest INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIE.
Klient często uważa ,że to też kotłownia i instalacja wod-kan.

M.Krk
15-06-2014, 11:59
zleceniodawca - zleceniobiorca to tacy sami ludzie i często zamieniają się rolami, umawiam się z kimś na coś i nie potrzebuję umowy, jako wykonawca biorę zaliczkę a jako klient ją płacę, to normalna procedura, gdybym oszukiwał jako firma to nie przetrwał bym blisko 20 lat, a moje nazwisko jest moją firmą, dla klienta to inna sprawa on konkretnej usługi, towaru potrzebuję znacznie rzadziej i może to powoduje że czasem trafiają się kwiatki ale i wśród osób firm też, więc moim zdaniem to zależy od człowieka bo menda to menda i wszystko jedno z której strony jest

fachman19
15-06-2014, 12:16
Nie napisałem nic o inżynierze do uruchomienia ,tylko o uprawnieniach energetycznych (nie budowlanych)

fachman19
15-06-2014, 12:21
Dla jakiej temperatury zewnętrznej sobie życzysz i czy moge posiłkować sie danymi producenta

Pyxis
15-06-2014, 12:32
Dla jakiej temperatury zewnętrznej sobie życzysz i czy moge posiłkować sie danymi producenta

Jesli to do mnie, to dla temperatur sezonu grzewczego (zimniejsza polowa roku) na Gornym Slasku.
Dane przyjmij jakie chcesz, tylko napisz jakie to dane wejsciowe.

fachman19
15-06-2014, 18:29
No to ja czekam az mnie do tego przekonasz. Naprawde. Podaj jakie masz zalozenia i jak to liczysz.
Jak pompa PW ktora ma nizszy deklarowany SPF od gruntowej moze lepiej poradzic sobie w glownie nocnym zakresie temperatur (najczesciej noca jest chlodniej a w dzien max 2h taniego pradu)?

pozwoliłem sobie sprawdzić jak będzie dla temperatury 0,-5-10 i -15 na dworze
Taryfa nocna 10 h dzienna reszta(14) koszt nocna 24 gr dzienna 64

cop pompy gruntowej 4

cop pw dla 0C cop 3 moc PW 15 kW
dla -5 C cop 2,9 moc PW 14,5 kW
dla -10 C cop 2,5 moc 14 kW
dla -15 C cop 2,2 moc 12 kW


koszt dostarczenia energii dla budynku o obciążeniu 10 kW

dla 0 c PG 9,20 zł PW 9,6zł
dla-5C PG 14,0zł PW 12,41 zł
dla-10 PG 18,8zł PW 23,70 zł
dla -15 PG 25 zł PW 37 zł

Przyjąłem stałą temperaturę w ciągu doby..Trudno powiedzieć jak będzie w rzeczywistych warunkach .Ja stawiam ,że na korzyść PW (ale to tylko intuicja)
Dane mocy zasięgnąłem z danych firmy Fujitsu dla temperatury na zasilaniu 35 *C

Pyxis
15-06-2014, 18:57
A teraz popatrz. Przyjmujesz dla PW COP<=3 a dla gruntowki 4. Jakich operacji matematycznych musiales dokonac, aby koszty gruntowej wyszly WIEKSZE od PW, skoro ilosc kWh ciepla dostarczinego do domu dla gruntowej dzielisz przez 4 a dla PW dzielisz przez 3 lub mniej?


"Przyjąłem stałą temperaturę w ciągu doby..Trudno powiedzieć jak będzie w rzeczywistych warunkach ."

No koowa nie rozsmieszaj mnie. Kazdy wie jak jest w rzeczywistych warunkach. W nocy jest w 99% przypadkow zimniej niz w dzien. :)


dla 0 c PG 9,20 zł PW 9,6zł
dla-5C PG 14,0zł PW 12,41 zł
dla-10 PG 18,8zł PW 23,70 zł
dla -15 PG 25 zł PW 37 zł

Mozesz mi rozpisac jak to policzyles? Zwlaszcza intryguje mnie ten podkresliny fragment, ale reszta tez?


"koszt dostarczenia energii dla budynku o obciążeniu 10 kW"

Nie rozumiem tez za bardzo tego stwierdzenie. Czy chodzi o projektowe obciazenie cieplne?

Prosze Cie o konkrety.

fachman19
15-06-2014, 19:17
A można bez emocji
sytuacja jest prosta dla 0 C pompa gruntowa o mocy 10 kW ma dostarczyć 5 kW * 24 h (energia potrzebna do ogrzania domu czyli 120 kWh .Ale ma moc 10 kW Wynika z tego ,że przez 10 godzin taniej taryfy dostarczy 100 kWh ale jeszcze 20 kWh w drogiej.
A PW dostarczy to w 8 godzin (tylko w taniej).

Ale jak widzisz PW mogłaby pracować jeszcze 2 godziny na taniej ale nie potrzeba.
Ale już przy -5 C PW pracuje 10 h w taniej taryfie i dostarcza 150 kWh energii .Pompa gruntowa o mocy 10 kW pracuje 10 godzin na taniej ,ale 5 na drogiej.
Czy gdzieś błądze

fachman19
15-06-2014, 19:21
No koowa nie rozsmieszaj mnie. Kazdy wie jak jest w rzeczywistych warunkach. W nocy jest w 99% przypadkow zimniej niz w dzien. :)

.


No oowa nie rozsimieszaj mnie .Każdy wie ,że w rzeczywistych warunkach .W dzień jest w 99% przypadków cieplej niż w nocy ;-)

Pyxis
15-06-2014, 20:22
A można bez emocji
sytuacja jest prosta dla 0 C pompa gruntowa o mocy 10 kW ma dostarczyć 5 kW * 24 h (energia potrzebna do ogrzania domu czyli 120 kWh .Ale ma moc 10 kW Wynika z tego ,że przez 10 godzin taniej taryfy dostarczy 100 kWh ale jeszcze 20 kWh w drogiej.
A PW dostarczy to w 8 godzin (tylko w taniej).

Ale jak widzisz PW mogłaby pracować jeszcze 2 godziny na taniej ale nie potrzeba.
Ale już przy -5 C PW pracuje 10 h w taniej taryfie i dostarcza 150 kWh energii .Pompa gruntowa o mocy 10 kW pracuje 10 godzin na taniej ,ale 5 na drogiej.
Czy gdzieś błądze

Aaaa, czyli tak dobierasz moc PC gruntowej, zeby wchodzila w droga, a PW sie miesci w taniej w calosci? No dobra. Niechaj i bedzie taka dziwna sytyacja gruntowca, ktory niedowymiarowal pompe i uzytkownika PW, ktory ja mocno przewymiarowal. :)

Czyli zakladamy, ze mamy dostarczyc na dobe 5kWx24h = 120kWh i rozpatrujemy to dla przykladowej tempaeratury z zakresu 0 do 15*C

Gruntowa. Tu bedzie prosto bo zawsze tyle samo godzin pracy i za taka sama kase.

120kWh/10=12h pracy/dobe, a wiec musi wejsc w drogi prad na 2h (120kWh/4=40,0kWh energii)
Koszty dla (COP=4): 10h tania + 2h droga = 7,75 zl+ 3,45zl = 11,20 zl/dobe

Teraz PW (praca tylko w taniej taryfie, bo uzytkownik PW byl "cwanszy" os gruntowca i kupil mocniejsza pompe :)):
cop pw dla 0C cop 3 moc PW 15 kW - 12,40zl (120kWh/3= 40,00kWh energii)
dla -5 C cop 2,9 moc PW 14,5 kW - 12,83zl (120kWh/2,9= 41,4kWh energii)
dla -10 C cop 2,5 moc 14 kW - 14,88zl (120kWh/2,5= 48,0kWh energii)
dla -15 C cop 2,2 moc 12 kW - 16,89zl (120kWh/3= 54,5kWh energii)

G11 cena taniego pradu 31 gr a drogiego 69 gr

Jak widac z obliczen nidy dla tego zakresu temperatur i sprawnosci pompa PW nie bedzie miala nizszych kosztow od gruntowej. Nawet przy zalozeniu, ze gruntowa bedzie musiala pracowac 2h w drogim pradzie.

fachman19
15-06-2014, 21:13
Ja porównywałem pompy które osiągają 10 kW przy -20 C nic nie kombinowałem
policz dla -5C gruntówka .i 15 h pracy 10 +5

fachman19
15-06-2014, 21:22
120kWh/10=12h pracy/dobe, a wiec musi wejsc w drogi prad na 2h (120kWh/4=40,0kWh energii)
Koszty dla (COP=4): 10h tania + 2h droga = 7,75 zl+ 3,45zl = 11,20 zl/dobe

Teraz PW (praca tylko w taniej taryfie, bo uzytkownik PW byl "cwanszy" os gruntowca i kupil mocniejsza pompe :)):
cop pw dla 0C cop 3 moc PW 15 kW -]12,40z[ (120kWh/3= 40,00kWh energii)
dla -5 C cop 2,9 moc PW 14,5 kW - 12,83zl (120kWh/2,9= 41,4kWh energii)
dla -10 C cop 2,5 moc 14 kW - []14,88z (120kWh/2,5= 48,0kWh energii)
dla -15 C cop 2,2 moc 12 kW - 16,89zl[/B] (120kWh/3= 54,5kWh energii)

.[/U]

Ale dla gruntówki dla -5 potrzeba 150 kwh wiec 10 w taniej i 5 w drogiej (7,75 +8,65)=16,4 zł

Pyxis
15-06-2014, 21:33
Ja porównywałem pompy które osiągają 10 kW przy -20 C nic nie kombinowałem
policz dla -5C gruntówka .i 15 h pracy 10 +5

:)
Czyli "porownywales" gruntowa 10kW z jakiej mocy nominalnej pompa PW? Z 15tka czy wieksza? Bardzo "obiektywne" i miarodajne taki "prownania". Moze warto by porownac chociaz w przyblizeniu podobne moce?

Jeszcze troszke takiego "mataczenia" z danymi wejsciowymi i bedziesz jak Silesia. ;)

Pyxis
15-06-2014, 21:35
Ale dla gruntówki dla -5 potrzeba 150 kwh wiec 10 w taniej i 5 w drogiej (7,75 +8,65)=16,4 zł

A skad Ci sie wzielo 150kWh? Przeciez to zalezy od domu. Zakldalismy, ze rozpatrujemy dostarczenie 120kWh w roznych warunkach. Trzeba jakis chocby jeden punkt wspolny znalezc.

fachman19
15-06-2014, 21:39
Sorki nieporozumienie
dla 0 budynek potrzebuje 120 kWh
dla -5 150 kWh
dla-10 180 kWh


Wraz ze spadkiem temperatury rosnie zapotrzebowanie

Pyxis
15-06-2014, 21:46
Sorki nieporozumienie
dla 0 budynek potrzebuje 120 kWh
dla -5 150 kWh
dla-10 180 kWh


Wraz ze spadkiem temperatury rosnie zapotrzebowanie

To teraz mi powiedz, ktory swiadomy uzytkownik pompy gruntowej nastawiajacy sie na grzanie w tanim pradzie, do domu ktory dla 0*C potrzebuje 120kWh ciepla zainstaluje pompe 10kW, ktora mniej wieciej ponizej +5*C wykorzysta praktycznie CALY tani prad dostepny w ciagu doby?
Przciez przy obliczeniowej -20*C ten dom bedzie potrtzebowal kolo 240kWh (przyjmujac czysto liniowy wzrost zapotrzebowania). Toz to jest pompeczka dobrana "na stykus"!

Gratulacje za "kreatywnosc". :)

fachman19
15-06-2014, 21:47
Znowu zarzucasz manipulacje
Ale ja dobrałem pompę 10 kW dla -20 C i gruntówkę i PW.Nie rozumiem zarzutu.
To jak inaczej powinienem to zrobić?

fachman19
15-06-2014, 21:49
Skoro ja manipuluję to dobież Ty.
I policzmy Twój przykład.

fachman19
15-06-2014, 21:51
To teraz mi powiedz, ktory swiadomy uzytkownik pompy gruntowej nastawiajacy sie na grzanie w tanim pradzie, do domu ktory dla 0*C potrzebuje 120kWh ciepla zainstaluje pompe 10kW, ktora mniej wieciej ponizej +5*C wykorzysta praktycznie CALY tani prad dostepny w ciagu doby?
Przciez przy obliczeniowej -20*C ten dom bedzie potrtzebowal kolo 240kWh (przyjmujac czysto liniowy wzrost zapotrzebowania). Toz to jest pompeczka dobrana "na stykus"!

Gratulacje za "kreatywnosc". :)
To jak ty dobierasz?

Pyxis
15-06-2014, 21:52
Znowu zarzucasz manipulacje
Ale ja dobrałem pompę 10 kW dla -20 C i gruntówkę i PW.Nie rozumiem zarzutu.
To jak inaczej powinienem to zrobić?

Powinienes przynajmniej dobrac tak moc gruntowki, zeby to bylo urzadzenie przewidziane do wykorzystania taniego pradu (dla takiego budynku to 14-15kW). Nie wymagam juz porownania pomp o takich samych mocach nominalnych. No zachowajmy chociaz minimum obiektywizmu.

BTW:
Jak moc nominalna ma ta przez Ciebie wzieta do porownan pompa PW?

fachman19
15-06-2014, 21:57
Powinienes przynajmniej dobrac tak moc gruntowki, zeby to bylo urzadzenie przewidziane do wykorzystania taniego pradu (dla takiego budynku to 14-15kW). Nie wymagam juz porownania pomp o takich samych mocach nominalnych. No zachowajmy chociaz minimum obiektywizmu.

BTW:
Jak moc nominalna ma ta przez Ciebie wzieta do porownan pompa PW?
A co to jest moc nominalna ?
ta przy +35/+7
i dla której firmy Panasonik T-CAP typ 9 czy Atlantic typ 16
Ja dobieram z tabeli dla konkretnej temperatury -20 .zarówno gruntową jak i powietrzną.
Mam zapewnić ogrzanie domu przy -20 C co wtym złego?
Skoro ja to robię żle to dobież Ty.
Masz zapotrzebowanie 10 kW przy -20 C.Dobieraj

Pyxis
15-06-2014, 22:02
A co to jest moc nominalna ?
ta przy +35/+7
i dla której firmy Panasonik T-CAP typ 9 czy Atlantic typ 16
Ja dobieram z tabeli dla konkretnej temperatury -20 .zarówno gruntową jak i powietrzną.
Mam zapewnić ogrzanie domu przy -20 C co wtym złego?
Skoro ja to robię żle to dobież Ty.
Masz zapotrzebowanie 10 kW przy -20 C.Dobieraj

A to jest takie trudne okreslic, jakiej mocy pompe PW sie kupuje/oferuje? Nie sadze.
Jakiej wiec mocy byla ta wzieta do Twojego porownania?

Mozesz tak dobrac jesli chcesz pompe PW, tylko porownaj ja z gruntowa 14kW a nie z 10tka, bo do takiego domu przy nastawieniu na tani prad to moc 14kW jest logiczna a nie 10.

fachman19
15-06-2014, 22:06
Atlantic typ 16 osiąga 10 kW dla -20 C. Tak się je dobiera
Typ 10 ma 5 kW dla -20C
Dobrałbym PW typ 14 ale takich niema.więc trudno porównać.
To może dobieżmy pompę 10 kW do budynku o zapotrzebowaniu 5 kW.
Ale za takie coś całe środowisko uzna mnie za szarlatana

tendencja jest wręcz odwrotna.

Pyxis
15-06-2014, 22:07
Atlantic typ 16 osiąga 10 kW dla -20 C. Tak się je dobiera
Typ 10 ma 5 kW dla -20C

Ale ja pytam jaka moc nominalna podaje producent dla tej pompy (chyba jest taki parametr w specyfikacji?)? Czy to jest to 16kW?

fachman19
15-06-2014, 22:13
tak 16 dla +35/+7

Spokojnej nocy

Pyxis
15-06-2014, 22:16
tak 16 dla +35/+7


No to chyba przznasz, ze to porownanie nie jest za mocno obiektywne.
Przelicz swoje rachunki dla pompy gruntowej 14kW, a wynik nie bedzie juz "po Twojej mysli". :)

map78
15-06-2014, 22:18
fachman19 to co próbujesz udowodnić mogłyby mieć miejsce jedynie w przypadku pompy PW typu On/Off, a żaden z szanujących się producentów pomp w takiej technologii już nie robi;) Także w tym przypadku Pyxis ma generalnie rację, bo gruntówką On/Off wpompujesz w podłogę więcej, w krótszym czasie niż pozwoli Ci na to inwerter PW:yes:

fachman19
16-06-2014, 05:26
fachman19 to co próbujesz udowodnić mogłyby mieć miejsce jedynie w przypadku pompy PW typu On/Off, a żaden z szanujących się producentów pomp w takiej technologii już nie robi;) Także w tym przypadku Pyxis ma generalnie rację, bo gruntówką On/Off wpompujesz w podłogę więcej, w krótszym czasie niż pozwoli Ci na to inwerter PW:yes:
A dlaczego uważasz ,że inwerter nie może pracować na 100 % ?Wystarczy podnieść zadaną temperaturę w czasie drugiej taryfy?

No tak rozumiem -Ty masz T-CAP .a oni dali programowe ograniczenie do 9kW w wyższych temperaturach.Ale tylko oni zamontowali taki kaganiec.To chwyt marketingowy ,zeby pokazać ,ze ma stałą moc do niskich temperatur.Taka pokręcona logika .
W twoim przypadku to tak nie zadziała.

fachman19
16-06-2014, 05:43
No to chyba przznasz, ze to porownanie nie jest za mocno obiektywne.
Przelicz swoje rachunki dla pompy gruntowej 14kW, a wynik nie bedzie juz "po Twojej mysli". :)
Cz dla budynku o zapotrzebowaniu 10 kW proponujesz PC 14 kW?

Ale tak sie dobiera PW .Dlatego twierdzę ,że PW w pewnym zakresie jest tańsza w exploatacji.
Oczywiści przy takim podejściu do tematu jak moje.
Oczywiście możemy tak dobrać ,żeby było po Twojej myśli.
Ale nie to jest istotne .Zwróć uwagę jak podobne sa koszty w pewnym zakresie temperatur .

Widzę ,że rozmawiamy na tym Forum ,ale każdy o czymś innym .Ty wiesz wszystko o PC gruntowych ,ale kompletnie nie wiesz jak dobiera się PW.
Ale jeżeli ja polecam PW i przyjmuję takie założenia doboru PW to mogę twierdzić ,że rachunki będą porównywalne.
To nie wynika z "marketigowego bełkotu" ani próby oszustwa ,tylko z takich obliczeń i symulacji.
Uważam ,ze tu na FM powinny być takie dyskusję ,bo one coś wniosą .Nawet jeżeli gdzieś jest błąd to ktoś go znajdzie.
Nie wiem dlaczego nie dasz swojego przykładu doboru PC .Jestem ciekawy jak ty to widzisz.
Nie zmienia to faktu ,ze przyjmuje za pewnik scop dla gruntówki +4 a dla PW 3.

RST
16-06-2014, 06:27
Nie jestem profesorem w tym temacie ale jak już porównujecie gruntówki do powietrznych w ten sposób by "dały radę" w II taryfie to może lepiej i taniej kupić (porównać) pompy o podobnych mocach z buforem np. 300l. Bo buforek to koszt poniżej 1 tys. zł. a różnica między pompą np. 8 i 12 KW to będzie jakieś 5 tys. zł.
Ponadto czy nie lepiej kupić pompę, która "pociągnie" do -10 stopni samodzielnie a poniżej tej temperatury będzie wspomagana grzałkami?
Przynajmniej w cieplejszych rejonach. W Wielkopolsce temp. rzędu -15, -20 stopni występują średnio mniej niż 10 dni w roku. W ofertach na pompy każdy sprzedawca twierdził, że lepiej mieć pompę dobraną "na styk" lub nawet poniżej. Tutaj fachman19 twierdzisz inaczej, z czego to wynika?