PDA

Zobacz pełną wersję : Najtańsze pompy ciepła powietrze-woda (AW) - Wasze doświadczenia



Strony : [1] 2

bitter
03-05-2011, 20:31
Ponieważ w tym roku następuje wysyp tanich pomp ciepła typu powietrze woda, w całości znajdujących się na zewnątrz, bądź też z modułem sterującym w budynku postanowiłem założyć nowy wątek o doświadczeniach użytkowników z tymi pompami. Hitem jest np. pompa 12kW Copeland którą można kupić na znanym portalu internetowym za 8 tys. To koszt samego dobrego pieca gazowego a gdzie tu komin podłączenie gazu i inne duperele. Chciałbym aby ten wątek służył wymianie doświadczeń użytkowników takich pomp. Sam jestem zainteresowany zakupem i ciekawi mnie czy to naprawdę działa, nie psuje się i jaki jest rzeczywisty COP tych urządzeń. Pewnie trzeba będzie poczekać rok na opinie ;-( bo zapewne nie ma zbyt wielu użytkowników którzy mają te pompy od kilku lat.

ja14
05-05-2011, 02:50
Ja wlasnie kupilem i wkrotce bede montowal. Jak juz sie uda to na pewno podziele sie wrazeniami. Jezeli ktos w okolicy Kielc chce obejzec na zywo to moge podac namiary na priv.
Pozdrawiam.

bitter
06-05-2011, 09:22
A jaki konkretnie model kupiłeś (i za ile jeżeli to nie tajemnica)?

hydraulik_
06-05-2011, 10:25
ja od kilku lat polecam różne PC powietrze woda.Pierwsą zrobiłem z klimatyzatora z marketu miał cop ponad 2 w temp 5 C.
Koszt 1000 zł.
Pompy monoblokowe maja jedna wadę .Woda wyprowadzona na zewnątrz.Oczywiście można dać glikol .Ale też potrzebny jest wymiennik i pompka.
Dlatego preferuję splity.
Nie miałem żadnych awarii .Raz pojawił sie problem odszraniania.
Ciekawym aspektem jest trwałość układu termodynamicznego .Największym zagrożeniem jest wysoki spręż.Sprężarki projektowane są na spręż 7-8 i wtedy 100000 h pracy to nie problem.Ale spręż powyżej 10 może wykończyć sprężarkę nawet przed upływem 5 letniej gwarancji.

ja14
06-05-2011, 12:37
A jaki konkretnie model kupiłeś (i za ile jeżeli to nie tajemnica)?
Ten :http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1596268370.html
za zbliżoną cenę do aukcyjnej.


Pompy monoblokowe maja jedna wadę .Woda wyprowadzona na zewnątrz.Oczywiście można dać glikol .Ale też potrzebny jest wymiennik i pompka.
Ja właśnie zamierzam użyć glikolu. Chcę użyć bojllera jako wymiennika ciepła dzieki czemu będę miał niewielki bufor. Chcę w ten sposób zmniejszyć ilość startów.

bitter
06-05-2011, 19:52
No ale splity swoje kosztują. Zabawa z glikolem i potem jakieś wymienniki ... już mi się nie podoba.

A od czego zależy ten spręż? Od zapotrzebowania na ciepło? Jak w ogóle te ustrojstwa są sterowane? Moc dobierana jest w zależności od temperatury? To ma jakieś sterowniki?

hydraulik_
07-05-2011, 05:15
No ale splity swoje kosztują. Zabawa z glikolem i potem jakieś wymienniki ... już mi się nie podoba.

A od czego zależy ten spręż? Od zapotrzebowania na ciepło? Jak w ogóle te ustrojstwa są sterowane? Moc dobierana jest w zależności od temperatury? To ma jakieś sterowniki?

To nie jest kwestia czy mono czy spli Tej samej klasy PC mono kosztuje wiecej niż split.
Spręż zależy od różnicy temperatur parowania i skraplania czynnika
Ustrojstwo włacza sie jak jest potrzeba Wersja (on of )albo kęci sie tak aby utrzimać zdaną temperaturę( Inwerter)
Moć dobiera się tak aby w określonej minimalnej temperaturze np -15C wystarczył ona budynek (c.o.) potem wspomaga grzałka.
Itu jet sprawa tego sprężu .Jak ktoś siię uprze to ciągnie pompa do -20C i na 45 C wodę w c.o. a można przy -20 C podgrzać do 35 C a reszte grzałką.
Sterowniki są różniste
Fajne zabawki ,nawet te tanie.

jhorny21
23-05-2011, 12:41
CO z tego, że tanie jak to dziadostwo. Ja sam mam pompę z kolektorem poziomym i mam ciepłą wodę przez cały rok i w okresie grzewczym. A pompa powietrzna musiałaby być wspomagana przez inne źródła energii.

hydraulik_
23-05-2011, 21:15
CO z tego, że tanie jak to dziadostwo. Ja sam mam pompę z kolektorem poziomym i mam ciepłą wodę przez cały rok i w okresie grzewczym. A pompa powietrzna musiałaby być wspomagana przez inne źródła energii.

Musiała by bo co ?Bo ty kupiłeś inną i przepłaciłeś?Moja chodzi bez grzałek do -20

pajkel
25-05-2011, 10:18
a co myślićie pompie ciepła powietrze woda CHIGO ?
http://www.klimatsklep.pl/chigo-krs-35wfal-cat-58-id-829.aspx
Chciałem taką zamontować do ogrzewania CWU. Warto ten chiński produkt kupić? czy tą sprężarkę można wykorzystać jako jednostki do klimatyzacji? ile można zaoszczędzić (procentowo) w porównaniu z podgrzewaczem pojemnościowym czyli bojlerem o takim samym litrażu co ten zbiornik w linku?
Miałem jeszcze taki pomysł:
Zamontuje PC CHIGO do podgrzewania wody jako główne żródło CWU natomiast, jako dodatkowe żrudło CWU zamontuję podgrzewacz przepływowy elektryczny (mam tylko prąd na działce), kiedy temperatura na zewn. spadnie grubo poniżej zera. co myslicie o tym?

hydraulik_
25-05-2011, 17:46
a co myślićie pompie ciepła powietrze woda CHIGO ?
http://www.klimatsklep.pl/chigo-krs-35wfal-cat-58-id-829.aspx
Chciałem taką zamontować do ogrzewania CWU. Warto ten chiński produkt kupić? czy tą sprężarkę można wykorzystać jako jednostki do klimatyzacji? ile można zaoszczędzić (procentowo) w porównaniu z podgrzewaczem pojemnościowym czyli bojlerem o takim samym litrażu co ten zbiornik w linku?
Miałem jeszcze taki pomysł:
Zamontuje PC CHIGO do podgrzewania wody jako główne żródło CWU natomiast, jako dodatkowe żrudło CWU zamontuję podgrzewacz przepływowy elektryczny (mam tylko prąd na działce), kiedy temperatura na zewn. spadnie grubo poniżej zera. co myslicie o tym?
CHiGO ma grzałkę ,a słyszałem ,że chodzi i w minusowych tylko małe COP(ale nic pewnego).Ja montowałem w tym roku (ciepło) fajnie działa.Kolega miał Richmonda 160 l (gazowy podgrzewacz pojemnościowy).Mówi ,że teraz jest lepiej i taniej

Zigobar
29-05-2011, 11:24
Ponieważ to mój pierwszy post, witam grono pasjonatów pomp ciepła [wszelkich]. Jakiś czas temu kolega zwrócił moją uwagę na PC powietrze - woda firmy Hewalex, model PCWU-3,8H-A3. Po analizie parametrów [oraz ceny] stwierdziłem, że jest to dla mnie idealne rozwiązanie [dla podgrzewania wody w dodatnich temperaturach powietrza]. Można ją zamontować np. w piwnicy, ponieważ jej konstrukcja umożliwia doprowadzenie powietrza rurami średnicy 160mm [np. aluminiowe, giętkie, jak w układach wentylacyjnych] wkomponowanymi w okno. Dzięki temu odpada dodatkowy obwód z glikolem + wymiennik płytowy. Posiada też pompę obiegową GZ, zatem wystarczy tylko wpięcie do obiegu cyrkulacji istniejącego zbiornika 300l. Jest cicha - nie słychać jej pracującej w piwnicy. Wydajność - przy temperaturze powietrza +10 stopni podgrzewa 300l [od kilkunastu do 44 stopni] w 3h. Ważne - trzeba tylko zapewnić niskie opory przepływu zarówno powietrza jak i wody [aby zachować wysoką sprawność]. Odszranianie - energią sprężarki, a nie grzałką [i bardzo dobrze]. Jak będzie przy temperaturze powietrza w okolicach 0 stopni okaże się już jesienią. Na razie bardzo mi się podoba, szczególnie śmieszne koszty ogrzewania CWU na drugiej taryfie.
A przy okazji - zastanawiam się, dlaczego podczas dyskusji na temat wyboru PC prawie nikt nie wspomina o pompach Hewalex [mimo wzmianek o innych polskich firmach]?
Czy ta firma produkuje pompy od niedawna [i nie są jeszcze popularne]?
Czy może ich jakość jest niska?
Czytałem ich opisy i instrukcje i sprawiają wrażenie rzetelnych. Ta, którą niedawno kupiłem również sprawia dobre wrażenie. Hmm...może ktoś z instalatorów coś podpowie?

gonzo93
01-06-2011, 12:29
WWWOOOOOOWWWWW!!!! ;)
Właśnie przypadkowo wpadłem na ofertę pompy PCWU3,8 na serwisie aukcyjnym za trochę ponad 3tys. Właśnie jestem przed zmianą pieca z pelletów na gaz. Posiadam bufor 750l z wewnętrznym zbiornikiem CWU. Przyszło mi do głowy żeby w takie upalne dni jak teraz CWU grzała mi pompa ciepła a nie piec gazowy.
Miejsce na pompę - mam.
Bufor z zbiornikiem CWU - mam.
Wejścia wentylacji do budynku - mam (mam reku)
Odpływ dla skroplin - mam.
Jedno co mnie zastanawia, to czy koszt ogrzania CWU tą pompą w drugiej taryfie będzie niższy niż koszt ogrzania gazem.
....a może i chłodne powietrze wyjściowe da się wykorzystać do lekkiego schłodzenia chałupy przez instalację reku....;)

Zigobar
01-06-2011, 15:37
Nie może, a na pewno się da. Ta pompa "przerabia" 500m3/h [według innej instrukcji - 800m3/h]. Gdy włączyłem ją w piwnicy bez rur doprowadzających/odprowadzających powietrze, temperatura w pomieszczeniu zaczęła dość szybko spadać. Szkoda, że mam stary budynek bez systemu wentylacji, byłaby fajna klima na lato:).

Liwko
01-06-2011, 16:30
WWWOOOOOOWWWWW!!!! ;)
Właśnie przypadkowo wpadłem na ofertę pompy PCWU3,8 na serwisie aukcyjnym za trochę ponad 3tys. Właśnie jestem przed zmianą pieca z pelletów na gaz. Posiadam bufor 750l z wewnętrznym zbiornikiem CWU. Przyszło mi do głowy żeby w takie upalne dni jak teraz CWU grzała mi pompa ciepła a nie piec gazowy.
Miejsce na pompę - mam.
Bufor z zbiornikiem CWU - mam.
Wejścia wentylacji do budynku - mam (mam reku)
Odpływ dla skroplin - mam.
Jedno co mnie zastanawia, to czy koszt ogrzania CWU tą pompą w drugiej taryfie będzie niższy niż koszt ogrzania gazem.
....a może i chłodne powietrze wyjściowe da się wykorzystać do lekkiego schłodzenia chałupy przez instalację reku....;)

Będziesz miał gaz więc i tak będziesz płacił przesyłowe przez cały rok. Grzejąc CWU PC można średnio liczyć 10zł miesięcznie dla jednej osoby. Pytanie ile kosztuje grzanie gazem?

Zigobar
01-06-2011, 19:40
Arturo72, nie jest moim celem reklama czegokolwiek komukolwiek:). A forum tematyczne istnieje chyba po to, aby umożliwić osobnikom "zakręconym" na jakimś punkcie dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, czy wrażeniami z użytkowania jakiegoś "ustrojstwa". Nieprawdaż?
Zresztą, sam zainteresowałem się tym konkretnym modelem [a przy okazji PC wogóle] tylko dlatego, że ktoś mi o nim opowiedział. Szukałem również podobnych i kilka znalazłem [zarówno tańszych jak i droższych], lecz większość o mniejszej mocy [tylko jedna miała sprężarkę 1,2kW]. Ale wszystkie miały zbiorniki, a ja nie zamierzam płacić za coś, czego nie potrzebuję.

gonzo93
02-06-2011, 08:50
Witam.
Arturo72 to może podaj tych innych producentów podobnych pomp. Interesuje mnie wyłącznie coś bez zasobnika - bo już mam.
Co do podłączenia do rekuperatora to będzie z tym mały problem, bo mam Daytonę 250 Dospela i jak sama nazwa wskazuje ma ona przepływ 250m3/h, a pompa ciepła ma 500m3/h. Połączenie trzeba jakoś sprytnie rozrysować razem z przepustnicami i zaworami zwrotnymi, tak by pompa nie powodowała zakłócania pracy rekuperatora. Podejrzewam, że będę też musiał zmienić kratki wejściowe do reku, tak by uzyskać większy przepływ bez zwiększania szumu powietrza. Innym rozwiązaniem jest wciąganie powietrza z kotłowni i garażu (są dodatkowe dwa wloty powietrza o dość dużym przekroju) i wypychanie do wyrzutni rekuperatora. Przy takim rozwiązaniu poprawi się wentylacja garażu. Pompę podejrzewam, że trzebaby wyłączać przy spadku temperatury na zewnątrz poniżej 0, bo powodowałaby wyziębienie garażu który jest w bryle budynku (na szczęście jest dodatkowe ocieplenie ściany łączącej z budynkiem i sufitu).

Co wy na to?
Może ktoś już ma podłączoną pompę ciepła do instalacji reku?

gonzo93
03-06-2011, 06:57
Na szybko to Abatronic,jak pokukam w kompie to jeszcze zapodam więcej.
Interesowałem się tym jakiś czas temu ale porzuciłem temat z uwagi możliwość wykorzystania PCi p-w o dużo większych mocach także do co w podobnych cenach(ale z zasobnikiem).
Widziałem już tą PC z Abatronicu. Wygląda bardzo podobnie i jest o 30% droższa :[

gonzo93
09-06-2011, 14:30
Witam. Coś przycichło... Czy może ktoś posiada wiedzę w temacie: Czy oszczędniej jest włączać pompę ciepła powietrze-woda w ciągu dnia kiedy jest powietrze cieplejsze, czy też w nocy kiedy temperatura spada o 10 stopni, ale prąd jest tańszy? Może ktoś już prowadził stosowne wyliczenia i porównania?

Liwko
09-06-2011, 14:39
Dokładnie ci tego nie wyliczę, ale COP powyżej podanej temperatury z karty nie wiele się zmienia. To znaczy rośnie, ale nie na tyle by rezygnować z taniej taryfy.
To dotyczy lata, zimą może być z tym różnie.

andriuss
09-06-2011, 15:00
@gonzo93 - policz sobie sam: przy typowej dobrej pompie COP spada o 20% co 10 stopni. Pytanie więc czy stawka nocna jest tańsza od dziennej o więcej czy mniej niż 20%.

Zigobar
09-06-2011, 18:52
Witaj gonzo93. Jak wiesz, moją małą PC mam od niedawna, ale zdążyłem zrobić kilka prostych pomiarów. Wszystkie pomiary przeprowadzone podczas opadów deszczu [duża wilgotność powietrza], po południu [domownicy w komplecie - niewielkie pobory wody podczas pomiaru i lekko zafałszowane wyniki].
Przyrosty godzinowe temperatury wody w zbiorniku 300l, zależnie od temperatur powietrza danego dnia:
10 stopni - przyrost 8,8 stopnia/h
11 stopni - przyrost 8,7 stopnia/h
16 stopni - przyrost 8,6 stopnia/h
18 stopni - przyrost 10 stopni/h
25 stopni - przyrost 9,3 stopnia/h
Woda grzana do 44 stopni, początek pomiaru - po wyrównaniu się temperatur w zbiorniku [silny rozkład warstwowy]. Wyrównanie temperatur trwa ok. 40-50min. pracy PC. Pomijając błędy pomiaru, widać stosunkowo niewielkie wahania wydajności mimo dużych zmian temperatury powietrza. Jak będzie w niższych temperaturach powietrza - czas pokaże.
I jeszcze może różnica temperatur WE/WY PC:
Delta t = 3 stopnie - dla temperatury wody poniżej ok. 42 stopni.
Delta t = 2 stopnie - dla temperatury wody powyżej ok. 42 stopni.
Może te skromne dane przydadzą się do Twoich obliczeń.

andriuss
09-06-2011, 22:37
@gonzo93
Z przyczyn niezwiązanych trafiłem na fajną stronę:

http://www.enerad.pl/index/?id=854d6fae5ee42911677c739ee1734486

hint: najlepiej zrozumieć na podstawie przykładów poniżej tabel. Może się przyda.

Zigobar
10-06-2011, 09:42
jedno zasadnicze pytanie, czy zasobnik na cwu jest 2 węzownicowy?? czy jedno? jeżeli 2 czy te stopnie grzeją ci górną węzownice czy dolną??
Witam kolegę, zasobnik [stojący] ma jedną wężownicę u dołu [kolektory słoneczne], ale w tym wypadku jest to nieistotne. PC jest podłączona zgodnie z zaleceniami - między dół i środek zasobnika [przepływ bezpośredni, bez wężownicy]. Pompa obiegowa GZ w mojej PC zapewnia [podobno] przepływ 650l/h, zatem po niecałej godzinie woda w zasobniku jest wymieszana i temperatura góra/dół jest taka sama. Rozpoczynanie pomiaru gdy temperatura np. na dole=10 stopni, a u góry=38 stopni, byłoby pozbawione sensu. Jeśli zastanawiasz się nad opłacalnością takiego rozwiązania, to mogę Ci tylko powiedzieć, że w mojej okolicy gazu brak i wszyscy do ogrzewania używają węgla [niestety również śmieci i innych palnych odpadów]. Jeśli zatem mam ogrzewać CWU węglem/grzałkami lub kolektorami/pompą ciepła, wybór dla mnie jest oczywisty i nie podlegający dyskusji. Dom nadal ogrzewam węglem, ale muszę nad tym popracować [testy mojej małej PC w najbliższej jesieni/zimie] + pomiary [za pomocą grzałek] faktycznego zapotrzebowania na energię cieplną mojego domu, przy różnych temperaturach zewnętrznych.
Właśnie trafiłem na Twoją wypowiedż, w której piszesz, że masz kocioł na węgiel + kolektory słoneczne 6m2 + zasobnik 400l. Czyli podobnie jak u mnie, ja mam 4,8m2 + 300l. Zatem podobnie jak u mnie, taka PC będzie dobrym uzupełnieniem układu na czas paskudnej pogody. Ustawiasz sobie czas pracy np. 13:00 - 17:00 [aby częściowo wykorzystać drugą taryfę] i jeśli kolektory danego dnia "się opieprzały" to PC uzupełni braki ciepła do zadanego poziomu. Za ok. 3,5 tys. chyba warto. Nie sądzisz?

Zigobar
11-06-2011, 10:17
Bobek_Budowniczy, rozumiem Cię. Każdy powinien sam decydować, kiedy i na co wyda swoje pieniądze. Pytałeś mnie o szczególy, a ponieważ uważam, że ludzie powinni dzielić się wiedzą i doświadczeniem - napisałem parę zdań jako użytkownik. W końcu sam niedawno [przed zakupem] szukałem opinii użytkowników PC Hewalex. Niewiele tego znalazłem, sam zresztą widzisz, że i tutaj nie widać jakoś użytkowników ich PC o większej niż wspomniana mocy. Może faktycznie są mało popularne. Wyskoczył za to od razu jakiś forumowy trefniś i zaczął coś bredzić o reklamie, a teraz jeszcze nazwał Ciebie moim klientem:). Pozostaje wrócić do czytania pozostałych tematów na tym forum [jeszcze mi trochę zostało], zgromadzić jakiś zasób wiedzy i samemu eksperymentować. Jest tu wielu fachowców, mnóstwo opisów gotowych, pracujących instalacji to i jest co liczyć, notować i porównywać.

Zigobar
11-06-2011, 16:23
Widocznie słabo reklamujesz lub Hewalex to drogie badziewie :)
Ciekwe poszukiwanie opinii,jeśli w pierwszym swoim poście na forum wypisujesz parametry techniczne pompy od A-Z,wymieniasz zalety,o wadach nie wspominasz,że COP wypisany na stronie producenta ma się nijak do rzeczywistości,że jest to droższa pompa w porównaniu do innych itp.
Nie ze mną te numery Zigobar :)
P.S.
Gdyby Ci zależało faktycznie na opini o tej pompie,to wbrew pozorom sporo jest na ten temat tutaj na forum...bez nachalnej reklamy.
Znajdż sobie jakiegoś prawdziwego handlarza, czy innego marketingowca i jemu wpieprzaj teksty o reklamach.
Nie Tobie decydować, co jest dla mnie drogie.
Napisałem dokładnie co kupiłem i dlaczego, podałem również wyniki kilku prostych pomiarów w realnych warunkach. Każdy może sobie liczyć/przekalkulować, bez Twoich żałosnych komentarzy.
O tym, czy badziewie - sam się przekonam.
Wady - nie ma pilota, nie steruje nagrywarką DVD, nie piecze placków, nie pierze.
Zalety - grzeje wodę z zadowalającą sprawnością, nie hałasuje.
Opinie o tej PC - niekoniecznie mnie już interesują [bo ją mam].
Opinie o PC większej mocy [tej samej firmy] - chętnie przeczytam.

Zigobar
12-06-2011, 08:16
Czyli jednak ;)
Swoją drogą,słabo muszą się sprzedawać pompy tego producenta skoro tak pajacowato jest reklamowana i nawet 1950,wpycha je wszystkim :)
Interesują mnie wszelkie tanie PC powietrze-woda [o mocy zdolnej ogrzać dom]. Ponieważ o innych firmach/modelach informacji jest zatrzęsienie, szukam tego czego mi brakuje.
Poziomem sprzedaży produktów Hewalex byłbym zainteresowany, gdybym tam pracował.
Pajacowaty styl - to Twoja specjalność.
Nie znam "1950" i nie wiem, co i komu wpycha.

1950
12-06-2011, 09:15
Czyli jednak ;)
Swoją drogą,słabo muszą się sprzedawać pompy tego producenta skoro tak pajacowato jest reklamowana i nawet 1950,wpycha je wszystkim :)
synku, odstosunkuj się ode mnie,:mad:
chcesz to wkleję twojego maila, jak chciałeś żebym ci instalował Hewalexa,

na głupotę nie ma lekarstwa,
budowniczy teoretyk:evil:

a jeżeli chodzi o to co polecam,
to zawsze są produkty dobre jakościowo

hydraulik_
12-06-2011, 15:22
Owszem,pisałem o tym wcześniej,że zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem,ale stwierdziłem,że są lepsze i tańsze sposoby związane z PCi :)
Powyżej masz "budowniczych praktyków",którzy po fakcie tzn.po wybudowaniu się i wydaniu odpowiedniej kasy,zastanawiają się nad innym rozwiązniem zmiejszającym rachunki...
Nie sądzisz,że to właśnie w takim przypadku zasadne byłoby Twoje określenie "na głupotę nie ma lekarstwa" ?
Chociaż nie sądzę...TY jesteś sprzedawcą i Tobie w to graj ;)Jak tam sprawa oczyszczalni ?
Arturo czy jesteś pewny ,że nie chcesz opinii i doświadczeń wykonawców.
Wydaje mi sie ,że my mamy dużo wiedzy.A my nie chcemy mieć kłopotów ,bo klient może nas podać do sądu i zawsze wygra .A my jesteśmy takimi samymi ludźmi jak ty. Ale nie mamy praw jak klienci .Nawet jak mamy jednoosobową firmę.Czasami zarabiamy mniej niż inwestor.

tomek131
12-06-2011, 18:12
Na koncu aukcji nawet gosc zaprasza zeby obejrzec dzialajaca taka pompe.Arturo jak mniemam ,stara sie maksymalnie dobrze przygotowac do budowy i majac gotowe ,dobre i sprawdzone rozwiazania ruszy z kopyta w oparciu o to co wybierze,stad na razie jest teoretykiem.Moze ma taki system jak ja haha.Tak zawsze realizuje inwestycje,wybieram sprzet,wykonawcow,ustalam ceny i jak to wszytko juz mam ,robie wszystko szybko bez zastanawiania sie juz co z kim i za ile.Tak lubie po prostu.
Dzieki byciu teoretykiem przez pewien czas, unikam bledow np wejscia w Legalett i tym podobne
Sorry ,zas wywalilo mi litery

Zigobar
12-06-2011, 19:00
Oczywiście,dobre,rzetelne opinie o danym sprzęcie są jak najbardziej ok,ale nachalne wciskanie czegoś co trudno się sprzedaje pod przykrywką "zainteresowanego" klienta jest nie na miejscu np.
Ty masz coś z głową - nadal z uporem maniaka twierdzisz, że jestem sprzedawcą. W Twojej chorej pale nie mieści się, że takiego posta napisał zwykły szary użytkownik, zafascynowany samą ideą pobierania energii użytkowej z otoczenia [żeby Ci bylo łatwiej - ot, taki dziwak]. Stosunkowo niedawno "odkryłem" PC i stąd moja fascynacja. Do tej pory myślałem, że wszystkie kosztują majątek. Ale okazało się, że są również takie na które mnie stać i zarazem proste w montażu.
Sporo czasu spędzilem na "Elektrodzie" w temacie o kolektorach słonecznych. Tą społeczność tworzą ludzie życzliwi, otwarci, służący sobie pomocą w budowie swoich instalacji. Każdy dokładnie opisuje co, jak, i z czego zbudował. Dzięki nim zdobyłem sporo wiedzy tematycznej [za co jestem im wdzięczny], co umożliwiło mi budowę własnej instalacji, której działanie bardzo mi się podoba. Myśląc, że tutaj jest podobnie, napisałem pierwszego posta sądząc, że taki [dokładny] być powinien. Niestety, obyczaje są tutaj najwyrażniej inne.
PC, które podałeś już przewinęły się w kilku tematach i jakoś nie wzbudziły entuzjazmu, zresztą - pierwsza ma wylot u góry, i chyba za duża, a druga za mała.
Na razie wstępnie wytypowałem sobie WBC-9,5H-B2/P.
Dokładny wybór padnie w przyszłym roku, jeśli obecna dobrze wypadnie w moich testach [jeśli uznam, że firma jest dobra]. Jeśli już raz zaryzykowałem wybierając firmę, to przy wyborze pozostanę. Mała PC jest i pozostanie uzupełnieniem układu CWU, a duża [jeśli wogóle będzie] będzie dodatkiem do CO. Pozornie dziwnie, ale mój dom nie jest nowy i nie mam podłogówki. A z miejscem na wymiennik gruntowy DZ też problem.
Taka konfiguracja będzie zarazem najmniej kłopotliwa w montażu.

Zigobar
12-06-2011, 20:30
[QUOTE=Arturo72;4767078]Udowadniasz,że jednak jesteś sprzedawcą Hewalex-a ;)
W czym WBC-9,5H-B2/P różni się o tej http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.onet.pl%2F pompa-ciepla-12kw-copeland-powietrze-woda-i1646460605.html ??
Oprócz tego,że WBC-9,5H-B2/P ,nie dość,że bardzo droga,nie dość to dla Twojego domu będzie za słaba.
Jaką temperaturę chcesz osiągnąć taką pompeczką w kaloryferach ?

Odpowiedż [cytat mi się rozpieprzył]:
Taak, taak, a "Liwko" jest pracownikiem Ecopolu [został nim okrzyknięty, gdy zachwalał swoją PC. Nie pamiętam przez kogo].
Nie cwaniakuj, bo na razie nic nowego mi nie podsunąłeś. Już sporo czasu spędziłem na kombinowaniu jak moją instalację udoskonalić. Zwróć uwagę [jeszcze raz sprawdziłem parametry] na temperatury, moc i wydajność:
Copeland 12kW, 130l/h przy 7 stopniach powietrza
15-55 stopni wody
Hewalex 9,5kW, 145/h przy 7 stopniach powietrza
10-55 stopni wody
Coś mi tu nie gra - chyba tym razem się zgodzisz?
Moją instalację będę mógł zmierzyć dopiero w zimie, nie muszę bazować na wyliczeniach teoretycznych, bo mi się nie spieszy. Z tego co pamiętam:
Dla temp. wody CO = 48-50 stopni
Temp. w domu 23 stopnie [6 kW grzałka w CO]
Dla temp. powietrza ok. 5-8 stopni
To tak mniej więcej.
Firma PC ma znaczenie drugorzędne. Wystarczy jak PC będzie niezawodna, prosta, względnie tania [żadne cuda czy inne Zubadany]. Ale lepiej, żeby jakiś serwis był dostępny.
Musze ją dobrać dokładnie, żeby uniknąc częstych cykli Zał./Wył. Muszę dobrać duży wymiennik płytowy [1,5m2 a może 2m2?] dla straty poniżej 2 stopnie. Prawdopodobnie potrzebny będzie bufor. Jak przyjdzie czas to zapytam fachowców od PC.
Oczywiście praca PC od 0 stopni [cholerne grzejniki], nie mogę przekroczyć parametrów skrajnych [0-55 stopni], bo sprężarka podobno padnie po kilku latach [opinia na tym forum]. Zresztą COP poniżej 0 stopni byłby nie do przyjęcia.
Jeżeli tych warunków nie uda się spełnić, hmm...to nie będzie dużej PC w CO.
Ogrzewałem dom węglem przez ostatnie 30 lat, to i dalej będę to robił, mówi się trudno.

Jeszcze jedno, nie rób sobie jaj powołując się na parametry.
Sprawdziłem WBC-13,5H-B2/P [7 stopni i 10-55 stopni]
13,5kW, 206l/h

Jeszcze wspomniany Panasonic 7 kW - 70l/h [7 stopni i 15-55 stopni]
Sprawdziłem WBC-5,6H-B2/P [7 stopni i 10-55 stopni]
5,6kW, 85l/h

Jeżeli uznamy dane producentów za nieprawdziwe, wtedy wszelkie porównania biorą w łeb. Pozostanie zakup i testy w domu lub bazowanie na opinii innych użytkowników. Zacznę szukać wydajności PC innych firm [oby tylko podawały dla tych samych parametrów].

gonzo93
13-06-2011, 09:04
Witam. ...ale zażarta dyskusja wyszła.... ;P
Już zamówiłem pompę HEWALEX-u. Proponowane wcześniej pompy Panasonica mi nie pasują, bo trzebaby je umieścić na zewnątrz, co mi się nie podoba. Łączenie pompy z reku nie jest takie proste bo mają różną wydajność w przepływie powietrza, aczkolwiek temat do przemyślenia. Solarów nie kupuję (mimo, że są dopłaty) bo mieszkam w lesie i sosny są na tyle wysokie, że skutecznie zasłaniają mój domek. Solary ma mój brat i już kiedyś miał problem z przegrzaniem bo wyjechał na kilka dni i akurat upały były. Zadziałał zawór bezpieczeństwa i nic nie wybuchło... a gdyby nie zadziałał..... Pompa jest wg mojej oceny bardziej przewidywalna.
Reasumując. Każdy ma prawo do własnych decyzji. Forum ma chyba służyć tylko pomocą i wymianą doświadczeń, ale później i tak każdy robi co chce i co uważa za stosowne.
Trochę mniej zagorzałości Panowie ;)

1950
13-06-2011, 15:20
W czym WBC-9,5H-B2/P różni się o tej http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.onet.pl%2F pompa-ciepla-12kw-copeland-powietrze-woda-i1646460605.html
czym się różni?

ciekawe pytanie

różni się nazwą, nazwą która jest znana i jest pewność, że firma jutro też będzie,
jest pewność, że w razie draki, jest dostępny serwis i nie trzeba szukać kogoś kto wczoraj był na Allegro a dzisiaj już go nie ma,
jest pewność, że w bebechach jest to co jest zadeklarowane w dokumentacji technicznej,
jak bym się sprężył to jeszcze ze dwa argumenty bym Ci wyliczył,

ale po co?
przecież ty i tak wiesz lepiej,

1950
13-06-2011, 17:33
:bash:

Zigobar
13-06-2011, 20:16
Witaj, kolego 1950. Będę wdzięczny jeśli odpowiesz mi [jako chyba dobrze zorientowany w temacie PC] na pytanie:
- na ile rzetelne są parametry techniczne podawane przez firmy produkujące PC?
- jak należy rozumieć dziwne różnice w wydajności wymienionych PC Copeland, Panasonic i Hewalex?
Nie byłaby może niczym dziwnym niewielka różnica w wydajności między pompami tej samej mocy [różnych firm], ale żeby PC mniejszej mocy miała większą wydajność od PC większej mocy?
Albo Hewalex zawyża parametry [co mi się trochę nie zgadza], albo pozostałe dwie co prawda kuszą niską ceną, ale wydajnością - niekoniecznie. I jakby niewielu na to zwraca uwagę.
Co Ty na to?
Przy okazji, znasz może powierzchnię wymiennika na wyjściu w WBC-9,5H-B2/P?

1950
13-06-2011, 20:59
z reguły jest tak że firmy markowe nie fałszują danych swoich pomp,
ale jak dotychczas nie ma normy która by nakazywała producentom podawanie danych pomp w porównywalnych warunkach,
producenci podają z reguły COP dla temperatur dolnego źródła 7C, czasami dla 0C z górnym źródłem już jest różnie,
dlatego trzeba patrzeć na wykresy wydajności które u lepszych producentów są ogólnie dostępne,
przy tych garażowych to już nie zawsze,
przy PCI powietrze-woda podają temperatur do których jeszcze praca pompy jest opłacalna
co do Hewalexu, to nie podejrzewam ich o zawyżanie parametrów,
zbyt długo znam tę firmę,

Zigobar
14-06-2011, 22:46
Dzięki za odpowiedż, 1950.
W przypadku niektórych produktów właśnie tych dokładnych parametrów mi brakuje i to mnie skutecznie zniechęca do zakupu.

gonzo93
23-06-2011, 09:44
Witam.
No i stało się. Mam zainstalowaną pompę ciepła Hewalex PCWU-3,8. Pompa grzeje bufor o pojemności całkowitej 750l z wewnętrznym zbiornikiem na CWU 250l. Pompa pobiera powietrze z garażu i wyrzuca na zewnątrz. Powietrze do garażu wchodzi każdą możliwą dziurą, czyli nawiewem fi 160 i dwoma kanałami wentylacji grawitacyjnej. Strumień powietrza przepychany przez pompę jest naprawdę spory. Na wyrzutni powietrza mocno szumi. Będę musiał zmienić kratki na takie o mniejszych oporach. Rura łącząca pompę z wyrzutnią robi się mocno zimna i skrapla się na niej wilgoć. Jeśli będzie kapać to zmienię na termoflexa. Hałas nie jest straszny - działa jak głośna lodówka. Pompa jest w kotłowni pod garderobą przynależną do sypialni i wcale jej nie słychać. Piec na pellety był głośniejszy (motoreduktor podajnika).
Koszty. Pompa pobiera 1,1kW (zmierzyłem bo podłączyłem przez miernik energii). Przyjmując koszt 1kWh - 0,54zł i koszty podgrzewania piecem na pellety 13zł/dobę, wychodzi, że pompa może nawet chodzić 21h/dobę a i tak będzie tańsza niż piec na pellety. ;) Jak przełożę ciepłomierz z obwodu kominkowego na obwód pompy ciepła, będę mógł wyliczyć PRAWDZIWY COP pompy a nie wyliczony, teoretyczny, potencjalny, zamierzany itp itd. Jestem bardzo ciekaw wyników pomiarów.
Do ogrzewania budynku będę używał kondensacyjnego pieca gazowego.

Liwko
23-06-2011, 10:51
I jak przyjdą upały będziesz miał klimę jak ta lala;)

gonzo93
23-06-2011, 14:49
I jak przyjdą upały będziesz miał klimę jak ta lala;)
Nie podłączyłem wywiewu z pompy do rekuperatora, bo przepływy są dramatycznie różne. Jak na razie całe chłodzenie idzie pod drewutnie na zewnątrz i klimę ma zamieszkująca tam ropucha ;)

Liwko
24-06-2011, 08:52
Nie musi iść przez rekuperator. Wrzuć te powietrze bezpośrednio do domu.

gonzo93
24-06-2011, 08:59
Nie musi iść przez rekuperator. Wrzuć te powietrze bezpośrednio do domu.
Chodziło mi o podłączenie do systemu wentylacyjnego rekuperatora (do tych kanałów wentylacyjnych-nawiewnych). Nie będę tego robić, bo to zbyt duże przepływy i szumiałoby mi na anemostatach nawiewnych.

gonzo93
25-06-2011, 07:51
Witam.
Dziś wyniki pierwszych pomiarów. Pompa ogrzewając bufor, przy włączonej czasowo cyrkulacji CWU (rano i popołudniu do wieczora) zużyła 7,47kWh na dobę. Przyjmując 0,54zł/kWh wychodzi 4,03zł/dobę.
Bufor 750l całościowo z wewnętrznym zbiornikiem na CWU 250l. Rodzina 2+2 ;)

Liwko
25-06-2011, 09:09
Bez cyrkulacji wyszło by około 4kWh

sSiwy12
25-06-2011, 09:27
Takie uwagi – może będą przydatne;
- powietrze skierowane do takiej PCi z wnętrza budynku, jest czymś ogrzewane i nie jest za darmo,
- ilość (realna) powietrza wentylacyjnego (zimą) to 100 – 150m3/h,
- różnica 1 stopnia temperatury 1m3 powietrza, przy wilgotności 50 – 60%, to około 0,35Wh,
- przy porównaniach różnych PCi, jeśli producent nie napisał wg. jakiej normy były przeprowadzone badania i uzyskane „osiągi”, to może się okazać, że jest to tylko „księga życzeń” producenta i w zasadzie nieporównywalna.

lukaszja
25-06-2011, 11:36
(...) Pompa ogrzewając bufor, przy włączonej czasowo cyrkulacji CWU
1. Do ilu grzałeś bufor?
2. Możesz "podpaść" rodzinie i na 1 dzień wyłączyć cyrkulację (i wtedy zmierzyć!)?
Sam myślę o takim wynalazku...
Pozdr, Łukasz

korys
25-06-2011, 15:21
1. Do ilu grzałeś bufor?
2. Możesz "podpaść" rodzinie i na 1 dzień wyłączyć cyrkulację (i wtedy zmierzyć!)?
Sam myślę o takim wynalazku...
Pozdr, Łukasz

No właśnie...
- temperatura początkowa wody
- temperatura końcowa wody
- czas grzania ( bez cyrkulacji )
- zużycie prądu w tym okresie
- temperatura powietrza czerpanego przez pompę

takie informacje byłyby cenne... ( można oszacować COP )

korys
25-06-2011, 18:29
No tak... tak jak piszą co niektórzy...koszt pc na cwu latem to max 30-40zł/m-c....ale brednie a pozniej ludzie to kupują i się dziwią skąd takie rachunki za prąd...

Ps Cyrkulacja jest po to żeby ją używać !!!

Proponowałbym powstrzymać się jeszcze z komentarzami do czasu podania większej ilości danych...
tak sobie myślę, ze jeżeli został podgrzany bufor 750 l taką ilością energii, to może jeszcze coś zostanie z tego na kolejne dni...?
a wtedy wynik miesięczny może się istotnie zmienić...

kbab
25-06-2011, 21:24
spokojnie, to dopiero rozruch systemu, przewiduję roczne zużycie na cwu do 1200kWh tj do 100kWh/mies. Jest to zależne od rocznego zużycia cwu, które przyjmuje się na 1000kWh/os rocznie, przy przeciętnym cop=3,5 dla 4 osób wypada ok 1150kWh/rok, do tego trzeba doliczyć straty systemu tj cyrkulacja i straty na buforze (te powinny być rozliczone również dla ogrzewania). Przy podanej cenie prądu koszt nie powinien przekroczyć 60zł/mies.

kbab
25-06-2011, 21:53
Wg mnie to również sporo przy PCi ale poczekajmy na szczegóły.
bez pci grzejąc prądem przy podanej cenie za 4000kWh roczny koszt to 2160zł, czyli 180zł/mies.

kazjan
26-06-2011, 09:52
W I taryfie za 0,6zł/kWh a w II za 0,33zł/kWh miesięczny koszt to 90zł a roczny ok.1000zł.Liczymy 300kWh miesięcznie.
Takie wyniki osiągniesz na bojlerze 140l za 600zł...
P.S.
Ja w M4 grzeję cwu GZ,dodatkowo gotuję na GZ i za 2 miesiące mam rachunek za GZ 170zł...2+1

Witam,
Wiemy o zaletach grzania cwu energią elektryczną szczególnie w II taryfie, ale jak także zadaję sobie trud sprawdzania różnych źródeł energii, kolega w nowo wybudowanym domu (170 m kw.parter +poddasze użytkowe) za grzanie DZ zapłacił za I sezon 2480,00 a za cwu (2 +2= 4 osoby) płaci miesięcznie od 60 do 80,00 złotych. Natomiast nikt nie mówi o kosztach wywozu nieczystości: szamba które wynoszą 220 zł miesięcznie za 12 m sześciennych i śmieci 69,00 za 120 litrowy pojemnik razem prawie 300,0 co miesiąc!
Pozdrawiam wszystkich z forum! Kazjan:o:o

sledz98
26-06-2011, 19:54
Witam,
Wiemy o zaletach grzania cwu energią elektryczną szczególnie w II taryfie, ale jak także zadaję sobie trud sprawdzania różnych źródeł energii, kolega w nowo wybudowanym domu (170 m kw.parter +poddasze użytkowe) za grzanie DZ zapłacił za I sezon 2480,00 a za cwu (2 +2= 4 osoby) płaci miesięcznie od 60 do 80,00 złotych. Natomiast nikt nie mówi o kosztach wywozu nieczystości: szamba które wynoszą 220 zł miesięcznie za 12 m sześciennych i śmieci 69,00 za 120 litrowy pojemnik razem prawie 300,0 co miesiąc!
Pozdrawiam wszystkich z forum! Kazjan:o:o

69PLN/120litrów śmieci to rozbój w bialy dzień. Ja wraz z wprowadzeniem do domu zarządziłem segregację śmieci. Papiery, plastiki, szkło i reszta. Potem wywożę to sam na pobliskie wysypisko i płacę tylko za śmieci komunalne (ostatnio za zbiornik 240l zapłaciłem niecałe 4PLN). Reszta śmieci jako że są posegregowane oddaję za darmo. Koszt takiej operacji to około 10-15PLN tygodniowo + pół godziny mojego czasu.

kazjan
27-06-2011, 00:24
69PLN/120litrów śmieci to rozbój w bialy dzień. Ja wraz z wprowadzeniem do domu zarządziłem segregację śmieci. Papiery, plastiki, szkło i reszta. Potem wywożę to sam na pobliskie wysypisko i płacę tylko za śmieci komunalne (ostatnio za zbiornik 240l zapłaciłem niecałe 4PLN). Reszta śmieci jako że są posegregowane oddaję za darmo. Koszt takiej operacji to około 10-15PLN tygodniowo + pół godziny mojego czasu.

Przepraszam za pomyłkę to 69,- za 240l pojemnik i wywóz 2 x w miesiącu czyli razem za 480l, segregacja podchodzili ze 2 lub 3 razy i chyba tylko wyszła sucha frakcja bez podziału na szkła itd...

gonzo93
27-06-2011, 07:15
No właśnie...
- temperatura początkowa wody
- temperatura końcowa wody
- czas grzania ( bez cyrkulacji )
- zużycie prądu w tym okresie
- temperatura powietrza czerpanego przez pompę

takie informacje byłyby cenne... ( można oszacować COP )
Witam ;)
Parę dób pracy PC i trochę więcej informacji:
Pompa pracuje z zadaną temperaturą 50 st. Jak temp w buforze spadnie do 46 to się włącza ponownie. Można ustawić zadaną temp. Histerezy chyba nie można zmienić.
Czasu grzania od 46 do 50 nie mierzyłem i nie widzę sensu skoro podaję zmierzone zużycie prądu. COP podam dokładny jak przeniosę miernik ciepła na obwód z PC.
Temperatura powietrza ok 21-24st. (mierzona przez sterownik od rekuperatora który wisi w kotłowni).
Mogę wyłączyć cyrkulację i sprawdzić zużycie prądu bez cyrkulacji. Kolejnym eksperymentem będzie jak przełączę pompę na czas pracy tylko w 2 taryfie i zobaczę czy zapewni ona wtedy komfort użytkowania CWU. Wszystkie rurki w podłodze i cyrkulacja mają ocieplenie grubości 2cm, ale z powodu rozległej instalacji straty pewnie są niezerowe.

Chciałbym nadmienić, że przy kotle na pellety ilość ciepła oddawanego do bufora nie schodziła poniżej 20kWh dziennie.

lukaszja
27-06-2011, 09:22
gonzo93!

Jakoś tak zasypaliśmy Cię pytaniami/prośbami, że teraz aż mi głupio (wygląda, jakbyś miał się tłumaczyć).
Dzięki za kawał dobrej roboty i dzielenie się spostrzeżeniami! Taka jest jednak niewdzięczna rola pioniera... :-)

gonzo93
27-06-2011, 13:25
gonzo93!

Jakoś tak zasypaliśmy Cię pytaniami/prośbami, że teraz aż mi głupio (wygląda, jakbyś miał się tłumaczyć).
Dzięki za kawał dobrej roboty i dzielenie się spostrzeżeniami! Taka jest jednak niewdzięczna rola pioniera... :-)
Spoko spoko.
Jak na razie jestem pełen euforii. W porównaniu do pieca na pellety to pompa jest super ;) Żadnego smrodku, żadnego czyszczenia, dosypywania towaru, martwienia się czy działa itd.

orko
27-06-2011, 13:38
Tylko ten koszt.

gonzo93
27-06-2011, 14:19
Tylko ten koszt.
3200zł darmo niestety jeszcze nie dają....

korys
27-06-2011, 20:04
Ale może reklamujący Hewalex-a Zigobar i 1950 lub inni wypowiedzą się w temacie zużycia 7,47kWh/dobę bo ja się nie znam na matematyce ;)[/QUOTE]

Ja się trochę znam, miałem w szkole... :)
biorąc pod uwagę:



" Chciałbym nadmienić, że przy kotle na pellety ilość ciepła oddawanego do bufora nie schodziła poniżej 20kWh dziennie. "



wyszło mi ( w pamięci ) COP powyżej 3 :)
abstrachując od powyższego obstawiam, że problem jest w buforze i dystrybucji CWU

1950
27-06-2011, 20:09
Witam ;)
Parę dób pracy PC i trochę więcej informacji:
Pompa pracuje z zadaną temperaturą 50 st. Jak temp w buforze spadnie do 46 to się włącza ponownie. Można ustawić zadaną temp. Histerezy chyba nie można zmienić.
Czasu grzania od 46 do 50 nie mierzyłem i nie widzę sensu skoro podaję zmierzone zużycie prądu. COP podam dokładny jak przeniosę miernik ciepła na obwód z PC.
Temperatura powietrza ok 21-24st. (mierzona przez sterownik od rekuperatora który wisi w kotłowni).
Mogę wyłączyć cyrkulację i sprawdzić zużycie prądu bez cyrkulacji. Kolejnym eksperymentem będzie jak przełączę pompę na czas pracy tylko w 2 taryfie i zobaczę czy zapewni ona wtedy komfort użytkowania CWU. Wszystkie rurki w podłodze i cyrkulacja mają ocieplenie grubości 2cm, ale z powodu rozległej instalacji straty pewnie są niezerowe.

Chciałbym nadmienić, że przy kotle na pellety ilość ciepła oddawanego do bufora nie schodziła poniżej 20kWh dziennie.
wg mnie COP tej pompy wynosi, bez liczenia w okolicach 3

czytaj Arturo ze zrozumieniem

1950
27-06-2011, 21:29
wybacz, ale zużycie energii to nie moja sprawa,

sSiwy12
27-06-2011, 21:51
Czemu gonzo93 ma takie duże zużycie energii ?


Bo ma kaprys, lub konieczność, lub wymóg, lub tyle potrzebuje, lub ……(niepotrzebne skreślić) ogrzania 750l bufora.

kazjan
27-06-2011, 22:07
A ha,Twoja działka to jedynie sprzedaż PCi ;)
Nie potrafisz doradzić a jedynie zbałamucić klienta ?
Czemu gonzo93 ma takie duże zużycie energii ?
Może raz odpowiedz prawdę a nie lawirujesz między słupkami...

Czepiasz się wszystkiego Arturo, a trzeba jasno powiedzieć, że PCI jest najdroższa inwestycyjne i najtańsza eksploatacyjne, natomiast grzanie EE (energia elektryczną) odwrotnie najtańsze inwestycyjne i najdroższe eksploatacyjne choć przy dobrej izolacji budynku -wszystkie nośniki są o wiele tańsze.
Niech jednak ktoś przewidzi jaki nośnik ile zdrożeje w ciągu najbliższych 10 lat????! Poza tym chyba wszyscy wiedzą jak monopolista typu PGE, czy Tauron czy inny traktuje swojego klienta - ja w ekspresowym tempie od 24.06 do 15.10 włączenie licznika uzyskałem energię do przechowalni warzyw; 37 wizyt u różnych projektantów konsultantów wykonawców, kierowników itd itp i kupę kasy aby otrzymać energię elektryczną w sumie około 20 dniówek pracy w papirologii!!!:mad:
Sam jestem z wykształcenia elektrykiem ale Ci wszyscy monopoliści to ZGP którą trudno ruszyć nawet przez wielu świadomych odbiorców!!! :(
Kazjan

1950
28-06-2011, 03:54
A ha,Twoja działka to jedynie sprzedaż PCi ;)
Nie potrafisz doradzić a jedynie zbałamucić klienta i lawirujesz między słupkami...byleby sprzedać a o resztę to niech się klient martwi.
Czemu gonzo93 ma takie duże zużycie energii ?
Dla swoich potencjanych klientów mógłbyś odpowiedzieć,żeby nie zrazić do Hewalex-a :)
już ci kiedyś pisałem,

zejdź ze mnie,

to czy gonzo ma duże zużycie energii, to jest jego sprawa i gajowego Maruchy,
jak na razie nie szukał porady w celu ograniczenia zużycia energii ale jedynie stwierdził, że ma takie a nie inne zużycie i jest zadowolony z PCI,
jak będzie chciał porady to będzie jej szukał,
a ty nie staraj się uszczęśliwiać kogoś na siłę i nie zachowuj się jak przekupka którą wszystko interesuje,
wpieprzasz się ze swoja nachalną opinią,
żebyś to jeszcze był praktykiem,
a gówno wiesz o jego budynku, zapotrzebowaniu na ciepło i innych uwarunkowaniach, a rżniesz fachofca, co to lepiej wie od wszystkich,

z logiką też u ciebie coś nie tak,
nie rozumiem, co ma duże zużycie energii w budynku u gonzo do Hewalexa,
przecież ten Hewalex nie spowodował wyższego zużycia energii a wręcz pozwolił na zmniejszenie zużycia energii,

synku, jeżeli już coś chcesz napisać by błysnąć,
to przeczytaj to sobie ze trzy razy, żeby zrozumieć to co napisałeś i dopiero później klikni w wyślij odpowiedź

gonzo93
28-06-2011, 07:28
to czy gonzo ma duże zużycie energii, to jest jego sprawa i gajowego Maruchy,
jak na razie nie szukał porady w celu ograniczenia zużycia energii ale jedynie stwierdził, że ma takie a nie inne zużycie i jest zadowolony z PCI,
jak będzie chciał porady to będzie jej szukał,

Święte słowa ;)
Mam duże zużycie CWU bo dzieciaki lubią się pluskać w wodzie, żonka lubi myć się w gorącej wodzie, czasowo jest włączana cyrkulacja, budynek jest spory i ma 3 łazienki i kuchnię. Sądzę, że największy wpływ na zużycie CWU ma cyrkulacja. Spróbuję pewnego dnia ją wyłączyć nic nikomu nie mówiąc i zobaczymy.
PRAWDZIWY COP wyliczę jak zamontuję w piątek ciepłomierz na obwodzie PC. Ciepłomierz już kupiłem na Alledrogo i w piątek mają przyjść hydraulicy dalej działać w kotłowni.
Bufor mam, bo jest to najlepsze wyjście przy kominku z PW. Bufor mam od 3 lat i bez sensu było żebym kupował PC z zasobnikiem. Teraz mam tak, że jak mi się zachce, to paląc w kominku, CWU też się podgrzewa.

btw. ale wsadziłem kij w mrowisko ;)

ferrit
28-06-2011, 08:07
mam cyrklacje, z tym że u mnie cyrkulacja nie chodzi non stop a jest ustawiana wg trybu życia mieszkańców, generalnie jak juz chodzi to pracuje 2-3min a pozniej stoi ok 15min (sprawdziłem w jakim czasie wychładza się woda) działa na zasadzie 2-3min/15min przerwy..2-3min/15min przerwy.... od godz 23 do 6 rano jest wyłączona. Jaką masz pompę obiegową do tej cyrkulacji ? na jakim biegu pracuje ? Jak ci to wychodzi kosztowo ?

gonzo93
28-06-2011, 08:33
u mnie cyrkulacja nie chodzi non stop a jest ustawiana wg trybu życia mieszkańców, generalnie jak juz chodzi to pracuje 2-3min a pozniej stoi ok 15min
Hmmm. U mnie cyrkulacja chodzi rano 1,5h i popołudniu 17-22 ciągiem. Jaki masz sterownik do takiego pulsacyjnego ustawienia cyrkulacji? Ja mam zwykły włącznik czasowy elektroniczny.

Liwko
28-06-2011, 11:48
Hmmm. U mnie cyrkulacja chodzi rano 1,5h i popołudniu 17-22 ciągiem. Jaki masz sterownik do takiego pulsacyjnego ustawienia cyrkulacji? Ja mam zwykły włącznik czasowy elektroniczny.

Tu na bank tkwi w większości problem. Jak daleko masz odbiorniki wody od zbiornika?

ferrit
28-06-2011, 11:52
Jak daleko masz odbiorniki wody od zbiornika? Ja będę miał 14m do łazienki na poddaszu i 11m do wc na parterze. Pompownia w piwnicy. Zastanawiam się czy jednak recylkulacja czy może drugi zasobnik w łazience dla potrzeb łazienki i wc. Jak recylkulacja to myślałem pompa 4,5..20W ale jak tym sterować ??? (pory dnia, godziny itp) albo zasobnik bez płaszcza, bez wężownicy w dobrej izolacji 200L w łazience na poddaszu i mieszać wodę z dolnym zasobnikiem 100L w pompowni w piwnicy pompą 4,5..20W i sterowaniem różnicą temperatur w zasobnikach. Nie musze się martwić o pory dnia, bo wszystkim zajmuje się sterownik (np. solarny), a do wykorzystania w kuchni mam 100L a w łazienkachh 200L+100L cwu.

Liwko
28-06-2011, 12:07
Cyrkulacja to jest drańtwo, z którym należy walczyć jeszcze przed wyborem projektu. U mnie bez cyrkulacji ciepłą wodę mam w łazience po 15 sekundach. Odbija się to oczywiście na zużyciu wody. Planuję policzyć w najbliższych dwóch miesiącach co się bardziej opłaca.

ferrit
28-06-2011, 12:22
Planuję policzyć w najbliższych dwóch miesiącach co się bardziej opłaca. A co będziesz porównywał ? Zużycie wody na spuszczaniu zimnej do zużycia prądu przez pompe obiegową ? Pamiętaj, że przy recylkulacji częściej włącza się PC do grzania CWU. Tylko jak to zmierzyć i policzyć (jej włączanie)?

gonzo93
28-06-2011, 12:47
A co będziesz porównywał ? Zużycie wody na spuszczaniu zimnej do zużycia prądu przez pompe obiegową ? Pamiętaj, że przy recylkulacji częściej włącza się PC do grzania CWU. Tylko jak to zmierzyć i policzyć (jej włączanie)?
Co do odległości łazienek od kotłowni to też mam po kilkanaście metrów. Na etapie budowy pilnowałem żeby rurki były dobrze zaizolowane - i są (izolacja grubości 2cm).
Co do sterowania pompką cyrkulacyjną to ja mam sterownik który pozwala na 8 cyklów wł/wył na dobę.
Co do wyliczenia j.w. to trzeba porównać zużycie prądu i wody w miesiącu z cyrkulacją i zużycie prądu i wody bez cyrkulacji. Wtedy wyjdzie co się bardziej opłaca i co jest droższe. Czy koszt większych ścieków (bo spuszczamy wodę), czy prądu na straty z okazji cyrkulacji. Obawiam się, że cyrkulacja i tak będzie droższa. Komfort cyrkulacji jednak jest ważny i chyba trudno go wycenić.

Liwko
28-06-2011, 12:56
Załączenia rzeczywiście ciężko policzyć, za to zużycie energii do ilości wody z cyrkulacją i bez to już nie kłopot. Zacznę z początkiem miesiąca by wyniki były jak najbardziej miarodajne.

gonzo93
28-06-2011, 23:16
To moja pompa:
http://img651.imageshack.us/img651/734/pompav.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/651/pompav.jpg/)

Powieszona na wspornikach (długo się ich naszukałem) w celu oszczędności miejsca (pod spodem stoi już UPS) i polepszenia spływu skroplin (trochę tego jest).

gonzo93
29-06-2011, 07:47
Zauważyłem, że w pompie działa non-stop pompa obiegowa i w stanie spoczynku pompa pobiera ok 100W. Nie chodzi mi nawet o zużycie energii, ale o wychładzanie wody w buforze - niepotrzebnie jest mielona między pompą a buforem. Musze poszukać jakiejś mniej lakonicznej instrukcji lub zewnętrznego sterownika który włączałby prąd w pompie w zależności od zmierzonej temperatury.
Te wnioski, plus chęć ewentualnego włączania pompy tylko w 2 taryfie, świadczą o skromności możliwości sterowania pompy i dużych oczekiwaniach użytkownika ;)

laparia
29-06-2011, 07:50
Nie mam co prawda pompy ciepła jednak się mocno zastanawiam nad jej zakupem. Co do cyrkulacji ciepłej wody mam zamontowane gniazdko zdalnie sterowane. Może ktoś wykorzysta mój pomysł.

pozdrawiam

gonzo93
29-06-2011, 08:04
Już znalazłem parametr dotyczący pracy pompy obiegowej. Może pracować non-stop lub tylko wtedy kiedy pracuje pompa ciepła. Wrócę do domu to zmienię ustawienie.
Na cyrkulacji CWU mam też wyłącznik czasowy.
W ramach oszczędności energii i ograniczenia strat, po zakończeniu prac przez hydraulików docieplę dokładnie wszystkie rurki.

Zigobar
29-06-2011, 19:29
Cześć gonzo93. Ściągnij sobie instrukcję ze strony producenta. Zwróć uwagę na tabelkę z parametrami ustawialnymi - w instrukcji dołączonej do mojej PC znalazłem błąd. Parametr "9" to nie tryb pracy pompy ciepła, lecz pompy cyrkulacyjnej. W instrukcji ze strony, opis jest prawidłowy.
Twój pomiar mocy pompy obiegowej [100W] przyda mi się do obliczeń.
Widzę, że na razie PC "łyka" powietrze z pomieszczenia, na zimę chyba to zmienisz?

coulignon
29-06-2011, 21:18
Cyrkulacja to jest drańtwo, z którym należy walczyć jeszcze przed wyborem projektu. U mnie bez cyrkulacji ciepłą wodę mam w łazience po 15 sekundach. Odbija się to oczywiście na zużyciu wody. Planuję policzyć w najbliższych dwóch miesiącach co się bardziej opłaca.
Cyrkulację bym odpuścił - jest droga. Można poradzić sobie w inny sposób: zamontować pod umywalką niewielki 5 l ogrzrwacz wody wpięty kaskadowo do instalacji ciepłej wody. Nastawiony na temp niższą niż woda w instalacji - zużycie prądu będzie znikome. Dlaczego tylko pod umywalką? Bo tak naprawdę tylko tam potzrebujemy ciepłej wody szybko. Wannę i prysznić można odpuścić bez uszczerbku dla komfortu.

andriuss
29-06-2011, 22:28
Cyrkulację bym odpuścił - jest droga. Można poradzić sobie w inny sposób: zamontować pod umywalką niewielki 5 l ogrzrwacz wody wpięty kaskadowo do instalacji ciepłej wody.

Wszystko jak wiadomo zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale gdyby sobie abstrakcyjnie założyć, że podgrzewacz podgrzewa 15 litrów dziennie o 15 stopni przez 300 dni w roku, to się z tego robi 70 kWh. Najtańsze są po 150 PLN, ale jest feler - mają po 5 kW, a to już wypadałoby uwzględnić w elektryce albo godzić się na strzały korków raz na jakiś czas. Chyba sprawa nie jest taka oczywista, gdybym miał trzy łazienki i kuchnię rozstrzelone po domu, rurki i pompa mogą kosztować mniej i dawać lepszy efekt - przy założeniu, że energia stracona na cwu wraca gdzieś tam na reku. Ale do malutkich domów cyrkulacja rzeczywiście nie przemawia.

sSiwy12
30-06-2011, 08:29
Wszystko jak wiadomo zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale gdyby sobie abstrakcyjnie założyć, że podgrzewacz podgrzewa 15 litrów dziennie o 15 stopni przez 300 dni w roku, to się z tego robi 70 kWh..

1. Popieram „przedpiszącego” – na tym Forum były już wyliczenia ile to cyrkulacja „zżera”.
2. Tak małe termy mają też po 2kW.
3. Można zainstalować niewielkie przepływówki o mocy 1 – 2kW

gonzo93
30-06-2011, 10:21
Cześć gonzo93. Ściągnij sobie instrukcję ze strony producenta. Zwróć uwagę na tabelkę z parametrami ustawialnymi - w instrukcji dołączonej do mojej PC znalazłem błąd. Parametr "9" to nie tryb pracy pompy ciepła, lecz pompy cyrkulacyjnej. W instrukcji ze strony, opis jest prawidłowy.

Też tą różnicę zauważyłem. W necie jest wersja ze stycznia, a z pompą dostałem z zeszłego roku.


Twój pomiar mocy pompy obiegowej [100W] przyda mi się do obliczeń.
Widzę, że na razie PC "łyka" powietrze z pomieszczenia, na zimę chyba to zmienisz?
Na zimę to tą pompę wyłączę i będę grzać gazem. Teoretycznie PC pracuje do temp 0st. W najbliższych dniach przerobię wejście powietrza do pompy, tak by zaciągał z wyrzutni rekuperatora i z zewnątrz.

gonzo93
03-07-2011, 23:22
Witam.
Nareszcie:
- podłączyłem czerpnię pompy ciepła z wywiewem z rekuperatora;
- wywiew z pompy ciepła z zewnętrzem;
- zainstalowałem termometry na wejściu i wyjściu z pompy ciepła
- zainstalowałem ciepłomierz na obwodzie pompy ciepła
Pierwsze wyniki pomiarów. W ciągu doby pompa ciepła zużyła 7,5kWh prądu i wyprodukowała 0,1242 GJ ciepła.
1GJ=277kWh, więc:
0,1242GJ*277=34,4kWh, czyli
COP=34,4/7,5=4,58
Temperatura zadana pompy ciepła - 48st. Pompa ciepła załącza się przy 44 i wyłącza przy 48st. Przy temperaturach na zewnątrz 10-14st, COP=4,6 to chyba bardzo dobrze. Ja jestem zadowolony. Pomiary będę kontynuował.

ps. Strumień powietrza wyrzucanego przez rekuperator jest dużo niższy od strumienia zasysanego przez pompę ciepła, więc reszta jest zasysana z zewnątrz.

coulignon
04-07-2011, 09:17
kurdę... Ładny wynik... Chodzi mi głowie taka pompa - ale chciałem ja zapędzić do klimatyzowania chałupy...

gonzo93
04-07-2011, 09:20
kurdę... Ładny wynik... Chodzi mi głowie taka pompa - ale chciałem ja zapędzić do klimatyzowania chałupy...
Można, daje masę zimnego powietrza.

Jeden forumowicz napisał:


jasiek71
ps. dodam tylko że mam taką "maszynkę" tymi ręcami zrobioną co z powietrza wyciąga COP11.6
Co Wy na to?

kbab
04-07-2011, 09:43
Pierwsze wyniki pomiarów. W ciągu doby pompa ciepła zużyła 7,5kWh prądu i wyprodukowała 0,1242 GJ ciepła.
1GJ=277kWh, więc:
0,1242GJ*277=34,4kWh, czyli
COP=34,4/7,5=4,58
nie żebym się czepiał, ale skoro w pokrewnym temacie zapotrzebowanie na cwu dla 4 osób wyniosło 10kWh/dobę to co stało się z resztą ciepła tj 24kWh, czy poszło na pokrycie strat? To sporo, może po doładowaniu bufora zużycie spadnie w kolejnych dniach, ale jeśli się utrzyma to trzeba pomyśleć nad ograniczeniem strat tego systemu. Chyba, że zużycie cwu rzeczywiście przekracza 500l/dobę.

sSiwy12
04-07-2011, 10:41
Jeden forumowicz napisał:

Co Wy na to?

Zacząć produkcję, a po roku sprzedać firmę i iść na emeryturę z wielomilionowym kapitałem emerytalnym + coroczna wielomilionowa „dywidenda” z tytułu opłat patentowych. :yes:

HenoK
04-07-2011, 10:58
Można, daje masę zimnego powietrza.

Jeden forumowicz napisał:



ps. dodam tylko że mam taką "maszynkę" tymi ręcami zrobioną co z powietrza wyciąga COP11.6
i co ty na to?
Co Wy na to?
Jemu chodzi o powietrzny kolektor słoneczny sprzężony z wymiennikiem powietrze-ciecz.
"Normalne" kolektory słoneczne mają większe przebicie.
Np. moc rzędu 2kW transportują za pomocą pompki o mocy ~50W, czyli COP=40.

gonzo93
04-07-2011, 12:25
Jemu chodzi o powietrzny kolektor słoneczny sprzężony z wymiennikiem powietrze-ciecz.
"Normalne" kolektory słoneczne mają większe przebicie.
Np. moc rzędu 2kW transportują za pomocą pompki o mocy ~50W, czyli COP=40.
No właśnie... czyli klasyczne wprowadzenie w błąd, lub powiedzenie niecałej prawdy :)

gonzo93
04-07-2011, 12:29
nie żebym się czepiał, ale skoro w pokrewnym temacie zapotrzebowanie na cwu dla 4 osób wyniosło 10kWh/dobę to co stało się z resztą ciepła tj 24kWh, czy poszło na pokrycie strat? To sporo, może po doładowaniu bufora zużycie spadnie w kolejnych dniach, ale jeśli się utrzyma to trzeba pomyśleć nad ograniczeniem strat tego systemu. Chyba, że zużycie cwu rzeczywiście przekracza 500l/dobę.
Tu też nakłada się kilka spraw. Te 10 kWh to w mieszkaniu, gdzie odległości są inne, liczba łazienek jest inna i nie ma bufora. We wskazywanej pracy na forum przeczytałem, że połowa ciepła potrafi uciec w cyrkulację. Trochę dużo mimo, że wszystkie rurki mam zaizolowane 2cm pianką.

sSiwy12
04-07-2011, 12:56
Moim zdaniem.

U Ciebie, to troszeczkę bardziej skomplikowany „układ”.
Potężny zbiornik z mamką daje co najmniej 2 razy większe straty (poza okresem grzewczym) niż sam zasobnik do CWU grzany wężownicą – to powoduje również większe straty na cyrkulacji niż w rozwiązaniu „tradycyjnym” (mimo ocieplenia).

tomek131
04-07-2011, 22:07
gonzo93 jaką masz pompę?

jasiek71
04-07-2011, 23:07
Jemu chodzi o powietrzny kolektor słoneczny sprzężony z wymiennikiem powietrze-ciecz.
"Normalne" kolektory słoneczne mają większe przebicie.
Np. moc rzędu 2kW transportują za pomocą pompki o mocy ~50W, czyli COP=40.

widzę że jesteś doskonałym obserwatorem:D
"normalne " kolektory mają też "nie normalną" cenę:yes:
ta "zabawka" została zmontowana prawie z niczego, nie posiada nawet normalnego panela na dachu, a udowadnia jak można zrobić coś całkiem sensownego bez całej tej zaawansowanej technologii
gdzieś kiedyś jani 63 napisał na forum że takie coś nie ma prawa działać, jak bym to wiedział to bym nie budował:(, ale... nie wiedziałem:p
ten świat obecnie to już naprawdę zaczyna się kręcić w "błędnym kole"

jasiek71
04-07-2011, 23:29
No właśnie... czyli klasyczne wprowadzenie w błąd, lub powiedzenie niecałej prawdy :)

cała prawda;
powietrzem COP 11.6
:cool:
ps. przepraszam za zamieszanie, ale chciałem pokazać że to żaden wyczyn:yes:

sSiwy12
05-07-2011, 07:49
Pewnie, że żaden wyczyn – mały Pan Pikuś.
Niecałe 12 – cóż to jest?
„Wąski” lub „plaski”, pomalowany na czarno zbiornik, umieszczony na dachu da około 100, bo nie ma pomp obiegowych.

Można również wykorzystać turbinę wiatrową i otrzymać energię bez „napędzania”, inną „kupioną” energią. Sprawność – niewyobrażalna – 100% energii „darmowej”.

gonzo93
05-07-2011, 11:22
gonzo93 jaką masz pompę?
To moja pompa:
http://img651.imageshack.us/img651/734/pompav.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/651/pompav.jpg/)
Hewalex PCWU-3,8H-A3. W stosunku do zdjęcia zmieniło się dojście powietrza. Teraz jest rura podpięta przez trójnik do wyjścia z reku

HenoK
05-07-2011, 11:46
chciałem pokazać że to żaden wyczyn:yes:
Wyczynem w przypadku pompy ciepła nie jest bardzo wysoki COP, bo ten, jak widać dla innych urządzeń może być znacznie większy, ale możliwość wykorzystania ciepła niskotemperaturowego do wytworzenia ciepła o wyższej temperaturze.
Twoje rozwiązanie będzie działało praktycznie tylko podczas słonecznego dnia. Pompa ciepła powietrze-woda będzie działała także w nocy, a nawet w zimie (oczywiście nie każda).

jasiek71
05-07-2011, 12:38
Wyczynem w przypadku pompy ciepła nie jest bardzo wysoki COP, bo ten, jak widać dla innych urządzeń może być znacznie większy, ale możliwość wykorzystania ciepła niskotemperaturowego do wytworzenia ciepła o wyższej temperaturze.
Twoje rozwiązanie będzie działało praktycznie tylko podczas słonecznego dnia. Pompa ciepła powietrze-woda będzie działała także w nocy, a nawet w zimie (oczywiście nie każda).
witam, to jest jak w tym powiedzeniu ;
dajemy jakiemuś kolesiowi POLONEZA który pali 5 litrów na setkę...
a on jęczy że dlaczego nie cztery...;)
opisałem tą zabawkę w "koszty c.w.u", przeczytaj uważnie ze zrozumieniem do samego końca dodając że całość kosztowała 1,3k a potem porównaj to z przeciętną pompą powietrzną uwzględniając zakup.
dodam tylko że to całe "nic" docelowo będzie podłączone do kolektora powietrznego, ten z kolei do systemu wentylacyjnego domu.

gonzo93
10-07-2011, 21:48
Witam
Oto wyniki moich pomiarów za ostatni tydzień:
http://img827.imageshack.us/img827/5698/copg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/827/copg.jpg/)
Tam gdzie widać COP wyższy od 5 to paliłem wieczorem w kominku z PW. W wyniku tego, bufor tak się naładował, że pompa się w nocy nie włączała, przez co załapała się na prace dzienną kiedy są wyższe temperatury powietrza.

kbab
11-07-2011, 06:14
Tam gdzie widać COP wyższy od 5 to paliłem wieczorem w kominku z PW.
Dlaczego przy lipcowych upałach palisz w kominku? Do czego teraz zużywasz to wyprodukowane ciepło?

HenoK
11-07-2011, 06:22
Dlaczego przy lipcowych upałach palisz w kominku? Do czego teraz zużywasz to wyprodukowane ciepło?
Jak to dlaczego? Pali, bo lubi palić :).
A ciepło, jak widać, przydaje się - do podwyższenia COP pompy ciepła ;) .

rydzadam
11-07-2011, 07:41
Dlaczego przy lipcowych upałach palisz w kominku? Do czego teraz zużywasz to wyprodukowane ciepło?

Skoro w lipcu mieliśmy listopad, to wcale się nie dziwię :) Mi się zdarzało też tak robić, jak w domu temperatura (w lipcu !) spadała do 18 C.

gonzo93
11-07-2011, 09:26
Jak to dlaczego? Pali, bo lubi palić :).
A ciepło, jak widać, przydaje się - do podwyższenia COP pompy ciepła ;) .
Paliłem, bo było kilka chłodniejszych dni i wieczorów. Ciepło z kominka z PW zasila bufor w którym jest zbiornik na CWU. Palenie pozwoliło też przetestować układ hydrauliczny po zmianach (ciężko się odpowietrza).
Mam oddzielne ciepłomierze na obwodzie PCi i kominka z PW.

Podwyższenie COP o kilka dziesiątych to efekt uboczny...

Zigobar
11-07-2011, 18:59
Cześć gonzo93.
Obliczając moc grzewczą mojej PC uzyskałem wartość 3,491kW [dla podgrzania 300l wody o 10stopni w czasie 1h]. Przyjąłem ciepło właściwe wody = 4189,9 J/kg*K. Czy dobrze liczę? Ciepłomierza nie mam, zatem pozostaje mi bazowanie na przyrostach temperatur w jednostce czasu dla znanej objętości. Wyniki moich pomiarów znacznie różnią się od Twoich, więc chciałem się upewnić, że liczę prawidłowo.

grynek77
12-07-2011, 11:53
siemanko, pozwolcie ze wtrace male pytanko w zwizaku z hewalexem.
napalilem sie na zasobnik warstwowy ACV HL E 160l, czy mozna pod niego podpiac Hewalexa PCWU-3,8H-A3 ??? czy 160l na warstowym wystarczy z ta PC ???
w domu mam instalacje reku a pompa ma stac w kotlowni, gdzie wejscie jest z garazu, czy oplaca sie ja podpinac pod reku czy lepiej zeby zasysala powietrze z kotlowni/garazu i wywalala na zewnatrz ???

gonzo93
12-07-2011, 12:30
...W domu mam instalacje reku a pompa ma stac w kotlowni, gdzie wejscie jest z garazu, czy oplaca sie ja podpinac pod reku czy lepiej zeby zasysala powietrze z kotlowni/garazu i wywalala na zewnatrz ??? U mnie jest identycznie, też pompa jest w kotłowni do której jest wejście z garażu. Pierwotnie też chciałem, żeby pompa wciągała powietrze z garażu i wywalała na zewnątrz. Okazało się, że pompa przewala ogromne ilości powietrza i ono też musi się skądś wziąć w tym garażu. U mnie wciągało kratkami wentylacyjnymi i kominem (odprowadzeniem kondensatu bo jeszcze nie był podłączony do kanalizy). Teraz mam podpiętą pod wywiew reku przez trójnik. Brakującą cześć wciąganego powietrza pobiera sobie z zewnątrz.

andriuss
12-07-2011, 13:23
Przypadkiem się natknąłem, może ktoś się skusi:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-mitsubishi-16-kw-i1711038213.html

Tak na oko ze dwa razy taniej niż nówka.

1950
12-07-2011, 15:40
to mitsubischi, ma tylko ich sprężarkę,
irównie dobrze mógłbyś sprzedawać pompę Copeland, jak by miała scrolla z Copelanda

andriuss
12-07-2011, 18:21
to mitsubischi, ma tylko ich sprężarkę,
irównie dobrze mógłbyś sprzedawać pompę Copeland, jak by miała scrolla z Copelanda

:o A po czym to poznać? Bo tam na zdjęciach są tabliczki Mitsubishi, made in japan, itd.? Ale swoją drogą tak sobie pomyślałem, że jak będę kupował za jakiś czas, to się rozejrzę po Europie, czy jakiś Niemiec tudzież Anglik z różnych powodów nie sprzedaje kilkuletniego Zubadana za pół ceny. W końcu z samochodami z Zachodu doświadczenia mam raczej dobre. Istnieje jakikolwiek rynek wtórny tego typu wynalazków?

rydzadam
13-07-2011, 05:56
:o A po czym to poznać? Bo tam na zdjęciach są tabliczki Mitsubishi, made in japan, itd.? Ale swoją drogą tak sobie pomyślałem, że jak będę kupował za jakiś czas, to się rozejrzę po Europie, czy jakiś Niemiec tudzież Anglik z różnych powodów nie sprzedaje kilkuletniego Zubadana za pół ceny. W końcu z samochodami z Zachodu doświadczenia mam raczej dobre. Istnieje jakikolwiek rynek wtórny tego typu wynalazków?

Istnieje rynek wtórny, ale są to urządzenia przeważnie zdemontowane z powodu dużych awarii albo urządzenia mocno przestarzałe. Obie opcje - do rozważenia. Pierwsze - można często niedrogo naprawić, np. wymienić sprężarkę. Te drugie, mimo że stare, działają często bez zarzutu po drobnym "podrasowaniu".

grynek77
13-07-2011, 10:56
U mnie jest identycznie, też pompa jest w kotłowni do której jest wejście z garażu. Pierwotnie też chciałem, żeby pompa wciągała powietrze z garażu i wywalała na zewnątrz. Okazało się, że pompa przewala ogromne ilości powietrza i ono też musi się skądś wziąć w tym garażu. U mnie wciągało kratkami wentylacyjnymi i kominem (odprowadzeniem kondensatu bo jeszcze nie był podłączony do kanalizy). Teraz mam podpiętą pod wywiew reku przez trójnik. Brakującą cześć wciąganego powietrza pobiera sobie z zewnątrz.

dzieki za odp, sprawdzalem u siebie, reku, ktory ma byc zamontowany ma wydajnosc 500m3/h czyli powinno to wystarczec dla PC. Gonzo93 a jak daleko masz podpiety ten trojnik do instalacji reku od PC??? u mnie wywiew z reku jest na poddaszu ale w kotlowni widzialem rury od systemu reku wiec moze da rade tam podpiac? zastanawiam sie czy nie zakloci to dzialania reku?? no i teoretycznie PC moglaby chodzic caly rok gdyby miala powietrze dolotowe z instalacji reku....idealnie :)

gonzo93
13-07-2011, 11:50
dzieki za odp, sprawdzalem u siebie, reku, ktory ma byc zamontowany ma wydajnosc 500m3/h czyli powinno to wystarczec dla PC. Gonzo93 a jak daleko masz podpiety ten trojnik do instalacji reku od PC??? u mnie wywiew z reku jest na poddaszu ale w kotlowni widzialem rury od systemu reku wiec moze da rade tam podpiac? zastanawiam sie czy nie zakloci to dzialania reku?? no i teoretycznie PC moglaby chodzic caly rok gdyby miala powietrze dolotowe z instalacji reku....idealnie :)
Wydajność 500m3/h to to Twoje reku pewnie ma na najwyższym biegu. Pytanie czy będzie tak chodziło cały czas. U mnie odległość od pompy do trójnika wynosi 1,5m. Od trójnika do wywiewu jest 0,5m. Rekuperator mam w kotłowni, a wywiewy są na poziomie kotłowni przez ścianę.

Rafał_
13-07-2011, 15:28
to mitsubischi, ma tylko ich sprężarkę,
irównie dobrze mógłbyś sprzedawać pompę Copeland, jak by miała scrolla z Copelanda
Warto by sprawdzić zanim walnie się gafę. Ta jednostka zewnętrzna PUHZ-RP6VHA jest jak najbardziej produkcji MITSUBISHI.

1950
13-07-2011, 16:03
fakt, nie sprawdzałem

grynek77
13-07-2011, 17:17
Wydajność 500m3/h to to Twoje reku pewnie ma na najwyższym biegu. Pytanie czy będzie tak chodziło cały czas. U mnie odległość od pompy do trójnika wynosi 1,5m. Od trójnika do wywiewu jest 0,5m. Rekuperator mam w kotłowni, a wywiewy są na poziomie kotłowni przez ścianę.

no tak...u mnie pewnie bedzie to wieksza odleglosc i albo bedzie trzeba zmontowac rure o wiekszym przekroju albo dodac wentylator zeby wspomogl przeplyw powietrza...wywiew natomiast moze wepne w komin ?? bo inaczej musialbym puscic rura przez garaz na zewnatrz....bo kotlownia jest przez sciane z kotlownia sasiada....(domek blizniak) ;)

1950
07-08-2011, 18:27
ad 1) każda grzałka zagrzeje w przypadku gdy straty będą mniejsze niż moc grzałki,
kwestią jest tylko czas grzania,
ad 2) taka PCI tylko jako wspomaganie co,
ad 3) można,

po czwarte, jak to się ma do kosztów wykonania całości instalacji wodnej i centralnego ogrzewania w wysokości 3000 zł, pogrubione tak ja w Twoim dzienniku budowy

kbab
07-08-2011, 19:41
odpowiem nie jako teoretyk ale jako praktyk podobnego systemu. Bardzo mi się podoba taki zestaw, ale jak instalowałem u siebie 10 lat temu to nie nie było takich PC- pw do cwu. Użytkuję zbiornik cwu 300l z 2 wężownicami, do dolnej jest podłączony pw kominka i solary, do górnej podłogówka z kotłem gazowym, oczywiście w zbiorniku jest grzałka również elektryczna (nigdy nie używana). Przy takim małym zapotrzebowaniu domu na ciepło głównym kotłem będzie pc i w większości sezonu grzewczego wystarczy, przy min temp poniżej 20stC trzeba będzie przepalić w kominku, ale w przypadku braku możliwości palenia w kominku będzie potrzebny kocioł elektryczny jak w 2 wariancie (będzie bardzo rzadko używany). W przypadku częstszego palenia w kominku pc będzie rzadziej się włączała, (tak u mnie jest z kotłem gazowym). Uważam, że taka pc do cwu z dwoma wężownicami jest doskonałym sprzęgłem w domu z małym zapotrzebowaniem na energię zwłaszcza, że pozwala zdywersyfikować różnych dostawców energii. Gratuluję wyboru, przede wszystkim ze względu na koszt inwestycyjny takiego systemu - odnośnie tego że się sprawdzi to nie mam jakichkolwiek wątpliwości - praktycznie podobny użytkuję od 8 lat.

jasiek71
07-08-2011, 19:53
arturo bedzie odbierał ciepło do podłogówki poprzez wężownicę..., to tak jak byśmy chcieli chłodzić wodę w zasobniku poprzez podłogę, czy moc tej wężownicy jest wystarczająca do przekazania odpowiedniej ilości energii?

kbab
07-08-2011, 20:01
arturo bedzie odbierał ciepło do podłogówki poprzez wężownicę..., to tak jak byśmy chcieli chłodzić wodę w zasobniku poprzez podłogę, czy moc tej wężownicy jest wystarczająca do przekazania odpowiedniej ilości energii?
górna wężownica do podłogówki dostarczy tylko określoną ilość energii (u mnie również ogrzewa cwu kotłem gazowym), w okresach przejściowych to wystarczy, ale przy dużych mrozach może być potrzebny kocioł elektryczny (jak wcześniej zaznaczyłem), zwłaszcza wtedy gdy nie będzie palone w kominku. Oczywiście podgrzewanie cwu jest sterowane programatorem czasowym dopasowanym do potrzeb mieszkańców.

jasiek71
07-08-2011, 20:07
górna wężownica do podłogówki dostarczy tylko określoną ilość energii (u mnie również ogrzewa cwu kotłem gazowym), w okresach przejściowych to wystarczy, ale przy dużych mrozach może być potrzebny kocioł elektryczny (jak wcześniej zaznaczyłem), zwłaszcza wtedy gdy nie będzie palone w kominku. Oczywiście podgrzewanie cwu jest sterowane programatorem czasowym dopasowanym do potrzeb mieszkańców.

no właśnie interesuje mnie ta "określona ilość energii"...

1950
07-08-2011, 20:08
nie wiem o jakiej powierzchni są wężownice w Hewalexie, ale na pewno są małe,
powierzchnia wężownicy rzędu 0,7 m2, to dla pompy jest za mało,
takie wężownice będą miały odpowiednią wydajność w przypadku źródeł ciepła o wyższych temperaturach zasilania,
bardziej prawidłowe było by zastosowanie PCI solo i dokupienie zasobnika biwalentnego o pojemności 300 l., wtedy pompę podłączamy do wężownicy od kolektorów (dolnej) wraz z kominkiem, one mają z reguły powierzchnię powyżej 1 m2 a kociołek albo do górnej wężownicy, albo bezpośrednio do podłogówki,

kbab
07-08-2011, 20:23
nie wiem o jakiej powierzchni są wężownice w Hewalexie, ale na pewno są małe,
powierzchnia wężownicy rzędu 0,7 m2, to dla pompy jest za mało,
mam podobny zbiornik cwu
http://allegro.pl/bojler-ogrzewacz-pion-2-wezownice-300l-300-lemet-i1735078625.html
myślę, że bojlery z Hewaleksu mają podobne moce tj; górna 22kW, dolna 32,9kW zatem bez obaw.

bardziej prawidłowe było by zastosowanie PCI solo i dokupienie zasobnika biwalentnego o pojemności 300 l., wtedy pompę podłączamy do wężownicy od kolektorów (dolnej) wraz z kominkiem, one mają z reguły powierzchnię powyżej 1 m2 a kociołek albo do górnej wężownicy, albo bezpośrednio do podłogówki,
zauważ, że małą pc-pw można wpiąć do obiegu bez jakiejkolwiek wężownicy - bezpośrednio do cwu i zasilania bojlera - tak pracuje większość pc do cwu.

jasiek71
07-08-2011, 20:35
I o to mi chodziło :)
Jeśli PCi nie da rady podgrzać to piecyk dostarczy wodzie resztę st.C ;)

Kominek jest tutaj przy okazji,bardziej zależało mi na wykorzystaniu węzownicy do podłogówki bez ciśnienia na uzysk energii.
Jeśli da radę w okresach przejściowych to ok,na mrozy będzie kociołek i przy okazji estetyczna PCi w całości z zasobnikiem :)

powinno hulać..., trzeba będzie tylko pokombinować z jakimś sterownikiem żeby CO nie kolidowało z CWU.

kbab
07-08-2011, 20:38
no właśnie interesuje mnie ta "określona ilość energii"...
zapodaj jakieś warunki - policzymy.

trzeba będzie tylko pokombinować z jakimś sterownikiem żeby CO nie kolidowało z CWU.
wystarczy w odpowiednich godzinach zaprogramować priorytet dla cwu.

jasiek71
07-08-2011, 20:49
zapodaj jakieś warunki - policzymy.

wystarczy w odpowiednich godzinach zaprogramować priorytet dla cwu.

pytanie było czysto informacyjne...., ale ok.
mamy w zbiorniku 50*, powiedzmy że utrzymujemy jakimś źródłem na bieżąco.
powrót z podłogi 23*
wyjście na podłogę 30*
w jakim tempie pompujemy wodę i ile energii odbieramy w ciągu np godziny?

kbab
07-08-2011, 21:05
w jakim tempie pompujemy wodę i ile energii odbieramy w ciągu np godziny?
może dane takiej pompy?
http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/pompa_obiegowa.jpg
tylko coś mi nie pasuje przepływ? czyżby na 3 biegu 2300l/min???
Ale w zasadzie potrzebujemy tylko zapotrzebowania roczne na ciepło, a to sobie możemy ustalić czy to z OZC, albo z faktur. Załóżmy, że wynosi ono 10000kWh na co i 4000kWh na cwu, wówczas dzienne zapotrzebowanie w sezonie grzewczym wyniesie 12000/200=60kWh, podzielmy to na minimalne tj 25% niższe (45kWh przez 50 dni) maksymalne tj +25% wyższe (75kWh przez 50dni) reszta to w/w przeciętne dla sezonu. Teraz ustalmy jak system poradzi sobie w czasie podwyższonego zapotrzebowania tj 75kWh/dobę. Jeśli z takiej pc uda nam się wyciągnąć cop=1,5 to w ciągu doby pc może dostarczyć 24*1,5=36kWh - reszta kominek (najtaniej lub kocioł elektryczny), w przeciętnych warunkach cop=3,8 tj 3,8*24=91,2kWh (tu jest nadwyżka i można skorzystać z tańszej taryfy) bez palenia w kominku, oczywiście w czasie zmniejszonego zapotrzebowania pc będzie pracowała niewiele bo przy cop=4,2 tj 45/4,2=10,71godz/dobę (całkowicie w tańszej taryfie). Jak w tym przykładzie przede wszystkim opierałbym się na zapotrzebowaniu dziennym na energię.

jasiek71
07-08-2011, 21:08
może dane takiej pompy?
http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/pompa_obiegowa.jpg
tylko coś mi nie pasuje przepływ? czyżby na 3 biegu 3200l/min???

no powiedzmy że chodzi na pierwszym biegu..., jak o to chodzi:cool:

jasiek71
07-08-2011, 21:26
wychodzi mi jakieś niecałe 14kwh
tą moca pompy jaką mamy jesteśmy w stanie utrzymać jakieś 3* więcej na wyjściu..., chyba że się mylę

kbab
07-08-2011, 21:42
no powiedzmy że chodzi na pierwszym biegu..., jak o to chodzi:cool:
również na 1 biegu nie pasuje mi przepływ, bo 1200l/min to 72m3/h - wiem jak wygląda pompa o możliwościach 14-16m/h - to o wiele większa pompa i pobiera dużo więcej prądu - ale jak w/w zacznijmy od zapotrzebowania - będzie mniej skomplikowane i bardziej zrozumiałe.

jasiek71
07-08-2011, 21:49
również na 1 biegu nie pasuje mi przepływ, bo 1200l/min to 72m3/h - wiem jak wygląda pompa o możliwościach 14-16m/h - to o wiele większa pompa i pobiera dużo więcej prądu - ale jak w/w zacznijmy od zapotrzebowania - będzie mniej skomplikowane i bardziej zrozumiałe.

he he ja odczytałem jako na godz. a nie min., i od tego policzyłem
jakoś ten przepływ wydał się oczywisty na godzinę:cool:
tak czy siak powinno dać radę, chociaż pompa się uzap...a:D

kbab
07-08-2011, 22:00
he he ja odczytałem jako na godz. a nie min., i od tego policzyłem
jakoś ten przepływ wydał się oczywisty na godzinę
w takim przypadku ciepło pobrane przez system na I biegu to:
1,2*1,2*7=10,08kWh - tyle ciepła może otrzymać podłogówka przy w/w warunkach w ciągu godziny.

jasiek71
07-08-2011, 22:14
w takim przypadku ciepło pobrane przez system na I biegu to:
1,2*1,2*7=10,08kWh - tyle ciepła może otrzymać podłogówka przy w/w warunkach w ciągu godziny.

ok. ja się bachnąłem..., przyjąłem 10*, a nie 7*:bash:
jak już jesteśmy w tym temacie...o pompach i to tanich.
ten mój "solar" jest chyba bardziej pompą ciepła niż kolektorem...
i tutaj powinienem o nim pisać.

1950
07-08-2011, 22:31
dla jakich temperatur te dwadzieścia parę kW wydajności wężownicy?
dla jakich temperatur powietrza te wspaniałe osiągi?
pompa z Hewalexu praktycznie może pracować do -5 - -7C
a wężownica przy tak małej powierzchni wymiany za dużo nie odda ciepła do wody,

w przypadku gdy podepnie się ją bezpośrednio do układu co,
to nie będzie się miało możliwości grzania cwu, bez zastosowania wymiennika,
kbab wiesz ja jestem tylko instalatorem, wytłumacz mi tak w prostych żołnierskich słowach,
co znaczy

w takim przypadku ciepło pobrane przez system na I biegu to:
1,2*1,2*7=10,08kWh - tyle ciepła może otrzymać podłogówka przy w/w warunkach w ciągu godziny."

bo za cholerę nie pojmuję,

kbab
07-08-2011, 22:49
bo za cholerę nie pojmuję,
1,2 - to ilość energii w kWh potrzebna do podniesienia temp 1m3 wody o 1 stC
1,2 - to ilość wody przepchnięta przez pompę obiegową na I biegu w ciągu 1 godz
7 - różnica temperatur na wejściu i powrocie w podłogówce (takie warunki podano w w/w przykładzie)
odnośnie mocy wężownic - to sprawa producenta - w to nie wnikam, takie podaje, dla nas przy domach energooszczędnych aż tak duże są zbyteczne ale przewymiarowanie tu akurat nie jest wadą - wręcz przeciwnie pozwala lepiej wykorzystać systemy niskotemperaturowe.

jasiek71
07-08-2011, 22:53
1m3 wody o 1* to 1,16kwh tak ku ścisłości:cool:

kbab
07-08-2011, 23:14
1m3 wody o 1* to 1,16kwh tak ku ścisłości:cool:
zgadza się - stąd małe różnice - dokładnie powinno się przyjąć 1,1667kWh - w obliczeniach zbytnio zaokrąglałem, ale wyniki nie różnią się aż tak wiele - dziękl za zwrócenie uwagi.

1950
08-08-2011, 05:21
czyli wychodzi to wszystko ze wzoru na ciepło Q

HenoK
08-08-2011, 06:29
może dane takiej pompy?
http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/pompa_obiegowa.jpg
tylko coś mi nie pasuje przepływ? czyżby na 3 biegu 2300l/min???
Wyobrażasz sobie jaki to przepływ 2300l/minutę?
W tym wypadku jednak chodzi nie o przepływ, a o liczbę obrotów na minutę, czyli 1/min., a nie l/min :).
Tu masz charakterystykę tej pompy :
http://www.halm.pl/gfx_images/schemat/s_hup_60u.gif
Wynika z niego, że dla wysokości podnoszenia 1m, na 1 biegu będzie ona miała wydatek ~1,3m3/h.

kbab
08-08-2011, 19:57
czyli wychodzi to wszystko ze wzoru na ciepło Q
tak, dokładnie, ale obliczenia są łatwiejsze i bardziej zrozumiałe bo w jednostkach znanych większości,

Tu masz charakterystykę tej pompy
dzięki za wyjaśnienie danych pompy obiegowej

postaw_piwo
11-08-2011, 11:00
czy ktoś coś wie na temat tej pompy:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18-4kw-copeland-tanie-grzanie-i1750710106.html

Może nawet sam jej używa:) Za wszelkie informacje będe wdzięczny

Liwko
11-08-2011, 12:15
A od kiedy to firma Copeland produkuje pompy ciepła? Z tego co wiem produkuje sprężarki do pomp.

postaw_piwo
11-08-2011, 13:26
nie wiem od kiedy. Znalazłem firmę na alledrogo i chciałbym się coś o niej dowiedzieć.

photos
11-08-2011, 13:30
Ja myślę że sprzedawca tylko wpisał w tytuł aukcji Copeland. Wiadomo że jest to znany producent sprężarek i chciał jakoś zwrócić uwagę na swoją aukcję. Producent na pewno jest inny

Liwko
11-08-2011, 13:38
Ale jaki?
Ostatnio rozmawiałem z jednym instalatorem, i mówił, że klient sprowadził sobie PC z Chin. Zanim podłączył to już mu się w rękach rozlatywała. Trzeba uważać na podejrzane produkty.

Liwko
11-08-2011, 13:41
A czy czasem nie jest to ta pompa co HenoK do niej jeździł???

Liwko
11-08-2011, 16:53
No to z tego co pamiętam, opisywał że nie jest taka głupia. Tylko że wtedy miała jakąś nazwę a teraz nie. Dziwne.

postaw_piwo
12-08-2011, 10:07
Dowiedziałem się, że jest to pompa firmy Metting, ale nic poza tym. Gdyby ktoś mógł coś więcej powiedzieć na temat tego ustrojstwa to walić śmiało. Chętnie też poczytałbym wypowiedz HenoK'a na jej temat, ale nie mogę znaleźć.

Liwko
12-08-2011, 10:11
Metting-nawet Google jej nie zna:(
Poszperaj w postach HenoKa. Pisał o nich jakieś 3-5miesięcy temu, albo zapytaj na priv-a

Zigobar
12-08-2011, 11:25
Dowiedziałem się, że jest to pompa firmy Metting, ale nic poza tym. Gdyby ktoś mógł coś więcej powiedzieć na temat tego ustrojstwa to walić śmiało. Chętnie też poczytałbym wypowiedz HenoK'a na jej temat, ale nie mogę znaleźć.
Wygląda podobnie jak KD50D, wpisz: "pompy ciepła KENO", a znajdziesz całą rodzinę tych pomp. To produkty chińskie, sprzedawane pod różnymi nazwami, wewnątrz mają sprężarki Panasonic i Copeland. Łączy je bardzo niska cena, a opinie na ich temat są różne, niektórzy użytkownicy mieli np. nieszczelne lutowania, itp. Chociaż niektórzy sobie chwalą, bo tanio i działa. Serwis jest również dyskusyjny. Instalatorzy zapewne mogą powiedzieć Ci więcej [jeśli zechcą].

bitter
26-08-2011, 14:11
Trochę mnie tu nie było a wątek żyje swoim życiem. Jestem częstym gościem wątku o ogrzewaniu prądem, zamierzałem grzać dom piecem elektrycznym aż tu nagle taki Hewalex się pojawia. Ponieważ odpuściłem sobie temat pomp na jakiś czas nie jestem na topie. Ktoś może wyrazić opinie? http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzne-serii-wbc/pompa-ciepla-powietrzna-wbc-95h-b2p.html

coulignon
26-08-2011, 20:26
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/651/pompav.jpg/]http://img651.imageshack.us/img651/734/pompav.jpg

Zastanawiam się nad taka pompą ale w roli klimatyzatora/osuszacza powietrza. Czy mógłbyś Gonzo pomierzyć jaką temp daje ona na wylocie ?

Zigobar
28-08-2011, 12:40
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/651/pompav.jpg/]http://img651.imageshack.us/img651/734/pompav.jpg

Zastanawiam się nad taka pompą ale w roli klimatyzatora/osuszacza powietrza. Czy mógłbyś Gonzo pomierzyć jaką temp daje ona na wylocie ?
Nie jestem Gonzo, ale mogę Ci podać co zmierzyłem, np.:
Temperatura powietrza na wejściu 17 stopni.
Temperatura powietrza na wyjściu 11 stopni.
Nie wiem, czy ochłodzenie powietrza o kilka stopni wystarczy, jeśli będzie na zewnątrz np.32 stopnie [jak wczoraj], ale jeśli pozwolić PC pobierać powietrze z pomieszczenia, wtedy temperatura w pomieszczeniu będzie ciągle spadać.
Oczywiście, sam zbiornik jak i zużycie CWU muszą być na tyle duże, aby zapewnić zadowalająco długi czas pracy PC.

coulignon
28-08-2011, 16:40
dzęki,
Na razie ma tylko luźne przemyślenia. Myślałem o róznych systemach chłodzacych dom (rozbudowanie GWC, klimatyzator) ale taka PC wydaje mi sie najfajniejsza bo nie marnotrawi energi jak np klimatyzator.

jasiek71
28-08-2011, 19:21
dzęki,
Na razie ma tylko luźne przemyślenia. Myślałem o róznych systemach chłodzacych dom (rozbudowanie GWC, klimatyzator) ale taka PC wydaje mi sie najfajniejsza bo nie marnotrawi energi jak np klimatyzator.

ilość chłodu z PC jest taka sama jak ilość ciepła zgromadzonego w zbiorniku CWU minus ciepło wydzielone przez sprężarkę pompy, tak ku ścisłości można jeszcze odjąć stratę dobową zbiornika jeżeli jest zainstalowany w obrębie strefy chłodzenia...
tak realnie uzyskasz 3-4 kw chłodu na dobę przy przeciętnym zużyciu ciepłej wody.
przeciętne GWC "wykręci" dwa razy tyle

coulignon
28-08-2011, 21:03
tak jak wspominałem - to są lużne przemyślenia. Krytyka mile widziana.

jasiek71
28-08-2011, 21:09
jak masz studnię do podlewania ogrodu to przepuść wodę przez klimakonwektor, tanim kosztem całkiem niezłe efekty

coulignon
28-08-2011, 21:16
nie mam. Mam GWC glikolowe które, żeby chłodziło, wymaga rozbudowy (większy wymiennik, więcej rur) Koszt ze 2000 zł. Więc pompa która kosztuje 3500 i dodatkowo grzeje CWU zaczyna być kusząca.

jasiek71
28-08-2011, 21:25
nie mam. Mam GWC glikolowe które, żeby chłodziło, wymaga rozbudowy (większy wymiennik, więcej rur) Koszt ze 2000 zł. Więc pompa która kosztuje 3500 i dodatkowo grzeje CWU zaczyna być kusząca.

w czym problem z tym GWC?
podaj jakieś parametry, temp.ilość powietrza...

jasiek71
28-08-2011, 22:19
Nie jestem Gonzo, ale mogę Ci podać co zmierzyłem, np.:
Temperatura powietrza na wejściu 17 stopni.
Temperatura powietrza na wyjściu 11 stopni.
Nie wiem, czy ochłodzenie powietrza o kilka stopni wystarczy, jeśli będzie na zewnątrz np.32 stopnie [jak wczoraj], ale jeśli pozwolić PC pobierać powietrze z pomieszczenia, wtedy temperatura w pomieszczeniu będzie ciągle spadać.
Oczywiście, sam zbiornik jak i zużycie CWU muszą być na tyle duże, aby zapewnić zadowalająco długi czas pracy PC.

z tego co piszesz w powietrzu wylatującym brakuje 6* co przy przepływie 500m3 daje ok.1kwh energii, sama pompa pobiera też ok.1kwh co daje nam COP 2 pod warunkiem że całe ciepło sprężarki, pompy obiegowej i wentylatora wpakujemy w wodę którą podgrzewamy...
coś mi tu nie pasuje..., czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć to na "chłopski rozum" skąd to większe COP w katalogu?

Zigobar
29-08-2011, 16:50
z tego co piszesz w powietrzu wylatującym brakuje 6* co przy przepływie 500m3 daje ok.1kwh energii, sama pompa pobiera też ok.1kwh co daje nam COP 2 pod warunkiem że całe ciepło sprężarki, pompy obiegowej i wentylatora wpakujemy w wodę którą podgrzewamy...
coś mi tu nie pasuje..., czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć to na "chłopski rozum" skąd to większe COP w katalogu?
Przepływ powietrza dla tej PC wynosi 800m3/h.
Domowe pomiary mogą być obarczone sporym błędem i lepiej je traktować z rezerwą. Każdy mierzy tym co ma i tak jak potrafi. Termometr za 12 zł., z podziałką co 2 stopnie do przyrządów laboratoryjnych raczej nie należy;). W tym przypadku chodziło raczej o wartość orientacyjną.
O pomiarach COP tej PC już było.

kbab
29-08-2011, 19:46
Przepływ powietrza dla tej PC wynosi 800m3/h..
czy aby na pewno??? Z termometrem też możesz nie mieć racji, jeśli pomiar jest z jednego termometru to różnica na wejściu i wyjściu - zwłaszcza jak sprzęt pokazuje po przecinku - zwykle może być wystarczająca do naszych obliczeń.
http://www.hewalex.pl/public/pliki/dane-techniczne-pcwu-38h-a3.pdf

jasiek71
29-08-2011, 19:46
Przepływ powietrza dla tej PC wynosi 800m3/h.
Domowe pomiary mogą być obarczone sporym błędem i lepiej je traktować z rezerwą. Każdy mierzy tym co ma i tak jak potrafi. Termometr za 12 zł., z podziałką co 2 stopnie do przyrządów laboratoryjnych raczej nie należy;). W tym przypadku chodziło raczej o wartość orientacyjną.
O pomiarach COP tej PC już było.
dzisiaj zawędrowałem do kolegi co ma powietrzną PC do cwu i porobiłem pomiary...
przepływ powietrza 450m3 wg instrukcji bo zapomniałem anemometru
temp. zasilania 24,1
temp. wylotu 16,9
moc 900w
także lipa na maksa...
ciekawe jak wyglądają parametry innych pomp

kbab
29-08-2011, 19:54
przepływ powietrza 450m3 wg instrukcji bo zapomniałem anemometru
temp. zasilania 24,1
temp. wylotu 16,9
moc odzyskana 1,08kW, do tego pobrana z gniazdka (przy założeniu że w całości jest zamieniona na ciepło)

jasiek71
29-08-2011, 20:01
moc odzyskana 1,08kW, do tego pobrana z gniazdka (przy założeniu że w całości jest zamieniona na ciepło)

no właśnie..., gdzie tu te wielkie cop rzędu 3,5

kbab
29-08-2011, 20:04
no właśnie..., gdzie tu te wielkie cop rzędu 3,5
jeśli z gniazdka pobiera w tym czasie 500W, to tak z grubsza będzie

jasiek71
29-08-2011, 20:15
jeśli z gniazdka pobiera w tym czasie 500W, to tak z grubsza będzie

z gniazdka pobiera 900w
COP na poziomie blisko 4 takie pompy (powietrzne) mają gdy powietrze na zasilaniu ma ok 40* (gdzieś widziałem takie wykresy)
ale jak mamy takie temp. na zasilaniu to po co jest sprężarka skoro wystarczy zwykła chłodnica z wentylatorem żeby zagrzać wodę do tych 40* z cop rzędu 10(pisałem o takiej zabawce w "solar tymi ręcami")

kbab
29-08-2011, 20:37
z gniazdka pobiera 900w
jeśli to inverter to bez watomierza nie można przyjąć mocy nominalnej, ale cop zależy również od temp wody na wyjściu z pc, zwykle przy cwu cop jest niższy niż przy podłogówce.

Zigobar
29-08-2011, 21:06
czy aby na pewno??? Z termometrem też możesz nie mieć racji, jeśli pomiar jest z jednego termometru to różnica na wejściu i wyjściu - zwłaszcza jak sprzęt pokazuje po przecinku - zwykle może być wystarczająca do naszych obliczeń.
http://www.hewalex.pl/public/pliki/dane-techniczne-pcwu-38h-a3.pdf
W instrukcji obsługi jest 800m3/h:
http://www.hewalex.pl/public/pliki/instrukcja-powietrznej-pompy-ciepla-pcwu-38h-a3-052011-nowy-sterownik.pdf
Pisałem o termometrze, którego użyłem:).

Podczas pracy PC, wraz ze wzrostem temperatury podgrzewanej wody, rośnie różnica temperatur DZ/GZ, zwiększa się obciążenie sprężarki, a zatem i moc pobierana przez jej silnik.

ja14
30-08-2011, 01:29
W swoich obliczeniach zapomnieliscie o cieple skraplania pary wodnej.

bitter
30-08-2011, 06:13
Panowie temat jakoś złazi na boczny tor a ja chciałbym wiedzieć czy ktoś właśnie zainstalował albo pomierzył pompę i jakie ma wrażenia. Co teraz można kupić za dobrą cenę? Czy są pompy poniżej 10 tys do małych domów itp.

gonzo93
05-09-2011, 07:48
z gniazdka pobiera 900w
COP na poziomie blisko 4 takie pompy (powietrzne) mają gdy powietrze na zasilaniu ma ok 40* (gdzieś widziałem takie wykresy)
ale jak mamy takie temp. na zasilaniu to po co jest sprężarka skoro wystarczy zwykła chłodnica z wentylatorem żeby zagrzać wodę do tych 40* z cop rzędu 10(pisałem o takiej zabawce w "solar tymi ręcami")
Witam po wakacjach ;)
Mierzyłem wczoraj COP dla mojej pompki ciepła. Przez jedną dobę pompa wciągnęła 5,168kWh i wyprodukowała 0,0931GJ. Pomiary robione watomierzem i ciepłomierzem. Temperatura wody na wyjściu i wejściu z i do pompy ciepła ok 40 stopni (różnica temperatur ok 1st). Obliczenia:
0,0931*277,78=25,86
COP=25,86/5,168=5,004

Mam chyba w multimetrze sondę do pomiaru temperatury to zmierzę temperaturę kanału wyjściowego. Na "macanie" to jest bardzo zimny, skrapla się na nim wilgoć.

gonzo93
06-09-2011, 07:26
Czy mógłbyś Gonzo pomierzyć jaką temp daje ona na wylocie ?
Zmierzyłem wczoraj:
wejście powietrza 25 st.
wyjście powietrza 12 st
Mierzone multimetrem za pomocą sondy termicznej, przykładane do kanałów powietrznych z zewnątrz.

coulignon
06-09-2011, 07:58
dzięki!
No to mamy ładny kawał klimatyzatora:cool:
Muszę się zastanowic - może sobie zakupię, na przemian gorące kąpiele i przyjemny chłodek w domu....

Mr_Mabram
12-09-2011, 17:56
Czy zastanawiał sie ktoś może jakby tego HEWALEX'a podpiąć do rurowego GWC? Teoretycznie rursko fi 250 by było ok ale pewnie wciąż za mało do ciągłej pracy. Może jednak dało by się grzać cały rok.
Pozdrawiam

lukaszja
14-09-2011, 00:18
Było wałkowane. Wiele (potencjalnych) kłopotów:
- dodatkowe opory,
- odpowiednio przewymiarowany wymiennik (a więc drogi, trudny do zabudowania na małej działce)
- wysoki (choćby okresowo) poziom wody gruntowej i mamy wodę w rurze
- powietrze zimą ma niską wilgotność względną, a właśnie to woda w powietrzu daje potrzebą pompie porcję energii, GWC wiosną/latem/jesienią też obniży wilgotność
Nie jest łatwo...

Mr_Mabram
14-09-2011, 18:32
Pewnie masz rację, ale skoro woda jest kluczowym elementem wspomagającym proces wymiany ciepła to wszystko powinno działać całkiem skutecznie przy GWC wodnym 2 ( studnia z natryskiem wody). Oczywiście dla tych co mają własną wodę.

jasiek71
15-09-2011, 21:32
Czy zastanawiał sie ktoś może jakby tego HEWALEX'a podpiąć do rurowego GWC? Teoretycznie rursko fi 250 by było ok ale pewnie wciąż za mało do ciągłej pracy. Może jednak dało by się grzać cały rok.
Pozdrawiam

a może powietrze do tej pompy ciągnąć z pod południowej połaci dachu;)

Mr_Mabram
18-09-2011, 19:08
Czytałem co tam Jasiek wyczyniasz u siebie :) Na pewno ta pompa fajnie by mogła działać z kolektorem powietrznym twojego typu ale latem mogło by być dla tej pompy zbyt gorąco.

1950
18-09-2011, 19:26
Pewnie masz rację, ale skoro woda jest kluczowym elementem wspomagającym proces wymiany ciepła to wszystko powinno działać całkiem skutecznie przy GWC wodnym 2 ( studnia z natryskiem wody). Oczywiście dla tych co mają własną wodę.
powiedz kto ma takie GWC o wydajności powietrza 500 m3/h
jak by to było możliwe, to już dawno byłyby stosowane takie rozwiązania

jasiek71
18-09-2011, 20:22
Czytałem co tam Jasiek wyczyniasz u siebie :) Na pewno ta pompa fajnie by mogła działać z kolektorem powietrznym twojego typu ale latem mogło by być dla tej pompy zbyt gorąco.

można by pokombinować przez jakiś zawór mieszający lub wykorzystać np. garaż jak coś w rodzaju bufora..., pompa ciągnie z garażu, a do garażu z pod połaci dachu. Nadmiar ciepła by nam w tedy akumulowały ściany i oddawały w nocy
ps. pomyśl nad takim rozwiązaniem jako czerpnia do wentylacji mechanicznej, mówię oczywiście o południowej połaci dachu i okresie zimowym...

darekle
14-10-2011, 13:48
Witam,mam pytanie czy założyłeś już tę pompę ciepła??? Pytam bo sam zastanawiam się nad kupnem i nie wiem na ile wierzyć sprzedawcy...
Pozdrawiam .

pompiarz
02-11-2011, 10:30
Witam,

Śledzę ten wątek od początku i postawnowiłem podzielić się moimi doświadczeniami i wynikami pomiarów.
NIE reklamuję tutaj żadnego kokretnego rozwiązania.

Uzywam pompy PW od lipca tego roku, jako alternatywy do oleju opałowego, którego cena jest koszmarna. W tej chwili koszt litra oleju to prawie 4 zł. Mam w domu dwie taryfy energii, czyli energia z prądu w tańszej taryfie jest tańsza niż wytworzona z oleju opałowego. Jakakolwiek PC będzie opłacalna w takiej sytuacji.

Pompa od lipca pogrzewa CWU do +50 st. C. Od połowy września zasila również wodę CO i podłogówkę (nie mam je za wiele niestety) i kaloryfery.

Z zawodu jestem automatykiem i informatykiem, więc pompa została opomiarowana - mierzona jest moc pobrana i wytworzona (wytworzona jest mierzona jako różnica temperatur * przepływ * ciepło właściwe wody).

Załozyłem oddzielną domenę na wyniki i wizualizację pracy - dane są wysyłane przez modem GPRS (mieszkam na wsi), więc czasami to się kleszczy, proszę o wyrozumiałość.

Pompa OnLine: http://www.pompacieplaonline.pl/
Dane archiwalne: http://www.pompacieplaonline.pl/archiwalne.php

Dane archiwalne wcześniejsze mam w pliku - jezeli kogoś to intersuje - proszę o info na priv.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania, o ile będę potrafił. Wprowadziłem kilka modyfikacji do układu sterowania pompy (np. podgrzewanie cwu i co do innych temperatur, programy grzania na święta, weekendy, itp.)

Pozdarwiam innych pompiarzy:)

kbab
02-11-2011, 10:51
re pompiarz
szacun, ciekawie to wygląda, ale czegoś w tej tabeli brakuje i to najważniejszych danych. Jest zużycie energii, przeliczony cop, ale można byłoby dodać kolumnę z ciepłem dostarczonym do systemu - chyba z tym problemu nie powinno być.
Pozdrawiam i nie znikaj, rzadko 1 post potrafi "powalić"

coulignon
02-11-2011, 11:08
i niedyskretnie spytam - co to za pompa?

pompiarz
02-11-2011, 12:31
re pompiarz
szacun, ciekawie to wygląda, ale czegoś w tej tabeli brakuje i to najważniejszych danych. Jest zużycie energii, przeliczony cop, ale można byłoby dodać kolumnę z ciepłem dostarczonym do systemu - chyba z tym problemu nie powinno być.
Pozdrawiam i nie znikaj, rzadko 1 post potrafi "powalić"

Spróbuję dorobić. Problem jest taki, że energię elektrycznę (podobnie jak moc) odczytuję przez RS485 z miernika mocy/energii.
Moc grzewczą wyliczam. Ciepło to moc x czas pracy, ale będzie tu jakiś błąd. Ale pomyślę.

pompiarz
02-11-2011, 12:32
i niedyskretnie spytam - co to za pompa?

No właśnie nie chcę być posądzony o kryptoreklamę. Proszę o maila na priv.

Liwko
02-11-2011, 12:39
No właśnie nie chcę być posądzony o kryptoreklamę. Proszę o maila na priv.

Wal śmiało:)

pompiarz
02-11-2011, 12:49
To chińska pompa firmy Deron.

Liwko
02-11-2011, 12:58
No COP tej pompy nie rzuca na kolana. Jedyneczka pewnie gdzieś w okolicach +4-5 stopni. Przy domach energooszczędnych zaczyna się dopiero jakieś grzanie. Taka pompa na CWU latem i ewentualnie okresy przejściowe.

kbab
02-11-2011, 13:13
Moc grzewczą wyliczam. Ciepło to moc x czas pracy, ale będzie tu jakiś błąd. Ale pomyślę.
nie musi być aż tak dokładnie, np od wczoraj godz 14, do 14 dzisiaj pc pobrała 20kWh, chociaż przeliczyć przez średni cop. Dobrze byłoby podać średni cop z całego okresu użytkowania skoro pc pobrała od 1.07 do dzisiaj 1280kWh.
Przyznam, że spodziewałbym się po tak sporej pc trochę korzystniejszego cop, tu zaledwie w ciepły dzień sięga 3, przy -10stC może się nie sprawdzić.

pompiarz
02-11-2011, 13:26
Słyszalem, że w przyszłym tygodniu mrozy:) więc będzie szansa sprawdzenia.

Ale zgadzam się, nie powala.

Niestety mam ogrzewanie wysokotemperaturowe (dom ma 8 lat) i mało podłogówki. Poza tym ogrzewanie CWU jest najbardziej COPożerne. Ale w nowym domu to ho ho:)

W tej chwili daję obsługuję swoje potrzeby PC.

Niestety mój piec olejowy jest słobo sterowalny. idealnie byłoby połączyć podgrzewanie początkowo PC (np. do 40 st C), gdy COP jest większy, a poźniej olejem.
Dodatkowo uzależniając temperaturę przełączenia od temperatury zewnętrznej, czyli COP.

Mam już na to pewien pomysł, więc może wprowadzę to w życie.

Z ciekawostek, które wprowadziłem w życie:

1. Temperaturę zadaną wody CO uzależniam od temperatury zewnętrznej.
2. CWU grzeję w ciagu doby do różnej temperatury. Np jak jestem w pracy to tylko do +35.
3. Dorobiłem sterowanie Turbo CWU 45/50, czyli wymuszenie podgrzewania cwu przez PC, gdy zadana temperatura jest niższa (np. ustawione jest, że w soboty od 10-18 temperatura zadana CWU to 40 stopni. Ale po wciśnięciu Turbo 50 jednorazowo woda podgrzewana jest do +50)


Pozdrawiam. pompiarz

niedowiarek
02-11-2011, 15:22
Ciekawie Waść prawisz. Gratuluję pasji. Uchylisz rąbka tajemnicy jak się wywleka takie dane na stronkę? Mam RS-a w sterowniku z komunikacją po MODBUS-ie, ale nie mam dojścia do darmowej SCAD-y, a te płatne powalają na kolana.Jak zamieszkam to może też bym udostępnił dla forumowiczów.

pompiarz
02-11-2011, 15:59
Tak naprawdę ... nie ma zadnej SCADy, z podobnego powodu - drożyzna:)

Ale po kolei:

1. Do małego komputerka z WIN CE, Ethernetem i RS232 podłączony jest miernik mocy z rs485 i modbusem poprzez konwerter 232/485.
2. Po USB podłączony jest do tego samego komputerka zrobiony przeze mnie sterownik do PC.
3. Na komputerku działa mała aplikacja http://www.pompacieplaonline.pl/webLoader.jpg pokazująca co sie dzieje w przyrodzie i ładująca dane na hostowany serwer www z php i mysql, poprzez routerek z kartą SIM i RJ45.
4. Hostowany serwer www pobiera ostatni rekord z bazy mysql i odpowiednio modyfikuje gifa z rysunkiem kotłowni, poprzez funkcje php wmontowując dane z kotłowni w obrazek.
I ... już. Wyglada jak SCADA, a to tylko gif:)

Trochę to skomplikowanie brzmi, ale pytaj proszę jeśli coś wymaga doszczegółowienia.

Najwięcej czasu zajęło mi napisanie aplikacji pod CE. Strasznie wrażliwy system i co chciałem pójść na skróty, to sie wywalało. Ostatnia wersja działa w miarę stabilnie (nie zawiesiła się przez 48 godzin - a to dobry znak:))

pompiarz

niedowiarek
02-11-2011, 16:06
Ufff. Aleś namłodził. Trza się będzie wrócić do szkoły, bo połowa z tego to czarna magia. Jak się ogarnę i zamieszkam, a mi nie przejdzie to się odezwę na priv.

pompiarz
02-11-2011, 17:18
ok:)

Zamieszczam jeszcze dane które zbierałem od 10 X.
Miałem trochę gorszy algorytm i jest więcej błedów.
T_zas i T_pow trzeba podzielić przez 16.
Błędnie były też zapisywane przez pewien czas temperatury mniejsze od zera, jako zero.
Plik spakowany tutaj: http://www.pompacieplaonline.pl/pompiarz.zip
Może komuś się przyda.

fotohobby
02-11-2011, 17:41
A jaką pojemnośc mają te dwa zbiorniki ?

pompiarz
02-11-2011, 19:30
A jaką pojemnośc mają te dwa zbiorniki ?

CWU 160 litrów, CO 300 litrów.
Jest pewien problem - cału układ, ponieważ jest włączony równolegle z istniejącym piecem olejowym, nie jest hydraulicznie rozdzielony. Po prostu układ podgrzewania pieca olejowego jest połączony hydraulicznie z układem co pieca olejowego.
W efekcie przy podgrzewaniu cwu przez PC dochodzi do lekkiego podgrzewania co, co widać na danych.

Oczywiście nie ma to wpływu na moce mierzona i wytwarzaną - po prostu dłużej podgrzewa się cwu, bo część ciepła 'zabiera' co.
Precyzyjne rozdzielenie wymagałoby rozbudowania automatyki (zawory odcinajace) na co już nie chciałem wydawać (przekroje 25 mm to kolejne 250 zł/ szt).
Jest jeszcze jeden bug - powrót wody co odbywa się przez płaszcz kotła olejowego - kolejny kompromis wymuszony istniejcą instalacją. Nie miałem procyzyjnej dokumentacji kotła i nie chciałem za bardzo rozbabrać tego co juz zbudowane.
Oczywiście jak ktos buduje kotłownię od zera, a nie wchodzi do juz urządzonej, nie ma tych problemów.
Kolejne zaburzenie wprowadza pompa obiegowa podłogówki. Eksperymentuję z jej wyłączaniem przy podgrzewaniu cwu, zeby jak najszybciej podgrzać cwu. Teraz, ponieważ tak jak pisałem wyżej, obwody cwu i co nie są do końca rozdzielone, pompa obiegowa podłogówki wydłuża proces podgrzewania cwu do zadanej temperatury. Nie jestem niestety hydraulikiem, pewnie dałoby się to rozwiązać na ileś tam sposobów.

pompiarz
07-11-2011, 06:49
Witam etuzjastów PC PW:)

Mam już pierwsze wyniki poniżej 0 st. C.
Zapraszam na http://www.pompacieplaonline.pl/

Obserwacje:
Szronienie wymiennika, pewnie dodatkowo spotęgowane silną mgłą. Pompa okresowo wchodzi w tryb odmrażania.
Wieczorem wrzucę fotki.
COP bardzo silnie zależy od temperatury zasilania. Ach podłogówko w całym domu, czemu cię nie mam!

Pozdrawiam
pompiarz

Zigobar
07-11-2011, 17:20
Cześć pompiarz.
Jak często się odszrania i jak długo to trwa w tej PC?
Nie obawiasz się rozmrożenia skraplacza [i części instalacji] po nadejściu mrozów?
Kombinuję nad podobnym układem, ale bez dodatkowego obwodu z glikolem i wymiennikiem płytowym jakoś tego nie widzę.

pompiarz
07-11-2011, 19:33
Czołem,

Nie ma jeszcze mrozów i nie za bardzo miałem jak pomierzyć, ale w parametrach pompy ustawione jest co 45 minut. Parametr ten mozna przestawiać w zakresie 30-60 minut. Nie wiem ile trwa - nie miałem ochoty marznąć z latarką. Jak bedą lepsze warunki sprawdzę.

Co do zamarzania - pompa co pewien czas, przetacza wodę (włacza pompe obiegową), więc jakieś zabezpieczenie jest. Gorzej jeżeli nie ma prądu (a miałem taki przypadek u siebie na wsi, że nie było prawie przez 48 godzin). Kombinuję żeby w przypadku zaniku napięcia pompę obiegową właczać z UPSa. Będę zmieniał aku w samochodzie, więc dokupię tylko przetwornicę.
Oczywiście idealnie byłoby napełnić instalację glikolem - problem u mnie był taki, że miałem już większość komponentów w kotłowni.
Ponieważ, jak pisałem wcześniej, układy podgrzewania cwu (spirala) i co nie są u mnie rozdzielone i nie miałem bufora co ze spiralą - musiałbym zalać to jakimiś koszmarnymi ilościami glikolu, albo zastosować, tak jak piszesz, wymienniki ciepła.

Gdybym robił kotłownię w nowym domu - zastosowałbym zasobnik cwu i bufor co oba ze spiralą i zalał układ pc-cwu-co glikolem.
Byłoby na pewno bezpieczniej.

Reasumując - obawiam się i będę obserwował. Zastosuję też na pewno zasilanie awaryjne.

kbab
07-11-2011, 20:56
Co do zamarzania - pompa co pewien czas, przetacza wodę (włacza pompe obiegową), więc jakieś zabezpieczenie jest. Gorzej jeżeli nie ma prądu (a miałem taki przypadek u siebie na wsi, że nie było prawie przez 48 godzin). Kombinuję żeby w przypadku zaniku napięcia pompę obiegową właczać z UPSa.
Dobrze jest wiedzieć o czym rozmawiamy dlatego zapytam wprost - czy to pc basenowa 12kW? Bo po niskim cop wynika, że tak. Jutro zużycie przekroczy 200kWh w ciągu 7 dni,

pompiarz
08-11-2011, 06:42
A jak rozpoznać pompę basenową?
Mam do wyboru: ogrzewać dom olejem po 40 gr/kWh, wymienić piec olejowy na ekogroszek, na co nie mam ani ochoty, ani pieniędzy, nie wspominając już o uciążliwości i ekologii, albo próbować pompy ciepła.
Jestem entuzjastą PC, automatyki, elektroniki i IT w służbie ludzkości i próbuję podzielić się swoimi doświadczeniami.
Gdybym budował kolejny dom (a mam zamiar) też rozważałbym pompę powietrzną. Tylko pracowałaby na nizszych parametrach.
Niczego nie reklamuję, nikogo na nic nie naciągam. Publikuję uczciwe wyniki pomiarów, a dom mam jaki mam.
Gdybym chciał kogos oszukać, zmanipulowałbym wyniki pomiarów - przecież to możliwe.
Tylko po co.

Też ubolewam nad kosztami, ale 200 kWh to średnio licząc 90 zł/tydzień (pewnie mniej, bo większość w tańszej taryfie).
Ale na oleju byłoby to pewnie dwa, może trzy razy więcej.

Pewnie nie wytrzymam całej zimy na PC, ale na razie będę próbował, ku chwale nauki:)

Pozdarwiam

pompiarz

Zigobar
08-11-2011, 16:31
pompiarz
UPS to też jakieś wyjście, w końcu każdy sposób dobry, byle skuteczny. U siebie np. mam zasilanie awaryjne [innego zupełnie układu] z tanią przetwornicą Voice Kraft 300/600W [12V/230V], zasilającą pompę obiegową. Mimo sinusoidy aproksymowanej, układ działa poprawnie już drugi rok [pompa pracuje na pierwszym biegu].
Wracając do glikolu [gdybyś w przyszłości coś kombinował] - układ może być mały [żeby tylko woda nie wychodziła na zewnątrz], ale kompletny [zbiornik przeponowy, zawór bezpieczeństwa itd.] i można go tanio poskładać.
Nie można jednak oszczędzać na powierzchni wymiennika jeśli chcesz uzyskać małe straty temperatury [w końcu mówimy o układach z PC]. Wedle "dobrze poinformowanych", dla strat poniżej 2stopnie należy przyjąć 5-7kW/m2, pamiętając o właściwym przepływie.

kbab
08-11-2011, 17:02
A jak rozpoznać pompę basenową?
Też ubolewam nad kosztami, ale 200 kWh to średnio licząc 90 zł/tydzień (pewnie mniej, bo większość w tańszej taryfie).
Ale na oleju byłoby to pewnie dwa, może trzy razy więcej.
np taka
http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-copeland-f-vat-tanie-grzanie-i1908279118.html
Odnośnie kosztu eksploatacji w porównaniu z olejem to pełna zgoda (przy tej temperaturze), ciekawe jak wypadnie przy ujemnych temperaturach, czy da radę?

pompiarz
08-11-2011, 17:39
Yes, Yes, Yes,
Masz rację z tym wymiennikiem - wtedy układ robi się maksymalnie prosty i małej pojemności, bo ja mam do kotłowni 0.7 metra.
Wypróbuję to. Zigobar - szacun!
Przy okazji zwiększę przepływ cieczy przez pompę - teraz miałem za duże opory wężownicy w zasobniku cwu i generalnie strasznie długą drogę, zawór 3-drogowy etc.

pompiarz
10-11-2011, 07:04
Witam,
Cena wymiennika 1m2 (rozumiem, że taka powierzchnia byłaby zasadna) trochę mnie ostudziła:)
Muszę się zastanowić.

Przy okazji chciałbym podzielić cię kilkoma spostrzeżeniami:

1. Musiałem zmienić zabezpieczenie na C20 z B16. Mam pompę jednofazową, która pobiera dosyć duży prąd rozruchowy (około 18A). Kilkukrotnie zadziałało zabezpieczenie B16. po wymianie jest ok.

2. Ustawiłem pompę równolegle do sciany budynku, w odległości około 1 metra, tak, że powietrze wywiewane jest na ścianę. W efekcie powstaje rezonans, który troszeczkę słuchać. Chyba ją przestawię prostopadle do budynku.

3. Zauważyłem, że cwu o temperaturze 45 st C. jest wystarczająca. Sam grzeję do +50, ale dlatego, że mam zasobnik tylko 160 litrów i przy 5 osobowej rodzinie nadrabiam brak pojemności wyższą temperaturą. Sugeruję większy zbiornik, niższą temperaturę zadaną, histerezę na poziomie 3 st C (czyli ponowne grzanie przy +42 st. C) i oszczędność na prądzie:)

Jeżeli przypomnę zobie coś jeszcze - dopiszę.

pompiarz

Zigobar
10-11-2011, 18:18
Cześć pompiarz.
Swego czasu, poczytałem trochę o wymiennikach i zainteresowałem się produktami Secespol. Chłodniarze chwalą ich dobrą jakość, a ceny...niskie nie są, ale nie należą też do najwyższych. Przykładowo:
LB 31-30 [0,9m2] 600zł
LB 31-40 [1,2m2] 850zł
LB 31-50 [1,5m2] 960zł
A Ty jakie oglądałeś?
Mając PC typu Split problem nie istnieje, bo skraplacz w pomieszczeniu, ale przy typie Monoblok jakoś te obwody trzeba rozdzielić. Zaletą jest możliwość samodzielnego montażu [nie potrzeba chłodniarza]. Wada - jedna obiegówka więcej [niższy COP] i niewielki [ale jednak] spadek temp. na wymienniku.

Masz wylot powietrza do ściany? Dlaczego tak dziwnie? Wszyscy montują odwrotnie, zachowując kilkadziesiąt centymetrów odstępu między PC i ścianą. Jeśli występują w tym miejscu silne wiatry wzdłuż ściany, to przy ustawieniu prostopadłym do ściany może dochodzić do zakłócenia przepływu powietrza. Aby takich zakłóceń uniknąć, nie zaleca się również montażu na otwartej przestrzeni [np. płaski dach].

Przy współpracy z PC dobrze sprawdzają się duże pionowe zbiorniki [CWU]. Wystarczy je nagrzewać 1-2razy/dobę na drugiej taryfie, a dzięki uwarstwieniu temperatur - mieć przez długi czas dostęp do gorącej wody.

pompiarz
11-11-2011, 08:07
Czołem,
Tak, właśnie te oglądałem. Wydawały mi się drogie, bo przecież to tylko blacha:) ale juz wiem, że muszą tyle kosztować.

Jeżeli chodzi o ustawienie - PC mam pod otwartą wiatą i tak mi pasowało - najkrótsze rury i nie chciałem stawiać jej w poprzek wiaty. Teoretycznie mogę przekręcić ją o 180 stopni, ale będę musiał wydłużyć rury i kable, więc chyba zostawię tak do wiosny.
Rzeczywiscie, masz rację z tymi wiatrami. Ustawienie prostopadłe przy niekorzystnych wiatrach może być niekorzystne.

Intensywnie myśle o kolejnym domu i wszystkie doświadczenia zbieram do maksymalnego zoptymalizowania instalacji w przyszłości.

Są też pompy o pionowym przepływie powietrza. Te powinny być bardziej uniezależnione od kierunku wiatru.

Zgadzam się co do CWU - u siebie juz nie chciałem inwestować. Pojawia się tylko przy duzych pojemnościach zasobnika problem legionelli - ale tutaj to juz jestem zupełnym laikiem.

Zigobar
11-11-2011, 22:47
Cześć pompiarz.
Jeśli myślisz o instalacji w nowym domu, to dzięki lekturze tematów choćby na tym forum [na "Elektrodę" też zajrzyj] posiądziesz podstawową wiedzę na temat instalacji z PC. Co prawda potrzeba na to trochę czasu, ale warto.

W PC o pionowym przepływie, marznący deszcz lub śnieg może zablokować wentylator, więc chyba lepiej ją jakoś od góry zabezpieczyć. Kierunek wiatru jest jej faktycznie raczej obojętny.

Co do legionelli, to można co jakiś czas wymusić na PC nagrzanie zbiornika do np. 55stopni, a póżniej grzałką w zbiorniku podnieść temperaturę do 60-65stopni. Legionellę [o ile wogóle się pojawi] szlag trafi.
Przy 60stopniach - zdycha po pół godzinie.
Przy 65stopniach - po 2minutach.
Niektórzy używają PC podgrzewając do 60stopni, ale dla warunków skrajnych trzeba pamiętać o maksymalnej bezpiecznej temperaturze skraplania w zależności od temperatury parowania. W przeciwnym wypadku można w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Pamiętam, że ktoś, kiedyś tu o tym pisał.

pompiarz
14-11-2011, 07:14
Witam,

Tak, to forum to kopalnia wiedzy:)

O przepływie pionowym pomyślałem sobie w kontekście mojej obecnej zabudowy. PC mam pod wiatą:
http://www.pompacieplaonline.pl/wiata2.JPG
http://www.pompacieplaonline.pl/wiata3.JPG

Ponieważ PC stoi na poziomie gruntu, zbiera się dosyc dużo lodu. Mam podejrzenie, że takie posadowienie uniemożliwia odpływ wody przy rozmrażaniu - chyba postawię pompę 10 cm wyżej:
http://www.pompacieplaonline.pl/wiata1.JPG

Pompę o pionowym przepływie powietrza można by w takiej wiacie postawić znacznie wyżej, nawet w tym "strychu". Pobierałaby powietrze z dołu i wywiewała w górę. Dodatkowo powietrze przy gruncie jest najzimniejsze i najbardziej wilgotne. Takie podniesienie pompy mogłoby poprawić jej wydajność. Wada - może kapać na głowę, strych chyba musiałby być obszerny, zeby nie zachodziło zasysanie wyrzuconego wcześniej powietrza, pojawia się dodatkowy opór podnoszenia pompy obiegowej PC w związku z różnicą poziomów.

Dziękuję za info o Legionelli - spróbuję zaimplementować taki program w moim sterowniku.

pompiarz

Zigobar
14-11-2011, 17:16
Cześć.
Właśnie ze względu na możliwość tworzenia się dużych ilości lodu, takie PC zaleca się montować np. ok. 40cm nad ziemią. Warto również zapewnić jakiś odpływ dla wody z rozmrażania. Niektóre PC mają podobno podgrzewane tacki ociekowe matami grzejnymi lub przewodami grzejnymi [moc - kilkadziesiąt Watt], załączanymi np. termostatem przy -5stopni. Można samemu coś wykombinować w razie potrzeby. Widoczny na zdjęciu lód na parowniku znika przy rozmrażaniu?

Zmieniając ustawienie PC, ustaw ją tak, aby powietrze było wywiewane jak najdalej od PC. Chyba już lepiej wzdłuż ściany, niż do ściany. Na skutek zawirowań część powietrza może wracać do PC, a to na pewno nie poprawi sprawności.

Pompa obiegowa pokonuje tylko opory wynikające z oporów przepływu w układzie [to nie studnia].

pompiarz
14-11-2011, 21:50
Wysoko!
A ja myslałem, że postawię na dwóch cegłach:)
Nie - ten lód nie znika przy rozmrazaniu automatycznym - dlatego mnie to niepokoi.
Postawię ją wyżej. jak wymyślę na czym. No i masa - 130 kg.
Ta mata to dobry pomysł.

Rozumiem, że proponujesz układ ustawienia prostopadle do ściany?

Przed inwestycją w wymiennik zmienię jeszcze przepływomierz. Teraz mam wodomierz i odczyt ofline - czyli stoper i obroty wskazówek i wartość na stałe wpisana do wzoru na moc pompy.
Ale mam przepływomierz z ciepłomierza z demobilu z impulsem co 10 ltr. Spróbuję go zainstalować (może w weekend). Pomiary COP bedą dokładniejsze.

Zigobar
15-11-2011, 17:02
Wysoko? Jak przywali wiatr ze śniegiem to będziesz ją odkopywał:). Wspomniana wysokość jest przykładowa, ale taka mniej więcej wartość wynika z doświadczeń użytkowników. Lecz nawet jeśli pominąć śnieg, to gdy PC jest wyżej - łatwiej usuwać tworzący się pod nią lód i można robić to rzadziej.
Jeśli lodu na parowniku będzie przybywać, to możesz poeksperymentować z czasem odszraniania w ustawieniach sterownika.

Na czym postawić? A chociażby na 6-ciu odcinkach profila zamkniętego:
2 poziome [na nich stoi przykręcona PC]
4 pionowe nogi [zabetonowane lub przykręcone do podłoża], przyspawane do poziomych.

Co do ustawienia względem ściany - to jeśli nie możesz obrócić jej o 180stopni, to już lepiej obróć o 90 i niech dmucha wzdłuż ściany. Lub jakikolwiek inny kąt, byle nie na ścianę. Takie jest moje zdanie, ale może któryś z instalatorów coś lepszego Ci doradzi.

hydraulik_
17-11-2011, 18:31
Nie ustawiaj pompy tak aby dmuchała wzdłuż ściany .Wysoce prawdopodobne , że wiatr bedzie wiał w przeciwną stronę .
Najlepiej tyłem do ściany .Nawet jak dmucha na ścianę to stanowi ona barierę .
A co do wysokości to wystarcza 50 - 70 cm od ziemii

pompiarz
19-11-2011, 17:11
Witam po dłuzszej przerwie i dziękuję za pomoc i wskazówki.
Nie odwróciłem jeszcze pompy, ale za to zmieniłem przepływomierz, co pozwala mi dokładniej mierzyć moc wytworzoną pompy. Co prawda impuls o przepływie kolejnych 10 litrów jest co około 35 sekund, ale zawsze to pomiar online, a nie ofline (stoper i wartość wpisana w aplikacji.
W tej chwili wyniki umieszczone na stronie są dokładniejsze.
Zamówiłem kabel grzejny o mocy 80 W do rozpuszczania lodu - powinien być w tym tygodniu. W kolejny weekend spróbuję go zainstalować wraz z przestawieniem pompy. Do zasilania kabla zastosuje wyjście pompy do zasilania dodatkowej grzałki. W menu pompy mogę ustawić poniżej jakiej temperatury zasili ona ten obwód - odpada dodatkowy termostat.
Niestety jest tak jak hydrauli pisze - przeważają u mnie wiatry zachodnie. Jak ustawię pompę prostopadle do ściany - będzie ona wywiewać przeważnie pod wiatr. Chyba pozostaje mi przedłużenie rur i obrócenie o 270 stopni...
Spróbuję postawić pompę na wysokich betonowych krawężnikach. Wykorzystam oryginalne mocowanie (łapy) pompy i zachowam wysoką stabilność konstrukcji (krawężniki umieszczone będą w poprzek pompy). macie rację - nawet w tej mojej wiiacie miałem zimą pół metra śniegu.
martwi mnie jeszcze przepływ medium przez pompe. mam w tej chwili 1.1 m3/h. Producent zaleca nie mniej niz 2 m3/h. Wywalę jeszcze wszytkie elementy powodujące opory cieczy (m. in. łopatkowy czujnik przepływu) i zobaczymy. Jeżeli przepływ nie zwiększy się - wracam do wariantu z krótkim obwodem i wymiennikiem ciepła.
Będę raportował:)

pompiarz

hydraulik_
20-11-2011, 07:35
Ja stawiam pompy mnimum 50 cm od gruntu.
Czasem góra lodu jest taka ,że nie można podejść do pompy (wygląda da jak wulkan).
Jeżeli góra urośnie do agregatu to może nawet zatrzymać wentylator .Zacznie rosnąć w agregacie.
A kabel grzewczy wystarczy uruchomić raz na dobę przez 15 min.Ciągła praca kosztuje

kameleon1983
23-11-2011, 18:00
Ponieważ w tym roku następuje wysyp tanich pomp ciepła typu powietrze woda, w całości znajdujących się na zewnątrz, bądź też z modułem sterującym w budynku postanowiłem założyć nowy wątek o doświadczeniach użytkowników z tymi pompami. Hitem jest np. pompa 12kW Copeland którą można kupić na znanym portalu internetowym za 8 tys. To koszt samego dobrego pieca gazowego a gdzie tu komin podłączenie gazu i inne duperele. Chciałbym aby ten wątek służył wymianie doświadczeń użytkowników takich pomp. Sam jestem zainteresowany zakupem i ciekawi mnie czy to naprawdę działa, nie psuje się i jaki jest rzeczywisty COP tych urządzeń. Pewnie trzeba będzie poczekać rok na opinie ;-( bo zapewne nie ma zbyt wielu użytkowników którzy mają te pompy od kilku lat.


jest to pompa firmy meeting dokładnie model md 30d współczynniki ma takie

Air temp
-7℃ 0℃ 7℃ 15℃ 20℃ 30℃

COP
35℃ 2.85 3.45 4.14 4.83 5.61 5.94
45℃ 2.40 2.93 3.52 4.16 4.82 5.26
55℃ 1.95 2.43 2.94 3.50 4.00 4.47

cena na allegro 7900
cena na niemiecki portalu aukcyjnym to 6300
sadze,że przy takiej różnicy można się jeszcze potargować

pompiarz
26-11-2011, 11:30
Witam w ten ciepły listopadowy weekend, który użytkownika PC PW cieszy niezmiernie:)
W ubiegłym tygodniu wywaliłem wszytko co mogłem, w celu zmniejszenia oporów przepływu po stronie GZ - efekt mizerny. Zyskałem jakieś 50 litrów/h. Czyli cały czas jestem grubo poniżej 2 m3/h (w tej chwili 1.144 m3/h). Wpływ na COP niezauwazalny.
Natomiast dzisiaj, ponieważ jak wiecie dziś na pomorzu p... jak na Uralu zauważyłem jakiś wzrost COP, spowodowany lepszą wymianą powietrza, spowodowanej wiatrem.
Zmotywowało mnie to do działania i odwróciłem pompę o 270 st., tak, że nie wieje już na ścianę, ale wzdłuż sciany (niestety) ale zgodnie z kierunkiem wiatrów dominujących (i dzisiejszego). Efekty są zadawalające - jest ciszej, bi nie tworzy się rezonans pomiędzy ścianą a pompa i widać skok COP, o jakieś 0.5.
Dokładne dane porównam jak zrobi się trochę chłodniej.
W tej chwili, w tańszej tayfie, produkuje ciepło około 3.30 raza taniej niż z oleju, co oczywiście niezmiernie mnie cieszy.
Niestety wieczorami musze włączać piec olejowy do cwu, rodzinka nie chce czekać tak długo na ciepłą wodę, a przy około mak 6kW z PC i potrzebnym ogrzewaniu w domu, podgrzewanie cwu trwa za długo. Ach było wziąć większą pompę:)

pozdrawiam
pompiarz

Karolas78
02-12-2011, 16:58
Ponieważ w tym roku następuje wysyp tanich pomp ciepła typu powietrze woda, w całości znajdujących się na zewnątrz, bądź też z modułem sterującym w budynku postanowiłem założyć nowy wątek o doświadczeniach użytkowników z tymi pompami. Hitem jest np. pompa 12kW Copeland którą można kupić na znanym portalu internetowym za 8 tys. To koszt samego dobrego pieca gazowego a gdzie tu komin podłączenie gazu i inne duperele. Chciałbym aby ten wątek służył wymianie doświadczeń użytkowników takich pomp. Sam jestem zainteresowany zakupem i ciekawi mnie czy to naprawdę działa, nie psuje się i jaki jest rzeczywisty COP tych urządzeń. Pewnie trzeba będzie poczekać rok na opinie ;-( bo zapewne nie ma zbyt wielu użytkowników którzy mają te pompy od kilku lat.

Witam,

Nareszcie trafiłem na odpowiednie forum!!

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem PC Meeting MD20D 7KW.
Chetnie podziele się doświadczeniami. Oraz spostrzeżeniami innych. Mam trochę pytań.
Domek 70m2 bojler 130l z plaszczem wodnym.
PC jako dodatkowe źródło do C.O. docelowo piecyk elektryczny, kaloryfery niestety jeszcze nie przewymiarowane, dostosowane do piecyka który grzeje do 65C.

Proszę pytajcie,je też mam wiele pytań. (!za PC zapłaciłem 4tys+ instalacja 6tys razem z glikolem.

Karolas78
02-12-2011, 17:10
Pierwsze pytanie dotyczy wcześniejszych postów a
mianowicie o do żywotności spręzarki;
Rozumiem że chcąc "oszczędzć kompresor nie mogę przy minusowych temp zadawać wysoką temp grzania np. 60C,w moim przypadku to max wartość, obecnie mam na 44C.
Druga sparwa częstotliwość zalaczania PC, ja mam średnio 4-6 razy w ciągu dnia.

kameleon1983
02-12-2011, 20:16
Pierwsze pytanie dotyczy wcześniejszych postów a
mianowicie o do żywotności spręzarki;
Rozumiem że chcąc "oszczędzć kompresor nie mogę przy minusowych temp zadawać wysoką temp grzania np. 60C,w moim przypadku to max wartość, obecnie mam na 44C.
Druga sparwa częstotliwość zalaczania PC, ja mam średnio 4-6 razy w ciągu dnia.


liczyłeś sobie współczynnik cop. zgadza ci się z tabelą?
jak tam zużycie energii?

ja mam zamiar kupić md 30d 12kw

Karolas78
03-12-2011, 10:54
liczyłeś sobie współczynnik cop. zgadza ci się z tabelą?
jak tam zużycie energii?

ja mam zamiar kupić md 30d 12kw

Zużycie na poziomie 14kwh taryfa nocna, 6kwh dzienna ogólnie dla całego domu.
COP nie liczyłem nie wiem jak

Karolas78
03-12-2011, 11:08
Oogólnie uczę się tego wszystkiego,nigdy nie miałem domku,całe życie w bokach:p

HenoK
03-12-2011, 12:44
Oogólnie uczę się tego wszystkiego,nigdy nie miałem domku,całe życie w bokach:p
To strasznie musisz mieć te boki poobijane ;).

Karolas78
03-12-2011, 13:51
To strasznie musisz mieć te boki poobijane ;).

W blokach oczywiście... piszę z komórki więc mogło się zdarzyć HenoK.

Karolas78
03-12-2011, 13:58
HenoK podobno miałeś do czynienia z takimi PC Meeting, jak je oceniasz%?
Ja póki co jestem zadowolony,ale jeszcze nie było mega mrozów,mialem -4C jak dotąd. Myślę,że PC pociagnie do -10C potem pozostaje piecyk elektryczny,dodatkowo mam jeszce naftowy sterowany elektronicznie z wtryskiem(jest bardzo wydajny i przydatny)
Mozesz odpowiedzieć na moje wcześniejsze pytania j.w.
Z góry dzięki.
Październik --rachunek za prąd 200zł

Karolas78
03-12-2011, 14:06
Ja mam jeszcze problem ze zbyt częstym wlaczaniem PC,ponieważ czujka mierzaca temp umieszczona jest na rurce od powrotu glikolu z kaloryferów, i tak po podgrzaniu do 44C spadek do 29C trwa srednio 45min i PC się zalacza to chyba za czesto. Oczywiście nie zostawilem tak tego, jezeli w domu mam 22C ręcznie wylaczam PC, tylko to troche nie tak powinno wyglądać, chyba że taka częstotliwość zalaczania PC jest do przyjęcia.

pompiarz
03-12-2011, 16:00
Zużycie na poziomie 14kwh taryfa nocna, 6kwh dzienna ogólnie dla całego domu.
COP nie liczyłem nie wiem jak

Żeby policzyć COP musiałbyś pomierzyć moc elektryczną pobieraną przez pompę (z tym generalnie nie ma problemu - na portalu aukcyjnym takie jednofazoy miernik kosztuje 30-40 zł) i policzyć, albo pomierzyć ciepło wytworzone przez pompę. Potem podzielić wartość mocy grzewczej pompy przez moc elektryczną i wychodzi COP. Pomiar mocy grzewczej (W) to przepływ(ltr/h) x różnica temperatur na powrocie i zasilaniu (st. C) x ciepło właściwe glikolu / 3600 sekund.
Czyli generalnie bez wstawienia ciepłomierza, albo przepływomierza i dwóch czujników temperatury się nie obędzie.
Można też spróbować obliczyć moc grzewczą pośrednio - jeżeli znasz pojemność układu, czas i różnicę temperatur - ale ten pomiar będzie obarczony większym błędem, bo prawdopodobnie pompa pobiera co różną moc elektryczną w zależności od temperatury na zasilaniu.

pompiarz
03-12-2011, 16:11
Ja mam jeszcze problem ze zbyt częstym wlaczaniem PC,ponieważ czujka mierzaca temp umieszczona jest na rurce od powrotu glikolu z kaloryferów, i tak po podgrzaniu do 44C spadek do 29C trwa srednio 45min i PC się zalacza to chyba za czesto. Oczywiście nie zostawilem tak tego, jezeli w domu mam 22C ręcznie wylaczam PC, tylko to troche nie tak powinno wyglądać, chyba że taka częstotliwość zalaczania PC jest do przyjęcia.

W mojej pompie czujnik temperatury umieszczony jest domyślnie w zbiorniku buforowym. czyli pompa przestaje grzać, jeżeli temperatura w buforze osiągnie zadaną. W praktyce oznacza to, że czasami (jak grzeję c.w.u. przez wężownicę) wartość na powrocie jest wyższa niż w buforze. Teraz zacząłem się zastanawiać, czy to nie szkodzi pompie (w sensie wcześniejszych rozważań), ale pompa załącza się na dłużej, bo musi podgrzać jeszcze bufor.
A ile czasu trwa u Ciebie podgrzanie z tych 29 do 44 st. C? Czy przy takim układzie pompa obiegowa pracuje ciągle, żeby temperatura na powrocie glikolu odzwierciedlała rzeczywistą temperaturę w instalacji?

Karolas78
04-12-2011, 07:10
W mojej pompie czujnik temperatury umieszczony jest domyślnie w zbiorniku buforowym. czyli pompa przestaje grzać, jeżeli temperatura w buforze osiągnie zadaną. W praktyce oznacza to, że czasami (jak grzeję c.w.u. przez wężownicę) wartość na powrocie jest wyższa niż w buforze. Teraz zacząłem się zastanawiać, czy to nie szkodzi pompie (w sensie wcześniejszych rozważań), ale pompa załącza się na dłużej, bo musi podgrzać jeszcze bufor.
A ile czasu trwa u Ciebie podgrzanie z tych 29 do 44 st. C? Czy przy takim układzie pompa obiegowa pracuje ciągle, żeby temperatura na powrocie glikolu odzwierciedlała rzeczywistą temperaturę w instalacji?

Pewnie tak to jest zrobione aby mierzyć temp w instalacji, bufora jeszcze nie mam zabrakło kasy, to w nastepnym sezonie.
Co do grzania przy temp 6C i obiegu krótkim (czyli bojler) 5min, przy obiegu długim(CO) 2-3godz,
przy temp -2C obieg długi 4-5godz (PC w międzyczasie odszraniala się).
Mam jeszcze możliwość ustawienia na sterowniku czasów zal/wyl PC, wiec chcąc zmniejszyć ilość zal też z tego korzystam.
Pompiarz nie wiem czy to ty pisaleś wcześniej o kompresorze, jak to jest jezeli są niskie temp to nie powinno się na PC zadawać wysokich temp grzania np 60C, bo nie pociagnie nawet 5lat? Ja mam zamiar tylko do 45C nastawiac, przy mrozach oczywiście.

pompiarz
04-12-2011, 08:22
Czołem,
Też długo szukałem bufora, bo nowe są jakoś irracjonalnie drogie. Byłem już nawet skłonny przystosować stary hydrofor. W końcu znalazłem na aukcji 300 litrów za 600 zł. Na szczęście nie był daleko.
Nie, to nie ja pisałem. Mam wyniki pomiarów laboratoryjnych od producenta mojej pompy poniże -15 st. C i przy temp. -15.4, temperatura na zasilaniu jest 57.8 st. C. Czyli róznica temperatur ponad 70 stopni. Więc nie wiem co o tym myśleć.
Zaraz postaram się wrzucic te wyniki na stronkę i podeślę link.
Karolas78 - opisz dokładniej swój układ proszę. Masz glikol na krótkim obiegu z zasobnikiem i wymiennikiem do co?

Karolas78
04-12-2011, 09:27
Czołem,
Też długo szukałem bufora, bo nowe są jakoś irracjonalnie drogie. Byłem już nawet skłonny przystosować stary hydrofor. W końcu znalazłem na aukcji 300 litrów za 600 zł. Na szczęście nie był daleko.
Nie, to nie ja pisałem. Mam wyniki pomiarów laboratoryjnych od producenta mojej pompy poniże -15 st. C i przy temp. -15.4, temperatura na zasilaniu jest 57.8 st. C. Czyli róznica temperatur ponad 70 stopni. Więc nie wiem co o tym myśleć.
Zaraz postaram się wrzucic te wyniki na stronkę i podeślę link.
Karolas78 - opisz dokładniej swój układ proszę. Masz glikol na krótkim obiegu z zasobnikiem i wymiennikiem do co?

Instalacja CO zalana glikolem, bojler 130l z płaszczem wodnym. To wszystko polaczone z PC i piecykiem elektrycznym. Bojler też podgrzewa glikol
W domu dwa sterowniki jeden do PC drugi Piecyk. Jezeli PC nie daje rady uzyskać temp zadanej na sterowniku np. 22C, automatycznie drugi sterownik zalacza piecyk elektryczny. póki co chodzi na PC.
Co do ustawienia PC ja też mam wylotem powietrza do sciany(równolegle) i wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem, po pierwsze mala długość rur co wpływa na zmniejszenie strat ciepła, po drugie sprawdziłem i u mnie powietrze rozchodzi się po ścianie za róg domu, a od strony parownika jest spokojnie brak przeplywu zimnego powietrza temp wyższa o 1st C.

Zigobar
05-12-2011, 16:42
pompiarz
Przed eksploatacją sprężarki w skrajnych dla niej warunkach przestrzegał np. kolega "terplace":
"Nie ma bardziej debilnej rzeczy jak przy parowaniu na poziomie -20stopni fundować sprężarce skraplanie 55stopni".

pompiarz
05-12-2011, 18:04
A dziękuję:)
A jak można wyznaczyć maksymalną temperaturę skraplania w funkcji temperatury dolnego źródła? Jest na to jakaś zależność?

Zigobar
06-12-2011, 16:53
Tutaj masz trochę informacji na temat koperty pracy sprężarki, a przy okazji o technologii EVI:

http://www.tchik.com.pl/archiwum/2007/1/EMERSON.pdf

pompiarz
07-12-2011, 05:35
Dzięki - poczytałem. jak dla mnie strasznie skomplikowane.
Czy słyszał ktoś o sprężarce Copeland typu ZW (taka jest w mojej pompie) - na stronie Emersona jest opisana bardzo lakonicznie
http://www.emersonclimate.com/asia/en-AP/Products/Compressors/Scroll_Compressors/Commercial/Pages/zw_water_heating_scrolls.aspx
Tutaj http://www.21tradenet.com/news_2010-12-7/33788.htm informacja, że moze osiągnąć COP=2 przy poniżej -20 st. C. Oczywiście nikt nie pokusił się o temperaturę GZ dla tych danych.

Karolas78
07-12-2011, 11:42
Pompiarz, z racji tego,że pracuje jako przedstawiciel handlowy na pomorskim w St.Gd jestem co środę.
Chetnie zobacze Twoją PC na żywo
Pozdro

pompiarz
07-12-2011, 11:54
Zapraszam:) wysłałem numer komórki na priv

Karolas78
10-12-2011, 10:56
Moja PC
MEETING 7KW/Copeland

dla domku 70m2,alternatywa do -8stC
listopad rachunek za prąd 320zł


http://img853.imageshack.us/img853/6325/20111210111603.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/20111210111603.jpg/)



http://img197.imageshack.us/img197/7199/20111210111642.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/197/20111210111642.jpg/)




http://img207.imageshack.us/img207/702/20111210111849.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/207/20111210111849.jpg/)


sterownik PC


http://img9.imageshack.us/img9/5905/20111210121241.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/9/20111210121241.jpg/)



programator domowy ustawianie tepm. w domu (otwiera obieg kaloryfery/bojler)
,dodatkowo mam jeszcze drugi w innym miejscu,który steruje piecykiem elektrycznym(jak temp na zewnątrz spadnie poniżej -10stC).



http://img859.imageshack.us/img859/2486/20111210121316.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/859/20111210121316.jpg/)

1950
10-12-2011, 11:03
czy nie za nisko jest posadowiona?

Karolas78
10-12-2011, 12:09
czy nie za nisko jest posadowiona?

trochę za nisko,ale jak mi ją instalowali to byłem kompletnie zielony w temacie PC,chodziło też o wprowadzenie rur do budynku na tej wysokości.
dopiero z własnej obserwacji i z forum dowiedziałem się więcej,cały czas coś odkrywam i się ucze.
wiem ,że takie położenie PC wiatrakiem do ściany to dobre rozwiazanie. pisałem o tym wcześniej.

autorus
10-12-2011, 13:07
Witam,

Nareszcie trafiłem na odpowiednie forum!!

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem PC Meeting MD20D 7KW.
Chetnie podziele się doświadczeniami. Oraz spostrzeżeniami innych. Mam trochę pytań.
Domek 70m2 bojler 130l z plaszczem wodnym.
PC jako dodatkowe źródło do C.O. docelowo piecyk elektryczny, kaloryfery niestety jeszcze nie przewymiarowane, dostosowane do piecyka który grzeje do 65C.

Proszę pytajcie,je też mam wiele pytań. (!za PC zapłaciłem 4tys+ instalacja 6tys razem z glikolem.

Kurczę cena raczej śmieszna :) Napisz koniecznie jak ci się sprawdza w niskich temperaturach. Fakt domek też masz malutki.

1950
10-12-2011, 13:16
czy to jest monoblok?
po zaizolowanych rurach sądzę, że tak,

Karolas78
10-12-2011, 14:58
Kurczę cena raczej śmieszna :) Napisz koniecznie jak ci się sprawdza w niskich temperaturach. Fakt domek też masz malutki.

jak narazie dawała radę przy -3stC na zewnątrz, myślę,że pociągnie max do -9stC.
Za te pieniądze kupiłem ją jako alternatywe do piecyka elektrycznego oraz do podgrzewania wody w bojlerze(latem to będzie praktycznie za darmo)
pogoda łaskawa więc jestem zadowolony rachunki za prąd jw.
a mój znajomy w llistopadzie za prąd zapłacił 170zł+jeszcze gaz mu przyjdzie.

Karolas78
10-12-2011, 15:00
czy to jest monoblok?
po zaizolowanych rurach sądzę, że tak,

monoblok...czyli pojedyńcza pommpa bo nie wiem co to znaczy,jak już pisałem na tym forum nauczyłem się wszystkiego

Karolas78
10-12-2011, 15:11
gdzieś czytałem ,że takie PC jak moja służą w hotelach do podgrzewania wody w basenach,lecz mój instalator powiedział,że na tą pow domku+stweirdził "domek dobrze ocieplany" będzie dobra lecz nie jako główne źródło ciepła.
mam małą piwnicę i nie ma możliwosci na piec tradycyjny,gazu ziemnego w moich okolicach jescze nie ma. więc mam piecyk elektryczny jako głów źr do CO+ PC do -9stC.
...a jak chcę szybko podnieść temp w domu np z 20stC do 22stC w ciągu 45min to włączam to przydatne urządzenie 28W/godz+nafta:

http://img542.imageshack.us/img542/3108/20111210160627.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/20111210160627.jpg/)

pompiarz
10-12-2011, 17:12
Monobloc, czyli całe urządzenie w jednym kawałku, czyli podgrzewane medium (w przypadku Karolasa78 glikol) jest wypychane rurami na zewnątrz, podgrzewane w urządzeniu i wraca do budynku.
Są jeszcze rozwiązania w dwóch kawałkach - wtedy woda (lub glikol) nie wychodzi na zewnątrz kotłowni, a ciepło odebrane z powietrza transportuje czynnik roboczy.

Karolas78
10-12-2011, 18:26
Monobloc, czyli całe urządzenie w jednym kawałku, czyli podgrzewane medium (w przypadku Karolasa78 glikol) jest wypychane rurami na zewnątrz, podgrzewane w urządzeniu i wraca do budynku.
Są jeszcze rozwiązania w dwóch kawałkach - wtedy woda (lub glikol) nie wychodzi na zewnątrz kotłowni, a ciepło odebrane z powietrza transportuje czynnik roboczy.

...czyli ja mam monobloc

1950
10-12-2011, 18:44
Monobloc, czyli całe urządzenie w jednym kawałku, czyli podgrzewane medium (w przypadku Karolasa78 glikol) jest wypychane rurami na zewnątrz, podgrzewane w urządzeniu i wraca do budynku.
Są jeszcze rozwiązania w dwóch kawałkach - wtedy woda (lub glikol) nie wychodzi na zewnątrz kotłowni, a ciepło odebrane z powietrza transportuje czynnik roboczy.
chyba się rąbnąłeś,

przy monobloku z pompy do budynku jest wprowadzana woda grzewcza,
a parownik i skraplacz znajdują się na zewnątrz w obudowie pompy,

w przypadku splitu, parownik jest na zewnątrz a skraplacz w budynku zabudowany w module hydraulicznym,

rozwiązanie o jakim piszesz, tzn o transporcie glikolu, występuje w pompach solanka-woda czy też woda-woda,
w pompach powietrze woda, przy splicie do budynku wchodzą jedynie dwie rury z czynnikiem chłodniczym