PDA

Zobacz pełną wersję : Jak nieprzewymiarować mocy kotła w domu energooszczędnym



alerion1
04-05-2011, 11:58
Jak w temacie. Jakie współczynniki dobrać dla domu dobrze zaizolowanego, z dobrymi oknami i reku?
Przy ogrzewaniu gaz/kominek z płaszczem moc kotła/kominka rzutuje na srednice komina.
Jak mam obliczyć czego potrzebuje?
Facet od kominków mówi ze przyjmuje sie 1kW na 10m2 powierzchni użytkowej domu. Tylko dom domowi nie równy.
Przyjmując taki współczynnik potrzebujemy ok 20kW kominek i tu facet radzi dac komin systemowy fi 200mm...
Osiwieje przez tą budowę! Help

Liwko
04-05-2011, 12:14
Wpisz do wujka Google OZC. Ostrzegam, nie będzie łatwo ale to jedyna dobra droga. Jeżeli nie dasz rady poproś kierbuda.

alerion1
04-05-2011, 12:39
Daj mi spokój z kierbudem... Myślisz ze czemu mi łeb puchnie... Trudny koleś w kontakcie.

Liwko
04-05-2011, 12:49
Daj mi spokój z kierbudem... Myślisz ze czemu mi łeb puchnie... Trudny koleś w kontakcie.

Poszukaj innego i daj mu ze dwie stówy by ci policzył. Ci co robią świadectwa energetyczne też sobie poradzą.

salata123
04-05-2011, 23:45
W dobrze ocieplonym domu ( 25 czarnego styro na ściany 20 w posadzkę ) trzeba liczyć około 30 - 40 wat na metr na parterze i tyle samo jak piętro murowane, jak skosy z wełną ( 30 cm wełny o U 0,35 na skos i 40 cm na sufit tak u mnie ) to na piętrze 50 - 60 wat na metr, jeszcze - 10 procent w pomieszczeniach od południa i + 20 od północy. Można dodać trochę mocy w łazience na górze, łazienka od północnego zachodu ( u mnie podłogówka i duży grzejnik suszarka i trochę za zimno do kąpania malucha ). Dom na południu woj. podlaskiego, myślę że np. Opole - 20 procent. Kominek drugii raz bym nie robił. Mam bardzo dobry wkład MCZ VIVO 700 bez rozprowadzenia, z dobrą sprawnością silnie, a nawet za silnie nagrzewa pomieszczenie z kominkiem a domu nie nagrzewa, dla frajdy palenia w kominku chyba najlepszy wkład z najgorszą sprawnością. Pozdrowienia. Sam to wyliczyłem i sprawdziło się w praniu. Dom 280 m po podłodze ogrzewany piecem 12 kW na gaz ziemny.

orko
08-05-2011, 14:02
W dobrze ocieplonym domu ... Kominek drugii raz bym nie robił. Mam bardzo dobry wkład MCZ VIVO 700 bez rozprowadzenia, z dobrą sprawnością silnie, a nawet za silnie nagrzewa pomieszczenie z kominkiem a domu nie nagrzewa, dla frajdy palenia w kominku chyba najlepszy wkład z najgorszą sprawnością.

Mój domek podobnie ocieplony (około 120 m^2), lecz zamiast bardzo dobrego wkładu z wielką panoramiczną szybą wstawiłem ekonomiczną kozę Flamingo espo z dodatkowym wkładem szamotowym i nie dość że bardzo dobrze nagrzewa salon to i na górze cieplutko.
Sprawność wg producenta - około 75%, cały sekret nie tkwi w marnej sprawności lecz w niezbyt dużej szybce :)

kerado28
28-11-2011, 18:20
ok. 13kW

KrzysztofLis2
10-12-2011, 17:54
100 W / m2 to równie dobry przelicznik, jak "jedno żeberko na metr". Nie sugeruj się takimi uproszczonymi obliczeniami, które w dodatku w cudowny sposób są uniwersalne dla wszystkich budynków.

A skoro budynek kończysz i tak, to zamów już teraz świadectwo energetyczne, autor świadectwa Ci z przyjemnością poda zapotrzebowanie na moc do ogrzewania,