PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła typu powietrze woda do podgrzewania ciepłej wody



dux777
04-05-2011, 16:58
Witam,
Mam pytanie czy ktoś ma założoną u siebie taką pompę do podgrzewania wody i czy zdaje ona egzamin ( czy opłaca się wchodzić w koszta i ją montować, w domu będe mieszkał tylko ja z żoną ). Ponieważ hydraulik który będzie robił u mnie instalacje sugeruje mi założenie takiej pompy firmy Buderus 300l. + kominkiem z płaszczem wodnym.
dziękuje

Liwko
04-05-2011, 19:09
Rozumiem że kominek będzie jedynym źródłem CO? Jeżeli tak to raczej nad tym się zastanów niż nad pompą. Pompa jest bezobsługowa i za niewielkie miesieczne kwoty zapewni ci 100% CWU, ale codzienne palenie w kominku może po paru latach być już nie przyjemnością a koszmarem.
Opisz swój dom może coś doradzimy.

Jastrząb
04-05-2011, 19:27
Witam,
Mam pytanie czy ktoś ma założoną u siebie taką pompę do podgrzewania wody i czy zdaje ona egzamin ( czy opłaca się wchodzić w koszta i ją montować, w domu będe mieszkał tylko ja z żoną ). Ponieważ hydraulik który będzie robił u mnie instalacje sugeruje mi założenie takiej pompy firmy Buderus 300l. + kominkiem z płaszczem wodnym.
dziękujeJa mam taka pompe, z zasobnikiem 300l. Moc sprezarki to jakies 550W, przy powietrzu zasilajacym 20C, grzaniu do 50C, COP to okolo 3. Cieplej wody starcza dla 3-4 osob, dzieki prostemu sterownikowi czasowemu grzeje w przewazajacej mierze tania taryfa. Dla wiekszej ilosci osob nie mialem okazji przetestowac. Ale jest tam walczana recznie dodatkowa grzalak 1.5kw, wiec awaryjnie mamy 3KW mocy grzewczej. Stoi toto w ogrzewanym pomieszczeniu 7m2. Powietrze czerpie z pomieszczenia. W pomieszcxzeniu jest kilka stopni mniej niz w reszczie domu. Z wad - toto halasuje, i to solidnie. Pomieszczenie podlaczone do wentyklacji mechanicznej.

marcin

hydraulik_
07-05-2011, 05:43
Istotne jest aby PC czerpał energię z powietrza zewnętrznego.
Montowałem u mojego znajomego taką pompę firmy CHICO (chinczyk firma KUNG FU :wave:).Taniocha ale działa wychodzi taniej niż gazem ziemnym( oczywiście w zakresie pracy).Kolega grzał wodę podgrzewacze RICHMOND.
Ta pompa ma dużą moc jak zagrzeje cwu może popracować na c.o. ( ma wężownicę do połączenia z kominkiem i układem co).

hydraulik_
07-05-2011, 05:52
Ja mam taka pompe, z zasobnikiem 300l. Moc sprezarki to jakies 550W, przy powietrzu zasilajacym 20C, grzaniu do 50C, COP to okolo 3. Cieplej wody starcza dla 3-4 osob, dzieki prostemu sterownikowi czasowemu grzeje w przewazajacej mierze tania taryfa. Dla wiekszej ilosci osob nie mialem okazji przetestowac. Ale jest tam walczana recznie dodatkowa grzalak 1.5kw, wiec awaryjnie mamy 3KW mocy grzewczej. Stoi toto w ogrzewanym pomieszczeniu 7m2. Powietrze czerpie z pomieszczenia. W pomieszcxzeniu jest kilka stopni mniej niz w reszczie domu. Z wad - toto halasuje, i to solidnie. Pomieszczenie podlaczone do wentyklacji mechanicznej.


marcin

Ja uważam ,że pobieranie ciepła z pomieszczenia jest bez sensu . No chba że mamy tu jakieś żródło ciepła extra ( np .gejzer lub wulkan)
Jaki sens ma ogrzewanie pomieszczenia a następonie odbieranie energii pochodzącej z naszego paliwa .I to w tak wyrafinowany i drogi sposób.
Darmowa energia jest na dworzu (polu).Oczywiście jeżeli ten nadmiar ciepła pochodzi z wentylacji (rekuperatora)to ok ,ale dlaczego masz tak wysoką temperaturę na rekuperatorze???

rydzadam
07-05-2011, 06:25
Chłodzenie pomieszczenia, nawet garażu taką pompą jest faktycznie bez sensu. Jak już to wyprowadzić kanały przez ściany i tyle. Przecież (teoretycznie), taniej jest w takiej sytuacji grzać zasobnik zwykłą grzałką, zamiast PC za 6-8 tys. zł. Przecież jak taka pompa popracuje z godzinkę, czy parę godzin to wręcz wymrozi nam powietrze w garażu, czy piwnicy i nie dosyć, że to zimno odczujemy w przylegających pomieszczeniach domu (przez ściany), to jeszcze COP pompy poleci w dół w miarę jej działania. Rozmawiałem z dwoma gościami (niezależnie), co myśleli o kupnie takiej PC i nie mieli pojęcia, że one wychładzają pomieszczenie (!) bo po prostu nikt tego głośno nie mówi, tylko wciskają kit w marketach, że 2/3 energii mamy "za darmo". Ja jestem ZA takimi pompami, jako alternatywa dla solarów, ale tylko, jeśli wyprowadzimy kanały na zewnątrz domu.

hydraulik_
07-05-2011, 10:14
Prawo zachowania energii (nic za darmo)

andriuss
08-05-2011, 22:12
Mało kto doczytuje, że kilkunasto-kilowatowe pompy muszą przepompować (i dodatkowo ochłodzić) potężne masy powietrza, dla analizowanego przeze mnie przypadku 5000 m3 / h. Zastanawiałem się nawet, czy istnieje teoretyczny całoroczny sens budowy żwirowego GWC, który ogrzeje taką ilość powietrza do +7, czyli takiego na 200 m3 żwiru ;). Po skrupulatnych obliczeniach - nie, nie ma żadnego sensu ;)

kbab
09-05-2011, 07:13
Mam pytanie czy ktoś ma założoną u siebie taką pompę do podgrzewania wody i czy zdaje ona egzamin ( czy opłaca się wchodzić w koszta i ją montować, w domu będe mieszkał tylko ja z żoną ). Ponieważ hydraulik który będzie robił u mnie instalacje sugeruje mi założenie takiej pompy firmy Buderus 300l. + kominkiem z płaszczem wodnym.
Moim zdaniem nie opłaca się. Kominek z pw w okresie grzewczym będzie podgrzewał cwu, pc w tym czasie jest zbędna. Dla 2 osób zapotrzebowanie na cwu określam na 2500kWh rocznie, jeśli 60% pozyskamy z kominka to pozostałe 1000 dostarczy pc, przy cop 3 pobierze 330kWh/rok, zatem rzeczywista oszczędność będzie 660kWh - czy taki zysk zwróci poniesiony koszt tej pc - moim zdaniem szybciej będzie do wymiany, oczywiście oszczędność może okazać się stratą przy serwisie czy ewentualnej naprawie w okresie pogwarancyjnym. Nie bez znaczenia jest fakt schładzania pomieszczenia przez pc, jeśli odzyskuje ciepło z wentylacji to wyklucza rekuperator, zatem podniesie koszt ogrzewania.

hydraulik_
10-05-2011, 06:02
Z przykrością muszę przyznać rację przyznać rację kbab -owi.Dla tej żony jest to nieopłacalne :).
Nawet zastosowanie najtańszej pompy za 3500 zł(taką znam).
ALE przyjmijmy inne rozumowanie .
Kupujesz pompę do cwu np.Chigo. około 6 kW.grzejesz wodę 2 godziny .A przez resztę czasu grzejesz dom (w okresach przejściowych powiedzmy do 0 C.Nie musisz pali w kominku.
Bo pc musi pracować żeby na siebie zrobić
Tak pompa kosztuje od 5000 7000 zł z montażem.
Nie ukrywam ,że jestem zwolennikiem PC PW a nawt je montuje. Mogę być tendencyjny.

Jastrząb
10-05-2011, 22:45
Chłodzenie pomieszczenia, nawet garażu taką pompą jest faktycznie bez sensu. Jak już to wyprowadzić kanały przez ściany i tyle. Problem jest taki, ze taka PC, dziala do +5. Wiec z kanalami czerpiacymi powietrzez z zewnatrz nie bedzie dziala w zimie. Nie ma tam jakiejs automatyki ktora przestawi sie na grzanie pradem, odmrozi wymiennik itp.


Przecież (teoretycznie), taniej jest w takiej sytuacji grzać zasobnik zwykłą grzałką, zamiast PC za 6-8 tys. zł. Przecież jak taka pompa popracuje z godzinkę, czy parę godzin to wręcz wymrozi nam powietrze w garażu, czy piwnicy i nie dosyć, że to zimno odczujemy w przylegających pomieszczeniach domu (przez ściany), to jeszcze COP pompy poleci w dół w miarę jej działania.Nie wymrozi. Jak pisalem, u mnie dziala w pomieszczeniu o kubaturze okolo 20m3. I w praktyce temperatura w tym pomieszczeniu zima nie spadla ponizej 15-16stopni. A juz na pewno nie bedzie tak, ze Ci wymrozi pomieszczenie, ze w sasiaednich bedzie to czuc.

marcin

Jastrząb
10-05-2011, 22:50
Ja uważam ,że pobieranie ciepła z pomieszczenia jest bez sensu . No chba że mamy tu jakieś żródło ciepła extra ( np .gejzer lub wulkan)
Jaki sens ma ogrzewanie pomieszczenia a następonie odbieranie energii pochodzącej z naszego paliwa .I to w tak wyrafinowany i drogi sposób.
Darmowa energia jest na dworzu (polu).Oczywiście jeżeli ten nadmiar ciepła pochodzi z wentylacji (rekuperatora)to ok ,ale dlaczego masz tak wysoką temperaturę na rekuperatorze???
Tak jest to 2 stopniowe grzanie wody. Najpierw grzeje CO pomieszcznie, a potem odbieram od niego cieplo PC do CWU.
Nie jest to idealne, ale dziala, jak widac z mojego przypadku nawet w malutkim pomieszczeniu.
Jak ktos nie chce sobie robic z salonu palarni, to jest to jakas alternatywa dla grzania samym pradem. Nawet takie 2-stopniowe grzanie wychodzi taniej niz sam prad.


marcin

rydzadam
11-05-2011, 06:28
Taka pompa z kanałami wyprowadzonymi na zewnątrz to dobry "dodatek" do tradycyjnego kotła na paliwo stałe. Rozważałem taki zakup u mnie w domu, gdzie pracuje kocioł na ekogroszek. Jak kończy się sezon grzewczy, powiedzmy w połowie kwietnia (wtedy już wystarczy słoneczko + czasami kominek wieczorem), kocioł wyłączam i grzeję zasobnik prądem aż do października. Przy 5 osobach nie jest to mały wydatek. W ostatnim sezonie grzałem CWU cały rok ekogroszkiem, ale na samo podtrzymanie ognia w retorcie i podgrzanie wody, do tego pompka obiegowa - koszt wychodzi podobnie jak "czysty" prąd do grzałki. Jest to około 120 zł dodatkowo miesięcznie, czyli jakieś 600 zł rocznie. Żeby potanić grzanie CWU poza sezonem pozostaje solar lub właśnie taka powietrzna PC. Solar przy braku dofinansowania w ramach programów gminnych - praktycznie "nigdy" się nie zwróci (20 lat). Pompa ciepła - prędzej, bo już w jakieś 15 lat, zakładając COP=3. Jednak to i tak strasznie długo, biorąc pod uwagę, że za 2-3 lata zamierzam zamieszkać w nowym domu... Jest to dobra inwestycja przy założeniu dość sporego zużycia CWU i bezawaryjności urządzenia przez długie lata. W przeciwnym razie poza sezonem już lepiej grzać zwykłą grzałką albo kopcić ekogroszkiem również w lato.

compi
20-05-2011, 21:21
U mnie działa od kilku miesięcy pompa z zasobnikiem 200l(bliźniak Buderusa). Fakt, że jestem w trakcie wykańczania domu nie pozwala mi jeszcze na pełną ocenę urządzenia. Podłączone mam dwa dojścia "ciepłego" powietrza. Jedno zimowe z garażu i drugie letnie z nieużytkowego poddasza. Teraz jest tam naprawdę gorąco. Sterowanie na panelu z zegarem, timerem, pełne nastawy temperatur, podawana temperatura wody w dolnych i górnych partiach zbiornika itp. Przy jeszcze niedawnych dosyć niskich temperaturach gdy nie paliłem w kominku, w budynku było około 15 Co, pompa w ciągu nastawionych trzech godzin pracy bez problemu podtrzymywała wodę na 55 stopni. Pompa ma dodatkową wężownicę z możliwością podpięcia obiegu solarów lub z innego kotła. No i oczywiście pozostaje awaryjnie grzałka, która ma też za zadanie okresowe podgrzanie powyżej 70 stopni aby wybić jakies tam liaglo.... cośtam.

Liwko
21-05-2011, 06:53
Legionellę:)
Dlaczego grzejesz wodę do 55°C? Taką temperaturę już trzeba mieszać z zimną więc gdzie tu sens. No chyba że masz za mały zbiornik CWU.

compi
21-05-2011, 18:59
Na razie korzystam tylko ja i to ze zlewu w garażu. Pewnie optymalną temp. ustawimy po wprowadzeniu.

Konsultant Viessmann
17-12-2015, 09:39
Witam,
Mam pytanie czy ktoś ma założoną u siebie taką pompę do podgrzewania wody i czy zdaje ona egzamin ( czy opłaca się wchodzić w koszta i ją montować, w domu będe mieszkał tylko ja z żoną ). Ponieważ hydraulik który będzie robił u mnie instalacje sugeruje mi założenie takiej pompy firmy Buderus 300l. + kominkiem z płaszczem wodnym.
dziękuje

Odświeżam post - masz zamontowaną już którąś pompę do cwu? Jak wrażenia? Jakie koszty eksploatacji?

Dla wszystkich zainteresowanych - my również posiadamy takie pompy ciepła, np nowe, ciekawe urządzenie do cwu - pompa vitocal 060A.

Oprócz tego że tania w eksploatacji to może jeszcze współpracować z fotowoltaiką obniżając dodatkowo koszty produkcji ciepłej wody!
Jak jest ktoś zainteresowany - jestem do dyspozycji!


A więcej informacji: http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html

Konsultant marki Buderus
28-12-2015, 09:56
Witam,
Mam pytanie czy ktoś ma założoną u siebie taką pompę do podgrzewania wody i czy zdaje ona egzamin ( czy opłaca się wchodzić w koszta i ją montować, w domu będe mieszkał tylko ja z żoną ). Ponieważ hydraulik który będzie robił u mnie instalacje sugeruje mi założenie takiej pompy firmy Buderus 300l. + kominkiem z płaszczem wodnym.
dziękuje

Witam,

Pragnę polecić powietrzną pompę ciepła służącą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w budynku. Marka Buderus posiada w swojej ofercie model Logatherm WPL ART posiadający zasobnik ciepłej wody o pojemności 184 litrów oraz możliwość podłączenia do niego instalacji solarnej. Kompaktowe wymiary oraz ciekawy design pozwalają na umieszczenie urządzenia praktycznie w dowolnym miejscu. Dzięki wykorzystaniu energii powietrza otoczenia urządzenie to osiąga sprawność nawet do 510%. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 660 301 801.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus