PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczenie OZC - ABC - jak to zrobić - na podstawie Purmo OZC



deratus
05-05-2011, 10:31
Ponieważ chyba wszyscy daja sobie sprawę jak ważne jest dokładne obliczenie OZC w przypadku pomp ciepła i chociaż próbowałem zrobić to samodzielnie (podziekowanie dla adiqq za program ) to nie dałem rady :-). Może udało by się stworzyć pewnego rodzaju samouczek dla wszystkich chętnych, chcących zrobić to samodzielnie? Taki który by zawierał informacje, jakie dane są niezbędne do poprawnego wyliczenia OZC. Może ktoś bardziej światły , stworzyłby takie vademecum, a dozgonna wdzięczność dużej części forumowiczów murowana (nomen omen)
Wersja bezpłatna programu PURMO OZC 4.0
http://tnij.org/loqv

KrzysztofLis2
05-05-2011, 13:07
Dozgonną wdzięcznością się rodziny nie wyżywi. :)

deratus
05-05-2011, 14:17
Właśnie chyba jednak zaprzeczyłeś potrzebie i sensowi istnienia tego forum ;-)

orko
05-05-2011, 18:29
Ejże skoro myślisz o pompie ciepła to nawet 2 tys za obliczenia w OZC cię nie zabolą.
Jak już strzyc owce to na każdym kroku :)

rydzadam
10-05-2011, 14:01
No i po 2 godzinach dłubania w "Purmo OZC" również poległem :) , a konkretnie - na edycji poszczególnych pomieszczeń... Za skomplikowane o dla mnie, a nie mam czasu na głębsze wnikanie...

rwxw
10-05-2011, 20:54
również poległem :) , a konkretnie - na edycji poszczególnych pomieszczeń...
Uprość cały dom do jednopomieszczeniowego prostopadłościanu, gdzie 1 powierzchnia to dach, druga to podłoga, a pozostałe 4 to ściany. Dodaj okna i drzwi. Jeśli rzeczywista bryła nie jest super skomplikowana, to taki szacunek wyjdzie mniej więcej OK.

rydzadam
11-05-2011, 05:55
Uprość cały dom do jednopomieszczeniowego prostopadłościanu, gdzie 1 powierzchnia to dach, druga to podłoga, a pozostałe 4 to ściany. Dodaj okna i drzwi. Jeśli rzeczywista bryła nie jest super skomplikowana, to taki szacunek wyjdzie mniej więcej OK.

Dobry trop... Tylko co z rozróżnieniem piwnicy i garażu od parteru i poddasza ? Piwnica jest całkowicie zagłębiona w gruncie i ma tam być powiedzmy +14 st.C, a garaż na parterze i w nim +10 st.C. Reszta domu - standardowo np. +22 st.C. Można to jakoś uprościć, uśrednić ?

asolt
11-05-2011, 10:03
Dobry trop... Tylko co z rozróżnieniem piwnicy i garażu od parteru i poddasza ? Piwnica jest całkowicie zagłębiona w gruncie i ma tam być powiedzmy +14 st.C, a garaż na parterze i w nim +10 st.C. Reszta domu - standardowo np. +22 st.C. Można to jakoś uprościć, uśrednić ?

Niestety nie można tego uproscic lub usrednić. Takie uproszczenia prowadzą do zbyt dużych błędów co w przypadku doboru mocy pompy ciepła i obliczenia
zapotrzebowania na ciepło i zwiazana z tym opłacalność zastosowania pompy ciepła ma bardzo duże znaczenie. Duże znaczenie ma również wersja programu
OZC. Wersja 4.0 może dawać inne wyniki (mniej dokładne) niż wersja 4.8 Pro lub 5.0 3D. Aby w miarę dokładnie wykonać obliczenia w OZC musimy określić wszystkie przegrody i ich rodzaje, podac dokładnie wsp. dla każdego okna i drzwi oraz bram zewnętrznych z osobna, usytuowanie i lokalizację.Wymiary przegród podajemy w osiach. W przypadku piwnic zagłębionych w gruncie musimy zdefiniować ściane przy gruncie. Poprawiałem już wiele obliczeń wykonanych na wersjach demo lub firmowych na ogół starszych i zwykle wyniki obliczeń dla zapotrzebowania na ciepło były mocno zaniżone oczywiście w wyniku zbyt wielu uproszczeń.

darekmw
09-03-2016, 22:24
Czy zajmuje się tutaj osoba, która wyliczy mi OZC na podstawie projektu? Oczywiście nie za darmo :)

strusp
14-03-2016, 09:15
Trzeba mieć jakieś pojęcie o fizyce budowli by zsensem się tym zajmować. Mozna przeczytać z zrozumieniem instrucję programu. Dużo rzeczy n/t obłsugi tam umieścili.
Warto porówywnać wyniki obliczeń z rzeczywistym zużyciem. Trening czyni mistrza.

edi_michal
20-03-2016, 19:49
Czy zajmuje się tutaj osoba, która wyliczy mi OZC na podstawie projektu? Oczywiście nie za darmo :)

Podpinam się do tematu
Również jestem zainteresowany zleceniem obliczenia OZC

ProStaś
20-03-2016, 20:03
a to samemu nie łaska
s ięgać musicie do czyjejś wiedzy?
o Wy gnuśni
l iczenie Was przerasta?
t o trzeba komuś zlecić i tyle...:D:p

darekmw
22-03-2016, 21:20
Pisałem do asolt, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi :(

wihajster
22-03-2016, 21:27
"Zarobiony", jak wszyscy zresztą... Może zadzwoń? Będzie szybciej.
Wyszukiwarka: andrzej sołtys ozc >>ENTER

asolt
22-03-2016, 21:48
Pisałem do asolt, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi :(

Prosze o kontakt na PW