PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126

T12345T
18-12-2018, 10:28
"konkretny wynik badania" to szczelnosc na przenikanie powietrza okreslana w klasach - od 4-tej najwyzszej do pierwszej najnizszej i moze jeszcze byc klasa 0 - nie ma innych wynikow i nie bylo - 95% okien ma klase 4

Pozwolisz Pchełku, że się z Tobą nie zgodzę. Jak wiesz klasa 4, to dość szerokie widełki, więc dla użytkownika okna ma znaczenie konkretny wynik przepuszczalności powietrza, bowiem w klasie 4 okno równie dobrze może przepuszczać 0 m3/hm, jak i 0,75 m3/hm. Tym samym okno jednoskrzydłowe 1500 x 1500 może w ciągu 5112 godzin sezonu grzewczego przepuścić do wnętrza pomieszczenia 0 m3 powietrza, jak i 22 000 m3 powietrza, które trzeba będzie ogrzać do temperatury pokojowej, co wiąże się już z nakładami. Pewnie pamiętasz, jak razem badaliśmy wpływ eksploatacji na wielkość przepuszczalności powietrza. Okazało się, że ustalona klasa 4 przepuszczalności dla okna nowego szybko się zmienia (na gorsze), a zatem górna granica klasy 4 na poziomie 0,75 m3/hm dla okna nowego oznacza, że szybko znajdzie się ono w klasie 3, a wtedy do ogrzania będzie sporo więcej zimnego powietrza i wzrosną nakłady na ogrzewanie. Nie podchodziłbym więc tak lekko jak Ty do zagadnienia przenikania powietrza i nie ganił osób, które mają na ten temat zdanie odmienne od Twojego.

agb
18-12-2018, 11:01
Tylko skąd założenie, że jak okno ma przepuszczalność 0,75m3/hm, to bity sezon grzewczy dokładnie tyle będzie przepuszczać non stop?

Ok**se
18-12-2018, 11:54
" powinno mieć jeszcze uszczelkę wewnętrzną (szczególnie przy wentylacji mechanicznej)" - a to jest calkiem jakies nieporozumienie - uszczelka "wewnetrzna to ta od wewnatrz i jest ona zawsze [jesli mowa o uszczelce "wewnetrznej" czyli tej co jest pod szyba to nie ma takich okien] - a wklejanie szyb to pomysl na zepsucie okna

z jednym pełna zgoda - trzecia, środkowa uszczelka (czyli profile MD) to przerost formy nad treścią nie mający żadnego wpływu na cokolwiek poza jednym - marketingowym
Za szczelność okna odpowiada przede wszystkim ( o ile nie tylko ona ) uszczelka wewnętrzna czyli ta pierwsza od wewnątrz powiązana ze skrzydłem
Ale co do wklejania szyby zgody już nie ma. Skąd "psucie okna"? Zwiększa statykę skrzydła, likwiduje banany - obserwacja praktyczna Jurku więc dokładnie podaj argumenty przeciwko wklejaniu szyb, proszę

lolek30
19-12-2018, 11:29
z jednym pełna zgoda - trzecia, środkowa uszczelka (czyli profile MD) to przerost formy nad treścią nie mający żadnego wpływu na cokolwiek poza jednym - marketingowym


..nie zgoda :) uszczelka środkowa ma jedną bardzo istotna funkcję - dolne zaczepy ewentualnie zawiasy ukryte nie stoją w wodzie jeśli jest duży napór wiatru z deszczem, a to ma zasadniczy wpływ na ich korozję.

Ok**se
19-12-2018, 12:59
zawiasy nie stykają się z profilem tam gdzie może gromadzić się woda
opierają się na rowku z jednej strony a z drugiej są dystansowane odpowiednim przetłoczeniem stali czyli są ok 2 mm nad płac żyzną gdzie może gromadzić się woda
Teoretycznie masz rację podnosząc argument często powtarzany, że okucia pracują w strefie "suche" odseparowanej od świata zewnętrznego trzecią uszczelką
Tylko teoretycznie bo nie zauważam żadnej różnicy w okuciach między oknami AD czy MD

pchelek
19-12-2018, 15:25
Jak okno przepusci te rzekome 22000 m3 prxex rok to dobrxr bo zapewni e pewnym stopniu miezbedna wemtylacje. A wymaganie wentylacji to co nakmniej 20m3 na godz. I juz nie ma wspolczynnika. Sa klasy. Wklejanie to marketing, niech okna dobrze usztywniaja a nie kleja

Jak zawiasy koroduja to sa z Chin

I to nie jest 0_75, przelicz

T12345T
19-12-2018, 21:27
Tylko skąd założenie, że jak okno ma przepuszczalność 0,75m3/hm, to bity sezon grzewczy dokładnie tyle będzie przepuszczać non stop?

Słuszna uwaga. Ilość powietrza przedostającego się przez okna do pomieszczeń zależy od ciśnień prędkości wiatru, a te mogą być różne każdego dnia sezonu grzewczego. Co więcej podana przeze mnie wielkość 0,75 m3/hm ma związek z przepuszczalnością odniesienia, którą oblicza się dla każdego z ciśnień w zakresie od 50 Pa do 600 Pa i 0,75 m3/ hm nie oddaje faktycznej objętości strumienia powietrza przedostającego się przez 1 mb linii stykowej skrzydła i ościeżnicy. Nie czas i miejsce na wykłady, więc napiszę tylko zgodnie z sugestią, (słuszną), Pchełka, że dla prędkości wiatru 112 km/h = 600 Pa (ciśnienie maksymalne w badaniach) przepuszczalność odniesienia 0,75 m3/hm oznacza, że przez jednoskrzydłowe okno o wymiarach 1500 x 1500 o długości linii stykowej 5,8 mb przedostaje się do wnętrza pomieszczenia strumień powietrza o objętości +/- 14,4 m3, co oznacza faktyczną przepuszczalność rzędu +/- 2,5 m3 na 1 mb. Dla ciśnienia minimalnego 32 km/h = 50 Pa przepuszczalność odniesienia 0,75 m3/hm oznacza całkowitą objętość strumienia powietrza rzędu +/- 2,8 m3 i faktyczną przepuszczalność rzędu 0,5 m3/hm. Tym samym w przypadku ciśnień prędkości wiatru poniżej 100 Pa moje 22 000 m3 to ciut za dużo, a w przypadku ciśnień powyżej 100 Pa sporo za mało.

Wiem, że to "powietrze" jest zawikłane, ale cóż zrobić nie ja piszę normy. Trudno mi też zgodzić się z Pchełkiem, że powietrze infiltrujące przez okno jest właściwym sposobem wspomagania wentylacji mimo, że ją wspomaga. Oby nie za bardzo, bo wspomaganie wentylacji infiltracją = więcej smogu. Taki to efekt tego wspomagania, przynajmniej w kraju w którym pali się w piecach śmieci i różne inne badziewie.

pchelek
20-12-2018, 08:49
T123456789101112131415. Oblicz sobie wykres infiltracji dowolnego okna tak by wykres szczelnosci szedl caly czas w czwartej klasie pod sama gorna granica tej klasy - wspolczynnik infiltracji jest MNIEJSZY od 0,15 m3/hxmxdaPa2/3 i nigdy nie dojdzie do tego Twojego 0,75 - wyslac ci wykres ???? - robie takie wykresy od lat i wiem jak przebiegaja

"Trudno mi też zgodzić się z Pchełkiem, że powietrze infiltrujące przez okno jest właściwym sposobem wspomagania wentylacji mimo, że ją wspomaga. "

TO JAK te wentylacje zalatwic ????? - przez nawiewniki, przez klime. Jak ??? czy powietzre z klimy czy te z nawiewnikow ma inny sklad niz te z infiltracji przez okno. Czy nawiewniki maja filtry antysmogowe. Co do tego 0,75 to nie mieszaj bo to jest dla maksymalnego cisnienia ewentualne a infiltracje okresla sie dla calego zakresu cisnien od 50 do 600

wally666
20-12-2018, 09:08
Klima używa zastane powietrze w pomieszczeniu, klima nie zaciąga powietrza z zewnątrz więc albo powietrze zasales przez wentylację mechaniczną, grawitacyjna, nieszczelności albo właśnie nawiewniki

T12345T
20-12-2018, 09:47
T123456789101112131415. Oblicz sobie wykres infiltracji dowolnego okna tak by wykres szczelnosci szedl caly czas w czwartej klasie pod sama gorna granica tej klasy - wspolczynnik infiltracji jest MNIEJSZY od 0,15 m3/hxmxdaPa2/3 i nigdy nie dojdzie do tego Twojego 0,75 - wyslac ci wykres ???? - robie takie wykresy od lat i wiem jak przebiegaja

Pchełku roztomiły, nie Ty robisz wykresy, a kreśli je za Ciebie odpowiedni program. W każdym przypadku o tym, jak przebiegnie wykres zdecyduje zbadana objętość strumienia powietrza dla danego okna przy danej wartości ciśnienia. Jaka będzie ta objętość nie wiesz przed badaniem ani TY, ani ja. Byłoby jednak wskazane, aby wreszcie bez uzasadnionej konieczności zaprzestać posługiwania się w odniesieniu do przepuszczalności powietrza okien i drzwi balkonowych współczynnikiem infiltracji "a" i rozpocząć posługiwanie się przepuszczalnością odniesienia "Q". Co prawda oba wskaźniki dotyczą tego samego strumienia powietrza lecz ze względu na sposób obliczeń zwracają inne wyniki. Co do zasady masz jednak rację co do przebiegu wykresu. Jeśli przyjąć, że przepuszczalność odniesienia ma wartość 0,75 m3/hm przy 600 Pa przy oddziaływaniu niższych ciśnień musi być zdecydowanie niższa, stąd te Twoje przebiegi wykresów. Jednak czysto teoretycznie można chyba sobie przyjąć, że przepuszczalność odniesienia 0,75 uzyskujemy dla każdego z ciśnień, a wtedy wykres przyjąłby postać linii prostej przebiegającej równolegle do osi X wykresu. To założenie jest skrajnie niekorzystne, a obliczone w ten sposób strumienie objętości powietrza przyjmowałby wartości maksymalnie dopuszczalne w klasie 4 dla każdego z ciśnień próbnych. Tyle rozważań teoretycznych. Pozdrawiam Gwiazdkowo i Noworocznie. Do miłego :-).

jareko
20-12-2018, 09:48
Postawie przewrotna tezę ;)
Dążenie do jak najszczelniejszych okien w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest bledem :)

Zapominamy jeszcze o jednej metodzie - wycinanie uszczelek badz stosowanie specjalnych uszczelek perforowanych

agb
20-12-2018, 10:13
Postawie przewrotna tezę ;)
Dążenie do jak najszczelniejszych okien w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest bledem :)


Ale jak to... To nie chodzi o to żeby kierować się wyłącznie teoretycznym Uw podawanym w ofertach do 3 miejsca po przecinku i zakładać do tych okien nawiewników? :D

T12345T
20-12-2018, 11:29
Ale jak to... To nie chodzi o to żeby kierować się wyłącznie teoretycznym Uw podawanym w ofertach do 3 miejsca po przecinku i zakładać do tych okien nawiewników? :D

Podczas zakupów najlepiej jest kierować się zdrowym rozsądkiem :-). Mieszkańcy domów z wentylacją grawitacyjną muszą sobie odpowiedzieć na pytanie co dla nich ważniejsze: sprawnie działająca wentylacja = nakłady na ogrzewanie, czy też oszczędność energii = ograniczenie sprawności działania wentylacji. Tutaj nie ma kompromisów. Ulegając marketingowi "wentylatorów" rachunki za ogrzewanie będą wyższe lub zwyczajnie wysokie. Ulegając marketingowi "energetyków" ograniczamy wydatki na ogrzewanie i przydomową fabrykę smogu lecz musimy zmienić przyzwyczajenia i zacząć skutecznie wietrzyć mieszkania także jesienią i zimą. Gdybym miał kierować się własnym rozsądkiem wybrałbym opcję... :-).

Ok**se
20-12-2018, 12:35
Ale jak to... To nie chodzi o to żeby kierować się wyłącznie teoretycznym Uw podawanym w ofertach do 3 miejsca po przecinku i zakładać do tych okien nawiewników? :D

Kiedy w końcu zaczniecie oddzielać dwie sprawy
- wentylację
- izolacyjność przegrody a taką przegrodą jest okno
To są dwie różne rzeczy które w sumie dają całkowite zapotrzebowanie domu na ciepło

agb
20-12-2018, 13:26
To są dwie różne rzeczy które w sumie dają całkowite zapotrzebowanie domu na ciepło
Tak jak napisałeś. I choćby jedno było najlepsze na rynku, a drugie wręcz przeciwnie to nic z tego nie będzie.

Ok**se
20-12-2018, 13:45
Tak jak napisałeś. I choćby jedno było najlepsze na rynku, a drugie wręcz przeciwnie to nic z tego nie będzie.

nie do końca masz rację bo dopiero suma strat daje pełny obraz i efekt zastosowanych rozwiązań. I nawet jeśli masz grawitację niespokmpensowaną i z nawiewnikami (okiennymi czy ściennymi) to jeśli okna będą do d... to suma strat będzie o wiele większa niż jak dasz okna z najbardziej wyśrubowanymi parametrami

Grawitacyjna jak na dzisiejsze czasy to totalny przeżytek ale....ale są sposoby na jej skompensowanie by nie hulał wiatr gdy na zewnątrz jest minus 20 i by działała gdy jest +10
Można też wyregulować krotność wymiany
Nie zmienisz nastawienia klientów i ich przyzwyczajeń ale nie jest też tak że do wentylacji grawitacyjnej należy wstawiać badziewiaste okna
Idąc Twym torem rozumowania do takich obiektów najlepsze to trzykomorówki z pakietem dwuszybowym i "oszczędnym" okuwianiem

Jak ja przystępowałem do budowy dawno temu to siedzieliśmy i zrobiliśmy bilans cieplny chałupy i wprowadzając zmiany w materiale a ściany, w parametrach okien mogłem spokojnie wybrać wersję optymalną ale po dziś dzień pamiętam jak w globalnym zapotrzebowaniu na energię udział wentylacji grawitacyjnej był 45% !!!!
Od tego są projektanci a nie okniarze by sugerować klientom rozwiązania
Ale.... to kosztuje (niewiele wbrew pozorom) a ludzie jakoś sami chcą na czuja dobierać rozwiązania. Jest to wydatek który później się szybko zwraca bo nikt o zdrowych zmysłach nie wybierze opcji dającej w eksploatacji domu o wiele wyższe koszty

IVO333
20-12-2018, 14:00
Kiedy w końcu zaczniecie oddzielać dwie sprawy
- wentylację
- izolacyjność przegrody a taką przegrodą jest okno
To są dwie różne rzeczy które w sumie dają całkowite zapotrzebowanie domu na ciepło
423417423418
Można mieć jedno i drugie? Super Uw i super wentylację? Można :cool: Przykład z dziś, okna z najlepszego profilu najlepszej firmy, polecanego w ślepo w internetach.
P.S. Nie zamierzam dyskredytować "najlepszych", to tylko edukacyjny przykład że profil to ułamek tego czym jest okno.

agb
20-12-2018, 14:36
nie do końca masz rację bo dopiero suma strat daje pełny obraz i efekt zastosowanych rozwiązań. I nawet jeśli masz grawitację niespokmpensowaną i z nawiewnikami (okiennymi czy ściennymi) to jeśli okna będą do d... to suma strat będzie o wiele większa niż jak dasz okna z najbardziej wyśrubowanymi parametrami

Grawitacyjna jak na dzisiejsze czasy to totalny przeżytek ale....ale są sposoby na jej skompensowanie by nie hulał wiatr gdy na zewnątrz jest minus 20 i by działała gdy jest +10
Można też wyregulować krotność wymiany
Nie zmienisz nastawienia klientów i ich przyzwyczajeń ale nie jest też tak że do wentylacji grawitacyjnej należy wstawiać badziewiaste okna
Idąc Twym torem rozumowania do takich obiektów najlepsze to trzykomorówki z pakietem dwuszybowym i "oszczędnym" okuwianiem

Jak ja przystępowałem do budowy dawno temu to siedzieliśmy i zrobiliśmy bilans cieplny chałupy i wprowadzając zmiany w materiale a ściany, w parametrach okien mogłem spokojnie wybrać wersję optymalną ale po dziś dzień pamiętam jak w globalnym zapotrzebowaniu na energię udział wentylacji grawitacyjnej był 45% !!!!
Od tego są projektanci a nie okniarze by sugerować klientom rozwiązania
Ale.... to kosztuje (niewiele wbrew pozorom) a ludzie jakoś sami chcą na czuja dobierać rozwiązania. Jest to wydatek który później się szybko zwraca bo nikt o zdrowych zmysłach nie wybierze opcji dającej w eksploatacji domu o wiele wyższe koszty

Ja tylko neguję sens wybierania super-hiper szczelnych i ciepłych okien, po to żeby pierwszą rzeczą z nimi zrobiona to wywiercenie dziur. Okna o niskim Uw mogą przynieść oszczędności w kosztach energii i usprawiedliwić(lub nie) wyższy wydatek. Takie same podziurawione okna to co "zaoszczędzą", wpuszczą dziurą u góry. Nie sugeruję montowania jednoszybowych okien. Natomiast podważam sens szczypania się o 2 miejsce przecinku wartości Uw, a takich inwestorów nie brakuje.

pchelek
20-12-2018, 15:02
drugie mierjsce po przecinku w oknach dla U to oszczednosc wiaderka wegla miesiecznie

"Grawitacyjna jak na dzisiejsze czasy to totalny przeżytek" - 99 % budynkow wielorodzinnych ma ten przezytek - klima jest tylko w biurowcach i wypasionych apartamentach po 30 tys za metr podlogi

- bez klepki [podlogi bez klepki]

w ofertach do 3 miejsca po przecinku i zakładać do tych okien nawiewników? - to jakas paranoja - NAWIEWNIKI MUSZA BYC - takie jest wymaganie Rozporzadzenia - okna moga miec szyby superizolacyjne ale do tego NAWIEWNIKI sa obowoazkowe - albo w oknach albo obok - powtarzam do znudzenia 99% mieszkan w Polsce ma ten "przezytek" i "anachronizm" wentylacji grawitacyjnej - pomieszkaj stale w klimie - zycze powodzenia - wierutne bzdury wypisujecie a to ludzie czytaja

pchelek
20-12-2018, 15:19
Litosci !!!!!!!!!!!!!! "

Jeśli przyjąć, że przepuszczalność odniesienia ma wartość 0,75 m3/hm przy 600 Pa przy oddziaływaniu niższych ciśnień musi być zdecydowanie niższa, stąd te Twoje przebiegi wykresów. Jednak czysto teoretycznie można chyba sobie przyjąć, że przepuszczalność odniesienia 0,75 uzyskujemy dla każdego z ciśnień, a wtedy wykres przyjąłby postać linii prostej przebiegającej równolegle do osi X wykresu. To założenie jest skrajnie niekorzystne, a obliczone w ten sposób strumienie objętości powietrza przyjmowałby wartości maksymalnie dopuszczalne w klasie 4 dla każdego z ciśnień próbnych." -

WPISZ dane w program - wykresli ci wykres i poda wspolczynnik infiltracji - nie ma i nie mielismy nigdy takiego okna ktore by mialo wspolczynik 0,76 i w klasie 4. Kompletne pomieszanie pojec.

Robisz badania ?????

Wpisujesz dane w program. ??????

Przepuszczalnosc odniesienia 0,75 dla kazdego z kolejnych cisnien to wspolczynnik infiltracji ponizej 0,15 - dla KAZDEGO z nich

pchelek
20-12-2018, 15:19
Juz mi sie nie chce wypisywac. Poduczcie sie troche - to czytaja ludzie z ulicy i robicie im siano w glowach.

T12345T
20-12-2018, 18:39
Przepuszczalnosc odniesienia 0,75 dla kazdego z kolejnych cisnien to wspolczynnik infiltracji ponizej 0,15 - dla KAZDEGO z nich

Wybacz, nie chciałem Cię denerwować przed świętami, może faktycznie wyraziłem się mocno nieprecyzyjnie, a co do przebiegu wykresu nawet błędnie bowiem ta sama przepuszczalność odniesienia przy każdym ciśnieniu daje inną całkowitą objętość strumienia powietrza. Zaćmienie, mój błąd, przepraszam, wykres będzie się jednak piął w górę jak zwykł był czynić :-). Jeszcze raz przepraszam. A co do 0,75 = 0,15, to na moim liczydle wychodzi 0,75 = 0,16, ale o to już nie warto kruszyć kopii :-). Jednocześnie Twoje i moje równanie pokazuje, że w klasie czwartej nie może występować okno o współczynniku infiltracji "a" = 0,76 za to może występować każde okno o przepuszczalności odniesienia QL = 0,75 :-). Odkąd zmieniło się rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla mnie współczynnik infiltracji stracił swoje dotychczasowe znaczenie, stąd ewentualne nieporozumienia interpretacyjne, bo Twoja instytucja z uporem liczy "a". Jeszcze raz pozdrawiam świątecznie.

Robinson74
20-12-2018, 20:19
Ulegając marketingowi "wentylatorów" rachunki za ogrzewanie będą wyższe lub zwyczajnie wysokie.
Ulegając marketingowi "energetyków" ograniczamy wydatki na ogrzewanie i przydomową fabrykę smogu lecz musimy zmienić przyzwyczajenia i zacząć skutecznie wietrzyć mieszkania także jesienią i zimą.A tym samym również zwiększyć wydatki na wyziębione w ten sposób domy.
Niestety wymiana powietrza potrzebna jest cały czas (gdyż cały czas "zużywamy" powietrze), a nie raz dziennie przez kilka(naście) minut, dlatego prawidłową opcją są nawiewniki, a nie krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń.
Zwracam uwagę na fakt, że nawiewniki montuje się w górnej części okien, a powietrze przychodzące powinno być skierowane w górę, pod sufit. Oczywiście pod każdym takim oknem musi być kaloryfer. Jeśli nie stoimy tuż obok takiego okna, to w zasadzie w ogóle nie powinno się odczuwać negatywnego wpływu tego strumienia na nasze samopoczucie, gdyż takie świeże powietrze już w niewielkiej odległości od okna zostaje skutecznie podgrzane. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci w domu, a także umożliwia skuteczną wymianę zużytego powietrza. Ponadto zabezpiecza nieświadomych domowników przed skutkami niewpuszczania świeżego powietrza do domu.
Wszelkie obliczenia projektantów dotyczące zapotrzebowania na ciepło muszą już uwzględniać energię niezbędną do zużycia w związku z wentylacją grawitacyjną. Jeśli projekt tego nie uwzględnia, to jest to szajsowy pseudoprojekt. Można szacować, że energia niezbędna na poprawną wentylację domu to ok. 30% całego zapotrzebowania przeciętnego domu na energię.

Co do nawiewników i wentylacji polecam rewelacyjny wykład specjalisty fizyki budowli:

https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-wentylacja-mechaniczna-a-hybrydowa-[11min]-wp108

Pytajnick
20-12-2018, 22:11
Byłem dziś oglądać mieszkanie, które będę remontował. Blok, 4te piętro, ciepło...w oknach zamontowane nawiewniki z trzystopniową regulacją, strumień zimnego powietrza skierowany ku górze itd. Wszystko jak trzeba..ale metr od okna moja łysa głowa od razu wyłapuje zimne prądy. To w sumie nie problem, ale to, że wszystkie nawiewniki w mieszkaniu przy temp 0st na zewnątrz ociekają wodą to niezbyt dobre rozwiązanie. Pytaniem jest - czy to felerne nawiewniki czy wszystkie tak mają ?

T12345T
20-12-2018, 23:31
Byłem dziś oglądać mieszkanie, które będę remontował. Blok, 4te piętro, ciepło...w oknach zamontowane nawiewniki z trzystopniową regulacją, strumień zimnego powietrza skierowany ku górze itd. Wszystko jak trzeba..ale metr od okna moja łysa głowa od razu wyłapuje zimne prądy. To w sumie nie problem, ale to, że wszystkie nawiewniki w mieszkaniu przy temp 0st na zewnątrz ociekają wodą to niezbyt dobre rozwiązanie. Pytaniem jest - czy to felerne nawiewniki czy wszystkie tak mają ?

A jak temperatury spadną jeszcze niżej pojawi się malowniczy szron, a potem lód :-). Jak to w pogodzie, na styku ciepłego i zimnego...musi padać, a jak pada i zimno to zamarza. Tego już wykłady z fizyki budowli nie mówią, podobnie jak i tego, że te normowe metry powietrza to przelatują przez nawiewnik przy ciśnieniu 10 Pa = 14km/h, a co przy silniejszym wietrze? IMiGW pisze, że w sezonie zimowym 30% dni jest z wiatrem +/- 100 Pa. Wtedy po łysince dopiero poleci, że hej, a jak tak, to się nawiewnik zaklei i tyle tej wentylacyjnej dobroci.

Robinson74
21-12-2018, 17:37
Nawiewnik okienny powinien mieć możliwość przydławienia do ok. 20% przepływu nominalnego. I to należy zrobić zimą.
Nie wolno nawiewnika zasłonić całkowicie, tak samo jak nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, co niestety bywa powszechne w źle zaprojektowanych instalacjach wentylacji.

Robinson74
22-12-2018, 13:53
metr od okna moja łysa głowa od razu wyłapuje zimne prądy.A na jakiej wysokości mogły być te nawiewniki?
U mnie będą ok. 225cm od poziomu podłogi.

Pytajnick
23-12-2018, 10:02
A na jakiej wysokości mogły być te nawiewniki?
U mnie będą ok. 225cm od poziomu podłogi.

Są na mniej więcej na tejj samej wysokości. Blok z wielkiej płyty z lat 70tych.
Wczoraj u nas nieźle wiało i jak pisał T12345T odczuwalność łysej się zwiększyła mimo ustawienia na najmniejszy "przewiew"
Temat poruszyłem, bo z właścicielem ,który dopiero co kupił to mieszkanie, dumaliśmy, czy są może jakieś nawiewniki z wyższej półki, dzięki którym to skraplanie nie występuje. Będzie musiał się do tego przyzwyczaić i tak ustawiać meble, by siedzieć/leżeć jak najdalej okien.

Robinson74
27-12-2018, 16:07
te normowe metry powietrza to przelatują przez nawiewnik przy ciśnieniu 10 Pa = 14km/h, a co przy silniejszym wietrze? IMiGW pisze, że w sezonie zimowym 30% dni jest z wiatrem +/- 100 Pa. Wtedy po łysince dopiero poleci, że hej, a jak tak, to się nawiewnik zaklei i tyle tej wentylacyjnej dobroci.
Znalazłem wykres dla jednego z nawiewników, który pokazuje zwiększenie przepływu odczuwalnego przez łysinkę. ;)
Nawiewnik ma 5 ustawień otwarcia. Dla tych 10 Pa przepływ wynosi od 6 do 30 m3/h w zależności od wielkości otwarcia.
W przypadku 80 Pa, przepływ minimalny wynosi 20 m3/h, więc tragedii nie ma.
423717

T12345T
27-12-2018, 17:29
więc tragedii nie ma ]

Wydaje mi się, że przy podciśnieniu 80 Pa łysinka niewiele poczuje, bo to oznacza, że nawiewnik zasysa powietrze wewnętrzne :-) Nie mniej nawet przy nadciśnieniu 80 Pa całkowita objętość powietrza przepływającego przez nawiewnik będzie mniejsza niż 20 m3/h. Próbowaliśmy to kiedyś zbadać w laboratorium, wyniki omówiliśmy w tej publikacji http://oknotest.pl/aktualnosci-badania-pro-quality/okna-z-nawiewnikiem-czy-bez

wally666
27-12-2018, 21:05
Zmienię nieco temat, czy istnieje jakiś sensowny sposób zabezpieczenia się przed włamaniem przed HSa? Np. Czy stosowaliscie u siebie wzmocniona szybę zewnętrzna albo jakieś inne wynalazki bo takowych w katalogu producenta okien do HSa nie znalazłem?

agb
27-12-2018, 21:11
Możesz zastosować szybę P4A, możesz dać zamek klasy C. Nie wiem czy możesz dać lepsze okucia... Ale AFAIK możesz mieć HST z klasą RC2.

pvcwindow
28-12-2018, 11:56
dokładnie, szyba P4 , kontaktron , ochrona przeciw-rozwierceniowa , dodatkowy rygiel , klamka z kluczykiem . Czy ktoś certyfikuje takowe konstrukcje w klasie RC2 ? , nie spotkałem się, ale być może jest jakiś producent na rynku co to robi/ ma

Thrappe
02-01-2019, 11:29
Poszukuję firmy godnej polecenia w Bielsku-Białej, bądź okolicach. Chcę zamówić 15 okien PCV (w tym jeden HS) do nowo wybudowanego budynku razem z montażem z taśmami (pot. na ciepło).

Zebrałem kilka ofert na lokalnych targach budownictwa, ale będąc nieprzygotowany w temacie dałem się namówić na różne wynalazki w ofertach i teraz mam rozstrzał między 20 a 150 tysięcy.. Czy ktoś wie do których firm warto podejść zebrać bardziej przemyślane oferty? A jeśli ktoś by polecił konkretnego specjalistę, który nie chce naciągnąć a bardziej polega na budowaniu bazy klientów rzetelną radą i zaufaniem to już w ogóle byłoby super.

z góry dziękuję za odpowiedź i jeśli nie wstrzeliłem się w odpowiedni temat - przepraszam.

MMark.
04-01-2019, 19:14
Witam.
Proszę o poradę.
Zastanawiam sie nad wyborem okien. Wybór padł na dwie firmy MS Więcej niz okna oraz Dako.
Pod uwagę wzięte profile 82mm i dodatki w obu przypadkach jak najbardziej zbliżone do siebie, m.in ciepłe ramki, 3 szyby, ukryte zawiasy.
Zauważyłem że ms ma profile 6komorowe salamander a dako 7komorowe veka. Znowu Uw w każdym oknie wypada dużo lepiej w przypadku MS
Cenowo porównywalnie.
Doradźcie czy któreś będzie lepsze pod jakimś względem czy to już jest taki poziom że co nie wybiorę będę zadowolony.

MS
Wymiary: 1500 x 1500
Seria: Wood Look+ MD [82] Stal
Typ: RUl
Rama: Rama MD Wood Look obustronny 73mm
Skrzydło: Skrzydlo Wood Look obustronny 85mm
Listwa: Listwa prosta
Okucie: MACO Multimatic
Wkłady: 4T-18Ar-4-18Ar-4T (48mm) U=0,5 Chromatech Ultra
Uw: 0.71 W/m2K
Waga: 91 kg

Dako
Systemodawca: Veka
Wymiary: 1500 x 1500
Rodzaj okuć: Winkhaus
Pakiet szybowy: 4x18x4x18x4 Ar U=0,5 ciepła ramka
Uw: 0.74 W/m2K
Waga: 88,91 kg

Oraz HST

MS
Wymiary: 3000 x 2350
Seria: HST 82mm STANDARD
Typ: HS-Schem. A
Rama: Rama Sch. A z progiem ECOPASS 50mm
Skrzydło: 2 * Skrzydło HST aktywne
Okucie: HST siegenia
OSŁONA POGODOWA: 20mm
USZCZELNIENIE PIONOWE: PVC (lichtgrau)
Wkłady:
4T-18Ar-4-18Ar-4T (48mm) U=0,5 Chromatech Ultra
Uw: 0.77 W/m2K
Waga: 328 kg

Dako
Systemodawca: Veka hs slide 82
Wymiary: 3000x2350
Rodzaj okuć: Maco rail-system
Pakiet szybowy: 4x18x4x18x4 Ar U=0,5 ciepła ramka
Uw: 0,82 W/m2K
Waga: 336,67kg

wally666
04-01-2019, 20:21
Sam wybrałem MS okna z uwagi na fajne podejscie, cierpliwość do upierdliwego klienta, od razu zaproponowali jedyny poprawny montaż na odpowiednim podkładzie bez ogrnej marzy no i za elastyczność przy negocjacji ceny - no ale powyższe to już cena sprzedawcy a nie producenta więc możesz różnie trafic. Ja bym kierował się najpierw oczekiwanymi parametrami okna, poprawnością montażu (choćby zwracanie uwagi na wykończenie glifów albo uświadomienie wymagań dot. Temperatury podczas montażu), a następnie renoma producena/profilu a na końcu cena i ew. inne połączone usługi np. drzwi, brama albo rolety/zaluzje. u okolicznych sprzedawców nie widziałem Dako, nikt mi ich nie proponował a odwiedziłem kilkanaście punktów.

Robinson74
04-01-2019, 22:47
Na razie będę szukał okien do piwnicy ogrzewanej.
Ponieważ zmniejszyłem okna w stosunku do projektu i mają tylko 100/60, to rozumiem, że tym samym pogorszyłem sobie współczynnik Uw ze względu na mniejszy udział przeszklenia w całym oknie.
Ponieważ jest to piwnica, to zaproponowano mi pakiety dwuszybowe, nie wiem, czy słusznie.



System: VP70

Szer. 1000, Wys. 600
Współczynnik Uw: 1.43 (W/m2K)
Współczynnik Rw: 34 (-2; -5) dB. (C; Ctr)
Odporność na obciążenie wiatrem: B4
Wodoszczelność: 9A
Przepuszczalność powietrza: 4
Siły operacyjne: 1
Waga okna: 22.99 kg.
Cienki zgrzew

Kolor profila (wew.; rdzeń; zew.):
Biały ; Biały; Biały
Profile:
Rama Prosta 101 212 9016 9016 9016
Skrzydło Proste 80/70 mm 103 232 9016 9016 9016
Listwa Prosta 107 214 9016 100
Szyby: 4-16-4 U=1.1 EN673
Pakiet: 4-16-4
Współczynnik przenikania energii (gn) 61-64%
Współczynnik przenikania światła (Lt) 82%
Ramka międzyszybowa: Stalowa
Klamki: Aluminiowa Biała
Osłonki: R/UR Białe
Uszczelki: EPDM Czarna, EPDM Czarna
Montaż: MONTAŻ STANDARDOWY STANU SUROWEGO albo MONTAŻ CIEPŁY ILLBRUCK DUO

Mam kilka pytań:
- czy powyższe zestawienie wygląda sensownie dla znawców okien?
- czy może jednak wziąć pakiet trzyszybowy?
- czy montaż Illbruck Duo jest prawidłowym montażem na taśmy?

lolek30
05-01-2019, 08:56
Na razie będę szukał okien do piwnicy ogrzewanej.
Ponieważ zmniejszyłem okna w stosunku do projektu i mają tylko 100/60, to rozumiem, że tym samym pogorszyłem sobie współczynnik Uw ze względu na mniejszy udział przeszklenia w całym oknie.
Ponieważ jest to piwnica, to zaproponowano mi pakiety dwuszybowe, nie wiem, czy słusznie.



Mam kilka pytań:
- czy powyższe zestawienie wygląda sensownie dla znawców okien?
- czy może jednak wziąć pakiet trzyszybowy?
- czy montaż Illbruck Duo jest prawidłowym montażem na taśmy?

Dopłata do potrójnej szyby wyjdzie pewnie ze 30-40zł na szt. - sam sobie odpowiedz czy warto.
No i ramki miedzy szybami ALU czy stalowe to już raczej przeżytek.
Ilbruck Duo taśma dwu funkcyjna zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz . Jest ok jak każda tego typu, ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie otworu żeby ją dobrze wykleić.

pchelek
11-01-2019, 10:00
"No i ramki miedzy szybami ALU czy stalowe to już raczej przeżytek." - ales pojechal

pawel19919
16-01-2019, 20:23
Witam Forumowiczów,
Jestem nowy więc przepraszam za błędy techniczne podczas korzystania z forum.
Jestem na etapie zamykania stanu surowego domu jednorodzinnego i poszukuję okien. Co sądzicie o systemie Ideal 8000 Aluplast na okuciu Siegienia Titan AF, grubość profilu 85 trzyszybowe? Z góry dzięki za cenne rady :)

dpo
21-01-2019, 12:36
Szukam tanszej alternatywy dla HS : 300*240. Koszt 14-18 zależnie od wycen.
Myslalem o oknach otwieranych na zewnatrz - ma ktos z tym doswiadczenia? Dorownuja parametrom zwyczajnym oknom ?
Z aluplasta zaproponowali mi zamiast nich drzwi przesuwne smart-slide.
Ze strony niewiele wynika - marketingowe gadki, i tyle.
Wg nich jest tańszy do HS i rownie dobry wspolczynnikowo.

Jak znam zycie gdzies musi byc kruczek.

Spotkaliscie sie z tym juz Panowie ?

EDIT:

Już wiem, o co chodzi. Uf=1,3 tylko - stąd pewnie niższa cena. A pisałem im, że mnie interesuje max Uw= 0,9 a z taką ramą raczej tego nie osiągną :(

jareko
21-01-2019, 16:30
Dxrwi balkonowe jednoskrzydlowe i fix
Opcja najtańsza
I tak większość klientów HS nie otwiera całkowicie tak samo jak i balkonów dwuskrzydlowych gdzie i tak korzystają z jednego skrzydła
Uw też będziesz miał rewelacyjne nawet lepsze jak w HS a w 1/3 jego ceny powinieneś się zmieścić

dpo
21-01-2019, 17:53
Dxrwi balkonowe jednoskrzydlowe i fix


To niestety odpada. Mało mam miejsca w środku (tak twierdzi Pani Żona sugerując, że nie będzie gości od stołu wyganiać by otworzyć drzwi na taras:) - stąd wyszedł ten HS.
Wg mnie taka sytuacja zaistnieje 1-2 razy w roku, ale kto wygra z kobietami.
Myślalem o oknach otwieranych na zewnątrz. Będą zbliżone parametrami do wewnętrznych ?
Podzieliłbym je na 3, z czego 2 otwierane z ruchomym słupkiem, a 1 częśc fix w ramie, zeby sie nie rzucał w oczy.

fenster
22-01-2019, 06:55
W tej sytuacji rzeczywiście tańszą alternatywą będzie fix + drzwi balkonowe.
Jeśli natomiast chodzi o kilka podstawowych różnic pomiędzy drzwiami HST, a drzwiami smart-slide, to należy zwrócić uwagę chociażby na te:

1. W przypadku drzwi HST szerokość skrzydła może mieć wymiar od 800 mm do 3000 mm szerokości i wysokość do 2700 mm w białym kolorze, co pozwala na stworzenie nawet ponad sześciometrowego przeszklenia. W przypadku smart-slide 1500x2300 mm, co daje nam w sumie 3-metrowe przeszklenie.
2. W drzwiach HST możemy zastosować pakiet szybowy do 48 mm (a zatem np. popularne dzisiaj szyby o Ug=0,5), a w smart-slide pakiet szybowy do 40 mm (a zatem max pakiet szybowy 0,7-0,6). Zatem w HST możemy wykonać cieplejszą konstrukcję.
3. W drzwiach HST niski próg drzwiowy o wysokości 48 mm, który może być zagłębiony od strony pomieszczenia w całej swojej wysokości, a poprzez specjalne nakładki próg można zrównać z powierzchnią podłogi, czyli rozwiązanie bez barier (https://www.aluplast.com.pl/drzwi-unoszono-przesuwne-hst-85-mm ). W smart-slide w progu mamy ramę w o wysokości 56 mm, z czego od wewnątrz można zagłębić 40 mm. Od zewnątrz można zagłębić 10mm.

To podstawowe różnice, bo mechanika obsługi jest w obu tych przypadkach zbliżona, z delikatną różnicą jeśli chodzi o sposób uszczelniania.
Na tym filmie może Pan zobaczyć kilka różnic pomiędzy drzwiami HST a smart-slide w zakresie wizualnym i obsługi: https://www.youtube.com/watch?v=1UpMCeJNT9I




Szukam tanszej alternatywy dla HS : 300*240. Koszt 14-18 zależnie od wycen.
Myslalem o oknach otwieranych na zewnatrz - ma ktos z tym doswiadczenia? Dorownuja parametrom zwyczajnym oknom ?
Z aluplasta zaproponowali mi zamiast nich drzwi przesuwne smart-slide.
Ze strony niewiele wynika - marketingowe gadki, i tyle.
Wg nich jest tańszy do HS i rownie dobry wspolczynnikowo.

Jak znam zycie gdzies musi byc kruczek.

Spotkaliscie sie z tym juz Panowie ?

EDIT:

Już wiem, o co chodzi. Uf=1,3 tylko - stąd pewnie niższa cena. A pisałem im, że mnie interesuje max Uw= 0,9 a z taką ramą raczej tego nie osiągną :(

jareko
22-01-2019, 08:08
Cóż....Z kobietą nie wygrasz i tu masz rację
Nie widzę przeszkód by drzwi otwierały się na zewnątrz

janiszelk
22-01-2019, 22:31
No z kobietą napewno nie wygrasz, a jak sobie już wymarzyła przesuwane to zapomnij o otwieranych na zewnątrz...ale przecież otwierane na zewnatrz tez nie zajmują miejsca...a Ona nie bo nie..

jareko
22-01-2019, 22:34
Dla spokoju ducha i nerwów odpuść sobie i kup tego HSa :)
Relacje z małżonką warte są każdych pieniędzy ;)

dpo
23-01-2019, 13:55
Dla spokoju ducha i nerwów odpuść sobie i kup tego HSa :)


A PSK jest dużo gorsze w obsłudze i bardziej awaryjne?
Mam oferte na PSK na vece o 5-6 tyś tanszą niż HST.

Jakoś mi żal dac 15 koła na 1 okno :( to prawie 30% wartości okien moich a powierzchniowo tylko 13%.........

jareko
23-01-2019, 16:01
Póki nie pomacasz nie uwierzysz że PSK zwłaszcza w tym wymiarze to użytkowa porażka a nie tylko ja o tym tu pisalem
Twoja kasa
Twoja żona
Twój problem

IVO333
23-01-2019, 18:45
Odnośnie PSK dorzucę coś od siebie z serwisowych tematów. Automat PSK to najbardziej skomplikowane z okuć okiennych i najłatwiej tu o problem a te problemy wynikają z błędów produkcyjnych, montażowych, serwisowo-regulacyjnych. Znajomi wykończeniowcy kiedy widzą PSK unikają dotykania ich bo jak twierdzą zawsze są z nimi problemy. Drugi aspekt to trwałość zestawu wózki-prowadnica, coraz częściej spotykam nie starsze niż 7-8 lat kwalifikujące się do wymiany. A już sposoby obsługi praktykowane przez posiadaczy kiepsko wyregulowanych PSK to materiał na tragikomedię, bywa że facet jest jedyną osobą w domu zdolną do zamknięcia przesuwki, żona i dzieci jako tako radzą sobie jedynie z otwarciem.
HS nie jest pozbawiony wad ale obsługa to przyjemność porównując z PSK.
Smart-slide to nowość którą ma w ofercie Aluplast i Gealan, plan jest chyba taki żeby wyeliminować słabe strony PSK i HS a czy to się uda czas pokaże, użytkownicy i słońce zweryfikują.

jareko
23-01-2019, 20:24
Może dorzucmy jeszcze jedna informacje
Nie występują oddzielnie poszczególne elementy
Do zakupu zawsze w komplecie....tani on nie jest bo o ile pamiętam coś około 1500 zeta...

wally666
23-01-2019, 20:40
u mnie HS to 30% powierzchni wszystkich okiem a koszt blisko 50% - czego to niby dowodzi? Okna kupujesz praktycznie na cale zycie, ewentualnie obniz wymagania i przy zachowaniu tego samego koloru kup tansze i slabszych parametrach, tylko czy gra jest warta swieczki?

jareko
23-01-2019, 22:27
Tak naprawdę niczego nie dowodzi
Już na etapie wyboru projektu warto myśleć o kosztach
Nie jeden z Was zauważył że szacunkowe koszty budowy nawet przy oszczędzaniu przekroczone są średnio dwukrotnie
Okna.... mozna iść po taniosci rezygnując ze wszystkich ułatwień i później pluć sobie w brodę bo użytkowo to się nie sprawdza
Pamiętam jedna historię
Dwóch znajomych kupiło identyczne segmenty do remontu
Jeden mimo uświadamiania mu czym jest PSK przy szerokości 3 mb zaoszczędzil i kupił
Drugi pomyślał i wybrał HS
Jak myślicie ?
Ktory jest zadowolony a który ciagle słyszy od żony że był sknera?
PSK jako sporadyczne wyjście na zewnątrz daje radę ale już jako główny ciąg komunikacyjny to totalna porażka
Zrozumiesz to jak będziesz musiał używać

Niedzwiedz89
24-01-2019, 03:51
Witam,

Czy ktoś może polecić okna 3mx2,4. Wstępnie zastanawiam sie nad
AS PLUS z ADAMS vs FEN 92 z Krisspolu
Okien będzie sporo bo 5 takich w jednym pomieszczeniu.

Drugie pytanie to czy jest sens robienia drzwi tarasowych przesuwnych przy szerokosci 1,6m czy lepiej zrobic okno ze slupkiem ruchomym

jareko
24-01-2019, 07:40
Nie ma sensu
Poza tym kto Ci taka przesuwke zrobi ?

plusfoto
24-01-2019, 09:55
Tak naprawdę niczego nie dowodzi
Już na etapie wyboru projektu warto myśleć o kosztach

Dawno mnie tu nie było a widzę że dyskusja HS vs PSK nadal aktualna. Mogę powiedzieć tak - zarówno HS jak i PSK mają swoje minusy jak i plusy. Ja praktycznie ze względu na cenę wybrałem PSK. Od 4 lat użytkowanie jak dotąd nie nastręcza problemów. 5 i 7 letnie wnuczki doskonale sobie radzą z otwieraniem i zamykaniem. Regulacja w razie potrzeby bardzo prosta i każdy kto ma głowę tam gdzie być powinna ją zrobi bez najmniejszego problemu. Co prawda korzystałem z niej raz bo klamka nie do końca wracała do pionu. Zajęło mi to 2 minuty. A no i wymiar 3 * 2,3.

anzelm
07-02-2019, 11:40
Witam.
Czy ktoś z Państwa mógłby mi podpowiedzieć w kwestii wyboru okien.
Mianowicie tak jak wielu na tm forum przygotowuje się do zakupu okien do domu.
Objechałem już chyba wszystkich producentów okien PVC oraz sprzedawców okien PVC w swoim mieście (Oknoplast,Drutex,Redan,4Tech,Dach.........)
Styl rozmów był bardzo różny. Jedni gadali ze mną tak jakbym już co najmniej 50 okien sam wstawił operując terminami dla mnie niezrozumiałymi a inni podchodzili do mnie jak do totalnego betona który i tak nic nie zrozumie wiec można jemu wszystko wcisnąć. A ja potrzebowałem uczciwej porady/opinii co do wyboru poszczególnego rozwiązania.
Mianowicie nie mam pojęcia czym się różnią okna profilu VEKA od INAUTIC EFORET czy od REHAU SYNNEGO
7 komorowa VEKA jest porównywalna pod katem parametrów termicznych z EFORTE czy REHAU 6 komorowym.
Na co zwracać uwagę? Ceny są porównywalne.
Pozdrawiam

petromar3
07-02-2019, 19:41
Fachowcy - ja już nie mam siły - zostało mi się na placu boju INEO 76 (antracyt(eurocolor)) oraz bluevolution 82 MD - są w bardzo podobnej cenie - z tej dwójki co według Was będzie lepszym wyborem? oczywiscie naczytałem już dużo - dodatkowo mam ofertę LIVIO 82 oraz PASSIVE PLUS - ale to już kilka tys więcej więc zapewniany przez sprzedawcę o dobrej jakości dwoch pierwszych juz mam taki mętlik w głowie ze........ poza tematem zostawiam kwesię montażu i jej jakości - firma Okna Kozioł. z B Białej wydaje mi się tutaj wiarygodna...... może ktoś pomoże mi w wyborze ? teren montażu śląsk, a okien jak na dom piętrowy trochę się nazbierało a koszt ponad 40tys mały nie jest i nie chciałbym wybrać gorszej opcji....

finlandia
09-02-2019, 10:41
Mało okien nie masz. Okna Kozioł - nie znam z praktyki. Znam z historii, bo na rynku są dłużej niż ja (dobrze ponad 20lat). Wiele firm z tamtych czasów przeszło do produkcji. Wyznacznikiem często jest walka o cenę. Jak w tym przypadku - nie mam pojęcia, bo nie znam.
W Bielsku Białej sprawdziłbym za to Multiko. Na pewno będą mówili o rzeczach dobrych, mogących stanowić odniesienie do konkurencji.

petromar3
09-02-2019, 12:58
Multiko - cena po prostu kosmiczna na vetrex, doszedł jeszcze rehau synego .......opinii mało o tym jest...

robos2234
09-02-2019, 14:19
też brałem wycenęod multiko cena faktycznie kosmos w porównianiu nawet do oknoplasta

finlandia
09-02-2019, 17:44
Oknoplast też jest dobrym odnośnikiem. Zwracają uwagę na pewne szczegóły (którymi się różnią od innych). Lepiej jest rozmawiać o konkretach, a nie tylko operować nazwami profili, które NIC NIE MÓWIĄ! Każdy, nawet najlepszy profil można bardzo słabo wyposażyć (najtańsza stal i uszczelki, ubogie okucie, szklarz który tydzień temu jeszcze zrywał pieczarki i wstawi pakiet bez właściwego wyparcia). To wszystko ma wpływ nie tylko na właściwości okien (o których można usłyszeć we wspomnianych wyżej firmach) ale i cenę...

Robinson74
10-02-2019, 00:01
Lepiej jest rozmawiać o konkretachCzyli o czym dokładnie należy porozmawiać przed złożeniem zamówienia na okna, np. w Oknoplast?

puzy
10-02-2019, 06:42
Czyli o czym dokładnie należy porozmawiać przed złożeniem zamówienia na okna, np. w Oknoplast?

Podlączam się do pytania wyżej o co pytać? Jestem przed wyborem zakupienia okien i mam spory ból głowy.

petromar3
10-02-2019, 20:25
ok, finlandia - czy marand okna z rehau 82md , czu eurocolor ineo 76 czy petecki bluevolution na salamandrze ? cena podobna.....:yes:

aSandra
10-02-2019, 22:25
Witam.
Czy ktoś z Państwa mógłby mi podpowiedzieć w kwestii wyboru okien.
Mianowicie tak jak wielu na tm forum przygotowuje się do zakupu okien do domu.
Objechałem już chyba wszystkich producentów okien PVC oraz sprzedawców okien PVC w swoim mieście (Oknoplast,Drutex,Redan,4Tech,Dach.........)
Styl rozmów był bardzo różny. Jedni gadali ze mną tak jakbym już co najmniej 50 okien sam wstawił operując terminami dla mnie niezrozumiałymi a inni podchodzili do mnie jak do totalnego betona który i tak nic nie zrozumie wiec można jemu wszystko wcisnąć. A ja potrzebowałem uczciwej porady/opinii co do wyboru poszczególnego rozwiązania.
Mianowicie nie mam pojęcia czym się różnią okna profilu VEKA od INAUTIC EFORET czy od REHAU SYNNEGO
7 komorowa VEKA jest porównywalna pod katem parametrów termicznych z EFORTE czy REHAU 6 komorowym.
Na co zwracać uwagę? Ceny są porównywalne.
Pozdrawiam

Witaj,
mogę polecić okna firmy MS okna. Takie mam u siebie w domu rodzinnym, założone chyba jeszcze w 2003 lub 2004 roku, nic się z nimi nie działo, dlatego też do swojego wymarzonego domu też wybrałam okna tej firmy (użytkuje 5 lat) - są w porządku. W salonie, odpowiedzieli na moje pytania " ludzkim" językiem. Montaż wykonany sprawnie i terminowo.:)

finlandia
11-02-2019, 19:21
Tak, MS także jest uznaną marką i warto sprawdzić o czym mówią w firmach które stawiają nie tylko na najniższą cenę.

miloszenko
12-02-2019, 08:24
Szukam tanszej alternatywy dla HS : 300*240. Koszt 14-18 zależnie od wycen.
Myslalem o oknach otwieranych na zewnatrz - ma ktos z tym doswiadczenia? Dorownuja parametrom zwyczajnym oknom ?
Z aluplasta zaproponowali mi zamiast nich drzwi przesuwne smart-slide.
Ze strony niewiele wynika - marketingowe gadki, i tyle.
Wg nich jest tańszy do HS i rownie dobry wspolczynnikowo.

Jak znam zycie gdzies musi byc kruczek.

Spotkaliscie sie z tym juz Panowie ?

EDIT:

Już wiem, o co chodzi. Uf=1,3 tylko - stąd pewnie niższa cena. A pisałem im, że mnie interesuje max Uw= 0,9 a z taką ramą raczej tego nie osiągną :(

Tego HSa masz ze stałym szkleniem czy dwa elementy jezdne?

Zostaw to U tego okna - jak masz je na południe to bilans energetyczny i tak będzie na zero lub nawet na plus.

Widziałeś HSa w firmie na D? Są tańsi, ale trzeba sobie to na żywo zobaczyć.

anzelm
12-02-2019, 09:57
Tak, MS także jest uznaną marką i warto sprawdzić o czym mówią w firmach które stawiają nie tylko na najniższą cenę.

Ja chciałbym ograniczy.c się do producentów oraz przedstawicieli działających na moim rynku lokalnym tj. Koszalin i okolice.
Może nie jestem zapoznany z pełnym asortymentem w Koszalinie ale takich okien jak firmy MS nie znam.
Tak jak napisałem w poprzednim wpisie, znam firmy jak Oknoplast, Drutex, 4Tech,Dach,Redan.
Nie mogę ocenić jakości produkcji tych firm ale znając profile z których wykonują okna można już coś więcej powiedzieć.

pvcwindow
12-02-2019, 13:24
Masz jeszcze obok siebie ciekawą firmę: Amberline - Kołobrzeg . Cokolwiek wybierzesz zwróć uwagę na prawidłowy montaż , a o montażu na tym forum encyklopedię można napisać :)

petromar3
12-02-2019, 18:13
ja również dostałem wycene na oknach MS od Firmy z Mikołowa - nie powiem ale wycena najtańsza w porównaniu do innych , z tym że reszta okien współczynnik 0,71-0,74 a MS 0,8 - 0,85, czy to dużo?...ale najlepsze jest to że jedna z firm która na rehau robi mówi mi że ciepły montaż to pic na wodę i podobno dobry montaż zwykły porównywali do ciepłego i straty cieplne są praktycznie takie same .... i tu mi teraz klina zadali - ciepły montażczy to tylko bajka montazystów na dołożenie prawie 4tys zł bo w moim domu tyle za niego wyliczone mam....i co teraz o tym myśleć????:lol2:

T12345T
12-02-2019, 23:40
jedna z firm która na rehau robi mówi mi że ciepły montaż to pic na wodę i podobno dobry montaż zwykły porównywali do ciepłego i straty cieplne są praktycznie takie same

Sprawa jest prosta, jeśli porównywali, to niech pokażą wyniki przeprowadzonych badań i obliczeń oraz wskażą kto i gdzie te badania przeprowadził, jak je przeprowadził i jak na tej podstawie wykonali obliczenia. :-) :-) :-). Mogę się założyć o każde pieniądze, że jedyne co mogą Panu pokazać, to... figa.

dpo
13-02-2019, 06:33
Tego HSa masz ze stałym szkleniem czy dwa elementy jezdne?

Zostaw to U tego okna - jak masz je na południe to bilans energetyczny i tak będzie na zero lub nawet na plus.

Widziałeś HSa w firmie na D? Są tańsi, ale trzeba sobie to na żywo zobaczyć.

Jedno szklenie, ale na wschód. Jeszcze ponegocjuje z żoną zwykłe z podziałem na 3 wtedy skrzydła będą mniejsze.

Jesli idzie o firmę na D to chodzi ci o "Dru..x"? oni maja słabą renomę na rynku, więc nawet ich nie biorę pod uwagę.

miloszenko
13-02-2019, 09:03
Jedno szklenie, ale na wschód. Jeszcze ponegocjuje z żoną zwykłe z podziałem na 3 wtedy skrzydła będą mniejsze.

Jesli idzie o firmę na D to chodzi ci o "Dru..x"? oni maja słabą renomę na rynku, więc nawet ich nie biorę pod uwagę.

Mam u siebie dwa budynku, jeden ma okna z Oknoplastu drugi z Drutexu. Z zewnątrz różnica żadna, izolacyjnie te same parametry, różnica w cenie - ogromna.

Drutex ma całkiem nowy park maszynowy, znam dwóch wykonawców domów modułowych, którzy robią w standardzie hotelowym i im ta nazwa nie przeszkadza :)

finlandia
13-02-2019, 11:44
j....ale najlepsze jest to że jedna z firm która na rehau robi mówi mi że ciepły montaż to pic na wodę i podobno dobry montaż zwykły porównywali do ciepłego i straty cieplne są praktycznie takie same .... i tu mi teraz klina zadali - ciepły montażczy to tylko bajka montazystów na dołożenie prawie 4tys zł bo w moim domu tyle za niego wyliczone mam....i co teraz o tym myśleć????:lol2:
Jeśli firma która tak nisko ocenia skuteczność swojego szczelnego montażu, to nie potrzeba więcej powodów by ich omijać. 4 tys. to jest sporo jak na zastosowanie tylko trzech warstw (zakładam że nie ma więcej niż 100mb obwodu okien), więc za taką kwotę można wymagać prac wykonanych na piątkę. A mam wrażenie, że u nich kwota ma być straszakiem...

anzelm
13-02-2019, 13:20
Witam.
U mnie firmy za zamontowanie okien o pow. 58,3 m2 o Obwodzie 164,80 m biorą średnio 4-5 tyś

miloszenko
13-02-2019, 13:30
Jeśli firma która tak nisko ocenia skuteczność swojego szczelnego montażu, to nie potrzeba więcej powodów by ich omijać. 4 tys. to jest sporo jak na zastosowanie tylko trzech warstw (zakładam że nie ma więcej niż 100mb obwodu okien), więc za taką kwotę można wymagać prac wykonanych na piątkę. A mam wrażenie, że u nich kwota ma być straszakiem...

Marża na taśmach i ich klejeniu żadna, a roboty dużo więcej niż jak tylko okna zapianować, więc cena często jest zaporowa żeby się odechciało.

Można się zawsze pokusić o zakup taśm samemu tylko nie wiem czy wtedy cena samej robocizny nie wybuchnie :)

anzelm
13-02-2019, 13:31
Masz jeszcze obok siebie ciekawą firmę: Amberline - Kołobrzeg . Cokolwiek wybierzesz zwróć uwagę na prawidłowy montaż , a o montażu na tym forum encyklopedię można napisać :)

Witam.
Mam również wycenę z tej firmy Amberline.
Problem u mnie jest taki że firmy ,które sprzedają okna na tych samych profilach i identycznych parametrach różnią się cenowo nawet o 8 tys zł.
Np. ostatnio taka dziwna sytuacja.
Mam w Koszalinie producenta który sam produkuje okna na profilach Eforte. Otrzymałem od niego wycenę na moje okna.
Tą konfiguracje przesłałem do innej firmy z rejonu Koszalina która nie produkuje ale sprzedaje okna jakiegoś producenta z Polski który również produkuje z profili INAUTIC Eforte. Co ciekawe wycena sprzedawcy była o ok.7-8 tys niższa niż producenta z Koszalina. Zapytałem się u producenta skąd taka różnica cenowa jeśli oni jako producent powinni mieć niższe ceny bez pośredników. Niestety nie byli w stanie odpowiedzieć twierdząc że nie jest realne aby przy takiej konfiguracji okien uzyskać tak niska cenę.
No i teraz co ja mam o tym myśleć?

finlandia
13-02-2019, 14:14
Myśleć to, że marka profili jest tylko jednym składnikiem okna. Na cenę ma wpływ wszystko: np. uszczelki (trwalsze EPDM lub tańsze), stal - nie tylko ceny się różnią ale i jej właściwości mechaniczne i zapewne sama jakość). Okucia - znowu nie tyle ważna jest marka co ilość i jakość proponowanych elementów (mogą być użyte serie "eko" - czytaj ekonomiczne).Potem kwestia innych dodatków (szyba i rodzaj ramki), listwy, elementy extra, a na koniec jakość logistyki, marketingu i gwarancji. Oczywiście stan maszyn wpływający na jakość produktu i kwalifikacje oraz wynagrodzenie ludzi (lub niewolników) którzy to produkują też ma znaczenie.
I dalej.. zaczyna się kwestia sprzedawcy: jeden zaoferuje Ci niby Toyotę "golasa" za 29 900 (powiedzmy że aygo), a inny Toyotę Auris w full opcji za 129 tys..

To tak w skrócie.
Okno oknu nie jest równe. To nie kilo cukru! (chociaż zaraz tu się odezwie ktoś z tej branży i nas uświadomi że to też nie takie proste).

Kaizen
13-02-2019, 14:38
Z zewnątrz różnica żadna, izolacyjnie te same parametry, różnica w cenie - ogromna.

Dziwne. U mnie każde okno miało inne U w ofertach. A jak różne okna (inna powierzchnia - podobna konstrukcja) wg oferty miało to samo U, to było to niewiarygodne. Wiarygodność danych podawanych przez producentów jest różna - tutaj dyskusja, co mi się nie dodawało w ofertach (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?335655-Jak-liczy-U-Oknoplast-a-jak-MS). Więc trzeba też zwracać uwagę na to, czy dane w ofercie są wiążące (np. MS dla n.ergo nie chciał deklarować - a informacje z kalkulatorka na stronie to żadna deklaracja) i czy są to dane rzeczywiste, czy jakiegoś okna referencyjnego.

pvcwindow
14-02-2019, 08:06
Porównując ileś tam ofert, w pewnym momencie sam się w tym pogubisz szukając jak najniższej ceny przy jak najlepszej jakości - nie da się .
Średnio przy trzeciej-piątej ofercie potencjalny Nabywca sam już nie wie co czyta . Na rynku krajowym producentów i sprzedawców okien są tysiące .
Im więcej będziesz zbierał ofert tym bardziej ( będąc laikiem - domniemywam ) nie będziesz pewny swego wyboru .
Tak jak napisał powyżej finlandia - samo sedno , dodać możesz właściwości użytkowe okien , jakość montażu , serwis gwarancyjny , pogwarancyjny .
Nie skupiaj się wyłącznie na porównywaniu współczynnika Uw ( i profili ) jak to robi cześć potencjalnych Nabywców/ Inwestorów - bo okno za 1000 zł może mieć taki sam współczynnik lub zbliżone właściwości użytkowe co okno za np 1500 zł a będą to zupełnie dwa inne okna jakościowo ( i/lub wyposażeniowo ) , nie wspominając o montażu .

aSandra
14-02-2019, 10:24
Ja chciałbym ograniczy.c się do producentów oraz przedstawicieli działających na moim rynku lokalnym tj. Koszalin i okolice.
Może nie jestem zapoznany z pełnym asortymentem w Koszalinie ale takich okien jak firmy MS nie znam.
Tak jak napisałem w poprzednim wpisie, znam firmy jak Oknoplast, Drutex, 4Tech,Dach,Redan.
Nie mogę ocenić jakości produkcji tych firm ale znając profile z których wykonują okna można już coś więcej powiedzieć.

Anzelm, MS tj firma, która ma fabrykę okien na Pomorzu, z tego co kojarzę:D

dpo
19-02-2019, 09:03
Mam prośbę o komentarz specjalistów odnośnie profili.
Mam 3 wyceny o zbliżonych parametrach cenowych (+/- 10%) na profilach:
1) Veki 82mm
2) Salamandra MSline + MD 82mm
3) Schuco LivIng 82 MD

Które wg Was wybrac ?
Wyczytałem, że Schuco jest najcieplejszy bo ma Uf około 0,96-1,0, a reszta z nich Uf=1,1.

Co do rozterek z PSK v HST to już ich nie mam:) Biorę HST, bo byłem u znajomego co ma nowe PSK i to jest masakra - żeby domknąć porządnie to on musi "rozpędzać" drzwi bo robiąc to powoli musi się nieźle nagimnastykować - prawie jak a pakerni.....

pvcwindow
19-02-2019, 09:16
Porównujesz profile, a nie okna . Wróć parę stron do góry, wszystko jest w miarę czytelnie opisane :)

Ok**se
19-02-2019, 09:27
Mam prośbę o komentarz specjalistów odnośnie profili.
Mam 3 wyceny o zbliżonych parametrach cenowych (+/- 10%) na profilach:
1) Veki 82mm
2) Salamandra MSline + MD 82mm
3) Schuco LivIng 82 MD

Które wg Was wybrac ?
Wyczytałem, że Schuco jest najcieplejszy bo ma Uf około 0,96-1,0, a reszta z nich Uf=1,1.

Co do rozterek z PSK v HST to już ich nie mam:) Biorę HST, bo byłem u znajomego co ma nowe PSK i to jest masakra - żeby domknąć porządnie to on musi "rozpędzać" drzwi bo robiąc to powoli musi się nieźle nagimnastykować - prawie jak a pakerni.....
Dlatego ciągle powtarzam, żeby wyrobić sobie zdanie o PSK versus HS należy obie te konstrukcjie ująć w dłoń i organoleptycznie porównać oraz pamiętać że jest to zakup na lata - no chyba że budujemy dla teściowej w prezencie

Różnica Uf ramy nawet niech ma 0,2 a i tak nie będzie miała radykalnego wpływu na Uw okien w dzisiejszych czasach gdy królują dość duże przeszklenia - nie skupiaj się na tym, tak samo jak różnica Uw okien rzędu 0,1 będzie w ogóle nieodczuwalna w kosztach ogrzewania

Powoli zaczyna się robić kolejne szaleństwo - wybieranie okienek o Uw lepszym o 0,01 przy oszczędnym ich okuciu czy innych kwiatkach producenta

Skup się nie na profilu tylko fabryce, opinii o niej tu czy gdzie indziej w sieci

dpo
19-02-2019, 09:27
Porównujesz profile, a nie okna . Wróć parę stron do góry, wszystko jest w miarę czytelnie opisane :)

Wiem, ale chcę poznać zdanie znawców na temat profili.Wiem, ze to nie całe okno (pakiety mają prawie identyczne) i ceny za całość też. Mam duże przeszklenia od południa i sztywność/jakość profili ma tu duże znaczenie - większe niż 2 czy 3 uszczelki itp.

Ok**se
19-02-2019, 09:35
Profil sam w sobie niewiele się różni sztywnością ale wyrób końcowy już tak bo dochodzi do tego Producent i co tam do środka wstawi
Uwierz, ja np. z Schuco mam do czynienia od ponad 20 lat i z kilkoma producentami miałem przyjemność i różnica w wadzie takiego samego okna dochodziła do 25% !!! A wiesz z czym to jest związane ? Ze stalą jaką dają do środka - a stal = sztywność okna
Zostaw profile - skup się na producencie i ich montażu zwłaszcza że masz mieć HS a to w dalszym ciągu dla wielu ekip montażowych konstrukcja z kosmosu nie nie wiedzą co i jak

finlandia
19-02-2019, 09:36
Ech, od zawsze wałkujemy tu, że nazwa profili ma niewielkie znaczenia dla końcowego produktu (głównie wpływa na "poziom satysfakcji duchowej" nabywcy, bo np.: marka Schueco ma swoją renomę) . A co, jeśli producent którego wybierasz, w ramach niewiadomo czego zastosuje szybę 0,7 zamiast najczęściej oferowanych 0,5? (np. ma pomyłkowo kupioną listwę do węższych pakietów). Albo w szybie nie oferuje ciepłych ramek? To ma wpływ na Uw. A może okazyjnie dostał stal z odpadu (bo była tak lipna że się nie sprzedawała "w hurtowni") i chce ją wypchnąć a wtedy dostaniesz okna o słabszych parametrach wytrzymałościowych.
A może wszystko jest ok, ale np. w ramach tej samej "Veki" producent stosuje tańsze w produkcji uszczelki a jego konkurent przegrał cenowo z lepszymi z epdm...
Wątpliwości można mnożyć.. dlatego ja tak alergicznie reaguję na porównywanie nazw profili.

Sprawa druga - jeśli PSK znajomego musi być rozpędzona do zamknięcia tzn. że coś z nią nie tak. Takie mocne zamykanie szybko doprowadzi do dalszych wad. Szukałbym przyczyn w regulacji lub montażu. Za to potwierdzam fakt: HS zamyka się komfortowo.

Ps. tak jak napisali koledzy - więcej już mówi marka producenta okien niż nazwa profili.

dpo
19-02-2019, 09:47
Dziekuję Panowie.
Wszystkie ona są na pakietach U=0,5, bądź 0,6 w przypadku nadgabarytów gdzie mam szyby 6mm zamiast 4mm.
Wszystkie mają ciepłe ramki i uszczelki EPDM (oczywiście nie wgłębiam sie aż tak by wiedzieć czy swissspacer bedzie o wiele lepszy od Masterthermu z Vetrexu czy Chromatech Ultra z MS okna).
Narazie Vetrex a Vece wygląda najlepiej bo podał wszystkie dane (przepuszczalnośc powietrza 4, wodoszczelność 9A - to chyba dobre osiągi z tego co wyczytałem w oknotescie).
Od reszty muszę to zdobyć.
Czy znając powyższe sam profil już jest marginalny ? (tzn nie uzależniać od niego wyboru przy innych parametrach praktycznie tych samych?).

Ok**se
19-02-2019, 09:48
Finlandia
My jak już ktoś nam wytknął wciskamy ludziom kit i marketing ze szkoleń ;)
Klient patrzy na cenę wbrew pozorom, nie zagłębia się i nie porównuje dokładnie - taka postawa jest w dalszym ciągu
wystarczy skrzydło RU okuć z dociskiem i tylko zasuwnicą przy klamce - otwiera się? Otwiera a że często jak wiatr zawieje to świszcze? Ale kilka zeta taniej w ofercie
Wystarczy uszczelkę dać z niewiadomo czego zamiast z trwałego EPDM - kolejne kilkanaście zeta na skrzydle
Ciepła ramka ze stali szlachetnej (ha ha ha taka ona ciepłą) zamiast Chromateca czy Swisspacera - kolejne kilkanaście
Zamiast np. dedykowana stal przez danego producenta zakupiona chińszczyzna w składzie budowlanym o Lx równym połowie wymaganego bądź z założenia cieńsza niż zaleca system - kolejne dziesiątki złotych na oknie
itd. itd. i nagle okazuje się że można doprowadzić do różnicy w cenie nawet i 20% na tym samym profilu i oknie

Możemy długo i namiętnie a temat będzie powracał

Ok**se
19-02-2019, 09:49
Czy znając powyższe sam profil już jest marginalny ? (tzn nie uzależniać od niego wyboru przy innych parametrach praktycznie tych samych?).Tak, ważne który się będzie żonie podobał
Pozostaje montaż i ekipa która go wykona

dpo
19-02-2019, 15:17
Tak, ważne który się będzie żonie podobał
Pozostaje montaż i ekipa która go wykona

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Jolka Bobek
03-03-2019, 22:33
Pewnie te informacje też już gdzieś w wątku były ale z uwagi na jego obszerność ciężko mi teraz na szybko namierzyć, a muszę podjąć decyzję więc odważę się dopytać. Chodzi o rozszyfrowanie różnic pomiędzy nast. pakietami szybowymi:
1) 6T/18/6/18/6T
2) 6XN/18/6/18/44.2XN
3) 6 ESG/16/6 ESG/16/55.2
4) 2B2T/16/4/16/4T.
Trzy pierwsze to pakiety w polach stałych natomiast czwórka to pakiet w drzwiach tarasowych.
Czy któryś z tych pakietów ma zdecydowaną przewagę nad innymi zważywszy, że chodzi o całą ścianę ze szkła od strony południowej.
Będę wdzięczna za pomoc.

T12345T
04-03-2019, 08:48
Czy któryś z tych pakietów ma zdecydowaną przewagę nad innymi zważywszy, że chodzi o całą ścianę ze szkła od strony południowej.

Pakiet nr 3.

finlandia
04-03-2019, 09:56
Pakiet nr 3.

Prosta odpowiedź na pytanie "które najlepsze";) Ale zagłębiając się w temat można przypuszczać:
1 - grubsze szkło zapewne wynika z gabarytów przeszklenia.
2 - podobnie jak wyżej, ale od środka klejone (jeszcze mocniejsze, szczególnie w przypadku uderzenia)
3 - hartowane obie zewnętrzne,od wewnątrz jeszcze mocniejsze - sugeruje, że to przeszklenie jest jeszcze większe niż "duże"
4 - najsłabsza. Jako jedyna proponuje 4mm, czyli najtaniej ale i można przypuszczać że łamie wszelkie zasady przyzwoitości "technicznej".

Jolka Bobek
04-03-2019, 11:02
Dzięki Panowie, tak powierzchnia okna to 43 m2, obwód prawie 23m. Drzwi w tej ścianie szklanej to 2x130x260 zwykłe otwierane na zewnątrz (zrezygnowałam z HST) - czyli cieńsza szyba tutaj to pomyłka? Upierać się przy identycznej grubości jak w sekcjach stałych?

Edyta: i jeszcze jedno, o ile droższy tak w przybliżeniu może być pakiet 2 od 1 i 3 od 1?

agb
04-03-2019, 11:24
To może wrzuć więcej informacji na temat tego okna, bo 43m2 to raczej nie jest standardowe okno ;)

Jolka Bobek
04-03-2019, 12:13
To konstrukcja słupowo-ryglowa w alu witryna składająca się z 9 sekcji stałych i dwuskrzydłowych drzwi tarasowych otwieranych na zewnątrz. Mam 3 wyceny, dwie na Aluprofie, 1 na Ponzio. Każda z innym pakietem, przy czym pakiety 1 i 3 w bardzo zbliżonej cenie. Z kolei pakiet 2 tańszy ale podział witryny mniej korzystny więc raczej skreślam.

T12345T
04-03-2019, 14:23
Szanowna Pani przy oszkleniu fasady narażonej na intensywne oddziaływanie słońca, cena szkła nie ma znaczenia. Jeśli "to" ma działać i być bezpieczne, szyby powinny być hartowane i to wszystkie w pakiecie. Każda inna opcja to proszenie się o kłopoty. Ile to będzie kosztowało? Tyle ile musi.

jareko
04-03-2019, 14:39
Szanowna Pani przy oszkleniu fasady narażonej na intensywne oddziaływanie słońca, cena szkła nie ma znaczenia. Jeśli "to" ma działać i być bezpieczne, szyby powinny być hartowane i to wszystkie w pakiecie. Każda inna opcja to proszenie się o kłopoty. Ile to będzie kosztowało? Tyle ile musi.

I to jest słuszna uwaga.
Hartowane wszystkie w pakiecie
Niestety to kosztuje

Jolka Bobek
04-03-2019, 15:07
Absolutnie się zgadzam. O różnice w cenie pytam bo chciałabym wiedzieć jakie jest pole do negocjacji w przypadku oferty z pakietem 1. Mogę nawet zapłacić ciut więcej żeby mieć jednego dostawcę witryny i zwykłych okien. Ale jeśli krzyknie 50 % drożej za zmianę pakietu to wezmę ofertę nr 3 bo już mam lepszy pakiet bez negocjacji przy tej samej cenie.

Robinson74
04-03-2019, 18:34
Dzięki Panowie, tak powierzchnia okna to 43 m2, obwód prawie 23m. O ile gorsza jest izolacyjność takiego okna w porównaniu z izolacyjnością betonu komórkowy klasy 500-600 z termoizolacją ok. 20cm?

Jolka Bobek
04-03-2019, 20:32
Nie samą izolacyjnością człowiek żyje. Przy obecnych zmianach klimatycznych to w ogóle już nie jest problem, który by mi spędzał sen z powiek. Dużo gorzej z kosztem m2 takiej ściany w porównaniu z jakąkolwiek inną technologią jej wykonania. Ale za to jakie widoki...aż po horyzont. Już się nie mogę doczekać.
0,8 W/m2.

Robinson74
04-03-2019, 21:20
Od której strony geograficznej będzie to "okno na świat"?
Można zobaczyć jakąś wizualizację albo rzut elewacji?

Jolka Bobek
04-03-2019, 21:45
Od poludniowej, z delikatnym skrętem na zachód.
Na razie wyglada to tak (tyle, że już bez szalunków bo zostały w międzyczasie zdjęte):427690

Ok**se
05-03-2019, 12:02
Zastanów się już na tym etapie nad ochroną przed słońcem i nagrzewaniem pomieszczeń

Jolka Bobek
05-03-2019, 12:59
Przewiduję szyby z powłoką termo. Oraz drzwo, które posadzę od tej strony. Górna część jest ocieniona kalenicą, problematyczny może być dół. Nie wiem co można byłoby tam zastosować bez szkody dla enerooszczędności zważywszy na kształt tej witryny - żaluzje zewnętrzne? Nie wypłaciłabym się, drzewo tańsze i też spełni swoją funkcję (jakaś robinia czy coś równie ażurowego).

jareko
05-03-2019, 13:19
Możliwości jest wiele i niekoniecznie związanych z oknami
Czasem ludzie zapominają o innych sposobach jak choćby drzewo liściaste- zima nie zasłania słońca a latem cudownie chroni przed nasłonecznieniem

Tomekk309
05-03-2019, 18:39
Serdeczna prośba o porównanie dwóch ofert, które dostałem na komplet okien do nowo budowanego domu. Obydwa warianty zakładają dwustronny kolor, antracyt.


1. Stolarka PVC w systemie Schueco LivIng, okucia Schueco Variotec, szklenie 4/16/4/16/4 U=0,5, dodatkowo ciepła ramka w szybach
Producent: Profil Sp. z o.o. (solarschuco.pl)

Łącznie z montażem z foliami paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi wychodzi 24500PLN z VAT 8%

2. Stolarka PVC ABAKUS w systemie Salamander BlueEnergy, okucia RotoLine Secustic, szklenie 4STD/18/4/18/4STD U=0,5, ciepła ramka w szybach

Łącznie z montażem z foliami paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi wychodzi 20278PLN z VAT 8%


Co sądzicie o tych ofertach? Czy warto dopłacać ponad 4000PLN do okien na profilach Schuco?

Z góry bardzo dziękuję za Wasze opinie.

pchelek
05-03-2019, 18:52
Tzlko 3 pozycja + pozostale sa za slabe + sszczegolnie ta ostatnia

pchelek
05-03-2019, 18:53
no i musza byc szyby antisol - bo sie upieczesz latem

Jolka Bobek
05-03-2019, 20:35
No to już wiem jaka różnica cenowa pomiędzy pakietem 1 i 3 - 33% na Aluprofie!!!!
Gdybym się zdecydowała na pakiet 3 ale Ponzio to oszczędzam jakieś 18 tysięcy.
Oba antisol.
Czy profil Ponzio jest rzeczywiscie tyle słabszy, żeby uzasadniał aż taką różnicę w cenie?

jareko
05-03-2019, 21:53
...Z góry bardzo dziękuję za Wasze opinie.
Ty się o montaż dopytaj w szczegółach co i jak mają zrobic

finlandia
05-03-2019, 22:44
...
Co sądzicie o tych ofertach? Czy warto dopłacać ponad 4000PLN do okien na profilach Schuco?

Z góry bardzo dziękuję za Wasze opinie.
Tak jak kolega wspomniał wyżej - nawet na samym montażu może być taka różnica. Samo określenie "ciepły" jest tak nieprecyzyjne jak "okno". Jedni wliczą w cenę poszerzenia i inne dodatki (może czasem nawet na wyrost) a inni zechcą wszystko doliczyć później. Lub przemilczeć z niewiedzy lub "taktyki"..
Mimo iż zakładam że sprawdziłeś oferty pod kątem zgodności ich zakresu, to i tak trudno odpowiedzieć na takie pytania.

Ja bym poprosił o referencje (to samo dotyczy tej ściany z aluminium). Jeśli firma ma dobre doświadczenia to nie powinna mieć problemu ze wskazaniem podobnej realizacji...

jareko
05-03-2019, 23:06
Skup się na dokładnym sprecyzowaniu oferty samej stolarki jak i jej montażu
Największym błędem będzie skupianie się na kwocie.
Bo jak wspomniałem i rozwinął Fin roznica w cenie może wynikać z zakresu prac
Jeden do fasady np wliczyl pająka a drugi zaskoczy Cię tym kosztem w trakcie montażu. Naprawdę nauczcie się wymagać dokładnego precyzowania za co macie płacić i by było to zapisane w umowie

Jolka Bobek
05-03-2019, 23:16
No nie, porównuję oferty już z montażem.

jareko
05-03-2019, 23:18
A dokładny zakres montażu znasz
Poza tym być może są różnice w samych profilach bo póki co podałaś nazwę dwóch systemodawców

Jolka Bobek
06-03-2019, 07:46
Montaż w droższej ofercie jest standardowy, więc raczej nie on robi różnicę. Profil Ponzio PF152 HI kontra Aluprof MB-SR50N. Patrząc w necie wyglądają identycznie, jako laik nie jestem w stanie zobaczyć żadnej różnicy i nawet nie wiem o co miałabym pytać obu potencjalnych dostawców oprócz tego co juz mam w ofercie. Rozumiem, że w przypadku profili PCV sam profil niewiele mówi bo większość zależy od tego co się właduje do środka ale przy ALU chyba ta zasada nie obowiązuje (w sensie wytrzymałości). Co najwyżej może być różnica na współczynniku Uw ale nie taka, która by uzasadniała wydatek nastu tysięcy więcej.

Jolka Bobek
06-03-2019, 09:32
OK, w międzyczasie dowiedziałam się więcej. Chodzi o zastosowany przekrój belek i rygli - producent i typ to nie wszystko. Jeden mógł pójść po bandzie i zastosował minimalne przekroje gwarantujące odpowiednią statykę witryny, drugi przegiął w drugą stronę. Czyli parę kilogramów aluminium więcej stąd i cena inna. Czyli stara zasada - porównuj jabłko do jabłka a nie do gruszki. Czekam teraz na dodatkowe informacje od Ponzio.

Tomekk309
06-03-2019, 10:36
Ty się o montaż dopytaj w szczegółach co i jak mają zrobic

Montaż jest w obydwu ofertach uwzględniony identyczny, tj. montaż na pianę w świetle muru z zastosowaniem folii paroizolacyjnych i paroszczelnych. Najcięższe okno waży trochę ponad 200kg (fix 3000x2300 na parterze) i w obydwu przypadkach montażyści zdecydowali, że poradzą sobie bez dźwigu/pająka.

Także zależy mi na porównaniu samych okien - jakości obydwu systemów, jak się ma Uw na papierze do rzeczywistego, itp. Jak późniejsza trwałość i eksploatacja takich okien wygląda. Na papierze obydwa systemy wyglądają podobnie, cenowo jednak różnią się o ponad 4000PLN i zastanawiam się na ile różnica tkwi w rzeczywistej jakości a na ile w dopłacie za markę.

Ok**se
06-03-2019, 11:21
...Najcięższe okno waży trochę ponad 200kg (fix 3000x2300 na parterze) i w obydwu przypadkach montażyści zdecydowali, że poradzą sobie bez dźwigu/pająka. .
ich sprawa, ale jeśli jest to 6mm (a przy takiej powierzchni musi być co najmniej 6mm) to jaki życzę
….cenowo jednak różnią się o ponad 4000PLN....
przy zamówieniu wartości ??? zdradzisz ?

finlandia
06-03-2019, 12:02
ich sprawa, ale jeśli jest to 6mm (a przy takiej powierzchni musi być co najmniej 6mm) to jaki życzę
przy zamówieniu wartości ??? zdradzisz ?

Było. 20 tys.+ kontra 24+. To blisko 20%.
Swego czasu był temat o oknach Abakusa, gdzie fabryka ewidentnie nie sprostała trudnemu zleceniu (malowanie okien, błędnie nawiercona dziura na słupku):
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?153239-Okna-abakus-brugmann-arte/page2
Widzę ze autor swój wpis usunął, więc przypuszczam że fabryka w końcu stanęła na wysokości zadania..

Ok**se
06-03-2019, 12:57
20% na pewno nie płacisz za nazwę firmy (o ile mówimy o porównaniu cen samej konstrukcji). oferty muszą się różnić w szczegółach

Tomekk309
06-03-2019, 13:33
Ten fix 3000x2300 jest dzielony pionową poprzeczką w środku, tj. na dwa pola 1500x2300. Przy szkleniu bez podziałów obydwie firmy powiedziały, że bez dźwigu nie da rady, stąd zdecydowaliśmy się na podział na pół.

jareko
06-03-2019, 14:12
To pisać tak od razu ;)
155 kilo we trzech spokojnie dzwignac można a ekipa monterska przeważnie trzech ludzi liczy

finlandia
06-03-2019, 14:24
Ten fix 3000x2300 jest dzielony pionową poprzeczką w środku, tj. na dwa pola 1500x2300. Przy szkleniu bez podziałów obydwie firmy powiedziały, że bez dźwigu nie da rady, stąd zdecydowaliśmy się na podział na pół.

Przy wadze ponad 300kg w jednym kawałku ręcznie to wyzwanie do którego trzeba minimum 5-6 ludzi by go przemieścić.. a co dopiero operować.
Całkiem niedawno robiłem taki bez podziału i o dziwo "klasycznie" - było to "tylko zsunięcie z ciężarówki na przyczepę a potem z przyczepy bezpośrednio w otwór.

Podzielony na pół to już tylko szyby niewiele większe niż 100kg, także bez większego problemu dla trzech ludzi.

Ps. Podział to bardzo rozsądne rozwiązanie A i tak zawsze powtarzam: zamontować to jedno, a co będzie gdy szyby strzeli (np. kamień z kosiarki - z moich doświadczeń najczęstsza przyczyna wymian szyb).. ? wtedy bez pająka się nie obejdzie i jej wymiana to wyjdzie ładnych parę tys.. dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Tomaszs131
07-03-2019, 12:07
Podpowiedzcie czego najlepiej użyć do naoliwienia grzybków okucia okna?

Ok**se
07-03-2019, 12:10
Oliwka maszynowa - dosłownie jedna kropla
raz do roku i będzie OK
Na okuciach Winkhausa jest symbol oliwiarki
Klienci nagminnie zapominają że okucia są także na górze skrzydła, tam także po kropli zwłaszcza na elementy ruchome rozwórki

Tomaszs131
07-03-2019, 12:12
Bardzo dziękuję.

Ok**se
07-03-2019, 12:26
dopisałem co nie co do postu

dpo
07-03-2019, 17:17
.....a co będzie gdy szyby strzeli (np. kamień z kosiarki - z moich doświadczeń najczęstsza przyczyna wymian szyb).. ? wtedy bez pająka się nie obejdzie i jej wymiana to wyjdzie ładnych parę tys.. dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Nigdy bym nie przypuszczał. Dzieki za informacje. Warto forum przeglądać :)

finlandia
07-03-2019, 17:53
Nigdy bym nie przypuszczał. Dzieki za informacje. Warto forum przeglądać :)

Na etapie budowy statystycznie "popularniejsze" są inne przypadki (ogólnie pojęte błędy ludzkie), ale jak już się je wykluczy, to tak właśnie jest..

Elber
14-03-2019, 07:59
Dzień dobry,

szykuję się do wymiany okien w całym domu i zastanawiam się jakie okna wybrać. Póki co mam 4 opcję do wyboru, wszystkie 3 szybowe, 7-dmio komorowe

1. Kapica profil SCHÜCO LIVING
2. Vetrex v82 - okucie Roto
3. VEKA SOFTLINE 82 MD - okucia UR MIKRO
4. KBE 88 - okucia WINKHAUS ACTIVPILOT


KBE 88 w ogóle nie znam, Vetrex to w zasadzie ta Veka, tylko inne okucia tak ? Czy ktoś obeznany w temacie mógłby doradzić 2 z tych 4 opcji ? Dodam*że w domu będzie ogrzewanie gazowe, więc energooszczędność okien jest najważniejsza.

finlandia
14-03-2019, 10:15
Chociaż w poz. nr 3 i 4 nie ma podanych producentów (tzn że są "bezmarkowe") to załóżmy, że są wykonane starannie, bez specjalnych skrótów obtaniających które mogą istotnie wpłynąć na jakość produktu/
Na papierze te okna będą bardzo zbliżone. Uw policzone na papierze nie wskaże specjalnej różnicy. Parametry wodoszczelności czy obciążenia wiatrem już mogą coś pokazać. Przepuszczalność powietrza zapewne wszyscy wskażą na klasę 4. Pewnie też nikt nie poda konkretnej ilości przepuszczanego powietrza.. o ile w ogóle firmy zamieszczą w ofertach coś więcej niż ceny..

Także... ja się poddaję w doradzeniu które z nich. Każde może być dobre. Każde może być źle zamontowane i wtedy całą tą energooszczędność szlag trafi.
Po prostu kieruj się renomą lokalnego dystrybutora..

wally666
18-03-2019, 11:38
Koledzy, jutro montuja mi okna i chce dopilnowac zeby wszystko bylo prima sort - podpowiedzcie prosze czy i jak powinny byc uszczelnione doly okien przy montazu cieplym montazu na tasmach? Dodam tylko, ze polowa okien bedzie montowana na cieplych parapetach XPS, czesc na listach XPS a czesc na poszerzeniach/klinarycie?

Czy powinienem wymagac od firmy montujacej okna np, wysmarowania polaczenia listwy/parapetu klejem butylowym albo nawet podklejeniem tasmami? Interesuje mnie strona wewntrzna i zewnetrzna okna

kuba8815
22-03-2019, 08:30
A jakieś prawdziwe opinie na temat okien Petecki ?

finlandia
22-03-2019, 08:50
A jakieś prawdziwe opinie na temat okien Petecki ?

Uważasz że wszystkie które tu były są nieprawdziwe?

kuba8815
22-03-2019, 09:06
Uważasz że wszystkie które tu były są nieprawdziwe?
Nie wiem, większość była skrytykowana jako krypto-reklama. Ogólnie opinii jest mało na ich temat. A chciałbym zasięgnąć nieco wiedzy przed decyzją.
Zastanawiam się jeszcze nad Vetrexem, co byś polecał ?

kuba8815
22-03-2019, 10:39
Sorry za post pod postem, ale nie widzę u Was opcji łączenia.

Uważasz że wszystkie które tu były są nieprawdziwe?
hahaha... nie minęło kilka godzin, proszę, Zobacz co pod innym moim postem napisał forumowicz:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355002-Okna-Petecki-pro%C5%9Bba-o-prawdziwe-opinie!&p=7801535#post7801535

Więc jak tu wierzyć w opinie ? Mnie też już o reklamę posądził :bash: Żenada...
@finlandia, to jak to jest z tą rzetelnością ? Moderuje spore forum motoryzacyjne, co nieco, temat jest mi znany ;)

finlandia
22-03-2019, 11:04
Nie wiem, większość była skrytykowana jako krypto-reklama. Ogólnie opinii jest mało na ich temat. A chciałbym zasięgnąć nieco wiedzy przed decyzją.
Zastanawiam się jeszcze nad Vetrexem, co byś polecał ?

No niestety - działam jawnie, paru osob jest niezadowolonych z otrzymanych banów i nie mogę tak pisać o swoich preferencjach, bo natychmiast jest mi to wytykane jako reklama ;)
Jak jesteś na jakimś forum, to dobrze widzisz, że większość wpisów pochwalnych jest bardzo wątpliwa.. Szczególnie w ostatnich czasach krytyka pozytywnych opinii jest tak duża, że szczerze zadowoleni użytkownicy boją się powiedzieć coś dobrego :(

kuba8815
22-03-2019, 11:10
Szczególnie w ostatnich czasach krytyka pozytywnych opinii jest tak duża, że szczerze zadowoleni użytkownicy boją się powiedzieć coś dobrego :(
Niestety chora tendencja... Przez to szary użytkownik, jak ja, laik w tematach budowlanych, nie ma dostępu do rzetelnych opinii. Albo inaczej, jeśli ma, to grono klakierów okrzyknie je reklamą i mętlik w głowie totalny.

wally666
22-03-2019, 11:39
https://i.ibb.co/YBprGBQ/2019-03-22-11-56-19-356-fixed.jpg

Prosze o pomoc w ocenie montazu okien. Kilka wyjasnien, zalaczone foto pokazuje okno 2000x1400mm, cieply montaz na parapecie z XPSa, parapet klejony do silki za pomoca kleju do XPS w piance. Uszczelnienie styku parapet/okno z uzyciem tasmy rozpreznej oraz 2 paskow szarego kleju/uszczelniacza po obu stronach paska tasmy rozpreznej. Polaczenie laczonych parapetow z uzyciem tego samego kleju w "kielbasie". Od srodka klejone tasmy Illbruck ME500/501, na zewnatrz tasmy ME508 (grubsze). Montaz obwodowy do muru (silka 24cm) z uzyciem kotew stalowych, jak widac 3x na strone i 3x gora, dol na parapecie XPS a w przypadku 2ch okien na listwach XPS ze wzmocnieniem z PVC. Montaz pod laser i poziomice pod kazda plaszczyzne z uzyciem klinow montazowych, wysuniecie 2cm poza lico muru. Tasmy klejone na szary klej z "kielbasy". Nie widac tego na zdjeciu, ale po obwodzie parapetu od wewnatrz wszystkie szczeliny zostaly zapackane wspomnianym wczesniej klejem/uszczelniaczem (zaznaczone na czerwono na zdjeciu). Polaczenie parapetu XPS od zewnatrz rowniez zostalo uszczelnione wspomnianym klejem. Kazda kotwa od wewnatrz jest oklejona tasmami ME500/501 na kleju z kielbasy.

Podobnie wyglada montaz wewnetrzny na klinarycie oraz listwach XPS, roznica polega na zewnetrznym uszczelnieniu dołow okien/drzwi:
- listy XPS - dolna czesc miedzy listwa XPS a murem uszczelniona jest jest tasmami ME508,
- klinaryt - przy otworach siegajacych do ziemi, dolna czesc jest uszczelniona jest membrana EPDM (30cm wysokosci) na czarnym kleju butylowym z kielbasy

Jesli chodzi o HSa (3500x2300mm) to montaz odbyl sie na szynie stalowej - 2x ceownik przedzieoony XPSem, montowany na kotwach stalowych do fundamentu i poziomowany nakretkami od lasera/poziomicy. Gorna czesc szyny montazowej okrejona jest cienka tasma uszczelniajaca ze sreberkiem, na to poszla rama HSa, ktora byla skrecana z szyną. Dziura miedzy szyna XPS oraz chudzialkiem zostala wypelniona EPSem tak samo jak wglebienia w ceownikach od obu stron. Wewnetrzna strona miedzy HS a chudziakiem zostala uszczelniona polaczonymi tasmami ME501 na szerokosc 30cm (tutaj wyglada to troche slabo), od zewnatrz zostal przyklejony pas membrany EPDM na czarny klej butylowy.

Uff. Dobrze? :)

MłodyBud
01-04-2019, 10:25
Witam! Niedawno kupiłem dom starego budownictwa na wiosce. Jak na razie są tam drewniane, bardzo zniszczone okna. Chcę je zmienić na plastikowe z podwójnym lub potrójnym szkłem. Problem w tym, że nie wiem na jaką firmę się zdecydować. Ponadto chciałbym dowiedzieć się ile to mniej więcej będzie kosztowało. Z góry dzięki za sugestie.

finlandia
01-04-2019, 12:15
Witam! Niedawno kupiłem dom starego budownictwa na wiosce. Jak na razie są tam drewniane, bardzo zniszczone okna. Chcę je zmienić na plastikowe z podwójnym lub potrójnym szkłem. Problem w tym, że nie wiem na jaką firmę się zdecydować. Ponadto chciałbym dowiedzieć się ile to mniej więcej będzie kosztowało. Z góry dzięki za sugestie.
Jak będziesz u siebie zmierz mniej więcej te okna, naszkicuj podziały. Z tą kartką udaj się do 2-3 firm które spotkasz po drodze. Zapoznaj się z tym co mają do powiedzenia. Być może od razu podejmiesz decyzję, a może poczujesz bakcyla i będziesz chciał dalej drążyć temat...

marekkar
05-04-2019, 10:08
Okna energooszczędne najlepszy propozrcja jakośc cena. Czy poza reklamą są jakieś wiarygodne zestawienia jakości okien.

MłodyBud
05-04-2019, 10:40
Może znacie jakąś solidną firmę zajmującą się produkcją okien? Jestem z Lublina, przeprowadzam się w okolice tego miasta. Nie chcę marnować czasu na bieganie z jednej firmy do drugiej. Wolałbym iść do jakiejś sprawdzonej opcji. Mam już wszystko rozrysowane, jak radził przedmówca.

Ewa7506
08-04-2019, 15:55
Po 10 latach od wybudowania pierwszego domu (przy sporej pomocy tego Forum:-) postanowiliśmy wybudować dom nr 2. Wracam zatem z prośbą o poradę w sprawie okien. Są spore: 3m. HS, 2 fix-y po 2,5m, generalnie wszystkie okna w domu wysokość 2,3m. i kusi mnie wizja aluminium. Konkretnie profil Star z Aliplastu. Po drugiej stronie MS Evolution. Będę wdzięczna za opinie bo mądrych ludzi w temacie okien na szczęście jeszcze kilku tu zagląda:-)

jareko
09-04-2019, 05:47
Pojawił się nowy profil Aliplasta - Genesis
Termicznie lepszy od stara cenowo bardziej atrakcyjny
Ostatnimi czasy jakbym miał wybierać wybrałbym aluminium zwłaszcza przy dużych gabarytach.

grzech25
19-04-2019, 09:51
Jestem na etapie wyboru okien - spływają kalkulacje. W domq wentylacja mechaniczna+reku.
Jak jest z wentylacją w takich nowych oknach? Z reku zależało by mi jednak na jej braku a jak widzę na ofertach, wszędzie te wentylacje/mikrowentylacje czy nawet jakieś nawiewniki higrosterowalne - cokolwiek to jest ;).
Te nawiewy można samemu zamykać czy trzeba o to prosić na etapie produkcji?

Ok**se
19-04-2019, 11:36
możesz zamówić okna bez nawiewników co jest wręcz konieczne przy wentylacji mechanicznej
Mikrowentylacja jest realizowana okuciem więc przy zamknięciu całkowitym klamki nie funkcjonuje - tak jakby tej funkcji nie było

Janko.
28-04-2019, 18:26
Temat wałkowany setki razy, przeczytałem sporo i nadal mętlik w głowie.
Z tego co polecacie to głównie wynika, aby wybrać znanego producenta okien (a nie elementów).
Mam wyceny od 3 producentów:
1, MS
2. Oknoplast
3. Krispol
Wszystkie w zbliżonej cenie...

Dodatkowo chcę jeszcze wysłać zapytanie do Multiko (po przeczytaniu oknotest - jedyny polecany wykonawca z rejonu Śląska).
i do dystrybutora Vetrexu (choć tutaj bardzo skrajne opinie, na oknotest wpada w oko na górze rankingów, na forum kilka wpisów niezadowolonych nabywców).

Montaż chciałbym mieć PRAWIDŁOWY :)

Czy coś z tej piątki zasługuje na szczególną uwagę?

Pytajnick
28-04-2019, 21:53
Ja te "skrajne opinie" zweryfikowałem przez ten weekend, odwiedzając 7 domów, w których interesujące mnie okna są zamontowane w ciągu ostatnich miesięcy.
Wychodzę z założenia, że papier/internet wszystko przyjmie, więc wolę badać "organoleptycznie"

Woy_tek
29-04-2019, 14:54
Kolego, piszesz że masz okna w warstwie ocieplenia. Możesz coś więcej o tym napisać. Jakiś gotowy system użyłeś czy coś wg inwencji własnej?

Woy_tek
29-04-2019, 14:55
Kolego, piszesz że masz okna w warstwie ocieplenia. Możesz coś więcej o tym napisać. Jakiś gotowy system użyłeś czy coś wg inwencji własnej?

To było do wally666
;)

Janko.
29-04-2019, 16:21
Ja te "skrajne opinie" zweryfikowałem przez ten weekend, odwiedzając 7 domów, w których interesujące mnie okna są zamontowane w ciągu ostatnich miesięcy.
Wychodzę z założenia, że papier/internet wszystko przyjmie, więc wolę badać "organoleptycznie"

Może podzielisz się z forumowiczami swoimi spostrzeżeniami organoleptycznymi???

Pytajnick
01-05-2019, 12:36
Może podzielisz się z forumowiczami swoimi spostrzeżeniami organoleptycznymi???

Nie zauważyłem żadnych uchybień a wszyscy kupujący u których byłem byli zadowoleni z firmy sprzedającej i robiącej montaż. Żadnych rys, plam, pęknięć czy niespasowanych uszczelek a to ostatnie mnie interesowało szczególnie, mimo że raptem jedno okno (tarasowe) będę miał otwierane. Zdaję sobie sprawę, że te okna są nowe i być może za jakiś czas coś u kogoś wyjdzie, ale na dziś wszystko OK. Podobnie z uszkodzeniami zewnętrznymi - dużo tu zależy od tego jak okna są traktowane przez monterów. Jako budowlaniec wielokroć miałem okazję pracować w miejscu gdzie były różne ekipy i widzę zależność - jak ekipa jest w trakcie wnoszenia okien a szef dzwoni i pyta czy już skończyli, to dobrze nie będzie...i nie jest.

Ewa_G
12-05-2019, 07:25
Ja mam wycenę z lata i promocyjną, już na wstępie pani z salonu mi zapowiedziała - niech pani nie myśli, że to będzie -46% od wyceny z sierpnia :lol2:

Zna ktoś wyroby producenta okien CAKO? Zastanawiam się właśnie Cako ze swoim rehauem czy oknoplast...

Witam Serdecznie,
Też poszukuję opinii na temat producenta okien firmy CAKO Sławomir Szarkowski

Karolewo 4
83-251, Pinczyn
woj. pomorskie, Polska.

slawek73
27-05-2019, 18:53
Witam forumowiczów, muszę przyznać że forum obserwuję już od dawna, dzięki przeczytaniu dziesiątek stron wzbogaciłem swoją wiedzę o wasze porady.
Jakiś czas temu wreszcie przyszedł czas na wybór okien postawiłem na wybór pomiędzy oknami Vetrexa, Adamsa i Oknoplastu, punkty z którymi rozmawiałem odpowiednio z Multiko(VtrX), Okno-projekt- Trzebinia,Olkusz(Adams), i dwójką przedstawicieli Oknoplastu -Expert z Jaworzna oraz Wamar z Chrzanowa.
Co do modeli to wybierałem pomiędzy V82 lub V90 z Vertexa, Veka Sl 82 z Adamsa i VinergetiC Premium z Oknoplasta, po przeanalizowaniu za i przeciw,
czyli ewentualnej jakości wykonania, systemów i jakości oraz cen stwierdziłem że postawię na Oknoplast.
Na samym końcu doszedłem do wniosku że różnice pomiędzy wszystkim współczynnikami nie są aż tak duże i jak dla mnie we wszystkich tych oknach
w większym lub mniejszym stopniu na akceptowalnym poziomie, dwa za Okoplast mamy więcej dodatków za podobną lub minimalnie mniejszą cenę.
Z tym że dalej nie zdecydowałem którego z przedstawicieli wybrać, tutaj w grę wchodzą detale, bo do okien dobrałem drzwi zewnętrzne(Wikęd) i bramę garażową (Wiśniowski lub Horman) oraz rolety zewnętrzne.
No i właśnie mam dwa pytania do forumowiczów którzy są specami w temacie; chcielibyśmy zrobić ciepły montaż na taśmach i czy to ma sens,
jeden z przedstawicieli mówi że w wypadku elewacji ze styropianu to tylko połowiczny i proponuje tylko jedną taśmę od wewnątrz(co mnie dziwi), drugi natomiast absolutnie
się z tym nie zgadza i sugeruje że jeśli taśmy to tylko z dwóch stron. Dalej ten od dwóch taśm sugeruje że napęd rolet Eko-R Senso(chyba Mobilus), jest
bdb produktem, natomiast drugi pomimo tego że ma Mobilusa w swojej ofercie wskazuje na jego awaryjność i poleca Somfy, pomimo wyższej ceny.
No i tu mam zagwozdkę co zrobić i zastosować, może ktoś poradzi?

P.S
Mała aktualizacja, z tego co czytam to jeśli taśmy to chyba dwie bo ta wewnętrzna ma za zadanie nie przepuścić wilgoci do środka, natomiast zewnętrzna ją wypuścić, tylko jak ma się to do elewacji ze styropianu i czy to w ogóle ma sens przy wentylacji grawitacyjnej, może ktoś wyprowadzi mnie z błędu ?

slawek73
27-05-2019, 23:20
Ja wybrałem okna z drewna ze względu na piękny wygląd.

Hmm, nie rozumiem, czy to szydera czy bez związku z moją wypowiedzią, jeśli to pierwsze to jak widać nie pytam o powiedzmy podstawy, np; współczynniki bo takich pytań mamy tu miliony i ja się w tej materii określiłem. Pytam natomiast o dwie konkretne rzeczy , może błahe ale jednak samemu ciężko mi znaleźć najlepsze rozwiązanie.

jareko
28-05-2019, 00:25
Ja wybrałem okna z drewna ze względu na piękny wygląd.

A ja mam sztuczna szczękę ;)
Tak samo mądra porada jak twoja

Wracając do pytania
Ortodoksi ws montażu twierdzą i słusznie że dopiero połączenie folii paroszczelnej od środka i paroprzepuszczalna od zewnątrz w pełni zabezpieczy pianą przed jej ewentualnym zawilgoceniem a tym samym utrata oporu cieplnego jak i erozja
Zakrycie wegarkiem z zewnątrz oscieznicy plus dodanie tam listew dylatacyjnych moim zdaniem utrudnia odprowadzenie ewentualnej wilgoci i dobrze zabezpiecza przed wpływem warunków zewnętrznych
Jest tyle teorii że głowa boli ale skoro nawet Resenheim mówi że mają być dwie taśmy badz taśma wielofunkcyjna to coś w tym musi być
W sumie co za problem zrobić na dwie taśmy?
Koszt ? Różnic a niewielka natomiast nie godz się na to co nagminnie proponują montazysci Oknolastu- z zewnątrz taśma rozpraszam od wewnątrz folia.
Zamiast być lepiej jest do d...
Dlaczego ?
Bo nie stosują odpowiednich taśm dla faktycznie szpary i efekt jest taki że radykalnie tracisz na termoizolacyjnosci połączenia okna z murem

slawek73
30-05-2019, 22:23
A ja mam sztuczna szczękę ;)
Tak samo mądra porada jak twoja

Wracając do pytania
Ortodoksi ws montażu twierdzą i słusznie że dopiero połączenie folii paroszczelnej od środka i paroprzepuszczalna od zewnątrz w pełni zabezpieczy pianą przed jej ewentualnym zawilgoceniem a tym samym utrata oporu cieplnego jak i erozja
Zakrycie wegarkiem z zewnątrz oscieznicy plus dodanie tam listew dylatacyjnych moim zdaniem utrudnia odprowadzenie ewentualnej wilgoci i dobrze zabezpiecza przed wpływem warunków zewnętrznych
Jest tyle teorii że głowa boli ale skoro nawet Resenheim mówi że mają być dwie taśmy badz taśma wielofunkcyjna to coś w tym musi być
W sumie co za problem zrobić na dwie taśmy?
Koszt ? Różnic a niewielka natomiast nie godz się na to co nagminnie proponują montazysci Oknolastu- z zewnątrz taśma rozpraszam od wewnątrz folia.
Zamiast być lepiej jest do d...
Dlaczego ?
Bo nie stosują odpowiednich taśm dla faktycznie szpary i efekt jest taki że radykalnie tracisz na termoizolacyjnosci połączenia okna z murem

Dzięki za info i odpowiedź , zdecydowałem się na dwie taśmy, dostałem info że robią na taśmach GU, wcześniej robili na Soudalu i LBRICKU ale ponoć GU lepiej trzyma ?

jareko
31-05-2019, 07:52
Każda bardzo dobrze trzyma pod warunkiem prawidłowego przygotowania otworu do montażu
równo i gładko ma być
No i oczywiście samego montażu który musi być wykonany dokładnie zwłaszcza we wszelkich narożach

finlandia
31-05-2019, 09:37
Dzięki za info i odpowiedź , zdecydowałem się na dwie taśmy, dostałem info że robią na taśmach GU, wcześniej robili na Soudalu i LBRICKU ale ponoć GU lepiej trzyma ?

Sam robię na GU (gdy mogę sobie pozwolić, czytaj cena montażu nie jest wyżyłowana). Lubię je. Ale ostatnio miałem też okazję wrócić do Illbrucka (ME501 z pełnym klejem) i muszę przyznać, że fajnie się na niej pracuje. Także - stawiam je równoważnie, a i czasem uda się ją kupić wyraźnie taniej niż GU.

Z tym, że nawet dobra marka taśm nie da rady, gdy podłoże słabe. Słowem - musi być wyrównane nie sypiącą się zaprawą by móc oczekiwać zadowalających efektów.

fensterauspolen
09-06-2019, 08:50
Pianka lubi z biegiem lat się wykruszać, warto zastanowić się nad montażem silikonem, w Niemczech coraz częściej używany do montażu okien, a w Szwecji już od wielu lat

AbrahaM3K
14-06-2019, 16:52
Krótkie pytanie drodzy eksperci.

Kto obecnie jeszcze produkuje (nadal) okna na profilu SCHÜCO CT70 CAVA?, ewentualnie w SCHÜCO SI82 CAVA - chodzi mi o CAVA ze względu na wygląd.

Mam częściowo wymienioną stolarkę w ramach SCHÜCO CT70 CAVA, ale mój dotychczasowy sprzedawca/monter poinformował mnie iż "u niego" czyli w A....x i J...….i zamówienie okien w tym profilu już nie jest możliwe.

Mogę część stolarki wykonać w czymś innym, ale przynajmniej 2 (najlepiej 4) okna powinienem wykonać w tym co mam, żeby wizualnie jedne od drugich nie odstawały...

finlandia
14-06-2019, 17:23
Z tego co mnie słuchy dochodzą, to CAVA jest wycofana już od jakiegoś czasu. Jeśli masz fb to wrzuć w jakiejś grupie budowlanej (lub branżowej np . Fuszerki Montażu Okien) foto swojego okna i zapytaj kto może zrobić "ten sam system " Posypią się dziesiątki komentarzy z "takimi samymi oknami". Trochę się nabijam, ale tam Twój post będzie łakomym kąskiem dla łowiących klientów. I część z nich zwyczajnie okłamie, inni pochwalą się swoimi oknami zupełnie niepodobnymi ale może.. coś się podobnego trafi. Natomiast tu może pojawi się jakiś rzeczowy post..

AbrahaM3K
14-06-2019, 19:30
Dziękuję za rady. Zacząłem od napisania tutaj, gdyż to forum i ten wątek oceniam jako jedno z najbardziej merytorycznych miejsc jeśli chodzi o okna. Ponadto mam nadzieję że być może ktoś "stąd" jest w stanie okna w poszukiwanym profilu zrobić, jeśli nie to trudno. Pójdę za radą, skorzystam też z FB i zadam pytanie.

Jeśli nikt z oryginalnym CAVA się nie zgłosi (innych profili nie biorę pod uwagę), to zamknę oczy, zacisnę zęby i zrobię kolejne okna w SI82 Rondo, aczkolwiek bardzo bym chciał tego uniknąć...

damn… znalazłem jednego producenta nadal robiącego w CT70 Cava, ale paręset km ode mnie.

kjablonska517
03-07-2019, 09:45
Podczas ostatniej wymiany okien, wymienialiśmy wraz z mężem na okna firmy Schuco. Mąż zadowolony przez wzgląd na jakość, a ja oczywiście przez kolor profilu ;)
:spam:

finlandia
04-07-2019, 10:01
Podczas ostatniej wymiany okien, wymienialiśmy wraz z mężem na okna firmy Schuco. Mąż zadowolony przez wzgląd na jakość, a ja oczywiście przez kolor profilu ;)
:spam:
Usunąłem link reklamowy prowadzący do strony D.b.a, firmy dystrybucyjnej z Poznania prowadzącej sprzedaż bliżej nieokreślonych okien na profilach różnych marek. Na ich stronie nie ma żadnych istotnych informacji.
Cytowana przeze mnie "rekomendacja" to nie tylko reklama, ale zwykły spam. "Okna Schueco" to jedynie hasło reklamowa. Marka profili nic konkretnego nie znaczy. Gotowe okno może być bardzo różnej jakości - wystarczy że producent je za słabo okuje albo da tanią stal...
Jeśli już wybieracie to patrzcie na parametry. "Okna S." z dwóch różnych firm mogą być BARDZO RÓŻNE.

m.tuchocka
05-07-2019, 11:34
Ostatniej jesieni podczas remontu wymienialiśmy okna i zdecydowaliśmy się na firmę poleconą przez przyjaciela. :spam:, to mała firma ale jakość ich produktów bardzo nas zachwyciła. Nasz wybór padł też na okna drewniane. Świetnie izolują, nie przepuszczają ani zbyt dużo zimna zimą, ani ciepła latem. Cieplutko polecam zajrzeć w poszukiwaniu okien::spam:

finlandia
05-07-2019, 12:08
Ostatniej jesieni podczas remontu wymienialiśmy okna i zdecydowaliśmy się na firmę poleconą przez przyjaciela. :spam:, to mała firma ale jakość ich produktów bardzo nas zachwyciła. Nasz wybór padł też na okna drewniane. Świetnie izolują, nie przepuszczają ani zbyt dużo zimna zimą, ani ciepła latem. Cieplutko polecam zajrzeć w poszukiwaniu okien::spam:

Jacy Ci spamerzy są głupi. Post po poście reklamować jedną firmę? Myślą że po zmianie nicka nikt się nie pozna?

tre_k
15-07-2019, 16:56
Może i mi ktoś pomoże w doborze okien, obecne okna to Panorama PCV z 95 r. :) ratowałem je wymianą uszczelek na nowe ale nie zadziałało to, oknami wieje i ucieka ciepło… Chcę wymienić na nowe, znalazłem 4 różne firmy podałem parametry okien które potrzebuję i czekam na wycenę. W rozważaniu jest: DAKO, DRUTEX, OKNOPLAST i BUDVAR. Dostałem ofertę Drutex na 3 szybowe iglo 5, tyko nie wiem czy Uw 0,95 to nie jest za dużo? czego szukać? potrzebuję dobrych okien na ładnych parę lat, pewnie nie wytrzymają jak te co mam 25 lat ale chociaż te 15 :P

IVO333
16-07-2019, 23:28
Panorama to jeden z "najwdzięczniejszych" profili w serwisowaniu. Rzadko wymaga wymiany uszczelek, raczej w okuciach jest tu problem.

tre_k
17-07-2019, 09:44
Kolego to co można zrobić? zwiększyłem docisk na skrzydłach tymi ruchomymi grzybkami. Wymieniłem uszczelki i dalej wieje, dom szybko się wychladza.

finlandia
17-07-2019, 10:23
Prawdopodobnie masz szyby "k 2,9". Czyli zimne. Bez problemu da się je wymienić na stosowane obecnie o niemal trzykrotnie lepszej izolacyjności (Ug 1,1) Z tym, że szyby się nie pogorszyły a kiedyś nie miałeś takich odczuć. Więc szukałbym powodów w:
- regulacji - dopasowania geometrii skrzydła do ramy (czas robi swoje i mimo że coś się sprawnie otwiera to może wymagać korekty)
- starości uszczelek - w narożnikach skrzydeł przy szybie pewnie zobaczysz braki - tak jakby się pokurczyły.
- sam montaż i to co dookoła niego. Dużo się mówi dziś o montażu szczelnym, z foliami które mają poprawić właściwości połączenia okna z murem. Kiedyś nikt o tym nie słyszał.

Co można zrobić w praktyce na pewno powie kolega IVO - bo on taki serwis robi na co dzień a nie teoretyzuje tak jak ja ;)

tre_k
17-07-2019, 10:37
Dziękuję Ci. Szukam IVO na forum ale nie mogę znaleźć. Moje okna są PCV że zbrojeniem w środku Panorama 2000. Kiedyś gość od żaluzji nie mógł się przewiercic. Masz jakiś kontakt do niego?

finlandia
17-07-2019, 11:13
https://www.facebook.com/ivoserwis/?__tn__=kC-R&eid=ARCJqNgRBvmIrfXAYwSbze2yEYyprWq_CIQPPIQ9mplgk1 YPpZFFsC1hK8JMQWoe5lAuw6wiE255W4IH&hc_ref=ARQkFI86cHI8Hj24xBGjva-uNNNwHcjHQku1PMMmvNqzap9qsjQvtz5d4vzDqH26dSs
lub mailem: [email protected]

RRR.
29-07-2019, 15:49
Mam okna Team-Plast Team Balance MD zamontowane w połowie września ubiegłego roku. Dzisiaj zauważyłem, że wszystkie skrzydła są wygięte do wewnątrz na wysokości klamki, przez co nie mają prawidłowego docisku do ramy. Wszystkie wygięte są w taki sam, charakterystyczny sposób - kształt banana, gdzie szpara wynosi nawet kilka mm na wysokości 2 metrów. Co ciekawe, wygięte są także małe okienka zamontowane od strony nienasłonecznionej. Kolor zewnętrzny okien to antracyt.

Moim zdaniem nie jest to normalna sytuacja i zgłosiłem sprawę montażyście, ma przyjechać sprawdzić.

Co może być przyczyną takiego wygięcia skrzydeł ? Błąd technologiczny czy montażowy ?

IVO333
31-07-2019, 01:04
Co może być przyczyną takiego wygięcia skrzydeł ? Błąd technologiczny czy montażowy ?
Ani jeden ani drugi. Kilka mm na 2m to małe wygiecie, da się z tym żyć. Jest to paskudny przykład na jakość dzisiejszych okien a raczej profili. Dobry producent, topowy (che, che) profil i też się gnie. Montażysta stwierdzi zgodnie z prawdą że pogięły się skrzydła więc wada produktu, serwis producenta odwoła się do jakichś norm na wygięcie profili ewentualnie doszuka się jakiejś wady montażu i na to zwali problem, bezsensowne ale prawdziwe.

taival
14-08-2019, 12:46
Witam Wszystkich.

Aktualnie jestem w trakcie budowy domu i szukam dostawczy okien PVC. Czy możecie polecić jakiegoś sprawdzonego dostawcę/producenta. Lokalizacja okolice Nowego Sącza.

Michałowy
05-09-2019, 10:26
Domyślam się że chodzi Ci o okna PCV - nazwa PVC jest praktycznie nie używana ;) Sprawdź ofertę tej firmy - [spam] dostarczają okna nawet na Słowację więc myślę, że dostawą do Ciebie też nie będzie problemu. Okna produkowane w 6 dni - i to na prawdę nie żart.

brencik
05-09-2019, 12:15
Skrótowiec PCV jest w języku polskim niepoprawny logicznie i językowo. W nazewnictwie międzynarodowym używa się wyłącznie skrótu PVC – od poly(vinyl chloride). Niekiedy używany jest także skrótowiec PCW – od polskiego poli(chlorek winylu) – który jednak również nie jest poprawnie utworzony: formą zgodną z zasadami tworzenia skrótowców literowych w języku polskim byłoby PChW[1], taka nazwa nie jest jednak spotykana. PCV nie jest poprawnym akronimem ani od nazwy międzynarodowej, ani od polskiej.

finlandia
05-09-2019, 15:42
Tym razem to ja nawet nie zdążyłem i nie wiem co to za firma "sprzedaje nawet na Słowację".. sprawdzenie tego u źródła nie pomoże, bo na Słowację sprzedaje niemal każdy polski producent..

Maluch11
08-09-2019, 17:28
Dostałem ofertę na kona Adams na 2 profilach:
- Ideal 8000
- Veka SL82
Cenowo praktycznie tak samo (z minimalną korzyścią na Ideal 8000).

Profil Veka SL82 ma grubszą ścianką - klasa RAL A
Natomiast profil Idea 8000 jest cieplejszy.


Zastanawiam się który wybrać. Co byście doradzili?

jareko
08-09-2019, 21:47
Dostałem ofertę na kona Adams na 2 profilach:
- Ideal 8000
- Veka SL82
Cenowo praktycznie tak samo (z minimalną korzyścią na Ideal 8000).

Profil Veka SL82 ma grubszą ścianką - klasa RAL A
Natomiast profil Idea 8000 jest cieplejszy.


Zastanawiam się który wybrać. Co byście doradzili?ścianka....marketing nic poza tym
Oba dobre więc....rzuć monetą ;)
Ja osobiście z tych dwóch wybrałbym Ideal

pvcwindow
09-09-2019, 09:34
Ideal 8000 , zobacz jakie masz gabaryty okien , na Vece teoretycznie można zrobić ciut większe gabaryty ( 5-10% większe - np . balkony ) ,
jednak proponowałbym tak jak przedmówca - ID 8000 ( w kontekście Adamsów )

finlandia
09-09-2019, 09:52
Dam trzeci głos dla Ideala. ALuplast jest dobrą firmą. Veka w ofercie Adamsa jest chyba głównie z powodu dobrze sprzedającej się, znanej marki (i piszę to ja, który na co dzień bazuje na tej marce).

Maluch11
09-09-2019, 19:49
Dzięki Panowie:yes:
Biorę ID 8000

margaryt
12-09-2019, 10:47
Dzień dobry,
jestem na początku drogi z wyborem okien. Zależy mi na ciepłych oknach, dom stawiamy w duchu energooszczędnym.
Mam wycenę okien Adamsa Passiv Line Plus, która mnie niestety zmroziła :(
Cenę wyceny podnosi niestety HS 4800 x 2300 (11,04m²).
Proszę o podpowiedź jakie mogę brać okna o podobnych parametrach i u kogo uderzyć w Warszawie. Pierwsze kroki były do Aprela tak chwalonego.
Z góry dziękuję za sugestie.

jareko
12-09-2019, 13:21
Dzień dobry,
jestem na początku drogi z wyborem okien. Zależy mi na ciepłych oknach, dom stawiamy w duchu energooszczędnym.
Mam wycenę okien Adamsa Passiv Line Plus, która mnie niestety zmroziła :(
Cenę wyceny podnosi niestety HS 4800 x 2300 (11,04m²).
Proszę o podpowiedź jakie mogę brać okna o podobnych parametrach i u kogo uderzyć w Warszawie. Pierwsze kroki były do Aprela tak chwalonego.
Z góry dziękuję za sugestie.

HS podnosi cenę ale coś za coś - walory użytkowe i parametry czy cena
Wal dalej do Aprela bo solidna firma pod każdym względem a i Krzysiek to gość który da się lubić i wiedze ma ponad przeciętność jaka jest na rynku warszawskim gdzie wszystkie tlumoki walą drzwiami i oknami

margaryt
16-09-2019, 14:48
HS podnosi cenę ale coś za coś - walory użytkowe i parametry czy cena
Wal dalej do Aprela bo solidna firma pod każdym względem a i Krzysiek to gość który da się lubić i wiedze ma ponad przeciętność jaka jest na rynku warszawskim gdzie wszystkie tlumoki walą drzwiami i oknami

Dziękuję za opinię.
Dogrzebałam się jeszcze do wyceny okien Vetrex V82 z salonu Nowacki w Wawie. Wycena tańsza o 6 tys. za dźwig liczą sobie 1200 zł :bash:, montaż z zastosowaniem piany pouliretanowej i dybli 1 088,00 zł, dopłata do ciepłego montażu w licu muru zewnętrznego z dodatkowym zastosowaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych wynosi 1 088,00 zł. To mam już w Aprelu. Tylko że u nich cenę też znacznie podbija montaż, który bardzo drogo policzyli. Zastanawiam się czy mogę z nimi negocjować cenę usługi?
No i wydaje mi się że ciut lepsze parametry mają okna Adamsa Passiv Line Plus?

T12345T
16-09-2019, 16:50
To mam już w Aprelu. Tylko że u nich cenę też znacznie podbija montaż, który bardzo drogo policzyli. Zastanawiam się czy mogę z nimi negocjować cenę usługi?

Szanowny Panie, firma Aprel to jedna z niewielu, która wie co montuje i jak montuje, bowiem już dwukrotnie wykonała na placu budowy badania szczelności połączeń okien z ościeżami. Takich firm w Polsce jest ledwie 8. Każda wydana złotówka na taki montaż, to dobrze zainwestowana złotówka.

finlandia
16-09-2019, 16:56
Dziękuję za opinię.
Dogrzebałam się jeszcze do wyceny okien Vetrex V82 z salonu Nowacki w Wawie. Wycena tańsza o 6 tys. za dźwig liczą sobie 1200 zł :bash:, montaż z zastosowaniem piany pouliretanowej i dybli 1 088,00 zł, dopłata do ciepłego montażu w licu muru zewnętrznego z dodatkowym zastosowaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych wynosi 1 088,00 zł. To mam już w Aprelu. Tylko że u nich cenę też znacznie podbija montaż, który bardzo drogo policzyli. Zastanawiam się czy mogę z nimi negocjować cenę usługi?
No i wydaje mi się że ciut lepsze parametry mają okna Adamsa Passiv Line Plus?

Ale w czym problem? Że dźwig trzeba wynająć by zamontować okno które macie zaprojektowane? Coś, co waży pewnie z 600-800 kg (elementy po rozebraniu powyżej 300kg), coś czego wg wszelkich przepisów bhp nie ma jak zamontować ręcznie?! Czasy, gdy działo się to rękami kilku ludzi minęły. Sam znam w branży kilka osób w sile wieku mają skierowania na operacje!

Montaż za 1100 zł (x2 bo zakładam że montaż szczelny jest normą) wskazuje że macie niewiele okien. Nie wiem jaką kwotę zaproponował Aprel, ale dopytaj. Na pewno montaż przez nich wykonywany jest wzorcowy. Sam chcąc tak robić musiałbym podnieść cenę. Być może w ich kwocie jest znacznie szerszy zakres prac niż ten proponowany przez salon Vetrex.

jareko
16-09-2019, 22:54
Autorze posta Powinieneś się cieszyć że za dźwig policzyli ci tylko 1100 zł Wam naprawdę powoli zaczyna odbijać i wydaje się że można robotę wykonać za darmo ale zdziwicie się naprawdę zdziwicie się bardzo i to już niedługo jak ceny usług poszybują w górę i to co teraz wydaje wam się drogo będzie tanie jak barszcz

margaryt
17-09-2019, 06:46
Ale w czym problem? Że dźwig trzeba wynająć by zamontować okno które macie zaprojektowane? Coś, co waży pewnie z 600-800 kg (elementy po rozebraniu powyżej 300kg), coś czego wg wszelkich przepisów bhp nie ma jak zamontować ręcznie?! Czasy, gdy działo się to rękami kilku ludzi minęły. Sam znam w branży kilka osób w sile wieku mają skierowania na operacje!

Montaż za 1100 zł (x2 bo zakładam że montaż szczelny jest normą) wskazuje że macie niewiele okien. Nie wiem jaką kwotę zaproponował Aprel, ale dopytaj. Na pewno montaż przez nich wykonywany jest wzorcowy. Sam chcąc tak robić musiałbym podnieść cenę. Być może w ich kwocie jest znacznie szerszy zakres prac niż ten proponowany przez salon Vetrex.
Dziękuję za opinie. Nie ujmuję firmie Aprel wiem że są bardzo dobrzy w tym co robią, dlatego też pierwsze kroki skierowalismy do nich. Sprzedają też bardzo dobry produkt. Wiadomo za robotę trzeba zapłacić. Zastanawiam się tylko skąd tak duża dysproporcja w usłudze montażu jednej a drugiej firmy, bo Aprel za robotę policzyl 14 tys. Ktoś dobrze zauważył że nie mamy dużo okien, 9 szt. Zapytam u źródła.

finlandia
17-09-2019, 07:17
Poza zakresem prac w cenie "roboty' możesz mieć właśnie dzwig, podwaliny podokienne, przygotowanie otworów, ciepły montaż itp. Czyli rzeczy które u innych są za dopłatą lub wręcz poza zakresem umiejętności.

cerber
22-09-2019, 19:45
Poza zakresem prac w cenie "roboty' możesz mieć właśnie dzwig, podwaliny podokienne, przygotowanie otworów, ciepły montaż itp. Czyli rzeczy które u innych są za dopłatą lub wręcz poza zakresem umiejętności.

witam jestem przed zakupem okien ale z tym problemem dam sobie radę najgorsze jest znaleźć dobrego montażysty proszę o pomoc Górny Śląsk Tarnowskie Góry pozdrawiam

manitou
11-10-2019, 16:54
Witam, byliśmy już zdecydowani na okna Adams passiv-line plus jednakże dostaliśmy również ofertę na Livio z Eurocolor z ramką Super Spacer dzięki której ucieka niby tylko 0,1% gazu na rok. Mam teraz dylemat czy warto sobie zawracać głowę tą kosmiczną technologią. Czy ktoś wie ile rocznie ucieka gazu z pomiędzy szyb w zwykłym oknie? Ile wynosi U szyby w sytuacji ucieczki całego gazu? Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i informacje. Pozdrawiam

Pepek123
31-10-2019, 17:29
Witam, stoję przed wyborem okien do nowo wybudowanego domu. Mam kilka ofert z których wybrałem dwie. Pierwsza to okna Yawal systemy TM77HI, DP180, FA50N i firma Qbic z Łomży (taką ofertę dostałem z centrali Yawal-u). Druga oferta to okna Dako DA77, systemy Superia I+, MB-77HS, MB-SR50N i firma Dach-Pol Kobierne (zastanawia mnie tylko dlaczego dają 2 systemy konkurujących ze sobą firm).. W sumie jest to 15 okien, 6HS i 2 fasady (118m2 i 210m obwodu). Jeżeli chodzi o Dach-Pol to coś tam w internecie da się wyczytać, opinie raczej bardzo dobre jeżeli chodzi o montaż. O Qbic za bardzo nic nie ma, może ktoś zna i coś pomoże. Z góry dziękuję za wszystkie informacje i sugestje.

stary
02-11-2019, 12:32
Dziękuję za opinie. Nie ujmuję firmie Aprel wiem że są bardzo dobrzy w tym co robią, dlatego też pierwsze kroki skierowalismy do nich. Sprzedają też bardzo dobry produkt. Wiadomo za robotę trzeba zapłacić. Zastanawiam się tylko skąd tak duża dysproporcja w usłudze montażu jednej a drugiej firmy, bo Aprel za robotę policzyl 14 tys. Ktoś dobrze zauważył że nie mamy dużo okien, 9 szt. Zapytam u źródła.
Brak czasu nie pozwala mi na obserwowanie wszelkich forów, więc dopiero teraz trafiłem na ten wątek i- mimo takiego upływu czasu- stwierdziłem, że warto coś dodać jako bezpośredni zainteresowany ;).
Nie znam nr wyceny, gabarytów okien ani cytowanego autora, ale twierdzę w ciemno, że 14 tys. zł za montaż 9 szt okien z jednym HST wskazuje, że było kalkulowane osadzenie stolarki w strefie izolacji z wykorzystaniem jednego z systemów (CBM Marbet, MOWO lub konsole) lub ogromna ilość prac dodatkowych. Innego wytłumaczenia nie widzę.

kotton
05-11-2019, 01:16
Szanowni koledzy i koleżanki,

remontuję mieszkanie i potrzebuję Waszej rady w dość nietypowej kwestii jaką jest dobór okna:).

Chcę wstawić trójdzielne okno 3x2,4m ze środkowym elementem w systemie uchylno-przesuwnym. Chciałbym uniknąć konieczności stosowania poziomych szprosów więc sztywność ramy jest bardzo istotna. To relatywnie duże okno do niedużego mieszkania - 36m2 więc parametry cieplne są równie ważne.

Najsensowniejsza oferta jaką otrzymałem to:
- Schuco LivIng MD; 4LE/18/4/18/4LE; okucia Patio PS z mikrowentylacją,
- BluEvolution 82; 4th/18Ar/4/18Ar/4th; okucia nie wiem jakie..
- w przypadku obu okien boczne szklenia w ramie; Uw=0,7W/m²·K; koszty podobne, 10 lat gwarancji

Próbuję wydobyć info od innych producentów/dystrybutorów ale chyba ciężko im rozstać się produkowanymi oknami.. Mają tu jeszcze okna na profilach Winergetic w systemie PSK Atrium oraz Ideal 7000/8000 w systemie Winkhaus czy FEN 82 w jakimś systemie PSK ale obsługa już na poziomie zapytania ofertowego to porażka więc mam pewne obawy.. a niby poważne duże firmy.

Czy któryś z ww. systemów odstaje od innych pod jakimś względem?
Czy i tak wszystko rozbija się tu o montaż?

finlandia
05-11-2019, 10:29
Przedstawiłeś dwie oferty producentów "no name" bo sama nazwa profili (i podanie parametrów szyb) niewiele mówi, za to faktycznie pozwala na obliczenie na kalkulatorze parametru Uw.
Pozwól na małe porównanie: czy dwóch stolarzy kupując takie same deski i taki sam styropian (a niechby tam oba materiały z gwarancją 10lat) to czy w swoim warsztacie zrobią identyczne, dobrze ocieplone budy dla psa? Wyobraź sobie że okno, zwłaszcza przesuwne ma znacznie bardziej zaawansowaną budowę i istotne jest co z niego wykona producent i jak to zainstaluje wykonawca.

Te oferty których nie otrzymałeś wyglądają na Krispol i Oknoplast i to uznane marki. Szczerze mówiąc ja na podstawie zawartych w Twoim poście informacji też bym nie przygotował oferty. Może warto się do nich pofatygować (zrób wcześniej fotki "miejsca" w którym chcesz to okno wstawić) i zapytaj czy mogą coś zaproponować.
A w czym problem? Zaczynając od otworu. Jest? czy trzeba go wykuć? Czy da się dostarczyć tam okno o tej wielkości ? Ktoś, kto nie zdobywał pieszo dziesiątego piętra z większym niż w oryginale oknem by na górze stwierdzić, że nie przejdzie ono przez drzwi do mieszkania tego nie musi zrozumieć ;)

jareko
05-11-2019, 15:46
Oooo jak widzę kolega Fin też został zaskoczony :)
Paczaj nawet kiedyś mierzylem i jednak zabrakło dosłownie 2 cm by przeszło przez klatkę schodową.....skończyło się dodatkowym kosztem wysięgnika na 8 piętro.... zamiast zysku....wyszło na zero

kotton
05-11-2019, 20:55
Proszę wybaczyć, to był mój pierwszy post i faktycznie mogłem to inaczej opisać.

Moje zapytanie ofertowe zawierało znacznie więcej informacji z rzutem mieszkania i zdjęciem elewacji włącznie ponieważ okno jest w loggii na pierwszym piętrze.

Dziś odwiedziłem kilka salonów i faktycznie - uzyskałem bardziej rzetelne informacje.. Co mimo wszystko jest nieco dziwne dla mnie bo niczego nowego handlowcy się nie dowiedzieli (w tym sensie, że wszystkie niezbędne informacje zawarłem już w zapytaniach). Okazało się, że wszyscy z automatu przedstawili mi najprostsze, najtańsze i.. najsłabsze rozwiązania. Ale nic to. Od każdego wyszedłem z ofertą, do której nie mam już pytań.

Pierwsza oferta pochodzi od dystrybutora, który ma umowy z różnymi producentami. Pierwszej opcji nie jestem pewien (ale jutro się dowiem), druga to Salamander z okuciami Maco. Teraz wiem, że ta oferta była najlepiej skrojona bo spotkałem się z facetem osobiście, na dodatek w remontowanym mieszkaniu.

Kolejne oferty to - jak zgadłeś - oferty dystrybutorów:
- Krispol - system FEN82 PSK na okuciach Winkhaus, 7 lat gwarancji,
- i Oknoplast - system Winergetic na okuciach PSK Atrium, 5 lat gwarancji (dziwne bo na stronie piszą, że 7).

Parametry cieplne okien Salamander na poziomie ~0,7, reszta delikatnie odstaje do ~0,75. Bawiąc się drzwiami w ekspozycji odniosłem wrażenie, że system Winkhaus pracuje nieco lepiej niż PSK Atrium. Oferta Oknoplast wyszła najdrożej - ponad 8kpln, poprzednie oferty wycenione na 6-6,5kpln.

Z ww. względów: zbliżone parametry i cena ale jednak dłuższa gwarancja, lepszym wyborem jawi się być Salamander lub producent od Schuco (jednak 11 lat gwarancji).. choć z drugiej strony nie sprawdzałem osobiście jak działają systemy Maco i Roto Patio..

Odwiedziłem również rodzimego producenta Okland, który składa okna na profilach Kömmerling, okuciach Winkhaus i wkładach z Effect Glass.. cena poniżej 4kpln.. kompletnie nie wiem co o tym myśleć.. Czekam na informację czy mogę zobaczyć ich realizację w nowo powstałym bloku.

Mam nadzieję, że nieco lepiej opisałem sytuację.. i pomożecie mi w wyborze.

*wszystkie ceny z montażem

par0wa
12-11-2019, 13:35
zamykamy stan surowy domu. Poszukujemy obecnie okien. Najlepiej drewnianych w kolorze brazu, może może jasny brąz, orzech. Firm jest tak dużo, ze trudno wybrac. Może ktos poleci mi dobrą i sprawdzoną firme , najlepiej w okolicach śląska.
Krystyna

tylko nie pagen

Jeremies
14-11-2019, 16:05
Poszukuję okien do domu budowanego w systemie energooszczędnym i na chwilę obecna rozważam trzy opcje:

1/ okna MS więcej niż OKNA (seria MSline+ MD)
okucia MACO MULTI-MATIC,
montaż:
- piana poliuretanowa
- kołki lub kotwy montażowe

2/ okna MIROX
profil Ideal 8000
okucia firmy Winkhaus Activ Pilot concept WK2,
montaż wielowarstwowy okien z wykorzystaniem taśm paroszczelnych i paroizolacyjnych

3/ okna Oknoplast (Winergetic Standard)
Okucia Winkhaus Prolight
montaż z uszczelnieniem pianką z użyciem taśm izolacyjnych

Co polecalibyście do wzięcia pod uwagę?

wally666
14-11-2019, 16:31
Ja mam te pierwsze ale że szczelnym montażem z na taśmach obustronnie i wysunięciem 2cm poza lico ściany. Druga firma to chyba krzak, Oknoplast chyba słaby jeśli chodzi o parametry w porównaniu z ma okna

finlandia
14-11-2019, 20:16
Ja mam te pierwsze ale że szczelnym montażem z na taśmach obustronnie i wysunięciem 2cm poza lico ściany. Druga firma to chyba krzak, Oknoplast chyba słaby jeśli chodzi o parametry w porównaniu z ma okna
Wybacz, muszę zanegować wszystko:
Sprzedawca Ms w tym zestawieniu wypadał słabo, bo skoro firma na starcie "olała" temat prawidłowego montażu (ciepłego)..
Mirox nie jest firmą krzak. To uznany producent z Wielkopolski.
WInergetic Standard? Dziwne, bo spotykam się zwykle z wersją Premium, ale nie znam na tyle oferty Oknoplastu by wskazać różnice. Na pewnie nie jest to profil odbiegający od proponowanego przez Ms salamandra.

Jeremies
15-11-2019, 06:18
No i nadal nie ma pojęcia którą firmę wybrać :bash:
W przypadku MS jako opcja podany jest ciepły montaż (25zł/mb).
Najbardziej korzystnie (ekonomicznie) wychodzą przy obecnej promocji okna z Oknoplastu. Ale opinie o ich wadliwości (zarówno wykonanie jaki i montaż) skutecznie odstraszają.

andreys
26-11-2019, 22:13
Jakby ktoś chciał drewniane z okladziną aluminiową to polecam Gebauer. Ja kupiłem przez Oculux na Modlińskiej w Warszawie - obsługa na etapie ofert, dogrywania szczegółów, montażu i kontaktu z klientem na najwyższym poziomie.

Maxitrol
29-11-2019, 17:42
tylko nie pagen

Czemu nie Pagen? Jestem na etapie wyboru okien i szukam dobrego producenta. Co polecacie? W grę wchodzą producenci ze śląska/małopolski

Kalic
19-12-2019, 06:17
Mam takie pytanie - czy na podstawie poniższych danych jest możliwe ustalenie współczynnika Uw?
System: IDEAL 7000 NEW
Szkło: 4-18-4-18-4 U=0,5 Ciepła ramka
Listwa: Stal zamknieta w ramie

finlandia
19-12-2019, 09:32
Mam takie pytanie - czy na podstawie poniższych danych jest możliwe ustalenie współczynnika Uw?
System: IDEAL 7000 NEW
Szkło: 4-18-4-18-4 U=0,5 Ciepła ramka
Listwa: Stal zamknieta w ramie

Nie. O ile parametr profili i szyby są mniej więcej znane, to istotne dla obliczenia Uw jest wielkość okna (Uw. to wynikowa przede wszystkim powierzchni szyby i ram, bo wpływ rodzaju ciepłej ramki czy też stali zamkniętej lub nie w ramie można uznać za pomijalny).

Tak. Można przyjąć okno referencyjne o wielkości 1230x1480 RU. Taki wymiar często spotyka się w prezentowanych badaniach, ale to ma znaczenie głównie statystyczne, a Tobie chyba chodzi o potwierdzenie info które posiadasz... ?

pvcwindow
19-12-2019, 10:32
Mam takie pytanie - czy na podstawie poniższych danych jest możliwe ustalenie współczynnika Uw?
System: IDEAL 7000 NEW
Szkło: 4-18-4-18-4 U=0,5 Ciepła ramka
Listwa: Stal zamknieta w ramie



Większość systemów przy głębokości 80 mm + i szybie Ug 0.5 + CR będzie spełniała normy . A nie lepiej żebyś pomyślał o ID8000 ?

Kalic
19-12-2019, 10:37
Nie. O ile parametr profili i szyby są mniej więcej znane, to istotne dla obliczenia Uw jest wielkość okna (Uw. to wynikowa przede wszystkim powierzchni szyby i ram, bo wpływ rodzaju ciepłej ramki czy też stali zamkniętej lub nie w ramie można uznać za pomijalny).

Tak. Można przyjąć okno referencyjne o wielkości 1230x1480 RU. Taki wymiar często spotyka się w prezentowanych badaniach, ale to ma znaczenie głównie statystyczne, a Tobie chyba chodzi o potwierdzenie info które posiadasz... ?

Takie mam wymiary okien (tak przy okazji - dziwny jest ten brak informacji dotyczącej Uw - w każdej ofercie , jaką dostałem, ten parametr się pojawiał)
1/ Gabaryt 900 x 1665 (1-skrzydłowe)
2/ Gabaryt 2400 x 1337 (2-skrzydłowe)
3/ Gabaryt 900 x 1037 (1-skrzydłowe)
4/ Gabaryt 1800 x 1665 (2-skrzydłowe)
5/ Gabaryt 2400 x 1565 (2-skrzydłowe)
6/ Gabaryt 1800 x 2480 (2-skrzydłowe)
7/ Gabaryt 2400 x 2480 (3-skrzydłowe, jedno skrzydło stałe)

Kalic
19-12-2019, 10:47
Większość systemów przy głębokości 80 mm + i szybie Ug 0.5 + CR będzie spełniała normy . A nie lepiej żebyś pomyślał o ID8000 ?

W kwestii norm się zgodzę ale chodzi mi o określenie korzystniejszej oferty pod kątem cenowym ale i jakościowym.
Przykładowo - mam ofertę na okna profil BL82 MD z parametrem Uw w granicach 0,77 - 0,86, koszt niecałe 14.000zł a wspomniany ID7000 wycenione mam na 11.800zł.

finlandia
19-12-2019, 11:01
Takie mam wymiary okien (tak przy okazji - dziwny jest ten brak informacji dotyczącej Uw - w każdej ofercie , jaką dostałem, ten parametr się pojawiał)
..
No to nadal nie wiadomo, bo zastosowanie każdej poprzeczki, słupka, skrzydła lub nie wpływa na Uw.

Jeśli pytasz z ciekawości, to przyjmij go na normalnym poziomie nie mającym większego znaczenia dla użytkownika.
Znacznie większe straty ciepła będą wynikały ze słabszej szczelności okna / montażu niż z różnicy Uw na poziomie 0,1.

pvcwindow
19-12-2019, 15:29
W kwestii norm się zgodzę ale chodzi mi o określenie korzystniejszej oferty pod kątem cenowym ale i jakościowym.
Przykładowo - mam ofertę na okna profil BL82 MD z parametrem Uw w granicach 0,77 - 0,86, koszt niecałe 14.000zł a wspomniany ID7000 wycenione mam na 11.800zł.


korzystniejsza oferta to lepsza cena przy podobnym Uw ?
czy lepsze Uw przy korzystniejszej cenie ?
i co to ma wspólnego z jakością ? nie Jesteś w stanie oszacować po cenie / Uw jakości okien czy też montażu.........przerabiane było dziesiątki razy

IVO333
19-12-2019, 20:37
W kwestii norm się zgodzę ale chodzi mi o określenie korzystniejszej oferty pod kątem cenowym ale i jakościowym.
Przykładowo - mam ofertę na okna profil BL82 MD z parametrem Uw w granicach 0,77 - 0,86, koszt niecałe 14.000zł a wspomniany ID7000 wycenione mam na 11.800zł.
Uw NIC nie mówi o jakości okien. Co rozumiemy przez jakość? Powtórzę to co już kiedyś napisałem; nie spotkałem kogoś kto po kilku latach użytkowania narzekał by na to że ma U gorsze niż ktoś tam. Spotkałem za to mnóstwo ludzi których szlag trafia przez problemy z wygiętymi skrzydłami. Statyka, najważniejszy parametr a nie jakieś ulotne Uw.

corey10
24-12-2019, 09:57
Mam pytanie do szanownych specjalistów:

Jaka jest maksymalna WYSOKOŚĆ okien i drzwi tarasowych uznawana za "normalną". Chodzi o to że nie chcę dopłacać ekstra za nietypowy czy egzotyczny rozmiar. W projekcie mam obecnie 285cm, ale przeglądając różne strony i opisy zorientowałem się że niewiele firm oferuje drzwi i okna w takiej wysokości. Mogę to jeszcze zmienić w projekcie.
Drugie pytanie jest o narożny słupek systemowy między przeszkleniami w salonie (te same okna o których mowa powyżej) - czy jest to jakieś trudne/problematyczne/drogie rozwiązanie? W narożniku nie mam w ogóle ściany, cały narożnik w salonie ma być wypełniony oknami.

P.S. Czytam na temat okien od kilku dni i wciąż byłem w tym temacie mało zorientowany. Przypadkowo trafiłem na stronkę oknotest.pl i przypadkowo doczytałem się tutaj że prowadzi ją jeden z użytkowników forum - T12345T. Czytałem też rozmowę tegoż użytkownika z innym uznanym specjalistą tego forum - finlandią gdzie finlandia stwierdził że taka strona to tylko dla garstki ludzi (chyba chodziło o brak prostoty i zbyt dużo informacji). Otóż ja należę do tej garstki, staram się wszystko dokładnie zgłębić przed budową domu. Chciałbym z całego serca podziękować T12345T za prowadzenie tej strony w tak pięknym stylu - merytorycznie, obiektywnie, szczegółowo. Ta strona to prawdziwa skarbnica wiedzy. Oby jak najwięcej takich projektów również z innych dziedzin.

P.S.2 WESOŁYCH ŚWIĄT! :D

finlandia
24-12-2019, 10:35
Cieszę się że ktoś docenia http://oknotest.pl/ chwaląc publicznie jego autora. Myślę że sam Andrzej częściej słyszy w telefonie podziękowania od osób szerzej zainteresowanych stolarką niż tylko ceną i parametrem Uw, a w obecnych czasach to jest uznawane za poziom wyższy.. ;)

Wracając do Twojego pytania:
285 cm otwieranego okna? To znowu muszę odesłać do Oknotestu - on ma styczność z szeroką ofertą rynku a nie tylko własnym dostawcą jak większość z nas, branżowców.
W oknach plastikowych w kolorze 250 cm wymaga stosowania wzmacnianych technologi (230 kiedyś było uznawane za granicę w kolorze, teraz nikt się nie przyzna, że wszystko co powyżej jest już walką o klienta).
W drewnie - robiłem 270cm. Dość często bywałem na tej budowie i wcale nie z powodu regulacji - z nimi nie ma problemu. Okna były wykonane na specjalnych zawiasach Roto Powet Hinge ze względu na wagę skrzydła (trzyszybowe często poza statyką przekraczają także graniczne, "magiczne" 130kg).

Także - zostaje Ci chyba aluminium....

Oczywiście to tylko mój skrawek rynku, z którym się spotkałem. Chętnie poznam wszystko ponad to.. :) Pozdrawiam.

corey10
24-12-2019, 10:46
Dziękuję za odpowiedź. Powoli przekonuję się do aluminium ze względu na ponoć wyższą jego trwałość i sztywność. Jestem w stanie zapłacić więcej jeśli idzie za tym lepsza jakość. Rozumiem że w przypadku aluminium nie ma czegoś takiego jak "normalna" wysokość i nie muszę nic zmieniać? W razie czego to nie problem dla mnie zejść z tych 285cm na na przykład 270cm wysokości. Mogę dopłacić za lepszą jakość, ale nie chcę płacić za fanaberię. Tak się dopytuję bo nie wiem czy źle się doczytałem na tych różnych stronach ale miałem wrażenie że nawet w aluminium problemem jest wysokość ponad 270cm, szczególnie jeśli chodzi o drzwi tarasowe. Chciałbym uniknąć niepotrzebnego przepłacania.

finlandia
24-12-2019, 10:56
O nie, nie powiedziałem że alu wytrzyma te 285. Zalecam poczekać na wypowiedzi bardziej doświadczonych osób a sugerowałem że przy tej wysokości i adekwatnej szerokości ograniczeniem może stać się waga a nie statyka.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wysłać zestawienie stolarki do kilku wyróżniających się firm i zobaczyć co przyjdzie w odpowiedziach, a wtedy będąc bogatszym o własną wiedzę skonfrontować to z doświadczeniami innych.

corey10
24-12-2019, 11:36
Czy mógłbym prosić o podanie tych wyróżniających się firm? Jedyne co znalazłem i to też nie do końca z moich okolic to Multiko.

finlandia
24-12-2019, 12:15
Wyróżniających się lokalnie, a tam mój wzrok nie sięga :D, szczególnie w zakresie firm robiących w alu.
Na pewno zerknąłbym do Oknoplastu, do M&S, do Awiluxu, do Teamplastu. Nie wiem czy jest czego szukać w Vetrexie - jeśli robią alu, to zapytaj we wspomnianym Multiko. Możesz sprawdzić dystrybutora UniMar Tarnów. Ale to wszystko, co przychodzi mi do głowy.

mnowak02
24-12-2019, 23:35
Szybkie pytanie. Które okno GENERALNIE jest tańsze balkonowe ze słupkiem stałym pośrodku i otwiera się klamką prawą i lewą część czy okno balkonowe z ruchomym słupkiem tj. z jedna klamką, otwieramy klamką tylko jedną część a druga też jest ruchoma ale otwiera się ją jakimś zatrzaskiem. Można przyjąć wymiary 180cm/230cm szer/wys.

finlandia
25-12-2019, 07:55
Generalnie dopłaca się za slupek ruchomy /kilka%/ . Slupek ruchomy może mieć także dwie klamki/droższe niż dźwignia wewnątrz/ a także oba skrzydła w okuciach od RU,dzięki czemu jest większe pole do regulacji w przypadku przewiewów.

T12345T
26-12-2019, 11:08
[...] Czytam na temat okien od kilku dni i wciąż byłem w tym temacie mało zorientowany. Przypadkowo trafiłem na stronkę oknotest.pl i przypadkowo doczytałem się tutaj że prowadzi ją jeden z użytkowników forum - T12345T. Czytałem też rozmowę tegoż użytkownika z innym uznanym specjalistą tego forum - finlandią gdzie finlandia stwierdził że taka strona to tylko dla garstki ludzi (chyba chodziło o brak prostoty i zbyt dużo informacji). Otóż ja należę do tej garstki, staram się wszystko dokładnie zgłębić przed budową domu. Chciałbym z całego serca podziękować T12345T za prowadzenie tej strony w tak pięknym stylu - merytorycznie, obiektywnie, szczegółowo. Ta strona to prawdziwa skarbnica wiedzy. Oby jak najwięcej takich projektów również z innych dziedzin.

P.S.2 WESOŁYCH ŚWIĄT! :D

Taki wpis, to najlepszy prezent świąteczny o jakim można pomarzyć :-). Dziękuję w imieniu własnym i współpracowników, bez których strona oknotest.pl nie mogłaby funkcjonować. Jeżeli będzie Pan potrzebował nieco bardziej szczegółowych informacji związanych z realizacją projektu, zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Co dwie głowy, to nie jedna, może wspólnie znajdziemy odpowiedniego partnera do przewidywanego zadania. Życzymy pomyślności w Nowym Roku i powodzenia na budowie.

ngel
28-12-2019, 08:56
Bardzo proszę o pomoc. Szukam opinii o firmie Euro-Okna Andrzej Trybuła Spytkowice. Nie mogę nic o firmie znaleźć a dostałam naprawdę dobrą ofertę.
Ewentualnie szukam namiaru na speca od okien drewnianych z Małopolski- okna specyficzne bo w kamienicy i trzeba mieć naprawdę duże pojęcie. Będę wdzięczna za informacje.

finlandia
28-12-2019, 10:39
Długo jesteś na forum, więc liczę na szczerą odpowiedź: " na prawdę dobra oferta" oznacza cenę znacznie niższą niż u konkurencji? Czy ja to źle interpretuję..

A co do firmy: nigdy o niej nie słyszałem, brak jakichkolwiek opinii, więc można potraktować to jako dobry znak, bo ludzie bardzo niezadowoleni by na pewno wyrazili swój żal.

Przeglądam realizacje: pierwsze zdjęcie z okien - murowana fuszerka (balkon postawiony na dwóch cegłach) - byłoby to dziś wyśmiane w internecie. Zakładam że to stara fotka. Widzę też że nie ma problemu z kopiowaniem wzorów z katalogów firm wyznaczających trendy na rynku.. Ale to tyle złośliwości.

Pokazuje też ładne, dokładne wykonania produktów. Niczym nie powala. Ot, zwyczajne, nieźle wyglądające rzemiosło.

ngel
28-12-2019, 13:17
Finlandia- tak chodzi o ofertę bardzo atrakcyjną cenowo a że okien jest duuuuuuuużo i w dodatku w kamienicy więc koszty ogromne. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wszelkie uwagi. Ja też myślę, że brak negatywnych opinii to dobry znak. Niemniej okna to zbyt poważny temat by na nich "przyoszczędzić" bo to się potem będzie mścić a wymieniać tych okien za mojego życia nie zamierzam.

finlandia
28-12-2019, 18:21
Ja zawsze mam obawy, że jak tanio to...
ale dajmy mu szansę. Poproś o jakieś referencje, czyli wskazanie inwestycji które robił rok/ pięć/ dziesięć lat temu. Będziesz miała okazję zobaczyć jak wygląda okno w czasie i po gwarancji i w okresie kiedy już powinno być widać stan zużycia powłoki lakierniczej. Widywałem okna młodsze niż 10 lat, które nadawały się już tylko do wymiany, bo zgniły (klient powiedział, że były znacznie tańsze niż konkurencja), widziałem okna które porozsychały się tak, że można w nie było wtykać monety (klient kupował po rodzinie), czy też często widuję okna w tym wieku, które nadawały się do szybkiej renowacji.
Dobra stolarka w wieku 10 lat nie będzie budziła żadnych wątpliwości ich właścicieli, dlatego uważam że dla pewnego wyboru obydwu stronom transakcji powinno zależeć na dobrym wrażeniu.

nowa7
31-12-2019, 08:11
Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wysłać zestawienie stolarki do kilku wyróżniających się firm i zobaczyć co przyjdzie w odpowiedziach, a wtedy będąc bogatszym o własną wiedzę skonfrontować to z doświadczeniami innych.
Nie nastrajasz mnie optymistycznie, jeszcze na etapie projektu tak zrobiłam dla okien 180x235cm. Wszedzie pisali, że nie ma problemu a teraz czytam, że 230 to granica powyżej której robi się nieciekawie. Rozumiem, że to na zasadzie "okres gwarancyjny wytrzymają".

finlandia
31-12-2019, 10:25
Kilka /naście/ lat temu tak było. Tak chwalone "okna Schueco" u mojego ówczesnego dostawcy miały w okleinie granicę wysokości 230cm, powyżej należało już robić je na profilach drzwiowych. Tamtego profilu już nie ma na rynku. Są nowe. Wcale nie mocniejsze. I teraz nikt nie robi problemu z wysokościami dochodzącymi do 250cm i szerokościami ok 200cm+. Co prawda pojawia się tam najgrubsze wzmocnienie, wklejanie szyby punktowo / całościowo ale to tyle. Mimo tego nie mam obiekcji proponować takich okien. Nikt dla pojedynczych przypadków nie będzie robił wyjątków w produkcji.

Jeremies
04-01-2020, 06:53
Mam pytanie w kwestii okien na profilu Ideal 7000 i Ideal 8000 - czy jest jakaś duża różnica w komforcie ich użytkowania? Prosząc o ofertę na okna do domu budowanego w systemie energooszczędnego dostałem propozycję Ideał 7000.

finlandia
07-01-2020, 21:51
Wyczuwalna różnica w komforcie nie będzie wynikała z profilu a jego wyposażenia i wykonania (ilość okuć, dokładność produkcji). Paradoksalnie słabszy Ideal 7000 może się lżej zamykać, bo jest "chudszy", m.in o dodatkową uszczelkę.
Cieplejszy - 8000. Szczelniejszy - także. Jeśli budujesz z rekuperacją, to brałbym 8000 od dobrego producenta i z dokładnym montażem.

Kalic
08-01-2020, 07:44
Wpadła mi w ręce oferta na okna z firmy BROS z Buku k. Poznania.
Typ: OKNO BL82 MD
Rodzaj okuć: MACO
Okleina: Okleina dwustronna
Kolor profilu: antracyt
Kolor uszczelki: czarna
Kolor klamki wewn.: Tytan F9
Kolor osłonek: Stalowy F9
Pakiet szybowy: 4T/18TCZA/4/18TCZA/4T U = 0,50 Rw(C;Ctr)=33(-1;-5) dB
Listwy przyszybowe: Listwa przyszybowa 48mm antracyt U:czarna
Okucie kwatery 1-1: RU RC1 (57 )

Ktoś coś na temat tej firmy? W Internetach z jednej strony odradzają (ze względu na "ciężki" proces reklamacji), z drugiej polecają.

finlandia
08-01-2020, 11:01
Moje uwagi potraktuj uwagi ogólnie, bo firmy z Buku nie znam.
Zacytowałeś listę składników, z jakich okno może zrobić niemal każdy producent. Ale czy każdemu wyjdzie coś dobrego? poza podstawowymi składnikami są jeszcze uszczelki i ich rodzaj - one decydują o szczelności. Okucia i ich ilość (a nie tylko marka) - one też wpływają na parametry użytkowe. Stal i jej "jakość" itd, itp...
Może się zdarzyć, że firma wykona zbyt duże niż powinna (bo taki masz otwór, a oni nie chcą stracić zlecenie) - i wtedy całość będzie nic nie warta. Może się trafić monter, który nawet dobre okno wstawi tak, jak to robi od dawna (i zawali sprawę) - i znowu Ty będziesz miał problem.
Także - szukaj opinii o konkretnym wykonawcy, który ma robić okna u Ciebie.
A swoją drogą- jesteś z tamtych stron - zadzwoń do Oknotestu, pogadaj chwilę - on na pewno zna dobrych wykonawców..

ag2a
08-01-2020, 16:32
Zobacz sobie je na żywo jak masz taką możliwość i porównaj z ms, oknoplast czy vetrex. ostatnio sąsiad montował tylko nie pamiętam którego producenta bo ich jest z 3 chyba i słabo to wyglądało

MrówkaJ
12-01-2020, 13:29
Witam, proszę o opinię na temat okien na które dostałem ofertę:
Producent Promar
Profil ideal 7000
Okucia winkhaus
Przenikalność 1,1W/m2
(Jeśli trzeba więcej info to dopisze)

Czekam na jeszcze kilka wycen ale gdzie nie pojadę każdy chwali innego producenta o którym raczej wcześniej nie słyszałem..
Poszukuję okien porządnych i raczej nie chce kupić tandety ale i też przepłacać za firme ( producenta).
Plan miałem żeby kupić Adamsa Passiv linę plus ale trochę się boje wyceny.

Dom buduje energooszczędny 150m , gaz , rekuperacja bez żadnych udziwnień.
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Ps. Może ktoś poleci zaufanego sprzedawcę z okolic Bielska Białej który ma w ofercie dobrej jakości okna i fachowy montaż?

manitou
12-01-2020, 17:22
Może ktoś poleci zaufanego sprzedawcę z okolic Bielska Białej który ma w ofercie dobrej jakości okna i fachowy montaż?

Witam, my wybraliśmy okna AdamS Passiv Line Plus z salonu Architon ( wcześniej Okna Kozioł). W tym tygodniu zaplanowany jest montaż więc mogę później podesłać fotki. Na pewno można jeszcze polecić salon Multiko z oknami Vetrex, ale wydaje mi się, że wycena będzie jeszcze wyższa jak na Adamsa.
Pozdrawiam

pawel19919
12-01-2020, 21:08
Witam, proszę o pomoc. Stoję przed wyborem okien. Czy okna Avante to dobry wybór? Czy miał ktoś do czynienia z tymi oknami? Proszę o pomoc Dzięki :)

finlandia
14-01-2020, 13:32
Kiedyś była to wysoko notowana firma. Dalej sprawia takie wrażenie, chociaż pojawiały się głosy mniej zadowolonych. Osobiście uważam ich za porządną markę, także jeśli masz ofertę od dobrego sprzedawcy z jeszcze lepszym montażem, to warto rozważać. Chyba że coś się zmieniło, bo od paru lat nie mam kontaktu z ich dystrybutorami.

seba1990
17-01-2020, 19:34
Witam,
Od dłuższego czasu szukam do nowego domu okien z roletami. Po odwiedzeniu kilkunastu salonów i zaczerpnięciu wiedzy "internetowej" wytypowałem dwie oferty:
1. Oknoplast Winergetic Premium + rolety Krispol napęd mobilus cena 48500 zł
2. Awilux Schuco Living MD + rolety firmy DOTO która wykonuje je z podzespołów Aluprof i napędami Somfy 51500 zł

Okna w obydwóch ofertach w takiej samej konfiguracji tj. obustronny kolor, kryte zawiasy, jeden HS, ciepły montaż, ciepłe parapety, klinaryt pod HS i okna balkonowe.
O firmach montujących nie znalazłem negatywnych opinii, przy czym o firmie z oferty drugiej jest ogólnie mało opinii... chyba że miał ktoś może styczność z firmą DOTO z Rzeszowa?

Bardzo bym prosił o poradę bo już mam mętlik w głowie co wybrać

Jeremies
23-01-2020, 08:07
Wyczuwalna różnica w komforcie nie będzie wynikała z profilu a jego wyposażenia i wykonania (ilość okuć, dokładność produkcji). Paradoksalnie słabszy Ideal 7000 może się lżej zamykać, bo jest "chudszy", m.in o dodatkową uszczelkę.
Cieplejszy - 8000. Szczelniejszy - także. Jeśli budujesz z rekuperacją, to brałbym 8000 od dobrego producenta i z dokładnym montażem.

Dostałem ofertę od tego samego producenta na profil Ideal 8000 i jest on o ok. 2500-3000zł droższy od okien z profilem Ideal 7000new. Pytanie czy opłaca się zainwestować większą kasę?
Dom z rekuperacją. Montaż ciepły. Firma polecana przez znajomego więc zakładam, że specjalnie straszne rzeczy dziać się z oknami nie powinny.

boconek03
23-01-2020, 10:45
Witam,
Od dłuższego czasu szukam do nowego domu okien z roletami. Po odwiedzeniu kilkunastu salonów i zaczerpnięciu wiedzy "internetowej" wytypowałem dwie oferty:
1. Oknoplast Winergetic Premium + rolety Krispol napęd mobilus cena 48500 zł
2. Awilux Schuco Living MD + rolety firmy DOTO która wykonuje je z podzespołów Aluprof i napędami Somfy 51500 zł

Okna w obydwóch ofertach w takiej samej konfiguracji tj. obustronny kolor, kryte zawiasy, jeden HS, ciepły montaż, ciepłe parapety, klinaryt pod HS i okna balkonowe.
O firmach montujących nie znalazłem negatywnych opinii, przy czym o firmie z oferty drugiej jest ogólnie mało opinii... chyba że miał ktoś może styczność z firmą DOTO z Rzeszowa?

Bardzo bym prosił o poradę bo już mam mętlik w głowie co wybrać

Ja mam oknoplast winergetic i na razie jestem zadowolony.

b3tomek
23-01-2020, 12:24
Dostałem ofertę od tego samego producenta na profil Ideal 8000 i jest on o ok. 2500-3000zł droższy od okien z profilem Ideal 7000new. Pytanie czy opłaca się zainwestować większą kasę?
Dom z rekuperacją. Montaż ciepły. Firma polecana przez znajomego więc zakładam, że specjalnie straszne rzeczy dziać się z oknami nie powinny.

Ja mam profil 8000 tak się wygial że szok zobacz do mojego tematu są zdjecia. Chciałem coś dobrego szczelnego i przesadziłem ! Okna pokosiko i powyginalo. Miesiąc już czekam na serwis.

nowa7
23-01-2020, 12:46
Czy sztywnośc profili, wklejana szyba ma znaczenie jeśli okna będą praktycznie cały czas zamknięte? Czy wystarczy że przeciętne okna znanego producenta będą dobrze zamontowane i nie będzie z nimi problemu? Skłaniam się ku wzięciu lepszych okien bakonowych, które faktycznie będą dużo uzytkowane a reszty takich sobie. Czy to dobry tok myślenia?

finlandia
24-01-2020, 14:05
Czy sztywnośc profili, wklejana szyba ma znaczenie jeśli okna będą praktycznie cały czas zamknięte? Czy wystarczy że przeciętne okna znanego producenta będą dobrze zamontowane i nie będzie z nimi problemu? Skłaniam się ku wzięciu lepszych okien bakonowych, które faktycznie będą dużo uzytkowane a reszty takich sobie. Czy to dobry tok myślenia?

Trudno zgadnąć, bo np.: dla niektórych dobrym producentem są "Druty". Dmuchasz na zimne, ale może nie ma tej potrzeby? Jeśli coś ma się "zepsuć" to będzie psioczenie że nie wzięłaś lepszego. Jak wszystko będzie dobrze, to nie zgadniesz czy to tylko okna dobre, czy jednak zdecydowało wzmocnienie ..

mroczek90
24-01-2020, 16:51
Kwestia szczelności okien - same okna mają na to wpływ czy po prostu musi być dobry montaż?