PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 [126]

chudywro
11-09-2023, 08:55
Dzięki za wskazówki, decyzje dot. fix nie fix na szczęście mam już za sobą.




Dzięki za ostrzeżenie dot. Dobroplastu, jak się okazało to nie jest odosobniona opinia więc odpada.

Dostałem jeszcze ciekawą ofertę na Kommerling 88MD od All Windows Nysk, czy spotkaliście się z tym producentem?



Ten temat też zaczynam zgłębiać, czy wykorzystanie greenteQ od VBH są wg Ciebie znacząco gorsze niż purenit i niewarte rozważenia?

Z informacji jakie znalazłem w sieci wiodącymi producentami taśm do ciepłego montażu są Soudal lub Illbruck. Czy taśmy Izohan warto brać pod uwagę czy zdecydowanie skupić się na tych 2 wspominanych?

Podzielilibyście się Waszymi opiniami nt. Kommerling'a 88MD, podwalin i taśm do ciepłego montażu?

finlandia
11-09-2023, 09:26
Podzielilibyście się Waszymi opiniami nt. Kommerling'a 88MD, podwalin i taśm do ciepłego montażu?

Profil jak profil, kiedyś dobra marka, dalej pozytywnie postrzegana (jak Grundig w Action czy Łucznik w Polsce mimo iż to chińszczyzna z przyklejonym logo) ale nie wiadomo, czy myślisz o oknach wykonanych dobrze, czy tanio.
Podwaliny - bardzo istotne. Są różne.
Taśmy do szczelnego montażu - też są różne. Nawet najlepsze można źle przykleić.

chudywro
11-09-2023, 12:00
Profil jak profil, kiedyś dobra marka, dalej pozytywnie postrzegana (jak Grundig w Action czy Łucznik w Polsce mimo iż to chińszczyzna z przyklejonym logo) ale nie wiadomo, czy myślisz o oknach wykonanych dobrze, czy tanio.
Podwaliny - bardzo istotne. Są różne.
Taśmy do szczelnego montażu - też są różne. Nawet najlepsze można źle przykleić.

Dzięki, oczywiście pytam pod kątem użytych marek podwalin i taśm. Firmy jakie rozważam, opinie o montażu mają dobre. Czy są któreś marki, które radzisz unikać albo do których dopłacić?

Kommerling'a 88MD byłby dostarczany przez All Windows Group Nysa, czy jakieś opinie nt. tego producenta do Ciebie dotarły?

Z góry dziękuje za odp.

Broken1Winggs
11-09-2023, 18:05
Ale dalej nie wiemy jakie okna wykona z niego Twój producent.

-

Dzisiaj sprawdziłem z firmą i producentem jest Domel z Łomży. Wybaczcie, wcześniej wprowadziłem w błąd - posiłkowałem się broszurą z firmy .

Broken1Winggs
18-09-2023, 08:47
Panowie mam jeszcze pytanie o profile Gelan S9000 .

Kolor który sobie małzonka upatrzyła nie jest dostepny w Veka , dostalismy propozycje okien Gelan S9000 na okuciach Siegenia Titan.
Czy sa one tak samo dobre jak Veka ? Wg oferty to takie same parametry, no moze 0,01 rozinic. Cena tez prawie taka sama +/- 900 zł.

finlandia
18-09-2023, 09:57
A Ty ciągle tymi nazwami profili.. zrozum, że ona nie ma większego znaczenia. Jeden zechce tą Vekę zrobić dobrze i dołoży wszystko co możliwe (np. wymieni uszczelkę PVC na EPDM) a drugi zmieni stal na tańszą niż zalecana, bo przecież to "Veka - sama się sprzeda".

Edit: odpowiadając na Twoje pytanie: z Gelana mogą być lepsze. Lub gorsze. Zależy jak je producent wykonuje.

Broken1Winggs
18-09-2023, 15:52
A Ty ciągle tymi nazwami profili.. zrozum, że ona nie ma większego znaczenia. Jeden zechce tą Vekę zrobić dobrze i dołoży wszystko co możliwe (np. wymieni uszczelkę PVC na EPDM) a drugi zmieni stal na tańszą niż zalecana, bo przecież to "Veka - sama się sprzeda".

Edit: odpowiadając na Twoje pytanie: z Gelana mogą być lepsze. Lub gorsze. Zależy jak je producent wykonuje.

No może ogólnikowo napisałem, bardziej chodziło mi o jakość samych profili Gelana S9000, z tego co wiem to producentem tych okien też jest firma Domel - ktoś ma jakąś opinie o tej firmie - " jakość produkowanych okien "

finlandia
23-09-2023, 10:04
Domyślam się o co pytasz. Ale czy nazwa profili ma jakieś większe znaczenie? Kawałek wyprofilowanego plastiku. Na tym rynku jest tylko "ekstraklasa", a w niej jedynie kilku naszych(polskich) graczy z wyraźnie słabszym postrzeganiem marki wynikającym nie tyle z "jakości" profili, a finalnego produktu.

Ciężko jest konkurować z europejskimi potentatami, zwłaszcza że bardzo duża część polskiej produkcji idzie na eksport. Więc walka skupia się na cenie, czyli maksymalnym obniżaniu "jakości" okna. Skoro profila nie można już odchudzić bo jest robiony maksymalnie tanio, to robi się to stalą, okuciami i skrótami produkcyjnymi. Finał jest taki - tanie okno (obowiązkowo tanio zamontowane, bo kto by przepłacał!) co jeszcze pogłębia odczuwalną "jakość" okna.

Sorry za chaos w poście. Staram się przybliżyć w czym tkwi "sekret" tanich okien. A teraz wyobraźmy sobie dwie konkurujące fabryki na tym przykładowym profilu Gealan 9000.. . jedna będzie robiła tanio, druga dobrze. Czy kierowanie się marką profili będzie gwarancją? Nie. Będzie losem.

Przechodząc do sedna: Domel istnieje od lat. Specjalnie się nie wyróżnia. Nie pamiętam bym słyszał na nich nic złego. Znam jedynie konkurencyjnych dystrybutorów, którzy po latach przeszli na bardziej znane marki okien.

geminatores
17-10-2023, 21:44
Stoję aktualnie przed wyborem stolarki okiennej (również drzwi zewnętrznych jak i bramy garażowej) do projektu Archona Miranda 11, będę bardzo wdzięczny za porady. Jedno okno HST, reszta standardowa. PCV, kolor i rdzeń antracyt piaskowany, ukryte zawiasy, ciepły montaż i parapety. Zrobiłem research, żeby chociaż spróbować wgryźć się w nowy temat, otrzymałem również pierwsze wyceny na eko-okna BluEvolution 82 oraz profil VEKA SOFTLINE 82 MD z szybą 0,5. Czekam na Oknoplast modele PAVA lub PRISMATIC oraz Drutex modele IGLO Energy Classic lub IGLO Energy. Czy są jeszcze inne firmy/modele które powinienem brać pod uwagę? Czy przy okazji ktoś może polecić zaufane firmy w okolicy Legionowa lub inne jeśli dojeżdżają.

T12345T
17-10-2023, 22:29
Stoję aktualnie przed wyborem stolarki okiennej (również drzwi zewnętrznych jak i bramy garażowej) do projektu Archona Miranda 11, będę bardzo wdzięczny za porady. Jedno okno HST, reszta standardowa. PCV, kolor i rdzeń antracyt piaskowany, ukryte zawiasy, ciepły montaż i parapety. Zrobiłem research, żeby chociaż spróbować wgryźć się w nowy temat, otrzymałem również pierwsze wyceny na eko-okna BluEvolution 82 oraz profil VEKA SOFTLINE 82 MD z szybą 0,5. Czekam na Oknoplast modele PAVA lub PRISMATIC oraz Drutex modele IGLO Energy Classic lub IGLO Energy. Czy są jeszcze inne firmy/modele które powinienem brać pod uwagę? Czy przy okazji ktoś może polecić zaufane firmy w okolicy Legionowa lub inne jeśli dojeżdżają.

Coś słabo się Pan wgryzł w temat :-). Według mnie o wyborze okien powinny decydować następujące czynniki:

Technika - czyli dopasowanie właściwości użytkowych okien do warunków eksploatacji
Komfort - czyli dopasowanie wyposażenia okien do Pańskich oczekiwań - obniżone klamki, blokady klamek, niskie progi i.t.p.
Wzornictwo - czyli dopasowanie estetyki do Pańskich oczekiwań - kolory, zgrzewy i takie tam inne bzdety
Ochrona - warunki i okres gwarancji
Ekonomia - Cena za okna

Montaż ciepły? Czyli jaki? Za co Pan płaci?

Jaka wytrzymałość mocowania na punkt?
Jaka nośność podparcia?
Jaka szczelność na przenikanie powietrza?
Jaka wodoszczelność?
Jaka izolacyjność termiczna?
Jaki opór dyfuzyjny?

Gryziemy dalej, czy płacimy za nazwy i marki?

geminatores
17-10-2023, 22:51
Coś słabo się Pan wgryzł w temat :-). Według mnie o wyborze okien powinny decydować następujące czynniki:

Technika - czyli dopasowanie właściwości użytkowych okien do warunków eksploatacji
Komfort - czyli dopasowanie wyposażenia okien do Pańskich oczekiwań - obniżone klamki, blokady klamek, niskie progi i.t.p.
Wzornictwo - czyli dopasowanie estetyki do Pańskich oczekiwań - kolory, zgrzewy i takie tam inne bzdety
Ochrona - warunki i okres gwarancji
Ekonomia - Cena za okna

Montaż ciepły? Czyli jaki? Za co Pan płaci?

Jaka wytrzymałość mocowania na punkt?
Jaka nośność podparcia?
Jaka szczelność na przenikanie powietrza?
Jaka wodoszczelność?
Jaka izolacyjność termiczna?
Jaki opór dyfuzyjny?

Gryziemy dalej, czy płacimy za nazwy i marki?

Ale ja nie chcę robić doktoratu z okien :) Zależy mi na dobrej jakości, szczelnych oknach. Jak czytam parametry: BluEvolution 82, Oknoplast PAVA lub PRISMATIC czy Drutex IGLO Energy Classic to takie parametry mi odpowiadają. To nie będzie dom pasywny, styro 20cm, rolety, nadproża już ocieplone, ogrzewanie podłogowe, kocioł gazowy. Przez ciepły montaż rozumiem to co obecnie oferują czyli uszczelnianie na równo taśmami. Jeśli chodzi o cenę to za dobrą jakość, gwarancję, firmę, jestem w stanie dopłacić. Dom buduję dla siebie a nie dla wroga :)

T12345T
18-10-2023, 09:35
Ale ja nie chcę robić doktoratu z okien :) Dom buduję dla siebie a nie dla wroga :)

Przepraszam, nie wiedziałem. Powodzenia :-)

pablopikaso
20-10-2023, 13:21
Cześć,

czy jest ktoś w stanie sprzedawcę/montażystę okien w kujawsko-pomorskim?

pawel246
13-11-2023, 20:15
Cześć wszystkim! chciałbym doradzić się odnośnie okien. Zakupiłem mieszkanie w bloku - lata 80, murowany.
Planuje remont generalny i zastanawiam się nad wymianą okien. Jedno z pomieszczeń posiada dużą powierzchnie okien w stosunku do ściany:
1. Okno 1165x1435 jednodzielne
2. Okno 1765x1435 dwudzielne
3. Okno 1465 × 2295 dwudrzwiowe - slupek ruchomy
Jedyna informacja jaką znalazłem na oknach to:
PLASTHERM B39/96 CLIMALIT P NR1 11/99 16mm

Ciężko odszukać mi informacji na ich temat w internecie. Aktualnie, przy temp zewnętrznej 5C czuć, że przy tej ścianie z oknami jest "chłodniejsze" powietrze. Nie mam problemu z ogrzewaniem pomieszczenia, jednak chodzi przede wszystkim o komfort. Czy jest ktoś w stanie rozkodować te okna? Oczywiście, nie wspominam już o serwisie okien, który przeprowadzę. Bardziej chodzi mi o zasadność wymiany tych okien. Z góry dziękuję za każdą pomoc/wskazówkę.

finlandia
13-11-2023, 20:37
Nic mi nie mówi ta nazwa. Pierwszy człon google pokazuje jako producenta z Turcji. Jeśli to prawda, to... współczuję.
Możesz zrobić zdjęcie? Tak by było widać profil od środka, na otwartym skrzydle (okucia) i i może napis na ramce między szybami?

pawel246
13-11-2023, 20:50
Przepraszam, mój błąd w nazwie producenta - prawidłowa nazwa to THERMOPLAST.

Zdjęcia:
https://ibb.co/x3p09vV
https://ibb.co/ysdjMn9

finlandia
13-11-2023, 21:44
Thermoplast to stara, uznana marka. W tym układzie to może być listopad 1999r. Bardzo dojrzały wiek jak na okna. Jest duża szansa że szyba była już "ciepła". Może są już faktycznie zużyte uszczelki, może wymagają regulacji docisku (tzw "na zimę").
Gdybyś kupił nowe wykonane wg "tureckiej jakości" jaka się u nas ugruntowuje na rynku - to mogłoby się okazać, że stare będą lepsze..

Osobiście - jeśli jest remont mieszkania, to bym te okna wymienił.

Zoltyy
13-11-2023, 22:52
Zaleta starych okien sa wymienne uszczelki - ja po regulacji, wymianie uszczelek zdecydowalem sie zostawic stare okna - m.in. Thermoplasty (chyba |Royal) z 2008 i inne starsze z 2001 roku.

Kusila mnie wymiana na nowe trojszybowe przy okazji remontu elewacji - wizyta w okolicznym salonie producenta na litere A, ostudzila moj pomysl.

Sprzedawca zaczal od zachecania do wykupienia ubezpieczenia okien, bo wewnetrzne szyby potrafia peknac.....
Chwala mu za uczciwosc, w moich oknach mam oryginalne szyby (wklad 1,1 ) i nic nie peka... od 2001 roku.

finlandia
14-11-2023, 06:14
...

Sprzedawca zaczal od zachecania do wykupienia ubezpieczenia okien, bo wewnetrzne szyby potrafia peknac.....
Chwala mu za uczciwosc, w moich oknach mam oryginalne szyby (wklad 1,1 ) i nic nie peka... od 2001 roku.
Zapewniam Cię, że gdybyś do swoich starych okien włożył nowe pakiety trzyszybowe, to też by mogły pękać. I chodzi tu wyłącznie o fizykę a nie jakość.
Z moich doświadczeń - pęka może jedna na tysiąc..

Zoltyy
14-11-2023, 22:25
Niestety do moich sie nie da, byc moze to tylko taki feature tego jednego producenta - przy 1 na tysiac, sprzedawca chyba nie zaczynalby od tego rozmowy.....

finlandia
15-11-2023, 09:17
Nie da się z kilku powodów:
- 25 lat temu ramy miały średnią grubość 6 cm i były przystosowane do pakietów o grubości do ok 3cm (a sensowny pakiet 3 szybowy ma dobrze powyżej 40mm).
- Thermoplastu od wielu lat nie ma na rynku, a do wymiany pakietów potrzebne są nowe, cieńsze listwy przyszybowe. Ale nawet jakby to była istniejąca firma to niemal pewne, że dany profil byłyby nieprodukowany.
- koszt wymiany pakietów wraz z listwami jest wysoki i nieadekwatny do potencjalnych zysków.

Zoltyy
15-11-2023, 11:34
Dlatego na razie zostalo jak jest - koszt wymiany okien w takiej wersji jak chcialem - ok 50 tys, oszczedzilbym na tym jakies 0.8 W/m2K x 30 = 24 W/K....
Czas zwrotu inwestycji - jakies 50+ lat... ;)

Kaizen
15-11-2023, 12:55
Doszczedzilbym na tym jakies 0.8 W/m2K x 30 = 24 W/K....


Bardzo wątpliwe, żebyś o tyle mniejsze straty miał. Do tego miałbyś mniejsze zyski bo cieplejsze pakiety mniej promieniwania słonecznego wpuszczają do środka. Oczywiście ekonomicznie patrząc na te parametry nie warto wymieniać.
Ale jest jeszcze kwestia szczelności (samych okien jak i ich montażu) - ale znowu przy wentylacji grawitacyjnej nie ma to większego znaczenia. Zwłaszcza, że przy starych oknach możesz nie mieć w ogóle nawiewników i wentylacja działa tylko dzięki nieszczelności okien (choć oczywiście lepiej mieć nawiewniki i jakąś nad nimi kontrolę).

Więc ekonomicznego sensu wymiana nie ma, nawet jak płacisz za ciepło zużyte wg licznika.
Będziesz musiał wymienić, jak się będą sypały okucia i nie da się/nie opłaci się ich wymiana.

Zoltyy
15-11-2023, 14:19
Dokladnie tak to wymyslilem - jak sie rozleca to bedzie wymiana.
Okna sa szczelne (Thermoplasy nawet za bardzo po dolozeniu trzeciej uszczelki) - ale wentylacje grawitacyjna mam dobra - dwupietrowy szeregowiec z uchylonym okienkiem w piwnicy i otwartym kominkiem na ostatnim pietrze gwarantuje przeciagi zima... ;)
Niestety z racji idiotycznego projektu montaz Wm i reku wiazalby sie z kompletna dewastacja, a i tak nie wiem czy daloby sie ogarnac wszystkie pomieszczenia....

artisti
11-12-2023, 15:01
Witam Buduje dom i chcę w tym roku zamówić okna. 10 sztuk, w tym jedno HST, jedno PSK, kilka balkonowych. Szczegóły zebrałem w tabelkach poniżej. Porównałem 3 oferty, specjalnie pomijam sprzedawców, skupiam się na producentach/produktach. Powiedzmy, że wszyscy sprzedawcy mają w okolicy dobre opinie za montaż. Podane ceny brutto uwzględniają purenity na parterze, ciepłe parapety, szczelny montaż (piana + taśmy), żuraw, kontaktrony, zawiasy kryte.
1) Producent Amex Bączek profil Veka Softline 82 MD 47 tys.
467377
2) Producent MS Okna profil Salamander 82 MD 47 tys.
467378
3) Producent Oknoplast profil Pava (pakiety wklejane) 57 tys.
467376
4) czekam jeszcze na ofertę na Schucko, dodam jak dotrze.

Decydujące dla mnie o wyborze okien są: izolacyjność akustyczna, cena, izolacyjność cieplna (w tej kolejności). To co mnie dziwi w tych ofertach, to miażdżąca przewaga Oknoplastu nad pozostałymi dwoma ofertami jeśli chodzi o wskaźnik Rw. Nawet jeśli do oferty nr 1 dołożyłbym na elewacji od strony drogi szyby akustyczne, to i tak Rw okna PSK będzie wynosiło z takimi szybami ledwie 35dB vs 40dB w Oknoplaście. W HST różnica jest nawet większa, 29dB na szybach aku (26dB zwykłe) vs 39dB. Gdyby nie brać Rw pod uwagę, to oferta Oknoplastu odpada ze względu na cenę, jednak z drugiej strony nawet dodanie pakietów akustycznych w innych ofertach nie pozwala na osiągnięcie tak dobrego wskaźnika Rw, za to cena wtedy zrównuje się (w przypadku Veki) lub przebija (Salamander) Oknoplast (a przypominam, ze pakiety akustyczne są tylko w części okien, inne dalej mają znacznie gorsze Rw). Skracając moje pytanie do maksimum: czy można wierzyć parametrowi Rw z oferty Oknoplastu? Moje największe wątpliwości chyba budzi podane 39dB dla HST, przecież tam są uszczelki jak w szafach przesuwnych, więc skąd taka izolacyjność akustyczna?

Hipka
12-12-2023, 14:21
Nie kombinuj z pakietami wklejanymi, weź którykolwiek profil z pozostałych a dychę dołóż do bardziej dźwiękochłonnych szyb; weź sobie np.:44.2T/12/4/12/6T (VSG 44.2T) Acoustic o Rw=42dB i będzie i bezpiecznie i cicho... Pamiętaj, żeby nie przesadzić z dźwiękochłonnością (pakiety z grubością szyb 8,10mm), bo to wymaga zwiększenia wzmocnień wewnątrz oraz okuć okna ze względu na ciężar pakietów szybowych. A jak dołożysz do okuć (jak) RC2, to będziesz miał zniżkę na ubezpieczenie domu.

prawda, finlandia? :P

finlandia
12-12-2023, 18:18
Nie wiem czy to prawda, bo nie znam OWU firm. Dołożenie okuć czy szyb nie musi sprawić że okno stanie się certyfikowanym w którejś z klas RC.
Pierwsze słyszę by okna z mocniejsza szybą wymagały innego wzmocnienia. Nie znam się, nie potwierdzam.
Tak samo pierwsze słyszę by wklejanie szyb było złe? Uważam że wręcz przeciwnie.

Nie odpowiadam na pytania autora, bo nie oglądałem tabel. Zerknę jak wroce kiedyś do komputera.
Edit: Nie ma okien Schueco. One będą od konkretnego producenta.. I mimo marki widuję Svueco robione tanio oraz z innych fabryk: dobrze.

Kaizen
12-12-2023, 22:50
Witam Buduje dom i chcę w tym roku zamówić okna. 10 sztuk, w tym jedno HST, jedno PSK, kilka balkonowych.

Oferty zawierają różne okna - różne wymiary (a czasami niewielka różnica w wymiarach pociąga duże koszty - inne pakiety, inne wzmocnienia), w salonie czasami PSK, czasami HST, raz fix szklony w ramie, raz w skrzydle. Zacznij od sprowadzenia do wspólnego mianownika.
Wszystkie oferty bez nawiewników? Rozumiem, że jak zależy Ci na dźwiękoszczelności to WM jest oczywistą oczywistością.

artisti
18-12-2023, 18:17
Faktycznie, są pewne rozbieżności. Po pomiarach i tak rozpatruję tylko dwie oferty:

1) Producent Kapica na profilu Schuco Living, Schüco HS LivingSlide, z szybami 33.1T\18\4\18\4T (oraz w jednym fixie 8T\14\6\14\6T), poszerzenia systemowe, ciepłe parapety, montaż z taśmami.
2) Producent Oknoplast profil Pava, HST Motion S, z szybami 4TF/18c/3/16c/3TF (w HST, PSK i fix: 6TF/18c/4/16c/4), pakiety wklejane STV, purenity, ciepłe parapety, montaż z taśmami.

Cena po negocjacjach w obu przypadkach niemal taka sama (54.000 +/- 1000 zł). Uw dla wszystkich okien bardzo podobne, nieco lepsze w Oknoplast, ale względem moich potrzeb to pomijalnie.

Co byście polecali? Czy szyby 3mm w Oknoplast to aż taka wada? Czy STV to aż taka zaleta? Czy Schuco jest faktycznie lepsze od Veka?

finlandia
21-12-2023, 11:48
Zastanawia mnie temat szyb 33.1 w ofercie Kapicy. Domniemam, że chodzi o lepszą akustykę (aktualnie w temacie https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384093-Problem-z-szumem-dr%C5%BCeniem-pakiet%C3%B3w-szybowych była niezła dyskusja).
Andrzej Oknotest,
- czy wg Twojej wiedzy szyba 33.1 jest lepszym rozwiązaniem niż np. 6 ?

Czy Schueco jest lepsze niż Veka? Medialnie i w postrzeganiu branży tak. W praktyce.. to chyba nie ma znaczenia jak wykonanie przez konkretnego producenta. W przytoczonym przeze mnie temacie mamy tego przykład.

kilerek070
29-12-2023, 21:24
Dzień dobry
Planuję w swoim domu 4 duże przeszklenia o takich wymiarach: (szerokość x wysokość, cm)
- 2x 350x250 FIX+skrzydło otwieralne (90-100cm skrzydło, reszta FIX)
- 250x250 FIX
- 200x250 FIX

Sporo osób odradza PVC przy tym wymiarze, chociaż wielu handlowców przesłało ofertę i mówią, że nie ma problemu.
Najbardziej skłaniała mnie oferta okien vertex.
Pytanie do użytkowników bardziej doświadczonych i obytych z tematem, handlowcy tylko chcą sprzedać towar, a później to się pan martw ? Jakie potencjalne konsekwencję mogą być przy tych wymiarach i zastosowaniu PVC zamiast aluminium ?
Żaden z handlowców nie proponował mi szyb hartowanych ponieważ nie ma takiej potrzeby, czytając forum wiele osób polecało takie zastosować z racji bezpieczeństwa przy ewentualnym zbiciu lub termiki okna (wszystkie okna praktycznie od południa).
Na co jeszcze zwrócić uwagę ?

Pozdrawiam

stary
02-01-2024, 20:27
Dzień dobry
Planuję w swoim domu 4 duże przeszklenia o takich wymiarach: (szerokość x wysokość, cm)
- 2x 350x250 FIX+skrzydło otwieralne (90-100cm skrzydło, reszta FIX)
- 250x250 FIX
- 200x250 FIX

Sporo osób odradza PVC przy tym wymiarze, chociaż wielu handlowców przesłało ofertę i mówią, że nie ma problemu.
Najbardziej skłaniała mnie oferta okien vertex.
Pytanie do użytkowników bardziej doświadczonych i obytych z tematem, handlowcy tylko chcą sprzedać towar, a później to się pan martw ? Jakie potencjalne konsekwencję mogą być przy tych wymiarach i zastosowaniu PVC zamiast aluminium ?
Takie fixy są jeszcze wykonalne w pvc, w większości systemów okiennych.
Konsekwencje to np. możliwośc pęknięcia zgrzewu przy niezbyt dokładnym wykonaniu lub ''rzucaniu'' tymi oknami na montażu.

Żaden z handlowców nie proponował mi szyb hartowanych ponieważ nie ma takiej potrzeby, czytając forum wiele osób polecało takie zastosować z racji bezpieczeństwa przy ewentualnym zbiciu lub termiki okna (wszystkie okna praktycznie od południa).
Nie wiedzą co czynią....Konieczności stosowania szyb hartowanych nie ma, ale- zwłaszcza od południa- są zalecenia aby takie wybrać, zwłaszcza, że nieliczni tylko uwzględniają reklamacje na pęknięcia szyb.

Na co jeszcze zwrócić uwagę ?
Czy zastosowano właściwy łącznik statyczny do połączenia pierwszego zestawu czy może popularny ''grzybek'' lub jakiś piórowy.Właściwy to ix w granicach 25 cm4. Na pewno nie może być fix + ru wykonane w jednej ościeżnicy.
Czy firma użyje jakiegoś pająka do pomocy czy mają zamiar szarpać się ręcznie.
Sprawdzić zgrzewy po montażu czy nie są peknięte.
ps.Warto ubezpieczyć te szyby.

Tomek_W
10-01-2024, 22:14
Koledzy, czy ktoś może mnie nieco oświecić w temacie wyboru okien?
Akurat w tym tematem nigdy się nie zajmowałem i jestem "zielony".
Otrzymałem takie oferty (wypisałem najważniejsze chyba rzeczy):

1. KOMMERLINK 76
- okucia: ROTO
- 3 uszczelki
- 3 szyby, Ug=0,5, ciepła ramka
- zgrzew V-Perfect z dodatkowym polerem
- Uw od 0,8 do 0,96
W cenie demontaż starych okien (1 000 PLN) oraz montaż na kotwy i PUR (3 700 PLN)
Całość: 26 800

2. VEKA SL 82
- okucia: SIEGENIA TITAN
- Uw od 0,76 do 0,88
W ofercie nie ma mowy o ilości uszczelek czy szyb. Podejrzewam, że też po 3.
W cenie demontaż starych okien (tak przypuszczam) i montaż (5 600 PLN)
Całość: 31 500

3. DECCO EkoSun 82 (SIX)
- okucia: ROTO
- ciepła ramka
- Uw od 0,77 do 0,96
W cenie demontaż, montaż wraz z obróbką tynkarską (5 100 PLN)
Cena: 23 300

4. VEKA 82 MD
- ciepła ramka
- 7 komór
- Uw okna referencyjnego (1,23 x 1,48) = 0,74
W cenie demontaż i montaż (5 800 PLN)
Całość: 29 900

5. Blue Evo 82
- ciepła ramka
- 6 komór
- Uw okna referencyjnego (1,23 x 1,48) = 0,74
W cenie demontaż i montaż (5 800 PLN)
Całość: 26 200

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam
Tomek

finlandia
10-01-2024, 22:59
Najważniejszego nie napisałeś.
Istotne dla jakości okien jest ich producent, a nie profil. Zawsze powtarzam: jak sprzedawca podaje jedynie nazwę profili, to chyba wstydzi się ważniejszego: producenta.
Kolejna sprawa - sucho podana cena nic nie mówi. Nie wiemy co jest zawarte w tym montażu i nie chodzi tu tylko o demontaż ani obróbki (bo zapewne nikt ich nie uwzględnia, ale warto o to dopytać.

Uw - mało istotne, bo matematycznie różnice są nieznaczne. Ważniejsze będą parametry odpowiadające za szczelność okien.

Tomek_W
11-01-2024, 13:17
Na wstępie dzięki za odpowiedź.
Masz rację.
No więc jeśli chodzi o producentów, to wygląda to następująco:
1. Profine Wrocław
2. Adams
3. Eko-Okna
4. Teamplast lub Domel (opcjonalnie)
Jeśli chodzi o montaż, to jedyne co jest podane to kotwy i PUR.
W jednym przypadku są opcje dodatkowe w postaci: ciepłego montażu (3 500), ciepłych listew podokiennych (1 000) czy zewnętrznych taśm rozprężnych (1 900).
Pozdrawiam

JedrzejGra
11-01-2024, 15:10
Polecenie konkretnych okien zależy od wielu czynników, w tym od potrzeb, preferencji i budżetu klienta. Przy wyborze okien warto uwzględnić kilka kluczowych aspektów, które zapewnią satysfakcję z użytkowania i trwałość inwestycji. Materiał, z którego wykonane są ramy okienne, ma istotny wpływ na wydajność i wygląd okien. Okna PCV są cenione za ich wysoką izolacyjność termiczną, niskie koszty konserwacji i dobrą relację jakości do ceny. Są one dobrym wyborem dla osób szukających ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Okna drewniane oferują klasyczny wygląd, ciepło i naturalny charakter. Są one preferowane dla tradycyjnych i ekologicznych projektów. Okna aluminiowe, choć droższe, zapewniają trwałość, wysoką odporność na warunki atmosferyczne i nowoczesny design. Są idealne dla nowoczesnej architektury. Ważne jest również zwrócenie uwagi na jakość szyb. Wieloszybowe okna z izolacją termiczną są standardem. Wybór okien z potrójnymi szybami zapewni jeszcze lepszą izolację, co jest ważne w chłodniejszych klimatach. Powłoki niskoemisyjne i gazy szlachetne, takie jak argon, użyte w przestrzeni międzyszybowej, mogą dalej zwiększać efektywność energetyczną. Kolejnym aspektem jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność termiczna okna. Dobre okna powinny mieć również wysoki poziom izolacji akustycznej, szczególnie w gęsto zaludnionych lub hałaśliwych obszarach. Design i estetyka są również ważne. Okna powinny harmonizować z architekturą domu i odpowiadać osobistym gustom. Producenci oferują szeroką gamę kształtów, kolorów i wykończeń. Na koniec, warto zwrócić uwagę na renomę producenta i opinie innych klientów. Firmy takie jak Veka, Schüco, Rehau, czy Oknoplast cieszą się dobrą opinią dzięki wysokiej jakości swoich produktów i usług. Idealne okna powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb, spełniać wymagania izolacyjne, estetyczne oraz pasować do budżetu. Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizować dostępne opcje i skonsultować się ze specjalistami.


---
Pomoc udzieli specjaliści z /moderowano/

pibudev
12-01-2024, 22:54
Dzień dobry
Buduję dom i właśnie jestem na etapie wyboru okien. Zgłupiałem

Okien jest 17, w tym:
- 6 fixów
- 2 małe kuchenne
- 2 wąskie
- 5 balkonowych
- 2 HS

Długo by wyliczać, więc: ok 75m2/150mb...

Mam 4 oferty:
1. Adams - Comfort Line na Siegenia Titan - 97 tyś (87 tyś)
2. Oknoplast - Pava na Winkhaus - 102 tyś (88 tyś)
3. Vetrex - V82 na Roto - 106 tyś (91 tyś)
4. MS - MSLine+ MD na Siegenia Titan - 106 tyś (96 tyś)

Ceny z montażem "ciepłym". Jest jeszcze druga wersja, gdzie nie ma jednego HS a w zamian jest fix, cena z nawiasów.

Pierwsze 3 na profilach Veka, MS robi na Salamandrze ale wzmocnionej (czyli profil stalowy pełny a nie w kształcie C).

Zgłupiałem, bo o Adamsie przeczytałem sporo złego (ale wiem, że dobrze ludzie dużo rzadziej piszą) a pozostałe 3 aż tak bardzo cenowo się nie różnią. Z tego co widziałem (na zdjęciach) montaż u wszystkich wygląda tak samo. Opinie o wszystkich oferentach są raczej dobre.

Skłaniam się ku MS bo podobno te okucia są najlepsze w tej grupie - przemawia do mnie klamka sekustic i samoregulujące grzybki (?). Aha, dodam, że w Oknoplaście i MS za niecałe 3 tyś mogę zamienić HS z PCV na ALU, tylko nie wiem, czy to dobra opcja (4,5 i 4,8m, węższy w drugim wariancie to fix).

Czy serio w moim przypadku sprowadzi się to do rzutu monetą? Czy warto dopłacać te 5-8 tysi do Siegenii? Pomóżcie!

finlandia
13-01-2024, 06:55
A zabiję Ci ćwieka jeszcze bardziej: z tego co kojarzę, to Adams też robi na Sigenii. Dziwię się, że sprzedawca tej firmy nie podkreślił tego samego w swoich zachwalaniach ;)
Okucia / profile / szyby nie mają ogromnych różnic w kosztach. Różnica w cenie rodzi się dalej. Koszty produkcji, doposażenie. Marża sprzedawcy.
Ps. dla mnie najlepsze są okucia Roto. Ale fakt - z Sigenią też problemów nie mam.

Co do reszty - nie pomogę, bo rozważasz oferty dobrych marek.

Aha - jeszcze jedno mnie zastanawia: czy PAVA to przypadkiem nie jest profil z niższego segmentu 76mm?

T12345T
13-01-2024, 09:23
Dzień dobry
Buduję dom i właśnie jestem na etapie wyboru okien. Zgłupiałem

To mnie akurat nie dziwi, bo Pańscy oferenci nie mówią o tym co dla Pana ważne, a Pan nie wie co dla Pana ważne przy wyborze okien. Chce Pan wiedzieć, za co płaci?

W przypadku drzwi tarasowych HST proszę spytać każdego z oferentów o:

całkowitą przepuszczalność powietrza przy ciśnieniu 100Pa dla konstrukcji, którą zamierza Pan kupić
współczynniki przenikania ciepła UF dla: ruchomego słupka (złożenie środkowe), części stałej i progu, skrzydła i progu
klasę wodoszczelności
klasę odporności na obciążenie wiatrem

dla pozostałych konstrukcji pyta Pan o to samo, ale można sobie podarować Uf, chyba że w grę wchodzą połączenia kątowe konstrukcji.

Porównując te konkretne dane na zasadzie lepsze/gorsze albo bardziej odpowiadające warunkom w miejscu eksploatacji/mniej odpowiadające warunkom w miejscu eksploatacji będzie Pan wiedział za co płaci i czego może się spodziewać, jak zdarzy się gwałtowna wichura z deszczem albo nie daj Boże zima w styczniu :-).

Na razie dostawcy mają świadomość Pańskiego stanu ducha i wiele zrobią, by ją nadal utrzymać na właściwym poziomie :-).

pibudev
13-01-2024, 20:42
Aha - jeszcze jedno mnie zastanawia: czy PAVA to przypadkiem nie jest profil z niższego segmentu 76mm?

Nie, rama 82/skrzydło 86, różnica pomiędzy nim a winergetic to profil skrzydła, który jest 0.9cm niższy - więcej szkła w oknie (co mi się osobiście podoba) a także wklejane pakiety szybowe z uszczelką.

Problem trochę powoli rozwiązuje się sam. MS moim zdaniem odpada - najdroższa opcja i może okna są super, ale HS to jakaś porażka - dają szczotki, które podczas otwierania/zamykania wydają dźwięki jak miętolenie folii aluminiowej... Skoro o Adamsie czytałem sporo złego, to zostaje jako opcja, ale na najniższym stopniu podium.
Jednak w ramach utrudniania sobie życia byłem dzisiaj jeszcze w salonie Szałacha i mają mi wycenić okna na profilu Shuco Living (na okuciach Roto) i w ramach ciekawostki Aliplast Superial SU (z ukrytym w ramie od zewnątrz skrzydłem, też chyba Roto). Tam HSy są chyba Yawal ze słupkiem środkowym 4cm co wygląda przekozacko, pewnie cena również :D Ale poczekam, zobaczę. Na chwilę obecną najbliżej mi do Oknoplastu - Pava wyglada ok i jest tańsza od Vetrexa...

finlandia
29-01-2024, 15:54
Na wstępie dzięki za odpowiedź.
Masz rację.
No więc jeśli chodzi o producentów, to wygląda to następująco:
1. Profine Wrocław
2. Adams
3. Eko-Okna
4. Teamplast lub Domel (opcjonalnie)
Jeśli chodzi o montaż, to jedyne co jest podane to kotwy i PUR.
W jednym przypadku są opcje dodatkowe w postaci: ciepłego montażu (3 500), ciepłych listew podokiennych (1 000) czy zewnętrznych taśm rozprężnych (1 900).
Pozdrawiam

Ad1- nic mi nie wiadomo, by Profine produkował okna. Sami się określają jako "dystrybutor" profili do produkcji okien. Tak się składa, że mają w ofercie kilka starych, dobrze kojarzonych marek profili które swego czasu zniknęły z rynku. Zupełnie jak stare marki sprzętów domowych typu Grundig, Łucznik, itp.
2 - od zawsze wysoko notowana marka, godna uwagi.
3. Ma swoich zwolenników, gigant na skalę kraju i nie tylko. Decco to pewnie ich najtańsza propozycja (sądząc po cenie końcowej). Określenie "obróbki tynkarskie" przy deklarowanej kwocie (w porównaniu do innych) brzmią mało obiecująco. A może to ceny bez Vat?
4. Mam jakąś sympatię do Teamplastu. Fajnie prezentująca się firma i pewnie brałbym ich pod uwagę do współpracy gdyby nie odległość. Z tego powodu już mi bliższy Domel w Łomży (ale mam swoich dostawców)

Operowanie cenami nawet w oderwaniu do ogólnej informacji (ilość metrów) oraz bez szczegółowej specyfikacji jest jak porównywanie cen aut z salonu. Może okazać się, że tańsza Dacia zaoferuje więcej niż goła Toyota.
Taki przykład z zewnętrzną taśmą rozprężną. Kosztuje 2-5zł .mb w zależności od produktu, w praktyce przy wymianie wystarczająca o ile nie najlepsza jest wersja prostsza (tańsza). Używam gdy tylko się da, bo często załatwia mi temat obróbek zewnątrz (nie mówiąc o innych zaletach). To koszt dużo mniej niż 500zł, a ktoś Ci naliczył 1900...

jawrob
30-01-2024, 11:26
Witam!
Stoję przed dylematem: projekt https:/www.domywstylu.pl/projekt-domu-sasanka.php duże przeszklenia w salonie. Okna montowane na profilu Rehau w 2005 firmy Sożal wkłady k 1.1. W salonie był kominek i nim był ogrzewany dom. Odczucie ciepła w salonie było komfortowe. Teraz jest PC powiększone zostały grzejniki i temperatura jest 21/22 ale od okien czuć chłód , drzwi wyjściowe na taras troszkę nieszczelne już też są pomimo regulacji.. Pytanie - Czy jest sens wymiany na nowe energooszczędne korzystając z Czystego Powietrza..
Wykusz:
210x245 witryna
60x245 RU 2 sztuki połączone z witryną łącznikami
180x245 2 sztuki

Dzeus86
30-01-2024, 16:51
Ja mam Adamsa wszystko w alu, z czego 5 hsow - wszystkie blizniacze, 4rometrowe aliplasta ultraglide i jestem mega zadowolony. Okna sa szczelne, ciche, dobrze zrobione.

Co do oceny okien, to pamietajmy, ze ludzie czesto narzekac moga na okna, zapominajac ze przyczyna moze byc montaz, a nie samo okno.
Do czego moge sie przyczepic juz na sile to jednak wysokosc profilu przy wybranej przeze mnie opcji vs rozpatrywany na tamte czasy Aluprof z podobnej półki.
jednak roznica w cenie nie usprawiedliwiala mniejszej bodajrze ok 1 cm ramki.
Za Adamsem poza jakością przemawiac moze takze certyfikacja pod katem okien pasywnych.

pibudev
31-01-2024, 00:11
Dzień dobry
Buduję dom i właśnie jestem na etapie wyboru okien. Zgłupiałem

Okien jest 17, w tym:
- 6 fixów
- 2 małe kuchenne
- 2 wąskie
- 5 balkonowych
- 2 HS

Długo by wyliczać, więc: ok 75m2/150mb...

Mam 4 oferty:
1. Adams - Comfort Line na Siegenia Titan - 97 tyś (87 tyś)
2. Oknoplast - Pava na Winkhaus - 102 tyś (88 tyś)
3. Vetrex - V82 na Roto - 106 tyś (91 tyś)
4. MS - MSLine+ MD na Siegenia Titan - 106 tyś (96 tyś)

Ceny z montażem "ciepłym". Jest jeszcze druga wersja, gdzie nie ma jednego HS a w zamian jest fix, cena z nawiasów.

Pierwsze 3 na profilach Veka, MS robi na Salamandrze ale wzmocnionej (czyli profil stalowy pełny a nie w kształcie C).

Zgłupiałem, bo o Adamsie przeczytałem sporo złego (ale wiem, że dobrze ludzie dużo rzadziej piszą) a pozostałe 3 aż tak bardzo cenowo się nie różnią. Z tego co widziałem (na zdjęciach) montaż u wszystkich wygląda tak samo. Opinie o wszystkich oferentach są raczej dobre.

Skłaniam się ku MS bo podobno te okucia są najlepsze w tej grupie - przemawia do mnie klamka sekustic i samoregulujące grzybki (?). Aha, dodam, że w Oknoplaście i MS za niecałe 3 tyś mogę zamienić HS z PCV na ALU, tylko nie wiem, czy to dobra opcja (4,5 i 4,8m, węższy w drugim wariancie to fix).

Czy serio w moim przypadku sprowadzi się to do rzutu monetą? Czy warto dopłacać te 5-8 tysi do Siegenii? Pomóżcie!

Koniec końców poszedłem w Adamsa :D Wybrałem okna Premium Line Ideal 8000 - okna Comfort Line mają 76mm ramę i trochę obawiałem się obniżonej odporności na wiatr (pewnie niepotrzebnie). Ideal vs V82 - przekonała mnie wymienna uszczelka w skrzydle Ideala a nie zgrzewana w ramie V82... HS Vekamotion (?) - dla mnie bomba, bo a) lekko chodzi - żona była zadowolona i b) szyna płaska i wystaje tylko 4mm na środku... Montaż gdzieś pod koniec marca, wyszło mi w sumie prawie 90k ze szczelnym montażem (1 HS + witryna).

jawrob
31-01-2024, 16:05
Co powiecie na ten ranking oraz szczególnie na profil Gealan S9000? Jak się ma te zestawienie do rzeczywistości?

https://debesto.com/pl/rankingi/ranking-okien-trzyszybowych-najlepsze-okna-energooszczedne-pcv/

finlandia
06-02-2024, 11:08
Witam!
Stoję przed dylematem: projekt https:/www.domywstylu.pl/projekt-domu-sasanka.php duże przeszklenia w salonie. Okna montowane na profilu Rehau w 2005 firmy Sożal wkłady k 1.1. W salonie był kominek i nim był ogrzewany dom. Odczucie ciepła w salonie było komfortowe. Teraz jest PC powiększone zostały grzejniki i temperatura jest 21/22 ale od okien czuć chłód , drzwi wyjściowe na taras troszkę nieszczelne już też są pomimo regulacji.. Pytanie - Czy jest sens wymiany na nowe energooszczędne korzystając z Czystego Powietrza..
Wykusz:
210x245 witryna
60x245 RU 2 sztuki połączone z witryną łącznikami
180x245 2 sztuki

Nie bardzo wiem co napisać (jak widać nie tylko ja). O fizyce ogrzewania się nie wypowiem, bo to nie moja dziedzina.
Wg mnie - realnie patrząc - zwrot kosztów ogrzewania wymiana okien z parametru Uf 1,3 na 0,9 nieprędko się zwróci. Jest jednak pewno "ale" - czyli szczelność okien starych kontra nowe i nie mam na myśli tego co piszesz o oknie tarasowym.
To subiektywne (?) odczucie chłodu...
Czyste Powietrze to dobra okazja na duże dofinansowanie (o ile łapiesz się w progach dochodowych). Żywotność okien plastikowych zakładało się na 25-30lat także za jakiś czas i tak czeka Cię wymiana.


Co powiecie na ten ranking oraz szczególnie na profil Gealan S9000? Jak się ma te zestawienie do rzeczywistości?

https://debesto.com/pl/rankingi/ranking-okien-trzyszybowych-najlepsze-okna-energooszczedne-pcv/
To "ranking" firmy handlowej. Każdy sprzedawca ma swój podobny ranking sympatii i uznania, tylko nie nadaje mu takiej formy. Osobiście protestuję przeciwko formułom określania "producentem" a podanie samej nazwy profili. W ichg przypadku nie wiadomo kto jest faktycznym producentem okien a więc i jakie są rzeczywiste parametry.

finlandia
06-02-2024, 11:53
Koniec końców poszedłem w Adamsa :D Wybrałem okna Premium Line Ideal 8000 - okna Comfort Line mają 76mm ramę i trochę obawiałem się obniżonej odporności na wiatr (pewnie niepotrzebnie). Ideal vs V82 - przekonała mnie wymienna uszczelka w skrzydle Ideala a nie zgrzewana w ramie V82... HS Vekamotion (?) - dla mnie bomba, bo a) lekko chodzi - żona była zadowolona i b) szyna płaska i wystaje tylko 4mm na środku... Montaż gdzieś pod koniec marca, wyszło mi w sumie prawie 90k ze szczelnym montażem (1 HS + witryna).

Ideal 8000 - profil starej, dobrej daty. Nie słyszałem o nim nic złego. Jest nadzieja, że produkcja z dobrych czasów swoje wytrzyma. Twardy przedział komory środkowej jest już niemal niespotykany (to właśnie spadek dawnej myśli) bo wszyscy robią co najwyżej uszczelkę.
Za to z nowości widać w nich symptomy nowości: uszczelki TPE (właśnie te zgrzewane). Na szczęście łatwo je będzie kiedyś odciąć i włożyć nowe, już z EPDM.

jawrob
07-02-2024, 16:33
Nie bardzo wiem co napisać (jak widać nie tylko ja). O fizyce ogrzewania się nie wypowiem, bo to nie moja dziedzina.
Wg mnie - realnie patrząc - zwrot kosztów ogrzewania wymiana okien z parametru Uf 1,3 na 0,9 nieprędko się zwróci. Jest jednak pewno "ale" - czyli szczelność okien starych kontra nowe i nie mam na myśli tego co piszesz o oknie tarasowym.
To subiektywne (?) odczucie chłodu...
Czyste Powietrze to dobra okazja na duże dofinansowanie (o ile łapiesz się w progach dochodowych). Żywotność okien plastikowych zakładało się na 25-30lat także za jakiś czas i tak czeka Cię wymiana.


To "ranking" firmy handlowej. Każdy sprzedawca ma swój podobny ranking sympatii i uznania, tylko nie nadaje mu takiej formy. Osobiście protestuję przeciwko formułom określania "producentem" a podanie samej nazwy profili. W ichg przypadku nie wiadomo kto jest faktycznym producentem okien a więc i jakie są rzeczywiste parametry.

Dziękuję za odpowiedz - po przeczytaniu tu i na innych forach mam już jakiś pogląd na temat samej wymiany moich "starych" na nowe okna.
Jedna rzecz jeszcze mnie nurtuje - szczególnie w witrynie czy jest konieczność zastosowania szyby 6 zamiast 4 - tak zasugierował jeden wykonawca...

LubMa
07-02-2024, 16:51
Witam,

W kwietniu rozpoczynam budowę niedużego domu, szukam już okien, mam 5 wycen i chyba nie chcę szukać więcej. Proszę o opinie którą firmę i okna z poniższej listy polecacie a które raczej odradzacie, albo czy w ogóle macie o nich jakąś opinię:

1. Team Plast - model Team Balance MD, profil Veka 82, szczelny montaż cena 34 tyś

2. Oknoplast - model Pava, szczelny montaż - 42 tyś

3. MS Okna - Model Forma, profil Deceuninck 76 szczelny montaż - 35 tyś

4. All Windows - okna na profilu Kömmerling 88 MD szczelny montaż - 31 tyś

5 All Windows - okna na profilu Veka 82 szczelny montaż - 33 tyś


Oknoplast raczej skreślam, okna fajne ale różnica w cenie dość duża, większość okien w mim projekcie to okno do podłogi tylko w garażu i kuchni niższe z parapetem, dwa duże fixy, żadnych okien przesuwnych.

Mam zwłaszcza wątpliwości co do pozycji nr 3 i profilu Deceuninck 76, czy nie lepiej wybrać inny model na profilu Salamader 82?

Będę wdzięczny za opinie ewentualnie opis własnych doświadczeń z oknami którejś z tych firm.

finlandia
08-02-2024, 14:33
1. Znany dobry producent. Okno z ich topowej półki.
2. Nie wiem z czego wynika tak wysoka cena. Oknoplast nie jest tani, ale tu chyba ktoś "zapomniał" uwzględnić w wycenie rabatu.
3. Tak jak 1.
4-5. Nie znam /jeszcze/ tej firmy od strony produkcji. Część dużej grupy kapitałowej która kupuje coraz lepsze marki z branży.

LubMa
08-02-2024, 18:04
1. Znany dobry producent. Okno z ich topowej półki.
2. Nie wiem z czego wynika tak wysoka cena. Oknoplast nie jest tani, ale tu chyba ktoś "zapomniał" uwzględnić w wycenie rabatu.
3. Tak jak 1.
4-5. Nie znam /jeszcze/ tej firmy od strony produkcji. Część dużej grupy kapitałowej która kupuje coraz lepsze marki z branży.

Dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze dwie wątpliwości.
1. Podbudowy pod okna.
Dystrybutor MS okna jako podbudowę (tak to chyba można nazwać) proponuje rodzaj twardego styropianu z wtopionym mocowaniem to się chyba nazywa klinaryt. W pozostałych firmach są to profile z tworzywa z komorami pustymi i z izolacją układane jak klocki. Które z tych rozwiązań jest lepsze, a może inaczej czy oba są ok?

2. Myśleliśmy o czarnych oknach, na takie też mamy wyceny, ale czytałem też że takie okna mają dużą tendencję do nagrzewania się na słońcu i odkształcenia, a nawet, że lepiej nie wybierać takich okien PCV, jak już czarne to aluminiowe. Czy rzeczywiście tak jest? ja oczywiście wiem że czarny nagrzewa się bardziej niż biały, ale czy jest aż taka różnica pomiędzy tak popularnymi ostatnio oknami w antracycie a czarnymi?

finlandia
08-02-2024, 22:44
Tak, różnica jest gigantyczna. Do tego stopnia że tabele statyczne profili dla koloru białego i oklein mają inne zalecane grubości stali.
W ostatnim czasie praktycznie wszystkie balkony w kolorach - zwłaszcza ciemnych - zgłaszam do reklamacji bo wieje. Profile się gną na słońcu.

Podbudowa - jestem zwolennikiem twardej, czyli poszerzeń. Klinaryt ma swoich fanów.

kroczek
13-02-2024, 14:22
Dzień dobry,

przyszedł czas wymiany okien tarasowych, a że okna nie są moją mocną stroną prosiłbym o radę, który z poniższych producentów będzie lepszym wyborem.
Dodatkowo, sprzedawcy raczej odradzali okno HS w remontowanym domu, ze względu na problematyczny montaż, więc zostało tylko PSK.
Kolor orzech. Okno fix ekspozycja na zachód. Okno PSK: ekspozycja na północny zachód. Montaż w okolicy Tarnowa. Wszyscy oferują montaż piana + kotwy.

1. OKNOPLAST

Okno 1: S=3000; W=2370: PSK-Z; profil PAVA
oszklenie: 6TF/18c/4/16c/4TF 4X glass
Ramka: Warmatec
Uw=0,66; RW=40; Lt=74%; g=52%
wiatr:B2, wodoszczelność:9A
przepuszczalność powietrza:4
Okucie: PSK-Z
Skrzydło: STV 70 mm
Słupek statyczny
Poszerzenie
Waga okna: 312,6 kg

Okno 2: FIX S=3000; W=2370; profil PAVA
oszklenie: 4TF/18c/4/16c/4TF 4X glass
Ramka: Warmatec
Uw=0,66; RW=40; Lt=74%; g=52%
wiatr:B2, wodoszczelność:9A
przepuszczalność powietrza:4
Łącznik składany fasadowy
Waga okna: 2 x 129,5

2. Vertrex

Okno 1 S=3000; W=2370: PSK; profil LUM ̇UP
oszklenie: 4/18/4/18/4
Ramka: Master Therm
Uw=0,69; RW=31; Lt=74-75%; g=53%
wiatr:NPD, wodoszczelność:9A
przepuszczalność powietrza:4
Okucie - Patio Automatic Alversa
Uszczelki: PVC-P
Poszerzenie + wzmocnienie do poszerzenia
Waga okna: 247.58 kg

Okno 2: FIX S=3000; W=2370; profil LUM ̇UP
oszklenie: 4/18/4/18/4
Ramka: Master Therm
Uw=0,67; RW=34; Lt=74-75%; g=53%
wiatr:NPD, wodoszczelność:9A
przepuszczalność powietrza:4
Łącznik składany fasadowy
Uszczelki: PVC-P
Poszerzenie + wzmocnienie do poszerzenia
Waga okna: 235.79 kg

3. Drutex

Okno 1 S=3000; W=2370: PSK; profil Iglo Energy Classic
oszklenie: TMP4/18/float4/18/T4
Ramka: Swisspacer Ultimate
Uw=0,67;
Okucie automatyczne drzwi tarasowych UP (zwiększona nośność okuć – do 200kg)- drzwi 1-dno skrzydłowe
Poszerzenie

Okno 2: FIX S=3000; W=2370; profil Iglo Energy Classic
oszklenie: TMP4/18/float4/18/T4
Ramka: Swisspacer Ultimate
Uw=0,64
Łącznik H

dzik133
18-03-2024, 18:24
Cześć,

Jestem na etapie wyboru okien oraz ekipy. Chodzi o wymianę starych na nowe w mieszkaniu/kamienicy.

Podstawowe priorytety mam takie (od najważniejszego do najmniej ważnego):

Przepuszczalność powietrza
Przenikalność cieplna
Izolacyjność akustyczna

Oferta otrzymałem taką:

W załączniku przesyłam wstępną wycenę na stolarkę okienną PCV firmy VETREX (kolor obustronny kolor - biały).

W wycenie stolarki PCV został ujęty profil VEKA V82 (82 mm głębokości, 7-mio komorowy, wzmocniony stalą, dodatkowa trzecia uszczelka na ramie) i z pakietem trzyszybowym + ciepła ramka międzyszybowa.

Jest to obecnie najbardziej energooszczędny profil, który mamy w sprzedaży.

Uwzględnione zostały zawiasy zwykłe ROTO , koszt ukrytych zawiasów DESIGNO to około 120 zł od skrzydła.

Parametry okna:

Grupa kolorystyczna: Biały
Współczynnik UW: 0.84 W/m2*K
Współczynnik RW: 38 (-2; -6) dB
Odporność na obciążenie wiatrem: C5
Wodoszczelność: 9A
Przepuszczalność powietrza: 4
Wytrzymałość mechaniczna Klasa 4
Wytrzymałość na obciążenia pionowe 800N
Wytrzymałość na skręcenia statyczne 350N
Siły operacyjne Klasa 1 (100N)
Odporność na wielokrotne otwieranie okna - brak badań
Testy trwałości okuć Roto NX klasa H3 (20 000 cykli) zgodnie z normą DIN EN 13126-8

Nie otrzymałem jeszcze potwierdzenia czy "zwykłe Roto" z oferty to Roto NX.

Ws przepuszczalności powietrza przy ciśnieniu 100PA otrzymałem przykładowy raport jak niżej:
https://i.imgur.com/YzvkDEw.png

W sprawie montażu odesłali mnie do prezentacji YT:
https://www.youtube.com/watch?v=F1J-Xm4y9KI

Kosz 16,5k zł za:

Łączna powierzchnia: 12.74 m2
Łączny obwód: 34.71 m
Recykling
Obróbka murarska po wstawieniu okien
Montaż "na pianę"
Kolor: biały


I na koniec:

Co sądzicie o tej ofercie?
Czy to normalne że wysłali mi przykładowy raport dla dowolnego okna z systemem V82?
Martwić się tą adnotacją że Producent nie gwarantuje parametru Q100?
Warto brać tą ciepłą ramkę międzyszybową?
Czy ten filmik o montażu w jakiś sposób potwierdza solidność, doświadczenie ekipy?
Czy warto dopłacać do ukrytych zawiasów DESIGNO (jeśli tak to dlaczego)?
Wg Was cena z kosmosu, standardowa, okazyjna, da się znaleźć lepiej, inna (jaka)?


Będę wdzięczny za każdą pomoc!

finlandia
18-03-2024, 21:27
1. Odnośnie ceny: nikt Ci nie powie, bo nie wiadomo co masz wycenione. Sam metraż może coś oszacować, ale to tak mocno "na oko".
2. Ciepła ramka międzyszybowa - to chyba standard. Brać.
Filmik jest z ich montażu? Czy przykładowy? Bo to dobry wzór przygotowany przez Oknotest. Ale czy uda im się go powtórzyć przy wymianie to mam wątpliwości, zwłaszcza że montaż masz przewidziany "na pianę".

dzik133
18-03-2024, 21:51
1. Odnośnie ceny: nikt Ci nie powie, bo nie wiadomo co masz wycenione. Sam metraż może coś oszacować, ale to tak mocno "na oko".
2. Ciepła ramka międzyszybowa - to chyba standard. Brać.
Filmik jest z ich montażu? Czy przykładowy? Bo to dobry wzór przygotowany przez Oknotest. Ale czy uda im się go powtórzyć przy wymianie to mam wątpliwości, zwłaszcza że montaż masz przewidziany "na pianę".

Dzięki za odp.

Ad. 1 Chodzi o 6 okien:



RU-P Szerokość: 1185 Wysokość: 780

Szyby:
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 977 x 571
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała

Klamki:
Swing Secustik Biała

Osłonki: R/RU Białe

Uszczelki:
PVC-P Czarna PVC-P Czarna


RU-P Szerokość: 780 Wysokość: 1475

Szyby:
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 572 x 1266
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała

Klamki:
Swing Secustik Biała

Osłonki:
R/RU Białe

Uszczelki:
PVC-P Czarna PVC-P Czarna


R-L RU-P Szerokość: 1463 Wysokość: 1480

Szyby:
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 549 x 1271
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 550 x 1271
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała

Klamki:
Swing Secustik Biała
Swing Secustik Biała

Osłonki:
R/RU Białe
R/RU Białe

Uszczelki:
PVC-P Czarna
PVC-P Czarna


R-L RU-P Szerokość: 1455 Wysokość: 1475

Szyby:
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 545 x 1266
Ramka międzyszybowa:
Master Therm Biała
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 546 x 1266
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała

Klamki:
Swing Secustik Biała
Swing Secustik Biała

Osłonki:
R/RU Białe
R/RU Białe

Uszczelki:
PVC-P Czarna
PVC-P Czarna


RU-L R-P RU-P Szerokość: 2155 Wysokość: 1465

Szyby:
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 562 x 1256
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 537 x 1256
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 536 x 1256
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała

Klamki:
Swing Secustik Biała
Swing Secustik Biała
Swing Secustik Biała

Osłonki:
R/RU Białe
R/RU Białe
R/RU Białe

Uszczelki:
PVC-P Czarna


RU-L R-P RU-P Szerokość: 2170 Wysokość: 1470

Szyby:
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 562 x 1261
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 545 x 1261
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała
4-18-4-18-4 U=0.5 EN673 543 x 1261
Ramka międzyszybowa: Master Therm Biała

Klamki:
Swing Secustik Biała
Swing Secustik Biała
Swing Secustik Biała

Osłonki:
R/RU Białe
R/RU Białe
R/RU Białe

Uszczelki:
PVC-P Czarna



Tak wygląda podsumowanie kosztów:
468484

Orientacyjnie może teraz dałoby się określić?

Ad. 2 rozumiem, dzięki - wezmę

Tak, filmik jest z ich montażu ale czy tak robią zawsze to cholera wie. Ciężko powiedzieć czy uda im się to powtórzyć. Może o coś zapytać konkretnego ws tego montażu żeby się upewnić/potwierdzić?

dzik133
19-03-2024, 10:00
Ale czy uda im się go powtórzyć przy wymianie to mam wątpliwości, zwłaszcza że montaż masz przewidziany "na pianę".

@finlandia dodatkowo ta firma ma swoje realizacje tutaj:
https://prawidlowymontaz.pl/montaz-okien/windmar

Montaż z badaniem szczelności (z 2019r ? am nie wiem bo widnieje też 2017r):
https://prawidlowymontaz.pl/badanie-szczelnosci-montazu/szczelny-montaz-okien-potwierdzony-po-raz-trzeci-windmar-tczew-gdynia

oraz dołączony certyfikat (z 2019r):
https://prawidlowymontaz.pl/uploads/files/Certyfikat-MLTB-019-2019-WINDMAR.pdf

finlandia
19-03-2024, 12:43
Przeliczyłem to u siebie (ten sam producent) - cena okien jest ok. Bez obaw - nie jest to naliczone zbyt drogo.
Różnimy się nieznacznie ceną montażu, przy czym za stawki które obecnie naliczam nie jestem w stanie znaleźć chętnej do pracy ekipy (nie mówiąc o niewiadomej jakości wykonania).

W ofercie masz wyraźnie "montaż na pianę" a filmiki przedstawiają wzorcowy montaż który może być pokazywany jako materiał szkoleniowy.
To zupełnie dwie różne kwestie. Także nie oczekuj tego u siebie.

Natomiast sam Windmar to dobra i uznana marka na rynku wykonawców. Można brać w ciemno.

ps. Właśnie doszedł mail - od jutra promocja i dodatkowy rabat od tych wyliczeń.

dzik133
19-03-2024, 15:17
Przeliczyłem to u siebie (ten sam producent) - cena okien jest ok. Bez obaw - nie jest to naliczone zbyt drogo.
Różnimy się nieznacznie ceną montażu, przy czym za stawki które obecnie naliczam nie jestem w stanie znaleźć chętnej do pracy ekipy (nie mówiąc o niewiadomej jakości wykonania).

W ofercie masz wyraźnie "montaż na pianę" a filmiki przedstawiają wzorcowy montaż który może być pokazywany jako materiał szkoleniowy.
To zupełnie dwie różne kwestie. Także nie oczekuj tego u siebie.

Natomiast sam Windmar to dobra i uznana marka na rynku wykonawców. Można brać w ciemno.

ps. Właśnie doszedł mail - od jutra promocja i dodatkowy rabat od tych wyliczeń.

Normalnie bym Cię ozłocił jakbym mógł :) Wielkie dzięki za weryfikację kosztów i pomoc.

W kwestii montażu to mailowo udało mi się wyjaśnić że w ofercie uwzględnili "podstawowy montaż" i tak jak napisałeś, filmik pokazywał inny montaż. Mogą wykonać "montaż szczelny" lub "warstwowy prawidłowy montaż (przez niektórych nazywany warstwowym, szczelnym)" za dodatkową opłatą. Mają mi podesłać koszty. Warto się interesować tego typu montażem w mojej sytuacji, czyli wymiana starych okien na nowe w mieszkaniu na 2p w kamienicy (narazie pomijając koszty)?

Dopytam o tą promocję. Przy ofercie dali inf: "w niedługim czasie VETREX zapewne wprowadzi jakieś nowe promocje, ale jeszcze nie wiemy kiedy i na jakich zasadach." Widocznie ten moment nastąpił.

finlandia
19-03-2024, 16:19
Moim zdaniem warto, ale jak to zrobić to już zależy od konkretnego przypadku. Najprostsze - taśma rozprężna od zewnątrz (bardzo mały koszt), piana i masy od wewnątrz (więcej pracy)
Ale ta firma zna się na rzeczy i myślę że zaproponują odpowiednie rozwiązania.

dzik133
19-03-2024, 16:53
Rozumiem, w takim razie czekam aż to wycenią i określą odpowiednie rozwiązanie. Dzięki jeszcze raz.

pandzik
19-03-2024, 20:40
Hej ludziska, Mam wyceny na swoje okna od MS, Adamsa, Vertrex....
Podobne parametry, średni model, 7-8 komór, średnio z 0.7W/m2K, ciepłe ramki, 3 szyby 0.5, ciepła podbudowa, rolety i jedno PSK. Cenowo na okna różnice są małe, Najtańsze MS, dalej Adams i Vertrex - ale kwoty bez znaczenia. Na rolety różnica dochodzi do 40%, Ta sama kolejność.

I tu moje pytanie, czy któreś z tych firm mają bardziej zawodne okno PSK? Czy można zamontować rolety innej firmy na okna?
Szukać innego dostawcy na Oknoplast i gdzie jeszcze warto uderzyć z wyceną?

T12345T
19-03-2024, 22:57
Co sądzicie o tej ofercie?!

Że jest bardzo dobra


Czy to normalne że wysłali mi przykładowy raport dla dowolnego okna z systemem V82?

To raport z badania okna 3 skrzydłowego. Duża powierzchnia i długa linia stykowa. Wynik bardzo dobry.


Martwić się tą adnotacją że Producent nie gwarantuje parametru Q100?

Nie martwić, się. To parametr zmienny, ale na podstawie przedstawionego raportu, rokowania są co najmniej bardzo dobre. Pańskie okna będę posiadały wysoki poziom szczelności na przenikanie powietrza.


Warto brać tą ciepłą ramkę międzyszybową?

Nie tylko warto. Trzeba!


Czy ten filmik o montażu w jakiś sposób potwierdza solidność, doświadczenie ekipy?

Windmar ma naprawdę ogromne doświadczenie montażowe. Wiele potrafią. Pan im tylko powie, że ma być zrobione zgodnie z zasadami sztuki, bo oko już patrzy :-)[/QUOTE]


Czy warto dopłacać do ukrytych zawiasów DESIGNO (jeśli tak to dlaczego)?

Czysto teoretycznie, jest szansa, że okna dłużej zachowają wysoki poziom szczelności. Przepływ powietrza przez konstrukcję powinien być bardziej równomierny. Brak widocznych zawiasów, to plusik estetyczny.


Wg Was cena z kosmosu, standardowa, okazyjna, da się znaleźć lepiej, inna (jaka)?

Niższe ceny znajdzie Pan na pewno. Lepsze wykonanie, wątpię.

finlandia
20-03-2024, 06:05
Niższe ceny znajdzie Pan na pewno. Lepsze wykonanie, wątpię.
A właśnie byś się pozytywnie zdziwił - przeliczyłem u siebie i to nie jest wygórowana cena jak można by sądzić na temat firmy z takimi referencjami. Jestem przekonany, że w tej samej sieci znajdzie się wiele większych, bazujących na renomie wypracowanej m.in. przez Windmar.

finlandia
20-03-2024, 11:03
Hej ludziska, Mam wyceny na swoje okna od MS, Adamsa, Vertrex....
Podobne parametry, średni model, 7-8 komór, średnio z 0.7W/m2K, ciepłe ramki, 3 szyby 0.5, ciepła podbudowa, rolety i jedno PSK. Cenowo na okna różnice są małe, Najtańsze MS, dalej Adams i Vertrex - ale kwoty bez znaczenia. Na rolety różnica dochodzi do 40%, Ta sama kolejność.

I tu moje pytanie, czy któreś z tych firm mają bardziej zawodne okno PSK? Czy można zamontować rolety innej firmy na okna?
Szukać innego dostawcy na Oknoplast i gdzie jeszcze warto uderzyć z wyceną?
Możesz sprawdzić innego przedstawiciela - może ten obrósł w piórka. Podobnie możesz sprawdzić też ofertę z wybranej firmy w konkurencyjnym salonie tej samej marki. Różne cuda widziałem w niby tych samych wycenach :D

Sprawdziłeś topowe firmy. O atrakcyjności mogą zdecydować chwilowe promocje lub niuanse (np. ostatnio na kolorze z II grupy cenowej Adams wyszedł znajomemu o 5 tys taniej niż w przypadku okien na oryginalnie oklejanej Vece (10% dopłaty za nietypowe wybarwienie).

Możesz kupić rolety w innej firmie. Ale sprawdź co kto uwzględnił, bo przy tak mocnej rynkowej konkurencji w samym towarze tej samej klasy nie powinno być aż takich różnic..

pandzik
20-03-2024, 20:26
Możesz kupić rolety w innej firmie. .

Szczególnie, że wszystkie oferty są z zewnętrznych firm.
Te droższe to rolety IT2000 z silnikami portos, zdaje sie że już z wi-fi na pokładzie.

Inna sprawa mnie męczy. Mostek termiczny. Przecież gdy pustą skrzynkę przykleję do wieńca to będzie lipa straszna. Wypuścić okna, aby pod skrzynką wkleić te 2 czy 3 cm styro nie mogę, bo skrzynka 18cm nie schowa się pod tynkiem.
Rozważam zrobić 15cm poszerzenie ramy. Do tego wkleje skrzynkę i a od wenątrz klocek ze styro przed tynkowaniem. Tylko czy te 4 cm styropianu na zewnątrz, na kasecie nie będzie pękało na elewacji? Roleta przecież pracuje....

dzik133
20-03-2024, 20:46
Że jest bardzo dobra

Dzięki wielkie za pomoc!!!

dzik133
22-03-2024, 07:45
Moim zdaniem warto, ale jak to zrobić to już zależy od konkretnego przypadku. Najprostsze - taśma rozprężna od zewnątrz (bardzo mały koszt), piana i masy od wewnątrz (więcej pracy)
Ale ta firma zna się na rzeczy i myślę że zaproponują odpowiednie rozwiązania.

Rozumiem, w takim razie czekam aż to wycenią i określą odpowiednie rozwiązanie. Dzięki jeszcze raz.

Zaproponowali coś takiego:

Szczelny montaż jest usługą dodatkowo płatną .

Dodatkowo możemy wykonać tzw. warstwowy prawidłowy montaż (przez niektórych nazywany warstwowym, szczelnym).

W celu realizacji takiego montażu, musielibyśmy zastosować takie materiały jak:

- EPP (energooszczędne podkłady podparapetowe pod okna)

- Folię zewnętrzną SOUDAL + uszczelnienie wewnętrzne ILLBRUCK SP925

- Plus dojdzie jeszcze koszt przygotowania otworów - po pomiarach.

W efekcie już nie rozumiem który to jest szczelny montaż a który to warstwowy prawidłowy montaż (przez niektórych nazywany warstwowym, szczelnym). Nie określili jeszcze jak długo mieszkanie pozostanie bez okien (określą podczas pomiarów). I trochę mnie to blokuje przez szczelnym montażem jeśli wyjdzie że mieszkanie będzie musiało kilka dni pozostać bez okien.

Sensownie ta powyższa propozycja montażu wygląda?


Dopytam o tą promocję. Przy ofercie dali inf: "w niedługim czasie VETREX zapewne wprowadzi jakieś nowe promocje, ale jeszcze nie wiemy kiedy i na jakich zasadach." Widocznie ten moment nastąpił.
Otrzymałem info o wprowadzeniu rabatu przez VETREX i dali mi rabat -10% od wartoś stolarki oraz mam możliwość otrzymać ukryte zawiasy DESIGNO za darmo. Rozumiem że brać te ukryte zawiasy?

finlandia
23-03-2024, 09:43
Szczelny/warstwowy/ z foliami/ prawidłowy - to jedno i to samo. Przynajmniej z założenia, bo efekt już będzie zależny od umiejętności wykonawczych :)

Nie widząc otworów / wymiarów trudno doradzać. Mi osobiście najbardziej "leży" zastosowanie od zewnątrz taśmy rozprężnej (o ile układ ściany pozwala) i wewnątrz masy. Pod okno - jakiś lepszy rodzaj listwy lub dobre doszczelnienie fabrycznej.

Ale ciekaw jestem zdania Oknotestu - czy któryś z tych doborów w teorii ma słabsze punkty?

Ukryte zawiasy - osobiście je sobie cenię w Vetrexie. Sobie bym brał.

pandzik
23-03-2024, 10:02
Ukryte zawiasy - osobiście je sobie cenię w Vetrexie. Sobie bym brał.

Designo II? W Adamsie mam Axor, w MS - Axxent.

Finalnie, bo cena i parametry są praktycznie identyczne - Co wybrać, MSline+, v82, czy comfort line elegant Adamsa?

finlandia
23-03-2024, 10:24
Wybierz tam, gdzie masz Wykonawcę dającego nadzieję na lepszą realizację.
Firmy są dobre, ja od lat współpracuję z Vetrexem.

T12345T
23-03-2024, 13:25
Nie widząc otworów / wymiarów trudno doradzać.

Tu się zgadzamy w 100%


Mi osobiście najbardziej "leży" zastosowanie od zewnątrz taśmy rozprężnej (o ile układ ściany pozwala) i wewnątrz masy. Pod okno - jakiś lepszy rodzaj listwy lub dobre doszczelnienie fabrycznej. Ale ciekaw jestem zdania Oknotestu - czy któryś z tych doborów w teorii ma słabsze punkty?

Mówisz, masz :-)

Moim zdaniem taśma rozprężna być może sprawdzi się na bokach i na górze, ale co na dole? To newralgiczny punkt przy wymianie okien. Powłoki stosowane dwustronnie pozwalają na bardziej elastyczne rozwiązania w uszczelnieniach. Poszedł bym w tę stronę, a jednocześnie wrócił do klasyki, wykonując uszczelnienie zewnętrzne w oparciu o sznur polietylenowy, jako element oporowy i kształtowy dla układania powłok. Nie mniej ciągle tajemnicą jest próg okna, parapet zewnętrzny i wewnętrzny, kształt ościeża po demontażu i takie tam różne inne pierdoły :-).

dzik133
23-03-2024, 15:58
Szczelny/warstwowy/ z foliami/ prawidłowy - to jedno i to samo. Przynajmniej z założenia, bo efekt już będzie zależny od umiejętności wykonawczych :)
A no to wszystko jasne :)



Nie widząc otworów / wymiarów trudno doradzać. Mi osobiście najbardziej "leży" zastosowanie od zewnątrz taśmy rozprężnej (o ile układ ściany pozwala) i wewnątrz masy. Pod okno - jakiś lepszy rodzaj listwy lub dobre doszczelnienie fabrycznej.

Ale ciekaw jestem zdania Oknotestu - czy któryś z tych doborów w teorii ma słabsze punkty?
Dopytam o ten sposób co piszesz jak już na pomiary przyjadą. Mógłbyś tylko napisać czy ten sposób "zastosowanie od zewnątrz taśmy rozprężnej (o ile układ ściany pozwala) i wewnątrz masy" wymusza pozostawienia otworów okiennych bez okien (na jakiś czas) i nie da się od razu wstawiać okien? Pytam bo raczej będę miał problem żeby zostawić mieszkanie bez okien.



Ukryte zawiasy - osobiście je sobie cenię w Vetrexie. Sobie bym brał.
oki, skoro jest promocja to skorzystam :)

dzik133
25-03-2024, 12:48
Niższe ceny znajdzie Pan na pewno. Lepsze wykonanie, wątpię.
A jesteś w stanie orientacyjnie określić o ile taniej się da? Ostatecznie po rabacie + ukryte zawiasy DESIGNO + podstawowy montaż (na "pianę", szczelny montaż jest dodatkowo płatny), koszt u mnie teraz wyszedł taki:
468562

Ja jestem zdecydowany ale jeśli da się znacząco obniżyć koszty to bym się jeszcze zastanowił.

finlandia
27-03-2024, 07:05
A jesteś w stanie orientacyjnie określić o ile taniej się da? Ostatecznie po rabacie + ukryte zawiasy DESIGNO + podstawowy montaż (na "pianę", szczelny montaż jest dodatkowo płatny), koszt u mnie teraz wyszedł taki:
468562

Ja jestem zdecydowany ale jeśli da się znacząco obniżyć koszty to bym się jeszcze zastanowił.
Odpowiem za kolegę Oknotest: pomylił Pan adresy, bo nie każdy jest sprzedawcą, a Ci jeśli są aktywni w necie (zwłaszcza w grupach na fb) to będą zainteresowani wyłącznie namówieniem na swoją ofertę..

dzik133
27-03-2024, 13:38
Odpowiem za kolegę Oknotest: pomylił Pan adresy, bo nie każdy jest sprzedawcą, a Ci jeśli są aktywni w necie (zwłaszcza w grupach na fb) to będą zainteresowani wyłącznie namówieniem na swoją ofertę..

oki, człowiek jest nowy w temacie więc chciałem dopytać skoro już padło stwierdzenie że da się taniej.

W każdym razie, zdecydowałem się na przygotowaną ofertę i umówiłem się już na pomiary.

dzik133
28-03-2024, 10:31
Jestem po pomiarach i Pan sugeruje/rekomenduje montaż: od zewnątrz taśmę rozprężną i wewnątrz masę. I w taki wariant będę szedł.

Dzięki wielkie za pomoc.

dzik133
29-03-2024, 15:18
Mam jeszcze jedną kwestię która pojawiła się po pomiarach. Trochę to dziwne ale cena wzrosła głównie dla największych okien.

Oferta z dnia 21.03.2024:
Pozycja 5: RU-L RU-L RU-P Szerokość: 2155 Wysokość: 1465
Cena całkowita: 3 605.71
Pozycja 6: RU-L RU-L RU-P Szerokość: 2170 Wysokość: 1470
Cena całkowita: 3 613.53

Oferta Uproszczona (z dzisiaj)
Pozycja 2: RU-L RU-L RU-P Szerokość: 2160 Wysokość: 1460
Cena całkowita: 3 910.86
Pozycja 3: RU-L RU-L RU-P Szerokość: 2160 Wysokość: 1460
Cena całkowita: 3 910.86

Te same okna różniące się dosłownie 5mm oraz 10mm na wysokość a różnica w cenie to ok 8%.

Zapytałem o to i dostałem odpowiedź że program VETREXU do wycen ma ustawione pewne przedziały cenowe zarówno na szerokość, jak i na wysokość. I dlatego mogą wyjść te różnice.

Serio tak może być? Okna po pomiarach okazały się mniejsze :) a cena wzrosła ~8%

finlandia
29-03-2024, 16:42
Trudno zgadnąć. Wyceniłem sobie to okno w tym samym programie. U mnie wychodzi jeszcze inaczej, ale to kwestia:
1- marży
2- dodatków
Nie mam wglądu w ceny sprzed tygodnia (chyba że mam wydrukowaną ofertę). Możesz spokojnie zwrócić się do oferenta ze sprawą - niech wyjaśnia w fabryce. Czasem ktoś coś zmieni w bazie i ma to wpływ na cenę. Niech się producent odniesie, bo - niechcący - wygląda to tak sobie.

Przy okazji: masz okno 3 skrzydła RU - wystarczy zrezygnować z jednego uchyłu cena spadnie o blisko 300zł.

Sprawdziłem to przed chwilą, bo przypomniała mi się sytuacja z kiedyś z podobny oknem. Pierwotnie wycenione R+RU+R, dołożyliśmy drugi RU za niecałe 50zł. Chcieliśmy pójść za ciosem i dołożyć trzeci ale ten już wyszedł 300...
To skwitował mój kolega który był świadkiem: "dołóż dwa drugie... "

Dla odmiany w innej firmie: okno jednodzielne uchylne (teoretycznie najtańsza opcja) - 510zł. To samo okno w wersji RU - 490zł..

Także różne są tajemnice ukryte w programach. Może zmienił się jakiś aspekt i to ciągnie cenę.
Rozmawiam ze sprzedawcą - jestem przekonany że zechce zachować twarz i wyrówna cenę. Chyba że nie chce brać tej roboty i tak Cię zniechęca :)

dzik133
29-03-2024, 20:45
wg rozpiski to zmieniła się tylko cena stolarki: 2 852.84zł vs 3 139.41zł. Dodatkowo to wcześniej oferta dotyczyła zwykłych zawiasów a teraz są DESIGNO II na które jest promocja więc są za "zero" zł (taki rabat obecnie jest).

Te zawiasy mogą wpłynąć na cenę stolarki?

finlandia
29-03-2024, 21:28
Mogą. Też mi je doliczyło, więc może dopiero w potwierdzeniu fabrycznym cena będzie skorygowana. Trzeba wyjaśnić i tyle :)

willy
03-04-2024, 17:59
Witam dostałem wycenę okien od kilku sprzedawców w okolicy Torunia i osobiście wybrałem tylko dwie firmy i tu mam pytanie do państwa którą wybrać.
1. Almar - sprzedaje i montuje firmy drutex (Iglo Energy classic) z roletami 42 tys.
2. Drew - plast - sprzedaje i montuje firmy Veka (softline 82) z roletami 48 tys.
Obie firmy biorą rolety od tego samego dostawcy.
Zastanawiam się nad nimi bo niby Veka ma lepsze profile niż drutex a serio się na tym nie znam a nie chciał bym przepłacać ale również oszczędzać jeśli coś jest lepsze.

finlandia
03-04-2024, 19:42
Zawsze powtarzam: jak ktoś mówi że sprzedaje okna np. Veka czy Rehau, tzn. że wstydzi się swojego dostawcy, a w najlepszym razie uważa że marka profili znaczy więcej. Jest jeszcze jedna opcja: sprzedaje okna celowo nie podając producenta, bo może te lepsze okażą się za drogie i dla targującego się klienta może ściągnąć "tańsze, ale też veka".
Po prostu nie wiadomo, czy ktoś proponuje Ci okna Veka wykonane dobrze, czy tanio. Poproś o więcej info, np.: dokładniejsze parametry techniczne..

T12345T
03-04-2024, 20:38
Zawsze powtarzam: jak ktoś mówi że sprzedaje okna np. Veka czy Rehau, tzn. że wstydzi się swojego dostawcy, a w najlepszym razie uważa że marka profili znaczy więcej. Jest jeszcze jedna opcja: sprzedaje okna celowo nie podając producenta, bo może te lepsze okażą się za drogie i dla targującego się klienta może ściągnąć "tańsze, ale też veka".

Jak by nie było i jakie nie byłyby motywacje sprzedawcy to nieujawnianie marki producenta okien jest naruszeniem przepisów kodeksu cywilnego:

Art. 546.1. § 1.

Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca jest obowiązany udzielić mu przed zawarciem umowy jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających
w błąd informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania z rzeczy sprzedanej. W szczególności należy podać: rodzaj rzeczy, określenie jej producenta lub importera, znak bezpieczeństwa i znak zgodności wymagane przez odrębne przepisy, informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz, stosownie do rodzaju rzeczy, określenie jego energochłonności, a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach.

finlandia
03-04-2024, 21:22
Jak patrzę co się dzieje na fb i jaki jest tam poziom naganiactwa i naciągactwa na zakup, to mam wątpliwości czy chociaż połowa sprzedaży odbywa się zgodnie z przepisami..
Ps. Wierzę, że nazwa producenta pada w umowie, ale na etapie wycen "bezpieczniej" jest jej nie podawać - bo zawsze można zmienić ;)

T12345T
03-04-2024, 22:58
Jak patrzę co się dzieje na fb i jaki jest tam poziom naganiactwa i naciągactwa na zakup, to mam wątpliwości czy chociaż połowa sprzedaży odbywa się zgodnie z przepisami..
Ps. Wierzę, że nazwa producenta pada w umowie, ale na etapie wycen "bezpieczniej" jest jej nie podawać - bo zawsze można zmienić ;)

Misiowie puszyści stosujący takie praktyki zapominają, że nieprzekazywanie informacji, które konsumentowi przekazać trzeba jest formą stosowania niedozwolonych praktyk rynkowych. Odpowiedzialność za to jest zdecydowanie dłuższa niż jakiekolwiek rękojmie i bardziej kosztowna. Szczęście misiów, że ich klienci wiedzą na ten temat tyle samo co oni, więc równowaga w przyrodzie trwa. Masakra misiów możliwa w przyszłości :-).

willy
04-04-2024, 08:53
Zawsze powtarzam: jak ktoś mówi że sprzedaje okna np. Veka czy Rehau, tzn. że wstydzi się swojego dostawcy, a w najlepszym razie uważa że marka profili znaczy więcej. Jest jeszcze jedna opcja: sprzedaje okna celowo nie podając producenta, bo może te lepsze okażą się za drogie i dla targującego się klienta może ściągnąć "tańsze, ale też veka".
Po prostu nie wiadomo, czy ktoś proponuje Ci okna Veka wykonane dobrze, czy tanio. Poproś o więcej info, np.: dokładniejsze parametry techniczne..

Okna Veki z drew plastu są producenta witraż drugiej firmy z nie mam pojęcia

finlandia
04-04-2024, 10:04
Okna Veki z drew plastu są producenta witraż drugiej firmy z nie mam pojęcia
I to już jest informacja która pozwala coś przypuszczać.
Znana marka, może nie jest to TOP10 uznanych firm w kraju, ale w niejednym rankingu będzie wysoko. Można ich rozważać, ale to nie zwalnia Cię od dopilnowania sprzedawcy by jego dobór był odpowiedni do potrzeb.
Zaczynając od wymiarów - warto dopilnować wielkości / wysokości okien (zwłaszcza tych do podłogi) oraz odpowiednich rozwiązań pod okna/ podwalin.
Odnośnie Drutex: jest lubiany przez swoje salony, a znienawidzony przez konkurencję.

willy
04-04-2024, 11:02
I to już jest informacja która pozwala coś przypuszczać.
Znana marka, może nie jest to TOP10 uznanych firm w kraju, ale w niejednym rankingu będzie wysoko. Można ich rozważać, ale to nie zwalnia Cię od dopilnowania sprzedawcy by jego dobór był odpowiedni do potrzeb.
Zaczynając od wymiarów - warto dopilnować wielkości / wysokości okien (zwłaszcza tych do podłogi) oraz odpowiednich rozwiązań pod okna/ podwalin.
Odnośnie Drutex: jest lubiany przez swoje salony, a znienawidzony przez konkurencję.

Czyli mam zapytać drugiej wykonawcę kto jest producentem w przypadku Drutex? Właśnie nie do końca to kumam czy dostawcą?

finlandia
04-04-2024, 12:37
Czyli mam zapytać drugiej wykonawcę kto jest producentem w przypadku Drutex? Właśnie nie do końca to kumam czy dostawcą?

Drutex jest producentem. Jednym z dwóch największych w Polsce a może i nie tylko. Nie pisałem o nim, bo jak się nie ma nic dobrego do powiedzenia..

willy
04-04-2024, 12:56
Drutex jest producentem. Jednym z dwóch największych w Polsce a może i nie tylko. Nie pisałem o nim, bo jak się nie ma nic dobrego do powiedzenia..

Czyli pomiędzy drutexem a witrażem co byś wybrał

willy
04-04-2024, 13:21
Czyli pomiędzy drutexem a witrażem co byś wybrał
Dobra już nieważne zle odczytałem Twoja wiadomość czyli Drutex dno.

finlandia
04-04-2024, 13:46
Dobra już nieważne zle odczytałem Twoja wiadomość czyli Drutex dno.

Oj nie aż tak. Kiedyś nawet poleciłem znajomemu który budował dom na handel. Tanie okna (na tamte czasy, bo dziś potrafią być sprzedawane drogo), wyreklamowana marka. Ludzie kupujący gotowe domy nie zagłębiają się w szczegóły.
O Drutexie często jest w tematach branżowych. Jak trafisz na trudną reklamację to - jeśli nie pomoże w naprawie sprzedawca - masz niemal pewność odrzucenia.

sqizzy
05-04-2024, 13:51
Cześć, w temacie okien jestem kompletnie zielony. Żeby móc zacząć prosić o oferty, muszę wiedzieć czego chcę.
Jakiego producenta okien wybralibyście w tym momencie ? Dwu czy trzy szybowe ? Poniżej lista okien, które muszę zamówić.

RODZAJ SZEROKOŚĆ [cm] WYSOKOŚĆ [cm]
DRZWI TARASOWE 1szt 350 240
DRZWI BALKONOWE 2szt 160 230
OKNO 3szt 240 150
OKNO 2szt 90 90
OKNO DACHOWE 5szt 78 160
OKNO DACHOWE 4szt 78 140

finlandia
05-04-2024, 20:59
Aktualne wymogi techniczne dla nowych domów / wymian w ramach Czystego Powietrza wymaga okien z Uw nie gorszym niż 0,9. Czyli w praktyce trzyszybowe.

Musisz sobie odpowiedzieć jakie chcesz okno tarasowe - dzielone na pół / trzy - przesuwne, czy na 4 - rozwierne. Lub jakaś inna kombinacja.
Producent? wybierz 2 -3 salony w swojej okolicy. Zobaczysz tam okna, systemy otwierania. Będziesz bliżej i bogatszy o podstawową wiedzę.

T12345T
05-04-2024, 22:07
Cześć, w temacie okien jestem kompletnie zielony. Żeby móc zacząć prosić o oferty, muszę wiedzieć czego chcę.
Jakiego producenta okien wybralibyście w tym momencie ? Dwu czy trzy szybowe ? Poniżej lista okien, które muszę zamówić.

Ja to bym chciał od moich okien żeby były: sztywne, ciepłe, ciche, szczelne na przenikanie powietrza, wodoszczelne, trwałe, energooszczędne, wytrzymałe, bezpieczne w użytkowaniu, odporne na włamanie. Pan by takich nie chciał? Jeśli i Pan takie chce, to wystarczy zapytać kto takie okna ma w ofercie, (okaże się, że wszyscy). Tych co potwierdzą, że mają w ofercie takie okna wystarczy poprosić o udowodnienie posiadania przez ich okna wyżej wymienionych zalet (odpadnie 99% oferentów). Z pozostałych wybierze sobie Pan tego, właściwego. I tyle w temacie. :-).

sqizzy
08-04-2024, 14:12
Dzień Dobry
bardziej zależy mi na opinii praktyków, którzy np. montują okna, jakiego producenta okien brać pod uwagę. Tak wiem, mogę objeździć okoliczne firmy zajmujące się sprzedażą okien, ale z założenia będą polecać to co mają w sprzedaży.

Finlandia, jeśli mówimy o drzwiach tarasowych, to chciałbym HST przesuwne.

finlandia
08-04-2024, 22:01
Dzień Dobry
bardziej zależy mi na opinii praktyków, którzy np. montują okna, jakiego producenta okien brać pod uwagę. Tak wiem, mogę objeździć okoliczne firmy zajmujące się sprzedażą okien, ale z założenia będą polecać to co mają w sprzedaży.

Finlandia, jeśli mówimy o drzwiach tarasowych, to chciałbym HST przesuwne.

Trudno by sprzedawcy polecali coś innego niż sprzedają? Chciałbym wierzyć, że każdy jest przekonany do swojego dostawcy i sam by wybrał te okna dla siebie. Ale ja jestem taki. .. niepoprawnie optymistyczny.

Nie pomogę Ci. Kolega wyżej napisał niemal konkret. Wiedzy nikt za Ciebie nie przyswoi. Inna sprawa że sprzedawcy też mają ją na niskim poziomie i sprawa zamknie się w tym, kto będzie miał lepszą "bajerę".

Dalej podtrzymuję - warto odwiedzić 2-3 salony i pogadać o oknach (a nie o cenie). Zacznij temat od tego, że szukasz najlepszych okien jakie punkt ma w ofercie. Wyceń je. A potem poproś o jakieś tańsze i zapytaj w czym tkwi różnica ..

zeusik6
09-04-2024, 13:35
HST przesuwne kosztują, projektant mi na poczatku wywalil przeszklenie w salonie ponad 4 metry, powiedzialem mu ze chyba zglupial, ile za okno przesuwne zaplace? No to powiedzial kolo 15-20 tys, to popukalem go w czolo, mowie rob 3 metrowy otwor. Poszly okno tarasowe dzielone na trzy , jeden fix i dwa otwierane i jest super, nie kumam co ludzie maja z tym HST jedyna ich zaleta ze mozesz tam kanape pod oknem ustawic i otworzysz okno, ale po co znowu tam stawiac kanapne skoro bedziesz tamtedy chodzil i otwieral to okno?

No ale kto jaki ma portfel. Generalnie wszystkie dzis okna jakie nie wezmiesz spelnia norme, trzyszybowe, kwestia portfela jakie chcesz. Ja wzialem standard bodajze na profilu salamander82, nie chce sklamac ale chyba tak. Zaplacilem za 12 sztuk troche wiecej niz za jedno wielkie HST. Z tego ze mam rekuperacje, wstawilem cztery okna fix jedno w salonie, dwa w garazu i kotlowni, bo po cholere tam je otwierac?

Wstawisz okna, wezmiesz sie za eletkryke , tynki to zapomnisz co tam kupiles i jak wyglada. To samo z dachem, nie ma co sie podniecac.

Idz do salonu, pojdz zobacz i wybierz.

Mateusz_88
16-04-2024, 08:06
Witam wszystkich.
Stoimy przed wyborem okien do nowobudowanego domu. W zasadzie byłem juz w 100% przekonany do wyboru Oknoplastu na profilu PAVA + HS aluminiowy Aluprof 77SI kiedy to na budowie odwiedził mnie przedstawiciel sprzedający okna EUROCOLOR które okazały sie 20% tańsze (profil schuco 82MD).
Starałem sie wyszukać jak najwięcej informacji/opinii o producencie jednak nie ma ich za wiele (jednak większość pozytywna - szczególnie zadowoleni ludzie są z okien na profilu REHAU). Jedna uwaga techniczna jaka mam do okien EUROCOLOR to brak zgrzewu V-perfect. Nie wygląda to zbyt estetycznie jednak nie widziałem jeszcze tego w przydatku okien w kolorze antracyt może nie będzie sie drastycznie rzucać w oczy. Trochę zastanawia mnie skąd az taka różnica w cenie biorąc pod uwage ze EC ma okna na chyba najdroższych profilach PVC firmy schuco. Część to na pewno koszta marketingu oknoplastu jednak wciaz mam pewne wątpliwości czy nie idzie tez za tym jakość okien oraz okleiny.

Mogę was prosić o jakieś opinie o tych dwóch producentach? W przypadku Eurocolor szukam także opinii odnośnie okien a aluminium - także chcielibyśmy wziąć HS w alu plus część okien typu fix.