PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł SmartFire Lazar - wszystkie opinie mile widziane.



Strony : 1 [2] 3

Michał30
16-06-2012, 09:59
Ja kupiłem jeden z pierwszych Smartów , pracuje u mnie dwa lata, oczywiście jak wszystkie początki były trudniejsze - to inteligentne urządzenie i wymaga wzajemności. Nie da się oszukać źle wykonaną instalację i źle wykonany komin. U mnie spalanie jest więcej niż zadowalające w porównaniu z kotłami w podobnej klasie , a nie jest drogi przy zakupie. Zajmuje mało miejsca. Ja gdybym teraz miał kupować drugi kocioł kupiłbym Smarta. To co przeczytałem na tym forum to w większości brak dyscypliny ze strony instalatora i użytkownika. bardzo duże znaczenie ma jakość peletu, ja od początku jadę na Barlinku i z nim problemów nie mam. Próbowałem kilku innych producentów i moi znajomi też, jednak zawsze bywały jakieś mniejsze lub większe problemy. Z peletem jest tak ja z paliwem - na tanim daleko nie zajedziesz. Jeżeli ktoś myśli że kupując inny kocioł ma problemy z głowy to się grubo myli. Coś o tym wiem, do każdego urządzenia trzeba po prostu "dorosnąć". Mi udało się ten tema rozgryść dokładnie. Jeśli w taki lub inny sposób mógłbym komuś pomóc, to bardzo chętnie. Niestety uprzedzam że na forum bywam rzadko.
Pozdrawiam.

Zapomniałeś dopisać na początku że "Witam zadzwonił do mnie instalator,hydraulik,bądź jeszcze ktoś inny z ekipy i poprosił mnie o kilka pozytywnych opinii na temat SmartFire. Dziękujemy wam jednopostowcy.

mebs
16-06-2012, 12:14
Kolega RaV 1978 twierdzi , że czyta to forum :) - owszem potwierdzając regułę czyli to o czym pisałem, czyta od końca :) bo gdyby było inaczej, i gdyby ten leniwiec dał sobie czas będąc zainteresowanym tematem, zacząłby od początku, i wyczytałby, przynajmniej to, że ja zamontowałem regulator ciągu na kominie, że zamontowałem szyber na kominie, że zamontowałem regulator na samym szczycie komina który miał zapobiegać cofką, że zrobiłem wszystko co mi Lazar kazał, aż do momentu, kiedy mi kazali montować wkład kominowy - królikiem doświadczalnym można być kolego, ale do czasu - ja wystarczająco zainwestowałem w wizje Lazara. gdybyś choć trochę przeczytał, wiedziałbyć, i skoro jak piszesz że dwa lata temu kupiłeś widziałbyś, że w DTR tego kotła, nie było żadnych szybrów, ani czopuchów, ani wielu innych rzeczy - ja bym tu poprosił wszystkich urzytkowników którzy się wypowiadają pozytywnie o smarcie, żeby wklejali nam foty z karty gwarancyjnej, założę się, że żaden tego nie zrobi - więc kolego Rav 1978 - skończ durnoty wypisywać, bo 2 lata temu, to ja wiem jak ten kociołek wyglądał, i wiem co w nim było nie tak, nie zapominaj, że Lazar w dużej mierze przez mój wój tutaj wprowadził zmiany w DTRce tego konkretnego kotła, i ja to mogę potwierdzić, bo mam aż 3 wersje tych DTR do jednego mojego kotła - czyż sam ten fakt nie jest śmieszny :), byli biegli, którzy opiniowali wykonanie instalacji, więc mi tu nie pisz o durnowatych użytkownikach, bo ja dzisiaj o smarcie i jego konstrukcji i elektronice z całą pewnością wiem więcej niż wielu instalatorów i serwisantów - moja instalacja wg opini i zgodnie z normami jest wzorowa, pellet też był berlinek, więc tu już mnie nie zagniesz, wiem co pisze, bo ja swoją sprawę zakończyłem dzięki właśnie tej wiedzy i tym opiniąm bardzo pozytywnie !!!

Wójtala
18-06-2012, 13:48
w końcu udało mi się przeczytać temat od deski do deski, ciekawe rzeczy się tu dzieją.

@mebs, nie wiem jaki masz w tym interes, ale widzę że konsekwentnie, od samego początku starasz się przedstawić Smartfire'a w złym świetle. "Jednopostowcy" jak ich nazywasz może i faktycznie są od Lazara, to jednak tylko Twoja teoria. Równie dobrze można pokusić się o stwierdzenie, że Ty jesteś przedstawicielem konkurencji (być może Kostrzewy właśnie). A może jest tak jak wyżej napisal VLD i wszyscy jesteśmy ofiarami jednej wielkiej manipulacji ze strony konkurencji?
Nie zrozum mnie źle, nie zamierzam Cie atakować, chcę po prostu uzmysłowić Tobie i wszystkim innym, że być może trochę pospieszyli się z oceną sytuacji.

Wybacz, ale oszczędzę sobie grzebania i szukania karty gwarancyjnej, zdjęcia z kotłowni i Filemon muszą Ci wystarczyć. ;)
http://i48.tinypic.com/fc1kyd.jpg
http://i46.tinypic.com/2a68m8h.jpg
http://i50.tinypic.com/i5due8.jpg

@mebs, najwyższa pora pogodzić się z tym, że ZADOWOLENI użytkownicy Smartfire'a na prawde istnieją! ;)

Wójtala
19-06-2012, 10:24
@mikel_1, ja w zasadzie nie staram się kogokolwiek do czegokolwiek przekonać, raczej chciałem zwrócić uwagę na niejasność tej sytuacji. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia z kociołkiem.

PS. Filemon nie marudzi za dużo także chyba ma się dobrze. :D

awir
20-06-2012, 10:46
W sumie to mało tych zadowolonych jedno postowców na rzekomą tak dużą sprzedaż... :)
Kostrzewa starał się lepiej o swój badziew.

atika
20-06-2012, 16:51
a mi dzisiaj dla odmiany zaciął się ślimak !!!! Szlag !!!! Mąż będzie zachwycony jak wróci z pracy....

edytuję by od razu dodać - palę naprawdę dobrym pelletem. Jego dobrą jakość potwierdziło 2 serwisantów i "ktoś tam" z lazara. Zresztą kosztuje chyba więcej niż Barlinek... więc na pewno nie zwalam winy na pellet.

Piotrek42
21-06-2012, 09:05
Jakby był ranking za wygląd to pewnie lazar zajaby pierwsze miejsce... a tak, tagi na google pokazują...brak ogrzewania, , duże zużycie peletu, , kłopoty, , smartfire lazar, , złom, , zły serwis

mikel_1
21-06-2012, 10:22
Niestety, zwykle jak coś dobrze wygląda to na tym się kończy :)
Bardziej mnie środek zainteresował, niż wygląd zewn.

mebs
21-06-2012, 16:59
Niestety, zwykle jak coś dobrze wygląda to na tym się kończy :)
Bardziej mnie środek zainteresował, niż wygląd zewn.

Jak widzę po zdjęciach mikel_1 kociołek przeszedł gruntowną przemianę pod każdym względem, ciekaw jestem, jak ma się z tyłu wentylator :). Jest jeden plus w tym całym przeistoczeniu, zrobili dogodne dojście do śluzy, u mnie jej odepchanie, to była walka o przetrwanie :) jakby mi troszke ręka spuchła, to za chiny ludowe bym sam sobie z odepchaniem nie poradził :) - ale rzeczywiście, łatwiej zrobić dojście niż pozbyć się problemu zapychania :D

mikel_1
22-06-2012, 08:58
jak wygląda czyszczenie, trzeba ten cały mechanizm rozbierać?

pawelkokosz
27-06-2012, 05:10
Potwierdzam co mówi mebs...jest dużo lepsze dojście do śluzy i ślimaka niż w moim modelu....w starszych jest po prostu do duszy to rozwiązane...wiem bo mój serwisman bluzgał za każdym razem jak miał tam dojść...a co do zadowolonych użytkowników Smarta wiem, że istnieją bo w mojej okolicy jest nawet dwóch takich, byłem u nich i rozmawiałem.....tak więc cuda istnieją :)

imperatore
04-07-2012, 13:42
Witam, poszukuję kogoś kto ma zamontowane takie urządzenie u siebie.
Proszę o info. Chciałbym zobaczyć urządzenie na terenie woj. Śląśkiego.......... wiadomo kiedy obejrzy się go ,,na żywo" wtedy łatwiej podjąć decyzję.
Na razie mój wymarzony dom ogrzewam kotłem Viessmana, szukam jakiejś alternatywy...... bo koszty ogrzewania za niedługo doprowadzą moją rodzinę do ruiny , eko groszek odpada - blisko kotłowni mam pralnie.... więc pozostaje bio massa :)
Jest wiele firm na rynku produkujących kotły..... ale ja już wybrałem 3 w tych 3 jest Smart Lazar, więc muszę go zobaczyć. Na live!

Michał30
04-07-2012, 18:36
Witam, poszukuję kogoś kto ma zamontowane takie urządzenie u siebie.
Proszę o info. Chciałbym zobaczyć urządzenie na terenie woj. Śląśkiego.......... wiadomo kiedy obejrzy się go ,,na żywo" wtedy łatwiej podjąć decyzję.
Na razie mój wymarzony dom ogrzewam kotłem Viessmana, szukam jakiejś alternatywy...... bo koszty ogrzewania za niedługo doprowadzą moją rodzinę do ruiny , eko groszek odpada - blisko kotłowni mam pralnie.... więc pozostaje bio massa :)
Jest wiele firm na rynku produkujących kotły..... ale ja już wybrałem 3 w tych 3 jest Smart Lazar, więc muszę go zobaczyć. Na live!

Poczytaj sobie lepiej kilka stron wstecz,omijając tzw.jednopostowców to odechce Ci się to coś kupić-no chyba że kolor Ci się podoba.

imperatore
05-07-2012, 14:43
Kolego Michał30 - przeczytałem sobie kilka ostatnich stron dojechałem bodajże do 8 strony,,,,,, dalej nie czytałem bo nie miałem miski aby się yyyyy wyrzygać! Jak czytam kto wypowiada się na tym forum to ręce opadają!!!!!!!!!!!
Zacznijmy od początku: użytkownik: karoka65 - producent kotłów ( http://karoka.eu/oferta ) jaką on ma wiarygodność w tym temacie ??? To tak samo jakby Sony wypowiadało się że Nokia ma do dupy telefony...... wiarygodność -1000% więc jak wiedziałem posty tego użytkownika nawet ich nie czytałem......proste!
Następny użytkownik który w tym temacie wypowiadał się bardzo błyskotliwie: Piotrek42 wczoraj po napisaniu przeze mnie posta. ,,... że chcę zobaczyć urządzenie na własne oczy napisał mi wiadomość prywatną na której nie będę cytował ( bo to nie ładnie) chodziło w każdym bądź razie że poleci mi dobry kocioł i wysłał mi do niego link........ jaka wiarygodność???? -1000% Więc nie będę się sugerował tym kto co piszę po prostu chce zobaczyć urządzenie jak pracuje i wtedy będę decydował....
Nie bronie w każdym bądź razie tego producenta anie tym bardziej samego urządzenia bo go po prostu znam z ulotki.... spodobało mi się natomiast w nim kilka rzeczy jak: śluza, palnik peletowy, sterowanie ( widziałem na targach w Kielcach - bardzo przyjazne użytkownikowi!) hmnnnnn sprawność 92,1% potwierdzona przez Laboratorium z Łodzi hmnnnn w sumie na wygląd też patrzałem..... hehee świetnie będzie się komponował z moim Viessmanem :) :wiggle:

Michał30
05-07-2012, 15:23
Kolego Michał30 - przeczytałem sobie kilka ostatnich stron dojechałem bodajże do 8 strony,,,,,, dalej nie czytałem bo nie miałem miski aby się yyyyy wyrzygać! Jak czytam kto wypowiada się na tym forum to ręce opadają!!!!!!!!!!!
Zacznijmy od początku: użytkownik: karoka65 - producent kotłów ( http://karoka.eu/oferta (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkaroka.eu%2Foferta ) ) jaką on ma wiarygodność w tym temacie ??? To tak samo jakby Sony wypowiadało się że Nokia ma do dupy telefony...... wiarygodność -1000% więc jak wiedziałem posty tego użytkownika nawet ich nie czytałem......proste!
Następny użytkownik który w tym temacie wypowiadał się bardzo błyskotliwie: Piotrek42 wczoraj po napisaniu przeze mnie posta. ,,... że chcę zobaczyć urządzenie na własne oczy napisał mi wiadomość prywatną na której nie będę cytował ( bo to nie ładnie) chodziło w każdym bądź razie że poleci mi dobry kocioł i wysłał mi do niego link........ jaka wiarygodność???? -1000% Więc nie będę się sugerował tym kto co piszę po prostu chce zobaczyć urządzenie jak pracuje i wtedy będę decydował....
Nie bronie w każdym bądź razie tego producenta anie tym bardziej samego urządzenia bo go po prostu znam z ulotki.... spodobało mi się natomiast w nim kilka rzeczy jak: śluza, palnik peletowy, sterowanie ( widziałem na targach w Kielcach - bardzo przyjazne użytkownikowi!) hmnnnnn sprawność 92,1% potwierdzona przez Laboratorium z Łodzi hmnnnn w sumie na wygląd też patrzałem..... hehee świetnie będzie się komponował z moim Viessmanem :) :wiggle:

No gdzie jak gdzie..ale takich jaj jak w tym wątku to z świeczką trzeba szukać! Nie do pomyślenia żeby instalatorzy,sprzedawcy itp.dzwonili do użytkowników i prosili o kilka pozytywnych słów na temat kotła śmiech na sali. A co do Karoka65 możesz na pewno do niego podjechać zobaczyć co i jak itd z tego co ja wiem,i na pewno jak by było coś nie tak to nie będą ci kazać wymieniać wkładu kominowego bo ma za dużą średnice-bądź za małą,i zganiać winę na inne pierdoły. No ale kto wie może u Ciebie sprawował by się dobrze z Wiessmanem :) :wiggle:

imperatore
05-07-2012, 15:42
No gdzie jak gdzie..ale takich jaj jak w tym wątku to z świeczką trzeba szukać! Nie do pomyślenia żeby instalatorzy,sprzedawcy itp.dzwonili do użytkowników i prosili o kilka pozytywnych słów na temat kotła śmiech na sali. A co do Karoka65 możesz na pewno do niego podjechać zobaczyć co i jak itd z tego co ja wiem,i na pewno jak by było coś nie tak to nie będą ci kazać wymieniać wkładu kominowego bo ma za dużą średnice-bądź za małą,i zganiać winę na inne pierdoły. No ale kto wie może u Ciebie sprawował by się dobrze z Wiessmanem :) :wiggle:

Michał chyba się troszkę nie zrozumieliśmy, co mnie obchodzi polityka instalatorów którzy poprosili aby użytkownicy napisali swoją opinię na temat kotła????
Co to ma do rzeczy,,,,,,, piszę o tym, że czytanie postów które piszę gość który jest producentem kotłów jest dla mnie śmieszne....... hehehehe co to ma być??
W tym temacie mieli wypowiadać sie użytkownicy a nie producenci i marketerzy firm! dlatego nie sugeruj się tymi postami........chociaż jest wyjątek, jeżeli użytkownik daje zdjęcie kotłowni to wtedy jestem skłonny trochę jemu zaufać....... a nie gościowi który sam produkuje..... czy nie uważasz , że to bez sens?
Z tego co przeczytałem Lazar wymaga wkładu kominowego...... chyba fi 120 z tego co się nie mylę.... każdy producent ma inaczej..... więc jeżeli wybiorę ten kocioł to już moja sprawa czy założę ten komin czy też nie moja decyzja! proste!

imperatore
05-07-2012, 15:44
Dziwi mnie straszne zainteresowanie tym postem :) w temacie z kostrzewą nie mogę się doprosić żadnych informacji..... a tu jak z bicza strzelił post -odpowiedź.....ciekawe o co chodzi wypowiadają się nawet producenci kotłów którzy ich nawet na oczy nie widzieli :PPP hahaha :P:P

Piotrek42
05-07-2012, 20:43
Następny użytkownik który w tym temacie wypowiadał się bardzo błyskotliwie: Piotrek42 wczoraj po napisaniu przeze mnie posta. ,,... że chcę zobaczyć urządzenie na własne oczy napisał mi wiadomość prywatną na której nie będę cytował ( bo to nie ładnie) chodziło w każdym bądź razie że poleci mi dobry kocioł i wysłał mi do niego link........ jaka wiarygodność???? -1000%

Nie wstydz się kolego zacytuj.... nie mam nic do ukrycia... napisałem co myslałem i dałem CI linka do PORZĄDNEGO kotła na paelety który widziałem na własne oczy w akcji jako że nie sprzedaje kotłów ani ich nie produkuje napisałem kto moze je sprzedawać... mam wkleić to co Ci napisałem???

Piotrek42
05-07-2012, 21:02
Witam, poszukuję kogoś kto ma zamontowane takie urządzenie u siebie.
Proszę o info. Chciałbym zobaczyć urządzenie na terenie woj. Śląśkiego.......... wiadomo kiedy obejrzy się go ,,na żywo" wtedy łatwiej podjąć decyzję.


Pytanie i moja prywatna odpowiedz.... (bardzo nie lubię jak ktoś sobie moimi prywatnymi wiadomosciami gębę wyciera) jak kolego juz poruszyłes priw to proszę do osądu przez czytelników...


Chłopie wez olej teg lazara bo z kotłowni nie wyjdziesz!!! kup sobie lepiej Tilgnera na pelet http://www.tilgner.com.pl/ jak dobrze kojarze to na forum takie kotły sprzedaje Minertu a on mieszka gdzieś na śląsku.

pozdr Piotrek

imperatore
06-07-2012, 10:36
Piotrek nie obrażaj się ale denerwuje mnie taka sytuacja w której nie masz styczności z danym urządzeniem a wypowiadasz się na jego temat jakbyś w tym momencie koło niego stał............ jesteś tak samo wiarygodny jak Ci ,,jednopostwocy" hmnnnnn w sumie oni są bardziej wiarygodni bo przynajmniej pisząc coś o urządzeniu a nie tylko podburzają...... ja potrzebuje informacji, od użytkowania....... nawet nie informacji a możliwości zobaczenia samego urządzenia.....
ten temat ma posty głównie podburzające...... tylko trochę przydatnych info. się tutaj znalazło.

ps. proszę o info na temat produktów które wybrałem a ty na pw. wysyłasz mi link...... do kotła..... na temat którego nie będę się wypowiadał.
Interesuje mnie tylko trzy produkty...... z czego jeden wczoraj widziałem na własne oczy ..... niestety nie było mi dane zobaczyć jak urządzenie pracuje widziałem go na sucho...... ale jakość wykonania też może powiedzieć wiele.

Piotrek42
06-07-2012, 16:00
Nie będe z tobą polemizował... na przyszłość nie szafuj czyimiś PW bo PW jak sama nazwa wskazuje to wiadomosć prywatna!Napisałem co wg MNIE jest najlepsze ( i co widziałem na własne oczy) po prostu pokazałem Ci drogę, a jeżeli nie chciałes skorzystać, mogłeś zignorowac wiadomośc... lecz tak zrobiłes jak zrobiłes (nie interesują mnie Twoje intencje) dla mnie firma która tak postępuje z użytkownikami swoich wyrobów po prostu nie istnieje (przykład mebs) a to co pisza jednopostowscy to żenada i wstyd a nie jakaś reklama.

karoka65
06-07-2012, 19:31
Zacznijmy od początku: użytkownik: karoka65 - producent kotłów ( http://karoka.eu/oferta ) jaką on ma wiarygodność w tym temacie ???
Kolego ja nie jestem producentem. Zobacz od kiedy jestem użytkownikiem forum.
Do niedawna byłem takim samym userem na forum jak TY. Niestety już nic nie można było napisać bo zaraz znalazła się jakaś mądrala która pod byle pretekstem zarzucała reklamę.
Zapłaciłem za reklamę a bardziej dla świętego spokoju.
Poznałem na forum kilku fajnych ludzi a nawet powiem że przyjaciół i nie mam zamiaru z tego rezygnować bo kogoś coś boli.
Przecież każdy może spróbować, Ty też.
Sprzedawcą kotłów i sterowników zostałem właśnie po namowie kilku chłopaków z forum, chcieli mieć kogoś zaufanego kto powie co i jak ale na prawdę.
Byle gówna u siebie nie trzymam i na siłę nic nikomu nie wciskam.
Jeśli dla Ciebie jestem nie wiarygodny to Twoja sprawa.
Życzę Ci tylko żebyś miał takie wsparcie o każdej porze jak mają moi klienci.
Pozdrawiam i życzę mądrej decyzji.

imperatore
08-07-2012, 18:18
karoka65:
użytkowniku czy potrafisz zrozumieć to, że nie pytam się ciebie o inny kocioł niż,,, kostrzewa, Lazar i orlańsk?? poprostu wybrałem tych trzech producentów i za przeproszeniem nie interesuje mnie żaden inny wynalazek,,, czy to pleszewski czy jakikolwiek inny....
więc sorry jeżeli nie masz nic do dodania co do samego urządzenia to porostu nie podburzaj tylko nie odwiedzaj tego wątku!........ interesuj się swoją marką..... tak mi się wydaje...... jak ja widzę w sklepie, że ktoś źle mówi o konkurencji i strasznie zwraca uwagę..... to po prostu idę kupić do konkurencji (nie zawsze).... bo wiem, że musi być coś na rzeczy i sprzedawca musi sie bać konkurencji..... więc bez urazy.....

karoka65
08-07-2012, 18:31
karoka65:
użytkowniku czy potrafisz zrozumieć to, że nie pytam się ciebie o inny kocioł niż,,, kostrzewa, Lazar i orlańsk?? poprostu wybrałem tych trzech producentów i za przeproszeniem nie interesuje mnie żaden inny wynalazek,,, czy to pleszewski czy jakikolwiek inny....
więc sorry jeżeli nie masz nic do dodania co do samego urządzenia to porostu nie podburzaj tylko nie odwiedzaj tego wątku!........ interesuj się swoją marką..... tak mi się wydaje...... jak ja widzę w sklepie, że ktoś źle mówi o konkurencji i strasznie zwraca uwagę..... to po prostu idę kupić do konkurencji (nie zawsze).... bo wiem, że musi być coś na rzeczy i sprzedawca musi sie bać konkurencji..... więc bez urazy.....
Kolego nie sram na inny wyrób przez to że nie mam go w ofercie ale w dzisiejszych czasach takie podejście do serwisu i klienta jest nie do przyjęcia.
A odwiedzam co chcę, kiedy chcę i nic ci do tego.
Życzę dobrego wyboru.

Wójtala
10-07-2012, 13:57
@imperatore, jeżeli nadal zależy Ci na obejrzeniu smartfire'a na Śląsku to myślę, że mogę Ci pomóc. Zostawię Ci na PW telefon kontaktowy i spróbujemy dograć jakiś wygodny termin. ;)

imperatore
10-07-2012, 15:23
Czekam na info na priv...... odrzuciłem orlańskiego....... a kostrzewa nawet do mnie na e-maila nie odpisała.......a rozmawianie z ich przedstawicielem nie przebiegło po mojej myśli..... chyba już mają za dużo zamówień,albo za mało :P (!)
Wójtala jesteś z Żor? hmnnnnn mam trochę km......... jak długo masz urządzenie? w lato podgrzewasz CWU? daj znać.

imperatore
10-07-2012, 15:27
karoka@ i piotrek42, nie wchodzę z wam w polemikę bo nie ma po co...... nic wnosicie do tematu nic innego niż zamęt.....
Karoka wybór będzie mój i na pewno nie będę się sugerował wpisami.......,, do dupy urządzenie" bo gdzieś tak słyszałem.....jak będę miał trochę czasu to wypiszę trochę większy post. Bo w tej kwesti będe akurat walczył na tym forum w tym temacie lub jakimkolwiek innym...

fotohobby
10-07-2012, 17:37
Czekam na info na priv...... odrzuciłem orlańskiego....... .

To napisz jeszcze co nie tak z Orlanskim ?

imperatore
10-07-2012, 21:08
co nie tak??? hmnnn podam dwa główne powody....... byłem u przedstawiciela, który nie chętnie udzielał mi informacji na temat samego produktu.... próbował wcisnąć mi co innego :P następna sprawa mieli tylko ten kocioł na wystawce....... na pytanie czy można zobaczyc ten kocioł u jakiegoś ich klienta usłyszałem że nie w tej chwili więc albo nie zamontowali w ogóle albo bali się opini samego użytkownika :PP haha
i jest jeszcze jeden powód.... moja żona :)

Piotrek42
10-07-2012, 21:32
hmmm firma lazar zmieniła taktyktę??? coś mi sie tak wydaje.....

fotohobby
10-07-2012, 21:33
kolor się jej nie podobał ? :)
Z ciekawości odwiedzę ich dystrybutora w moim mieście.

Wójtala
11-07-2012, 07:57
Czekam na info na priv...... odrzuciłem orlańskiego....... a kostrzewa nawet do mnie na e-maila nie odpisała.......a rozmawianie z ich przedstawicielem nie przebiegło po mojej myśli..... chyba już mają za dużo zamówień,albo za mało :P (!)
Wójtala jesteś z Żor? hmnnnnn mam trochę km......... jak długo masz urządzenie? w lato podgrzewasz CWU? daj znać.

Tak, jestem z Żor. Kocioł użytkuje od 2 lat. Odsyłam do 14 strony tego tematu, masz tam obszerniejszy post dotyczący samego kotła i użytkowania. Kontakt zostawiłem Ci na PW. ;)

imperatore
11-07-2012, 08:10
hmmm firma lazar zmieniła taktyktę??? coś mi sie tak wydaje.....|

haha ubaw po pachy...... proszę kolego się już lepiej nie wypowiadaj to co miałeś już napisać.... napisałeś - czyli NIC, więc wstydu oszczędź.
Nie wnosisz nic do tematu, to nie potrzebnie zajmujesz posty na tym forum <lol>

imperatore
11-07-2012, 15:37
hehe dobry gość z ciebie co mnie obchodzą twoje posty? Skoro w życiu przy kotle Lazara czy kostrzewy nie stałeś...... jesteś zwykłym pozorantem który nic nie wnosi do tematu.
Czytałem że VLD nazwał cie pogromcą marketingu..... chyba lekko przesadził ..... czytałem wszystkie posty w tym wątku i ostatnio przejrzałem sobie tylko twoje ....... nie piszesz nic sensownego gościu......więc to ty chyba jesteś marketingowcem w jakiejś firmie z pleszewa.....:sick:
Nie chce mi się tam nikogo bronić ale jedną rzecz Ci napiszę...... jeden gość napisał na forum, że ma problem z kotłem użytkownik mebs...... z tego co wyczytałem to serwis stawiał się na każde jego wezwanie......... kto jeszcze napisał, że miał problem z serwisem??? Skończ te swoje pupilistyczne wpisy i napisz coś sensownego albo lepsza rada weź ten swój PLESZEWSKI SYF na targ i tam ludziom wciskaj chwytliwe hasła......

imperatore
11-07-2012, 18:49
Śmiać mi się z ciebie chce...... myśl dalej, że próbuje naprawić opinie o lazarze,,,,,,, jak to mówią róbta co chceta :P
Ciekawy jestem skąd ty wiesz jak tak naprawdę było w tej sprawie z mebsem? hmnnnn jasnowidz......
A to jaki ja kocioł wybiorę to zależy ode mnie a nie od twoich gówno dających wpisów....

karoka65
11-07-2012, 23:39
Piotrek daj sobie spokój, już takich mądrali wszystko wiedzących było trochę na forum. Zmieni za jakiś czas nick i będzie szlochał do rękawa co teraz robić.
Pamiętasz ? nie tak dawno był taki co w przerwie między zajęciami chciał rozpracować soft do eCoala nad którym pracowała ekipa inżynierów i programistów prawie przez 3 lata. Też już chłopa nie ma.
Podyskutować z Tobą kolego Imperatorze to ja na razie nie mam o czym, jesteś młodym i zarozumiałym człowiekiem jak sądzę po Twoich wpisach, taki forumowy wiraszka.
Piotrka42 zdarzyło mi się poznać na targach, u producentów sterowań a nawet w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, że takiego autorytetu jak Ty tam nie zaproszono. Może w ten weekend spotkamy się w na spotkaniu w Kutnie w firmie Elektro-System, wiem że Piotrka tam również zaproszono a Ciebie ?
Napisz coś chociaż po dwóch czy trzech sezonach grzewczych to może pogadamy.
Na razie.

pawelkokosz
12-07-2012, 08:10
..... jeden gość napisał na forum, że ma problem z kotłem użytkownik mebs...... z tego co wyczytałem to serwis stawiał się na każde jego wezwanie......... kto jeszcze napisał, że miał problem z serwisem???.....

A tu się z kolegą nie zgodzę...serwis nie przyjeżdżał na każde wezwanie, a nawet jak się zjawiał to przyjeżdżala ekipa ktora nie za bardzo wiedziała o co chodzi....powtarzamm raz jeszcze, Lazar wypuścił produkt, który był kompletnie nie sprawdzony i to ich przerosło....

imperatore
12-07-2012, 09:14
Panie Pawle Pan też chyba nie czyta ze zrozumieniem....... nie wiem jak było w twoim przypadku..... opisałem przypadek mebsa.
Ty jako użytkownik kotła powiedz co u niego słychać.....??

Vld
12-07-2012, 09:24
mocno zastanawiające jest twoje zachowanie kol inperatore
niby chcesz kupić kocioł na pelet, ale tak naprawdę go nie potrzebujesz, bo masz nieduży mowy dom z instalacją gazową.
Do tego twoje posty i ich treść raczej plasują cie nie wśród kupujących, tylko raczej sprzedających.

aldekor
12-07-2012, 12:23
mocno zastanawiające jest twoje zachowanie kol inperatore
niby chcesz kupić kocioł na pelet, ale tak naprawdę go nie potrzebujesz, bo masz nieduży mowy dom z instalacją gazową.
Do tego twoje posty i ich treść raczej plasują cie nie wśród kupujących, tylko raczej sprzedających.

To chyba Imperator Lazar.... a taki ciemny bo czyścił swój kociołek :)

karoka65
12-07-2012, 15:10
mocno zastanawiające jest twoje zachowanie kol inperatore
niby chcesz kupić kocioł na pelet, ale tak naprawdę go nie potrzebujesz, bo masz nieduży mowy dom z instalacją gazową.
Do tego twoje posty i ich treść raczej plasują cie nie wśród kupujących, tylko raczej sprzedających.
I Ty widzę to samo zauważyłeś :)
Chcą się wybielić ponad biel zamiast wziąć się do roboty i zadbać o to żeby ludzie mieli pożytek z tego za co zapłacili nie małe pieniądze.

pawelkokosz
13-07-2012, 08:04
Panie Pawle Pan też chyba nie czyta ze zrozumieniem....... nie wiem jak było w twoim przypadku..... opisałem przypadek mebsa.
Ty jako użytkownik kotła powiedz co u niego słychać.....??

Czytam ze zrozumieniem...Mebs miał od początku jaja z kotłem a serwis nie zawsze miał zamiar przybywać ( a przecież powinien )...u mnie gdyby nie chłopak, ktory to montował to też bym czekał tygodniami na pomoc....a obecnie kocioł pracuje chwilowo bez problemów, we wrześniu będę go czyścił, wtedy powiem więcej....

imperatore
13-07-2012, 08:56
pawekokosz długo czekałeś na urządzenie?

pawelkokosz
13-07-2012, 19:15
Ale co to ma do rzeczy ile czekałem na nie ...mój instalator dał mi znać jak kociołek był u niego na warsztacie, po czym zapłaciłem ( to był bodajże czerwiec 2011 ) a we wrześniu 2011 urządzenie zostało zamontowane. A od połowy listopada do tak gdzieś połowy lutego kocioł wariował a serwis miał to gdzieś ( no nie raz w połowie grudnia się zjawili )....gdyby nie instalator i jego baaaaarrrddzzzzooooo częste wizyty to bym miał cholerny problem z kotłem...

mebs
16-07-2012, 21:04
Czytam czytam :) Lazar chyba odpuścił, ale jakiś ..... zawsze się trafi :)

Vld
16-07-2012, 21:10
Czytam czytam :) Lazar chyba odpuścił, ale jakiś ..... zawsze się trafi :)

możesz napisać na czym stanęło?
on cie uszczęśliwili wkładem, czy ty ich swoim kotłem?

Vld
17-07-2012, 09:51
nie wiem z czego ty tajemnice robisz
ale, jak uważasz

aldekor
17-07-2012, 11:37
mebs jaki masz teraz kociołek ?

imperatore
17-07-2012, 16:36
Kocioł zakupiony, czekam na dostawę.....ale nie podam marki :) dopiero po jakimś okresie użytkowania :)

aldekor
18-07-2012, 06:51
Kocioł zakupiony, czekam na dostawę.....ale nie podam marki :) dopiero po jakimś okresie użytkowania :)

Aż mnie ciekawość zżera czy to Lazar czy też.... Lazar :)

fotohobby
18-07-2012, 07:21
Aż mnie ciekawość zżera czy to Lazar czy też.... Lazar :)

A mnie, kiedy rozlegną sie "ochy" i "achy"
:)

Piotrek42
18-07-2012, 08:08
A mnie, kiedy rozlegną sie "ochy" i "achy"
:)

:lol2::yes:

slawko2009
16-09-2012, 22:13
Witam wszystkich,
Niestety jetem tu nowy i chyba " niestety" jestem posiadaczem SF-a :bash:
Opini na temat kociolka nie mam , poniewaz kupilem go 3 tygodnie temu i stoi jescze na przyczepie,
Narazie mam problem jak wniesc go do piwnicy a dalej zobaczymy.
Moge napisac tylko ,ze zdecydowalem sie na niego poniewaz potrzebowalem Kociol na Pellet do Niemiec a Lazar jest chyba jedynym Polskim kotlem ktory spelnia wszyskie normy europejskie, oczywiscie w tej cenie.
Musze takze zwrocic uwage iz jest on sprzedawany rowniez przez dystrybutorow niemieckich i to nie za male pienadze, Poniewaz SF 470 litrow kosztuje tu ok 5000 Euro i sprzedano ich juz sporo w Niemczech dlatego tez mysle ze nie moze byc tak tragicznie z tym kotlem jak go na tym Forum opisano.
Przynajmniej mam taka nadzieje.
Czytajac te Forum zaczalem zastanawiac sie czy warto sie meczyc i wladac go do Piwnicy, ale niestety Zima juz blisko a ja jeszcze nie mam ogrzewania,
Gdy tylko uruchomie te kupe drogiego zelastwa to od razu podziele sie opinia na tym Forum
Moj komin to Ceramiczny wklad 140 mm, sam sie boje, ale dzwonilem do Lazara i powiedziano mi ze powinno byc OK,
Dobry Kociol na Pellet Austrijackiej produkcji kosztuje ok 9000 Euro a Lazar tylko nieco ponad 3000 tak ze gdzies musi byc roznica,
Pozdrawiam

mikel_1
16-09-2012, 22:47
Jak masz 140 cm kw. (tak tak, CM raczej MM nie wchodzą w grę, mam nadzieję że ci się po prostu ręka omskła przy skrócie :) ) - to nie powinno być problemów. Jak na razie udało mi się zidentyfikować kilka problemów ze smart fire'em (smart to tam jest sterownik plum'a, reszta wygląda na prostą siermiężną polską robotę - ale to nie problem, o ile działa), więc:

zbyt duży ciąg komina - jak masz 140 cmkw powinno być ok, w instrukcji stoi, że max 10Pa (ja mam przykłądowo 13...) a najlepiej to 5 :)
zbyt duży nawiew w kotłowni... powaga - ostatnio serwisant był u mnie (bo się skarżyłem na spalanie wybuchowe) i zasłonił nawiew, co o dziwo pomogło. mam nawiew 200cmkw (około), czyli zgodny z projektem arch. mojego domu oraz wymaganiami opisanymi przez Lazar'a w instrukcji do kotła. Z tego co widzę zostało ok. 100 cmkw. No ale mam też komin 200cmkw (też powiedziano mi że powinno być ok, co jest nieprawdą).

Czy kupowałeś kocioł z montażem, czy bez? bo ja kupiłem z montażem, który nie został przed dystrybutora wykonany i muszę teraz za niego dopłacać. Shit. Jeśli w twoim przypadku - z montażem - to niech montażysta się męczy z przeniesiem kotła do piwnicy. Dla niego to betka - rozbiera kocioł na kawałki, które da się przenieść.

slawko2009
17-09-2012, 19:56
Chodzilo mi o przekroj komina czyli 14 cm . Zanim zdecydowalem sie na Smart Fire-a to moj kominiarz od razu powiedzial ze w kazdym piecu na pellet jest taki sam problem,a wiec nie tylko Smart Fire ma ten problem, Powiedzial mi ze warto sprobowac na tym kominie , jak sie nie uda to wtedy wlozymy wklad,
Kociol niestety kupilem bez montazu bo nikt nie chcial przyjechac do Niemiec zamontowac mi ten kociol.
Jutro zaczynam kopac dziore i bede kol w fundamencie, przy okazji zrobie sobie nowe wejcie i bedzie ok.
Pozdrawiam

mikel_1
17-09-2012, 21:42
przy okazji pytanie do pozostałych właścicieli smart fire'a:
- widziałem, że niektórzy mieli wybuchy przy spalaniu - jaki jest powód tego waszym zdaniem i jak sobie poradziliście z problemem?
- mam wrażenie, że piec mocno "żre" pelety, jak to wyregulować?
- dokupował ktoś czujkę temp. do tego pieca? potrzebna mi jeszcze jedna, a jakoś nie mam ochoty wtopić kasy w coś, co nie będzie z tym piecem działało i jeszcze kosztowało nie wiem ile...

pawelkokosz
23-09-2012, 18:43
Ad.1 Brak zjawiska spalania wybuchowego - a przynajmniej nie zauważyłem
Ad.2 Mocno żre - tzn. wg ciebie ile to jest, u mnie w sezonie letnim szło na potrzeby cwu około 9 worków 15 kg na miesiąc - czteroosobowa rodzina, wszyscy oprócz mnie wielbiciele pełnej wanny :)
Ad.3 Ale jaką czujkę bo nie bardzo rozumiem: czujkę temp. wody w kotle, czy może temp. cwu, czy spalin....
A tak poza tym wszyscy zdrowi....

kss
25-09-2012, 11:02
Czujka temperatury musi być CT4, inna nie będzie wykrywana przez sterownik. Napewno serwisanci mają takie czujki.
Spalanie wybuchowe to jest jedna z bolączek z tym piecem. Podobno przyczyną jest zbyt duży ciąg kominowy co jest spowodowane zbyt duża średnica komina. Chociaż niektórzy na tym forum pisali, że mieli regulator ciągu kominowego i wymagane 10 Pa, a spalanie wybuchowe nadal występowało. Jak jest zbyt duży ciąg to i spalanie będzie większe. W sezonie zimowym też miałem z tym problem, w letnim nie. Zobaczymy jak będzie tej zimy po małych modyfikacjach połączenia pieca z kominem oraz w palniku pieca przez serwisanta.
W sezonie letnim na potrzeby CWU mi zużywa ok 75-80kg pelet (2 osoby dorosłe).
pozdrawiam

mikel_1
25-09-2012, 13:07
Czujka temperatury musi być CT4, inna nie będzie wykrywana przez sterownik. Napewno serwisanci mają takie czujki.
Spalanie wybuchowe to jest jedna z bolączek z tym piecem. Podobno przyczyną jest zbyt duży ciąg kominowy co jest spowodowane zbyt duża średnica komina. Chociaż niektórzy na tym forum pisali, że mieli regulator ciągu kominowego i wymagane 10 Pa, a spalanie wybuchowe nadal występowało. Jak jest zbyt duży ciąg to i spalanie będzie większe. W sezonie zimowym też miałem z tym problem, w letnim nie. Zobaczymy jak będzie tej zimy po małych modyfikacjach połączenia pieca z kominem oraz w palniku pieca przez serwisanta.
W sezonie letnim na potrzeby CWU mi zużywa ok 75-80kg pelet (2 osoby dorosłe).
pozdrawiamCT4 - potwierdzam. Kupienie tego nie stanowiło dużego problemu, koszt czujnika z kablem ok. 40zł.
Spalanie wybuchowe - owszem, mam duży przekrój komina - ok. 200cmkw, więc założyłem regulator ciągu - taki jak pod linkiem (http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,498,regulator-ciagu-rcw-do-wyczystki.html) i jest 10PA (prawie - bo czasem regulator nie daje rady i jest ok. 13Pa)- ale nie pomogło. Różnica była taka, że tym razem wybuch był przez wyczystkę, w której był regulator. Przyjechał serwisant, pogrzebał w ustawieniach i... stwierdził że moje 215cm2 nawiewu w kotłowni to za dużo :) przytkał do ok. 100cmkw i... pomogło! zgroza :)
O jakich modyfikacjach połączenia pieca z kominem i w palniku pieca piszesz?

pawelkokosz
28-09-2012, 05:24
A mam małe pytanie: czy ktoś z was "szczęśliwych" użytkowników Lazara ma połączony Smart Fire z zestawem solarnym? Jeśli tak proszę o opinie?

marcus NT
28-09-2012, 09:42
Dawno mnie tu nie było ale sezon się zaczyna.....
pawelkokosz, ja mam taki zamontowany taki zestaw (firmy Schuco). Składa się z 4 paneli ale nie pamiętam teraz jaka jest ich powierzchnia. Ogólnie jestem zadowolony. Piec pracował w trybie "lato" i (oczywiście w zależności od pogody) właściwie tylko do ogrzania siebie będąc cały czas w trybie postoju, aż do samoistnego wychłodzenia.
Tak od siebie jeszcze dodam, że podczas serwisu rocznego, w ramach gwarancji, został wymieniony wentylator dmuchawy. Trochę głośniej chodzi ale jeśli chodzi o pracę pieca to jest już inna bajka. Oczywiście w pozytywnym sensie. Ustało dudnienie (podobno od zbyt dużej średnicy komina). Aktualnie nie mam żadnych zastrzeżeń co do pracy tego pieca (mam nadzieję, że nic nie zapeszę tym wpisem). Z innych udogodnień, które sobie sprawiłem to zamontowałem (w końcu) dodatkowy zbiornik na paliwo 1200 kg (bo piec kupiłem z możliwością pneumatycznego zasysania z dodatkowego zbiornika).

mikel_1
28-09-2012, 11:56
Z innych udogodnień, które sobie sprawiłem to zamontowałem (w końcu) dodatkowy zbiornik na paliwo 1200 kg (bo piec kupiłem z możliwością pneumatycznego zasysania z dodatkowego zbiornika).Też zamierzam coś takiego sobie sprawić - jaki i gdzie kupiłeś?
Dla pozostałych - jak ktoś nie zauważył, to kontroler ecoMAX 500 wersja L, który mamy chyba wszyscy w piecu, ma funkcję dodatkowego podajnika.
Ciekaw jestem, jak wygląda w praniu sterowanie dodatkowym? Widziałem jakiś harmonogram podawania, ale czy nie ma problemów typu paliwo się skończyło, a dodatkowy podajnik nic nie podał, bo jeszcze nie doszedł do czasu określonego w harmonogramie? Albo - paliwa w zbiorniku własnym kotła jeszcze sporo, ale uruchomienie dodatkowego podajnika zgodnie z harmogrnoamem właśnie nastąpiło i mamy przesypany zbiornik własny kotła.
zdarza się tak?

kss
28-09-2012, 15:03
. Przyjechał serwisant, pogrzebał w ustawieniach i... stwierdził że moje 215cm2 nawiewu w kotłowni to za dużo :) przytkał do ok. 100cmkw i... pomogło! zgroza :)
O jakich modyfikacjach połączenia pieca z kominem i w palniku pieca piszesz?
No właśnie jak przytkał nawiew to zmniejszył ciąg. Wentylacja grawitacyjna wogóle nie będzie działać jak nie będzie możliwości nawiewu.
Serwisant na palniku zamontował metalową opaskę.
Chcę zrobić połączenie pieca z kominem rurą o mniejszym przekroju i właśnie założyć RCK.

marcus NT
28-09-2012, 21:09
Też zamierzam coś takiego sobie sprawić - jaki i gdzie kupiłeś?
Dla pozostałych - jak ktoś nie zauważył, to kontroler ecoMAX 500 wersja L, który mamy chyba wszyscy w piecu, ma funkcję dodatkowego podajnika.
Ciekaw jestem, jak wygląda w praniu sterowanie dodatkowym? Widziałem jakiś harmonogram podawania, ale czy nie ma problemów typu paliwo się skończyło, a dodatkowy podajnik nic nie podał, bo jeszcze nie doszedł do czasu określonego w harmonogramie? Albo - paliwa w zbiorniku własnym kotła jeszcze sporo, ale uruchomienie dodatkowego podajnika zgodnie z harmogrnoamem właśnie nastąpiło i mamy przesypany zbiornik własny kotła.
zdarza się tak?

Ja zamówiłem kocioł już razem z systemem pneumatycznego transportu peletu Vacum (planowałem to już od początku). Jeśli chodzi o sposób podawania, to masz możliwość zaprogramowania 3 podań w ciągu doby w ustalonych przez siebie godzinach. O określonej porze załącza się Vacum i ładuje pojemnik pieca do pełna. A właściwie prawie do pełna bo ogranicza to konstrukcja samego systemu załadunkowego. Polega to na tym, że nad pojemnikiem pieca jest zamontowane urządzenie, które posiada dwa wejścia do podłączenia węży z powietrzem - jeden zasysający a drugi odprowadzający powietrze. Węże te mam podłączone do dużego zbiornika z peletem w jego dolnej części (obok siebie). W momencie gdy jeden zasysa powietrze z peletem to drugi wdmuchuje samo powietrze do dużego zbiornika. Po zassaniu peletu do urządzenia nad pojemnikiem pieca, zwalnia się taka mała klapa (pod ciężarem peletu) i pelet spada do zbiornika pieca. Klapa podnosi się ponownie i cykl się powtarza. Gdy zapełni się ten pojemnik do odpowiednio wysokiego poziomu to nadmiar peletu blokuje blokuje możliwość podniesienia się klapy na swoje miejsce i zostaje przerwany cykl napełniania pojemnika pieca aż do następnego zaprogramowanego. Tak więc jak widzisz nie ma możliwości przesypania pojemnika. Ja mam najmniejszy pojemnik z dostępnych i nie zdarzyło mi się aby brakło w nim peletu.U mnie działa to bez zarzutu.

mikel_1
29-09-2012, 04:34
No właśnie jak przytkał nawiew to zmniejszył ciąg. Wentylacja grawitacyjna wogóle nie będzie działać jak nie będzie możliwości nawiewu.
Serwisant na palniku zamontował metalową opaskę.
Chcę zrobić połączenie pieca z kominem rurą o mniejszym przekroju i właśnie założyć RCK.Wiesz co, moim zdaniem regulator założony na dole średnio spełnia swoją funkcję. Albo w instrukcji kotła ściemniają, bo temp. spalin u mnie jest ok. 140st.C, bodajże też serwisant twierdził, że 130 "to absolutny max". Ale widać, że ciąg jest spory i chyba przekracza zadane 10Pa. Zastanawiam się, żeby regulator zamontować na wylocie komina, powinien być bardziej skuteczny (to wtedy właściwie przytłumiacz, a nie regulator będzie :) ). W wolnej chwili wrzucę link.

Ja zamówiłem kocioł już razem z systemem pneumatycznego transportu peletu Vacum (planowałem to już od początku)Ciekawe rozwiązanie, muszę przyznać. Pamiętasz, ile musiałeś dopłacić?

marcus NT
29-09-2012, 09:40
mikel_1
Nie pamiętam ile to kosztowało. Oczywiście mam na myśli to dodatkowe urządzenie nad pojemnikiem pieca bo duży zbiornik musiałem sobie sam zrobić. Ale jest to fajna sprawa bo możesz gdzieś wyjechać (np. ferie zimowe) i zostawić piec. Ponieważ w ubiegłą zimę jeszcze nie mieszkałem w domu więc w tym sezonie grzewczym sprawdzę na jak długo wystarczy mi pełny zbiornik. A przy okazji jeszcze raz sprawdzę czy nic się nie będzie "zacinało" w działaniu pieca.
A tak przy okazji, coraz mniej narzekań na Smarta, czyżby akcja wymiany wentylatorów poprawiła sytuację? A może jeszcze jest za ciepło?

mikel_1
01-10-2012, 09:59
Lazar zrobił podobnie jak mBank - największym krzykaczom zrobił dobrze i teraz ogólny przekaz jest dużo lepszy :) moim zdaniem, zgodny ze stanem faktycznym - mercedes toto nie jest, psuje się, ale nie jest tak, że się nie da naprawić, chociaż naprawa przez przytkanie nawiewu trochę dziwnie wygląda, ale skoro działa, nie da się przyczepić.

Zbiornik - dokładnie dlatego chcę zrobić duży zbiornik - żeby to samemu zasypać raz na miesiąc/tydzień zależnie od pory roku i zapomnieć. Na razie muszę dać żonie do zasypania kilka razy, żeby lepiej uzasadnić koszt :)
Czy możesz ew. sprzedawcę podać (jak pamiętasz) bo na hasło "vacum" w google'u wyskakuje sporo "vacuum" i produktu z ceną nie da się nijak znaleźć....

marcus NT
01-10-2012, 10:54
mikel_1,
masz tu linka do strony Lazara
https://www.google.pl/search?q=lazar+smartfire+vacuum&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
Znajdziesz tam w wyposażeniu dodatkowym system Vacum, cena 3690 brutto. Kurde, teraz wydaje mi się to trochę drogo. Muszę sprawdzić ile ja zapłaciłem bo płaciłem za piec łącznie z tym zestawem
Odnośnie jakości, to podzielam twoje zdanie, mercedes to nie jest. Ale czytałem ostatnio na formu trochę opinii o Granpalu. Po tej lekturze wolę mój kocioł z całym jego "dobrodziejstwem". I dziękuję Bogu, że nie muszę czyścić płomieniówek jak to robią granpalowcy. Tu Lazar jest o niebo lepszy.

kss
01-10-2012, 18:05
Wiesz co, moim zdaniem regulator założony na dole średnio spełnia swoją funkcję. Albo w instrukcji kotła ściemniają, bo temp. spalin u mnie jest ok. 140st.C, bodajże też serwisant twierdził, że 130 "to absolutny max".
Zgadza się. Dużo dała wymiana wentylatora. Teraz kocioł pracuje dużo lepiej. U mnie temp. max jaką zauważyłem to 121 st.C

mikel_1
02-10-2012, 08:47
masz tu linka do strony Lazara
https://www.google.pl/search?q=lazar+smartfire+vacuum&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fs earch%3Fq%3Dlazar%2Bsmartfire%2Bvacuum%26ie%3Dutf-8%26oe%3Dutf-8%26aq%3Dt%26rls%3Dorg.mozilla%3Apl%3Aofficial%26c lient%3Dfirefox-a)
Znajdziesz tam w wyposażeniu dodatkowym system Vacum, cena 3690 brutto. Kurde, teraz wydaje mi się to trochę drogo. Muszę sprawdzić ile ja zapłaciłem bo płaciłem za piec łącznie z tym zestawem
Odnośnie jakości, to podzielam twoje zdanie, mercedes to nie jest. Ale czytałem ostatnio na formu trochę opinii o Granpalu. Po tej lekturze wolę mój kocioł z całym jego "dobrodziejstwem". I dziękuję Bogu, że nie muszę czyścić płomieniówek jak to robią granpalowcy. Tu Lazar jest o niebo lepszy.Ja czytałem o greniu i żałowałem, że go nie kupiłem na tyle, że liczyłem po cichu że się chłopaki z Lazara jeszcze ze 2 dni spóźnią z dostawą i wyślę im list gratulacyjny z rezygnacją z zakupu. I wtedy przyszedł kocioł kurierem :)
3,7k brutto to faktycznie trochę sporawo. Niemal 1/4 ceny kotła. Ale dystrybutorzy mają zniżki, więc może i tobie dali jakąś zniżkę od ceny katalogowej. Spróbuję znaleźć jeszcze gdzie indziej jakąś cenę tego.
Zgadza się. Dużo dała wymiana wentylatora. Teraz kocioł pracuje dużo lepiej. U mnie temp. max jaką zauważyłem to 121 st.CTo może też się zgłoszę do nich po nowy. Pewnie powiedzą, że wymieniali tylko w określonej wersji kotła i moja jest spoza tej grupy, po czym za rok mi również wymienią :)

marcus NT
02-10-2012, 20:17
No i wykrakałem z tym "zacinaniem się" pieca. Kupiłem pellet "no name" po 600 zł bo znajomy (który ma też piec smartfire 21) mówił, że jemu się dobrze palił. W sumie pali się nieźle ale jest dużo dłuższy niż powinien być. Znalazłem nawet okaz 10 cm, a dobra norma mówi 5xśrednica czyli w moim przypadku powinno być 3 cm. I mam teraz problem z podawaniem vacum bo mi się te duże kawałki czasami zawieszają.

mikel_1
02-10-2012, 20:50
Bo to skamieniała gąsienica była a nie pelet :) Może rozdrabniacz na wejściu do vacuma?
Podasz namiar na sprzedawcę? Bo u mnie najlepsza cena to 680zł+dowóz.

marcus NT
05-10-2012, 08:50
mikel_1,
Niestety nie mam namiaru na sprzedawcę bo pelet (900 kg)odkupiłem okazyjnie od innego znajomego, który palił w przerobionym z ekogroszku piecu i miał spieki. Pelet kupił w ubiegły roku, tak, że nawet nie wiem jaka była jego oryginalna cena.
A propos zawieszania się peletu, to na chwilę obecną mam spokój. Prawdopodobnie za głęboko włożyłem rurkę zasysającą do zbiornika i to było powodem.

pawelkokosz
05-10-2012, 14:44
Mówicie, że max temp. spalin to 130 stopni? U mnie potrafi dojść nawet do 151 stopni ale to wtedy gdy kocioł idzie na maxa....

stanisław.k
05-10-2012, 18:49
Mówicie, że max temp. spalin to 130 stopni? U mnie potrafi dojść nawet do 151 stopni ale to wtedy gdy kocioł idzie na maxa....

To gdzie sprawność jak wygrzewamy podwórko ? Przy takie temp. to chyba nie przekracza 85%.
Na jaką sprawność kociołek ma certyfikat?

imperatore
08-10-2012, 08:44
To gdzie sprawność jak wygrzewamy podwórko ? Przy takie temp. to chyba nie przekracza 85%.
Na jaką sprawność kociołek ma certyfikat?

kocioł ma sprawność coś koło 92 % Certyfikat jest z Łodzi.
U mnie temp. max 133 st. .

slawko2009
21-10-2012, 11:17
Witam
Pisalem ,ze sie odezwe i jestem.
Wczoraj uruchomilem mojego SmartFire-a, Troszke pozno wprawdzie ale lepiej pozno niz wcale :D
Kociolek dziala , jak narazie to palilem 2 razy po pare godzin i problem jest taki ze nie potrafi sie dogrzac do temp 68 stopni, max to 60, ale jeszcze nie mam termostatow na grzejnikach i instalacja idzie na Full Power, Temperatura spalin to 92 Stopnie,
Dzisiaj go zaladuje do pelna i uruchomie, bedziemy widziec na ile starczy mi pelletu w zasobniku (470l ),
Wentylator juz po paru godzinach troszke glosniej chodzi, Powiedziano mi ze najlepiej jest miec jeden zapasowy , tak ze napewno kupie.
Nie mam dudnienia, pali sie dosyc cicho i spokojnie, denerwuje mnie to ze strasznie dlugo trwa proces rozpalania,
Temat opaski jest taki, ze jest ona na wyposazeniu palnika, dodatkowo trzeba kupic zestaw Pompowy z zaworem TV 55, koszt 1300 zl, bez tago nie uruchomia ani nie podbija gwarancji,
Jak zaizoluje cala instalacje to wzuce Fotki
Pozrawiam wszystkich

mikel_1
21-10-2012, 17:08
Znaczy się, o zestawie termostatycznym myślałeś chyba? takim np. (http://www.hkslazar.pl/produkty,zestaw-termostatyczny,51,80.html)? Zgadza się? Temperatura - musisz sprawdzić, jakie masz ustawienia na kotle. U mnie np. temp. zadana bufora 70st. C, więc kocioł pracuje do 75st.C (jest w ustawieniach serw. przewyższenie 5st. ustawione). Bez bufora pewnie jakoś inaczej się ustawia :)

slawko2009
22-10-2012, 14:28
Mam zrobione trzy obiegi grzewcze, Jeden na CWU poprzez pompe,i oczywiscie czujnik ktory ja wlacza, Drugi obieg na Podlogowka ok 50m2, uruchaminy zaworem mieszajacym z Silownikiem, I trzeci obieg na Pietro (sypialnie) 5 Grzejnikow ktory puscilem wolno bez zaworu mieszajacego (i to chyba blad) bo woda sie mocno wychladza, ale jak juz pisalem , zalozylem zawory termostatyczne na grzejnikach i ustawilem na 21 stopni i chyba jest ok, Piec wlacza sie ok co godzine na 15 min, osiaga 73 Stopnie i sie wylacza,
Niestety w ustawieniach serwisowych nie moge nic zmienic, kaze podac haslo a ja nie mam Hasla.;)
Teraz musze zglosic sprawe do kominiaza , zeby przyszedl odebrac mi moja instalacje.

Czy ktos z was drodzy Forumowicze zmienil wentylator na jakis bardziej wydajny??

slawko2009
22-10-2012, 14:30
PS. Tak o ten zestaw mi chodzilo

mikel_1
22-10-2012, 17:50
kosztował mnie 650zł +vat 8%. coś za dużo ci każą płacić. kup gdzie indziej albo poproś hydraulika o zmontowanie, będziesz miał 1/3 kosztów jak dobrze pójdzie :)
hasło - sprawdź 9999 czasem działa :) ale zapisuj ustawienia, które zmieniasz i 2x sprawdź czy kotła nie rozwalisz - lepiej nie zmieniać niektórych ustawień :)
wentylator nie tyle może bardziej wydajny potrzebny, co trwalszy - u mnie już zaczął ostatnio mieć objawy przedagonalne... poczekam jeszcze chwilkę i pewnie przed zimą będę się musiał znów zgłosić do Lazara...

marcus NT
22-10-2012, 20:33
wentylator nie tyle może bardziej wydajny potrzebny, co trwalszy - u mnie już zaczął ostatnio mieć objawy przedagonalne... poczekam jeszcze chwilkę i pewnie przed zimą będę się musiał znów zgłosić do Lazara...[/QUOTE]
mikel_1 jak się objawia u ciebie "stan przedagonalny"? U mnie wymieniono na nowy wentylator w ramach (chyba) jakiejś akcji wymiany wentylatorów. Z tego co wiem jest trochę mocniejszy ale również głośniejszy. Czy w twoim piecu pracuje już ten nowy typ?

kss
23-10-2012, 16:25
U mnie pracuje nowy wentylator. Wymiana była pod koniec września i serwisant mówił, że to akcja wymiany wentylatorów (oczywiście jak ktoś miał stary typ). Piec pracuje bardziej "kulturalnie". Napewno lepiej "przepompowuje" spaliny.
"stan przedagonalny" starego objawiał się tym, że miałeś wrażenie, że za niedługo się zatrze.

pawelkokosz
25-10-2012, 04:44
Mój stary wentylator zwiesił się w lutym podczas 20 stopniowych mrozów, po czym został zamontowany drugi innego typu, głośniejszy i to zauważalnie. Ale za to ten nowy pracuje bez problemów już od lutego.

slawko2009
25-10-2012, 20:57
Kurcze, ja juz zamowilem rezerwowy wentylator, koszt 270 zl, bo jak by mi umarl w zimie to do mnie niestety serwis nie dojedzie.
Piecyk grzeje piata dobe i narazie spalanie ok 15kg na dobe,
Napiszcie prosze ile pala wasze piecyki przy 10 stopniach na plusie , o ile musicie grzac.

slawko2009
25-10-2012, 20:59
w sesie o ile musicie grzac w waszych domkach przy takiej temperaturze,

pawelkokosz
26-10-2012, 04:46
Kurcze, ja juz zamowilem rezerwowy wentylator, koszt 270 zl, bo jak by mi umarl w zimie to do mnie niestety serwis nie dojedzie.
Piecyk grzeje piata dobe i narazie spalanie ok 15kg na dobe,
Napiszcie prosze ile pala wasze piecyki przy 10 stopniach na plusie , o ile musicie grzac.

A już normalnie mieszkasz i użytkujesz dom? Bo u mnie obecnie idzie około 12-15 kg na dobę, 4 osoby, 22-23 stopnie w domu ( dla mnie za gorąco ).

kss
26-10-2012, 15:03
12-15 kg na dobę, 190m2, w domu temp 21-22 st.C

pawelkokosz
29-10-2012, 04:42
No to pali nam podobnie....dzwonił do mnie ostatnio nowy serwisant Lazara z zachodniopom. województwa umówić się na przegląd coroczny, podobno jest całkiem kumaty, jak mnie odwiedzi to coś zapodam w temacie Smartfire....

atika
29-10-2012, 08:04
No to pali nam podobnie....dzwonił do mnie ostatnio nowy serwisant Lazara z zachodniopom. województwa umówić się na przegląd coroczny, podobno jest całkiem kumaty, jak mnie odwiedzi to coś zapodam w temacie Smartfire....

Paweł a Ty spać nie możesz ??

My przepalamy/palimy od miesiąca - mamy 2 miesięczne dziecko i 2 maluchów nieco starszych, ale w domu musi być w miarę ciepło. Mamy ok.23 stopni.
Po wymianie dmuchawy wszystko , odpukać, działa dobrze.
My jesteśmy po rocznym przeglądzie. Był przegląd, dokładne czyszczenie wszystkich możliwych miejsc w piecu ;)

Paweł jak coś się dowiesz daj znać.
Kurcze - nasz piec pali więcej... jakieś 20-22kg na dobę. Też ogrzewamy 190m2 bardzo dobrze zaizolowanego domu.

pawelkokosz
29-10-2012, 12:05
Paweł a Ty spać nie możesz ??

My przepalamy/palimy od miesiąca - mamy 2 miesięczne dziecko i 2 maluchów nieco starszych, ale w domu musi być w miarę ciepło. Mamy ok.23 stopni.
Po wymianie dmuchawy wszystko , odpukać, działa dobrze.
My jesteśmy po rocznym przeglądzie. Był przegląd, dokładne czyszczenie wszystkich możliwych miejsc w piecu ;)

Paweł jak coś się dowiesz daj znać.
Kurcze - nasz piec pali więcej... jakieś 20-22kg na dobę. Też ogrzewamy 190m2 bardzo dobrze zaizolowanego domu.

Spać mogę..po prostu 5 godzina rano to prawie środek dnia :)
Kocioł ostatnio w sobotę sam czyściłem we wszystkich miejscach i trochę się tego zebrało....
U mnie jest około 215 m2 i idzie tak jak napisałem wcześniej, z tym że u mnie maksymalnie to 22 stopnie...
Gratuluję maleństwa....niech da rodzicom "popalić"...

atika
29-10-2012, 16:45
Paweł dzięki.

Ale palić to my wolimy w piecu ;) Na szczęście mała to prawdziwy anioł ;)

A może to wina pelletu - Ty palisz jakimś "miejscowym" czy barlinkiem, lavą ??

pawelkokosz
30-10-2012, 05:12
Tylko i wyłącznie Barlinek....do innego w moim mieście nie ma dostępu..ale nie narzekam, popiołu jest tyle co nic, w domu ciepło. Ale myślę powoli coby potestować coś innego. Niedaleko mnie jest firma co sprzedaje swój pellet w cenie około 600 PLN za tonę w workach 25 kg. Z drugiej strony kupię nie wiadomo co i będzie lipa.

kss
30-10-2012, 13:01
Atika - Gratulacje maleństwa. Mój akurat w niedzielę konczył roczek. 12-15kg to piec spalał jak na dworze było ok. 10st.C. Teraz jak leży śnieg, w dzień jest 2-3 st.C a w nocy jest na minusie, to spalanie jest 20-25kg na dobę.

pawelkokosz - polecam spróbować inny pelet. Ale na próbę weź kilka worków bo faktycznie można trafić na różny syf. Ja w tym roku (poleciła mi znajoma) kupiłem pelet za 450zł/t!!! i to z dostawą i o dziwo jest b.dobry (z drzew iglastych, i mieszanka iglaste/liściaste). Rozpala się i pali b.dobrze, nie ma spieków, popiołu jest odrobinke więcej niż z barlinka (od maja do teraz tylko raz wysypywałem popiół). Znajomy, który przerobił piec olejowy i wstawił szwedzki palnik Viking, który jest b.czuły na jakość peletu, też nim pali. Tak więc można trafić na dobry pelet w dobrej cenie ale najpierw trzeba wypróbować. Wcześniej próbowałem od pięciu różnych dostawców/producentów i okazywał się syf.

atika
30-10-2012, 20:00
kss - dzięki.
A skąd Ty masz pellet (z jakiego miejsca w Polsce) za 450zł. ?? Taniocha...

My wcześniej paliliśmy Olimpem - ale masakra drogi jest - 930zł. za tonę.
Kupiliśmy w międzyczasie jakiś miejscowy za 800 był taki sobie.
Teraz mamy taki "no name" miejscowy za 690 i nie jest zły - choć popiołu wiecej niż po Olimpie.

Ale za 450 to nigdzie nie widziałam.... :(

pawelkokosz
31-10-2012, 05:47
Wczoraj wieczorem był u mnie serwisant, pozmieniał nastawy na kotle a ściśle nastawy dotyczące mocy nadmuchu wentylatora ....i jest sporo ciszej niż było ( do tego stopnia, że jak rano wstałem to poszedłem zobaczyć czy kocioł pracuje bo w nocy nie słyszałem żeby działał wentylator :))), zwiększył dawkę peletu podczas rozpalania, przez co skrócił się czas rozpalania....i jest mniejsze spalanie, o ile tego jeszcze dokładnie nie powiem ale za kilka dni podam resztę informacji. Wyczyścił porządnie płomienice, bo tam od początku nie zaglądałem.
Pogadałem z facetem na temat awaryjności SF Lazara i tylko potwierdził, że produkt był nie dograny w wielu elementach ale obecnie jest już ok i na około 100 kotłów, które on serwisował tylko jeden jest jeszcze nie "dopieszczony".
Co do rodzaju pelletu - 450 PLN za tonę? Takiej ceny to nawet za najgorszy syf w Szczecinie i okolicach nie dostaniesz...

kss
31-10-2012, 14:16
zwiększył dawkę peletu podczas rozpalania, przez co skrócił się czas rozpalania....i jest mniejsze spalanie, o ile tego jeszcze dokładnie nie powiem ale za kilka dni podam resztę informacji.
A to ciekawe, bo u mnie serwisant zmniejszył dawkę peletu podczas rozpalania. Miał swoje drzwiczki z szybą i patrzył aby pelet czegoś tam nie przykrywał. Jaki masz ustawiony czas podawania podczas rozpalania?
Niestety nie wiem skąd jest ten pelet. Wiem tylko, że gdzieś w trójkącie Zielona Góra-Poznań-Pleszew. Też jest no name i na workach nie ma nazwy. A przywozi go gościu (z mojego miasta), który jeździ jako kierowca na transporcie i jak ma wracać na pusto to przywozi pelet. Nie chce powiedzieć skąd. Ale skoro jest dobry i w tej cenie to zrobiłem zapas na 2,5 sezonu. jeść nie woła...

atika
31-10-2012, 16:50
kss - A wypytaj Go czy nie chce jeszcze jednego klienta ;)
Ja jestem z okolic Poznania więc łapię się na Twój trójkąt.

Kss - a jak możesz napisz jeśli nie tu to na priva z jakiego miasta jesteś - bo może ten kierowca będzie miał do nas blisko, albo "po drodze".

Za 450 zł. to z chęcią bym przyjęła pellet na cały sezon.

seaman
15-11-2012, 21:27
Witam

Prosze o pomoc w ustawieniu termostatu ecoster200.
Moj problem polega na tym ze kociol pracuje bez przerwy choc w domu temperatura wynosi 23 stopnie. Temperatura zadana ma wartosc 20 stopni.
Uklad podlogowka i CO grzejnikowe. Ecoster przypisany byl jako termostat do podlogowki. Nic sie nie dzialo. Dziasiaj przypisalem termostat ecoster rowniez do CO.
Nic nie pomaga. Robilem juz kilka kombinacji wedlug instrukcji i nic. Grzejnikow dotknac nie mozna w chalupie laznia, kociol pracuje z temperatura zadana 77 stopnie. Woda obiegowa ma temp 65, jeden mieszacz 30 stopni a drugi 65. Co zrobic zeby piec sie wylaczal kiedy temp przekroczy zadana na ecosterze 200?
Macie jakies pomysly?
Dzieki

kss
15-11-2012, 21:32
seaman
dzwon do Lazara do serwisu Muszą Ci pomóc

seaman
15-11-2012, 21:43
seaman
dzwon do Lazara do serwisu Muszą Ci pomóc

Siema
Dzwonilem i jakos nie moglem znalezc wspolnego jezyka,moze jutro sprobuje...szkoda mi peletu bo sie wypala bez sensu

kss
16-11-2012, 12:25
seaman
Masz jeszcze gwarancję? Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone (zgodnie z instrukcją!) a termostat nie steruje piecem tak jak powinien to zgłoś awarię i tyle. Przyjedzie serwisant i zobaczy.
U mnie też sterownik, tyle że pieca, w pewnych szczególnych warunkach źle współpracował z buforem. Też marudzili żebym coś tam sobie inaczej przełączał a jak nie chcę to mogę sobie kupić(!) nowy (nowszy model) sterownik. Ale jak im odpisałem (kopia pisma do zarządu, nie tylko do serwisu), że wszystko jest tak jak w instrukcji i albo naprawiają albo skorzystam z rękojmi nie wykluczając odstąpienia od umowy, a wtedy to nie tylko zwrot kasy za piec ale i za transport, montaż i demontaż, to szybko przyjechali i sterownik wymienili.

mebs
18-11-2012, 17:36
Czyli coś tam poprawili :)

seaman
18-11-2012, 21:19
seaman
Masz jeszcze gwarancję? Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone (zgodnie z instrukcją!) a termostat nie steruje piecem tak jak powinien to zgłoś awarię i tyle. Przyjedzie serwisant i zobaczy.
U mnie też sterownik, tyle że pieca, w pewnych szczególnych warunkach źle współpracował z buforem. Też marudzili żebym coś tam sobie inaczej przełączał a jak nie chcę to mogę sobie kupić(!) nowy (nowszy model) sterownik. Ale jak im odpisałem (kopia pisma do zarządu, nie tylko do serwisu), że wszystko jest tak jak w instrukcji i albo naprawiają albo skorzystam z rękojmi nie wykluczając odstąpienia od umowy, a wtedy to nie tylko zwrot kasy za piec ale i za transport, montaż i demontaż, to szybko przyjechali i sterownik wymienili.


Witam
Ja nie mam problemu z kotłem, bardziej szukam odpowiedzi jak ustawić prawidłowo krzywe grzewcze tak żeby zużywać mniej peletu.
W tym momencie wyłączyłem fuzzy logic, przeszedłem w tryb standardowy i piec pracuje okolo 5 minut w trybie 30% potem przełącza sie w tryb 50%.
Temperatura zadana na ecosterze to 20 stopni a zmierzona 22.8.Pytanie czemu sie nie odstawia.
Wspomne ze krzywe grzewcze na mieszaczu podlogowki to 30 stopni na grzejnikach 40 stopni.
Temperatura zadana na kotle 68.
W domu jest cieplej niż zadano a mimo to kocioł dalej pracuje, nie ma priorytetu na CWU
Dzięki jeśli macie jakieś pomysły

marcus NT
20-11-2012, 11:51
Witam
Ja nie mam problemu z kotłem, bardziej szukam odpowiedzi jak ustawić prawidłowo krzywe grzewcze tak żeby zużywać mniej peletu.
W tym momencie wyłączyłem fuzzy logic, przeszedłem w tryb standardowy i piec pracuje okolo 5 minut w trybie 30% potem przełącza sie w tryb 50%.
Temperatura zadana na ecosterze to 20 stopni a zmierzona 22.8.Pytanie czemu sie nie odstawia.
Wspomne ze krzywe grzewcze na mieszaczu podlogowki to 30 stopni na grzejnikach 40 stopni.
Temperatura zadana na kotle 68.
W domu jest cieplej niż zadano a mimo to kocioł dalej pracuje, nie ma priorytetu na CWU
Dzięki jeśli macie jakieś pomysły

Ja mam ten sam problem i doraźnie rozwiązałem go przez obniżenie najniższej temperatury do 27C na mieszaczu podłogówki. Ale to nie tak powinno działać.

kss
20-11-2012, 21:11
seaman Marcus NT
to jest was dwóch, więc to może nie jest pojedynczy przypadek, tylko ogólniejszy problem.
Ja też nie miałem problemów z kotłem, tylko był błąd w oprogramowaniu sterownika, w konsekwencji czego źle sterował pracą kotła. Też na początku kombinowałem ustawieniami ale żadne zmiany nic nie dawały. I nic by nie dały skoro programiści nie przewidzieli/zapomnieli pewnego przypadku warunków pracy, które mogą wystąpić.
Mój problem też można było doraźnie obejść i kombinacjami go rozwiązać "ale to nie tak powinno działać".
Może u was też jest podobnie, że błąd w sterowniku powoduje, że źle steruje pracą kotła i w konsekwencji kocioł nie przechodzi w stan np. nadzoru. A może to powinno inaczej działać. Ja bym napisał maila do Lazara. Bo na zdrowy rozsądek, skoro w domu jest znacznie cieplej niż temp. ustawiona to kocioł powinien albo obniżyć tryb pracy albo jeżeli już nie może to przejść w stan nadzoru.

kss
20-11-2012, 21:41
Czyli coś tam poprawili :)

No dużo poprawili. Może to Twoja zasługa. Ale do ideału jeszcze brakuje.
Serwisant, który przyjechał (wcześniej był na przeglądzie rocznym), dziwił się, że się dogadałem z p.TL w spr. wymiany sterownika. W szczegóły tego dogadania się już go nie wprowadzałem.
Swoją drogą ciekawe czy w Lazarze czytają inne fora nt. kotów peletowych, gdzie można znaleźć posty, że ludzie zastanawiali się nad smartfirem, ale jak poczytali to forum, to już zastanawiają się nad innymi piecami.

Ty mebs nadal palisz peletem czy zmieniłeś paliwo?

marcus NT
21-11-2012, 13:08
seaman Marcus NT
to jest was dwóch, więc to może nie jest pojedynczy przypadek, tylko ogólniejszy problem.
Ja też nie miałem problemów z kotłem, tylko był błąd w oprogramowaniu sterownika, w konsekwencji czego źle sterował pracą kotła. Też na początku kombinowałem ustawieniami ale żadne zmiany nic nie dawały. I nic by nie dały skoro programiści nie przewidzieli/zapomnieli pewnego przypadku warunków pracy, które mogą wystąpić.
Mój problem też można było doraźnie obejść i kombinacjami go rozwiązać "ale to nie tak powinno działać".
Może u was też jest podobnie, że błąd w sterowniku powoduje, że źle steruje pracą kotła i w konsekwencji kocioł nie przechodzi w stan np. nadzoru. A może to powinno inaczej działać. Ja bym napisał maila do Lazara. Bo na zdrowy rozsądek, skoro w domu jest znacznie cieplej niż temp. ustawiona to kocioł powinien albo obniżyć tryb pracy albo jeżeli już nie może to przejść w stan nadzoru.

To raczej nie jest błąd sterownika kotła bo ja mam ustawiony na tryb Fuzzy Logic i kocioł nie wchodzi w tryb nadzoru lecz utrzymuje jego stałą temperaturę. Ja myślę, że problem tkwi we wspóldziałaniu sterownika kotła z termostatem pokojowym. To on powinien zmniejszać temperaturę na mieszaczu gdy temperatura, którą wskazuje jest za wysoka. Na pewno nie powinien wprowadzać kotła w stan nadzoru ponieważ to nic nie da. Ja mam Eco Ster ustawiony w tym pomieszczeniu (salon) gdzie jest podłogówka. Na poddaszu mam sypialnie i tam jest inny obieg (kaloryfery), który powinien być niezależny. Trzeba to jeszcze przemyśleć i skontaktować się z serwisantem.

seaman
22-11-2012, 12:14
To raczej nie jest błąd sterownika kotła bo ja mam ustawiony na tryb Fuzzy Logic i kocioł nie wchodzi w tryb nadzoru lecz utrzymuje jego stałą temperaturę. Ja myślę, że problem tkwi we wspóldziałaniu sterownika kotła z termostatem pokojowym. To on powinien zmniejszać temperaturę na mieszaczu gdy temperatura, którą wskazuje jest za wysoka. Na pewno nie powinien wprowadzać kotła w stan nadzoru ponieważ to nic nie da. Ja mam Eco Ster ustawiony w tym pomieszczeniu (salon) gdzie jest podłogówka. Na poddaszu mam sypialnie i tam jest inny obieg (kaloryfery), który powinien być niezależny. Trzeba to jeszcze przemyśleć i skontaktować się z serwisantem.

Witam
Ustawilem piec przechodzi w tryb nadzór. Mój nowy problem polega na tym ze w trybie nadzoru po około 15 minutach sterowników zalacza wentylator mimo to już nie ma ognia. Włącza sie grzalka i po pierwszej próbie podpalenia wszystko dziala. Nie wiem jak ustawić żeby ta grzalka sie nie włączyła bo pewnie szybko sie przepali

marcus NT
22-11-2012, 13:19
Witam
Ustawilem piec przechodzi w tryb nadzór. Mój nowy problem polega na tym ze w trybie nadzoru po około 15 minutach sterowników zalacza wentylator mimo to już nie ma ognia. Włącza sie grzalka i po pierwszej próbie podpalenia wszystko dziala. Nie wiem jak ustawić żeby ta grzalka sie nie włączyła bo pewnie szybko sie przepali

Mam to samo gdy piec pracuje w trybie Standard. Próbowałem zmieniać ustawienia nadzoru w trybie serwisowym ale bez skutku. Nie ma możliwości zmiany czasu podawania w trybie nadzór. Jest tylko możliwość zmiany przerw przy przedmuchu. Zadzwoniłem do Lazara i przedstawiciel potwierdził mi, że nie ma możliwości zmiany czasu podawania w trybie nadzór. Podobno jest to ustawione fabrycznie i nie można tego zmieniać aby uniknąć zasypania palnika w przypadku nieprawidłowego ustawienia. Podał mi ustawienia zmiany czasu przedmuchu ale jeszcze tego nie sprawdziłem. Tak czy siak wydaje mi się, że w trybie nadzór nie ma podawania nawet minimalnej ilości peletu dla podtrzymania minimalnego palenia. Ja teraz przełączyłem na Fuzzy Logic i nie wchodzi mi w nadzór. Czy ktoś jeszcze ma taki sam problem?

mebs
22-11-2012, 15:59
No dużo poprawili. Może to Twoja zasługa. Ale do ideału jeszcze brakuje.
Serwisant, który przyjechał (wcześniej był na przeglądzie rocznym), dziwił się, że się dogadałem z p.TL w spr. wymiany sterownika. W szczegóły tego dogadania się już go nie wprowadzałem.
Swoją drogą ciekawe czy w Lazarze czytają inne fora nt. kotów peletowych, gdzie można znaleźć posty, że ludzie zastanawiali się nad smartfirem, ale jak poczytali to forum, to już zastanawiają się nad innymi piecami.

Ty mebs nadal palisz peletem czy zmieniłeś paliwo?

KSS człowieku, ja bez peletu żyć nie mogę :) ...

Apropos zasług - może coś w tym jest, że jakaś moja zasługa w temacie była, ale nie byłem w tej "walce" osamotniony, dlatego szacun dla wszystkich, którzy temat potraktowali poważnie, każdy z nas, ma tu swój własny wkład, i o to przecież chodzi, taki sens tego stworzenia, forum służy do dyskusji, ma pomagać, informować, ostrzegać ,,, co niektórych reklamować :)

Lazar rzeczywiście wiele stracił, ale tylko na swoje życzenie, a wystarczyło potraktować sprawę poważnie, i zamiast tępić takiego mebsa, wziąść do siebie uwagi użytkownika zagłębionego w temat "do bólu" i zapewne dzisiaj byli by na lepszej pozycji, dobre i to, że coś zmieniają, szkoda tylko, że odbywa się to kosztem biednych użytkowników :(

Kiedy miałem smarta, więcej czasu spędzałem w kotłowni, niż w domu :) to zabawne, ale i żałosne, dzisiaj praktycznie nie wiem, że mam piec w domu, pewnie gdyby nie trzeba było uzupełniać czasami zasobnika, całkiem bym o nim zapomniał, oczywiście nie przechwalając, żeby się nie odmieniło :) ale nie da się ukryć, że idzie zrobić nieskomplikowane urządzenie, mniej zawodne i awaryjne zarazem, zima wpradzie przed nami, po sezonie będę mógł się podzielić spostrzeżeniami, zapewne jeszcze drobna kosmetyka związana z ustawieniami przede mną, ale na chwilę obecną jest ok! No i pewnie nie na tym forum przyjdzie mi o tym pisać, bo jakoś się złożyło, że to już nie mój problem :)

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że każdy z producentów ma coś "za kołnierzem" i tego nie unikniemy, ideałów nie ma, ale czasami dla dobra sprawy warto uchylić czoła, i wspólnie zbudwać dobre ... Przecież nikt inny jak użytkownik docelowy, jest najleszym informatorem dla samego producenta, takie fora są potrzebne, ludzie muszą pisać, bo bez tego nigdy nie będzie lepiej, trzeba tępić oszustów i prostować cwaniaków, w XXI wieku konsumet, musi być ważny !!!

Wbrew pozorom i niektórym "użytkownikom" mi ta cała sytuacja nie była wcale na rękę, bo nie na tym mi zależało, ale skoro producent mnie olał !!! ...

Jak to mówią "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" :)

pozdrowionka i powodzenia

seaman
23-11-2012, 06:14
Mam to samo gdy piec pracuje w trybie Standard. Próbowałem zmieniać ustawienia nadzoru w trybie serwisowym ale bez skutku. Nie ma możliwości zmiany czasu podawania w trybie nadzór. Jest tylko możliwość zmiany przerw przy przedmuchu. Zadzwoniłem do Lazara i przedstawiciel potwierdził mi, że nie ma możliwości zmiany czasu podawania w trybie nadzór. Podobno jest to ustawione fabrycznie i nie można tego zmieniać aby uniknąć zasypania palnika w przypadku nieprawidłowego ustawienia. Podał mi ustawienia zmiany czasu przedmuchu ale jeszcze tego nie sprawdziłem. Tak czy siak wydaje mi się, że w trybie nadzór nie ma podawania nawet minimalnej ilości peletu dla podtrzymania minimalnego palenia. Ja teraz przełączyłem na Fuzzy Logic i nie wchodzi mi w nadzór. Czy ktoś jeszcze ma taki sam problem?

No wlasnie, tez to zauwazylem ze nie mozna zmienic tego parametru. A powiedz na ile mozna zmienic czas nadmuchu? Czy chodzi o ten parametr
Ustawienia fabryczne:Ustawienie kotla:Nadzor:Czas nadmuch(pozycja czwarta)? Jesli tak to powiedz prosze na ile mozna zmienic ten czas nadmuchu
Mam nadzieje ze ta grzalka sie nie przepali bo na zdrowy rozsadek jak bedzie tak zalaczac sie z 10 razy na dobe x sezon grzewczy to w koncu moze sie przepalic.
Kociol pracuje prawie caly czas w trybie 30%. Widze bardzo duza roznice w spalaniu peletu

seaman
23-11-2012, 06:34
No to pali nam podobnie....dzwonił do mnie ostatnio nowy serwisant Lazara z zachodniopom. województwa umówić się na przegląd coroczny, podobno jest całkiem kumaty, jak mnie odwiedzi to coś zapodam w temacie Smartfire....

Cze
Jesli mozesz podaj kontakt do niego.
Pozdr

marcus NT
23-11-2012, 10:11
No wlasnie, tez to zauwazylem ze nie mozna zmienic tego parametru. A powiedz na ile mozna zmienic czas nadmuchu? Czy chodzi o ten parametr
Ustawienia fabryczne:Ustawienie kotla:Nadzor:Czas nadmuch(pozycja czwarta)? Jesli tak to powiedz prosze na ile mozna zmienic ten czas nadmuchu
Mam nadzieje ze ta grzalka sie nie przepali bo na zdrowy rozsadek jak bedzie tak zalaczac sie z 10 razy na dobe x sezon grzewczy to w koncu moze sie przepalic.
Kociol pracuje prawie caly czas w trybie 30%. Widze bardzo duza roznice w spalaniu peletu

seaman, podano mi następujące dane do nadzoru:
1. Przedmuch 3 s.
2. Przerwa 5 min.

Tak jak ci pisałem z powodu braku czasu jeszcze tych ustawień nie testowałem. Być może będą OK pod warunkiem, że pelet będzie podawany choćby w minimalnej ilości. Cały czas jednak wydaje mi się, że pelet nie jest podawany.
A co do trybu pracy, dlaczego nie ustawisz go w tryb Fuzzy Logic? W trybie standard najniższa moc pieca to 30% nominalnej a w FL jest to nawet 10%. Ponieważ piec wchodzi w tryb nadzór to wynika z tego, że te 30% to jest za dużo na aktualną pogodę. U mnie tryb FL bardzo fajnie funkcjonuje. Mam ustawianą temp. pieca na 70C i taką ją utrzymuje. Poza tym w FL piec może przekroczyć temp. zadaną o 5C zanim wejdzie w tryb nadzór, co jest ważne w przypadku nagłego zmniejszenia zapotrzebowania na energię (np. obniżenie nocne). W standardzie jak dojdzie do zadanej to od razu przechodzi w nadzór. Dla twojej inormacji w FL przy 10% podawanie peletu to ok. 10s, a przerwa ok. 56s.

kss
25-11-2012, 13:08
Marcus NT
A może masz ustawioną za wysoką temperaturę pieca jak na obecną pogodę? Nawet jak piec pracuje na 10% to to jest 2,1 kW. Może za dużo.

seaman
25-11-2012, 13:48
Marcus NT
A może masz ustawioną za wysoką temperaturę pieca jak na obecną pogodę? Nawet jak piec pracuje na 10% to to jest 2,1 kW. Może za dużo.

Ja akurat mam nastawiona na 68 stopni, przed chwila zmienilem parametry na te co podal kolega marcus.
W trybie standardowym bierze mi 25 kg, teraz zmienilem na fuzzy logic, zobaczymy jak bedzie.
Acha, dodam ze w trybie standardowym temperatura zadana 19.5 i otrzymana 19.6. Czyli wychodzi ze teraz termostat pracuje tak jak chcialem. Problem tylko polegal na tym ze w czasie nadzoru paliwo nie jest podawane i piec rozpala sie za kazdym razem od poczatku i pewnie tu idzie wiecej peletu???

seaman
25-11-2012, 14:23
Ja akurat mam nastawiona na 68 stopni, przed chwila zmienilem parametry na te co podal kolega marcus.
W trybie standardowym bierze mi 25 kg, teraz zmienilem na fuzzy logic, zobaczymy jak bedzie.
Acha, dodam ze w trybie standardowym temperatura zadana 19.5 i otrzymana 19.6. Czyli wychodzi ze teraz termostat pracuje tak jak chcialem. Problem tylko polegal na tym ze w czasie nadzoru paliwo nie jest podawane i piec rozpala sie za kazdym razem od poczatku i pewnie tu idzie wiecej peletu???

W fuzzy logic przeszedl w tryb nadzoru, potem rozpalanie i niestety znow wlaczyla sie grzalka.
Musi byc jakis sposob ustawienia podawania paliwa w trybie nadzor. Niestety u mnie nie daje zmienic wartosci 0 na jakas inna...to chyba trzeba przeprogramowac. Wedlug instrukcji zaprogramowane to zastalo z mysla zeby nie przegrzac kotla

kss
25-11-2012, 19:14
Pisząc że może marcus NT ma ustawioną za wysoka temperaturę pieca, miałem na mysli że to może być przyczyną przegrzewania pomieszczeń u niego. Mimo, że ecoster steruje mieszaczem to jednak temperatura powrotu jest na tyle wysoka, że w pomieszczeniach ma wyższą temperaturę niż zadana. Zdaje się, że mieszacza nie można zamknąć całkowicie.

kss
25-11-2012, 19:49
Jeżeli chodzi o prace w nadzorze to nie wiem czy u mnie też jest to samo, ponieważ mam bufor i piec jak załaduje bufor to przechodzi w dłuższy postój.
Natomiast mam inny problem a właściwie nie problem tylko pytanie.
Jak wyłączyć termostat kotła?? Teraz ja temperatura na piecu (w czasie postoju) spadnie poniżej 59st.C piec się rozpala i podgrzewa do temperatury zadanej. Nawet jak bufor jest jeszcze załadowany i temperatura bufora nie spadła do temperatury rozpoczęcia ładowania. W "Informacji" jest Termostat kotła ON. Może to można wyłączyć tak aby piec nie podgrzewał tylko sam siebie. W starszym sterowniku kocioł nie rozpalał się dopóki temperatura na buforze nie spadła do temp. rozpoczęcia ładowania, nawet jak temperatura na kotle spadła np. do kilkunastu stopni.

marcus NT
25-11-2012, 20:40
W fuzzy logic przeszedl w tryb nadzoru, potem rozpalanie i niestety znow wlaczyla sie grzalka.
Musi byc jakis sposob ustawienia podawania paliwa w trybie nadzor. Niestety u mnie nie daje zmienic wartosci 0 na jakas inna...to chyba trzeba przeprogramowac. Wedlug instrukcji zaprogramowane to zastalo z mysla zeby nie przegrzac kotla

W fuzzu logic teoretycznie nie powinien przejść w tryb nadzór. U mnie nie przechodzi w tryb nadzór. Spróbuj zmienić w trybie serwisowym na niższą temperaturę detekcję paliwa z 90C na 80C. Powinno pomóc. Ja sprawdzałem dzisiaj tryb standard i tak jak pisałem wcześniej nie ma podawania paliwa w nadzorze (ustawienie nadzór czas podawania 0) bez możliwości zmiany tego parametru. Wynika z tego, że jest to problem sterownika pieca. Za każdą próbą nastąpiło wygaszenie pieca i ponowne jego rozpalenie co nie powinno mieć miejsca. W trybie nadzoru powinno być podawane paliwo w minimalnej ilości. Wydaje mi się, że to błąd sterownika.

marcus NT
25-11-2012, 20:55
Jeżeli chodzi o prace w nadzorze to nie wiem czy u mnie też jest to samo, ponieważ mam bufor i piec jak załaduje bufor to przechodzi w dłuższy postój.
Natomiast mam inny problem a właściwie nie problem tylko pytanie.
Jak wyłączyć termostat kotła?? Teraz ja temperatura na piecu (w czasie postoju) spadnie poniżej 59st.C piec się rozpala i podgrzewa do temperatury zadanej. Nawet jak bufor jest jeszcze załadowany i temperatura bufora nie spadła do temperatury rozpoczęcia ładowania. W "Informacji" jest Termostat kotła ON. Może to można wyłączyć tak aby piec nie podgrzewał tylko sam siebie. W starszym sterowniku kocioł nie rozpalał się dopóki temperatura na buforze nie spadła do temp. rozpoczęcia ładowania, nawet jak temperatura na kotle spadła np. do kilkunastu stopni.

Chyba nie ma mozliwości zmiany. Piec ma zadane, że temperatura powrotu nie może być niższa niż zadana.

marcus NT
25-11-2012, 20:58
Ja akurat mam nastawiona na 68 stopni, przed chwila zmienilem parametry na te co podal kolega marcus.
W trybie standardowym bierze mi 25 kg, teraz zmienilem na fuzzy logic, zobaczymy jak bedzie.
Acha, dodam ze w trybie standardowym temperatura zadana 19.5 i otrzymana 19.6. Czyli wychodzi ze teraz termostat pracuje tak jak chcialem. Problem tylko polegal na tym ze w czasie nadzoru paliwo nie jest podawane i piec rozpala sie za kazdym razem od poczatku i pewnie tu idzie wiecej peletu???
Pamiętajcie, że trybie FL piec powinien być "czysty", czyli reasumując powinno sie go czyścić minimum raz na 2 tygodnie.

aldekor
26-11-2012, 06:34
KSS człowieku, ja bez peletu żyć nie mogę :) ...

Apropos zasług - może coś w tym jest, że jakaś moja zasługa w temacie była, ale nie byłem w tej "walce" osamotniony, dlatego szacun dla wszystkich, którzy temat potraktowali poważnie, każdy z nas, ma tu swój własny wkład, i o to przecież chodzi, taki sens tego stworzenia, forum służy do dyskusji, ma pomagać, informować, ostrzegać ,,, co niektórych reklamować :)

Lazar rzeczywiście wiele stracił, ale tylko na swoje życzenie, a wystarczyło potraktować sprawę poważnie, i zamiast tępić takiego mebsa, wziąść do siebie uwagi użytkownika zagłębionego w temat "do bólu" i zapewne dzisiaj byli by na lepszej pozycji, dobre i to, że coś zmieniają, szkoda tylko, że odbywa się to kosztem biednych użytkowników :(

Kiedy miałem smarta, więcej czasu spędzałem w kotłowni, niż w domu :) to zabawne, ale i żałosne, dzisiaj praktycznie nie wiem, że mam piec w domu, pewnie gdyby nie trzeba było uzupełniać czasami zasobnika, całkiem bym o nim zapomniał, oczywiście nie przechwalając, żeby się nie odmieniło :) ale nie da się ukryć, że idzie zrobić nieskomplikowane urządzenie, mniej zawodne i awaryjne zarazem, zima wpradzie przed nami, po sezonie będę mógł się podzielić spostrzeżeniami, zapewne jeszcze drobna kosmetyka związana z ustawieniami przede mną, ale na chwilę obecną jest ok! No i pewnie nie na tym forum przyjdzie mi o tym pisać, bo jakoś się złożyło, że to już nie mój problem :)

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że każdy z producentów ma coś "za kołnierzem" i tego nie unikniemy, ideałów nie ma, ale czasami dla dobra sprawy warto uchylić czoła, i wspólnie zbudwać dobre ... Przecież nikt inny jak użytkownik docelowy, jest najleszym informatorem dla samego producenta, takie fora są potrzebne, ludzie muszą pisać, bo bez tego nigdy nie będzie lepiej, trzeba tępić oszustów i prostować cwaniaków, w XXI wieku konsumet, musi być ważny !!!

Wbrew pozorom i niektórym "użytkownikom" mi ta cała sytuacja nie była wcale na rękę, bo nie na tym mi zależało, ale skoro producent mnie olał !!! ...

Jak to mówią "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" :)

pozdrowionka i powodzenia

mebs pochwal się jaki masz kociołek nie będzie dla potomnych :)

seaman
26-11-2012, 07:22
Zasadnicze pytanie to ile peletu powinien spalac na dobe. Powiedzmy tylko na ogrzewanie,nie wliczajac wody uzytkowej.
Wiem doskonale,ze kwestia jest dobre ustawienie sterownika pod konkretny uklad i zapotrzebowanie na cieplo.
Nie za bardzo chce mi sie wierzyc ,ze metraz domu ma az takie znaczenie. Moze przy rozruchu kotla tak,zgadzam sie.
Czy sterowanie pogodowe powinno byc ustawione na podlogowke i CO - grzejniki?, czy tylko na podlogowke - w ukladzie w ktorym ecoster200 jest przypisany?

seaman
26-11-2012, 09:43
Zasadnicze pytanie to ile peletu powinien spalac na dobe. Powiedzmy tylko na ogrzewanie,nie wliczajac wody uzytkowej.
Wiem doskonale,ze kwestia jest dobre ustawienie sterownika pod konkretny uklad i zapotrzebowanie na cieplo.
Nie za bardzo chce mi sie wierzyc ,ze metraz domu ma az takie znaczenie. Moze przy rozruchu kotla tak,zgadzam sie.
Czy sterowanie pogodowe powinno byc ustawione na podlogowke i CO - grzejniki?, czy tylko na podlogowke - w ukladzie w ktorym ecoster200 jest przypisany?

Po dobie grzania na fuzzy logic paliwa idzie wiecej niz w trybie standardowym

seaman
26-11-2012, 10:34
Po dobie grzania na fuzzy logic paliwa idzie wiecej niz w trybie standardowym

Pytanie: czy piec macie tez w nastawie sterowania pogodowego...czy tylko mieszaczcze?

marcus NT
26-11-2012, 11:04
Po dobie grzania na fuzzy logic paliwa idzie wiecej niz w trybie standardowym

A o ile więcej? Rozumiem, że warunki pogodowe były takie same?

marcus NT
26-11-2012, 11:04
Pytanie: czy piec macie tez w nastawie sterowania pogodowego...czy tylko mieszaczcze?

Ja mam tylko mieszacze na pogodówkę.

seaman
26-11-2012, 16:07
A o ile więcej? Rozumiem, że warunki pogodowe były takie same?

Siema
Warunki pogodowe takie same.Wiecej o pol worka poszlo przy fuzzy logic. Po 2 tygodniach zajrzalem do pieca. Troszke popiolu na dnie i moze ze 3 sztuki nie do konca spalonego peletu.W wyzszej czesci w normie - popiol ktory nie zlecial do popielnika, wyczyszczone...piec odpalil za pierwszym razem, wrocilem do trybu standardowego.
Musze obnizyc spalanie tego peletu. W domu temperatura ok...mam wrazenie ze polowa peletu pali sie bez sensu,pompa cyrkulacyjna chodzi prawie caly czas, Temperatury na powrocie w mieszaczach taka sama jak zadana. Czy te 25 kg to tak ma byc?

marcus NT
26-11-2012, 19:15
Siema
Warunki pogodowe takie same.Wiecej o pol worka poszlo przy fuzzy logic. Po 2 tygodniach zajrzalem do pieca. Troszke popiolu na dnie i moze ze 3 sztuki nie do konca spalonego peletu.W wyzszej czesci w normie - popiol ktory nie zlecial do popielnika, wyczyszczone...piec odpalil za pierwszym razem, wrocilem do trybu standardowego.
Musze obnizyc spalanie tego peletu. W domu temperatura ok...mam wrazenie ze polowa peletu pali sie bez sensu,pompa cyrkulacyjna chodzi prawie caly czas, Temperatury na powrocie w mieszaczach taka sama jak zadana. Czy te 25 kg to tak ma byc?

Według instrukcji w FL miało być oszczędniej..... A jeśli chodzi o temperaturę na mieszaczach to u mnie termometry na instalacji hydraulicznej nie są zbyt dokładne i na powrocie miałem o 1C temperaturę wyższą niż na wejściu, perpetuum mobile - cholera. Zamieniłem je miejscami i pokazują różnicę 5C he, he. Sprawdź u siebie.

kss
26-11-2012, 22:02
seaman
powinno być chyba trochę mniej niż 25kg na obecną pogodę. U mnie teraz spala ok. 18kg na dobę, za listopad średnio wyjdzie 18-19kg (190m2 ogrzewane, temp. w domu 21st.C w nocy 20,5). A gdyby jeszcze piec nie podgrzewał sam siebie byłoby jakieś 4kg na dobe mniej.
Jaka macie temp. spalin przy pracy na max? Ja mam komin fi200 i był zbyt duży ciag, a temp. spalin osiagała 185st.C. Pod zapalarka znajduje się wystająca rura, którą chyba jest zaciągane powietrze. Jak był serwisant to taśmą zakleił/przytkał ponad połowe średnicy wlotu. Teraz temp. spalin osiąga 133 st.C a spalanie peletu jest mniejsze.

seaman
27-11-2012, 07:41
seaman
powinno być chyba trochę mniej niż 25kg na obecną pogodę. U mnie teraz spala ok. 18kg na dobę, za listopad średnio wyjdzie 18-19kg (190m2 ogrzewane, temp. w domu 21st.C w nocy 20,5). A gdyby jeszcze piec nie podgrzewał sam siebie byłoby jakieś 4kg na dobe mniej.
Jaka macie temp. spalin przy pracy na max? Ja mam komin fi200 i był zbyt duży ciag, a temp. spalin osiagała 185st.C. Pod zapalarka znajduje się wystająca rura, którą chyba jest zaciągane powietrze. Jak był serwisant to taśmą zakleił/przytkał ponad połowe średnicy wlotu. Teraz temp. spalin osiąga 133 st.C a spalanie peletu jest mniejsze.

Temp spalin na max jeszcze nie wiem, ale przy zadanej na kotle 68 - temp.spalin 115-128, srednica komina 130.

marcus NT
27-11-2012, 08:57
seaman
powinno być chyba trochę mniej niż 25kg na obecną pogodę. U mnie teraz spala ok. 18kg na dobę, za listopad średnio wyjdzie 18-19kg (190m2 ogrzewane, temp. w domu 21st.C w nocy 20,5). A gdyby jeszcze piec nie podgrzewał sam siebie byłoby jakieś 4kg na dobe mniej.
Jaka macie temp. spalin przy pracy na max? Ja mam komin fi200 i był zbyt duży ciag, a temp. spalin osiagała 185st.C. Pod zapalarka znajduje się wystająca rura, którą chyba jest zaciągane powietrze. Jak był serwisant to taśmą zakleił/przytkał ponad połowe średnicy wlotu. Teraz temp. spalin osiąga 133 st.C a spalanie peletu jest mniejsze.
kss
Wydaje się, że twoje niskie spalanie jest spowodowane posiadaniem bufora. U mnie na FL piec grzeje bez przerwy, najczęściej na minimalnej mocy, temperatura oscyluje ok. 22-23C (mały dzidziuś), powierzchnia użytkowa 280 m2, kubatura 1180 m3 (według danych z planu), garaż 30m2 tylko lekko ogrzewany. I teraz nasuwa się pytanie jak liczyć (porównywać) spalanie do wielkości domu? Nie wiem wg jakiej normy liczony jest mój dom (są PN i EN). Według jednej z nich o ile dobrze pamiętam dolicza się również balkony. Wydaje mi się, żeby można prawidłowo ocenić zapotrzebowanie na energię trzeba oprzeć się jednak o kubaturę budynku i temperaturę w nim. Czy pisząc kto ile spala możecie się odnieść do kubatury budynku? U mnie ostatnie spalanie osiągnęło 35kg/doba. Dużo to czy mało?

aldekor
27-11-2012, 09:13
A co ma bufor do małego zużycia paliwa?
Przecież bufor to urządzenie które nie produkuje ciepła a powiem więcej przynosi dodatkowe straty.
Sprawdźcie w danych bufora tam powinna być podana sprawność.
Mis się wydaje że coś co ma ponad 130 st.C na wylocie spalin nie może być oszczędne :)

seaman
27-11-2012, 10:14
kss
Wydaje się, że twoje niskie spalanie jest spowodowane posiadaniem bufora. U mnie na FL piec grzeje bez przerwy, najczęściej na minimalnej mocy, temperatura oscyluje ok. 22-23C (mały dzidziuś), powierzchnia użytkowa 280 m2, kubatura 1180 m3 (według danych z planu), garaż 30m2 tylko lekko ogrzewany. I teraz nasuwa się pytanie jak liczyć (porównywać) spalanie do wielkości domu? Nie wiem wg jakiej normy liczony jest mój dom (są PN i EN). Według jednej z nich o ile dobrze pamiętam dolicza się również balkony. Wydaje mi się, żeby można prawidłowo ocenić zapotrzebowanie na energię trzeba oprzeć się jednak o kubaturę budynku i temperaturę w nim. Czy pisząc kto ile spala możecie się odnieść do kubatury budynku? U mnie ostatnie spalanie osiągnęło 35kg/doba. Dużo to czy mało?

No to ja mam 320 m2 i spalam 25 kg i chce zejsc jeszcze z 5-7 kg. Mowie tylko o ogrzewaniu,nie wliczam wody uzytkowej,bo tu spalanie bedzie zmienne.
Zapotrzebowanie na ta energie o ktorej piszesz wynika ze szczelnosci domu,materialow z czego zbudowany itd, itp
Ten sam kociol bedzie pracowal w roznych warunkach, w roznych domach i ukladach hydraulicznych.
Mniej wiecej ogarnalem ten piec,choc przydaloby sie jeszcze podstrojenie go tak zeby to sie oplacalo.
Najlepiej bedzie zaprosic autoryzowany serwis lazara...moze cos z tej lekcji sie naucze
pozdr

marcus NT
27-11-2012, 11:54
A co ma bufor do małego zużycia paliwa?
Przecież bufor to urządzenie które nie produkuje ciepła a powiem więcej przynosi dodatkowe straty.
Sprawdźcie w danych bufora tam powinna być podana sprawność.
Mis się wydaje że coś co ma ponad 130 st.C na wylocie spalin nie może być oszczędne :)
Bufor powoduje to, że podczas jego ładowania piec pracuje na mocy nominalnej, gdzie jest jego najwyższa sprawność. W moim przypadku piec pracuje praktycznie na mocy minimalnej, kiedy jego sprawność jest niższa i to jest prawdopodobnie powód większego zużycia niż w przypadku seamana. No ale do momentu naprawy sterownika nie będę przechodził w tryb pracy standard (problem trybu nadzór)

aldekor
27-11-2012, 13:43
Bufor powoduje to, że podczas jego ładowania piec pracuje na mocy nominalnej, gdzie jest jego najwyższa sprawność. W moim przypadku piec pracuje praktycznie na mocy minimalnej, kiedy jego sprawność jest niższa i to jest prawdopodobnie powód większego zużycia niż w przypadku seamana. No ale do momentu naprawy sterownika nie będę przechodził w tryb pracy standard (problem trybu nadzór)

Naciągana legenda :)

pawelkokosz
27-11-2012, 17:58
Witam..trochę nie zaglądałem i proszę.
U mnie po wizycie serwismana na początku było ok. Temp. spalin ustawiona została na max. 130 stopni a było wcześniej 155, z początku nawet to funkcjonowało, spalanie spadło i było teoretycznie OK.
Od kilku dni spaliny dochodzą z temp. do 180 stopni ( zwłaszcza wieczorami gdy cała rodzina się kąpie i kocioł grzeje c.w.u. ). Spalanie pelletu wzrosło do około 20 kg na dobę ( 4 osoby w domu, 215 m2 dom ). W porównaniu do poprzednich dni zaczęło mnie to martwić. A ha, kocioł pracuje w układzie standardowym, próbowałem wcześniej na FL ale kocioł głupiał ( fakt był wtedy taki, że kocioł wtedy prawie w ogóle nie pracował - może warto zapodać układ FL - jak myślicie ?)
Na dodatek od kilku nocy ( bo zjawisko występuje tylko podczas małego poboru ciepła ) zaczął falować z obrotami wentylator podmuchu ale tylko podczas fazy Wygaszanie ( wiecie, wtedy gdy temp. zadana kotła spada w pewnym momencie pojawia się faza wygaszanie i zaczyna na parę sekund pracować wentylator ). Dlatego zgłosiłem zjawisko do Lazara i jutro ma być u mnie sewisant.
U mnie temp. zadana kotła to 75 stopni - sugerujecie abym może obniżył?
Pozdrawiam
PS. Mebs pochwal się kociołkiem.

kss
27-11-2012, 22:14
pawelkokosz
A czyściłeś piec nad popielnikiem, tam gdzie jest palnik ? Jak tam nazbiera się dużo osadu to spada sprawność i temp. spalin rośnie.

marcus NT
28-11-2012, 12:39
Witam..trochę nie zaglądałem i proszę.
U mnie po wizycie serwismana na początku było ok. Temp. spalin ustawiona została na max. 130 stopni a było wcześniej 155, z początku nawet to funkcjonowało, spalanie spadło i było teoretycznie OK.
Od kilku dni spaliny dochodzą z temp. do 180 stopni ( zwłaszcza wieczorami gdy cała rodzina się kąpie i kocioł grzeje c.w.u. ). Spalanie pelletu wzrosło do około 20 kg na dobę ( 4 osoby w domu, 215 m2 dom ). W porównaniu do poprzednich dni zaczęło mnie to martwić. A ha, kocioł pracuje w układzie standardowym, próbowałem wcześniej na FL ale kocioł głupiał ( fakt był wtedy taki, że kocioł wtedy prawie w ogóle nie pracował - może warto zapodać układ FL - jak myślicie ?)
Na dodatek od kilku nocy ( bo zjawisko występuje tylko podczas małego poboru ciepła ) zaczął falować z obrotami wentylator podmuchu ale tylko podczas fazy Wygaszanie ( wiecie, wtedy gdy temp. zadana kotła spada w pewnym momencie pojawia się faza wygaszanie i zaczyna na parę sekund pracować wentylator ). Dlatego zgłosiłem zjawisko do Lazara i jutro ma być u mnie sewisant.
U mnie temp. zadana kotła to 75 stopni - sugerujecie abym może obniżył?
Pozdrawiam
PS. Mebs pochwal się kociołkiem.

pawlkokosz,
mógłbyś podać jakie masz parametry pracy podajnika w trybie Standard i jaki masz sterownik? Pytam bo ja mam aktualnie ustawiony sterownik na tryb FL. Niejako zmuszony jestem do tego trybu (FL) ponieważ nie mam potrzymania palenia po przejściu na tryb pracy Nadzór. A właśnie jestem po rozmowie z Lazarem i on potwierdził, że w sterowniku Eco max 800 nie ma możliwości ustawienia ilości podawania pelletu w tym trybie. I na dzień dzisiejszy, gdy przełączę sterownik na tryb Standard to dochodzi do zadanej temperatury i wchodzi w Nadzór, w którym nie podaje mi nic pelletu. Po spadku temperatury o zadaną histerezę podajnik dozuje pewną ilość pelletu i rozpoczyna tryb Rozpalanie (idzie sam wentylator). Niestety z wiadomym skutkiem bo piec wygasł. Wtedy włącza się pogrzebacz, wywala niespalony pellet do popielnika, zasypuje nową porcję pelletu i ponownie rozpala ale już z zapalarką. Niestety, każdorazowa taka "operacja" pochłania pewną ilość pelletu i zużywa prąd na rozpalanie zapalarką. Mógłbyś mi coś poradzić w tym temacie? W trybie FL pracuje płynnie ale wydaje mi się, że zużywa więcej paliwa, ponieważ najczęściej pracuje na najmniejszej mocy (ok 10%) i z tego powodu (jak się domyślam z dużo niższą sprawnością) niż przypadku pracy z mocą nominalną. Potwierdził to również kolega seaman, który sprawdzał oba tryby sterownika.

pawelkokosz
28-11-2012, 16:37
pawelkokosz
A czyściłeś piec nad popielnikiem, tam gdzie jest palnik ? Jak tam nazbiera się dużo osadu to spada sprawność i temp. spalin rośnie.

Spoko tam też już czyściłem i było w miarę czysto :)....jeżeli mogę tak powiedzieć. Kocioł generalnie czyszczę raz na miesiąc ( a przynajmniej tak mi się wydaje ).

pawelkokosz
28-11-2012, 16:46
pawlkokosz,
mógłbyś podać jakie masz parametry pracy podajnika w trybie Standard i jaki masz sterownik? Pytam bo ja mam aktualnie ustawiony sterownik na tryb FL. Niejako zmuszony jestem do tego trybu (FL) ponieważ nie mam potrzymania palenia po przejściu na tryb pracy Nadzór. A właśnie jestem po rozmowie z Lazarem i on potwierdził, że w sterowniku Eco max 800 nie ma możliwości ustawienia ilości podawania pelletu w tym trybie. I na dzień dzisiejszy, gdy przełączę sterownik na tryb Standard to dochodzi do zadanej temperatury i wchodzi w Nadzór, w którym nie podaje mi nic pelletu. Po spadku temperatury o zadaną histerezę podajnik dozuje pewną ilość pelletu i rozpoczyna tryb Rozpalanie (idzie sam wentylator). Niestety z wiadomym skutkiem bo piec wygasł. Wtedy włącza się pogrzebacz, wywala niespalony pellet do popielnika, zasypuje nową porcję pelletu i ponownie rozpala ale już z zapalarką. Niestety, każdorazowa taka "operacja" pochłania pewną ilość pelletu i zużywa prąd na rozpalanie zapalarką. Mógłbyś mi coś poradzić w tym temacie? W trybie FL pracuje płynnie ale wydaje mi się, że zużywa więcej paliwa, ponieważ najczęściej pracuje na najmniejszej mocy (ok 10%) i z tego powodu (jak się domyślam z dużo niższą sprawnością) niż przypadku pracy z mocą nominalną. Potwierdził to również kolega seaman, który sprawdzał oba tryby sterownika.
Teoretycznie także mam taki sterownik ale...wydaje mi się że z niego pozostała tylko obudowa bo w styczniu była u mnie ekipa serwisowa Lazara i wymieniali sterownik ( podobno była to ogólna akcja serwisowa).
Za to wczoraj był u mnie serwisman i trochę posiedział w kotłowni i....chyba pomogło, bo temp. spalin zeszła na 140 stopni i spadło zużycie pelletu.
Pogadałem z nim trochę i wyszło nam, że nie da rady dać takich samych ustawień na wszystkich kotłach bo się to nie sprawdzi. U mnie tryb FL działa do kitu, pali sporo więcej pelletu i kocioł pracuje trochę dziwnie.
Mam również taki sam tryb pracy z funkcją Rozpal: włącza się wentylator, podaje pewną ilość pelletu po czym wentylator się wyłącza, rusza ikona Pogrzebacza ( czyli wychodzi że mamy ten sam sterownik ) ale.....nie mam w popielniku ani krztyny nie spalonego pelletu. Wniosek: to co podaje podczas funkcji Rozpal plus podmuch powietrza od wentylatora powoduje dodatkowe spalanie ( wzrasta na trochę temp. spalin ).
Pozdrawiam

marcus NT
28-11-2012, 20:25
Teoretycznie także mam taki sterownik ale...wydaje mi się że z niego pozostała tylko obudowa bo w styczniu była u mnie ekipa serwisowa Lazara i wymieniali sterownik ( podobno była to ogólna akcja serwisowa).
Za to wczoraj był u mnie serwisman i trochę posiedział w kotłowni i....chyba pomogło, bo temp. spalin zeszła na 140 stopni i spadło zużycie pelletu.
Pogadałem z nim trochę i wyszło nam, że nie da rady dać takich samych ustawień na wszystkich kotłach bo się to nie sprawdzi. U mnie tryb FL działa do kitu, pali sporo więcej pelletu i kocioł pracuje trochę dziwnie.
Mam również taki sam tryb pracy z funkcją Rozpal: włącza się wentylator, podaje pewną ilość pelletu po czym wentylator się wyłącza, rusza ikona Pogrzebacza ( czyli wychodzi że mamy ten sam sterownik ) ale.....nie mam w popielniku ani krztyny nie spalonego pelletu. Wniosek: to co podaje podczas funkcji Rozpal plus podmuch powietrza od wentylatora powoduje dodatkowe spalanie ( wzrasta na trochę temp. spalin ).
Pozdrawiam

A jaka masz histereze pieca. Rozumiem ze pozostale ustawienia trybu Standard sa fabryczne.

seaman
29-11-2012, 11:56
Heja
No i stalo sie co przypuszczalem, grzalka sie przepalila? Nie ma zadnego alarmu na panelu, ale wnioskuje po tym , ze nie mozna go rozpalic. (10 prob i nic) Pelet spada do popielnika, po 3 nieudanych probach, nastepne nieudane...hehehe...marry christmas

pawelkokosz
29-11-2012, 13:22
Seaman...może również być zepsuta śluza wraz z podajnikiem pelletu, u mnie była podobna sprawa na początku. Zapychała się śluza pelletem i za nic w świecie nie chciał się kocioł rozpalić.

pawelkokosz
29-11-2012, 13:24
A jaka masz histereze pieca. Rozumiem ze pozostale ustawienia trybu Standard sa fabryczne.

U mnie ustawiliśmy histerezę kotła na 10 stopni czyli dochodzi do 75 stopni, następnie kociołek się wyłącza, po czym gdy zejdzie do 65 rusza z powrotem. Kocioł w tym momencie jak zauważył serwisant działa jak mały bufor ciepła. Jak na razie jest OK.

marcus NT
29-11-2012, 13:46
U mnie ustawiliśmy histerezę kotła na 10 stopni czyli dochodzi do 75 stopni, następnie kociołek się wyłącza, po czym gdy zejdzie do 65 rusza z powrotem. Kocioł w tym momencie jak zauważył serwisant działa jak mały bufor ciepła. Jak na razie jest OK.

Dzięki pawelkokosz, wczoraj ustawiłem tak samo. Zobaczymy ile mi teraz spali bo na FL spalał 35 kg. U mnie na Standardzie temperatura max spalin wynosiła do momentu wyłączenia (Nadzór) 110C. Jakbyś mi jeszcze zapodał histerezy H1 i H2 to będę wdzięczny.

marcus NT
29-11-2012, 13:52
Seaman...może również być zepsuta śluza wraz z podajnikiem pelletu, u mnie była podobna sprawa na początku. Zapychała się śluza pelletem i za nic w świecie nie chciał się kocioł rozpalić.

Ale seaman ma niespalony pelet w popielniku, czyli raczej śluza jest dobra...

seaman
29-11-2012, 14:15
Ale seaman ma niespalony pelet w popielniku, czyli raczej śluza jest dobra...

Tak,tak, niespalony pelet, swiezutki,czysciutki.
Dzieki pawelkokosz za info

seaman
29-11-2012, 14:25
U mnie ustawiliśmy histerezę kotła na 10 stopni czyli dochodzi do 75 stopni, następnie kociołek się wyłącza, po czym gdy zejdzie do 65 rusza z powrotem. Kocioł w tym momencie jak zauważył serwisant działa jak mały bufor ciepła. Jak na razie jest OK.

Hej
Ale jak rusza, z trybu nadzor? Bez zapalarki?Czyli da sie?

pawelkokosz
29-11-2012, 14:42
Hej
Ale jak rusza, z trybu nadzor? Bez zapalarki?Czyli da sie?

Nie bardzo wiem o co chodzi koledze? Można jaśniej....

pawelkokosz
29-11-2012, 14:45
Dzięki pawelkokosz, wczoraj ustawiłem tak samo. Zobaczymy ile mi teraz spali bo na FL spalał 35 kg. U mnie na Standardzie temperatura max spalin wynosiła do momentu wyłączenia (Nadzór) 110C. Jakbyś mi jeszcze zapodał histerezy H1 i H2 to będę wdzięczny.

35 kg na dobę...ja cie kręcę...u mnie tyle łykał kocioł jak były mrozy -10 do -15...obecnie wyjada około 15 do 20 kg na dobę, przez dzisiejszy dzień będzie okoł 20 kg na dobę bo temp. zewnt. spadła do 3 stopni i cały czas zacina poziomo deszcz....

pawelkokosz
29-11-2012, 14:47
A ha Histereza H2=3 stopnie H1=1 stopnień....

seaman
29-11-2012, 14:50
Nie bardzo wiem o co chodzi koledze? Można jaśniej....

No chodzi o to ze u mnie jest tak samo tylko, jak piec dochodzi do zadanej to przechodzi w tryb nadzor,pozniej gdy spadnie juz nie rusza z powrotem,tylko przechodzi w tryb rozpalanie,zalaczajac zapalarke.

seaman
29-11-2012, 14:52
A ha Histereza H2=3 stopnie H1=1 stopnień....

A no to inaczej niz w zaleceniach, to by zmienialo stan rzeczy, dlatego zar nie przygasa,po spadku o jeden stopien nastepuje podanie paliwa...to by mi sie zgadzalo

kss
29-11-2012, 20:04
marcus NT

35 kg na dobę...ja cie kręcę...u mnie tyle łykał kocioł jak były mrozy -10 do -15...obecnie wyjada około 15 do 20 kg na dobę, przez dzisiejszy dzień będzie okoł 20 kg na dobę bo temp. zewnt. spadła do 3 stopni i cały czas zacina poziomo deszcz....
Fakt 35kg jak na wczorajszą pogodę to dużo. U mnie bierze tyle co u pawelkokosza 15-20kg.
marcus NT w trybie standard ważne jest ustawienie modulacji mocy (podawanie, przerwa, nadmuch) do peletu jakim palisz. W tym roku pale innym peletem i jak był serwisant to trochę pozmieniał ustawienia. Temperatura spalin też nie może być za niska, bo może oznaczać, że jest podawane za mało powietrza i jest więcej sadzy i jest gorsza sprawność spalania. Najlepiej jakby ci dobry instalator/serwisant ustawił ci to przy pomocy analizatora pod konkretny pelet jakim palisz. Tak jak pisał wcześniej pawelkokosz kopiowanie czyiś ustawień może nic nie dać, ponieważ każdy z nas ma inny komin/ciąg, inną instalację, pali innym peletem.

marcus NT
29-11-2012, 20:09
A no to inaczej niz w zaleceniach, to by zmienialo stan rzeczy, dlatego zar nie przygasa,po spadku o jeden stopien nastepuje podanie paliwa...to by mi sie zgadzalo

Seaman, te histerezy z indeksem H odnoszą się do przejścia w trybie Standard z mocy 100% na 50% i następnie na 30%. U mnie piec po przejściu w Nadzór wygasa tak jak u Ciebie. Być może miałeś na myśli ogólną histerezę pieca. Ja robiłem takie podejścia i ustawiłem histerezę ogólną pieca na 1C ale raz udało mu się rozpalić bez rozpalarki a innym razem wygasł, nie było reguły.
Jeśli chodzi o spalanie w trybie Standard to po dzisiejszej dobie wyniosło mi 25 kg czyli dużo lepiej niż w FL. Dzisiaj zmieniłem histerezy na takie jakie podał pawelkokosz i będzie dłużej pracował na mocy nominalnej. Myślę, że spalanie będzie znowu niższe (ja miałem H2-7 a H1-3). Jestem przekonany, że ponieważ w FL pracował bez przerwy na bardzo niskich mocach to problem tkwi w jego sprawności na niskich mocach. Producent podaje sprawność na poziomie 92% ale przy mocy nominalnej. Przy najniższej jest to dużo mniej i w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło lepiej jest przełączyć na standard.

pawelkokosz
30-11-2012, 05:03
Seaman, te histerezy z indeksem H odnoszą się do przejścia w trybie Standard z mocy 100% na 50% i następnie na 30%. U mnie piec po przejściu w Nadzór wygasa tak jak u Ciebie. Być może miałeś na myśli ogólną histerezę pieca. Ja robiłem takie podejścia i ustawiłem histerezę ogólną pieca na 1C ale raz udało mu się rozpalić bez rozpalarki a innym razem wygasł, nie było reguły.
Jeśli chodzi o spalanie w trybie Standard to po dzisiejszej dobie wyniosło mi 25 kg czyli dużo lepiej niż w FL. Dzisiaj zmieniłem histerezy na takie jakie podał pawelkokosz i będzie dłużej pracował na mocy nominalnej. Myślę, że spalanie będzie znowu niższe (ja miałem H2-7 a H1-3). Jestem przekonany, że ponieważ w FL pracował bez przerwy na bardzo niskich mocach to problem tkwi w jego sprawności na niskich mocach. Producent podaje sprawność na poziomie 92% ale przy mocy nominalnej. Przy najniższej jest to dużo mniej i w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło lepiej jest przełączyć na standard.

No proszę jak to miło się czyta mądre rzeczy...
A tak na poważnie jakim pelletem palicie? Ja prawie cały czas barlinieckim ale sewisant poradził mi Olimp. Chociaż jak obserwowaliśmy proces palenia przez wizjer to było wszystko cacy.

seaman
30-11-2012, 06:09
Seaman, te histerezy z indeksem H odnoszą się do przejścia w trybie Standard z mocy 100% na 50% i następnie na 30%. U mnie piec po przejściu w Nadzór wygasa tak jak u Ciebie. Być może miałeś na myśli ogólną histerezę pieca. Ja robiłem takie podejścia i ustawiłem histerezę ogólną pieca na 1C ale raz udało mu się rozpalić bez rozpalarki a innym razem wygasł, nie było reguły.
Jeśli chodzi o spalanie w trybie Standard to po dzisiejszej dobie wyniosło mi 25 kg czyli dużo lepiej niż w FL. Dzisiaj zmieniłem histerezy na takie jakie podał pawelkokosz i będzie dłużej pracował na mocy nominalnej. Myślę, że spalanie będzie znowu niższe (ja miałem H2-7 a H1-3). Jestem przekonany, że ponieważ w FL pracował bez przerwy na bardzo niskich mocach to problem tkwi w jego sprawności na niskich mocach. Producent podaje sprawność na poziomie 92% ale przy mocy nominalnej. Przy najniższej jest to dużo mniej i w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło lepiej jest przełączyć na standard.

Tak, piszac to mialem na mysli tryb standard. Z fuzzy logic dalem sobie spokoj wlasnie z tych wzgledow o ktorych piszesz. Jednak nie probowalem ustawic H1-1C. Biorac pod uwage ze piec raz przechodzi w tryb pracy bez zapalarki a raz nie wydluza to jej zywotnosc (w Twoim przypadku).

marcus NT
30-11-2012, 08:52
Tak, piszac to mialem na mysli tryb standard. Z fuzzy logic dalem sobie spokoj wlasnie z tych wzgledow o ktorych piszesz. Jednak nie probowalem ustawic H1-1C. Biorac pod uwage ze piec raz przechodzi w tryb pracy bez zapalarki a raz nie wydluza to jej zywotnosc (w Twoim przypadku).

Seaman, ja mam na myśli histerezę pieca ogólną, nie H1 ani H2. Próbowałem ustawić ogólną histerezę pieca na 1C po to aby nie wygasł i nie musiała włączać się zapalarka. Te ustawienia masz w menu "modulacja" poniżej ustawień mocy pieca n100, 50 i 30% (o ile dobrze pamiętam). Czyli chodziło i o to, aby piec doszedł do temp. zadanej, wszedł w nadzór, ochłodził się o 1C i próbował rozpalić się samą dmuchawą bez zapalarki. Ale jak pisałem nie zawsze to wychodziło.

marcus NT
30-11-2012, 08:59
No proszę jak to miło się czyta mądre rzeczy...
A tak na poważnie jakim pelletem palicie? Ja prawie cały czas barlinieckim ale sewisant poradził mi Olimp. Chociaż jak obserwowaliśmy proces palenia przez wizjer to było wszystko cacy.
Ja palę na razie takim "no name" i może to też jest przyczyna wyższego spalania. Wczoraj po analizie twego wcześniejszego postu (odnośnie zrobienia małego buforu z pieca), zrobiłem jeszcze jedną zmianę, zwiększyłem histerezę ogólną pieca z twoich 10C na 15C aby powiększyć czas pomiędzy koniecznością włączenia się zapalarki. A tak a propos jakie Ty masz przerwy czasowe pomiędzy koniecznością włączenia się zapalarki?

marcus NT
30-11-2012, 09:03
marcus NT

Fakt 35kg jak na wczorajszą pogodę to dużo. U mnie bierze tyle co u pawelkokosza 15-20kg.
marcus NT w trybie standard ważne jest ustawienie modulacji mocy (podawanie, przerwa, nadmuch) do peletu jakim palisz. W tym roku pale innym peletem i jak był serwisant to trochę pozmieniał ustawienia. Temperatura spalin też nie może być za niska, bo może oznaczać, że jest podawane za mało powietrza i jest więcej sadzy i jest gorsza sprawność spalania. Najlepiej jakby ci dobry instalator/serwisant ustawił ci to przy pomocy analizatora pod konkretny pelet jakim palisz. Tak jak pisał wcześniej pawelkokosz kopiowanie czyiś ustawień może nic nie dać, ponieważ każdy z nas ma inny komin/ciąg, inną instalację, pali innym peletem.

Oczywiście masz rację. tylko ja mam teraz pellet "no name" z dwóch źródeł i w tym roku będę musiał sobie jakoś sam poradzić. Ale w przyszły roku kupię na pewno jakiś markowy pellet. A tak przy okazji, szkoda, że ten piecyk nie ma sondy lambda....

seaman
30-11-2012, 09:17
Seaman, ja mam na myśli histerezę pieca ogólną, nie H1 ani H2. Próbowałem ustawić ogólną histerezę pieca na 1C po to aby nie wygasł i nie musiała włączać się zapalarka. Te ustawienia masz w menu "modulacja" poniżej ustawień mocy pieca n100, 50 i 30% (o ile dobrze pamiętam). Czyli chodziło i o to, aby piec doszedł do temp. zadanej, wszedł w nadzór, ochłodził się o 1C i próbował rozpalić się samą dmuchawą bez zapalarki. Ale jak pisałem nie zawsze to wychodziło.

Ok.Dzieki. Teraz lepiej zrozumialem przeslanie ;-)

pawelkokosz
30-11-2012, 14:37
Ja palę na razie takim "no name" i może to też jest przyczyna wyższego spalania. Wczoraj po analizie twego wcześniejszego postu (odnośnie zrobienia małego buforu z pieca), zrobiłem jeszcze jedną zmianę, zwiększyłem histerezę ogólną pieca z twoich 10C na 15C aby powiększyć czas pomiędzy koniecznością włączenia się zapalarki. A tak a propos jakie Ty masz przerwy czasowe pomiędzy koniecznością włączenia się zapalarki?

Marcus uważaj aby nie przedobrzyć....15 stopni to chyba za dużo, wieź pod uwagę, że kocioł gdy spadnie mu ta temp. o te 15 stopni to w momencie rozpalenia ruszy ostro z kopyta aby dojechać do zadanej temp. a wtedy na pewno trochę łyknie pelletu.
To jest jak z jazdą autem, gdy utrzymujesz zadaną prędkość w pewnych granicach to spalanie jest w miarę równe, gdy prędkość ci spadnie i po pewnym czasie będzie chciał wrócić do tej zadanej prędkości to auto wtedy spali dużo więcej. Tak samo będzie z kotłem.
Uważaj aby w tych eksperymentach nie wylać dziecka z kąpielą.
Pozdrawiam

pawelkokosz
01-12-2012, 05:24
No i chyba przechwaliłem....kocioł fiksuje na dobre, wczoraj wieczorem po kąpielach rodziny kocioł dojechał do 88 stopni gdzie ma zadaną temp. 75 ( i chciał dalej się rozpalać - palił się komunikat Rozpal ), po czym poszedłem po telefon aby zadzwonić do serwisanta i gdy wróciłem miał z powrotem 67 stopni ( a wycieczka po telefon zajęła mi około 1,5 minuty ). Po rozmowie zmniejszyłem temp. kotła na 70 stopni i w nocy jakoś sobie radził.
Wchodzę rano i niby wszystko jest ok bo kocioł zaczął pracować, temp. 52 stopnie i szła w górę, po czym wychodzę z kotłowni i słyszę, że kociołek się wyłączył pomimo tego, że temp. dopiero dobijała do 55 stopni. Następnie jak się wyłączył automatycznie przeszedł do funkcji Rozpal. Istne wariactwo....
Serwisant będzie znowu u mnie w przyszłym tygodniu....
A myślałem, że mam już spokój :)..o ja naiwny....

seaman
01-12-2012, 06:14
No i chyba przechwaliłem....kocioł fiksuje na dobre, wczoraj wieczorem po kąpielach rodziny kocioł dojechał do 88 stopni gdzie ma zadaną temp. 75 ( i chciał dalej się rozpalać - palił się komunikat Rozpal ), po czym poszedłem po telefon aby zadzwonić do serwisanta i gdy wróciłem miał z powrotem 67 stopni ( a wycieczka po telefon zajęła mi około 1,5 minuty ). Po rozmowie zmniejszyłem temp. kotła na 70 stopni i w nocy jakoś sobie radził.
Wchodzę rano i niby wszystko jest ok bo kocioł zaczął pracować, temp. 52 stopnie i szła w górę, po czym wychodzę z kotłowni i słyszę, że kociołek się wyłączył pomimo tego, że temp. dopiero dobijała do 55 stopni. Następnie jak się wyłączył automatycznie przeszedł do funkcji Rozpal. Istne wariactwo....
Serwisant będzie znowu u mnie w przyszłym tygodniu....
A myślałem, że mam już spokój :)..o ja naiwny....

Siemka

Sprobuj nastawic przed wieczorna kapiela priorytet na wode uzytkowa, a potem przejdz w tryb bez priorytetu (po kapieli). Moze piec sie rozbujal z powodu wysokiego zapotrzebowania na wode uzytkowa i ogrzewanie.
pozdr

pawelkokosz
01-12-2012, 11:33
Siemka

Sprobuj nastawic przed wieczorna kapiela priorytet na wode uzytkowa, a potem przejdz w tryb bez priorytetu (po kapieli). Moze piec sie rozbujal z powodu wysokiego zapotrzebowania na wode uzytkowa i ogrzewanie.
pozdr

Ok, bywało że wieczorem przy dużym zapotrzebowaniu na c.w.u. kociołek jechał na maksa ale nie aż do takiej temp. dotychczas max. to był 80 stopni gdy po raz piąty napełnialiśmy wannę wieczorem.
Na ten moment mamy z serwisantem trzy opcje:
- albo zepsuł się czujnik temp. wody w kotle
- dwa - sterownik do wymiany
- trzy - najbardziej prawdopodobne - do wymiany krańcówka przy drzwiczkach do popielnika i palnika

seaman
06-12-2012, 07:02
Hej
Piec juz naprawiony, to jednak byla przepalona zapalarka.
Zobaczymy jak nowe ustawienia, ale teraz juz powinno byc raczej ok.
pozdr

marcus NT
06-12-2012, 08:44
Hej
Piec juz naprawiony, to jednak byla przepalona zapalarka.
Zobaczymy jak nowe ustawienia, ale teraz juz powinno byc raczej ok.
pozdr

No to udało ci się akurat przed mrozami. U mnie dzisiaj w nocy -11C. Za 12 godz spaliłem jakieś 25kg. Pozmieniałem trochę nadmuch, powiększyłem o 7% w stosunku do ustawień fabrycznych. Podpowiedzcie, czy według was zwiększanie nadmuchu do momentu aż piec nie wygaśnie (w przypadku zbyt dużego podawania powietrza w odniesieniu do ilości podawania pelletu) to "słuszna" droga? Nie mam możliwości ustawić pieca za pomocą mierników, więc na razie tak kombinuję. Zauważyłem, że po zwiększeniu nadmuchu mam wyższą temperaturę spalin i piec się szybciej (mam nadzieję, że również wydajniej) nagrzewa. Niestety na razie z powodu dużej zmienności temperatury nie mam możliwości porównać ilości spalanego pelletu i stąd moje pytanie.

seaman
06-12-2012, 09:22
No to udało ci się akurat przed mrozami. U mnie dzisiaj w nocy -11C. Za 12 godz spaliłem jakieś 25kg. Pozmieniałem trochę nadmuch, powiększyłem o 7% w stosunku do ustawień fabrycznych. Podpowiedzcie, czy według was zwiększanie nadmuchu do momentu aż piec nie wygaśnie (w przypadku zbyt dużego podawania powietrza w odniesieniu do ilości podawania pelletu) to "słuszna" droga? Nie mam możliwości ustawić pieca za pomocą mierników, więc na razie tak kombinuję. Zauważyłem, że po zwiększeniu nadmuchu mam wyższą temperaturę spalin i piec się szybciej (mam nadzieję, że również wydajniej) nagrzewa. Niestety na razie z powodu dużej zmienności temperatury nie mam możliwości porównać ilości spalanego pelletu i stąd moje pytanie.

Mozna kombinowac, byle nie przesadzic. Wszystko w granicach rozsadku. Te zalecane ustawienia nie wziely sie znikad, napewno testowali je wielokrotnie.
Pod uwage wez fakt ze chcesz aby twoj kociol sluzyl Ci jak najdluzej. Zywotnosc kotla napewno sie zmienia wraz z temperatura ktora w nim panuje.

Mozna by to troszke przyrownac do kominkow montowanych w domach. Niektorzy laduja po brzegi a pozniej sie dziwja ze kominek sie rozszczelnia,peka.
Nikt nie bierze pod uwage faktu ze im wiecej i cieplej w komorze tym szybciej moze sie rozleciec. Przynajmniej mi sie tak wydaje :-)

marcus NT
06-12-2012, 12:54
Mozna kombinowac, byle nie przesadzic. Wszystko w granicach rozsadku. Te zalecane ustawienia nie wziely sie znikad, napewno testowali je wielokrotnie.
Pod uwage wez fakt ze chcesz aby twoj kociol sluzyl Ci jak najdluzej. Zywotnosc kotla napewno sie zmienia wraz z temperatura ktora w nim panuje.

Mozna by to troszke przyrownac do kominkow montowanych w domach. Niektorzy laduja po brzegi a pozniej sie dziwja ze kominek sie rozszczelnia,peka.
Nikt nie bierze pod uwage faktu ze im wiecej i cieplej w komorze tym szybciej moze sie rozleciec. Przynajmniej mi sie tak wydaje :-)

Ja to rozumiem ale aktualnie i tak mam dość niską temperaturę spalin. Na 30% jest w granicach 88-90C, na 50% ok. 100C, a na 100% dochodzi mi do 115C. Nie wiem jaką temperaturę osiągnąłby przy 100% gdyby pracował w dłuższym czasie bo na razie przy rozpalaniu trwa to ok. 10 min i przechodzi na 50%.

kss
06-12-2012, 15:12
Ja to rozumiem ale aktualnie i tak mam dość niską temperaturę spalin. Na 30% jest w granicach 88-90C, na 50% ok. 100C, a na 100% dochodzi mi do 115C. Nie wiem jaką temperaturę osiągnąłby przy 100% gdyby pracował w dłuższym czasie bo na razie przy rozpalaniu trwa to ok. 10 min i przechodzi na 50%.
Jeżeli temp. spalin jest jeszcze niższa od podawanych w instrukcji to ok. Dobrze zobaczyć jaka będzie temp. jak piec popracuje trochę dłużej niż 10 min. Jak temp. spalin będzie znacząco wyższa od nominalnej to nie jest to korzystne, bo to oznacza, że mamy zbyt duży nadmuch i szybciej spalamy pelet i ciepło idzie w komin. Zbyt niska temp. spalin też nie jest dobra bo to może oznaczać ,że mamy zbyt mały nadmuch zbyt mało powietrza i w efekcie więcej sadzy w dymie.
U mnie akurat jak był serwisant to pozmniejszał nadmuch bo miałem zbyt duży i wtedy temp. spalin były wyższe od podawanych przez lazara.

pawelkokosz
07-12-2012, 04:14
Ja to rozumiem ale aktualnie i tak mam dość niską temperaturę spalin. Na 30% jest w granicach 88-90C, na 50% ok. 100C, a na 100% dochodzi mi do 115C. Nie wiem jaką temperaturę osiągnąłby przy 100% gdyby pracował w dłuższym czasie bo na razie przy rozpalaniu trwa to ok. 10 min i przechodzi na 50%.

No to u mnie sporo wyższe temp., jak idzie na maksa to obecnie dochodzi do 155-160.
Jak był serwisant to było cieplej na dworze i temp. spalin maksymalnie dochodziła do 135.

pawelkokosz
08-12-2012, 06:12
No idzie zima...rano czyli przed chwilą - 10,5 stopnia mrozu....i pelletu zaczął całkiem ładnie wcinać....a podobno te duże mrozy dopiero mają nadejść :)

seaman
08-12-2012, 17:48
No idzie zima...rano czyli przed chwilą - 10,5 stopnia mrozu....i pelletu zaczął całkiem ładnie wcinać....a podobno te duże mrozy dopiero mają nadejść :)

Siema
Wcina,bo masz sterowanie pogodowe (tak jak i ja). Zastanawia mnie jakby to wygladalo gdyby wylaczyc sterowanie pogodowe, ustawic stale krzywe grzewcze, optymalnie dla swojego domu.

atika
10-12-2012, 07:56
Witam ;)

Chłopaki myślcie jakby to było gdyby wyłączyć pogodówkę, bo też jestem ciekawa..

Ale mam pytanie - dlaczego co chwilę wyskakuje nam błąd "uszkodzenie czujnika temperatury spalin" ??

Kocioł jest wyczyszczony we wszystkich możliwych miejscach aż lśni, a co chwile to wyskakuje i kocioł się wyłącza :( a mi dzieci marzną :(

morafa
10-12-2012, 10:28
Witam ;)

Chłopaki myślcie jakby to było gdyby wyłączyć pogodówkę, bo też jestem ciekawa..

Ale mam pytanie - dlaczego co chwilę wyskakuje nam błąd "uszkodzenie czujnika temperatury spalin" ??

Kocioł jest wyczyszczony we wszystkich możliwych miejscach aż lśni, a co chwile to wyskakuje i kocioł się wyłącza :( a mi dzieci marzną :(

Widzę że SmartFire nie jest szczególnie trwałym kociołkiem a do tego dość mało ekonomicznym jedyna radość to maja ptaki zimą bo ciepło im w okolicy Waszych kominów.

seaman
10-12-2012, 17:09
widzę że smartfire nie jest szczególnie trwałym kociołkiem a do tego dość mało ekonomicznym jedyna radość to maja ptaki zimą bo ciepło im w okolicy waszych kominów.


oj tam oj tam :-)

seaman
10-12-2012, 17:14
Witam ;)

Chłopaki myślcie jakby to było gdyby wyłączyć pogodówkę, bo też jestem ciekawa..

Ale mam pytanie - dlaczego co chwilę wyskakuje nam błąd "uszkodzenie czujnika temperatury spalin" ??

Kocioł jest wyczyszczony we wszystkich możliwych miejscach aż lśni, a co chwile to wyskakuje i kocioł się wyłącza :( a mi dzieci marzną :(

Nie wiem, nie sprawdzalem jeszcze bez ustawien pogodowych.Pewnie sie skusze wkrotce,czekam tylko na ostre mrozy.
Co do czujnika, to moze za bardzo ktos sie wczul w czyszczenie i czujnik zostal uszkodzony?? Moze??
Albo pech, raczej w tym przypadku trzeba kontaktowac sie z serwisem.

atika
11-12-2012, 08:31
A paliliście może, albo wiecie czy można w tych naszych kotłach palić pelletem torfowym ??
Podobno ma o ok. 20% lepszą wydajność niż drzewny... i jest tańszy.

Sprawdzał może ktoś ??

morafa
11-12-2012, 10:04
Patrząc na problemy nękające wasze kociołki to nie da rady na dłuższą metę.
Mam znajomego który to testował i twierdzi że jest gorsze od owsa.

atika
11-12-2012, 13:03
Patrząc na problemy nękające wasze kociołki to nie da rady na dłuższą metę.
Mam znajomego który to testował i twierdzi że jest gorsze od owsa.

A kolega to tylko chodzi po wątkach i krytykuje !!!

Pellet nie ten, ekogroszek też sie nie podoba, owies źle, węgiel niedopuszczalny, kostrzewa ble..... może się kolega zajmie innymi sprawami niż krytykowaniem wszystkiego w koło.

morafa
11-12-2012, 13:16
Przykra sprawa ale z Waszym kociołkiem to tylko unosić się zostało :)
Na szczęście mogę na wszystko robić bleeeee... bo mam gaz i jak obserwuję problemy spalających przeróżne eko paliwa to mi włos na głowie staje.
Spróbuj ten torf i potem pogadamy :)

atika
11-12-2012, 13:26
gdybym mogła założyć sobie gaz to bym go założyła i byłoby bez problemu, ale nie mam gazu i dlatego pytam - ale pytam użytkowników kotła, a nie kogoś kto tylko wszystko krytykuje.

seaman
11-12-2012, 14:53
Przykra sprawa ale z Waszym kociołkiem to tylko unosić się zostało :)
Na szczęście mogę na wszystko robić bleeeee... bo mam gaz i jak obserwuję problemy spalających przeróżne eko paliwa to mi włos na głowie staje.
Spróbuj ten torf i potem pogadamy :)

Widocznie cos z tym gazem nie "hallo" ,ze morafa zaglada do watkow z kotlami na pelet. Tylko niech sie morafa nie unosi po tym poscie ;-)

pawelkokosz
12-12-2012, 04:23
Widocznie cos z tym gazem nie "hallo" ,ze morafa zaglada do watkow z kotlami na pelet. Tylko niech sie morafa nie unosi po tym poscie ;-)

Dobre....
Atika, przyłączam się do postu seamana, że może rzeczywiście coś za mocno czyścicie kociołek...a odłączaniem pogodówki to jeszcze nie próbowałem...

morafa
12-12-2012, 06:54
gdybym mogła założyć sobie gaz to bym go założyła i byłoby bez problemu, ale nie mam gazu i dlatego pytam - ale pytam użytkowników kotła, a nie kogoś kto tylko wszystko krytykuje.

Więc mówię Ci że szybciej spalisz swój betonowy palnik niż będziesz palić torfem, jak widzisz nikt z użytkowników takim paliwem nie pali więc Ci nie odpowiedzą :) Pomimo tego że "napędzam" swój dom gazem wiem o spalaniu przeróżnych paliwa sporo z racji wykształcenia a na takie wątki wchodzę by dodać Wam otuchy :)

atika
12-12-2012, 08:06
Dobre....
Atika, przyłączam się do postu seamana, że może rzeczywiście coś za mocno czyścicie kociołek...a odłączaniem pogodówki to jeszcze nie próbowałem...

Może i za mocno.. pogonię męża by tak nie dbał o kocioł ;)

W każdym razie czujnik wczoraj został wymieniony przez serwisanta.
Szczęście w nieszczęściu że serwis w miarę szybko reaguje.

Dzisiaj odpukać wszystko działa.

No i dam sobie spokój z tym torfem.... poczytałam że można to stosować w piecach na ekogroszek, w naszych lepiej pewnie nie bo to takie "delikatne stworzonka" :)

WojtekEdyta
20-12-2012, 13:58
Witam !
Od jakiegoś czasu czytam ten temat bo miałem kupić kociołek Lazara lecz niestety moja mała kotłownia nie pozwoliła na to i te wcześniejsze posty zrobiły swoje ,ale nie o tym zakupiłem piec Greń na pellet 15 kw i tak czytam u mnie przy -14 pali 20 kg na dobę a przy takiej do -8 około 15 kg - domek 180 m2. Moje pytanie podłączyłem regulator temperatury i ustawiłem histerezę na 0.4 i gdy piec osiągnie zadaną temperaturę to się wygasza i jak temperatura znów spadnie to się załącza itd lecz jest też druga opcja pogodowa tzn cały czas pracuje tak po troszeczku i utrzymuje temperaturę w okolicy u mnie 21,6-22 stopnie i tu pytanie która opcja lepsza ze względu na koszty energi elektrycznej czy ktos to może sprawdzał czy lepiej jak piec pracuje nonstopem czy jak przerywa i zapalarka rozpala itd.U mnie temperatura spalin ok. 70-80 stopni cały czas , piec ma sonde lambda. I jeszcze jedno pytanie irytuje mnie praca podajnika normalnie słyszę w całym domu czy jest sposób to jakoś wyciszyć. Dzięki za odpowiedź

atika
22-12-2012, 21:57
Że tak zapytam - wszystko Wam działa ??

Bo u mnie dla odmiany dzisiaj zje.....ła się (bo inaczej nie mogę) zapalarka.
Nosz kurde - na dworze -15, trójka małych dzieci w domu, święta za 2 dni a kocioł się pieprzy....
Mam dość. Będziemy chyba robić wszystko by wymienić ten model na nowszy bo za kocioł to raczej kasy mi nie zwrócą :(

atika
24-12-2012, 08:54
Choć jedno dobre słowo napiszę. Jednak nie pod adresem lazara, tylko firmy serwisującej.
Zgłosiłam awarię tego cholernego kotła w sobotę wieczorem, a wczoraj wieczorem wymienili mi zapalarkę. Dobrze że sie udało, i nie siedzieliśmy w zimnie w święta.

A czy ktoś wie ile części musi mi sie jeszcze zepsuć, ile muszą razy coś wymienić, żeby wymienili piec na nowy ?? bo chyba mamy mega pechowy egzemplarz - niestety to ten jeden z pierwszych :(

mikel_1
25-12-2012, 00:10
Mnie tu chwilę nie było, a tu widzę wielkość wiedzy zgromadzonej znacznie wzrosła :)


Choć jedno dobre słowo napiszę. Jednak nie pod adresem lazara, tylko firmy serwisującej.
Zgłosiłam awarię tego cholernego kotła w sobotę wieczorem, a wczoraj wieczorem wymienili mi zapalarkę. Dobrze że sie udało, i nie siedzieliśmy w zimnie w święta.

A czy ktoś wie ile części musi mi sie jeszcze zepsuć, ile muszą razy coś wymienić, żeby wymienili piec na nowy ?? bo chyba mamy mega pechowy egzemplarz - niestety to ten jeden z pierwszych A napisz może, kiedy kupowany?

U mnie ostatnio, jakieś 2 tyg. temu, zepsuł się wentylator (vide post sprzed m-ca, dobre wrażenie niestety miałem...) było już kilka st. na minusie, a tu kocioł wali dymem do kotłowni (a nie do komina, czego bym się spodziewał...) i nie może się rozpalić. W domu mieszka już rozinka, w tym młody, więc zimno być nie może. Serwisant z pół dnia u mnie spędził, bo się okazało, że kocioł na potęgę smołę produkował w ramach procesu "spalania" - czyli brak powietrza.... szacun dla serwisanta, kocioł wyczyścił ale... dalej nie mógł rozpalić. się okazało, że piec produkuje taką ilość popiołu, że zatkał się przewód do komina... fck. większość popiołu generowanego przez ten kocioł idzie w komin. w popielniku ledwo co zostaje, w komorze spalania full popiołu, w wyczystkach też, po jakimś czasie zatkany przewód kominowy... macie podobnie, czy u mnie coś z piecem nie tak?

seaman
powinno być chyba trochę mniej niż 25kg na obecną pogodę. U mnie teraz spala ok. 18kg na dobę, za listopad średnio wyjdzie 18-19kg (190m2 ogrzewane, temp. w domu 21st.C w nocy 20,5). A gdyby jeszcze piec nie podgrzewał sam siebie byłoby jakieś 4kg na dobe mniej.
Jaka macie temp. spalin przy pracy na max? Ja mam komin fi200 i był zbyt duży ciag, a temp. spalin osiagała 185st.C. Pod zapalarka znajduje się wystająca rura, którą chyba jest zaciągane powietrze. Jak był serwisant to taśmą zakleił/przytkał ponad połowe średnicy wlotu. Teraz temp. spalin osiąga 133 st.C a spalanie peletu jest mniejsze.To ciekawe, bo też mam układ z buforem, dom podobny - ogrzewane ok. 170mkw, pracuje na FL, zużycie paliwa ok. 35-40kg/dzień przy temp. z końca listopada (0-6 st.C) czyli jak widzę b.duże... a w przy -10 do -14 ostatnio szło ok. 4 worków (czyli 60 kg) na dobę. Prawda - są mostki cieplne, nie wszystkie wyeliminowane (np. przez brak podbitki wieje mi w połać i wychładzają się pokoje na górze od styku ściany z połacią), ale żęby aż 60 kg.... Od początku października poszło już ok. 2t, a liczyłem na 4t / rok... shit. pozazdrościć seaman'owi i właścicielowi Grenia...

Od kilku dni spaliny dochodzą z temp. do 180 stopni ( zwłaszcza wieczorami gdy cała rodzina się kąpie i kocioł grzeje c.w.u. ). Spalanie pelletu wzrosło do około 20 kg na dobę ( 4 osoby w domu, 215 m2 dom ).

pawelkokosz
A czyściłeś piec nad popielnikiem, tam gdzie jest palnik ? Jak tam nazbiera się dużo osadu to spada sprawność i temp. spalin rośnie.
Jedna rzecz, czyszczenie komory palnika - jw. - sporo tam u mnie popiołu (2-3 x więcej niż popielniku), druga - używanie wajchy z boku kotła do czyszczenia płomieniówek - warto sobie rozruszać ramię, przy -10 to nawet i co 1-2 dni można - sporo daje - ostatnio tylko to zmieniłem w podejściu do kotła i temp.spalin od razu w granicach 130max...

Spoko tam też już czyściłem i było w miarę czysto ....jeżeli mogę tak powiedzieć. Kocioł generalnie czyszczę raz na miesiąc ( a przynajmniej tak mi się wydaje ).W cholerę, to tylko ja mam taką komorę palnika zawaloną? but why? za jakie grzechy? Jakbym raz na m-c ten kocioł czyścił to by przestał pracować. ale marzę o tym (żeby raz/mc, a nie żeby przestał pracować :) ) Może problem wynika z lokalnego producenta peletu hug wie.

temp. spalin zeszła na 140 stopni i spadło zużycie pelletu.
Pogadałem z nim trochę i wyszło nam, że nie da rady dać takich samych ustawień na wszystkich kotłach bo się to nie sprawdzi. U mnie tryb FL działa do kitu, pali sporo więcej pelletu i kocioł pracuje trochę dziwnie.

Oczywiście masz rację. tylko ja mam teraz pellet "no name" z dwóch źródeł i w tym roku będę musiał sobie jakoś sam poradzić. Ale w przyszły roku kupię na pewno jakiś markowy pellet. A tak przy okazji, szkoda, że ten piecyk nie ma sondy lambda....
A to ciekawy wniosek, że tryb FL jest nieoszczędny. Ciekawa rzecz, ostatnio podpiąłem EcoSter'a i okazało się, że nie może on wyświetlić informacji o pracy sondy lambda bo... jej nie ma :) ciekawe, bo zawsze miałem wrażenie, że ten tryb FuzzyLogic i inne pracują właśnie w oparciu o sondę lambda (dla niewtajemniczonych: to jest sonda pomiaru ilości tlenu w spalinach, na tej podstawie sterownik ma możliwość zmiany stosunku paliwo:powietrze, stosowane m.in. w samochodach). Widzę, że w instrukcji ecoMAX 800 w menu "tryb regulacji" jest "Lambda FL" - a u mnie (w SF) nie ma tej pozycji. Czyli, że lepiej było kupić wielopaliwowy kocioł Kostrzewa, który ma możliwość sterowania w oparciu o sondę lambda, niż Lazar SF, którego tryb FL pracuje w oparciu o proroctwa? :)

Zobaczymy ile mi teraz spali bo na FL spalał 35 kg. U mnie na Standardzie temperatura max spalin wynosiła do momentu wyłączenia (Nadzór) 110C.O co ja widzę, pooodbne spalanie do mojego z końca listopada... zaczynam żałować że nie czytałem wtedy forum.


@mebs - przyznaj się, na coś się przesiadłeś?

atika
25-12-2012, 10:39
Kocioł kupowałam w zeszłym roku w sierpniu czyli przed wszystkimi "wspaniałymi, cudownymi" poprawkami.

pawelkokosz
27-12-2012, 13:33
Ja również sierpień 2011....w piątek przed świętami był serwisant, wymienił sterownik, motoreduktor ( bo ciekło spod uszczelnienia a tego podobno się nie wymienia w częściach tylko całość ) oraz czujnik odpowiadający za komunikat Rozszczelnienie kotła ( są dwa - jeden przy drzwiczkach do palnika i pojemnika na popiół, drugi przy podajniku pelletu przy samym kotle - i właśnie ten drugi u mnie był rąbnięty, kocioł co pewien czas wywalał, że jesr rozszczelniony po czym ruszał dalej). Serwisant był, a po jego wyjeździe kocioł nie był w stanie się rozpalić a pellet był w zasobniku. Ale jakoś dał sobie radę i poszedł. Za to podczas weekendu przed świątecznego była w moim regionie najgorsza kompilacja pogody - fest mróz i wiatr taki że aż uszy urywało...wtedy kocioł żarł około 30 kg na dobę, może nawet więcej. Za to dzisiaj mamy 9 stopni na plusie i spalanie spadło do około 15 kg.
Co do trybu FL to popróbowałem...nic specjalnego, żadnych fajerwerków, pelletu żre sporo więcej. Zero korzyści.
Nie rozumiem tylko jednego: kocioł od czasu do czasu potrafi zatrzymać się, tj. pomimo że jest paliwo w zasobniku to nie rozpala się i wywala komunikat jakby nie było pelletu. Muszę wcisnąć pokrętło sterownika i kocioł następnie się rozpala. Taki mały ZONK.

atika
27-12-2012, 16:07
Rozmawiałem z ludkami z Lazara, że chyba mają tam u siebie księgowego debila....jakby policzyli koszt tych wszystkich wyjazdów do mnie czy innych osób plus koszt części wymienionych to wyjdzie że taniej by kosztował nowy kocioł. Ale cóż, rozmowa z nimi przypomina mi moją gadkę z moim kiedyś rocznym synkiem...on coś tam nawija swojego a ja mu usiłuję coś wytłumaczyć :)


Do nas serwisant w obie strony ma 700km. - tylko mi go żal bo on niczemu nie jest winien a biedak śmiga tyle km. i to dzień przed świętami....

mikel_1
04-01-2013, 22:16
Jakie macie ustawienia na trybie standardowym kolejno dla 100%, 50%, 30%?

mikel_1
14-01-2013, 20:29
Bawię się bawię, okazało się na razie, że piec jak wcinał w listopadzie przy +5 st. ok. 37kg (2,5 worka) / dzień, tak przy -10 st. obecnie również :)
Więc z innej strony - korzystaliście z analizatora spalin, np. takiego jak ten (http://www.elkom.com.tw/?section=2&subid=18), tutaj aukcja z opisem i ceną (http://allegro.pl/show_item.php?item=2938829421) - trochę drogie, może ktoś chciałby sprzedać swój, bo już skorzystał?
I kolejna rzecz - jaka jest właściwa lambda dla Lazar'a 21kW? Może jakiś dystrybutor podpowie, trochę was tutaj jest...

slawko2009
23-01-2013, 18:34
Witam wszystkich.
Odzywam sie bardzo zadko, wynika to z tego, ze remontuje dom od A do Z i nie mam zbytnio czasu.
Moj piec dziala jak narazie bez wiekszych problemow, Serwisu jeszcze nie musialem wzywac choc pale dopiero od pazdziernika,
Poczatkowe spalanie to niecaly worek na dobe, teraz doszla podlogowka i pali ponad 2 worki ale jeszcze nie mam termostatu i podloga idzie non stop,
Nie zakladam Ekostera 200 tylko zalozylem rozdzielacz z silownikami i termostaty w pomieszczeniach , mysle ze bedzie to mniej skomplikowane a mieszacz bedzie robil maly obieg co spowoduje wzrost temp. i automatyczne wylaczenie pompy obiegowej.
No ale pochwale sie jak zrobie to do konca.
Moj kociol takrze puszcza strasznie duzo pylu do komina, a moj Niemiecki kominiaz powiedzial ze to norma i niekiedy trzeba czyscic komin nawet 3 razy w roku,
Dzisiaj kociol nie umial sie rozpalic bo go od miesiaca nie czyscilem, podczas czyszczenia zauwazylem ze konczy sie palnik ceramiczny, jest caly popekany i zaczyna sie kruszyc jak by byl z gipsu, Ciekawostka? !, zaczalem troszke sie martwic,
Wyczyscilem i kociolek hula dalej,
Pozdrawiam

kss
26-01-2013, 22:43
Jakie macie ustawienia na trybie standardowym kolejno dla 100%, 50%, 30%?
mikel_1 podaj najpierw swoje ustawienia. ja i pawelkokosz juz podawalismy ustawienia

atika
01-02-2013, 09:26
A ja mam pytanie dotyczący ilości spalonego pelletu. Tak dla porównania - bo na pewno robicie notatki ;)
Nie pytam ile wydaliście bo koszt zakupu pelletu jest różny i nie byłoby to miarodajne.
Chodzi o ilość i w jakim domu i czy grzejecie też wodę, no i temp. w domu.
Zaczynam.
Zapis od 18.09.2011 - wtedy zaczęliśmy przepalać. Grzejemy też wodę użytkową. Powierzchnia ogrzewana 186m2 + 2 nitki podłogówki w garażu - jakieś 20mb rury. Pellet spalony 3100kg. U nas w domu ze względu na małe dzieci - temp. 22-23st. Po przeliczeniu wychodzi średnio 22,8kg.
A jak jest u Was ??

bofk
01-02-2013, 09:51
A ja mam pytanie dotyczący ilości spalonego pelletu. Tak dla porównania - bo na pewno robicie notatki ;)

Pierwszy post, zatem kłaniam się nisko!

Dom 200 m2 bez podłogówki (tylko grzejniki). Palimy od 21 czerwca 2012 (nie żeby było zimno w domu, ale CWO kocioł obsługuje również). Przy pięcioosobowej rodzinie 2+3 i bez prysznica jak na razie - tylko duuuża wanna. Spalanie jak do tej pory 4200 kg. Wg moich obliczeń średnia to 18,75 kg/dobę. Ale temperatura nie aż tak wysoka. 19,8 noc i 21 stopni w dzień.

atika
01-02-2013, 11:40
bofk - witam na forum i mam pytanie - a jak to jest od września ??
Bo letnie miesiące nam trochę zaciemniają obraz - bo wiadomo, ze wtedy była tylko woda.
Jak ze spalaniem gdy dołączyło grzanie domu ??

bofk
01-02-2013, 12:18
Sama woda w moim przypadku to ok. 100 kg/ m-c. Tak mi wychodziło pomiędzy czerwcem lipcem i sierpniem. Natomiast jeśli chodzi o spalanie od września do teraz, to zużycie jest na poziomie 3900 kg +/- 50 kg. (oczywiście licząc z podgrzewaniem wody). Zatem albo masz lepsze ustawienia (bardziej znasz się na ustawieniach kotła) lub po prostu masz lepiej odizolowany budynek. Jakoś takie wnioski mi się nasuwają na gorąco. Nie ukrywam, że byłbym zadowolony gdybym spalił nieco mniej. Ale to pierwszy sezon więc jeszcze nie kombinuję z ustawieniami.

kss
04-02-2013, 18:58
ze względu na małe dzieci - temp. 22-23st.
Nie wiem dlaczego jak małe dzieci to musi być ukrop. Też mam małe dziecko i przez pierwsze 2 lata mieszkalismy w starym poniemieckim domu (nieocieplony, stare okna) gdzie temperatura zimą była max 19 st. i mały jest bardziej odporny i choruje rzadziej od córki mojej siostry, która właśnie była wychowywana w bloku i w mieszkaniu był ukrop.

190m2 (grzejniki i podłogówka) bufor z grzaniem cw; rekuperacja; we wrześniu nie było potrzeby ogrzewać domu, październik - 375kg, listopad - 560kg, grudzień - 795kg, styczeń - 855kg razem 2600kg temperatura w domu 20 noc 21 dzień czasami 22 stopnie

pawelkokosz
04-02-2013, 19:09
No właśnie atika...u mnie również jest mały łepek i drugi trochę starszy łepek ale 22-23 stopnie tobym chyba cholery dostał, toleruję maksymalnie 21,5 stopnia, w nocy jest około 20 stopni.
U mnie jest 215 m2, wszędzie jest grzane, dół podłogówka, góra mieszana. We wrześniu nie grzałem domu, poszło około 130 kg na CWU, październik 360 kg, listopad 590 kg, a grudzień zeszło 900 kg, styczeń około 870 kg ( a mogło być mniej ale po pierwsze przez 4 dni byli u mnie znajomi z dzieciarnią i wody szło w cholerę, poza tym kocioł ze względu na awarię - zepsuta zapalarka - pracował 5 dni w funkcji Fuzzy Logic i żarł pellet jak młody koń owies ).
A tak poza tym wszyscy zdrowi :)
Gdyby tylko kocioł się nie psuł :(...

atika
04-02-2013, 22:52
Cieplarnianych warunków nie mamy, a dzieci odpukać nie chorują wcale. Nawet 3 latek poszedł do przedszkola i cały rok przechodził bez chorowania.
Ale mała miała 2 miesiące i cały czas była zmarznięta - więc musieliśmy podgrzać i mamy w domu ok.22st.
23 jak przestawiamy, bo w nocy np. jest -15 i podkręcamy podłogówkę na 26st. wtedy zrobi sie 23st.
Ale ogólnie w większości czasu jest 22. U nas wszyscy lubią biegać w krótkich rękawkach.
Wcześniej też mieliśmy w domu 21st., w dzień, a w nocy 20, teraz gdy są dzieci mamy równo 22... i niech dzieciarni ciepło będzie ;)

pawelkokosz
05-02-2013, 13:06
Amen...

pawelkokosz
06-02-2013, 14:38
Ludki kochane a jak tam u was z pelletem? Bo mój dostawca ma problemy z Barlinkiem i chwilowo mamy posuchę w rejonie Szczecina...
Dlatego stosuję mieszankę od dwóch dni czyli pellet Lava 6 mm plus Barlinek 8 mm....jak na razie czad....sprawdza się :)...fakt jest tylko taki że temp. zewnet. są trochę wyższe niż ostatnio ( dzisiaj plus 4 stopnie ).
Pozdrawiam zagrypiony po pachy....:(

atika
06-02-2013, 19:21
U nas pellet jest.

My też paliliśmy Lavą jest ok.
Ale przeważnie palimy Olimpem - ten sam producent co Lava, ale jest 6mm i super "czysty". W workach nie ma nic pyłu.
Niestety cena Olimpu jest niefajna. Worek 15kg - 14,40zł.
Ale jak na razie to najlepszy i najbardziej wydajny pellet jaki mieliśmy.

Paweł - ja mam bardzo podobnie do Ciebie spalanie - bo teraz przeliczyłam przez miesiące.
listopad - 600 kg
grudzień - 890 kg
styczeń - 800 kg

I zdrówka życzę.

Vld
04-03-2013, 12:50
na początek wymień kondensator rozruchowy, jak nie pomoże prawdopodobnie wentylator.

Tiger.dp
04-03-2013, 13:35
na początek wymień kondensator rozruchowy, jak nie pomoże prawdopodobnie wentylator.

Dzięki za odpowiedź. Jest zaraz przy wentylatorze?

Vld
04-03-2013, 14:22
zazwyczaj, nie mam tego kotła, więc dokładnie i nie odpowiem

Tiger.dp
05-03-2013, 05:57
O, to ciekawe z tą akcją serwisową. Widać mnie pominęli. Wentylator nie był wymieniony, jest od nowości (starości). Dzięki za sugestię. Ciekawe co mi odpowie Lazar. Skoro mieli taką akcję to uczciwie powinni wymienić nawet po gwarancji. Możesz mi jeszcze powiedzieć (gdyby Lazar nic o akcji nie wiedział) skąd masz taką informację. Chcę się z nimi trochę "wykłócić". Dzięki.

kss
05-03-2013, 20:48
Możesz mi jeszcze powiedzieć (gdyby Lazar nic o akcji nie wiedział) skąd masz taką informację.

Od serwisanta który był na przeglądzie rocznym. Inni też pisali o tym na forum

kss
05-03-2013, 21:05
I teraz hit nad hity - dowiedziałem się dzisiaj, że w ustawieniach serwisowych jest opcja dla kotła z buforem ciepła i bez - wystarczyło zmienić jedną cyfrę na wartość 1 i jest wieczorem miodzio lodzio :)
A to mnie bardzo interesuje (mam bufor). Czy po wpisaniu kodu 8... możesz wybrać 0 lub 1?
Może coś więcej Ci powiedzieli o co z tym chodzi i jak to działa?

Tiger.dp
05-03-2013, 21:11
Paweł masz rację. To była tylko przenośnia. Aczkolwiek przed samym końcem gwarancji był u mnie serwis i nic o wymianie wentylatora nie było mowy. Cóż takie były początki i serwis sam się uczył tych kotłów u klienta. Kss jeszcze raz dzięki za info.

pawelkokosz
06-03-2013, 18:08
A to mnie bardzo interesuje (mam bufor). Czy po wpisaniu kodu 8... możesz wybrać 0 lub 1?
Może coś więcej Ci powiedzieli o co z tym chodzi i jak to działa?

Ano działa tak, że gdy nie masz bufora ciepła na sterowniku ma być cyfra 1, wtedy sterownik nie głupieje i trzyma zadaną histerezę, gdy masz bufor to wtedy masz mieć nastawioną cyfrę 0, bo sygnał idący od bufora ciepła ma wartość nadrzędną nad histerezą kotła. Czyli gdy w buforze masz nadmiar ciepła to kocioł nie rozpali się pomimo przekroczenia histerezy bo automatyka twierdzi, że jest jeszcze ciepło w układzie grzewczym.
Tak to rozumiem....ale może się mylę....

pawelkokosz
07-03-2013, 13:13
Przepraszam za pomyłkę ale powinno być odwrotnie: gdy nie masz bufora to ma być 0, gdy jest to 1

kss
07-03-2013, 20:00
Paweł masz rację. To była tylko przenośnia. Aczkolwiek przed samym końcem gwarancji był u mnie serwis i nic o wymianie wentylatora nie było mowy. Cóż takie były początki i serwis sam się uczył tych kotłów u klienta. Kss jeszcze raz dzięki za info.
U mnie serwisant sam powiedział, że mam stary wentylator i on mi wymienia na nowy (mimo że stary chodził w miarę dobrze) bo jest akcja wymiany wentylatorów.

Tiger.dp
08-03-2013, 05:24
Wentylator został wymieniony w ramach przeglądu rocznego i w porównaniu do starego chodzi bardzo dobrze. Oby było tak dalej. Czy korzystacie z regulatorów pokojowych. Jeśli tak to jaki polecacie.

Andrzej1899
10-09-2013, 17:47
WItam wszystkich
Włąśnie stoje przed wyborem kotła, wybieram pomoędzy kostrzewą , greniem a lazarem. W związku z tym chciałem was zapytać jak się sprawują wasze lazary, jak z serwisem , czy usterki juz zostały z grubsza usuniete, czy są jakieś niedogodnosci zwiazane z obsługą tego koła i czy z perspektywy czasu dokonalibyście tego zakupu jeszcze raz.
Będe barzdo wdzięczny za odpowiedzi gdyż zima juz nadchodzi.
Pozdrawiam

mikel_1
11-09-2013, 07:19
lazar nie ma sondy lambda, którą zdaje się ma kostrzewa (ale sprawdź jeszcze) - skutkuje to większą paliwożernością. ten cały "fuzzy logic" działa u mnie tak do d... że jak sam poustawiałem kocioł to mniej paliwa idzie, niż przy tej ich pożal się Boże logice. zauważ, że kocioł potrzebuje dość małego ciągu - przy moim kominie fi 200 musiałem regulator zamontować. to tyle minusów. plusy: kocioł działa niemal całkowicie automatycznie (najnowsze wersje jescze bardziej, bo mają widzę automatyczną obsługę czyszczenia wymiennika - trzeba się spodziewać uderzeń w nocy hehe - i sytuacji zasypania palnika, czego w wersji z 2012r nie było jeszcze). kocioł sam obsługuje 2-3 obwody grzewcze (do 5 z dodatkowym modułem), ma tg. sterowanie pogodowe, czyli nic innego jak krzywa grzewcza oparta na temp. zewn. serwis ok, przyjeżdżają w miarę szybko. ja mam dodatkowy kocioł gaz., który podepnę później pod logikę lazara - wtedy jeśli zabraknie paliwa w lazarze, ten uruchomi kocioł zapasowy. najlepiej kup od razu z ecoster'em 200, jeśli masz podłogówkę podłączać.

w miarę ok, tyle że dość dużo paliwa idzie zimą. być może to oprócz braku sondy l. kwestia 1go roku w tym budynku, jeszcze będziemy stroić ogrzewanie przed kolejną zimą, zobaczymy p 2giej czy coś to pomoże.

Nestoranto
11-09-2013, 17:11
A jakie wielkości posiadacie zasobniki i na ile dni starcza średnio paliwa? Zastanawiam się nad opcją 470L, ale wtedy kocioł na styk będzie mi wpasowany w kotłowni.

mikel_1
11-09-2013, 20:59
A jakie wielkości posiadacie zasobniki i na ile dni starcza średnio paliwa? Zastanawiam się nad opcją 470L, ale wtedy kocioł na styk będzie mi wpasowany w kotłowni.kotła nie możesz wstawić na styk, z każdej strony min. 1m lub więcej - poczytajcie panowie instrukcję obsługi dokładnie nim kocioł kupicie :) żeby nie kupić kota w worku. niestety wielkości zasobnika na ilość dni nie da się przeliczyć, ponieważ zapotrzebowanie na paliwo zależy od zapotrzebowania na ciepło i nastaw pieca. czyli dla każdej instalacji jest inaczej :) u mnie - zbiornik 150L (najmniejszy) w lato dla CWU 2 tyg., przy 30st. mrozie częściej niż raz dziennie.
odnośnie tego co pisałem o sondzie lambda - ze strony producenta, opis dla Lazar Smartfire:

Najlepsza Sonda Lambda w Polsce.
Inteligentny logarytm dostosowuje pracę kotła do aktualnych parametrów otoczenia. Stale utrzymuje możliwie najwyższą sprawność kotła. Gwarantuje najlepsze parametry emisyjne. W znacznym stopniu eliminuje sadzenie kotła. Posiadamy kilkuletnie doświadczenie w produkcji kotłów CO z sondą lambda. Współpracowaliśmy z najlepszymi dostawcami tego typu rozwiązań z Europy Zachodniej dostarczających sterowanie dla największych zachodnich producentów kotłów peletowych. Nie kupuj pseudolambdy gdzie parametry ustawia serwisant, a procesem w istocie nie steruje lambda lecz sztywne nastawy. Nasze rozwiązanie gwarantuje płynną regulację gwarantującą najlepsze wyniki.
faktycznie coś zmienili - ja w moim Smarcie mam włąsnie taką pseudolambdę którą krytykują :) widzę że aktualnie można sobie dokupić sondę za ok. 1,3kPLN.

Jeszcze odnośnie serwisu - bo było wcześniej pytanie - jest trochę zastrzeżeń. zdarzyło mi się, że przysłali na rozruch kotła totalnego ignoranta. gość żeby cokolwiek zrobić musiał wisieć na telefonie i mu opowiadali co i jak ma robić. wynik był taki, że jak się później okazało, nie wyjaśnił jak i gdzie kocioł czyścić (bo nie wiedział / nie chciało mu się), instrukcja też niestety niewiele o tym mówi i na efekty nie trzeba długo czekać. później było lepiej, ale jakbym był gościem z 2 lewymi rękami to nic by mi nie naprawili tylko pojechali czasem bez niczego, a piec jak nie działa tak nie działa. stara prawda - specjalista musi umieć wszystko w swoim zawodzie, a właściciel domu musi umieć wszystko co dotyczy jego domu :)

marcus NT
13-09-2013, 18:17
A jakie wielkości posiadacie zasobniki i na ile dni starcza średnio paliwa? Zastanawiam się nad opcją 470L, ale wtedy kocioł na styk będzie mi wpasowany w kotłowni.

Ja zamontowałem system Lazara - Vacuum, czyli system pneumatycznego dostarczania pelletu z dodatkowego dużego zbiornika, który mam obok kotłowni (skład opałowy). Mieści mi się w nim ok. 1200 kg pelletu. W najgorszym razie powinno starczyć na miesiąc. Przy piecu mam 150 l.

Nestoranto
13-09-2013, 19:03
Ja zamontowałem system Lazara - Vacuum, czyli system pneumatycznego dostarczania pelletu z dodatkowego dużego zbiornika, który mam obok kotłowni (skład opałowy). Mieści mi się w nim ok. 1200 kg pelletu. W najgorszym razie powinno starczyć na miesiąc. Przy piecu mam 150 l.
Powiedz proszę jak w ostatnim sezonie grzewczym oraz na obecną chwile zachowuję się kociołek? Były jakieś problemy?
Z góry dziękuje

marcus NT
13-09-2013, 19:25
Powiedz proszę jak w ostatnim sezonie grzewczym oraz na obecną chwile zachowuję się kociołek? Były jakieś problemy?
Z góry dziękuje

Po chorobach "wieku dziecięcego" typu wentylator i sterownik wszystko jest OK. Musiałem też powalczyć ze zbyt dużym ciągiem kominowym (mam komin 200 mm), ale po założeniu regulatora ciągu i (prawdopodobnie) wentylatora wszystko jest super. Najbardziej podoba mi się system czyszczenia płomieniówek za pomocą sprężyn. Jak czytam jakie mają z tym problemy np. granpalowcy to dziękuję sobie w duchu, że akurat wybrałem Lazara.

Nestoranto
14-09-2013, 15:27
Po chorobach "wieku dziecięcego" typu wentylator i sterownik wszystko jest OK. Musiałem też powalczyć ze zbyt dużym ciągiem kominowym (mam komin 200 mm), ale po założeniu regulatora ciągu i (prawdopodobnie) wentylatora wszystko jest super. Najbardziej podoba mi się system czyszczenia płomieniówek za pomocą sprężyn. Jak czytam jakie mają z tym problemy np. granpalowcy to dziękuję sobie w duchu, że akurat wybrałem Lazara.
Właśnie rozważam zakup tego kotła, ale po przeczytaniu całego tematu a szczególnie problemów mebsa mam wątpliwości. Pozostaje właśnie pytanie czy te początki to jak nazwałeś "wiek dziecięcy" a teraz poprawili to wszystko, czy jednak nadal pozostają te problemy. No i zastanawia mnie średnica komina, mam również 200mm i czy nie będzie trzeba coś z tym zbytnio kombinować.

mikel_1
14-09-2013, 20:38
z fi 200 będziesz miał problem dla większości kotłów - to jest przekrój właściwy dla kominka i innych tego typu palenisk, a większość kotłów (tych powiedzmy, z lepszej półki) ma wentylator nadmuchowy, którym reguluje spalanie i nie potrzebuje tak dużego ciągu. będziesz musiał zainstalować regulator ciągu. mam wrażenie, że montowany w wyczystce jest niewystarczający i będę montował coś na kominie, np. taki jak ten (http://www.finor.pl/index.php/regulatory-ciagu) (nie jestem producentem :) tylko potencjalnym użytkownikiem - cena trochę wysoka (http://www.drewnoopalowe.suwalki.pl/cms/index.php/cennik) - jak ktoś znajdzie coś tańszego działającego podobnie, proszę o post).

probelmy mebsa i innych - w większości problemy wieku dziecięcego producenta. serwis działa lepiej, niż to było u mebsa, wymieniają elementy jeśli trzeba i nie ma zrzucania na klienta. montować to ja sobie mogę automatykę w tym kotle, a i to pod nadzorem bardziej wykwalifikowanego ode mnie montera :) widzę, że kocioł z roku na rok "się rozwija" więc producent raczej podchodzi do produktu serio. front mają niedopracowany - kontakt z klientem (np. nie można się dodzwonić do p. Lazara odpowiedzialnego za serwis), promocja, działania pro klienckie (jak np. na tym forum - zamiast opisać rzetelnie sytuację, sprzedawcy udawali użytkowników - zabawne).

ale proponuję przejrzeć ofertę kilku producentów, zadzwonić do dystrybutora kilku różnych producentów, np. Pelletmont (http://www.pelletmont.pl/) i popytać użytkowników np na tym forum :) Mi w Pelletmoncie doradzili kilka kotłów, jeden odpadł ze wzgledu na serwis, sprawę w sądzie i sposób postępowania (w ramach ugody gość z tego forum musiał skasować cały wątek!), zostało kilku i wygrał Lazar mimo postów mebsa :D

Nestoranto
14-09-2013, 21:17
@ mikel_1 - dziękuje za obszerną odpowiedź. Co do regulatora ciągu to wcześniej wpadłem również na ten sam(innych nie znalazłem) . Z pośród większości możliwych kotłów na pellet właściwie ten mi najbardziej odpowiada. Więc z góry dziękuje za wszystkie możliwe wskazówki oraz opinie.
Pozdrawiam.

mikel_1
14-09-2013, 21:24
jaką cenę znalazłeś za ten regulator?

Piotrek42
14-09-2013, 21:36
wygrał Lazar mimo postów mebsa :D Co wygrał lazar?? co ty kolego tu naginasz fakty !!! rozmawiałem z mebsem i dogadali sie w ramach ugody (niestety nie jestem upowazniony do publikowania tej ugody) jak ktos chce może napisać do mebsa (o ile jeszcze siedzi na forum) i sie dowiedzieć... nie naginaj kolego faktów acha jakby co to mebs ma teraz inny kocioł :)

Nestoranto
14-09-2013, 23:43
jaką cenę znalazłeś za ten regulator?
730 PLN, więc trochę kosztuje.

Nestoranto
15-09-2013, 18:44
Trochę się dziwię że są jeszcze chętni na ten kocioł no chyba że to znów producent poszywa się :)

Trochę kolego pomyliłeś się, "jestem tylko autoryzowanym dystrybutorem tego producenta" :lol2:. Naprawdę z takim tokiem myślenia to można wszystkich po kolei oskarżyć, na zasadzie kto wyraża się negatywnie to konkurencja, a kto pozytywnie to producent.

Co wygrał lazar?? co ty kolego tu naginasz fakty !!! rozmawiałem z mebsem i dogadali sie w ramach ugody (niestety nie jestem upowazniony do publikowania tej ugody) jak ktos chce może napisać do mebsa (o ile jeszcze siedzi na forum) i sie dowiedzieć... nie naginaj kolego faktów acha jakby co to mebs ma teraz inny kocioł :)
z tego co zrozumiałem to wygrał Lazar przy wyborze u mikel_1, więc o jakie naginanie faktów chodzi?

Piotrek42
15-09-2013, 18:48
Nestoranto o naginanie faktów u użytkownika mebs

Puławiak
15-09-2013, 18:50
Właśnie rozważam zakup tego kotła, ale po przeczytaniu całego tematu a szczególnie problemów mebsa mam wątpliwości. Pozostaje właśnie pytanie czy te początki to jak nazwałeś "wiek dziecięcy" a teraz poprawili to wszystko, czy jednak nadal pozostają te problemy. No i zastanawia mnie średnica komina, mam również 200mm i czy nie będzie trzeba coś z tym zbytnio kombinować.

To jesteś autoryzowanym dystrybutorem czy zainteresowanym zakupem tego kotła ????

Nestoranto
15-09-2013, 19:07
To jesteś autoryzowanym dystrybutorem czy zainteresowanym zakupem tego kotła ????
"jestem tylko autoryzowanym dystrybutorem tego producenta" - napisałem to w cudzysłowie, więc dalej bez komentarza.

Nestoranto o naginanie faktów u użytkownika mebs
ok, więc to ja źle zrozumiałem.
Co do samego kotła tej firmy to faktycznie odpowiada mi patrząc na jego funkcje oraz gabaryty.
Szerokość 1,8m głębokość 1,25m - są to parametry mojej kotłowni gdzie mam wstawić kocioł. Więc jeżeli ktoś jest wstanie zaproponować konkretny kocioł na pellety z możliwością zamontowania podajnika pneumatycznego, to bardzo bym prosił. Najlepiej na PW.

mikel_1
15-09-2013, 23:07
730 PLN, więc trochę kosztuje.właśnie, sporo, kurza stopa :(

Jak widać po tym wątku kocioł nie obronił się a w rozmowie z jednym z dystrybutorów dowiedziałem się że unikają sprzedaży tegoż choć jakiś czas temu był gorącym zwolennikiem.
Ponoć kocioł okazał się paliwożerny i drogi w eksploatacji, często do wymiany są elementy ceramiczne jak i wentylator czy śluza a gwarancja nie trwa wiecznie.
Wymaga też najlepszego (najdroższego) peletu.jednak się obronił, skoro go kupiłem znając ten wątek przed zakupem (akurat wtedy mebs "dopinał" sprawę z producentem, jak u mnie kocioł montowali) i inni też go kupują, skoro producentowi opłaca się rozwijać model. chyba jednak jesteś przedstawicielem innego producenta, co?
niestety rzeczywistość różowa nie jest, co widać po naszych wpisach. najbardziej energooszczędnym kotłem wg mnie jest... kocioł gazowy :) tak, nie pomyłka - straty ciepła na paliwie stałym są zbyt duże, żeby dało się osiągnąć 91-92% deklarowane przez Lazara (kiedyś to było 91, teraz 92 :D ) - jestem dość sceptyczny co do tego, bo kotłownia jakimś cudem o każdej porze roku jest najcieplejszym miejscem w moim domu, czego koledzy z kotłami na gaz jakoś nie doświadczają...
paliwożerność - jak już pisałem, zeżarł mi dość duże ilości paliwa przez zimę, tyle że kurza stopa się może okazać, że to moja wina była, bo go źle ustawiałem na początku i jeszcze instalację muszę pozmieniać, shiten. no i budynek 1-roczny.
wymuszenie napraw gwarancyjnych jest oczywiście obowiązkiem każdego konsumenta :) niezależnie czy to kocioł, odkurzacz czy mieszkanie/budynek. zasady identyczne :)
Lazar nie wymaga najlepszego/najdrożego peletu. takowego wymaga Wolf - wiem, bo mam LAzara a kolega Wolf-a. Ja palę tym - www.pelet.eu/pl/oferta (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pelet.eu%2Fpl% 2Foferta) po ok. 680zł/t, a kolegi Wolf nie dał rady :D

Co do samego kotła tej firmy to faktycznie odpowiada mi patrząc na jego funkcje oraz gabaryty.
Szerokość 1,8m głębokość 1,25m - są to parametry mojej kotłowni gdzie mam wstawić kocioł. Więc jeżeli ktoś jest wstanie zaproponować konkretny kocioł na pellety z możliwością zamontowania podajnika pneumatycznego, to bardzo bym prosił. Najlepiej na PW.
No to gabaryty Lazara są mocno zmienne w zależności od pojemnika, a od tego z kolei mocno zależy częstotliwość wizyt zimowych w kotłowni :)
Po twoich parametrach niestety widzę, że możesz mieć problem z najmniejszym Larazem - część mojej kotłowni, przeznaczonej na piec, ma ok. 190 x 170 i naprawdę ledwo się zmieścił - wezwij autoryzowanego dystrybutora zanim podejmiesz decyzję i niech się przyjrzy sytuacji na miejscu. jak się zdecyduje ci sprzedać ten piecyk, to albo weź od niego na piśmie, że wielkość kotłowni ok, albo wymuś na nim obecność podczas pierwszego rozruchu - wtedy serwisant mierzy wszystkie parametry wymagane gwarancją/instrukcją obsługi/etc. i każe się podpisać TOBIE, że przyjmujesz do wiadomości co on tam wypisał. a może np. odmówić uruchomienia ze względu na brak możliwości dotarcia do podzespołów kotła wynikającej z braku miejsca... i wtedy klops - zwrot kotła to koszt min. ok. 500 pln za przesyłkę gabarytową... i kto płaci? oczywiście kupujący, a nie dystrybutor który kocioł wcisnął :)
może jednak piecyk gazowy? z pojemnikiem poza budynkiem? tyle że to b.b.drogie paliwo - gaz i to z pojemnika zewn.
podajnik pneumatyczny zamontujesz DO KAŻDEGO KOTŁA na pelety / groszek / inne. poszukaj w tym wątku mojej dyskusji z zimy lub pocz.roku z jednym z kolegów, który kupił takie coś od LAzara i opisał mi jak działa. nie musisz kupować od lazara - pelletmont lub inna firma też ci sprzeda

PS. OT - w teorie spiskowe lansowane przez jednego z kolegów nie wierzę, ale faktycznie trzeba mieć na względzie, że dystrybutorzy/sprzedawcy/producenci ten wątek znają. łatwo na niego trafić - odkopaliśmy trupa i pojawia się na 1-szej stronie listy wątków pewnie często ostatnio.
PS. w temacie - jak ktoś jest z mazowieckiego lub lubi jeździć po PL, to można do mnie wpaść, w 30 min. opowiem więcej o męczeniu się z tym kotłem niż tu na wątku napisałem. mam wejście do kotłowni od tyłu, do budynku dalej nie wpuszczam (co powinno ew. szubrawców zniechęcić hehe)

pawelkokosz
15-10-2013, 12:43
Witam pana Mebsa...kope lat....a u mnie kociołek daje radę...po wcześniejszych totalnych jajach obecnie jest ok. Jedyna rzecz to zakup regulatora ciągu bo kocioł przy rozpalaniu potrafi niesamowicie dudnić...
A tak poza tym to wszyscy zdrowi :)

Tiger.dp
17-10-2013, 08:49
Witam pana Mebsa...kope lat....a u mnie kociołek daje radę...po wcześniejszych totalnych jajach obecnie jest ok. Jedyna rzecz to zakup regulatora ciągu bo kocioł przy rozpalaniu potrafi niesamowicie dudnić...
A tak poza tym to wszyscy zdrowi :)

Witam. Ma Pan może coś takiego:
http://www.darco.com.pl/nasady-kominowe1/art,1,gdy-ciag-kominowy-jest-zbyt-duzy-regulacja-i-stabilizacja-ciagu.html
czy też coś takiego:
http://www.polmar.net.pl/s,produkt,5.html

I jak się spisuje. Faktycznie dudnienie ustało, czy też jeszcze sporadycznie się zdarza. Pozdrawiam.

mikel_1
17-10-2013, 08:56
Witam. Ma Pan może coś takiego:
http://www.darco.com.pl/nasady-kominowe1/art,1,gdy-ciag-kominowy-jest-zbyt-duzy-regulacja-i-stabilizacja-ciagu.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.darco.com.pl%2 Fnasady-kominowe1%2Fart%2C1%2Cgdy-ciag-kominowy-jest-zbyt-duzy-regulacja-i-stabilizacja-ciagu.html)

I jak się spisuje. Faktycznie dudnienie ustało, czy też jeszcze sporadycznie się zdarza. Pozdrawiam.Pierwszy jest niewystarczający - minimalny ciąg, możliwy do ustawienia to 10Pa, a w piecu masz wymagane ok. 5Pa. Właśnie myślę nad instalacją tego drugiego...

Wójtala
23-10-2013, 12:29
Tiger.dp: ja korzystam z wskazanego przez Ciebie regulatora Darco (http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html) i w moim przypadku całkowicie eliminuje on problem dudnienia.

mikel_1
23-10-2013, 19:59
Tiger.dp: ja korzystam z wskazanego przez Ciebie regulatora Darco (http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.darco.com.pl%2 Foferta%2Fp%2C82%2Cregulatory-ciagu-kominowego.html)) i w moim przypadku całkowicie eliminuje on problem dudnienia.Powiedz, jak z ilością popiołu w komorze spalania? Bo mam wrażenie, że ciąg 10Pa + wentylator nawiewny wyrywa niespalone cząstki, które lądują w dużej ilości m.in. wokół palnika, bez dostępu powietrza (bo są przykrywane zaraz kolejnymi). sytuacja się "normuje" jak utworzy się lejek wokół palnika - wtedy co zostanie wyrwane, spada z powrotem :) ale niestety oznacza to, że komora spalania jest nieźle zasyfiona i znacznie spada sprawność - widać to po temp. spalin, która wzrasta u mnie z ok. 95st.C (piec wyczyszczony) do 110-120 st.C (piec zasyfiony popiołem), a potem przebija 130 st.C i już raczej go wtedy czyszczę. Podane temp. po regulacji własnej - niżej nie udało mi się zejść.

Wójtala
24-10-2013, 14:26
mikel_1: masz rację, wokół palnika faktycznie zbiera się popiół, z którego formuje się lejek jego nadmiar spada jednak do popielnika podczas czyszenia palnika, które odbywa się systematycznie. Coś tam zawsze spadnie do komory spalania chociaż wydaje mi się że większość zatrzymuje się w komorze za popielnikiem. Brud faktycznie obniża sprawność kotła i podnosi temp. spalin, ale nie wiem czy którykolwiek kocioł ma na to odpowiedź. Poza tym 130 st. C to chyba jeszcze nie taki dramat?

Maromark
28-10-2013, 09:42
Witam, mam nastepujacy problem od wczorja piec nie chce wystartowac. wygasil sie i nie chce sie rozpalic. probowalem juz 3 razy i nadal nic. zamowilem juz serwis ale chcialbym wiedziec co to moze byc... maja Panstwo pomysl?

mikel_1
28-10-2013, 10:13
mikel_1: masz rację, wokół palnika faktycznie zbiera się popiół, z którego formuje się lejek jego nadmiar spada jednak do popielnika podczas czyszenia palnika, które odbywa się systematycznie. Coś tam zawsze spadnie do komory spalania chociaż wydaje mi się że większość zatrzymuje się w komorze za popielnikiem. Brud faktycznie obniża sprawność kotła i podnosi temp. spalin, ale nie wiem czy którykolwiek kocioł ma na to odpowiedź. Poza tym 130 st. C to chyba jeszcze nie taki dramat?130 to nie dramat, ale 90 bardziej mi się podoba :) sporo piec pali, więc szukam różnych pomysłów na zmniejszenie paliwożerności. Jedna to ustawienia pieca, inna to ten regulator Polmar. nt. którego dyskusja idzie też w innym wątku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?23447-Regulator-ci-gu-kominowego&p=6188211#post6188211).


Witam, mam nastepujacy problem od wczorja piec nie chce wystartowac. wygasil sie i nie chce sie rozpalic. probowalem juz 3 razy i nadal nic. zamowilem juz serwis ale chcialbym wiedziec co to moze byc... maja Panstwo pomysl?1. sprawdź, czy przypadkiem nie zadział czujnik informujący o zasypaniu komory spalania paliwem - jest pod blaszką od frontu, nad aparaturą sterownika (taka wąska pionowa) - poszukaj w instrukcji. 2. jeśli tak, to postępuj zgodnie z instrukcją. jak nie to 3. wyczyść piec i jeśli będzie trzeba również przyłącze do komina (sprawdź też sam komin, może masz tam gniazdo? :) ), w trakcie czyszczenia uruchom ręcznie "odpopielacz" (czyli to, czym zwykle steruje siłownik, nie pamiętam nazwy...), żeby zrzucić z niego popiół. 4. jak nie zadziała, to czekaj na serwis.

Maromark
30-10-2013, 09:30
Dziekuje za odzew. kociol juz dziala, jestem wlasnie po wizycie serwisu. okazalo sie ze pokopalem cos w ustawieniach sterownika i kociol zwariowal. Wyglada na to ze wszystko jest juz dobrze nie myslalem ze zrobia mi to za darmo

Piotrq77
09-11-2013, 15:10
Witam,
Jestem również posiadaczem kotła Smart Fire 21KW. Prosiłbym o podpowiedź w poniższej kwestii. Podczas przechodzenia kotła z trybu PRACA w NADZÓR strasznie wibruje i huczy w kominie, zamontowałem jak zalecają regulator ciąga aczkolwiek problem nie ustąpił wręcz przeciwnie. Mam wkład kominowy o średnicy 130 mm czyli taki jaki być powinien, założony tez mam na kominie "Strażak". Dziwne bo latem te zjawisko nie występowało.
Proszę o sugestie jak temat rozwiązać.

mikel_1
11-11-2013, 17:22
Piotr, a zdejmij strażak i sprawdź czy pomogło? Bo widzisz, co z tego że sam komin jest "taki jaki być powinien" jak strażakiem generujesz dodatkowy ciąg. Ja to się zastanawiam, żeby ogranicznik ciągu zainstalować, a nie wspomaganie (ale ja mam komin fi 200 :D )

Piotrq77
11-11-2013, 17:34
Próbowałem, zdjąłem strażaka i nic nie pomogło. Regulator ciągu mam zainstalowany na przyłączach które są skierowane do komina. Serwisant kazał go ustawić na 10, ale to nic nie daje, podczas pracy pieca jest cały czas otwarty i jak piec przechodzi w tryb pracy NADZÓR to komin buczy niemiłosiernie, nawet więcej i dłużej niż bez regulatora, czyli wyrównuje sobie ciąg. Zastanawiałem się nad założeniem regulatora ciągu RC-14-0 firmy POLMAR ale to drogi gips ok.700 PLN, aczkolwiek czekam na wizytę serwisanta z Lazara i jego opinii na ten temat. Ponoć za duży ciąg u mnie w kominie - 10 metrów wysokości.