PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł SmartFire Lazar - wszystkie opinie mile widziane.



Strony : 1 2 [3]

mikel_1
11-11-2013, 17:53
Co wygrał lazar?? co ty kolego tu naginasz fakty !!! rozmawiałem z mebsem i dogadali sie w ramach ugody (niestety nie jestem upowazniony do publikowania tej ugody) jak ktos chce może napisać do mebsa (o ile jeszcze siedzi na forum) i sie dowiedzieć... nie naginaj kolego faktów acha jakby co to mebs ma teraz inny kocioł :)Sorry, dopiero zauważyłem odp. - wyrwałeś kawałek mojego zdania, kontekst dotyczył mojej osoby, a nie mebsa:
Mi w Pelletmoncie doradzili kilka kotłów, jeden odpadł ze wzgledu na serwis, sprawę w sądzie i sposób postępowania (w ramach ugody gość z tego forum musiał skasować cały wątek!), zostało kilku i wygrał Lazar mimo postów mebsa :D
Poza tym 130 st. C to chyba jeszcze nie taki dramat?Hmmm różnica między spalinami o tej temp.jest dość znaczna - a raczej między 99st.C a 100st.C jest znaczna - korzystają z niej kotły kondensacyjne - po zmniejszeniu temp.poniżej 100 st. zachodzi kondensacja i cała energia jaka by poszła w komin razem z parą wodną zostaje w twoim kotle :) te 99st. to oczywiście przybliżenie - na faktyczną temp., w której zachodzi kondensacja ma również wpływ ciśnienie.

mikel_1
11-11-2013, 18:07
Próbowałem, zdjąłem strażaka i nic nie pomogło. Regulator ciągu mam zainstalowany na przyłączach które są skierowane do komina. Serwisant kazał go ustawić na 10, ale to nic nie daje, podczas pracy pieca jest cały czas otwarty i jak piec przechodzi w tryb pracy NADZÓR to komin buczy niemiłosiernie, nawet więcej i dłużej niż bez regulatora, czyli wyrównuje sobie ciąg. Zastanawiałem się nad założeniem regulatora ciągu RC-14-0 firmy POLMAR ale to drogi gips ok.700 PLN, aczkolwiek czekam na wizytę serwisanta z Lazara i jego opinii na ten temat. Ponoć za duży ciąg u mnie w kominie - 10 metrów wysokości.Też myślę nad polmarem właśnie ale cena+brak gwarancji, że będzie dobrze... najpierw inne metody ograniczenia spalania zastosuję lepiej.
nt.buczenia - u mnie były wybuchy w kominie w trakcie rozpalania i serwisant wpadł na pomysł, żeby ograniczyć przekrój wlotu powietrza spoza kotłowni - wstawił coś w nawiew i nawet podziałało :) to co Lazar wypisuje w instrukcji odn.min.przekroju nawiewu to jest mocno przewymiarowane

Wójtala
13-11-2013, 08:26
@Piotrq77: wydaję mi się, że problemem może być za wysoki komin, który dudni zanim się wygrzeje. W tym wypadku należałoby chyba wyregulować powietrze. Serwisant robił coś takiego u mnie przesuwając opaskę na palniku. Z tym, że ja posiadam starszy model SmartFire'a. Nowsze modele podobno wyposażone są w dwa regulowane wloty powietrza i zakrycie górnego wlotu rozwiązuje problem.

@mikel_1: oczywiście im mniejsza temperatura spalin tym lepiej, powiem szczerze, że nigdy nie próbowałem obniżyć jej do minimum. W każdym bądź razie kondensat chyba nie powinien zostawać w tym kotle bo może się rozciec.

stanisław.k
13-11-2013, 09:04
Kondensat powstaje poniżej 50stC

Wójtala
14-11-2013, 13:35
Myślę, że tak jak napisał @mikel_1 na temperaturę w której zachodzi kondensacja wpływa trochę więcej czynników i chyba ciężko ustalić ją na sztywno. Tak czy inaczej chyba nie powinno dopuszczać się do sytuacji w której cokolwiek skrapla się i leje w kotle.

stanisław.k
14-11-2013, 14:19
Kłania się fizyka ze szkoły podstawowej.
Kondensacja nie wystąpi powyżej 50 stC
W moim kotle temp. spalin mierzona na wylocie ma średnio 70 st.C

Wójtala
15-11-2013, 11:55
@stanisław.k: w żadnym wypadku nie chciałbym się spierać w wolnej chwili na pewno poszerzę swoją wiedzę na ten temat.

Pozdrawiam

mikel_1
18-11-2013, 10:56
Kłania się fizyka ze szkoły podstawowej.
Kondensacja nie wystąpi powyżej 50 stC
W moim kotle temp. spalin mierzona na wylocie ma średnio 70 st.CI tak nieźle - w moim ok. 90. Czyli jesteśmy bez szans? Szkoda.

Piotrq77
06-12-2013, 12:24
Witam,

Problem buczenia w kominie rozwiązaliśmy z serwisantem. Po wymianie zapalarki na nową został niezaślepiony mały otwór który bezpośrednio wpływał na zasysanie lewego powietrza. Obecna zapalarka znajduje się bezpośrednio w komorze spalania.Po jego zaślepieniu feralnego otworu (silikon) problem ustąpił. Na razie wszystko jest ok, działa bez zarzutu. Polecam nade wszystko wiedzę serwisanta. Ma jednak największe doświadczenie w tym temacie. Na Podlasiu Lazara obsługuje Pan Mariusz.

seaman
31-12-2013, 16:59
Witam pana Mebsa...kope lat....a u mnie kociołek daje radę...po wcześniejszych totalnych jajach obecnie jest ok. Jedyna rzecz to zakup regulatora ciągu bo kocioł przy rozpalaniu potrafi niesamowicie dudnić...
A tak poza tym to wszyscy zdrowi :)

Siemka

Dzięki ze poleciłeś tego serwisanta. Raz do roku przegląd i jest ok. Wyłączyłem pogodowe i jest dużo lepiej. Wyłączam tez kociołek rano i włączam dopiero kolo późnego popołudnia. Przy tych dodatnich temperaturach niepotrzebnie sie wygaszał i zapalał tak często. Pozdro

pawelkokosz
14-06-2014, 13:37
A dzisiaj niespodzianka, znikł u mnie podgląd na temp. CWU i nie mogłem wejść w ustawienia CWU. Ale pomogła stara indiańska metoda czyli wyłączenie wtyczki z prądu i dalej jest po staremu czyli wporzo :)))

bitoff
23-06-2014, 15:31
Witam,

Mam pytanie odnośnie SmartFire-a 21. Odnośnie jak często rozpala Wam się kocioł?
U mnie średnio co 2 godziny, ogrzewana jest woda użytkowa(zbiornik 240 L), kocioł ustawiony jest na 70 stopni.
Histeryza kotła ustawiona jest na 10 stopni. Woda ustawiona jest na 45 stopni , histeryza wody 5 stopni.
Kocioł pracuje tak że patrzy tylko na temperature kotła, woda go wogóle nie interesuje.
Czyli jest tak że jak kocioł spadnie do temperatury 60 stopni to załącza się i grzeje go do 70 + dochodzi kila stopni bezwładności mimo że np. woda jest np. 60 stopni.
Woda natomiast grzeje się nawet do 70 paru stopni tj. czyli kocioł oddaje temperature cały czas na wodę.

Chciałem jeszcze zwiększyć histeryzę kotła jednak jak dałem 15 stopni to nie reaguje. Powinien wtedy rozpalać się przy 55 stopniach a on i tak rozpala się przy 60. Tak jakby fabrycznie było zablokowane że minimum to 60 stopni....

Czy to tak ma wyglądać, jak jest u Was?

kss
25-07-2014, 14:54
Witam,

Mam pytanie odnośnie SmartFire-a 21. Odnośnie jak często rozpala Wam się kocioł?
U mnie średnio co 2 godziny, ogrzewana jest woda użytkowa(zbiornik 240 L), kocioł ustawiony jest na 70 stopni.
Histeryza kotła ustawiona jest na 10 stopni. Woda ustawiona jest na 45 stopni , histeryza wody 5 stopni.
Kocioł pracuje tak że patrzy tylko na temperature kotła, woda go wogóle nie interesuje.
Czyli jest tak że jak kocioł spadnie do temperatury 60 stopni to załącza się i grzeje go do 70 + dochodzi kila stopni bezwładności mimo że np. woda jest np. 60 stopni.
Woda natomiast grzeje się nawet do 70 paru stopni tj. czyli kocioł oddaje temperature cały czas na wodę.

Chciałem jeszcze zwiększyć histeryzę kotła jednak jak dałem 15 stopni to nie reaguje. Powinien wtedy rozpalać się przy 55 stopniach a on i tak rozpala się przy 60. Tak jakby fabrycznie było zablokowane że minimum to 60 stopni....

Czy to tak ma wyglądać, jak jest u Was?

Po 1 masz chyba włączoną ochronę powrotu kotła. Po 2 nie masz kotła przełączonego w tryb LETNI (grzanie tylko CWU)
Dlatego niezależnie od histerezy jak temp. kotła spadnie poniżej 59 st. to się załącza.
Musisz przełączyć kocioł w tryb LETNI (grzanie tylko CWU)
Ochronę powrotu kotła możesz zostawić (chyba? przetestuj na 2 sposoby)
Wtedy powinien pracować zgodnie z histerezą kotła. Przy czym jeżeli jest włączona ochrona to chyba min. poniżej 50 st. kocioł będzie się załączał.
Oprócz tego prawdopodobne będzie jeszcze potrzebne ustawienie jednego parametru w ustawieniach serwisowych ale to już na priva.

Jeżeli chcesz też aby kocioł rzadziej się załączał warto też zwiększyć histerezę CWU.

kss
25-07-2014, 14:59
Czy ktoś palił w smartfire owsem???

Wójtala
30-07-2014, 10:27
Co prawda nie paliłem owsem, ale też już o tym myślałem. Postanowiłem zaczerpnąć informacji u producenta i z tego co się dowiedziałem to można palić owsem, ale znacznie obniża to wydajność kotła i generalnie są z tym jakieś problemy. Podsumowując - zupełnie się nie opłaca :rolleyes:

kss
31-07-2014, 11:10
Czy wiesz coś więcej na temat tych "generalnych" problemów?
Kupując owies po cenach rynkowych pewnie by się nie opłacało. Ale jeżeli miałoby się owies tylko za koszt wykoszenia... to może się opłacać.

Wójtala
01-08-2014, 14:25
Powiem szczerze, że nie specjalnie drążyłem temat, także niestety nie powiem Ci niczego więcej, ale owies to chyba jednak dla konia :D

piterlot
27-09-2014, 08:45
Jestem od tygodnia posiadaczem smartfire 41, mam problem z rozpalaniem. Wydaje mi się że podajnik wsypuje za dużo peletu i zapalarka nie daje rady. Proszę o pomoc, opinie i podpowiedzi do ustawień kotła.
Dzięki

Wójtala
03-10-2014, 11:11
Nie ma co pytać tutaj, dzwoń od razu do Lazara, mają obowiązek Ci pomóc. - http://www.hkslazar.pl/kontakt.html
Ja dzwonie za każdym razem gdy mam jakieś wątpliwości i zawsze pomagają, czasem trzeba być upierdliwym :D

pawelkokosz
30-10-2014, 05:12
I jak tam drodzy użytkownicy Smart Fire-ów w nowym sezonie grzewczym?
Wszystko w porzo?
Ostatnio czyli wczoraj będąc w Kauflandzie w Szczecinie zobaczyłem na półce bądź co bądź sklepu spożywczego pellet firmy Grill Impex w cenie 11 PLN za worek 15 kg ( pellet 6mm ). Czyli dość tanio.
Zakupiłem kilka worków i zapodałem do kociołka. Za parę dni zobaczę co to za produkt.
Jeśli ktoś z was zna firmę proszę o opinie.
Pozdrawiam "prawie" znad morza.

atika
30-10-2014, 21:59
I ja witam w nowym sezonie grzewczym.
My zaczęliśmy grzać, choć to zbyt szumnie powiedziane, w poniedziałek. I dupa...
Po wielu próbach, rozkręceniu kilkukrotnym kotła przez mojego męża, doszliśmy do wniosku, że trzeba wymienić ślimaka, gdyż jest starty, i niestety nie da się uruchomić kotła. Rozwala on pelet na pył, który osadza się na ściankach wokół ślimaka, powstaje warstwa zbitego pyłu, ślimak się zacina i koniec.
W związku z tym mam pytanie - wymieniał ktoś ślimaka, albo orientował się ile kosztuje?? Kto zaczyna 3 lub 4 sezon?? Jak Wasze ślimaki??
Paweł Ty masz piec tak długo jak my - jak ze ślimakiem u Ciebie??

kss
03-11-2014, 14:19
I jak tam drodzy użytkownicy Smart Fire-ów w nowym sezonie grzewczym?
Wszystko w porzo?
Ostatnio czyli wczoraj będąc w Kauflandzie w Szczecinie zobaczyłem na półce bądź co bądź sklepu spożywczego pellet firmy Grill Impex w cenie 11 PLN za worek 15 kg ( pellet 6mm ). Czyli dość tanio.
Zakupiłem kilka worków i zapodałem do kociołka. Za parę dni zobaczę co to za produkt.
Jeśli ktoś z was zna firmę proszę o opinie.
Pozdrawiam "prawie" znad morza.

A to nie przypadkiem pelet do kuwet dla kotów????? ;)
W te wakacje jak szukałem peletu na sezon, dzwoniłem do jednego producenta (blisko granicy z czechami) i powiedział mi, że już nie sprzedaje bo całą produkcje odbiera mu jakas sieciówka zoologiczna z czech. I lepiej na tym wychodzi ;)
Ja odkąd palę peletem też nie kupuje żwirku dla kotów. Sypię ten sam co do kotła.

kss
03-11-2014, 14:26
Ja też zaczynam 4 sezon grzewczy. Ponadto kocioł chodzi cały rok bo grzeje też wodę. Odkąd wymienili mi wentylator i sterownik (po przepychankach z serwisem) i zmienili w instrukcji pelet na 6mm (w pierwszych instrukcjach zalecany był 8mm i takim też paliłem) to na razie wszystko jest w porządku. Ale żeby się slimak starł od peletu?? Aż sam musze zobaczyć jak wygląda ślimak u mnie. Nie będę już dosypywał peletu.

atika
03-11-2014, 19:53
Ja też zaczynam 4 sezon grzewczy. Ponadto kocioł chodzi cały rok bo grzeje też wodę. Odkąd wymienili mi wentylator i sterownik (po przepychankach z serwisem) i zmienili w instrukcji pelet na 6mm (w pierwszych instrukcjach zalecany był 8mm i takim też paliłem) to na razie wszystko jest w porządku. Ale żeby się slimak starł od peletu?? Aż sam musze zobaczyć jak wygląda ślimak u mnie. Nie będę już dosypywał peletu.

Od razu poprawka. Sprzedawca pelletu i wstępnie serwisant wprowadził nas nieco w błąd z tym ślimakiem, my poszliśmy tym tropem... Ale już się wyjaśniło. Takie objawy jak opisaliśmy byłyby przy startym ślimaku w piecach na ekogroszek, a w naszym przy uszkodzonej śluzie.
Tu muszę pochwalić lazara. W piątek opisaliśmy sytuację, co i jak z piecem i stwierdzili że na 100% to śluza i że wyślą ją do na natychmiastowo. Piec już po gwarancji, wysłali darmowo. Dzisiaj śluza doszła. Mąż wszystko skręcił i kocioł, odpukać, działa. Mam nadzieję, że to już ostatnia jego awaria i wymieniona część. Mam wrażenie, że wymieniliśmy już w tym piecu wszystko oprócz obudowy.
Kss - nie przejmuj się ślimakiem - podobno w tym piecu jest niezniszczalny - tak przynajmniej twierdzą w Lazarze ;)
Sterownik i wentylator też mieliśmy wymienione w zeszłym sezonie.

kss
04-11-2014, 08:14
No to należy ich pochwalić, że w końcu bez żadnych problemów serwis zadziałał tak jak należy na wysokim poziomie. Może w końcu zrozumieli, że bez sensu jest się przepychać z klientami o jakieś mało kosztowne pierdoły, bo straty marketingowe i wizerunkowe są dużo większe. I w końcu wdrożyli postawę prokliencką. Oby tak trzymali dalej.

galagalicki
05-11-2014, 05:17
Witam wszystkich forumowiczów. Również posiadam smartfire 21 od maja tego roku. teraz dopiero prowadzę właściwe testy ogrzewania (w domu jeszcze nie mieszkam). Wszystko działa dobrze, ale czy Wy też macie problem z trybem nadzoru? Nie da się ustawić podawania pelety w tym trybie? Jest to trochę bez sensu gdyż przy wychodzeniu z trybu nadzoru kocioł się wygasza i od nowa rozpala ( ten cały długi cykl). To chyba trochę nie ekonomiczne gdyż nie podtrzymuje płomienia. Opcja "czas podawania" w ust. serwisowych jest ustawiona na "0" i jest zablokowana. Aha sterownik mam ten z panelem dotykowym. Zadałem pytanie do producenta tego sterownika i odpowiedź była taka, że jest to zgodne z założeniami producenta kotła. Może ktoś z was sobie z tym jakoś poradził. Instalacja jest bez bufora ciepła, sama podłogówka, 210 metrów użytkowych, bańka na ciepłą wodę 400l plus wspomaganie solarami. Moi rodzice mają stary kominek na pelety i tam podczas podtrzymania pelet jest podawany, co jest raczej logiczne.

Wójtala
05-11-2014, 08:44
Cześć, generlanie podtrzymywanie sprawia, że w kotle tlą się pellety czego konsekwencją jest zabrudzenie wymiennika. Ponadto wówczas niepotrzebnie zużywa się pellet.

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest wyregulowanie modulacji mocy. Tzn. w sytuacji gdy kocioł na krótko wchodzi w nadzór i co chwile się rozpala wydłużamy histerezy w ustawieniach "modulacja mocy". Konkretnie:

- histereza dla 30% mocy
- histereza dla 50% mocy
- histereza kotła HK

wszystkie powyższe powinniśmy wydłużyć x2.

Polecam zadzwonić do serwisu na pewno pomogą odpowiednio to ustawić. Ja jak już wspominałem dzwonię do nich z każdą pierdołą czy też wątpliwością, pewnie mają mnie już dość, ale póki co mam dobre doświadczenia. :D

galagalicki
05-11-2014, 09:15
hmmmmmm czyli kocioł ma tak pracować aby nie doprowadzić do trybu nadzoru......

pawelkokosz
15-11-2014, 11:37
Od razu poprawka. Sprzedawca pelletu i wstępnie serwisant wprowadził nas nieco w błąd z tym ślimakiem, my poszliśmy tym tropem... Ale już się wyjaśniło. Takie objawy jak opisaliśmy byłyby przy startym ślimaku w piecach na ekogroszek, a w naszym przy uszkodzonej śluzie.
Tu muszę pochwalić lazara. W piątek opisaliśmy sytuację, co i jak z piecem i stwierdzili że na 100% to śluza i że wyślą ją do na natychmiastowo. Piec już po gwarancji, wysłali darmowo. Dzisiaj śluza doszła. Mąż wszystko skręcił i kocioł, odpukać, działa. Mam nadzieję, że to już ostatnia jego awaria i wymieniona część. Mam wrażenie, że wymieniliśmy już w tym piecu wszystko oprócz obudowy.
Kss - nie przejmuj się ślimakiem - podobno w tym piecu jest niezniszczalny - tak przynajmniej twierdzą w Lazarze ;)
Sterownik i wentylator też mieliśmy wymienione w zeszłym sezonie.

Witam "starą" użytkowniczkę Lazara. U mnie jak na razie wszystko ok z kotłem. Ślimak jest cały, śluza także. Od około stycznia 2013 nic się nie dzieje złego. Praktycznie też ze starego kotła mam tylko obudowę, wszystkie bebechy są w miarę nowe ( niektóre elementy były wymieniane po kilka razy ).
Co do tego taniego peletu - lipa z sosną. Po zakończeniu i spojrzeniu do popielnika zobaczyłem całe kawałki jakby stopionego żużla, poza tym szło go dosyć dużo. Dlatego wróciłem do Barlinka ale tu niespodzianka - palę 8mm zamiast 6mm od pewnego czasu i zauważam mniejsze spalanie ( około 10 % mniej ) - pomimo tego, że Lazar stwierdza, że nie można palić w Smart Fire 8mm peletem.
Na wiosnę będę montował solar próżniowy i mam nadzieje, że spalanie zejdzie stanowczo w dół.

Dziekan77
18-11-2014, 22:28
Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu czytam fora na temat pieców na pellet.
Nurtuje mnie jeden temat, który palnik waszym zdaniem jest najoszczędniejszy ?
Nie wiem czy dobrze napiszę :
1) zrzutkowy ?
2) retortowy ?


Jednocześnie zapytam czy użytkuje ktoś piec firmy Greń EG- Pellet lub piec firmy Lazar nowy model Smart Fire 22.

Z góry dzięki za spostrzeżenia.

Puławiak
19-11-2014, 18:49
Napewno użytkownicy są ale zadowolonych na forum nie znajdziesz. Zadowoleni nie piszą piszą tylko użytkownicy którzy mają jakieś problemy z urządzeniami.

Dziekan77
20-11-2014, 01:26
Kolego Puławiak co byś napisał na temat tych palników ?
Jaka jest twoja opinia?

Puławiak
20-11-2014, 06:40
ja wole wrzutkowy - chociaż w greniu jest retorta i to działa. Dużo tu zależy od odpowiedniej konstrukcji samego palnika

bitoff
24-11-2014, 19:11
U mnie kociło zakupiony w połowie tego roku - poki co zero problemów - czysta kotłownia - minimum obsługi. Zakupiony pellet za 550 zł netto (pochodzi z Ukrainy). Jasny, spala się na popiuł, z tony wychodzi jeden pojemnik - wydaje mi się że jest ok. Aktualnie spalanie w zależności od temperatury wynosi ok. 17 - 25 kg/dzień w tym także ciepła woda użytkowa. Dom 15 letni w miarę dobrze ocieplony. 200-250 m2 powierzchni użytkowej (niektóre pokoje oczywiście są mniej grzane za pomocą termostatów elektronicznych). Dom użytkuje 5 a czasem więcej osób.

A jak jest u Was?

galagalicki
26-11-2014, 09:18
U mnie kociło zakupiony w połowie tego roku - poki co zero problemów - czysta kotłownia - minimum obsługi. Zakupiony pellet za 550 zł netto (pochodzi z Ukrainy). Jasny, spala się na popiuł, z tony wychodzi jeden pojemnik - wydaje mi się że jest ok. Aktualnie spalanie w zależności od temperatury wynosi ok. 17 - 25 kg/dzień w tym także ciepła woda użytkowa. Dom 15 letni w miarę dobrze ocieplony. 200-250 m2 powierzchni użytkowej (niektóre pokoje oczywiście są mniej grzane za pomocą termostatów elektronicznych). Dom użytkuje 5 a czasem więcej osób.

A jak jest u Was?

A może jakieś namiary na ten pellet?

baaleo
30-11-2014, 22:46
Witam wszystkich,
przymierzam się do zakupu tego pieca w związku z tym zrodziło się pytanie czy robić bufor ciepła w instalacji, czy to dobre rozwiązanie?

pozdrawiam

Wójtala
03-12-2014, 13:01
W przypadku tego kotła nie ma konieczności instalacji bufora ciepła. Kocioł wyposażony jest w modulacje mocy, dzięki czemu daje rade bez bufora.

pozdro pozdro

keis
12-12-2014, 18:13
Witam wszystkich.Od dziś stałem się posiadaczem Smart Firera 22 kocioł jeszcze nie podłączony czekamy na fachowca.Kociołek który otrzymałem jest zupełnie przebudowany i różni się od tego prezentowanego na stronach Lazara .Kociołek posiada zupełnie nowy palnik nie ceramiczny a z kwasówki , czopuch czyli wylot spalin został podniesiony z dołu na wysokość około 90 cm do góry,układ ręcznego czyszczenia(czyli ta wajcha) jest teraz z tyłu i te zawirowywacze lub płomieniówki są cztery i prostokątne, jestem ciekawy jak urządzenie będzie pracować. Pozdrawiam...a i przybył mu 1kw

filipw
03-01-2015, 09:29
Witam! Od wrzesnia jestem uzytkownikiem nowego Smartfire'a 22 i przepalilem w nim juz okolo 3 ton pelletow. Gdzies w polowie tego okresu zauwazylem ze temperatura spalin przy mocy 100% zaczyna wzrastac z dnia na dzien. Na poczatku w nowym kotle temperatura na 100% mocy byla ok. 100° a potem wedrowala systematycznie w gore. Poczatkowo myslalem, ze to z powodu chlodniejszej pogody, ale potem doczytalem w instrukcji ze powodem jest zabrudzenie wymiennika ciepla. Dodam ze moj Smartfire ma automatyczne czyszczenie. Zamowilem dwie szczotki do czyszczenia kotlow i otworzylem gorna pokrywe. W tym okresie temperatura spalin dochodzila juz do 150°.

Pierwszy moj problem polegal na tym ze nie bardzo bylo gdzie te moje szczotki wcisnac. W kanalach spalinowych znajduja sie kratownice od automatycznego czyszczenia, a pomiedzy nimi a sciankami wymiennika jest za malo miejsca. W ostatecznosci zaczalem tymi kratownicami recznie poruszac i obstukiwac scianki wymiennika. Przynioslo to jakis efekt, bo potem z dolnej wyczystki wygarnalem kilka pelnych lopatek popiolu czy sadzy. Po tej operacji temperatura spalin spadla do okolo 125°.

Moje pytania do drogich forumowiczow:

Jak wy czyscicie ten kociol? Czy moze kros wymontowuje te kratownice przed czyszczeniem? Jak to zrobic i ile jest z tym pracy? A moze ktos chcialby zrobic cos dla spolecznosci uzytkownikow Smartfire i nakrecilby filmik o tym jak zrobic czyszczenie i umiescil na YouTube'ie?

Jakiej temperatury spalin nalezy sie spodziewac po wyczyszczeniu? Jaka temperatura jest u Was?

Pozdrawiam!

filipw
03-01-2015, 09:43
Mam ten sam problem z trybem nadzoru co galagalicki. U mnie jest Instalacja z buforem 800l i dom 210m², zabytkowy kamienny bez ocieplenia.

@ Wójtala: Co daje wydluzenie tej histerezy? Czy moglbys to troche rozwinac? Czy wtedy czas w trybie nadzoru nalezy skrocic do minimum?
Na jaki numer dzwonisz do serwisu Lazara? Ja na ich i stronie takiego numeru nie znalazlem.

slawko2009
04-01-2015, 16:18
Witam po ponad roku
Moj Kociolek chodzil do wczoraj bez zarzutu, wrocilem z urlopu i niestety zastalem pust piec, pellet dosypalem, piecyk wyczyscilem i rozpalic sie nie chce
co sie okazalo: wykruszyl sie palnik . Wykruszyl sie tak mocno ze 70% pelletu spada do popielnika.
Jest to trzeci sezon grzewczy i moge powiedziec szczeze ze jestem albo bylem do dzisiaj bardzo szczesliwym uzytkownikiem tego kotla.
przypominam ze mam go w niemczech i serwisu nigdy nie widzialem.
spalanie 4-5 ton na rok. dom 170 m2 w tym roku ocieplilem tak ze powinno byc mniej.(jak zadziala)
tylko czy jeszcze maja te palniki bo widzialem ze teraz robia z nierdzewki
Jutro rano zadzwonie do serwisu po czym napisze co mi poweidziano

slawko2009
05-01-2015, 08:40
A wiec zadzwonilem i zamowilem nowy palniczek.
Na moje szczescie szwagier przyjezdza do mnie i go przywiezie, tak ze na jutro bedzie
Tak jak wspominaliscie ,forum tworzy sie jak sa problemy, widac to po moim przypadku ;)
Ja ich do tej pory nie mialem tak ze sie nie wypowiadalem.
jezeli chodzi o pytajacych czy godny polecenia to napisze TAK jest godny polecenia,
tym bardziej , ze za te cene nie kupi sie lepszego kotla na pellet a firma lazar dobrze go udoskonalila i nowe modele sa duzo lepsze i wygodniejsze.

Jezeli instalacja jest w miare nowoczesna i dom nie ma zbyt duzych strat ciepla to jest w miare oszczedny. u mnie w zimie ok 20-25 kg na dobe
zawsze mozna kupic drozszy i oszczedniejszy piec lecz cena to dwukrotnosc ceny Smartfire-a .

Mam co dwa lata robione badania spalin i pylu , w listopadzie bylo to drugi raz, uwierzcie ze dopuszczalne normy sa cztery razy bardziej zaostrzone niz w roku 2008 ale Smartfire dal rade. byle tak dalej

Wójtala
12-01-2015, 14:06
@filipw: Lazar zaleca żeby komorę spalania oraz wymiennik czyścić z góry, jednakże nie ma sensu demontowania czyszczaków. Temperatura spalin podczas ciągłej, dłużej pracy może wzrosnąć powyżej 140 stopni, to normalne.

Wydłużenie histerezy w moim przypadku sprawiło, że kocioł pracuje spokojniej i rzadziej wchodzi w tryb nadzoru.

Jeżeli chodzi o numer to zadzwoń na główny (+48 32 47 57 123) i poproś o kontakt z kierownikiem serwisu lub wybierz numer wewnętrzny 112.

Drakona
15-01-2015, 19:22
Witam,
mam dylemat , który z tych 3 kotłów wybrać:
1. Lazar SmartFire 22
2. Kostrzewa Mini Bio B- do 20kW
3. RED Compact 18 kW CO+CWU z pompą
Bardzo proszę o pomoc w wyborze, jestem całkowicie zielona i im więcej czytam, tym mam większy mętlik w głowie. Do ogrzania jest dom ok. 200 m2, bez ogrzewania podłogowego.
Który piec będzie z w/w najlepszy?
Z góry dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi.

P.S. Bardzo zalezy mi na czasie, piec ma być zamontowany "na dniach"

slawko2009
15-01-2015, 19:47
To ze do grzania jest 200 m2 duzo nie mowi. wszystko zalezy jak bedzie wykonana instalacja i jak dobrze ocieplony jest dom.
ja grzeje dokladnie 120 m2 na temp.21 stopni orz poddasze i piwnice 40 + 60 m2 do temp.19 stopni. w tym roku planuje dolaczyc garaz.
jezeli chodzi o 20 KW to proponuje bufor aby nie wychladzalo za bardzo pieca .
Jestes na Forum Smart Fire-a i ja go polece tym bardziej ze metoda bledow i wysokich kosztow porawek, serwisow Lazar dobrze go udoskonalil.

Kroitz
15-01-2015, 19:56
Zawęź wybór do Red Compact lub Lazar SmartFire. Mini BIo - to półka niżej.
Wszystko zależy od miejsca w kotłowni. Compact ma przewagę że ma pompę i naczynko w kotle, Smart za to ma większy zasobnik na pelet.

Andrzej_M_
15-01-2015, 20:39
,,,, Mam co dwa lata robione badania spalin i pylu , w listopadzie bylo to drugi raz, uwierzcie ze dopuszczalne normy sa cztery razy bardziej zaostrzone niz w roku 2008 ale Smartfire dal rade. byle tak dalej

Czy mógłbyś w paru zadaniach napisać na temat tego obowiązku w Niemczech, robienia pomiarów emisji spalin w kotle.

keis
18-01-2015, 08:59
Mam ten sam problem z trybem nadzoru co galagalicki. U mnie jest Instalacja z buforem 800l i dom 210m², zabytkowy kamienny bez ocieplenia.

@ Wójtala: Co daje wydluzenie tej histerezy? Czy moglbys to troche rozwinac? Czy wtedy czas w trybie nadzoru nalezy skrocic do minimum?
Na jaki numer dzwonisz do serwisu Lazara? Ja na ich i stronie takiego numeru nie znalazlem.

Witam filipw widzę że masz instalację z buforem więc się zastanawiam do czego ci jest potrzebny ten nadzór.Opiszę ci jak to umie działa z buforem 1000l, kocioł pracuje cały czas do chwili nabicia bufora do żądanej temperatury i potem się wygasza (wiec nadzór jest tu zbędny) i czeka na sygnał z bufora o spadku temperatury do żądanej wartości i wtedy odpala się ponownie.Mam też wyłączoną histerze kotła czyli kocioł nie zacznie pracować dopóki bufor nie wystygnie do żądanej temperatury,u mnie nieraz w nocy nie odpala się 12 godzin, średnio przy takich plusowych temperaturach jak teraz odpala się dwa- trzy razy na dobę. Nabicie bufora zajmuje mu około półtorej godziny.Pozdrawiam Keis

seaman
04-02-2015, 15:49
Witam "starą" użytkowniczkę Lazara. U mnie jak na razie wszystko ok z kotłem. Ślimak jest cały, śluza także. Od około stycznia 2013 nic się nie dzieje złego. Praktycznie też ze starego kotła mam tylko obudowę, wszystkie bebechy są w miarę nowe ( niektóre elementy były wymieniane po kilka razy ).
Co do tego taniego peletu - lipa z sosną. Po zakończeniu i spojrzeniu do popielnika zobaczyłem całe kawałki jakby stopionego żużla, poza tym szło go dosyć dużo. Dlatego wróciłem do Barlinka ale tu niespodzianka - palę 8mm zamiast 6mm od pewnego czasu i zauważam mniejsze spalanie ( około 10 % mniej ) - pomimo tego, że Lazar stwierdza, że nie można palić w Smart Fire 8mm peletem.
Na wiosnę będę montował solar próżniowy i mam nadzieje, że spalanie zejdzie stanowczo w dół.

Potwierdzam to. Idzie mniej peletu przy 8mm. Paliłem nim od samego początku. Tym razem zakupiłem 2 tony 6mm, bo to już drugi raz kiedy śluza się zapchała (4 sezony). Według serwisanta to była przyczyna paleniem 8 mm, choć ja nie do końca wierze w te teorie. Moim zdaniem czy to 6 czy 8 mm to śluza będzie się zapychać po roku do 2 lat palenia z tego względu ze zawsze wykrusza się pelet i osadza w śluzie. Wydaje mi się ze śluzę trzeba rozmontować po sezonie grzewczym i wydmuchać, oczyścić. Innych problemow nie było z tym piecem.

kss
06-02-2015, 09:09
A u mnie dla odmiany spala więcej peletu 8mm. Wcześniej (jeszcze mam trochę) miałem bardzo dobry pelet 6mm. W tym roku kupiłem pelet 8mm i spala więcej niż tego 6mm. Myślę, że to zależy od jakości peletu i ewentualnie ustawień. Ten 8mm który kupiłem w tym roku jest gorszej jakości niż wcześniejszy; więcej popiołu, pojawiają się spieki, pewnie ma mniejszą kaloryczność. No i ustawienia miałem pod tamten (ustawiał serwisant).

Jaraos
09-02-2015, 22:23
Witam wszystkich użytkowników kotła SF, tych zadowolonych i tych mniej zadowolonych z powyższego urządzenia. Jako nowy użytkownik również miałem wiele wątpliwości dotyczących wyboru właściwego kotła. Z uwagi na specyficzną i małą kotłownię pod uwagę brałem kotły peletowe SF, EG Greń. Ostatecznie kupiłem pod koniec 2014 nowego SF, mam nadzieję że jego konstrukcyjne problemy zostały już rozwiązane, jak będzie zobaczymy w użytkowaniu. Mam aktualnie najnowszą wersję kotła SF22 ze sterownikiem dotykowym, zestawem termostatycznym na kotle i dodatkowo dobrałem do kompletu Sondę Lambda, która mam nadzieję będzie strażnikiem właściwego spalania i ekonomi użytkowania. Komin ceramiczny ocieplony fi 160, przyłącze z kotła do czopucha kominowego rurą kominkową gr 2mm czarną fi 120 długości 1,7m (jeszcze nie ocieplona) Dom w budowie wykańczany o pow. 185 m2, ocieplony styropian grafit 20cm, wełna na poddaszu 28, dodatkowo na koniec zostanie uruchomiona rekuperacja. Mój układ hydrauliczny działa na układzie zamkniętym z zaworem 1,5 bara, zawór czterodrożny z siłownikiem na cały układ CO, zasobnik CWU 220l, parter 90m2 w ogrzewaniu podłogowym, oraz grzejniki z termostatami na poddaszu oraz w dwóch pomieszczeniach na dole. Obecnie mam uruchomiony tylko dół, czyli podłogówka 85m2 i dwa pokoje w kaloryferach. Sterowanie podłogówką przez zawór czterodrożny termostatyczny w zakresie temperatur 25-50 stopni, w przyszłości może założę na to siłownik, zobaczę jak wyjdzie w użytkowaniu. Serwisant uruchomił mój kocioł w czwartek przy 7 stopniach w domu, pod wieczór było już ciepło, od tego czasu chodzi non stop, serwisant podczas uruchomienia sprawdził ciąg w komorze spalania 4 Pa, drzwiczki z szybką do obserwacji płomienia naprawdę istnieją, ponadto wykręca w nich jedną śrubkę i przez ten otwór sprawdza ciąg kominowy gdy piec już jest rozpalony i pracuje. Umożliwia to serwisantowi w trybie Standard właściwy dobór parametrów spalania posiadanego peletu w moim przypadku to Barlinek, choć dowiedziałem się że podobno lepsza jest Lava. Po rozruchu został ustawiony na tryb Standard, temperatura na kotle 75 stopni, a na mieszaczu 45C. Do soboty rozpalał się już 33 razy, podobno to normalne i zamierzone, jednak zadzwoniłem do Pana który uruchamiał kocioł i zmieniłem histerezę (H1z 5 na 7), a (H2 z 7 na 10), do dziś czyli poniedziałku rozpalał się już 74 razy histereza (H1 zmieniona z 7 na 10, a H2 z 10 na 15, zobaczymy jaki będzie efekt, ponadto temperaturę na mieszaczu podniosłem na 50 stopni. Faktyczni w trybie Standard kocioł po rozpaleniu wchodzi na stabilizację potem pracę i następnie nadzór, nie ma możliwości z nadzoru przejść ponownie w pracę tylko następuje cały cykl ponownego rozpalania. Jest to podobno spowodowane tym że kocioł nie wie ile ma paliwa oraz koniecznością dopalenia starej dawki peletu a następnie oczyszczenie palnika. W sumie interesuje mnie aby było tanio i ciepło, skoro takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne niż podtrzymywanie żaru na palniku, to niech tak będzie, łatwo wyliczyć że tych rozpaleń na liczniku po takim rocznym użytkowaniu będzie koło 6000 tysięcy. Zawsze mogę przejść na tryb FL, gdzie kocioł utrzymuje właściwą temperaturę dążąc do nie wchodzenia w tryb nadzoru, podobno w tym trybie kocioł elastycznie wytwarza tyle energii ile jest w stanie odebrać układ CO. Ale jak wynika z wcześniejszych postów doświadczonych kolegów jest to tryb mniej ekonomiczny. Wszystko jest na pewno uzależnione od wielkości układu CO, bezwładności całego domu itd., wiadomo że kocioł ma największą sprawność przy nominalnym spalaniu, a w trybie FL na podtrzymaniu będzie niepotrzebnie spalał pelety w niskiej temperaturze tworząc kondensaty i smołę. Gdy podłączę 10 grzejników na górze domu z podłogówką w łazience na zaworze RTL dojdzie kociołkowi trochę pracy wtedy popróbuję zmiany ustawień, może sterownie pogodowe w trybie standard bez mierzenia temperatury na mieszaczu lub przejdę na próbę na tryb FL. W końcu jest zamontowana sonda lambda, niech właściwie dobiera ilość tlenu do procesu spalania. Po tygodniu podzielę się uwagami co do ilości spalonego peletu, na razie wygrzewam dom. Pozdrawiam.

Kotłownia została po trzech tygodniach zmodernizowana i przerobiona, dodałem regulator ciągu kominowego darco, koniecznie poniżej czopucha, oraz zdecydowałem się na bufor ciepła z wewnętrznym zasobnikiem CWU, ponadto dwa niezależne obiegi zawory trzydrogowe z siłownikiem jeden podłoga drugi kaloryfery. I teraz jest OK. Jedna awaria dotyczyła zaraz po uruchomieniu wymiany pompy obiegowej na zestawie termostatycznym TV, wymieniona szybko i sprawnie. Od tej pory piec pracuje non stop wzorowo.
Instalacja nie może być typowa jak do kotła na ekogroszek, gdyż piec się wygasza. Nie ma trybu podtrzymania. W zasadzie do tego kotła idealnym rozwiązaniem jest bufor, piec pracuje w najlepszej sprawności idąc mocą 100 procent a w ostatniej chwili wyhamowuje.

adaho69
17-03-2015, 13:18
Witam,
Przez długi czas czytałem te forum, już po zakupie Smartfire, w końcu postanowiłem się podzielić moją opinią, aby pomóc innym użytkownikom. Na kocioł przekabacił mnie sprzedawca, pierwotnie chciałem kupić niemiecki sprawdzony bez żadnych opinii w internecie, może byłby lepszy, ale to już nieważne. Czy SF jest dobry ? Cóż ma dużo błedów konstrukcyjnych i jest drogi, ale też ma i zalety. Kocioł mam już drugi sezon ogrzewa on 100m2 stary nieocieplony dom ze starymi grzejnikami. W pierwszy sezon zjadł mi 6 ton, ale też była to wina pierwotnej konfiguracji przez serwisanta. Prawda jest taka, że serwisant zna się faktycznie, ale sam nie ma takiego kotła, więc jego wiedza bazuje w głównej mierze na opinii pozyskanych od klientów. Osobiście spędziłem w kotłowni kilkadziesiąt wieczorów, żeby znaleźć optymalne parametry i teraz mogę się pochwalić spalaniem 1kg/h przy temp na mieszaczu 40-42 stopni. Skąd wiem ile na godzinę, Otóż polecam zrobić test na 1,2 lub 3 tonach i zobaczyć ile poszło pelletu, a ile wskazuje zegar podajnika. Reszta z ustawieniem pracy podajnika i przerw to już czysta matematyka. U mnie 8 sekund pracy podajnika na minutę (przerwa 52 sek) to 1 kg/h itd. Nie polecam trybu FL - jest to kiepski algorytm, który dąży do przejścia w Nadzór. Jeśli chodzi o usterki to miałem dwie poważne jak zwykle w sobotę wieczór w zimie :) Raz zapchał mi się ślimak i śluza od kiepskiego pelletu, innym razem zerwała mi się śrubka na wale napędowym. Niby niewiele, ale zanim doszedłem że to śrubka przy zębatce, straciłem 2 godziny na rozebranie ślimaka. Co do ustawień, serwisant, który mi ustawiał sam ma kocioł na wegiel, więc trzeba trochę samemu pogrzebać, zeby znaleźć ustawienia dobre dla swojej instalacji. U mnie teraz na najwyższym biegu bierze 1.5kg/h na 2 biegu 1kg/h na 3 biegu 0.75kg/h (6 sek. 54 przerwy). Pompe załączam od 52 stopni, a nie 55 a histereze kotła mam do 45 stopni. Kocioł już od roku ustawilem żeby nie wchodził w Nadzór bo to bzdura i utrzymywanie wyższej temperatury zawsze wiąże się z większym zużyciem. CWU ustawiłem na 38-40 stopni przy histerezie 1 stopień, bo wole utrzymywać jednostajną pracę kotła niż co róż rozpalanie. Nadzór byłby dobry przy dużych mrozach albo duzym zapotrzebowaniu na ogrzewanie, aby mieć ten zapas i bezwładność. Natomiast te 1kh/h przy 24 pracy daje dobry wynik. Pamiętajcie że przy każdym rozpaleniu pobiera minimum 3 minuty pracy podajnika to jest prawie 0.4 kg (dla konstrukcji ślimaka SF 21). Z innych błedów konstrukcyjnych to dostęp do komory czyszczenia od góry, źle zaprojektowany zbiornik paliwa (w pellecie tworzą się leje i nie zlatuje) oraz za mały ślimak i śluza co uniemożliwia palenie 8mm kiepsko sprasowaną (w moim przypadku ze pelelt ze słomy). Ja w tej chwili uzyskuje temperature spalin 80-90 stopni, wszystko powyżej 110 oznacza że trzeba przeczyścić kocioł. Jak kolega pisze o temp. spalin130 czy 150, to znaczy że za dużo Ci ciepła ucieka w komin, albo podajesz za dużo paliwa. Preferuje dłużej rozgrzewać kocioł i instalację, ale dzięki temu mam lepszy odzysk ciepła w wymienniku a spalenie jest mimo to niższe. Oczywiście jak ktoś chce mieć 50 stopni na mieszaczu to musi mieć 60 stopni na kotle, to normalne. Dodam jeszcze coś o pellecie. Używałem Olczyka, Olimpa, Bartexpolu oraz teraz nowy z Otmuchowa. Ten nowy ma 20.5 MJ i mało popiołu, świetnie się pali, jest lepszy niż Olimp i to widać, a kosztuje około 850zł Olimp jest lepszy niż Olczyk, ale kosztuje 1tyś Olczyka i Bartexpolu spaliłem w 1.5 miesiąca po 1 tonę. Ten drugi ma spieki i po tonie zasypał mi całą komorę popiołem więc mega słaby. Wszystkim użytkownikom SF życzę powodzenia i kilka rad: 1) zmierzyć spalanie na godzinę na conajmniej 1 tonie. 2) ustawić na pracę na jak najniższej temperaturze i utrzymywać niską temperature spalin 3) Czyścić komore spalania, i wymiennik regularnie conajmniej raz w miesiącu - popiół jest dobrym izolatorem i pogarsza efektywność odbioru ciepła przez wymiennik.

pawelkokosz
18-03-2015, 05:03
Witam,
Ja w tej chwili uzyskuje temperature spalin 80-90 stopni, wszystko powyżej 110 oznacza że trzeba przeczyścić kocioł. Jak kolega pisze o temp. spalin130 czy 150, to znaczy że za dużo Ci ciepła ucieka w komin, albo podajesz za dużo paliwa. .
Nie wiem kto ci to powiedział, że 80-90 stopni to dobrze a wszystko powyżej 110 to źle. Od 12lat jeżdżę po kotłowniach i w większości przypadków gdy spaliny mają mniej niż 100 stopni ( nie mówię o kotłach kondensacyjnych ) to kolejna wizyta na kotłowni jest podczas awarii gdy komin jest dziurawy jak sito. Może nie trwa to rok czy dwa ale tak jest.
Mój Lazar ma temp. spalin około 130, jest regularnie czyszczony i mimo zmniejszenia dawek peletu nie jestem w stanie zejść poniżej 110 stopni ze spalinami. Być może robię coś źle dlatego proszę o ewentualne nastawy kotła. Pozdrawiam

pawelkokosz
18-03-2015, 05:06
A ha i jeszcze jedno pytanie: co masz na myśli mówiąc o jak najniższej temp.? W moich ustawieniach nie zejdę niżej niż 65 stopni ( mowa o temp. wody w kotle )....

adaho69
18-03-2015, 09:07
Nie wiem kto ci to powiedział, że 80-90 stopni to dobrze a wszystko powyżej 110 to źle. Od 12lat jeżdżę po kotłowniach i w większości przypadków gdy spaliny mają mniej niż 100 stopni ( nie mówię o kotłach kondensacyjnych ) to kolejna wizyta na kotłowni jest podczas awarii gdy komin jest dziurawy jak sito. Może nie trwa to rok czy dwa ale tak jest.
Mój Lazar ma temp. spalin około 130, jest regularnie czyszczony i mimo zmniejszenia dawek peletu nie jestem w stanie zejść poniżej 110 stopni ze spalinami. Być może robię coś źle dlatego proszę o ewentualne nastawy kotła. Pozdrawiam

Witam,
jesli możesz to rozwiń temat dziurawych kominów, czy są to cermiczne, metalowe i dlaczego przy niższej temperaturze powstają dziury, bo tego nie rozumiem. Ja pracuje na zakładzie przemysłowym gdzie nawet z kotła gazowego, tak jest zrobiona rekuperacja, że spaliny mają 40-50 stopni. Więc jak wywalasz w komin 110 czy 150 to jest to ciepło które mógłbyś wykorzystać, nawet poprzez owinięcie rurą miedziną na rurze spalin. Na kotle też mam zadane 65, oczywiście można to zmienić ustawieniami serwisowymi na inną, ale ja dokonałem zmian w podawaniu paliwa i przerw podajnika o których pisałem wcześniej. Też to się robi w ustawieniach serwisowych po wpisaniu kodu. Nie wiem jak niższa temperatura kotła (u mnie w okolicach 50) wplynie na żywotność i szczelność wymiennnika. 110 stopni miałem na czystym kotle przy dawce 2.5 kg/h. Przy nieczyszczonym kotle i tej dawce temperatura wzrastała do 130 stopin. Użytkowanie jest indywidualną sprawą kazdego, natomiast wspólnym interesem wszystkich jest, aby jak najmniej spalić pelletu.

pawelkokosz
19-03-2015, 05:24
Sprawa dotyczy kominów metalowych, przykład Spół. Mieszkaniowa Brojce Gmina Gryfice, parę lat temu komin się po prostu pewnego dnia położył spać ( całe szczęście że nie na garaże stojące obok).
Co do Lazara to nawet wchodząc w ustawienia serwisowe nie można zjechać z temp. wody w kotle niżej niż 65 stopni.
U mnie od początku temp. spalin NIGDY nie była niższa niż 110 ale o tym pisałem wcześniej. Raz nawet sprawdziłem z panem kominiarzem temp. spalin ale na wylocie z komina ( tak tylko dla siebie ), przy temp. na dole rzędu 130-140 stopni na wyjściu było około 80 i więcej. Komin standardowy ceramiczny sezonowo czyszczony przez wspomnianego już kominiarza. Nie pamiętam tak do końca ale przy temp., które są u Ciebie adaho69 bałbym się ,że na wylocie z komina nastąpi kondensacja spalin i cały syf w postaci kwasów zjedzie w dół do kotłowni....
Jeżeli się mylę wyprostujcie mnie....

adaho69
19-03-2015, 08:21
@pawelkokosz
kominy metalowe są różne, jesli był nieocieplony lub ocieplenie się zużyło, i był z nieodpowiedniego materiału to ma prawo się zniszczyć. Ja mam do kominka metalowy i celowo dopłaciłem, żeby w środku była rura żaroodporna a nie tylko nierdzewka. Co do kondensacji to masz rację, skropliny mogą zniszczyć komin, ale to zaeży nie tylko od temperatury, ale także od przekroju, wysokości i ocieplenia komina. Ja mam 9m wysoki komin na zewnątrz ocieplony, fi 150. Lepszy byłby fi 130, ale takiego nie dostałem. Przy większej średnicy masz szybsze wychładzanie spalin. Niestety u siebie nie mierzyłem temp na górze, ale myślę że trzeba by to zrobić w chłodny i wilgotny dzień, aby mieć pewność. Inna sprawa jak masz komin w domu, wtedy jest mu ciepło i nie musi mieć wysokiej temperatury. Co do ustawień serwisowych to zależy jakim kodem wchodzisz, pewnie 4*'9, jest też kod do głębszych ustawień, ale tego lepiej nie zmieniać, żeby nie stracić gwarancji.
dodam jeszcze cyt. który znalazłem na temat punktu rosy
"Klasa odporności na korozję – woda w przewodzie kominowym może pojawić się także wtedy, gdy użytkujemy kocioł inny niż kondensacyjny. Jest to zazwyczaj spowodowane nadmiernym obniżeniem temperatury spalin. Zjawisko to ma miejsce wtedy, gdy temperatura spalin spadnie poniżej wartości granicznej: 55°C dla kotłów gazowych, 50°C dla kotłów olejowych i 40°C dla kotłów na paliwa stałe. Problem ten dotyczy zwłaszcza kotłów gazowych"

pawelkokosz
19-03-2015, 11:30
Dzięki za info...co do kodów to o 4 razy 9 to wiem, jest też 4 razy 8 do ustawiania pracy kotła ( czy priorytetem ma być temp. cwu czy temp. wody w kotle ).
Komin jeszcze "grubszy" niż twój bo 180 fi, usytuowany wewnątrz bryły budynku.

mikel_1
22-03-2015, 19:25
też mam fi 180, co jest przesadą przy SF21, ale działa :) u mnie zwykle temp. max. 100 st. przy biegu 2 lub 3 (na tych chodzi najdłużej), jeśli jest wiecej, to wystarczy użyć tej wajchy z lewej strony pieca i ładnie spada niżej. ja akurat mam bufor, więc kocioł niby powinien chodzić na 1 biegu, żeby jak najszybciej naładować bufor, ale... nie podoba mi się temperatura spalin na wyjściu właśnie, z tego powodu go ustawiłem tak, żeby jak najszybciej schodził na bieg 2 (50% mocy) i ciągnął tak niemal do końca. więc owszem, da się utrzymać temp. spalin do 100 st. nawet, jak się ma przewymiarowany komin (jak ja i pawelkokosz). komin owszem, może zejść przy takiej pracy, ale tylko wtedy, gdy nie jest do niej przygotowany, ja się postarałem, aby był (ceramiczny, odporny na skropliny, podawałem kiedyś w tym wątku model chyba).
dzięki adaho69 za tak szeroki opis. jakbyś jeszcze podrzucił ustawienia (czasy podawania, histerezy i takie tam), byłoby super. jak chcesz, mogę zrobić to samo.
co do trybu FL - zgadzam się, to jest jakiś shit. niestety przy zakupie myślałem, że to jest oparte na sondzie lambda i oczywiście sprzedawca mnie z błędu nie wyprowadzał, bo po co...
SF21 w moim przypadku zużywa 7t/rok, dom ok. 200mkw, z tego jakieś 170 ogrzewane porządnie, rodzinka chce mieć 23 st. w pomieszczeniach mieszkalnych (to sporo, 21 st. powinno wystarczyć, ale są uparci, niech mają). dom ogrzewa podłogówka (prawie cały parter i łazienki) oraz grzejniki (pokoje mieszkalne), kocioł pracuje na bufor. ciekawa rzecz, bo teraz (czyli temp. zewn. -2 do 15 st.) kocioł spala 5x15kg / 3 dni, czyli 25 kg / dzień, więc trochę ponad 1 kg/godz., więc jak u kolegi. czyżbyśmy mieli podobnej wielkości domy i równie wymagających mieszkańców? :D
ogólnie po kilku latach już się do tego kotła przyzwyczaiłem, zaakceptowałem że wszelkie nastawy trzeba wprowadzać ręcznie (brak sondy, tryb FL do d...), wskaźnik paliwa nie działa, jak kolega wspomniał kocioł nie jest w stanie zużyć całego paliwa z zasobnika, bo się robi lejek z peletów, mam wrażenie że piec żre sporo prądu (grzałka ma coś ponad 1,5kW chyba), ale to jeszcze muszę sprawdzić. u mnie nie działa tryb nadzoru - nawet po 20-30 min piec musi się rozpalać od zera, pewnie dlatego, że w trybie nadzoru nie podaje w ogóle paliwa... dość dziwny pomysł, może ktoś wie, gdzie to się zmienia?
za to ma plusy, które moim zdaniem przeważają: jest w miarę bezobsługowy (przy dobrym paliwie czyszczenie kotła 2-3x/rok zupełnie wystarcza), raczej nie jest awaryjny (na początku miałem awarię wentylatora, a potem pieca spowodowaną zapchaniem przewodu kominowego), pali w miarę niedużo - czyli piec sobie działa samodzielnie, a ja tylko dosypuję paliwa - i o to mi generalnie chodziło.
paliłem barlinkiem, teraz się przerzucam powoli na coś tańszego za ok. 800pln/t.

adaho69
23-03-2015, 07:35
Witam,
@pawelkokosz - faktycznie nie można zejśc z temperaturą na kotle poniżej 65 st. Ale to można obejść ustawiając temperature pracy niżej, aby nie dochodził do tej temperatury
@mikel_1 - co do ustawień pracy w Nadzorze to nie bawiłem się tym, co do moich ustawień to załaczanie pompy CO przy 52 stopni, Histereza kotła 7 stopni (tak żey pracował do 45 stopni min), Histereza H2 zaczyna się od 48 stopni a H1 od 51 stopni. Podawanie na H1 to 6 sek, przerwa 54 sek, nadumch 50%, przy H2 podawanie 4 sekundy przerwa 26 sekund, nadmuch chyba 55%, przy H3 podawanie 6 sekund przerwa 24 s, nadmuch 67%. Przy tych ustawieniach mam spalanie odpowiednio 0.75 ; 1 ; 1.5 kg/h. W domu mam 19-20 stopni, żona zeszła z oczekiwań po pierwszym roku jak zobaczyła rachunek :) W tej chwili kocioł pracuje przy tych ustawieniach i zadanym na CO 42-43 stopnie i ma temp. na kotle 50 stopni. Jeśli ktoś ma wyższa temp na CO to i musi spreparować odpowiednio ustawienia. Te które podałem opłaca się jeśli ogrzewanie jest właczone 24h bo wtedy chałupa się dogrzeje w dzień i nie wychłodzi w nocy. Ostatnio też zacząłem czyścić ścianki wymiennika w komorze spalania szczotką z twardego włosia i to mocno pomogło w lepszej pracy. Ponadto przytykam rurę od odkurzacza kominkowego do otworów wymiennika i fajnie je przeczyszcza. Czyszcze teraz częściej, kiedyś tak jak kolega pisał, a teraz co 2-3 tygodnie. W sumie to niecała godzinka roboty. Na lato planuje zdjąć sprężyny i przelecieć wyciorem te otwory, bo pewnie nieźle zarosły.

kss
26-03-2015, 20:59
Witam,
nadumch 50%, przy H2 podawanie 4 sekundy przerwa 26 sekund, nadmuch chyba 55%, przy H3 podawanie 6 sekund przerwa 24 s, nadmuch 67%. .

Masz bardzo mały nadmuch. Ja mam od 90% do 77%. Ustawiane było przez serwisanta drzwiczkami z szybką i jakimś miernikiem temperatury. Taki mały nadmuch może pomaga osiągnąć niską temperaturę spalin ale przez to spalanie jest nie pełne i powstaje sadza. Stąd musisz czyścić ścianki komory spalania. U mnie w komorze spalania sadzy prawie nie ma a na ściankach powstaje białawy nalot (pewnie jakieś związki chemiczne zawarte w drewnie/pelecie), który odkurzam i tyle. Jedynie raz w roku czyszcze piec w wyczystkach od góry, za popielnikiem i przy czopuchu.

"8.1 Fazy spalania
Wyróżniamy 3 fazy w procesie spalania:
- Suszenie, odparowanie wody
- Pyroliza i spalanie
- Dopalanie się węgla drzewnego
W czasie spalania pelet, około 80% energii jest uwalnianych w postaci gazu, a pozostałe 20%- w postaci węgla drzewnego.

Gdy pelety trafiają do komory spalania, w której trwa process spalania, ciepło towarzyszące procesowi odparowuje wodę zawartą w peletach. Ponieważ zawartość wody w peletach jest niska, proces ten zachodzi bardzo szybko i następuje faza gazyfikacji. Pod wpływem dalszego ogrzewania pelety wydzielają gazy. Temperatura konieczna do zajścia tego procesu to około 270 °C. Powstaje wtedy tlenek węgla (CO), wodór (H2) i metan (CH4) oraz inne węglowodory. Jeżeli istnieje wystarczający nadmiar powietrza gazy zaczną się spalać. Wodór zareaguje z tlenem tworząc wodę, zaś węgiel z węglowodorów i tlenku węgla spali się do dwutlenku węgla, a wodór do pary wodnej. W przypadku zbyt niskiej temperatury lub niewystarczającego nadmiaru powietrza gazy tworzą dym."
źródło: http://www.pelletcentre.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090109145520&type=doc&pdf=true

Generalnie bardzo dużo o spalaniu. Warto poczytać.

kss
26-03-2015, 21:50
ja akurat mam bufor, więc kocioł niby powinien chodzić na 1 biegu, żeby jak najszybciej naładować bufor, ale... nie podoba mi się temperatura spalin na wyjściu właśnie, z tego powodu go ustawiłem tak, żeby jak najszybciej schodził na bieg 2 (50% mocy) i ciągnął tak niemal do końca. więc owszem, da się utrzymać temp. spalin do 100 st.

Tylko czy jeden czynnik "temperatura spalin" świadczy o najlepszej sprawności/efektywności spalania?
Weźmy np.:
1. Temperatura spalin 120st., piec pracuje średnio 5 h/dobę.
2. Temperatura spalin 100st. i piec musi pracować średnio 10 h/dobę.
W którym przypadku strata ciepłe/energii będzie większa?
Albo np.:
1. Temperatura w komorze spalania 400st., temperatura spalin na wyjściu do komina 120st.
2. Temperatura w komorze spalania 300st. temperatura spalin 100st.
W którym przypadku odzysk ciepła jest większy?
Oczywiście to jest duże uproszczenie ale chcę zwrócić uwagę, że najniższa temperatura spalin nie koniecznie musi świadczyć o najlepszej sprawności/efektywności spalania.
Warto przeczytać o spalaniu http://www.pelletcentre.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090109145520&type=doc&pdf=true
Optymalna temperatura spalin dla danego kotła zależy głównie od konstrukcji tego kotła. I wymuszanie niższej temperatury spalin poprzez ustawienia, wcale nie musi polepszać efektywności spalania a wręcz może pogarszać. Dla Smartfire być może jest to 130st. przynajmniej taka liczba pojawia się w instrukcji.

Też mam bufor i zauważyłem, że u mnie kocioł spala mniej peletu gdy chodzi na pełnej mocy do końca ładowania bufora, niż przez długi czas chodził na 50% i 30%.
U mnie Smartfire zużył w tym samym tygodniu 120kg/7 dni = 17kg/dobe peletu. A od 1.10.2014 do dzisiaj 3,4t. Pewnie do następnego października zamknę się w 4t może 4,1t
Dom 267m2, powierzchnia ogrzewana 186m2, komin fi200(!), rekuperacja, temp. w pomieszczeniach 21,5-22,5st. w nocy 20,5st.

adaho69
27-03-2015, 12:46
@kss,
dzieki za przydatne informacje i linki. Zwiększe u siebie nadmuch i zobaczę następny miesiac, bo na to wygląda że powinna wzrosnąć temperatura spalin i co za tym idzie jeszcze bardziej efektywne odzyskiwanie ciepła przy tej samej dawce paliwa. U mnie obawa była że przy zbyt dużej dawce powietrza za szybko się spali pellet. Natomiast faktycznie zauważyłem u siebie mniej białego nalotu a więcej szadzy czarnej na ściance.

aleksanderKM
10-04-2015, 17:04
halo halo

przeczytałem prawie cały post odnośnie kotła SmartFire i jestem teraz w kropce. Bo chciałem właśnie taki kupić SmartFire11 albo SmartFire15. Na razie jestem w trakcie budowy domu. Za chwilę wylewana będzie płyta fundamentowa. Dom o powierzchni ok. 160 m2. Kubatura ok. 550 (z uwzględnieniem przestrzeni poniżej 1,9 m na poddaszu). Zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 7-9kW. Współ. przenikania ciepła przegród zewnętrznych na poziomie – Uk=0,11 – 0,14 W/m2K. I szukałem jakiegoś małego kotła. Teraz stoję przed wyborem kominów które lada dzień muszę zamówić. Tak żeby je dopasować do parametrów kotła. Lazar piszę ciągu kominowym rzędu 1÷ 5 Pa. Jest on bardzo mały. Komin fi12 generuje ciąg na poziomie 10-12 Pa. Chciałem zamówić komin fi 140-160 Żeby w razie W mógł posłużyć dla innego kotła. Pozatym Lazar zaleca stosowanie regulatora ciągu kominowego. I to mnie akurat ie dziwi skoro wymagają taki mały ciąg.
Trochę się rozpisałem. Ale wracając do tematu. Instalował ktoś może taki kocioł w ostatnim czasie (SmartFire11 albo 15). Powiedzmy tej zimy. Jeżeli tak? To jak się sprawdza? Może wprowadzili już jakieś poprawki w konstrukcji albo w sterowniku.
I mam pytanie do stałych bywalców tego tematu - czy jest sens kupować ten kocioł. Bo z tego co czytam. To raczej więcej osób jest niezadowolonych.
Ewentualnie czy ma ktoś jakiś pomysł na inny mały kocioł na pellet.

Kroitz
10-04-2015, 21:06
Akurat regulator ciągu powinien być przy każdym kotle na pellet. Daje same korzyści. Masz stabilny ciąg, nawet w wietrzną pogodę, dzięki temu również spalanie jest mniejsze. No i spełnia funkcję anty wybuchową :)

jura01
24-04-2015, 19:43
Mam pierwszy sezon smart fire11 i na razie odpukac zadnych problemow. Ja mam komin fi 200 i serwisant co mi odpalal kociol powiedzial ze nie trzeba zadnego regulatora ciagu bo jest tam wentylator wyciagowy. Tu jest moja kotłowienka :) https://www.youtube.com/watch?v=1POMuYM3ICE jakby ktos byl ze slaska to moge dac namiary na dobry pellet 720 zl tona palilem i lava stelmet i olimpem i jedyne co to jest troche spiekow w popielniku tak poza tym zadnej roznicy nie widze oprocz ok 1000zl w kieszeni.

aleksanderKM
27-04-2015, 06:49
A mógłbyś jura01 podesłać fotkę przyłącza kominowego (czopucha). Jak rozwiązał odprowadzenie spalin od pieca Instalator. Czy tak polecają w instrukcji obsługi. Ile masz odsunięty piec od ścian z każdej strony. Pytam bo mam małą kotłownię. Ale jak widziałem na filmie twoja też nie jest duża.

jura01
28-04-2015, 04:55
ok fotke zrobie jak nie zapomne ale dopiero na weekend bo jestem za granica w pracy, ale jako ciekawostke znowu dodam ze mi instalator zrobil przylacze tak jak jest w instrukcji czyli z tym okapnikiem ewentualnych skroplin itp za glupia rure dalem chyba 700zl. a kolega z pracy 4 miesiace pozniej montowal identyczny kociol ale mial montaz od lazara i ma zwykla rure 2 kolanka zadnych okapnikow i serwisant nie widzial zadnych zastrzezen. i o co tu chodzi?? :)

aleksanderKM
28-04-2015, 10:43
Do kupna pieca mam jeszcze trochę czasu. Bo dopiero powstaje budynek. Czyli najszybciej to dopiero na przyszłą zimę powstanie kompletna kotłownia. Too będę mądrzejszy jura01 o twoje doświadczenia. Bo będziesz piec użytkował kolejna zimę. Bo zastanawiam się pomiędzy tym Lazar a ewentualnie Red Compakt 18 Kw.

jura01
28-04-2015, 18:24
kolega co ma ten sam kociol ma tez identycznie jak ty 160m mieszkalnej pow i mu 11kw wystarcza i tak mu wyliczyl kociol jakis tam chlop od lazara. Polecam zamowic montaz od lazara od razu z kotlem bo u tego kolegi wydaje mi sie ze taniej go to wyszlo niz mnie chociaz nie wiem jak u ciebie to bedzie wygladac bo my mamy do siedziby Lazara 35 km :) Ogulnie jestem zadowolony z kotla zona se daje z nim rade a ja go czyszcze jak jestem w polsce to troche jak z kotlem gazowym nie wiesz skad masz cieplo w domu :)

aleksanderKM
28-04-2015, 19:52
a ktoś wyliczał u ciebie Jura01 zapotrzebowanie energetyczne budynku. I jak u ciebie wyglądają przegrody zewnętrzne. Izolacja termiczna ścian, dachu podłogi, jakie okna itd

jura01
28-04-2015, 20:01
certyfikat energetyczny dopiero bede mial bo jeszcze nie mam odbioru budynku ale sam liczylem na cieplowlasciwe.pl to mi wyszlo 6kw w -20 mrozy. Sciany zewnetrzne beton komurkowy 24 plus 12cm styr. austrotherm lambda 0.38, w podlodze 10cm lambda 0.37, sufit ( mam strop drewniany ) 20cm welny lambda 0.35 ale musze jeszcze dac w tym roku dodatkowe 10cm. okna zwykle podwojna szyba.

jura01
02-05-2015, 07:32
aleksanderKM tu sa fotki przyłacza kominowego 315441315442315443 jak widac mam komin fi 200 i tez nie stanowilo to zadnego problemu przy instalacji

aleksanderKM
03-05-2015, 12:57
dzięki za fotki jura01 i jak widzę regulatora ciągu kominowego nie zakładałeś a Lazar go rzekomo zaleca. A gdzieś wyczytałem że przy większym ciągu kominowym jest zwiększone spalanie pelletu i może dojść do uszkodzenia (deformacji) rusztu w palenisku

jura01
03-05-2015, 13:34
Jak juz wczesniej pisalem serwisant co uruchamia kociol powiedzial ze nie trzeba regulatora ciągu bo tam jest wentylator wyciagowy spaliny, a u kolegi byli monter z Lazara i tez nic mu nie zakladal i serwisant tez nie mial żadnych zastrzeżeń a mial zwykla rurę do komina czarna i 2 kolanka 90stopni

pawelkokosz
10-11-2015, 14:18
Pytanie: czy do Lazara SF21 mogę zamontować wentylator ciągu innej produkcji niż ten co rekomenduje sam Lazar? Powód: cena. W promocji dostałem cenę 381 PLN.

baaleo
08-02-2016, 08:24
Witam, w ramach testów mierzyłem pobór mocy watomierzem w moim HKS Lazar SmartFire15 KW, stan spoczynku: 40 W, praca: 140W.
Czy ktoś pokusił się o podobne testy?

pozdrawiam

Jaraos
08-12-2016, 02:40
Witam, w moim przypadku dom 183m2, parterówka z poddaszem użytkowym, parter w większości podłogówka około 95m2, pozostałe pomieszczenia na parterze i poddasze w grzejnikach 11 sztuk. Ocieplenie ściany styropian 20 cm grafitowy, poddasze 28cm wełna lambda 38 i jeszcze 15 na sufit podwieszany. Okna w ścianach vetrex 82mm i poddasze 7 szt Velux. Kocioł typowo peletowy HKS Lazar Smaft Fire 22KW, współpracuje z buforem 500l multiwalentym czyli z wewnętrznym zbiornikiem na wodę CWU. Dom zamieszkały od marca 2015, w sezonie letnim kocioł podgrzewał wodę czyli włączał się raz na dobę lub półtorej doby pracując na pełnej mocy około 1 godziny co wystarcza na podgrzanie bufora 500l z wewnętrznym zasobnikiem CWU do temperatury 65 stopni dół i 70 góra bufora. W listopadzie piec włącza się 2 razy na dobę po 1 godz. Kocioł ponadto wyposażony w sondę lambda płynnie reguluje nadmuchem. W sezonie letnim koszt podgrzania wody dla 4 osób to około 90 zł, zużywany 13 m3 wody ogółem. Ogrzanie domu i podgrzanie wody za listopad 2016 to 260zł. Peletu spaliłem około 300 kg za listopad kupowany po 13,70 za worek Lava. Za buforem dwa zawory trzydrogowe z siłownikiem utrzymują temperaturę w/g pogodówki sterowane z kotła, przy 0 stopni C na zewnątrz podłoga temp. około 24C, a grzejniki 27C. Ogólnie w domu 21C. Mój dom był suchy i wygrzany w trakcie budowy kominkiem, który obecnie używam sporadycznie, natomiast jeśli ktoś budował szybko i ma wilgoć w ścianach to spalanie paliwa może być nawet dwa razy większe przez pierwszy sezon grzewczy. Zdjęcie mojej kotłowni nr 5 od góry: http://www.hkslazar.pl/o-firmie,konkurs2015.html Pozdrawiam.

saabb
18-01-2017, 15:14
Witam użytkowników zadowolonych i tych mniej...
mam obecnie (od 9 lat) piec na pellet z firmy heatmatix. Niestety jest to stara konstrukcja i pomyślałem, że wymienię na coś bardziej nowoczesnego. Czytam różne fora, dowiaduję się i nie jest to prosta sprawa :/. Po zapoznaniu się z wieloma opiniami mam do wyboru:
1. Ecofire PE+ FLAME CONTROL z firmy Ecovarm
2. HKS Lazar smart fire 15

I teraz jest największy problem, który wybrać :/
Może ktoś z Was coś podpowie, które rozwiązanie będzie lepsze?
Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

saabb
20-01-2017, 09:31
Właśnie byłem zdecydowany na Lazara, ale zwrócono mi uwagę, że ma 3-stopniową modulację, gdzie np w Ecofire jest 6-stopniowa.
Hmmm tego nie brałem pod uwagę. Przyjrzę się uważniej konstrukcji...
paradoks, a co przemawia za Lazarem??? Trudno coś znaleźć o ecofire, co może znaczyć, że albo jest ich mało, albo jest bezawaryjny i ludzie o nim nie piszą

Kraxses
09-02-2017, 15:00
Witam
Mam pytanie czy miał ktoś przerabiany SF 21 tzn. Wymiana paleniska z gipsowego na stalowy + zapalarka i dodatkowy otwór nawiewny na górne spalanie itp.

Zielony146
22-03-2017, 13:31
Witam, Mam pytanie do użytklwników koła Lazar Smartfire - mianowicie szukam relacji, doświadczeń na temat realnego/prawdziwego zużycia energii przez ten piec.
Czy ktoś to może sprawadzał?
Spotkałem sie z opinią hydraulika który odradza ten wybór ze wzgledu na wysokie zużycie. Wyższe niż u konkurencji - wniosek ten wyciągnął na podstawie swoich klientów ktorzy mają właśnie Smartfire.

Pozdrawiam

Leon1983
11-05-2017, 12:08
Mam SmartFire 21, aż zainteresowałeś mnie tematem, wezmę z roboty miernik i przez weekend postaram się proobić jakieś testy, dodam po weekendzie jakieś wnioski

Leon1983
16-05-2017, 12:09
Wg moich pomiarów kocioł w trakcie rozpalania bierze około 208W, w trakcie postoju jakieś 6,5W, gdy pracuje bierze około 25W, a w trakcie działania podajnika 72W

389263389264389265389266

hobelik
09-06-2017, 20:04
Jestem "szczęśliwym" posiadaczem od tygodnia. Sprawność spalanie ... cóż ciężko powiedzieć bo od tygodnia ale już w pierwszym dniu żałowałaem zakupu i zastanawiam się nad zgłoszeniem niezgodności towaru z umową a może jakieś inne pomysły ??
Jaki mam problem z kotłem ??
A no taki że zgodnie z zaleceniami handlowca pana Waldemara (Przedstawiciel na Śląsk)dokupiłem bupor do instalacji bo kocioł umożliwia sterowaine buforem w standardzie oraz pozwala to zaoszczędzić....
G prawda wszystkie nastawy bufora są w menu serwisowym do którego jako zwykły klient nie mam dostępu WTF ?!?! mój bufor powinienem móc sterować jego temperaturą. Mail do pana W o moich problemach...
ODP: W odpowiedzi no nie bufora se pan nie ustawi bo to tylko serwis może.
JA: Ależ panie W to mój bufor nie ma wpływu na żywotność kotła powiniem móc nim sterować.
ODP: Ależ wpływa i wszyscy producenci tak robią a więc i my tak robimy NIE DA SIE.
JA: Panie W proszę mi napisać w takim razie jaki może mieć wpływ nastawa temperatury bufora na żywotność kotła ale z jakimś uzasadnieniem.
ODP: Proszę skontaktowac się z technologiem albo z serwisantem..

To się W wysilił.

Telefon do technologa ... wycisnąłem z niego że temperatura bufora nie wpływa na pracę kotła ale może zaszkodzić reszcie insalacji(MOJEJ INSTALACJI) i nie moga mi udostępnić możliwości sterowaniem bufora. No i jeszcze miły technolog stwierdził, że pewnie serwisant mi nie wyłączył histerezy oraz ze przy buforze a nadzór powinien być 5 góra 10 minur (serwisant ustawił 30minut a niech się pali ... może kupi lambde albo mnie wezwie i zarobię).

Telefon do Serwisanta który robił 1 uruchomienie.
Z pytaniami czy histereze wyłączył ...
Nie pamiętam ale może pan to sprawdzić.
Jak ?
Jest pan przy kotle ??
Nie.
To niech pan zadzwoni jak pan przy kotle będzie.
Prosze mi powiedziec teraz zapamiętam.
Nie niech pan zadzwoni jak pan będzie przy kotle.
ale przy kotle będę 17 - 19.
Tak to niech pan zadzwoni.
...

Pojechałem 10 km byłem po 17 ...
dzwoniłem przez 20 minut nie odebrał.

Jeżeli to jest profesjonalne podejście do klienta ... to sory.

Jeżeli ktoś ma pomysły jak z takim nieuczciwym handlowcem który w oczy mi mówił na targach budowlanych,że kocioł w standardzie steruje buforem i firmą która zakłada, że klient to półgłówek to czekam na rady.

shago
24-09-2017, 20:47
Witam wszystkich jako nowy urzytkownik kotła smartfire 15 kw. jako na razie zadowolony klient wskażę wam powód dlaczego kupiłem ten piec. Tak przewrotnie nieco.
Otóż kupiłem ten piec albowiem sprzedawcy Windhagera po prostu nie chcieli mi sprzedać biowin lite. Zapragnęli bowiem abym im na 2 tygodnie przed montażem zapłacił 100% ceny pieca(ostatecznie z łaski 7 dni). Dowodem zakupu miała być faktura pro forma. Co więcej, to stanowisko wspierał importer na Polskę, który odmówił wskazania sprzedawcy-instalatora który miałby kredyt kupiecki. W arogancki sposób dowiedziałem się, że mam do czynienia z profesjonalistami, a ja szara mysz tego po prostu nie wiedziałem i chciałem płacić po dostawie towaru. Przedpłata 100%. A więc moimi pieniędzmi chcieli robić zakupy, bez umów, terminów i kar umownych. 100% ryzyka po stronie klienta. A potem zdziwienie że sprzedają 5 kotłów na krzyż. Tak nieprofesjonalnie potraktowano mnie pomimo tego, że chciałem kupić piec za ponad 20 tys. zł.(rabat 10%)
Obsługa klienta u Lazara powinna być wzorem dla panów starających sie sprzedawac drogie kotły. Być może ja w firmie bado spółce bodajże cywilnej trafiłem źle ale przestrzegam wszystkich przed takimi 100% transakcjami. To proszenie się o kłopoty.
A sam kocioł smartfire ma 2 ciekawostki . Sluze (windhager ma strazaka rozwiazanie z lat 80 ubieglego stulecia) i sondę lambda boscha. Ciekawe czy firma bosch zgadza się na twierdzenia sprzedawców windhagera, że sonda lambda jest omylna. Sprawdzę to w urzytkowaniu.

Kroitz
24-09-2017, 21:49
Witam wszystkich jako nowy urzytkownik kotła smartfire 15 kw. jako na razie zadowolony klient wskażę wam powód dlaczego kupiłem ten piec. Tak przewrotnie nieco.
Otóż kupiłem ten piec albowiem sprzedawcy Windhagera po prostu nie chcieli mi sprzedać biowin lite. Zapragnęli bowiem abym im na 2 tygodnie przed montażem zapłacił 100% ceny pieca(ostatecznie z łaski 7 dni). Dowodem zakupu miała być faktura pro forma. Co więcej, to stanowisko wspierał importer na Polskę, który odmówił wskazania sprzedawcy-instalatora który miałby kredyt kupiecki. W arogancki sposób dowiedziałem się, że mam do czynienia z profesjonalistami, a ja szara mysz tego po prostu nie wiedziałem i chciałem płacić po dostawie towaru. Przedpłata 100%. A więc moimi pieniędzmi chcieli robić zakupy, bez umów, terminów i kar umownych. 100% ryzyka po stronie klienta. A potem zdziwienie że sprzedają 5 kotłów na krzyż. Tak nieprofesjonalnie potraktowano mnie pomimo tego, że chciałem kupić piec za ponad 20 tys. zł.(rabat 10%)
Obsługa klienta u Lazara powinna być wzorem dla panów starających sie sprzedawac drogie kotły. Być może ja w firmie bado spółce bodajże cywilnej trafiłem źle ale przestrzegam wszystkich przed takimi 100% transakcjami. To proszenie się o kłopoty.
A sam kocioł smartfire ma 2 ciekawostki . Sluze (windhager ma strazaka rozwiazanie z lat 80 ubieglego stulecia) i sondę lambda boscha. Ciekawe czy firma bosch zgadza się na twierdzenia sprzedawców windhagera, że sonda lambda jest omylna. Sprawdzę to w urzytkowaniu.

Nie ma co porównywać Lazara do Windhagera, bo Lazar jest lata świetlne za Austriakami. Zastanawiałeś się może po co jest rewizja na wysokości śluzy w Smarcie? :) Jak się śluza zapcha to się dowiesz:). Każdy kocioł z lambdą ma sondę Bosch... tak samo jak 3/4 samochodów więc to nie argument.

Nie znam sprawy, ale to że nie doszliście do porozumienia na temat warunków płatności z sprzedawcą nijak ma się do importera. Wszyscy sprzedawcy mają takie same warunki.. Mógł być bardziej elastyczny np. 50/50. Nie mógł, nie chciał? jego strata. ale przestrzeganie przed Bado to przegięcie.
Biowin nie jest produktem hurtowym, każdy egzemplarz dobiera się pod klienta i jeżeli się wycofa to ciężko będzie sprzedać dany egzemplarz. Z mojego punktu -dystrybutora nie będę wspominał ile razy musiałem wyciągać kasę od nierzetelnych kupujących. Kotła przecież z domu nie wyniose....

shago
25-09-2017, 06:09
A to mnie zaskoczyłeś z tym indywidualnym doborem kotła. Nie zauważyłem czegoś takiego a w zasadzie miałem zamówienie robić wiec to bzdura reklamowa. Ale rozwiń temat, może coś przeoczyłem.
Co do pieniedzy to twój argument już słyszałem wlasnie od nich, pytanie tylko jakim cudem dają radę sprzedawcy samochodów, mebli, sprzetu agd a nawet materiałow budowlanych itd. 100 % przedplaty i bujaj sie klient bo piec nam nie dojechał, instalator ma natłok zajec etc.
Zresztą ja nie przestrzegam przed bado. Napisałem o nich opinie bo tak sie zachowali, moim zdaniem nieprofesjonalnie razem z instalatorem. Zapewne w Polsce są porzadni instalatorzy windhagera ale nie mogłem ich poznać bo importer mi tej przyjemności odmówił. O smiesznej "zmowie" cenowej litościwie nie wspominam. Wnioski moze wyciagnac kazdy sam.
Co do lat świetlnych się nie wypowiem bo musiałbym urzytkować obydwa kotły. Co do zapychania sluzy to spytam przewrotnie A co sie stanie jak strażak zadziała i zaleje podajnik? Jaki jest czas uruchomienia po awarii?

shago
25-09-2017, 06:26
A może warto umowe spisac, domu przeciez nikt do kieszeni nie schowa. Importer płaci przecież nie "moją" cene tylko cenę importera. No i zapewniam kolegę, że tylko w windhagerze chcieli przedpłaty 100%. Więc to nie jest standard postępowania i nie wszyscy sprzedawcy mają tak abstrakcyjne warunki.

Kroitz
25-09-2017, 08:08
1. Wersji Biowina 2 jest bodajże 10 w każdym zakresie mocy. Do tego dochodzą wersje oprogramowania. Też nie wiem po co jest strażak w Biowinie bo moim zdaniem w ogóle jest niepotrzebny i nigdy pewnie nie zadziała,oprócz tego kocioł ma szereg zabezpieczeń przed cofnięciem ognia. No ale Austriacy się uparli i jest.
Z kolei Smartfire jest jedynym mi znanym kotłem z palnikiem zrzutkowym ( Red Compact, Slimpel, MCZ, Termika itd), który takową posiada.
Co do płatności, często kupuje na Allegro, czasem czas oczekiwania jest 10 dni i też płacę z góry. Takie zasady ma sprzedawca i albo kupuję albo nie.


Co do dystrybucji: Nikt się nie kryje z sprzedażą Windhagera więc wystarczy poszukać w internecie. Jestem z Pomorza i nie sprzedałbym Ci kotła ponieważ obowiązek serwisowy jest po mojej stronie i nie byłbym w stanie obsłużyć Cię w standardzie Windhagera.
Co do zmowy cenowej: Uwierz mi nie ma takiej, po prostu nikt nie spuszcza gaci ponieważ z marży musi utrzymać serwis, wsparcie w okresie gwarancyjnym. Odpowiednią jakość usług a to uwierz mi kosztuje
Tak to wygląda z drugiej strony :)

shago
25-09-2017, 08:47
O tych wersjach biowina to pierwsze slysze. Przyznasz wiec ze byłem niedoinformowany a skoro tak, to źle obsłużony.
Kupic piec mogłem też z 23% vat u importera wiec nie wiem nic o serwisie i jego wymaganiach.
Ale zastanawia mnie jedna rzecz, skoro piec jest na wymiar jak twierdzicie, to ewentualna termomodernizacja lub zagospodarowanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej powoduje koniecznosc kupienia nowego pieca (bo przeciez nic samemu nie mozna zmienic). Czy tak to mam rozumiec? Jak możesz to opisz to zagadnienie i proponuję na wątku dotyczącym windhagera.

shago
25-09-2017, 09:48
1.
Co do zmowy cenowej: Uwierz mi nie ma takiej, po prostu nikt nie spuszcza gaci ponieważ z marży musi utrzymać serwis, wsparcie w okresie gwarancyjnym. Odpowiednią jakość usług a to uwierz mi kosztuje
Tak to wygląda z drugiej strony :)

przepraszam, że zapytam - to za usługi serwisowe Windhager nie płaci? czyli chce Pan powiedzieć, że sprzedajecie kotły a potem dokładacie z własnych pieniędzy jak coś się w kociołku popsuje? chyba nie chodzi Panu o jakość usług a od koszty ich poniesienia. z tym mogę się zgodzić, że dojazd od Pana do mnie (paliwo plus czas) przy poziomie refundacji od producenta (a może jedynie od importera) powodowałby nieopłacalnosc tych czynności. (ale gwarancja 2 lata tylko)
niemniej jednak skoro ten piec jest taki och i ach to chyba nie ma ryzyka dołożenia do jego sprzedaży :-)

w całej tej przygodzie, razi jednak traktowanie przez pana dyrektora (z nazwy) klienta jak debila do zgolenia. i tak to wygląda ze strony klienta. zapłać chłopcze 20 tys a my ci rozumiesz, piec przywieziemy. A jak nie przywieziemy to pisz Pan gdzie Pan chcesz bo my mamy taką politykę. No i jak instalatorzy chcą to mogą Panu przedstawić propozycję pieca innego za 22 tys zł. I po takim mailu znajdź Kolego frajera który zaufa takim artystom handlu. Dlatego każdemu Klientowi radzę, nie zgadzajcie się na płacenie 100% przed usługą bo to proszenie się o kłopoty. Przykładów takich kłopotów jest mnóstwo, poczynając od deweloperów a kończąc na sprzedawcach marchewek. Klient zapłacił, sprzedawca upadł, zniknął etc i pisz pan teraz. Jest całkowicie niewiarygodną firma, podmiot który zakupy dla Klienta finansuje z jego wyłącznych środków. Znaczy to jedynie, że taki podmiot nie ma pieniędzy i dawanie tak dużych środków jest nieroztropnością.

i tak to wygląda ze strony osoby, która tego typu sprawy widzi od czasu do czasu ze strony trzeciej. :-)

Puławiak
25-09-2017, 14:08
Płaci dając - rabat serwisowy taka kasa z góry za przejęcie serwisu i często firmy sprzedające bazują tylko na tym rabacie oddając rabat handlowy klientowi. A co do zaufania do sprzedawcy to tez bywa rożnie bardzo często klienci również są niewiarygodni, wykonujesz usługę a później szukaj kasy w polu, bo klient nie ma kasy nie chce płacić etc.Płatność to kwestia zaufania w stosunku do sprzedawcy ale również do klienta - jeśli zachodzi jakieś podejrzenie że mogą być kłopoty z płatnością to sprzedawca również może zrezygnować ze sprzedaży lub zażądać przedpłaty przed wykonaniem usługi jest wolny rynek i klient może wybrać usługodawce ale też usługodawca może zadecydować czy chce u klienta robić. W tym przypadku Lazar był bardziej elastyczny wiec zyskał sprzedał kocioł jak widać zyskał nowego zadowolonego użytkownika wiec pozostaje tylko życzyć żeby obie strony były zadowolone.

shago
25-09-2017, 15:01
Płaci dając - rabat serwisowy taka kasa z góry za przejęcie serwisu i często firmy sprzedające bazują tylko na tym rabacie oddając rabat handlowy klientowi. A co do zaufania do sprzedawcy to tez bywa rożnie bardzo często klienci również są niewiarygodni, wykonujesz usługę a później szukaj kasy w polu, bo klient nie ma kasy nie chce płacić etc.Płatność to kwestia zaufania w stosunku do sprzedawcy ale również do klienta - jeśli zachodzi jakieś podejrzenie że mogą być kłopoty z płatnością to sprzedawca również może zrezygnować ze sprzedaży lub zażądać przedpłaty przed wykonaniem usługi jest wolny rynek i klient może wybrać usługodawce ale też usługodawca może zadecydować czy chce u klienta robić. W tym przypadku Lazar był bardziej elastyczny wiec zyskał sprzedał kocioł jak widać zyskał nowego zadowolonego użytkownika wiec pozostaje tylko życzyć żeby obie strony były zadowolone.

Traktowanie klientów jak frajerów i potencjalnych złodzei nie popłacało, nie popłaca i nigdy nie będzie popłacało. Umiejętność oceny klienta to wielka umiejętność w handlu. Kto to potrafi ten zyskuje. W drugą stronę działa to tak samo. I akurat Pan wie doskonale o czym ja piszę, nieprawdaż?

Puławiak
25-09-2017, 16:21
W takich sytuacjach ryzykują obie strony dlatego każdy stara się zabezpieczyć żeby uniknąć kłopotów, a to wcale nie oznacza że klienta uważa sie za frajera czy też złodzieja ale w życiu bywa różnie i na różnych ludzi się trafia. Nie porozumiał się Pan że mną, z kolejnym dystrybutorem też nie z Bado też się nie udało wiec wybrał Pan Lazara.

shago
25-09-2017, 18:50
Ma Pan rację, ani Pan ani firma Bado nie uzyskaliście mojego zaufania na tyle żebym miał Panu dać na fakturę pro forma 20 tys zł. Z 3 firmą nie było rozmowy bo ich oferta była na odwal się. A wszystkie te rozmowy były moderowane przez importera.
Wie Pan jaki zawód wykonuję, i wie Pan że zapłata całej ceny na nic nie warty świstek papieru to zabezpieczenie Pana ale nie mnie jako klienta. Ale oczywiście gratuluję co zresztą wam już w emailach napisałem profesjonalnej obsługi klienta. Wszak na kocioł za 25 tys zł macie klientów co tydzień. A jest to produkt tak świetny że można klienta olewać, za to trzeba reklamę po forach robić.
Dlatego powtarzam, nikt oprócz was nie żądał 100% ceny jako przedpłaty. I warto by inni klienci o tym wiedzieli bo pan dyrektor z bado nawet usiłował mnie wprowadzić w błąd twierdząc że to standardowa praktyka u wszystkich. Okazało się, że to nieprawda i stąd ostrzegam innych klientów przed nieucziwymi praktykami sprzedawcy.

Jaraos
18-10-2017, 13:50
Szanowni Państwo, forum dotyczy wymiany doświadczeń użytkowników kotła HKS Lazar Smart Fire, a nie kłótni handlowych przy zakupie innego kotła. Ja osobiście zamówiłem swój kocioł Smart Fire w wybranej konfiguracji tj. 22 k|W, zasobnik 240 l, oraz dodatkowo sondę lambda. Zapłaciłem za kocioł przy odbiorze, po dowiezieniu przez sprzedawcę do mojego domu, żadnej przedpłaty nie robiłem. Jeśli jakaś firma wymaga przedpłaty to jest to patologia i działanie podejrzane, taką firmę należy omijać szerokim łukiem.

bysio71
04-12-2017, 11:18
Witam wszystkich uzytownikow pieca SmartFire. Jestem uzytkownikiem od wrzesnia. Nasuwa mi sie pare pytan do osob ktory ten piec posiadaja. Mianowicie co ile wam sie rozpala ten piec? U mnie na liczniku jest 1000 rozpalen po trzech miesiacach uzytkowania. Dzwonilem do Pana Serwisanta i powiedzial ze to calkiem normalne. Troche to nie ekonomicne patrzac ze strony grzalki i innych podzespolow ktore pobieraja prad i sie zuzywaja. Pan serwisant podczas podczas pierwszego uruchomienia za wiele sie nie wysilil. Ustawil wszystkie parametry jakby z pamieci i pojechal. Powiedzila ze nie ma co kombinowac, bo piec bedzie spalal tyle paliwa ile potrzebuje i dostrajanie pieca nie wiele da. Troche wydaje mi sie to podejrzane, po to chyba przyjezdza zeby ustawic piec pod dany budynek? Kolejne pytanie czy uzywacie Fuzzy Logic, przelaczylem sam na FL zeby zobaczyc jak bedzie wtedy piec pracowal. Po rozmowie z serwisantem dowiedzialem sie ze nie wolno uzywac FL, bo jest ustawiony fabrycznie pod dany pellet. Uzywanie FL bez odpowiednich ustawien spowoduje utrate gwarancji. Wiec sie pytam po co FL wogole jest? Sami ustawiacie u siebie parametry zeby piec pracowal na FL? Z gory dziekuje za podpowiedzi i odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Kroitz
04-12-2017, 17:10
Im mniej rozpaleń tym lepiej. To jak z jazdą na autostradzie...Spokojna jazda na długim dystansie powoduje mniejsze zużycie paliwa. Idealnie by było osiągnąc do 6 rozpaleń na dobę, co daje 500 rozpaleń a nie 3000. Genaralnie wychodzi że masz jedno rozpalenie na 45 min.... Ewidentnie trzeba to wyregulować. No i znów wracamy do algrytmów spalania i pracy kotła pelletowego o czym zdaje się Polscy producenci nie mają pojęcia....

bysio71
04-12-2017, 21:34
Dziekuje za odpowiedz. Czyli jest mozliwosc wyregulowania tego pieca zeby sie rzadziej rozpalal. Moze mi ktos lopatologicznie wyjasnic jak go ustawic, co obserwowac i co poprawic?? 32 rozpalenia dzienie razy 208 wat , jak ktorys z kolegow sprawdzal pobor pradu grzalki daje 6,65 kW na dobe.6 rozpalen razy 208kW daje 1,25 kW. Pomijajac zuzycie czesci oraz przpuszczam wieksze zuzycie pelletu.

Jaraos
05-12-2017, 03:21
Witam, na stronie internetowej producent HKS powinien prowadzić forum gdzie można by zadawać pytania specjalistom a inni użytkownicy mogli by się zapoznawać z problemami dotyczącymi użytkowania i ustawień kotła.
Przykłady wzorcowej instalacji idealnie współpracującej z kotłem: http://www.plum.pl/index.php/ekrany-dotykowe/ecotouch-800p-2#schemat
Na swoim przykładzie mogę się podzielić doświadczeniem z konfiguracją nr 2 z buforem, ilość rozpaleń w sezonie letnim to 1/24h, kocioł pracuje pełną mocą na 100%, gdy zagrzeje wodę do zadanej temperatury w buforze w moim przypadku to 65*C piec podgrzewa sam siebie do 75*C w histerezie do 3*C -100% mocy, potem do 1*C -50% i hamowanie na 30% wówczas kocioł przechodzi w nadzór i wygaszenie, postój. Gdy temperatura na górze bufora spadnie do 45*C następuje rozpalenie. Przy temperaturze aktualnej czyli +/-0*C rozpala się 4/doba. Proszę pamiętać o konieczności stosowania regulatora ciągu kominowego poniżej czopucha, co zapobiega za dużemu ciągowi komina i wyciągania drogocennego holzgazu z nad palnika i znacznemu wzrostowi spalania peletu. Pozdrawiam.

bysio71
05-12-2017, 07:53
Witam, na stronie internetowej producent HKS powinien prowadzić forum gdzie można by zadawać pytania specjalistom a inni użytkownicy mogli by się zapoznawać z problemami dotyczącymi użytkowania i ustawień kotła.
Przykłady wzorcowej instalacji idealnie współpracującej z kotłem: http://www.plum.pl/index.php/ekrany-dotykowe/ecotouch-800p-2#schemat
Na swoim przykładzie mogę się podzielić doświadczeniem z konfiguracją nr 2 z buforem, ilość rozpaleń w sezonie letnim to 1/24h, kocioł pracuje pełną mocą na 100%, gdy zagrzeje wodę do zadanej temperatury w buforze w moim przypadku to 65*C piec podgrzewa sam siebie do 75*C w histerezie do 3*C -100% mocy, potem do 1*C -50% i hamowanie na 30% wówczas kocioł przechodzi w nadzór i wygaszenie, postój. Gdy temperatura na dole bufora spadnie do 45*C następuje rozpalenie. Przy temperaturze aktualnej czyli +/-0*C rozpala się 4/doba. Proszę pamiętać o konieczności stosowania regulatora ciągu kominowego poniżej czopucha, co zapobiega za dużemu ciągowi komina i wyciągania drogocennego holzgazu z nad palnika i znacznemu wzrostowi spalania peletu. Pozdrawiam.

Wiec z mojej laikowej wiedzy przypuszczam ze przy buforze sila rzeczy piec sie rozpala zdecydowanie z mniejsza czestotliwoscia. Ja natomiast nie mam bufora, Pan hyraulik odradzil mi w moim przypadku. Mam sterowanie podlogowki tam gdzie jest podlogowka z panel pokojowego, natomiast w sypialniach mam ustawione kaloryfery na pogodynke i termostaty na kaloryferach. Zastanawiam sie czy piec tez nie powinnien byc ustawiony na pogodynke, gdzie serwisant powiedzial ze zdecydowanie nie? Jezeli chodzi o komin to ze wzgledu ze ma 200mm srednicy ma za duzy ciag, nie mam regulatora ciagu kominowego. Serwisant ktory robil pierwsze uruchomienie nie sprawdzal ani ciagu kominowego ani nie zakladal dzwiczek z okinkiem zeby zobaczyc jak wyglada spalanie, generalnie wprowadzil dane do sterownika i powiedzial ze nie ma co wiecej kombinowac bo piec zeby grzal musi pobierac tyle pelletu ile potrzebuje. Jak mu sie zmniejszy dawkowanie wtedy nie bedzie dogrzewal. Nie jestem do konca przekonany czy tak powinno wygladac pierwsze uruchomienie? Napisalem wczoraj maila do Lazara z zapytanie czy 1300 rozpalen w ciagu trzech miesiecy to norma i czekam na odpowiedz.

bysio71
06-12-2017, 12:50
Wiec nie moge narzekac, serwisant z Lazara zadzownil dzisjaj i przedstawilem cala sytuacje.Podalem login i haslo i ustawil poki co tak piec ze od 8 do 12 wlaczyl sie tylko raz, zobaczymy jak bedzie dalej. Jestem poki co mega zadowolony :)

grar1
07-12-2017, 19:04
Możesz podać te ustawienia i jak różnią się od poprzednich ?

bysio71
08-12-2017, 12:50
Wyslalem wiadomosc na priv. Niestety jezeli chodzi o ustawienia to wielkiej roznicy nie widze poza zamiana histerezy przy 30 i 50 %. Byc moze bylo cos zmieniane w ustawieniach serwisowych ale nie mam do tego dostepu. Wklejil bym tutaj zdjecie ustawien pieca ale nie mam mozliwosci.

nimrrod
10-12-2017, 11:01
Witam wszystkich. Przymierzam się własnie do zainstalowania SmartFire 15. Mam kilka wątpliwości jeśli chodzi o instalacje. Mam nadzieje ze mi pomożecie:)


Przykłady wzorcowej instalacji idealnie współpracującej z kotłem: http://www.plum.pl/index.php/ekrany-dotykowe/ecotouch-800p-2#schemat
Na swoim przykładzie mogę się podzielić doświadczeniem z konfiguracją nr 2 z buforem, ilość rozpaleń w sezonie letnim to 1/24h, kocioł pracuje pełną mocą na 100%, gdy zagrzeje wodę do zadanej temperatury w buforze w moim przypadku to 65*C piec podgrzewa sam siebie do 75*C w histerezie do 3*C -100% mocy, potem do 1*C -50% i hamowanie na 30% wówczas kocioł przechodzi w nadzór i wygaszenie, postój. Gdy temperatura na dole bufora spadnie do 45*C następuje rozpalenie. Przy temperaturze aktualnej czyli +/-0*C rozpala się 4/doba. Proszę pamiętać o konieczności stosowania regulatora ciągu kominowego poniżej czopucha

Patrząc na schemat 2 jest on wykonany na zaworach mieszających 3 drożnych. Piszesz że to przykład wzorcowej instalacji. U mnie instalator chce to wykonać na oryginalnym rozdzielaczu z Lazara z zaworami 4 drożnymi. Teraz mam mętlik w głowie czy to będzie miało jakiś wpływ czy bez znaczenia.
Regulator ciągu kominowego mam zamiar zainstalować w wyczystce komina. Są oryginalne RCK które tam pasują. Inaczej musiałbym kuć otwór w kominie systemowym a tego chce uniknąć. Czy z komina masz odprowadzenie kondensatu do kanalizacji?
Do kotła chce też dodać sondę lambda. RCK nie będzie jakoś negatywnie wpływał na regulacje ciągu wentylatora przez ową sondę?

Nie będę miał bufora, c.w.u 240l zasobnik.


Mam sterowanie podlogowki tam gdzie jest podlogowka z panel pokojowego, natomiast w sypialniach mam ustawione kaloryfery na pogodynke i termostaty na kaloryferach. Zastanawiam sie czy piec tez nie powinnien byc ustawiony na pogodynke, gdzie serwisant powiedzial ze zdecydowanie nie? .

Ja mam parter w podłogówce a piętro grzejniki. O.Podłogowe planuje podpiąć do regulatora pogodowego. Grzejniki pod zawory termostatyczne.
Dodatkowo w salonie na parterze panel pokojowy EcoSTER TOUCH i w kotłowni EcoNET 300
Jaki kabel dociągnąć do tego pierwszego? 4x0,5 wystarczy? Do EcoNET 300 w kotłowni potrzebny jest kabel skrętka komputerowa. Dobrze kombinuje?

Pozdrawiam

mikel_1
12-12-2017, 20:45
Witam, Mam pytanie do użytklwników koła Lazar Smartfire - mianowicie szukam relacji, doświadczeń na temat realnego/prawdziwego zużycia energii przez ten piec.
Czy ktoś to może sprawadzał?
Spotkałem sie z opinią hydraulika który odradza ten wybór ze wzgledu na wysokie zużycie. Wyższe niż u konkurencji - wniosek ten wyciągnął na podstawie swoich klientów ktorzy mają właśnie Smartfire.

PozdrawiamPrzykład bieżący: przy temp. do 8 st.C w dzień, ok.4 st. w nocy - 1 worek peletu (jakość podobna do Barlinka) spalił się w mniej niż 24h.

mikel_1
12-12-2017, 20:47
Wg moich pomiarów kocioł w trakcie rozpalania bierze około 208W, w trakcie postoju jakieś 6,5W, gdy pracuje bierze około 25W, a w trakcie działania podajnika 72WMój SF21 podczas rozpalania powyżej 1kW w szczycie... nie mógłbym go pod żaden UPS podłączyć - mam taki, który jest w stanie pociągnąć ok.800-900W ale rozpalania SF21 nie pociągnie za nic.

Jaraos
12-12-2017, 22:02
Witaj, bez znaczenia czy zastosujesz zawór trzy drogowy czy cztero, różnica jest tylko w podłączeniu powrotu efekt będzie ten sam. Regulator ciągu kominowego zainstaluj gdzie Ci wygodni byle poniżej czopucha. Mam komin systemowy bez odprowadzenia kondensatu, gdyż żaden się nie wytwarza w temperaturze spalin powyżej 100*C. Palnik przy pracy na sto procent mocy wytwarza spaliny o temperaturze na wylocie z kotła pomiędzy 115 a 135 stopni ale zazwyczaj jest to 125*C, później gwałtownie hamuje a spaliny powoli wytracają temperaturę, na koniec podczas wygaszania wentylator idzie na 99% mocy przedmuchując komin więc żadnego kondensatu nie mam. RCK nie ma żadnego wpływu na pracę sondy lambda gdyż ta jest umieszczona na wylocie splin z kotła i reguluje pracę wentylatora analizując ilość tlenu w mieszance tak samo jak w samochodach. RCK powoduje dopuszczenie tzw. lewego powietrza do komina zmniejszając jego ciąg na palniku który bez RCK szedł by przez palnik co jest w kotłach peletowych bardzo niekorzystne. Sprawdziłem dzisiaj u siebie wyczystkę i po roku stwierdzam że na dnie komina jest suchy pyłek o grubości około 0,5cm, więc żadnego kondensatu nie ma. Jeśli masz dwa obiegi CO, to sterowanie zaworem trzy lub cztero drogowym np. podłogówki sterujesz z czujnika pogodowego, analogiczna sytuacja przy drugim obiegu grzejników podpinasz pod sterowanie podłogowe, warunek to siłowniki na zawory. Natomiast panel pokojowy po zmierzeniu zadanej temperatury daje komendę do pompy/pomp obiegowych start lub stop. Panel pokojowy EcoSTER TOUCH jest zdalnie sterowany i nie wymaga kabla. Wydaje się to zawiłe ale jest bardzo proste i przejrzyste oraz logiczne przy stosowaniu codziennym. Z dziennika kosztów za listopad to mój SF spalił 27 worków po 15kg Lavy za 14,30zł co daje 386zł, kolega parę domów dalej ogrzewając dom ekogroszkiem spalił go za ponad 450zł, przy podobnej wielkości domu ilości podgrzanej wody, oraz podobnej technologi ocieplenia budynku. Na internecie znajdziesz wiele kotłowni i instalacji grzewczych wykonanych pod kocioł pelletowy, ja zawsze zaglądam na galerie zdjęć kotłowni np. strona firmy pelletmont, choć tam widzę że RCK zawsze podłączają pomiędzy kotłem a kominem, w moim przypadku to się nie sprawdziło i w takim wykonaniu podczas rozpalania leciał mi z RCK dym, po przeróbce i zamontowaniu tak jak jest w DT czyli poniżej czopucha jet już ok . Pozdrawiam

nimrrod
13-12-2017, 17:33
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz.

marcinwlkp2014
09-02-2018, 09:19
Witam. Jaki Masz Jaraos komin? Ja mam systemowy 200mm i czy nie zalecaja wkladu kominowego poza RCK do takiego pieca? Jakie spalanie teraz zima przy -10 na dobe maja domy po podlogach o k 200m? Czekam na wizyte instalatora piecy na pellet. Na co zwrocic uwage? Pozdr

Jaraos
12-02-2018, 09:34
Witam, w odpowiedzi dla marcinwlkp2014, informuję że mam komin systemowy Fi160. Musisz sprawdzić w DT jaki ma być przekrój komina dla mocy wybranego przez Ciebie kotła. O ile dobrze pamiętam w mocach 15/22kW idealne Fi to 130. Przekrój komina wpływa na wytworzenie większego ciągu kominowego ale, ten ciąg się zmienia w zależności od warunków pogodowych np. siła wiatru, dlatego RCK go reguluje. Nie wydaje mi się abyś musiał stosować dodatkowy wkład kominowy przy swoim Fi200, zastosowanie RCK w zupełności jest wystarczające. Aktualne spalanie przy parametrach mojego domu podanych we wcześniejszych postach to grudzień 2017 - 34 worki, styczeń 2018 - 36 worków pelletu Lava. Dodaję że mój dom jest położony w mega niekorzystnych warunkach terenowych w szczerym polu bez żadnej osłony innymi zabudowaniami lub drzewami. W grudniu i styczniu było bardzo dużo dni z silnym wiatrem co negatywnie wpływało na termikę budynku. Jeśli mam doradzić na co masz zwrócić uwagę to abyś nie przewymiarował swojego kotła, w obecnej technologii budowy, ocieplenia i stolarki okiennej uważam że kocioł 15kW na dom 200m2 to górna granica. Gdybym ponownie miał wybierać to chyba jednak wybrał bym 11kW przy buforze, bez bufora 11 lub 15kW. Pozdrawiam.

lesny_83
18-02-2018, 21:33
Witam,
Od roku posiadam smarfire 11, ale od 2 tyg. użytkownikiem.
Dopiero teraz dopaliłem piec bo wcześniej nie mogłem się zabrać za zrobienie kotłowni ( do tej pry grzałem wszystko prądem)
Mam do was parę pytań. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem instrukcję tego pieca ale parę rzeczy mi się nie zgadza po 2 tyg. obserwacji jego działania.
Przy rozruchu przez serwis nie dało się niczego konkretnego dowiedzieć poza: „tego nie ruszać, tutaj lepiej nie zaglądać i nic nie zmieniać”. Pan wklepał ustawienia z notesu odpalił i pojechał.
Mam pytanie do osób korzystających z mieszacza sterowanego pogodówką + termostat pokojowy:
- jak ustawialiście krzywe grzewcze? Zasadę działania rozumiem tak: jak już mam krzywą która trzyma mniej więcej stała temp w domu (dokładnie chyba nigdy nie będzie trzymać) i ustawione obniżenie temp. mieszacza przez termostat to powinno to działać następująco: Mam np. przy temp. zew. 0 mieszacz ustawiony na 45 stopni. W domu termostat odczytuję temp. max na jaką go ustawiam – 23 stopnie. I przy ustawieniu wartości obniżenia temp. mieszacza przez termostat o 5 stopni rozumiem, że w tym momencie mieszacz powinien się przestawić na 40 stopni i dalej pompować ciepło na instalację. U mnie jak piec dostanie sygnał od termostatu pokojowego od razu przechodzi w nadzór pompy przestają chodzić i się wygasza. Czy to tak powinno działać?
- jak u was działa sam tryb nadzoru? U mnie jak już piec wejdzie w ten tryb to zawsze się wygasi i musi się ponownie rozpalać. Podczas nadzoru w ogóle nie jest podawane paliwo i po pewnym czasie piec gaśnie. Czy nie powinno być tak, że w nadzorze piec podtrzymuję płomień na min przez zadany czas, aby w przypadku sygnału z termostatu lub potrzebie podgrzania cwu wrócić do trybu praca i zrobić swoje? U mnie jak zachodzi potrzeba podczas nadzoru do ponownej pracy to piec przechodzi od razu w tryb rozpalanie, czyści palnik i zaczyna zabawę od nowa. Też nie wydaję mi się to normalne.
- korzystacie z Individual Fuzzy Logic? Próbowałem jeden dzień na tym działać ale piec bardzo szybko dochodził o temp max i się wygaszał i robił to bardzo często, na oko brał dużo więcej paliwa. Czy trzeba jakoś samemu dostrajać ustawienia IFL czy powinno to działać samoczynnie na ustawieniach fabrycznych? Wg instrukcji powinno się pracować chyba tylko na tym algorytmie?
Dom mam dość mocno energooszczędny i na razie mam spalanie 5 worków na 6 dni co mnie raczej nie zadowala bo w stosunku do grzania prądem zyski są minimalne i instalacja tego pieca jest ekonomicznie nie uzasadniona. Mam nadzieje, że uda mi się go jeszcze jakoś poustawiać bo rada Pana od rozruchu, że piec spali tyle ile musi do mnie jakoś nie przemawia.
pozdr

jakub271
03-03-2018, 09:49
Witam wszystkich forumowiczów a w szczególności posiadaczy lazar smartfire 24 kw
Jestem posiadaczem kotła od grudnia 2017 sprzedawca i wszyscy naokoło zapewniali że wybór lazara sf to najlepszy wybór .Ogólnie jest ok
Zastanawia mnie pare pytań które chcę poruszyć na forum
Jak macie ustawione histerezy kotła co ile sekung podaje pelet na 30 50 i 100 procent mocy kotła oraz podczas stabilizacji oraz jak macie ustawiony wiatr na ile procent
Czyściłem kocioł i na tylnej ściance za popielnikiem masa popiołu u góry naokoło palnika pełno popiołu
Co ile macie ustawione czyszczenie popielnika
jak temperatura na piecu jest równa temperaturze spalin
Co ile czyścicie kocioł
Serwisant proponował zakup sondy czy prawda że po zamontowaniu sondy spalanie spada czy to bajki i zachęta do zakupu sondy u serwisanta
Dzięki i pozdrawiam za odpowiedzi Kuba

lesny_83
03-03-2018, 14:50
Podaj jeszcze jaki masz model? ja mam 11 i jeśli chodzi o popiół to więcej mam go w komorze z palnikiem niż w popielniku i to mi się bardzo nie podoba. Okręcam drzwiczki do palnika i cały syf wypada na podłogę, a tak chyba nie powinno być? W samym popielniku po miesiącu mam może tak 5-10% jego pojemności
pozdr

lukkk
06-05-2018, 12:21
witam
przymierzam się do kupna właśnie tego modelu firmy Lazar smartfire 15 kw mam kilka pytań

jak u was w ostatnim sezonie było ze spalaniem ile ton spaliliście ?
jaki pellet
jaka instalacja otwarta czy zamknięta ?
ile m2 do ogrzania
i jak u was kocioł się sprawuje
pozdrawiam

lukkk
29-09-2018, 15:00
witam ponownie forumowiczów jak u was sprawują się kociołki smartfire 15 kw ?
jakie doświadczenie macie z tym kotłem ?
pozdrawiam

bysio71
08-10-2018, 15:42
Witam ponownie. Wiec na poczatek sezonu postanowilem sie sam wziąć za ustawienia pieca. Byl serwisant i stwierdzil ze piec moze sie rozpalac i wygaszac co pol godziny,wedlug mnie powoduje to duze zuzycie pradu, pelletu i czesci ktore pracuja podczas uruchamiania. Na moje prosby nie zgodzil sie ustawic pieca tak zeby rozpalal sie rzadziej, stwierdzil ze jak przyjda mrozy to piec nie da rady dogrzac budynku. Korzystajac z tego forum ustawilem sam piec tak ze rozpala sie 4 razy na dobe tylo na czyszczenie, nawet przy obecnych temperaturach zewnetrznych. Pracuje na 30% i jak wyzej pisalem rozpala sie 4 razy na dobe.

Idac dalej chcialbym sie dowiedziec jak macie ustawione rozpalanie? Jaka dawka ? Jak dlugo i z jaka moca pracuje dmuchawa?

Chcialbym zoptymalizowac ustawienia w celu oszczedzenia kolejnej porcji pelletu. Wydaje mi sie ze u mnie jest ustawione zle poniewaz jak juz nastapi zaplon podanego pelletu ( 80 sekund ) to dmuchawa wciaz dmucha na 80% przez jakis czas.

Z gory dziekuje za sugestie i wskazowki.

eliks
09-10-2018, 06:09
Gratuluję serwisanta. Rozpalaniem kotła zazwyczaj steruje termostat pokojowy. Po co grzać skoro nie ma takiej potrzeby? Przecież to właśnie różni kocioł pelletowy od ekogrochu.

krzycho81
11-10-2018, 21:39
Panowie, czy ktoś mi może w łopatologiczny sposób wyjaśnić jedną sprawę z kotłem Smartfire 11. Termostat wyświetla temperaturę zadaną i osiągniętą taką samą. Czyli nie ma potrzeby odpalania kotła. Pomimo, to kocioł odpala się jak spadnie temperatura "na kotle" do wartości 60 stopni. pomimo, że mamy na termostacie osiągniętą temperaturę ? O co chodzi ???

G69
12-10-2018, 03:14
krzycho81 prawdopodobnie sterownik nie ma możliwości wyłączenia kotła od termostatu. Termostat pokojowy po dojściu do zadanej temperatury jedynie rozłączy pompę CO.Natomiast kocioł grzeje sam siebie.To przy jakiej temperaturze na kotle będzie się ponownie rozpalał zależne jest od histerezy kotła.

krzycho81
16-10-2018, 19:57
Okazuje się, że jest coś takiego jak blokada kotła od termostatu. Natomiast nie daje takiego efektu jaki bym chciał. Może dlatego, że grzeje na razie podłogówkę a kaloryferów i wody nie. Tak czy inaczej, zostałem pozytywnie zaskoczony telefonem od Lazara, kontaktem z szefem serwisu i ogólna chęcią pomocy. Póki co nie miałem czasu z uwagi na obowiązki służbowe i jak tylko dojdę o co chodzi dam znać.

kurian85
18-11-2018, 18:53
witam jestem posiadaczem kotla smartfire 15 , zasobnik 470l, sonda lambda automat czyszczenie Internet. Kocioł ma ponad rok jednak jestem w trakcie budowy i nigdy tak nie grzalem na maksa. Dom podlogiwka dora i dół. W tamtym roku poszło od października gdzies 3,5 tony przy grzaniu wyjściu 65 na kotle i na mieszaczach po 21( mam dwa mieszacze jeden podłogowka parter drugi piętro , trzeciego nie załączam narazie bo to woda, ie mieszkam to ie potrzebuje ) tak przykładowo żeby w domu te 15 stopni było. Wydaje mi do że kocioł jednak spała tego pelety bardzo dużo w porównaniu do kuzyna kupił innej firmy dom podobny ja 158m on ok130 . Nowe domy ocieplooene styropian 20, pustak itong itp. On wykazuje worek na dobę u mnie znacznie więcej. Ustawiane i pierwsze załączanie było przez serwis . Chodiz niby ok ale te spalanie wg mnie za wysokie. Jesce nie mieszkam a jak powrócę wówczas temp i dojdzie grzanie wody to w ogóle się obawiam że spalanie wzrośnie. moja prośba ma ktoś ustawiane już sprawdzone aby załączyć i zmniejszyć zużycie peletu.? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Jutro postaram się załączyć moje dotychczas ustawienia.

jakub271
19-11-2018, 21:09
witam forumowiczów
Jak mi wiadomo w ustawieniach serwisowych zaglądać może serwisant
hasło do ustawień napewno jest wszystkim dobrze znane tylko zmiana wiąże się z utratą gwarancji
lepiej zadzwonić na kontakt sterownika firmy plumchłopaki mają dostęp do naszych sterowników
Moje ustawienia aktualnie na piecu 78 żądaną podłoga 22
ilość zużytego peletu na dobę worek 15 kg
powierzchnia do ogrzania jakieś 170 m2
pelet 6 mm kupiony w brico
Lazar sf 24 kw sterowanie Internet + w tym roku dodane sonda lambda
cykle 40 minut praca 40 minut nadzór czasami i postój w ciągu doby rozpala się 17/18 razy
rozpalanie zawsze w pierszym rozpaleniu w ciągu 90/100 sekund
histereza 21 stopni
stabilizacja 9 minut
spalanie w stosunku do zeszłego roku 45/50% mniej
dom ocieplony 16 grafit i sonda lambda

kurian85
22-11-2018, 12:53
witam jakub271 a można prosić na priv na maila [email protected], zdjęcia z ustawieniami tymi serwisowym też

mikel_1
13-12-2018, 07:09
Poszukuję kontaktu do firmy serwisującej kotły Lazar, kiedyś na zlecenie Lazar, teraz niezależnie. Ktoś coś? Nazwy nie pamiętam... :/

MicKom
05-01-2019, 12:55
Hej. Jestem tu nowy. Chciałem się zapytać jakie macie ustawione histerezy na kotle względem temperatury kotła. Sam nie wiem jak to ustawić?

MicKom
05-01-2019, 13:10
Hej. Jestem nowy. Czytając forum widzę że masz trochę wiedzy na temat smartfire'a. Mam pytanie. Czy możesz mi pomóc ustawić odpowiednio pięć żeby jak najmniej spalac pelletu?

jakub271
10-01-2019, 19:00
Histerezę mam ustawioną na 28 stopni

jakub271
10-01-2019, 19:03
Histerezę mam ustawioną na 28 stopni
Jaki masz piec ?������

jakub271
10-01-2019, 19:05
Histerezę mam ustawioną na 28 stopni
Jaki masz piec ?

hobelik
15-01-2019, 13:51
Hasło serwisowe ktoś coś ?? [email protected] hasło 0000 pozwala tylko na podgląd ustawień.
A żeby nie było, że nie w temacie to podrzucam film jak wygląda smartfire15 od środka zasyfiony powodem chyba komin 200mm i brak rck oraz ponieważ dom w budowie często wychłodzony komin piec rozpalany w lato raz na tydzień lub dwa.
https://youtu.be/5ZQnGrNPbzE

Puławiak
15-01-2019, 19:48
O oo K - tragedia jak to wyglada to masakra jakaś

toommm
15-01-2019, 19:55
jak widać mając jaki taki piecyk można i tak syfić ..... masakra po prostu ... ale widać po otoczeniu pieca to gospodarz powiedzmy ( w moich oczach ) gnojarz i tyle

wiertar
15-01-2019, 20:53
Jak tak można zasyfic piec? Masakra przecież tego niedoczysci

Slawko123
15-01-2019, 21:05
chyba oponkami pali, albo jakimiś foliami czy innymi śmieciami po budowie

Barliniak
16-01-2019, 09:05
To raczej przypomina wychodek niż kocioł a później taki gość będzie pisał ,że firma Lazar i pellet do bani.

pawel_l
30-04-2019, 09:47
Witam kolegów.
Muszę szybko wymyślić ogrzewanie domu ok. 120m2, średnio ocieplony budynek z lat 70.
Aktualnie pracuje stary kocioł zasypowy, instalacja otwarta w niezłym stanie. Musze zmienić na coś maksymalnie małoobsługowego- na gaz sieciowy nie ma co liczyć przez najbliższe 5-7 lat.
Rozważam Lazara 11kW (max 15 kW) - dodatkowym argumentem jest to, że (chyba) wystarczy wkład w kominie 100 (120) mm -a tylko taki jestem w stanie włożyć bez rozwiercania komina.
Kilka pytań:
- jak w praktyce wygląda typowa obsługa kotła, czy wystarczy raz w tygodniu zajrzeć, wyczyścić ruszt, dosypać pellet?
- czy moduł internetowy umożliwia zmianę ważniejszych parametrów pracy kotła czy tylko podstawowych temperatur.
- czy temperatura zasilania ok. 55 stopni będzie umożliwiała stabilną pracę kotła - taka temperatura teraz zazwyczaj musi byc utrzymywana przy ok. -5 stopniach na zewnątrz. Grzejniki są lekko przewymiarowane.
- zakładam podpięcie do istniejącej instalacji bez jej przeróbek, dodatkowych buforów, wymienników itp. Ewentualnie jakieś dodatkowe elementy typu mieszacze, zawory 4D itp.

Proszę o opinie.

pawel_l
08-05-2019, 21:33
Trochę rozszerzę wcześniejszy wpis. Myślałem o Smartfire ale mam starą, mocno przewymiarowaną instalację która wymaga zasilania 40-50 stopni. Przy Smartfire wymaga to rozbudowanej instalacji, mieszaczy itp. W Interfire można by go teoretycznie wpiąć na wprost bo zasilanie może być od 20 st a powrót nawet 5 st. Kocioł droższy ale sporo tańsza instalacja. Ktoś ten kocioł eksploatuje? Oczywiście przy temperaturze ok. 50 st kondensacja zaczyna zanikać ale bardziej zależy mi na uproszczeniu instalacji.

pawel_l
22-09-2019, 21:22
SmartFire 15kW zainstalowany. W instalacji z mieszaczem ze sprzęgłem AFRISO BPS, pogodówką. Będzie jeszcze moduł internetowy. Instalator odpalił go dość szybko, trochę już poznałem ustawienia. Instalacja jest mocno przewymiarowana musiałem zmniejszyć minimalną temperaturę z mieszacza na 35 st (było 40). Ogólnie kocioł robi dobre wrażenie.