PDA

Zobacz pełną wersję : fasada szklana i zasadnosc jej rozmiaru.



mikees
06-05-2011, 22:31
Czesc. Posiadam zaproponowany przez architekta wstepny projekt indywidualny domu. Jego wizualizacja koncepcyjna z ogrodu wyglada tak:

http://img690.imageshack.us/img690/395/viz1.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/690/viz1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Mam teraz do Was pytanie o poradę i ocenę tej narożnej fasady szklanej. Czy jej połać nie jest za duża? Czy jej zmniejszenie nie zapewni odpowiedniego światła?
Co sadzicie o rozdzieleniu jej kominem tak ze powstana dwa szklane okna od ziemi do sufitu po dwóch rogach ściany? czy z nie kombinowac juz z tym i zostawic tak jak jest?

Rog tej fasady to jest południowy-zachod czyli juz od poludnia w jej szerszy bok (patrzac na ta wizualizacje) bedzie operowało mocne światło aż do zachodu oswietlajac wewnatrz parter i pietro. Dodam ze nad wieksza czescia salonu bedzie antresola.

Prosba o opinie.

Jacław
07-05-2011, 07:38
Wygląda to bardzo efektownie i to jest zapewne główna motywacja architekta - musisz sobie odpowiedzieć czy podzielasz jego zdanie.

> Czy jej zmniejszenie nie zapewni odpowiedniego światła?

To przeszklenie jest kilkukrotnie większe niż w przeciętnym domu, więc odpowiedź znasz ;)

Też mam w projekcie fasadę przeszkloną od tej strony i nie zamierzam z niej rezygnować. Musisz jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Koszt takiej fasady (same okna) wyniesie (na oko) 15 - 70 tysięcy w zależności od wybranego systemu (najtańszy będzie aluminiowy system "okienno drzwiowy", droższy - Reynaers lub odpowiedniki, jeszcze droższy - system dla domów pasywnych, np http://www.rehau.pl/D1517E09F7D74DBFC1257096002A1F90.shtml ).

Do tego dochodzi:
- ochrona przeciwsłoneczna - roleta lub żaluzje fasadowe (fajne choć rozmiar będzie trochę problematyczny. koszt - mniej więcej - 10 do 20 tysięcy).
- jakaś forma chłodzenia latem - klimatyzacja, może gwc.
- konieczność (raczej) zastosowania podłogówki w takim pomieszczeniu - być może wspomaganej grzejnikami kanałowymi pod fasadą. Architekt powinien to wyliczyć i zaprojektować.

Charlie
07-05-2011, 14:36
Bardzo fajny domek - w moim stylu. Gratuluję decyzji.
Słuchaj - Twoja fasada jest mocnym elementem estetycznym elewacji.
Problem jaki w mojej ocenie masz to strona południowo-zachodnia a konkretnie nasłonecznienie. Jeśli nie użyjesz odpowiedniego szkła selektywnego to od wewnątrz będziesz miał saunę - nie do wytrzymania klimat w okresie letnim.
Najlepszym szkłem bezbarwnym, zatrzymującym nadmiar ciepła jest Cool-Lite SKN 174 (Solar Factor g=0,41 ; współczynnik zacienienia 0,47) lub SKN 154 ( Solar Factor g= 0,27 ; wspólczynnik zacienienia 0,31).. Te parametray podaj swojemu architektowi to zrozumie (chyba) o co chodzi. Ten typ nie trzeba hartować i można ustawić jako trzy szybowy pakiet na U=0,7 W/m2xK.
Projekcik wyślij szybko do wyceny, do firm trudniących się produkcją i montażem konstrukcji aluminiowych. Polecam osobiście www.ulibau.eu - solidny producent i niedrogi, pracujący na profilu Aluprof. Nie daj się namówić na skróty w stylu fasada z profilu okienno drzwiowego - wiatr zawieje i będzie wszystko trzeszczeć.

Natomiast, jeśli masz sporo forsy to polecam Ci fasadę drewniano aluminiową - rewelacyjny efekt. Muzeum Chopina w Żelazowej Woli pod Sochaczewem zostało z tego wykonane.

pozdrawiam

Charlie
07-05-2011, 14:40
Jeszce jedno - tę stalową balustradę zamień na całkowicie szklaną, samonośną. Efekt rewelacyjny - w Warszawie możesz zobaczyć w Narodowym Instytucie Chopina przy ul. Okulnik 1. Chyba, że na prywatnego maila prześlę, Ci kilka fot żebyś ogarnął :)

mikees
08-05-2011, 22:37
Po wstępnej ocenie projektu teraz zamierzam go troche ucywilizować takze przy takich danych jakie podajesz (zreszta takich sie spodziewałem) niestety bede musial z pewnej jej czesci zrezygnować. Rozumiem ze zeby w domu było widno w pochmurny dzien to ta fasada i tak jest za duza?. W takim razie do jakich rozmiarow musze ja zmniejszyc abym nadal mogl ja podziwiac, w domu było jasno ale w lato zebym sie nie ugotował? Ta strona ma za zadanie doswietlic pierwszy i drugi poziom gdyz od południa nie bedzie okien a salon jest za pokojem. Moj architekt to tak zaprojektował ale chce sie dowiedziec e jakim stopniu przesadził.
Co do jej podziału to myślałem zeby jednak wstawić narozna belke badz poprowadzic sciane stropowa. Wzmocni to konstrukcje i pozwoli zrezygnowac z hartowanego szkła. To nie biuro a jednak dom mieszkalny :)

mikees
08-05-2011, 22:50
No wlasnie tego naslonecznienia chyba boje sie najbardziej. Nie wiem jak to sie skonczy z ta fasada ale chce poznac wywazona granice pomiedzy odpowiednim nasłonecznienieu parteru i pietra a kosztami i wygladem takiego rozwiazania. Szkło selektywne, Muzeum Chopina - jak słysze takiego okreslenia to zupelnie nie kojarzy mi sie one z domem jednorodzinnym a bardziej z biurowcem.