PDA

Zobacz pełną wersję : solary płyty czy rury



dider
07-05-2011, 15:19
Mam zamiar nabyć instalacje solar bojler itd bede miał wymieniany piec centralnego na mocniejszy
chcę zakupić do tego zestawu solary nie wiem które lepsze rurowe czy płyty...... mam zamiar ciepłą wode uzyskiwać z solarów, zimą z pieca co. a jesienią jak natyle by słońce grzało dogrzewać z solarów centrale ogrzewanie (podłogówke) i kilka grzejników
dobudowałem piętro i jeszcze nie ociepliłem i tu 2 pytanie dodać 5 cm na dole i góre ocieplić 10ką
(stare ocieplenie dołu to 5 cm)
dzięki za jakieś info na ten temat

yaiba83
08-05-2011, 10:49
Jeżeli chodzi o ocieplenie - to na piętrze spokojnie starczy 5cm na stropie. Na parterze bez zastanowienia się dokładaj styropian. Na dzisiejsze standardy 10cm na podłodze to rozsądne minimum. Z piętrem się nie masz co stresować, bo najwyżej u góry mniej grzejniki będą pracowały. Za to ocieplenie wełną dachu to już także poważna sprawa, której warto nie lekceważyć.

Próżniowe czy płaskie - próżniowe dają uzysk około 30% więcej niż płaskie w skali roku, natomiast na tej samej powierzchni grzewczej kosztuję 2 razy więcej. Ogólnie próżniowe (rurowe) mają słabszą moc grzewczą niż płaskie (przykład Hewalex, badania SPF) odpowiednio 791W dla próżniowego i 1458W dla płaskiego. Roczny uzysk płaskiego to ok 520kWh dla próżniowego 670kWh.

Ogrzewanie kolektorami zimą to mit i odpuść sobie tą teorię. Zimą jest mało słońca i z ledwością kolektory nagrzeją (o ile nagrzeją) zbiornik wody użytkowej. Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo a centralne nie będzie działało?

Jak chcesz kolektory to dobierz je pod kątem tylko wody użytkowej by latem były lekko przewymiarowane i będzie dobrze.

Ja jestem zwolennikiem płaskich, bo jeszcze nie trafiłem na uszkodzenia takich kolektorów, choć moje doświadczenie nie jest wielkie. Jeżeli chodzi o próżniowe to zdarza się słyszeć o rozszczelnionych rurach.

dider
08-05-2011, 18:11
Jeśli chodzi o ocieplanie to o ściany idzie dylemat dworowe miałem 5cm ale dobudowałem piętro z porotermy i czcę ocieplić góre ale zastanawiam sie czy na góre nie dać 10cm i dodać na dole te 5cm
idzie mi tylko o elewacje

Kris48
24-06-2011, 21:40
Użytkuję kolektory płaskie, 3 panele. Podobnie jak kolega yaiba83 uważam że wykorzystanie ich zimą mija się z celem. Nawet w słoneczne dni kąt świecenia słońca i krótka dlugośc dnia spowodują bardzo mały uzysk energii. Za to już od połowy kwietnia ciepłą wodę grzeję tylko kolektorem. Do systemu wprowadziłem małe usprawnienia polegające na zbiorniku 400 l ( 4 osoby) ze stali nierdzewnej i zmiękczaczu wody. W słoneczne dni nie stanowi problemu nagrzanie wody do temperatury pzrekraczającej 80 st C, co daje zapas na dni pochmurne. Usprawniłem też nieco izolację zbiornika bo dla deltaT 60 st C straty ciepła na zbiorniku są spore. Pozdrawiam.

flatlander
25-06-2011, 00:17
Zgadzam się w 100% z przedmówcami.
Dochodzi jeszcze kwestia uszkodzeń mechanicznych np. przez grad lub cegłówkę wesołych dzieciaków. W kolektorze płytowym naprawa sprowadza się do wymiany szyby osłaniającej wymiennik. Prosta i nie droga sprawa. A w kolektorze próżniowym to zakup nowego elementu.

komentarz do wypowiedzi Y: Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo a centralne nie będzie działało?

Jeśli miałbyś zainstalowaną pompę ciepła i odpowiedni rodzaj gruntu mogący magazynować nadwyżki ciepła to mógłbyś latem ciepło z kolektorów magazynować w gruncie na zimę. Technika prosta, jednak rzadko stosowana ze względu na niepotrzebne koszty i ograniczenia w powierzchni dachu.

pozdrawiam Bartłomiej Mickiewicz

in*s*7
26-09-2011, 13:11
Zgadzam się w 100% z przedmówcami.
Dochodzi jeszcze kwestia uszkodzeń mechanicznych np. przez grad lub cegłówkę wesołych dzieciaków. W kolektorze płytowym naprawa sprowadza się do wymiany szyby osłaniającej wymiennik. Prosta i nie droga sprawa. A w kolektorze próżniowym to zakup nowego elementu.

komentarz do wypowiedzi Y: Można oczywiście kupić więcej kolektorów tak by zimą spokojnie starczyło na nagrzanie wody i na centralne ogrzewanie (wspomaganie) to pytanie co zrobisz z ciepłą wodą latem, kiedy słońca będzie dużo a centralne nie będzie działało?

Jeśli miałbyś zainstalowaną pompę ciepła i odpowiedni rodzaj gruntu mogący magazynować nadwyżki ciepła to mógłbyś latem ciepło z kolektorów magazynować w gruncie na zimę. Technika prosta, jednak rzadko stosowana ze względu na niepotrzebne koszty i ograniczenia w powierzchni dachu.

pozdrawiam Bartłomiej Mickiewicz

To w kolektorach płytowych można wymieniać samą szybę? Czyżby ramy kolektorów były skręcane??? Z tego co wiem to w kolektorach próżniowych wyminia się w razie uszkodzeń mechanicznych tylko pojedyncze rury prózniowe. Koszt jednej to ok 25zł. Dobrze wykonane instalacje na kolektorach prózniowych pozwalają zaoczedzić ponad 30% na gazie lub oleju rocznie. I nie są to dane teoretyczne tylko zebrane od osób którzy użytkują takie instalacje. Osboby te mówią zę latem wpuszczają nadmiar ciepła z kolektorów do grzejnika w łazience i dzięki temu (szczególnie tarez kiedy miesiace letnie są bardzo wilgotne) mogą suszyć pranie w łazience.

zachariasz
22-11-2011, 14:04
Dobrze wykonane instalacje na kolektorach prózniowych pozwalają zaoczedzić ponad 30% na gazie lub oleju rocznie. I nie są to dane teoretyczne tylko zebrane od osób którzy użytkują takie instalacje. Osboby te mówią zę latem wpuszczają nadmiar ciepła z kolektorów do grzejnika w łazience i dzięki temu (szczególnie tarez kiedy miesiace letnie są bardzo wilgotne) mogą suszyć pranie w łazience.

Zgadzam się zdecydowanie z moim przedmówcą. Ja od roku użytkuje kolektory próżniowe do ogrzewania wody i wspomagania ogrzewania i dokładnie jak Pan opisał - latem grzeję sobie w łazience co się sprawdza w chłodniejsze i deszczowe dni szczególnie, że łazienkę mam na północnej ścianie i przez to trochę chłodną
Myślę że wszystko zależy od tego jakie kolektory zamontujesz i jak zostaną zainstalowane. Ja mam z firmy Solar-Tech i z zadowoleniem przyznam, że grzeją jak trzeba i mam z nich korzyść

sedy1
10-01-2012, 14:51
Zgadzam się z przedmówcami, zwłaszcza że na rurowe producenci na uszkodzenia mechaniczne dają gwarancję jak np padałby grad do 2,5 cm. Jak ktoś rzuci cegłówką to gwarancji nie uznają i dokupujesz rurkę we własnym zakresie

aadamuss24
10-01-2012, 14:55
nie zgadzam się z przedmówcami :)

RAPczyn
12-01-2012, 15:30
Moim zdaniem, którym już parę razy się dzieliłem, nie ma dziś technicznego uzasadnienia do stosowania kolektorów płaskich.

Za naszą zachodnią granicą idą znacznie dalej niż my w Polsce:
http://www.soltec-schroeder.de/Bilder/pdf/SEH1.pdf
Im jest trochę łatwiej, ale... .

aadamuss24
12-01-2012, 16:05
Mają inny sposób finansowania i gwarantowany odbiór prądu przez energetykę z gwarancją ceny. Trochę łatwiej :)

coulignon
12-01-2012, 16:27
ale gdyby Helmuty miały zakupić taki solar bez żadnych dotacji to by nie kupiły bo nie miało by to sensu ekonomicznego. W Polsce nie ma dotacji do solarów więc też to jest bez sensu. Przepraszam, dotacje są w wysokości nawet 50%. Polega to na tym że instalacji solarna bez dostacji kosztuje 8 tys zł, z dotacją 50% 16 tys. Więc spoko. Sensoswniejsze są powietrzne PC np tanie Hewalexy.

RAPczyn
13-01-2012, 07:27
Dziś mamy lepsze dofinansowanie do kolektorów słonecznych niż Niemcy.
Na PV można wziąć preferencyjny kredyt.

Z PCi jest o tyle śmiesznie, że te o niższej sprawności (np.: P-W PCi C.O.P. <3,1; S-W PCi C.O.P. <4,3 - jeśli dobrze pamiętam) będą musiały być wycofane z handlu jako urządzenia nieekologiczne.

coulignon
13-01-2012, 08:14
Preferencyjny kredyt oznacza ze trzeba go spłacić wraz z odsetkami. Na dofinansowaniach zarabiają głównie firmy wygrywające przetargi na montaż kolektorów np w gminach objetych dofinansowaniem. Przeciętny użytkownik dostaje informację że ciepłą wodę będzie "miał za darmo". Tylko teraz musi wyłozyć te 8 czy 10 tys. Kto solidnie sobie policzy ten na instalacje solarne nie spojrzy.

Ps.
to co zrobią z bojlerkiem o COP=1?

KrzysztofLis2
15-01-2012, 16:34
Nic.

Zostawią, wyrzucą te z COP=0,8.

PliP
25-01-2012, 18:58
Ja zamontowałem 3 płyty HEWALEX-a po 2m2. Koszt to równe 3 tys. + instalacja, zestaw pompowy oraz sterownik i bojler 300l razem ok. 7 tys. Bez dopłat, kredytów itd.
Jeśli chodzi o grzanie to w grudniu jak dobrze pamiętam był tylko jeden dzień gdy podbiły wodę pod 40*C
W styczniu było może 5 dni gdy temp wody podeszła o zaledwie kilka stopni.
Musiałbym sprawdzić na liczniku zysków energii ile wyprodukowały. Latem natomiast musi być podłączony dodatkowy odbiornik energii cieplnej gdyż niejednokrotnie woda przekracza w środku dnia 85*C i energia musi zostać oddana.