PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie solarne cwu, Optymalne ustawienia parametrów na sterowniku.



erce
08-05-2011, 21:49
Od miesiąca mam zainstalowane solary w domku jednorodzinnym (woj. lubuskie) do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i jestem nieco rozczarowany sprawnością systemu. Jest to zestaw solarny „HEWALEX 2 TLP-KOMPAKT300HB” zainstalowany przez firmę, czyli 2 kolektory zamontowane dokładnie od strony południowej na dachu o spadku około 40 stopni, zasobnika 300 litrów. Odległość od kolektorów do zasobnika wynosi 11 m, a przewody wypełnione glikolem w otulinie. Mam następujące ustawienia parametrów na sterowniku G422-P01:
Schemat nr 2 lub nr 10 (zasobnik może współpracować z bojlerem od centralnego ogrzewania przez dodatkową pompę C, która miesza wodę)
ΔT1 - 10
T2 max - 70
T4 max - 80
Res P - Tak
Chłodzenie - Nie
P cyrk - Przerywana
Moc - 1000
Rotometr - 2 l/min.

Moje zapiski z ostatnich bardzo ciepłych i słonecznych dni, tj. z dni 30. 04 do 7. 05. 2011 r.
1. Najwyższa temperatura na kolektorach (czyli T1) to 67 C, a wody w zasobniku (czyli T4) to 64 C. Jednak przeciętnie to T1 55 C, a T4 50C.
2. Włącza się pompa glikolu gdy solary są zimniejsze niż woda w zasobniku i na skutek wymieszania temperatura wody w zasobniku schładza się, później po np. 2 godz. gdy słonce świeci woda w zasobniku podgrzewa się już prawidłowo.
Uwaga! Próbowałem zmieniać parametry deltyT1 i inne ustawienia, ale zmiany na lepsze były mało zadowalające!
PYTANIA
1. Czy brakuje jeszcze jednego kolektora?
2. Jakie macie ustawienia i temperatury, a szczególnie na rotometrze w porównywalnych zestawach jak podałem?

Pozdrawiam i czekam na twórcze opinie.

red1980
09-05-2011, 12:24
Trzeba było zadzwonić na infolinię Hewalexa i skorzystać z pomocy technicznej :-)

Z doświadczenia firmy Solar System Polska:

Reg P - na NIE
Rotametr - na 3 l/min

Pompa załączy się kiedy różnica między T1 a T2 będzie (w twoim przypadku) wynosiła 10 st. C. T4 to temp. wody w górnej części zbiornika i może być czasami wyższa niż T1 na kolektorach. [usunięto]

erce
09-05-2011, 17:23
red1980, bardzo dziękuję za fachowe odpowiedzi i podpowiedzi telefoniczne! Twoje uwagi wykorzystałem i w praktyce okazały się trafione na 100 %. Kolejny raz okazało się, że w internecie są życzliwi fachowcy, którzy chętnie pomagają!

... i na koniec: zestaw HEWALEX 2 TLP-KOMPAKT300HB po prawidłowych i optymalnych ustawieniach jest jednak rewelacyjny. Teraz cieszę się, że zainstalowałem GO w moim domku! Jeszcze dziś uzyskałem temperaturę 71 C na 300 L zasobniku. i oto chodziło.

Leczyca
20-05-2011, 12:47
red1980, bardzo dziękuję za fachowe odpowiedzi i podpowiedzi telefoniczne! Twoje uwagi wykorzystałem i w praktyce okazały się trafione na 100 %. Kolejny raz okazało się, że w internecie są życzliwi fachowcy, którzy chętnie pomagają!

... i na koniec: zestaw HEWALEX 2 TLP-KOMPAKT300HB po prawidłowych i optymalnych ustawieniach jest jednak rewelacyjny. Teraz cieszę się, że zainstalowałem GO w moim domku! Jeszcze dziś uzyskałem temperaturę 71 C na 300 L zasobniku. i oto chodziło.

To może podzielisz się wiedzą z innymi na forum ? Mnie też interesuje optymale ustawienie.

yaiba83
20-05-2011, 20:46
To może podzielisz się wiedzą z innymi na forum ? Mnie też interesuje optymale ustawienie.

Kolega red1980 napisał co należało poprawić.

erce
22-05-2011, 12:10
To może podzielisz się wiedzą z innymi na forum ? Mnie też interesuje optymale ustawienie.

Optymalne ustawienie nie może być uniwersalne dla wszystkich! Każdy system pracuje w różnych konfiguracjach i warunkach. Mój system jest zainstalowany tak jak podałem w pytaniu ( patrz wyżej) i po podpowiedziach mam następujące optymalne parametry:
ΔT1 - 10
T2 max - 70
T4 max - 80
Res P - Nie (II bieg, który (w moich warunkach) świetnie sobie radzi i zużywa mniej prądu!)
Chłodzenie - Nie
P cyrk - Przerywana
Rotometr - 3,5 l/min.

Uwaga! Chyba doinstaluję sobie trzecie lustro aby uzyskać jeszcze większą temperaturę, ponieważ w systemie mam jeszcze zbiornik CWU od centralnego ogrzewania o pojemności 150 l (który teraz jest na razie zamknięty zaworem). Wówczas w parametrach zmienię ustawienie Rotometru (przez regulację śrubokrętem) na 4,5 - 5 l/min
Pozdrawiam: erce

red1980
22-05-2011, 23:08
To może podzielisz się wiedzą z innymi na forum ? Mnie też interesuje optymale ustawienie.

Tak jak napisano powyzej - nie ma uniwersalnych ustawień. Same ustawienie optymalnych parametrów nie jest trudne ale wymaga pewnej wiedzy. Można posiłkować się instrukcją (my po montażu zostawiamy klientowi instrukcję obsługi sterownika). Można ją także ściągnąć ze strony Hewalexa. W dużym skrócie to: delta T to różnica temp. między T1 a T2 kiedy załączy się pompa, a T max to maksymalne temp. na poszczególnych czujnikach. Chłodzenie to tryb nocnego schładzania glikolu. Należy poczytać trochę w instrukcji. Niestety numer telefonu do firmy Solar System Polska został wykasowany z forum, więc telefonicznie nic już nie podpowiem...

wutang
23-05-2011, 14:28
witam was
Posiadam kolektory płaskie CosmoSun Basic 2.51
Używam je od roku.
Pytanie do szanownych kolegów i koleżanek :)
Czy macie może doświadczenie z takimi kolektorami ( a dokładniej i modyfikacja ich ustawień ) opczywsice na korzyś wydajnosci :) - w tej chwili caly czas pracuja na ustawieniach fabrycznych
Będe wdzieczny za każdą podpowiedz

moje kolektory 2 okna + zbiornik 300L

pozdr.

mirek24
19-06-2011, 10:26
Mam Hevalexa cztery panele TLP + zbiornik 380L. Mam zestaw założony od połowy marca. I cały czas korzystam z ciełej wody z kolektorów czasem temp. w zbiorniku dochodzi do 80stopni to wtedy ciepło odprowadzam na piec centralnego ogrzewania i kaloryfer w łaziecne tylko, że musze temp. kontrolować. Czy jest jakiś zawór automatyczny który by się sam otwierał po przekroczeniu 80stopni w zbiorniku żeby ciepło z zbiornika rozchodziło się do pieca C.O.

daymonn
14-05-2017, 12:28
Witam. Mam problem z dzialaniem systemu Hewalex. Dwa solary, zbiornik 300l. Mimo ze wszystko jest włączone i chyba dobrze ustawione (w tamtym roku dzialalo ok) kolektory nie podgrzewają wody. Jaka moze byc przyczyna?
Zdjecia zamieszczam ponizej:
1. https://megawrzuta.pl/download/6c6267d4c65e7de99cc0418a28502c8e.html
2. https://megawrzuta.pl/download/b39fcb186184b57ae97d2c86dc25e6e0.html
3. https://megawrzuta.pl/download/6811a23c2d927f830414638eb038bec5.html

Bardzo prosze o pomoc