PDA

Zobacz pełną wersję : jak zbadac stan belek - pytanie dla fachowcow



peter4x5
09-05-2011, 09:54
z milosci do problemow, zabieram sie do remontu starej karczmy
mam stare belki ok.300 lat
czy istnieje przyrzadzik ktorym moge okreslic stan detorioracji wewnatrz belki
w kraju gdzie mieszkalem, goscie mieli cos w rodzaju echosondy ktora w zaleznosci od gestosci drewna okreslala jego stan, czy jest cos takiego na rynku.
caly dach bedzie mial nowa konstrukcje, wiec chcialbym odzyskac stare belki z jak najmniejsza strata (jak najwieksze gabaryty)

perm
15-05-2011, 20:52
Myślisz o defektoskopie ultradźwiękowym? Szczerze wątpię by jakikolwiek fachowiec od drewna miał i używał coś takiego głównie ze względu na cenę jak i przydatność. W krajach gdzie domy buduje się głownie z drewna być może są w użyciu, no ale nie chciałbym przesądzać, może jakis rzeczoznawca się czymś takim posługuje. Myślę że u nich powinieneś tego szukać. Słyszałem też o komputerowym urządzeniu które na podstawie nacisku wiertła diagnozuje stan drewna no ale to było parę lat temu i nie wiem czy ktoś to stosuje. Myślę że mógłbyś ponawiercać belki wiertłem otworowym o małej średnicy tak byś mógł wyjąć rdzeń. Przede wszystkim w miejscach gdzie proces zniszczenia następuje najszybciej czyli podwalina i ściany nad nią jak i losowo w kilku innych miejscach. Konstrukcji tym nie osłabisz a sporo pewnie się dowiesz.