PDA

Zobacz pełną wersję : Oparci belek terrivy na ścianach.



micmarci
25-03-2004, 11:32
Czy montując strop terriva belki opieracie bezpośrenio na ścianach, czy na rygach lekko powyżej ściany, czy kładziecie pas betonu na ścianie a'la podlewka i jak zwiąże wtedy kładziecie na ten pas belki. Pierwsze rozwiązanie widziałem w poradniku Ładnego Domu.

PAJONK
25-03-2004, 11:42
położyłem na ścianie, podstęplowałem, ułożyłem pustaki, zazbroiłem, zalałem - po co kombinować ??

Szpulka
25-03-2004, 12:13
U mnie zrobili powyżej ściany z przerwą na poduszkę betonową tak jak rysowali to w Muratorze. Może dzięki temu u mnie nic nie pęka. Za to robienie stropu trwało wieki.

mieczotronix
25-03-2004, 15:02
Ja, żeby przyspieszyć i nie robić skomplikowanego szalunku itp położyłem na ścianie z pustaków ostatnią warstwę cegły pełnej. Beleczki układane były na cegle pełnej na placku z zaprawy.

ketiso
25-03-2004, 15:07
Jeśli chcesz uniknąc przykrości natury nie tylko estetycznej wykonaj oparcie belek tego stropu na rygach ,zresztą nie wazne tego czy innego. Unikniesz w ten sposób punktowych nacisków i w zdrowy sposób pozwolisz rozłożyć się "wygodnie" :D obciążeniu. Poduszka z zaprawy to konieczność.
HEJ!

ArtMedia
25-03-2004, 15:17
Witam.

Wieniec opuszczony, belki na poduszce betonowej. Pod belkami przechodzi jeden z prętów zbrojenia wieńca. Wykonanie nie różni się prawie od opierania na ścianie. Tylko najpierw wykonuje się rygi przyścienne, kompletne stemplowanie. Beton sam wpływa pod belki. Pod kilka, pod którymi "poduszka" była bardzo cienka, nie wpłynął do końca. Został zarzucony ręcznie po rozstęplowaniu. Cały strop 70m2 wykonałem wspólnie z 1 człowiekiem (bo to ja byłem pomocnikiem) w 5 dni. W poniedziałek zaczęliśmy, w piątek zalano. Był to rok 2001. Do dzisiaj nic nie pęka i nie klawiszuje, choć nie sądzę aby akurat to miało jakieś znaczenie.

am00
25-03-2004, 18:40
Niektóre betoniarnie np. ta: www.konbet.com.pl robią specjalne kształtki wieńcowe z keramzytu w kształcie litery L po 6zł sztuka 49x24x30 grube 6cm. Zastępuje to ten podkład z cegieł, o którym pisał Mieczotronix i odpada szalowanie wieńca, no i problem mostka termicznego jest złagodzony.

Zbigniew Rudnicki
26-03-2004, 07:13
Rezygnacje z uniesienia belek 2-3cm ponad mur dla wykonania "poduszki", uzależnić trzeba od materiału muru na którym opieramy belki stropowe.
Jeżeli to jest n.p. delikatny Porotherm 44 to nie wykonanie poduszki grozi późniejszymi pęknięciami pustaków.

aru
26-03-2004, 16:15
Ketiso i ArtMedia ujęli to najlepiej. Poduszka 2-4cm jak najbardziej wskazana, obciążenie belek (stropu) rozłożone równomiernie na ścianie bez punktowego przeciążenia ściany od belki stropu. I to wykonana monolitycznie z wieńcem a nie wcześniej. Ponadto - kto wymuruje ściany w idealnym poziomie dookoła? :D

bud-bet
26-03-2004, 18:16
nie można oprzeć belek na ścianie ,muszą one być 3-4 cm nad ścianą tak aby podczas zalewania beton wpłynął pod nie, belki muszą być włożone w wieniec i to w nim mają sie opierać a nie bezpośrednio na ścianie