PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wydajnością solarów



LukaszH
13-05-2011, 14:17
Witajcie,

Mam olrzymi problem z moimi solarami.

Umiejscowione są na wschodniej częsci dachu (poludniowa czesc byla zbyt mała)

Posiadam 2 kolektory o rozmiarach 1x2m firmy WATT

Teoretycznie mają ogrzać pojemnik z wodą 500L. U mnie jednak maksymalna temp wody jaka udalo sie uzyskac w gornej czesci zbiornika (tam mam termometr) to okolo 50 stopni i to po calym dniu bardzo slonecznym.

Problem jest w dni gdy np na kilka godzin slonce zachodzi za chmure i nie ma opcji aby ja dogrzac wtedy na zbiorniku mam max 30-40 stopni.

Nie wiem tez dlaczego zbiornik nie trzyma mi ciepla. Bywa ze w dzien slonce nagrzeje mi wode do 50 stopni tylko poto by noca wyparowalo gdzies 15 stoni z zbiornika.

:( Jakies pomysly co moze byc przyczyna? MOze za malo solarów, zle dobrane? a moze cos ze zbiornikiem ?

Do zbiornika jest tez podlaczone centralne ogrzewanie a na rurce odplywowej jest zawor zwrotny ktory teoretycznie powinien hamowac odplyw cieplej wody z zbiornika.

Pozdrawiam
Łukasz

yaiba83
13-05-2011, 16:06
Po podanych wymiarach możemy się domyślić, że posiadasz kolektory WATT CPC 9 o powierzchni czynnej ok 2m kw każdy.

Powiem tak - no ludzie nie róbcie już takich jaj jak się czyta te forum. 4m kw powierzchni czynnej i ma nagrzać zbiornik 500L i jeszcze ogrzewanie? Powala mnie optymizm sprzedających i jednocześnie podziwiam ich za charyzmę wciskania chłamu. U nas w firmie 2 kolektory płaskie Viessmann i zbiorniki o łącznej powierzchni 450L i jak na razie maks temperatura to 55*C (dużą część zjada cykrulacja, bo duży obieg). Jak tak dalej pójdzie to jeszcze trafimy na rozczarowanego klienta z jednym kolektorem i zbiornikiem 1000L, który osiągnie maks 40*C i będzie się dziwił czemu tak kiepsko grzeje.

Dodatkowo na wschodniej części dachu w stosunku do południowej masz mniejszy uzysk o ok 15%.
Jedyne co można poradzić do dołożenie jeszcze 2 takich kolektorów albo mniejszy zbiornik.

Niby dlaczego zawór zwrotny miałby hamować odpływ. Nie znam schematu twojej instalacji, ale raczej jest zamontowany by woda się nie cofała odpływem do zbiornika, więc strzelam w tej chwili, że ogrzewanie płynie przez zbiornik i go wystudza. Jak solar nagrzeje wodę odpal CO i zobacz czy rurka wyjściowa z zbiornika zacznie się ciepła robić, jeżeli tak to zawór nie blokuje przepływu i w takim układzie zawsze będziesz miał problem z ciepłą wodą.

aadamuss24
13-05-2011, 16:10
Czasami brak zasyfonowanie na rurach solarnych przy zasobniku powoduje wyciąganie ciepła z zasobnika. U mnie przy dwóch kolektorach i buforze 750 temp. maksymalna to 50 stopni. pozdr adam

yaiba83
13-05-2011, 18:45
Kwestia niestety jest taka, że tak naprawdę nie obrażając nikogo bardzo wielu ludzi nie zna się na parametrach danych urządzeń a wtedy zdają się na cenne uwagi sprzedającego - super zestaw w super cenie. To niestety dotyczy wszystkich dziedzin życia - nabitych w butelkę z pompami ciepła pewnie też nie brakuje (u nas tak w firmie zbajerowali prezesów i zaproponowali pompę o wydajności 1,54kW renomowanej firmy. Cokolwiek to by nie było wydajność jest wydajność, może z awaryjnością może być lepiej).

red1980
14-05-2011, 13:08
4m kw kolektorów do 500 l zbiornika??!! I w dodatku nie od strony południowej? To żart jakiś. Dołóż jeszcze dwa takie kolektory od strony zachodniej (będziesz miał instalację ukierunkowaną wschód-zachód) albo jeszcze jakoś inaczej (zależy od dachu), ale koniecznie dołóż jeszcze kolektorów! 4m kw to można podłączyć pod 200-300 l zbiornika a nie pod dwa razy tyle!
Ludzie zakładają takie instalacje bo im instalator albo handlowiec nawinie makaron na uszy, a potem jak przyjdzie do mnie klient to mu się muszę tłumaczyć, że "te solary to chyba jest kicha bo sąsiad ma i mu nie grzeją". A potem sie okazuje, że sąsiad ma 2 m kw kolektora i zbiornik 300 litrów...