PDA

Zobacz pełną wersję : przebicia przez dach w domu energooszczędnym



siobhan1
14-05-2011, 22:41
Budując dom energooszczędny zlikwidowane zostały wszelkie przebicia przez dach, WN przez ściany, kocioł - przez ściany.
Zamawiając projekt sanitarki powiedziano mi, że konieczne jest odpowietrzenie pionów kanalizy z przebiciem przez dach.
Jestem w kropce, nie po to wywalone zostały wszystkie doprowadzenia i kanały nawiewne i wywiewne na ściany aby teraz stawiać sobie kominki wentylacyjne :/
Jak może to być rozwiązane, ma ktoś wiedzę na ten temat i jest skłonny się podzielić?

Dodam tylko, iż przez pierwsze 3-4 lata korzystać będziemy z szamba, po czym wpinamy się do miejskiej kanalizy.

Dzięki za pomoc.

aadamuss24
14-05-2011, 22:56
Odpowietrzenie kanalizy jest potrzebne tylko do zasysania powietrza, nie musi być w pionie. pozdr adam

Elfir
14-05-2011, 22:57
Chyba można wyjść przez ścianę tuż przy dachu.
Interesuje mnie, jak chcesz rozwiązać wentylację kotłowni? Kocioł gazowy wymaga wentylacji klasycznej a nie WM.
Mam ten sam problem u siebie. Dążę do minimalizacji otworów w ścianach, a tu co rusz prawo budowlane wymaga przebitek :/

TlumaczRosyjskiego
15-05-2011, 10:24
Kocioł gazowy wymaga wentylacji klasycznej a nie WM.
No to piknie. A jeśli kocioł z zamkniętą komorą w łazience, to co w tym przypadku? (Gaz ziemny.)

Elfir
15-05-2011, 19:49
Nie przejdzie prawdopodobnie odbioru technicznego.
Dyskutowałam na ten temat z grupą różnych instalatorów na Budmie.
Teoretycznie z powodów bezpieczeństwa w każdym pomieszczeniu, przez które przechodzi rura gazowa powinna być wentylacja grawitacyjna. Próbowałam z nimi dyskutować rozważając właśnie różne miejsca montażu kotłów kondensacyjnych z zamknięta komorą (w kuchni, łazience, kotłowni, holu) i przy różnych typach budynków (np. zabudowa szeregowa, gdzie kotłownia jest dokładnie w środku budynku, na parterze, a rura gazowa do kotłowni przechodzi przez kilka pomieszczeń).
Powiedzieli, że nie podejmą się montażu, jeśli nie zobaczą kratki nawiewnej.
Z tego, co mówili wynikało, ze zrównoważona wentylacja mechaniczna (czyli szczelny dom) tylko przy ogrzewaniu elektrycznym lub pompie ciepła. Dla gazu polecają grawitacyjną :(

siobhan1
15-05-2011, 19:50
Adam,

Jesteś pewny, że tylko zasysanie?
Czytałam wątek z Twoimi wątpliwościami na tym etapie, ale jakoś sama nie wiem co o tym myśleć.
Początkowo będzie szambo, więc jakieś gazy mogą się tam tworzyć.
Teraz jest pytanie czy zostawić te dwa piony z kominkami zasysającymi? Czy jeden wywalić na zew?
Poza tym, jest jeszcze kwestia wenylowania strychu nieużytkowego z reku, gdzie będą owe kominki wyprowadzone....

Elfir,
Co do kotłowni, to kocioł będzie z zamkniętą komorą. Jeżeli chodzi o wentylację, to przemawia do mnie fakt jej wentylacji ze względu na potencjalne nieszczelności instalacji gazowej. Chyba jednak będzie tam zetka. Pozostaje tylko kwestia czy oddzielić to pomieszczenie jako szczelnie wydzielone od pozostałych?
Szanowny małżonek twierdzi, że przy próbie szczelności tego typu przepusty się zatyka i nie są one brane pod uwagę. Czy ma rację? Nie wiem, może w budynkach wysoko - kubaturowych ma to rację bytu, ale przy domkach jednorodzinnych....
Sama nie wiem...
Podobnie jest w łazience z kotłem.... czy konieczna tam jest zetka? Chyba kominiarz wolał ją by tam jednak mieć, kwestia tylko czy jest ona tam faktycznie konieczna......

Dzięki za opinie,
S

Jacław
15-05-2011, 20:37
Rozmawiałem z kominiarzem, twierdzi, że:
1. Jeśli piec ma zamkniętą komorę spalania, to wentylacja może być dowolna (w tym WM).
2. Nie ma takiego przepisu, który by mówił, że tam gdzie przewody gazowe, tam musi być koniecznie went. grawitacyjna - to są ponoć przyzwyczajenia starych panów gazowników. Jego zdaniem może być spokojnie WM.

Ponoć to papierek od kominiarza jest potrzebny, żeby nie było problemu z odbiorem, więc trzeba po prostu znaleźć kumatego kominiarza :)

siobhan1
15-05-2011, 21:36
kominiarz kominiarzem a bezpieczeństwo?
Teoretycznie czujniki powinny wystarczyć, ale czy na pewno.....

Elfir
16-05-2011, 01:01
Jak mówiłam, żaden z wystawców kotłów na Budmie, z którymi rozmawiałam, nie chciał się podjąć montażu kotła w pomieszczeniu bez wentylacji grawitacyjnej.
A zebrała się spora grupka gorących dyskutantów.
Podobno dałoby się z jakimś specjalnym, automatycznym zaworem bezpieczeństwa na dojściu do budynku połączonym z czujnikami - ale to odstępstwo od przepisów musiałoby zaaprobować ministerstwo wydające rozporządzenie na temat warunków technicznych.

W przypadku rur z gazem zwykle prowadzi się tak instalację, ze rura wchodzi do budynku na wysokości kotłowni. Dlatego zwykle nikt nie zajmuje się wentylacją pomieszczeń z rurami gazowymi poza kotłownią. Problem pojawia się w budynkach bliźniaczych i szeregowych, gdzie kotłownia nie przylega do ściany zewnętrznej.

Tak logicznie - skoro w kotłowni potrzeba wykonać wentylację grawitacyjną ze względu na niebezpieczeństwo gromadzenia się gazu, to to samo chyba dotyczy wszystkich innych miejsc, gdzie może pojawić się gaz. Nie mam pojęcia co prawda jak może dojść do rozszczelnienia instalacji spawanej? Może rurę z gazem wmurować w ścianę? Chociaż podobno tego też nie wolno.

Mam kilka roczników Muratora i nigdzie nie było to jednoznacznie, wprost wyjaśnione.
Zachwala się WM, pisze o energooszczędności, szczelności, popiera kotły kondensacyjne, a jednocześnie milczy w sprawie wielkiej dziury w ścianie w kotłowni i wentylacji instalacji gazowych.

Szkoda, że u nas prąd nie jest tani, jak we Francji :(

Jacław
16-05-2011, 08:24
kominiarz kominiarzem a bezpieczeństwo?
Teoretycznie czujniki powinny wystarczyć, ale czy na pewno.....

A jakie jest prawdopodobieństwo tego, że jednocześnie rozszczelni się rura gazowa, zepsuje WM i czujka?

aadamuss24
16-05-2011, 09:59
Odpowietrzenie kanalizy - czy tylko zasysanie ? to zależy od całego układu kanalizy, czy jest potrzebne odpowietrzenie szamba czy ma swój kominek. U siebie jeszcze nie podłączyłem odpowietrzenia :( ale chyba założę tylko szybkie odpowietrzniki a kominek na dachu będzie sobie wyglądał. pozdr adam

Elfir
16-05-2011, 12:47
A jakie jest prawdopodobieństwo tego, że jednocześnie rozszczelni się rura gazowa, zepsuje WM i czujka?

kiedy uszkodzenie instalacji gazowej nastąpi w czasie wyłączenia prądu :)

Problemem nie jest prawdopodobieństwo tylko przepisy.

Jacław
16-05-2011, 13:06
Problemem nie jest prawdopodobieństwo tylko przepisy.

Ja się odnosiłem do "kominiarz kominiarzem a bezpieczeństwo?" :)

orko
16-05-2011, 14:08
Problemem nie jest prawdopodobieństwo tylko przepisy.
Problemem nie są przepisy a jedynie twoja ich nieznajomość.
W pomieszczeniu w którym ma być kocioł z zamkniętą komorą zasilany gazem ziemnym musi przy suficie kratka wywiewna. Podłączenie tej kratki musi być tak pomyślane aby gaz w razie nieszczelności instalacji oraz braku prądu samoistnie ulatywał na zewnątrz. Nie jest to trudne gdyż gaz ziemny jest lżejszy od powietrza. Niestety taką wiedzę posiada jedynie mistrz kominiarski, więc ze zwykłym kominiarzem można wypić co najwyżej piwko :)

Elfir
16-05-2011, 15:26
orko - dlaczego mi zarzucasz nieznajomość przepisów, skoro ja piszę o tym, że musi być wentylacja, a ty to potwierdziłeś?

Jacław
16-05-2011, 16:11
Nie przebijajmy się zarzutami o nieznajomość przepisów. Podajcie proszę konkretne zapisy mówiące o tych sprawach.

Na temat pieca:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156):
§ 170.
[...]
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

marchew
16-05-2011, 17:00
drążąc temat: wypowiedz wiceprezesa korporacji kominiarzy polskich z 2003 roku:
http://www.jelwent.pl/pliki/koc_zam.pdf

Wracamy zatem do odpowiedzi na pytanie postawione przez czytelnika: zakładając, że w mieszkaniu
znajduje się już poprawnie działająca i zgodna z przepisami wentylacja nawiewno- wywiewna, to żądanie
wykonania dodatkowej wentylacji w przypadku instalowania kotła z zamkniętą komorą spalania uznać
należy za absurdalne. Jeżeli natomiast w mieszkaniu jest niewłaściwie działająca wentylacja lub też wręcz
brak jej, to pomimo tego, że instalujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania należy bezwzględnie
wentylację wykonać, a jak, to jest to już odrębny temat dla specjalisty od wentylacji.

Elfir
16-05-2011, 23:57
Jacław - a nie jest tak, że inne rozporządzenie nakazuje wentylację grawitacyjną?

jak na przykład norma:
"Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu.

Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne."

Mnie Bartosz nie chciał zaprojektować wentylacji mechanicznej w kotłowni. Ani projektant domu.

aadamuss24
17-05-2011, 07:55
Nikt już nie wymaga nawiewu do kotłowni przy kotłach z zamkniętą komorą, może do wywiewu też się przekonają. pozdr adam