PDA

Zobacz pełną wersję : Wlewka pod podlogi na gruncie



Gesiu
26-03-2004, 08:12
Czy kladliscie w beton kratke zbrojeniowa? czy bez kratki to blad?

pitbull
26-03-2004, 08:47
A co chcesz zbroic - chudy beton ?

Gesiu
26-03-2004, 09:01
slyszlem opinie ze sie zbroi

rml2
26-03-2004, 09:02
jak wyżej - duzy czy mały bład to nie wiem , ale dobrze zazbrojona płyta raczej nie powinna pęknąć .

marchewek
26-03-2004, 09:17
witam serdecznie!!!
jesteśmy wlaśnie na tym samym etapie- w kwietniu chcemy zrobić wylewki pod pologę na gruncie. Nasz kierownik doradzil nam zbrojenie kratką- mniejsze będzie prawdopodobieństwo pękania. Zakup ten więc już uczyniliśmy- nie jest to majątek a może dużo pomóc. pozdrowionka :P

pitbull
26-03-2004, 09:19
Osobiscie bym zazbroil wylewke pod posadzke niz chudy beton.

MaPa
26-03-2004, 15:16
Z tego co się orientuję to chudego betonu się nie zbroi, ale musi mieć odpowiednią grubość, ok.15cm lub więcej.
Wylewkę nad ociepleniem zbroi się jeżeli jest poniżej jakiejś grubości (nie wiem jakiej - zależy to od sposobu użytkowania powierzchni) lub gdy ma niej stać coś cięższego. W pomieszczeniach mieszkalnych przy grubości wylewki ok. 10 cm nie trzeba zbrojenia.

aru
26-03-2004, 17:01
Chudziaka się nie zbroi bo po co? zbroi się wylewkę pod posadzkę - no cyba że jakieś extremalne obciązenia :D

KrzysiekMarusza
26-03-2004, 17:58
Zgadzam sie z przedmówcami: 10 cm chudziaka, 10 cm (albo ile tam kto
chce) styropianu (EPS) lub styroduru (XPS), po czym 4-5 cm wylewki
z betonu B15 zbrojonej siatką.

Krzysiek

Iras
26-03-2004, 20:44
A ja w jednym pomieszczeniu, gdzie mam 1,5m nasypu niezbyt dobrze zagęszczonego chcę na chudziaka (gr 10 cm) dać siatkę zbrojeniową fi 0,6. Czy w tym przypadku jest to działanie bez sensu?

26-03-2004, 21:11
Chudziaka się nie zbroi bo po co? zbroi się wylewkę pod posadzkę - no chyba że jakieś extremalne obciązenia :D

dokładnie aru chyba, ze ... :D

o ile nie będziesz Gesiu kopac fudamentów pod ścianke działową, zazbrój w tym miescu beton
podobnie o ile planujesz kominek czy trzon kuchenny ...
w innych miejscach zbrojenie jest nieuzasadnione

pzdr

brzoza

bilbo
26-03-2004, 21:47
Gesiu, a masz projekt ???
To powinno Ci wszystko wyjaśnić. Jeżeli projektant kazał zbroić, to albo wykazał się przesadną ostrożnością albo "chyba że" w danym projekcie są okoliczności za zbrojeniem chudziaka przemawiające.
Oczywiście mnóstwo jest (zwłaszcza na placu budowy) fachowców, którzy znają się lepiej. Mówią oni - "paaaaniee, kiedyś to my wcale do ław zbrojenia nie dawali ino kamienie i patrz pan jak te domy stoją...."
A że projektanci przewymiarowują to inna sprawa. Chociaż czasami może i lepiej nieco przewymiarować... U nas w projekcie np. było by chudziaka zrobić z B15 (pietnaście!) i zazbroić siatką fi8. Trochę to "odchudziliśmy" i daliśmy B10 i siatkę fi6. Oszczędność niewielka i być może głupia, ale żeby zupełnie na zbrojenie poskąpić, to nam do głowy nie przyszło :-)

pozdrawiam
Robert

bea3
27-03-2004, 16:40
Chudziaka się nie zbroi.Wylewki w domu też nie,chyba,że masz ogrzewanie podłogowe lub jest cieńsza niż 4,5cm.Zbroi sie pod kominkiem i w garażu.Są to opinie mojego architekta,kier.bud i wylewkarza.Tak też zrobiłam

KrzysiekMarusza
27-03-2004, 16:45
Chwila moment Panowie !!!
Chudziak czyli chudy beton - nazwa nie pochodzi od grubosci warstwy tylko od
wytrzymalosci !!!
Beton chudy = beton B7.5 (wytrzym. na sciskanie 7,5 MPa) - ma malo (chudo :)) cementu
w stosunku do ilosci piasku w tymze betonie.
Betonu chudego sie nie zbroi bo i tak jest on stosunkowo kruchy i jest uzywany tylko
jako warstwa "podkladowa" pod wylewki z betonu B15 czy B20, które dodatkowo sie
zbroi, bo B15 czy B20 to betony konstrukcyjne, o wyzszej zawartosci cementu.

hej - Krzysiek

MaPa
27-03-2004, 17:34
Dodatkowa uwaga:
Jeżeli wylewka ma mniej niż 4cm do zbrojenia nie uzywa się siatek metalowych, ale jakieś "klaczki" czy nitki (nie wiem jak to nazwać), które miesza się z betonem.

filips
27-03-2004, 18:10
Ciao 8)

Ja mam w projekcie "chudy beton" - 10cm potem izolacje a potem "wylewka" 4cm zbrojona siatka(fi5mm/7cm) tylko w garazu i tak chyba zrobie - mysle ze bedzie OK. :roll:

bilbo
27-03-2004, 21:59
....a łyżka na to niemożliwe!....

:-)


Chudziaka się nie zbroi.Wylewki w domu też nie,chyba,że masz ogrzewanie podłogowe lub jest cieńsza niż 4,5cm.Zbroi sie pod kominkiem i w garażu.Są to opinie mojego architekta,kier.bud i wylewkarza....

I zbroi się, gdy rozpiętość płyty przekracza określone rozmiary, gdy stoją na niej ściany działowe nie podparte ścianami fundamentowymi.....
Generalnie wszystko zależy od projektu, a podważanie założeń konstrukcyjnych projektów to już temat na znacznie poważniejszą dyskusję.

Z tych niepoważnych polecam cytat z "mistrza" kierownika budowy:

w pewnym wątku (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=180954#180954)

P.S. Nasz kolejny kandydat na kierownika budowy zaczął - nomem omen - właśnie od tekstu, że to będzie dom a nie statek kosmiczny. I żebyśmy się z góry nastawili na to, że popęka i będą rysy, bo w jego karierze zawodowej jeszcze nie widział domu bez rys na ścianach.

Dlatego Gesiu poczytaj swój projekt, za który przecież zapłaciłeś.

pozdrawiam
Robert

P.S.
Warto też pomyśleć o tym, że "chudziaka się nie zbroi" z założeniem, że leży on na jednolicie zagęszczonym podkładzie gruntu. Jeżeli jednak ktoś coś spieprzy przy tym zagęszczaniu, to zaczynają się schody (a raczej pęknięcia). Jeżeli pęknie chudziak (a wylewek też się nie zbroi), to z czasem przyjdzie kolej na posadzki a potem na ścianki działowe.
Mój znajomy np. wcale nie zagęścił piaseczku w fundamencie, tylko pozwolił mu się samemu "zagęścić" przez jakiś rok leżakowania. Nie wiem, co zrobił z chudziakiem, ale pewien jestem, że też jest zdania, iż "chudziaka się nie zbroi". Dom buduje już kilka lat, jeszcze się do niego nie wprowadził, a ściany działowe już u niego pękają. Żeby było śmieszniej - on studiuje budownictwo, a budował u niego "świetny fachowiec" - szwagier. Gratulacje!

EIMUND
28-03-2004, 09:47
Kiedyś gdy zaczynałem biznes wylewkowy miałem podobne dylematy. Dziś wiem że jakość wylewki wstępnej czy jak kto woli chudziaka nie zależy od zawartości cementu czy grubości wylewki a od stosunku betonu do zbrojenia. To zawsze powtarzam swoim klientom odnośnie chudziaka.
A jakie są realia:
Jeśli ktoś ma kiepskie podłoże utwardza podłoże gruzem i na to beton, lub jeśli podłoże jest dobre to poprostu wylewa beton bez zbrojenia.
Jaki z tego wniosek: w Polsce od dawna jest tak, że rzadko jest tak jak być powinno, ale zawsze jakoś to jest :D :D :D :D

pozdrawiam i powodzenia z chudziakiem

bilbo
28-03-2004, 11:41
w Polsce od dawna jest tak, że rzadko jest tak jak być powinno, ale zawsze jakoś to jest :D :D :D :D


:D :lol: :lol: :D

wężykiem ! wężykiem !!! (podkreślić)

magi
09-05-2004, 20:59
a ile taki chudy beton musi schnąć, mój spec mówi, że miesiąc

winjarek
09-05-2004, 21:06
Chudego betonu się nie zbroi. Nigdy!

bilbo
09-05-2004, 21:41
Chudego betonu się nie zbroi. Nigdy!

Ziemia jest płaska. Zawsze!

A łyżka na to - niemożliwe...

mik99
09-05-2004, 22:18
U mnie również chudziak zbrojony nie będzie, ale za to wylewka: tak i owszem.

z pozdrowieniami dla niezdecydowanych :wink:

janzar
11-05-2004, 18:39
Dodatkowa uwaga:
Jeżeli wylewka ma mniej niż 4cm do zbrojenia nie uzywa się siatek metalowych, ale jakieś "klaczki" czy nitki (nie wiem jak to nazwać), które miesza się z betonem.

TO SIE NAZYWA WŁÓKNO POLIPROPYLENOWE JAKO ZBROJENIE ROZPROSZONE PRZECIWSKURCZOWE janzar

jastrych nie może byc cieńszy niz 4 cm janzar

ZAC
11-05-2004, 21:53
Z tym chudym betonem to jest spore zamieszanie.

WERSJA KLASYCZNA płyty betonowej to:
chudy beton ( mało cementu i wody , dużo drobnego piasku brak grubego kruszywa). Powiedzmy B5 do maksymalnie B10. Nie zbroi się go. Nie zbroi ale "starzy budowlańcy" zalecają po 2 pręty pod ścianki działowe.Pod kominek też bo ciężki .Po co pręty pod ścianki jak się go nie zbroi. Co za niekonsekwencja.
WERSJA NOWOCZESNA :
Beton z pompy więc co najmniej B10, chociaż słyszałem że niektóre pompy tłoczą od B15 ( informacja z forum ) . Różnica w cenie B10i B15 nie jest powalająca , Więc może dla pewności zazbroić rzadko ( np fi12co 60 cm - Tak ja mam w projekcie) co spełni rolę zbrojenia przeciwskurczowego i zabezpieczy przed ewentualnym osiadaniem podłogi .
Oczywiście nie przyda się to przy dobrze zagęszczonym gruncie ale wiadomo, ideały się prawie nie zdarzają ( ciekawe testy na forum po prawidłowym zagęszczeniu).

I taka jest tendencja . W jednym z ostatnich Muratorów w artykule o betonach na płytę na podłogę na gruncie podają B15. Chudziak to został już tylko na podsypkę pod ławy.

PS wszystkie oznaczenia betonu podaje wg starej polskiej normy . Po wejściu do uni symbole się troche zmieniły ( lub zmienią lada chwila ).

ZAC
11-05-2004, 21:54
Z tym chudym betonem to jest spore zamieszanie.

WERSJA KLASYCZNA płyty betonowej to:
chudy beton ( mało cementu i wody , dużo drobnego piasku brak grubego kruszywa). Powiedzmy B5 do maksymalnie B10. Nie zbroi się go. Nie zbroi ale "starzy budowlańcy" zalecają po 2 pręty pod ścianki działowe.Pod kominek też bo ciężki .Po co pręty pod ścianki jak się go nie zbroi. Co za niekonsekwencja.
WERSJA NOWOCZESNA :
Beton z pompy więc co najmniej B10, chociaż słyszałem że niektóre pompy tłoczą od B15 ( informacja z forum ) . Różnica w cenie B10i B15 nie jest powalająca , Więc może dla pewności zazbroić rzadko ( np fi12co 60 cm - Tak ja mam w projekcie) co spełni rolę zbrojenia przeciwskurczowego i zabezpieczy przed ewentualnym osiadaniem podłogi .
Oczywiście nie przyda się to przy dobrze zagęszczonym gruncie ale wiadomo, ideały się prawie nie zdarzają ( ciekawe testy na forum po prawidłowym zagęszczeniu).

I taka jest tendencja . W jednym z ostatnich Muratorów w artykule o betonach na płytę na podłogę na gruncie podają B15. Chudziak to został już tylko na podsypkę pod ławy.

PS wszystkie oznaczenia betonu podaje wg starej polskiej normy . Po wejściu do uni symbole się troche zmieniły ( lub zmienią lada chwila ).

ARETE
11-05-2004, 22:17
Jestem świeżo po "chudziaku", a było to tak:
Grunt rodzimy był różnorodny ze sporym udziałem gliny, więc dorzuciliśmy do tego parę wywrotek żwiru (ok. 15 cm grubości).
Przez zimę poleżało i na to nawieźliśmy ok. 30 cm gruzu (bardzo dobry beton różnych grubości - z podkładów kolejowych). To było tłuczone 600-kilową zagęszczarką (bałem się trochę że mi rozepchnie ściany fundamentowe, ale wytrzymały - są lane z B 20 ;)).
Po zagęszczaniu poziom obniżył się o jakieś 5-10 cm, więc dowieźliśmy jeszcze ok. 10 cm piasku z cementem (popłuczyny z betoniarni).
To jeszcze raz było ubite małą zagęszczarką.
Na to 7-10 cm betonu B 15 z pompy.

A teraz trzeba poczekać parę lat, żeby zobaczyć, czy nic nie pęka ;)

PS Polecam do wsypania w fundamenty żwir z resztkami cementu, pochodzący z płukania gruszek w betoniarni. Dają go przeważnie za darmo. Jak coś takiego się ubije i poleje wodą, to już się robi prawie "chudziak".