PDA

Zobacz pełną wersję : smak wody po od?elaziemiu i zmi?kczeniu



PioNika
26-03-2004, 11:29
Witajcie;

czy użytkujecie wodę uzdatnioną filtrami jonowymi?
podobno ma lekko słonawy smak? czy da sie taką pić czy trzeba ją przepuścić jeszcze raz przez filtr do wody pitnej?

:roll:

inwestor
26-03-2004, 12:08
Użytkuję zmiękczacz z żywicą jonowymienną. Smak wody i zapach jest dobry ( bez smaku i bez zapachu). Prawdopodobnie twoja opinia o słonym smaku wynika z tego że woda o której piszesz pochodziła z uszkodzonego filtru. Do regeneracji żywicy używa się NaCl (sól kuchenna) w tabletkach. Jesli głowica jest uszkodzona cykl płukania po regeneracji mógł być zbyt krótki lub płukania nie było wcale. Oczywiście w filtrach musi być stosowana żywica posiadajaca atest higieniczny dopuszczający ją do stosowania dla celow spożywczych. Ja taką posiadam. Nie wiem jak jest ze zmiękczaczami do instalacji c.o. może faktycznie produkują słoną wodę. Myslę że podstawa to zadbać aby urzadzenia przeznaczone były do wody pitnej i miały atesty PZH.
Pozdrawiam

PioNika
26-03-2004, 12:22
Użytkuję zmiękczacz z żywicą jonowymienną. Smak wody i zapach jest dobry ( bez smaku i bez zapachu). Prawdopodobnie twoja opinia o słonym smaku wynika z tego że woda o której piszesz pochodziła z uszkodzonego filtru. Do regeneracji żywicy używa się NaCl (sól kuchenna) w tabletkach. Jesli głowica jest uszkodzona cykl płukania po regeneracji mógł być zbyt krótki lub płukania nie było wcale. Oczywiście w filtrach musi być stosowana żywica posiadajaca atest higieniczny dopuszczający ją do stosowania dla celow spożywczych. Ja taką posiadam. Nie wiem jak jest ze zmiękczaczami do instalacji c.o. może faktycznie produkują słoną wodę. Myslę że podstawa to zadbać aby urzadzenia przeznaczone były do wody pitnej i miały atesty PZH.
Pozdrawiam

Mam podjać decyzję o zakupie stacji uzdatniania wody (wymiennik jonowy ICEBERG SUPER MAXI). Przedstawiciel sam powiedział, że woda może byc lekko slona. To wzbudziło we mnie pewne podejrzenia - jak bardzo lekko słona :-? kazdy inaczej moze odczuwać smak.
Chce mi "wcisnąc" jeszcze filtr do wody pitnej i moze dltego poruszył temat "słoności".
Nasza woda jest bardzo zażelaziona i koszt stacji wynosi bez filtra 8 000 zł. Wiem że wielu Forumowiczów krzysta juz z wody uzdatnionej i może jako praktycy coś mi doradzicie / uspokoicie ... :wink:

inwestor
26-03-2004, 12:48
PioNika
Stacja uzdatniania jest po to aby poprawiać własności fizykochemiczne waody a nie je pogarszać. Absolutnie nie kupuj tej stacji. Nie dość że tem handlowiec chce od ciebie kosmiczną cenę to jeszcze masz później uzdatniać wodę po uzdatnieniu ??? :o To jakaś bzdura. Przyzwoita stacja z odżelaziaczem i zmiękczaczem na cały budynek (1...1,5m3/h) powinna zamknąć się w kwocie 5...6tys. PLN Oczywiście piszę o stacji bez zbędnych wodotrysków z głowicami mikroprocesorowymi itp. Firma o której napisałaś nie jest mi znana. Posiadam zmiękczacz z głowicą f-my FLACK. Nie napisałaś również jakie parametry w wodzie ma jeszcze krygować ta stacja i na jaką jest wydajność. Może jeszcze ma poprawiać zawartośc azotynów, mangan i powiedzmy sterylizacja UV itp. z tąd ta wysoka cena ? Tak czy siak woda po odżelazieniu, zmiekczeniu itp. korekcji nie powinna mieć żadnego posmaku ani zapachu. Stosowanie dodatkowych filtrów do uzdatnionej wody dopuszcza sie tylko przy odwróconej osmozie. Woda poddana takiej filtracji jest zupełnie jałowa i pozbawiona wszelkich składników mineralnych i przez to nie nadaje sie do celów spożywczych. Trzeba ją przepuczczać wtedy przez filtry remineralizujące które wzbogacają ją w niezbedne minerały i mikroelementy.
Pozdrawiam

PioNika
26-03-2004, 13:28
PioNika
Stacja uzdatniania jest po to aby poprawiać własności fizykochemiczne waody a nie je pogarszać. Absolutnie nie kupuj tej stacji. Nie dość że tem handlowiec chce od ciebie kosmiczną cenę to jeszcze masz później uzdatniać wodę po uzdatnieniu ??? :o To jakaś bzdura. Przyzwoita stacja z odżelaziaczem i zmiękczaczem na cały budynek (1...1,5m3/h) powinna zamknąć się w kwocie 5...6tys. PLN Oczywiście piszę o stacji bez zbędnych wodotrysków z głowicami mikroprocesorowymi itp. Firma o której napisałaś nie jest mi znana. Posiadam zmiękczacz z głowicą f-my FLACK. Nie napisałaś również jakie parametry w wodzie ma jeszcze krygować ta stacja i na jaką jest wydajność. Może jeszcze ma poprawiać zawartośc azotynów, mangan i powiedzmy sterylizacja UV itp. z tąd ta wysoka cena ? Tak czy siak woda po odżelazieniu, zmiekczeniu itp. korekcji nie powinna mieć żadnego posmaku ani zapachu. Stosowanie dodatkowych filtrów do uzdatnionej wody dopuszcza sie tylko przy odwróconej osmozie. Woda poddana takiej filtracji jest zupełnie jałowa i pozbawiona wszelkich składników mineralnych i przez to nie nadaje sie do celów spożywczych. Trzeba ją przepuczczać wtedy przez filtry remineralizujące które wzbogacają ją w niezbedne minerały i mikroelementy.
Pozdrawiam
parametry wody w skrócie
twardość 460 mg CaCO3 g/dm3
żelazo 5,0 mg
mangan do 0,05 mg

a stacja obejmuje:
1. zestaw inżektorowy DN25
2. odzelazienie I stopień filtr APER 200PP
wydajność 1,5m3/h
3. odżelazienie/zmiękczanie - ICEBERG SUPER MAXI
przepływ 1,6m3/h

masz namiary na Twoją firmę, moze mają w Lublinie przedstawicielstwo?

inwestor
26-03-2004, 13:56
Sorry za literówkę głowica jest firmy FLECK a nie FLACK
Podaję namiary na firmę http://www.seip.pl
Na stronie są podane również ceny.
Możesz się ostro targować.
Nie wiem czy obsługują Twoje okolice ale w cenach (z uwzglednieniem upustów 10...15%) podanych na ich stronie powinnaś bez problemu znaleźć coś w swoich okolicach. Najlepiej poszukaj w internecie wpisz w wyszukiwarkę hasło "zmiekczanie wody" i dostaniesz dziesiatki linków.
Do swojego zestawu musisz jeszcze dodać filtr mechaniczny przed odżelaziaczem .
Pozdrawiam

PioNika
26-03-2004, 14:55
dzięki - rozpoczynam poszukiwania :)

PioNika
31-03-2004, 09:54
Inwestorze!

dziekuję za podpowiedzi.
Rzeczywiście woda po zmiekczeniu nie moze być słona !!! - teraz ja się uśmiecham, bo porozmawialam z prawdziwym fachowcem ...

A wcześniej trafiłam na niedouczonego przedstawiciela, zresztą nie powiedział mi jeszcze o kilku bardzo istotnych sprawach zwiazanych z użytkowaniem

dzieki i pozdrawiam