PDA

Zobacz pełną wersję : Bufor ciepła - jak jest naprawdę



deratus
20-05-2011, 06:15
Wydaje mi się, że nie do końca jest prawdą lansowana teza na forum, że bufor ciepła nie jest potrzebny, że podłogówka sama w sobie jest wystarczająca. Otóż na blogu p. Teliżyna znalazłem informację,że warunkiem stabilnej pracy sprężarki jest jej częstotliwość włączeń/ wyłączeń,która nie powinna być większa niż 2 x godz. A jest to bezpośrednio związane z mocą sprężarki i pojemnością wodną układu.Jeden z producentów zaleca na 1 kW mocy pompy ok. 15-20 litrów wody. A więc przy założeniu powierzchni do ogrzania np. 130 m2 ,średniej ilośc rur fi 16 na 1m2 - 7mb oraz pojemności wodnej tych rur na 1m2 - 0,113 l/m wychodzi ilośc wody w układzie ok. 103 l. Czyli patrząc na w/w zalecenie producenta jest potrzebna pompa o mocy 5,14 - 6,9 kW. Można więc przyjąć, że optymalna moc pompy dla powierzchni 130 m2 wynosi 6kW.

rydzadam
20-05-2011, 06:58
...dla tego żeby nie gdybać, cofnij się do wypowiedzi tych, co nie mają bufora (większość użytkowników) i zobaczysz, że po pierwsze akumulacyjność podłogi jest całkowicie wystarczająca, po drugie - sprężarka załącza się jak należy, czyli niezbyt często. Moim skromnym zdaniem - bufor tak, ale w przypadku posiadania grzejników na poddaszu lub w domu drewnianym z poddaszem użytkowym, gdzie strop nad parterem nic nie zakumuluje.

rwxw
20-05-2011, 15:27
częstotliwość włączeń/ wyłączeń,która nie powinna być większa niż 2 x godz. A jest to bezpośrednio związane z mocą sprężarki i pojemnością wodną układu.
Ja nie mam bufora (miałem 160l, ale zlikwidowałem po pierwszym sezonie, bo nie miało to sensu) i sprężarka załaczała mi się zimą mniej więcej 2 razy na dobę - zgodnie z harmonogramem taniej taryfy. Podłogówka to ładnych parę m3 betonu, w dodatku oddaje ona ciepło na bieżąco w ilościach, które pozwalają zazwyczaj na ciągłą pracę sprężarki, więc z tą ilością wody bym nie przesadzał. Powtórzę moje zdanie jeszcze raz: bufor, a w zasadzie sprzęgło to zło konieczne dla źle zaprojektowanych instalacji lub instalacji o małej bezwładności (np. same grzejniki). Po co grzać wodę w pc do wyższej temperatury, skoro będzie się ona mieszać do niższej w "buforze" ?

clarnet
20-05-2011, 16:11
@deratus
Skoro mnie wywołano do tablicy, to kilka słów komentarza. (tutaj ten wpis (http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/)). Trochę od tyłu na to patrzysz.
Nie dobierasz przecież mocy pompy pod objętość zładu wody. Kolejność to zapotrzebowanie ciepła -moc pompy - odpowiednia do tego instalacja.
Dopiero z tej kombinacji i ewentualnie innych potrzeb wynika, czy bufor jest czy nie jest potrzebny - a w 99% jednoobiegowych instalacji nie sterowanych na pętlach, jak pisze rwxw - nie jest potrzebny.
Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia warunek objętości i akumulacyjności i bufor jest wtedy zbędny.

rwxw
21-05-2011, 20:21
TBufor jest potrzebny, gdy w domu są grzejniki.
Też nie zawsze, ja mam na górze grzejniki i bufora nie mam.

Sali
13-12-2011, 23:08
Ja nie mam bufora (miałem 160l, ale zlikwidowałem po pierwszym sezonie, bo nie miało to sensu) i sprężarka załaczała mi się zimą mniej więcej 2 razy na dobę - zgodnie z harmonogramem taniej taryfy. Podłogówka to ładnych parę m3 betonu, w dodatku oddaje ona ciepło na bieżąco w ilościach, które pozwalają zazwyczaj na ciągłą pracę sprężarki, więc z tą ilością wody bym nie przesadzał. Powtórzę moje zdanie jeszcze raz: bufor, a w zasadzie sprzęgło to zło konieczne dla źle zaprojektowanych instalacji lub instalacji o małej bezwładności (np. same grzejniki). Po co grzać wodę w pc do wyższej temperatury, skoro będzie się ona mieszać do niższej w "buforze" ?

A pompka od podłogówki cały czas Ci chodzi czy okresowo, bo rozkminiam teraz podłączenie pompy powietrznej zrobionej z klimatyzatora mitsubishi i nie wiem jak sterować pomką ? dodam że do tej pory grzałem bufor 500l grzałkami ele. sterownik pogodowy ustalał temp po przez zawór mieszający i działało super, tylko chcę taniej stąd pompa

marcel232
14-12-2011, 04:42
a ja mam bufor i to z mieszaczem - zaraz mnie pompiarze 'zlinczuja'
ale ja sobie sam zaprojektowalem instalacje i firma (viessmann) zrobila tak jak chcialem.
jedyne co moglem zrobic to zainstalowac mniejsza (slabsza) pompe.
na 220m2 podlogi mam 10kW - dzisiaj wiem, ze moglem dac spokojnie 8.
Sciany ytong 24+20cm styro grafitowego
dach - piana zamknietokomorkowa 20cm
okna - 3 szybowe najcieplejsze na rynku
WM
100% podlogowki

Dlaczego bufor?
mam kominek z plaszczem wodnym ktory priorytetowo dogrzewa 750 litrowy bufor.
kominek dosyc mocny 22kW. Gdy bufor jest zagrzany do 60-70 stopni i w kominku dalej jest ogien otwiera sie elektrozawor i zalacza druga pompa ogrzewajaca grzejniki w piwnicy + 2 w garazu - ot tak to sobie wymyslilem.
energia z bufora wystarcza na kilka godzin ogrzewania zanim wystartuje sprezarka.
ogrzewanie zaprogramowane tylko na druga taryfe

czy montowalbym bufor gdybym nie mial podlaczonego do niego kominka??
na pewno nie - jego wklad w bezwladnosc podlogowki jest niewielki.
fizyki nie da sie oszukac. czymze jest 750kg wody w porownaniu do kilkunastu ton wylewki??

Pyxis
14-12-2011, 06:34
Cieplo wlasciwe wody jest ponad 4x wieksze niz cieplo wlasciwe betonu. 750kg wody zakumuluje tyle ciepla co 3T betonu (na 1K). Ale.... beton podgrzejesz o 2-3*C a wode w buforze o 30*C a wiec przemnazamy te roznice akumulacyjnosci przez minimum 10 na korzysc wody. Wychodzi w sumie rownowaznosc akumulacyjnosci 30T betonu, a to juz waga wylewki na jakis 200m2 podlogi.
Ja bym nie lekcewazyl takiego bufora, chyba ze gdzies pobladzilem z wyliczeniami :-)

rwxw
14-12-2011, 09:19
A pompka od podłogówki cały czas Ci chodzi czy okresowo
Zależy to od sterowania układem. Jakie planujesz ? U mnie priorytet ma sterowanie pokojowe, które włącza lub wyłącza pc. Gdy pc jest wyłączona to obiegówka też nie działa, bo nie ma takiej potrzeby. Gdybym miał sterowanie tylko pogodowe, to obiegówka pewnie by działała.

rwxw
14-12-2011, 09:25
Otóż na blogu p. Teliżyna znalazłem informację
Wracając jeszcze do blogu... Bardzo fajnie są na nim opisane zastosowania bufora dla różnych typów instalacji kiedy bufor jest potrzebny. Jest tam też napisane jedno bardzo ważne zdanie: "Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia ten warunek i moim zdaniem bufor jest wtedy zbędny." Niestety słabo się ono rzuca w oczy i czytając nieuważnie łatwo można je przeoczyć, a ono dotyczy dużej części instalacji domowych z pc.

rwxw
14-12-2011, 09:31
a ja mam bufor i to z mieszaczem - zaraz mnie pompiarze 'zlinczuja' .... Dlaczego bufor?
Dlaczego mają Cię linczować ? Miałeś taki powód umieszczenia bufora jaki opisałeś i nie widzę w tym nic zdrożnego. Po co kominek z płaszczem do pc? Widocznie chciałeś się zabezpieczyć przed brakami prądu (obiegówkę łatwiej utrzymać na ups-ie lub małym generatorze), zdywersyfikować źródła ciepła, miałeś inne powody, czemu nie. To, że ktoś inny by się na taki układ ewentualnie nie zdecydował, nic nie znaczy.

marcel232
14-12-2011, 22:25
Kominek z plaszczem mam dlatego, ze nie do konca wiemy co chcemy miec w piwnicy :)

ot po prostu wybudowalismy 100m2 piwnicy, okna pod powierzchnia gruntu + doswietlacze.

Gdy bedziemy chcieli 1 z pomieszczen przeznaczyc na jakis dodatkowy pokoj (typu sauna, silownia, bar??) to bedziemy mogli go spokojnie ogrzewac kominkiem.
na scianach piwnicznych mamy 15cm styropianu wiec jest to naprawde 'ciepla' piwnica.

przy kominku z plaszczem mozemy w nim palic caly dzien (wiadomo pierwszy sezon kazdy zafascynowany plomieniem w salonie :) )nie przegrzewajac domu: bo najpierw grzany jest bufor, potem piwnica i garaz - a tam jest co grzac :).

cieplo oddawane przez kominek do pomieszczenia jest rozprowadzane przez WM.

aadamuss24
18-12-2011, 16:18
Ja też mam bufor i cały czas mieszane uczucia :) bo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Częściowo na wybór bufora wpływ miały solary które też są tam podpięte. Kombinuję doświadczalnie na różne sposoby z instalacją grzewczą i co trochę inne wnioski :) Przy podłogówce trudno o jakieś sensowne sterowanie które byłoby kompromisem dla stabilnej temperatury powietrza, komfortowej temperatury podłogi, ilości startów sprężarki, dwóch taryf i dużych przeszkleniach które mocno dogrzewają w słoneczne dni. Jeśli na pewne sprawy przymknie się oko to każdy układ jest dobry. Coraz bliżej mi do dobrych ustawień które to wszystko mają pogodzić i powinno być ok. Nie polecałbym bufora dla osób które chcą mieć proste instalacje i nie zamierzają wnikać w szczegóły regulacyjne - to zazwyczaj się nie sprawdza. Przy obecnych, mocno dodatnich temperaturach trudno kombinować z ustawieniami :) Pozdrawiam Adam

Pyxis
18-12-2011, 19:21
Niestety pobłądziłeś.
Owszem akumulacyjność bufor i podłogówki dobrze oszacowałeś, ale nie wziąłeś pod uwagę tego, jak bardzo będzie się różniła sprawność PCi przy grzaniu samej podłogówki i bufora.

Nie wzialem pod uwage, bo nie tego dotyczyly moje "rozwazania". Chodzilo mi li tylko o porownanie pojemnosci cieplnej tej ilosci wody do ilosci betonu w wylewce. Wnisek byl taki, ze nie nalezy tego lekcewazyc.
Co do sensownosci takiego rozwiazania nic nie "wyrokowalem" :-)

kbab
18-12-2011, 20:17
Chodzilo mi li tylko o porownanie pojemnosci cieplnej tej ilosci wody do ilosci betonu w wylewce.
100m2 podłogówki o masie 16t przy Dt=5* to bufor, który równoważy pojemność bufora wodnego 1t przy Dt=16,27*. Inaczej 1m3 wody podgrzanej o 40* (Dt=40*) magazynuje tyle ciepła co w/w podłogówka podgrzana o 12,3*.

kbab
19-12-2011, 07:28
Wszystko się zgadza, tylko nie zapominajcie, że piszecie o buforze współpracującym z pompą ciepła (ten dział, to "Pompy ciepła").
Dlatego przy pc jedynym sensownym buforem jest podłogówka, bufor wodny jest nieefektywny (mała Dt).

Sali
22-12-2011, 22:22
Ja kombinuję między pompę a mieszacz wstawić takie coś http://allegro.pl/komis-gigant-zmiekczacz-wody-lt16-najtaniej-i1990954892.html zamiast bufora i dać w tym grzałki na wszelki wypadek co o tym myślicie ? bo na razie mam bufor grzany grzałkami niedawno kupiłem pompę powietrzną z klimy, ale mam wymiennik i chcę to jakoś rozsądnie połączyć z istniejącą instalacją ?

Rafał_
23-12-2011, 09:40
Ja kombinuję między pompę a mieszacz wstawić takie coś http://allegro.pl/komis-gigant-zmiekczacz-wody-lt16-najtaniej-i1990954892.html zamiast bufora i dać w tym grzałki na wszelki wypadek co o tym myślicie ?
Prościej i taniej będzie zastosować prosty odcinek rury 6/4 cala do tego trójnik. Trójnik na na rurę, grzałka w trójnik od dołu. Może być taka grzałka (http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-6-4-6000-w-eliko-i2000879575.html). Wlot wody z boku trójnika, wylot na drugim końcu rury. Mam takie cudo na wszelki wypadek, testowałem i działa :-)

Pyxis
23-12-2011, 10:34
TAnia ta grzalka. Podobny model z termostatem to juz ok 500 zl.

A mozna takie cudo do podgrzewania wody wzasobniku do yzszej temp zeby zabezpieczyc sie przed legionella?
Czy macie tez na to jakies patenty? Moja PCi nie ma wogole grzalek.

Zigobar
23-12-2011, 10:55
Pyxis
Do wykańczania legionelli wystarczy w zbiorniku CWU grzałka 2kW z termostatem. Cena ok. 110zł.

Pyxis
23-12-2011, 11:00
No to moj hydra mnie bajeruje skubaniec ;)
Masz taki patent u siebie? Jaki zbiornik i jaka technika "mordowania"?

PS.
Myslisz o takiej grzalce?
http://allegro.pl/grzalka-bojlera-kospel-elektromet-2500-w-2-5kw-6-4-i1996236821.html

Zigobar
23-12-2011, 16:02
Dokładnie o coś takiego mi chodziło. Po dodaniu prostego zegara sterującego z cyklem tygodniowym, ustawiasz podgrzewanie na 60-65stopni raz w tygodniu i problem z żyjątkami przestaje istnieć.
Nie należy tylko przesadzać z mocą grzałek jednofazowych, pamiętając o wartościach bezpieczników obwodowych w domu. Trzeba uwzględnić ew. pracę równoczesną pozostałych odbiorników, oraz dopuszczalne obciążenie styków zegara [przy sterowaniu bezpośrednim].

Pyxis
23-12-2011, 16:52
Masz racje z ta moca. Kupie 2kW max. Ustawic po prsty czasowy wlacznik na ktras nocke, zalaczy w taniej taryfie.
Tak mi wychodzi, ze aby podgrzac 300l wody z 40 do 70*C potrzebuje 10kWh energii, co przy 2kW grzalce powinno dac te 5h pracy. Duzo kurcze. Wlka z legionell to koszt 150 zl rocznie ;-)

Zigobar
23-12-2011, 17:48
Można pompą ciepła do 50stopni, a dalej grzałką do 60stopni [przy tej temperaturze zdychają bestie podobno po pół godzinie:)].

Pyxis
23-12-2011, 17:52
No ale tutaj juz przy grzaniu PCi do tej temp odpada bezobslugowosc.

sebapulawy
26-02-2016, 09:58
To ja mam pytanie
Czy w instalacji z grzejnikami i piecem pelletowym 18 KW i pompa ciepła 8 Kw inwertorową potrzebny jest bufor?
A jesli tak to jakiej wielkości ?

AdrianEH
26-02-2016, 17:39
Podałeś tyle danych, że nic mądrego nie da się napisać :) Instalacja nowa? jakie grzejniki? jaki dom (powierzchnia, ocieplenie itp.), jaka instalacja (ilość zładu wody), jakiej średnicy jest przyłącze do kotła pelletowego?, jaka jest temperatura zasilania na grzejniki? czy są jakieś zawory mieszające, czy są głowice termostatyczne na grzejnikach? To chyba z grubsza tyle :) Po uzyskaniu odpowiedzi możemy się zastanowić czy pompa zda egzamin i czy konieczny jest montaż bufora. Chcesz te źródła ciepła stosować alternatywnie czy równolegle?

sebapulawy
26-02-2016, 19:16
Instalacja przerabiana enty raz.. dom drewniany powieszchnia kolo 140 m2. kilku letni, izolacja taka sobie. Grzejniki nisko temperaturowe, zarówno pellet jak i PC 3/4 cala podłaczone, temp zasilania grzejników 40 pare stopnii, głowice na grzejnikach.
Powiem tak, że instalacja już działa. Mam mozliwość przełaczenia pracy miedzy praca z jak i bez bufora. Obecnie grzeje bez bufora i wydaje mi sie żę szybciej to idzie. Mam bufor 500l i wydaje mi sie że jest za duży...Dlatego pytam Was o opinie. Od razu dopowiem żę pompa bez bufora włącza się nie za często, tzn najmniej co godzinę ( minus na dworze)

Maly1115
07-11-2016, 20:16
Witam.Za jakieś trzy tygodnie będe miał instalowaną Pc AIT 8KW grunt.Dom parter 186m2 w tym 35m2 garaż 100% podłogówka dwa rozdzielacze po 8 sekcji ok 1200mb.wylewka 7-8cm.Instalator przekonuje mnie że bufor 200l powinienem mieć aby spręzarka nie załączała zbyt często,dodam że instalator to znajomy i nie zarabia na częsciach.
W artykule:http://www.instalator.pl/2014/02/kiedy-stosowac-zbiornik-buforowy-w-instalacji-z-pomp-ciepla-magazyn-z-zasadami/
Jest napisane:
"W praktyce okazuje się, że instalacje grzewcze płaszczyznowe, czyli np. podłogówka, mogą w większości przypadków współpracować z pompami ciepła bez zbiornika buforowego (konieczne obliczenie przepływu i zawór by-pass),"
Do czego służy zawór by-pass i czy jest konieczny? ponieważ mój znajomy ma podobną instalacje i nie posiada bufora i by-pasu.
Dziękuje za rady.

_John
07-11-2016, 22:16
Witam.Za jakieś trzy tygodnie będe miał instalowaną Pc AIT 8KW grunt.Dom parter 186m2 w tym 35m2 garaż 100% podłogówka dwa rozdzielacze po 8 sekcji ok 1200mb.wylewka 7-8cm.Instalator przekonuje mnie że bufor 200l powinienem mieć aby spręzarka nie załączała zbyt często,dodam że instalator to znajomy i nie zarabia na częsciach.
W artykule:http://www.instalator.pl/2014/02/kiedy-stosowac-zbiornik-buforowy-w-instalacji-z-pomp-ciepla-magazyn-z-zasadami/
Jest napisane:
"W praktyce okazuje się, że instalacje grzewcze płaszczyznowe, czyli np. podłogówka, mogą w większości przypadków współpracować z pompami ciepła bez zbiornika buforowego (konieczne obliczenie przepływu i zawór by-pass),"
Do czego służy zawór by-pass i czy jest konieczny? ponieważ mój znajomy ma podobną instalacje i nie posiada bufora i by-pasu.
Dziękuje za rady.

1200 mb to wystarczający zład wodny by PC pracowała bez bufora.
Jest też spore prawdopodobieństwo, że twój instalator mówiąc bufor ma na myśli sprzęgło hydrauliczne.
To czy sprzęgło jest konieczne powinien określić instalator na podstawie projektu, lub własnych obliczeń.

By-pass stosuje się w instalacjach o zmiennym przepływie po stronie odbiorników ciepła.
Np w przypadku zastosowania elektronicznych termostatów na wszystkich pętlach.

Maly1115
08-11-2016, 10:11
Dzięki John za informacje. Nie mam termostatów prosta instalacja sterowanie z pc raczej w drugiej taryfie,instalator napisał:
Witam,
musi byc bufor wg. producenta i wg. mojego praktyka. U innych producentach, n.p. NIBE oraz Stiebel Eltron to też jest standard. Boiler buforowe będzie instalowane między pompą ciepłą i obiegem grzewczym jak w drugim schematem. Zasilanie oraz powrót od pompy idą prosto do zbiornika buforowego. Zasilanie i powrót instalacji bedzię tez z drugi strona bufora podłączone- z osobną pompą obiegową. W tym przypadek bufor funktionuje jak kombinacja bufor/sprzęgla hydraulicznie.
Tak jest to praktykowane u Stiebla Eltron.
Temperatura zadane na zasilaniu ustawimy wg. krzywa grzewczego, n.p. 38 Stopni przy -20 Stopni na zewn. Reszta dopasujemy w trakcie prania.
372456
Koszt bufora i pompki jakieś 1500zł da się przełknąć tylko czy to jest niezbędne.

flisiu
08-11-2016, 12:06
Dzięki John za informacje. Nie mam termostatów prosta instalacja sterowanie z pc raczej w drugiej taryfie,instalator napisał:
Witam,
musi byc bufor wg. producenta i wg. mojego praktyka. U innych producentach, n.p. NIBE oraz Stiebel Eltron to też jest standard. Boiler buforowe będzie instalowane między pompą ciepłą i obiegem grzewczym jak w drugim schematem. Zasilanie oraz powrót od pompy idą prosto do zbiornika buforowego. Zasilanie i powrót instalacji bedzię tez z drugi strona bufora podłączone- z osobną pompą obiegową. W tym przypadek bufor funktionuje jak kombinacja bufor/sprzęgla hydraulicznie.
Tak jest to praktykowane u Stiebla Eltron.
Temperatura zadane na zasilaniu ustawimy wg. krzywa grzewczego, n.p. 38 Stopni przy -20 Stopni na zewn. Reszta dopasujemy w trakcie prania.
372456
Koszt bufora i pompki jakieś 1500zł da się przełknąć tylko czy to jest niezbędne.
Kolega z Ukrainy ze takim lamanym polskim pisze ?

Maly1115
08-11-2016, 19:06
Niemiec zakochał się w Polce i tu został.

mandelbrot
12-11-2016, 19:47
Pytanie trochę z innej beczki - nie mam bufora i nie chcę go mieć, jak zmniejszyć częstotliwość załączania pompy?
Nie mieszkam jeszcze w domu i ustawiłem pompę pod taryfę G12w, czyli załączanie tylko w nocy i o dowolnej godzinie przez weekend. Będąc tam w sobotę zauważyłem, że pompa włączała się dość często, natomiast w tygodniu, wieczorem po całodniowym postoju wcale nie było jakiegoś wielkiego wychłodzenia.
Czy jest może w Stieblu opcja zwiększenia histerezy dla obwodu grzewczego, a może da się to załatwić zwiększając czas przestoju sprężarki ?
Sterowanie mam tylko czujnikiem pogodowym i zaworami na rozdzielaczach.

CNC_POMPY_CIEPLA
12-11-2016, 22:44
Pytanie trochę z innej beczki - nie mam bufora i nie chcę go mieć, jak zmniejszyć częstotliwość załączania pompy?
Nie mieszkam jeszcze w domu i ustawiłem pompę pod taryfę G12w, czyli załączanie tylko w nocy i o dowolnej godzinie przez weekend. Będąc tam w sobotę zauważyłem, że pompa włączała się dość często, natomiast w tygodniu, wieczorem po całodniowym postoju wcale nie było jakiegoś wielkiego wychłodzenia.
Czy jest może w Stieblu opcja zwiększenia histerezy dla obwodu grzewczego, a może da się to załatwić zwiększając czas przestoju sprężarki ?
Sterowanie mam tylko czujnikiem pogodowym i zaworami na rozdzielaczach.

piszesz że nie chcesz bufora, ale to nie kwestia chęci :-)
tylko układu i urządzenia.

mandelbrot
13-11-2016, 11:23
piszesz że nie chcesz bufora, ale to nie kwestia chęci :-)
tylko układu i urządzenia.

Spodziewałem się odpowiedzi typu "dorób sobie bufor lub trzeba było robić bufor" dlatego piszę, że nie chcę.
Mógłbym też skrócić czas grzania w tanich oknach do np 2 x po jednej godzinie, ale nie wiem czy byłoby to dobre rozwiązanie.

westen
06-01-2017, 12:59
Witam, mam pytanie. Byłem ostatnio po wycene u hydraulika i powiedział on że przy moim domku który jest "niewielki" (120m2+30m2 garaż który także bedzie ogrzewany podłogówką) pompa ciepła bez bufora nie będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ powierzchnia rur w każdym pomieszczeniu jest zbyt mała, powiedział że albo cały dom bez termostatów albo bufor 400l. Jak nie to po kilku latach pompa ciepła może paść. To prawda?

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 14:27
Witam, mam pytanie. Byłem ostatnio po wycene u hydraulika i powiedział on że przy moim domku który jest "niewielki" (120m2+30m2 garaż który także bedzie ogrzewany podłogówką) pompa ciepła bez bufora nie będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ powierzchnia rur w każdym pomieszczeniu jest zbyt mała, powiedział że albo cały dom bez termostatów albo bufor 400l. Jak nie to po kilku latach pompa ciepła może paść. To prawda?

Większość pompa ciepła potrzebuje małego bufora który działa jak sprzęgło hydraliczne a nie bufor ze względu na to że jest po prostu za mały.
Większość pompa dlatego pytanie jaka pompa chodzi Ci po głowie, i jeszcze czy dom jest parterowy czy piętrowy?

jak parterówka to niektóre pompy poradzą sobie spokojnie bez bufora.

A Twój hydraulik to z tego co piszesz "400L" oraz że może paść po kilku latach to pisał o pompie On/Off.

westen
06-01-2017, 14:56
Większość pompa ciepła potrzebuje małego bufora który działa jak sprzęgło hydraliczne a nie bufor ze względu na to że jest po prostu za mały.
Większość pompa dlatego pytanie jaka pompa chodzi Ci po głowie, i jeszcze czy dom jest parterowy czy piętrowy?

jak parterówka to niektóre pompy poradzą sobie spokojnie bez bufora.

A Twój hydraulik to z tego co piszesz "400L" oraz że może paść po kilku latach to pisał o pompie On/Off.

chodziło o pompe ciepła viessman vito"cośtam" 7,6kw (hydraulik uważa taką za prawidłową do mojego domu), dom parterowy. Trochę mnie to zdziwiło bo u innych hydraulików podczas rozmów i wyceny nie słyszałem nic o potrzebie zamontowania bufora

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 15:53
Bo ten viessman ma pewnie sprężarkę on/off? a to miała być powietrzna czy chciał z Ciebie zedrzeć na gruntową.
Taki dom jak Twój to spokojnie można dobrą powietrzną, Panasonic, LG, Mitsubishi i będziesz miał ciepło.

U mnie jest teraz -15,1st.C i mam LG 9kW na dom trochę mniejszy jak Twój i ciepło, ale przy tej temperaturze chodzi pewnie 18h na dobę.
A w domu ciepło.

westen
06-01-2017, 16:20
rozchodzi się o gruntową pompe ciepła i to jest mój wybór:)

wihajster
06-01-2017, 16:55
Bufor jest niepotrzebny a nawet szkodliwy. Obojętnie czy inwerter czy on-off.
Przy 100% podłogówki (dobrze wykonanej).
Chyba że zamontujesz sterowniki pokojowe co jest bzdurą w przeciętnej wielkości domu.
Na palcach obu rąk policzę sytuacje kiedy musiałem zastosować bufor.

Swoją drogą Viesio zawsze się upierał z buforami.

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 17:03
kolego z tym buforem to nie tak stanowczo, większość on/off ów musi mieć bufor, chociaż 7kW i 400L to przesada. raczej 200L max jeżeli to on off.
jak dom jest z ogrzewanym parterem i poddaszem to dobrze zamontować mały bufor/sprzęgło dla rozdzielenia sekcji grzewczych.

A kolega ma solidny portfel jak chce Viessa i raczej instalator to widział chcąc dać bufor 400L.
:-)

westen
06-01-2017, 17:05
wihajster, tak, termostaty w każdym pomieszczeniu

westen
06-01-2017, 17:07
kolego z tym buforem to nie tak stanowczo, większość on/off ów musi mieć bufor, chociaż 7kW i 400L to przesada. raczej 200L max jeżeli to on off.
jak dom jest z ogrzewanym parterem i poddaszem to dobrze zamontować mały bufor/sprzęgło dla rozdzielenia sekcji grzewczych.

A kolega ma solidny portfel jak chce Viessa i raczej instalator to widział chcąc dać bufor 400L.
:-)

mam przeznaczoną pewną sumę pieniędzy i to ostatni hydraulik na którego wycenę oczekuję. Jak mi wypali z jakąś kosmiczną ceną to odpuszczam i skorzystam z usług innego hydraulika który wycenił mi pełną hydraulikę na 75 tyś (w tym gruntowa pompa ciepła viessmanna 10kw za 32tyś) więc cena za całe wykonanie jak najbardziej na poziomie moim zdaniem:)
swoją drogą to dziwne że jeden hydraulik chce zastosować pompe viessmanna 10kw a drugi pompe viessmanna 7,6kw z buforem (cena tej 7,6kw razem z buforem też ponoć 32tyś)

wihajster
06-01-2017, 17:13
wihajster, tak, termostaty w każdym pomieszczeniu

A po kiego grzyba chcesz te termostaty?

wihajster
06-01-2017, 17:24
kolego z tym buforem to nie tak stanowczo, większość on/off ów musi mieć bufor
Nie pisz głupot, proszę.
Przy dobrze zrobionej podłogówce bufor jest zbędny i pogarsza efektywność instalacji.
Mówię o gruntowej.

westen
06-01-2017, 17:24
nie mam konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej przemawia chęć kontroli, wygoda, sąsiedzi jak zapraszali do siebie to też w każdym pomieszczeniu termostaty. Nawet hydraulik powiedział że brak termostatów to prymitywne w dzisiejszych czasach (to jego słowa heh:))

wihajster
06-01-2017, 17:27
No to cóż. Na siłę uszczęśliwiać nie będę.

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 17:33
Nie pisz głupot, proszę.
Przy dobrze zrobionej podłogówce bufor jest zbędny i pogarsza efektywność instalacji.
Mówię o gruntowej.

Temat bufora, jest jak rzeka....
wałkowałem go wiele razy, kolego dlatego nie będę zaczynał.
W wielu przypadkach nie bufor a sprzęgło jest konieczne, ale to często nie tylko kwestia hydrauliczna ale chłodnicza.
tak dla Ciebie schemat chłodniczy PC, i zobacz jaka jest delta skraplacza
377806

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 17:37
nie mam konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej przemawia chęć kontroli, wygoda, sąsiedzi jak zapraszali do siebie to też w każdym pomieszczeniu termostaty. Nawet hydraulik powiedział że brak termostatów to prymitywne w dzisiejszych czasach (to jego słowa heh:))

ogólne sterowanie strefowe to fajna rzecz kwestia jest taka że nie wszędzie działa.
Jeżeli masz dom 120-180 mkw z użytkowym poddaszem, budowany z pustaka czy porothermu bez obniożonej przenikalności to nie będzie działać.

Jak masz parterówkę 180mkw to będzie pracowało ok. tyle że ścianki działowe to 24cm porotherm z obniżoną przenikalnością.
Ale jak do tego będziesz miał rekuperację mocno wkręcona to też będzie problem ze zróżnicowaniem temperatur.

Chyba że różnica 1st.C góra 2 st.C Ci wystarczy między pomieszczeniami.

wihajster
06-01-2017, 17:57
W wielu przypadkach nie bufor a sprzęgło jest konieczne

Co ty tam sobie "wałkowałeś" to lepiej zostaw dla siebie.
A tutaj mówimy o nowej instalacji którą można jeszcze zrobić lepszą, efektywniejszą.
Mówisz "w wielu przypadkach" - tak, tych spartolonych przypadkach.
Co do reszty, daruj sobie "uświadamianie" mnie... ;-)

Busters
06-01-2017, 17:59
nie mam konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej przemawia chęć kontroli, wygoda, sąsiedzi jak zapraszali do siebie to też w każdym pomieszczeniu termostaty. Nawet hydraulik powiedział że brak termostatów to prymitywne w dzisiejszych czasach (to jego słowa heh:))
chec kontroli przy bezwladlosci podlogowki.. powodzenia :D ale to, ze sasiedzi maja to faktycznie mocny argument z ktorym bym nie walczyl :)

westen
06-01-2017, 18:04
ja się tam na tych sprawach nie znam więc nie bardzo mam możliwość wejścia w dyskusję. Uważam jedynie że punkt kontrolny w każdym pomieszczeniu to fajna rzecz mimo że jej funkcjonalność może być niewyczuwalna (ja mam ścianki działowe z betonu komórkowego a ściany z pustaka ceramicznego). Teraz będę się zastanawiał czy rzeczywiście jest sens robić te termostaty. 156m2 wychodzi z garażem który będzie ogrzewany jak całą reszta a rekuperacje też będę miał więc właściwie to przepływ powietrza i tak będzie wyrównywał temperature. Ciężka sprawa ciężka decyzja, jak większość decyzji ws budowy;)

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 18:06
Co ty tam sobie "wałkowałeś" to lepiej zostaw dla siebie.
A tutaj mówimy o nowej instalacji którą można jeszcze zrobić lepszą, efektywniejszą.
Mówisz "w wielu przypadkach" - tak, tych spartolonych przypadkach.
Co do reszty, daruj sobie "uświadamianie" mnie... ;-)

Masz racje betonu słowem się nie skruszy....
Zresztą pewnie konkurencji nie ma co uczyć, ta zima już kilku pewnie nauczyła....

westen
06-01-2017, 18:08
chec kontroli przy bezwladlosci podlogowki.. powodzenia :D ale to, ze sasiedzi maja to faktycznie mocny argument z ktorym bym nie walczyl :)
chęć kontroli mam na myśli wyłączam ogrzewanie w określonym pomieszczeniu (np w garażu) i nie grzeje gdzie w pozostałych miejscach w domu mi grzeje, daruj sobie komentarze które nie mają większej albo żadnej wartości. To samo się tyczy sąsiadów, powiedziałem co zaobserwowałem a nie to że musze mieć jak oni..ehh

westen
06-01-2017, 18:14
Naszła mnie jedna podejrzewam istotna myśl. Jeżeli gdzieś strzeli rurka od ogrzewania podłogowego, to mając wszystko osobno będę wiedział chociaż w którym pomieszczeniu. A grzejąc całą chate "naraz" zlokalizowanie tego będzie niemałym problemem

06-01-2017, 18:35
Tez bylem zafascynowany termostatem w kazdym pokoju bo jestem gadzeciazem - czytajac forum od kilku msc doszedlem do wniosku ze to sie po prostu nie sprawdza, a tanie nie jest. Do tego mocno komplikuje instalacje. U siebie widze 2 termostaty na pietro i parter i to jest max, a kto wie czy finalnie nie zaloze jednego tylko po to aby miec minimalna temp w domu ustawiona i jak PC bedzie w okienkach 2 T ustawiona to i tak sie zalaczy. Tylko ze ja mowie o powietrznej nie wiem czy tak samo jest z gruntowka...

gondoljerzy
06-01-2017, 18:49
... schemat chłodniczy PC, i zobacz jaka jest delta skraplacza
377806

Nie ma tu czasem błędu? Skąd 32 stopnie na wyjściu skraplacza podczas gdy woda ma 40?

Busters
06-01-2017, 19:14
chęć kontroli mam na myśli wyłączam ogrzewanie w określonym pomieszczeniu (np w garażu) i nie grzeje gdzie w pozostałych miejscach w domu mi grzeje, daruj sobie komentarze które nie mają większej albo żadnej wartości. To samo się tyczy sąsiadów, powiedziałem co zaobserwowałem a nie to że musze mieć jak oni..ehh
Zeby wylaczyc ogrzewanie np. w garazu nie potrzebujesz termostatow :P Z tym sasiadmi napisalem troche zlosliwie, ale przemysl to sobie. To nie ma sensu przy podlogowce, to samo tez napisal wczesniej CNC

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 20:21
Nie ma tu czasem błędu? Skąd 32 stopnie na wyjściu skraplacza podczas gdy woda ma 40?

Hmm, wiesz też się zastanawiałem, ale tu masz dokładniejszy schemat:
377815

w praktyce wygląda to inaczej, właśnie ciecz(czynnik chłodniczy) na powrocie ma temperaturę wody na wejściu.
Ale to jest pomiar przy skraplaczu:

https://www.youtube.com/watch?v=a_T0V05qVj8

wihajster
07-01-2017, 00:08
(...)
tak dla Ciebie schemat chłodniczy PC, i zobacz jaka jest delta skraplacza
377806
A co to w ogóle jest? To jest rysunek poglądowy dla laików aby pokazać jak działa pompa ciepła.
Pomijam że (jak już Koledzy zauważyli) jest błąd w temperaturach – skroplony czynnik ma niższą temperatury od wody zasilającej skraplacz.


(...) ale tu masz dokładniejszy schemat:
377815
w praktyce wygląda to inaczej, właśnie ciecz(czynnik chłodniczy) na powrocie ma temperaturę wody na wejściu.
W praktyce zawsze ciekły czynnik będzie cieplejszy od wody zasilającej skraplacz. Nikt nie stosuje na tyle wielkich skraplaczy żeby dochłodzić czynnik do temperatury wody. Nie mówiąc już o schłodzeniu poniżej, więc na przyszłość bądź precyzyjny jeśli chcesz być wiarygodny.

Masz racje betonu słowem się nie skruszy....

Ciekawe, ja powiedziałbym to samo.
Zastanawiające jest to, że niektórzy nie potrafią zrozumieć podstawowych rzeczy. Każde, dosłownie KAŻDE podmieszanie jakie występuje w sprzęgle hydraulicznym powoduje podniesienie temperatury skraplania. A to wprost obniża efektywność instalacji.
[I nie mówimy tutaj o „ratowaniu spartolonych instalacji gdzie jedynym ratunkiem jest odseparowanie obiegów dla zapewnienia znamionowych przepływów”!!!]

Bufor – to samo (chyba ze szeregowy, ale ten nie załatwia problemu przepływów tylko wprowadza dodatkową inercję gdy zbyt mała pojemność wodna).
Nie dość że podnosi o kilka stopni temperaturę pracy pompy ciepła (obniżając COP) to jeszcze napędzamy dodatkową pompę obiegową (obniżając COP)

Przypomnę, że mowa była o nowej instalacji w nowym domu.
Dlatego sugeruję żeby inwestor nie kupił sobie droższej instalacji działającej mniej efektywnie podczas gdy ma jeszcze szanse na tańszą instalację (chociażby o bufor i dodatkową pompę) i lepiej (taniej) działającą.


Zresztą pewnie konkurencji nie ma co uczyć, ta zima już kilku pewnie nauczyła....
Od Ciebie niczego się nie nauczę, a dla mnie nie jesteś żadną konkurencją.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-01-2017, 08:57
W praktyce zawsze ciekły czynnik będzie cieplejszy od wody zasilającej skraplacz. Nikt nie stosuje na tyle wielkich skraplaczy żeby dochłodzić czynnik do temperatury wody. Nie mówiąc już o schłodzeniu poniżej, więc na przyszłość bądź precyzyjny jeśli chcesz być wiarygodny.



Będąc precyzyjnym podsyłam Ci że LG i zresztą inne marki też stosują na tyle duże skraplacze żeby dochłodzić czynnik.
A w jednostce zewnętrznej było jeszcze niżej, ale za zimno żeby dokładnie zmierzyć. Wiec radzę przeanalizować jeszcze raz te schematy, wrzuciłem dwa różne z takimi samymi danymi byś wiedział że to nie błąd. :-)

Więc kolego racji nie masz.

https://www.youtube.com/watch?v=a_T0V05qVj8

M.Krk
07-01-2017, 13:16
Bufor potrzebny, nie potrzebny, chyba trzeba by oceniać konkretny dom i instalację, u mnie jest i to 300l z PC on/of 14kw, mam masę grzejników, przepływy raczej dużo, połowa instalacji chodziła na grawitacji. Pisałem to już, ale myslę ominąć bufor i jestem pewien, że to pójdzie, w instalacji mam chyba drugie tyle wody, a przez bufor faktycznie traci się na zasilaniu ze 3 stopnie no i ten czas zanim PC nadgoni straty przez przez ten cały baniak :-)

westen
07-01-2017, 21:53
przemyślałem temat i zdecyduje się jednak nie pchać w zbędne koszta. Zrezygnuje z "bajeranckich" termostatów mimo że chciałbym mieć domek w najwyższej klasie to rzeczywiście chyba te termostaty większego sensu nie mają..;) główkowałem i połącze ogrzewaniem salon z kuchnią, złącze pokoje z komunikacją, łazienkę, i garaż tak aby te cztery oddzielnie ogrzewane pomieszczenia sobie kontrolować niezależnie i powinno się dzięki temu obyć bez bufora. W ten sposób oszczędze nie tylko na buforze i akcesoriów z nim związanych, ale także na samych termostatach i robociźnie tychże prac. Wihajster zdaje się że Twój avatar nie ma z Tobą za wiele wspólnego heheh:)

wihajster
07-01-2017, 22:40
Weź jeszcze pompę ciepła bez wbudowanego zasobnika i do tego porządny zasobnik. Taki który podgrzeje Ci wysoko CWU bez użycia grzałek elektrycznych i bez problemu ze stojącą zalegającą wodą użytkową w niskich temperaturach ("legionella")...

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 00:19
połącze ogrzewaniem salon z kuchnią, złącze pokoje z komunikacją, łazienkę, i garaż tak aby te cztery oddzielnie ogrzewane pomieszczenia sobie kontrolować niezależnie i powinno się dzięki temu obyć bez bufora.

Tak tez nie moższesz zrobić bo wyjdą Ci za długie pętle, zrób każde pomieszczenie osobno,
Czyli każde max 10mkw to jedna pętla, a w komunikacji to zazwyczaj itak wychodzą nitki dobiegowe do innych pomieszczeń i tam już podłogówki na osobnym obwodzie nie zrobisz, ale zależy oczywiście od projektu.
Tak dla orientacji tu masz podgląd na podłogówkę, z podziałem dokładnym na pomieszczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=rFBH7EMbLsE

westen
08-01-2017, 07:45
Weź jeszcze pompę ciepła bez wbudowanego zasobnika i do tego porządny zasobnik. Taki który podgrzeje Ci wysoko CWU bez użycia grzałek elektrycznych i bez problemu ze stojącą zalegającą wodą użytkową w niskich temperaturach ("legionella")...

akurat wbudowany zasobnik nie wchodzi w gre z racji przyszłego posiadania dużej wanny w łazience. Aby mócz niej w pełni swobodnie korzystać zasobnik minimum 300L a takowe wbudowane nie występują więc problem sam się rozwiązał:)

CNC na taki pomysł wpadłem bo myślałem że tak trzeba aby nie było bufora (widać moja wiedza na ten temat jest jeszcze dość ograniczona). Teraz jak rozumiem chodzi tylko o termostaty i tylko w ich wypadku bufor jest zalecany

wihajster
08-01-2017, 11:16
(...)zasobnik minimum 300L a takowe wbudowane nie występują więc problem sam się rozwiązał:)

Jeszcze nic się nie rozwiązało, a tak Ci się wydaje ;)

kajmanxxl
08-01-2017, 11:48
nie czytałem dokładnie ale wydaje mi się że pominęliście bufor z wężownicą do CWU wtedy odpada zasobnik, i drugie popatrzcie w temacie o buforach 300l to śmiech na sali, ja mam 750 i to tylko dlatego że większy się nie zmieści ( a i tak planuję dorzucić coś dodatkowego) użytkuję 3lata i wyszło na to że w lecie taniej jest grzać grzałką elektryczną niż kupić drewno do kominka bo grzałka tylko dogrzewa ciepłą wodę w buforze, to samo tyczy się pompy ciepła którą właśnie zamawiam też zużywa prąd więc jak dzięki buforowi będzie mogła pracować w większości na tańszej taryfie koszty poniesione szybciej się zwrócą

westen
08-01-2017, 11:56
Jeszcze nic się nie rozwiązało, a tak Ci się wydaje ;)

co to znaczy? rozwiń tę myśl

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 12:35
Nie wiem jaką myśl kolega miał, ale wybierając pompę ciepła też czasem trzeba brać pod uwagę bufor.
Są pompy ciepła które bez takiego nie będą działać dobrze ze względu na sprężarkę, jeżeli chcesz pompę ze sprężarką On/Off oraz wydajnie kożystać z teniej taryfy to często bez bufora się nie obejdzie.
Bo żeby wydajnie korzystać z taniej taryfy potrzebujesz na tyle mocnej pompy żeby w ciągu 10h pracy wpompowała tyle ciepła żeby wystarczyło na 24h.
w powietrznych to jest łatwiejsze bo one z reguły przy +2st.C są mocno przewymiarowane dla domy żeby ich moc z zapotrzebowaniem zgrywały się przy -15st.C
I one potrafią modulować moc przy +2st.C i nie potrzebują bufora(często choć nie zawsze) ale gruntówka(On/Off) jak ma być dobrana pod tanią taryfę i będzie lekko duża przy +2st.C to musi nadmiar mocy oddać do bufora.

Wiem że zdecydowałeś się na gruntówkę, ale biorąc pod uwagę wiele czynników one nie wychodzą tak różowo.

To że grzeje nawet przy -20st.C na zewnątrz to żaden wyczyn, powietrzne też przy takich temperaturach działają.

I teraz jak będziesz miał dom którego ogrzewanie gruntówką kosztuje 1500zł rocznie, to pompą powietrzną będzie to kosztować około 1900zł.
Niby 400zł więcej, ale powietrzna jest o lekko 20tyś zł tańsza od gruntowej.
Czyli czas zwrotu gruntówki to 40 lat.

wihajster
08-01-2017, 12:42
co to znaczy? rozwiń tę myśl
Zwykły zasobnik jest podgrzewany przez wężownicę. Masz 300 czy 400 litrów wody użytkowej zalegającej w zbiorniku.
Pewnie czytałeś o legionelli. Przy małym "rozbiorze" wody i przy niskich temperaturach jest ryzyko z tym związane.
Czy ryzyko jest duże czy małe to pomijam, ogólnie problem jest marginalny. Ale są osoby które regularnie wygrzewają zasobniki tego typu do temperatury około 60*C. Pompa ciepła przez wężownicę nie zapewni takiej temperatury więc trzeba to zrobić grzałką.

Jeśli zależy Ci na lepszym rozwiązaniu to są od jakiegoś czasu dostępne zasobniki działające "w drugą stronę". W zbiorniku masz np. 450 czy 600 litrów wody kotłowej a woda użytkowa jest podgrzewana w przepływie w wężownicy ze stali nierdzewnej.
To jest najbardziej higieniczny zasobnik bez konieczności wygrzewania grzałką (w ogóle bez konieczności wygrzewania).
A nawet jeśli chcesz to można w górnej części tego zbiornika osiągnąć 55-60*C z samej pompy ciepła.

Niestety jest droższy od "normalnego" zbiornika.
To bym Ci polecił. Później poszukam zdjęcia jak to wygląda po zamontowaniu.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 12:47
No tylko jak się grzeje zbiornik do 60st.C to COP........ ni ma....
a pompa ma bardzo ciężko pracując na tak wysokich temperaturach i bardzo nie sprzyja to jej długowieczności, bo to tak jak by samochodem ciągle na czerwonej kresce obrotów jeździć. Można.
Pytanie jak długo się da?

Jak masz pompę która grzeje grzałką wbudowaną to wygrzeje wodę w całym zbiorniku, do 60st.C raz w tygodniu i to wystarczy.

Z resztą kolego z legionellą jest norma też przesadzona, jak normalnie się korzysta z CWU to problem nie występuje.

tylko jak woda ciepła stoi 2 tygodnie lub więcej to trzeba cały zbiornik wygrzać i to wszystko

wihajster
08-01-2017, 12:55
(...)jeżeli chcesz pompę ze sprężarką On/Off oraz wydajnie kożystać z teniej taryfy to często bez bufora się nie obejdzie.

Prosiłem, nie pisz BZDUR!
Nie jest potrzebny żaden bufor ani dla inwertera ani dla on-off!!!
Dla koRZystania z taniej taryfy nie potrzeba bufora.
Potrzeba jedynie DOBRZE WYKONANEJ PODŁOGÓWKI.

To, że Ty nie potrafisz zbudować instalacji dobrze działającej bez bufora nie oznacza że nikt już nie potrafi.



Czyli czas zwrotu gruntówki to 40 lat.
Tu też jesteś w błędzie bo ograniczyłeś się tylko do najprostszego działania matematycznego.

Ograniczyłeś się też do podania skrajnej różnicy NA TWOJĄ KORZYŚĆ –20000zł

Ja mogę udowodnić w ten sam sposób, że gruntowa pompa będzie tańsza od powietrznej. Mam takie przypadki ;)
Jak wygląda wtedy „czas zwrotu”?

wihajster
08-01-2017, 13:04
No tylko jak się grzeje zbiornik do 60st.C to COP........ ni ma....
a pompa ma bardzo ciężko pracując na tak wysokich temperaturach i bardzo nie sprzyja to jej długowieczności, bo to tak jak by samochodem ciągle na czerwonej kresce obrotów jeździć. Można.
Pytanie jak długo się da?

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM.

Mówiłem o zasobniku innego typu który nie wymaga wygrzewania.
Ale JEST MOŻLIWOŚĆ podnieść temperaturę w takim zbiorniku do 60*C bez grzałki.
Normalnie utrzymując 43-44*C w takim zbiorniku zupełnie wystarcza do normalnego życia.

Poza tym - ja w ogóle nie montuję grzałek w pompach bo nie widzę potrzeby.


tylko jak woda ciepła stoi 2 tygodnie lub więcej to trzeba cały zbiornik wygrzać i to wszystko

Tak, „to wszystko”.
Tylko PO CO skoro można lepiej?

Mówisz że „nie ma co konkurencji uczyć” – ale co mi tam ;)

domelek
08-01-2017, 13:04
CNC - spojrzałem na twoje aukcje na alledrogo i Panas 9kw cała kotłownia to u Ciebie cirka 25k ja za nie wiele więcej mam gruntową on/off 10kw, która niezależnie od warunków zewnętrznych ma te 9-11 kw, gdzie te 20tys różnicy? porównujesz najtańsze powietrzne do najdroższych gruntowych? czy takie opowieści snujesz też swoim klientom ? nieładnie...bądż choć trochę uczciwy w stosunku do konkurencji.

westen
08-01-2017, 14:05
Nie wiem jaką myśl kolega miał, ale wybierając pompę ciepła też czasem trzeba brać pod uwagę bufor.
Są pompy ciepła które bez takiego nie będą działać dobrze ze względu na sprężarkę, jeżeli chcesz pompę ze sprężarką On/Off oraz wydajnie kożystać z teniej taryfy to często bez bufora się nie obejdzie.
Bo żeby wydajnie korzystać z taniej taryfy potrzebujesz na tyle mocnej pompy żeby w ciągu 10h pracy wpompowała tyle ciepła żeby wystarczyło na 24h.
w powietrznych to jest łatwiejsze bo one z reguły przy +2st.C są mocno przewymiarowane dla domy żeby ich moc z zapotrzebowaniem zgrywały się przy -15st.C
I one potrafią modulować moc przy +2st.C i nie potrzebują bufora(często choć nie zawsze) ale gruntówka(On/Off) jak ma być dobrana pod tanią taryfę i będzie lekko duża przy +2st.C to musi nadmiar mocy oddać do bufora.

Wiem że zdecydowałeś się na gruntówkę, ale biorąc pod uwagę wiele czynników one nie wychodzą tak różowo.

To że grzeje nawet przy -20st.C na zewnątrz to żaden wyczyn, powietrzne też przy takich temperaturach działają.

I teraz jak będziesz miał dom którego ogrzewanie gruntówką kosztuje 1500zł rocznie, to pompą powietrzną będzie to kosztować około 1900zł.
Niby 400zł więcej, ale powietrzna jest o lekko 20tyś zł tańsza od gruntowej.
Czyli czas zwrotu gruntówki to 40 lat.

nie patrze na zużycie prądu, tym bardziej nie zawracam sobie głowy tanimi taryfami bo stawiam na panele fotowoltaiczne (nie po to się stawia na zautomatyzowany system ogrzewania żeby sobie zawracać głowę tańszymi taryfami:)), więc grzanie i tak będzie darmowe. Pozatym należe do tych którzy nie liczą kiedy mi się to zwróci:)

westen
08-01-2017, 14:10
CNC - spojrzałem na twoje aukcje na alledrogo i Panas 9kw cała kotłownia to u Ciebie cirka 25k ja za nie wiele więcej mam gruntową on/off 10kw, która niezależnie od warunków zewnętrznych ma te 9-11 kw, gdzie te 20tys różnicy? porównujesz najtańsze powietrzne do najdroższych gruntowych? czy takie opowieści snujesz też swoim klientom ? nieładnie...bądż choć trochę uczciwy w stosunku do konkurencji.

te 20tyś zapewne =odwiertom pionowym (rzeczywiście tyle mniej więcej kosztują)

Wihajster- niestety nie orientuje się w problemach z zasobnikiem. Ja chce jedynie gruntową PC a obok niej pojemnik z CWU o poj. 300L i ogrzewanie podłogowe i chce żeby to wszystko ładnie działało. Chyba nie wymagam zbyt wiele...hehe

jasiek71
08-01-2017, 14:40
te 20tyś zapewne =odwiertom pionowym (rzeczywiście tyle mniej więcej kosztują)

Wihajster- niestety nie orientuje się w problemach z zasobnikiem. Ja chce jedynie gruntową PC a obok niej pojemnik z CWU o poj. 300L i ogrzewanie podłogowe i chce żeby to wszystko ładnie działało. Chyba nie wymagam zbyt wiele...hehe

No i tak robisz ...:yes:
Instalujesz gruntową PC stawiasz obok niej 300L zasobnik , podłączasz wszystko i ma banglać ...;)

wihajster
08-01-2017, 16:36
(...)Ja chce jedynie gruntową PC a obok niej pojemnik z CWU o poj. 300L i ogrzewanie podłogowe i chce żeby to wszystko ładnie działało. Chyba nie wymagam zbyt wiele...hehe
hehehe, no tak, to proste ;)

jasiek71
08-01-2017, 19:43
hehehe, no tak, to proste ;)

A nie jest ...?

08-01-2017, 20:17
JAsiek podrzuc mi co to za gruntowa pompa za 25k z odwiertami albo kolektorem poziomym. Na PC gruntowa IVT dostalem w zeszkym roku cene 50k z odwiertami i dalem sobie spokoj z PC. Dobrze ze trafilem na FM bo skonczylbym z ekosyfem albo z propanem ktory w zalozeniu wychodzi podobnie jak PC Pw a ceny lpg sa nieprzewidywalne.

jasiek71
08-01-2017, 20:25
JAsiek podrzuc mi co to za gruntowa pompa za 25k z odwiertami albo kolektorem poziomym. Na PC gruntowa IVT dostalem w zeszkym roku cene 50k z odwiertami i dalem sobie spokoj z PC. Dobrze ze trafilem na FM bo skonczylbym z ekosyfem albo z propanem ktory w zalozeniu wychodzi podobnie jak PC Pw a ceny lpg sa nieprzewidywalne.

Ecopower C9 wychodzi ok 25-26 k z poziomym DZ ...
Cała działająca kotłownia wraz z zasobnikiem to ok 30-31k ...

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 20:32
CNC - spojrzałem na twoje aukcje na alledrogo i Panas 9kw cała kotłownia to u Ciebie cirka 25k ja za nie wiele więcej mam gruntową on/off 10kw, która niezależnie od warunków zewnętrznych ma te 9-11 kw, gdzie te 20tys różnicy? porównujesz najtańsze powietrzne do najdroższych gruntowych? czy takie opowieści snujesz też swoim klientom ? nieładnie...bądż choć trochę uczciwy w stosunku do konkurencji.

Kolego porównujesz PC Panasonic 9kW czyli wysoka półka, z czymś nie wiadomo czy,
Jak porównujesz PC z wysokiej półki powietrze woda to porównaj wysoką półkę gruntową:
Villant 8kW http://allegro.pl/vaillant-pompa-ciepla-geotherm-vws-plus-8-kw-i6663788627.html
29188zł do tego nawet poziome za 12tyś, do tego klamoty i montaż. i masz 50tyś.

A kolega westen celuje w viessa i jak pisze koszty mało go obchodzą bo ma być ciepło więc raczej HCT EL go nie przekona :-)

Jak chcesz tanią gruntówkę to mam:
http://pompymeeting.pl/oferta/pompy-solanka-woda/meeting-solanka-woda-12kw-380v
do tego dolne poziome za 10tyś netto(jak ma być tanio) klamoty i montaż i mamy 24-28tyś. zł.

Ale tego sprzętu bym z Panasonikiem nie porównywał bo to inna półka.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 20:39
Prosiłem, nie pisz BZDUR!
Nie jest potrzebny żaden bufor ani dla inwertera ani dla on-off!!!
Dla koRZystania z taniej taryfy nie potrzeba bufora.
Potrzeba jedynie DOBRZE WYKONANEJ PODŁOGÓWKI.


Dobrze wykonana podłogówka to chyba standard, jak ja robię widziałeś, jakieś uwagi?

Bufor przy on/off ma za zadanie ograniczać taktowanie sprężarki, jak pompa ma 7kW, a na początku sezonu nawet pewnie 8,5kW
to dom tez jeszcze nie ma zapotrzebowania 8kW tylko 3kW, i jak nie masz bufora to ładujesz wszystko w podłogę, czyli o 5kW za dużo.
bo histerezę masz ustawioną wysoko, albo sterownik temperaturowy w domu.
I tym sposobem niepotrzebne rozgrzewasz dom.


Ale znów robię wykład nie tej osobie co trzeba.

Jak mówisz że się niczego nie nauczysz ode mnie to może ja od Ciebie, daj Twoją stronę, pokaż Twoje instalacje, chętnie popatrzę czego można się od Ciebie nauczyć.

Ja nie jestem oporny na wiedzę.

Moje instalacje masz w stopce.

domelek
08-01-2017, 21:36
Kolego porównujesz PC Panasonic 9kW czyli wysoka półka, z czymś nie wiadomo czy,
Jak porównujesz PC z wysokiej półki powietrze woda to porównaj wysoką półkę gruntową:


I o takie konkrety mi chodzi, a nie pisanie ogólnikowe, że pompa gruntowa jest o 20tys droższa i nigdy się nie zwróci. Wszystko zależy od konfiguracji. Weź dla przykładu pompy P/W Mitsubishi - jeszcze droższe od Panasa.

Poza tym dobrze wiesz, że jakościowo 'polskie' pompy ciepła nie odstają od 'firmowych' czasami nawet je przewyższają pod tym względem, poza ładnym opakowaniem i elektroniką reszta to to samo. Ja nie podniecam się ładną obudową z firmowym napisem i nie zamierzałem płacić za to dodatkowo kilkunastu tysięcy.

A moja pompa grzeje bez bufora,

zdjęcia mojej kotłowni tutaj:

https://www.facebook.com/pompycieplahct/videos/713097242174367/

Myślę, że wykonanie instalacji pod względem wizualnym jest na najwyższym poziomie. O poziom techniczny się nie martwię.

Nie jestem przeciwnikiem pomp P/W, wolę sąsiada z takim ogrzewaniem niż z kotłem na EKO, boję się tylko o ich długowieczność - chodzi, głównie o elektronikę.

Wg mnie to tak jakby porównać starego diesla klekota (pompa on/off) z nowoczesnym dieslem napakowanym komputerami i dwumasą.

Co do ewentualnego 'zwrotu z inwestycji' myślę że, musimy z tym poczekać jakieś 10/15 lat, bo początkowy nakład inwestycyjny - na którym tak często opierasz swoje wyliczenia 'opłacalności' nie uwzględnia kosztu ewentualnych napraw, a to wg mnie jest lekkim naginaniem rzeczywistości pod swoje potrzeby.

Ale to są wyłącznie moje przemyślenia, pracuję w trochę innym biznesie, ściśle związanym z elektroniką i obserwuję moim zdaniem 'celowe' obniżanie jakości w tej dziedzinie od dobrych kilku lat.

wihajster
08-01-2017, 22:22
A nie jest ...?
Zdawałoby się że proste, ale obserwacje przy uruchomieniach gwarancyjnych, naprawach i serwisach pokazują coś zupełnie innego ;)
JEST ŹLE. Dużo niektórym instalatorom brakuje. Nawet tym "regionalnym liderom sprzedaży".....

_John
08-01-2017, 23:51
W zbiorniku masz np. 450 czy 600 litrów wody kotłowej a woda użytkowa jest podgrzewana w przepływie w wężownicy ze stali nierdzewnej.
To jest najbardziej higieniczny zasobnik bez konieczności wygrzewania grzałką (w ogóle bez konieczności wygrzewania).
A nawet jeśli chcesz to można w górnej części tego zbiornika osiągnąć 55-60*C z samej pompy ciepła.
Niestety jest droższy od "normalnego" zbiornika.
To bym Ci polecił. Później poszukam zdjęcia jak to wygląda po zamontowaniu.

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM.
Mówiłem o zasobniku innego typu który nie wymaga wygrzewania.
Ale JEST MOŻLIWOŚĆ podnieść temperaturę w takim zbiorniku do 60*C bez grzałki.
Normalnie utrzymując 43-44*C w takim zbiorniku zupełnie wystarcza do normalnego życia.
Poza tym - ja w ogóle nie montuję grzałek w pompach bo nie widzę potrzeby.
Tak, „to wszystko”.
Tylko PO CO skoro można lepiej?
Mówisz że „nie ma co konkurencji uczyć” – ale co mi tam ;)

To ja poproszę o jakieś zdjęcia.
Nie ukrywam, że chętnie przejrzę też dokumentacje, bo mi się te pogrubione dane nie trzymają kupy.
Nie piję do higieniczności tego rozwiązania.

Codzienne grzanie 600 litrowego baniaka, by uzyskać z niego 200 litrów wody nie brzmi jak rozwiązanie optymalne, nawet gdy mamy tani prąd i super COP.
A jedyną "wątpliwą zaletą" jest brak legionelli.
Wątpliwą, bo poprawnie wykonany układ CWU z zasobnikiem nie grozi nam rozrostem legionelli.

Co, oprócz waszego wybujałego ego da wam podgrzanie wody do 60 stopni wykorzystując układ freonowy?
Nikt na świecie na siłę tego nie robi, tylko po to by wpisać to później do folderu reklamowego.

wihajster
09-01-2017, 01:29
To ja poproszę o jakieś zdjęcia.
Nie ukrywam, że chętnie przejrzę też dokumentacje, bo mi się te pogrubione dane nie trzymają kupy.
Nie piję do higieniczności tego rozwiązania.

Codzienne grzanie 600 litrowego baniaka, by uzyskać z niego 200 litrów wody nie brzmi jak rozwiązanie optymalne, nawet gdy mamy tani prąd i super COP.


Płacimy TYLKO za podgrzanie wody z temperatury wody z wodociągu do temperatury docelowej. Ale Ty John, wiesz o tym doskonale!
Czy 300l, 450l, czy też 800l - to jest tylko medium do transportu ciepła!

Nie pisałem o tym, ale tak przy okazji mamy gotowy drugi obieg wysokotemperaturowy. Nic tylko wpiąć drabinki łazienkowe! Działające cały rok, nawet latem.
Lepiej?


Co, oprócz waszego wybujałego ego da wam podgrzanie wody do 60 stopni wykorzystując układ freonowy?
Nikt na świecie na siłę tego nie robi, tylko po to by wpisać to później do folderu reklamowego.

A czy ja mówię że trzeba/należy grzać go tak wysoko????
Mówię, że MOŻNA uzyskać 60*C bez grzałek! Spróbuj zagrzać zasobnik z wężownicą chociażby tylko do 55*C
(Wiem że to niepotrzebne ale chodzi o porównanie)

Nie podgrzewamy codziennie 600-litrowego baniaka!
Codziennie jedynie UZUPEŁNIAMY energię którą ZUŻYLIŚMY! Plus jakieś straty postojowe, ale te są zawsze w każdym zasobniku.

600-litrowe stosowałem dawno, kiedy nie było jeszcze 450-litrowych.
Uruchamiałem też kotłownie z osiemsetkami ale to w rezydencjach bardziej niż w domkach...

Poniżej dwie realizacje ze zbiornikami 450l z CWU grzaną przepływowo, 8,5kW i 12kW:

westen
09-01-2017, 18:59
dzisiaj po rozmowie z hydraulikiem i poinformowaniu go iż rezygnuje z termostatów powiedział że to 3tyś w dół (2 tyś materiały: siłowniki itp.) oraz 1tyś robocizny. Myślałem że troche więcej zaoszczędze na rezygnacji z termostatów:) a może hydraulik cvhce wykorzystać sytuacje, jak myślicie? (dom 150m2

_John
09-01-2017, 23:20
Poniżej dwie realizacje ze zbiornikami 450l z CWU grzaną przepływowo, 8,5kW i 12kW:
OK.
Widzę, że ma to ręce i nogi.

Jako, że przetestowałeś już te zbiorniki, to jak ze sprawnością tych wężownic.
Jeśli zbiornik mamy naładowany na 40 st, to co otrzymamy na wyjściu (przy prysznicu)?

Ciekaw jestem czy 450 litrów to minimalna pojemność (lub sposób nawinięcia wężownicy) by współpracowało to z niskotemperaturowym źródłem ciepła.

golytm
11-01-2017, 23:55
Witam,

Dołączam się do dyskusji - może pomożecie :)
W całym poście kilkukrotnie mowa jest o zastosowaniu bufora w kontekście ratowania spartaczonych układów podłogówki... U mnie właśnie podłogówka została źle zainstalowana. Sytuacja wygląda następująco:
Dom 110m^2 parter,podłogówka w każdym pomieszczeniu, niestety tylko około 400m rur w rozstawie około 20cm. Pompa 6,8KW gruntowa on/off. Dodatkowo jedna pętla w salonie jest znacząco większa od pozostałych. W efekcie PC zasila układ 42*C przy delcie powrotu 3,5-4K. Podłoga łapie około 28*C. Ciężko to w jakikolwiek sposób wyregulować - ciepło w salonie = gorąco w pokojach. Praca w trybie pogodowym powoduje taktowanie, z czujnikiem w salonie - duże wahania temperatury.
Czy wg Was jest jakakolwiek szansa na poprawienie tej sytuacji wprowadzając np bufor ?
Generalnie przy -20 w domu miałem w okolicach 22*C...
Ale tak jak napisałem główne problemy to:
- praca na wysokich parametrach
- wahania temperatury
- ciężko wyregulować

Proszę Was o opinie.

Dodam jeszcze, choć raczej nie ma to większego znaczenia, że mam oddzielny, niezależny od PC i podłogówki układ kominek z płaszczem + grzejniki z którego korzystam czasem w okresach przejściowych...

Pozdrawiam.

strusp
13-01-2017, 20:34
Po pierwsze: daj maksymalny przepływ na długą pętle i minimum na resztę.
Po drugie bufor pewnie odrobinę zwiększy parametry pracy PC, ale wyeliminuje taktowanie
po zerowe: projekt ogrzewania był, bo patrząc na stan obecny to raczej nie? Tego się prawdopodobnie nie da łatwo ani tanio naprawić

CNC_POMPY_CIEPLA
13-01-2017, 21:18
Kolego, musisz wstawić bufor jakieś 300L, do tego sterowanie strefowe, czyli siłowniki na każdą pętlę i termostaty do pomieszczeń.
Za buforem pompka inteligentna pracująca non stop, która będzie pchała w pętle które się otworzą.

golytm
13-01-2017, 21:29
Witam.

Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.
Zacznę od końca - projektu nie było - realizacja na podstawie wiedzy i umiejętności instalatorów. Efekt widać... :/
Co do przepływów: kombinowałem z przydławianiem krótszych pętli i w efekcie zasilanie podnosi się o jakiechś dwa 2K, delta też się zwiększa.
@strusp - napisałeś że bufor zwiększy parametry pracy - rozumiem, że chodzi o to że temp zasilania jeszcze dodatkowo wzrośnie.
@CNC_POMPY_CIEPLA - te 6,8KW z PC będzie w stanie w miarę rozsądnie wygrzać te 300L, czy bedzie musiała pracować non stop ?
Zastanawiam się czy w ten sposób będę w stanie utrzymać temp w salonie. Innymi słowy jeżeli obecnie przy 42*C zasilania mam 22*C, to czy jak wstawię bufor to temperatura zasilania nie spadnie a tym samym ta niedomiarowana podłogówka da radę ?

CNC_POMPY_CIEPLA
13-01-2017, 21:48
Witam.

Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.
Zacznę od końca - projektu nie było - realizacja na podstawie wiedzy i umiejętności instalatorów. Efekt widać... :/
Co do przepływów: kombinowałem z przydławianiem krótszych pętli i w efekcie zasilanie podnosi się o jakiechś dwa 2K, delta też się zwiększa.
@strusp - napisałeś że bufor zwiększy parametry pracy - rozumiem, że chodzi o to że temp zasilania jeszcze dodatkowo wzrośnie.
@CNC_POMPY_CIEPLA - te 6,8KW z PC będzie w stanie w miarę rozsądnie wygrzać te 300L, czy bedzie musiała pracować non stop ?
Zastanawiam się czy w ten sposób będę w stanie utrzymać temp w salonie. Innymi słowy jeżeli obecnie przy 42*C zasilania mam 22*C, to czy jak wstawię bufor to temperatura zasilania nie spadnie a tym samym ta niedomiarowana podłogówka da radę ?

Bufor nie zabiera energii, on ją tylko magazynuje i potem oddaje. Więc nawet jak byś wstawił bufor 2000L to tak teoretycznie to nie ma wpływu na szybkość wygrzewania budynku.
Taka pompa jak Twoja potrzebuje około 70minut na wygrzanie takiego bufora od 20st.C do 42st.C
Bufor pozwoli na to żeby podłogówka pracowała w salonie np. 6godzin dziennie, a pozostałe pomieszczenia które się mocniej wygrzewają będą pracować np. 4godziny dziennie.
To zapewni im jednakową temperaturę, i pompa nie będzie musiała taktować, będzie miała odpowiedni przepływ a co za tym idzie lepsze COP.

golytm
13-01-2017, 22:25
Dzięki za opinie.
Obecnie PC pracuje na czujniku pokojowym. Zakładając ze przydławię krótsze pętle to mogę się spodziewać jeszcze większego podniesienia Tzas, zgadza się ?

golytm
13-01-2017, 22:39
Ok.
Obecnie własnie trzeci dzień zleciał na maksymalnych przepływach. Będę musiał przejść w takim układzie na pogodówkę.
Pytanie, czy pompa obiegowa powinna cały czas pracować, czy ograniczyć jej przemieszanie wody w jakichś zadanych interwałach czasowych? Nie będę ukrywał że przy tak małej ilości wody w układzie, przy ciągłej pracy pompy obiegowej spodziewam się że PC będzie załączała się niemiłosierną ilość razy na godzinę...

Co do wahań - odczucie subiektywne. Histereza jest na 0,4*C co powoduje że wahania są w granicach 1*C

golytm
13-01-2017, 22:53
:)
Co do wahań, czasem są one większe ze względu na wiatr - budynek stoi w szczerym polu. Praca nad jego obciążeniem cieplnym też się toczy równolegle.
Zrobię jak sugerujesz, powalczę z pogodówką, aczkolwiek pamiętam jak to wcześniej ćwiczyłem, że powrót z podłogi szybko tracił temp i PC taktowała niemiłosiernie. Może uda mi się tym razem coś rozsądniej wyregulować.

CNC_POMPY_CIEPLA
13-01-2017, 22:57
A to już woła o pomstę do nieba i z automatu dyskwalifikuje tegoż "instalatora"

Ale FM przez brak Moderatora,który mogłby to stwierdzić dopuszcza takie kwiatki i ogłupianie inwestorów...

Pan kolega się przestawi, pokaże swój dorobek, doświadczenie, instalacje, wykształcenie, uprawnienia itd.

By kogoś tak krytykować trzeba mieć coś więcej niż 4 wpisy na FM.

golytm
13-01-2017, 23:02
Dlatego nadmieniłem, że wahania to odczucie subiektywne ;)

golytm
13-01-2017, 23:14
Nie sugeruję się wpisami, opisałem co zaobserwowałem użytkując budynek.

golytm
13-01-2017, 23:29
Dobra, już nie wnikając w wahania, będę musiał pokombinowac z tą pogodówką i regulacją - zobaczymy co uda się zdziałać. Z wysokim zasilaniem będę musiał się pogodzić.

jacentyy
14-01-2017, 10:53
Dlaczego zostaly wykasowane wszystkie posty uzytkownika korekty ? Co to cenzura jest na tym forum czy co ?

CNC_POMPY_CIEPLA
14-01-2017, 11:02
Dlaczego zostaly wykasowane wszystkie posty uzytkownika korekty ? Co to cenzura jest na tym forum czy co ?

bo to był Arturo chyba który ma bana za gadanie głupot właśnie, i oczernianie innych.,

Adam Maciejewski
14-01-2017, 12:00
Mam kilka ofert na pompy gruntowe z odwiertami. Pełna kotłownia w zależności od producenta np. Alphainnotec, Nibe wychodzą 49-52 tys. brutto z montażem.

No i zrezygnowałem na rzecz powietrznej, która wychodzi ok. 20 tyś taniej. Tą kasę można zainwestować w instalacje fotowoltaiki moc ok 3 Kw.

bobrow
14-01-2017, 14:25
Nie wiem jaka moc PC , ale pojawiały się tu gruntówki za ok 30 kpln
Pzdr

bobrow
14-01-2017, 14:44
Dlaczego zostaly wykasowane wszystkie posty uzytkownika korekty ? Co to cenzura jest na tym forum czy co ?

Oj , Arturo ...
ciut grzeczniej i nie zostałbyś "wygumkowany" - jak się z kimś nie zgadzasz , to wystarczy prezentacja argumentów. Nawet jeśli masz rację , to każdy ma prawo do odmiennego zdania ( i ewentualnych błędów)
Bywaj

westen
15-01-2017, 12:02
Mam kilka ofert na pompy gruntowe z odwiertami. Pełna kotłownia w zależności od producenta np. Alphainnotec, Nibe wychodzą 49-52 tys. brutto z montażem.

No i zrezygnowałem na rzecz powietrznej, która wychodzi ok. 20 tyś taniej. Tą kasę można zainwestować w instalacje fotowoltaiki moc ok 3 Kw.

Cześć, te 52tyś za samą pompe z osprzętem i montażem? jeżeli razem z odwiertami to normalna cena, ja za wiessmanna płacę bardzo podobnie (jakieś 56tyś z montażem (viesman 7,6kw+zasobnik 300L albo 400L) dla 157m2 ), a gdzie indziej samą pompe vailanta 8,9kw z montażem mi wycenili na 44tyś, z odwiertami 64tyś.. także kwota 50tyś jest na poziomie moim zdaniem

jacentyy
18-01-2017, 08:42
Oj , Arturo ...
ciut grzeczniej i nie zostałbyś "wygumkowany" - jak się z kimś nie zgadzasz , to wystarczy prezentacja argumentów. Nawet jeśli masz rację , to każdy ma prawo do odmiennego zdania ( i ewentualnych błędów)
Bywaj

Hej
Tak to napisaleś, że można by odnieść wrażenie, że ja to Arturo, ale ja też przyznaje bez bólu, że czasem też mam problem z opanowaniem języka, w szczególności jak ktoś pisze w temacie, na którym znam się dość dobrze.

Największy problem na tym forum stanowi ufanie czyjeś wiedzy tylko i wyłacznie na podstawie liczby postów, są guru na tym forum, którym ufa się bezgranicznie bo mają po 15-20 tyś postów. Ja nie miaŁbym tyle czasu, żeby tyle napisać , przecież jest praca dom, budowa, dzieci ....

Ale guru mają - i mają czas na wymyślanie super wynalazków, których gdzie indziej nie uświadczysz....

bobrow
18-01-2017, 09:01
Hej
Tak to napisaleś, że można by odnieść wrażenie, że ja to Arturo, ale ja też przyznaje bez bólu, że czasem też mam problem z opanowaniem języka, w szczególności jak ktoś pisze w temacie, na którym znam się dość dobrze.

Największy problem na tym forum stanowi ufanie czyjeś wiedzy tylko i wyłacznie na podstawie liczby postów, są guru na tym forum, którym ufa się bezgranicznie bo mają po 15-20 tyś postów. Ja nie miaŁbym tyle czasu, żeby tyle napisać , przecież jest praca dom, budowa, dzieci ....

Ale guru mają - i mają czas na wymyślanie super wynalazków, których gdzie indziej nie uświadczysz....

Sorki ,że tak to wyglądało-oczywiście odnosiłem się do Arturo.
Widzisz co się dzieje-rozumiem barwny język i nie nudną techniczną dyskusję , tylko kiedy zaczynamy się obrażać wzajemnie (zazwyczaj przy braku rzeczowych argumentów)- to do niczego nie prowadzi .Osobiście jestem daleki od mówienia komukolwiek : rób tylko tak i tak (nawet jak tylko tak można)-zazwyczaj jest dużo niuansów i trzeba ludziom tłumaczyć w czym różnica , a co (i kogo ) wybiorą to ich sprawa !
pzdr

JTKirk
18-01-2017, 10:06
Bufor przy on/off ma za zadanie ograniczać taktowanie sprężarki, jak pompa ma 7kW, a na początku sezonu nawet pewnie 8,5kW
to dom tez jeszcze nie ma zapotrzebowania 8kW tylko 3kW, i jak nie masz bufora to ładujesz wszystko w podłogę, czyli o 5kW za dużo.
bo histerezę masz ustawioną wysoko, albo sterownik temperaturowy w domu.
I tym sposobem niepotrzebne rozgrzewasz dom.

.

a ty to piszesz z własnego doświadczenia, czy tylko wydaje ci się, że powinna taktować??
jakiś czas temu, bodajże Kaizen, udowadniał mi, że moja PC musi taktować...a nie taktuje....może to dlatego, że ona o tym nie wie, że musi??

CNC_POMPY_CIEPLA
20-01-2017, 08:43
a ty to piszesz z własnego doświadczenia, czy tylko wydaje ci się, że powinna taktować??
jakiś czas temu, bodajże Kaizen, udowadniał mi, że moja PC musi taktować...a nie taktuje....może to dlatego, że ona o tym nie wie, że musi??

Zależy jakie masz sterowanie, jak temp zewnętrzna jest +5st.C to zapotrzebowanie domu to pewnie jakieś 2/3kW.
Pompa ma 7kW a wiec masz nadprodukcję 5kW. I jak masz sterowanie temperaturą powrotu to podłoga nie będzie odbierać całości i pompa będzie taktować. Jak masz sterowanie temperaturą w domu to pompa będzie podbijać temperaturę powrotu tak długi aż pomieszczenia się nagrzeją i dopiero wtedy się wyłączy.
Ale wtedy będziesz miał wahania temperatury posadzki i pompa będzie pracować z gorszą sprawnością ponieważ nie będzie miała na wyjściu 35s.C. tylko więcej.

JTKirk
20-01-2017, 09:02
widzisz, teraz już lepiej to napisałeś. Nie lubię, jak ktoś używa takich kategorycznych stwierdzeń, bez wnikania w szczegóły - bo jak się często okazuje po uwzględnieniu tych szczegółów właśnie - wcale nie musi to być prawdą.

i zgodzę się z tym co napisał wcześniej wihi

Prosiłem, nie pisz BZDUR!
Nie jest potrzebny żaden bufor ani dla inwertera ani dla on-off!!!
Dla koRZystania z taniej taryfy nie potrzeba bufora.
Potrzeba jedynie DOBRZE WYKONANEJ PODŁOGÓWKI.
bufor nie jest niezbędny
bufor to też straty i gorsza sprawność. I dodatkowy wydatek Inwestycyjny, może być spory.
Co lepiej? A jeszcze dochodzą kwestie strikte indywiualne typu wykonanie podłogowki w konkretnym domu, czy też mostki w danym konkretnym przypadku, które będą rzutować na to, co się będzie sprawdzać a co nie.

CNC_POMPY_CIEPLA
21-01-2017, 08:47
Tutaj jeszcze kilka kwestii jakie trzeba wiedzieć czy wyborze bufora/sprzęgła.

wielkość bufora 100L dla pomp powietrze woda, ponieważ 100L na różnicy 10st.C potrafi zmagazynować około 1,5 kWh ciepła, czyli mniej więcej tyle ile zużywa pompa 9kW przy 3/4 minutowym defroście, dzięki temu pompa może przeprowadzić szybki defrost fazy 1, a nie odmrażanie gorącą parą które trwa nawet 15minut a nawet więcej.
Do tego moje bufory 100L są tgzw. slim czyli wysokie i wąskie a więc zasilenia od powrotów są maksymalnie oddalone. Bufor 50L jest w kwadracie więc tam mocno się miesza zasilanie z powrotem.

Bufor daje nam też możliwość ustawienia dwóch stref grzewczych, czyli grzejemy najpierw tam gdzie to potrzebne.
Czyli w skrócie, pompa 9kW nie da rady szybko w ciągu 2 godzin rozgrzać dołu i góry tym bardziej ze musi jeszcze nagrzać wodę, dlatego pomiedzy 13-15 grzejemy tylko dół żeby temperatura na dole była stabilna, wtedy gdy głównie przebywamy na dole.
Potem od 22 do 2 grzejemy też dół żeby wygodnie się spało jak na górze jest 21,5st.C , następnie od 2 do 6 grzejemy górę po to żeby jak wstajemy było miło i przyjemnie.
W takim sterowaniu mamy tez dwie temperatury, grzania.
Czyli chcemy żeby było w domy 22,5 st.C i pompa tej temperatury pilnuje, ale gdy spadnie np, poniżej 21,5 uruchomi się nawet w droższej taryfie po to żeby było komfortowo. Czyli mozemy sobie ustawić czy interesuje nas komfort czy oszczędność, bo niższą temperaturę można też np. na 20st.C i dopiero jak w drogim prądzie temperatura spadnie do 20st.C to włączy się pompa, ale to już nie jest komfortowe.

Kolejna opcja to chłodzenie, czyli jak nagrzewa nam się głównie góra, a tak jest w większości przypadków to chodzimy tylko górę, bo dół jest ok.
A jak włączymy chłodzenie tylko na górę to mamy szybki efekt w sypialniach bo cała moc idzie tylko na górę, na dole nie mamy efektu zimnej posadzki bo dół się nie chłodzi.

Kac-Per
30-01-2017, 21:10
Płacimy TYLKO za podgrzanie wody z temperatury wody z wodociągu do temperatury docelowej. Ale Ty John, wiesz o tym doskonale!
Czy 300l, 450l, czy też 800l - to jest tylko medium do transportu ciepła!

Nie pisałem o tym, ale tak przy okazji mamy gotowy drugi obieg wysokotemperaturowy. Nic tylko wpiąć drabinki łazienkowe! Działające cały rok, nawet latem.
Lepiej?



A czy ja mówię że trzeba/należy grzać go tak wysoko????
Mówię, że MOŻNA uzyskać 60*C bez grzałek! Spróbuj zagrzać zasobnik z wężownicą chociażby tylko do 55*C
(Wiem że to niepotrzebne ale chodzi o porównanie)

Nie podgrzewamy codziennie 600-litrowego baniaka!
Codziennie jedynie UZUPEŁNIAMY energię którą ZUŻYLIŚMY! Plus jakieś straty postojowe, ale te są zawsze w każdym zasobniku.

600-litrowe stosowałem dawno, kiedy nie było jeszcze 450-litrowych.
Uruchamiałem też kotłownie z osiemsetkami ale to w rezydencjach bardziej niż w domkach...

Poniżej dwie realizacje ze zbiornikami 450l z CWU grzaną przepływowo, 8,5kW i 12kW:

Podaj proszę model zbiornika.

bobrow
01-02-2017, 16:41
Witam ,
mam nowe doświadczenie z buforem (z główną funkcją sprzęgła).
Kiedy były mrozy , na PC miałem podbicie temp w T2 do 48-49st.Pompę wtórną mam wilo ze zmienną wydajnością- jakiś czas temu ustawiłem ją na max ( H=4m , 22W) w celu lepszego odbioru ciepła i zmniejszenia zjawiska podmieszania temp powrotu wyj z wej po stronie PC.
Przy mrozach wszystko było ok, ale ostatnio mrozy w końcu ustąpiły i dzieciaki poprzykręcały sobie głowice termostatyczne.
I tu pojawił się pewien problem- zaczęły dudnić rury.
Okazało się , że przy mniejszym przepływie ( H=2.8m) problem znika -wilo dostosowuje się do oporów instalacji.
Wniosek z tego jest taki , że przy grzejnikach podłączenie PC z dużym przepływem , może być wręcz nie możliwe.
Dodam tylko , że problem występuje zawsze kiedy mam wys temp ok 48-50st i przepływ na pompie wtórnej na max oraz kiedy zaczynają zamykać się poszczególne głowice termostatyczne. Większość sezonu max temp była 45 st- w styczniu podniosłem na Timerze PC podbicie temp 3-4 st.
Może być też uszkodzony jakiś zawór przy grzejniku , ale nie zmienia to faktu - że jest ok przy mniejszym przepływie i temp max 45 st.
Dodam , że w/w zjawisko może być szczególnie widoczne przy PC panasa gdzie wymagany jest przepływ 1.5m3/h i utrzymanie dT do max 5K.

Pzdr

PS
Dudniły rury pomiędzy buforem a rozdzielaczami.

Pratchawiec
01-02-2017, 19:44
Dudniły rury pomiędzy buforem a rozdzielaczami.

Witam
Po pierwsze z czego są te rury i czy znasz całkowitą pojemność instalacji za buforem.
Po drugie dudniły, czy raczej głośniej szumiały.

Przychodzą mi na myśl dwa możliwe zjawiska;
- mini uderzenia hydrauliczne wynikające z niewłaściwej pracy któregoś zaworu(ów).
- za duża prędkość przepływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
01-02-2017, 20:15
Witam
Po pierwsze z czego są te rury i czy znasz całkowitą pojemność instalacji za buforem.
Po drugie dudniły, czy raczej głośniej szumiały.

Przychodzą mi na myśl dwa możliwe zjawiska;
- mini uderzenia hydrauliczne wynikające z niewłaściwej pracy któregoś zaworu(ów).
- za duża prędkość przepływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Cześć Pratchawiec,

-rury miedziane
-to nie szum , tylko głośny dźwięk i drgania rur
-nie wiem ile mam wody w systemie , szacuję na 130-160 ltr
-właśnie tak napisałem : uszkodzenie zaworu lub za duży przepływ

Tak jak pisałem , zjawisko występuje przy przydławieniu przepływu przez głowice termostatyczne ( dowolne) kiedy :

-pompa wtórna na max
-woda w systemie CO min 48st

Pzdr

Pratchawiec
01-02-2017, 20:36
Te 130-160 to w całym systemie?

Skłaniam się ku drugiej możliwości (świadczy o tym info, że zjawisko dotyczy obojętnie którego zaworu),
Trudno ją będzie zweryfikować bez wiedzy dot. przekroju rur i pojemności grzejników.
Przy dużej prędkości szum w rurach jest dość charakterystyczny; coś jak echo z obiegówki.
Pamiętam takie zjawisko z mieszkania w bloku i od dawnego sąsiada, nieustannie eksperymentującego ze swoją kotłownią.

Zapewne masz możliwość przestawienia pompki na pracę ze stałym ciśnieniem.
Przełącz i obserwuj.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
01-02-2017, 20:54
Pratchawiec,
dałem sobie już spokój- druga pompa nie musi mieć max wys podnoszenia 4m , wystarcza 2.8m i jest ok.
Robiłem notatki i w porównywalnych warunkach było podobne zużycie- więc tak zostawię.
Napisałem o tym "odkryciu" jako argument do zastanowienia się nad buforem/sprzęgłem przy Panasach i grzejnikach ( a jak wiemy w Panasie na katalogowy COP i moc nominalną ma największy wpływ przepływ )
Pzdr

_John
02-02-2017, 15:12
Zapewne masz możliwość przestawienia pompki na pracę ze stałym ciśnieniem.

Przecież pisze, że ustawia pompę na stałe ciśnienie 4m.

Łączycie niskotemperaturowe źródło ciepła - czyli urządzenie o dużym przepływie.
Z instalacją od początku zaprojektowaną na parametr minimum 55/45/20 i dziwota, że coś nie współgra.
Na grzejnikach nie da się uzyskać tak dużych przepływów.

Przestańcie się pastwić nad tym COP.
Zaczynacie tworzyć jakieś bzdury o buforach rzekomo koniecznych przy pompach ciepła, bo po podłączeniu starych grzejników COP zmienia się 4,3 na 4,32.

bobrow
02-02-2017, 15:23
Johny ,
chyba zapomniało Ci się ,że Panas nie osiągnie mocy znamionowej bez wymaganego przepływu .
Jeśli 9kW ma być przy 1500l/h , to przy 800l/h jaka będzie moc ?
pzdr

PS
To raczej nie bzdury , tylko sprzęt i fizyka-chyba ,że kupiłeś 9kW PC , a używasz 5kW...

_John
02-02-2017, 18:03
Johny ,
chyba zapomniało Ci się ,że Panas nie osiągnie mocy znamionowej bez wymaganego przepływu .
Jeśli 9kW ma być przy 1500l/h , to przy 800l/h jaka będzie moc ?
pzdr

PS
To raczej nie bzdury , tylko sprzęt i fizyka-chyba ,że kupiłeś 9kW PC , a używasz 5kW...

Rodzaj, typ, marka, moc czy przepływ nie ma tutaj znaczenia.
Bo chyba zdajesz sobie sprawę, że to nie wina pompy ciepła, że twoja strona wtórna "huczy".
Czepiłeś się tej pompy a nie dopuszczasz do wiadomości faktu, że druga część twojej instalacji nie do końca współgra ze źródłem ciepła.

bobrow
02-02-2017, 19:39
Rodzaj, typ, marka, moc czy przepływ nie ma tutaj znaczenia.
Bo chyba zdajesz sobie sprawę, że to nie wina pompy ciepła, że twoja strona wtórna "huczy".
Czepiłeś się tej pompy a nie dopuszczasz do wiadomości faktu, że druga część twojej instalacji nie do końca współgra ze źródłem ciepła.

Sprubuję jeszcze raz :
1.nie wiem jak w innych PC , ale w Panasach przepływ na znaczenie (zresztą wzór jest jasny na moc grzewczą P=QxdTx1.163 , w Panasie dT max to 5K)
2.właśnie dlatego, że grzejniki nie współgrają z optymalnymi parametrami PC , stosuję bufor
3.nic mi już nie huczy , w domu ciepło i koszty mniejsze niż na wunglu (a system bezobsługowy)
Tyle

bobrow
02-02-2017, 20:31
Przeczytałem co napisałem - oczywiście spróbuję ...

Loka_ap
22-02-2017, 20:14
Witam,

Przygotowuje się do podjęcia ostatecznej decyzji odnośnie instalatora i ogrzewania budowanego przeze menie domu.

Dom parterowy 142 pow użytkowa, gazobeton 24+20 cm styropianu, podłoga 15 cm styropianu, sufit 30 cm wełny, okna energooszczędne U=0,76 (wypadkowe dla wszystkich okien), wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W całym domu tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe, bez sterowników/termostatów pokojowych. Zapotrzebowanie CWU: 2 osoby dorosłe + jedno dziecko.

Zdecydowałem się na pompę ciepła, aczkolwiek nie wiem czy wybrać instalacje z buforem czy bez. Jeden instalator przekonuje mnie, że bufor w tej sytuacji jest całkowicie niepotrzebny, drugi natomiast uważa, że jest niezbędny i bez niego będzie występował problem częstego taktowania.

Bardzo chętnie poznam Wasze opinie z krótkim uzasadnieniem.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-02-2017, 20:33
Tu jest moje zdanie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179999-Bufor-ciep%C5%82a-jak-jest-naprawd%C4%99&p=7393689&viewfull=1#post7393689

hajnel
22-02-2017, 21:27
@loka zależy od kilku rzeczy i czego oczekujesz od instalacji... moim zdaniem bufor w parterówce jest nie potrzebny. Chyba, że masz tam 350m2. Jaka pompa?

Loka_ap
22-02-2017, 21:39
@ hajnel

Pompa gruntowa. Rozważam dwie opcje pompy: Junkers i Alpha-Innotec. Powierzchnia grzania 142m2. Czy mógłbyś uzasadnić dlaczego bufor jest niepotrzebny. Instalator, który chce go zamontować przekonuje, że bez bufora sprężarka będzie się częściej włączać co zwiększy koszt eksploatacji i skróci żywotność urządzenia. Czy według ciebie są jakieś negatywne skutki zastosowania bufora czy jet to tylko "niepotrzebny wydatek"?

mac_612
22-02-2017, 21:47
W całym domu tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe
To wystarczy, aby pompa nie włączała się co chwile, oczywiście, jeśli nie będzie trzykrotnie przewymiarowana. Daruj sobie dodatkowy bufor. Twój instalator za dużo wiedzy ma ze szkoleń jak z praktyki.

edit -negatywne skutki stosowania bufora:

- większa dT między górnym, a dolnym źródłem - spadek COP
- większy koszt materiałów
- większa dT między górnym, a dolnym źródłem - spadek COP
- skomplikowanie instalacji
- większa dT między górnym, a dolnym źródłem -spadek COP
- więcej pompek
- większe koszty montażu
- większa dT między górnym, a dolnym źródłem -spadek COP
- większe straty postojowe instalacji

i najważniejsze - większa dT między górnym, a dolnym źródłem -spadek COP

Podłogówka to wystarczający bufor dla PCi... Po co komplikować sobie życie?

hajnel
22-02-2017, 22:05
@loka jeżeli to będzie pompa on-off to może taktować bez bufora. Jak będzie za duża to i z buforem może taktować. Pomyśl o jakieś polskiej gruntówce albo P-W. Junkersa nie znam tą drugą już tu widzałem w spartolonej instalacji.

mac_612
22-02-2017, 22:36
@loka jeżeli to będzie pompa on-off to może taktować bez bufora. Wiesz to z doświadczenia?
Bo wg mnie to tylko

Jak będzie za duża to i z buforem może taktować.

Nie dużo "za duża" pompa przy w pełni otwartej podłogówce nie będzie taktować. Nawet on/off.. Zwłaszcza, jak zacznie się wykorzystywać taryfy.

hajnel
22-02-2017, 23:14
Wiem to z tego co od kilku lat można przeczytać na tym forum.
Celowo napisałem, że może taktować, a nie że będzie. Odpowiednio dobrany on-off da radę w parterówce i bufor jest zbędny przy podłogówce.

Garażowiec
23-02-2017, 07:56
A pc gruntówka inwerter , to już na pewno nie będzie taktować , nawet jak trochę za duża będzie .

rwojtek
23-02-2017, 08:52
Mam pompę 9,6kW przy ozc 4,7kW. Grzeję tylko w taniej taryfie. W ubiegłym roku jak miałem niską krzywą grzewczą to potrafiła mi taktować nad ranem.
Obecnie dla wyższej krzywej (Tzas. podłogówki max 35*C) i wykorzystaniu dodatkowego sterownika EQ7 z tzw. :D krzywą temperaturowo-czasową (tak se nazwałem) wg instrukcji kolegi karolek75 i pomysłu jaśka, nie ma taktowania a w domu nieważne czy jest w danej chwili 22,3 czy 22,7 zawsze jest odczuwane ciepło i promieniowanie :yes:

Garażowiec
23-02-2017, 09:08
Przy takim ozc to raczej powinieneś mieć 7 kw , nawet wtedy przy on/of były by małe problemy , zwłąszcza na początku sezonu kiedy jeszcze temperatura DZ jeszcze wysoka ( i moc pc większa ) a zapotrzebowanie na ciepło znacznie mniejsze ( początek sezonu) jak te 4,7 kw . Przerabiałem przez parę sezonów on/of-a wiem że da się to wysterować , niemniej dużo prostsza sprawa w przypadku inwertera . Tak np teraz praktycznie koniec sezonu grzewczego nawet inwerter u mnie pracuje mało , od razu widać po temperaturach DZ , pc ma teraz założony kaganiec na zasilanie GZ 30* i tak sobie pyka z mocą 2,4*/2,6 kwh i pobiera 460/500 watt , i na sto procent fajne odczuwalne ciepło i promieniowanie , nawet jak jest niższa temperatura w domu .

Loka_ap
23-02-2017, 09:14
Dziękuję za Wasze opinie.

@ mac_612

kilkukrotnie napisałeś "większa dT między górnym, a dolnym źródłem -spadek COP". Rozumiem, że to jest koronny argument, a nie problem z copy/paste:) Pytanie tylko czy jeśli w obwodzie będzie tylko podłogówka no to bufor powinien mieć taką samą temperatura jak reszta układu oraz różnica miedzy zasilaniem i powrotem cały czas powinna być taka sama - czy się mylę?

rwojtek
23-02-2017, 09:37
Przy takim ozc to raczej powinieneś mieć 7 kw , nawet wtedy przy on/of były by małe problemy , zwłąszcza na początku sezonu kiedy jeszcze temperatura DZ jeszcze wysoka ( i moc pc większa ) a zapotrzebowanie na ciepło znacznie mniejsze ( początek sezonu) jak te 4,7 kw . Przerabiałem przez parę sezonów on/of-a wiem że da się to wysterować , niemniej dużo prostsza sprawa w przypadku inwertera . Tak np teraz praktycznie koniec sezonu grzewczego nawet inwerter u mnie pracuje mało , od razu widać po temperaturach DZ , pc ma teraz założony kaganiec na zasilanie GZ 30* i tak sobie pyka z mocą 2,4*/2,6 kwh i pobiera 460/500 watt , i na sto procent fajne odczuwalne ciepło i promieniowanie , nawet jak jest niższa temperatura w domu .

Wszystko się zgadza. Jak pisałem obecnie nie mam problemów z taktowaniem pompy.Przy zapotrzebowaniu budynku 10250kWh moja pompa pracuje na ogrzewanie około 1100 godzin i tylko w taniej taryfie. 7kW pracowałaby prawie 1500 i na pewno wychodziłaby poza okienko taniego prądu.
Inwerterowe pompy są super, wiem to i ja czyli użytkownik on/off. Jak montowałem swoją pompę to jedyny inwerter dostępny wtedy dla mnie to był Nibe za dwukrotnie większą kwotę więc wybór był prosty.
Pozdrawiam.

mac_612
23-02-2017, 09:50
Dziękuję za Wasze opinie.

@ mac_612

kilkukrotnie napisałeś "większa dT między górnym, a dolnym źródłem -spadek COP". Rozumiem, że to jest koronny argument, a nie problem z copy/paste:) Pytanie tylko czy jeśli w obwodzie będzie tylko podłogówka no to bufor powinien mieć taką samą temperatura jak reszta układu oraz różnica miedzy zasilaniem i powrotem cały czas powinna być taka sama - czy się mylę?

Bufor będzie miał taką samą temperaturę jak reszta układu, tylko jeśli będzie wpięty w szeregu z podłogówką. W 99% przypadków jest wpinany równolegle, wtedy w ramach "buforowania ciepła w wodzie" wiąże się to z wzrostem temperatury do jakiej grzeje pompa. I niestety traci na tym COP.
I tak - jest to koronny argument. :)

Pytanie, co uważacie, za "problemy z taktowaniem", bo to, że pompa się włącza i wyłącza to taka natura pompy on/off. Wiadomo, że pompa 10kW przy zapotrzebowaniu 3kW będzie pracowała w cyklach 30% - czyli np. 3h grzania 7h przerwy lub 15min grzania i 45min przerwy. Wynika to z regulacji pompy ciepła -jej histerezy czy innych stopniominut ;) I walkę z "małymi problemami z taktowaniem" należy rozpocząć od regulacji pompy, a nie dokładania bufora.

hajnel
23-02-2017, 10:03
Panowie taki temat:
Pompa gruntowa inwerter 4-16kW. Instalacja podłogowa na parterze i na pietrze z pompami obiegowymi przy rozdzielaczu (bez spinki zasilanie, powrót w rozdzielaczu). Czyli dwie pompy wtórne w układzie równoległym połączone szeregowo z obiegówką w PC. Na poszczególnych pętlach podłogówki planowane zawory sterujące temp. w pomieszczeniach. Brak bufora/sprzęgła. Podobno producent twierdzi, że nie trzeba.

rwojtek
23-02-2017, 10:56
Panowie taki temat:
Pompa gruntowa inwerter 4-16kW. Instalacja podłogowa na parterze i na pietrze z pompami obiegowymi przy rozdzielaczu (bez spinki zasilanie, powrót w rozdzielaczu). Czyli dwie pompy wtórne w układzie równoległym połączone szeregowo z obiegówką w PC. Na poszczególnych pętlach podłogówki planowane zawory sterujące temp. w pomieszczeniach. Brak bufora/sprzęgła. Podobno producent twierdzi, że nie trzeba.

A po co regulacja zaworami sterującymi pętlami podłogówki. U mnie temperatura w pomieszczeniach nie zmienia się więcej niż 0,5 stopnia na dobę. Co więc miałbym regulować, obniżenie na noc, które nic nie daje chyba że obniżałbym o 0,1 stopnia w ten sposób.
Pętle podłogówki będą na tyle długie, że pompa obiegowa w pompie ciepła nie da rady przepchnąć wody na dwóch piętrach?
Komplikowanie instalacji w najgorszy sposób z możliwych.

Andrzej5101
23-02-2017, 14:11
W całym domu tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe, bez sterowników/termostatów pokojowych. Zapotrzebowanie CWU: 2 osoby dorosłe + jedno dziecko.

Zdecydowałem się na pompę ciepła, aczkolwiek nie wiem czy wybrać instalacje z buforem czy bez.
Jeden instalator przekonuje mnie, że bufor w tej sytuacji jest całkowicie niepotrzebny,
drugi natomiast uważa, że jest niezbędny i bez niego będzie występował problem częstego taktowania.

Bardzo chętnie poznam Wasze opinie z krótkim uzasadnieniem.

Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia warunek objętości i akumulacyjności i bufor jest wtedy zbędny. http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

Jak masz wątpliwości czy montować bufor czy nie to;
zamontuj ciepłomierz. Weź do ręki tabelkę z Cop'ami i sprawdź czy odczyty są zbliżone do deklarowanych.

Bufor będzie niezbędny jeżeli będziesz chciał do instalacji pompy ciepła dołożyć; kominek z płaszczem wodnym, solar czy też istniejący piec gazowy lub olejowy.

Zapoznaj się z tematem ; Czy bufor/sprzęgło jest potrzebne
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

jacentyy
14-06-2017, 14:27
Podbijam znowu temat:
Czy potrzebny jest bufor chcąc podłączyć podgrzewanie basenu do pompy ciepła?
Podgrzewanie byłoby realizowane poprzez wymiennik basenowy.
Dzięki z góry za odpowiedź.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-06-2017, 21:57
Podbijam znowu temat:
Czy potrzebny jest bufor chcąc podłączyć podgrzewanie basenu do pompy ciepła?
Podgrzewanie byłoby realizowane poprzez wymiennik basenowy.
Dzięki z góry za odpowiedź.

Jak pompa ma grzać basen i coś jeszcze to najprawdopodobniej tak.

Jak tylko basen bo nie trzeba.

mirageg3
01-01-2018, 15:01
To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich serdecznie.

Pierwszy post pierwsze pytania i prośba o radę.

Chcę zmienić kocią węglowy na powietrzną pompę ciepła. NA wiosnę będę ocieplał dom (bliźniak) i wymieniał okna na trzyszybowe.
Po modernizacji dom będzie wyglądał mniej więcej tak:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/33ne

Instalacja jest w całości na grzejnikach, każdy grzejnik podłączony jest rurkami alupex do rozdzielacza w piwnicy. Temperaturę w domu reguluję na głowicach termostatycznych przy grzejnikach. Grzejniki w części pomieszczeń będą większe o około 100% a w salonie i łazience będą klimakonwektory. Pojemność instalacji szacuję na około 80 litrów.
Zastanawiam się nad zakupem pompy aquarea high performance monoblok 14kw (przy -15 pompa ma moc około 8W więc myślę, że powinna wystarczyć). Pompę chciałbym zamontować sam a całą instalację łącznie z grzejnikami zalać glikolem. Pompa ma chodzić w taryfie G11. Jest to pompa inwektorowa więc zakładam, że bufor nie jest konieczny ale jak to będzie przy takim montażu z odladzaniem i przepływem? Obecnie mam dwa układy, kocioł chodzi w układzie otwartym a reszta instalacji w układzie zamkniętym ciepło pobiera przez wymiennik płytowy. Może lepiej będzie podłączyć pompę przez ten wymiennik płytowy? Wtedy będzie ciągły przepływ przez wymiennik? Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi doświadczonych użytkowników pomp.
Czy moje myślenie idzie w odpowiednim kierunku?
Kocioł węglowy chcę całkowicie zlikwidować. Na razie aby maksymalnie uprościć instalację i zredukować koszty planowałem CWU grzać obecnie zainstalowanym bojlerem z grzałką elektryczną a w przyszłości może zastosować drugą pompę tylko do CWU. W tej chwili mam też wpięty w instalację kocioł elektryczny Kospel 8kw, używany jako rezerwa i w przypadku dłuższej nieobecności domowników.

Kac-Per
01-01-2018, 19:52
Podłogówka zamiast kaloryferów ułatwiła by system. zmniejszyła zużycie prądu przez pompę i dała bardziej ustawne pokoje. Bufor jak dla mnie zbędny nawet przy kaloryferach.

mirageg3
01-01-2018, 20:02
Podłogówka zamiast kaloryferów ułatwiła by system. zmniejszyła zużycie prądu przez pompę i dała bardziej ustawne pokoje. Bufor jak dla mnie zbędny nawet przy kaloryferach.

Niestety podłogówka nie wchodzi w grę, w budynku już mieszkam i nie wymaga on remontu generalnego.

Martwi mnie tylko ten przepływ, dala tej pompy katalog podaje 2400l/godzinę. Czy bez bufora/sprzęgła jest on w ogóle możliwy do osiągnięcia.

gogush
02-01-2018, 21:23
Czy potrzebny jest bufor chcąc podłączyć podgrzewanie basenu do pompy ciepła?
.

Moim zdaniem mozna zrobic instalacje ktora nie potrzebuje bufora, ja u siebie mam ale dlatego ze mam tez solary i to wlasnie solary wykorzystuje do ogrzewania w pierwszej kolejności CWU w drugiej basenu,
Jak sie zdecydujesz to zwróć uwagę czy wymiennik moze pracować z wodą basenową (chlor) i jakiej jest mocy , warto zapytać kogoś kto ma doświadczenie bo nie wszyscy którzy montuja pompy robią to z instalacjami basenowymi i nie wszyscy wiedzą jakiej mocy powinien być np. wymiennik i jakie pompy/przepływ tej wody (u mnie jest zbyt mały niestety)

Andrzej5101
08-01-2018, 12:58
Martwi mnie tylko ten przepływ, dla tej pompy katalog podaje 2400 l/godzinę.
Czy bez bufora/sprzęgła jest on w ogóle możliwy do osiągnięcia.

Wypowiadałem się na ten temat częściowo w ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page307

1/ W przeciętnej podłogówce mamy 200-300 l wody.
http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

2/ Pompa obiegowa C.O. obróci nam tą wodą w ciągu 10-15 minut. A praca wyniesie kilkanaście do 30 minut w zależności od dT, przy której ma nastąpić wyłączenie. Różni producenci, podają różne zalecenia, ale zakłada się, że ;

... a/ Sprężarka pracuje stabilnie, jeśli ilość jej startów wynosi nie więcej niż 2 na godzinę ,
... b/ Kluczem do optymalnej ilości startów jest objętość wodna instalacji, oraz tzw; przepływ Nominalny,
... c/ Przepływ Nominalny konieczny jest przy temperaturach - 20 C, a przy Wyższych Temperaturach Już Nie,

3/ Dla PC-PW 14 kW - przepływ nominalny to 2400 l/h .
404553

W instalacji masz ok. 80 l wody, pompa inwerterowa, to zgodnie z zaleceniami powyższymi kolegi ; clarneta oraz Pratchawca ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page305

..a/Zamontować szeregowo bufor o pojemności rzędu 100 - 200 l, wyłącznie dla ;
........1/ zwiększenia objętości zładu ( do ok. 200 - 300 l ) oraz,
........2/ zapewnienia przepływu minimalnego,

...b/ Bufor powinien być dobrze ocieplony z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala ( Pratchawiec )
... - wg.mnie przyłącze powinno być 5/4 cala, plus montaż ciepłomierz o takiej samej średnicy, .......aby nie dławić przepływu z pompy ) ,
...c/ Ciepłomierz konieczny, aby określić czy przepływy są zgodne z danymi w instrukcji,

4/ Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy .....obiegowej.
....- Instalacja grzejnikowa na rozdzielaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka
( Pratchawiec ),
...a/ Około 30 % grzejników ( objętościowo ) zostawić bez termostatów lub zamontować na ........bypassie zawór różnicowo-nadmiarowy,
...b/ Zamontować licznik 2 -taryfowy,
...c/ Grzać przy użyciu sterowania hybrydowego np.,wg, kolegi map78 ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8

...d/Na każdy poziom budynku zastosować osobny sterownik, bo inaczej grzejesz w taniej taryfie .......górę a inaczej dół,

Andrzej5101
08-01-2018, 13:09
I/ M.Krk
Pompa PC-PW, GSJ-Energia Exotherm, on/off, monoblok, 14 kW, bez bufora, grzejniki 100 % starego typu ;dom 140 m2, ocieplenie 5 cm ; 130 l w instalacji ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7533597#post7533597 ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234049-GSJ-Energia-Exotherm-dla-posiadaczy-i-nie-tylko

"" Co do tego bufora ( 300 l ) to ja go mam i chodził 3 lata w okresie gwarancji . Nadal jest, ale zrobiłem obejście tak z ciekawości czy da rade, znaczy ja byłem pewien że da, jednak opinie były zupełnie negatywne. Efekt jest taki, że PC pracuje zdecydowanie rzadziej i nie taktuje. Startuje ją termostat pokojowy a steruje pogodówka. Puki co jestem zadowolony i liczę, że będzie taniej – napisał M.Krk ""

I tak właśnie powinno być.* Od początku Ci to mówiłem... napisał map78

...a/Mam mniejsze straty, bo nie ma potrzeby grzać bufora (300 l ) a ilość wody w układzie ( bez bufora) jest*wystarczająca (130 l ) do prawidłowej pracy pompy, mimo że to pompa on off. Mniejsze straty to mniejsze koszty,

...b/ Jest mniej startów bez bufora, mimo że logika wskazywałaby na coś odwrotnego,

...c/ Bufor w połączeniu z grzejnikami ( 130 l wody w instalacji + 300 l bufor ), nie stabilizował pracę pompy lecz generował dodatkowe koszty ( grzejniki ), oraz wydłużał czas uzyskania komfortu,

...d/ ""Jak pompa zaczyna obecnie pracę ( bez bufora, temperatura na zewnątrz > 0 C, okolice Krakowa ), to działa na tyle długo, że uznaje jej pracę za prawidłową " stwierdził M.Krk*

II/ zimar ;
PC-PW, monoblok Exotherm on/off 14 kW-EVI ; bufor CO = 1000 l; Grzejniki + 20 % podłogówki ; pow. użytkowa 160m2 ; (OZC; 8,5 kW; 19332 kWh/rok/22 C; poj. układu ok 100 l ; zasobnik CWU 300 l Fish 15/3,4m2; PV - 6,7 kW; ) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page562

Podstawowe zalety tej pompy wg.kolegi zimar ;
- prostota układu - nie ma się co zepsuć,
- każdy element pompy można dokupić osobno na rynku,
- brak konieczności płatnych przeglądów,
- sprężarka Coopland wewnątrz pompy,
- monoblock każdy hydraulik może zamontować i naprawić, a splita nie,
- układ ten do temperatury Tz >-5 C pracuje u mnie w 100 % w T2 i ma kilka startów dziennie. W godz. 22-6 i 13-15 grzanie bufora do 45'C. Za buforem została stara instalacja: zawór 4-drogowy ustawiony na 35'C ( Tz > 0) a jak jest zimniej to 40'C. Nie mam sterownika termostaty-cznego do zaworu 4 d, zawór ustawiany jest manualnie,
- w przyszłości ma być sterowanie pompy przez internet,
- jestem b.zadowolony z pracy pompy, http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236445-Exotherm-Powietrzne-pompy-ciep%C5%82a
- wersja z buforem 1000 l daje szanse na większy udział pracy pompy w T2 ,

7/ Zalewanie układu glikolem, to zbędne koszty i strata na wydajności. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?238980-Pompa-Ciepla-powietrze-woda-Krak%C3%B3w-Niepo%C5%82omice&p=6885404#post6885404

a/ Dodatkowy bypass z małą pompką plastikową 12V, nie zardzewieje nigdy,
Akumulator w domu, ma dziś każdy ,

b/ Nie jest konieczne zalewanie glikolem, wystarczy mały ups do pompy obiegowej.http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342640-U%C5%BCytkownicy-pomp-typu-monoblok&p=7570284#post7570284

III/Jack3030
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?283661-Modernizacja-CO-wyniki-eksperymentu&p=7225964#post7225964
PC PW on/off 14kW evi z softstartem+CWU/ 350 l + bufor /300 l+ wymiennik ciepła + kocioł węglowy 25 kW w układzie otwartym, pojemność wodna CO 365 litrów, grzejniki żeliwne, powierzchnia użytkowa 300 m2, ogrzewana 220 m2.
Przy Tz > - 5 C, temperatura zasilania CO to 50 C,
Przy -15 temp. podnoszona do 60 - 65 C/ spalania drewna w kotle CO,
Zużycie w 90 % w II taryfie. PV/10 kWp

-Od 3 lat użytkuję PC PW monoblok on/off, jestem zadowolony http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342640-U%C5%BCytkownicy-pomp-typu-monoblok&p=7570284#post7570284
Maksymalne wykorzystanie okienek taniej taryfy (PC cały czas działa z maksymalną mocą)
Pompy te praktycznie nie podlegają pod obowiązkowe przeglądy F-gaz.
Zbiornik CWU 350 l, grzany poprzez wymiennik płytowy,
Bufor CO 300 l dogrzewa grzałka do 80 C
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?330867-Pompa-ciep%C5%82a-w-modernizowanym-starym-domu/page17

zimar
08-01-2018, 13:31
Po bardziej wnikliwej obserwacji mojej PC w dniu 07.01.2018r w połączeniu z buforem 1000l mogę stwierdzić, że:
-doświadczalnie zmieniłem temp bufora z 45 na 40'C.
-temp na zewnątrz +3'C w dniu 7.01.2018
-temp zadana CO 38'C z deltą 2,5'C
-pompa grzeje bufor do temp 40,5-41'C
-temp na wyjściu ustawiona na ok 35'C
-cykl "ładowania" bufora w połączeniu z równoczesnym odbiorem ciepła trwa w zależności od temp zewnętrznej ok 1-2h
-postój pompy ok.2h, w tym czasie instalacja pobiera ciepło z bufora.
-gdy temp w buforze spadnie do 35,5 pompa powtarza cykl.
Praca pompy ustawiona na 2T, w taryfie G12w PGE.
W przyszłości całość będzie podłączona do automatyki systemu alarmowego:
-sterowanie godzinami załączania grzania CWU,
-sterowanie grzaniem na bazie pokojowego czujnika temp,
-możliwość zmiany konfiguracji czasowej i temperaturowej przez komórkę,
-podłączenie podlicznika energii pod PVmonitor.

TwojPan
08-01-2018, 15:02
Panowie taki temat:
Pompa gruntowa inwerter 4-16kW. Instalacja podłogowa na parterze i na pietrze z pompami obiegowymi przy rozdzielaczu (bez spinki zasilanie, powrót w rozdzielaczu). Czyli dwie pompy wtórne w układzie równoległym połączone szeregowo z obiegówką w PC. Na poszczególnych pętlach podłogówki planowane zawory sterujące temp. w pomieszczeniach. Brak bufora/sprzęgła. Podobno producent twierdzi, że nie trzeba.

Ja mam parterówkę z jedną pompą obiegową i sterowanie strefowe,czyli termostaty w pomieszczeniach i siłowniki na pętlach.W salonie 6 pętli na jednym elektrozaworze+termostat w salonie.I do takiego układu sprzęgło lub bypass jest konieczne.Po zamknięciu wszystkich pętli,a tak się zdarza-PC nie będzie miała minimalnego przepływu.
I nie daj sobie wmówić,że sterowanie strefowe przy podłogówce nie działa,albo że można tak samo wyregulować rotametrami-bo to nieprawda.Jest komfortowo.
Mój bypass w zał.Najprawdopodobniej Made in Buderus
Pozdrawiam.

marcin_5
08-01-2018, 18:06
Ja mam parterówkę z jedną pompą obiegową i sterowanie strefowe,czyli termostaty w pomieszczeniach i siłowniki na pętlach.W salonie 6 pętli na jednym elektrozaworze+termostat w salonie.I do takiego układu sprzęgło lub bypass jest konieczne.Po zamknięciu wszystkich pętli,a tak się zdarza-PC nie będzie miała minimalnego przepływu.
I nie daj sobie wmówić,że sterowanie strefowe przy podłogówce nie działa,albo że można tak samo wyregulować rotametrami-bo to nieprawda.Jest komfortowo.
Mój bypass w zał.Najprawdopodobniej Made in Buderus
Pozdrawiam.

Ciekawy temat. Za niedługo będę robił podłogówkę, później pompę ciepła i też zamierzam sterować strefami. Planuję jednak dać siłowniki tylko w strefach, w których spodziewam się, że ogrzewanie trzeba będzie przymykać, tzn. pokoje od strony południowej, salon i kuchnia. Liczę, że w takiej konfiguracji, gdzie większość pętli będzie otwarte (wstępnie wyregulowane) a w szczególności krótkie pętle łazienek (i grzejniki łazienkowe), minimalny przepływ będzie zapewniony.
Na razie to tylko teoria. Zobaczymy, czy to sprawdzi się w praktyce.

TwojPan
09-01-2018, 00:10
Ciekawy temat. Za niedługo będę robił podłogówkę, później pompę ciepła i też zamierzam sterować strefami. Planuję jednak dać siłowniki tylko w strefach, w których spodziewam się, że ogrzewanie trzeba będzie przymykać, tzn. pokoje od strony południowej, salon i kuchnia. Liczę, że w takiej konfiguracji, gdzie większość pętli będzie otwarte (wstępnie wyregulowane) a w szczególności krótkie pętle łazienek (i grzejniki łazienkowe), minimalny przepływ będzie zapewniony.
Na razie to tylko teoria. Zobaczymy, czy to sprawdzi się w praktyce.

Tak mam ja.Idź tym tokiem rozumowania.Nie będziesz żałował.
Spinaj pętle,najdłuższe-pod jeden elekktrozawór.
Będziesz miał panowanie nad 6 pętlami jednym termostatem.Taniej,wygodniej.

magdaseb
09-01-2018, 06:16
Tak mam ja.Idź tym tokiem rozumowania.Nie będziesz żałował.
Spinaj pętle,najdłuższe-pod jeden elekktrozawór.
Będziesz miał panowanie nad 6 pętlami jednym termostatem.Taniej,wygodniej.

Też mam strefowe, oprócz łazienek i "drabinek". działa. polecam. Najbardziej sprawdza się w pomieszczeniach o dużych przeszkleniach od strony południowej i w dużych pomieszczeniach: np. salon 45m2...- jeden sterownik działa na 5 pętli. Przydaje się również w sypialniach, gdzie u nas jest ustawiona temp na 21*.

TwojPan
09-01-2018, 11:39
Też mam strefowe, oprócz łazienek i "drabinek". działa. polecam. Najbardziej sprawdza się w pomieszczeniach o dużych przeszkleniach od strony południowej i w dużych pomieszczeniach: np. salon 45m2...- jeden sterownik działa na 5 pętli. Przydaje się również w sypialniach, gdzie u nas jest ustawiona temp na 21*.

Odpuściłem drabinki.Mam grzejnik el.Atlantic z funkcją suszenia ręczników.Sprawdza się doskonale.
Masz jakieś sprzęgło/bufor w układzie?

magdaseb
09-01-2018, 12:14
Odpuściłem drabinki.Mam grzejnik el.Atlantic z funkcją suszenia ręczników.Sprawdza się doskonale.
Masz jakieś sprzęgło/bufor w układzie?

Teraz już wiem, że też odpuściłbym drabinki zasilane z PC- nie dość że zajmują miejsce, to w lato i okresach przejściowych nie spełnią swojej roli "suszarek"...Nie, nie mam żadnego sprzęgła ani bufora. Grzeję 330 m2, więc to doskonały bufor.

TwojPan
09-01-2018, 12:35
Teraz już wiem, że też odpuściłbym drabinki zasilane z PC- nie dość że zajmują miejsce, to w lato i okresach przejściowych nie spełnią swojej roli "suszarek"...Nie, nie mam żadnego sprzęgła ani bufora. Grzeję 330 m2, więc to doskonały bufor.

Kurcze.A jak wszystkie pętle się zamkną,PC nie ma problemu z przepływem?

magdaseb
09-01-2018, 12:50
Kurcze.A jak wszystkie pętle się zamkną,PC nie ma problemu z przepływem?

20% powierzchni OP ma pętle otwarte- stanowi to ok 70m2. Są to wszystkie łazienki, w każdej dodatkowo drabinka oraz jedna komunikacja pomiędzy pokojami na piętrze. Wystarczyło w okresach przejściowych.

bobrow
09-01-2018, 13:51
Po bardziej wnikliwej obserwacji mojej PC w dniu 07.01.2018r w połączeniu z buforem 1000l mogę stwierdzić, że:
-doświadczalnie zmieniłem temp bufora z 45 na 40'C.
-temp na zewnątrz +3'C w dniu 7.01.2018
-temp zadana CO 38'C z deltą 2,5'C
-pompa grzeje bufor do temp 40,5-41'C
-temp na wyjściu ustawiona na ok 35'C
-cykl "ładowania" bufora w połączeniu z równoczesnym odbiorem ciepła trwa w zależności od temp zewnętrznej ok 1-2h
-postój pompy ok.2h, w tym czasie instalacja pobiera ciepło z bufora.
-gdy temp w buforze spadnie do 35,5 pompa powtarza cykl.
Praca pompy ustawiona na 2T, w taryfie G12w PGE.
W przyszłości całość będzie podłączona do automatyki systemu alarmowego:
-sterowanie godzinami załączania grzania CWU,
-sterowanie grzaniem na bazie pokojowego czujnika temp,
-możliwość zmiany konfiguracji czasowej i temperaturowej przez komórkę,
-podłączenie podlicznika energii pod PVmonitor.

Witam ,
dzięki za info-zobaczymy jak to wyjdzie przy mrozach.Kiedy zastanawiałem się nad PC też brałem Twój wariant pod uwagę-zniechęciło mnie kilka spraw :
-duża pojemność zbiornika pod T2
-miejsce pod bufor
-PC PW on/off do 55-65st miały wtedy słabe i niepotwierdzone (normą czy badaniami) , lub tylko do takich wtedy dotarłem
-musiałbym wymienić część grzejników
Zobaczymy jak Ci wyjdzie cały sezon.
pzdr

zimar
09-01-2018, 14:46
Witam ,
dzięki za info-zobaczymy jak to wyjdzie przy mrozach.Kiedy zastanawiałem się nad PC też brałem Twój wariant pod uwagę-zniechęciło mnie kilka spraw :
-duża pojemność zbiornika pod T2
-miejsce pod bufor
-PC PW on/off do 55-65st miały wtedy słabe i niepotwierdzone (normą czy badaniami) , lub tylko do takich wtedy dotarłem
-musiałbym wymienić część grzejników
Zobaczymy jak Ci wyjdzie cały sezon.
pzdr

A co brałeś wtedy po rozwagę jeśli można wiedzieć?
Wczoraj był u nas mróz w dzień około -5'C, w nocy -8'C. Od początku spisuję codziennie o 7 rano stan licznika i za ub dobę PC łyknęła 31kWh, w cieplejsze dni średnio wychodzi 21-24. Myślę, że to dobry wynik. W domu 22-23.
W sumie widzę, że również masz grzejniki + trochę podłogówki. Jakie masz dobowe zużycie przy temp nieco ponad zero i powiedzmy przy kilku stopniach na minusie?

bobrow
09-01-2018, 14:58
A co brałeś wtedy po rozwagę jeśli można wiedzieć?
Wczoraj był u nas mróz w dzień około -5'C, w nocy -8'C. Od początku spisuję codziennie o 7 rano stan licznika i za ub dobę PC łyknęła 31kWh, w cieplejsze dni średnio wychodzi 21-24. Myślę, że to dobry wynik. W domu 22-23.
W sumie widzę, że również masz grzejniki + trochę podłogówki. Jakie masz dobowe zużycie przy temp nieco ponad zero i powiedzmy przy kilku stopniach na minusie?

Wczoraj sprawdzałem licznik-przez ostatni tydzień zużycie miałem 200kWh (CO+CWU) czyli dziennie średnio 28,5kWh , w temp noc ok 2-3 st i dzień ok 5-7st idzie mi ok 33-35kWh
Ten styczeń jest u mnie wyjątkowo ciepły -temp w nocy 3-4st , dzień nawet 10st .Bywały też delikatne mrozy po 2-4 st.
Domy w sumie podobne-też jestem ciekaw jak to wyjdzie.
Nie pamiętam na co trzy lata temu patrzyłem-wiem ,że wybór był słaby z HT on/off. Dlatego w dalszej części doboru PC PW patrzyłem już tylko na inwertery-zresztą najpierw chciałem kupić Daikina HT , ale po dokładnym porównaniu z Panasem wybór był dla mnie jednoznaczny.
Hobbistycznie zapisuję sobie w miarę codziennie rano ok 7.00 zużycie temp zewn/temp CO/Hz sprężarki/temp na sterowniku termostatycznym/zużycie dzienne-dzięki temu mogłem dobrać optymalne dla mnie parametry.
pzdr

Andrzej5101
11-01-2018, 08:56
Po bardziej wnikliwej obserwacji mojej PC w dniu 07.01.2018r w połączeniu z buforem 1000 l mogę stwierdzić, że:
-doświadczalnie zmieniłem temp bufora z 45 na 40'C.
-temp na zewnątrz +3'C w dniu 7.01.2018
-temp zadana CO 38'C z deltą 2,5'C
-pompa grzeje bufor do temp 40,5-41'C
-temp na wyjściu ustawiona na ok 35'C
-cykl "ładowania" bufora w połączeniu z równoczesnym odbiorem ciepła trwa w zależności od temp zewnętrznej ok 1-2h
-postój pompy ok.2h, w tym czasie instalacja pobiera ciepło z bufora.
-gdy temp w buforze spadnie do 35,5 pompa powtarza cykl.
Praca pompy ustawiona na 2T, w taryfie G12w PGE.
404764

1/ Pompa PC-PW monoblok Exotherm on/off 14 kW-EVI
...a/ przy temperaturze ok – 2 C < Tz < + 2 C daje ok. 6 kW min. mocy ;
...b/ potrzeby budynku przy tej temperaturze to około 4 kW mocy.
...c/ nadwyżka mocy pompy to od 2 kW do 6 kW,
...d/ w czasie 8 h taryfy nocnej można by zgromadzić w buforze
........... ilość energii ;
...........minimum = 2 kW * 8 h = 16 kWh
..........maximum = 6 kW * 8 h = 48 kWh
...e/ bufor 1000 l podgrzany o 15 K ( 50 C - 35 C ) może zakumulować ;
............Cwoda = 1,16 kWh / m3 * K - ciepło właściwe wody,

.......1,16 kWh / m3 * K x 15 K x 1 m3 = 17,4 kWh - WIELKIE NIC

Pompą ciepła nie da się grzać do wyższych temperatur.

2/ Aby b.korzystnie wykorzystać taryfę T2, należy ;
.... w tym okresie grzać bufor do znacznie wyższych temperatur niż grzejesz
.... obecnie nawet kosztem spadku COP
zimar napisał;
Grzanie w godz. 22-6 i 13-15 bufor do 45'C ,za buforem została stara instalacja: zawór 4-drogowy ze sterownikiem ustawione na 35' (tak jak teraz), a jak zimniej to 40'C.)

andy259
09-05-2018, 12:40
...są od jakiegoś czasu dostępne zasobniki działające "w drugą stronę". W zbiorniku masz np. 450 czy 600 litrów wody kotłowej a woda użytkowa jest podgrzewana w przepływie w wężownicy ze stali nierdzewnej. To jest najbardziej higieniczny zasobnik bez konieczności wygrzewania grzałką (w ogóle bez konieczności wygrzewania).

Czy ktoś może podrzucić namiar na taki zbiornik/podgrzewacz o pojemności poniżej 800L? (800L znalazłem w jednej firmie ale to za dużo).

Pozdrawiam
Andrzej

Konsultant marki Buderus
14-06-2018, 11:11
Witam,

Nawiązując do tematu na forum odnośnie zastosowania zbiorników buforowych w instalacjach CO, polecam bufory z rodziny Logalux P, PW, PNR lub PNRZ marki Buderus.
Cechują się one niewielkimi stratami postojowymi oraz są dostępne w pojemnościach 500, 750 oraz 1000l w zależności od wybranego typu. Szczegółowe informacje o produkcie dostępne są na stronie: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/zbiorniki-cwu-co/bufory-co/
Chętnie odpowiem w razie ewentualnych pytań.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

golfir
09-07-2019, 05:58
A ja mam pytanko bo zacząłem pompować od miesiąca....Mam instalacje na 2 rozdzielaczach z grzejnikami płytowymi (w miarę możliwości przewymiarowane) i częściowo podłogowe ( w znikomych ilościach...kuchnia i kawałek salonu sterowana zaworem RTL na powrocie) Pompę mam hewalexa 13 kw ( budynek 200m kw) w zestawie z buforem 80l i mam pytanie czy jest sens go mieć...( Z moich obserwacji wynika że to średni pomysł) ciekaw jestem waszej opinii...pozdr

Andrzej5101
09-07-2019, 06:43
Pompę mam hewalexa 13 kW ( budynek 200 m kw + grzejniki ) w zestawie z buforem 80 l i mam pytanie " czy jest sens go mieć."..
( Z moich obserwacji wynika, że to średni pomysł) ciekaw jestem waszej opinii...pozdr
1/ Moc grzejników ( dla temp;45/35 C ) powinna być co najmniej równa mocy cieplnej budynku,
2/ W przeciętnej podłogówce mamy 200-300 l wody ; http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzew...-pompy-ciepla/ ,
3/Poczytaj temat ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii/page9

golfir
09-07-2019, 08:27
Rzaczalem czytać temat od początku ale nic konkretnego nie ma oprócz chwalenia się kronikę prądu zużył....chodzi mi o konkrety...albo albo

Andrzej5101
09-07-2019, 08:45
Zaczalem czytać temat od początku, ale nic konkretnego nie ma,
oprócz chwalenia się kronikę prądu zużył....chodzi mi o konkrety...albo albo
Czytaj między wierszami,
Wszyscy użytkownicy mający same grzejniki, mają bufory 200 l do 300 l
oraz odpowiedniej mocy grzewczej grzejniki,
Ile litrów wody masz w instalacji ???
Jaką moc grzewczą mają grzejniki???
Możesz zrobić sobie bypass bufora i zdasz relację po zimie

golfir
09-07-2019, 09:23
Dzięki za sugestie właśnie o bypass pomyślałem też...
W układzie mam około 130l wody (grzejniki + trochę podłogówki i reszta pex) grzejniki wyrabiały na kotle przy parametrE 45st zasilania więc nie zmarznie ������ tylko co z tym buforem hehe

golfir
10-07-2019, 07:06
W układzie mam około 130l wody (grzejniki + trochę podłogówki i reszta pex) grzejniki wyrabiały na kotle przy parametrE 45st zasilania więc nie zmarznie ������ tylko co z tym buforem hehe

golfir
11-07-2019, 19:27
Temat zamykamy ...widzę same fschofffce....pozdr

golfir
11-07-2019, 19:27
Przepraszam to nie mój post ������������������������

karoka65
12-07-2019, 16:26
Czytaj między wierszami,
Wszyscy użytkownicy mający same grzejniki, mają bufory 200 l do 300 l

Mam same grzejniki i nie mam żadnego bufora.

Andrzej5101
12-07-2019, 16:47
Mam same grzejniki i nie mam żadnego bufora.
Można prosić o więcej informacji na temat ;
- budynku, grzejników, zładu wodnego.

golfir
12-07-2019, 20:21
Taaa akurat ja podałem i zero info także nie ma co....a już wszystko wiem....fachoffffcow tu widzę nie brakuje ....

heybaca
22-10-2019, 04:43
A ja mam pytanko bo zacząłem pompować od miesiąca....Mam instalacje na 2 rozdzielaczach z grzejnikami płytowymi (w miarę możliwości przewymiarowane) i częściowo podłogowe ( w znikomych ilościach...kuchnia i kawałek salonu sterowana zaworem RTL na powrocie) Pompę mam hewalexa 13 kw ( budynek 200m kw) w zestawie z buforem 80l i mam pytanie czy jest sens go mieć...( Z moich obserwacji wynika że to średni pomysł) ciekaw jestem waszej opinii...pozdr

Jak się sprawuje ta pompa?

pawelek321
22-10-2019, 21:44
Cześć.
Będę montować gruntową pompę zamiast kopciucha.
Mieszkam w najzimniejszej strefie. Dom parter+ poddasze ok 130m podłogi+ nieogrzewana piwnica. 4 osoby. Dom 4 letni.
Mam wszędzie ogrzewanie podłogowe w rozstawie co 20cm (w łazienkach gęściej). Około 600m pex. Niestety pod wylewką tylko 5cm styropianu, ale za to ponad 10cm wylewki.
Mam też 8 grzejników, ale używam właściwie tylko tych w łazienkach.
Pompa będzie 7,5kw. Mam taryfę g12 i chce grzać tanim prądem.
Co robić z buforem?
Jeden instalator proponuje 120, drugi nawet 300.
Kogo słuchać?
Co wtedy z grzejnikami?
Ekonomiczniej będzie wcale ich nie używać czy grzać taką temperaturą jak podłogówkę?
Wg mnie duży bufor to straty. Tym bardziej, że planuje po jednym splicie na dolny salon i górny hol do chłodzenia i ogrzewania w okresach przejściowych.

codix
23-10-2019, 05:14
Ja mam 7kw na 90m2 grzejniki i 30m2 podlogówki wszystko smiga bez bufora.
Zawsze jak bedzie miala za duzo startow to mozesz dolozyc bufor np.za rok to nic skomplikowanego.
Grzejniki odkrec wszystkie
W przejsciowych tez grzej pompą

pawelek321
23-10-2019, 06:54
Ja mam 7kw na 90m2 grzejniki i 30m2 podlogówki wszystko smiga bez bufora.
Zawsze jak bedzie miala za duzo startow to mozesz dolozyc bufor np.za rok to nic skomplikowanego.
Grzejniki odkrec wszystkie
W przejsciowych tez grzej pompą

Wystarcza taniej taryfy na pracę pompy?
Rozumiem, że tą sama temperaturą zasilasz grzejniki i podłogę?
Dlaczego w przejściowych pompą?
Klimatyzator nagrzeje momentalnie, a podłoga nie tak prędko. Myślę, że dobrym splitem powyżej np 3 stopni taniej grzać niż gruntówką? Poza tym dolne źródło w pompie wolniej się wychłodzi i sama pompa gruntowa dłużej posłuży bezawaryjnie?
Nie mam racji?

plamiak
23-10-2019, 07:27
Masz rację, upewnij się jeszcze tutaj: https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/

wiertar
23-10-2019, 18:44
Codix właśnie miałem pisać jak ci chodzi pompa przy takich wysokich temperaturach. U mnie na krzywej przy 10stopniach na zewnątrz temp zasilania ok 28 stopni. Pompa włączała mi się 3-4 razy na godzinę. Dlatego narażie chodzi tylko na cwu. Przez ten okres przejściowy będę ją włączał manualnie na żądaną temp zasilania, niech pochodzi 2 godziny i ja wyłączę. Jak myślisz problem z dość częstym uruchomieniem zniknie wraz z obniżeniem temperatury? Dobrze kombinuje?

R90
23-10-2019, 19:29
Pewnie przy 10 stopniach Twoje zapotrzebowanie na cieplo jest mniejsze niż minimalna moc z jaką może pracować pompa, pewnie dlatego taktuje :)

codix
23-10-2019, 19:43
Codix właśnie miałem pisać jak ci chodzi pompa przy takich wysokich temperaturach. U mnie na krzywej przy 10stopniach na zewnątrz temp zasilania ok 28 stopni. Pompa włączała mi się 3-4 razy na godzinę. Dlatego narażie chodzi tylko na cwu. Przez ten okres przejściowy będę ją włączał manualnie na żądaną temp zasilania, niech pochodzi 2 godziny i ja wyłączę. Jak myślisz problem z dość częstym uruchomieniem zniknie wraz z obniżeniem temperatury? Dobrze kombinuje?

No napewno bo teraz Ci sie pompa przegrzewa moduluje sie najnizej jak moze i nawet to nie wystarcza bo produkuje wtedy np.3kw jak temp.spadnie to na tej najnizszej modulacji bedzie produkowala mniej np.2.5kw bo cop spadnie no i równoczesnie wzrosnie zapotrzebowanie chaty na cieplo.
Ja mam 100% grzejniki plus dodatkowo salon 27m2 podlogowki .taryfa g13.
Grzeje w okienkach bo inaczej nie pochodzi bez taktowania ;)
Ale chyba sie okaże ze jest jednak za duża.
Zeby ograniczyc taktowanie podnosilem temp.zasilania jeszcze przy 30 masakra na 32 raz na godzine ale jak dalem na 33 to juz jest w stanie pochodzic ze 2 do 3 godzin bez przerwy przy temp 10-13 na zewnatrz
Mi sie wydaje ze te panasoniki maja problem wogole z utrzymaniem powrotu ponizej 26st albo trzeba miec naprawde dobry odbiór ciepła (co w przypadku grzejników slabo wyglada)
Kupilem termostat zewnetrzny z harmonogramem i wyprzedzeniem grzania.Ustawilem pompe na krzywa 33 do 6st i potem rosnie do 44 przy -15.
Delte na 12st i tak jej narazie nie utrzymuje bo przewaznie ma gdzies kolo 4-5 stopni ale pompka obiegowa chodzi duzo wolniej a wiec ciszej jak ustawialem delte 5 to pompka chodzila az gwizdalo po grzejnikach.
Pompa w harmonogramie ma ustawione ze moze chodzic tylko w tanich godzinach.
A termostat ma ustawione ze na godz.24 oraz 7 oraz 16 ma byc w domu 23 i tak zalacza pompe w odpowiednio wczesniej uczyl sie przez kilka dni i teraz jak np spadnie w domu na 22,5 to zalaczy pompe np.3 godz wczesniej a jak innego dnia spadnie na 22,8 to wlaczy godz wczesniej.
Przy obecnych temperaturach to tylko nad ranem sie zalaczy na 2godz jak bylo tak w nocy ze 3 a w dzien z 8 to zalaczala sie 3 razy na dobe gdzies po 2 godz.
Tak wiec chyba sobie za dlugo nie popracuje bo chyba jest za duza a i tak nawet przy tych 3atopniach czy nawet jak bylo 2 na minusie to i tak po godzinie od startu juz chodzila na 20hz

pawelek321
24-10-2019, 17:58
Czy w instalacji z buforem można zrobić bypass?
Po to, aby gdy jest ciepło nie grzać niepotrzebnie 200-300 litrów wody?
Chodzi o bufor połączony szeregowo na końcu, aby zwiększyć zład wody.

Andrzej5101
24-10-2019, 18:44
Mam wszędzie ogrzewanie podłogowe w rozstawie co 20 cm ( w łazienkach gęściej).
Około 600 m pex.
Niestety pod wylewką tylko 5 cm styropianu, ale za to ponad 10 cm wylewki.
Mam też 8 grzejników, ale używam właściwie tylko tych w łazienkach.
Pompa będzie 7,5 kW.
Mam taryfę g12 i chce grzać tanim prądem.
Co robić z buforem?
Jeden instalator proponuje 120, drugi nawet 300.
Kolega map78 ma zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu
podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;
.....- (PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie
...... na 2 sekcje np.; (podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na
.......KK a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;
436311

pawelek321
24-10-2019, 19:33
Kolega map78 ma zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu
podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;
.....- (PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie
...... na 2 sekcje np.; (podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na
.......KK a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;
436311

Możesz napisać trochę prostszym językiem?
Co da takie podłączenie? Co to jest kk ?
Mam 130m podłogi, około 600m pex (wszędzie, ale co 20cm). Do tego 6 grzejników. Pompa będzie GRUNTOWA on-off 7.5kW. Chcę grzać w taniej taryfie.
Myślę, że mam małą ilość wody w układzie. Grzejniki mogę grzać tym samym obiegiem co podłogę, albo wcale.
Robić bufor/ sprzęgło? Równolegle/ szeregowo/ czy wcale?

Andrzej5101
24-10-2019, 19:46
1/Co da takie podłączenie?
2/ Co to jest kk ?
Mam 130 m podłogi, około 600 m pex (wszędzie, ale co 20 cm).
Do tego 6 grzejników.
Chcę grzać w taniej taryfie.
3/ Myślę, że mam małą ilość wody w układzie.
4/ Grzejniki mogę grzać tym samym obiegiem co podłogę, albo wcale.
5/ Robić bufor/ sprzęgło? Równolegle/ szeregowo/ czy wcale?
6/ Pompa będzie GRUNTOWA on-off 7.5 kW.
ad1/ Brak bufora,
ad2/ To są w jego przypadku klimakonwektory, a w Twoim mogą być grzejniki,
ad3/ Trzeba przeliczyć ilość wody; jaka średnica wewnętrzna pex-a??
ad4/ Grzejniki - musiałyby być o dużej mocy cieplnej aby mogły być grzane taką samą temperaturą jak podłogówka,
ad5/ Wcale,
ad6/ Przemyśl pompę z inwerterem

pawelek321
24-10-2019, 20:43
ad1/ Brak bufora,
ad2/ To są w jego przypadku klimakonwektory, a w Twoim mogą być grzejniki,
ad3/ Trzeba przeliczyć ilość wody; jaka średnica wewnętrzna pex-a??
ad4/ Grzejniki - musiałyby być o dużej mocy cieplnej aby mogły być grzane taką samą temperaturą jak podłogówka,
ad5/ Wcale,
ad6/ Przemyśl pompę z inwerterem


W podłogówce jest ok 70 litrów wody (rura 16x2). Czyli podejrzewam, że bardzo mało?
Grzejników mogę właściwie nie używać. Używam tylko tych w łazienkach do ręczników. Jak zasilić tą samą temperaturą co podłogówkę to nie będą szybciej wysychać?
Niestety, ale pompa już zamówiona i musi zostać on-off.
Bez większego zładu wody w układzie pompa nie będzie co chwile się wyłączać?
Wiem, że nie jest idealnie przygotowane pod instalację pompy, ale co będzie mniejszym złem?

Andrzej5101
24-10-2019, 20:51
W podłogówce jest ok 70 litrów wody (rura 16 x 2).
Niestety, ale pompa już zamówiona i musi zostać on-off.
Bez większego zładu wody w układzie pompa nie będzie co chwile się wyłączać?
Wiem, że nie jest idealnie przygotowane pod instalację pompy, ale co będzie mniejszym złem?
W przypadku pompy on-off, to raczej im większy bufor tym korzystniej

pawelek321
24-10-2019, 21:01
W przypadku pompy on-off, to raczej im większy bufor tym korzystniej

Możesz odp na wcześniejszy post:
"Czy w instalacji z buforem można zrobić bypass?
Po to, aby gdy jest ciepło nie grzać niepotrzebnie 200-300 litrów wody?
Chodzi o bufor połączony szeregowo na końcu, aby zwiększyć zład wody. "

Teraz jest u mnie +9 i trzeba było przepalić w piecu.
Jak będzie pompa to po co grzać wtedy 70 litrów w podłodze i 200 litrów w buforze? To chyba niezbyt ekonomicznie? Przy odciętym buforze pompa popracowałaby (strzelam) 2h i dość. A z buforem dla tego samego efektu pewnie trzeba grzać ze 3,5h ?

kudlaty69
24-10-2019, 21:58
Ja mam pc i bufor 1500l pozostałości po śmieciuchu. jak bym robił teraz to bez bufora ale jak jest to same zalety.
Pc mam tak ustawione że podczas grzania bufora grzeje go zadaną temperaturą i pc wyłącza termostat na buforze z 2 czujnikami. Jak grzeje to odbiera temp z dolnego czujnika a jak jest już nagrzany to z górnego. Daje to bardzo długą pracę pc bez taktowania i bardzo dobry cop ( mało startów). Jak ciepło na dworze to pc chodzi tylko w dzień jak ciepło. Jak dobrze ogacony bufor to straty małe. Ja mam ogacony ok 30 cm izolacji - praktycznie się nie wychładza.

Andrzej5101
24-10-2019, 22:01
"Czy w instalacji z buforem można zrobić bypass?
Po to, aby gdy jest ciepło nie grzać niepotrzebnie 200-300 litrów wody?
Chodzi o bufor połączony szeregowo na końcu, aby zwiększyć zład wody. "
Pompa ciepła to nie kocioł,
Bypass zrobić można, tylko pompa on-off bez buforu nie zda egzaminu,
bo będzie częściej taktować

JTKirk
25-10-2019, 05:09
Możesz napisać trochę prostszym językiem?
Co da takie podłączenie? Co to jest kk ?
Mam 130m podłogi, około 600m pex (wszędzie, ale co 20cm). Do tego 6 grzejników. Pompa będzie GRUNTOWA on-off 7.5kW. Chcę grzać w taniej taryfie.
Myślę, że mam małą ilość wody w układzie. Grzejniki mogę grzać tym samym obiegiem co podłogę, albo wcale.
Robić bufor/ sprzęgło? Równolegle/ szeregowo/ czy wcale?

Jak chcesz pompą on/off grzać w taniej taryfie, to musisz mieć bufor, nie ma innej opcji. I to raczej coś trochę większego, a nie malutkie sprzęgło. To trzeba by policzyć, 500l to pewnie za mało będzie, raczej celowałbym w 750-1000l

pawelek321
25-10-2019, 09:34
Nastawiam się na bufor 300 litrów.
Jak mam wszędzie podłogówkę (ale co 20cm) i chciałbym móc korzystać z grzejników to trzeba dać w bufor mieszacz na podłogówkę, a bufor grzać do wyższej grzejnikowej temperatury?
Jeśli tak to chyba w moim przypadku znacznie ekonomiczniej nie używać wcale grzejników?

JTKirk
25-10-2019, 09:55
dlatego warto to policzyć.
Nie wiadomo jakie masz te grzejniki...do zasilania niskotemperaturowego, zaleca się grzejniki przewymiarowane.
Nie wiadomo też, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło. Jak masz podłogówkę wszędzie z rozstawem co 20cm, to chyba jest dobrze...
Jak same grzejniki puścisz bez bufora, to pompa będzie pracować kilka minut i się wyłączy. Za jakiś czas znowu, jak spadnie temperatura wody.
Jeszcze zależy, jakie masz sterowanie.....

pawelek321
25-10-2019, 10:18
Grzejniki mam 4 letnie
2x100cm, 2x80cm, 1x70cm wszystkie wysokość 60cm i grubość 9cm oraz 2 typowe drabinki w łazienkach.
Zapotrzebowanie na ciepło to między 6 a 7kW.
Podłogówka co 20cm, ale w dwóch łazienkach gęściej.
Sterowanie w pompie? Chyba standardowe. Będzie vitocal 222-g 7.5kW
Grzejniki już są, więc wywalać ich nie będę. Najwyżej wcale nie używać?

Andrzej5101
25-10-2019, 15:48
Będzie vitocal 222-g 7.5kW
Grzejniki już są, więc wywalać ich nie będę. Najwyżej wcale nie używać?
Nie używanie grzejników w kilku pomieszczeniach - to zmieni się/zmniejszy moc cieplna budynku,
Wszystko zależy jak dużo się zmieni???
Grzejniki należy wymienić na ;
- 3-członowe o dużej mocy cieplnej, obliczonej do danego pomieszczenia,
- np; KERMI PROFIL-V33 ; https://mat-dom.pl/grzejniki-pokojowe/kermi-profil-v33/?p=2,
- można zastosować klimakonwektory - posiadają dużą moc cieplną przy małych rozmiarach.

tmucha
10-11-2019, 08:47
Czy w domu parterowym 110m z podlogowka 70% i 30% grzejnikami(pokoje) potrzebne jest sprzęgło? Planowana pompa PW inwerter .