PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zwalczać skrzyp i inną zbędną roślinność?



OldDiver
22-05-2011, 09:58
Nabyłem dom z ogrodem. Część powierzchni ogrodu jest zajęta przez drzewka. Pod drzewkami kora. Ale przez tą korę przeciskaja się chwasty. Szczególnie skrzyp. Jak z tym ekologicznie walczyć? Druga sprawa. Mam drogę dojazdowa do garażu. Wysypana drobnym tłuczniem. Też mi tam wyrastają różne różności. Czym to "wypalic" ?

piotrmak
22-05-2011, 10:31
Jak ekologicznie to tylko na kolana i powyrywać. Ze skrzypem jest trochę większy problem, bo dużo środków na niego nie działa

Darek_P
22-05-2011, 10:49
Może niezbyt ekologicznie, ale skutecznie zwalczam skrzyp preparatem Starane. Napełniłem mały opryskiwacz i pryskam punktowo. Działa też na inne chwasty i nie rusza trawy.

OldDiver
22-05-2011, 12:58
No dobra chciałem dobrze (ekologicznie).
A "nieekologicznie" ? Szczególnie chodzi mi o scieżki, dojazd.

Asia...
23-05-2011, 09:16
Ekologicznie to można ze skrzypu robic napary. U mnie pomogło odkwaszenie ziemi czyli nawożenie wapnem

OldDiver
23-05-2011, 14:10
Czy odkwaszanie (i czym) mozna stosowac na kore ogrodową?

A czym potraktować scieżki aby "wypalić" wszelkie zielone ?

Asia...
23-05-2011, 14:54
SKRZYP typowe dla gleb ubogich w składniki pokarmowe i zakwaszonych.
Zwalczanie: wapnowanie trawnika, najlepiej wapnem ogrodniczym lub kredą w
dawce 50 g/m2, intensywne nawożenie azotem, wałowanie. Możemy stosować
preparaty chemiczne, np. Chwastox (w płynie), Ustinex i Agritox. Chwasty
najlepiej opryskiwać wczesną wiosną lub w lipcu."Skrzyp osłabiany jest przy starannej uprawie i ciągłym niszczeniu części nadziemnych (i w miarę możliwości podziemnych)

Bełatka
23-05-2011, 22:06
Mam pytanie odnośnie tego wapnowania. Wiem, że najlepiej jest to zrobić jesienią na przekopanej ziemi, ale w jaki sposób potraktować miejsca zajęte przez rośliny, czyli krzewy, truskawki, maliny ? Oczywiście wiadomo, że kwasolubnych nie będę wapnować,
jak np. borówki amerykańskiej, ale agrest, porzeczki, leszczynę ? Czy takie wapno nie zaszkodzi roślinności ?

Asia...
23-05-2011, 23:07
Ja bym raczej nie wapnowała malin one akurat wolą ziemie lekko kwaśną i wilgotną

OldDiver
24-05-2011, 07:14
Czy odkwaszanie (i czym) mozna stosowac na kore ogrodową?

A czym potraktować scieżki aby "wypalić" wszelkie zielone ?

Ponawiam uprzejmie pytanie !!

Elfir
24-05-2011, 19:30
ścieżki - jakimś glikofosfatem (np. Roudap) lub opalarką
odkwasza się wapnem. Łagodnie działa np. dolomit
Korę należy odgarnąć.
Ale IMHO na skrzyp to nie podziała. Skrzyp ma bardzo głęboki system korzeniowy i duża część korzeni będzie poza działaniem wapna (wapno dość wolno przenika przez warstwy gleby).
Trzeba przede wszystkim usuwać pędy zarodnionośne, zanim zaczną wypuszczać zarodniki.

Berolina
27-05-2011, 19:49
a jak rozpoznać pędy zarodnionośne ?

ewalm
28-05-2011, 00:17
raczej łatwo :)
to te wiosenne, brązowe, bardziej podobne do grzybów niż roślin
zdjęcie z pewnościa możesz znaleźć gdzieś w necie wstukując hasło "skrzyp polny pęd wiosenny"