PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki tynk lepszy tradycyjny czy gipsowy



Mario Bros
26-03-2004, 20:38
Witam chodzi mi o tynk nie wiem już sam jaki mam zrobić czym się różni tynk tradycyjny od gipsowego jaki jest zdrowszy jestem trochę alergikiem czy to coś ma wspólnego.

Tomasz M.
26-03-2004, 20:48
Wciśnij "Szukaj" u góry strony w wrzuć hasło "tynki" a znajdziesz setki wątków na ten temat. I przekonasz się zapewne, że liczba wypowiedzi za gipsowymi i za tradycyjnymi jest podobna, a co gorsza argumenty podawane za jednymi i drugimi często zaprzeczają sobie nawzajem. Gipsowe są trochę droższe, ale jeśli na tradycyjnych zechcesz robić gładzie gisowe, to może wyjść to samo albo drożej. Jeśli drobna różnica w cenie nie gra większej roli, obejrzyj u ludzi jedne i drugie i wbierz co Ci się bardziej spodoba, albo rzuć monetą.

26-03-2004, 20:59
Witam chodzi mi o tynk nie wiem już sam jaki mam zrobić czym się różni tynk tradycyjny od gipsowego jaki jest zdrowszy jestem trochę alergikiem czy to coś ma wspólnego.

jesli na scianach zamierzasz kleic płytki - doradzam tradycyjny - cementowo - wapienny
poza tym, gipsowy odradzam w łazience ...


pzdr

brzoza

mieczotronix
26-03-2004, 21:24
jesli na scianach zamierzasz kleic płytki - doradzam tradycyjny - cementowo - wapienny


eeee,
a po co w ogóle tynk pod płytki?

do nie-tynku się nie przykleją?

pytam poważnie

Lukins
26-03-2004, 21:34
Się przykleją, ale gdzie estetyka wykonania pod płytkami? :lol: :lol:

27-03-2004, 06:47
jesli na scianach zamierzasz kleic płytki - doradzam tradycyjny - cementowo - wapienny


eeee,
a po co w ogóle tynk pod płytki?

do nie-tynku się nie przykleją?

pytam poważnie


Miało być tak pięknie:
.................................................. .........................
Może kolesie od więźby rzeczywiście zrobili mi zamiast prefabrykowanych trójkątów, prefabrykowane łuki? Pewnie będą się tłumaczyć, że odchyłka jest w normie.

I teraz nasuwa się pytanie. Czy do obowiązków dekarzy nie należy przypadkiem wypoziomowanie łat i kontrłat? Jak to jest? Przecież nie ma chyba idealnych więźb i każda jest krzywa?


jesli pytasz poważnie ... no to poważnie Ci odpowiem
w teori bywaja równiez równe sciany ...
nierówności można łatac klejem, warstwami grubosci ok. 3mm ...
ekonomia podpowiada zwykła zaprawe zamiast kleju ...

pzdr

brzoza

trol
27-03-2004, 07:49
Ja jestem zdecydowanie za tradycyjnym i... tego będę się trzymał. W istocie dobór technologii to rzecz gustu i indywidualnych upodobań a czasem - podatności na moc sugestii doradców.

chemik
27-03-2004, 07:53
Witam!

A ja połączyłem trzy w jednym. Mam tynki tradycyjne, gipsowe i płyty g-k. Podyktowane to było tylko możliwościami wykonania. Po półrocznym użytkowaniu nie mogę powiedzieć który jest lepszy a który gorszy.

Pozdrawiam!

Jasiu
27-03-2004, 08:27
jesli pytasz poważnie ... no to poważnie Ci odpowiem
w teori bywaja równiez równe sciany ...
nierówności można łatac klejem, warstwami grubosci ok. 3mm ...
ekonomia podpowiada zwykła zaprawe zamiast kleju ...

Potwierdzam :)
Ja niby mam ściany równe (BK na klej) i postanowiłem nie tynkowac pod kafle. Po wykaflowaniu kotłowni zmieniłem zdanie - niby nic wielkiego ale jak się dokładnie przypatrzeć to widać krzywizny ścian - szczególnie gdy światło odbija się w błyszczących kaflach.

IMHO w pomieszczeniach mało reprezentacyjnych (np.: kotłownia, pralnia, etc...) można sobie podarować ale w łazience lepiej dać - klejem w trakcie kaflowania ciężko to naprawić. Co do ekonomii to nie sądzę, żeby koszt otynkowania drastycznie się różnił od kosztu zwiększonego zużycia kleju. Tu chodzi raczej tylko o względy estetyczne.

Tommco
27-03-2004, 08:45
Ja budowałem z bloczków BK, ale nie na zaprawę ciepłochłonną. Sciany nie byłr równe jak lustro. Dla wzmocnienia zastosowałem tynk tradycyjny...a po tym położyłem gładź (bez miejsca "kafelkowego" w kuchni, i łazienkach)

Pozdrawiam

bud-bet
27-03-2004, 14:02
gipsowy jest lepszy i zdrowszy, tynki tradycyjne to już inna epoka nieda się ich wykonać idealnie natomiast tynki maszynowe gipsowe są prawie idealne.
cena obu nie różni się aż tak bardzo ja bym polecał gipsowe

MEDYK
27-03-2004, 14:14
gipsowy jest lepszy i zdrowszy, tynki tradycyjne to już inna epoka nieda się ich wykonać idealnie natomiast tynki maszynowe gipsowe są prawie idealne.
cena obu nie różni się aż tak bardzo ja bym polecał gipsowe

Tak tylko że jak moja wkurzona żona rzyciła wieszakiem od ubrania o wersalkę i odbił się uderzając w ścianę to pozostawil dziurę, odradzam też tam gdzie mają być płytki, bo same problemy potem. A jak pęka to później ciężko to zaszpachować tak aby nie było widać, po prostu widać inną strukturę. Mamy całe mieszkanie tak zrobione. Poza tym może być. Moi rodzice mają na dole domu tradycyjny + cekol i wygląda to o niebo lepiej bo jest naprawdę gładź.
pzdr

mieczotronix
27-03-2004, 14:23
no ale jak mi będą robić wszędzie z agregatu gipsowy, to mam taki dać też pod kafelki?
pod te kafelki, to chyba tylko tradycyjny by się nadał? czy to wszystko jedno?

Mario Bros
27-03-2004, 16:01
no ale jak mi będą robić wszędzie z agregatu gipsowy, to mam taki dać też pod kafelki?
pod te kafelki, to chyba tylko tradycyjny by się nadał? czy to wszystko jedno?

Dziękuję za podpowiedzi pochodzę jeszcze z tym tnkiem .

mieczotronix
27-03-2004, 18:21
ja nic nie podpowiadałem, tylko sam bym się chciał dowiedzieć

filips
27-03-2004, 18:35
Ciao 8)

Trudo by bylo przekonac kogos o wyzszosci jednej technologi nad druga wiec napisze jak ja to bede mial:

Zewnatrz cegielka - zero tynkow
Wewnatrz tynk mieszany - tradycyjny wygladzony gipsem
Lazienki i pomieszczenia wilgotne tynk tradycyjny
Sufity GK (podwieszane)

ps. gdybym mogl to zrobilbym w domu tynki Weneckie ale skad w Polsce wezme bialu pyl marmurowy :(

bobbudowniczy
01-04-2004, 19:28
A co powiecie na takie rozwiązanie ? Na ścianach tynki mineralne. Jako, że piasek nie był najdrobniejszy, choć tynki wyszły równe, to jednak dość chropowate (drobniutki kornik). Mój fachowiec proponuje pociągnięcie tynku, dla wygładzenia, cieniutką warstwą Knaufa gipsowego. Na próbce wygląda nieźle i podobno zmniejszy koszt gładzi szpachlowej. Czy to dobre rozwiązanie ???

bobbudowniczy
01-04-2004, 19:29
A co powiecie na takie rozwiązanie ? Na ścianach tynki mineralne. Jako, że piasek nie był najdrobniejszy, choć tynki wyszły równe, to jednak dość chropowate (drobniutki kornik). Mój fachowiec proponuje pociągnięcie tynku, dla wygładzenia, cieniutką warstwą Knaufa gipsowego. Na próbce wygląda nieźle i podobno zmniejszy koszt gładzi szpachlowej. Czy to dobre rozwiązanie ???

tadzel
01-04-2004, 19:41
sciany gipsowe po pomalowaniu nie sa ładne takie sztuczne. Jak puszka po piwie. Tynk tradycyjny jesli jest zrobiony dobrze przy użyciu dobrego / mialkiego piachu / ma taki naturalny wygląd. załamanie światła jest na tym tynku idealne, rozproszone . Żaden gips tego nie zastąpi.
A do tego pamiętajcie gips szybko bierze wilgość ale oddaje wolno.

atsyrut
20-12-2013, 13:14
sciany gipsowe po pomalowaniu nie sa ładne takie sztuczne. Jak puszka po piwie. Tynk tradycyjny jesli jest zrobiony dobrze przy użyciu dobrego / mialkiego piachu / ma taki naturalny wygląd. załamanie światła jest na tym tynku idealne, rozproszone . Żaden gips tego nie zastąpi.
A do tego pamiętajcie gips szybko bierze wilgość ale oddaje wolno.

zgodzę się z przedmówca - pod warunkiem że tynk cementowo wapienny jest dobrze zrobiony a nie tak jak u mnie... ( zdjęcia w stopce)
"załamanie światła" jak piszesz to u mnie było w każda stronę :)