PDA

Zobacz pełną wersję : Szyber - czy jest potrzebny ?



FREDY
26-03-2004, 23:35
Mam pytanie czy w kominkach które nie są wyposażone fabrycznie w szyber powinno się go stosować. Mam kominek Jotula i instalator namawia mnie do zainstalowania szybra. Czy ma rację?

chemik
27-03-2004, 08:50
Witam!

Tarnawa nie ma szybra i b. dobrze. Mnie sprzedawca w sklepie też namawiał na szyber bo " jak to kominek bez szybra". Ale nie dałem się nawówić. I zrobiłem dobrze. Skoro budowa kominka nie przewiduje szybra to po co go montować. Przeczy to zasadzie działania takiego wkładu. Tarnawa ma regulacje dopływu powietrza i tym samym palenia na dolocie powietrza. Uważam to za lepsze rozwiązanie ponieważ wtedy we wkładzie panuje cały czas podciśnienie (powoduje je ciąg kominowy). W przypadku jakiejkolwiek nieszczelności we wkładzie spaliny nie wydostaną się na zewnątrz ponieważ będzie raczej zasysane powietrze do wkładu a nie na odwrót. W przypadku szybra jest na odwrót. Zamykamy wylot spalin, we wkładzie jest nadciśnienie. Jeżeli będzie on zamknięty a wystąpi nieszczelność to gdzie będą wydostawać się spaliny? Przez nieszczelność do pomieszczeń. Prawdopodobnie producenci uwzględnili tą możliwość i nie montują szybrów a regulację palenia stosują na wlocie powietrza. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie, bezpieczniejsze.

Pozdrawiam!

Teska
27-03-2004, 09:35
ja mam jotula i tez mnie namawiano na szyber...nie kupiłam go i dobrze...kominek sprawuje sie dobrze...jedno co kupiłam radiator..

BKD
28-03-2004, 10:38
A w domu moich rodziców w kominku z płaszczem wodnym są DWA SZYBRY!

Pierwszy to ten który jest zamontowany fabrycznie we wkładzie.
Drugi zamontowany wyżej na kanale dymnym.

Po zamontowaniu drugiego szybra ilość spalanego drzewa spadła o ok. 30%.
Kominek ma ok. 35 KW i jest głównym ogrzewaniem domu o powierzchni ok 280 m2. Sprawuje się doskonale. Gdy odwiedzam rodziców temperatura jest (jak na mój gust) za wysoka. Rozpalają codziennie ok 16.00 - 17.00 i cały czas jest ciepło. Kominek został zamontowany podczas remontu generalnego połączonego z ociepleniem całego budynku i wymianą okien.

Po tych doświadczeniach mój brat, który ogrzewa swoim kominkiem jedną kondygnację (ok 100 m2), także przerobił instalację i dodał dodatkowy szyber - jest zachwycony.

Starowanie nawiewem powietrza to jedno, ale drugi szyber powoduje, że mniej ciepła zostaje wyciągnięte przez komin. Ciepło to zatrzymuje się akurat tam gdzie w większosci instalacji jest pobierane ogrzane powietrze do rozprowadzenia.

Takie jest moje zdanie i doświadczenia przy dwóch instalacjach kominkowych.

Pozdrawiam
Bartek

Teska
28-03-2004, 10:41
zeby odzyskac ciepło które ma zamiar uleciec w komin to własnie do Jotula kupuje sie radiator :) przy innych kominkach nie wiem jak jest.

myciek
28-03-2004, 11:29
Też byłem zdziwiony brakiem szybra w moim kominie ale już jestem spokojny: We wkładzie (Hajduk) jest coś w rodzaju szybra (w miejscu nałożenia przewodu spalinowego) z 3 możliwościami ustawień - jak powiedział sprzedawca, ustawienie to powinien zrobić ten, kto ustawi wkład i dopasuje to do parametrow komina. Potem nie ma potrzeby regulacji tego szybra - ilość DOPŁYWAJĄCEGO do spalania powietrza reguluje się osobną dźwignią.

krzyss
28-03-2004, 20:42
Kiedy powinno się zamontować szyber w kominie? podczas murowania komina? czy póżniej jest jakiś dostęp?

kominiarz
28-03-2004, 20:58
Kiedy powinno się zamontować szyber w kominie? podczas murowania komina? czy póżniej jest jakiś dostęp?

Szybra w kominie się nie montuje.

Można go zamontować tuż za wkładem kominkowym na kształtce wylotowej spalin lub w czopuchu.

A poza tym takie szybry pomimo tych wszystkich w/w zalet mają też niestety wady, np. potrafią się zablokować lub się urywają i wtedy jest kłopot ponieważ trzeba się do nich dobrać, a żeby się do nich dobrać
trzeba zdemontować część obudowy nad kominkiem.
A takie niespodziewane remonty nie należą zapewne do przyjemności.

krzyss
29-03-2004, 00:43
A jak kominek otwarty, to podczas budowy kominka? Czy komina? Pytam poważnie - nie wiem.

kominiarz
29-03-2004, 21:47
Szyber w otwartym kominku jest zintegrowany z kominkiem na stałe, zamontowany jest nad paleniskiem przeważnie w postaci wąskiej stalowej listwy.Montuje się go podczas wznoszenia - budowy kominka.
Pozdo... kominiarz.

krzyss
30-03-2004, 11:06
Czyli przy stawianiu komina mnie to nie obchodzi. Dzięki.

kominiarz
30-03-2004, 21:23
Czyli przy stawianiu komina mnie to nie obchodzi. Dzięki.

Dokładnie.

MrHatoBass
27-01-2019, 16:53
Witam
Kominek nordflam 14 kw narożny kupiony w wyprzedaży 1600 złoty , komin stalowy( bardzo dobrze grzeje)- 300 złoty. Zabudowa szamotowa 400 złoty szamot z olx nowy, plus plytki też z wyprzedaży za 150 złoty.
Wszystko robiłem sam .
2 szczapy pali się 5 godzin , najważniejsza rzecz kominek musi mieć szyber , przy rozpalaniu uchylamy jak się rozpali zamykam na maxa .
W moim wkładzie szyber zamkienty na maxa jest lekko uchylony to zabezpieczenie.
Zamknięcie szybra powoduje zatrzymanie temperatury we wkładzie.
Druga najważniejsza rzecz w środku w kominie pomiędzy parerem a 1 piertem trzeba zrobić ekran z szamotu .
Efekt jest taki że dłużej utrzymuje się temperatura na parterze.
Na piętrze komin od czoła siatka stalowa z otworkami i komin grzeje całe piętro.
Najlepiej wyłożyć cały komin w środku szamotem ja tak mam i bardzo długo trzyma ciepło jak piec akumulacyjny .
Nie mam na stałe za murowanego kominka od czoła mam drzwiczki i w kominie tez oczywiście niepalne dzięki temu mam możliwość na różne przeróbeki i modernizację.
Ogrzewanie od maja do marca 2 metry drzewa dąb
Powierzchnia 70m2
Doradzam także okna 3 szybowe z ciepłym montażem i badanie termowizyjne .
Uwaga lukswery są bardzo zimne dużo ciepła ucieka.
Zainwestujcie w dobre drzwi zewnętrzne za 1400złoty z dobrym współczynnikiem u 1.0 i wiatrołap.
Mam nadzieję że pomogłem
Powodzenia