PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze wodne fi32 czy fi40??



anes11
27-05-2011, 17:22
Proszę o radę: do naszej działki jest podłączone łącze wodociągowe fi32 (łącze stosunkowo nowe z 2008r) po starym domu. Otrzymaiśmy warunki na wykorzystanie tego łącza do nowobudowanego domu (po uprzednim przepłukaniu i dostarczeniu zaświadczenia o zdatności wody) ALE nasz branżowiec upiera się by pociągnąć nowe łącze o średnicy fi 40. Będziemy mieli łącznie 13 punktów czerpalnych (2 prysznice, 3 umywalki, 2 zlewy, wanna, zmywarka, pralka...standard). Nie rozumiem z czego wynika potrzeba większej średnicy...wszyscy znajomi wkoło mają fi32. Nie chodzi nawet o koszt rur (nie są drogie), ale chcielibyśmy uniknąć kopania pod te nowe rury. W naszym przypadku to aż 25 m i w dodatku w jedynym pasie dojazdowym do działki, po którym za chwilę będą wjeżdżały ciężkie auta z betonem, bloczkami, koparka...
Czy ktoś wie jak się liczy wymaganą srednicę rury wodociągowej?? Może jednak nie trzeba będzie kopać?? Potrzebuję mocnych argumentów, jeśli takowe są:)

asterixx
29-05-2011, 22:30
Witam,
Nie znam sie na wodzie, ale zapotrzebowanie na wodę oraz dobór rur oblicza sie na podstawie załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2002 r. (Dz.U. 8, poz. 70) w sprawie przeciętnych norm zużycia wody - tabela 1 i tabela 2. Przekrój przyłącza wodociągowego oblicza się w oparciu o normę PN-92/B-01706 „Instalacje wodociągowe – wymagania w projektowaniu”.
Rozporzadzenie jest dostępne ma stronach Sejmu RP. Normę trzeba sobie kupic.

U mnie srednice rury narzucil dostawca wody. Mam w warunkach podane, ze przylacze mam wykonac rurą fi 32.
pozdrawiam
asterixx

bladyy78
29-05-2011, 23:07
nie wiem dlaczego sie upiera ale możliwe że w pobliżu są jakieś działki i zapewne chce je zabezpieczyć, tzn umożliwić im w przyszłości przyłącze do twojej nitki. Ja bym na twoim miejscu się upierał i pisał odwołania jak się nie zgodzą na ta średnicę co masz, bo jest ona w zupełności wystarczająca do twojego domu, skoro przyłącze nie jest stare i wcześniej było wystarczające to dlaczego by miało teraz nagle być za małe?